Haarlems Dagblad Antwoord der Sovjet-Unie in Londen ontvangen lomer Dr. Beel aangezocht voor vorming van parlementair kabinet Bevel tot staken van het vuren aan de partijen in Palestina Weerbericht JÉ 63e Jaargang No. 18988 iguieaux Grote Houistx 93. lei Adv en Admln. 10724 14825 Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. (Drukkerij Z B. Spaarne 12, Tel 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur Robert Peereboom Woensdag 14 Juli 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem |TJET IS WAAR dat vandaag de zon O. eindelijk is doorgebroken. Maar ove rigens: welk een zomer! In Palestina s de strijd hervat. Te Berlijn zet het treven van de Russen, om hun ex-bondge- loten uit het Westen er uit te tergen, zich net onverminderde kracht voort. In Frank- ijk heersen stakingen en wankelt de egering. In de Balkan nemen gelijk in 'roeger tijden de spanningen toe. In talie is een moordaanslag op de commu- listische leider Togliatti gepleegd. Zelfs in iet gewoonlijk bedaarde en correcte Enge- and is opwinding ontstaan, omdat de ,abour-minister Aneurin Bevan alle con- ervatieven gezamenlijk ongeveer de lelft der natie vormend in het openbaar leeft aangeduid als „minder dan onge- ierte", hetgeen Churchill tot een antwoord zijn bloemrijkste trant heeft verlokt en ot een eis aan de premier, om de woordèn 'an dit lid van zijn kabinet te verlooche- ien. In Canada dreigt een grote spoorweg- taking. De verzetsacties op Malakka nemen inrustbarende afmetingen aan; de commu- listische guerilla gaat steeds driester te zerk. In Kasjmir zijn de vijandelijkheden lotseling hervat. Het is een wilde wereld, ol onrust en openlijk conflict, vol span ing en onzekerheid en als gij u afvraagt, velke blijvende oplossingen en welke ver- ieteringen eigenlijk bereikt worden dooi en grote oorlog, is die vraag gerechtvaar- iigd. Want er worden geen blijvende op- ossingen mee bereikt enin vergelijking' net de vooroorlogse toestand is de wereld >r niet beter, maar integendeel slechter an toe. Ruim drie jaar na de oorlog hebben de nensen hun eigen lot nog niet beter in landen dan de wilde onrust van deze omer aantoont. En het mag ons verbazen iat wij, die toch niet bepaald als proeve ran een buitengemeen eendrachtig volk tunnen gelden, in bedaarde rust verkeren 'n na zéér kalme verkiezingen het streven ran kabinetsformateur dr. L. J. M. Beel, im een nieuwe regering te vormen, zonder 'motie kunnen gadeslaan. Ofschoon van het esultaat en van de behandeling van het 'etsontwerp tot herziening van de Grond- ivet, die er onmiddellijk op volgen moet, reel afhangt. Maar om dit alles bekommert de familie die juist op het punt staat met vacantia e gaan en die behoort tot de 63 der Ne- lerlanders, die niet wisten waarom er 'igenlijk verkiezingen gehouden werden, rich niet in het minst. Mevrouw B. heeft iet dankbare gevoel, dat alle zorgen haar intgleden zijn omdat Jan voor zijn eind- ixamen geslaagd is na de maanden van lenuwspanning, die deze dreigende be- iroeving het gezin heeft bezorgd. Tante lato is slechts vervuld van het feit, dat zij lij haar bejaarde zuster in de Achterhoek al gaan logeren. Zulke nare dingen als iet Berlijnse conflict en de oorlog in Pa- estina slaat zij in de krant over en dat levalt haar goed. Het dient haar gemoeds rust. Bij de familie C., waar de kinderen zwemmen doen verdiept men zich aan afel in de kansen van onze snelste bakvis- en op de komende Olympische Spelen. In iet café op de hoek zijn ze volkomen ver- liept in het verloop van de Tour de France n hoe het nou toch komen zou, dat die ongens van ons niet zoveel in hun benen lebben als Bobet, die een Fransman of lartali, die een Italiaan of Impanis, die len Belg is. Een beklemmend, door velerlei vlaggen bewapperd vraagstuk. Het is een wonderlijke wereld. Terwijl j.in allerlei spanningen en conflicten ver leert bekommeren massaas mensen, wier oekomst bij de uitkomst van al deze narig heid gemoeid is, er zich niet.om en laten eidie dingen maar liever aan de staatslieden, ie politici en zelfs de generaals over. Want dat is hun werk. Zij zelf vinden het be- angrijker dat de zon eindelijk is doorge- ii'oken, dat Suus met de hakkén over de rioot naar de vierde is overgegaan, dat er iu weer rust in huis is, dat Janny de Groot log niet zo snel door het water schiet als *fel van Vliet en dat Sjef Jansen en Wim ie Ruiter het tenminste tot een redelijke ilaats in de Tour de France zullen brengen. Waarbij ik dan nog zwijg van de talloze mdere particuliere belangstellingen die de landacht voor de werëld-problemen ver- irijven en alleen een woord van medege voel moet wijden aan die velen, die niet net vacantie gaan, omdat het er niet op tan overschieten nu zij zo zwaar moet'en se meebetalen aan het herstel na de rampen vanvorige conflicten in de wereld, die lot een wereldramp groeiden. Ik ben geen pessimist. Maar de wonder- ijke verhoudingen zijn wel wat overden king waard. Omdat de mens zo veel en zo Vaak met zich laat sollen. R. P. 5r, D Raad van Tuclit voor jour nalisten wordt geïnstalleerd Vrijdag 23 Juli zal te Amsterdam de laad van Tucht der Federatie van Neder landse Journalisten worden geïnstalleerd. Voorzitter van deze Raad is prof. mr. J. k. van Hamel, Baarn, plaatsvervangend voorzitter prof. mr. A. J. P. Tammes te Amsterdam. Verder hebben in deze raad zitting als leden niet-journalisten: mr. G. C. J. D. Kropman en J. van de Kieft, beiden te Amsterdam, en als plaatsvervangende leden nevr. mr. J. Brans-Woltering te 's-Graven- lage en mr. H. Dikkers te Zwolle. Als leden-journalisten hebben namens de Nederlandse Journalistenkring zitting ir. E. van Raalte te Scheveningen en dr. E. Diemer te Rotterdam als plaatsvervan- [end lid. Namens de Katholieke Nederlandse Jour nalistenkring maken deel uit van de Raad 'xs. T. Wijffels te 's-Gravenhage, lid, en i. N. Smits te Hoorn, plaatsvervangend id. Secretaris van de Raad is mr. A. E. Van Rantwijk, secretaris van de Federatie Van Nederlandse Journalisten. :ranse vliegveldstaking geëindigd De staking van het grondpersoneel der 'ranse vliegvelden is Dinsdagavond opge- el. leven na een bespreking tussen hét mini- iterie van transport en functionarissen van vv- Ie niet-communistische vakvereniging. Naar vernomen werd zouden ook de em- iloyés van de luchtveiligheidsdienst, die id zijn van de communistische vakvereni ging, het werk hervatten. Pepper trekt zich terug Senator Claude Pepper (Florida) heeft zich teruggetrokken van de candidaatsstel- ling op de democratische conventie voor de presidentsverkiezingen. Hedenavond wordt de eerste stemming gehouden. Aftredende premier houdt opdracht in beraad De demissionnaire minister-president dr. L. J. M. Beel heeft Dinsdagavond van de Prinses-Regentes opdracht ont vangen voor de vorming van een parlementair kabinet, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Kamer geniet. De minister heeft deze opdracht in beraad genomen. Onze parlementaire redacteur schrijft: De opdracht aan dr. Beel voor de vor ming van een parlementair kabinet, .dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Kamer geniet, welke opdracht hij in beraad heeft genomen, geeft aanleiding er op te wijzen dat de formateur in één opzicht niet, in een ander wél over vrij heid van keuze beschikt. Wat het eerste betreft blijkt dat hij er bepaald naar moet streven een ploeg bijeen te brengen voort komende uit en steunende op parlemen taire groepen, welke dus bereid zullen die nen te zijn een door hem voor te leggen regeringsprogramma te aanvaarden. Ont dekt de formateur dat hij voor zulk een ontwerp-programma, dat hij nu vermoede lijk wel zeer spoedig ter kennis van de verschillende fracties zal brengen, geen steun vindt bij andere groepen dan die van de Katholieke Volkspartij en de Partij van de Arbeid, dan zou met de vorming van een op laatstgenoemd tweetal steunend kabinet aan de opdracht voldaan zijn, mits natuurlijk eerst geprobeerd is of een nog bredere grondslag te bereiken is. Maar wanneer zou blijken dat het laatste niet gelukt, dan zou een kabinet gebaseerd op samenwerking van de K. V. P. en de P. v. d. A. zowel parlementair zijn het zou over een behoorlijke meerderheid, name lijk 59 van de 100 leden beschikken als ook „zo breed mogelijk" zijn. De onmoge lijkheid van een bredere formatie zou dan te voren aan de dag zijn getreden. Op grond van verschillende inlichtingen en aanwijzingen vermoed ik dat dr. Beel aan de hand van een niet voor te veel verschillende uitleg vatbaar programma zou onderzoeken of en welke partijen er mee accoord zouden kunnen gaan.- De kans op overeenstemming tussen K. V. P., P. v. d. A., V. V. D. en C. H. mag men echter vrijwel uitgesloten achten. Ook staat vast dat een programma, dat uiteraard in de eerste plaats de onvoorwaardelijke over eenstemming in tweede instantie van de Grondwetsherziening zou moeten bevatten nooit instemming van de Anti-Revolution- nairen zou kunnen verkrijgen. Deze toch zijn immers volstrekt tegen de herziening van de bepalingen inzake Indonesië. Heb ik het wel, dan verwacht men in de kringen van de Partij van de Arbeid dat een voor deze partij aanvaardbaar pro gramma onmogelijk de steun van de V. V. D. en de C. H. zal kunnen verwerven. Nog daargelaten, dat men bij de leiding van die partij het twijfelachtig noemt of de V. V. D. en de C. H. accoord zullen gaan met hetgeen het programma ten aanzien van het Indonesische vraagstuk zou moeten bevatten, verwacht men verzet van die twee fracties ten opzichte van wat de P. v. d. A. onafwijsbaar noodzakelijk schijnt te achten op economisch-financieel gebied. Volgens de P. v. d. A. is zeer sterk over- heids-ingrijpen onontbeerlijk. Hiervan wil len de V.V.D. en de C.H. niets weten. Het is denkbaar dat dr. Beel eventueel de opdracht zou teruggeven en er eerst nog door een ander een nieuwe poging zou wor den gedaan. Maar uiteindelijk acht ik de kans het grootste, dat er weer een kabinet- Beel komt, steunende op de K.V.P. en de P. v. d. A. met mogelijk een of twee minis ters, die niet uit die partijen voortkomen. Ten aanzien van het Indonesische vraag stuk schijnt men te mogen aannemen dat de K.V.P. en de P. v. d. A. sedert prof. Romme's jongste bezoek aan Indië nog een stuk dichter tot elkaar zijn gekomen, o.a. ook wat liet vraagstuk van de positie be treft der te vormen Nederlands-Indonesi sche Unie. Aan de andere kant is de liefde van de P. v. d. A. voor de republiek van Djocja aanmerkelijk afgenomen nu steeds weer de onwil van die republiek aan de dag treedt. Men mag, zo vernam ik, ver wachten, dat juist naar aanleiding van hetgeen er zich nu in Indonesië aan het ontwikkelen is, voor de Grondwetsherzie ning wel degelijk een meerderheid van tweederde bereikt zal worden, aangezien het bijkans ondenkbaar ware dat men in verantwoordelijke kringen van de C.H. en de V.V.D. het voor zijn rekening zou durven nemen om deze herziening te doen misluk ken, met als vrijwel zeker gevolg een dan voor de verdere samenwerking tussen Ne derland en Indonesië bedenkelijke toestand. Dringend nodig blijkt namelijk te zijn het met grote spoed tot stand komen van een wet, die aan een Indonesische interim-rege ring werkelijke bevoegdheden zal geven en aldus aan de deelstaten die tezamen de federatie zullen vormen, de mogelijkheid zal verschaffen om inderdaad een zelfstan dige positie te gaan innemen. Zulk een wet kan alleen in het leven geroepen worden na aanneming van de Grondwetsherziening en voor een dergelijke wet zou ook een tweederde meerderheid nodig zijn. Het is in het belang van de gehele ontwikkeling van zaken in en met betrekking tot Indië, dat de deelstaten weldra bedoelde bevoegd heden krijgen en reeds is hiertoe het nodige voorbereid. Mocht het dan ook in Den Haag gekoesterde voornemen om vrijwel terstond na de aanneming van de grondwetsherzie ning een dusdanige wet tot stand te brengen niet. doorgaan, dan schijnt zeer ernstig te duchten te zijn dat men de deelstaten ook van zich zou vervreemden en meer de richting van de republiek zou uitgaan. Te verwachten valt dat, indien zulk een wet in het leven wordt geroepen, de voorlopige federatie vrijwel terstond daarop door eerl Indonesiër als hoge commissaris in Den Haag zal worden vertegenwoordigd en dat er dan ook een Nederlander als hoge com missaris naar Batavia zal gaan ter beharti ging van de Nederlandse belangen. Deze zou dus eventueel ginds gaan optreden naast de luitenant-gouverneur-generaal en vermoedelijk verder de aangewezen man zijn voor de nader te voeren onderhande lingen ook met de republiek. Bij de kabi netsformatie zal waarschijnlijk de aanwij zing van een dergelijke figuur alsook van een eventuele vervanger van dr. Van Mook door een nieuwe luitenant-gouverneur- generaal onder de ögen worden gezien, Na tuurlijk zal met het oog op de verwerving van zo breed mogelijk vertrouwen van groot belang zijn de bezetting van de por tefeuille van Overzeese Gebiedsdelen. Meer en meer krijg ik de indruk dat er goede kans bestaat dat bij wijs beleid van K.V.P. Minister-président zal Staten-Generaal openen Naar onze paidementaire redacteur ver neemt, staat het vast dat de opening der Staten-Generaal op 27 Juli niet zal ge schieden dbor de Prinses-Regentes, doch door degene, die dan minister-president zal zijn. en P. v. d. A. juist ten aanzien van het pro gramma inzake Indonesië en al wat'daar mee samenhangt, de Christelijk Historische fractie bereid zal blijken, ook al zou nie mand van haar aanhangers deel uitmaken van het kabinet, de Grondwetsherziening en een wet als zoeven aangeduid, tot stand te brengen. Nog even terugkomend op economisch- financiële vraagstukken vermeld ik dat men kennelijk in de kringen van de Partij van de Arbeid de mogelijkheid om te dien opzichte overeenstemming met de K.V.P. te bereiken, zij hét ook dat daartoe nog wel nader overleg mogelijk zal wezen, vrij groot acht. Intussen is de theorie natuurlijk ook mogelijk dat er nog een poging zou worden gedaan een kabinet te vormen, steunend op K.V.P., V.V.D. en C.H.; om de reeds genoemde reden kunnen de Anti-Revolu- tionnairen ook daarin geen zitting nemen vanwege de kwestie der grondwetsherzie ning. De P.v.d.A. zou natuurlijk ook, al stond zij buiten het kabinet, voor die her ziening stemmen, maar bij verdere wetten ten opzichte van Indonesië, welke eveneens een tweederde meerderheid nodig zouden hebben, zal onmiddellijk het gevaar drei gen, dat dergelijke wetten dan niet pro gressief genoeg zouden zijn en dus onder meer op verzet van de P.v.d.A. zouden stui ten. Een kabinet als hier bedoeld zou slechts op een minderheid steunen, namelijk 49 van de 100 leden, zodat het onwaarschijn lijk moet worden geacht dat men zulk een van nature zwakkere ploeg zou verkiezen boven een normaal parlementair kabinet met een parlementaire meerderheid. Het Laboratorium voor Technische Physica te Delft, heeft thans de beschikking gekre gen voor een experimentele eleclronenmicroscoop voor 400.000 volt. Deze microscoop biedt in speciale gevallen zoals bij „dikke" biologische preparaten van gistcellen, hout. vezels e.d. mogelijkheden die met de tot dusverre ontwikkelde electronenmicroscoop niet bereikbaar waren. Men kon met dit apparaat tot 100.000 maal vergroten. - üe vticroscoop is ontstaan door de samenwerking van het laboratorium voor Technische Physica te Delft en het Laboratorium van de N.V. Philips te Eindhoven. De vervaar diging is geschied in het Philips' Laboratorium. Gebleken is dat ook in 't buitenland belangstelling bestaat voor electronenmicroscopen voor dergelijke hoge spanningen. Uit Londen wordt bericht dat het ant woord der Sovjet-Unie op de protestnota over Berlijn heden door de Britse regering is ontvangen. Over de inhoud van het ant woord is nog niets medegedeeld. De Britse regering heeft de vliegtuig maatschappijen verzocht zich bereid te houden voor het beschikbaar stellen van vliegtuigen voor medewerking aan de .luchtbrug" naar Berlijn. Volgens de jongste opgave bestaat de voorraad levensmiddelen voor de 2,5 mil- lioen Duitsers van de Westelijke sectoren' van Berlijn uit graan voor 47 dagen, meel voor 28 dagen, vetten voor 57 dagen, vlees voor 33 dagen, suiker voor 67 dagen, koffie- surrogaat voor 47 dagen, melk voor 36 da gen en aardappelen voor 10 dagen. Het totaal aantal aangevoerde tonnage sedert 26 Juni bedraagt thans 20.263 ton op 5.097 vluchten. Beverwijk viert begin Augustus zijn Oóü-jariy bvsiuau. Heeds worden voorbereidingen voor de feestelijkheden getroffen. Hoog in de lucht wordt de feestverlichting op de toren van de Ned. Hervormde Kerk aangebracht. Hiervan vlogen de Amerikanen 2.927 vluchten en de Britten 2.170. De Ameri kaanse luchtvloot bracht 12.263 ton, de Britse RAF naar schatting de tonnage cijfers van Engeland zijn geheim 8000 ton. Ondertussen maken de Amerikanen en Britten in Berlijn ernstige studie van het vraagstuk der werkloosheid, dat acuut geworden is door het sluiten van verschei den fabrieken door het gebrek aan electrL sche stroom. Men schat dat in totaal 300.000 arbeiders werkloos zullen worden door de maatregel om de electriciteitsvoor- ziening stop te zetten voor de niet-vitale bedrijven. Hiervan zouden volgens Ameri kaanse deskundigen 120 000 man aan het werk gezet kunnen worden voor het oprui men van puin en wederopbouw van de s'tad. Duitsland-West. De militaire gouverneurs van de drie Westelijke zönes van Duitsland en de pre miers van de elf West-Duitse staten zullen Donderdag te Frankfort bijeenkomen, al dus meldt het Duitse persbureau Dena. Men zal de tegenvoorstellen bespreken, die de premiers te Coblenz hebben opge steld met betrekking tot de constitutie voor West-Duitsland, welke door de drie mili taire gouverneurs te Frankfort werd ge maakt. Togliatti gewond door revolveraanslag Op Palmiro Togliatti, de Italiaanse com munistische leider, is vanmorgen door een onbekende een aantal revolverschoten gelost. Togliatti wercr in de heup gewond. De aanslag geschiedde in een straat langs het paleis Montecitorio, de zetel van de Kamer van Afgevaardigden, in het centrum van Rome. Togliatti werd terstond naar de verple- gingsinrichting van de Kamer overgebracht, waar hem de eerste zorgen zijn verleend. Over zijn toestand is nog niets bekend. Nader wordt bericht dat zijn toestand ernstig is. Hij is getroffen in de long en heeft het bewustzijn verloren. Amerikaans voorstel in de Veiligheidsraad Op straffe van strenge UNO-sancties Toen de Veiligheidsraad Dinsdag de be sprekingen over Palestina voortzette, bracht de Amerikaanse afgevaardigde een rcsolu tie ter tafel, waarin de toestand in Palesti na een bedreiging van de vrede genoemd wordt volgens artikel 39 van het Handvest. De resolutie verzoekt de leden van de Vei ligheidsraad, de regeringen en de betrok ken autoriteiten te gelasten instructies tot het staken van het vuren uit te geven bin nen drie dagen na eventuele aanvaarding van de resolutie door de Veiligheidsraad. De orders tot het staken van het vuren zouden van kracht moeten worden op een door de bemiddelaar te bepalen tijdstip, doch in ieder geval niet later dan drie da gen na de datum van de goedkeuring van de Amerikaanse resolutie. Verder verklaart de resolutie, dat het in gebreke blijven van een van de regeringen of welke betrokken autoriteiten ook zich naar het bevel van de Veiligheidsraad te schikken, het bestaan zou aantonen van een schending van de vrede in de betekenis van artikel 39 van het Handvest, welke on middellijk door de Veiligheidsraad in over weging moet worden genomen opdat ver dere maatregelen genomen kunnen worden. Volgens de resolutie moet de Veiligheids raad de regeringen en betrokken autoritei ten verzoeken met de bemiddelaar te blij ven samenwerken voor het behoud van de vrede in Palestina. Voor de stad Jeruzalem moet een order uitgevaardigd worden tot een onmiddellijk en onvoorwaardelijk sta ken van het vuren, die 24 uur na de aan vaarding van de Amerikaanse resolutie van kracht moet worden. „Order is nood^kelijk" Graaf Bernadotte, d? bemiddelaar der UNO, had tevoren de Veiligheidsraad zijn opvatting over de huidige situatie in Pa lestina gegeven. Bernadotte zeide: „Niets zal meer helpen, dan dat beide partijen duidelijk begrijpen, dat het gebruik van geweld om een oplossing te vinden niet zal worden toegelaten. Om tot dit doel te ge raken zou een ondubbelzinnige order om het vuren te staken de onmisbare eerste stap vormen. Een tweede en belangrijke stap met het oog op de feitelijke vernieling vdn Jeruza lem zou een order ter demilitarisatie van Jeruzalem als geheel zijn. Dit zou het in gebruik nemen van bewakingsstrijdkrach ten der UNO van behoorlijke sterkte nood zakelijk maken. Om effectief te kunnen zijn zouden deze oi-ders gesteund moeten worden door een krachtige uitspraak en -het duidelijk besef, dat er, indien een der partijen of beide zich niet aan de orders Israël iri het offensief op alle fronten Doodse bommen op Bethlehem In de voorbijgegane vierentwintig uur hebben volgens de binnengekomen bexrich- ten de Joodse strijdkrachten op alle fronten het offensief verkregen. Door Arabieren zowel als Joden beves tigd zijn de volgende gebeurtenissen: Noordelijk front: Israëlische troepen zijn de Jordaan over getrokken en hebben ten Noorden van Misjmar Hajarden Syrische bodem betreden. Drie vliegtuigen hebben de haven van Haifa gebombardeerd. Centrale front: De Joden hebben het waterpompstation Raselein, 30 km ten Noord-Westen van Jeruzalem, ingenomen, voorts het Arabische dorp Soeba bij Ein- karim. Een Arabische poging om de Moes- rara-wijk te Jeruzalem binnen te dringen, is mislukt. Egyptische troepen hebben vor deringen in de Zuidelijke voorstad van Jeruzalem gemaakt. De Joden hebben Bethlehem gebombar deerd, de Ai-abieren de Joodse nederzet ting Harel Ranat aan de weg Betlehem Jeruzalem. Het politie-bureau van Lydda is door de Joden in de door hen reeds be zette stad veroverd. Ten Noord-Oosten van Lydda hebben nog zware gevechten plaats. Egyptische Dakota's hebben de zaken wijk van Tel-Aviv gebombardeerd. Zuide lijk front: Egyptische strijdkrachten zijn teruggetrokken ten gevolge van Joodse aanvallen op Nogba en Djoelis. Moord en brand op Malakka De wetgevende vergadering te Singapore heeft een noodwet goedgekeurd volgens welke aan de gouverneur, sir Franklin Gimson, in feite toegestaan wordt te re geren door middel van decreten. De wet geeft de politie uitgebreide volmachten. Uit geheel Malakka worden in de afge lopen 24 uur moorden, brandstichtingen en geweldplegingen gemeld. De troepen hebben geen spoor gevonden van de grote oven'alsgroep ran de mijn bij Batoe Arang. Er werd veel openbare critiek gehoord over het feit dat de mijn niet door strijdkrachten was bewaakt. In het geheel zijn de laatste dag 14 ge wapende Chinezen gedood in Johore en 10 Chinese verzetslieden in Pahang. Sabotage-organisatie te Batavia ontdekt en opgerold Het Bataviase „Dagblad" van heden be vat een groot opgemaakt bericht op de eerste pagina, meldend, dat een groot aan tal militairen en politie-ambtenaren heden nacht de kampong Menteng-Soekaboemi te Batavia heeft omsingeld en vele arresta ties heeft verricht. Hierbij werd geen schot gelost. „Het Dagblad" drukt voorts een foto- copie af van een document, waarin de mi nister van Defensie te Djokja aan de eerste luitenant van de TNI, Andawidjaja, op dracht geeft, zich naar Batavia te begeven met „veertig pasukans" (eenheden). Als reden wordt op het document opgegeven: „Diensten ten behoeve van het leger". „Het Dagblad" meldt hierbij, dat Andawidjaja heeft bekend, dat hij naar Batavia kwam om sabotage te plegen. „Het Dagblad" schrijft: „Wij hebben hier dus een onom stotelijk bewijs dat er, in strijd met de epublikeinse beweringen, wel degelijk verbindingen bestaan van de TNI met ben den, die in de Nederlandse gebieden ope reren". houden, onmiddellijk gebruik zal worden gemaakt van de voorzieningen van het Handvest. Hedenavond zal de Veiligheidsraad over de Amerikaanse resolutie stemmen: er is een redelijke kans dat de resolutie de meerderheid van zeven stemmen zal halen, daar ter vergadering van gisteren reeds bleek dat dc Engelse en verschillende an dere afgevaardigden ermee instemmen. Jeruzalem gered? Graaf Bernadotte heeft de algemene secretaris van de Arabische Liga telegra fisch verzocht het staken der vijandelijk heden te Jeruzalem te bevelen, zo wordt uit bevoegde Arabische bron vernomen. Azzam Pasja heeft geantwoord, dat een dergelijk verzoek individueel tot ieder der Arabische staten diende te worden gericht. Graaf Bernadotte heeft vervolgens van de betrokken staten de eenparige verzeke ring gekregen, dat zij bereid zijn in de oude stad van Jeruzalem het vuur te staken om de vernieling van de gewijde plaatsen te voorkomen. De Arabische staten verklaren, dat een dergelijk verzoek geen betrekking kan hebben op de nieuwe stad, aangezien daarin „120.000 Zionisten, onder wie 50.000 strijders, verschanst zijn". Begin Augustus uitverkoop van bepaalde textielgoederen Wij vernemen uit Den Haag dat de win keliers begin Augustus in de gelegenheid zullen worden gesteld, verschillende tex tielgoederen uit te vex'kopen tegen een verminderde puntenwaarde of zelfs zonder punten. De winkeliers zullen zelf mogen bepalen, welke goederen voor deze uitver koop in aanmerking komen. De prijzen dezer artikelen zullen dan verlaagd wor den. Ambtelijke stukken misbruikt in de politieke strijd Er wordt een gestreng onderzoek ingesteld Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (Arbeid) betreffende de publicatie van ambtelijke en vertrouwelijke stukken hebben de minister president en de minister van Justitie ge antwoord; dat de laatste tijd in persorga nen en brochures een groot aantal ambte lijke en vertrouwelijke stukken Wordt ge publiceerd, welke blijkens hun inhoud af komstig zijn van met opsporing en infor-. matie belaste ambtelijke organen. De om standigheid dat na de bevrijding nieuwe organen op het gebied van opsporing en informatie zijn in het leven geroepen, die voor een groot deel samengesteld waren uit personen, die niet opgevoed waren in de tradities der Nederlandse politie, geeft voor dit verschijnsel een verklaring, maar geen verontschuldiging. Aangenomen mag worden, dat bij de afgifte van deze stukken de betrokken ambtenaren geweten moeten hebben, dat zij zouden misbruikt worden in de huidige politieke strijd tegen bepaalde politieke personen. De Centrale Veiligheidsdienst heeft geen opsporingsbevoegdheid en dus geen toegang tot gevangenissen en kampen. Aan de fascistenleider Jan Baars, zo verklaren de ministers, werden door deze dienst nimmer enige opdrachten gégeven. Met stelligheid wordt ontkend, dat door vragensteller bedoelde feiten zijn uitgegaan van de leiding van het sinds anderhalf jaar opgeheven Bureau voor Nationale Veilig heid. Alle verhalen omtrent een actie van de leiding van het voormalige B.N.V. tegen bepaalde politieke personen berusten vol gens de minister op laster van ontslagen personeel. De leiding van het B.N.V. heeft zorgvuldig gewaakt tegen het misbruik maken van ambtelijke gegevens voor poli tieke doeleinden. is uitgeoefend om verklaringen af te Ieg- Naar de vraag, of op Duitse gevangenen door ambtenaren ongeoorloofde aandrang gen, gericht tegen een lid van de Tweede Kamer, wordt een onderzoek ingesteld. Blijkt uit'dit onderzoek, dat de vraag be vestigend beantwoord moet worden, dan zal tegen de ambtenaren, die zich aan deze practijken schuldig maakten, met alle wet telijke middelen worden opgetreden. Een gestreng onderzoek wordt ingesteld naar de plegers van de strafbare feiten waarbij gedacht wordt aan schending van ambtsgeheimen die de bedoelde publi caties hebben mogelijk gemaakt. Tevens heeft de minister van Justitie de procu reurs-generaal verzocht te bevorderen, dat tegen de bedoelde strafbare feiten met voortvarendheid en gestrengheid strafrech telijk wordt opgetreden. Siam gaat zuiveren De Siamese eerste minister, veldmaar schalk Loeang Phiboel Songchram, heeft meegedeeld, dat Siamese troepen „gereed voor actie" zijn naar aanleiding van be richten, dat „communisten en sommige an dere onrust verwekkende elementen heb ben samengespannen om agitatie en onlus ten in het gehele land te verwekken". Op een persconferentie heeft Songchram verklaard, dat de arrestatie van communis tische leiders in geheel Siam bevolen was. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N M.l. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige, af en toe nog vrij krachtige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering van 'emperatuur 15 Juli: Zon op 4.37 uur. onder 20.54 uur Maan op 15.57 uur, onder 0 30 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1