3 Verenigd front In Berlijn huilen de weerwolven Er komt weer een „Ambtenarenverbod" Wereldnieuws WOE! !cr IN de wc:eldpc Het aantal verenigde fronten" dat de na-oorlogse wereld kent, is onlangs weer met een vermeerderd, en wel in een kring waar men van dergelijke fronten lange tijd afkerig is geweest: de zestien Europese lan den, deelnemers aan het Marshall-plan. hebben een verenigd front gevormd tegen Amerika, een situatie die door haar uitzon derlijkheid hoogst interessant genoemd mag worden. Men zou immers niet verwachten dat West-Europa, dat door de Amerikaanse hulp op de been gehouden wordt, plotseling zijn geldschieter zoiets als een verenigd front voor de neus zou zetten en dat nog wel met het uitgesproken doel om die geld schieter te bewegen tot concessies. En toch is dat gebeurd, zelfs tweemaal, met het gevolg dat de Verenigde Staten zich ernstig beraden over verandering van de tot nu toe gevolgde lijn in de vrijgevige Marshall bedeling. De eerste maal dat de West-Europese landen zich „schouder aan schouder" keer den tegen ae intenties van de Verenigde Staten was bij gelegenheid van de onder handelingen over de eenzijdige overeen komsten, die elk dezer landen volgens de bepalingen van het European Relief Plan met de regering der Verenigde Staten had te sluiten. Toen de onderhandelingen be gonnen werd het duidelijk, dat de Ameri kaanse regering met haar Marshall-plan tegelijkertijd nog een klein bijplannetje koesterde, namelijk om een "beslissende stem te krijgen in de valuta-politiek der Europese landen, met andere woorden: De Verenigde Staten wilden graag de Europese valutapolitie worden. Dat is niet doorgegaan. De Britten en Fransen stelden zich heftig teweer en zij deden dat met volledige instemming van hun Europese partners, die eveneens hui verig waren voor de gevolgen van een zo vérgaande inmenging der Amerikaanse geldmannen in hun binnenlandse monetaire aangelegenheden. Dat was het eerste ver enigde front. Het tweede is op het ogenblik nog in actie, maar het is niet waarschijn lijk dat Washington zo gemakkelijk zal toegeven als de eerste keer. Trouwens, dat toegeven in de valutakwestie is nog maar zeer betrekkelijk geweest, want Washing ton heeft deze aangelegenheid op het pro gramma gehouden en er zijn tekenen die erop wijzen dat getracht zal worden langs omwegen toch nog enige zeggenschap in de valuta-kwestie uit te oefenen, Er is zelfs al een Amerikaanse commissie van deskun digen op weg naar Europa om poolshoogte te nemen ten aanzien van de wenselijkheid tot devaluatie in verschillende Europese landen. Maar nu het tweede verenigde front. Zo als bekend bestaat de hulp in de vorm van het Marshall-plan uit twee gedeelten, een deel schenkingen en een deel leningen. De schenkingen hebben in het eerste kwartaal, dat reeds voorbij is, veel aftrek gevonden en zijn volledig geaccepteerd; in totaal werd een bedrag van 1.367.300.000 dollar beschik baar gesteld voor de periode eindigend op de laatste dag van Juni; daarvan was 78 millioen dollar bestemd voor leningen. Dit bedrag is tot nu toe onaangeroerd gebleven. Over het gehele hulpbedrag is één milliard dollar beschikbaar gesteld voor leningen, tegen 5.3 milliard voor schenkingen. Het ziet er naar uit. dat- die één milliard ten eeuwige dage één milliard zal blijven want de Europese landen zijn niet geneigd ook maar een cent te lenen zolang ze een paar centen meer cadeau kunnen krijgen. En het verenigd front heeft afgesproken, in dit geval één lijn te trekken. Dat: alles lijkt een blijk van ondankbaar heid tegenover de milde gever, en een niet te verontschuldigen opportunisme, doch de zaak is niet zó eenvoudig te analyseren. Want meer en. meer duidelijk geworden is het feit. dat de zuiver zakelijke betrekkin gen tussen Amerika en Europa, vastgelegd in het Marshall-plan, niet kunnen worden gestoeld op cordiale verschijnselen als edel moedigheid en dankbaarheid. Die betrek kingen zijn juist zo zuiver zakelijk gewor den door de houding van Washington, dat blijk geeft bij de practische. uitvoering van het. plan heel wat minder aan ideologie te doen dan bij de aankondiging ervan. En dal: is misschien begrijpelijk, wanneer men beseft dat het hele hulpproject thans in handen is van de financiële experts en de grote monetaire deskundigen van Wall- street, die zich uitsluitend laten leiden door hun commercieel instinct. De Europese landen daartegenover moeten wel proberen hun zwakke positie als armlastigen en de biteuren zoveel mogelijk te versterken door „lesamen en in vereniging" zoals dat heet, zich teweer te stellen op het moment dat zij menen daardoor een voordeeltje te kun nen behalen. Dat moment is kortgeleden genasseerd. toen bleek dal van Amerikaanse zijde wérd aangedrongen op het afnemen van leningen naast de schenkingen. De Europese landen staken de hoofden bij elkaar en concludeer den. dat het. leningspercentage veel te hoog was en dat de eis tot aflossing vóór het ein- De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7. 8, 13. 19. 30 en 23 uur: Nieuws: 7.15 Gym nastiek; 7.30 Platen; 7.45 Gebod; 8.15 Platen; 9.00 Voor de vrouw: 9 05 Richard Strauss: 9.45 Schoolradio; 10.00 Ouverture „De Hus sieten" Dvorak; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel; 11.00 Voor zieken; 11.45 Platen: 12.00 Angelus; 12.03 Lichte muziek; 12 30 Weer- praatje; 12.33 Lichte muziek; 12.55 Zonne wijzer; 13 20 Chouin; 13.45 Hors d'oeuvre: 14 00 Kamerorkest: 14.40 Voor de vrouw; 15 00 A-Capellakoor; 15.30 Piano; 16 00 Bij bellezing; 16.45 Platen: 16.50 Voor de jeugd; 17.15 Nat Schoolzangwedstrijd: 18.15 Land en Tuinbouw; 18.30 Strijdkracht.enprogram- ma: 19.15 Leger des Heils; 19.30 Actueel ge luid: 19.45 Regeringsvoorlichtingsdienst; 20.05 Proloog; 2015 Plaatvaria; 21.00 Koor met so listen: 21.30 Onenluchtconcert; 22.15 Vaart der volken: 22.35 Discotheek; 22.45 Overden king: 23 15 Concert. HILVERSUM II. 414,5 M.. 218 M. en 1875 M. 7. 8, 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Pla ten: 7.50 Dagopening: 8.15 Platen; 8.45 En gelse Orkestwerken: 9.15 Morgenwijding; 9.-30 Waterstanden: 935 Arbeidsvitaminen: 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Arthur Rubinstein; 10.50 Kleutertje luister: 1100 Platen: 11.45 Sprookjes; 12.00 Lichte muziek: 12.30 Weer- praatje; 12.33 In 't spionnetje; 12.30 Platen en reportage 20e lustrum Delftse Studenten corps. 13.15 Vaudeville-orkest; 14.00 IvVpur- tage over Den Helder; 14.15 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken; 15.55 U kunt het geloven of niet... 16.00 Coloriet; 17.00 Ka-leido- scoop: 17.20 Welk dier? 17.30 Richard Tau- bcr: 17.40 Reportage tenniswedstrijden tc Noordwijk a. Zee; 17.50 Voor de jeugd; 18.15 Sportpraatjc: 18 30 Volksmuziekschool; 19 00 Voetverzorging tijdens de Vierdaagse; 19.10 Les Gars de Paris: 19.40 Leerlingen van Annie Bonarius; 20.05 Echo van de dag: 20.15 Omroeporkest: 21.15 Luisterspel „Alchemie en poreclein21.50 Meesters der Melodie: 22.15 Cabaret met o.a. Toon Hermans; 23.15 Dansorkest; 23.45 Platen. de der Marshallperiode onmogelijk kon worden ingewilligd. Deze twee bezwaren werden aan Washington kenbaar gemaakt, dat thans twee dingen kan doen: Of het percentage verlagen en de aflossing stellen op een tijdstip na beëindiging der Marshall hulp, óf dreigeii met vermindering dei- schenkingen wanheer de leningen niet worden geaccepteerd. In een wereld die zo vol is van tegen elkaar gerichte verenigde fronten is deze Europees-Amerikaanse tegenstelling zeker niet. de belangrijkste, doch wel een van de interessantste, omdat er uit blijkt, dat de oude Europese handelsgeest vaardig is ge bleven'en zich niet willoos overlevert aan. de nieuwe Amerikaanse, al heeft die laatste ontegenzeggelijk de macht en de middelen. Bovendien is het merkwaardig dat Europa, in een blijkbaar groeiend eenheidsbesef, onder de sluier der ideologieën de gevaren ziet dreigen van een al te onderdanige zake lijke positie. Tenslotte is voor een zich her stellend werelddeel als het onze de econo mische vrijheid zowel continentaal als in tercontinentaal even belangrijk als de po litieke. Hoewel, „verenigd front" is en blijft een onsympathieke uitdrukking, dat kan niemand ontkennen. J. L. Ik ben helemaal niet doof. Sommige letters kwamen slecht tot mij door, dat is alles. Het AUDIUM hoortoestel brengt alle klanken weer duidelijk tot mij. Een genot is hetl J 9re brochure bij de Singel 160 hoofdagentenAmslerdam-C N.V.v.h.P.Geervliel.Keizersgr 411, A'dam H C.Schoonenberg.Wolenb.weg 26, R'dam W. V. C Ketjen, Turfsingel 19, Groningen Op 7 Juli werden 4.932.633 geldige stemmen uitgebracht Drie Kamerleden door het lot aangewezen Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing der leden van de Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag in het Haagse stad huis vergaderd ter vaststelling van de offi ciële uitslag der verkiezing. De zetelverdeling komt overeen met de op 8 Juli gepubliceerde. Op de verschillen de partijen werden de volgende aantallen stemmen uitgebracht; K.V.P.: 1.531.154; Partij van de Arbeid; 1.263.058; A.R. Partij: 651,610; C.P.N.: 381.997; C.H.U.: 452.926'; Partij voor Vrijheid en Democratie: 391.908; Staatkundig Gereformeerde Partij: 116.931; lijst Kruyt: 15.322; Onafhankelijk Natio nale Groep: 22.175; lijst Weiter: 62.376; Middenstandspartij: 40.949 en Revolution ism Communistische Partij: 2.224 (Rotter dam 927. Amsterdam 1297). Totaalcijfer voor de geldige uitgebrachte stemmen; 4.932.633. De kiesdeler was dus 49.326,33. Behalve de reeds bekend gemaakte na men van gekozen leden werden door lo tingen aangewezen om zitting te nemen de heren F. J. Goedhart te Amsterdam voor de Partij van de Arbeid, G. van Praag te 's-Gravenhage voor de C.P.N, en G. Rit meester, den Helder voor de Partij voor Vrijheid en Democratie. Babylonische spraakverwarring in Biggekerke Op Walcheren arriveerden in het weder- opbouwkarhp te Biggekerke 140 buitenland se studenten, die samen met enkele Ne- derlandsë collega's op het eiland aan de wederopbouw komen werken, om reisgeld te verdienen en na hun- werktijd Nederland eens te bekijken. Te Wilhelminadorp arriveerden 70 vrou welijke buitenlandse studenten. Zij komen in Kapelle en Wemeldinge op Zuid-Beve land de tuinbouwers de helpende hand bieden. Ook zij zullen het verdiende geld be steden aan reisjes in ons land. Twee Franse jongelui spaarden de reis kosten en kwamen op de fiets van Parijs. Het was een Babylonische spraakver warring in Biggekerke, daar er Amerika nen, Engelsen, Schotten, Noren, Zweden, Denen, Finnen, Zwitsers, Oostenrijkers Italianen en Fransen aanwezig waren. Aan een groep is opgedragen een nieuw fietspad van Westkapelle naar Kóudekerke aan te leggen ter vervanging van het ver nielde. De prganisatïe berust bij het Bureau Oogstvóorziening, in samenwerking met de D.U.W. Tegenstelling tussen de partijen spitst zich toe „Weer huilen de weerwolven!" schrijft de Berlijnse communistische pers naar aanleiding van een pamflet, dat als strooi biljet is verspreid en hier en daar op schut tingen en huismuren is geplakt, We hebben na enige moeite zulk e.en document in han den gekregen. Het behelst een oproep aan de bevolking van Berlijn om inet alle mid delen, die ter beschikking staan, tien met name genoemde „mensenvijanden" te be strijden. „Op 23-Juni 1948 aldus luidt de op roep aan de vooravond van de dag waar op (26 jaar geleden) de eerste republikein se minister van buitenlandse zaken van Duitsland, Walter Rathenau, werd ver moord, poogden bolsjewistisch-fascistische terreurgroepen het door de Berlijnse bur gerij gekozen stadspartlement uiteen te ja gen om met deze reeds te Praag toegepaste methode de dictatuur (volksdemocratie) ook te Berlijn op te richten". Dezelfde groepen worden ervan beschul digd, dat zij Berlijn willen uithongeren en dat zij er zelfs niet voor terugdeinzen door het onderbreken van de levering' van verse melk en medicamenten kinderen en zieken tot hun slachtoffers te maken. „Door deze daden" zo heet het verder heeft de leiding van de SED (de communistische eenheidspartij) zich zelf buiten de wetten der menselijkheid geplaatst". Op grond daarvan worden 10 communis tische functiormarissen tot. mensenvijanden verklaard. Tot het tiental behoren o.a. Pieck, Grotewohl en Ulbricht, alle drie be stuursleden der SED. Voorts Markgraf. de hoofdinspecteur van Politie, Kreikemeyer. der president der spoorwegen in de Russi sche zóne en Rau, de voorzitter van de Economisch^ commissie der Oostelijke zóne, Zij moeten volgens de oproep onmiddellijk met alle ter beschikking staande middelen worden bestreden. Tenslotte wordt aange kondigd, dat alle functionarissen der SED. der communistische vakverenigingen, vrou wen- en jeugdoi'ganisaties, die na 16 Juli 1948 nog op hun post verblijven of een ambt bekleden, zichzelf eveneens buiten de wetten der menseliikheid stellen. In naam van bet „Kommando der Wi- derstandsbewegung der republikanischen Schutzformation in Deutschland" is de op roep ondertekend door Christian en Wil- loch. We hebben met enkele prominente com munisten over de zaak gesproken en niet kunnen vaststellen, dat z.ij zich persoonlijk over de bedreiging bijzonder ongerust maakten. Veel bezorgder daarentegen is men in het kamp der burgerlijke partijen, waar men vermoedt, dat de oproep het werk is van communistische onruststokers, die op deze wijze een aanleiding pogen te construeren om tegen hun politieke tegen standers van leer te kunnen trekken. Op vallend is het in ieder geval, dat uitsluitend de communistische bladen melding maken van het pamflet en er onmiddellijk een perscampagne., aan vast knopen tegen alle geheime organisaties en spionnagegroepen, die, geduld door de bezettingen, in de Wes telijke zones van Duitsland en ook in de Westelijke sectoren van Berlijn zouden be staan. Tot overmaat van ramp is even buiten Berlijn het lijk gevonden, van een arbeider, die lid was van de SED. De communisti sche „Vorwarts" beweert, dat vele aanwij zingen erop duiden, dat de arme man het slachtoffer is geworden van een bewuste aanslag door zulk een weerwolvengroep en alle SED-bladen dreigen met vergelding. Welke vormen de onderlinge tegenstel lingen tussen de Berlijnse partijen zullen aannemen, als er met dergelijke middelen wordt gewerkt kan men zich voorstellen. In ieder geval zullen de communisten van deze gelegenheid gretig gebruik maken om hun machtspolitiek te motiveren en zuive ringsacties op topw te zetten, die ten doel hebben, tegenstanders en politiek onbe trouwbare personen uit al die lichamen te verwijderen, waarin zij de alleen-heer schappij zouden willen uitoefenen. Een van de eerste organen, die zij onder hun con trole willen brengen, is de Berlijnse politie. Volgens overeenkomst staat het politieel apparaat van Berlijn onder toezicht van alle vier bezettende mogendheden en reeds herhaaldelijk is het tussen de Russische stadscommandant en zijn geallieerde colle- gas over competentieaangelegenheden tot meningsverschillen gekomen. De „huilende weerwolven" zullen door de communisten zonder twijfel worden gebruikt als voor wendsel om met nog meer nadruk dan tot nu toe de zuivering van de Berlijnse'politie te 'eisen. Morgenochtend ontscheping van de „Sibajak" Het ms „Sibajak" met ruim 700 repa- triërenden aan boord, waaronder militai- ren van het K.N.I.L., de Koninklijke Land macht, de Koninklijke Marine en het Korps Mariniers, wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag t;e Rotterdam ver wacht. De ontscheping zal Donderdag 15 Juli des morgens om negen uur beginnen. EERSTE KAMER Wetsontwerp inzake tussentijds ontslag aan gedeputeerden en wethouders goedgékèurd (Van onze parlementaire redacteur) De bonte reeks van bestrijders van het wetsontwerp, dal de mogelijkheid van tus sentijds ontslag aan gedeputeerden en wet houders wil openen, indien deze functio narissen het vertrouwen verloren hebben van de colleges, welke hen gekozen hebben, bracht minister W i 11 e m a n er toe de verschillende legen het voorstel geopperde bezwaren, bijkans stuk voor stuk te be strijden. Prof. Molenaar (V.V.D.) die het een bezwaar vond, dat tengevolge van deze nieuwe bepalingen de rechtspositie van be doelde functionarissen ielijk in het gedrang raakt, doordat hun steeds het zwaard van Damocles in de vorm van zulk een tussen tijds ontslag boven het hoofd hangt, kreeg te horen, dat het met die rechtspositie wel los zou lopen. In de eerste plaats kan een ontslagene in beroep bij de Kroon gaan. Deze zal er dan wel nauwlettend op toezien, dat de wet niet voor iets anders gebruikt, dus eigenlijk misbruikt, wordt dan waar voor zij in het leven is geroepen. Maar bovendien behoeven alleen gedeputeerden of wethouders, die van zins zijn iets te gaan ondernemen, waardoor het aanvankelijk in hen gesteld vertrouwen teloor raakt, voor genoemd zwaard bevreesd te zijn. De mi nister legde er nogal sterk, de nadruk op, dat zich na de aanvankelijke verkiezing van een gedeputeerde of wethouder een nieuw feit "moet voordoen, waardoor men niet langer vertrouwen in hem kan stellen. Dit deed de heer Al gr a (A.R..) terecht in terrumperen, dat dan ook in de wet had horen te staan, dat er sprake moest zijn van een nieuw feit, iets hetgeen de be windsman overbodig vond. Tegenover het betoog van prof. Molenaar, dat deze inci dentele regeling verder geen waarborgen oplevert tegen personen, die de veiligheid van de staat in gevaar zouden kunnen bren- gen, voerde de minister aan, dat nu een maal elke wetgeving wel mazen heeft. Ver der verklaarde hij. dat de regering ook nog wel voor andere maatregelen zorg draagt, zoals de instelling van de reserve-politie, de nog in tweede instantie aan te nemen nieuwe Grondwetsbepaling (te danken, dat sloeg de bewindsman nu maar over, niet aan Regerings- maar aan Kamerinitiatief!) welke met het oog op de binnenlandse vei ligheid afkondiging van de burgerlijke staat van beleg mogelijk zal maken en op een binnenkort weer in het leven te roepen „Ambtenarenverbod". Deze mededeling, die nieuw was, doet een Koninklijk Besluit verwachten, waarin voor ambtenaren het lidmaatschap van een bepaalde oveanisatie verboden verklaard zal worden. Vóór 1940 bestond een dergelijke regeling de Amb tenarenwet opent daartoe de mogelijkheid ten aanzien van N.S.B 'ers en soortgelijke lieden, thans schijnt men iets van die aard met het oog op bet lidmaatschap van de Communistische Partij en van haar mantel organisaties te gaan ondernemen. Tegenover de heren Brandenburg en Van Santen (Comm.), die het aanhangige ont- wérp betiteld hadden als anti-communisten wetgeving, hield minister Witteman vol, dat al mocht dan het optreden van commu nisten elders en de reacties daarop van hun geestverwanten hier een aanleiding tot het voorstel zijn geweest, de wet zelf geens zins het karakter van gelegenheidswetge ving bezit, maar een duurzaam karakter heeft en beoogt om, in het belang van de verfijning van de democratie, de reeds voor het landsbestuur geldende lijnen nu ook voor de lagere organen door te trekken. De enige senator, die zijn onverdeelde in stemming met het ontwerp kenbaar maakte, de heer Van de Kieft (Arbeid), vond het heel logisch, dat democratisch gekozen 'functionarissen ook democratisch, namelijk wegens gebrek aan vertrouwen, ontslagen kunnen worden. Behalve de reeds genoem de critici had. dok de heer Reyers (C.H.) bezwaren. Alleen in het kamp van de Ka tholieke Volkspartij bewaarde men het stilzwijgen. Bij mr, dr. Schneider bleek ech- Overdracht van Grootboekinschrijvingen 1946 Het ministerie van Financiën deelt mede dat in het Staatsblad van Dinsdag een wij ziging is opgenomen van de Beschikking Afwikkeling Geldzuivering 1947. Hierdoor is de saldogrens, waarbij inschrijvingen in het Grootboek 1946 zonder machtiging van de ontvanger der belastingen aan derden kunnen worden overgedragen van f 500 gebracht op f 1000 Uiteraard blijft hierbij de voorwaarde bestaan, dat de houder ,van dè inschrijving deze zelf niet nodig heeft voor de betaling' van zijn eigen aanslag in de heffingen. Een andere wijziging is, dat de datum van 15 October 1947, waarmede tot nu toe bij het vaststellen van het sal'1^ rekening werd gehouden, niet meer aanmerking wordt genomen. De aanleiding tot deze wijziging is, dat het aantal Grootboekinschrijvingen tussen f 500 en f 1000 zeer groot is. Door de ver handeling daarvan vrij te stellen wordt een belangrijke administratieve vereenvou diging bereikt, zonder dat daarmede de fis cale controle op de inning van de buitenge- wone heffingen in ernstige mate wordt aan getast. PANDA EN HET OOG VAN MUG 71. „Ik maak me zorgen over die smaragd die het Oog van Mug genoemd wordt!" zei Joris Goedbloed, toen hij samen met Panda terug liep naar het hotel. Over een paar dagen is die tentoonstelling afgelopen, en wat dan? Waar blijft die steen dan? Dat. vraag ik mij af." „Die wordt natuurlijk teruggegeven aan die Mug-aanbidders!' zei Panda. Daar zal de politie wel voor zorgen!" „Hm!" zei Joris. ,.Ge weet nog niet hoe slecht de wereld is! Ik maak mij zorgen. Doch, halt! Daar ligt een namaak- smaragd, die precies op het Oog lijkt, kleine Panda. Wacht even!" Jullie begrijpen na tuurlijk al wat er ging gebeuren. Joris kocht voor een paar guldens de namaak- smaragd van glas en liep toen met Panda naar de tentoonstelling van het G. O. C. „Daar ligt de échte steen!" zei Joris pein zend. „Zie je wel, hoe precies hij op deze glazen lijkt, Panda?" „Ik ziet het.!" zei Panda kort. Hij begon te begrijpen, wat de bedoeling van Joris was en h{) werd boos. „Kom mee!" zei hij. Maar het was te laat. ter het „wie zwijgt, stemt toe", in dit geval niet op te gaan, want met de Communisten, de Chnstelijk-Historischen. de Anti-Revo lutionairen en de fractie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie stemde hij tegen. Zodoende ging het ontwerp er met 2014 door. In de avondvergadering werd nog uit voerig van gedachten gewisseld over het wetsontwerp Noodvoorziening Gemeente- financiën. De heren Hommes (A.R.), Reyers (C.H.) en De Dreu (Arbeid), die daarbij de katheder beklommen, betuig den wel alle drie hun instemming met het voorstel, doch kwamen niettemin met tal rijke bezwaren. Deze golden voornamelijk de kléine gemeenten en het feit, dat de municipale financiën al te zeer aan de Rijks inkomsten worden gekoppeld. Daar het hier evenwel een noodregeling betreft, konden de heren tenslotte over hun bezwaren heen stappen. Minister Witteman verdedigde het ont werp, dat zonder hoofdelijke stemming aan genomen werd. Van de overige agendapunten vermelden wij de vaststelling van de bevoegdheid der grondkamers en der centrale grondkamer: de effectenwaardering bij belastingheffing; de wijziging der wetten op de vermogens- aanwasbelasting en op de heffing-ineens en de aanvulling van renten krachtens de In validiteitswet benevens de kinderbijslag regeling voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Spaarzin is niet verminderd De Nederlandse Spaarbankbond deelt mede, dat men op grond van de maande lijkse resultaten van.de spaarbanken, wel ke sedert Maart aanwijzen, dat het bedrag der terugbetalingen dikwijls groter is dan dat der inleggingen, niet mag concluderen tot een verminderde spaarzin. De sterke stijging van het bedrag der terugbetalingen moet vrijwel uitsluitend worden toege schreven aan de zeer grote bedragen, welke aan heffingen en andere belastingen moe ten worden opgebracht. De Nederlandse Spaarbankbond vestigt er nog de aandacht op, dat gedurende de eerste vijf maanden van het lopende jaar zelfs niet minder dan 40.000 spaarbank boekjes meer zijn uitgegeven dan er Jn deze periode werden afbetaald, hetgeen zeker niet duidt op een verminderde belangstel ling van het publiek voor het sparen. Brits duikbootmoederschip met 4 „kinderen" op bezoek Het Britse onderzeebootmoederschip „Montclare" zal van 16 tot en met 22 Juli, tezamen met de onderzeeboten „Anchorite", „Alliance", „Ambush" en „Aurochs" een bezoek brengen aan de onderzeedienst van de Koninklijke Marine in de Rotterdamse Waalhaven. Het onderzeebootmoederschip „Mont clare" van ruim 16.000 b.r.t. is het eerste schip van dit type, dat ons land zal be zoeken. Oorspronkelijk was het een passa giersschip van de Canadian Pacific Railway Cy, dat met andere schepen de dienst on derhield tussen Liverpool en St. Laurens. Kort na het uitbreken van de oorlog is het door de Britse admiraliteit gecharterd en tot hulpkruiser ingericht. In een later sta dium van de oorlog is het verbouwd tot onderzeebootmoederschip, een vaartuig, dat in een afgelegen zeegebied gestationeerd wordt en dan als reparatie- en ravitaille- ringsbasis voor onderzeeboten fungeert. De vier onderzeeboten behoren tot de z.g. A-klasse, die zestien boten telt, alle spe ciaal ontworpen voor de oorlog in de Paci fic. Hun romp is dan ook van een geheel ander type dan de voorafgaande T-klasse, waartoe onze „Zwaardvisch", „Tijgerhaai' „Dolfijn" en „Zeehond" behoren. De „Alliance" en de „Ambush" hebben proeftochten gemaakt met het onderwater- Dieselsysteem. een Nederlandse uitvinding, die via de Duitse Kriegsmarine als „Schnor- kel-apparaat" haar weg naar de Royal Navy gevonden heeft. De „Alliance" is met dit apparaat vele weken achtereen onder water gebleven in de Zuid-Atlantische Oceaan. De „Ambush" heeft de bruikbaar heid onderzocht op een tocht in de Pool- zeeën. De schepen zullen op 16 Juli 's morgens omstreeks 9 uur in de Waalhaven aanko men. D rij veude dieren tuinen Het s.s. „Van 't Hoff", dat sinds het in Mei 1947 als ex-Amerikaans Libertyschip in dienst van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd kwam, thans voor het eerst in Rot terdam terugkeerde, had wel iets van een drijvende dierentuin. Tn charter voor de Holland-Afrika Lijn kwam het van Mom basa met drie giraffen en vier- struisvogels aan boord voor Artis. Een der opvarenden brengt bovendien 8 apen, 8 zebra's, 2 schild padden, 4 schapen.'2 kalveren. 3 kamelen, een grote krat met kraanvogels, een met. diverse kleine vogels en een dito met struis vogels en ganzen mee. De schapen, kalve ren en kamelen zijn niet „verpakt", maar lopen vrij aan dek rond. Deze dieren zullen waarschijnlijk worden verkocht aan een Limburgse dierentuin, mogelijk die te Val kenburg en aan Ouwehand's Dierenpark in Rhenen. Het vervoer der giraffen van Rotterdam naar Artis zal waarschijnlijk niet zonder moeilijkheden gepaard gaan, daar bij een vorig transport gebleken is, dat giraffen trotse dieren zijn, die voor het viaduct aan de grens van Rotterdam hun kop. niet wen sen te buigen, zodat ze als autopassagier er niet onder door kunnen. Mep heeft de die ren toen moeten uitladen om ze aan de andere kant van het viaduct te krijgen. De Koninklijke Rotterdamse Liovd ver wacht deze maand nog een schip, de „Sala- tiga", uit Batavia komend, met een aar dige bijdrage voor onze dierentuinen. Dit schip, dat 29 dezer te R.otterdarfi wordt ver wacht, brengt uit Belawan twee tijgers en niet minder dan 400 apen mee. Bovendien heeft de „Salatiga" nog 6 Lampongaapjes aan boord voor het dierenpark in Wasse naar. „Chefs van Staven-comité" Gezien de wenselijkheid van een regel matig overleg tussen de chef van de Mari nestaf, de chef van de Generale Staf en de chef van de Luchtmachtstaf ten aanzien van die onderwerpen, welke voor alle delen van de Nederlandse krijgsmacht van ge meenschappelijk belang zijn, heeft de mi nister van oorlog en marine a.i. ingesteld het „Chefs van Staven-comité", onder voorzitterschap van de chef van de Gene rale Staf. Het gekke of zo ge wilt want dat ligt er vlak naast het verheffende of verhe vene' in het familieleven, zoals wij dat nog leven, is, dat het 't aanschijn geeft aan millioenen geniale, bizondere. wijze, eigen aardige persoonlijkheden. Iedereen is pre cies zo geniaal, bizonder, wijs en eigen aardig als anderen hem zietl. Niet meer en niet minder. Er is dus geen enkel gegrond bezwaar aan te voeren tegen deze stelling der massale grootsheid, gebouwd en opge trokken op ons familieleven. Want, nietwaar, iedere familie geen enkele uitgezondèrd heeft een oom („ome Hendrik, dat was toch altijd zo'n eigenaardige man,. of een tante („weel je wat tante Sophie dan altijd zei?") of een grootvader („ja die was gemeente raadslid toen het nog wat zeggen wilde, jaren vóór de evenredige vertegenwoordi ging") of een grootmoeder („en weet je wat je groma dan altijd zei? Groma zei. of een neef („ja die professor van Dijk van de intraculinaire exegese, dat was een neef van me: Dirk noemden wij-n-em. de derde zoon van mijn vaders broer Piet zogezegd") of een nicht („mijn nicht Truida is getrouwd met de president van 't Hof op Aruba") of een overgrootvader („Jan, je overgrootvader was secretaris generaal van het departement van Water staat. nou, en weet je wat die altijd zei? Dat vertelde opa altijd:. of een ach ter-achter-achter-neef, die voor deze ge legenheid dan uiteraard neef wordt (bur- gemeester van Zwammerdam en officier in de Oranje-Nassau, getrouwd met een meisje Groenier van Groenekan, d'r vader was lid van de Hoge Raad of zoiets); ik zeg: iedere familie heeft op z'n minst één familielid dat zo leuk, zo wijs, zo guitig, zo schalks, zo hoog, of zo geleerd was, dat zijn edeles faam nog op de lippen van al zijn levende nazaten in alle directe en vele zijlinies van de familiale stamboom zweeft. Dat pleit voor de-als je-n-et optelt vrij wel algemene singulierheid van het voor geslacht en is almee een enorme massale troost voor het. nageslacht, dat het niet zo ver heeft geschopt als oomzaliger en wij- lij gr opa. U moet dat vooral niet gering schatten. Er zijn hele stammen die op die roem teren. Hele clans die er hun levenssappen uit puren. Als ik mijn tante Bets mag geloven dan was wijlen mijn oom Gerard de grootste toenmaals in leven zijnde Maastrichtenaar en als ik niet twijfel aan de weduwe van de apotheker op de hoek dan was wijlen die droge, dunne,, magere apotheker de geestigste, koddigste, grappigste kwibus van Groningen en ommelanden. En de opa van mijn nicht Marietje is in dat grote huis aan de Heerestraat de meest geciteerde man ter wereld, ofschoon hij ogenschijnlijk een vrij stupide dropfabrikant was. Het is reuze-prettig en troostrijk dat dit allemaal zo is als het is; En wij moeten deze opvatting maar blij ven houden zolang wij nog geen catalogus nummers van de staat zijn geworden zonder opa's en tantes en met een stam boeknummer en oormerken. ELIAS HILIMAN 4790.— STUDEBAKER ««90.— M. Gatsonides ZANDVOORTSELAAN 131 - HEEMSTEDE TELEFOON 27645 (Adv.) EXAMENS JAC. P. THIJSSE MONTESSORI LYCEUM. (Afd. Montessori Kennemer Lyceum). Voor het eindexamen Gymnasium slaagden de dames M. Burdet (diploma A) en C. Ortt (dinloma Bi Afgewezen 3 eandïdaten. Voor het examen H. B. S.-A slaagden mej. L West en de heer H. Sandberg van Boelens. Een candidate wordt voorgedragen voor z.g, Londens diploma Afgewezen geen. Voor het examen H. B S.-B slaagden de dames M. Hoesbersen, J. Hylkema, M. Ju lius, A. Post, A. Wafelman en de heren H. Bosman, P Giltay Veth. O. ter Haar, G. de Langen, H. Levert, N. van der Minne, L. de Savornin Lohman, en G. Swellengrebel. Af gewezen 5 candidaten. K 5. Volgens de „NeueZeitung" is in de Sovjetzóne van Duitsland een politieke politie de ,.K5" opgericht. Het aantal manschappen van dit politiecorps, dat rechtstreeks in verbinding staat met de „N K V D" is in de laatste zes maanden zeer toegenomen. De „K 5" heeft tot taak toezicht. ':e oefenen op de „democra tisering" in de Sovjetzóne en op de toe passing der bevelen van de bezettings autoriteiten. Aangenaam. De voorzitter van de- Ameri kaanse democratische partij,- Howard McGrath, heeft op een persconferentie verklaard, dat Truman het aangenaam zou vinden als de democratische con ventie, die te Philadelphia aan de gang is. senator Alben Barkley van Ken> tucky zou aanwijzen als candidaat voor het vice-presidentschap. Overtuigd. Karl Ritter, voormalig Duits ambassadeur in Brazilië, heeft voor het tribunaal te Neurenberg verklaard, dat Hitler in 1940 vele geheime documenten aan de Sovjet-Unie heeft uitgeleverd omdat Stalin weigerde over een niet- aanvalsverdrag te onderhandelen wan neer de documenten hem geweigerd zou den worden. Hitier zou volgens Ritter er van overtuigd geweest zijn dat Stalin van plan was zich aan het verdrag te houden. Muiterij. Aan boord van het Amerikaanse vaartuig William Carson (7176 ton) is ter hoogte van de Spaanse kust muiterij uitgebroken. Aangaande de oorzaken is nog niets bekend. Een kustvaartuig van de V S., de Campbell, is op weg naar de William Carson ten einde zo nodig maatregelen te treffen. Later werd ge meld dat te Washington een bericht was opgevangen, volgens hetwelk aan boord van de William Carson de toestand on der controle was. Pierre Bourdau, voormalig Frans minister van voorlichting en in de oorlog mede werker van de vrije Franse radio-om roep te Londen) is Dinsdag voor dé Franse Zuidkust verdronken, doordal zijn zeilbooi '>msloeg. Bourdan werd ge boren in 1909. Zijn eigenlijke naam was Pierre Maillaud. De naam Bourdan nam hij aan toen hij het radiowerk in Londen begon.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2