c c andeling door het Lunapark Nogmaals de geldzuivering O. DE WEERS Het Picturale Venster PANDA EN HET GOUDVELD Wereldnieuws ZATERDAG 31 JUL! 1948 HAARLEMS DAGBLAD Zo moest Louis Saalbom zich gisteravond, na afloop van de voorstelling van „Frans Hals", een minutenlange ovatie laten welgevallen. De enorme krans werd hem door de voorzitter van ..llauriems Bloei", wethouder D. J. A. Geluk, die in een toespraak de regisseur dankte voor de toewijding waarmee hij zich ook nu weer aan zijn taak had gegeven, omgehangen. Wat is er verlicht? Ten gerieve van onze lezers vestigen wij nog eens de aandacht op de feestverlichting tijdens de Bloemenweek. Verlicht zullen worden: de toren van de Grote Kerk, de Amsterdamse poort, het „Huis te Zaanen" en het gebouw van dé Provinciale Griffie. Park- en plantsoen verlichting is aangebracht in de doorkijk van de Haarlemmerhout van Paviljoenslaan naar Spanjaardslaan en in het Kenaupaxk. Het is gezien de reacties van sommige toeschouwers bij de proefverlichting wel licht met geheel overbodig erop te wijzen, dat deze verlichting niet tot zijn recht komt, wanneer men er in de looppas langs draaft, doch dat men deze moet genieten gelijk een schilderij. De Verenigde Haarlemse Installateurs boden het Bloemenweekcomité een twaalf meter hoge obilisk, door een glazen bol van anderhalve meter doorsnee bekroond, aan, die geplaatst werd op de hoek van het Florapark en de Dreef. EXAMENS Examen Hoofdakte. Geëxamineerd werden 15 candidaten. Ge slaagd voor de gehele akte: mej. A. J. Boel houwer. Amsterdam: mej. W. Boelhouwer, Amsterdam: mej. E. H. M. Simons, Amster dam: L. Smolders, Amsterdam: mej. C. C. de Hertogh. Leiden: M. J. W. M. Nieuwint, Zuid Scharwoude; mej. M. M. Nielen, Wor- merveev: J. A. Oud. Waarland. Geslaagd voor gedeelte A: mej. H. A. C Israël. Amsterdam- Geslaagd voor gedeelte B: mej. H. Hillen- genberg. Amsterdam; R. H. de Vos, Am sterdam 1 herexamen. HILIMAN 4790. STUDEBAKER 6690.— M. Gatsonides ZANDVOORTSELAAN 131 - HEEMSTEDE TELEFOON 27645 (Adv.) De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8. 9 30. 13. 19.30 en 23 uur Nieuws. 8.15 Handel. 8.30 Moigenwijding. 9.45 Platen. 9.55 Hoogmis. 1130 Pianokwintet van Schumann. 12.00 Angelus. 12.03 Liederen van Delius. 12.15 Apologie. 12.35 Orkest. 13.20 Vervolg orkest. 13.40 „Spineuza". 14.00 Requiem van Bruneau. 15.00 De r. k. middelbare landbouw school. 15.10 Harmoniekorps en jongenskoor. 15.45 Geviaagde platen: 16.25 Vespers. 17.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Oude psalmen. 19.15 Indisch dagboek. 19.45 Piano 19.50 Boekbespreking. 20.05 Werken van Von Suppé en Johann Strauss. 20.45 Luisterspel „Wee de luisteraar". 21.45 Werken van Bach en Handel. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Symphoni- sche muziek. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M 8, 13, 18, 20 en 23 uur Nieuws. 8.15 Werken van Sibelius. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Platen 9.12 Postduiven. 9 15 Gevraagde pla ten. 9.45 H G Cannegieter: „Tuinieren". 10.00 Klankbeeld „Jesaja". 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 11.45 Tussen kerk en wereld. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Zondagclub. 12.40 Mannenkoor. 13.15 Zigeunerorkest. 13.50 Fragmenten uit „Manon". 14.05 Boekbespre king. 14.30 Kurhausconcert. 16.10 Liederen van Beethoven èn Schubert. 16.30 Dansorkest. 17.00 Het protestantse kerklied. 16.30 Accor- deonmuziek. 17.45 Platen. 18.15 Zomerfeest. 18.30 Tango en rumba-orkest. 19.00 Lucht verkeersbeveiliging. 19.20 Platen. 19.30 Stra- diva. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Orkest en koor. 20.45 Voordracht. 21.00 Walsen. 21.50 Vrolijke platen. 22.30 Viool. 23.15 Werken van Schumann. Maandag „De Acht" exposeren De schildersclub „de Acht" exposeert tot 8 Augustus een verzameling van ongeveer dertig werken van haar leden en vertoont daarin ongetwijfeld heel wat betere din gen dan zij ooit te voren deed. Om met het beste te beginnen: waarom komt Piet van Heerden met zijn veelbe lovend werk niet vaker voor de dag? Het is waar, dat zijn zoeken hem parten speelt, maar het is ook waar. dat in hem een dramatische kracht verborgen is, die met geweld wordt weggedrukt. Piet van Heerden heeft een sterk talent, dat hij niet in stille somberheid mag ver stikken. Zijn dramatisch „Jongensportret" overtreft alles wat hier is ten toongesteld. Goed werk is er van Roelof Klein, een wat academisch mansportret en een mooi kleurig „bloemstilleven". A. Kraus laad een fraaikleurige „Zonne bloem" zien, maar bederft het doek door een lelijke lijst. Mia Maas toont vooruitgang in een „Stil leven". Gé Houbein is aanwezig met een donker doek „Stilleven", niet zonder kleurgevoel geschilderd. Theo FunkeKüpper aquarel leerde tekenachtig een „Dorpsgezicht" en Frans FunkeKüpper chargeert een „Oude drinkebroer" wel geestig, maar wordt door de sobere karikatuur van Roe lof Klein naar hetzelfde model overtroffen. Een rustig ding zond Joop Dam. ..Strand gezicht". V. ten Brink's „Tineke" heeft kleur-kwaliteiten, de tekening is echter slordig. J. Bernhorst is of trachtte te zijn: de fijnschilder, de doorwerker, de minu- tieuse, om daarbij sfeer en stemming te scheppen is wel heel moeilijk en eigenlijk reeds van den beginne af een kwestie van persoonlijkheid. Men verheugt zich in het rijke bezit van het vermogen om die sfeer te geven of men verheugt er zich niet in, Daartussen ligt slechts gestamel. Mandei-sloot's „Naakt" is academisch, geschilderd zoals men dat nu eenmaal doet. Het inachevé van dit doekje is heel fraai. Aarzelend is Iet Nieuwenhuis in haar „Stilleven", ruimte tracht J. Mets te geven in „Terschelling". J. Scheffer gebruikt een eigenaardig blauw, dal een gevaar op zijn palet is. Het deelt zich aan alle kleuren mee. maakt sommige vuil en is opzichzelf niet belang rijk genoeg om te domineren. Jammer, dat deze ongewenste kleur het gevoelige in zijn werk aantast. Jan Tinkelenberg styleert in „Kust" het geen de atmosfeer niet ten goede komt. Waarom dit geforceerde in de vormaan- duiding? Van Walbrecht vermeld ik nog twee „Duinlandschappen" waarin zekere fijne tonen zwemmen en, om de prille naïeveteit G. v. Zijl's Stilleven, waarop de inzender zelf later glimlachend zal neerzien. Ans v. Herwaarden boetseerde een origi nele kandelaar een simpel, oud vrouwtje, waarin zeker enige expressie zit en een Bali-achtige draak, welks bestemming mij niet duidelijk is en die ik nooit op mijn kastje zou zetten. In een drietal portefeuilles kan de be zoeker gezellig bladeren. Hij moet eens zien, hoe Roelof Klein een voorliefde aan de dag legt en dat soms heel mooi doet, voor hooimijten en zulke rustieke monu menten en vooral ook welk een talentvol krabbelaar Piet van Heerden is en hoe die zijn melancholie in zwart-wit kenbaar maakt en dat telkens heel merkwaardig doet. De tentoonstelling wordt als gewoonlijk gehouden in de Baljuwslaan te Haarlem, in het aardige kleine groepsatelier waar men zich een uurtje in Montmartre kan wanen. Niet véél langer want de Haarlem se geluiden, die binnen dringen, roepen je weer spoedig in de werkelijkheid terug. HERMAN MOERKERK Hittegolf of geen hittegolf, de bruinge brande kerels van het Lunapark werkten met hun vrouwen door gisterenmiddag en -avond en ook vannacht, want het Luna park moet vanmiddag op tijd open, anders is het Bloemenfeest niet compleet. Bij een rondwandeling, die we temidden van het gezwoeg over het Phoenix-terrein maakten (eigenlijk helemaal geen geschik te plaats, want de hoekige vorm en het kleine oppervlak maakt een enigszins at tractieve opstelling der tenten «n kramen tot een bijna onoplosbare puzzle), viel het ons op, hoe het mensdom toch eigenlijk het liefst door de beweging wordt ver-maakt. Het kan niet veel schelen hoe deze plaats vindt liefst zo chaotisch mogelijk: om laag, omhoog, dan weer opzij, met horten en stoten, hotsen of botsen en de enige voorwaarde is. dat het snel gaat. Want de moderne attracties, de sensatiebaan, de octopus, de raketbaan, de „tête a queue", de golfbaan, de „Karimata", de „Mickey- Mouse" of de autoscooter gaan alle veel harder dan het ouderwetse stoomcax-rousel van Janvier, die ook weer present is met de onafscheidelijke cakewalk, met zachte ironie als „Cocktail-palace" aangeduid. Het stoomcarrousel heeft evenwel zijn aantrekkingskracht, die hoofdzakelijk in zijn romantische entourage schuilt, voor jong en oud niet verloren. Het exemplaar, dat nu in Haarlem gaat draaien is het enige, dat ons land bezit en werd opge bouwd uit reserve-onderdelen, die bestemd waren voor het carrousel, dat een goed jaar geleden in vlammen opging. Dit ver klaart ook de heterogene samenstelling van het geval. Op het „vrolijke rad" kan men weer eens beproeven hoe lang men zich staande kan houden in een draaiende beweging. Niet lang, verzekerden ons de insiders, en wij willen het graag geloven, want waar zou den deze bedrijven ander-s hun bestaans recht aan ontlenen? En bedrijven zijn het, enorme trusts en concerns-van-de-lol, verbonden door de magische namen van Hommerson, Vermo len en Janvier. Zij weten wat zij waard zijn en zij weten nog beter hoeveel hun concurrenten waard zijn. Wij zagen al dolend nog een van nieuwig heid blinkende werptent met de schiet tenten 'n riik vertegenwoordigde instelling op Parklaan en Phoenixterrein en 'n droom- van-een ijswagen. Ook het variété-theater van de heer Mullens zal niet nalaten dui zenden te verstrooien, zoals velen zich op de Parklaan nog eens in een van ouds beken de poffertjeskraam tegoed zullen doen. „Dat kunnen we hebben", zeiden de ex ploitanten vanochtend tevreden, toen ze merkten, dat de temperatuur tot een rede lijk niveau was gedaald. Want van kermis- vieren word je al warm genoeg. De nieuwe Tweede Kamer moet straks over de finale van de geldzuivering beslis sen. Intussen heeft echter de oude Kamer over het desbetreffende wetsontwerp nog het Voorlopig Verslag uitgebracht, waar mede ongetwijfeld ook de eventuele xiieuwe bewindsman rekening zal moeten houden. Er is heel wat critiek op de voorgestelde afwikkeling geoefend. Dat die afwikkeling nog vier jaar zal moeten duren/acht men onnodig en onbillijk. Onnodig, omdat c.a. 20 pet van de bijzondere heffingen tot dus verre in vrij geld is betaald en een snellere deblokkering daar-om in veel minder sterke mate een inflatoir karakter zal dragen dan minister Lieftinck meent. Destijds is toe gezegd dat na de invordering van de bij zondere heffingen het geld weer zal wor den vrijgegeven en de eigenaars daarop recht hebben. Het zijn immers dikwijls toe vallige omstandigheden geweest, waardoor men geld bij de bank had. De een had roe rende of onroerende goederen verkocht, een ander had noodgedwongen zijn voor raden uitverkocht, een derde had tijdens de oorlog kunnen sparen, om niet te spre ken van kerken, verenigingen en derge lijke, welke veelal geen andere beleggings mogelijkheden hebben dan bankdepositos. Al deze groepen zouden worden gedupeerd, als de geblokkeerde gelden, ook al is men geen belasting meer verschuldigd, nog vier jaar worden vastgehouden. Daarom wórdt gepleit voor nieuwe opties, bijvoorbeeld de mogelijkheid om met geblokkeerd geld bankcrediet af te lossen, het deelnemen met geblokkeerd geld "in nieuwe emissies, ruimere overdracht van saldi aan anderen, en aankoop van effecten. Koi-tom, velen menen dat het nu langzamerhand met de geldblokkade maar eens uit moet zijn en de betrokkenen eindelijk weer eens de be schikking over hun geld moeten krijgen. Het bedrijfsleven heeft grote behoefte aan nieuw geld. Het nieuwe spaarkapitaal kan in die behoeften niet voorzien. De oude Kamer heeft nog eens op dit aambeeld geslagen. Voor sommigen heeft de wijze, waarop de geldzuivering is uitge voerd, een groot renteverlies opgeleverd. In vele gevallen moet namelijk tegen hoge rente crediet worden opgenomen, hoewel geblokkeerde saldi aanwezig zijn, welke nagenoeg geen rente dragen. De betrokke nen hopen, dat de nieuwe ï'egering zich van deze bezwaren, thans nog eens weer in het Voorlopig Verslag tegen de afwikkeling der geldzuivering ingebracht, ernstig reken schap moge geven en in dit opzicht de sta ketsels uit de weg ruimen, welke aan de verdere ontplooiing van het Nederlandse bedrijfsleven nog in de weg staan, ook al zal dit voor de banken een vermindei'ing van rente-ipkomsten betekenen. Blijft nog steeds voor HERENCOSTUUMS 25 TOT 150 GLD. betalen. Tropenkleding, leren en winterjassen, goede prijzen. KAMPERVEST 45 - TEL. 17825 - HAARLEM <Adv - Veertien politie-mannen liepen de Vierdaagse Voor het eerst heeft een detachement van Haarlemse politie deelgenomen aan de Vier daagse, die dit keer onder zeer zware om standigheden werd gelopen. De veertien po li tiemannen werden op de vierde dag in de omgeving van Kuyk tot hun grote verrassing opgewacht door de hoofdcommissaris J. Fontyne. hoofdinspecteur A. F. Suurendonk en de heer P. M. Adriaans, hoofd van de af deling opleiding, die de tippelaars een be moedigend woord meegaven. Door deze be langstelling gesterkt werden de laatste 10 K.M. vlot afgelegd en bij de finish in Nijme gen waren de hoge bezoekers weer present om de mannen onder complimenten en bloe- mexx te bedelven. HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13. 19. 20 en 23 uur Nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Haydn. 9.15 Zie kenbezoek. 9.30 Marsen. 10.15 Cello. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Voordracht. 11.40 Appassionata van Beethoven. 12.00 An- cora-trlo. 12 30 Olvmpische Spelen. 12.45 Platen. 13 15 Orgel. 14 00 Voor de jeugd. 14.30 Fragmenten uit opera's van Mozart. 15.30 Liederen. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Werken van Sibelius. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Orgel. 17.45 „Reuzenslangen". lo.C Lichte muziek. 18.15 Sport. 18 30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Prof. dr. A. J. C. Rueter: „Sociale en econo mische toestanden in de 17de eeuw". 20.15 Residentie-orkest en pianosolist. 21.10 Platen. 21.20 Als geestelijk verzorger met emigran ten naar Canada. 21 40 „Sans Souci". 22.15 Met band en plaat 22 45 Overdenking. 23.15 Sweelinckkwartet 40 Symphonische muz. HILVERSUM II. 41 5 M„ 218 M. en 1875 M. 7. 8. 13. 18, 20 en 23 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.20 Olympische Spelen. 7.45 en 8.15 Platen. 8.45 Tsjechisch concei't.» 915 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Wer ken van Engelse componisten. 12.00 Fluit, elavecimbel en piano. 12 30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Ensemble Bos. 13.15 Dansorkest. 13.45 „Wat gaat er om in de we reld". 14.00 Fragmenten uit „Arabella" van R, Strauss. 14.15 Solistenconcert. 15.00 Rot terdams herstel. 15,15 Lichte muziek en zang. 16 15 Engels piano-concert. 16.40 Olympische Spelen 17.20 Hongaarse liederen. 17.30 Voor padvinders. 17.45 Olympische Spelen. 18.15 Richard Crooks. 18.30 Olympische Spelen. 1930 Politiemuziekkorps. 20.05 Echo van de dag 20.15 Renovaseptet. 20.35 Luisterspel „De koning die 's ochtends niet kon opstaan". 21.10 Promenadeconcert uit Londen. 21.55 Voordracht „De Rommelkamer". 22.10 Engelse melodieën. 22.30 Olympische Spelen. 23 15 „Met een lied door de wereld". HEDEN Verzorg Uw huid! Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 20 Juli 1943 GEHUWD: 30 Juli: O. H. Lettinga en H. J- M. van den Broek. BEVALLEN van een zoon: 27 Juli: J. van Schagen—Nooteboom. 28 Juli: M. M. C. KampZwaan6wijk. M E. van DansikCour- bois. 29 Juli: G. M. van ErpHolleboom. W. Wansl eebenPongersJ. C. M. Piemans—van Benthcm. A. E. HoogervorstFluilsma. T. A. van Langelaarvan Hemert. H. C. M- Kuij- ken—van Dam. C. J. C. Landsbergen—Zuijder- wijk. 30 Juli: C. H. BranunerLe Noble. BEVALLEN van nenen dochter: 29 Juli: L. Bauwens—van Rhee. P. D. Jansen—Heerens. 30 Juli: C. J. Metselaarde Klerk. OVERLEDEN: 28 Juli: J. Spruit. 69 j., Thor- beckestraat. M. M. Ruigrok van der Werven van der Werff, 79 j„ Spaarne. M. A Vex-steegh, 60 j., Stationsplein. J. C. Habich, 3 m-, Zuider- houtlaan. 29 Juli: W. A Arr.aud de Callavon, 76 j-, Duvenvoordestraat. W. M. Lamboo, 19 m.. Kamperlaan. A. H. KerstenBakker, 61 j., Graaf Wiilemstraat. W. var. UdenSchellings, 79 j., Casteleynstraat. C. M. KorzeliusHom burg, 75 j., Spaarndamseweg. 30 Juli: A. A. Poland—Alleman, 83 j.. Rijksstraatweg. ZONDAGS- EN NACHTDIENST APOTHEKEN. Geopend zijn op Zondag en avond- en naehtui-en de volgende apotheken: firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175. Park-apotheek, Kleverparkweg 13, telefoon 11793. Teyler-apotheek, Teylerplein 79, telefoon 17946. Een van de pilaren, waarop het kunst leven steunt is het contact tussen de kun stenaar en de bevolking. Een middel om dit contact te verdiepen zal het „Picturale Venster" worden. Onder deze titel wordt door de Kennemer Kunstraad eens per veertien dagen de aandacht gevraagd voor een beeldende kunstenaar uit Haarlem en omgeving. De kunsthandel Leffelaar heeft zich bereid vex-klaard haar étalage aan de Grote Markt beschikbaar te stellen. In dit Venster wordt voor zover het schilderijen betreft telkens -één werk geëxposeerd van de kunstenaar, voor wie die week de aandacht wordt gevraagd. In een vaste rubriek vernielden de Haar lemse bladen terzelfdertijd en onder de zelfde titel enige bijzondei-heden. Pers, kunsthandel en kunstenaar vullen elkaar hier aan. Moge deze samenwerking voorbeeldig zijn in belang van het kunst leven in onze streek, dat geleefd moet wor den door de bevolking en de kunstenaars tezamen. Jan Rusman Bij deze eerste kennismaking vragen wij Uw aandacht voor Jan Rusman. Deze schilder werd geboren te. Heemstede, in liefhebberij uitte zijn aanleg zich reeds vroeg, hij ontving gedurende een paar jaar ongeregeld lessen van de schilder Boot, van wie hij zich echter in zijn opvattingen sterk heeft gedistancieerd. Op langdurige reizen in Zuid-Amerika en Zuid-Europa heeft hij veel studies ge tekend. Per boot ondernam hij zwerftochten door ons land en België. In 1930 vormde hij met Henriët, Pierre Michel en Kees Verwey en anderen de Kennemer Kunst kring. In zijn onderwerpen beperkt hij zich niet, maar uit hij wel een voorkeur voor landschap en dier. Hij nam deel aan stede lijke exposities, aan de tentoonstelling van zelfportretten in 1935 te Amstei'dam, waar zijn zelfportret de verrassing werd ge noemd en laatstelijk aan „Kunst en Vrij heid". In 1945 verbrandde zijn atelier, Aquariumtenlooiistelling in de Stadskweektuin De Aquariumvereniging „De Natuur" heeft zich tot de directeur van Hout en Plantsoe nen gewend met het verzoek medewerking te verlenen aan het houden van een aqua riumtentoonstelling. Van de gelegenheid, dat deze week de Stadskweektuin geopend is. heeft de directeur gebruik gemaakt de ten toonstelling in te richten. Bezoekers(stersi zullen in de kassen enige aquaria kunnen zien en zij zullen op de hoogte worden ge steld van het doel der vereniging. Vrijdagavond is de tentoonstelling offi cieel geopend in tegenwoordigheid van de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. M. Angenent. De heer A. J. Doi-resteyn, directeur van Hout en Plantsoenen en de voorzitter van de vereniging „De Natuur" hebben daarbij het woord gevoerd. De ge nodigden zijn tevens in de gelegenheid ge steld de stadskweektuin onder deskundige leiding te bezoeken. BBTER QAN OOIT U.V.V. met vacantie Wegens vacantie zal het Bureau van de U.V.V. te Haarlem gesloten zijn van 2 tot en met 15 Augustus. Alle correspondentie zal echter worden behandeld. De secretaresse, mevrouw Eiek- holz (Plantsoenlaan 21, Bloemendaal), is te bereiken, ook voor het aanvragen van op- pashulp, onder telefoon no. 22928, uitslui tend tot 12 uur des morgens. waarbij zijn gehele collectie tekeningen en 150 schilderijen verloren gingen. Rusman is thans 51 jaar oud. Het doek. dat hem in het Venster treffend vertegenwoordigt is een ï-ecent werk: „De Glip". „Cobra-afgod" (Pal ace). Een genoeg lijk kijkspul over de staatkundige verwik kelingen op een eiland in de Stille Oceaan of daar in de buui-t waar de gang van zaken niet zozeer bepaald wordt door een grond wet als door de kant waarnaar een soort supei'-cobra zijn kop uitsteekt. Wij zouden niet willen beweren dat 't verhaal maar het geringste spoor van logica vertoont en de factor spanning die dat gebrek anders pleegt te vergoeden is al even ver zoek. Wel kan men zich grinnikend verbazen over het feit dat een grote hoeveelheid mensen lange tijd met ernstige gezichten bezig is geweest met het vervaardigen van deze kinderachtige nonsens. En als men toch eenmaal binnen is bestaat er geen en kele reden om de ogen af te houden van het aardige schouwspel in technicolor dat Sabu, John Hall en Maria Montez (in aller lei sierpakken gestoken) bieden wanneer zij in actie zijn de cobra-democratie in ordentelijke banen te leiden. „Kim wil op de planken" (Lux or). Deanna Durbin heeft in haar hoofd gezet, dat zij een belangrijke rol wil vervullen op het toneel en daarin slaagt zij natuurlijk, zij het ook na vele moeilijkheden. Daarbij krijgt de toehoorder gelegenheid de mooie zang van Deanna Dui-bin te beluisteren. De actrice treedt weer charmant op en heeft er slag van de mannen om de tuin te lei den, om haar doel te bereiken. „Kim" wil op de planken, maar dat gaat niet zonder de medewerking van Charles Laughton en Franchot Tone. Vooral eei-stgenoemde gaat grappig te werk en in het succes van deze film heeft hij een belangrijk aandeel. „Twintig jaar op wacht" (FransHals) is, wat men in de cinematografische wande ling pleegt te noemen „een echte vacantie- film", hetgeen betekent dat de toeschouwer de maatlat der critiek bij voorkeur thuis laat. Maar wie zich tijdelijk de blanke ziel van een kind in de hobbelpaardjaren weet aan te meten, zal volop zijn plezier beleven aan de zotte avonturen die de dikke Ollie en de domme Stan in deze filmklucht be leven, ook al zijn vele van die grollen lich telijk ongeschoren. Maar ook om oudbakken grapjes valt nog veel te lachen, indien ze opgediend worden door het specialistenduo Laurel en Hardy. Voor de jeugd-is dit film- geval stellig een tractatie. „Keep fit" (City). George Formby is ogenschijnlijk geen uitblinker op spoi'tgebied, doch indien hij verplicht is. om te roeien, zwemmen of te boksen, dan behoort hij tot de besten en met gemak behaalt hij over winingen en slaat een tegenstander bij het boksen neer. Ook verovert hij door deze suc cessen een meisje. Reeds eerder is „Keep fit" in Haarlem vertoond. „De katmens van Parijs" (Spaarne). In het Spaarnetheater draait deze week een gezellige griezelfilm, waarin wij van aange zicht tot aangezicht komen te staan met een onguur individu, die zijn kat-achtige kwali teiten nu niet bepaald tot pleizier van zijn mede Parijzenaars gebruikt, behalve dan dat er voor de liefhebbers van dit genre een spannend filmverhaal uit is ontstaan. In het voorprogramma spelen de drie musketiers hun hoogste troeven der cowboy-techniek uit in „De man met het litteken". „Waternimf" (Rembrand .t)Het ver haal van deze muzikale technicolor show be rust op 'n nogal vermakelijke samenloop van wonderlijke omstandigheden. Doch er zijn drie dingen, die men zeker niet gauw zal ver geten. In de eerste plaats wrs daar de kennis making met de zeer bijzondere komiek Red Skelton, de man met 't wonderlijkste samen stel van plooien en kuilen in een appelrond gezicht dat men ooit op het witte doek in beweging heeft zien komen. Zijn meer dan malle travestie-nummer vormt, alle fantas tische balletten met pyrotechnische omlijsting ten spijt, het hoogtepunt van deze uitstekend gekleurde operette. De liefhebbers van de zwemsport kunnen dank zij een nieuwe vin ding de verrichtingen van de vroegere Ame rikaanse kampioene Esther Williams, des tijds de aangewezen candidate voor deelne ming aan de verijdelde Olympische Spelen te Helsinki, ook onder de waterspiegel volgen. En tenslotte is er de populaire band van Harry James, die altijd klaar staat, of het nu in een openluchtbad of een kostschool voor verleidelijke jonge dames moet zijn, om de penibelste omstandigheden met eeri ware stortvloed van moderne klanken schoon te spoelen. Vooral de humoristische persiflage van het zang-onderwijs zal de bezoekers nog lang in de oren na blijven spelen. En laten wij ook het orkest van Xavier Cugat. dat een belangrijk aandeel in deze bonte parade heeft, bij het verdelen van onze bewonde ring niet overslaan. Ik heb vox-ig week-end, de hele wan Zaterdag en de hele hete Zondag met e veiwelende, hinderlijke, plagerige negen over mijn arm moeten lopen omdat f weerbericht „we houden het niet droc had geroepen, hetgeen in zekere zin we! uitgekomen, omdat ik erg getranspiret heb van die regenjas over mijn arm en weer over mijn andere arm, maar ik b toch boos op de Bilt en al z'n gewichti verhalen over Ierse depressies, die in richting van West-Europa trokken, de or wikkeling van gebieden van hoge luct druk, en hoge-drukgebieden van IJsla tot Liberia, waar ik nooit een stom wod van begrijp. Ik heb een oude journal gekend, die een jongmaatje in het vak v toen de Bilt nog in de kinderwaterlaars; stond en die toen het weerbericht voor i krant moest maken. Hij liep 'smorgt om tien uur altijd even naar buiten, kt naar de lucht en schreef het weerberic! waarvan de conclusie steevast „verando lijk" luidde. Daar nam hij het minste ris: mee en alle lezers waren tevreden (a hij) Nu doet de Bilt het en het A.N.P. g« het door. Niemand loopt meer naar buit en kijkt naar de lucht. Want alles gaat wetenschappelijk en daarom heb ik hele week-end met die zware jas over nu arm gelopen en met die zware jas in trein en de tram gestaan en ik heb het ni droog gehouden want het zweet sli'oont van mijn bibberwangen en wat doe je da aan? Al sedert het ontstaan van De Bilt den er iedere week 327 flauwe grapjes o\ gemaakt en ieder die mij kent. begrijpt ik daar niet aan mee doe. Wanneer grapjes maak, dan moeten die in ieder j val origineel zijn, hoe flauw dan ook bovendien was ik met die jas helemi niet in staat origineel te zijn. Iedereen een jas bezit had 'm over zijn arm, behal Piet, die principieel nooit het weerberic leest en die altijd alleen even naar buit loopt om naar de lucht te kijken, die Piei Het erge is dat je die jongens van De E nog niets verwijten kunt ook, laat sta dat je ze voor de aangerichte schade n: aanspreken. Het zijn volstrekt-wetenschê pelijke jongens, zonder humor en zoni aansprakelijkheid. De wetenschap is no aansprakelijk. Wie rattekruid in de tt van nicht Hermien doet krijgt twinl jaar, maar wie de atoombom uitvindt k rustig na zijn wei-k naar huis gaan, of e partijtje tennis spelen. Dit is natuurlijk een domme opmerkt maar weet u precies waarom die zo dc is In ieder geval is die hele druk bov Somaliland op niets uitgedraaid. In iec geval hebben 3.000.000 mensen 3.000.C zware jassen meegedragen, die hun wee end grondig hebben bedorven. Maar de wetenschap is altijd hoog ongenaakbaar. Een gewoon mens zegt bij zo iets e frexcuzeer. Hebt u iets uit De Bilt gehoord v die aard? ELIi woeste galop, tandenknarsend over de weg. En omdat die weg slecht was, was hij heter geschikt voor een paard, dan voor een auto. De plichtsgetrouwe sheriff schoot dan ook flink op. De gestolen auto passeerde hij al vlug en na een kort onder zoek constateerde hij, dat er niets van over was dan een wrak. Daarom vervolgde hij zijn weg en kreeg na een poosje de vrachtauto in het oog. Nu, op die vrachtauto vond, zoals we kun nen weten, het weerzien van Panda en Nick Nugget met Joris Goedbloed en Billy Bulk plaats! „Heb ik van m'n leven!" sprak Joris verbaasd. „Als dat dc kleine Panda niet is! Die treft men nu ook letterlijk óveral aan!" „Laten i we ze bewusteloos slaan!" stelde de schurk Billu Bulk voor. „Probeer dat maar eens!" riep Nick Nugget, de goudzoeker. Op dat spannende moment was de sheriff de vrachtauto dicht ge naderd en bij wijze van waarschuwing schoot hij zijn revolver in de lucht af. Dc chauffeur stopte onmiddellijk en stak zijn hoofd uit het raam. „Is er iels, sheriff?" vroeg hij vrien delijk. CHIN. IND. REST. HONGKON HAARLEM, Smedestraat 21 - Telefoon 21! ZANDVOORT. Zeestraat f Telefoon Mr. Butlin komt zelf kijken Naar wij vernemen, zal de heer Willis Butlin met enkele van zijn naaste meo werkers op 7 Augustus in Zandvoort an veren, teneinde zich persoonlijk op hoogte te stellen van de plaats, waar fc grote Zandvoortse vacantiecentrum i verrijzen. Indien de heer Butlin zijn goe keuring zal hechten aan de thans uift kozen plaats, zal men begin September e aanvang gaan maken met waterpassen uitzetten van de terreinen. Hiermede i ongeveer een maand gemoeid zijn. Daari zal met het grondwerk kunnen worden b gonnen. Op het randje. Te Sywell bij Northampt zijn de 14 passagiers en de bemanni: van een vliegtuig ter nauwer nood a de dood ontsnapt. Het toestel tracht een noodlanding uit te voeren, do smakte bij de rand van het vliegve tegen de grond. Onmiddellijk nadat s len het vliegtuig verlaten hadden, vlo het in brand. De passagiers verloren a bagage. Verzoek. Het Tsjechoslowaakse vakverbo: heeft telegrafisch het wereldvakverbo: verzocht door een bijzondere commis een ondei'zoek te doen instellen naar omstandigheden van de ramp te Lu wigshafen. Luchtpiraten. De enige overlevende van Catalina-vliegboot die midden Juli Macao in zee stortte, heeft verklaar dat vier Chinezen, die als passagiers boord waren gekomen, in de lucht tracht hadden de beiuanning te ovc meesteren, teneinde de passagiers te b roven. De piraten waren van plan g weest het vliegtuig op een eenzan plaats op een rivier te laten dalen, der luchtrovers kon vliegen, aldus de overlevende. Kelder in de lucht. Manschappen van Britse genie zijn er in geslaagd de grt schuilkelder in de Tiergarten op te bb zen. De bunker bezweek onder de c: plosie van een lading van 35 ton dyc miet. Door het geweld van de explos werd ook een stuk van de toren van beschadigde Kaiser Wilhelm kerk ar het eind van de Kurfürstendamm aft! slagen. Het vorig jaar had men tot tw< maal toe tevergeefs gepoogd dc bunki op te blazen. Luchtbrug. De vliegtuigen van de Ame: kaanse luchtmacht, die meedoen aan operatie-Luchtbrug, hebben Vrijdag h- record verbeterd door in 323 vluchtf 1918 ton voedsel, steenkool en ande: voorraden naar Berlijn te brengen. Sir Oswald Mosley, de Engelse fascistisch leider, doet sedert kort te Londen ee blad met fascistische inslag drukken, d: in het Duits wordt geredigeerd en tt titel heeft „Deutsches Flugblatt" zo me! den Londense krantenberichten. Dit blad. dat een oplage van 10.0: exemplaren zou hebben, zou langs ver schillende wegen naar Duitsland gezee den worden. Hij is er weer. Donderdagnacht is te Pou; zoles bij Napels een vliegende schote aan de hemel verschenen. De schij schitterde met een blauwachtige glar. en scheen snel rond te draaien, zo ver klaren de getuigen, die verklaren c schijf langzaam door de lucht te hebbe zien voortbewegen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2