Haarlems Dagblad iNieuwe Formateur Molotof houdt zich schuil Hagenaars moesten hedenmorgen te voet naar hun werk Hongaarse president afgetreden Bloemen* 'in Voor de vierde maal brand in kamp Laren Weerbericht 163e Jaargang No. 19003 Bureaux Grote Houtst? 93 Tel Adv en Admin. 110724 1 48 25 Redactie 10fi00 Direct.-Hoof dred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. I Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 31 jat. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem fBISTEREN heeft dr. Beel de moeizame j strijd opgegeven. In vormelijke trant zegt men: Dr. L. J. M. Beel heeft H.K.H. de Prinses-Regentes verzocht, hem van zijn jopdracht tot vorming van een kabinet te ontheffen. De Regentes heeft toen de presi dent van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik eveneens R.K. met de op dracht belast en deze nieuwe formateur verzocht, zoals te doen gebruikelijk is, haar in beraad te mogen houden. Waarom heeft dr. Beel het strijdperk verlaten? Het was zover gekomen, dat de Christelijk-Historischen gisteren „zijn hoofd eisten", hetgeen u niet in bloeddor stige zin maar slechts als vakterm uit het politieke laatje moet verstaan. Er kwam bij dat de fractieleider van de V.V.D. in de Tweede Kamer, mr. Oud, zioh Donderdag middag in de Tweede Kamer verzet had I tegen een afdelingsonderzoek van de wets ontwerpen betreffende de Grondwetsher ziening voor en aleer er een nieuw kabinet zou zijn. Dit nieuwe kabinet zoft volgens zijn voorstel eerst een uiteenzetting van het te voeren beleid moeten geven. Weliswaar werd dit voorstel met 4121 stemmen ver- worpen en dat van de voorzitter om Woensdag het afdelingsonderzoek te hou den daarna aangenomen, maar dr. Beel leidde uit het gebeurde blijkbaar af, dat hij op steun van de vrijzinnigen tot aan neming van de Grondwetsherziening weinig staat meer kon maken. En voor die aan neming is, zoals men weet, een meerder heid van twee derden nodig. De nieuwe formateur, mr. J. R. H. van Schaik, moet het nu proberen. Uit het feit dat hij de opdracht in beraad heeft geno men dient men af te leiden, dat de Partij van de Arbeid bereid zou zijn om onder bepaalde voorwaarden ook aan een kabinet onder déze leiding deel te nemen. Tot die voorwaarden voor deelneming zou dan ongetwijfeld in de eerste plaats de hand having der politiek inzake Indonesië be- j horen. Ware de Partij van de Arbeid bij voorbaat gekant tegen de aanvaarding van een andere R.K, formateur dan dr. Beel, dan zou mr. Van Schaikbwel zeer weinig uitzicht hebben op resultaat. Intussen is de nieuwe formateur een in de Katholieke Volks Partij veel meer naar rechts georiënteerde figuur dan dr. Beel. In tegenstelling met diens korte, pas in Februari 1945 aangevangen politieke car rière toen hij minister werd (in het laat ste kabinet-Gerbrandy) hetgeen hij sinds dien is gebleven heeft mr. Van Schaik een langdurige politieke loopbaan achter zich. Hij is 66 jaar oud en werd reeds in 1917 lid van de Tweede Kamer en in 1929 voor het eerst haar president. Vier jaar later werd mr. Van Schaik minister van Justitie in een der kabinetten-Colijn (1933 —1937). Als minister heeft hij veel minder succes geoogst dan als Kamerpresident. In deze laatste functie geniet hij zo algemeen vertrouwen, dat de Kamer hem een paar dagen geleden met 95 van de 97 uitge brachte stemmen als haar voorzitter her koos. Hij is een vriendelijk president met een uitgesproken zin voor humor, maar tevens is hij zeer strikt in de vervulling van zijn onpartijdige taak en met zijn lei ding valt niet te gekscheren. Van de nieu we formateur moet gezegd worden, dat hij een algemeen gerespecteerd rïian met een groot persoonlijk gezag is. Of en op welke wijze hij in zijn huidige opdracht zal slagen is een andere kwestie. Het is hier al eerder gezegd, dat de tot dus ver gevoerde onderhandelingen over de formatie de toestand niet verbeterd maar veeleer verslechterd hebben. Het was niet bij toeval, dat wij gisteravond rechts bo venaan deze pagina het woord van Con- dorcet citeerden: Elke partij moet zich wat minder met zichzelf bezig houden en wat meer met de publieke zaak. Het nummer tje touwtrekken, dat tot dusver is vertoond, lijkt beter op zijn plaats bij de juist aan gevangen Olympische Spelen dan in het Nederlandse staatsbeleid, dat dringend voorziening in het uitvoerend bewind vergt. Niet alleen zal onze buitenlandse „note ring", die er wezen mag, geenszins gediend zijn met een langdurige kabinetscrisis, maar bovendien eisen internationale on derhandelingen en de Indonesische kwestie het spoedig optreden van een sterk-gefun- deerde regering instede van een demission- nair kabinet. En het zou noch in ons land, noch daarbuiten een goede indruk maken als dat geen parlementair kabinet zou zijn. Tenslotte geeft zulk een kabinet immers de normale toepassing van het parlementaire stelsel aan; alle varianten erop, onder hun diverse benamingen, duiden slechts op een positie, die in wezen zwakker is. De nieuwe formateur verkeert in de noodzaak, met bekwame spoed te werk te gaan. Tot dusver is de publieke belangstel ling voor de kabinetsformatie niet overma tig groot geweest. Nu zij het karakter van een kabinetscrisis begint aan te nemen ver andert dat en vermoedelijk zal aandrang van verschillende zijden om tot zakelijke oplossing te komen zich doen gevoelen. R. P. De Donau-conferentie te Belgrado geopend De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken, Simic, heeft de Donauconfe- rentie te Belgrado, waaraan door elf lan den wordt deelgenomen, geopend met een toespraak, waarin hij zeide, dat in het ver leden geen enkele internationale overeen komst had kunnen voorkomen dat de Do- nau gebruikt werd voor aggressie tegen da landen, waar zij doorheen stroomt. Thans hebben de volksdemocratieën onder aan voering van de grote Sovjet-Unie, aldus Simic, het belangrijkste en grootste ge deelte van de Donau in bezit en aldus kun nen zij er toe bijdragen, dat deze rivier een doorgangsweg wordt voor de vrede en een weg voor internationale goederenruil. De Joegoslavische regering zou gaarne zien, dat het resultaat van deze conferentie een nieuw bewijs gaat vormen voor de moge lijkheid van internationale samenwerking tussen landen, die er onderling zeer ver schillende economische systemen op na houden alsmede voor de mogelijkheid van verzoening tussen de verschillende belan gen der Donaustaten. Leden van de conferentie zijn Groot-Brit- tannië, Frankrijk. Sovjet-Rusland, de Ver enigde Staten, Joegoslavië, Roemenië, Oekraine, Hongarije, Tsjechoslowakije en Bulgarije. Oostenrijk is door waarnemers vertegenwoordigd. In het hart van Haarlem ligt de bezonkenheid van eeuwen verankerd in de oude Bavo, het Stadhuis en de andere monumenten van tijdeloze schoonheid. Een bezon kenheid die thans omwoeld wordt door de kleuren en klanken van een feestvierende stad een bezonkenheid echter die daardoor geen dissonant vormt, omdat zij geboren is in de sierlijke, vreugdevolle tijden van voorvaderlijke schoonheidszin en kunstbesef. En daarom behoeft de feestvreugde zich in de schaduwen van deze oudheid niet in te tomen, omdat deze oudheid zelf in het licht van de zomerzon en de illuminaties een welwillende, begrijpende en welhaast weemoedige glimlach vertoont. Haarlem in feestelijke stemming: Dat geldt voor heel Haarlem, jong en oud, zelfs al is het eeuwen-oud. De oude klokken in de oude toren geven jonge klanken en de oude gevels rondom luisteren er naar met een jong hart. Pogingen der Westelijke vertegenwoordigers tot contact worden in Moskou gesaboteerd Reeds twee dagen proberen de Engelse en Amerikaanse vertegenwoordigers, die opdracht hadden zich in verbinding te stellen met Molotof, contact te krijgen met deze minister, die echter met onbekende bestemming uit Moskou vertrokken blijkt. Molotof is met vacantïe, aldus deelde de persdienst van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken mede. In Londen en Washington vat men deze afwezigheid op als een enscenering, die ten doel heeft voorlopig een bespreking op hoog niveau te voorkomen. Men verwacht, dat de ambassadeur van de Verenigde Staten, Bedell Smith en de vertegenwoordiger dei- Britse regering, Frank Roberts, zich regel recht tot Stalin zullen wenden, wanneer Molotof niet te Moskou terugkeert voor dit weekend. Nader wordt gemeld dat Frank Roberts toch nog is doorgedrongen in het Kremlin en gisteravond een onderhoud heeft gehad met Valerian Zorin, de waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie. De ANP-correspondent te Berlijn deelt mede: Vrijdag zijn prominente vertegenwoor digers der communistische partij (S.E.D.), der liberaal democratische partij en der christelijke democratische unie uit de Oostelijke zóne in het hoofdkwartier van het Sovjet-Russische militaire bestuur te Berlijn in Karlshorst ontvangen. Zij wer den in het kantoor van kolonel Toelpanof, die zelf uitstedig was, te woord gestaan door drie Sovjet-Russische officieren. Bij deze gelegenheid werd hun medegedeeld: Ten eerste: dat de aanvankelijk beoogde demonstraties en incidenten tijdens de ver gadering van het gemeentebestuur van 29 Juli op uitdrukkelijk bevel van Moskou waren afgelast. Ten tweede, dat de eenheidspartij haar strijd tegen „nood en onderdrukking" moet voortzetten en dat zij daarbij kon rekenen op de volledige ondersteuning der Sovjet-Russische bezettingsautoriteiten. Ten derde, dat van Sovjet-Russische zijde iedere gewenste medewerking zal worden verleend om Hermann Matern, de eerste voorzitter der Berlijnse eenheids partij, tot burgemeester, en Karl Lütke. de voorzitter van de communistische fractie in het Berlijnse stadsparlement, tot tweede burgemeester te benoemen. Program der Finse regering Het nieuwe Finse kabinet van de sociaal democraat Karl Fagerholm maakte Vrijdag zijn programma bekend, dat de volgende punten omvat: Onveranderde voortzetting van de bui tenlandse politiek: versteviging van het democratische stelsel: garantie van de on afhankelijkheid en vrijheid van de poli tieke en wettelijke organen; stabilisering van Het economische leven, stopzetting van de inflatie en handhaving van een gezonde verhouding tussen lonen en prijzen; ver mindering van de belastingen: geleidelijke afschaffing van de rantsoenering. Er werd in het program van het socia listische kabinet niets gezegd over natio nalisering der industrie. (United Press). Ten vierde, dat maarschalk Sokolofski bereid was de leiding der eenheidspartij te ontvangen onmiddellijk nadat zij de lei ding van het bestuur van Berlijn zal hebben overgenomen. Uit deze mededelingen meent men te kunnen afleiden, dat Moskou van plan is zijn politieke koers te handhaven en er niet aan denkt, tegenover de Westelijke mach ten een tegemoetkomende houding aan te nemen. Prins Bernhard bezoekt Olympisch zwemstadion Prins Bernhard bracht hedenmorgen een bezoek aan het zwemstadion te Wembley. Met zeer veel interesse volgde de Prins de tweede ronde van het schoonspringen heren van de driemeterplank. Daarna volgde Prins Bernhard de waterpolowedstrijd Spanje Zwitserland. Prof. dr. B. H. Molkenboer overleden Na een lichte operatie is te Nijmegen op bijna 70-jarige leeftijd overleden prof. dr. B. H. Molkenboer O.P., buitengewoon hoog leraar in de letterkunde der 17e eeuw en de Vondelstudie aan de universiteit te Nij megen. Prof. dr Molkenboer, die in 1937 het ere doctoraat ontving van de Amsterdamse Universiteit wegens zijn grote verdienste voor de Vondelstudie, was een der grootste Vondelkenners. Op het gebied der Vondel studie deed hij vele publicaties verschijnen. Prof. dr. Molkenboer heeft ook veel bijge dragen om de drama's van Vondel op het toneel te brengen. Kriipp schuldig bevonden Alfred Krupp en vijf van zijn naaste medewerkers zijn heden door het Ameri kaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg schuldig bevonden terzake van roof van materiaal en installaties uit de bezette gebieden. Vier verdachten werden vrijgesproken. NEWFOUNDLAND BIJ CANADA. Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Canadese regering maatregelen wil tref fen voor de aansluiting van Newfoundland, dat zich bij volksstemming daarvoor heeft uitgesproken, bij de Canadese confederatie en dat de Britse regering hiermede accoord gaat. Tot één uur tappen De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemene kennis, dat in het tijdvak van 31 Juli tot en met 7 Augustus 1948 het slui tingsuur van de tapperijen in de gemeente is bepaald op 1 uur des nachts. ONGEVAL BIJ ZIJLBRUG. Gisteren werd op de hoek Zijlsingel-Zijl- brug een wielrijdster in de bocht gecoupeerd door een vrachtauto. Zij werd geraakt, viel en kreeg diepe snywonden aan hand en benen. Daar niemand van de getuigen zich de naam kon herinneren van de autobestuur der, die wel was gestopt en de wielrijdster had geholpen, maar daarna op haar verzoek weer was doorgereden, wordt voorbijgan gers die bijzonderheden over het nummer van de auto of andere kentekens kunnen verschaffen, verzocht zulks bij de verkeers politie in de Smedestraat te melden. Personeel van de Haagse Tramweg- Maatschappii is gaan staken In de afgelopen nacht is in een ver gadering van ongeveer zevenhonderd man rijdend personeel van de Haagse Tramwegmaatschappü besloten heden morgen in staking te gaan. Reeds een jaar geleden heeft een groep in het HTM-personeel kenbaar gemaakt, dat de geldende lonen en loonregelingen voor hen niet aanvaardbaar zijn. Uit de Nederlandse Vereniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel en de HTM-directie is toen een looncommissie gevormd, welke deze aangelegenheid zou onderzoeken. -Volgens een mededeling ter vergadering heeft deze commissie haar werk nog niet volbracht. Men is. zowel over de houding van de Vereniging voor Spoor- en Tram wegpersoneel als van de HTM-directie on tevreden. De stakers eisen een loonregeling, zoals die voor het Rotterdamse tramper soneel bestaat. Invoering van deze rege ling zou volgens de stakingleiding gemid deld 15 procent loonsverhoging betekenen en bovendien een nieuwe technische loon regeling in zes klassen. In de afgelopen nacht om vier uur be gaven stakersploegen zich naar de remises om collega's, die de vergadering niet had den bijgewoond, van het besluit op de hoogte te stellen. Slechts enkele wagens reden uit Tussen hedenmorgen half zes en half acht verlieten enkele motorwagens van de HTM en een klein aantal autobussen de remises. Over het algemeen lieten de sta kers uitrijdende voertuigen met rust, al werd het bedienend personeel uitgejouwd. Ook bij de halten trachtten posters werk willigen over te halen om het werk neer te leggen. De stakingsleiding heeft het parool uitgegeven, „de handen thuis en de hoofden koel te houden". Men wil het pu bliek, dat van de enkele rijdende voer tuigen gebruik maakt, niet hinderen. Overal langs de straten stond vanmorgen publiek vergeefs op een tram of een bus te wachten. Het stakingscomité heeft verklaard, dat de Amsterdamse en Rotterdamse collega's de staking zullen steunen. De Haagse taxichauffeurs hebben besloten, de stakers financieel te helpen. Hef woord is aan [ames Ramsey Uil ui an: Een beetje minder weten en een beetje meer begrijpen: dat is, naar het mij voorkomt, onze grootste behoefte. Mr. J. R. H. van Schaik kabinetsformateur Dr. Beel heeft opdracht teruggegeven Dr. L. J. M. Beel heeft de Prinses-Regen tes verzocht hem te ontheffen van de hem verstrekte opdracht tot kabinetsformatie. De Regentes heeft daarop mr. J. R. H. van Schaik opgedragen een kabinet te vormen. Mr. van Schaik heeft verzocht, de op dracht in beraad te mogen houden. Mr. J. R. H. van Schalk (K.V.P.) is voor zitter van de Tweede Kamer. Mr Van Schaik is gisteren met zijn be sprekingen begonnen en heeft daarbij ter stond de kern der moeilijkheden benaderd, hetgeen mogelijk was doordat hij meer malen bij de formatiepogingen van Dr Beel was geraadpleegd. In parlementaire kringen is men van mening, dat mr Van Schaik uitsluitend als formateur wenst op te treden en geen ministerportefeuille begeert. Nochtans zou hij bereid zijn, indien dit noodzakelijk blijkt, ook zelf in een nieuw kabinet zittu»f te nemen. Mr Van Schaik heeft heden een bespre king gevoerd met de minister-president Dr Beel en met de minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees. Zoltan Tildy ruimt het veld na arrestatie van zijn schoonzoon Zoltan Tildy, de president van Hongarije, heeft de vergadering der volksdemocrati- sche unie verzocht van zijn waardigheid te worden ontheven. Daags tevoren was zijn schoonzoon Victor Czornoky, eertijds ge zant in Egypte, gearresteerd onder beschul diging van hoogverraad en andere misdrij ven. Zoltan Tildy was een der stichters van de partij der kleine bezitters. Hij werd op 1 Februari 1946 president. Men verwacht dat de invloed van Tildy's partij door deze abdicatie snel zal teruglopen. In zijn brief, die 30 Juli als datum draagt en waarin hij het parlement verzoekt zijn aftreden te aanvaarden, schrijft Tildy: „Ik wens er de nadruk op te leggen, dat ik het volkomen eens geweest ben met de tot dusver gevoerde politiek van de Hon gaarse volksdemocratie en met alle maat regelen van de republikeinse regering. Ik heb mijn hoge constitutionele functie der halve niet opgegeven uit politieke over wegingen. Ik moest dit besluit wel nemen Sedert vanmiddag twee uur heeft Haarlem een Konlngin-voor-zich- alleen in de persoon van H.M. Flora 1948 Een hele Bloemenweek lang zal de Bloemenstad onder haar zachtmoedi ge heerschappij staan. Zij zal het symbool zijn van de stralende jeugd en de overrompelende charme, waarmee de stad aan het Spaarne in de komende dager, haar gasten van heinde en verre zal ontvangen Laten we eerlijk zijn: wij 1 hadden een slechter symbool kunnen treffen Burgemeester en politie werden eerst niet toegelaten Voor de vierde maai binnen enkele maanden is brand uitgebroken in het in terneringskamp Crailo te Laren. Omstreeks kwart voor zeven Vrijdagavond sloegen plotseling de vlammen uit een barak aan de Oostzijde van het kamp. Hoewel de kampbrandweer terstond in actie kwam en even later ook de Larense brandweer ter plaatse versche.en. brandde de barak gro tendeels af. De manschappen der luchtstrijdkrachten in de Palmkazerne te Bussum, die bij vo rige branden een cordon om het kamp had den getrokken, werden geconsigneerd, doch behoefden niet in actie te komen. De po litie uit Laren werd de toegang tot het kamp geweigerd. Een der politiemannen heeft zich daarop in verbinding gesteld met de burgemeester van Laren, de heer N. van der Ven, die ongeveer 20 minuten later per auto bij de ingang van het kamp verscheen. Ook de burgemeester werd echter aanvan kelijk door de kampbewaking niet toege laten. Een der bewakers aldus werd aan het A.N.P. medegedeeld greep naar zijn revolver, doch kalmeerde, nadat een La rense brigadier van politie en een collega bewaker hem hadden toegesproken. Hierna openden de Larense politiemannen zelf de poort en geflankeerd door de agenten in looppas reed de burgemeester daarop het kamp binnen. Omstreeks half acht was men de brand meester. Over de oorzaak van deze vierde brand binnen een tijdsbestek van twee maanden kon de kampleiding niets mededelen. De commandant van het internerings kamp verklaarde aan het A.N.P., dat in derdaad de Larense politie aanvankelijk de toegang is geweigerd, omdat de com mandant het onwenselijk achtte, dal een te groot aantal personen zich tijdens de brand op het kampterrein zou bevinden. De com mandant was voorts van mening, dat de burgemeester van Laren het aan zich zelf te wijten zou hebben, dat hij bij de toegang tot het kamp moeilijkheden heeft onder vonden. Volgens zijn lezing zou de burge meester geweigerd hebben zich op verzoek van de bewakers te legitimeren. De brand is ontstaan in een gedeelte van de barak waar electrisch materiaal lag op geslagen. Deze afdeling was door een branddeur gescheiden van het voorste ge deelte, waar delinquenten, die reeds enige ontvluchtingspogingen hebben ondernomen waren ondergebracht. André Marie dankt Amerika Op zijn persconferentie in Washington" verklaarde de pas uit Europa teruggekeer de administrateur van het Marshall-plan, Paul Hoffman, dat de nieuwe premier van Frankrijk het Amerikaanse volk zeer dankbaar is voor de hulp die het aan Frankrijk biedt. Als bewijs hiervan toonde Hoffman aan de aanwezige journalisten een brief van André Marie, welke Marie liem in de hand drukte juist toen hij op het punt stond naar Amerika terug te keren. Deze brief luidt: „Geachte mr Hoffman, sta mij toe op het ogenblik dat gij Frank- rijks bodem verlaat om terug te keren naar Washington, u opnieuw uit de grond van mijn hart de gevoelens van dank van ons land kenbaar te maken voor de materiële en morele steun welke het grote volk van Amerika vrijmoedig geeft aan Frankrijk in deze moeilijke dagen Sta mij tevens toe een uitdrukking van persoonlijke gevoe lens van dank hieraan toe te voegen van een Fransman, die niet heeft vergeten, dat hij tesamen met zijn kameraden van Buchenwald in April 1945 werd bevrijd door het zegevierende leger van generaal Patton. Begrijp mijn gevoelens van hoge achting en diepe vriendschap." w.g. André Marie. (United Press) omdat iemand uit mijn onmiddellijke om geving ernstige misdrijven had begaan tegen de Hongaarse republiek en de be langen van ons volk. Daarom kan ik niet van het Hongaarse volk verwachten, dat het mij volledig en onvoorwaardelijk zijn vertrouwen schenkt, dat nodig is voor de uitoefening van de hoge constitutionele waardigheid". Tildy's verzoek om ontheffing van zijn funclie werd door een vergadering van de volksdemocratische partij aanvaard. Het parlement is voor 2 Augustus bijeengeroe pen om verdere constitutionele maatrege len te nemen. Volgens radio-Boedapest heeft de poli tieke commissie van de Hongaarse partij der kleine bezitters Victor Csornoky, de schoonzoon van Tildy, uit de partij gesto ten en met hem dertig andere leden, wegens „hun aandeel in de onlangs op het depar tement van Landbouw ontdekte obstructie- activiteiten en sabotage." Graaf Karolyi zou geweigerd hebben Til dy op to volgen, doch besprekingen met hem zijn nog gaande. Frans commentaar. Over het ontslag van Zoltan Tildy schrijft f! het Franse blad „L'Aube": „Na Benesj wordt de president van de Hongaarse repu bliek aan de dijk gezet. Hij was niet uit het ware communistische hout gesneden. Tildy was een „klein bezitter" en protes tants dominee, kon zulks worden geduld? Hij heeft zich niet kunnen handhaven zoals Tito. De aanhouding van zijn schoonzoon we gens spionage en hoogverraad is hiertoe de aanleiding geweest. Er is evenwel geen rook zonder vuur: deze achtereenvolgende gelijkschakelingen en de blijkbare nood zakelijkheid voor de Sovjets hun positie in i de landen van het Oostelijke blok te ver- stevigen, verwekken de indruk dat er j scheuringen vallen waar te nemen." Felle reactie van de Gasperi op communistische agitatie In een heftige redevoering heeft de Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, Vrij dagavond de communisten gewaarschuwd op te houden met het preken van de revo lutie of anders de consequenties te aan vaarden. Aan het adres van de communistische leider Luigo Longo, die tevoren een rede had gehouden, zei de premier: „Indien gij de zwakke man, die zijn bezittingen en be langen wenst te verdedigen, schrik wilt aanjagen, dan zeg ik u, dat het onze taak 's niet alleen de democratie te verdedigen, doch tevens het volk en de arbeidersklasse en hen zelfs de moed te geven te vechten." De Gasperi zei verder: „De rede van Longo komt geheel overeen met de leer van de Cominform. Hij kan zulke dingen in Italië zeggen omdat hij leeft in een democratisch land. Doch zijn woorden zijn een oproep tot gebruik van geweld en revolutie, een geest en een streven, dat ge broken zal worden indien noodzakelijk. Wij kunnen niet toelaten dat de meerder heid die gekozen is door het Italiaanse volk, wordt misbruikt." Waarnemers waren van oordeel, dat De Gasperi vooral vlam gevat had toen Longo verklaarde: „Wij wensen de regering te waarschuwen, dat de Italiaanse communis ten niet zullen falen wanneer de tijd rijp is om de Italiaanse arbeiders naar de over winning te leiden." DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Langs de Westkust: Veel blnnendidj- vende wolkenbanken, overwegend droog weer met zwakke tot matige Zuid-Westelijke wiind, Ongeveer de zelfde temp era tu ut als vandaag. In het overige gedeelte van het land: plaatselijk ochtendmist. overigens enkele overdrijvende wolkenbanken met droog weer en weinig wind. In de Noordoostelijke provincies koeler. 1 Augustus: Zon op 5.01 uur, onder 20.31 uur Maan op 0.40 uur. onder 18.00 uur 2 Augustus: Zon op 5.02 uur, onder 20.29 uur Maan op 0 58 uur, onder 19.11 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1