Haarlems Dagblad De politie trad lankmoedig op en werd daar de dupe van Vonnis over Christiansen wordt op vijf Augustus geveld Opheffing Berlijnse blokkade conditie voor nieuw overleg „Bom" afgeworpen boven UNO-gebouw Republiek weigert verder overleg over haar status Weerbericht 63e Jaargang No. 18996 Bureaux: Grote Houtsti 93, lei Adv en Adrala 10724 14825, Redactie 10800 Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendapletn 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Hob er t Peereboom Vrijdag 23 Juli 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen, Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50 Postgiro 273107, Advert-tarieven op aanvraag bU de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Misdaad vierde hoogtij in Italië Communistische motie verworpen (Van onze correspondent te Rome) Het optreden van de politie tijdens de i troebelen in Italië is kennelijk niet over dreven geweest. Er zijn meer doden en ge wonden onder de leden der gewapende macht dan onder het publiek, hetgeen wel bewijst, dat de wapenen gebruikt werden, nadat de stakers door het werpen van bommen of het gebruik van stenguns slachtoffers hadden gemaakt onder de po litie. Dat de bedoeling wel degelijk was gen revolutie te ontketenen, blijkt uit het feit, dat op meer dan honderd plaatsen de spoorrails werden vernield en dat in en kele kleinere steden radenrepublieken werden uitgeroepen. Pogingen om treinen te doen derailleren, zelfs nog enkele uren nadat de staking was afgelast, bewijzen tot welk een misdadig peil men de mensen had opgeruid. Wij willen hier enkele der ergste voor vallen noemen. Te Turijn hebben de be- drijfsraden van dertig fabrieken onmiddel lijk na het bericht van de aanslag de directeuren en ingenieurs van hun vrijheid beroofd. De gelijktijdigheid wijst op een afgesproken plan. De fabrieken zijn thans door de arbeiders ontruimd en de orde is hersteld, maar alleen in de automobiel fabriek Fiat-Mirafiori wordt materiaal ter waarde van een milliard lire (zes millioen gulden) vermist. Naar de bergen gevlucht Op verschillende plaatsen zijn carabi nieri vermoord. Het meest gruwelijke ge val is dat van Abbadia San Salvatore, waar vijf carabinieri een telefooncentrale be waakten, die Centraal-Italië met Noord- Italië verbindt. Vrijwel de gehele bevol king van het plaatsje (een mijnwerkers centrum) belegerde die centrale en men heeft twee der carabinieri op de meest af schuwelijke \yijze gelyncht. Zondag 18 Juli, dus twee dagen na het einde der staking, vond in de kathedraal van Siena de plechtige uitvaart der beide agenten plaats. Terwijl de stoet voorbij trok wer den uit het gebouw van de communistische bond van boerenarbeiders schoten gelost, op de personen die de baren droegen. Politie drong dit gebouw binnen, waar vijf gewapende mannen zich hadden ge barricadeerd. Bij het gevecht werd een der vijf gedood. Twee communistische ka meraden hebben daarna bij de prefect van Sienaeen aanklacht ingediend tegen de politie wegens moord. Van de 5000 in woners van Abbadia hebben er zich 3000 in de bergen teruggetrokken uit angst voor de gevolgen. Te Civita Castellana ten Noorden van Rome werd de menigte door de commu nistische burgemeester en door anderen opgehitst. De regering de Gasperi zou val- len; het rijk der „burgers" was uit; de heil- staat werd geboren met als enige, ernstige I vijand de politie. Ook daar hebben een paar honderd burgers een politieman, die tot het laatst naliet zijn wapenen te gebrui ken, in het gemeentehuis zelf gelyncht. United Press meldt: De Italiaanse senaat heeft Donderdagavond met 173 tegen stemmen een communistische motie van wantrouwen verworpen, welke er op was gericht, de regering de Gasperi naar aan leiding van de aanslag op Togliatti tot aftreden te dwingen. Tevoren had de Gasperi verklaard dat de ongeregeldheden, welke de vorige week op de aanslag op Togliatti zijn gevolgd, er op waren gericht, het land in staat van wanorde te brengen en vervolgens de regering omver te werpen. De Gasperi oordeelde de toestand in het land zeer ernstig, niet slechts om hetgeen is voorge vallen, maar meer nog om hetgeen het land in dat opzicht wellicht nog te wachten staat. Hij las een serie communistische pamfletten voor die Donderdag j.l. zijn ver spreid en waarin werd opgeroepen de algemene staking vol te houden tot de regering zou aftreden. Het was volgens de Gasperi duidelijk dat de vorige week is getracht, buiten het parlement om het land een andere regering op te dringen, zulks niettegenstaande de recente verkie zingen duidelijk uitdrukking aan de wil van het Italiaanse volk hebben gegeven. De staking was volgens hem verlopen om dat niet alle arbeiders achter de commu nistische leiders staan. Wapens gevonden 400 man politie, ondersteund door-pant serwagens, deden Woensdagavond een inval in de machinefabrieken van Sesto san Giovanni bij Milaan, waar een grote hoeveelheid wapens en munitie werd ont dekt. Onder de wapenen bevonden zich 15 ma chinegeweren, 15 geweren. 4 mortieren, 300 granaten en 160 kilo lonten. De razzia vond plaats op het ogenblik, dat het geringste aantal arbeiders in de fabriek aanwezig was na elf uur des avonds. Op dat ogenblik begint de nacht ploeg, die slechts 500 van de 25.000 man omvat. Gisterochtend gingen alle arbeiders in een protest-staking van tien minuten. (United Press) „Hij is nief verantwoordelijk" verklaart zijn verdediger André Marie, de Radicale Franse demissionnaire minister van Justitie, heeft thans de opdracht tot vorming van een regering aanvaard. Marie heeft tijdens de Duitse bezetting een zware tijd gehad in Buchenwald, waar hij lichamelijk ondermijnd vandaan kwam. Zijn gezondheids toestand is nog zwak, reden waarom hij in November 1947 een formatie-ojjdracht van de hand wees. Verklaring van Bevin in het Lagerhuis West-Duitse staat nadert voltooiing Volgens het Donderdag door de elf West-Duitse premiers uitgegeven slot communiqué is het zo goed als zeker, dat tussen de WdStelijke geallieerden en de premiers der West-Duitse staten overeen stemming wordt bereikt over de spoedige vorming van een afzonderlijke West-Duitse staat. De premiers, die hun bijeenkomst te Rü- desheim Donderdagmiddag hebben beëin digd, hebben een formule uitgewerkt, die naar zij geloven zal leiden tot een weder zijds bevredigende overeenkomst met de drie militaire gouverneurs in West-Duits- land op de vergadering van Maandag. Twee commissies, die in het leven zijn geroepen tijdens de vergadering te Rüdes- heim om een compromis uit te werken inzake de voorstellen van de Londense conferentie van zes, zullen de volgende week een begin maken met het voorberei dende werk voor de vorming van een con stituerende vex-gadering. Amerikaanse militairen door Russen gearresteerd Twee leden van de Amerikaanse mili taire politie werden Donderdagochtend door Russische grenswachten gearresteerd nadat zij bij ongeluk de grens van de Sov jet-zóne overschreden hadden in de buiten wijken van de Amerikaanse sector van Berlijn. De Amerikaanse militaire politie ver klaarde later vernomen te hebben, dat de twee Amerikanen zich tegen arrestatie door de Russen hadden verzet en dat hier uit een incident was voortgevloeid. Er werd evenwel de nadruk opgelegd, dat dit be richt niet bevestigd kon worden (United Press). De „Noordam" is uit New Vork naar Nederland vertrokken met 462 kisten kle- ,4ing en voedsel. Bevin, de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft in het Lager huis medegedeeld bereid te zijn, zodra mogelijk deel te nemen aan een nieuwe conferentie van de, ministers van Bui tenlandse Zaken der grote vier mits de Russische blokkade van Berlijn wordt opgeheven. Dit is de eerste stap van een der drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken welke gericht is op het aanknopen van onderhandelingen over het beëindigen van de Berlijnse crisis. Twee dagen geleden hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de West-Euro- pese Unie zich afkerig verklaard van machtsvertoon dat de Russen op de proef zou moeten stellen en besloten, aan te drin gen op het houden van een nieuwe vier- mogendheden-conferentie als middel om uit een impasse te geraken. In Den Haag hebben zij echter wel besloten, vast te hou den aan de eis tot opheffing der blokkade van Berlijn. Aangenomen wordt dat de verklaring van Bevin is bedoeld om de Russische regering te polsen over de bereidheid met de drie Westelijke mogendheden aan de conferen tietafel te gaan zitten. Gezaghebbende kringen lieten volgens United Press uitkomen, dat de door Bevin afgelegde verklaring wellicht een idee geeft van de termen waarin de nota's van dë Westelijke mogendheden aan Rusland zullen zijn vervat. Aangenomen wordt dat tussen Amerika en Engeland vrijwel volledige overeenkomst bestaat ten aanzien van de tekst van het antwoord aan Rusland en dat het wachten slechts is op de vorming van een nieuwe Franse regering. Bewapening United Press meldt verder dat generaal- majoor Lyman Lemnitzer momenteel met de militaire commissie van de West-Euro- pese Unie in Londen plannen bespreekt tot het eventueel gedeeltelijk uitrusten van dertig Europese divisies met Amerikaans legermateriaal. Generaal-majoor Lemnitzer staat aan 't hoofd van de Amerikaanse militaire „waar nemers" die naar Londen zijn gezonden om overleg te plegen met bovengenoemde com missie. Volgens generaal-majoor Lemnitzer is 't meeste legermateriaal nodig voor de uit rusting van de Franse, Belgische en Neder landse divisies. Volgens hem wordt van elk der landen van de West-Europese Unie verwacht dat zij zelf voor de productie van „kleine wapens" zullen zorgen. Enge land kan de levering van een deel der be nodigde artillerie en van een betrekkelijk grote hoeveelheid jachtvliegtuigen op zich nemen. Het leeuwenaandeel van de uitrus ting vooral de zware wapens zal echter voor rekening komen van de Ver enigde Staten. Togliatti gaat vooruit Togliatti is aan de beterhand en men meldt dat de Italiaanse communistische lei der reeds, nauwelijks een week nft de aan slag, gedurende een half uur het bed heeft kunnen verlaten. Het werd hem tevens vergund kranten te lezen, zodat hij zich rekenschap heeft kunnen geven van wat er in Italië na de aanslag is gebeurd. In normale tijden zou met de volledige uitrusting van 30 divisies waarschijnlijk ten minste twee jaar gemoeid zijn. Indien die levertijd drastisch zal moeten worden bekort dan zal 't Amerik. Congres zijn toe stemming moeten verlenen tot 't wederom op voet van oorlog brengen der wapenin dustrie, voorts maatregelen moeten toestaan voor de toewijzing van grondstoffen, prijs controles moeten invoeren en grote dollar leningen voteren. Dr. Beel niet geslaagd Opdracht tot kabinets formatie teruggegeven Dr. L. J. M. Beel heeft hedenmorgen de Prinses-Regentes medegedeeld dat hij tot zijn leedwezen niet geslaagd is in de sa menstelling van een parlementair kabinet. Hij heeft de Prinses-Regentes verzocht te mogen worden ontheven van de hem ge geven opdracht. Theeplanter door bende gedood Bij Soekaboemi is dezer dagen de thee- onderneming „Goalpara" door een bende gewapende terroristen overvallen. De planter werd gedood, maar ook de leider der bende sneuvelde. Deze bleek een officier van de T.N.I. te zijn, die papieren bij zich had waaruit bleek dat hij repu blikeinse instructies had om zoveel moge lijk wapens van de ondernemingen te be machtigen. Vijf leden van de onderne- mingswacht ontbraken later op het appèl, zodat men aanneemt dat deze handlangers van de bende zijn geweest. Nadat de procureur-fiscaal bij het Bij zondere Gerechtshof te Arnhem gisteren twintig jaar gevangenisstraf had geëist tegen ex-generaal Christiansen, hield de verdediger, mr. J. H. Arnold, een uitvoerig pleidooi, waarin hij onder andere betoogde, dat de getuigen Lages, Schreieder, Full- riede en Rauter niet de belangrijkste in deze zaak zijn geweest. De belangrijkste, Schöngart en Von Wiihlisch kunnen niet meer worden gehoord. Rauter heeft gezegd, aldus pleiter, niet te vechten voor zijn leven, doch voor zijn eer en de eer van zijn medewerkers. Hij kan derhalve geen onbevooroordeeld getuige worden ge noemd. Het gaat in deze zaak om de ver antwoordelijkheid. Men kan de „Wehrmachtsbefehlshaber" die in Nederland het bevel voerde, niet vergelijken met de militaire bevelhebbers in België en Frankrijk. Deze laatsten had den rechten, welke Christiansen nooit heeft gehad. Rauter had veel grotere be voegdheden. Hij stond in naam onder de rijkscommissaris, maar in werkelijkheid stond hij naast deze. (Rauter hief afwerend de hand op en schudde van neen.) Uitvoe rig schetste de verdediger dan de levens loop van Christiansen, de autodidact, die als 14-jarig jongetje naar zee ging en zich wist op te werken tot officier, dank zij zijn dapperheid en zijn karaktereigenschappen. Daarom moest hij de mindere blijven van de leden van zijn staf: juristen, academici en beroepsofficieren. Men moet Christian sen zien als een man zonder brede ontwik keling, opvliegend van aard, een man, die zijn geestelijke tekorten trachtte te verber gen achter een ruwe handelwijze. Christi ansen heeft de functie van militaire opper bevelhebber van Nederland niet geambi eerd. Hij trachtte zich zelfs daaraan te ont trekken. De verzekering echter, dat een bekwame staf en een uiterst bekwame rijkscommissaris hem ter zijde zouden staan, deden hem na lange aarzeling be sluiten de aangeboden functie te aanvaar den. Geen verantwoordelijkheid voor de gijzelaars? Breedvoerig weidde mr. Arnold uit over de bevoegdheden van Christiansen. Wan neer Christiansen zegt, dat de arrestaties van gijzelaars buiten hem om gingen en hij er geen verantwoordelijkheid voor kon dragen, omdat deze kwestie een politieke aangelegenheid was, dan heeft hij volgens pleiter gelijk. Christiansen was persoonlijk tegen het nemen van gijzelaars. Hij kende de politieke achtergrond voor het arreste ren van deze mensen niet. Hij kende slechts Belgische regering wankelt - De Belgische koningskwestie dreigt de Belgische regeringscoalitie van socialisten en katholieken op korte termijn te versto ren, doordat de halsstarrige houding der socialisten door de C.V.P. beschouwt wordt als een schending van de recente regerings verklaring, volgens v/elke de regering zou streven naar een spoedige grondwettelijke oplossing, aldus telefoneerde ons heden morgen onze correspondent te Brussel, die erbij voegde dat de crisis tegen het einde van de volgende week kan worden ver wacht. De verzoenende houding van de liberalen doet een toenadering tussen de C.V.P. en de liberale partij veronderstel len, die de eventuele nieuwe regering een geheel ander aspect zou kunnen verleden. Ilct Olympisch vuur is onderweg. Nadat een Brits marine-vaartuig het van Griekenland naar Bari (Italië) had gebracht, werd de vlam daar overgenomen door een Italiaanse cadet. Na gestaard door duizenden begint hij zijn gedeelte van de lange weg af te leggen. DWAZE STUNT VAN GEESTESZIEKE Een leerling-piloot, die volgens ver klaringen van zijn broer aan halluci naties lijdt, heeft met zijn vliegtuig gistermiddag boven het hoofdkwartier van de UNO te Lake Success gecirkeld en daarbij een blikken bus met explo sieve stoffen afgeworpen, die in de lucht tot ontploffing kwam. Een brigade van de politie begaf zich in allerijl naar de plaats van het gebeurde en zocht in het dichte struikgewas bij het ge bouw naar de resten van het geëxplodeerde object. Een van de wachten van het gebouw had kans gezien om het nümmer van het vliegtuig gedeeltelijk op te nemen. Alle vliegvelden in de buurt werden gewaar schuwd om uit te kijken naar een gele Piper Cub". Verscheidene snelle vliegtuigen startten op last van de politie ter opsporing van de „Piper Cub" en vonden het toestel op het vliegveld La Guardia, waar het korte tijd, nadat de ontploffing plaats had, was ge land. De piloot was verdwenen. Het toestel wordt op het vliegveld vastgehouden. De piloot was zonder waarschuwingstekens ge land. Hij verklaarde, dat hij geld wilde lenen om naar de stad te komen en dat hij later zou terugkeren. De piloot, die zich op het vliegveld als Supina bekend had ge maakt, zou met 'n sterk buitenlands accent hebben gesproken. De politie, die het vlieg tuig doorzocht had, verklaarde, dat zij een kaart van het gebied van Lake Success had gevonden, waarop de gebouwen van de UNO met kruisen waren aangegeven. De politie heeft Supina's broer opge spoord, die verklaarde, dat zijn broer, een leerling-piloot, aan hallucinaties leed en zich zeer bezorgd maakte -over de toestand in Europa. Plan voor Kanaaltunnel neemt vaster vormen aan Donderdag is in beide huizen van de Britse en Franse parlementen een motie ingediend, waarin de Britse en Franse regeringen worden aangespoord samen te werken bij een nieuwe bestudering van het project tot het bouwen van een tunnel onder het Kanaal van Engeland naar Frankrijk. De Britse motie is ondertekend door 22 parlementsleden van alle partijen met uitzondering van de communistische en een vertegenwoordiger van de adel. Zij is het resultaat van een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Britse parle mentaire studiegroep, die zich met het Kanaaltunnelplan bezig houdt. De motie stelt voor, dat voor de eerste vijf jaar het werk aan de Kanaaltunnel zal worden be perkt tot de bouw van een „richttunnel", die Frankrijk en Engeland ieder niet meer dan ongeveer 1 millioen pond sterling per jaar zal kosten. Een bejaarde dame, die in Amsterdam plotseling de Vijzelstraat wilde oversteken, werd door een tram overreden. Zij was op slag dood. het bevel van het O.K.W. om hen te fusil leren en hij heeft aan dat bevel gehoor zaamd, ofschoon hij toen nog niet eens wist wie competent was in deze kwestie. Lang zamerhand werd echter duidelijk wie de uiteindelijke verantwoording voor het lot der gijzelaars zou dragen. Het was Rauter, die de gijzelaars tenslotte liet executeren, nadat hij afwijzend had beschikt op alle verzoeken tot interventie. Bij punt twee van de ten laste legging liggen de feiten anders. In Haarlem werd een Duitse hospitaalsoldaat neergeschoten. Christiansen erkent représailles te hebben gevorderd, Rauter eiste echter het fusilleren van tien gijzelaars, uitgekozen uit vijftig gearresteerden. In een brief aan Himmler schreef Rauter, dat het neerschieten van deze gijzelaars een zuiver politieke aange legenheid is. Rauter schreef verder: „Chris tiansen doet er toch niets aan". Tenslotte Putten. In de zaak Putten is Fullriede de belang rijkste getuige. Wat echter domineert ter zake zijn niet de verbrande huizen, doch de gevolgen van het wegvoeren der mannen. Wie draagt hiervoor de verantwoording'. Fullriede niet. Dat is bewezen. Staat Jjet vast, dat Christiansen het wel is? De verdediger stelde vervolgens de vraag of het nemen van en executeren van gijze laars veroorloofd zou zijn en zag zich ver plicht deze bevestigend te beantwoorden. In de sententie van het tribunaal van Neurenberg over de zaak tegen de generaal List staat letterlijk: „De bevolking staat met het hoofd borg bij verzet tegen de bezetter, wanneer dit verzet in strijd is met het volkerenrecht." Uitvoerig ging de verdediger in op de betreffende bepalingen in het Landoorlogsreglement en conclu deerde, dat Christiansen in geen van de ten laste gelegde beschuldigingen dit reglement heeft overtreden. Ook bestreed pleiter, dat Christiansen zich aan overtreding van het oorlogsrecht heeft schuldig gemaakt en in Putten gehandeld zou hebben in strijd met de menselijkheid. Mr. Arnold vroeg ver dachte te ontslaan van rechtsvervolging. Subsidiair deed hij een beroep op noodtoe stand. Een tweede grond voor straffeloos heid achtte verdediger het bevel van het O.K.W. Hij besloot zijn pleidooi met de woorden van Koningin Wilhelmina: „Laat ons groot zijn in die dingen, waarin een klein Tand groot kan zijn." Het Hof bepaalde de uitspraak op 5 Augustus, Enquefe-commissie niet gereed binnen het jaar Onderzoek militair beleid 1940 is vrijwel voltooid De Parlementaire Enquête-Commissie heeft het tweede verslag over de stand van haar onderzoek gepubliceerd. Zij verklaart dat het onderzoek naar het militair beleid gedurende de Meidagen Van 1940 vrijwel gereed is. Het verwerken der gegevens zal echter nog geruime tijd in beslag nemen. De commissie verklaart, dat zij het niet mogelijk acht haar taak te volbrengen binnen de tijd van een jaar. Zij is voor nemens te zijner tijd aan de Kamer voor te stellen de termijn van een jaar, binnen welke zij krachtens besluit der Kamer haar rapport over alle onderdelen van haar taak zou moeten uitbrengen, te verlengen. Voor het onderzoek naar de werkzaam heden der geheime diensten in Engeland zal, zo zegt de Commissie, bij het Neder landse volk wel de grootste belangstelling bestaan, omdat hieronder valt het z.g. „England-Spiel". De commissie heeft reeds vele getuigen gehoord, doch met andere verhoren en het verwerken der gegevens zal nog geruime tijd gen^oeid zijn. Minister Jonkman heeft in het Indisch Instituut te Amsterdam de afdeling „Neder landse Antillen" geopend. Het woord is aan L a v a t e r Wie in iemands vreugde deelt geeft blijk van een hoger karakter dan wie in iemands smart deelt. Huidige Eerste Kamer voor het laatst bijeen Donderdag hield de Eerste Kamer haar laatste vergadering in haar huidige samen stelling. In ruim drie uur werkte zij een agenda van achttien punten af. De goedkeuring van het Zestien Mogend- hedenverdrag van Europese economische samenwerking had nog al wat voeten in de aarde. Twee communistische sprekers, het nieuwe lid de heer S c h a 1 k e r en de heer Van Santen beklommen achter eenvolgens de katheder, om als vertegen woordigers van de „enige werkelijke natio nale partij" ons land voor de Amerikaanse slavernij te waarschuwen. De heer R i P (A.R.) verdedigde het verdrag en de vrije economie; de heer Oosterhuis (Ar beid) verdedigde het verdrag onder aan prijzing van de geleide economie. Tevens bestreed hij het communisme en de Sovjet- politiek. Minister Van den Brink betoogde, dat goedkeuring van het verdrag niet betekent een stellin^nemen ten gunste van een be paald economisch stelsel. Ook de ministers Van Boetzelaer en Lieftinck spraken nog een hoffelijk woord, waarna het wetsvoor stel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen onder aantekening dat de communisten tegen zijn. De wetsontwerpen inzake de Duitse her stelbetalingen en het van Rijkswege garan deren van geldleningen ten behoeve van bijzondere universiteiten en hogescholen werden zonder discussie aanvaard. Het voorstel betreffende zeevaartdiplo ma's werd op aandringen van de heer Kievit (Arbeid) aangehouden. Deze af gevaardigde sprak langdurig over een in ternationaal verdrag over de verzorging van scheepsbemanningen. De voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg sloot de vergadering met een korte toe spraak. Hij prees de zelfbeperking der leden en de vlotheid, waarmede het Huis zijn wetgevende arbeid in het afgelopen zittingsjaar heeft verricht. Zaterdag zal in een verenigde vergade ring van beide Kamex-s de huidige volks vertegenwoordiging worden ontbonden. Truman vindt de kans op wereldvrede „uitstekend" President Truman heeft op een perscon ferentie uitdrukking gegeven aan zijn ver trouwen, dat de wereldvrede bereikt zou worden. „De kansen voor wereldvrede zijn uitstekend", zeide Truman. Hij bevestigde de verklaring van Marshall van Woensdag, dat de Verenigde Stateix alle diplomatieke middelen zouden aangrijpen om een oplos sing voor de Berlijxtse crisis te vinden zon der oorlog. In zijn boodschap voor de speciale zitting van het Congres^ die 26 Juli zal beginnen, zal de pi-esidenf niet de crisis van Berlijn noch enig ander aspect der internationale situatie bespi-eken. De boodschap zou slechts de binnenlandse aangelegenheden betreffen. Het zal aan het Congres worden overgelaten om uit te maken of het over de internationale toestand wil discussiëren. Generaal Clay heeft Donderdag aan Trp- man verslag uitgebracht over de toestand te Berlijn. Hierbij waren aanwezig: George Marshall, de minister van Buitenlandse Zaken, en hoge militaire leiders van de nationale raad voor de veiligheid. Charles Ross, de secretaris van Truman, heeft tegenover journalisten verklaard, dat de bijeenkomst van de raad niet „het ka rakter van een crisis-vergadering" had, doch een der regelmatig gehouden zittingen was waartoe ook generaal Clay was uitge nodigd. Ross verklaarde, dat Clay slechts over de toestand in Berlijn gesproken had. De ver gadering duidde niet op„ een verandering der politiek ten opzichte van Berlijn. Generaal Clay zeide Vrijdag weer naar Bei-lijn te zullen vliegen. Hij wenste niet in te gaan op de vraag of hij „een politiek richtsnoer" van de raad ontvangen had. De republikeinse regering van Indonesië heeft heden besloten de onderhandelingen met de Nederlanders over de toekomstige status der republiek af te breken, aldus meldt volgens Reuter het republikeinse persbureau Antara. De regering is bereid de overeenkomsti ge besprekingen met de Nederlandse auto riteiten over het tot stand brengen van een bestandsovereenkomst voort te zetten. Volgens Antara zullen de leden van het lichaam dat hierover onderhandelt, in de republikeinse hoofdstad Djokjakarta blij ven. In een communiqué, waarin de republi keinse regering haar besluit bekend maakt, vei-klaart zij, dat „vijf weken geleden de voorstellen van de Australische en Ame rikaanse leden der Commissie van Goede Diensten om tot een oplossing te komen „zonder toelichting door de Nederlanders werden afgewezen". Nederland had ook geen andere methodes voorgesteld om een impasse in de politieke bespx-ekingen te voorkomen, aldus het communiqué. „Daardoor zijn de onderhandelingen over een politieke regeling tot stilstand geko men en zij kunnen op het ogenblik onrfio- gelijk worden hervat". ,Het heeft geen zin voor de politieke sectie van de republikeinse delegatie, bijeenkomsten voox-t te zetten, waar niets zal besproken worden. De regering heeft besloten, dat het voor de politieke sectie der republikeinse delegatie niet nodig is na de huidige besprekingen te Kalioerang naar Batavia te gaan. Alleen de commis sies der delegatie die over de totstandko ming van een bestandsovereenkomst be sprekingen voeren, zullen voortgaan met haar werk", aldus het communiqué. In regeringskringen te 's-Gravenhage beoordeelde men hedenmorgen het bericht, dat de republiek de politieke onderhande lingen zou hebben afgebroken, zeer rustig. Hoewel men nog geen beschikking had over officiële gegevens, veronderstelde men voorshands, oat het woord „afbreken" dient te worden begrepen in de zin van „onderbreken", evenals zulks het geval is geweest, toen op 16 Juni j.l. onzerzijds d« politieke besprekingen werden geschorst. Zulk een onderbreking, zo meende mefl, heeft op dit tijdstip zeer zeker haar ob jectieve verdiensten. Ten eerste immers is de Nederlandse regering demissionnair en kan het optreden van een nieuwe re gering nog niet in de eex-stkomende dagen worden verwacht. Voorts vertoeft jhr. Van Vredenburch nog in. Nederland, zodat de Nedex-landse onderhandelingsdelegatie be zwaarlijk tot beslissingen kan geraken. En ten dei-de heeft de vervanging van Coert Dubois in de C. V. G. D. nog niet haar feitelijk beslag gehad. Tenslotte wees men er met voldoening op, dat blijkens het persbericht, intussen, de republiek thans ook een duidelijke on derscheiding heeft gemaakt tussen de politieke onderhandelingen en de bespi-e- kingen over het bestand: een onderschei ding, waaraan de Nederlandse regering steeds zeer principiëel heeft vastgehouden. IETS WARMER 5 Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Vrijdag- avond tot Zaterdagavond: Heldere koele nacht met weinig wind. Morgen overdag geleidelijk toenemende bewolking, aanwakkerende Zuidelijke wind en stijging van temperatuur. In liet Oosten van het land het grootste gedeelte van de dag nog droog weer. In het Westen van het land later op de dag plaatsalijk enige regen. 24 Juli: Zon op Maan op XXXOOCCOCOOOCC'JOaOOl

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1