Kennemer bataljon was een enorme reclame voor ons land C. P. N.-partijbestuur is ontevreden Frans Halsmuseum exposeert aanwinsten C Kort en Bondig I WOENSDAG 28 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD In gesprek met kapitein Coté In een bijna onder de bloemen bedolven Interieur hadden we vanmorgen een kort gesprek met de Haarlemse adjudant-kapi tein van het Kennemer Bataljon, de heer Karei Coté, die het Kennemer Bataljon van de oprichting het ontstond in de illegali teit heeft meegemaakt. Het kon niet anders dan een van-de-hak- j-de-tak-interview worden, zoals dat gaat i vanneer men iemand na lange jaren weer uitmoet. „Vooral van de periode, die we in Tjian- Ijoer gestationneerd waren, hebben we persoonlijk veel voldoening gehad. Toen we ir kwamen was de streek, die wij beveili- 'en moesten 700. vierkante kilometer met 750 man, waarvan er soms wel 300 lek waren geheel verlaten, toen we er weggingen na drie kwart jaar in Maart was ze een lust foor het oog. In die iijjmaanden kwam de Inheemse bevolking 'eer terug en wij wisten het vertrouwen te vinnen. Ook van de Republikeinen, wier [èvoelens wij steeds gerespecteerd hebben. Nee, het is zeker niet waar, dat ons leger Zo ging hel in vele gezinnen gisteren. n ten gevaar betekent in Indonesië en er is lok geen sprake van. dat er een controverse esl iestond tussen de regeringspolitiek en onze :ra gevoelens. In het algemeen konden wij de da lieuwe gedachten wel volgen, begrijpen en «waarderen, doch de moeilijkheid was juist in praktijk te brengen. Want wat zou all nenselijker zijn dan dat, wanneer de tegen partij ergens een landmijn neerlegt, de lel oldaat, die zijn vriend de lucht in ziet 'liegen, de dader op staande voet zou neer- wi chieten. Toch kan ik naar eer en geweten lei erklaren, dat de soldaten van het Kenne- Bataljon zich steeds hebben beheerst, ïoeveel moeite hen dat ook kostte." .Hoeveel doden het bataljon te betreuren luiieeft? Zes-en-twintig en het is treurig, dat altten het zeggen moet, maar die zijn niet wi evallen tijdens de politiële actie, maar ijdens'de bestandsperioden. i Concours in de Bloemenweek Zondagmiddag wordt op de bijterreinen 'an het HFC-veld aan de Zuiderhoutlaan het van de Bloemenweek ge- louden. Wanneer van de zijde van het Haar- p' emse publiek, dat deze zomer voor de derde naai in de gelegenheid komt om dicht bij met de schone ruitersport kennis te n°tnaken, de belangstelling even groot zal zijn Is van de ruiters, die reeds ingeschreven lebben, dan zal het zonder twijfel een dave- end hippisch festijn worden. De inschrij- 'ingen van de Gooise Jachtvereniging, de Stichting Paardensport Amsterdam, de Zuid- lollandse Jachtvereniging, de Haarlemse "Clij- en Jachtvereniging en de Haarlemse lanège overtreffen de stoutste verwachtin gen en al zal het concours daardoor mis- ohien wat lang duren, er zal in ieder geval oede sport te zien zijn. Het programma omvat een licht spring- oncours over 12 hindernissen van 90 c.m., in keuring jachtpaarden en een springcon- ours over veertien hindernissen van 1.10 |0r. neter. Voor het laatste vaardigen alle deel- lemende verenigingen tevens équipes af 1 an vier ruiters, die voor de aanvang van 100 let springconcours voor de toeschouwers a« uilen defileren. Bovendien zullen de Am- n terdamse instructeurs C. Dietrich en H. vi hoekman een „troika" voorrijden Als ee xtra-attractie zal zij, die Haarlem tijdens de loemenweek regeert, de Bloemenkoningin lamelijk, gedurende enige tijd op het con- oursterrein aanwezig zijn en hoogstpersoon- ijk de prijsuitreiking van enige rubrieken jerrichten. De toeschouwers zullen plaats kunnen lemen op de Zuiderhoutlaan die van de spanjaardslaan tot aan de Blauwe Brug af- iczet zal worden. In tegenstelling tot gedane ankondigingen zal het feest om half twee eginnen. NOG NIET WARM GENOEG. C1 De brandwer is gisteren uitgerukt, om- lat jongens een. vuurtje gestookt hadden j In een holle boom aan de Zomervaart. Met én straal werd deze binnenbrand geblust. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 Juli 1948 GEHUWD: 27 Juli L. Slot en H. M. Keijzer. j BEVALLEN van een zoon: 24 Juli: A. de sleeuwLangenberg. 25 Juli: M. D. J. Souckaertvan Schie. 26 Juli: C. M. Jacques— toeter. C. M. P. ten Bokumvan Dansik. J. luijsNibbering. A. G. J. MeijlingRoobol. J. JansenGlorie, g BEVALLEN van een dochter: 26 Juli: H. E. JrhilippoHomburg. 27 Juli: E. Dekker—van lerk. A. C. Bankvan Woensel. J. Jacobs êüacz. J. BlokkeusSpoor, E. BalkJansen, jo OVERLEDEN: 25 Juli: A. de Jager, 78 j., vi loosveldstraat. E. Breeuwer—Breeuwer. 82 j., "Spaarndamseweg. 26 Juli: J. B. Noordman, j-, Perseusstraat. Agendo voor Haarlem r8( WOENSDAG 28 JULI. ial- Kloveniersdoelen: Openluchtspel Frans Hals ceilienerale repetitie) 8.45 uur. Rembrandt: -Achter de wolken". Palace: „De vrouw van ionte Christo". Luxor: „Don 't fence me in". aÖeze drie theaters 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. h City: „De zevende sluier", 14 j„ 2, 7 en 9.15 luuur en „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". jt<U5 uur. Frans Hals: „City for Conquest", 18 uj[l, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verboden iijlerrein", a. 1. 2.30, 7 en 9.15 uur. J' DONDERDAG 29 JULI j Grote Kerk: Orgelconcert 3 uur. Bioscopen: Kiddag- ein avondvoorstellingen, Toch,is de verhouding tussen deze won derlijke knapen van ons Bataljon vogels van diverse pluimage en van een bewon derenswaardig geduld altijd goed ge weest. Dat is juist ook voor de inheemse bevol king het wonderbaarlijke, dat zij nu te maken heeft met Nederlanders, die hen van nature als gelijk en gelijkwaardig beschou wen. Dat brengt ook zijn eigen moeilijk heden met zich, want dit druist lijnrecht tegen hun eigen adat, hun levensgewoon ten en opvattingen in. Zeker is, dat deze houding van onze jongens „zonen van edellieden" noemen de Indonesiërs hen een enorme reclame voor ons vormt." „Over hun geduld? Eén voorbeeld: toen generaal Spoor hen vertelde, dat zij langer dan de oorspronkelijk geprojecteer de anderhalf jaar zouden moeten blijven, reden de legerauto's de volgende dag met het opschrift: „O.V.W. wegens enorm succes geprolongeerd!" „En nu? Voorlopig eens van het weerzien van vrouw, kind en vaderland genieten!" Hetgeen voor ons het sein was om weg te gaan Opsporing van moedige jongen gevraagd Gistermorgen viel de tweejarige Gerard van Baarn bij de Lingestraat in de Jan Gijzenvaart. Een juist passerende jongen sprong van zijn fiets en te water en haalde het knaapje eruit. Een dame bood de jeugdige redder droge kleren aan, doch deze reed al weer weg en zei: „Och, het is niets, ik ben uit Amster dam en logeer in Bloemendaal, dus ik ben zo thuis." De vader van de drenkeling wil echter gaarne zijn dankbaarheid tonen en roept de medewerking van onze lezers in hem het adres van de ongeveer veertienjarige redder te verschaffen. Wie helpt? Fleurig kinderfoneel Tom Poes en Ollie Bommel als kikkers Een paar honderd kinderen hebben gister middag de hitte getrotseerd om in de Ge meentelijke Concertzaal te gaan kijken hoe de twee door hen gevierde helden Tom Poes en Ollie Bommel, benevens de hoge autori teiten van de gemeente Rommeldam, onder invloed van een „onbeschofte" watergeest in een hele stoet jammerlijke kikvorsen ver anderen. Enkele van deze jeugdige bezoekers hadden zich voor deze gelegenheid zelfs in niet meer dan een zwempak gestoken. Ja dat kunnen zij doen! Het gegeven van de vertoonde klucht werd door Chris Hofland ontleend aan de alom bekende beeldverhalen van Marten Toonder. Het grote verschil in uitwerking tussen deze operette en de fameuze striptekeningen be staat hierin, dat de laatstgenoemde categorie meer en meer de heimelijke aandacht van het volwassen publiek geniet, terwijl de hier besproken voorstelling nog geheel op de fan tasie van het kind is afgestemd. De amusante avonturen aan gene zijde van het voetlicht vonden in de zaal zo'n veelstemmige weer klank. dat men stellig van een flink succes mag spreken. Er was dan ook vrijwel alles, wat het kinderhart begeren kan: veel span ning na legio komische verwikkelingen, wat vlotte zang en dans ïn het eerste bedrijf een soort bij de dierenwereld aangepaste ochtendgymnastiek benevens fleurige decoratie. Nu en dan werd er trouwens een aardig stuk toneel op de planken gezet, zoals de vermakelijke charge met de blanke sabel van Heer Bommel vlak vóór de pauze. Binnen kort komt het gezelschap van Chris Hofland hier mei hetzelfde stuk terug. DAVID KONING „De partij is in vele opzichlen tekortgeschoten...." Haarlems Bloemenfeest DONDERDAG 29 JULI 15,— uur: Opening Zomertentoonstelling in >t Frans Halsmuseum door burge meester mr. P. O. F. M. Cremers. 20,45 uur Openingsvoorstelling 'Openlucht spel „Frans Hals" op het binnen plein van de Kloveniersdoelen. De aquariumtentoonstelling in de kassen van de Stadskweektuin wordt op Vrijdag avond om 20 uur geopend. ZOMERTENTOONSTELLING 1948 Magistrale Schuttersmaaltijd domineert Op de Zomertentoonstelling in het Frans Halsmuseum, die morgen wordt geopend, zijn de 22 doeken die Haarlem uit de col lectie uit Duitsland teruggevoerde schilde rijen verkreeg aangevuld met twee in bruikleen ontvangen schuttersstukken op gelukkige wijze gegroepeerd om Frans Hals' „Vergadering van Officieren van de Cluve- niersdoelen", die de zaal op indrukwek kende wijze beheerst. Onder de uit de recuperatie ontvangen kunstwerken bevinden zich geen sensaties, doch wel zal deze verzameling het bezit van Haarlems stedelijk museum op waardige wijze aanvullen en verfrissen. Van enkele schilders, die tot nu toe niet behoorlijk ver tegenwoordigd waren wij denken bij voorbeeld aan Heda en Dirc Hals zijn thans werken van een representatief ka rakter aanwezig. Verreweg de belangrijkste aanwinst is tevens het oudste werk op de expositie: Twee vleugels van een triptiek met voor stellingen uit de Nieuw-Testamentische levens van Joachim en Anna van de vijf- tiende-eeuwse anonymus, die als de Mees ter van Alkmaar wordt aangeduid. Op het linker paneel wordt de afwijzing van het offer van de kinderloze Joachim verbeeld, op het rechter de'verrukking van het echt paar na de Goddelijke verhoring van hun smeekbeden. De bezoekers zullen zich aan een uit de intimiteit en overtuigingskracht van dit stuk voortkomende ontroering ze ker niet kunnen onttrekken. Chronologisch volgt dan Jan Mostaert's visie op de Verovering van Amerika, dat, gezien de vele onafgewerkte vlakken, als onvoltooid is te beschouwen. De natuur schildering wint het zeker van de geschied schrijving de kunstenaar had blijkbaar een zeer gezapige indruk van de strijd om de goudlanden ook al werd volstaan met .de toekenning van enige uitheemse trekjes aan een overigens Nederlands landschap. Van de oudere doeken vermelden we voorts nog een harmonisch tafereel „De aanbidding der herders bij toortslicht", waarin de Italiaanse en de Nederlandse in vloeden in het werk van de auteur van het befaamde „Schilderboeck" versmolten zijn. De Haarlemse school is, zoals voor de hahd ligt, rijk vertegenwoordigd. Het „Ele gant gezelschap in een klassiek intérieur" (het groepje amoureuze dames en heren werd door Dirc Hals, een jongere broer van Frans en het décor door Dirc van Delen gepenseeld) en het in de trant van Esaias van de Velde geschilderde „Tuinfeest" dat in 1940 in het kunstbezit van een zekere heer Hitier terecht kwam representeren de frivole zijde van de society-schilder- kunst. Het oog wordt zeker ook gestreeld door de Stillevens van Heda en Jan Jansz. van de Velde, het> eerste uitbundig, overdadig van leven, het tweede ingekeerd en inge togen, daardoor juist wellicht nog meer benaderende de letterlijke betekenis van de naam van het genre, waartoe het be hoort. Op deze Haarlemse tentoonstelling ont breken de werken, die de stad en haar omgeving in beeld brengen natuurlijk niet. Allereerst zijn daar de nuchtere, statige, starre, maar in ieder geval waarheidsge trouwe gezichten van Berckheyde op de Grote Markt en Elswout, het marktplein werd bovendien weergegeven door Dirc Maes en Adriaen Oudendijk, wier doek de- EXAMENS HOOFDAKTE. Voor de Hoofdakte werden op 27 Juli te Haarlem vijftien candidaten geëxamineerd. Geslaagd voor het gehele examen: A. J. Peeman, Heiloo; M. J. Parsuus, Amsterdam: L. A. Dijkstra, Woubrugge; R. Abbenee, Den Helder. Geslaagd voor gedeelte A: M. J, Japenga, Breezand; B. J. de Jong, Beemster; H. J. A, M. Koevoets, Harenkarspel. Geslaagd voor gedeelte B: Mej. C. C. Lan- geveld, Lisse, Mej. U. Th Brügeman, Wor- mer; Mej. C. M Dullemans. Amsterdam. EXAMEN HANDENARBEID te Haarlem op 26 en 27 Juli. Geslaagd de Heren. M. van Tol, G. Boer stoel, D. v. d Meulen, H. J. van Zalingen, J. Schipper, A. P. Brinkman, H. F. Grimme, J. G. de Groot, N. A. L. Elderhorst, J. G. Tesse- laar, J. A. Teunissen, A. L. Peeters, G Teu- nissen van Manen. Afgewezen: 1. zelfde kwaliteiten vertoont. Van Salomon Jacobsz. Ruysdael is er een kleurige visie op Zandvoort, de postkoets zou men later zo als illustratie, bij Dickens kunnen aantreffen van zijn neef Jacob een ruig, romantisch Strandgezicht bij Egmond aan Zee. Dat evenwel niet de afmetingen van een schilderij bepalend behoeven te zijn voor zijn waarde, wordt door dr. Johannes Prins met zijn warm-aandoend, goed doorwerkt Stadsgezicht en door Cornelis Springer met de bekoorlijke Raamgracht te Haarlem, be vestigd, waarbij opgemerkt wordt dat de schilder de St. Annatoren ten bate van het effect iets verplaatste. Het curiosum wordt gevormd door het aan Jan Casteleyn toegeschreven Portret van een lezende man, dat op niet-artistieke gronden door de Duitsers voor. een product van Vermeer werd gehouden. De heer Baard wijst er in de catalogus op, dat het compositieschema en de koelheid der be lichting deze veronderstelling niet zeer aan vaardbaar maken. Zeker is, dat men lang naar dit Portret kan kijken, omdat het een groot aantal soms met elkaar tegenstrijdige kwali teiten bezit en men mede daardoor gevan gen blijft in een ban van geheimzinnigheid. Hals domineert. Steeds weer wendt het oog zich naar de Schuttersmaaltijd van de Haarlemse groot meester, waaraan nog meer luister wordt bijgezet door de aanwezigheid van het een halve eeuw vroeger gedateerde „De Pos eters" van de Amsterdammer Dirck Ba- rentsz en door de Vaandrig Loef Vredericx van Thomas de Keyser uit '1526. De directeur van het Frans Halsmuseum besloot zijn inleiding tot dit magistrale werk in het Feestprogramma voor de Bloemenweek aldus: „De gelukkige belichting, die het doek bij zijn tijdelijke plaatsing ontvangt, en het toemeten van de ruimte, die het in zijn* oorspronkelijke opstelling zozeer ontbeert, doet ons sterker dan ooit realiseren, dat we hier staan voor een der boeiendste schep pingen in de reeks van het Hollandse groep- portret. Het kan intussen zijn waarde heb ben, dat door een ongezochte aanleiding een van Hals' schoonste groepportretten op deze nadrukkelijke wijze in de belangstel ling wordt geplaatst van het publiek. En onwillekeurig denken we dan aan het Haar lemse publiek, aangezien de belangstelling van de buitenlanders voor ons uniek mu seum nimmer te wensen overlaat. Moge de tweeledige manifestatie in Doelen en Mu seum de Haarlemmers dieper doordringen van het bewustzijn, dat Frans Hals óók ge werkt heeft voor de nazaten van de bur gerij, die hij vereeuwigde en wier §tad een wereldfaam kreeg door de macht van zijn hand! Het carillon speelt De stadsbeiaardier, Reinoud Heering, zal Donderdagavond van half acht tot half negen de volgende wijsjes van de torentransen van de St. Bavo strooien: 1. Allegro, K. Lefèvre; 2. a. In 't soetste van de Meye, Oud Ned. Lied: b. Waarom koken de boeren de pap zo dun: c. Winkeken. daar het bos af draalt. Oud Ned. Lied: 3. Gavotte, J. S. Bach: 4. a. Mooi lievertje loop je het grachtje mee rond. A. Loosjes: b. Het smidien, E. WëttigWeissenborn; c. Met Jan, K. Mesdagh: 5. Jesus, jov of man's desiring, J. S. Bach: 6. Variaties over 't Ros Beiaard. Staf Nees; 7. Jubelklolcjes, A. Rolliers: 8. a. Klein Moederke, E. Hullebroeck; b. Wiege lied, J. Opsomer; 9. Ma Poupée cherie, D de Severac; 10. Improvisatie over Gezang 121. Orgelbespeling Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 29 Juli 1948, des namiddags van 34 uur door Jan D. Boeke luidt als volgt: 1. Preludium und Fuge, fis. D. Buxtehude; 2. ..Vater unser im Himmelreich" 3 strophen, D. Buxtehude; 3. Ricercar in e. oJh. J. Froberger; 4. a, 3 bewerkingen v. Psalm 65/Ina Lohr; b. 2 be werkingen v. Psalm 42. Jan Boeke; 5. Partita „Wachet auf, ruft uns die Stimme", Hugo Distier. (Toccatta. Bicinium und Fuge); 6 Toccata, Adagio und Fuge, C dur, Joh. S. Bach. HONKBALWEDSTRIJD VOOR DE NIWIN Op het gemeente-terrein van het Noorder Sportpark (achter het EDO-terrein) zal Zon dag 1 Augustus een honkbalwedstrijd wor den gespeeld tussen Haaj-lem B en Amster dam B. De opbrengst van deze wedstrijd komt ten goede aan de NIWIN-sportartike- len-actie voor onze militairen in de tropen. Het partijbestuur van de C.P.N. heeft in een brief aan de besturen, ledeh en vrien den van de partij uitvoerig de communis' tische nederlaag bij de jongste verkiezin gen besproken. Het bestuur verheeltzich niet dat tal rijke kiezers, die in 1946 op de C. P. N. hadden gestemd, bij de P. v. d. A. terecht zijn gekomen. „Hierbij moet in aanmerking genomen worden", aldus het bestüur, „dat de P. v. d. A. de hulp had van de Trotzkistische 'groepen (Vlamgroep e.a.), welke een aan tal aanhangers der vooroorlogse R.S.A.P., die in 1946 op de C.P.N. gestemd hadden, thans bewogen hebben de P. v. d. A. te steunen." Na vastgesteld te hebben dat in de afge lopen tijd alle andere partijen hun krachten tegen het communisme hebben gericht en de tegenstanders van de partij openlijk hebben verklaard dat de C.P.N. bij de ver kiezingen buiten gevecht zou worden ge steld, constateert het partijbestuur in de brief, dat zij daarin niet zijn geslaagd. Het partijbestuur legt er vervolgens de nadruk op, dat „eenheid in de strijd tegen de reactie het voornaamste parool is en blijft" om dan verder vast te stellen dat de partij de gebreken in haar activiteit en or ganisatie moet onderzoeken en door cri- tiek én zelfcritiek de oorzaken daarvan dient bloot te leggen. Het partijbestuur is van mening „dat de ernstige verliezen bij de verkiezingen niet alleen door de anti communistische aanvallen te verklaren zijn". Het feit dat de partij bijna een kwart van haar kiezers van 1946 heeft verloren is volgens het partijbestuur voornamelijk aan de volgende oorzaken toe te schrijven: „De strijd voor de nationale zelfstandig heid tegenover Amerika staat niet voldoen de in het middelpunt van het optreden der partij. De partij is er niet in geslaagd de massa van de werkers van de ernst der Amerikaanse bedreiging te overtuigen. Zij heeft de concrete gevolgen van de Ameri kaanse inmenging onvoldoende aangetoond. Zij heeft de illusie, die de Marshall-hulp gewekt heeft,, onderschat en onvoldoende ontzenuwd". De partij is tekort geschoten bij de voor lichting over de successen van het socia lisme in de Sovjet-Unie en over de rol Van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten in de strijd voor een duurzame vrede. De partij is schromelijk tekort geschoten in haar werk voor de behartiging der kleine en allerkleinste dagelijkse belangen van de arbeiders, landbouwers en kleine mid denstanders. In het bijzonder wreekt zich het feit dat de communisten slechts in ge ringe mate in het N.V.V. en de confessio- nale vakorganisatie, voor de belangen der arbeiders optreden, in welke organisaties de grote massa der arbeiders is georgani seerd. Ook heeft de partij nagelaten een zelf standige houding in te nemen inzake de eenheid van de vakbeweging, de voor waarde tot versterking van de krachten der arbeidersklasse, tot 't bereiken van betere levensvoorwaarden. De partij heeft veel te weinig gedaan om de ideologie van het communisme te ver breiden en zodoende de aanhangers, die zij op grond van haar verzetswerk in de oor log had gewonnen, een vaste, geestelijke grondslag te geven. De partij is tekort geschoten bij de wer ving voor „De Waarheid" en de verdedi ging van het dagblad tegen de openlijke en bedekte aanvallen van zijn vijanden. De reactie slaat het dagblad naar het. leven en laat geen middel onbeproefd om zijn verspreiding te belemmeren. Als ge- OP ALLES VOORBEREID. In Eysden bij de Belgische grens heeft de politie een zeventienjarige Haarlemse jongen aangehouden, die gewapend was met een groot Duits geweer en tweehon derd scherpe patronen. Voor alle zekerheid is de politie toen ook eens bij hem- thuis gaan kijken en heeft daar achter een boekenkast een stengun met 136 scherpe patronen in beslag ge nomen. FAILLISSEMENTEN. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 27 Juli 1948 in staat van faillissement verklaard: F. Tillemans, bakker, wonende te Haarlem, Theemsplein 24. Rechter-Commissaris: mr J. H. H. Hiilsmann. Curator; mr Silvain Groen, advocaat en procureur te Haarlem, Arnoldus Josephus Scholte, vertegen woordiger/boekhouder, wonende te Haar lem, Ternatestraat 34. Rechter-Commis saris: mr J.- H. H. Hülsmann. Curator: mr S. C. van der Wall, advocaat en procureur te Haarlem. Tevens werd, met gelijktijdige afwijzing van de gevraagde surséance van betaling, staat van faillissement verklaard: Henri Beckers, koopman, wonende te Haarlem, Houtplein 34, en aldaar alsmede te 's-Gravenhage handeldrijvende als gros sier in étalage- en aanverwante artikelen onder de naam „Nederlandse Etalage In dustrie". Rechter-Commissaris: mr J. H. H Hiilsmann. Curator: mr J. D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem. Na gedaan verzet is vernietigd het fail lissement van: Frieda Johanna Pleij, weduwe van de Jong, zonder beroep, wonende te Heem stede, Jac. Perklaan 5. Rechter-Commis saris: mr C. E. Muller. Curator: mr J. A. P. C. ten Bokkel, advocaat en procureur te Haarlem; tevens is vernietigd het faillissement van: Willem Karei Groenhart, caféhouder, wonende te Wormer, Dorpsstraat 2. Rech ter-Commissaris: mr C. E. Muller. Cura- trice: mevrouw mr H. S. J. M. Felhoen KraalOtte, advocate en procureur te Wormerveer. SCHEKPVAART HOLL. AFRIKA LIJN. Leopoldskerk. 26 Juli te Tanger van Mombassa. Lievevrouwen- kerk, 26 Juli te Lorenzo Marquez van Beira HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Congo- stroom. 26 Juli van Cora naar Lagos. Jaar- stroom. 25 Juli te Takoradx naar Lomo. Para. 25 Juli van Port "Arthur naar Duala Maas- kerk. 24 Juli van Port Arthur te Duala. MIJ. NEDERLAND. Bali. 23 Juli te New Orleans van Houston. Java. 24 Juli Key west gepasseerd naar Houston Van der Waals, 24 Juli van Londen naar Marseille. OCEAAN. Antasis. 26 Juli te Amster dam naar Batavia. Glinstras, 24 Juli te Suez. Polydorus, 25 Juli van Suez naar Balikpapan. Polyphemus. 23 Juli te Marseille. VINKE EN CO. Zijpendorp. van Jucaro naar Rotterdam, 26 Juli 100 mijl Z.Z.W. van Bermuda-eilanden. GRUNO. Doggersbank, 27 Juli vertrok ken van Dublin naar Port Talbot. Elma, 26 Juli van Slite naar Hernosand. Jacoba. 26 Juli van Aalborg naar Lübeck. Spurt. 26 Juli van Skelleftea naar Rotterdam. Twee Ge broeders. 26 Juli te Holtenau van Aalholm. K. H. L. Amstelland, 25 Juli te Rio de Janeiro. Delfland, 26 Juli te Rio de Janeiro. volg hiervan ziin vele lezers en kiezers voor de partij verloren gegaan. De partij vertoont nog steeds zeer grote zwakten bij het werk voor de dagelijkse belangen van de werkers in de gemeente raden en gemeentebesturen. Op het gebied van de organisatie is de toestand in de partij zeer onbevredigend, vooral voor wat de geschooldheid en de bekwaamheid van het kader betreft. Als gevolg hiervan is de partij er slechts zeer ten dele in geslaagd haar invloed organisa torisch vast te leggen en uit te breiden". Het partijbestuur heeft de hoofdredac teur van „De Waarheid", de heer Paul de Groot, van zijn functie ontheven om hem volkomen vrij te maken voor de functie van algemeen secretaris der C.P.N. Als zijn opvolger is aangewezen de heer F. Schoo- nenberg. die tot dusverre plaatsvervangend hoofdredacteur was. Het Concertgebouw tijdens de Bloemenweek In de voor deze gelegenheid feestelijk ver sierde Concertzaal worden gedurende de Haarlemse Bloemenweek enkele bijzondere voorstellingen gegeven. Op Zondagavond 1 Augustus spelen Piet Kohier en de zijnen de bekende klucht „De Kampioen Leuge naar" en twee dagen later volgt een geva rieerd programma, waaraan o.a. medewerken: de komiek Mr. Doodle, de vermaarde goo chelaar Niberco en de conferencier Kees Pruis. Het volkstoneel-gezelscha'p van Wil lem Goossens vertoont Zaterdag en Zondag 7 en 8 Augustus het veelbesproken drama uit de bezettingstijd „Het vierde beest" van pater Henri de Greeve, waarvan de baten gedeeltelijk bestemd worden voor liefdadige doeleinden. In de voornaamste rollen ziet men Willem Goossens. André van Dijk en Heddy Bouber. Voor de jeugd komt er Zon dagmiddag 8 Augustus een herhaling van „Tom Poes en Ollie Bommel als kikkers" door het ensemble Chris Hofland. In deze week valt ook het vijfde zomerconcert van de H. O. V. onder leiding van Marinus Adam met de achttienjarige pianist Theo Bruins als solist Volksbond tegen Drankmisbruik Ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Volksbond tegen Drankmisbruik, welke vanmiddag in het restaurant in Groe- nendaal te Heemstede gehouden wordt, zijn de afgevaardigden vanmorgen officiëel door het gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn heette de gasten wel kom en besprak de werkzaamheden van de bond. Hulde bracht hij aan de werkers, om dat zij in de loop der jaren veel bereikt hebben. De arbeid van geheelonthouders verenigingen, de verbetering in de volks huisvesting en de sport hebben natuurlijk ook gunstig gewerkt. Zeventig jaar geleden was het gebruik van alcohol tien liter per hoofd en in 1939 was het gedaald tot eén liter Over cijfers van de laatste jaren had spreker niet de beschikking. Heemstede ver heugt zich over het bestaan van de -Volks bond, omdat de gemeente voordeel heeft bij het bestaan van de cantine aan de Heem- steedse Dreef. Tenslotte sprak de burge meester de beste wensen uit voor de toe komst. De voorzitter van de Volksbond tegen Drankmisbruik, mr. W. C. Wendelaar dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst. Na dat de afgevaardigden een bezoek hadden gebracht aan de cantine aan de Heemsteedse Dreef vereenigden zij zich aan een lunch. Jubileum bij de Walvisvaart De heer A. Warnderink Vinke was op 1 Juli 25 jaar directeur van de rederij Vinke en Co. te Amsterdam, de maatschap pij die de „Willem Barendsz" exploiteert. Maandag 2 Augustus recipieert de heer Warnderink Vinke ten kantore van de maatschappij, Geldersekade 10. Ten aanzien van plannen voor een zuster schip van de „Willem Barendsz" wenste de directie ons geen nadere bijzonderhe den te verstrekken. BANKBILJETTENCIRCULATIE BIJNA 3 MILLIARD. Ten dele onder invloed van de naderende ultimo is de bankbiljettenomloop, blijkens de verkorte balans van de Nederlandse Bank per 26 Juli, met circa 37 millioen toe genomen tot 2995.9 millioen gulden. Hier mede heeft de circulatie haar hoogste stand van dit jaar bereikt sedert de jaarwisse ling, toen de 3 milliard werd overschre den. GEEN KOMKOMMERS EN TOMATEN NAAR DUITSLAND. Het Centraaf'Bureau voor de Tuinbouw veilingen heeft aan de veilingen opdracht gegeven geen tomaten en komkommers naar Duitsland uit te voeren, omdat het niet met zekerheid vast staat, dat de vele tonnen groenten die reeds aan Duitsland zijn ge leverd voor de voeding van de burgerbe volking, betaald zullen worden. Dit heeft tot gevolg gehad, -dat op de veilingen in het Westland de prijzen voor tomaten daalden van 8, 11 en 13 tot 2,50 en 1,98 per bak. INTERNATIONAAL CALVINISTEN CONGRES TE AMSTERDAM. In de nieuwe Waalse Kerk aan de Kei zersgracht te Amsterdam opende prof. dr G. Ch. Aalders, emeritus-hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, Dinsdag middag het vijfde internationale Calvinis tencongres, dat op verzoek van de Engelse en Schotse geloofsgenoten.door de Neder landse calvinisten is belegd. Sinds 1939 (Edinburgh) is een dergelijk congres niet meer gehouden. De buitenlandse deel nemers komen uit Amerika, Schotland, En geland, Zuid—Afrika, Duitsland en Zwit serland. Engeland vraagt interventie van de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad begon Dinsdag met het Syrische verzoek, de status van Pales tina aan het oordeel van hel Internationale Hof van Justitie te onderwerpen. Dit voor stel werd afgewezen. Daarop diende de Britse afgevaardigde- Cadogan de volgende resolutie in: „De Veiligheidsraad, gezien de door de bestandscommissie op 14, 15 en 17 Juli verzonden boodschappen ten aanzien van de vijf employés van de Jeruzalemse electriciteitsmaatschappij, die door de Irgoen Zwai Leoemi zijn ontvoerd, ondersteunt de eis van de bestandscommis sie om vrijlating van de vijf mannen en eist hun uitlevering aan de bestandscommissie te Jeruzalem''. Jacob Malik (Sovjet-Unie) betoogde, dat de raad niet bevoegd was tussenbeide te komen, daar de betrokken kwestie door de Israëlische justitie in behandeling was genomen. Ingaande op een verzoek van de Franse afgevaardigde, Parodi, verklaarde Cadogan dat hij zou toestemmen in uitstel van de beslissing over zijn resolutie, mits het voor korte tijd zou zijn. De raad verdaagde daarop zijn zitting tot Donderdag; op die dag zal de Indonesische kwestie behandeld worden. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren ves tigt er de aandacht op. dat het zeer gewenst is voor dieren in de weide enige beschutting te plaatsen tegen de brandende zon. Voorts late men honden op zonnige wegen niet urenlang achter een rijwiel aandraven. Ossendreoht heeft na oen rattenplaag en een Coloradokeverinvasie thans ook een krekelplaag. *De vuilnisbelt schijnt voor deze muzikale diertjes een dorado te zijn. Vijfhonderd Oostenrijkse kinderen arri veerden Dinsdag in Venlo. Zij zullen enijje maanden bij protestantse pleegouders in Nederland worden opgenomen. Almcn heeft Dinsdag feest gevierd, want door het gereedkomen van de brug over het Twente-Rijnkanaal is het dorp thans uit zijn isolement verlost. Dinsdagavond is de burgemeester van Pontianak, de heer A. D. S. Hidayat, op Schiphol aangekomen. Dc heer Hidayat zal in Nederland de jubileumfeesten bijwonen. In Hensbroek by Alkmaar is de grote boerderij van de heer W. Zwagerman afge brand oorzaak: hooibroei. Het vuur sloeg over naar twee woningen, welke echter be houden konden worden. In Waalwijk is het woonhuis van de schoenfabrikant L. L. gedeeltelijk uitgebrand. Een partij leer ter waarde van f 10.000 welke op zolder lag, ging verloren. De party was niet verzekerd. ïn Den Haag beginnen heden de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad. Op 30 plaatsen zijn bloemenversieringen aangebracht en 's avonds zijn vele gebouwen geïllumineerd. In Leeuwarden is kort na do oorlog een fabriek van timmermansduimstokken opge richt. Vóór de oorlog werd dit gereedschap uit het buitenland geïmporteerd. Thans pro duceert de fabriek voldoende om in de Ne derlandse behoefte te voorzien. De fabriek wordt thans naar Drachten overgebracht. In Harculo in de gemeente Zwoller- kerspel ging 's nachts de woning met inboe del van de landarbeider M. In vlammen op. De politie ontdekte, dat de brand gesticht was door de 29-jarige schoonzoon van M., die in Hattem woont. Hij was kwaad gewor den, omdat zijn vrouw was weggelopen en bij haar ouders een toevlucht had gezocht. Het Centraal Stembureau heeft naast de heer J. Brandenburg (C. P. N.) te Amster dam, die voor drie groepen van provincies was gekozen tot lid der Eerste Kamer, be noemd verklaard tot lid der kamer de heer J. van Santen te Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING. De kleermakerij J. A. Libosan, Kleine Houtstraat 87. bestaat 7 Augustus tachtig jaar. Morgenochtend om kwart voor tien zal dè voorzitter van Haarlems Bloei, wethouder D. J. A. Geluk, de eerste door de Stichting Haarlems Bloei georganiseerde rondvaart door de Haarlemse grachten en singels openen. Opgericht is de Klaverjasbond voor Haarlem en omstreken. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. Ausma. voorzitter, C. Leydeckers, Kleverlaan 42, secretaris, J. Geldorp. J. van der Aar, Duyn, Smaling en Vens. Zoals wij reeds hebben meegedeeld, verhuist d" Officier-fiscaal met zijn staf op 1 Augustus van Kenaupark 19 naar Amster dam. Hermietenstraat 1. In de afgelopen nacht werd ingebroken in een villa aan de Zuiderhoutlaan. De in brekers wisten niet verder te komen dan de voorkamer, waaruit ze een Perzisch kleed en een tafelkleed meenamen. „Ga ,1e gang maar!" riep de vijftigjarige veger B. Makkenstorm van de Gemeente- reinigin tot de chauffeur van een vuilnis auto, waarvan de inhoud in een in de haven liggende lege schuit gestort moest worden. Ongelukkigerwijs werd hij daarop door de wagen da steiger afgeduwd, zodat hij in de schuit viel. Met een hersenschudding is hij naar het Grote gasthuis overgebracht. Dc Haarlemse rechtbank hoeft uitspraak gedaan in de zaak tegen twee Haarlemmers, die zich hebben schuldig gemaakt aan dief stal van kippen in dc Haarlemmermeer. P. van D. werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar en de rechtbank stelde de stukken van de landarbeider A. B een neef van de andere verdachte, in handen van de rechtercommissaris voor het inwin nen van een voorlichtingsrapport. Het Marine Hospitaal, gevestigd in ..Duinrust" le Overveen, zal Dinsdag 3 Augustus officiëel in dienst worden gesteld. Dc kluchtspelers met de bekende komiek Piet Köhler'aan 't hoofd zullen de Haarlem mers Zondagavond in het Gemeentelijk Con certgebouw een vrolijke avond bezorgen met de twee honderdste opvoering van „De kampioenleugenaar". In de kunsthandel Leffclaar aan de Grote Markt te Haarlem worden tot 21 Augustus schilderijen en aquarellen van Jo Schrijnder tentoongesteld. Heemstede Tuinlieden naar „Berg en Bos" Dinsdag ondernam de Onderlinge Tuin liedenvereniging Aerrtenhout en Omgeving een excursie naar de bloemententoonstel ling in 't gemeentelijk park „Berg en Bos" te Apeldoorn, waar zij werden ontvangen en rondgeleid door de oud-voorzitter van de vereniging, de heer Radstaken, thans chef van de afdeling Plantsoenen aan het Loo. De Rozenhal trok natuurlijk de alge mene aandacht, doch het viel de leden op, dat er over het algemeen weinig nieuwe soorten en variëteiten werden getoond. Ook werd een bezoek gebracht aan open luchttheater en -bioscoop. Het was een geslaagde tocht waaraan ook enige ereleden en oudleden, die thans elders wonen, deelnamen, zodat goede relaties weer werden aangeknoopt. CONCERT IN „GROENENDAAL". t De R.K. Harmonie „St. Michaël" zal op Zondag 1 Augustus onder leiding van de heer J. Kikke van 3 tot 5 uur con concert geven in het wandelbos „Groenendaal" en het volgend programma uitvoeren: 1. Tele- funken, mars, Joh. Evert; 2. Tancrede, ouverture. Rossini; 3 Rozen uit het Zuiden, wals, Joh. Strauss: 4. La Grande Duchesse, Fantasie, J. Offenbach; 5. Pique-dame, ouverture, F. v. Suppé; 6. Heinzelmann- chens Wachtparade, K. Noack; 7. La Pou pée de Nurembourg, ouverture, A. Adam; 8. Stars and Stripes, Mars, Sousa. Amsterdamse Beurs •Slntkoers Openings Gisteren koersen Koninklijke Olie. 3371/2 336% 2951/, 296)4 255'/J 256i/2 A. K U 170% 170% Nederlandse Ford 343 Nederlandse Kabei 290 v Berkel's Patent 121 Scheepvaa rt- U nle 182 181 Holl.-Amerika Lijn 197 Dell Maatschappij 154 152)4 H. V. A. 222 221% A'dam Rubber 160 Vi '60% Ned. Handel Mij.. 1581/2 N.-I. Handelsbank 122$! Billiton MU n 465

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3