Onwetende Kiezers Talrijke arrestaties in de hoofdstad tijdens demonstratie tegen regering De verkiezingsuitslagen Prins Bernhard doopt zes nieuwste aanwinsten van de K.L.M.-vloot Drie afzonderlijke protestnota's uit het Westen naar Moskou Bernadotte roept de hulp van de Veiligheidsraad in r>f 62e Jaargang No. 18982 TT 1 Tl 1 Woensdag 7 Juli 1948 Bureaux: Grote Houtstr S3, Tel. Ad» en Admln I l^^l C I 1 I ^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. I I I ll II I 111 I MM li II III II 1 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. J, J_ |J T^T I *^1 ƒ4,—Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Drukkerij 2. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. J Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE NEDERLANDSE STICHTING voor de Statistiek heeft vlak voor deze ver kiezingsdag uitkomsten van een opinie onderzoek bekend gemaakt, waaruit blijkt hoe grote onwetendheid bij zeer veel kie zers en kiezeressen heerst. Eind Juni heeft de Stichting aan een groot aantal mensen gevraagd: „Kunt u ook zeggen, waarom er nu een tussentijdse Kamerverkiezing nodig is?" en 4% wist niet eens dat er verkie zingen op til waren, 51% wist de reden niet, 8% gaf een verkeerd antwoord en maar 37% een juist. Waarbij bovendien de Stichting dan nog zulke antwoorden als „In verband met Indië", „Grondwetswijzi ging" en dergelijke als goed heeft aan vaard, ofschoon daarbij wel zullen zijn geweest van mensen, die slechts de klok hadden horen luiden en van de positie van de klepel geen weet hadden. Bij opinie-onderzoek wordt een groep mensen geraadpleegd, die een doorsnee uit de bevolking vormt en waarin alle rich tingen en welstands-klassen vertegenwoor digd zijn. Ervaring in gevallen, waarbij men de proef op de som kon nemen zoals bij verkiezingen heeft bewezen, dat het resultaat voor zo'n groep niet meer dan enkele percenten van dat voor het gehele volk afweek. Dus moet men uit het onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek afleiden, dat in elk geval een aanmerkelijke meerderheid der Neder landse kiezers en kiezeressen een paar weken voor deze dag nog niet wist, waar om er verkiezingen werden gehouden. Men kan zich moeilijk grote illusies maken over hun streven, om zich te elfder ure nog op de hoogte te stellen. Want zij hadden al velerlei gelegenheid gehad, om het eerder te doen. En in het algemeen duidt dit resultaat op griezelige onwetendheid bij de meerderheid van ons volk omtrent de werkwijze van ons landsbestuur zowel als omtrent de grote zaken van algemeen belang, die in deze tijd aan de orde zijn. Dat is geen nieuwe ontdekking, maar deze uitkomsten van een opinie-onderzoek geven de feitelijke toestand wel in heel sprekende en werkelijk ontstellende cijfers weer. Ik noem ze ontstellend, omdat zij de kwets baarheid der Westerse democratie aan tonen tegenover de leiders van autocrati sche bewinds-stelsels die zich plegen uit te sloven om hun aanhang van hun beginse len te doordringen en belangstelling voor hun beleid op te wekken. Het is niet de eerste maal dat hier over dit onderwerp geschreven wordt. De cijfers van de Stich ting voor Statistiek geven aanleiding om erop terug te komen en dat bij voorkeur op een verkiezingsdag, omdat dan bij uit zondering de aandacht ran het gehele volk op de zaak ïs gevestigd. Er zou veel meer moeten en kunnen worden gedaan om het bij zo velen heer sende gebrek aan belangstelling en aan de eenvoudigste kennis van zaken weg te nemen. Er is geen direct voordeel mee te behalen, maar men doet er opbouwend werk mee en versterkt innerlijke kracht en weerstandsvermogen van het volk. Dat dit van grote betekenis is, dat men daarbij dus verder moet kijken dan zijn neus lang is, hebben de ervaringen der levende ge slachten toch waarlijk wel bewezen. Het schijnt overbodig op dit punt te gaan uit weiden. Bij het onderwijs zou zeker in de eerste plaats meer aandacht aan de maat- schappij, waarin wij leven, moeten worden 1 geschonken. Dat dit in $e laatste tijd ten aanzien van het universitair onderwijs er kenning heeft gevonden is gelukkig, maar het betreft alleen een kleine groep der be volking, die de hoogste vorm van onder wijs geniet. De grote meerderheid blijft van zulk onderricht verstoken. Sommigen schijnen van mening te zijn dat het voor minderjarigen te moeilijk is. Ik weet niet waarom het moeilijker zou zijn dan ver schillende zaken van minder of volstrekt geen practisch nut, die hen wel onderwezen worden. In eenvoudige vorm en in hoofd trekken zou het zeker te doen zijn. Het is niet nodig er geleerde studies over staats recht bij te bezigen. Misschien is dit een moeilijkheid voor degenen die het zouden moeten organiseren; men is in ons land sterk geneigd om al te grondig en te theo retisch in zijn eisen van bekwaamheid te worden en zwaar verteerbare kost voor te zetten aan mensen, die van nature niet tot studie geneigd zijn en wier roeping in de practijk des levens ligt. Dit is het geval met de meesten en men zou hen helpen en tevens de samenleving als geheel dienen door hen in hun jeugd omtrent die practijk helder en eenvoudig voor te lich ten. Zij is niet zozeer theoretisch-moeilijk, maar er zit veel afin vast. Het is duidelijk dat de Pers op dit gebied een grote taak heeft. Dat de dagbladen in de uitvoering daarvan sinds de bevrij ding verhinderd zijn, doordat men in Den Haag een wonderlijk gebrek aan inzicht in de taak der Pers heeft getoond en niet be grepen wat haar werk voor de democratie betekent, is hier bij herhaling vastgesteld. De zaak is wel zo ernstig, dat er bij komende bescheiden vergroting van de omvang der dagbladen aanleiding zou zijn om haar in de vakkringen der Pers als plicht aan de orde te stellen en te overwegen wat men in de omstandigheden I en met het oog op de toekomst zou kunnen doen. Ongeveer vijf millioen Nederlanders hebben vandaag hun stem uitgebracht voor de verkiezing van een nieuwe volksver tegenwoordiging. Ik zal maar niet, op j grond van de door de Haagse Stichting j verstrekte gegevens, gaan uitrekenen hoe- j velen daarvan begrepen hebben waarom deze verkiezing gehouden werd. U kunt, als u vanavond toch in statistische stem- i ming verkeert, het desnoods zelf gaan uit rekenen. Het verschijnsel is evenwel be langrijker dan de cijfers. En het is een kwaad verschijnsel. R. P. Op de binnenplaats van het Amster damse stadhuis stond gisteren een „piere ment" opgesteld, een geschenk van de werk- l commissie „Amsterdam helpt Makassar, Me- nado, Ambon en Koepang", dat op Makassar de regeringsjubileumfeesten zal opluisteren. Ter inauguratie speelde het orgel „Als ik in mijn klamboe lig te dromen". Daarna werd het instrument ingescheept. Amerikaanse firma's onderhandelen met Nederlandse belanghebbenden over de vesti ging van filialen in Nederland. De plannen omvatten de productie van scheermesjes, vul penhouders en pompen. De Amerikaanse in vesteringen in de Nederlandse industrie be droegen in het afgelopen jaar ongeveer 14 millioen dollars. i I)c minister-president heeft een com missie ingesteld, die zal onderzoeken of reor ganisatie van de Centrale Veiligheidsdienst wenselijk is. Het gemeentebestuur van Bern zal aan Den Haag bij het 700-jarig bestaan van de residentie twee bruine beren aanbieden. ONRUST IN TSJECHOSLOWAKIJE „De breuk in de Cominform en demonstraties tegen de regering in Tsjechoslowakije betekenen naar zijn mening het begin van het einde der Sovjet-Russische overheer sing in Europa", aldus verklaarde heden de voormalige Tsjechoslowaakse gezant in Canada, dr Nemec, te Ottawa. Hij zeide illegale inlichtingen uit zijn vaderland te hebben gekregen, volgens welke een grote protestbeweging tegen het communis tische regiem zich in de komende weken zal ontwikkelen, waarna Gottwald, de com munistische president door Moskou aan de kant zal worden gezet. Volgens mededelingen van United Press en Reuter is Praag Dinsdag het toneel geweest van een demonstratie tegen de regering op het Wenceslasplein, waarbij anti-communistische leuzen werden geroepen en Amerikaanse vlaggen werden ge zwaaid. Ooggetuigen schatten het aantal arrestaties op honderd tweehonderd. Ook Gottwald in ongenade De troebelen ontstonden tijdens een op tocht van 70.000 sokols. Afzonderlijke deel nemers en ook hele groepen in deze stoet zwaaiden met Amerikaanse vlaggetjes, terwijl anderen de leuze „Benesj" en „Masa- ryk" aanhieven, hetgeen vaak door de toe schouwers werd overgenomen. Drie jongelui die op het trottoir nabij "t Nationale Theater stonden, riepen „er is geen republiek zonder Masaryk". Het drie tal werd door een politieagent gearresteerd. Ondanks de vroeger gepubliceerde waar schuwing aan Sokol-leiders dat zij voor demonstraties van hun groep verantwoor delijk zouden worden gesteld, werden spreekkoren gevormd met: „Wij willen de republiek van Benesj en Masaryk". Sinds begin Mei deden in Praag geruch ten de ronde dat de Sokolleden op de een of andere wijze tegen het regiem zouden protesteren. Alle leden van de groepen uit Pilzen en Rokycany, plaatsen in West-Bohemen, die door de Amerikanen bevrijd zijn, hadden Amerikaanse vlaggetjes bij zich. Andere groepen droegen behalve de eigen Sokol- banieren, meer dan een meter grote Ame rikaanse vlaggen mede. De deelnemers van een groep haalden gelijktijdig de Amerikaanse vlaggetjes te voorschijn en zwaaiden er wild mede naar de toeschouwers. De reactie van de toeschouwers was ver schillend. Op sommige plaatsen ging het initiatief tot het roepen van anti-regerings leuzen juist van de toeschouwers uit, doch op vele andere plaatsen hield het publiek zich stil en keek vreesachtig naar de roe penden alsof men moeilijkheden ver wachtte. Aan de mars werd ook door buitenlandse groepen deelgenomen, te weten Joego- slaven, Grieken, Bulgaren, Polen, Fransen, Finnen en een groep van Triëst. (United Press) Woensdagavond zallen wij in Haarlem verkiezingsuitslagen publiceren aan ons gebouw Grote Houtstraat 93, aan ons bij kantoor Soendaplein en bij de sigarenma gazijnen P. J. Schoen. Spaarnwouderstraat 97 en J. M. Knijnsberg, Binnenweg 21 Heemstede: in Bloemendaal bij boekhandel J. M. de Wit, Bloemendaalseweg 123a en in IJmuiden aan ons kantoor Kennemer- laan 154. Aan telefonische verzoeken om inlich tingen omtrent stembusuitslagen zal niet voldaan kunnen worden. Kabinet demissionnair Uit Den Haag wordt gemeld: Heden hebben de ministers hun porte feuille ter beschikking van de Regentes gesteld. De Regentes heeft deze ter beschik kingstelling in overweging genomen en de ministers verzocht inmiddels al datgene te blijven verrichten, wat zij in het landsbe lang nodig achten. Sneeuw in Juli Hier en daar in West-Frankrijk heeft het Dinsdag zodanig gesneeuwd, dat het vee uit de weide gehaald moest worden. Ook in het Zuid-Oosten van Frankrijk is sneeuw gevallen. In de Vogezen zijn door hevige regens kleine overstromingen veroorzaakt. Finse verkiezingen Definitieve cijfers Te Helsinki zijn Dinsdagavond de defi nitieve uitslagen van de Finse verkiezingen gepubliceerd. Deze zijn: Agrarische Partij: 56 zetels (48 vóór de verkiezingen); Sociaal-democraten: 54 zetels (48); Folksdemokraten: 38 zetels (51); Conservatieven: 33 zetels (29); Zweedse Volkspartij: 14 zetels (15); Liberalen: 5 zetels (9). De communistische minister zonder por tefeuille, Hertha Kuusinen, verklaarde, dat de Folksdemokraten niet zouden deel nemen aan een coalitie-regering, waarin de conservatieven vertegenwoordigd zouden zijp. Zij waren evenwel bereid met de andere partijen samen te werken en zou den geen aanspraak maken op het premier schap, dat zij thans bezitten. Anjerdag geen succes In Haarlem 3.000. Zoals te verwachten was, is de inzame ling voor het „Prins Bernhardfonds" geen succes geworden. Nu in Haarlem de bussen bij de winke liers zijn weggehaald en de inhoud daarvan is geteld, blijkt dat de totale opbrengst ongeveer 3000,bedraagt. Er waren bussen, die vijf en twintig of dertig gulden bevatten, maar er waren er ook waar elf losse centen uit te voorschijn kwamen Het landelijk resultaat is nog niet be kend gemaakt. Het échec wordt algemeen aan de weinig efficiënte organisatie der collecte geweten. Om in stijl te blijven was Prins Bernhard gisteren in zijn eigen Stinson-vliegtuig naar Schiphol gekomen om daar de symbolische doop te verrichten van de zes prachtige DC- 6 machines die de nieuwste aanwinst van de K.L.M.-vloot vormen en die de namen zullen dragen van de leden van het Prin selijk gezin. Een groot aantal autoriteiten was reeds op het vliegveld aanwezig, pre mier dr. Beel, de ministers ir. Vos en L. Götzen, de Commissaris der Koningin in Utrecht, M. A. Reinalda; tal van hoge mili tairen en burgemeesters en natuurlijk ook de K.L.M.-directeur dr. Plesman. Deze herinnerde de Prins aan zijn belofte aan Zijne Koninklijke Hoogheid, kort na de bevrijding, om de K.L.M. ,,'n ruk te geven". Het resultaat van die belofte, aldus direc teur Plesman, ziet u hier voor U: een up- to-date luchtvloot, een gezond bedrijf en een sluitende begroting. Hij dankte de Prins zeer hartelijk voor de toestemming om de zes nieuwe luchtreuzen de namen van het Prinselijk gezin te doen voeren. Bij deze woorden sloot zich ook dr. L. J. M. Beel aan, die hoopte dat deze vorstelijke DC-zessen gelukkig mogen vliegen als sym bolen van de eenheid van ons volk en het Oranjehuis. Daarna verrichtte de Prins de doop, maar de gebruikelijke fles champagne bleek van zeer solide makelij: tot tweemaal toe wei gerde zij zich te laten verpletteren tegen de romp van het vliegtuig dat Prins Bern- hards naam draagt en bij de derde maal viel de fles aan scherven zonder het toestel geraakt te hebben. De Prins doopte het toe stel toen maar lachend met een glas cham pagne en daarmede was de plechtigheid af gelopen. Kasteel van Horn in vlammen opgegaan Weinig gered van kostbare inventaris Het historische kasteel van de graven van Home, gelegen in de gemeente Horn bij Roermond, ïs Dinsdagavond door brand zwaar geteisterd en grotendeels verloren gegaan. In enkele uren brandden de noord- en oostvleugel volkomen uit. In de2e vleugels lagen de woonvertrekken van de familie Magnée, die thans het kasteel bewoont. De torens aan de West- en Zuid kant en de loggia bleven gespaard. De schade aan kostbaar meubilair en antiqui teiten is zeer groot. De brand werd bestreden door de brand weren van Roermond, Venlo en Weert. Aanvankelijk had men te kampen met de wateraanvoer, want het water uit de kas teelvijvers was zeer modderig, zodat de toevoer telkens stokte. Ondertussen had het vuur zo snel om zich heen gegrepen, dat alle daken van de Noord- en Oostvleu gel in lichterlaaie stonden. -Toen de ruiten sprongen en de wind vat kreeg op het vuur, was er geen redden meer aan. De ene ver dieping na de andere vatte vlam. Van het meubilair der benedenverdieping hebben de bewoners van Hom, het personeel van het kasteel en de brandweer nog een cn ander kunnen redden. Van de bovenver dieping, waar vele kostbare antiquiteiten stonden en een waardevolle verzameling porselein, kon niet veel meer in veiligheid gebracht worden. Over de oorzaak van de brand valt niets met zekerheid te zeggen. Wel staat vast, dat loodgieters met bran ders hebben gewerkt aan watertanks. Het interieur van het kasteel was juist geres taureerd. OUD-GOUVERNEURS WORDEN GEZANT. Bij Koninklijk Besluit is mr. J. C. Brons, oud-gouverneur van Suriname, benoemd tot gezant te Havana (Cuba) en dr. P. A. Kasteel, oud-gouverneur van Curagao, tot gezant te Santiago de Chile (Chili). Het woord is aan Vergilius: Zij kunnen omdat zij overtuigd zijn te kunnen. Drie kinderen gedood door ontploffende granaat Kinderen, die bij Sittard in het veld speelden, vonden een brisantgranaat. Een hunner liet het projectiel vallen, dat daar op ontplofte. De 11-jarige J. Steenbakker en de 4-jarige J. Meusscn werden op slag gedood. De 14-jarige P. Veenstra kreeg zeer ernstig letsel en overleed in het zie kenhuis. Tien andere kinderen, waarvan vijf vrij ernstig gewond werde®. moesten eveneens in het ziekenhuis worden opge nomen. Doodstraf in Engeland Men verwacht, dat deze week een nieuwe clausule in het strafrecht van Engeland zal worden gepubliceerd, waarbij de dood straf voor bijzondere gevallen van moord zal worden ingevoerd. Het voorstel zou binnen twee weken aan het Lagerhuis wor den voorgelegd. Men verwacht, dat het Hogerhuis de wet in haar gewijzigde vorm zal aannemen, voordat het parlement aan het eind van de maand op zomerreces gaat en dat het Lagerhuis dit voorbeeld zal volgen. Sovjet-basis op Porkkala Volgens berichten uit de omgeving van Porkkala zouden de Sovjets doende zijn een grote vlootbasis aan te leggen op dit schiereiland, dat volgens het vredesver drag met Finland aan hen verpacht is. Het schiereiland steekt ten Westen van Helsinki uit in de Finse Golf. Van dit eiland en mede van de basis van Tallinn uit kunnen de Sovjets de toegang tot de Golf be heersen alsmede de route naar de vloot basis van Kronstadt bij. Leningrad. Verschillend van tekst, gelijk van strekking De Berlijnse crisis is thans genaderd tot het punt, waarop een ontknoping in de een of andere vorm zal worden geforceerd door de drie Westelijke mogendheden. Zij hebben gelijktijdig afzonderlijke protest- notas overhandigd aan de Russische am bassadeurs in hun hoofdsteden, welke in tekst niet gelijkluidend waren, doch geheel en al dezelfde strekking hadden. Ofschoon de inhoud van deze notas niet bekend is gemaakt en niet zal worden gepubliceerd voor het Kremlin ruimschoots tijd heeft gehad de documenten te bestuderen, wordt algemeen erkend dat het hoofdpunt een eis tot onmiddellijke opheffing der Berlijnse blokkade vormt. VERLENGING VAN HET BESTAND Maar de Arabieren weigeren pertinent Gezicht van een winnaar. De zegepraal is zoet, maar tot welke prijs zij soms bevoch ten wordtbewijzen de verwrongen trek ken van deze jonge Fransman, Bobet, ge fotografeerd direct na zijn overwinning in de zesde étappe, Bordeaux-Biarritzvnn de Tour de France. Paleis Soestdijk residentie van Koningin Juliana Aangezien gebleken is, dat velen zich af vragen, welke de toekomstige woonplaats van het Prinselijk Gezin, na de troonsbe stijging van de Prinses-Regentes op 6 Sep tember, zal zijn, deelt het secretariaat van Prinses-Regentes Juliana mede, dat het niet in de bedoeling van het Prinselijk Paar ligt, van woonplaats te veranderen. Het paleis Soestdijk zal dus de vaste woon plaats van het Prinselijk Gezin blijven. Tito is in voordelige positie om de Sovjet-Unie te tarten „Joegoslavië is de sterkste der Sovjet- Russische satellietstaten en bevindt zich in een voordelige positie om de Sovjet-Unie te tarten", zo verklaarde de Amerikaanse ambassadeur te Belgrado, Cavendish Can non, bij zijn aankomst op het vliegveld Laguardia. Toen men hem vroeg welke houding maarschalk Tito had aangenomen ingevolge de laatste besluiten van de Co minform, antwoordde de ambassadeur, die op 27 Juni uit Belgrado naar Lissabon was vertrokken, dat „Tito geenszins verrast scheen". „Toen ik Belgrado verliet", zo verklaarde hij nader, „voltrok zich een I diepgaande beweging in de communistische partij en het was duidelijk dat het tot wrij ving met Moskou zou komen." Russen niet naar Belgrado. Het centrale comité van de Sovjet-com munistische partij heeft de Joegoslavische uitnodiging om het deze maand te houden congres der Joegoslavische communistische partij bij te wonen, afgeslagen, aldus meldt radio-Moskou. Het centrale comité gaf als reden op het besluit van de Cominform ten aanzien van de Joegoslavische communistische partij. Radio Moskou zei, dat het comité had be sloten geen delegatie te zenden, „daar het centrale comité van de Joegoslavische com munistische partij weigerde deel te nemen aan de conferentie van het communistische informatie-bureau en daardoor de Joego slavische communistische partij buiten de familie van communistische partijen plaat ste". Graaf Bernadotte, de bemiddelaar van de UNO in Palestina, heeft de Veiligheids raad gisteren verzocht op Joden en Ara bieren een b'eroep te doen om een ver lenging van de wapenstilstand in Palestina te aanvaarden. In het telegram van Bernadotte aan de Veiligheidsraad wordt gezegd: „Tenzij de partijen zelf overeengekomen de wapenstil stand na negen Juli te verlengen, mag worden aangenomen dat de Veiligheids raad de zaak opnieuw in overweging zal nemen en zulk een actie zal ondernemen als de omstandigheden vereisen". Even na zijn aankomst te Cairo heeft graaf Bernadotte Azzam Pasja, secretaris generaal der Arabische liga ontvangen. Deze deelde hem mede, dat de Liga wei gert in te gaan op het voorstel tot ver lenging van de duur van het bestand. Israëls standpunt De regering van Israël heeft nog geen uitsluitsel gegeven over haar beslissing omtrent een eventuele verlenging van het bestand. Wel heeft zij in antwoord op Ber- nadotte's voorstellen betreffende de basis van een toekomstige vrede in Palestina verklaard, dat deze onbevredigend zijn. Zij wijst iedere Arabische overheersing van Jeruzalem van de hand. De voorstellen aangaande Jeruzalem zijn grievend voor de Joden en geven valse hoop aan de Ara bieren. De voorstellen schijnen geen reke ning te houden met de verdelingsresolutie van de algemene vergadering van de UNO van 29 November 1947, die de enige inter nationale geldige uitspraak blijft over de kwestie van de toekomstige regering van Palestina, aldus het antwoord. Bernadotte wordt verweten niet volledig rekening te hebben gehouden met de „wer kelijke vestiging van de souvereine staat In Londen werd de nota door Bevin zelf overhandigd aan de Russische ambassa deur Zarubin. Deze vertoefde slechts vijf minuten bij de minister en reed daarna weer naar de ambassade terug. De tekst van de Britse nota werd niet bekend ge maakt. Naar verluidt werd in deze nota in krachtige taal aan de Russen verzocht de beperkingen ten aanzien van het transport- verkeer naar Berlijn op te heffen. Er zou de nadruk op zijn gelegd dat geen vier- mogendheden-besprekmgen over de toe komst van Berlijn of zelfs maar van Duits land kunnen plaats hebben, voor dat de transportbeperkingen zijn opgeheven. In Parijs bleef ambassadeur Bogomolof op de ambassade. Een lid van zijn staf nam de nota op Buitenlandse Zaken in ont vangst en haastte zich daarmee naar zijn superieur terug. In Washington werd de nota persoonlijk door de minister van Buitenlandse Zaken Marshall aan ambassadeur Panyushkin overhandigd. Men verwacht dat de notas binnen en kele dagen gepubliceerd zullen worden. De overhandiging van deze notas heeft de gehele Berlijnse kwestie van het niveau van besprekingen met militaire gouver neurs te Berlijn op het niveau van directe onderhandelingen met Moskou gebracht, aldus Reuter. Men gelooft, dat er geen ter mijn voor antwoord is gesteld, noch gezin speeld wordt op volgende stappen, indien Moskou geen of een negatief antwoord geeft. Practisch communisme" De voorlopige regering is bereid de voor stellen van de UNO om tot een economi sche unie te geraken, te aanvaarden vol gens de door de UNO opgestelde voorzie ningen. Dit werd echter niet in de voor stellen van Bernadotte beoogd. De Arabische staat waarmee Israël een unie zou moeten vormen is zowel politiek als geografisch geheel verschillend van de door de UNO voorgestelde. Gezien de i nieuwe toestand kan de voorlopige regering Gg0n lOOFl IT166F zich daarom niet gebonden achten om aan Jb 5 de unie deel te nemen. Vooral aangaande de immigratiepolitiek verzet Israël zich tegen beknotting der souvereiniteit. De omvang en aard der im migratie vrijelijk te mogen bepalen was juist de Joodse eis. De regering van Israël kan geen enkel internationaal lichaam erkennen als controleur van haar immi gratiepolitiek. Politic voor Jeruzalem De V.S. hebben Trygve Lie, secretaris- Berlijns gemeentepersoneel Financiële functionarissen van Berlijn, naar het Sovjet-Russisch hoofdkwartier te Karlshorst ontboden, hebben mededeling gekregen, dat alle gemeentepersoneel van de laagste rang tot en met de burgemeester geen salaris meer zal krijgen, „totdat de politieke toestand is opgeklaard". In politieke kringen van West-Berlijn beschouwt men deze Sovjetactie als een nieuwe poging, het overwegend anti-com- generaal van de UNO, medegedeeld, dat I munistische gemeentebestuur te dwingen zij er geen bezwaar tegen hebben 333 Ame rikaanse burgers aan te zoeken deel te nemen aan de voorgestelde politie-macht voor Jeruzalem, welke uit duizend man zou bestaan. Nader wordt bericht, dat Frankrijk heeft medegedeeld, dat het 333 Fransen zal toe staan zich te laten aanwerven voor de politiemacht voor Jeruzalem. Het Belgische antwoord op Bernadottes voorstel tot het aanwerven van deze politiemacht wordt nog afgewacht. Weldra vrije verkoop van nieuwe auto's? Naar de Nieuwe Courant verneemt, is het thans vrijwel zeker, dat er een ekide gebied' Er wordt op gewezen, dat de Joden de resolutie van de UNO aanvaard hebben als een compromis en dat zij van hun kant zware offers hebben gebracht. Israël in het door de UNO toegewezen zal komen aan het systeem der vergunnin- - -- gen voor aankoop van automobielen. Volgens het blad zou men beginnen met vrijlating van de bedrijfsauto's op minder dan vier vielen, welke zelfs vrij spoedig tegemoet gezien kan worden. Daarna zou de z.g. kleine klasse personenauto's aan de beurt komen. Vermoedelijk zal men een grens trekken bij een cylinderinhoud van 1.3 liter. De vrije verkoop daarvan zal vermoedelijk in Augustus of September ingaan. Van liever lede zullen dan de andere vrachtauto's en personenauto's volgen, met dien verstande dat aan de overheidsbemoeiingen in deze tegen Januari 1949 een einde zal zijn ge komen. Vermoedelijk zal echter voor zwsie personenauto's voorlopig nog een aankoop vergunning vereist zijn. Aan de importeurs en handelaren zal worden overgelaten voor een billijke ver deling van de beschikbare auto's te zorgen. Het systeem van de rijvergunningen zal kunnen vervallen. Brits Lagerhuis accoord met Marshall-overeenkomst Het Britse Lagerhuis heeft met 409 stem men voor en 12 tegen de Brits-Amerikaan se overeenkomst in het kader van het plan- Marshall goedgekeurd. Reeds eerder was de overeenkomst door het Hogerhuis aanvaard. Dinsdag om elf uur des avonds is dc overeenkomst door de Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, en de Amerikaanse ambassa deur te Londen, Lewis Douglas, onder tekend. zijn hoofdkwartier uit de Sovjetsector terug te trekken en voor de drie Westelijke sec toren een aparte administratie te vormen. .En in Albanië Een woordvoerder van een groep van 94 Joegoslavische spoorwegarbeiders, die na de veroordeling van de Joegoslavische com munisten door de Cominform uit Albanië zijn gezet, heeft verteld, dat de Albanese autoriteiten de levering van voedsel aan deze arbeiders hadden stopgezet en hen door gewapende manschappen naar de grens hadden doen brengen. De bevolking in Albanië had evenwel van sympathie met de Joegoslaven blijk gegeven en po gingen gedaan hun voedsel te verstrekken. Een vrouw, die met een aantal kinderen uit Tirana in Belgrado aankwam, ver telde, dat vele van de Joegoslavische kin deren drie dagen lang niets te eten hadden gekregen dan wat meel en water, doordat de Albanese autoriteiten de voedselleve- ring aan de Joegoslavische kindertehuizen hadden stopgezet. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen. Later wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke of matige wind. hoofdzakelijk uit richtingen tussen Zuid-West en Noord-West. Geen verandering in tem peratuur. S Juli: Zon op 4.39 uur. onder 21.uur Maan op 5.52 uur, onder 22.47 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1