Haarlems Dagblad Formaties Westelijke mogendheden zullen contact zoeken met Rusland ,Op schouders van West-Europa zal de grootste taak rusten" Koningin ontvangt jubileumgeschenk der Nederlandse studenten „Amenka's economische gezondheid voorwaarde voor de wereldvrede" Weerbericht 63e Jaargang No. 19000 pureaux: Grote Houtstr 93. Tel Adv en Admln. 10724. .14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. |5054 Bijkantoor H.JN., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarue 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 28 Juli 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VANAVOND zou formateur Dl'. L. J. M. BEEL zijn nieuwe kabinet gereed heb- len. Vanmiddag om twaalf uur was „de [tand" evenwel nog tamelijk ongunstig. R'ant toen was er nog steeds geen minister [an Buitenlandse Zaken gevonden. Dat Lest, volgens het thans beoefende poli- fieke spel, iemand van vrijzinnigen huize jjn en twee dusdanig georiënteerden had- Jen al bedankt. Zodat de formateur (om- treeks lunch-tijd) zuchtend zat te over wegen of hij de indeling der functies weer ion veranderen en een vrijzinnige de lei- ling geven van een ander departement, ijvoorbeeld Binnenlandse Zaken. Wij heb ben ons niet kunnen vergewissen van het eit dat dr. Beel zat te zuchten, maar nemen iet met overtuiging aan. Hij is niet te be- ijden. Zeker niet in deze hitte. Is de vrij- mnige brouwer mr. D. Stikker tenminste o attent geweest, hem een vaatje van zijn loelste bier te zenden? In volte ernst zij de hoop uitgesproken, lat Buitenlandse Zaken een waardige mi- lister moge ten deel vallen. Dat dit depar- ement de laatste hindernis vormt en zo- eel moeite veroorzaakt zou de hoop wet- igen, dat men het grote belang van deze lost tot het laatst toe zal blijven erkennen n dan desnoods maar wat langer dan tot anavond blijven zoeken. Maar helemaal eker zijn wij daar niet van. De weken van onderhandeling, aan deze ormatie besteed, zijn niet indrukwekkend leweest. Zij hebben slechts een politiek pel gedemonstreerd, dat onze parlemen- aire redacteur gisteravond nog eens als odanïg heeft aangeduid toen hij u poogde lit te leggen, dat het komende kabinet laar de vorm geen parlementair kabinet al zijn, maar in wezen toch eigenlijk weer .•el. Naar de vorm zal het 'geen parlemcn- air kabinet wezen, want de- fracties is niet levraagd om hun zegen op program en amenstellïng van het Nederlands Zestien- al (of Vijftiental) te geven. Maar in wer- elijkheid zal het toch wel weer parlemen- air zijn, omdat de kopstukken van de K, r. P. en de P. v. d. A. er niet in zouden aan zitten als zij het niet met het program n de keuze van ministers eens waren. Mag nen bijvoorbeeld veronderstellen, dat de nrmateur vandaag op eigen houtje een ninister van Buitenlandse Zaken zou aan wijzen ongeacht zijn richting zonder Ie twee grote fracties erin te kennen? Men nag het veronderstellen, maar zou er on- etwijfeld naast wezen als men het deed. Ik geloof niet dat de openbare mening erg esticht kan zijn door de opgave van zulke sadseltjes als dat van een extra-parlemen- kabinet, dat eigenlijk toch parlemen- ïs. De gewone burger, wiens beroep een ander dan de politiek is, zal zich rover verbazen dat men onder de extra- larlementaire vlag, waaraan hij geen blijde ooroorlogse herinneringen heeft, gaat va- en en zich met twijfel afvragen wat dit nu genlijk te betekenen heeft. Dat hij er met ijn gezonde verstand niet bij kan wil eenszins zeggen, dat dit verstand niet zeer ezond zou zijn. Dat hij zakelijker en dui- elijker beleid verwacht van de mensen, Ie zijn vertegenwoordigers in het lands bestuur zijn, kan men zich voorstellen. Dat lij zich afvraagt, of de weken van politieke inderhandeling over deze formatie eigen- ijk iets anders uitgewerkt hebben, dan de lositie van het nieuwe kabinet te verzwak- en, is eveneens begrijpelijk. Deze Nederlandse kabinetsformatie, nu ijna voltooid, is geen glorieuze episode in inze politieke geschiedenis geweest. Zelfs iet roemrijker dan de kabinets-formatie Frankrijk, die ermee is samengevallen a die gisteren volbracht werd. Het is waar at de aanleiding tot de Franse formatie letfel van het kabinet-Robert Schuman en geheel andere was dan die tot de Ne- ierlandse. En geen fraaie. Het is ook waar iat de levenskansen van het nieuwe Franse ;abinet-André Marie ongunstiger zijn dan lie van het komende kabinet-Beel, extra- larlementair of niet. Maar als men het over e formatie als zodanig heeft, moet men ?el vaststellen, dat in beide gevallen de lartijleiders meer politiek opportunisme en Hinder politieke stijl getoond hebben dan e zaak der democratie en de zeer grote elangen, die in deze tijden op het spel laan, vergen. De toestand in ons land is ngetwijfeld gezonder en sterker dan in 'rankrijk. Maar dat kan men veeleer aan skere stoere eigenschappen van het Neder- indse volkskarakter dan aan de ontwik- f leling van ons politieke leven toeschrijven. Cant met dat laatste is het niet best ge leld. Het zou droevig zijn dit te moeten zeg- ;n als men geen mogelijkheid tot vernieu- 'ing en verbetering zag. Die ligt, zoals hier o vaak betoogd is, in verbreding' van de «sis. Niet in een Nederlandse verbreding, oals die tijdens de kabinetsformatie aan leorde is gekomen, maar in een verbreding an dé Europese basis. Daar ligt de enige ans. Door de federale Verenigde Staten 'an West-Europa te stichten, zou men in en federaal parlement de grote vraagstuk- en Ier hand kunnen nemen, die van over- eersend belang zijn en die de afzonder- jke staten niet bij machte zijn op te los- en. Door een federaal paidement met om- chreven bevoegdheden te scheppen zou nen inderdaad een doorbraak va'n ver- 5 luderde politieke verhoudingen bewerken, iie ook op de verschillende staatsparlemen- til zijn uitwerking zou doen gelden. In 1945 beproefde men in ons land een loorbraak der politieke verhoudingen. Die uslukte. In 1948 beproefde men in ons sild een verbreding van de basis. Die mis- ukte. Dat is tekenend. Veel groter ver- feding en veel groter doorbraak worden ercist. Ook in Frankrijk en in andere lan en. De oude kaders zijn te klein geworden. Ion is erin vastgelopen. Een nieuw groot ader moet worden gevormd. Als dat bc- :eikt is, zullen ook de staatslieden optre- ien, die erin kunnen (en willen) werken. R. P. Gescheurde jas werd inbreker noodlottig In de Friese gemeente Achtkarspelen i'erden de laatste tijd talrijke inbraken ge leegd. Na een dezer inbraken vond de «litie een stukje stof, dat aan een spijker 'as blijven haken. Dit stukje bleek precies e passen in de gescheurde jas van een ongeman uit Eestrum, tegen wie reeds 'Crdenking bestond. Na verhoor bekende lij met drie vrienden de inbraken gepleegd e hebben. Het viertal bleek voorts de laat- k maanden meer dan honderd fietsen in 'erschillende delen van Friesland gestolen hebben. Voorbereiding conferentie van vier Intussen voltrekt zich de volkomen verdeling van Berlijn Officieel is te Washington volgens A.F.P. medegedeeld, dat Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten en Frank rijk contact zullen opnemen met de Sovjet-Russische regering teneinde be sprekingen tussen de vier mogend heden betreffende de Duitse kwestie in haar geheel voor te bereiden. Waarnemers te Moskou twijfelen er niet aan, dat de Sovjets een Westelijke stap tot het opnieuw bijeenroepen van de raad der ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier gunstig zonden opnemen. Formele splitsing. Volgens het Duitse persbureau D.P.D. (Britse zone) meent men in welingelichte kringen te Berlijn, dat de crisis te Berlijn aan het eind van deze week een hoogtepunt zal bereiken, daar het Sovjet-bestuur maat regelen zal nemen tegen het goederenver voer naar Berlijn door de lucht. De splitsing van de Berlijnse politie, die Maandag met de schorsing van de commu nistische hoofdinspecteur Paul Markgraf is ingeluid, werd Dinsdag formeel, doordat de vice-president van politie, dr. Stumm, die door de bevoegde burgemeester, dr. Frie- densburg tot opvolger van Markgraf is be noemd, hééft verklaard naar het raadhuis van Schöneberg in de Amerikaanse sector van Berlijn te zullen verhuizen. Dr. Stumm is door de Westelijke bezet tende mogendheden als hoofd der Berlijnse politie erkend. Voortaan zal dus de politie macht van Oost-Berlijn naar de instruc ties van de geschorste hoofdinspecteur Markgraf luisteren en de politie der drie Westelijke sectoren zal zich richten naar de bevelen van dr. Stumm, aldus seint de A. N.P.-correspondent uit Berlijn: De verwarring in het Berlijnse bestuurs apparaat is nog vergroot doordat de Sovjet- Russen de voormalige burgemeester van het district Midden-Berlijn, Paul Letsch, een lid der eenheidspartij, hebben belast met de uitvoering van de door de Russen aan gekondigde levensmiddelenvoorzienïng der gehele Berlijnse bevolking. Daarmede is-, practisch wethouder Füllsack, die tot nu de distributiedienst der gemeente beheerde, uitgeschakeld. Beide maatregelen wijzen er op, dat de formele splitsing van Berlijn in twee af zonderlijk bestuurde gemeenten een kwes tie is van slechts korte tijd. Het raadhuis van Schöneberg wordt reeds ingericht om plaats te bieden aan de ambtenaren van het toekomstige West-B erlijn se bestuurs lichaam. Uit de aard der zaak zal een dergelijke splitsing van Berlijn in twee administratief, monetair,-politiek en verkeerstechnisch ge scheiden delen het toch reeds zwaar ge- De hier afgebeelde heer is geen pampa-gaucho met Beierse inslagen, zoals zijn uitzonderlijke hoofdbedekking zou kunnen doen vermoeden, maar een doodgewone Nederlander, die alleen maar begeert de Vierdaagse uit te lopen en die zich daartoe getooid heeft met deze feest- sombrero. Belgische bus stort in Zwitserse ravijn Dinsdagavond heeft zich op de weg van Biasca naar Faido (Zwitserland) een on geval voorgedaan, waardoor vijf personen gedood en verscheidene ernstig gewond werden. Een Belgische autobus met een 15-tal Britse en Belgische toeristen stortte vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de remmen in een bocht een veertigtal meters naar beneden. De Belgische betuurder en twee vrou wen werden op slag gedood. Twee andere vrouwen zijn in het ziekenhuis overleden. Al de andere inzittenden op een na, die de tegenwoordigheid van geest had om uit het voertuig te springen zodra hij het gevaar zag aankomen, zijn min of meer ernstig ge wond. Amerikaans sup er fort in zee gestort Een der drie Amerikaanse superforten die een vlucht om de wereld maken, is gisteravond kort na het opstijgen bij Aden in zee gestort. Een overlevende, een ser geant, is door een visser gered. De red dingspogingen werden door slecht zicht be lemmerd. Gevreesd wordt, dat ongeveer 19 inzit tenden om het leven zijn gekomen. De haaien zijn talrijk op de plaats van het ongeluk troffen bedrijfsleven volkomen ontwrich ten. In Berlijnse industriële- en handels kringen ziet men dan ook met grote be zorgdheid de komende ontwikkeling tege moet. Donderdag verklaring van Bevin. Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, heeft zijn vacantiereis naar Malta, die heden zou aanvangen, uitgesteld in verband met de internationale toestand. Herbert Morrison, voorzitter van hef Lagerhuis, heeft Dinsdagavond bekend ge maakt, dat op dit ogenblik een debat over de internationale toestand niet gewenst zou zijn met het oog op de aan de gang zijnde besprekingen met andere mogendheden. Minister Bevin zou evenwel Donderdag een zo uitvoerig mogelijke verklaring over de toestand afleggen. De commissaris van de Koningin blijft op zijn post Met de meeste stelligheid kan het ver moeden worden tegengesproken, dat in andere bladen tot uiting is gekomen, dat de Commissaris van de Koningin in Noordhol land, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, in het nieuwe kabinet zitting zou nemen. De Commissaris blijft op zijn post. Argentinië zal deel der Zuidpool annexeren Naar officieel wordt medegedeeld zal Argentinië op 1 Augustus in de stad Tucu- man de Argentijnse souvereiniteit over een deel van het Zuidpoolgebied afkondigen. De plechtigheid vindt plaats in het histori sche gebouw „Cabildo" te Tucuman, waar op 9 Juli 1816 de Argentijnse onafhanke lijkheid werd geratificeerd. De Argentijnse aanspraken op het Zuid poolgebied zijn onverenigbaar met de aan spraken van Engeland. Enige maanden ge leden was de Zuidpoolkwestie aanleiding tot Argentijns en Chileens „vlagvertoon" tegen Engeland. (United Press). In het tijdens de oorlog zwaar gehavende stadje Sluis in Zeeuws Vlaanderen is namens de Nederlandse studenten een onderdeel van het jubileumgeschenk, de beplanting der wallen en een plantsoen, aan de Koningin overgedragen. - De Koningin neemt de met oranje linten versierde boompjes in ogenschouw. MARSHALL-AMBASSADEUR VOOR NEDERLAND: Verkwikkend betoog van Alan Valentine Alan Valentine, vertegenwoordiger van het Marsh a 11-plan in Nederland, die gis teren in ons land arriveerde, heeft heden op een persconferentie een waarlijk ver kwikkend betoog gehouden. „Het Marshall-plan", aldus Valentine, „is een grootse onderneming, waarin Amerika de onbelangrijkste taak vervult. Het leeu wendeel van het werk zal komen te rusten op de schoudei's der Europese landen, die al hun ijver en kennis in de schaal zullen moeten werpen om dit grote economische avontuur te doen slagen. In Nederland is die ijver en die kennis in ruime mate aan wezig. Daarom ben ik zo blij, dat ik juist hier zal mogen meewerken aan een her leving van Europa." Alan Valentine is een prettig, bescheiden mens, die spreekt met een ontwapenende openhartigheid. Hij komt er eerlijk voor uit, dat hij nog te kort met het Marshall bijltje hakt om er alles van te weten. Hij is een en al lof voor Nederland en de Benelux. „Als het plan hier niet slaagt", zegt hij vol vertrouwen, „dan weet ik het niet meer!" Spoed vereist Hij legt vooral en herhaaldelijk de na druk op de haast,waarmee gewerkt moet worden. „Wanneer na één jaar geen tastbare resultaten zouden zijn bereikt, zou het Amerikaanse Congres de deksel van de schatkist wel eens kunnen dicht klappen", waarschuwt Valentine, die vervolgens ver zekert, dat Amerika, hoewel voorstander van het vrije particuliere initiatief, de Europese landen geen economisch systeem zal opdringen. Wel moeten de dollars met redelijke efficiency worden gebruikt. De laatste conferentie in Parijs deed blijken dat niet alle 16 landen nog beseffen, dat zij nu niet „achterover in hun stoel kunnen gaan zitten". Valentine had daar ook een troost voor: „Dat zal echter mettertijd wel veranderen." De missie van Valentine in Nederland zal beschikken over een kleine staf van experts, die hun goed- of afkeuring kunnen hechten aan door de Nederlandse regering geopperde projecten. Deze missie zal ook zaken betreffende Indonesië behandelen. DE KABINETSFORMATIE Dr. Beel ontvangt mr. W. F. Schokking De kabinetsformateur, Dr Beel, heeft Dinsdagmiddag een onderhoud gehad met mr W. F. Schokking, wethouder der ge meente Amsterdam. Volgens de NRC zou Dr Beel, indien hij slaagt, de behartiging van al de aange legenheden van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen, welke samenhangen met de reconstructie van het Koninkrijk, alsmede met de staatsrechtelijke aange legenheden van Indonesië op zich nemen, naast het ministerpi-esidentschap. De overige zaken van Overzeese Gebieds delen zouden dan onder leiding van minis ter Götzen komen. In de gegeven omstandigheden zou deze oplossing nog de minst kwade zijn en wel, omdat in de praktijk de minister-president als zodanig zich thans bijkans dag in, dag uit tevens met de bedoelde vraagstukken heeft bezig te houden. Onze parlementaire redacteur telefo neerde ons hédenmiddag: „Een koninkrijk voor iemand van vrij zinnige. huize". Aldus ongeveer schijnt men de moeilijkheid te kunnen omschrij ven, waarmede de formateur hedenochtend nog te make^n had bij de samenstelling van zijn kabinet. Begrijpelijkerwijs wil hij na melijk ook iemand van die tint in zijn ploeg trachten op te nemen. Enige personen, die dr. Beel voor de portefeuille van Buiten landse Zaken had aangezocht, zouden be dankt hebben. Het zoeken blijft dus op dit ogenblik naar de minister van Buitenlandse Zaken en naar een vrijzinnige. Denkbaar is, dat tenslotte zou blijken, dat voor laatst genoemde portefeuille niet die twee vliegen in één klap te slaan zijn. In dat geval zou de formateur, aangezien nu eenmaal de zogenaamde verdelende gerechtigheid ten aanzien van politieke kleur der heren die voor de verschillende portefeuilles in aan merking komen, in de gegeven omstandig heid ook in acht genomen moet worden, tot hergroepering van zijn aanvankelijke opzet omtrent de bezetting van de overige depar tementen moeten overgaan. Moge hij voor de vooral nu zo belangrijke functie als die van minister van Buitenlandse Zaken wer kelijk de best, verkrijgbare figuur in zijn ploeg opnemen", ook al zou hij dan eventueel tengevolge van de „richting" van degene die hij voor die functie zou kunnen win nen natuurlijk zou de aangezochte pro gramma en richting van het kabinet ten- volle moeten kunnen onderschrijven als nog enige wijziging in zijn aanvankelijke opzet moeten aanbrengen. Wel een bon, maar wellicht niet direct eieren Door de export van eieren naar België en de daling van de productie in ons land is de hoeveelheid eieren op het ogenblik niet toereikend om de detaillisten reeds deze week zodanig te bevoorraden, dat zij tegemoet kunnen komen aan -de vraag welke na de bonaanwijzing van 29 Juli zal ontstaan. De bon blijft zoals gebruikelijk 14 dagen geldig. Binnen deze periode zullen alle detaillisten van het vereiste quantum worden voorzien. Het publiek wordt verzocht, indien blijkt, dat de detaillist Vrijdag geen eieren kan leveren, enig geduld te willen oefenen. Op verzoek van de Amsterdamse politie heeft de Haarlemse recherche een 32-jarige slager aangehouden, die van een clandestiene slachting wordt verdacht. Beplanting der^ wallen van Sluis een symbool van nieuwe bloei Het in de oorlog zo zwaar gehavende stadje Sluis in Zeeuws Vlaanderen had zich Dinsdag in feesttooi gestoken. Op de groene wallen stonden de met oranje linten omwikkelde boompjes, een onderdeel van het jubileumgeschenk, dat namens de Ne derlandse studenten, aangesloten bij dg corpora van Leiden, Utrecht, Groningen, Delft, Amsterdam en Wageningen en bij de Bond van Vrouwelijke Studenten-Vereni gingen aan de Koningin werd aangeboden. Dit geschenk bestaat uit een nieuwe be planting van de wallen en de aanleg van een nieuw plantsoen in Sluis. Enkele minuten voor half drie arriveer den de Koningin met haar gevolg en de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, ihr. mr. A. F. C. de Casembroot, bij de wallen. Zij werd daar Verwelkomd door de burgemeester van Sluis, de heer A. F. J. Aernoudts. De praeses der algemene senaatsvergadering, de heer J. Drijber, droeg de walbeplanting en het plantsoen aan de Landsvrouwe over. Hij hoopte dat op deze zo ver van het hart van ons land gelegen maar toch zo echt Nederlandse grond deze bomen en bloemen altijd zullen getuigen van de gevoelens van eerbied en dankbaarheid der huidige studentengene ratie voor hetgeen de Koningin in de vijf tig jaren van haar regering voor ons volk heeft verricht en van bewondering voor de wijze, waarop zij in de jaren van de oor log ons volk heeft weten te bezielen en waarop zij ook nu weer ons volk is voor- Hittegolf houdt nog aan Het K. N. M. I. in De Bilt meldt: In geheel West-Europa heerst thans een hittegolf. De lucht, welke zich nu boven West-Europa bevindt, is zo warm dat de maximumtem peraturen hier en daar op kunnen lopen tot ongeveer 35 graden. Bij deze temperatuur begint de opbouw van de atmosfeer echter onstabiel te worden, zodat vorming van ver spreide hitte-onweders mogelijk wordt. Inmiddels is de luchtdrukverdeling aan langzame wijziging onderhevig. Het hoge- drukgebïed boven de Oostzee breidt zich over de Balkan uit en boven Zuid-Frankrijk en de Golf van Biscaye ontwikkelde zich een vlakke depressie, waardoor ook in ons land de barometers langzaam verder dalen. Het eind van de hittegolf is toch nog niet in zicht.Wel zal over enkele dagen koelere lucht van he^Zuid-Westen uit over Frankrijk gaan doordringen, doch deze lucht wordt bij het opdringen in Noord-Oostelijke richting nog weer flink verwarmd. De veranderingen voltrekken zich echter heel langzaam, zodat de eerste paar dagen het buitengewoon warme weer nog blijft aanhouden. Duizenden doden bij overstroming in China Tussen Tsjoenking en Hankow is de Chi nese Gele Rivier buiten haar oevers ge treden en heeft honderden kilometers land overstroomd, tengevolge waarvan duizen den mensen zijn verdronken. De toestand wordt door de communistische radio „rampzalig" genoemd. De communistische legerleiding heeft een beroep gedaan op alle hulporganisaties en zelfs op de centrale regering om hulp te bieden. (U.P.) gegaan op de moeilijke weg naar herstel en nieuwe bloei. In haar antwoord zeide de Koningin zeer getroffen te zijn door het geschenk en door de gedachten, welke er aan ten grond slag liggen. Zij zag in het geschenk een be lofte voor de toekomst en een symbool van nieuwe bloei. Tenslotte droeg zij de zorg voor de beplanting en het plantsoen aan de burgemeester en de inwoners van Sluis over. Na zich geruime tijd met de vertegen woordigers der studentencorpora onder houden te hebben, maakte de Koningin een autotocht door Oostburg en Breskens. Daarna voer zij met een versierde pont naar Vlissingen, vanwaar zij per trein naar Den Haag vertrok. Op Vrijdag 6 Augustus organiseert de Algemene Bond van Ouden van dagen een autotocht voor haar 180 Haarlemse leden naar de omgeving en Zandvoort. Op onze desbetreffende vraag antwoord de Valentine, dat Indonesië in het Mar shall-plan gerekend wordt te behoren tot de West-Europese economische sfeer. (Als Aziatisch land zou het geen steun kunnen krijgen uit de Marshall-fondsen). Dat deze steun zal vervallen wanneer de totale on afhankelijkheid van bijvoorbeeld de repu bliek tot stand zou komen, kon de heer Valentine niet tegenspreken. Wat Nederland betreft, hoopt de heer Valentine op uitbreiding van onze onzicht bare export, zoals vervoersdiensten en be leggingen. Overval op Haagse dierenarts berecht Vijf jaar geëist tegen jongeman uit Hilversum De Haagse rechtbank heeft Dinsdag de zaak behandeld tegen de thans 20-jarige L. G. uit Hilversum, die er van verdacht werd, op 23 Januari van dit jaar een over val gepleegd te hebben, op de Haagse die renarts P. R. toen hij met deze in diens auto meereed. Bij Zoetermeer, op de rijks weg Den HaagUtrecht, zou G. getracht hebben, de dierenarts van zijn portefeuille te beroven. Na een worsteling had G. kans gezien, achter het stuur plaats te nemen en weg te rijden, de dierenarts naast zich. Met een snelheid van meer dan 100 km per uur botste de auto even later tegen een muur, waardoor dr. R. zo ernstig gewond werd, dat hij korte tijd later overleed. G., die niet gewond was, maakte zich na het ongeluk uit de voeten, maar werd enige dagen later in Hilversum aangehouden. De. officier van justitie was overtuigd, dat roof het motief was geweest van G., die reeds meermalen wegens diefstal en ver duistering is veroordeeld en tijdens de be zetting dienst nam bij de S.S. De officier eiste vijf jaar gevangenisstraf. Franse assemblée accepteert het kabinet van Marie De Franse premier, André Marie, heeft de goedkeuring van het parlement voor zijn nieuwe kabinet verkregen. De Nationale Vergadering stemde voor het kabinet met 357 tegen 197 stemmen. André Marie deelde gisteren mede, dat de ministerraad heden een lijst zou opstel len van problemen, die het eerst door de regering zullen worden aangevat. Besloten werd, dat dit program binnenkort aan de Nationale Vergadering zou worden voor gelegd. De communistische woordvoerder, de voormalige minister van Luchtvaart Fran cois Billoux, beschuldigde de regering er van de weg te openen voor generaal De Gaulle en intussen een politiek van „Gaul- lisme zonder De Gaulle" te willen volgen. Hij werd veelvuldig door afgevaardigden van het centrum en rechts onderbroken. De communistische woordvoerder in de Assemblée waarschuwde: „Wij zullen alles doen om de regering-Marie zo spoedig mo gelijk ten val te brengen." De oppositie van De Gaulle tegen het kabinet bleek uit een boodschap van. zijn hoofdkwartier aan de Gaullistisch gezinde parlementsleden, na de ontvangst waarvan een aantal afgevaardigden hun stem ten aanzien van het vertrouwensvotum „recti ficeerden", met gevolg dat, zoals in de wan delgangen vernomen werd, het stemmen- cijfer in het staatsblad ongeveer 330 voor de regering zal aangeven inplaats van 357, zoals door de voorzitter van de Assemblée medegedeeld was. Het debat in de volgende week over de speciale economische bevoegdheden, welke .de minister van Financiën, Paul Reynaud, verlangt, zal de eerste vuurproef zijn wat betreft de parlementaire steun voor het kabinet-Marie. Truman biedt nieuw program aan: President Truman heeft Dinsdag in een rede tot beide Huizen van het Congres ver klaard, dat het, teneinde een nieuwe grote depressie af te wenden, dringend nood zakelijk is dat de kosten van levensonder houd niet verder stijgen. Zulk een depres sie zou de grond onder de voeten der vrije Europese landen wegnemen en een bedrei ging van de wereldvrede vormen. Het volk eist van de regering, aldus Tru man, dat de inflatie wordt beteugeld en de woningnood gelenigd. Dit zijn zaken, die elk Amerikaans gezin aangaan en ook de gehele wereld, omdat de wereldvrede van onze economische kracht afhangt. Het Con gres dient deze aangelegenheden nog tijdens de huidige zitting ter hand te nemen. De communisten, hier en in het buiten land, rekenen er op, dat de huidige wel vaart in een crisis overgaat. Zij geloven niet, dat wij de hoge prijzen kunnen of wiilen remmen. Truman schetste de moeilijkheden, die het Amerikaanse volk ondervindt als ge volg van de hoge prijzen. Het vorig jaar, zo zei hij, was een vierde deel van alle ge zinnen genoodzaakt meer uit te geven dan de inkomsten waren. Gezinnen met een laag of matig inkomen kunnen vele nood zakelijke levensbehoeften niet kopen. De president stelde een program voor om de stijgende kosten van levensonderhoud te doen dalen, bevattende: Wederinstelling van een belasting op bovenmatige winsten; Herstel van het toezicht op de credietver- lening voor consumptiedoeleinden: Regle mentering van de bankcredieten; Regle mentering van de speculatie op de goede renbeurzen; Een toewijzings-stelsel voor schaarse goederen: Scherpere controle op de huren; Volmacht om zo nodig rantsoe nering in te voeren; Machtiging tot prijs controle voor schaarse goederen, en tot controle van de lonen waar aanpassing hiervan het prijsplafond zou doorbreken. Het Congres bereidde president Truman een ontvangst zo koel als slechts zelden een president ten deel is gevallen, aldus Reuter. Zijn boodschap werd in jjselijke stilte aan gehoord. Er werd plichtmatig geapplaudis seerd zelfs door Trumans eigen aanhan gers. Vader en zoontje gedood bij motorongeluk De 38-jarige kleermaker Van D., wonen de te Barendrecht, reed met zijn elfjarig zoontje per motorrijwiel op de Rijksstraat weg te Rijsoord, toen een vrachtauto uit tegenovergestelde richting een erf opreed, hetgeen door Van D. te laat werd opge merkt. Er volgde een botsing, waarbij vader en zoon werden gedood. HITTEGOLF DUURT VOORT Verwachting, medegedeeld door het K N M 1 In De Bilt geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Heldere nacht met weinig wind. Mor gen overdag zeer warm en zonnig weer, echter met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onweders in de namiddag in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk uit Oostelijke richtingen. Zon op Maan op 29 Juli: 4.57 uur. onder 20.35 uur 23.29 uur, onder 13-59 uur (Laatste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1