KAMPEERTENTEN Nel van Vliet breekt record van tien minuten oud De zwaarste Vierdaagse sinds jaren werd toch een doorslaand succes €he£ariiie,4" Rubberboten Hollands Glorie" werd aangevuld, „Lenteweelde" beleefde première Am. Zwemvesten ZATERDAG 31 JULI 1948 SPELEN IN VOLLE GANG Zatopeck de zwoeger onbedreigd kampioen op de 10.000 meter Nel van Vliet heeft gisteren op de 200 meter schoolslag laten zien dat zij er nog lang niet uit is. Op de zware baan van het Olympisch zwemstadion in Wembley sloeg zij in haar serie de Deense, Amerikaanse, Finse, Britse en Canadese sterren met zo'n verbluffend gemak, dat de mensen er stil van werden. Bovendien kraakte zij het Olympische record dat de Hongaarse Szekely tien minuten van te voren met haar Vlinderslag had gevestigd. Haar tijd was 2 min. 57.4, liefst 4 seconden sneller dan de tijd van de Hongaarse. Inmiddels zijn de eerste Olympische kampioenen bekend. De Tsjech Zatopek heeft na een prachtige race het nummer 10.000 meter gewonnen, de Australiër Winter zegevierde in het nummer hoogspringen en de Franpaise Mich. Ostermeyer zegevierde in het nummer discuswerpen. De Nederlandse schermers werden door Denemarken op floret geslagen en komen niet in de volgende poule. De waterpolospelers hebben de serie wedstrijden ingezet mfet een overwinning van 12-1 op India. Vandaag wordt tegen Chili gespeeld. Hannie Termeulen stelt teleur Ook de andere Nederlandse zwemsters, op Hannie Termeulen die nogal teleurstelde na, hebben zich ki^nig geweerd. Jannie de Groot werd in haar serie op de 200 meter school slag derde. Zij haalde een grote achterstand veroorzaakt door een stroeve start keurig in en Tonny Hom werd tweede in haar serie op dit nummer. Op de 100 meter borstcrawl heeft Irma Schuhmacher hard moeten vechten tegen Brenda Helser (V. S.) en Ternes (Hongarije) maar haar balans en gave stijl gaven de doorslag en zij eindigde als eerste in haar serie. In de tweede serie leverde Marie Louise Vaessen dapper slag tegen de Deense crack Fritzi Nathansen en zij werd beloond met de tweede plaats. Hannie Termeulen, onze nationale kam pioene, verloor kansloos in de derde serie in een tijd die 4 seconden boven die van de nationale kampioenschappen lag en werd uitgeschakeld. Haar nervositeit heeft haar blijkbaar parten gespeeld. Zo hebben dus vijf Nederlandse meisjes zich in de demi-finales geplaatst, een presta tie waarover men tevreden mag zijn. 100 M. Borstcrawl Dames le serie: 1. Irma Schuhmacher (Nederl.) 1 min. 7.9 sec., 2. Ternes (Hong.) 1,8,3, 3. Hel ser (V.S.) 1.9. 4. Arene (Fr.) 1,9,7. 2e serie: 1. Fritzi Nathansen (Den.) 1 m. 0.5 sec., 2. Marie Louise Vaessen (Nederl.) 1,7,5. 3. Spencer (Austr.) 1,10,6. 4. Schmidt (Den.) 3e serie: 1. Ahlgren (Zweden) 1 min. 8,7. 2. Har up (Den.) 1,8.4. 3. McQuade (Austr.) 1,8,5. 4e serie: 1. Ann Curtiss (V.S.) 1 rr 2. Grethe Andersen (Den.) 1,7. 3. Lundquist (Zweden) 1,9,7. 4. Wellington (Gr. Br.) 1,9,8. 5e-serie: 1. Fredin (Zweden) 1 min. 8.1 sec., 2. Corridon (V.S.) 1,8.4. 3. Preece 1,9. 4, Hannie Termeulen (Nederl.) 1,9,8. 200 Meter Schoolslag Dames. Eerste serie: 1. Lyons (Austr.) 3. min. 2,9 sec. 2. Novaak (Hong.) 3*2,9. 3. Jannie de Groot (Nederl.) 3,4,4. 4. Church (Gr. Br.) 3,7,4. 5. Turnbull (Argentinië) 3,12,2. 6. Kobi (Zwitserl.) 3.16.2. Tweede serie: 1. Szekely (Hong.) 3 min. 1,2 sec. 2. Tony Hom (Nederl.) 3,6,0. 3, Vandekerckhove (Belg.) 3,9,0. 4 Bertrand (Fr.) 3,10,7. 5. Caplin (Gr. Br.) 3,17.0. Derde serie: 1. Nel van Vliet (Nederl.) 2 min. 57.4 (nieuw Olymp. record). 2. Han sen (Denem.) 3,9.1. 3. Leskinen (Finl.) 3,11,4. 4. Gordon (Gr. Br.) 3,13,3. 5. Strong (Ca nada). 3.14,2. 100 Meter Borstcrawl Heren Eerste serie: 1. Alex Jany (Fr.) 58,1, 2. Burke (Austr,) 59,1. 3. Szathmary (Hong.) Tweede serie: 1. Carter (V.S.) 58.7. 2. Ols- son (Zweden) 59,3. 3. Szillard (Hong.) 59,8. Derde serie: 1. Kadas (Hong.) 58.2, 2. Isaac (Mexico) 60.1. 3. Boyd (Austr.) 60.4. Vierde serie: 1. White (Argent.) 60.2. 2. Boghossian (Braz.) 60.9 3. Dominguez (Sp.) Vijfde serie: 1. Ris (V.S.) 58,1. 2. Stedman (Eng.) 61.3. 3. Padu (Fr.) 61.5. Zesde serie: 1. Ford (V.S.) 59.2. 2. El Ga- mak (Eg.) 59,7. 3. Lunden (Zweden) 60 2. le Demi-finale: 1. Carter (V.S.) 57.6 sec. 2. Alex Jany (Fr.) 57.9. 3. Szillard (Hong.) 59.6. 2e Demi-finale: 1. Ris (V.S.) 57.5. 2. Ford (V.S.) 57.8. 3. Kaadas (Hong.) Nederlandse zege bij waterpolo De eerste waterpolowedstrijd die de Ne derlandse ploeg te spelen kreeg, was eigen lijk een oefenpartijtje. Met 121 werd ge wonnen. nadat de rust was ingegaan met 40. De Nederlandse ploeg was steeds in de aan val. Daarbij kwam, dat de Indische doelman tot tweemaal toe de bal na een schot niet stopte en de Nederlandse spelers alsnog kans zagen de bal in het net te doen verdwijnen. De doelpunten werden gemaakt door Ruim- schotel (vier), Van Feggelen (vier), Smol (twee), Korevaar (een) en Brasem (een). Mansoor, die een fout van Ketelaar afstrafte, scoorde tegen. Vanmiddag speelt Nederland in dezelfde opstelling tegen Chili, dat met 7—4 van India heeft verloren. Verder zijn gespeeld: UruguayVerenigde Staten 07; FrankrijkArgentinië 41; Bel giëUruguay 101; ZwedenSpanje 41; EgypteGroot Brittannië 33; Joegoslavië Australië 123. Egypte heeft gisteravond het protest over de waterpolowedstrijd tegen Hongarije in getrokken. Hongarije blijft dtis winnaar. Nederlandse schermers uitgeschakeld op floret Tegen de Denen, die technisch minder goed waren dan de Engelsen, doch een enorme vechtlust en een goede kijk op afstand toon den moest de Nederlandse équipe het onder spit delven. Wanneer men hierbij in aanme» king neemt, dat de Nederlandse équipe alleen op sabel heeft getraind, en aan de wedstrijden op floret alleen deelneemt om aan de sfeer te wennen, mogen wij over het resultaat van deze ochtend niet ontevreden zijn. Elk van de vier schermers heeft zich goed geweerd, tegen Engeland ging de strijd volkomen gelijk op en tegen Denemarken werden individueel zeer goede prestaties ver richt. Denemarken stond met 9 tegen 5 over winingen voor en gaf de overige twee par tijen cadeau waardoor de uitslag officiëel 9—7 is geworden. V. d. Berg behaalde twee overwinningen: Ter Weer geen; Kuyper een en Mosman twee Nederlands voetbal-elftal. Het Nederlands elftal, dat vanavond op het Arsenal-terrein tegen Groot Brittannië speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak, (Stormvogels). Achter: Van Bun (MVV) en Schijvenaar (EDO). Midden: Krijgh (BW), Terlouw (DCV) en De Vroet (Feijenoord). Voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Rij vers (NAC), Appel (Sittard), Wilkes (Xer xes) en Lenstra (Heerenveen). Athletiektournooi Op deze eerste dag van het athletiektour nooi was het duidelijk te merken, dat de Britten niet gewend zijn athletiekwedstrijden van werkelijke internationale betekenis te organiseren. Om slechts enkele voorbeelden te noemen: op het ochtendprogramma stond de kwalificatieronde van het .discuswerpen voor dames, maar deze werd plotseling afge last, zodat ook de Nederlandse vertegenwoor digsters Nel Roos—Lodder en Ans Panhorst Niessink een vergeefse reis van Northwood naar het Wembleystadion hadden gemaakt. Om half drie zou het middagprogramma aanvangen met het hordennummer 400 meter, maar om drie uur was men nog bezig de af standen na te meten tussen de plaatsen, waar de horden moesten staan, iets wat men ook in de morgenuren had kunnen doen. Wat de Nederlandse prestaties op deze eerste dag betreft de zesde plaats van Ans PanhorstNiessink bij het discuswerpen was zeer eervol, al kwam zij met de zes worpen (drie in de voorwedstrïjden en drie in de finale) maar tweemaal over de 38 meter. De prestatie van alle deelneemsters bleef met 33 meter gemiddeld ver beneden de verwachtin gen, hetgeen geweten moet worden aan de benauwende onweersachtige warmte, welke in het stadion hing. Nel RoosLodder kwalificeerde zich niet voor de finale, maar zij was door haar keel ontsteking ook niet fit. De Francaise Oster meyer won voor haar land de eerste gouden medaille met een worp van 41.92 meter, in de finale gedaan. Wat de Nederlandse heren betrof, De Ruyter liep na een moeilijke start op de 800 meter uitstekend en bezette met een goede tijd de tweede plaats in zijn serie, waardoor hij zich in de halve eindstrijd plaatste. De sprinters hebben eenigszins teleurgesteld en zowel Kleyn, Meyer als Zwaan werden op de 100 meter uitgeschakeld. Men dient ech ter niet te vergeten, dat het gemiddelde van de deelnemende sprinters een klasse beter was dan onze landgenoten. Vooral Patton, Dillard, La Beach, Ewell, McDonald Bailey, Lopes Testa en Treleoar dienen te worden gememoreerd. De tweede Olympische kampioen van de dag was de Australiër Winter bij het hoog springen, waarbij de twee meter grens niet werd bereikt. Fraaie race van Zatopek. Twee Olympische records moesten er aan geloven, dat op de 400 meter horden door Larsson en Cochran, beiden met 51.9 sec. en op de 10.000 meter door Zatopek, de laatste in een wedstrijd, welke de tienduizenden toe schouwers in fascinerende spanning hield. De twee Finnen Heino en Heinstrom, die tot 4000 meter de leiding hadden met de Zweed Albertsson als derde, de Fransman Mimoun als vierde en Zatopek als vijfde gaven het tempo aan. Met gelijkmatige pas sen liepen zij voorop, terwijl de anderen reeds afzakten, onder wie zich ook Lataster bevond, met 200 meter achterstand. De 5000 meter dus de helft van de afstand, werd af gelegd in 14 min. 57 sec. Zatopek nam ver- EXAMEN OPLEIDING Middelb. Akten Ned. Eng. M.O. RESA-ARNHEM (Beleende Schriftelijke Cursus) volgens de leiding over, verhoogde het tempo en nam verscheidene meters voorsprong op de beide Finnen en de Zweed. Heino verliet in de 16e ronde stilletjes de baan en vijf ronden voor het einde had Za topek zeker reeds 200 meter voorsprong op Albertson, Heinstrom en Mimoun, de Frans man uit Afrika. Zonder het tempo te ver minderen liep Zatopek verder de 25 ronden uit, passeerde verscheidene lopers, onder wie Lataster. De Finnen waren roemloos ten onder gegaan. Lataster liep een ronde te wei nig, hetgeen meer de schuld van degene was, die de rondeborden droeg dan van hem zelf. Hij kon dus niet worden geplaatst. Resultaten van Vrijdag. De 800 meter werd gelopen in zes series. Uit elke serie kwamen de nummers 1 tot en met 4 in de halve eindstrijden, welke van daag worden gehouden. Eerste serie: 1. Hansenne, Frankrijk 1 min. 54.6: 2. Parlett, Groot Brittannië 1 min. 55; 3. Ramsay, Australië 1 min. 55; 4. Volkmer, Zwitserland 1 min. 55.3. Tweede serie: 1. Barten, V. S. 1 min. 55.6; 2. Harris, Nieuw Zeeland 1 min. 56.6; 3. White, Groot Brittannië 1 min. 56.5; 4. Rosier, België 1 min. 56.7. Derde serie: 1. Holst, Denemarken 1 min. 54.2; 2. Vade, Noorwegen 1 min. 54.2; 3. Chambers, V. S. 1 min. 54.3; 4. Brijs, België 1 min. 55.4. Vierde serie: 1. Wint, Jamaica 1 min. 53.9; 2. De Ruyter. Nederland 1 min. 54.4; 3. Bar- thel, Luxemburg 1 min. 54.8; 4. Winter, Tsje- cho Slowkije 1 min. 55.1. Vijfde serie: 1. Lunggren, Zweden 1 min. 56.1; 2. Chefdhotel, Frankrijk 1 min. 56.2; 3. Streuli, Zwitserland 1 min. 56.9. Zesde serie: 1. Whitfield, V. S. 1 min. 52.8; 2. Bengsston, Zweden 1 min. 52.9; 3. Hut- chins, Canada 1 min. 55.5; 4. Mayordome, Frankrijk 1 min 55.6. 400 meter horden halve eindstrijd. Eerste halve finale: 1. Larsson, Zweden 51.9 sec. nieuw Olympisch record, het oude record stond op naam van de Amerikaan Hardin met 52 sec. gemaakt in 1932 te Los Angeles; 2. Ault, V. S. 21.1 sec.; 3. White, Ceylon 52.6 sec. Tweede serie halve finale: 1. Cochran, V. S. 51.9 sec.; 2. Cros, Frankrijk 53.5 sec.; 3. Missoni, Italië 53.4 sec. Vierde serie: 1. Lopez Thorsvaldsson, IJs land, 10.5 sec.; 2. Jones, Groot Brittannië 10.6 sec.; 3. Meyer, Nederland 11 sec. 10.000 meter hardlopen. 1. en Olympisch kampioen Zatopek, Tsje- choslowakije 29 min. 59.6 sec., nieuw Olym pisch record; 2. Mimoun O Kacha. Frankrijk 30 min. 47.4 sec.; 3. Albertsson, Zweden 30 min. 53.6 sec.; 4. Dennolf, Zweden 30 min. 58.6 sec,; 5. Stokken, Noorwegen 31 min. 5 sec.; 6. Èveraert, België 31 min. 7.8 sec. Hoogspringen. 1. en Olympisch kampioen Winter, Austra lië 1.98 meter; 2. Paulson, Noorwegen 1.95 meter; 3. en 4. Stanich en Edleman (beiden V. S.) 1.95 meter; 5. Damitio, Frankrijk 1.95 meter; 6. Jackes 1.90 meter. HET AMERIKAANSCHE HUIS JACK MORRIS Tijdens de opruiming ALLE ARTIKELEN PUNTENVRIJ en 10°/a korting ook lederen kleding BARTELJORISSTRAAT 20 - TELEF. 13439 (Adv.) 5900 Deelnemers beëindigden de monstertoclit Na afloop nog 'n dansje De laatste dag van de Vferdaagse was blijkbaar terwille van de climax ook de warmste, hoewel de tippelaars het iets kernachtiger uitdrukten. Om half acht 's avonds, twee en een half uur na het officiële tijdstip van sluiting registreerde het finish-bureau de laatste deelnemers; precies 5900 dames en heren hadden toen de monsters-mars afgelegd en voor het oog verkeerden allen in blakende welstand, hoewel de moeheid velen toch ook van het gezicht en van de voeten af te lezen was. In totaal zijn er gedurende de vier dagen 684 deelnemers uitgevallen, dus ongeveer negen procent, waaronder twee Noren en een Fransman. Zij, die de 40, de 50 en de 55 kilometers per dag hebben afgelegd, hebben een kra nige kamp geleverd tegen de verzengende hitte, die de energie van honderden ver teerde. De laatste dag ging het van Nij megen naar Grave, Kuik, Gennep en door de Maasvallei, waar men overal de dui zenden deelnemers met muziek, hartelijk gejuich en dikwijls gastvrij onthaal op monterde. De meesten stapten echter stevig door om nog op tijd de pontonbrug, over de Maas geslagen, te bereiken, daar het bekend was, dat deze brug een uur in de middag voor de scheepvaart zou worden opgebroken. De helft der deelnemers heeft de Maas over de tijdelijke brug kunnen veroveren; de rest moest per pont bij Kuik of bij Katwijk worden overgezet. Dit be tekende een oponthoud van een tot twee uur minstens, vandaar ook, dat de laatsten eerst om 7.30 te Nijmegen aankwamen. De triomfale intocht Nijmegenaren en anderen, uit alle oor den des lands hadden zich over een lengte van vier km in dichte rijen opgesteld, om de thuiskomenden onder een regen van bloemen en klaterend applaus te begroe- TEGEN RUNEN EN GRIEP 2C TABLETTEN I O 75 (Adv.) Om de Haarlemse schaaktitels In de hoofdklas van het tournooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haar lem boekte G. Kroone het beste resultaat. De uitslagen luiden: A. VerhoeffG. Kroone Vi'G. KrooneW. Burger 10. In de eerste klasse geven de spelers elkaar weinig toe, hetgeen veel afgebroken partijen oplevert. De uitslagen luiden: C. KosterD. Wielinga »iiU; C. KosterG. J. Boot 10; N. C. de TombeC. Koster 'iVi. De tweede klassers leverden de volgende prestaties: Ch. SchavelingA. v. d. Deyl 'ACh. Schaveling—J. M. Post 10; J. P. v. BeenA. v. d. Deyl 01. In de derde klasse schijnt N. P. de Ron den rechtstreeks op het kampioenschap af te stevenen. De resultaten waren: C. S. G. NoordhoffN. P. de Ronden 01; N. H. Braunius (n. o.)A. Schmitz 01; J. Kroons- berg—N. H. Braunius 1—0; N. P. de Ronden A. Schmitz 10. te huur. „The Indiana", Zijlweg 111 Tel. 17877 (Adv.) Met deze warmte een fris plaatje: De kuitbroek is nog te warm gebleken, de shorts zijn niet gekleed genoeg en nu doet deze tussenvorm zijn intrede, parmantig geïntroduceerd door een jongedame, die vol lof lijkt te zijn over de aanwinst in haar garde robe. - Men weet overigens dat onze jongens van tien lot zeventien de laatste tijd zijn teruggekomen van de plusfours en weer de dracht prefereren die twin tig jaar geleden op alle scholen de dracht was voor zulke - jongens, de korte kniebroek met sportkousen. Die knapen droegen dat winter en zomer. De dames zullen alleen des zomers en dan nog bij hitte nis deze iveek tot deze kleding hun toevlucht nemen. Onze node-redacteur moet be kennen dat hij zich in 1930 :n zo zeer behaaglijk voel- le in eenzelfde dos. Duitse en Amerikaanse in diverse afmetingen te koop. „THE INDIANA". Zijlweg lil. Tel. 17877. (Adv.» Agenda voor Haarlem ZATERDAG 31 JULI Doopsgezinde Kerk: „The Harlesden-song- sters", 7.30 uur. Palace: ,,De rode hengst", alle leeft. 10.30 uur, „De Cobra-afgod", 14, j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Kim wil op de planken", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: George Formby in „keep fit", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur, „Sneeuwwitje", 10,30 en 4.15 uur. Spaarne: „The cat man", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Op reis door Zuid Afrika". 10.30 uur, „Waternimf", alle leeft 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 1 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Piet Kohier in „De kampioen leugenaar". 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en'avondvoorstellingen. MAANDAG 2 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. Bloembollen op de filmband De hitte van de laatste dagen maakt niemand verlangend, de avond, die tenmin ste nog enige verkoeling brengt, in een zaal te slijten. Toch was het juist dezer dagen dat een tweetal films, beide betrekking hebben op de bloembollencultuur werd vertoond. Woensdagmiddag liet de N.V. Hollandse Bloembollenhuis (algemeen bekend als de Hoboho) te Lisse in restaurant „De Nach tegaal" enkele delen zien waarmee de reeds bekende „Hollands Glorie" is uitgebreid. Deze in opdracht van de Hobaho ver vaardigde rolprent is niet nieuw, maar wel regelmatig aan vernieuwing en vervol making onderhevig, en blijft zodoende steeds „bij de tijd". De delen welke Woensdag werden vertoond, legden hier van ook wel getuigenis af. Opnamen waren o.a. gemaakt van het bezoek van Churchill aan het bloembollendorp Voorhout. Het grote bloemencorso van de Bollenstreek ontbrak evenmin. Maar wel bijzonder goed waren de luchtopnemingen welke van de bollenvelden waren gemaakt. Het wonder lijk effect van al die kleurige vakken tegen de groene achtergrond van Hollands wei den en bossen kwam hier wel treffend uit. De film „Hollands glorie" is geheel een documentaire film van het bloembollen- bedrijf. Ze is zo lang, dat de vertoning er van een hele avond in beslag neemt, waar om men het thans dan ook liet bij het draaien van de nieuwste delen. Van een geheel ander karakter is de kleurenfilm „Lenteweelde" welke Donder dagavond werd gepresenteerd door de „Hafos Filmdienst" te Haarlem, directeur de heer H. T. Seysener. De doopplechtigheid verliep niet hele maal zonder stoornissen en tengevolge van een defect in het projectietoestel duurde het zo lang eer de film kon draaien, dat ze tenslotte met een sneltreinvaartje ver- toond werd. Hierdoor kregen met name de actiegroepen iets onrustigs, volgden de beelden elkaar te snel op en was het uiterst j moeilijk, zich een zuiver beeld van de j waarde van deze film te vormen. Geïmproviseerd karakter De heer Seysener, de vervaardiger, geeft hierin blijk wel een open oog te hebben voor de picturale schoonheid van het Hol landse land en met name van de bloembol- lenvelden. Op zeer gelukkige wijze was vooral het jonge dierenleven in deze film opgenomen. Maar hier en daar droeg ze toch een wel wat geïmproviseerd karakter; sommige opnemingen waren te kort om de bedoeling duidelijk tot het publiek door te laten dringen, andere toonden een onnodige herhaling. zo zag men het ganse Noord- wijkse bloemencorso twee maal aan zich voorbijgaan, en ook de watersport opnemingen waren te weinig gevarieerd. Tussen dat alles vielen toch weer aar dige tafreeltjes op, als een eerzame huis vader met gezin, roeiend in z'n piereme- goggel tussen de blanke jachten, het weinig verheffend tafereel van de zich in de bus vechtende mensenHolland op z'n lompst.. Men moet niet denken aan de in druk. die de vertoning van zulk een tafe reeltje b.v. in Engeland zou hebben! De heer Seysener, die reeds eerder een in particuliere opdracht gemaakte bloem bollenfilm vertoonde, ontkwam hier en daar niet helemaal aan de „dagjesmensen fotografie" Men kon aan de indruk niet ontkomen, dat een deskundig samengesteld draaiboek déze rolprent veel goed zou hebben gedaan Zeker is met de film „Lenteweelde' het ideaal, een korte, populaire doch repre sentatieve rolprent als propaganda voor onze bloembollencultuur nog niel "bereikt, doch ongetwijfeld heeft de heer Seysener een stap in de goede richting gezet. ten. Muziekcorpsen en burgerfanfares uit Nijmegen, Utrecht, Eindhoven enz. haal den de deelnemers in met schetterende fanfares. Er was dok officiële belangstel ling, o.a. admiraal Hellfrich, schout-bij nacht Van Willigen, generaal Kruis, de Franse militaire attaché kolonel Cou- lange en de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. mr Quarles van Ufford en tal van hoge officieren. Het was een triom- phale intocht. Voor het St. Canisius-zieken- huis defileerden de 500 manschappen en Marvas van de Marine voor de militaire autoriteiten. Vooral de gouden kruisdragers kregen een geestdriftige ovatie. De grote groepen burgers, militairen en politiemannen, die de 55 en 50 km hadden afgelegd, werden met luid applaus ontvangen. Gisteravond was Nijmegen een lichtvloed en dansten de duizenden in „De Vereni ging" en in de openlucht hun feestvreugde uit. De 32ste vierdaagse is in weerwil van veel moeilijkheden toch goed geslaagd. Deelnemers van het Provin ciaal Ziekenhuis Vier en twintig leden van het personeel en verpleegden van het Provinciaal Zie kenhuis bij Santpoort hebben met succes aan de Vierdaagse deelgenomen. Vanmid dag komen zij terug. Ruitersport Sterk-bezette rubrieken in concours van morgen Morgen wordt op het HFC-terrein het con- cours-hippique van Haarlems Bloei gehouden als speciale attractie van de Haarlemse Bloemenweek. Overigens heeft het niet alleen betekenis als stedelijk vlagvertoon, want ook uit sportief oogpunt bezien zal het goed-voorziene programma een paar belang rijke onderdelen omvatten. Daar is ten eerste de équipe-wedstrijd ir het goed-bezette springconcours over 1.10 meter. Hieraan doen twee Haarlemse équipes mee die het tegen zeer sterke tegenstanders moeten opnemen. Hoewel de équipes pas vlak voor het concours zullen worden samen gesteld, is het niet moeilijk te raden dat de équipe van de vereniging „de Haarlemse Manége" zal bestaan uit dr. Eysvogel met Lucky Strike, R. Davidson met Bonfire, H. Eysvogel met Matador en J. WiUemsen met Jack of Joy. De eerste en de laatste combi naties zijn naar onze mening de sterkste. De Haarlemse Rij- en Jachtvereniging zal naar alle waarschijnlijkheid H. Paanen met Tentor le Grand, E. G. Jonker met Grand Seigneur of Ranger, G. J. v. Limburgh met York of Jumping Powder en W. L. Brugsma met Don Castor in hel veld brengen. Een jonge équipe, die echter speciaal in E. G. Jonker een sterke troef in handen heeft. Niettemin achten wij de kansen op Haar lemse équipe-overwinningen zeer gering. Want wat er van buiten de stad komt is ditmaal zeer sterk. Prima ruiters met beste paarden. Om enkele namen te noemen: H. W. Pasman met Cheer 'O. H. B. Gescher met Alm. J. E. A. v. Vilsteren met Wodan, D. Gelderman met Ambassadeur en R. J. Koster met Ryco, die wel de beste kans maakt om het zware springconcours te win nen. Heel misschien komt het Olympiade paard Beiaart onder maj. de Bruine nog een parcours springen alvorens naar Londen te vertrekken maar dat zal wel horsconcours geschieden. In ieder geval kan men er van verzekerd zijn de bloem van de Nederlandse ruitersport iiit de Westelijke districten aan het werk te zien. W aterpoloprogramma Het programma van de waterpolowedstrij- den in de competitie van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond, te spelen in de week van 1 tot en met 7 Augustus luidt: Maandag 2 Augustus: 2e klasse D, heren: FutenDWT. 2e klasse C, heren: DZV Haarlem. Jeugdafdeling: MerwedeHVGB. Woensdag 4 Augustus: le klasse B, heren: DWRHPC. Reserve le klasse B heren: DWR 2—HPC 3. le klasse dames: DWR— RDZ. 2e klasse C dames: HDZ 2—DWR 2. Donderdag 5 Augustus: 2e klasse C dames: VZVDWT. 3e klasse F, dames: Hoofddorp Waterlelie. 3e klasse B, dames: AZPC 2 DWT 2. 2e klasse C, dames: DWT—ADZ. Zaterdag 7 Augustus: 2e klasse C. dames: Triton—DWT. De Sportcommissie heeft besloten, dat dit jaar geen wedstrijden om het kampioenschap van Nederland en het afdelingskampioen schap zullen worden gehouden. Cricketprogramma Het programma van de Nederlandse Cricketbond voor Zondag 1 Augustus luidt: eerste klas; HCC 2HBS; Hermes DVS— HCC 1; PW—ACC; Quick—Haarlem; Rood en WitSparta: VRAVOC. Tweede klas: KampongRood en Wit 2; Quick (H) CVHW. Derde klas Haarlem 3—Ajax: VVV 2—Rood en Wit 3. der Am. Luchtmacht te koop. Hagelnieuw. „THE INDIANA", Zijlweg 111, Tel. 17877. «Adv.) Perzië krijgt wapens uit Amerika De Verenigde Staten hebben aan Perzië 26 millioen dollar geleend voor de uitrus ting van leger en politie. Tien millioen hier van zal Perzië besteden voor de aankoop van militaire surplusvoorraden in de Ver enigde Staten. De overblijvende zestien millioen dollar zullen worden gebruikt om de kosten van reparatie, verpakking en verscheping van wapens en andere mili taire voorraden te dekken. Het departement van Buitenlandse Za ken verklaart in dit verband, dat Perzië slechts lichte wapens zal ontvangen, zoals jagers en kleine tanks en geen oorlogsma teriaal, dat zwaar genoeg is om gebruikt te worden bij enige offensieve actie tegen vreemde mogendheden. De uitrusting der Perzische strijdkrachten is in het belang der Verenigde Staten, aldus merkt het departement op, want de regering der Ver enigde Staten wenst de interne veiligheid in het Midden-Oosten te handhaven. ZONDENREGISTER DER WEG GEBRUIKERS. Ongeveer twee jaar geleden stelde de K.N.A.C. een uitgebreid systematisch on derzoek in naar de gedragingen van de verschillende soorten weggebruikers. Uit dit onderzoek bleek dat slechts een achtste deel van de voetgangers, een derde van de fietsers en driekwart van de bestuurders van motorische vervoermiddelen als cor recte weggebruikers konden worden aan gemerkt. Een onlangs gehouden nieuw onderzoek wees uit dat slechts een lichte verbetering in deze situatie was ingetre den. Over Muziek Oude Dansvormen Wie, die Bach's „Passacaglia" voor orgel solo of de „Chaconne" voor viool-solo hoorde, bezon er zich wel eens op dat deze werken gebaseerd zijn op oude dansen uit Italië en Spanje? Onder de vele dansen uit de Middeleeuwen en uit de overgangstij den, dansen die als bewegingen moeilijk of niet meer te reconstrueren zijn, zijn er enige van ernstig en plechtig karakter. Men weet, dat bijvoorbeeld de Spaanse „Sara bande" nauw verband hield met bepaalde kerkelijke plechtigheden; het is niet on waarschijnlijk dat dit met de edele „Pa vane" in Italië eveneens het geval was. Er zijn vele vermoedens over de aard dezer bewegingen, Helemaal zeker zijn wy ech ter alleen over de prachtige emancipatie die de muziek zich veroorloofde van de realiteit der dansen. Dit vermindert niet de spijt over het verdwijnen der oude be wegingskunst, die ongetwijfeld in min stens gelijkwaardige uiting zowel in kerk als huis of landschap het leven in boven natuurlijke of natuurlijke illusie eerde en versiering gaf. Men moet zich de oude dansvormen na tuurlijk veel eenvoudiger voorstellen dan Bach's kunst. Maar in ieder geval was er in deze stukken een muzikale kracht die zelfstandige ontplooiing mogelijk maakte; dit is een zeer bewonderenswaardig ge heim. Geen tekst of andere buiten-muzi kale aanleiding als schildering gaven de musicus de beweegreden tot een muzikaal kunstwerk in de hand. Het was alleen de zinsbouw of een bepaald rhythme in een bepaalde maatsoort. Ik las nimmer een alles oplossende verklaring over de oorspronke lijke wisselwerking van vinding in dans en muziek, maar zeker heeft deze wisselwer king altijd bestaan. Het pleit voor de mu ziek dat zij zich ontwikkelen kon zonder tekst, het pleitte óok voor de oude dansen dat de beweging niet een onbepaald gedoe was, maar een lichaams-mouvement dat een zich ontwikkelende zinsbouw der mu ziek weergaf en zelfs eiste. Wat Bach tot voorbeeld, tot inspiratie strekte was de muzikale inhoud, de muzi kale gedachtengang dezer dansen. Als geen ander ooit in de geschiedenis der muziek heeft de oude grootmeester van deze oer- muzikale bron geprofiteerd. Iedereen kent zijn Franse Suites, Engelse Suites en Par tita's, waarin de Allemande, de Courante de Loure, de Sarabanda, de Gigue en andere dansen als volmaakte juwelen van muzikale gedachte ons toeblinken. Hij eerde de elegantie evenzeer als de ernst, maar versterkte bovendien de levenskracht der karakters door alle onderscheid in ge voelens te verheffen in de eenheid der muzikale vitaliteit. In deze kunst van com poneren is Bach door niemand benaderd. Twee stukken in de schat dezer schoon heid vragen onze bijzondere bewondering. Het zijn de Passacaglia voor orgel en de Chaconne voor soloviool. Deze vormen waren al vanouds verwant: ze hebben beide de drie-delige maatsoort en boven dien een zogenaamd thema ostinato, d.w.z, een melodie die pngestoord wordt herhaald. Bij de Passacaglia behoorde deze melodie alleen in de bas te klinken, bi) de Chaconne kon zij ook in de andere stemmen voor komen. Beide dansen zijn dus eigenlijk een thema met variaties waarbij het thema zelf niet gevarieerd wordt. Een karakteristiek onderscheid lag in de gewoonte of mis schien de eis, dat bij de Passacaglia het stuk moest beginnen met de melodie-solo in de bas, doch dat bij de Chaconne de melodie in de sopraan optrad, pp het rhythme van de Sarabande. Aan deze diep ingrijpende tradities heeft Bach zich in hoofdzaak gehouden en waar hij afwijkt, herkennen we de dwingende noodzaak van het bijzondere organisme dat de compo nist opriep uit zijn gegeven. In de eerste acht maten van de grote orgel-Passacaglia, in het solo-pedaal zin gende, ligt dus de volle rijkdom van het gehele werk besloten. Rhythme, melodie en harmonie zullen een eenheid blijven zoals ook sentiment, verbeelding en ge dachte een onverdeelde eenheid zijn in deze muziek. Wij kunnen zakelijk de com positie-elementen analyseren, maar wij kunnen niet onder woorden brengen hoe de schoonheid is in deze variaties. Onze muzi kaliteit neemt de zeggingskracht der mu ziek op en gelukkig is de luisteraar die door geen enkele geestes-afleiding wordt gestoord in 't opnemen van de sublieme mededelingen die tot de eenheid van zijn hart en geest worden gericht. Worden ze tot ons gericht? Ik weet slechts dat wij uiterlijk en innerlijk aanhoren een diep gesprek van krachten waartoe wij ons on verbrekelijk aangetrokken voelen. Dit ge sprek wordt nog verdiept en verlevendigd wanneer de laatste variatie in een konink lijke dubbel-fuga overgaat. Dramatisch moeten wij het werk noemen in de zin van sterke handeling van onbepaalbare gevoe lens'en gedachten; het is de muzikaalste muziek die ooit door een genie werd opge roepen. Maar ditzelfde moet ik ook met harte lijkste bewondering en dankbaarheid zeg gen van de Chaconne voor viool, die eigen lijk een onderdeel is van een van Bach's Sonaten voor viool-solo. Er is zeer zeker een overeenkomst tussen de machtige een zaamheid van het orgel en de lyrische een zaamheid van de solo-viool als men aan deze beide dramatische werken denkt. De variaties der Chaconne ontwikkelen zich juist zo violistisch als de variaties der Pas sacaglia ;{jch naar de aard van het orgel ontplooien. In beide gevallen duldt de muziek in haar felle zelfgesprek geen andere krachten naast zich. Overigens verschilt de bouw der Cha conne ten opzichte der indeling der varia ties volkomen yan de Passacaglia. Hier leidt de gedachtengang niet naar een con centrerende fuga binnen het bestek van de vorm In een wijde drie-voudige boog zijn de wisselende aspecten van het thema ver enigd. Het zou te ver voeren, wanneer wij hier deze constructie nader onderzochten; ook thans moge dit korte opstel slechts een algemene bespiegeling zijn over twee meesterwerken waarin de zuivere muzikale gedachte met heldere zeggingskracht heerst HENDRIK ANDRIESSEN Nederlandse verliezen in Indonesië De regering maakt bekend dat in de af gelopen week tot haar leedwezen de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht soldaat W. P. van Rijswijk, uit Schiedam. Gesneuveld 27 Juli 1948. Sergeant C. J. Ventevolgel, uit Goes. Gesneuveld 20 Juli 1948. Koninklijke Nederlands-Indische leger: Jav. militie soldaat Paiman, uit Neder- lands-Indië. 3 Juni gesneuveld. Chin, soldaat 2e klasse der inf. Soen Lie, uit Nederlands- Inriië. Gesneuveld 20 Juli 1948. De Koninklijke Marine heeft in de pe riode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5