Winnen zonder Oorlog Arabieren hervatten de strijd in het Heilige Land Berlijns bevoorrading door de lucht dreigt spaak te lopen 62e Jaargang No. 18984 I 1 1 Vrijdag 9 Juli 1948 Bureaux: Grote Houtstr 93. Tel Adv en Admln ^1* V I I 1 I 1^1 fl Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10724 14825 Redactie 10600 Direct-Hoofdred I I I 1 ft 1 I I III I M I II II lil 11 1 Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054 Bijkantoor H.N Soendaplein 37. Tel 12230. JL JL JL JL lil \mA Vli A# X 4,—Franco per post ƒ4.50 Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713 10132 J Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur Hoofdredacteur Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Meermalen is hier betoogd dat de kans voor de Westerse democratie, om haar pleit in de wereld te winnen, niet ligt in een derde wereldoorlog, maar in de opbouw en verbetering van de democratie, waardoor zij' stand zal houden en veld zal winnen. Zij moet tegenover de voorstanders van tiranniek bewind van overheersing hetzij door een enkele man of een kleine groep bewijzen dat zij het beter kan, dat zij meer bereikt niet alleen in verhoging van materiële welvaart maar vooral in verhoging van levensgelukeen schat die geenszins in de eerste plaats door ma teriële welvaart verworven wordt. Als de West-Europese democratie er in slagen zou, West-Europa in een federale Unie te ver enigen en daarmee een verouderde, on bruikbaar geworden toestand te overwin nen, zou zij een machtige verbetering be reiken en de gehele wereld met nieuwe eerbied voor haar grote mogelijkheden ver vullen. Op daden, opbouwende daden, komt het aan. Niet op een derde wereldoorlog, die tot nog groter verwoesting en uitputting dan de eerste en tweede zou leiden en daarbij nog groter verwarring en wanhoop der geesten zou nalaten. Zodat de wereld daarna in een toestand zou komen te ver keren, die haar bij uitstek rijp zou maken voor willekeur en tirannie in allerlei vorm. Want met schieten lost men haar proble men niet op; men maakt ze alleen ingewik kelder. Bedenken degenen, die zo somber en fatalistisch over een derde wereldoorlog als „alleen maar een kwestie van tijd" praten eigenlijk wel, dat zij door zulke taal niet alleen gebrek aan moed tonen, maar in feite reeds capituleren? Zij geven te ken nen, dat de mens tot geen opbouwende ar beid in staat zou zijn, alleen maar tot ver nielen. Zij sluiten iedere kans op herleving, op een renaissance van de wereld, volko men uit. En op welke andere grond eigen lijk, dan dat wij een periode van inzinking beleven zoals er meer geweest zijn en dat hun moed daartegen niet is opge wassen. Er zijn in vroeger eeuwen, in tijden van wellicht nog dieper ontwrichting dan deze, kereld uit één stuk geweest die wèl de moed hadden. En daarom is men die in zinkingen te boven gekomen. Zo zal het, al thans voor diegenen die zich verlaten op de taak. die God de mens in dit leven ge schonken heeft, opnieuw gaan. In Reader's Digest heb ik het verslag ge lezen van een' rede, gehouden door een Amerikaan die een zeer hoge positie in zijn land inneemt, want hij is rechter in het Supreme Court, het Opperste Gerechtshof der Verenigde Staten. Deze rechter, William 0. Douglas, heeft met aandrang betoogd, dat de democratie kan en moet winnen zonder oorlog. Zijn rede is in brochure vorm tegen lage prijs verkoopbaar gesteld en voor dat doel ook nog in het Frans, Duits, Italiaans. Spaans en Portugees ver taald. En zij levert in heldere betoogtrant een voorbeeld temeer van waarlijk grote en edelmoedige denkbeelden, zoals die on der de besten der leidende mannen in Amerika leven en die reeds de uitvoering van een zo reusachtige onderneming als het Plan-Marshall hebben verzekerd. Ik schreef onlangs over het rumoer en de vulgariteit voor ons Europees begrip waarmee de verkiezing van de candidaat voor het presidentschap Dewey te Phila delphia gepaard ging en voegde er aan toe, dat wij ons door zulke dingen niet moeten laten misleiden omtrent de grote kwalitei ten, die in het Amerikaanse volk leven. Hetzelfde werd hier al eerder aangevoerd, toen vulgair-denkende Europeanen in het Plan-Marshall „alleen een Amerikaans ma ter iëel eigenbelang" meenden te zien. Douglas hekelt de overheersings-metho- den van het communisme voorzover zij zidh tot volken buiten Rusland uitbreiden met grote scherpte. Hij wil die volken helpen. Hij waarschuwt tegen het commu nistische beleid, dat in ieder land, waar het de macht nog niet heeft, met democratische slagzinnen de zaak der vrijheid en recht heet voor te staan, maar intussen poogt verwarring en wantrouwen te stichten en conflicten tussen groepen teweeg te bren gen. Van verdeeldheid en van zwakke de mocratische regeringen moet dit beleid het hebben. Maar het sleept idealistische lieden vaak mee omdat het steeds voor de ver drukten schijnt op te komen en altijd her vormingen bepleit. Zodra het communisme tot. de macht in zo'n land is gekomen is het uit met zijn voorliefde voor het vrije woord en vrije verkiezingen, begint de politie staat zijn werk en verdwijnen diegenen spoorloos, die niet met het régime instem men. Voor ons, zegt Douglas, ligt bij het be palen van onze houding hier tegenover de keuze niet tussen oorlog en een vergelijk met de Russen, want geen van beide mid delen zal het probleem tot oplossing brengen. De enige oplossing is een actief democratisch beleid, zowel thuis als in het buitenland. Thuis moeten wij een eind maken aan de beschamende methode om ledereen voor een communist uit te maken, die vooruitstrevende hervormingen wil. Als onbetrouwbare lieden belangrijke posten bekleden moeten zij verwijderd worden. Maar wij behoeven geen Russische metho den na te apen. Politieke overwinning op het communisme vraagt alleen onze toe gewijde arbeid. De communisten zijn al tijd actieve politieke werkers. Zij brengen hun avonden door met mensen te bezoeken en geschriften samen te stellen, terwijl wij In de bioscoop zitten of ons anderszins ont spannen. Er zijn nog geen 100.000 commu nisten in dit land (de Verenigde Staten, tellend 140 millioen inwoners). Zij zouden machteloos zijn als wij onze politiek au sérieux namen en er onze volle energie en werkzaamheid aan besteedden. Het poli tieke tegengif tegen het communisme is werkzaam democratisch beleid. In onze buitenlandse politiek staan wij Voor groter moeilijkheden. Wij zullen erin falen als zij slechts anti-communistisch is, want dan bepaalt zij zich tot verwensingen. Wij moeten de democratische krachten in andere volken steunen en geen reactionaire belangen helpen die naar macht hunkeren. Dat moet gedaan worden in de vorm van practische maatregelen voor maatschap pelijk herstel. Wij kunnen die niet aan andere volken opdringen. Maar onder hen leven mannen, die weten wat hun volk behoeft zoals James Yen, die een der gelijk program voor China heeft opgesteld. De uitvoering daarvan moeten wij steunen. Dat kunnen wij in andere landen ook doen; wij moeten hun vrije en progressieve UNO-missie vertrekt onverrichterzake Azzam Pasja, secretaris-generaal der Arabische Liga, heeft te Cairo medegedeeld, dat de Arabieren vanochtend om zeven uur (Nederlandse tijd) de strijd in Palestina zouden hervatten. De Arabische Liga heeft op het voor stel van graaf Bernadotte ter verlen ging van de wapenstilstand geantwoord dat zulk een verlenging nadelig voor de Arabieren zou zijn, „die de over weldigende meerderheid in het land vormen". Men kon redelijkerwijze niet verwachten, dat een verlenging tot een vreedzame rege ling zou leiden. „Integendeel, de Zionisten zouden in staat worden gesteld om hun aggressieve activiteit te versterken, hetgeen de reeds ernstige toestand nog zou ver slechteren." De Arabieren „hebben dan ook geen hoop op medewerking van de Joden om tot de vreedzame oplossing, die het doel van de wapenstilstand vormde, te geraken." Uit Bernadotte's hoofdkwartier is daarna medegedeeld, dat de Joden hadden toege stemd in een verlenging van het bestand in Palestina met een periode van dertig dagen, doch dat de Arabieren het geweigerd hebben. In de door Bernadotte ondertekende ver klaring wordt dan gezegd, dat de bemidde laar heden de gehele missie van de UNO uit Palestina zou terugtrekken. „Tijdelijke tegenslag" Bernadotte verklaarde verder, dat hij zelf zou blijven werken aan de taak, hem door de UNO toebedeeld om te pogen zo spoedig mogelijk een vreedzame regeling van de Palestijnse kwestie tot stand te brengen. Het Amerikaanse vliegdekschip „Paleu" is te Haifa aangekomen om hulp te verlenen bij de evacuatie van de missie der UNO evenals een drietal Amerikaanse destroyers. Bernadotte heeft de belligerenten ver zocht, militaire acties tegen Haifa of Bei roet na te laten totdat de UNO-vertegen- woordigers zijn vertrokken. Bernadotte verklaarde, zijn missie als bemiddelaar niet als beëindigd te beschou wen door deze „tijdelijke tegenslag". Hij heeft de Arabische leiders nog doen weten, dat hij bereid is tot een bijeenkomst in Cairo, Zaterdag aanstaande, voor be sprekingen over een tijdelijk bestand in Jeruzalem. De strijd hervat. De Egyptische gewapende colonnes, die volgens de Joden gisterochtend de aanval begonnen 29 uur voor de officiële afloop van de wapenstilstand zouden des avonds door Joodse verdedigingstroepen in de buurt van Isdoed, ten Zuiden van Tel Aviv, tot staan gebracht zijn. Nabij Isdoed gelegerde Egyptische strijd krachten zouden reeds Donderdagochtend een offensief hebben ingezet in de richting van Beer Toevia, ten Zuiden van Rebovoth. Veiligheidsraad hoort partijen De Veiligheidsraad is gisteravond in spoedzitting bijeen geweest om de Pales- stijnse kwestie te bezien. Hij hoorde Mosje Sjertok en verschillen de Arabieren en verdaagde daarop de bij eenkomst, nadat besloten was, de bemid delaar en de Joden en Arabieren te ver zoeken heden te melden, hoe de toestand zich ontwikkelt. Geen hervatting van de strijd in Jeruzalem? Bernadotte zeide nog dat de Joden ook een verlenging van het bestand met drie Springstof fabriek door explosie verwoest Gisteren heeft zich een hevige ontplof fing voorgedaan in een springstoffabriek te Oberarth (Zwitserland). De fabriek is volledig verwoest en ook in de omgeving is aanzienlijke schade aangericht. De ploeg die op het ogenblik van de ontploffing aan het werk was, bestond uit 15 personen. Totnogtoe zijn acht doden uit het puin gehaald. Zij zijn zo verminkt, dat het vooralsnog onmogelijk is ze te identifi ceren. Voorts zijn er zes gewonden. dagen goedgevonden hadden om de evacua tie der UNO-missie te vergemakkelijken, doch de Arabieren hadden klaarblijkelijk ook dit voorstel verworpen. De Joden hadden voorts bereidheid ge toond te onderhandelen over démilitarisatie van Jeruzalem en de bemiddelaar had ver duidelijking gevraagd van het Arabische antwoord, dat in vage termen sprak van bereidheid om in Jeruzalem de wapenen te laten rusten. Toch nog? Koning Abdoellah van Transjordanië heeft Donderdagavond te kennen gegeven, dat hij bereid is ter elfder ure nog een be spreking met graaf Bernadotte te voeren over de mogelijkheid van vrede in Pa lestina. Een vliegtuig der UNO heeft getracht Bernadotte met deze boodschap te bereiken, doch men vreest, dat het de bemiddelaar niet op tijd meer heeft kunnen bereiken. Uit Rhodos wordt n.l. gemeld, dat de graaf Vrijdag „kort na zonsopgang met on bekende bestemming" per vliegtuig is ver trokken. De eerste luchtlcolenarriveren in Berlijn met Amerikaanse „Skymasters". In totaal is Woensdag op deze manier 200 ton goederen op het vliegveld Tempelhofaangekomen. Amerikaanse weermacht wil de atoombommen beheren Hoge Amerikaanse militaire functiona rissen zouden er thans bij president Truman op aangedrongen hebben spoedig een be slissing te nemen betreffende het recht tot beschikken over de Amerikaanse voorraad atoombommen, „met het oog op de huidige internationale situatie." Volgens de wet op de atoomenergie, twee jaar geleden door het Congres aanvaard, staat het aan de president te beslissen, of dat beschikkingsrecht bij de atoomenergie commissie blijft of aan de militaire instan- ties komt. De op minstens zeshonderd geschatte voorraad atoombommen berust thans nog in handen van de commissie. De hoge militaire functionarissen zijn het er over eens, dat het onverstandig zou zijn over deze kwestie te beslissen tijdens de huidige Berlijnse crisis, daar dit in het buitenland zou kunnen worden opgevat als een oorlogsdaad, maar daar tegenover zou aangevoerd zijn, dat, „ofschoon de V.S. geen oorlog zullen beginnen, in een dergelijk nieuw conflict, indien ontstaan, het best de overwinning behaald zou kunnen worden door zo snel mogelijk atoombommen te ge bruiken." RUSSISCHE MILITAIRE DELEGATIE IN ALBANIë AANGEKOMEN. Radio Tirana meldt, dat een Sovjetrus- sische militaire delegatie gisteren in de Al banese hoofdstad is aangekomen. Er werd geen motief voor deze komst bekend ge maakt. Rijkswaterstaat controleert thans met een speciaal daarvoor gebouwd toestel de weg vlakheid van onze grote verkeerswegen. In de auto, die dit toestel over de wegen trekt, worden alle oneffenheden automatisch geregistreerd. De „vlakheidsmeter" pas seert de uitwateringssluizen op de Afsluitdijk nabij Den Oever. krachten onze vastberaden bijstand geven. Onze ervaring met democratisch bewind toont de grote belofte die het inhoudt. Zo zegt het deze Amerikaan, aan wiens betoog ik hier maar enkele passages heb kunnen ontlenen. Het kenmerkt zich door moed en een streven naar onbaatzuchtig helpen. En door brede blik. Kwam zulk breed inzicht, ten aanzien van West- Europa waaraan wij zelf zoveel doen kun nen, maar sterker bij onze leidende mannen tot uiting. R. P. Passagierslijst Indrapoera j Op onze bureaux ligt ter inzage de j passagierslijst van het troepentransport- schip Indrapoeradat met 1400 mili- tairen uit Indië, waaronder leden van i het „Kennemer bataljon" op weg is naar I Rotterdam, waar het sthip omstreeks 22 Juli wordt verwacht. De kabinetsformatie Kamervoorzitters bij de Prinses-regentes ontboden (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen heeft de Prinses- regentes de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, prof. mr. R. Kra nenburg en mr. J. R. H. van Schaik uitgenodigd heden op paleis Soestdijb te komen, teneinde haar van advies te dienen met betrekking tot de kabinets formatie. De militaire hulpplannen der Verenigde Staten Dagelijks overleg met de Brusselse Vijf De ambassadeurs van Engeland, Frank rijk, België, Nederland en Canada en de gezant van Luxemburg in de V. S. zijn met het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken overeengekomen, dat men geen inlichtingen over de vorderingen van de „informele en voorbereidende" bespre kingen betreffende eventuele Amerikaanse militaire hulp aan de West-Europese unie zal laten uitlekken. Men vergadert thans dagelijks. Er wordt echter vernomen, dat men thans de algemene lijnen van de West-Europese militaire samenwerking bestudeert. Later is men van plan sub-commissies in te stel len, die in bijzonderheden de aspecten van een defensieve alliantie in West-Europa zullen bestuderen, alsmede de verplichtin gen, die deze alliantie met zich mee zou brengen, en de middelen, waarmee de V. S. zouden kunnen helpen. Twee schepen gezonken wegens stormweer Donderdagmiddag omstreeks drie uur kwam ter hoogte van de Margarethapolder nabij Temeuzen door een plotseling op stekende storm het 332 ton metende motor schip „Guro", schipper K. J. van Veen, in moeilijkheden. Het schip lieyi in korte tijd vol water en zonk. De zeven opvarenden, onder wie drie vrouwen en twee kinderen, konden door de sleepboot „En Avant 15" van de Belgische maatschappij „Willem Muller" te Temeu zen, welk schip ijlings te hulp was ge schoten, worden gered en te Terneuzen aan wal gezet. De „Guro" was geladen met zand en op weg van Beuningen naar Gent en voer voor de Beheerscommissie voor Rijn schepen te Rotterdam. Ook het 1000 ton metende Belgische sleepschip „Eliza Helena" is op de Wester- schelde bij Hansweert gezonken tengevolge van het stormachtige weer. De „Eliza Helena" was op weg van Ant werpen naar Duitsland met een lading erts. Er waren 5 personen aan boord, te weten de schipper met zijn vrouw en kind en de knecht met zijn vrouw. Alle opvaren den konden worden gered. Schade op Walcheren Door de hevige wind werden Donderdag middag langs de kust van Walcheren ver scheidene houten tenten, die daar tijdens het badseizoen zijn opgesteld, vernield of beschadigd. De schade is zeer aanzienlijk, vooral om dat waarschijnlijk deze tenten niet meer kunnen worden hersteld voor het eind van het badseizoen Nieuwe drastische stroombeperkingen door Westelijke bezetters afgekondigd Russen tarten bevel Tegenblokkade van hel Westen: tot stillegging der „S-Bahn De militaire gouverneurs der drie Wes telijke mogendheden hebben besloten, dat verdere maatregelen tot besparing van elec- triciteit in de Westelijke sectoren van Ber lijn genomen zullen worden en de electri- sche bovengrondse „S-Bahn" met ingang van hedennacht geheel stilgelegd zal wor den. Bezettings-, gemeente- en medische autoriteiten zullen minder electriciteit mo gen gebruiken. Ook komt er wijziging in de stroomloze uren voor particulieren, verdere beperking van de toevoer voor industrieën en 75 pet. bezuiniging op de straatverlich ting. Het onder Sovjet-Russische controle staande Duitse Nieuwsbureau A.D.N. ver klaart, dat de S-baan in bedrijf zou blijven ondanks het besluit tot stopzetting van de Westelijke bezetters. De Russen zullen nu de stroom gaan leveren om deze lucht- spoorweg in bedrijf te houden, aldus ver klaarde het Duitse bureau. De S-baan, aldus het blad, staat onder heheer van de Berlijnse spoorweg en deze vormt een integrerend deel van het spoor wegsysteem in de Oostelijke zóne, welke rechtstreeks onder Sovjet-Russische con trole staat. Reuter meldt nader dat de nieuwe stroom beperkingen welke 98 der industrie drei gen te sluiten, 9 Juli zullen ingaan. A. Moran, hoofd van de economische af deling van de Amerikaanse sector, ver klaarde, dat het slechte weer in de Ameri kaanse zóne het vervoer door de lucht zo danig belemmert, dat de Amerikaanse sec tor nog slechts voedsel heeft voor vier weken„precies waar we waren, toen het luchtvervoer begon". Moran zeide voorts, dat de steenkpol- voorraad volgens de gisteren bekend ge maakte rantsoenering tot midden Augustus toereikend zal zijn. Kolenvoorzieninsr met vlieg tuigen moet mislukken. Dr. James Pollock, speciaal adviseur van generaal Clay, heeft bij zijn aankomst te New York verklaard, dat hij betwijfelde of de Westelijke geallieerden in staat zou den zijn Berlijn via de lucht te voeden. Pollock keerde terug van een bezoek van twee maanden aan Duitsland. Hij zeide. dat de Westelijke geallieerden de komende winter de stad „beslist niet" door de lucht van kolen konden voorzien. Voedselsituatie begint te nijpen. De Amerikaanse commandant Howley zeide gisteren dat de voedselrantsoenen tot nog toe nog normaal verstrekt zijn. Wel zullen wijzigingen moeten worden aange bracht, wanneer de door de lucht aange- Westelijken breken met pro- Sovjet-vakverbond in Berlijn De Amerikaanse, Franse en Britse autoriteiten in Berlijn hebben mede gedeeld, dat de U.G.O., het orgaan der oppositionele vakverenigingen aldaar, in de Westelijke sectoren der stad er kend zal worden als „de werkelijke vertegenwoordiger van de Berlijnse arbeiders". Destijds waren alle vier de bezettings- mogendheden overeengekomen de door de communisten gesteunde „vrije Duitse vak verenigingsbeweging" (F.D.G.B.) als de wettige vakbeweging in de stad te erken nen. De U.G.O., aanvankelijk een anti-com munistische minderheidsbeweging in de F. D.G.B., scheidde zich twee maanden ge leden af. De Berlijnse correspondent van het A.N. P. meldt nog, dat de Westelijke militaire besturen als reden voor het opzeggen van de samenwerking met de F.D.G.B, hebben opgegeven, dat „de leiding van die vakbond de Sovjet-Russische blokkade van Berlijn steunt". Bovendien kan de leiding naar de mening der militaire besturen niet worden erkend, daar bij haar verkiezing „grove onregelmatigheden hebben plaats gehad". Geen herstelbetalingen meer aan de Sovjet-Unie Van bevoegde zijde te Londen is verklaard dat het Sovjet-Russische aandeel in de nieuwe schadevergoedingstoewijzingen uit de Westelijke zones van Duitsland, vastge houden zal worden totdat de Sovjet unie de blokkade van het verkeer naar Berlijn heeft opgeheven. De waarde van de totale toewijzing, waar van 29.8 procent in principe voor de Sovjet- Unie bestemd is, beloopt meer dan 140 mil lioen gulden. voerde voorraden worden aangesproken. Het luchtvervoer leverde in de laatste dagen een prestatie van 200 ton per dag, ook bij de opnieuw ingetreden uiterst on gunstige weersomstandigheden. Sokolofski naar Moskou? Volgens onbevestigde Duitse berichten, zou maarschalk Sokolofski, de Russische opperbevelhebber in Duitsland, gisteren uit Berlijn naar Moskou vertrokken zijn. In bevoegde Franse kringen te Berlijn worden de geruchten tegengesproken, als zou aan de gezinnen van Franse militairen en ambtenaren het bevel zijn gegeven Ber lijn binnen de acht dagen te verlaten. Wel, zo zegt men, is het aantal vertrekken tij dens de laatste dagen naar aanleiding van de vacantieperiode, mutaties en afschaffing van bepaalde functies gestegen. Er is even wel geen sprake van, dat men de gezinnen van Franse ambtenaren uit Berlijn zal doen vertrekken. De protestnota's aan Moskou. Publicatie van de tekst der Westelijke nota's aan Moskou inzake Berlijn is voor lopig niet te verwachten, daar volgens Amerikaanse persberichten de drie Weste lijke mogendheden van mening verschillen zouden over deze kwestie, zo meldt Reuter. Aan Britse en Franse zijde enerzijds en Amerikaanse zijde anderzijds schijnt men verschillend te denken over het gewicht van de Berlijnse kwestie. Groot-Brittannie en Frankrijk zouden aandringen op promp te publicatie van de nota's om de Sovjets geen kans te laten tot het eerder publiceren van een ongunstig antwoord. Naar verluidt zouden de Amerikanen echter van mening zijn, dat de kwestie van dusdanig ernstige aard is, dat dergelijke overwegingen van propaganda op het tweede plan komen. Tsjechische Sokols verwachten straffe zuiveringsactie De Tsjechoslowaakse regering heeft vol ledig rapport gevraagd over de politieke demonstraties tijdens het geruchtmakende Sokol-festival, waarbij de politie honder den demonstranten, die met Amerikaanse vlaggetjes zwaaiden, arresteerde. De Sokol-organisatie verwacht nu een ingrijpende zuivering onder haar leiders en strenge controle op haar organisaties door vakverenigingen en communistische partij, wier eigen gymnastiekclubs met de Sokol zijn samengesmolten. Handelsovereenkomst met dc Russische zóne Donderdagmiddag is te Berlijn de on langs gesloten handelsovereenkomst tussen Nederland en de Sovjet-zóne van Duits land ondertekend. De overeenkomst voor ziet in een aanzienlijke uitbreiding van het handelsverkeer tussen Nederland en Oost- Duitsland. DE-NATIONALISATIE IN DE V.S. De Amerikaanse spoorweglieden, wier staking in Mei de regering ertoe bracht tot tijdelijke nationalisatie over te gaan, heb ben thans in een loonsverhoging van I5l/Z dollarcent per uur toegestemd. Het Witte Huis heeft verklaard, dat de regering het beheer over de spoorwegen thans weer in particuliere handen zal geven. Hef woord is aan..... Gustave le Bon Deel uitmakend van een groep, wordt de waarde van de middel matige mens vermeerderd, die van de uitstekende verminderd. Moskou's beeld van de Nederlandse verkiezingen Volgens de Volkskrant heeft radio-Mos kou op de avond van 8 Juli een beeld ge geven van de Nederlandse verkiezingen. Dit beeld was blijkbaar voor binnenlands gebruik bestemd, doch men zou beter van „misbruik" kunnen spreken. Volgens radio- Moskou was Nederland op 7 Juli het toneel van de volgende gruwelen: „Deze verkiezingen zijn gehouden met gebruikmaking van alle democratisch-ka- pitalistische terreurmethoden. De commu nisten waren niet vrij bij het uitbrengen van hun stem. Zij werden gehinderd en gemolesteerd door speciaal door de andere politieke partijen afgerichte terreurploegen. Het was de communisten niet mogelijk aan de verkiezingspropaganda mee te doen, daar hun plakkaten systematisch werden afgescheurd. In Rotterdam bereikte deze terreur een hoogtepunt. De leider der communisten werd gearresteerd door de politie. Vijf duizend verontwaardigde com munisten organiseerden hierna een demon stratie voor het politiebureau, waar zij de invryheidsstelling van hun leider eisten. De politie greep in en opende het vuur op de betogers". Tot zover het fraaie verhaal van radio-Moskou. Commentaar is eigen lijk overbodig, alleen misschien dit: Er ontbreekt een logisch einde aan, dat waar schijnlijk zou moeten luiden dat de twee zetels, die de communisten in de Tweede Kamer moeten missen, verloren gingen door het sneuvelen van communisten in Rotterdam. Reacties van Washington In politieke kringen te Washington is men van oordeel, aldus A.F.P., dat de ach teruitgang der communistische partij bij de verkiezingen in Nederland een teken is van de algemene verandering der Europese openbare mening. Men wijst op „de coalitie van alle Nederlandse partijen tegen de communistische". De uitslagen, zo meent men, duiden op een overwinning der aanhangers van een vrije economie op de voorstanders van ge leide economie. Men is van oordeel, dat dit feit niet na zal laten die Amerikanen ge rust te stellen, die tegenstanders van het plan-Marshall waren omdat zij vreesden, dat de toepassing de geleide economie in de betrokken Europese landen in de hand zou werken. Het succes van de „gematigde elemen ten" beschouwt men echter niet als een voorspelling, dat men tegenover de onaf hankelijkheidsstroming in Indonesië terug zal krabbelen. De beste Amerikaanse kogelstoter Charles Fonville van Michigan University die de V.S. op dit nummer in de komende Olym pische Spelen zal vertegenwoordigen, in actie. Als hij z'n tong flink ver uitsteekt, zoals hier, is hij goed voor een nieuw wereldrecord. Oost-Indonesische poging tot bemiddeling Tahija, politiek vertegenwoordiger van de Oost-Indonesische regering te Batavia, is heden naar Djokja gevlogen om met de republikeinse premier Hatta te confereren teneinde de impasse, waarin de politieke onderhandelingen tussen de republikeinen en de Nederlanders zijn geraakt, te beëin digen. Betrouwbare kringen deelden mede, dat Tahija ontwerp-voorstellen van niet- republikeinse zijde aan Moh. Hatta zou overhandigen en de republiek zou verzoe ken deze te ondersteunen. De voorstellen zijn ontworpen op een bijeenkomst van lei ders van niet-republikeinse gebieden te Bandoeng, welke gisteren door de premier van Oost-Indonesië was bijeengeroepen. STAKING IN CANADA OP KOMST. Onderhandelingen over de lonen tussen de vakverenigingen en spoorwegmaat schappijen van Canada zijn mislukt. 122.000 spoorweglieden zullen Dinsdag in staking gaan. Ook de telegraafdiensten zullen bij de staking betrokken zijn. Weerberiiclht Verwachting, medegedeeld door 1 K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrljda avond tot Zaterdagavond: WISSELEND BEWOLKT. Langs de kust aanvankelijk nog krach tige, overigens meest matige wind tus sen Noord en West- Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien Weinig verandering in temperatuur. 10 Juli: Zon op 4.32 uur, onder 2058 uur Maan op 8.56 uur, onder 23.26 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1