Lion d'Or Verkiezingsuitslagen MAANDAG 5 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Een raad aan telefoneerders Hang de hoorn op als de „bezettoon" klinkt De directie van het Telefoondistrict Haarlem schrijft: Wij doen een beroep op het publiek om, als bij een poging om een telefoonverbinding te krijgen, de „bezet- toon" wordt gehoord, onmiddellijk de tele foon op de haak te leggen. Sommige aan geslotenen wachten dan met de haak aan het oor, blijkbaar in de veronderstelling, dat, als een verbinding vrijkomt, zij die krijgen. Dat geschiedt echter pas, als de abonné, nadat hij de telefoon op de haak heeft gelegd, de gewenste verbinding op nieuw kiest. Wachten met de telefoon aan het oor, nadat de „bezettoon" is verkregen, leidt tot nutteloze bezetting van de nog altijd schaarse apparatuur. lnterlocaal telefoneren Het A.Z.Z.-verkeer met Zwolle, Elburg en Steenwijk Met ingang van heden is tussen Haar lem en Zwolle het A.Z.Z.-verkeer in dienst gesteld. Voor de aangeslotenen in het gehele district Haarlem is het mogelijk langs auto matische weg telefoonverbindingen tot stand te brengen met de abonnés, die in het district Zwolle op een automatisch net zijn aangesloten. Dat zijn Zwolle (K 5200), El- burg (K 5250) en Steenwijk (K 5210). Deze mogelijkheid staat evenwel alleen open op werkdagen van 's avonds 17 uur tot de volgende morgen 8 uur en van des Zaterdags 13 uur tot Maandagmorgen 8 uur. Het verkeer met Zwolle is een voorloper van het A.Z.Z.-verkeer over een groter deel van het land. De telefoondienst is druk bezig aan een uitbreiding van dat verkeer tot andere districten, die thans van Haar lem uit nog niet automatisch bereikbaar zijn. Hierbij moet echter nog enig geduld worden geoefend. Jan Booda vijftig jaar De heer Jan Booda, die reeds meer dan 25 jaar een belangrijke plaats in het Haar lemse muziekleven inneemt, viert Dinsdag 6 Juli zijn 50ste verjaardag. Door de jaarlijkse uitvoeringen met Haarlems Gemengd Koor van het Weih- nachts Oratorium heeft hij in Haarlem een Bachcultus gevestigd. Hierbij is het echter niet gebleven. O.m. werden werken uitge voerd van Rich. Wagner, Beethoven, Bruckner, Wagenaar, Kodaly en vele anderen. Ook op het gebied van mannenzang heeft Booda zich zeer verdienstelijk gemaakt. Vele eerste en ereprijzen heeft hij met het mannenkoor „Proza en Poëzie", zowel op nationale als op internationale concoursen, behaald. Meer dan 15 jaar heeft Booda de leiding van het kinderkoor „Inter Nos"; van de uitvoeringen hebben vele Haarlemmers jaar in jaar uit genoten. Het kinderkoor gaat in de loop van de maand naar Zwit serland om onder zijn leiding de naam van de Hollandse kinderkoorzang hoog te hou den. Ter viering van deze verjaardag heeft zich een comité gevormd, hetwelk zich ten doel stelt Booda, als huldeblijk, in de ge legenheid te stellen met medewerking van Haarlems Gemengd Koor en het mannen koor „Proza en Poëzie" in het najaar Vin cent d'Indy's Légende Dramatique „Le chant de la Cloche" te dirigeren. Geldleningen van Haarlem De Rijksverzekeringsbank is genegen voor het resterende bedrag van de in 1938 gesloten geldlening (die ten behoeve van het woningcomplex „Tuinwijk" is geslo ten) de rente te verlagen van 3 V2 tot 3 Er is oorspronkelijk 512.636 geleend, nu staat nog 396.138 uit. B. en W. kregen bovendien een aanbie ding een lening van 1.000.000 aan te gaan op onderhandse schuldbekentenis a pari, met een looptijd van 20 jaar en een rente van 3 B. en W. stellen de raad voor daartoe te besluiten. Onteigeningen Het besluit van de raad van Haarlem tot onteigening van gronden bij de Fuikvaart is door de Kroon goedgekeurd. Slechts van één grondeigenaar kon zijn grond worden aangekocht, met een andere eigenaar wordt nog onderhandeld. B. en W. stellen nu aan de raad voor de aankoop te bekrachtigen. Tegen de overige eigenaren wordt nu een rechtsvordering ingediend tot onteigening. Verschillende eigenaren van grond in de Waarder- en Veerpolder, die onder de ont eigening vallen, zijn bereid hun eigendom aan de gemeente te verkopen. Om die transacties te financieren vragen B. en W. een crediet van 123.000. Verder stellen B. en W. voor tot ont eigening te besluiten van gronden in het uitbreidingsplan „Noord-Aliendam" be grepen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 Juli 1948 BEVALLEN van een dochter: 1 Juli: H. Douma—Verkaaik. M. C. Welage—Meurs. 2 Juli A. E. van der JagtMeijer. 3 Juli: C. J. S. van LeeuwenBerkhout, P. J. A. Eder- veenReintjens. BEVALLEN van een zoon- 2 Juli: A. Schui lingRabenberg. C. M. J. Leunk—Grüter. A. ven DorpHouwers. 3 Juli: C. E. Wensing ..v. d. Reep. A. M. TervoortVerhappen. K. J. van der Puttende Boer. OVERLEDEN: 30 Juni: M, Bakker—Zwager, 75 j., Pijnboomstraat. 1 Juli: J. Paarlberg, 76 j., Maurit-sstraat. J. P. van der Veldt, 67 j., Zijiweg. Höj#?l Café Restaurant KRUISWEG 34-36 Grote en kleine zalen voor partijen beschikbaar TELEF. 11739 - 10281 - 14585 Agenda voor Haarlem MAANDAG 5 JULI. Haarlemse Kegelbond. Openbare vergade ring met als spreker dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn. 8 uur, Bioscopen: Palace: „Saratoga Trunk 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Gilda", 18 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. City. ..Het spook van de opera", 14 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarnc. „De macht om het kind". 18 jaar. Frans Hals. „Destins", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur, Rembrandt. „Misleide Jeugd", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 6 JULI. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin gen. De „Miffovos" geopend In tegenwoordigheid van de beide missie bisschoppen, mgr. Bouter en mgr. Stam, en van mr P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, de wethouders A. J. M. An- genent en mr A. F. H. Schreurs, het lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland L. P. N. A. Bouwman en vele andere voor aanstaande Katholieken uit Haarlem en omgeving, heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Zaterdagmiddag in het gemeentelijk Concertgebouw de „Mittovos", „Missietentoonstelling voor onze Spaarne- streek" geopend. Als ere-gasten waren aanwezig veertig paters missionarissen uit alle delen der wereld, die op de expositie het publiek van hun ervaringen zullen vertellen en voorlichting verstrekken. Zij werden om half drie door rector H. M. J. Brans op het station te Haarlem verwelkomd en vervol gens in triomf naar de Lange Begijnestraat gereden. Na een kort inleidend woord van deken J. J. A. Kuilman, zeide de bisschop in zijn openingsrede, dat het goed is van tijd tot tijd de missionarissen in het midden te hebben. Zij immers kunnen ons blijven her inneren aan het grote belang van het mis siewerk. Het gaat niet alleen om de idealen in het woord, maar er moeten ook mannen en vrouwen zijn, die deze idealen in de daden weten om te zetten...Bovenal hoopte mgr. Huibers dat de tentoonstelling het be sef, dat de Kerk haar dienaren nog steeds uitzendt tot de uiteinden der aarde, zou verstevigen. Mr Cremers heette de veertig ere-gasten namens de stad Haarlem welkom. Hij ver geleek hen met de grote Nederlanders van weleer, die de naam van ons land in verre gewesten hooghielden, doch deze gasten worden uitsluitend door ideële motieven gedreven. Deze tentoonstelling, aldus de burgemeester, valt gelukkig in een hoogsl- ongelukkige tijd. Er wordt tegenwoordig te weinig nagedacht over de vraag: Hoe moeten wij de politieke ontwikkeling zo leiden, dat de vrijheid van de verkondiging van Gods woord gewaarborgd zal zijn? Spreker hoopte, dat de „Mittovos" ertoe zou bijdragen, dat een groot deel van ons volk deze vraag in positieve zin zou beant woorden. Tot slot sprak een der paters missiona rissen nog een dankwoord voor de treffen de ontvangst. Daarna bezichtigden de ge nodigden de expositie. EXAMENS HOGERE BURGERSCHOOL B MET 5-J. C. TE HAARLEM Geslaagd zijn voor het eindexamen: H. A. v. Asperen, H. J. Barten, Ch. Boeree, F. A. Belle, mej. Anna G. Fee.istra, R. v. Vlijmen, P. W. G. Gout, H. J. van der Kaay, J. H. Bongers, K. E. ten Broeke, A. Dekker, mej. Johanna v. Domselaar, J. Knotter, J. Koomans, D. H. Lansdorp, L. Lichtenbelt, J. L. van Ligten, mej. Maria van de Lint, J. van Dijk, W. Korevaar, mej. Trude R. Kuipers, mej. Petronella Y. F. v. d. Meulen, A. van Manen, W. Saeys, mej. Petronella C. Schlötjes, mej. Anna Schouten. B. Loerakker, F. K. Nieuwen- huijs, J. Prosée, Chr. Fr. Rubbert, Chr. Prins, J. B. Timmermans, J C. Vitalis, Gan Ko Siang, W. J. de Vries, mej. Gerty H. Vunderink, mej. Christina Ruis, G. Ver hagen, A. A. Visser, mej. Beitj van der Zee, S. Zonneveld, A. J. van Zijll de Jong, J. B. H. Anker, K. Bakker, P H. van den Bos, mej. Gerda Thijssen, Chr. W. Fieg- gen, A. Funke Ktipper. G. Gefken, mej. Willemien H. v. Haas- tert, mej. Sophia A. Hiddema, M. A. Hout- kooper, D. A Barendsen, R F. Adrian, R. Das, J. H. F. Douw v. d. Krap, mej. Hilde M. van Duin, mej. Geesje J. v. Gelderen, C. Grooters. H. Janssen. J. Jongsma, P. M. C. van Kempen, R. Reinalda, G. A. Wes- selink, H. de Jong, J. H. Kloek, J. Kruis wijk. A. J. Luitingh, S. Nijssen, C. A. van der Plas, J. H. Schutte, A. Slendebroek, L. H. Slotboom, M. G. Spaans, P. J. van der Ree, F. Schuitemaker, mej. Nora Sla ger, P. J. Smit, E. Stegwee, H. Steinbeck, G. F. Stephan. H. Steenbergen, J. J. Co- mello, G. W Uhlenbroek, H Vermeulen. A. Wildschut, mej. Johanna U. van Steijn, mej. Harmense C. Swart, Joris W. E. Tjeb- bes, Luyke B. Tjebbes, A. M. N. Meulen- berg, R. J. van der Palm. Geslaagd zijn 92 candidaten; 2 konden worden voorgedragen voor het Londens diploma. 5 candidaten werden afgewezen. DA COSTA KWEEKSCHOOL TE BLOEMENDAAL Voor het examen nuttige handwerken zijn geslaagd de dames: A. C. de Goeij te Velsen; J. W. Huart, Haarlem; J. M. Kool, IJmuiden; L. C. Piso, Beverwijk; M. S. Schravendeel, Lisse; J. G. W. Ratsma, Santpoort. Afgewezen geen. KLEUTERONDERWIJS Voor de Gemengde Commissie voor exa mens voor Voorbereidend Onderwijs (Kleuteronderwijs) slaagden te Rotterdam voor het diploma A de dames: N. Bruinier, I. Dijt,vJ. Stam, N. Wijtsma te Haarlem, G. de Jager, J. Reitsma te Velsen, A. Klinken berg te Wormerveer. Voor het diploma B (hoofdonderwijze res) de dames: A. van Aken, J. Dresens, A. M. van Haaren te Haarlem en S. Hon derd te Zwanenburg, allen leerlingen van de Stichting tot het opleiden van leer krachten bij het Openbaar Voorbereidend Lager Onderwijs te Haarlem. R.K. LYCEUM VOOR MEISJES „SANCTA MARIA" Voor het eindexamen Middelbare Meis jesschool zijn geslaagd de dames: A. M. J. G. ten Berge, M. B. L M. Bijvoet, M. A. van Daatselaar, J. M. Gomes, R. J. M. Grosfeld, P. A. M. Hattink, C. G. Hendriks, C. J. M. Holzhaus, C. L. M. Kraetzer, M. J. M. Leeflang, M. H. Morlang, J. W. L. M. Nederkoorn, E. H. M. Poelman, A. V. Ch. Rekveld, E. C. C. Roodenrijs, A. M. Ruy- senaars, A. M. Santen, Th. H. Seignette. E. P. M. Simonis, S. L. J. Teerlink. J. C. Tielens, M. H. A. van der Vaart, L. M. M. M. Vasen, M. A. van der Velde, A. M. C. Wilms Floet. Teruggetrokken 1; afgewezen geen. Bond van ex-politieke gevangenen Dezer dagen hield de Haarlemse afdeling van de Bond van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd haar jaarvergadering, waarin alle aftredende bestuurders zijn herkozen. In de vacature van wijlen dr. J. Roorda als voorzitter is voorzien door de benoeming met algemene stemmen van de heer K. R. van Staal uit Heemstede. Het dagelijks bestuur werd gemachtigd stap pen te ondernemen, die het nodig acht om het welzijn van de nabestaanden der ge vallenen te verzekeren en de uitkering van de schaden te bevorderen, die aan de meeste ex-politieke gevangenen, ondanks dat Nederland drie jaar bevrijd is, nog niet zijn uitbetaald. Mr. Prinsen Geerligs, vice-voorzitter van de afdeling Haarlem, werd dank betuigd voor de prettige en bekwame wijze, waarop hij tijdelijk de leiding van de afdeling heeft waargenomen. Orgelbespelingen in de Grote Kerk In de Grote Kerk zal de heer George Robert Dinsdag en Donderdag a.s. orgelconcerten ge ven. Het programma voor Dinsdagavond (7.308.30 uur) vermeldt werken van César Franck (18221890) 1 Fantaisie C. majeur. 2. Pastorale. 3. Choral II. 4. Twee Andante's. 5. Pièce Héroïque. Donderdag 8 Juli zal van 34 uur ten ge hore worden gebracht: 1. Preludium b. kl. t„ J. S. Bach. 2. Koraal- voorspel: „Schmücke dich, o liebe Seele". J. S. Bach. 3. Fuga over de naam B. A. C. H.. R. Schumann. 4. Fantaisie, C. Saint-Saëns. 5. Intermezzi. H. Andriessen. 6. Choral Varié M. Duruflé. („Veni Creator", uit op. 4). De verkiezingsaffiches Waardig slot van muziek- Zaterdagmiddag was het een grote dag voor de heren D. Smit en W. Koster. Toen zagen deze watersportliefhebbers hun door zettingsvermogen en hun vaardigheid bij de tewaterlating van het zelfgebouwde zee schouwtje „Bruiser" bekroond. De heer Smit, die zelf scheepsboüwer is, had reeds verscheidene boten in zijn vrije tijd gebouwd, doch dit jaar besloot hij zich eens tezamen met zijn vriend Koster aan een geheel ijzeren schip le wagen. Zij heb ben een lange tijd gepuzzeld welk model voor het doel het best zou zijn, het moest comfort bieden en het mocht aan de andere kant ook weer niet te veel kosten. Zo viel de keuze op het zeeschouwtje en voor ieder werd een exemplaar op stapel gezet. Oud ijzer werd overal opgescharreld en bovendien maakten de heren zich de kunst van het electrisch lassen eigen. Zij wisten voor iedere schuit een motor te be machtigen een Svenson-bootmotor van 6 pk en een Aero-motor uit een sportauto die bij windstilte kan bijspringen. Met behulp van vrienden en kennissen van de Haarlemse zeilvereniging waar de beide zelfbouwers lid van zijn. werd de „Bruiser" van-de werf van de heer Van Roode aan het Spaarne te water gelaten. Zaterdagmiddag volgt de zeeschouw van de heer Koster. De boten zijn zes en een halve meter lang en voeren 23 vierkante meter zeil. De kajuisten bieden plaats aan acht personen. Aan onze kantoren zijn nog enkele exem plaren verkrijgbaar van het boek. bevat tende de verkiezingsuitslagen van alle gemeenten in ons land, bij de verkiezingen van 1946 voor de Tweede Kamer, de Pro vinciale Staten en de Gemeenteraden. Ter vergelijking met de uitslagen van de a.s. verkiezingen zéér interessant! SCHEEPVAART Aldabi, Buenos Aires-Rotterdam, 4 Juli dwars van Gibraltar; Alphacca, Japan-Rot terdam, 3 Juli van Marseille: Congostroom, Amsterdam-West-Afrika, 4 Juli te Bordeaux; Cottica, 3 Juli van Demarara naar Tnnidad; Ittersum, Chittagong-Rotterdam, 3 Juli van Genua: Jaarstroom, Rotterdam-West-Afrika, pass. 5 Juli Las Palmas; Johan van Olden- barnevelt, Amsterdam-Java, pass. 4 Juli Dondrahead; Kamerling Onnes. 2 Juli van Makassar te Balik Papan: Klipfontein. Mom- bassa-Amsterdam, 4 Juli te Genua; Kota Agoeng, New York-Java, 4 Juli te Singapore: Merwede, Rotterdam-Calcutta, pass. 4 Juli Finisterre: Molenkerk, Rotterdam-Japan, 4 Juli van Singapore; Noordam, 5 Juli van New York te Rotterdam; Oranje, Amster dam-Java. pass. 4 Juli Aden. Poelau Laut, New York-Java, pass. 4 Juli Socotra; Riouw, Amsterdam-Java, pass. 3 Juli Kaap Guarda- fui; Ruys, 4 Juli van Mozambique naar Zanzibar; Sibajak, Batavia-Rotterdam. 4 Juli 8 uur te Suez; Tabinta. 3 Juli van Quebec naar Rotterdam; Ternate. Rotterdam- Java, 1 Juli te Loqden; Volendam. 3 Juli van Quebec te Trinidad; Waterman, Rotterdam- Batavia. pass. 3 Juli Ouessant, 4 Juli Finister re gepass.; Willem Ruys, Batavia-Rotterdam 4 Juli te Suez. Zondag ontdekte het plaatselijke bestuur van de V. V. D. dat op een groot aantal van zijn reclamebiljetten een strook was ge plakt met een foto en een tekst, die een misleidende indruk gaf van het optreden van mr. Oud in de bezettingsjaren. De strook werd vanwege de V. V. D. weer overplakt met een ander affiche. Het is tot dusver goed gebruik geweest dat men eikaars verkiezingsreclanles ongemoeid laat. Hetgeen in dit geval is gebeurd is onbehoorlijk en unfair. Voor de nagelaten betrek kingen van onderwijzers Verschillende organisaties van onder wijzers vragen aan de raad van Haarlem om aan de nagelaten betrekkingen van on derwijzers bij het bijzonder onderwijs de zelfde uitkering te verlenen als gegeven is bij het openbaar onderwijs. B. en W. stellen de raad voor daartoe te besluiten. Daarmee is voor de gemeente een uitgaaf van 3000 per jaar gemoeid. Is hier iets van V hij? Aan het hoofdbureau van Politie te Haar lem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12,30 uur inlichtingen te be komen omtrent de navolgende in de afgelo pen week als gevonden aangegeven voor werpen: armbanden, brillen, broche, beursje met inhoud, binnenband, notitieboekje, kin dercape. ceintuurs, duimstok, sierdekenlje, duif, étui met inhoud, overgordijnen, vitra ge, gewicht, geld. glassnijder, honden, hand schoenen, hoofddoek, horloges, badpak en handdoek, halsband, regenjas, damesjasje, kinderjasjes, kniekous, tabaks- en versnape- ringenkaart. luiers, lorgnet, mutsen, porte- monnaie's met inhoud, schipperspet, pakje bakkerskleding. speelgoedpaardje. honden penning, gouden ringen, regenpijpen, kin derrijwiel, rozenkransen, padvindersriem, dasspeld, sjaals, schoenen, sleutels, tassen met inhoud, vulpenhouders, vulpotloden. Haarlumse speeltuinen doen weer een beroep op U Evenals de vorige jaren doet ook in 1948 de contact-commissie voor de gezamenlijke Haarlemse speeltuinen een beroep op de kinderliefde der Haarlemmers. In vorige jaren is duidelijk gebleken, dat de bewoners van de Spaarnestad veel voor de jeugd over hebben, zodat het vertrou wen gerechtvaardigd is, dat, wanneer tus sen 5 en 10 Juli de vrienden van de speel tuinen met hun lijsten van huis tot huis zullen gaan, zij niet tevergeefs komen. Dank zij de speeltuinen krijgen de kin deren de ruimte, die zij nodig hebben om door het spel hun levenslust, bewegings- drang en energie in de goede richting te kunnen ontplooien. Laten de Haarlemmers dat bedenken van 5 tot 10 Juli! Het gironummer is 349323. Prof. mr. P. J. overleden 1. Aalberse Te 's-Gravenhage is in de afgelopen nacht overleden prof. mr P. J. M. Aalberse, minister van Staat. Prof. mr Petrus Josephus Mattheus Aal berse werd 27 Maart 1871 te Leiden ge boren. Na zijn studie aan het gymnasium te Katwijk aan den Rijn studeerde hij in de letteren en in de rechten aan de rijksuni versiteit in zijn geboortestad. In 1897 pro moveerde hij in de rechten op een disser tatie, getiteld: „de oneerlijke concurrentie". Na zijn promotie vestigde hij zich in Leiden als advocaat. In 1899 werd hij ge kozen tot lid van de Leidse gemeenteraad. Van 1901 tot 1903 was hij wethouder van sociale aangelegenheden en openbare hygiène. Van het in 1902 door hem opge richte katholiek sociaal weekblad ver zorgde hij de redactie. In 1905 stichtte hij de katholieke sociale actie. Van het cen traal bureau daarvan werd hij directeur. Na de dood van dr Schaepman werd mr Aalberse in Februari 1903 voor het district Almelo lid der Tweede Kamer. Weldra ont plooide hij daar vooral op sociaal gebied een grote activiteit. Zo nam hij het initiatief om te komen tot wettelijke maat regelen tegen de oneerlijke concurrentie en tot beperking van de Zondagsarbeid en de nachtarbeid in broodbakkerijen, be nevens tot beperking van de arbeidsduur van bakkersgezellen. Toen mr Aalberse in Februari 1916 be noemd werd tot hoogleraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, waar hij han delsrecht, staathuiskunde, arbeids- en fa- briekswetgeving en mijnrecht doceerde, trad hij af als lid der Tweede Kamer. N3 twee en een half jaar zag men hem echter in 's lands vergaderzaal terug en wel als hoofd van het toen nieuw iilgestelde depar tement van arbeid. Tal van sociale maatregelen kwamen onder zijn bewind tot stand, o.a. de instel ling van de Hoge Raad van Arbeid, waar van hij voorzitter werd, de Arbeidswet 1919, de Vrijwillige Ouderdomsverzekering, de wijziging van de Ongevallenwet, de Ge zondheidswet, de Arbeidsgeschillenwet en de Landbouwongevallenwet. In November 1922 werd de naam van zijn departement gewijzigd in Arbeid, Nijverheid en Handel. Nadat het ministerie Ruys de Beeren- brouck in 1925 was afgetreden werd prof. Aalberse opnieuw lid der Tweede Kamer. Gedurende een viertal jaren tot 1928 was prof. Aalberse nog hoofdredacteur van het katholieke dagblad „Het Centrum" te Utrecht. Hij was jarenlang rijksbemidde laar en vervulde tevens tal van functies in het politieke en sociale leven. Prof. Aalberse werd 27 December 1934 benoemd tot minister van staat, in 1936 Lot voorzitter der Tweede Kamer en in 1937 tot lid van de Raad van State, welke functie hij tot in 1946 vervulde. De uitvaart zal geschieden op Donderdag om half elf in de kerk der Heilige Familie op het Kamperfoelieplein te Den Haag. De teraardebestelling is vastgesteld op 12 uur op de r.k. begraafplaats aan de Kerkhor- laan in Den Haag. Aanklacht tegen hoofdredacteur van „De Waarheid" De heren J. J. Vorrink en F. J. Goed hart, beiden lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, hebben bij de justitie een klacht ingediend tegen P. de Groot, hoofdredacteur van het commu nistische dagblad „De Waarheid" wegens de campagne, die dit blad de laatste weken tegen beide heren heeft gevoerd. Gevechten tussen republikeinse troepen Aneta's correspondent te Medan meldt, dat gevechten zijn uitgebroken tussen re publikeinse strijdkrachten onderling in het gebied van de Asahan-rivier, welke de status quo-lijn vormt voor dit deel van Sumatra. Ook uit Tapanoeli (in de Batak- landen) komen berichten van vernieling als gevolg van gevechten tussen republi keinse troepen. concours te Santpoort Ook de beide laatste dagen van het mu ziekconcours van het jubilerende „Wilhel- mina" te Santpoort zijn uitnemend ge slaagd. „Sursum", Bloemendaal, trad op in de 3e afdebng Harmonie. Jammer dat de bezet ting een tekort aan klarinetten heeft. Er waren, vooral in het vrije werk. zeer vlotte momenten. Eerste prijs met 102 punten. In de Erewedstrijd behaalden Emos, Rot terdam 171 p.; Dc V,riendschapskring. An keveen, 165 p.; Sursum, Bloemendaal, 159 p.; St. Clemens, Arensgenhout-Hulsberg, 192 punten. In de Ere-afdeling Fanfare was „Cres cendo" Spaarndam wat onbeheerst van klank, tweede prijs 372 p. Ten slotte waren er twee mededingers in de Superieure afdeling Harmonie. Har monie Crescendo, Haarlem, was met het verplichte werk, de Freischütz-ouverture, niet gelukkig; in 't begin gebeurden er nog al wat ongelukjes en slechts in een voor zichtig tempo kwam men voorwaarts. Het Faust-ballet slaagde beter, maar kon toch het lek, door de Freischütz geslagen, niet dichten. Tweede prijs met 369 p. Diemer Harmonie speelde het verplichte werk nagenoeg gaaf, bijzonder fraai van klank en met echt muzikale stuwing. Als vrij werk werd een zeldzaam mooie uit voering gegeven van Schuberts „Onvol tooide". Eerste prijs, met 477 punten en felicitatie der jury. De grote belangstelling er waren Zon dagnamiddag circa 4000 mensen op het concoursterrein is voor „Wilhelmina" een stellig bewijs geweest, dat zij haar 50- jarig bestaan niet beter had kunnen vieren dan met deze krachtmeting, waarop velen met verwondering, zo niet met verbazing hebben kunnen ervaren, welke verrassende prestaties in dit genre van volksmuziek mogelijk zijn. De organisators, het bestuur van Wilhelmina met zijn directeur Jan Groot, die de grote stuwkracht van de onderneming was, hebben een buitenmodel pluim verdiend! JOS. DE KLERK. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Stembus-V aria De stemplicht De burgemeester van Haarlem herinnert aan de verplichting, opgelegd bij de Kies wet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd Woensdag van 8 tot 5 uur te: uitoefening van zijn kiesrecht moet aan melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stern- district. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van-een geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geld boete van ten hoogste vijf gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verlopen sedert een vroegere veroordeling van de schuldige wegens gelijke overtreding on herroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste vijftig gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Artikel 150a der Kieswet, luidende: „Hij die bij een verkiezing als gemach tigde stemt voor een persoon wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste duizend gulden." Zitting hoofdstembureau De Voorzitter van het Hoofdstembureau in de kieskring XI (Haarlem) maakt be kend dat op Vrijdag 9 Juli, des voormiddags 10 uur, ten Raadhuize een openbare zitting zal worden gehouden ter vaststelling van het aantal stemmen op ieder der Candida ten en van het stemcijfer op iedere lijst uitgebracht in deze kieskring. Wielrijden Arie Vooren zevende in Zürich Van de 100 km. wedstrijd, die Zondag te Zürich werd gereden, luidt de uitslag: 1 Kubler (Zwitserl.) 2 uur 24 min. 10 sec., 2 Koblet (Zwitserl.) zelfde tijd; 3 Plattner (Zwitserl.) 2 uur 26 min. 50 sec.; 4 Claes (België). 5 Somers (België). 6 G. Weilen- mann (Zwitserl.), 7 A. Vooren (Nederl.) al len in dezelfde tijd als Plattner. Kanosport Olympische ploeg samengesteld De Olympische kanoploeg is als volgt sa mengesteld: k 1 10.000 meter: J. Bobeldijk, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan. k 2 10.000 meter: J. Veltmaat, IJssel, Zut- phen, C Wijdekop. Viking Amsterdam. k 1 1000 meter: W. Pool. Viking, Amster dam. k 2 1000 meter: C. Gravestein, Zwetplas- sers, Wormer, W. v. d. Korft, HKV Haarlem. k 1 dames 500 meter: mevr. v. d. Anker- Doedens, Trekvogels, Haarlem: reserves: H. Stroo en C. Koch van Geuzen. Zaandam. Aan de wereldkampioenschappen kano, die op 16 Augustus, dus onmiddellijk na de Olympische Spelen, te Londen zullen worden gehouden, zal Nederland niet deelnemen. Waterpolo België klopt Nederland De waterpolo-wedstrijd tussen België en Nederland, die Zondag te Gent werd ge speeld, eindigde in een 54 overwinning voor de Belgen. Het Nederlands zevental verscheen met Ruimschotel op de mid-achterplaats en Stam links-achter. Een succes is dit expe riment niet geworden. De vier doelpunten van midvoor Isselee zeggen genoeg en het is slechts aan de grotere snelheid van de Nederlanders te danken dat de wedstrijd niet in een veel grotere overwinning voor de Belgen is geëindigd. Het Belgische ze vental beschikt over een superieure tactiek, zodat het de Nederlanders niet gelukte om de aanvankelijke 52 achterstand geheel in te lopen. Behalve de reeds genoemde doelpunten in Isselee scoorde rechtsvoor Vlerick nog eenmaal voor België. De Nederlandse doel punten werden gemaakt door Korevaar, Braasem, van Feggelen en Ruimschotel. B. en W. van Utrecht hebben verkie zingsaffiches van de CPN iri beslag laten nemen, waarop vermeld stond, dat de Neder landse regering plannen zou hebben tot hervatting van een militaire actie in Indo nesië. Daar de aanslag voor de verplichte le vering van slachtvee is afgeschaft, is met in gang van Maandag 5 Juli de bij dc levering van slachtvee gestelde verplichting tot het inschakelen van een marktveehandelaar op geheven. Op 61-jarige leeftijd is te 's-Gravcnhage overleden de heer Maheboob Khan, hoofd van de Internationale Soefi-beweging. HAARLEM EN OMGEVING. De heer A. J. N. Angenent, wethouder van Openbare Werken der gemeente Haar lem, zal deze week geen spreekuur houden. De bestuurster van een uit Amsterdam komende personenauto nam Zaterdagmiddag bij de Amsterdamse poort de bocht naar dc Heren vest te kort. De juist om de hoek ko mende tram kon zij niet meer ontwijken. Haar wagen werd aan de linkervoorzijde vernield en van de tram werd de koppel stang ontzet. De dame kon geen rijbewijs tonen. Tijdens afwezigheid van de bewoners, die naar de kerk waren, werd Zondagmor gen ingebroken in een woning aan de Jacob Catslaan te Haaijcm. De dieven gooiden een ruit in de erker met een klinker in cn na men een radiotoestel, enige gouden sieraden, distributiebescheiden en twee honderd gul den mee. Een bestuurder van een vrachtauto, die Zaterdagmiddag in de Kleine Houtstraat bij het passeren van enkele geparkeerde auto's voor het gemak maar over het trottoir reed. kwam daarbij in botsing met een zonne scherm. De slangen van het scherm werden door de winkelruit gedrukt. Dezer dagen werd op 't marinehospitaal „Duinrust" te Overvccn de Officier van Ge zondheid tweede klasse der Koninklijke Ma rine-Reserve W. H. M. van der Velden door overste A. W. Mellema beëdigd. Bij wü'ze van rechrsherstel stellen B. en W. van Haarlem aan de raad voor B. L. Blankwater, thans te Helmond, te rekenen van 15 October 1942. te benoemen tot leraar aan de Gem. avondtekenschool, waardoor hem een schadeloosstelling moet worden uit gekeerd van f 383.36. H. H. v. Iddekinge te Eindhoven wordt door B. en W. van Haarlem aanbevolen voor leraar in de natuurkunde aan het Lorentz Lyceum. B. en W. vragen een credict van f 13.190 aan de raad voor herstel der woningen Zwa luwstraat 13 en Lijsterstraat 35 van de ver eniging „St. Bavo". Deze huizen zijn In de oorlogstijd uitgesloopt. Voor de financiering van de bouw van een woning met bedrijfsruimte aan de Stephensonstraat willen B. en W„ onder ver band van 2e hypotheek, een bedrag verstrek ken van f 5.591.70 aan G. H. Spruyt te Haarlem. TROUWAUTO'S Onze specialiteit sinds tal van Jaren. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Kegelen Kegelkampioenschap Onder auspiciën van de Nederlandse Ke gelbond werden gisteren in de H.K.B. de landskampioenschappen kegelen gehouden. Hot persoonlijk kampioenschap werd ge wonnen door de Rotterdammer J. Borkus die 209 houten maakte. Tweede werd Jos. Baggen uit Heerlen. Het clubkampioenschap ging naar de S.M.V. Maastricht, wier representanten 889 houten maakten. Tweede werd „Pro Patria" uit Rotterdam. De belangrijkste titel, het districtskam pioenschap werd door de 10 mannen van de 's-Gravenhaagse Kegelbond in de wacht ge sleept (5411). Tweede werd de Haarlemse Kegelbond (5382) uit wier rijen de hoogste gooier H. Frantzen met 595, kwam. Athletiek Regionale wedstrijden van P.E.M. te Velsen Op de sintelbaan „Watervliet" te Velsen organiseerde D.E.M. regionale atletiekwed strijden. De weersomstandigheden waren niet ideaal Dat er niettemin door enkele jeugdige athleten van de H.A.V. „Haarlem" uitstekende prestaties zijn geleverd, is zeer verheugend. Zo bezette Paul Kievit bij het vèrspringen met een prachtige sprong van 6 10 m, de eerste plaats, waarmede hij het Haarlems jeugdrecord met 2 cm. verbeterde. Ook op de 1500 m. werd een nieuw jeugd record gevestigd. Hans v. d Berg werd vier in dit nummer in 4 min, 30.4 sec. Hij bleef met deze tijd drie seconden onder het re cord. Willems 'Haarlem) won met een sprong van 6.45 meter het nummer vèrspringen voor senioren. Pallesen (DEM) werd twee met 6.35 m. Op de 100 m. bezette de Haarlemmer Wullems in 118 sec. de tweede plaats achter Heidenis (KDO), die 11.6 sec. noteerde. De 100 m voor junioren leverde een royale overwinning op voor Dick Sloos (Haarlem), die een heel goede indruk maakte. Zijn tijd bedroeg 11.9 sec., waarbij er rekening mee gehouden moet worden, dat de 100 m. pal tegen de krachtige wind in gelopen moest worden. Van Gog (Haarlem) won zonder veel moeite de 400 m. in 54.3 seczijn club genoot Dekker behoefde zich eveneens niet veel inspanning te getroosten om de 800 m. in 2 min. 8,5 sec. te winnen. De 3000 m. was voor de fraai lopende de Munck van Blauw wit, hoewel Beekhoven (Haarlem) eigenlijk met een vijfde plaats in 9 min. 45.8 sec. enigszins tegenviel. Ook thans moest de 4 maal 100 m. estafette-ploeg van de H.A.V.- junioren met twee invallers uitkomen. De lopers brachten het niet verder dan de derde plaats in een tijd van 48.1 sec. A.V. '23 won in 47.2 sec. Ook bij de senioren bezette „Haarlem" de derde plaats op dit nummer, waarbij de ploeg een tijd noteerde van 47.3 sec. Het slotnummer bracht echter toch nog een Haarlemse overwinning. De Olympische estafette werd. vooral dank zij een uitste kende 800 m. van v. Gog door „Haarlem" gewonnen in 3 min. 44.8 sec. voor Suomi in 3 min. 48,1 sec. Athletiek. Bij dc nationale atletiek wedstrijden die gisteren in Zwolle werden gehouden hebben de Haarlemse polsstokhoog springers Lamoree en Verkes respectievelijk de eerste en tweede plaats in de wacht ge sleept. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliiton Mij II Slotkoers Vrijdag 349 299 257 165J4 351 277 125 189 203 157«/2 222 163% 161 123 467 Openings koersen 349 300yA 258K 165 190% 200 159-4 224 '4

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3