Franse socialisten doen water in hun rode wijn WIJNFLESSEN Ruim honderdduizend Italianen na Oostfront-veldtocht vermist Bloei en verval der industrie V erkiezingsuitslagen uit de omstreken van Haarlem DONDERDAG 8 JULI 1948 HAARLEMS DACBLAD De SFIO wordt een partij van het„behoud" (Van onze Parijse correspondent). Do Franse socialistische partij, de S.F.I.O., heeft dezer dagen haar jaarlijkse congres besloten met een motie van vertrouwen in het partijbestuur. Deze mededeling is be langrijker dan oppervlakkig lijkt, want door de linkse oppositiestroming af te tak ken hebben de ruim 4500 congressisten de politiek der acht socialistische ministers en de steun, welke zij van de ruim 100 parle mentsleden ontvingen, bemachtigd. Daar mee werd het voortbestaan van de Rege ring Schuman voorlopig weer verzekerd. Veel hechter dan vroeger zijn de rege ringen van de nieuwe Vierde Republiek ge grondvest op de politieke partijen des lands. Volgens de Gaullisten zijn de ban den tussen uitvoerende macht en partij besturen zelfs tè intiem: zij verwijten de nieuwe grondwet de regeerders in wezen tot vazallen dei1 partijbesturen te hebben verlaagd, waardoor groepsbelangen te ge makkelijk over hun nationale welzijn komen te prevaleren. Hoe dit zij, het is onmiskenbaar, dat de partijdiscipline, zowel op- als nederwaarts, een factor is geworden, waar ieder regeer der in véél sterker mate dan voorheen re kening mee te houden heeft. En ieder week-end kan men dan ook de onderschei den excellenties uit zien zwermen naar hun respectievelijke kiesdistricten om daar de temperatuur op te nemen. Die politieke temperatuur wil vaak aan merkelijk verschillen met die, welke heerst in Parijs en het is dan de taak der minis ters de hartstochten hunner partijgenoten te temperen en een atmosfeer te scheppen van wederzijds vertrouwen, waarin een doelbewust regeren mogelijk is. Voortdu rend moeten zo de ministers hun houding bepalen tussen de polen oppositie en ver antwoordelijkheid: men zou ook kunnen zeggen: tussen het verleden en de toe komst. Van oppositie tot regering. Een proletarische partij mag men de S.F.I.O. thans nauwelijks meer noemen. Het Franse socialisme heeft zich ontwik keld tot een regeringspartij bij uitstek en men dient te erkennen, dat zij voor de hoogste posten van de Staat, het Presidium van de Republiek inbegrepen, een aantal voortreffelijke functionarissen heeft ge leverd. De evolutie van oppositie naar rege ringspartij heeft zich niet zonder horten en stoten voltrokken en nog steeds zijn er belangrijke stromingen in de partij, die van tijd tot tijd een „oppositiekuur" aanbevelen om verwatering der principes te voorko men. De voornaamste dezer elementen, die zich de laatste winter verenigd hebben in een „rassemblemenl", waar de schrijver- philosoof Jean-Paul Sartre de meest mar kante persoonlijkheid van is, zijn thans uit het partijbestuur gestoten en daarmee zijn weer enkele druppels water in de marxis- Nieuwe oudheidkundige vondsten in Limburg Romeinse beeldhouwwerken blootgelegd De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te 's-Gravenhage heeft de laatste maanden oudheidkundige onder zoekingen gedaan in de bodem onder door de oorlog geheel of gedeeltelijk verwoeste kerken. Opgravingen werden verricht te Buggenum, Heelen, Baexem, Beegden, Herten, Herkenbosch, Venlo, Blerick en Maasniel. Verschillende van deze onderzoekingen leverden voor de architectuurgeschiedenis van de middeleeuwen, alsmede voor die van de oudste christelijke tijd in ons land, belangrijke gegevens. Zo is b.v. gebleken, - dat aan de 12de eeuwse, op een mooi keien- bed aangelegde kerk met Westtoren te Buggenum een houten gebouw vooraf is gegaan. Bij een onderzoek in Maasniel kwamen belangrijke resten van een omvangrijke, eveneens van veldstenen gebouwde kerk te voorschijn. Een belangrijke vondst is ook het Ro meinse beeldhouwwerk, dat door de amb tenaren van de Rijksdienst gevonden werd tussen het puin van de kerktoren te Wes- sem. Na de opgravingen kwamen hier de grondslagen van een bijzonder fraaie Ro maanse kerk aan het licht, alsmede prae- Romaans beeldhouw-werk en zuilbekronin gen. De toren is eerst in 1947 afgebroken. Bij de bestudering van het bouwmateriaal van deze toren kwam een dezer dagen het bovengenoemd relief te voorschijn. Het be treft hier een staande, deels ongeklede figuur met mandje, vermoedelijk een Venus. Behalve nog een enkele rozet en wat geprofileerde stukken steen kwam uit het torenpuin niets meer te voorschijn. In dezelfde tijd werden te Grevenbicht (L.) bij het graven van een kelder ook belang rijke Romeinse beeldhouwwerken te voor schijn gebracht, waaronder een Jupiter- figuur. De vondsten zijn tijdelijk gedepo neerd op het gemeentehuis te Grevenbicht. De belangstelling hiervoor is bijzonder groot. Het Limburgs Genootschap voor Oudheidkunde organiseert een excursie langs de opgravingen en overweegt een speciale publicatie van de resultaten ervan. De laatste Duitse krijgsgevangenen uit Engeland 12 Juli zal de laatste groep Duitse krijgs gevangenen tussen de 450 en 500 man Engeland met bestemming Duitsland ver laten. Als laatste datum voor het vertrek van alle krijgsgevangenen uit Engeland was oorspronkelijk 31 Juli vastgesteld. Na 12 Juli zullen echter nog slechts enkelen zijn achtergebleven, wier vertrek wegens ziekte of anderszins onmogelijk was. Alle Duitse krijgsgevangenen, in het Midden-Oosten zullen tegen eind October gerepatrieerd zijn. (United Press.) Ontvoering uit UNO.gebouw In Jeruzalem Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend dat de Ir- goen Zwai Leoemi, de Joodse verzets-orga- nisatie. uit het hoofdkwartier van de UNO-wapenstilstandscommissie te Jeruza lem vijf niet-geïdentificeerde Britse bur gers heeft ontvoerd. De commissie heeft bij de Joodse autoriteiten geprotesteerd en de Britse regering neemt volgens de woor den van de zegsman van Buitenlandse Za ken de zaak zeer ernstig. Zij verwacht dat de vijf Britse burgers onmiddellijk zul len worden vrijgelaten. tische wijn gegoten. Niettemin werd dit besluit pas genomen, nadat de socialistische ministers een wenk hadden gekregen een wat redicaler koers te kiezen; hetgeen in deze betekent, dat het militaire budget met een 50 millioen verlaagd diende te worden, dat samenwerking met de extreme Indo- Chinese Ho Chi Minh wordt aanbevolen en, voofal, dat er een actiever druk op de prij zen moet worden uitgeoefend. Wanneer men echter de motie met enige nauwlettendheid leest, dan wordt het dui delijk, dat de katholieke premier Schuman uit de socialistische hoek weinig heeft te vrezen, want deze aanwijzingen zijn aan merkelijk minder ultimatief dan de eisen, die het vorige congres Ramadier heeft ge steld. De S.F.I.O. is een partij van het „be houd" geworden. te koop gevraagd door de FLESSEN- CENTRALE, Jansstraat 39. Tel. 15639. (Adv.) Beverwijk AARDBEIENO VERZICHT De op één na laatste aardbeienveiling kenmerkte zich door een vrij behoorlijke aanvoer, waarvoor nog grote belangstel ling bestond, al lagen de prijzen in door snee iets lager dan de dag tevoren. Er werd van 2.205.20 per slof be taald; deze prijsnotering gold voor alle soorten. De prijzen der doosjes liepen ook al sterk uiteen en varieerden van 2574 cent per- stuk. PERSONALIA. De heer J. N. Immink te IJmuiden is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen Godgeleerdheid. Een piepjong IJmuidenaartje, de twaalfjarige Nico Aardenburg, wrocht „zo maar uit zijn hoofd" zoals hij zelf met ontwapenende naieveteit vaststelt kunstwerken van zand, waarop beeldhouwers en modelleurs trots zouden kunnen zijn. De hier af gebeelde groepeen werkstuk dat hem nauwelijks twee uur kostte, is qua compositie en expressie verrassend knap, zeggen de kunstkenners, maar ook een leek kan zien, dat deze knaap over heel bijzondere talenten moet beschikken. Nico zelf vindt het allemaal heel gewoon, ,,'t Is 7iet als tekenen", zegt hij eenvoudig, terwijl zijn kleiige vaardige handen alweer vormen en kneden aan een nieuw zandbouwsel. Dood of in Siberische kampen? (Van onze correspondent te Rome) Zekere Alessandro Malerba heeft een brief gericht tot de communist Palmiro Togliatti, hem uiteenzettende, dat hij sedert jaren zonder bericht is omtrent zijn zoon die in Rusland in 1943 krijgsgevangen werd gemaakt. De wanhopige vader vraagt of Togliatti, die de Russische autoriteiten kent, niet bereid zou zijn naar Moskou te gaan om nauwkeurige inlichtingen in te winnen over het lot der soldaten van het Italiaanse expeditiekorps. Togliatti heeft uitvoerig geantwoord en zijn brief wordt afgedrukt in Het tijdschrift „Óggi". Hij zegt, dat het dwaasheid is enige illusie te koesteren over het lot der Ita liaanse soldaten, die nog niet terugkeerden. Er zijn geen levende Italiaanse krijgs gevangenen meer in Rusland, verzekert hij. De schuld moet men niet zoeken bij de Russen, die zich menselijk gedroegen, doch bij de onverantwoordelijke lichtzinnigheid van het Italiaanse opperbevel, dat een expeditiekorps naar Rusland zond, hetwelk onvoldoende uitgerust was voor het Rus sisch klimaat. Togliatti zegt voorts, dat hij in de Russische dagbladen nauwkeurige lijsten heeft gevonden van de overlevenden met aangifte van de datum, waarop zij werden uitgeleverd aan de Anglo-Ameri- kaanse militaire autoriteiten, belast met hun repatriëring. Togliatti eindigt met te zeggen, dat de Russen generlei verwijt treft, doch dat het zeer pijnlijk zou zijn. wanneer Moskou zou vragen naar de Russische soldaten, die door de Italianen werden krijgsgevangen gemaakt en waarvan er niet één terug keerde, omdat zij aan de Duitsers werden uitgeleverd, die ze tot de laatste man heb ben vernietigd in de crematie-ovens. De brief van Togliatti heeft opzien ge baard. Het vraagstuk der Italianen in Rus land, wier aantal volgens sommigen nog ongeveer 9000, volgens anderen, de meesten, nog ruim 80.000 moet bedragen, is een vraagstuk, dat vele gemoederen bezig houdt. Krijgsgevangenen, welke terug keerden, beweren dat er nog grote kampen zijn. waar Italianen als dwangarbeiders worden vastgehouden. Het Katholieke persagentschap „Informazione Cattolica" maakt bekend, dat in de werkkampen van Siberië een grote Katholieke gemeenschap in wording is met ruim een millioen leden, waaronder veel Duitsers, Letter1 Lithauers. Men vermoedt, dat zich de tder ook Italianen bevinden. Veiligheidsraad zal dringend be roep op Joden en Arabieren doen De Veiligheidsraad heeft met acht stem men voor en drie onthoudingen het Engelse voorstel aangenomen, om een dringend be roep op Arabieren en Joden te doen, in beginsel de verlenging van de wapenstil stand te aanvaarden tot een periode, die in overleg met de bemiddelaar zal worden be paald. De Sovjet-Unie, de Oekraine en Syrië onthielden zich van stemming. Jamal el Husseini, de vertegenwoordiger van het Arabische Hoge Comité voor Pa lestina was tevoren weggelopen uit de zit ting uit protest tegen een Russische ma noeuvre, die ten doel had de Joodse ver tegenwoordiger te doen beschouwen als de officiële vertegenwoordiger van de staat Israël. De Oekraïner Manoeilski was vooi' zitter en sprak de Joodse vertegenwoordi ger aan met „de gedelegeerde van de staat Israël". „Wij kunnen niet aan deze beraadslagin gen deelnemen, zolang de voorzitter deze betiteling handhaaft", verklaarde Husseini cn verliet daarna de vergadering. Door deze handelwijze wordt gevreesd dat de kansen op verlenging van het Vrij dag aflopende bestand aanzienlijk zijn ver minderd. In een interview heeft maarschalk Messe, die door Togliatti de hoofdschuldige aan de dood van vrijwel alle troepen van het Ita liaanse expeditiekorps wordt genoemd, verklaard, dat Mussolini er speciaal voor gezorgd had, dat het Italiaanse corps beter uitgerust was dan de Duitse troepen in Rusland. De Italianen, hebben de winter 1941-1942 doorstaan met slechts geringe verliezen, veroorzaakt door het klimaat. In de winter 1942-'43 »werd de uitrusting nog verbeterd. Wanneer dus de mannen na hun gevangenschap zijn bezweken, moet dit verklaard worden door onvoldoende voe ding, slechte behandeling en door het weg nemen der speciaal voor de winterkoude berekende kleding. Togliatti zelf heeft, na de grote débacle van Februari 1943, op 19 Maart door de radio van Moskou mee gedeeld, dat er 115.000 Italianen waren ge vangen genomen. Daarvan zijn er volgens de Russen 19.640 en in werkelijkheid slechts 12.513 in Italië teruggekeerd. Het parlement en de senaat zullen een commissie benoemen om het gehele vraag stuk der „ongelukkige expeditie naar Rus land en alle gevolgen, die zij gehad heeft" tot in bijzonderheden te bestuderen en vast te stellen, wie verantwoordelijk is voor de dood van de vele tienduizenden ex-krijgs gevangenen, dan wel, zo zij nog in leven zijn, waar zij zich bevinden en waarom ze niet worden gerepatrieerd. Nederland maakt weer „antiek" kerkglas Sinds twee jaar wordt in ons land een oud, sinds lang vergeten handwerk weer beoefend: de vervaardiging van kerkglas. Dit glas waarmede de vele nieuw te bou wen en te herstellen kerken moeten wor den voorzien is natuurlijk geen antiek glas, maar even nieuw als het vensterglas. De tegenwoordige fabricage van glas is zo vol maakt, dat het product „dood" geworden is en voor kerkglas niet te gebruiken. Van daar dat invoer van kerkglas uit Frankrijk en Duitsland noodzakelijk was. Het oude glas was onregelmatig van sa menstelling. waardoor het „leefde". Het bevatte kleurvegen. blaasjes en een fijn kleurverloop door de lichtbreking. Vandaar dat kerkglas tegenwoordig weer op de oude wijze vervaardigd wordt om het antieke glas zoveel mogelijk te benaderen. Het meest antieke glas is het slingerglas, dat gefabriceerd werd door de compacte hete glasmassa in de rondte te slingeren, zo dat het door de middelpuntvliedende kracht gestrekt werd. Later kwam de vervaardi ging van het cylinderglas. Dit wordt sinds 1946 ook in ons land vervaardigd en wel bij een firma in Utrecht. Import is hier door overbodig geworden, want we maken nu het antieke cylinderglas zelf. De glaze nier of de glas- in-loodwerker behoeft niet af te wachten wat geleverd wordt, doch kan gemaakt krijgen wat hij verlangt. Met medewerking van „Leerdam", dat de 55 cm lange en 20 cm diameter cylin ders blaast, wordt nu in Utrecht dit glas „gestrekt". Het aldaar gebruikte streksysteem is enig in ons land, wordt daar gehanteerd door de laatste nog levende Nederlandse strekker. Dit is de uit Leerdam afkomstige H. van de Burg. die in vele landen zijn uniek handwerk heeft beoefend. De cylin ders worden in de lengte opengesneden en daarna in de oven gestrekt. Zo eenvoudig als het verteld wordt, is het echter niet. De oven heeft een aantal afdelingen met ver schillende temperaturen, waarin de open gesneden cylinder eerst wordt voorver warmd en geleidelijk op de 700 a 800 gra den hitte van de strekruimte wordt voor bereid. Nadat de cylinder tot een vlakke i plaat plastiek glas gestrekt is, volgt een j even geleidelijke afkoeling. De Goudse glazen van Crabeth worden op deze wijze benaderd. Uit Haarlems verleden Phoenixterrein (aan de Parklaan bij het Noorder Buiten Spaarne) van de gemeente in erfpacht, om daarop 'n katoenspinnerij en weverij te vestigen. Een derde fabriek werd door de Belg Prévinaire gesticht aan de Kinderhuissingel' cn Garenkokerskade. Daar werd vooral het Katoenverven uitge oefend. Op deze fabrieken werkten vrij wat buitenlanders, zodat de arbeidersbe volking van Haarlem er niet heel veel bij gebaat was. Lang hielden deze fabrieken geen stand. Het eerst bezweek die op het Phoenixter rein; in 1837 brandde de fabriek van Wil son af, zij werd wel herbouwd, maar in 1879 moest ook de nieuwe fabriek de strijd om het bestaan opgeven. In 1918 moest de fabriek van Prévenaire (inmiddels omgezet in de Haarlemse Katoen Maatschappij) tot liquidatie overgaan. De 16e eeuw is voor Haarlem wel eens. en niet ten onrechte, de eeuw der beproe vingen genoemd. Wij herinneren aan het vreselijke beleg en ook aan de talloze bur gertwisten, grote branden en moeilijkhe den voor het stadsbestuur om de finan ciële eindjes aan elkaar te knopen. Toch heeft Haarlem zich vrij snel her steld. Spoedig werd de bij het beleg sterk gehavende vesting hersteld. Ook het be drijfsleven kwam weer tot bloei, wat wel af te leiden is uit het feit, dat het aantal poorters van 18.000 in 1572 steeg tot 40.000 in 1622. Dat de nijverheid toenam was een gevolg van het feit dat zich hier, na de val van Antwerpen in 1585, veel Vlaamse emigran ten vestigden. Het waren veelal bekwame vaklieden en dat had tengevolge dat vele oude industrieën o.a. weverijen en bier brouwerijen opnieuw tot bloei kwamen. Haarlem had in die tijd ongeveer 70 bier brouwerijen en het hier gemaakte bier had een zeer goede naam. In de loop der eeuwen is deze tak van nijverheid evenwel weer geheel uit Haarlem verdwenen. De laatste brouwerijen verdwenen ongeveer een kwart eeuw geleden. Lang heeft nog het Scheepje aan de Houtmarkt stand gehou den en ook de brouwerij van Allard aan het Zuider Buiten Spaarne, hoek van Ma rumstraat. De Zuid-Nederlanders begonnen hier ook een nieuwe industrie, het linnen- er garenbleken. De linnenweverijen zijn be roemd geworden, vooral door de speciale Haarlemse lijnwaden, die later in Brabant werden nagemaakt. Ook was Haarlem be kend om zijn mooi damast en werd hier veel lint vervaardigd. In verband met de linnennijverheid had den de blekerijen ook een grote vermaard heid gekregen. De meeste blekerijen waren in het duingebied, waar zij over zuiver wa ter beschikten. In de tegenwoordige Garen- kokersvaart leeft nog de herinnering voort aan de inrichtingen voor het „koken" van garens. De blekers en de brouwers hadden meer malen onenigheid over de verontreiniging van het water. Daarom werden enkele stre ken der omgeving verboden voor blekers. Aan het eind der 17e eeuw kwamen, na de opheffing van het Edict van Nantes veel Franse réfugiés. Deze brachten hier een verbetering van de zijde-industrie, waardoor deze tak van nijverheid een grote uitbreiding onderging. Volgens mej. Dr G. H. Kurtz, archivaresse van Haarlem (zie haar Beknopte Geschiedenis van Haarlem) verzekert zelfs dat er in die tijd in Haar lem 20.000 zijdewevers waren. De naam Zuiderstraat (vroeger Soyerstraat) herin nert nog aan de zijde-industrie, waarvan thans niets meer is overgebleven. Reeds in het midden der 18e eeuw waren vele takken van textielindustrie gaan tanen. Als oor zaken worden opgegeven de concurrentie van het buitenland en het feit. dat de Haarlemmers er niet in slaagden met nieuwe dingen te komen, waardoor zij steeds meer van de markt verdrongen wer den. Ook de opheffing der gilden, waar door de concurrentie toenam, was voor de Haarlemse industrie noodlottig. Aan het einde der 18e eeuw telde Haar lem nog slechts 21.000 inwoners. Dit cijfer zegt veel als men bedenkt dat er een eeuw geleden alleen 20.000 zijdewerkers in de stad waren. In 1825 werd in Haarlem een grote nij verheidstentoonstelling georganiseerd die tot doel had de nijverheid in onze stad te stimuleren. De Engelsman Thomas Wilson werd door het stadsbestuur gesteund, toen hij op het Muizenveld (het tegenwoordige Wilsonsplein) een fabriek stichtte, die de katoentjes, die in Twente geweven werden, bedrukte. Een Gentse firma kreeg het •m Sneller golflengtewisseling door Nederlandse uitvinding Vooral van belang voor vliegtuig-radioverkeer Op de Luchtstrijdkrachtententoonstelling, welke op het vliegveld Ypenburg wordt gehouden, is een door Philips-NSF te Hil versum geconstrueerd zg. pal-knop-mecha- nisme geëxposeerd. Dit mechanisme, ont wikkeld en samengesteld door Nederlandse technici kan de radiozend-, ontvang- en peilinstallatie van b.v. een vliegtuig in zeer korte tijd overschakelen van.de ene golf lengte op de andere. Het overschakelen van een vliegtuig- radio-apparatuur van een station op een ander nam vroeger minuten en soms zeer vele minuten in beslag, omdat daarvoor verschillende handelingen moesten wor den verricht. Het overschakelen van om- raepzenders duurt om dezelfde redenen wel een half uur. Bij een modern vliegtuig, dat met een snelheid van 360 km per uur vliegt, be tekende deze omschakeling reeds een „stille vliegweg" van 6 kilometer. Doch het thans geëxposeerde mechanisme brengt een golflengte wisseling tussen twee en tien seconden ^ot stand. Noch de snel heid, noch de nauwkeurigheid van dit Ne derlandse werkstuk worden ergens ter wereld geëvenaard. Het is dan ook door vele octrooien beschermd. Veisen Rechtsgedingen over woonruimtekwesties Ingevolge artikel 177 der Gemeentewet beoordeelt en beslist de Raad, of vanwege de gemeente een rechtsgeding zal worden gevoerd. Thans echter maakt de uitvoering van de Woonruimtewet 1947 het noodzakelijk, aan dit punt meer aandacht te besteden. Want artikel 7 dier wet legt de bevoegdheid tot het vorderen van ruimten om als woon ruimten te dienen in handen van Burge meester en Wethouders. Artikel 28 stelt vervolgens degene, van wie is gevorderd, in de gelegenheid voor de kantonrechter de ontruiming van het gevorderde te eisen, in dien één of meer van de bij de wet ge noemde omstandigheden zich voordoen. Dit betekent dus. dat het Gemeente bestuur in vele gevallen een ingrijpen van de rechter kan verwachten. Uiteraard staat het college op het standpunt, dat vordering zoveel mogelijk dient te worden vermeden, doch als er eenmaal in overleg met de betreffende advies-commissie tot vorde- ing is besloten, dan dient deze vordering ook effect te sorteren. Teneinde een bevredigende gang van zaken te verzekeren, acht het college het gewenst, dat de beoordeling en de beslis sing. of vanwege de gemeente een rechts geding zal worden gevoerd in huisvestings aangelegenheden wordt overgedragen aan het college. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II S'otkoers gisteren 3541/2 304 264 164 350 278 124% 191 202 159»/, 225 167 163 1231/2 470 Openings koersen 346% 304)4 263 164% 158i/2 222 1651/2 Een fortuinlijke berging Het te Liverpool gebouwde schip „Mor- ganser" kwam verleden jaar tijdens zijn eerste reis naar Antwerpen, nabij Lieve- kenshoek op de Schelde in botsing met een Grieks stoomschip. Het Engelse schip liep een enorm lek op onder de waterlijn en zonk als een baksteen met kostbare lading van 2500 ton goederen. Vertegenwoordigers van Lloyd's waren unaniem van mening, dat het schip niet meer gelicht kon worden. De maatschappij, waaraan het schip toebe hoorde, werd dus schadeloos gesteld en het scheepswrak bleef waar het was, het ver keer op de Schelde aanmerkelijk hinderend. Een ondernemende Belg. de heer De Smedt uit Burcht, zette het evenwel in zijn hoofd op eigen risico te trachten'de „Mor- ganser" weer vlot te brengen en ondanks de pessimistische voorspellingen is hij hier in dezer dagen inderdaad geslaagd. Met een heel legertje duikers heeft De Smedt enkele maanden titanenwerk verricht. Het moeizame en gevaarlijke werk werd intussen goed beloond, want om te beginnen heeft de stad Antwerpen de gehele lading van het schip, die slechts licht door het water is beschadigd, voor een bedrag van vijf millioen francs opgekocht. Bij weder verkoop aan particulieren bracht dit de Sinjorenstad een nettowinst van 15 millioen francs in het laatje. Bovendien ontving De Smedt nogmaals vijf millioen francs, om dat hij de Schelde van het gevaarlijke wrak had bevrijd. De Engelse rederij aan wie het schip had toebehoord, bood De Smedt voor de „Morganser" 40 millioen francs, doch De Smedt wenst eigenaar te blijven van een schip, dat hem na herstel zeker meer zal opleveren. Binnenkort zal het schip, dat ter plaatse gedicht is, gepavoiseerd naar Burcht wor den gesleept. De berging van dit door des kundigen opgegeven schip heeft in scheep- vaartkringen heel wat opzien gebaard. De Smedt heeft uit Engeland het verzoek ont vangen een rapport op te stellen over zijn prestatie. Haarlemmerliede en Spaarnwoude Uitgebracht 1851 geldige stemmen. Van onwaarde 23. Kamer 1948 Kamer 1946 Prov. Staten 1946 Raad 1946 Katholieke Volks Partij 998 (54.6) 973 (54.5) 967 (54.4) 910 (53.7) Partij van de Arbeid 223 (12.2) 258 (14.5) 220 (12.4) 194 (11.5) Anti-Revolutionnairen 175 9.6) 185 (10.4) 178 (10.0) 254 (14.5) 123 6.7) 154 8.6) 173 9.8) 148 8.8) Christ. Hist. Unie 98 5.4) 67 3.8) 99 5.5) samen m. A.R. V. V. D 153 8.4) 134 7.5) 124 7.0) 191 (11.5) Staatk. Geref. Partij 17 0.9) 14 0.7) 17 0.9) Oude S. D. A. P 6 0.3) Onafh. Nationale Groep 7 0.4) Lijst Weiter 23 1.3) Middenstandspartij 5 0.2) Uitgebracht 1454 geldige stemmen. Bennebroek Kamer 1948 Kamer 1946 Prov. Staten 1946 Raad 1946 Katholieke Volks Partij 543 (37.4) 604 (43.9) 590 (43.3) 582 (44.8) Partij van de Arbeid 197 (13.5) 270 (19.6) 277 (20.3) Anti-Revolutionnairen 309 (21.3) 243 (17.7) 241 (17.7) alle Protes- 23 1.6) 29 2.1) 33 2.4) i tantse groe 132 9.1) 81 5.9) 84 6.2) pen tezamen V. V. D 141 9.7) 143 (10.4) 129 9.5) 1 716 (55.2) Staatk. Geref. Partij 4 0.3) 5 0.4) 9 0.6) Oude S. D. A. P 5 0.4) Onafh. Nationale Groep 13 0.9) rlszi Lijst Weiter 72 4.8) Middenstandspartij 15 1.0) Uitgebracht 5187 geldige stemmen. Llsse Kamer 1948 Kamer 1946 Prov. Staten 1946 Raad 1946 Katholieke Volks Partij 2754 (53.1) 2791 (55.1) 2759 (54.9) 2627 (53.8) Partij van de Arbeid 437 8.4) 508 (10.0) 455 9.0) 569 (11.7) Anti-Revolutionnanren 645 (12.4) 616 (12.1) 605 (12.0) 467 9.6) 29 0.6) 37 0.7) 47 0.9) 702 (13.5) 666 (13.2) 703 (14.0) 817 (16.7) V. V. D 136 2.6) 150 2.9) 127 2.5) Staatk. Geref. Partij 344 6.6) 301 6.0) 332 6.7) 400 8.2) Oude S. D. A. P Onafh. Nationale Groep 8 0.2) Lijst Weiter 125 2.4) 7 0.2) Hillegom Uitgebracht 6520 geldige stemmen. Van onwaarde 43. Kamer 1948 Kamer 1946 Prov. Staten 1946 Raad 1946 Katholieke Volks Partij 3301 (50.6) 3379 (53.2) 3360 (53.6) 3151 (51.5) Partij van de Arbeid938 (14.4) 1087 (17.2) 974 (15.5) 901 (14.8) Anti-Revolutionnairen 694 (10.6) 712 (11.2) 688 (11.0) 1657 (27.1) Communisten 80 1.2) 108 1.7) 135 2.1) Christ. Hist. Unie 908 (13.9) 775 (12.2) 821 (13.1) samen m. A.R. 'V. V. D269 4.1) 224 3.5) 216 3.5) Staatk. Geref. Partij 70 1.1) 64 1.0) 78 1.2) Oude S. D. A. P14 0.3) Onafh. Nationale Groep 10 0.2) Lijst Weiter 229 3.5) Middenstandspartij 7 0.1) Andere groepen 405 6.6) Haarlemmermeer Uitgebracht 17953 geldige stemmen. Van onwaarde 476. Kamer 1948 Kamer 1946 Prov. Staten 1946 Raad 1946 Katholieke Volks Partij 4163 (23.2) 4006 (23.6) 4008 (23.8) 4001 (24.3) Partij van de Arbeid3588 (20.0) 4036 (23.8) 3652 (21.7) 3071 (18.8) Anti-Revolutionnairen 4132 (23.0) 3999 (23.6) 3871 (23.0) 3673 (22.3) Communisten 1319 7.4) 1627 9.6) 1754 (10.4) 1705 (10.4) Christ. Hist. Unie 3059 (17.0) 2418 (14.3) 2826 (16.7) 2993 (18.1) V. V. D927 5.2) 571 3.4) 507 3.0) 843 5.1) Staatk. Geref. Partij 324 1.8) 291 1.7) 240 1.4) 163 1.0) Oude S. D. A. P65 0.4) Onafh. Nationale Groep 39 0.2) Lijst Weiter 218 1.2) Middenstandspartij 119 0.6) Velsen Uitgebracht 21857 geldige stemmen. Van onwaarde 648. Kamer 1948 Kamer 1946 Prov. Staten 1946 Raad 1946 Katholieke Volks Partij 5047 (23.1) 4521 (22.8) 4471 (23.3) 4367 (23.4) Partij van de Arbeid6926 (31.7) 6758 (34.2) 6042 (31.3) 5870 (31.4) Anti-Revolutionnairen 2572 (11.8) 2179 (11.0) 1990 (10.3) 1961 (10.5) Communisten 3363 (15.4) 4289 (21.7) 4547 (23.6) 4183 (22.3) Christ. Hist. Unie 1845 8.4) 1008 5.1) 1399 7.2) 1531 8.2) V, V. D1537 7.0) 917 4.6) 768 4.0) 777 4.2) Staatk. Geref. Partij 158 0.7) 113 0.6) 66 0.3) Oude S. D. A. P91 0.4) Onafh. Nationale Groep 82 0.4) Lijst Weiter 127 0.6) Middenstandspartij 109 (0.5) Beverwijk Uitgebracht 13805 geldige stemmen. Van onwaarde 358. Kamer 1948 Kamer 1946 Prov. Staten 1946 Raad 1946 Katholieke Volkspartij 6019 (43.6) 5479 (42.5) 5467 (42.8) 5321 (42 4) Partij van de Arbeid3232 (23.4) 3074 (23.9) 2733 (21.4) 2345 (18.7) Anti-Revolutionnairen 902 6.6) 696 5.4) 613 4.8) 1368 (10.9) Communisten 2037 (14.8) 2854 (22.1) 3081 (24.1) 3044 (24.2) Christ. Hist.. Unie581 4.2) 321 2.5) 470 3.7) samen m. A.R. v- V. D772 5.6) 443 3.5) 391 3.0) 472 3.8) Staatk. Geref. Partij 21 0.2) 17 0.1) 32 0.2) Oude S. D. A. P34 0.2) Onafh. Nationale Groep 18 0.1) Lyst Weiter 102 0.7) Middenstandspartij87 0.6)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6