c J WMs^ï' -r*'£ De Noodvoorziening en de gemeenten Vijf internationale clubs spelen in Noordwijk Nieuwe Uitgaven WOENSDAG 14 JUL! 1948 Gezang klinkt uit de schuren in de bollenstreek In de bollenstreek is reeds het rooien van de bollen in volle gang. En tegelijk daarmee zijn de bollenpelsters aan de slag gegaan. Langs alle wegen in de bollenstreek rij zen de grote, lelijke kubussen, de bollen schuren, waarin dit nationale product, met alle zorgen omringd, te rusten wordt ge legd. Hier en daar vindt men nog een ouderwetse houten schuur, die meestal voor andere doeleinden wordt gebruikt, of een klein, wit-kalkstenen loodsje, maar de machtige panden met de namen der grote firma's aan de voorgevel vormen toch de meerderheid. Af en toe klinkt in deze dagen uit die schuren gezang. Vrouwenstemmen doen allerlei liederen weerklinken, die vertellen dat de zangeressen „van Holland houen" Ofwel van een onzer „jongens overzee" dan wel getuigen van hun vast geloof, dat „een maal de Betuwe weer in bloei zal staan". En wie de deur binnenstapt en eens een kijkje neemt, ziet ze zitten aan de lange tafels, de bollenpelsters, die gedurende het seizoen de hele lange dag de bollen door de rappe vingers laten glijden. De bollen zijn zo juist gerooid en worden bij tientallen manden tegelijk de „schuur" ingereden. Het vochtige zand kleeft er nog aan. Aan de lange, met zink beklede tafel zitten de pelsters en op die tafel worden de manden met de bollen geledigd. De vrouwen en meisjes verwijderen nu de jokken" van de bollen, zomede de ver dorde stengels en wortels, en de gladde, bruine bollen vallen in de gereedstaande manden. Een bol vertoont, evenals een ui, bij de dporsnede „rokkèn". Wanneer de bol wordt geplant, en van binnen uit begint te groeien, schrompelen de buitenste lagen langzamerhand in, en tenslotte blijven wat grauwe verdroogde vellen over. Die worden met grote handigheid in één enkele hand beweging afgestroopt, de verdorde bloem stengel en wat er nog aan wortels onder aan de bol zit, verwijderd, en dan kunnen de bollen verder behandeld worden. De vrouwen die dit werk doen, hebben in sommige gevallen daarin een fabel achtige handigheid verkregen. Want er zijn er bij, die van jaar op jaar, steeds bij de zelfde firma, dit werk doen. Meestal duurt het pellen een week of drie. De pelsters krijgen een vergoeding van drie kwartjes per mand, en dat kan aardig oplopen; het geeft soms een verdienste van dertig a veertig gulden per week.... wel te ver staan, voor de geroutineerde pelsters. Er zitten soms nog heel jonge meisjes bij, die voor het eerst meedoen, en die halen zo'n bedrag niet. Er wordt zo aan de peltafel heel wat af gepraat zo'n dag. Want het is werk, waarbij de vrouwen tenslotte automatisch hun handen laten gaan. Al geven ze hun ogen terdege de kost. Wie zo'n mand gepelde bollen bekijkt, kan met één oogopslag zien of er een geroutineerde pelster aan 't werk •is geweest. Dan liggen er alleen gladde bruine bollen in de mand. Slordige werk sters laten nog wel eens wat zitten, en dat mag niet, want dan gaan de bollen rotten en schimmelen. Daarom geven de meeste kwekers er de voorkeur aan, hun „vaste klantjes" te houden. Ja, die vaste klantjes zijn soms al vele tientallen jaren voor éénzelfde firma aan 't werk. Als meisje zijn ze „in de schuur" ge komen. Toen ze trouwden moest het werk wel eens worden onderbroken, wanneer babies hun rechten deden gelden. Maar tal van moeders trekken er 's morgens vroeg (de werkdag begint soms om zeven uur) op uit, en laten voor die paar weken het huishouden over aan een handig oudste meisje, een tante of oma, die dan de zaken wel zo'n beetje bereddert. Om half twaalf gaat moeder naar huis voor 't middageten, dat klaar moet staan wanneer de man van z'n werk komt.Om half vijf ziet men de pelsters alweer in groepjes naar huis trekken, om voor de avondboterham te zorgen. Het is in zo'n bollenschuur vaak een gezellige boel, vooral op regenachtige da gen, wanneer het gevoel van veilig gebor gen zijn een genoeglijke sfeer schept. Wan neer de pelsters het met elkaar goed kun nen vinden, klinken dan al spoedig de lied jes en vliegen de grappen en plagerijen over en weer. Maar onophoudelijk graaien de handen in de grote hoop bollen en concen treren zich de blikken op het werk. De bollenpelsters maken lange dagen, en ze krijgen het geld niet cadeau. Maar in Vacanticganger anno 1948? Neen, dat is overdreven. Het heeft deze zomer wel wat geregend, maar zó erg is het nu ook weer niet. Het plaatje is afkomstig uit Engeland, waar een 51-jarige timmer man „is opgestaan"die beweert een me thode te hebben gevonden om door 't water te wandelen. Hij demonstreerde zijn vin ding in de Theems, en hij bleek inderdaad in slaat deze rivier al wandelend over te steken. Hij deelde mede, vijftien^jaar ge oefend te hebben om zijn methode te ver volmaken. En dan te weten hoeveel bruggen er in die vijftien jaar gebouwd zijn. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 14 JULI. Bioscopen: Rembrandt: „Achter de wolken", 14 jaar. Luxor: „Love story", 14 jaar. Deze twee: 2, 4.15, 7 en 9.19 uur. Palace: „Since you went away", a. 1. 1.45. 4, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „It happened on the fifth Ave nue", a. 1.. 2.30, 7 en 9,15 uur. City: „Verla ten", 18 jaar, 2.15, 4 30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cisco de kid in Nieuw Mexico", 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 15 JULI. Bioscopen: Middag- en Avondvoorstellin gen. Grote Kerk: Orgelbespeling, 3 uur. menig gezin in de bollenstreek is het een welkome bijdrage, waar al min of meer op gerekebd wordt. Bij de kleinere kwekers pellen vaak al de huisgenoten mee. Jongens verdienen er een vacantiecent mee. meisjes zeggen hun betrekking op, want moeder gaat pellen cn nu zorgen zij voor 't huisgezin. Enkele weken lang gebeurt de huishouding in al die gezinnen „met de Franse slag". Dan loopt het seizoen op zijn eind. De pelsters verdwijnen uit de schu ren. Het gezang sterft weg. En op de lange, lange stellingen wachten de millioenen bol len op de tijd, dat ze de diep in hun binnen ste sluimerende bloem zullen ontvouwen. in de parken rond Engelse landhuizen, tussen de skyscrapers van New York, onder de lachende hemel van Zuid-Afrika, kort om, overal, waar de Hollandse bolbloemen favoriet zijn! Geen reden om nieuwe moeilijkheden te vrezen In „Trouw" vonden wij een bericht dat ongetwijfeld leden van gemeentebesturen in Noord-Holland aan het schrikken zal hebben gemaakt. Er werd daarin medege deeld, dat het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland ernstige bezwa ren had tegen begroting van Amster dam voor 1948. Deze bezwaren zouden hoofdzakelijk gaan over de wijze waarop die begroting is sluitend gemaakt. Dit is namelijk geschied door het opnemen onder de ontvangsten van Rijksbijdragen, welke op grond van de Noodvoorziening aan de gemeente en dus ook Amsterdam, ten goe de zullen komen. „Zijn wij goed ingelicht, dan zouden Ged. Staten van mening zijn, dat het niet aangaat reeds thans dergelijke bedragen te brengen op de begroting van het dienstjaar 1948 (waarvan reeds meer dan de helft verlopen is) en dat het tekort, dat op de begroting ontstaat, als deze be dragen worden geschrapt, op andere wijze (b.v. hogere winstuitkeringen der bedrijven en ingrijpende bezuinigingen) zal moeten worden gedekt". Tot zover dit bericht. Als dit inderdaad juist zou zijn, zou dit betekenen dat niet alleen Amsterdam maar vrijwel alle gemeenten in de grootste moei lijkheden zouden komen. Ook Haarlem! De begrotingen voor 1948 zijn geheel gebaseerd op de uitkeringen ingevolge de Noodvoor ziening. Als dit niet zou worden toegestaan, zou het betekenen dat alle gemeenten da delijk zouden moeten beginnen met het herzien hunner begrotingen, waarbij zij zouden komen te staan voor grote tekorten waarvoor geen dekking te verzinnen is. Dan zouden de meeste gemeenten nood lijdend blijven. Wij hebben bij het Provinciaal Bestuur geïnformeerd. Met de meeste stelligheid werd de juistheid van het bericht ontkend. Men heeft nog niet de tijd gehad om de begroting van Amsterdam te bestuderen, zodat er van het opperen van bezwaren in het geheel geen sprake kan zijn. Er is ook geen circulaire aan de 'gemeenten ge zonden die in deze tot een verkeerde con clusie aanleiding kan hebben gegeven. De Haarlemse begroting Ten Provinciehuize heeft men ook de Haarlemse begroting voor 1948 nog niet bestudeerd. Wij wijzen er op dat deze begroting is opgemaakt overeenkomstig de richtlijnen die door de minister van Binnenlandse Za ken en Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn gegeven over de bedragen die geraamd konden worden als ontvangsten ingevolge de Noodvoorziening. Alleen van de „bijzondere uitkering" is Haarlem niet volkomen zeker. Den Haag had aan Haar lem toestemming gegeven daarvoor op de begroting een bedrag uit te trekken van t' 975.000. B. en W. menen evenwel dat Haarlem aanspraak kan maken op f 1.225,000. Een verschil dus van 250,000. Mochten de onderhandelingen die B. en W. met het Rijk en de Provincie daarover zul len voeren, in het nadeel van Haarlem af lopen, dan zal daarop is in de raad reeds door B. en W. gewezen het nodig zijn, dat de gemeente voor dat bedrag nog dek king zoekt. Wel is inmiddels door een aanvulling van de Noodvoorziening, die de Tweede Kamer bekrachtigde, beslist dat Haarlem een hogere belastinguitkering zal ontvan gen. het gaat hier over 104.000, maar het moet nog afgewacht worden of Den Haag dit bedrag zal korten op de toegezegde 975.000 bijzondere uitkering of op de ge vraagde 1.225.000. Wat het Amsterdamse geval betreft ver onderstellen wij dat er in de hoofdstad onzekerheid gevoeld wordt over het bedrag dat is uitgetrokken als bijzondere uitkering, om het tekort op de begroting te overbrug gen. Doodvonnis voltrokken aan Haarlemse N.S.B.-er Het doodvonnis is voltrokken aan P. J. Faber, die tot de doodstraf was veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechts hof te Leeuwarden. De Bijzondere Raad van Cassatie had een door Faber ingediende aanvrage om herziening van de tegen hem gewezen sen tentie niet ontvankelijk verklaard. Daarna werd afwijzend beschikt op een door Faber ingediend gratieverzoek. Faber, een N.S.B.'er uit Haarlem, kwam tijdens de bezetting bij de S.D. en werd op perwachtmeester bij de politie in Gro ningen. Hij stond destijds voor de Gro ninger Kamer van het Bijzonder Gerechts hof te Leeuwarden terecht wegens moord op illegale werkers, die hij na hun arres tatie in een auto had meegenomen en op een stille plek buiten Groningen had dood geschoten. Ook heeft hij deel uitgemaakt van executiepelotons. NEDERLANDSE SCHIPPERS PLEEGDEN DIEFSTALLEN IN BELGIë Nederlandse schippers, die te Doornik in België een tapijt uit een kloosterkapel en een hoeveelheid leer uit een riemenfa- briek hadden gestolen, moesten voor een rechtbank in Doornik verschijnen. M. H. uit Den Haag werd veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf en 260 frs. boete, A. H tot 2 maanden gevangenisstraf en 260 francs boete voorwaardelijk, J. S. uit Amsterdam lot vier maanden gevange nisstraf en R. H. uit Zwolle tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De 9 zen Krans voor Couperus. Te 's-Gravenhage een comité voor de Louis Couperus-her denking gevormd onder voorzitterschap van burgemeester mr, W. A. J. Visser. Namens dit comité zal op Vrijdag 16 Juli een krans worden gelegd op het graf van Couperus op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Hierbij zal het woord worden ge voerd door de letterkundigen G. H. 's-Gra- vesande en Ben van Eysselsteijn. Filmologie. Volgend seizoen zal de film kunst, de jongste der muzen, haar officiële entrée maken in de wereld der wetenschap. Het vak zal heten „filmologie", kennis dei- filmkunst, en het zal worden onderwezen aan de Sorbonne te Parijs door de Italiaanse professor Maric Roques. Deze eerste profes sor in de filmologie heeft zijn colleges in vier onderdelen gesplitst: psychologie, studie der techniek, algemene filmologie en verge lijkende vertolkingskunst. Reeds eerder had de regisseur Marcel l*Herbier eveneens in de Franse hoofdstad een „school voor hogere studiën in de cinematografie" opgericht, die opleidt voor alle posten in het filmbedrijf en waaraan ook verbonden is een bibliotheek of juister „cinematheek" welke de be langrijkste films bevat, die er in de loop der jaren vervaardigd zijn. Teneinde de leerlingen van de chauf feursopleiding van het Depot Veldartillerie uit Ede ervaring te laten opdoen in het rij den door geaccidenteerd terrein, zullen de leerlingen dezer opleiding op 14 en 15 Juli een oefenrit maken door de Belgische Ar dennen. Waardevol oud papier. Zeldzame oude bijbels en manuscripten uit de bibliotheek te Florence van wijlen baron de Landau zijn te Londen geveild. Zij brachten 58.000 Pond Sterling op. „Het vierde beest". Voor tienduizenden droeg pater Henri de Greeve zijn in gijzeling geschreven werk „Het vierde beest" voor. Onder auspiciën van de „Bond zonder naam" zal nu van 26 Juli af in een grote tournée dit spel als toneelstuk worden uitgebracht door Willem Goossens' volkstoneel. De baten zijn bestemd voor de „Bond zon der naam" en ook de auteursrechten worden door pater de Greeve bestemd voor liefda dige doeleinden. Olympische ploeg De Nederlandse athletiek-ploeg voor de Olympische Spelen is als volgt samengesteld: Heren: 100 m. J. Kleyn, J. Meyer. J. G. Zwaan; 200 m: J. Lammers. G. Scholten; 800 m,: F. A de Ruyter; 1500 m.: F. A. de Ruyter, W. F. Slijkhuis; 5000 m J. Lataster. W. F. Slijkhuis; 10.000 m.: J. Lataster; 3000 m. steeple chase: (voorlopige inschrijving) W. F. Slijkhuis: 110 m. horden: J. M. Zwaan; speerwerpen: N. B. Lutkeveld; discuswerpen: A. G. J. de Bruyn; kogelstoten: A. G. J. de Bruyn: kogelslingeren: A. G. J. de Bruyn, J. H. Houtzager; 4 x 100 m. estafette: J. Kleyn, J. Lammers. J. Meyer, G. Scholten, J. G. Zwaan. Chef d'équipe: J. H. Moerman. Dames: 100 m.: F. E. Blankers-Koen, G. de Jongh, X. Stad-de Jong; 200 m,: F. E. Blan kers-Koen, G. de Jongh, N. Karelse; 80 m. hordenloop: F. E. Blankers-Koen, G. J. M. v. d. Kade-Koudijs: vèrspringen: F, E. Blan kers-Koen, G. J. M. v. d. Kade-Koudijs, N. Karelse; hoogspringen: F. E. Blankers-Koen; speerwerpen: E. Dammers, A. Koning, J. E. Teunissen-Waalboer; discuswerpen: A. Pan- horst-Niesink. P. C. Roos-Lodder; kogelsto ten; A. Panhorst-Niesink; 4 x 100 m. esta fette: F. E. Blankers-Koen, G. de Jongh. G. .T. M. v. d. Kade-Koudijs, X. Stad-de Jong, P. G. M. Witziers-Timmer. Chef d'équipe: B. Wirtz. Als coach zal de heer Jan Blankers het team vergezellen. De heer L. van der Kar is als masseur voor de herenploeg aangewezen. Mej. J. Plann zal als verzorgster der dames- ploeg fungeren. Cricket Derde testmatcli een draw De derde test-match Engeland—Australië is grondig verregend. Maandag werd hele maal niet gespeeld en Dinsdag moest men gebruik maken van de korte periodes tussen de buien, zodat de Engelsen hun gunstige stand van Zaterdag niet hebben kunnen uit buiten. Engeland had gesloten op 174 voor drie en na de lunch scoorde Australië op het totaal doorweekte veld 92 voor 1. Hiervan maakte Morris 54 n.o. en Bradman 30 n.o. Young nam het wicket van Johnson (6). De wedstrijd die in een draw eindigde werd 45 minuten na de thee gestopt toen een geweldige plensbui ieder verder spelen on mogelijk maakte. Sportieve gemeente-ambtenaren. Twee vieren, samengesteld uit hoofdambtenaren van de gemeente Amsterdam, hebben gisteren op de Amstel een ivedstrijd verroeid. Voor dat de strijd begon sprak burgemeester d'Ailly, die het startschot loste, bemoedigende woorden tot wethouder Roos in een der ploegen. Olympiade-nieuws Er zijn nog kaarten Met het oog op het zich terugtrekken van Polen. Palestina en Birma en het bericht dat Hongarije voornemens is hetzelfde te doen, heeft de secretaris van de F. A. de heer Stanley Rous verklaard dat binnen een week beslist zal worden of er al dan niet een nieuwe loting plaats zal vinden voor het Olympisch voetbaltournooi. Gisteren zijn de eerste vrachtauto's met de toplaag voor de Olympische athletiekbaan het Wembley-stadion binnengereden. De baan voor de hondenrennen aldaar is vrij wel verdwenen. Er wordt momenteel dag en nacht gewerkt om de Wembley pool van ijsbaan in een zweminrichting om te bouwen. Het water zal op een temperatuur van 73 graden gebracht worden. Hoewel de Olympische Spelen binnen drie weken beginnen, heeft het organiserend co mité nog altijd de beschikking over honderd duizenden toegangskaarten van drie tot tien shilling, als gevolg van het feit, dat er zo veel kaarten uit het buitenland teruggezon den zijn. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de spelen een financiële mislukking zullen worden. Integendeel, er zijn genoeg kaarten verkocht, maar men had gehoopt uitverkocht te zijn. Zelfs voor de zwemwedstrijden en bokswedstrijden zijn duizenden kaarten ver krijgbaar. Tot dusverre is voor een bedrag van 400.000 pond aan kaarten verkocht. Officieel wordt meegedeeld dat MacDonald Bailey, de sprinter uit Trinidad, bij de Olym pische Spelen voor Groot-Brittannië zal uit komen op de 100 meter. De manager van de Britse ploeg, Crump, verklaarde nog dat aan Bailey zelf de keus was gelaten voor welk land hij wilde uitkomen en dat de „kleur- lijn" met deze hele aangelegenheid niets te maken had. MacDonald Bailey loopt alleen de 100 me ter bij de Spelen. Wielrennen Wereldkampioenschappen in Nederland Voor de derde maal in de vaderlandse wielergescliiedenis zal ons land het strijd perk voor de wereldkampioenschappen zijn. In 1925 gebeurde dat voor het eerst en wel op de houten baan van het oude Amsterdam se stadion en op een traject op de Veluwe, in 1938 viel ons land ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de NWU voor de twee de maal de eer te beurt dit festijn te mogen organiseren en thans, nu de NWU twintig jaar bestaat gaan wij het voor de derde maal doen. Het programma is reeds vastgesteld, maar het wachten is nu nog op het sluiten van de inschrijvingen om een overzicht te krijgen welke coripheeën hun nationale kleuren zul len komen verdedigen. De wegwedstrijden worden op Zaterdag 21 en Zondag 22 Augustus in Valkenburg ge houden. De amateurs moeten daar een tra ject van 220 k.m. afleggen en daarbij 20 maal de Cauberg op fietsen, de beroepsren ners zullen de volgende dag 270 km. rijden en gaan 25 maal de berg op. De toeschouwersaccomodatie wordt uitge breid met plaatsen voor 10.000 personen, het hele traject krijgt een nieuw wegdek en men is bezig twee bruggen te vernieuwen zodat het met de technische voorzieningen wel in orde is. Voor ieder land mogen thans zes renners uitkomen zulks in tegenstelling met vorig jaar toen dat aantal maar 4 bedroog. De baanwedstrijden worden van 22 tot 29 Augustus in het Amsterdamse stadion ge houden. De enige wijziging van het program ma der vorige jaren is dat bij de stayers nu drie inplaats van twee deelnemers per land mogen starten, ook'al omdat op de grote baan een finale van 9 stayers mogelijk is. Tour de France Bobet vecht moedig door Van San Remo tot de grens werden de renners op velerlei wijze aangemoedigd. Op het asphalt en de muren kon men lezen: „Leve Bartali, Vottur. Ronconi, Leve Italië" enzmaar niets hielp, want vandaag za gen de Italianen zelfs geen kans van de verzwakking van Bobet te profiteren. Deze ging integendeel tot het uiterste in de aanval om zichzelf als het ware te overtuigen dat de moeilijkheden, die hij ten gevolge van zijn Steenpuisten ondervindt, niet ondraaglijk zijn en hij won zo waar de étappe. Het schijnt iedere dag weer, dat Bartali de hoop om de Tour te winnen heeft opgege ven. Na Toulouse had deze Italiaan zich voorgenomen in de Alpen aan te vallen, maar de eerste Alpen-étappe San Remo Cannes verliep ook al niet bepaald gunstig voor hem en hij zag geen mogelijkheid zich tegen de aanvallen van de Fransen en Lam- brecht te verzetten. Volgens Ockers gaat Impanis de Tour winnen. Hij schreeuwt dit tegen iedereen, die het maar horen wil. In de Alpen zal hij aanvallen en op de straatstenen van het Noorden zal geen renner hem bij kunnen houden. Van de Nederlands-Luxemburgse ploeg is Kirchen de beste rijder. Deze Luxemburger leverde zeer goed werk bij de bestijging van de Turini en slaagde er zelfs in bij de afda ling de kopgroep met Bobet, Molineris. Lam- brecht en Lazarides in te halen. Janssen, die aan het begin van de tocht moeilijk op gang kon komen heeft nu veel beter en regelmatiger gereden. En wanneer hij in de Alpen niet te veel tijd verliest kan hij nog tot een behoorlijk eindresultaat ko men. De Hoog bezet nu de 47ste plaats in het algemeen klassement met een tijd van 81 uur 38 min. 46 sec. Klassement. Het klassement der étappe San RemoCannes (170 kilometer) werd: 1. Bobet (Frankrijk) 5 uur 22 min. 26 sec.; 2. Molineris (ZO), 3. Lambrecht (Intern.). 4. Kirchen (Ned.-Lux.), 5 Lazarides (Frank rijk) allen in dezelfde tijd als Bobet 20. ex aequo, in de tijd van 5.30.35 een peloton met Bartali, Camellini, Ronconi en de Nederlan ders Wim de Ruiter en Sjef Jansen; 34. Henk de Hoog 5.37.26. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Bobet 80 uur 04 min. 36 sec.; 2. Lam brecht 80.07.05; 3. Impanis 50.18.42; 4. Teissei- re 80.23.38; 5. Thietard 80.24.37; 6 Ronconi 80.25.08: 7 Bartali 80.26.04; 8 Camelini 80.26.17; 9 Lapébie 80.29.31: 10. Mathijs 80.30,10; 17. Kirchen 80.37.47; 27. Jansen 81.00.28; 39. De Ruiter 81.21.52. Schaken Om de Haarlemse titel Na een vrij lange pauze in de wedstrijden om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem is nu dan de eindstrijd begon nen In de finale hoofdklasse gaat de belang stelling, zoals begrijpelijk, in het bijzonder uit naar de verrichtingen van de Haarlemse kampioen H. Bouwmeester en zijn felste be lagers G. Kroone en G. B. v. d. Velde. Een teleurstelling was het daarom, dat in de eerste ronde Bouwmeester slechts als toe schouwer fungeerde, daar zijn tegenstander A. Verhoeff wegens ziekte verstek moest laten gaan. G. Kroone stelde niet teleur en behaalde de volle winst tegen zijn clubgenoot J. de Vries. F. A. Spinhoven en G. B. v. d. Velde eindigden zeer vredelievend en besloten even als W. Burger en J. Nijman tot remise. In de le klasse deelden N. C. de Tombe en F. Fortgens het punt, en J. N. Post en E. F. v. Beem deden in de 2e klasse het zelfde. Sondorp behaalde in deze klasse zijn eerste punt ten koste van J. P. v. Beem. In de 3e klasse moest J. Kroonsberg de eer en het punt laten aan zijn clubgenoot A. v. Geylswijk. Olympisch vuur gaat door Europa Over weinig uren zal de Olympische fakkel in het Zuid-Griekse dorp Olympia worden aangestoken en zal hij zijn reis dwars door Europa naar het Wembley-sta dion in Londen, beginnen. Zeventien honderd estafette-lopers zul len het vuur op deze tocht om beurten van elkaar overnemen. De fakkel zal morgen om ongeveer 12 uur 's middags zijn reis beginnen naar het stadion, waar op 29 Juli 's middags om 15.45 uur de laatste loper zal aankomen om het Olympisch vuur, dat gedurende de spelen zal branden, te ont steken. Ook de Britse marine zal een aandeel hebben in deze estafette van Olympia naar Londen. Daar de route door de Balkan niet veilig is, zal de loper die in Korfoe aan komt, het vuur overgeven aan het Britse fregat „Whitesand" dat met een speciale gasbrander uitgerust, het vuur over de Adriatische zee naar het Italiaanse plaatsje Bari zal brengen. Ook de tocht over het Kanaal zal middels een Britse oorlogsbo dem geschieden. Elke estafette-loper, die het vuur draagt, zal zijn fakkel als souvenir in zijn bezit mogen houden en tevens zullen in ieder land, waar het vuur door zal trekken, als geste van het organisatie comité der spelen twee fakkels worden overhandigd aan de secretaris van het landelijk Olympisch co mité, één voor hem en één voor de voor zitter. In het bekken van de fakkels staat de volgende inscriptie: veertiende Olym piade, 1948: Olympia-Londen, met dank aan de drager. Verschillende plechtigheden zullen tijdens de fakkelloop plaats hebben: in Olympia, Athene, aan het graf van baron de Couber- tin te Lausanne en te Brussel aan het graf van de onbekende soldaat, en ook de stad Dover zal het vuur op plechtige wijze in halen. Het Olympisch vuur heet symbolisch voor de geest der spelen te zijn en de eer om het laatste stuk tot in het Wembly-stadion af te leggen zal ten deel vallen aan een nog onbekend athleet die op grond van zijn physieke Verschijning en sportieve presta ties als vertegenwoordiger van de geest der jeugd zal worden gekozen. Tennis Nederland leidt tegen België met 3—0 De eerste dag van het tournooi tussen de internationale clubs van Frankrijk, België, Amerika, Engeland en Nederland, dat deze week op cle Noordwijkse sportvereniging te Noordwijk wordt gespeeld, is zonder sen satie verlopen. Begonnen werd met het eerste enkelspel van de wedstrijd NederlandBelgië tussen de Australiër Bromwich, het ere-lid van de Nederlandse I. C. en de jeugdige Belg Washer. Snel scoorde de Wimbledon- finalist zijn punten en hij kwam op 30. Washer liep daarna in tot 32, maar toen vond Bromwich het genoeg en nam binnen een kwartier de set 62. Ook de tweede set was voor hem (61). Van Meegeren wint. Het tweede enkelspel tussen Van Meege ren en Van den Eynde, had, hoewel in doorsnee minder sterk, een heel wat leven diger karakter dan het voorgaande. Er zat nu vaart in het spel en met zijn prachtig beheerste backhand kon de Nederlander zijn tegenstander herhaalde malen passeren. Van Meegeren won met 46, 63, 60. De aantrekkelijkste partij van de middag werd gespeeld door de dubbel-teams van Nederland en België, Van Swol en Rinkel tegen Washer en Van den Eynde. Dadelijk bleek, dat hier twee uitstekend op elkaar ingestelde dubbels tegenover el kaar stonden. Het werd een partij, waarin de net-duels hoogtij vierden. Uitstekend afmaken van Rinkel, goed serveren en har de dodelijk geplaatste smashes van Van Swol vormden een combinatie, waartegen de Belgen met taai verdedigen en goed plaatsen aardig stand hielden. Door de wei nige rallies werd er snel gescoord en bin nen zeer korte tijd hadden de Nederlanders een 52 voorsprong. De Belgen haalden op tot 54, maar Van Swol's service was de Belgen te machtig. Zo ging de set naar Ne derland 64. Ook in de tweede set ontbrak het niet aan spanning. Rinkels cross-volley werd steeds scherper, maar nu kwam Washer ook goed op dreef en zo ging in deze set de score gelijk op. De Belgen konden zelfs op 45 komen. Rinkels service-game bracht de stand weer gelijk, waarna ook de ser vice van Washer werd doorbroken 65. Ongelukkig voor het Belgische paar was het thans Van Swol's beurt om te serveren, een gelegenheid waarvan de Nederlander op de bekende wijze meedogenloos gebruik maakte, 75. Bromwich In vorm. Intussen werd op een andere baan een dubbelspel gespeeld voor de wedstrijd Ne derlandEngeland. Het „Engelse" paar Sturgess (Zuid-Afrika) en Harper (Austra lië) was te sterk voor de „Nederlandse" combinatie bestaande uit Van Meegeren en Bromwich. Van Meegeren viel in dit ge zelschap wel wat uit de toon en hoe Brom wich zich ook inspande, hoe prachtig zijn reacties en hoe onhoudbaar zijn smashes soms ook waren, tegen het schitterende spel van Sturgess en Harper was niet veel in te brengen en op overtuigende wijze met 62 61 kwam de overwinning aan Engeland. Ruitersport t Geen équipe voor de „Prix des Nations" Zo ongeveer op de valreep heeft het NOC besloten geen équipe af te vaardigen voor het zware springconcours op de Olympische spelen. Het heeft daarbij als reden opgegeven dat de prestaties een uitzending niet zouden rechtvaardigen en dat rekening moet wor den gehouden met de aantallen van uit te zenden deelnemers der andere sportbonden. Dit is ongetwijfeld een harde noot voor Rijks, Gruppelaar en de Bruine die kosten noch moeite hebben gespaard om zich voor te be reiden en die, dat is gebleken op internatio nale concoursen dit seizoen, zeker niet vol komen kansloos waren. Op rnitersportgebied zal Nederland dus alleen vertegenwoordigd worden door een équipe voor de samenge stelde wedstrijd bestaande uit E. v. Loon, D, Siem en dr. A. H. ten Cate. „De Pioniers". James Fenimorö Cooper; uitgeverij „De Sleutel"* AntwerpenHaarlem. „Midden in de grote staat New York ligt een uitgestrekt gebied van bergen en val leien...." en in dit grote gebied ontrolt Cooper in den jare 1793 zijn verhaal van een groep uit-de-kluiten-gewassenen, die met mooie, mannelijke gelaten en leven dige gitzwarte ogen het Amerikaanse leven van heden hielpen funderen. Goed: dit ver haal bevat genoeg romantiek om er een verschrikkelijke film van te maken en de spelers in het drama ontkomen te allen tijde aan de greep van Indianen, grissly- beren en andere sinistere wezens, maar het is frisse romantiek en het zijn eerlijke jon gens. Daarom: leve Cooper en weg met de kleffe jeugdlectuur a raison van een kwar tje per drie moorden. F. Cochran volgt Dubois op in de Commissie van Drie De president van de Verenigde Staten van Amerika, Truman, heeft Dinsdag de heer H. Merle Cochran benoemd tot op volger van Dubois als vertegenwoordiger van Amerika in de Commissie van Goede Diensten voor Indonesië. De heer Cochran is sedert 1914 in de buitenlandse dienst van de Verenigde Sta ten en heeft sedert November 1947 de rang van gezant. Hij werd geboren in 1892 te Crawfordsville (Indiana) en studeerde aan de universiteit van Arizona. Op de eerste en tweede bijeenkomst van het voorberei dende comité van deskundigen voor de internationale monetaire en economische conferentie van Genève trad hij op als adviseur. Mr. Van Kleffens besprak met Lovett de Indonesische kwestie De Indonesische kwestie heeft het onder werp van bespreking uitgemaakt tijdens een onderhoud tussen Lovett, onder-minis ter van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten en de Nederlandse ambassa deur, mr. E. van Kleffens, die vergezeld was van raadsadviseur Blom van het mini sterie van Buitenlandse Zaken. Op een vraag van de journalisten naar het onderwerp van de bespreking herinner de Blom aan de uitslag van de verkiezingen in Nederland en voegde er aan toe: „Ne derland zal binnenkort, een nieuwe regering hebben, die ongetwijfeld een nieuwe hou ding zal aannemen ten opzichte van de Indonesische kwestie." Aan het einde van de conferentie zeide Van Kleffens: „Wij verwachten tenslotte een overeenkomst. Wij zijn het inleidende stadium voorbij". Russische bezwaren en het antwoord daarop In een nota van 9 Juni heeft de Sovjet regering aan de Nederlandse regering be zwaren kenbaar gemaakt tegen een artikel in „Het Vrije Volk" van 13 April getiteld: „De Russische strategie en het antwoord daarop". De Nederlandse regering heeft op deze bezwaren geantwoord met een nota. waar in op de voorgrond wordt gesteld, dat zij onvoorwaardelijk gekant is tegen elke vorm van propaganda voor een nieuwe oorlog. Voorts geeft de regering te kennen, dat zij de bezwaren der Sovjet-regering te gen 't betreffende artikel niet deelt en dat het slechts een aantal theoretische beschou wingen bevat over mogelijkheden, welke zich zouden kunnen voordoep indien er onverhoopt oorlog zou komen. De Neder landse regering betreurt, dat het betreffen de artikel aanleiding heeft gegeven tot misverstand. Overigens wordt opgemerkt, dat de Nederlandse regering op grond van de hier bestaande persvrijheid slechts maatregelen kan treffen wanneer de Ne derlandse wettelijke bepalingen worden overtreden, hetgeen hier niet het geval is. Ook de Belgische kustplaatsen zijn „waterdicht" Het Belgische toeristenbedrijf, een der drie belangrijkste bestaansmiddelen in dit land, waarin in normale tijden niet minder dan 183.000 personen een emplooi vinden en waarin een kapitaal is geïnvesteerd van 40 milliard francs, is door het slechte weer ernstig benadeeld. Het wegblijven van de Engelse, Franse en Nederlandse gasten als gevolg van de deviezenmoeilijkheden had reeds een ernstige crisis in het hotelbedrijf teweeg gebracht, doch men had verwacht, dat deze verzacht zou worden door een groter bezoek der Belgen. Het slechte weer heeft deze hoop evenwel de bodem inge slagen en intussen is wel gebleken, dat de Belgen de voorkeur geven aan de zonnige kusten van de Middellandse zee boven de verregende stranden der Noordzee. De exo dus der Belgische toeristen naar Frankrijk is nog in het bijzonder in de hand gewerkt, door het ter beschikking stellen door de Franse regering van de Franse toeristen- frank. Op grond van deze regeling kan de Belgische toerist voor 14 *6 Belgische francs 100 France francs krijgen, een koers, die nog gunstiger is dan de zwarte. Hoe groot het verlies is waardoor het Belgische hotelbedrijf getroffen wordt, moge wel blijken uit het feit, dat de afge lopen Zondag in 46 hotels langs de Belgi sche kust met 2694 kamers en 496 man per soneel niet meer dan 145 gasten waren. Belgische koningskwestie in nieuw stadium De Belgische Senaat heeft tijdens de Dinsdagmiddag gehouden vergadering be sloten een wetsvoorstel van senator Baron de Dorlodot (onafhank. kath.) in overwe ging te nemen, dat beoogt de wet van 19 Juli 1945 af te schaffen, op grond waarvan de zich in het buitenland bevindende ko ning Leopold in de onmogelijkheid wordt verklaard zijn constitutionele rechten uit te oefenen en waarin wordt vastgesteld dat slechts de beide wetgevende Kamers hier aan een einde kunnen maken. De socialisten stemden tegen het over wegen van het voorstel. De katholieken en de communisten stemden voor en de libe ralen onthielden zich van stemming. Het betreffende wetsvoorstel zal tijdens een der eerstvolgende zittingen in behan deling worden genomen. Zesmogendhedenconferentie over het Ruhrgebied aanstaande Volgens de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" heeft Frankrijk Engeland, de Verenigde Staten en de lan den van de Benelux uitgenodigd 25 Juli te Parijs een conferentie te houden over het toekomstig bestuur van het Ruhrgebied.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5