KLOKZEEP Het G.E.B. raakte de Haarlemmerhout met zijn toverstaf aan Kruideniersbediende Hervexee VelSeman koopt! Yelleman koopt! Kort en Bondig Het Rozekruisers Genootschap Voorhofdiensten ///llllliiuwwwV W OENSDAG 14 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Boom en blad beschenen door 24.000 Watt Over één ding zullen de vele Haarlem mers die Dinsdagavond rond de Herten kamp op de been waren, het eens zijn ge weest: als het programma van de Bloemcn- week alleen maar dit dichterlijke spel van alle schakeringen tussen licht en donker op de boomgroepen van de Haarlemmer hout bevatte, dan zouden reeds alle kosten en moeiten om vreemdelingen naar de Spaarnestad te lokken, gerechtvaardigd zijn. Om dit door de Gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen en het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf in eendrachtige samen werking tot leven gebrachte sprookje ten vole te savoureren moet men zich echter vóór alles lijd gunnen. Want het gaat er niet óm hoeveel schijnwerpers er verdekt staan opgesteld en hoeveel „kaars" er in actie is, hoeveel kilometer kabel er aan te pas kwam, hoeveel stroom er verbruikt wordt en hoeveel dat allemaal wel kost. Zij, die gisteravond opmerkten, dat „het licht toch niet meeviel", mogen bedenken, dat het niet te doen is om het licht, maar om het prachtige loofbos, dat de Haarlemmer hout is. Terwille van de cijfer-minnaars: elke avond zullen loof en hout beschenen worden met een totale lichtsterkte van 50.000 kaars. Men lette eens op die ontelbare nuances in het groen der kruinen, op de majestei telijke rust waarin de oude reuzen afste ken tegen het diepe blauw van de zomer avondlucht, op het dansen der vlinders en het schichtig wegschieten van de vleermui zen in de helle lichtbundels en, bovenal, men late zich imponeren door het myste rieuze effect van de indirect beschenen vijver, waarin boom en blad in een gronde loos ravijn lijken te verzinken. Wie de Hout zo ziet, kan het loflied in proza dat Arthur van Schendel in zijn „Hollands drama" en „Meneer Oberon en mevrouw" op ons stedelijk lustoord schreef, weer intens beleven. Het schouwspel was van die aard, dat de technici van het G.E.B., onder aanvoering van ir. Doets, zich tot lyrische ontboeze mingen lieten verleiden. De directeur van de „Hout", de heer Dorresteyn, hield daar entegen het hoofd koel en maakte de dames en heren die hun fietsen aan de hoede der herten hadden toevertrouwd, erop attent dat dit wild verzot is op rubber, reden waarom de geleidingen naar de schijnwer pers op veilige hoogte aangebracht moesten worden. Natuurlijk waren er ook mensen, die het nog niet mooi genoeg vonden. „Er moest eigenlijk muziek bij zijn", opperde iemand onder goedkeui'end gebrom der „Haarlems Bloei"-officials. Toen bij nadere overweging geen een stemmigheid over de te bezigen begeleiding bleek te bestaan, werd het voorstel una niem verworpen. Terecht: in dit huwelijk tussen natuur en techniek zit al muziek genoeg. Een ander stelde vobr in de pauwen staarten gloeilampen aan te brengen. Deze suggestie werd echter niet serieus in be handeling genomen. De bodemloze vijver deed bij alle aan wezigen Werther-complexen bovendrijven, doch de heer Doets maakte de opmerking- vaji-de-avond: „D'r moésten een paar witte zwanen in komen." Hetgeen de heer Dor resteyn in het opmerkzame oor knoopte. Met dat al duurde het proef-festijn heel wat langer dan het aangekondigde kwar- Hoofdboekhouder van „Brinkmann" werd gehuldigd Dinsdag werd de hoofdboekhouder van de N.V. Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem, de heer P. van Niel. door direc tie, commissarissen, aandeelhouders en per soneel op hartelijke wijze gehuldigd wegens de voortreffelijke wijze waarop hij geduren de veertig jaren zijn krachten in voor- en tegenspoed aan de „grote Brinkmann" had gegeven. Vele geschenken vergezelden de waarde rende woorden. Namens de directie bood de heer J. F. C. Brinkmann een fraaie com mode aan. de heer Th. Beccari had namens de commissarissen voor een Delfts wandbord gezorgd en de heer S. J. Brinkmann deed er namens de aandeelhouders een Delftse fruit schaal bij. Het personeel schonk, met een toepasselijk woord van de heer L. A. Nee lissen, een tapijt. Orgelbespeling Grote Kerk Orgelbespeling in de Grote- of St. Bavo- kerk te Haarlem op Donderdag 15 Juli 1948, des namiddags van 34 uur door George Robert. Het programma luidt: 1 Les Cloches, N. Ie Règue (16301702); 2 Suite du deuxième ton, L. N. Clérembault (1676—1749), Plein .ieu Duo Trio Basse de Cromorne Flütes Récit de Nazard Caprice sur les grands jeux. 3 Prélude, Fugue et Variation, C. Franck (18221890): 4 Rhapsodie III sur des cantiques bretons, C. Saint-Saëns (1835 1921); 5 Eerste ged. Vde Symphonie, Ch. M. Widor (1845—1937). liertje. Ten eerste hadden de heren ondanks al die lampen elkaar niet zo spoedig kun nen vinden en je kunt toch moeilijk als respectabel burger „oehoe" door den Hout gaan roepen en ten tweede konden ze er niet genoeg van krijgen. Tegen middernacht toog de G.E.B.-staf nog onversaagd naar de Anegang, waar de electriciteit weer op andere wijze, maar met hetzelfde doel: de opfleuring van de Bloemenstad, wordt toegepast. Tenslotte zij nog vermeld dat het de be doeling is dat de verlichte gevel van het Paviljoen tot afsluiting van het beroemde doorkijkje zal dienen en dat de lichtbron nen zodanig staan opgesteld, dat degenen, die het meubilair in ons stadsbos willen gebruiken om eens rustig tot zichzelf en nog meer tot elkaar te komen, er niet door worden gehinderd. Hef autobussennef Bussen naar het Openlucht theater en het Kopje in Bloemendaal Het ligt in het voornemen der N.Z.H.V.M. a.s. Zondag 18 Juli 1948 een zomer- autobuslijn te openen, die in aansluiting op autobuslijn 3 verbinding geeft met het Openlucht-theater en het Kopje. Tijdens de uren, waarop voorstellingen in het Openluchttheater zullen worden ge houden, zal het eindpunt van autobuslijn 3 verlegd worden naar de Zomerzorgerlaan hoek Duinwijcklaan, dus in de onmiddel lijke omgeving van het theater. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem Een nieuwe Directrice Aan dr. Jos. Vandervelden, directeur van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor Haarlem en Omstreken, wordt met in gang van 1 Augustus ziekteverlof verleend. Daar de heer Vandervelden, die van de oprichting in November 1921 af aan de leeszaal verbonden is geweest, in Februari a.s. de pensioengerechtigde leeftijd hoopt te bereiken en terugkeer vóór dat "tijdstip niet zal plaatsvinden, is het bestuur over gegaan tot benoeming van een nieuwe directrice. Met ingang van 1 September 1948 is als zodanig benoemd mevr. M. K. Th. Boeren. De nieuwe directrice, dje over een grote ervaring op Leeszaal- en Bibliotheekgebied beschikt, genoot haar eerste opleiding aan de instelling, waarvan zij thans aan het hoofd komt te staan, was vervolgens werk zaam aan de Stads-Bibliotheek Haarlem, Openbare Leeszaal Den Haag, Kon. Biblio theek Den Haag en de R.K. Openbare Lees zaal te Nijmegen. Momenteel is mevr. Boe ren verbonden aan de Universiteits-Biblio- theek te Amsterdam als wetenschappelijk assistente. Verder heeft het bestuur twee nieuwe assistenten aan de Leeszaal benoemd er wel mej. M. J. W. van Boeckel per 1 Augus tus en mej. Chr. Th. Bosse per 1 Septem ber. De Leeszaal zal derhalve binnenkort over voldoende personeel beschikken, zodat het bestuur hoopt tegen het najaar tot ruimere openstelling van Leeszaal en Bibliotheek ook in de avonduren - te kunnen over gaan en diverse andere plannen tot uitvoe ring te kunnen brengen. EXAMENS Rije, rije, rije in een wagentje en dan een wagentje van v. Weert. Wij kregen een zending uit Engeland, te gebruiken zowel als kinder- en wandel wagen, geheel opvouwbaar, duwer voor en achter te plaatsen. Prijs 104.75 Ueetè VOOR Dü BABY Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Juli. ONDERTROUWD: 13 Juli: F. C. Bastiaanse en G. M. Hildrith. GEHUWD: 12 Juli: P. J. B. van Deursen en M. M. P. Stoelman: N. C. Jiirgens en M. Jmistra. 13 Juli: W. J. Stibbe en H. A. Broe- kers; G. J Bark en M. Huisman. BEVALLEN van een zoon: 12 Juli: I. E. Pape-van Driessel; C. W. Sabel-de Jong; G. Ridder-van Ravensberg. 13 Juli: M. Ossen- Licht. BEVALLEN van een dochter: 11 Juli: J. H. de Jager-Hirs; 12 Juli: W. W. H. A. Ran- Banser; A. M. S. Brouwer-Vleeskens; E. Koster-de Greef; C. J. M. van Wooning-de Ruiter. 13 Juli: A. v. Lingg-Verboom: A M. Jansen-van Opzeeland. OVERLEDEN: 11 Juli: F A. J. M. Wassen- burg. 1 m„ Linnaeuslaan; A. M. C. Korstcn- brock-Weijers, 59 j., Kamperlaan. 12 Juli: J. H. de Bie, 18 d., Gasthuisvest, EINDEXAMEN H. B. S.-A. Geëxamineerd 62 candidaten. Geslaagd de dames: E. Breedijk, F. Dèijlius, I. Pluim Mentz, H. Bosscher, J. Schijffelen, T. Sam- plonius. N. Beerman, G. v. Elk, L. Max, N. de Back, S. Saas, T. Jantzen, E. Lanzing, D. Meijers, B. Scholten, N. Drenth. A. Portegies, E. Bosse, G. Winkler, O. v. Heelsbergen, W. Ruygrok en de heren: K. Bossers, J. v. Beur ten, P. Bertoen, E. Schwarze, H. Duk, W. de Boer. B. Rinkel. E. Ritter, T v. d. Wal. C Lenselink, B. Geermans, M. Handgraaf, K. Kolb, H. v. d. Schaar, F. Hosper, J. v. Hui zen. K. Lennings, H. Hut, T. Kloos, J. Epker, E. Voss, R. v. d. Burg. F. Kruyff, E. Peper zeel. W. Husslage, G. Borgmeyer. Afgewezen 11 candidaten. Het examen wordt voortgezet. TOONKUNST. Voor het Staatsexamen piano Middelbaar Onderwijs slaagde te Den Haag dé heer J. W. Kappers te Heemstede, GESLAAGDEN N.O.I.B. De volgende jongelui uit Haarlem en om geving hebben het diploma behaald van het Nederlands Opleidingsinstituut voor het Bui tenland op Nijenrode: C. H. André de la Porte, J. Fuhri Snethlage, G. J. O. de Groot, W. de Groot van Embden, K. E. Hoekstra, L. N. Jongejans. R. Leffelaar, B. H. Liene- man, G. J. Meyers, H. Munniks, P. Rot, J. F. van Santen en P. v. Schaardenburg. Zeilen Morgen begint de Kaagweek Morgen begint de Kaagweek, die vijf da gen zal duren en waar een groot aantal van de beste Nederlandse zeilers zal uitkomen om elkaar in de verschillende klassen partij te geven. De eerste dag is bestemd voor de team-wedstrijden, de eenmanswedstrijden en behendigheidswedstrijden voor motorboten. Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag wor den de gewone wedstrijden gezeild waarbij alle klassen dus vier maal in totaal moeten starten, 's Avonds zijn er natuurlijk de ge bruikelijke festiviteiten in de grote feesttent op het startterrein. Er doen nogal wat zeilers uit Haarlem en omstreken mee. Bij de Valken: J. de Wilde, H. Eysvogel en A. Hartog; bij de zestien quadraat meters: W. de Jongh, A. v. Hemert, T. Brandsma en A. Schippers; bij de Regen bogen: J. Sieverts en L. v. d. Steur; bij de Olympia-jollen: H. C. Mortel, B. Boon en J. Francken en bij de twaalf voetsjollen: mej. T. Eysvogel, F Brinkmann, G. W Molenaar. D. Schoute, G. Verwey, H. v. d. Weiden (A klasse), mej. L. Wansink, mej. J. Brinkmann. A. Bangert, mej. N. Eerman. J. Boov, E Hol- trop. A. Verwey (B klasse), mej. J. C. Baars en A. Kolk (C klasse). Softball Gymnasion en H.C.K. aan de kop Wegens de vacanties wordt de dames-soft- ball competitie thans snel afgewerkt. In een zeer spannende wedstrijd speelde H C.K. a gelijk met 77 tegen „G.vmnasion" en won de volgende dag met 27—19 van het Lorentz Lyceum. Ook het Gymnasion-team won van het Lorentz Lyceum (1410) en van het Ken- nemer met 14—7. De strijd om het kam pioenschap gaat nu tussen „Gymnasion" en H.C.K. a; zeer waarschijnlijk zal het op een beslissingswedstrijd tussen deze twee negen tallen uitlopen. i Zeven jaar geëist wegens hel geven van „tips" Zeven jaar met aftrek en ontzetting uit de politieke rechten voor de tijd van het leven eiste de advocaat-fiscaal van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam, mr. B. J. Besier, Dinsdag tegen de 57-jarige Haarlemmer A L. M. V., schoenenkoopman, caféhouder en amateur bokser, die zich te verantwoorden had wegens zijn houding tijdens de Duitse bezetting. Volgens de ten lastelegging had V. in 1944 tips gegeven aan de hoofdwachtmees ter van de Inlichtingendienst Fake Krist en aan de chef van de „Arbeitskontroll- dienst", F. K., over Nederlanders, die wa ren ondergedoken om zich aan de „arbeids inzet" te onttrekken. Evenals in het vooronderzoek ontkende verdachte ter zitting pertinent tips aan de Inlichtingendienst te hebben gegeven, zulks ondanks het feit, dat enige portiers van het politieburau aan het Nassauplein, waar de Inlichtingendienst gevestigd was, als getuigen verklaarden, dat V. zich herhaal delijk bij hen aangemeld had om tot Krist te worden toegelaten. Verdachte ontkende zelfs Krist ooit ontmoet te hebben. Als ge volg van het hardnekkig ontkennen van verdachte vorderde het verhoor der zeven getuigen a charge langzaam. De president prof. mr. dr. J. A. van Hamel liet enkele getuigen ook na het verhoor gescheiden houden teneinde te voorkomen, dat zij el kaar in hun verklaringen zouden beïnvloe den. Degene, die hier waardevolle inlichtin gen had kunnen geven was Krist zelf, die zoals men weet, op Dolle Dinsdag door de illegaliteit werd geliquideerd. Als gevolg van de tips, die verdachte aan de „Arbeitskontrolldienst" en aan de Inlichtingendienst zou hebben gegeven, zijn vele Nederlanders in Duitse gevangenschap geraakt. Drie hunner zouden door zijn toe doen in het concentratiekamp te Neuen- gamme zijn omgekomen. Ook ten aanzien van dit punt in de tenlastelegging bleef verdachte ontkennen. Hij had geen van de drie slachtoffers ooit gekend, evenmin had hij hun namen aan de „Arbeitskontroll dienst" doorgegeven. Mr. Besier' achtte het tenlaste gelegde op grond van de getuigenverklaringen be wezen, hoewel hij zich kon voorstellen dat het Hof moeite zou kunnen hebben te ko men tot de formulering „wettig en over tuigend bewezen". Uitspraak volgt op 27 Juli. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Willem A. Kok Jr., vishandelaar, wonende te Haarlem, Maerten van Heemskerkstraat 57. Rechter-commissaris: mr. J. H. H. Hüls- mann. Curator: mr. R. K. P. Kalbfleisch. ad vocaat en procureur te Haarlem. Na gedaan verzet is vernietigd het faillis sement van Ruth Woning, koopman, wonen de te Beverwijk, Regulierstraat 61. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van: Wijbrand Groot, radiohandelaar, wonende te Koog aan de Zaan, Raadhuisstraat 9. Gerben Duijster, fijnhoutbewerker, wo nende te Haarlem, Rijksstraatweg 376. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Oliet 344i/2 345% 300 2991/2 260 Vi A. K. U 168 1681/2 Nederlandse Ford 350 Nederlandse Kabel 288 v. Berkel's Patent 1221/z Scheepvaart-Unie .187i/2 187 Holl.-Amerika Lijn 199 Deli Maatschappij 1551/2 156 y4 H. V. A 219 2191/2 A'daai Rubber 162 I621/2 Ned. Handel Mij 1621-4 N -I. Handelsbank 121 Billitnn Mij II 480 Honderden buitenlandse padvindsters naar ons land In deze maanden zullen enige honderden buitenlandse padvindsters ons land bezoe ken. Dit gebeurt zowel door particuliere uitwisseling lussen padvindsters onderling, als door uitwisseling van vendels. Ver scheidene leidsters-cursussen worden door padvindsters uit vele landen bezocht, zoals het internationale kamp voor jonge leid sters, dat gehouden wordt van 13 tot 23 Juli op Koekoeksduin bij Vogelenzang. Te gelijkertijd kamperen 22 Belgische pad vindsters bij Vogelenzang op Vinkeduyn. Op het kampeerterrein te Lunteren is van 28 Juli tot 14 Augustus een aantal Belgische en Engelse padvindsters de gast van een Amsterdams vendel. Van 17 tot 31 Augus tus zullen 22 Engelse padvindsters met acht Nederlandse padvindsters met tent en fiets het land doortrekken en achtereenvol gens op Koekoeksduin, in Junne bij Ommen en in Doorn kamperen. Twee grote groepen Franse padvindsters komen in Augustus een trektocht door ons land maken, de ene groep per fiets, de an dere te voet. Drie Duitse leidsters komen van 15 Juli tot 15 September in ons land voor cursussen en-verder contact. In Urgsteinfurt in Duitsland, vlak bij de Nederlandse grens, wordt door het Neder landse Padvindsters Gilde een cursus ge houden van 2 tot 16 October voor Duitse vrouwen en meisjes. Het kamp in Vogelenzang Van 13 tot 23 Juli wordt op ..Koekoeks duin" in Vogelenzang een internationaal kamp van jonge Padvindsters-leidsters ge houden. Er zijn 2 deelneemsters Uit Zwe den, 2 uit Finland, 1 uit Noorwegen, 2 uit Denemarken, 1 uit België, 1 uit Luxem burg, 2 uit Frankrijk, 2 uit Zwitserland, 1 uit Engeland, 1 uit Schotland en 3 uit Amerika. Leidster van het kamp is mej. L. de Weerd, districts-commissaresse van het Nederlandse Padvindstersgilde. Verschillende spreeksters en sprekers zullen het woord voeren over onderwerpen ons land betreffende. Ir. G. v. Dam bespreekt de bodemgesteld heid en inpoldering (als toelichting op een excursie o.a. naar de Afsluitdijk); de heer De Jongh, dir. van de School voor maat schappelijk werk te Amsterdam, spreekt over Sociale verhoudingen, mej. Byloo be handelt het onderwijs en dr. de Jong de economie. Ook staan verschillende excursies op het programma, o.a. naar Amsterdam en Aals meer. Ir. G. Friedhoff zal de gasten op een tocht door Haarlem als gids dienen. SCHEEPVAART K N S M. Danae 1 Juli van Antwerpen naar Rotterdam. Ganimedes 17 Juli van Barranquilla naar Cristobal. Hera 10 Juli van Maracaibo naar Media Luna. Ilos 12 Juli van Oran naar Djidjelli. Orpheus 12 Juli te Amsterdam van Lissabon. Roelf 12 Juli te Bordeaux van Amsterdam naar La Pallice. Roelf 12 Juli te Bordeaux van Am sterdam naar La Pallice. Titus 12 Juli te Lissabon van Rotterdam naar Gibraltar. Venus 12 Juli te Genua van Barcelona naar Savona. Vulcarius 12 Juli van Istanboel naar Izmir. Mij Nederland. Java 13 Juli van Rotter dam naar Houston. Madoera 12 Juli van IJmuiden naar Genua. Poelau Laut 13 Juli te Penang van Colombo naar Port Swet- tenham. Rempang 11 Juli Gibraltar gepas seerd van Port Said naar Nederland. Riouw IS.Juli van Penang naar Port Swetlenham. Tabinta 13 Juli te Rotterdam van Quebec. Tawali 13 Juli te Singapore van Makassar naar Palembang. Holland-Afrikalijn. Gaasterkerk 12 Juli yan Teneriffe naar Kaapstad. Holland-West Afrika lijn. Jaarstroom 10 Juli van Dakar naar Konakri. Meliskerk 11 Juli van Luanda naar Lobito. Nigerstroom 11 Juli van Dakar naar Amsterdam. Para 11 Juli van Accra naar Lome. Mij Oceaan. Glengarry 13 Juli te Rotter dam van Londen. Polyphemus 7 Juli van Colombo naar Amsterdam. ALBERT HEYN vraagt een prima Voor een flinke kracht heb ben wij een goed loon en een prettige werkkring. Pers. aan melden in het filiaal Rijks straatweg 4. Door het verbindend worden der enige uitdelingslijst is het faillissement van Gerben Duijster, wonende te Haar lem aan de Rijksstraatweg no. 376, van beroep houtbe werker, geëindigd. Haarlem, 13 Juli 1948. Curator Mr. J. G. Bettink geeft goede prijzen voor MEUBILAIR Pcrz. tapijten, oude doeken, kristal, koper en tinwerk. ZIJLSTR. 51 - Tel. 21670 Wat zoekt U 1 Bcdstellen (zonder vergun ning), Ledikanten, Opkl.- bedden? Even kijken bij J. LOERAKKER KI. Houtstraat 81 (naast de Bisocoop) Tel. 20171 En U slaagt zekerl AMERICAN PLASTIC KUNSTGEBITTEN. Absoluut pijnloze behande ling. Snelle aflevering, ook van overzettingen en repara ties. Haarlem: Stuyvesant- straat 77 rood. Heemstede: Binnenweg 172. Vraagt kos teloos vrijbl. prospectus. Door alle eeuwen heen waren goud en zil ver de geliefkoosde metalen en nog steeds is die liefde voor goud en zilver bij iedereen aan wezig. Wij tonen U een zeer voorname collectie sieraden, naar ieders smaak en beurs. Saksisch porseleinen beeld-1 jes en groepen voor hoge1 prijzen Defect geen bezwaar Tel, 14637 Zijlstraat 62 Fotocopiën beter, sneller en goedkoper Foto Hilarius GROTE HOUTSTRAAT 102 Tel. 10866 N.V. ELECTROLUX KOELKASTEN STOFZUIGERS ZEILWRIJVERS PARKLAAN 14 A alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen. Tel. 14637 Zijlstraat 62 Let op! ZEER BELANGRIJKE INBOEDELVEILING Dinsdag 20 Juli t.o. deurw. Erbrink. Maandag 19 Juli kijkdag van 10 tnt 3 uur. Weet U dat dames- heren- en kinderkleding nog een hoop geld opbrengen? Er zullen o.a. verkocht worden: Huis-, slaap- en salonameuble- menten, zeer grote partij schoppen en houwelen, kleden en bedden, een lichte draaibank en 2 electromotoren, haarden en kachels, enz., enz. Saksisch- en Melsnn er- porcelein wordt door ons tegen fabelachtige prijzen gekocht. Wij zijn door het gehele land te ontbieden. Heeft U nog goederen voor deze belangrijke veiling, bel op 21355 en Uw goederen worden direct gehaald. Vraagt inlichtingen' aan VEILINGLOKAAL ,,'t CENTRUM" Ged. Oude Gracht 78, Haarlem. Veilingmeester A. van Zadelhoff. Muziek Toon Verhey dirigeerde de Orkes?.k!asse van Haarlem's Muziekinstituut In de laatste der reeks leerlingen- uitvoeringen van Haarlem's Muziekinstituut trad Dinsdagavond de ovkestklasse op on der leiding van Toon Verhey. Het pro gramma vorderde een flinke bezetting (Tschaikowsky's Vijfde vooral!), doch daaraan werd niets te kort gedaan; beroeps spelers vulden de ontbrekende krachten aan, zodat Toon Verhey een compleet en volwaardig ensemble onder zijn leiding had en het publiek volop genieten kon van de resultaten van zijn suggestieve directie. Want de kern van dit orkest, de dilettanten dus,-bleek dermate getraind, dat zij quasi beroepswerk leverde. Het begon met een delicate opgave: de begeleiding van het door Frieda Hooger- werf, spijts een paar geheugenstoornissen, knap gespeelde klavierconcert in d kleine terts van Mozart. Feitelijk is dit ranke accompagnement moeilijker te realiseren dan een zware partituur van Tschaikowsky, die dik in de verf zit en waarbij kleine on gerechtigheden niet zo opvallen. Het mocht dan ook een groot succes voor Verhey en zijn schoolorkest heten, dat deze kracht proeve vrij goed doorstaan werd. Haast even gevaarlijk was de begeleiding van het concert in Bes voor violoncel van Bocche- rini, welk stuk door een veelbelovende leer ling van Onne van de Klashorst vaardig ten gehore werd gebracht. Ook dit pro grammanummer schonk veel voldoening. Daarna hoorde men, begeleid op het kla vier door Frieda Hoogerwerf, een paar bril- lante vioolprestaties (Corelli-variaties van Tartini-Kreisler en Preludium en Allegro van Pugnani-Kreisler) van een leerlinge van Jesw. Wulff. De fraaie, volle toon van dit vioolspel was opmerkelijk. En dan hoorde men tenslotte het effect nummer van de avond, de Vijfde van Tschaikowsky. De vertolking droeg al de kenmerken van de warmbloedige maar be heerste muzikaliteit van de dirigent. Ze bleef klaar en doorzichtig, belichtte de dé tails en groeide logisch met rustige zeker heid naar haar climaxen. Het was een knappe prestatie, ronduit gezegd: zoals men ze onder Verhey slechts verwachten kon. Het publiek was opgetogen en namens de orkestklasse werd aan de dirigent war me hulde gebracht. JOS. DE KLERK Twee notarissen jubileren Op 21 Juli hopen de notarissen B. M. Serné en D. M. Klijzing hun zilveren ambtsjubileum te herdenken. Beiden zijn bekende en algemeen geachte figuren in de Haarlemse kring der Broederschap van Notarissen. Notaris Serné geassocieerd met notaris Treurniet stams uit een zeer oude Haar lemse familie. Hij werd in 1904 candidaat- notaris, eerst bij notaris Beets, later bij notaris Koolhoven. In het maatschappelijk en verenigingsleven bekleedde hij verschei dene functies. Notaris Klijzing, in 1878 te Willemsoord geboren, behaalde,in 1910 het radicaal van candidaat-notaris. Als zodanig was hij werkzaam bij notarissen te Zaandam en Amsterdam, doch vooral leidde hij tal van jongeren voor het ambt op. In 1923 werd hij benoemd tot notaris te Haarlem ter ver vanging van wijlen notaris J. Ratelband, bij wie hij sedert 1918 als candidaat-notaris werkzaam was geweest. De jubilaris woont reeds sinds 1916 te Haarlem, waar hij van verschillende verenigingen en instellingen bestuurslid is. BINNENLAND; De heer Georges Bolony, een beken® Hongaars schrijver, is benoemd tot gezant van Hongarije in Nederland. j, Mevrouw II. Bleecke-Hogenboezem ta, Schiedam heeft het leven geschonken aar» drie zonen. Moeder en kinderen maken hefl goed. L HAARLEM EN OMGEVING] Zestig broodbonnen en 25 repen choni colade werden in de nacht van Maandag ofj( Dinsdag uit een woning aan de Vijfhuizer-L straat te Haarlem gestolen. De dieven waren over een bijna twee meter hoge schutting6 geklommen en hadden de keukendeur open gebroken. Op de Kruisweg te Haarlem slipte Dins dagmorgen een 22-jarige wielrijdster toen zija op de hoek van de Parklaan werd ingehaald door een dame, die zo dicht bij haar reed dat zij het stuur moest omgooien. Met een gebroken been is zij naar het St. Elisabeths- gasthuis overgebracht. De twee dames, die Maandag in eeni modezaak aan de Kleine Houtstraat tussen» vijf uur en tien minuten over zes een regen-1 jas hebben gekocht, worden verzocht zich voor het verstrekken van inlichtingen tot de Haarlemse recherche te wenden. Op de hoek van de Leidsestraat en de Oranjeboomstraat liep gisteren een achtjarig i jongetje al spelende legen een fietser aan. Nu ligt hij met een gebroken been in de Ma- ria-stichting. De heer Ch. G. Slop te Heemstede is1 geslaagd voor het candidaatsexamen rechts geleerdheid aan de universiteit te Amster dam. Uit de tweede verantwoording blükt, dat er voor de boottochten van „Snelver-^ band" 916.27% werd ingezameld. F Ds. Kramer te Nieuw-Buinen heeft het^! beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Aals-| meer aangenomen. fc De vacantietoeslag in het bouwbedrijf f In het bouwbedrijf heeft de aangelegen-.? heid omtrent de uitkering van een vacantie1* toeslag veel beroering gewekt. De Raad van?' Bestuur voor het bouwbedrijf deelt mede,®' dat het oorspronkelijk voorstel der werk-r gevers- en werknemersorganisaties tot? handhaving der huidige vacantiebonwaar-P de, waarin dan een vacantietoeslag van éénï week loon voor 1949 zou zijn verdiscon-P teerd, door het College van Rijksbemid-P delaars onaanvaardbaar is geacht. De organisaties hebben daarop besloten? dat over 1948 het de ondernemers in het® bouwbedrijf niet zal zijn toegestaan ge-i bruik te maken van de gelegenheid eenP gratificatie ter grootte van 2 pet. van hetr loon uit te keren. De werkgevers wordt geadviseerd aan hun arbeiders over def| periode van 1 Juli 19481 Juli 1949 vacan-P tiebonnen te verstrekken van een waarde, t overeenkomende met die over het afgelo-P pen jaar. Hierdoor beschikken de arbeiders P bij de vacantie in het jaar 1949 over eenL zodanig aantal bonnen, dat zij één week L extra loon kunnen ontvangen. E De arbeidersorganisaties, verenigd in de Bedrijfsunie, zullen elke actie tot het ver- krijgen van de 2 pet. gratificatie over 1948 B nalaten en tegengaan. y Heemstede ANJERCOLLECTE De Anjercollecte heeft in, Heemstede in i totaal f 1075.33 opgebracht. Vrjjd. 16 Juli 8 u. Jansstr. 85 A. RAMAKER Een gebroken tempel en weer opgebouwd. Intern. School voor Es. Wijsbegeerte Introducties voor de iedere Zondagavond 7.15 uur te houden zijn voor serieuse belangstel lenden op schriftelijk of tele fonisch verzoek verkrijgbaar aan het adres: Bakenessergr. 11, Haarlem. Tel, 21828 Gemeente HAARLEM Met ingang van 1 Sept. 1948 wordt gevraagd aan het Coornhertlyceum: EEN LERAAR VOOR HANDENARBEID voor de lagere klassen voor 7 wekelijkse lesuren. Jaarwed de als voor leraressen in de handwerken ingevolge Hp rijksregeling (le klasse), rector. Dr. L. M, van Dis, Ramplaan 82, te Overveen, verstrekt desgevraagd inlich tingen. Sollicitaties vóór 23 Juli a.s. aan de Burgemeester zonder stukken, doch met bijlage, waarop vermeld ge boortedatum, akten, dienst tijd en adressen van perso nen die inlichtingen kunnen geven. vanaf 15 Juli een BALANSOPRUIMING in het teken van Haarlem: Gr. Houtstraat 34; Gen. Cronjéstraat 45; Amsterdamstraat 54 N.V. Kunstzandsteenfabriek „ARNOUD" te Hillegom Krachtens besluit van de Al gemene Vergadering van Aandeelhouders d.d. 12 Juli 1948 is dividendbewijs no. 17 betaalbaar met f 40 onder in houding van 15 pet. divi dendbelasting, netto f 34, bij de N.V. De Haagsche Com- missiebank te 's Gravenhage. Burgemeester en Wethouders van Zandvoort roepen gega digden op voor het pachten van de Toiletge bouwen op het autocircuit van Zandvoort. Voorwaarden voor de ver- j pachting zijn ter secretarie verkrijgbaar. De inschrijving sluit op 22 Juli a.s. Elke zeep bevat schuimgevende deeltjes. Hoe meer van die deeltjes - hoe rijker en vetter zeepsop. En... hoe gemakkelijker het vuil losweekt. Nu is er zeep (Klokzeep geheten!), die een èxtra hoeveelheid schuimende deeltjes bevat. Die schuimt dan ook milder, reinigt vlugger en is zuiniger. Nu weet U waarom zóvele vrouwen alleen maar Klokzeep wensen, 't Is zó goed, dat U er vlug bij m#et zijn! HERINNERT U zich nog Rikobe. Wasmiddel 't komt binnenkort weer I Y/t Zuivere zeep!

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6