c J Gracieuse Bloemenkoningin deed haar intocht in nuchter Haarlem GAAT U MET VACANTIE LUXE WAGENS Van Lent-Heemstede-Dreef Garage Een Nederlandse Hollywood-sfer op bezoek in het oude vaderland MAftrtDAG 2 AUGUSTUS 1948 Burgemeester onderscheiden „Wat weten wij Haarlemmers toch weinig van feestvieren!" dachten we, toen wc Zaterdagmiddag er getuige van waren hoe een paar honderd Haarlemmers met een groép Engelse jongens er tussen in koele bloede de toch werkelijk sprookjesachtige intocht van onze Bloemenkoning stonden te bekijken. Kan men in Haarlem nu werkelijk niet geestdriftig worden voor een feest-zonder- meer, voor een festijn van zon, licht en vreugde en bloemen, veel bloemen in een juweel van een stad? Deze Zaterdagmiddag was als het ware uitgezocht voor de opening van de Bloemenweek. In dit land van mest en mist. om aan Petrus de Genestet te herinneren, is er volop reden iedere dag van zonneschijn en levensblijheid te prijzen. En als op zo'n dag een stel schalkse kabouters en een half dozijn blommen- van-meisjes voorafgaan aan een gracieuse jonge vrouw in een droom van een gewaad en tezamen de uitbundigheid van dit schone jaargetijde vertolkenja. Haarlem mers, waarom juichen we dan niet? Het antwoord is vrij eenvoudig: omdat u het niet doet, laten wij het na, en omdat wij het zo gek vinden staan, durft u ook niet. Maar laten wc dan eens en vooral afspreken dat we met die absurde gewoonte, die de dood In de pot brengt, breken en dat we ons eens gaan spiegelen aan onze broeders „beneden de Moerdijk". De Haarlemse jongen, die alle cordons had geforceerd om Flora een ruikertje aan te bieden, bleef beter in de stijl van het feest dan zij die onbewogen aan de kant bleven staan. Deze ontboezeming moet ons. voordat wij verslag geven van de eerste dag der Bloemenweek, van het hart, omdat die eerste maar belangrijke uren te veel bepaald werden door de domper der Haarlemse nuchterheid. „Ik heb de eer u Antoinette Kolkman voor te stellen, Bloemenkoningin voor 1948". Op een voor het Stadhuis getimmerd po dium zat de jonge vorstin, de goudblonde lokken welig golvend over de hermelijnen koningsmantel, temidden van haar nimfen en kabouters en luisterde glimlachend hoe de voorzitter van „Haarlems Bloei", wet houder Geluk, haar bij de honderden, die op de Grote Markt in stille bewondering het schouwspel gadesloegen, introduceerde. De burgemeester, die met mevrouw Cre- mers ook op het platform was gezeten, ver richtte daarna de eigenlijke kroningsplech tigheid. „Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit", zei hij: „In Haarlem heeft zich in de afgelopen week een aantal zeer merkwaardige feiten voorgedaan. In de eerste plaats is sedert Maandag het Kennemer Bataljon teruggekeerd. Woens dagavond kwam eindelijk het bericht dat thans definitief is beslist, dat de tram uit de binnenstad zal verdwijnen. Donderdag begroetten wij de aanwinst van 22 doeken van oude meesters en de 16D.000ste bur geres van de Spaarnestad". „De traditie wil zo vervolgde mr. Cremers dat de Bloemenkoningin ieder .iagr in een nieuwe incarnatie verschijnt. Ik wil allerminst een vergelijking tussen de verschillende gestalten trekken, doch wel wil ik mijn nederige hulde brengen voor de smaak, waarmee gij dit jaar uw verschijningsvorm hebt gekozen. In uw wijze raadsbesluiten hebt gij be paald, dat ge uw regering niet wilt aan vangen dan na de kroning door de burge meester. Gij, wilt slechts heersen met vol ledige instemming van de burgerij, het geen wyst op uw democratische gezind heid. Ik kroon u dan met de volledige blijdschap en instemming van het Haar lemse volk onder de wens dat Pluvius ver re moge blijven, de zon u steeds mag ver gezellen en dat de feesten een volstrekt succes mogen worden". Uit de luidsprekers schalden vervolgens de eerste maten van de Triomfmars uit „Ajda" van Verai. Een heirleger fotografen klauterde op trappen en ladders en richtte de lenzen op Haar, die zojuist met de tekenen van Haar waardigheid was ge tooid. Een Haarlemse jongen stapte de treden op en legde een eenvoudig bosje bloemen aan Flora's voeten, waarvoor hij met een lieftallig knikje van de vorstin en mét een applausje van het publiek werd beloond. Flora spreekt Hare Majesteit nam daarop zelf het woord om te danken voor haar benoeming en voor de haar bereide ontvangst. „Met. enthousiasme en spontaan zal ik aan de Vervolgens geleidde mr. Cremers de Bloemenkoningin naar de trouwzaal, waar zij, geflankeerd door haar gevolg, op de treden naar de zijvleugel plaats nam, ter wijl de heer en mevrouw Cremers en wet houder Geluk zich aan haar voeten zetten. Hier was het dat Flora de burgemeester onder goedkeurend gemompel der aanwe zigen benoemde tot „Grootmeester in de Orde van Flora met de Damiaatjes" we gens de grote zorg die het gemeentebestuur van Haarlem jegens de bloemen aan de dag legde. Zij hing mr. Cremers daartoe een krans goudsbloemen om. Deze dankte geroerd voor dit eerbewijs en gaf de verzekering dat hij „ondanks de grijsheid zijner jaren de belangen van Flo ra en haar geesteskinderen zal dienen met een vuur. zoals men slechts in het hart van een jonge man zal kunnen vinden". De eerste Tulpenkoekjes Vervolgens schreed een deputatie der Haarlemse banketbakkers naderbij, waar van de woordvoerder het eerste baksel aanbood van het koekje, dat bij dit Bloe- menfeest past, het Tulpenkoekje en de hoop uitsprak, dat dit nog vele jaren de zware taak der Bloemenkoninginnen en haar onderdanen zou mogen verzoeten. Baskische volksdansen op de keien van de Doelen De Baskische „Les amis de la danse po pulaire" gaven Zaterdagmiddag onder aanzienlijke en allengs tot geestdrift groeiende belangstelling op de keien van de pittoreske Kloveniersdoelen een vlotte uitvoering beter gezegd: demonstratie van een groot aantal door vele eeuwen heen bewaarde volksdansen uit enkele aan levende tradities zo rijke provincies van Frankrijk. Wij beleefden daar, in 't vrien delijk helpende zonlicht op de tribune, ruim anderhalf uur vreugde om deze vrij wel ongekunstelde uitdrukking van ele mentaire emoties en om de restanten van in uitheemse of vergane maatschappij- vormen verankerd paganistisch ritueel. Het is hier niet de plaats voor sociologische bespiegelingen, maar wel mag worden vastgesteld hoe het publiek zich gretig liet vermeien in het romantische klimaat, dat door de in wezen zo eenvoudige, althans weinig ingewikkelde en in het geheel niet sensationele verrichtingen werd verwekt. Men heeft, bij alle overeenkomst van grondvormen, een tamelijk grote verschei denheid van dansen te zien gekregen. Vooral de lyrische reien met hun pikante mimiek en de amoureuze gavottes oogst- Ook mevrouw Cremers werd een doos ten veel dankbare bijval. Het was zeer in- met deze Haarlemse lekkernij aangeboden, teressant om zulke luchtige figuren als Na de ceremonie in de trouwzaal vertrok J gigue en fourrée in hun oorspronkelijke de vorstin met haar gevolg naar de Klo veniersdoelen. Op de Doelen Op de Doelen hadden vele honderden geruime tijd zitten wachten op de aan komst van de leden van „Les Amis de ia oanse populaire", die uit den Haag moes ten komen en door de tramstaking de trein hadden gemist. „Tout comme chez nous'', zei de leider van het gezelschap, Marcel Albert. Het publiek was evenwel goedge mutst, want de volksdansen werden er niet minder hartelijk om begroet. Toen de Eloemenkoningin binnenkwam Herman Moerkerk als trouwe hoeder onafscheidelijk voorop stonden de aan wezigen zowaar onder spontane toejui chingen op en wethouder Geluks geest driftig „Leve de Koningin" was de aanlei ding tot iets wat op een ovatie geleek. Op het intieme binnenplein onder een azuren hemel bleef de gehele middag een pleizierig gemoedelijke sfeer, waaraan het ongedwongen optreden van de Basken in hun kleurige kledij niet weinig bijdroeg. Flora heette hen met een toespraak, waar in zij de volksdans als een eenvoudige uiting van levensvreugde en gemeen schapsgevoel, die ons ook met andere na- tionaliteiten verbindt schetste, welkom. Toen Marcel Albert in een korte pauze na een paar wijsjes op de draailier, zijn gehoor met zijn prachtig-sonore stem twee oud-Franse minneliederen deed horen, I trad een diepe stilte in. Al had de tribune i de vreemde woorden niet verstaan, zij had 1 de zin ervan begrepen. Na de pauze hadden de dansers hun eigen nationaal costuum aangetrokken: fel rode broek of rok contrasterend met smet' gedaante te leren kennen, vooral als bedenkt hoeveel de klassieke ballettech niek aan deze populaire bewegingskunst te danken heeft, al is er waarschijnlijk ook van invloed in omgekeerde richting sprake geweest. Was de voetvaardigheid van de execu tanten in het algemeen bevredigend, be paald opvallend bleken de elegante wen dingen van het hoofd en door anderen zo dikwijls veronachtzaamde bovenlichaam. In de Baskische promenade vooral ver toonden de mannen, zes in getal,in hun witte costuums met rode sjerp en dito baret getooid, de kracht van hun viriele charme ten voeten uit. Het goed laten castagnet- teren der vingers schijnt echter alleen voor volbloed Spanjaarden te zijn weggelegd. De leider van deze fleurige troep, Marcel Albert, liet zich niet alleen horen als zan ger, maar ook als ouderwetse liereman door aan zijn „vielle" een typische brui loftsmars te ontlokken. De manier, waarop het probleem der klederdracht door de dames werd opgelost, met hun hardgetinte katoenen rokken, witte blouse "en kanten ondergoed, verdient hier navolging zodra de textielpositie dat toelaat. DAVID KONING Koninklijke Militaire Kapel concerteerde in den Hout Er was in den Hout een zeer geschikte plek gevonden, waar de beuken zich prach tig welfden tot een natuur-concertzaal met goed accoustiek. Daar concerteerde Zater dagavond voor een talrijk en aandachtig publiek, onze vermaarde Koninklijke Mili- teloos witte blouse, de vrouwen met een i taire Kapel, onder leiding van de kapitein zwarte baan ertussen, de mannen boven dien gedekt met een rode baret. Die op de banken zaten, staken hun dank baarheid niet daaronder en noopten de Fransen tot een bissering. Concert in den Hout De reeks avondconcerten in den Hout ,verd ingeleid met het optreden van directeur Rocus van Yperen. Het fraaie korps steunt op tradities die hoofdzakelijk gegrond zijn op de directieperiode van Francois Dunkier, die op het internationale concours van militaire kapellen te Parijs in 1867 een éclatant succes wist te behalen met zijn kapel. Hij had daarvoor een be werking gemaakt van Weber's Oberon- ouverture. Dit stuk is op het repertoire Koninklijke Militaire Kapel onder Rocus gebleven en Zaterdagavond konden wij an Yperen. I ervaren dat het er als arrangement wezen Zeer vele liefhebbers van blaasmuziek i mag, maar ook dat het korps, zoals het nu is evenals voor 80 jaar, er schitterend mee Zangbrigade van Harlesden bezocht Haarlem Koningin Flora en haar gevolg genieten even, tussen de inspannende ceremonieën door, van een koele dronk. feesten deelnemen. De hulde en eerbewij zen, mij gebracht, aanvaard ik gaarne. Ik hoop, dat mijn aanwezigheid tot de bloei van de gemeente en het slagen der feesten za! bijdragen". De burgemeester gaf vervolgens met een „Hoera voor de koningin" de menigte het voorbeeld hoe men Flora zal dienen toe te juichen. i hadden zich naar de Paulinalaan begeven en stonden aandachtig luisterende naar dit I homogene ensemble in een wijde kring I rond de muziektent of zaten en lagen er I op hun gemak bij in het groene gras en na ieder nummer gingen de handen in welge meende erkentelijkheid op elkaar. Taptoe Om kwart over negen zou de taptoe op de Grote Markt beginnen, doch het werd door een onverklaarbare oorzaak tegen tienen. Toch bleven de duizenden geduldig wachten, geboeid door de lichteffecten der schijnwerpers op het Stadhuis en de Bavo- toren, waarvan de contouren in de opko mende avondnevel vervloeiden. De band begon zijn programma met twéé met koffers en bagage? Tel. 28810 Agenda voor Haarlem MAANDAG 2 AUGUSTUS Palace: „De rode hengst", alle leejt., 10,30 uur, „De Cobra-afgod' voor de dag weet te komen. Een Parijse impressie van de Noor Svenalsen, zeer kleurig en soepel vertolkt, had het ver moeden kunnen wekken dat men hier met een Franse compositie te doen had. Daarna mochten drie solo-trompettisten de kracht van hun embouchure en hun vaardige tong- siag demonstreren met een Engels inter mezzo. En toen kwam Glazounow's Valse de concert onze oren strelen en ons char meren met zijn lenige bewegingen. Als uit voering was het een fijn staaltje van or kestrale techniek. De suite Carnaval van de Pool Tomsman, 'n stuk dat oorspronkelijk voor harmoniebezetting geschreven is, con trasteerde vervolgens heel sterk met het vorige en wel voornamelijk om de rhyth VUllgC *211 VYC1 UU1 lUIIIIL'l.lIV Ullï UIC 111» 111- plecht,ge koralen en ging toen over tot een mlek die Alrcrjkaanse inviocden verraadt, sene opwindende marsen, die de stamp- EigcniiJk is het cen verschil ,ussen twee volle markt wellicht nog meer electnseer- „„„eraties. tussen de charme van de laai den dan een plotselinge kortsluiting van romantick en de moderne dynamiek, die hpt fH. K 7nii nphnpn ffpri22n ofwel ongevoelig ofwel sentimenteel is. Met het G.E.B. zou hebben gedaan. Met het Wilhelmus werd geëindigd. Daarna marcheerde het orkest met slaande trom af naar het station. Op het bordes van het Stadhuis stonden loco-burgemeester Geluk en de wethouders Angenent en Van der Wall. Heel Haarlem op de been Niet alleen op de Markt, vooral op de kermis kon men over de hoofden lopen en de exploitanten maakten goede zaken. r Behalve de ..of/iclele» "verlichting, die dat al een interessante confrontatie. Zo konden wij ervaren dat de Konink lijke Militaire Kapel onder leiding van een dirigent yan muzikale eruditie en van goe de smaak, als de heer Rocus v. Yperen, zijn mooie traditioneel verleden lang niet tekort doet en, met de blik vooruit, zijn faam weet te handhaven. Na het concert ging het, trommen heel wat bekijks trok. bleken enkele pari: culieren ook hun niet te onderschatten bijdragen tot de feestvreugde te hebben geleverd door een kostbare en effectvolle verlichting. In de Grote Houtstraat, die het devies Haarlem-Bloemenstad blijkbaar het beste in daden weet om te zetten, signaleerden wij twee met gloeilampjes omlijste gevels, 14 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Kim wil op de planken", alle I beide van eetgelegenheden. leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: George Formbv in „keep fit", alle leeft.. 2. 7 en 9.15 uur, .Sneeuwwitje", 10.30 en 4.15 u Spaarne: „The cat man". 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Op reis door Zuid Afrika". 10.30 uur. „Waternimf'", alle leeft,, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. DINSDAG 3 AUGUSTUS* Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. GIJS BF.THS NAAR DE WEST De violist Gijs Beths vertrekt vanavond per K. L. M. van Schiphol naar Paramaribo. Hij zal op uitnodiging van het Cultureel Comité in West-Indië optreden in Suriname. Curacao en Aruba. Op zijn programma staan werken van Albert de Klerk, Hugo Godron en Julius Röntgen. in de richting van de Grote Markt, waar waar wethouder D. J. A. Geluk met een paar wethouders en enige raadsleden op het Stadhuis de finale van de taptoe afwachtten. Koraal- en marsmuziek klonk in bonte afwisseling over het plein. Het was een opgewekt en toch plechtig slot van dit bezoek van Nederlands eerste militaire kapel aan onze stad. Hadden daar nu nog een duizendtal zangers op de Markt klaar gestaan om tezamen met dat heerlijke orkest het „Wilt heden nu treden" en het „Wilhelmus" aan te heffen, wat zou dat een onvergetelijk moment geweest zijn! Jammer, dat zo iets zou moeten georgani seerd worden; dat het niet spontaan kan gebeuren. JOS. DE KLERK. Verleden week heeft de zangbrigade van het Leger des Heils uit Harlesden (Enge land) een bezoek aan ons land gebracht om in verschillende plaatsen muziekuitvoerin gen te geven. Zaterdag ontving het Haar lemse korps van het Leger des Heils de Engelse gasten in de Doopsgezinde kerk, waar zij voor een talrijke gehoor een reeks uitvoeringen gaven van vocale en instru mentale composities, gekozen uit een uit gebreid repertoire. Weliswaar was er hier sprake van muziek uitvoeringen, maar deze uitvoeringen wer den niet gegeven om de muziek zelve, nog minder dienden zij om succes en roem voor de vertolksters of vertolkers te behalen. Want zowel muziek als persoon werden in dienst gesteld van het religieuze ideaal, dat deze zangeressen en zangers, deze koper blazers, vibraphonist en harmonium bespeler hun blijmoedige levenshouding heeft gegeven. Het „Soli Deo Gloria" klonk uit alle uitvoeringen en dit devies bepaalde de verhouding van vertolker tot muziek en tekst, en tevens het criterium volgens het welk de prestaties beoordeeld moeten wor den. 1 De Zangbrigade uit Harlesden is betrek kelijk klein, maar zij wordt grotendeels gevormd door stemmen van bijzonder goed gehalte. Het zuster-koor kon zich meer malen onderscheiden door een fraaie, ge lijkmatige klankvorming. Het mannenkoor vormde voor de vrouwenstemmen een pas sende ondergrond bij de uitvoeringen voor gemengd koor er. toonde voorts aanleg voor leuke effecten („Een zeer blijde dag"). De leider van het koor, majoor F. A. Grant, heeft de stemmen tot een mooie eenheid weten te verenigen. Het ensemble reageerde snel op zijn directie en hetgeen majoor Grant met gevoelige expressiviteit bereikte, verdient vermeld te worden. Als solist trad de dirigent op met enkele vir tuose vibraphonen-soli. rijk genuanceerd van klank. Een tiental zangers van het koor gaven met de vertolking van een mars het bewijs, dat zij ook als koperblazers een goede indruk konden maken. Dan kan nog het sympathieke optreden van een bas zanger gereleveerd worden, de verrassing, die het koor bood met twee in keurig Nederlands gezongen liederen, alsmede een uitvoering door het Haarlemse muziekkorps onder leiding van kapelmeester B. Schut, beschaafd en verzorgd van klank. De bijeenkomst, waarin de toehoorders mede een actief aandeel mochten hebben, werd geleid door lt.-kol. J. Rawie en kapt. J. Vos. P. ZWAANSWIJK. De kampioen-leugenaar Omdat wij gisteravond in het Concert gebouw als gevolg van de hitte en de over vloed van volksvermaken toch maar ten hoogste met een man of honderd waren de dames meegerekend werden we om wille der gezelligheid naar de Tuinzaal ge loodst, waar Piet Kohier en een zevental medewerkers zo goed en zo kwaad als het ging zich op het miniatuurtoneel moesten zien te behelpen. Er werd aan gene zijde van het voetlicht voor het begin van de voorstelling bijna even hoorbaar gesproken als daarna en blijkbaar bevonden zich niet alle requisisten op hun gewone plaatsen, doch dat is van geen invloed op de pret ge weest. Immers: Piet Kohier is nu eenmaal een kluchtspel-speler die ondanks zijn zeventig jaren nog voor geen ander opzij hoeft te gaan. Dat heeft hij met de ver toning van „De Kampioen Leugenaar" ten pyervloede weer eens bewezen. Laat hij dan een gewone komiek zijn met een beperkt répertoire, daarin beheerst hij een speel- trant die zijn persoonlijk eigendom is en die zijn uitwerking op de doorsnee burger nim mer mist. Ditmaal dreven Nora la Ranche, Riny Blaaser, Elly Huysman, Frans Bo- gaart, Kalman Knaack, Gerard Doting en Jo Visscher in zijn kielzog mee. DAVID KONING. Haarlemse Vierdaagse- wandelaars verwelkomd Als de Haarlemmers, die aan de Vierdaag se in Nijmegen hebben deelgenomen ver geten hadden, dat Zaterdag de Bloemenweek begonnen was. dan kunnen zij bij hun aan komst op het Stationsplein de indruk heb ben gehad, dat de versiering voor hen was aangebracht. Zelf waren zij in het bezit van bloemen, welke zij in Nijmegen als beloning voor het volbrengen van de tocht ontvan gen hadden. Familieleden stonden op het Stationsplein gereed, om bloemen aan te bicden. Ongeveer honderd dames en heren uit Haarlem en omgeving hadden de Vierdaagse uitgelopen cn onder hen waren leden van ..Onder Door". „Haarlem", ..Jan Passtoors", Spoor- cn tramwegpersoneel. Sint Bon if a- cius, „Viribus Unitas" uit Santpoort en een groep van veertien leden van het Haarlemse politiecorps. Op het Stationsplein wachtte het Haarlemse Politie Muziekcorps de wan delaars (sters) op en daarna trok men door de stad naar gebouw „Rosenhaghe". De heren J. Doets. voorzitter van de con tactcommissie van de Haarlemse wandelsport verenigingen. W. J. Gorter. Commissaris van politie. A. J. H. M. Senden, secretaris van de Nederlandse Wandelsportbond, en H H. Winters, vice-voorzitter van de Noord Hol landse Wandelsportbond, hebben toespraken gehouden en hulde gebracht aan de dames en heren. In het bijzonder richtten enige sprekers zich tot de heer Wikke, leider van „Onder Door", die het gouden kruis ont vangen heeft. Dodelijk verkeersongeluk te Hillegom Zaterdagmiddag is in de Weeresteinstraat te Hillegom ter hoogte van gebouw Tres long de dertigjarige bakkersknecht Van Dongen aangereden door een personenauto, die door een andere wagen werd gesleept, sleept. Het schijnt, dat de chauffeur, een zekere J. S. uit Haarlem, van de gesleepte wagen, door oververmoeidheid in slaap gevallen was. Het slachtoffer had een dubbele gecom pliceerde beenbreuk en een schedelbasis- fractuur. Hij is naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht, waar hij 's nachts is overleden. EXAMENS Examen Hoofdakte te Haarlem 31 Juli. Geëxamineerd werden veertien candidaten Geslaagd voor het gehele examen: Mej. E. M. Galens, Amsterdam: M. Brommersma, Oegstgeest; T. Muuzelaar, Katwijk a. Zee; H. Ploegen, Amsterdam; G. J. J. v, Parreren, Amsterdam; P. S. v. Dam, Amsterdam. Geslaagd voor gedeelte B: J. G. U. Althof, Uitgeest: J. W. J. Langen. Alkmaar; Cr. A. J. Scheek. Lisse: mej. A. M. Dijt, Vreeland; C. Elsinga, Amsterdam. Examen Handenarbeid te Haarlem. 30 en 31 Juli. Geslaagd de heeren: B. Leibbrand; F. K. Soetens; H. G. Reinders; J. Lem: H. Krui- zinga; P. H. Havermans; A. A. Riswick; J. W. L. van Broekhoven en J. W. Faust. Afgewezen: drie candidaten. VOORSCHOT AAN GEPENSION- NEERDEN. De secretaris van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Gepension- neerden heeft van betrouwbare zijde ver nomen, dat zij die na 1 Januari 1945 ge- pensionneerd zijn en tot heden geen voor schot over 1947 ontvingen, dit bij de ge wone uitbetaling in Augustus zullen ont vangen, indien hun pensioen kleiner is dan 2000,Zij die een hoger pensioen heb ben ontvangen dit voorschot later. Van een eventueel voorschot over 1948 is nog niets bekend. Te Deventer is de bliksem ingeslagen in het gebouw der militaire bakkerij bij de Boreel-kazerne. Er ontstond brand waardoor de kap van het gebouw verwoest werd. De 9 Muzen Maecaenas. De bezitter van de grootst particuliere verzameling moderne schilder kunst in Nederland, de heer P. A. Rcgnaul: is ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag Zaterdag in het Stedelijk Museum te Air sterdam gehuldigd. Het departement van 0 K. en W. schonk de jarige een portret vai hemzelf, geschilderd door de kunstschilder J. J. Voskuil, de stad Amsterdam schonk heer Regnault de Museummedaille van a| rT stad. De heer Regnault is een van de weinigl J" kunstverzamelaars, die ons land bezit en h: r heeft zich gespecialiseerd op de jonge kunsttjm* naars, die hij en door het aankopen van hu: tot werk en op andere wijze vaak nog in hu: wo moeilijke beginjaren tot een grote steun j zal geweest. In zijn enorme collectie vindt mes en werken van Scherrewitz, Bernhard de HongE] je] Mesdag, De Zwart. Israels. Bastert. Jan Boe- ,- gaarts, Bever. Ritsema en buitenlands! schilders als Picasso, Chagali, Campigli, Zac; z'e kine, Vermaire en nog levende Nederlands: rik kunstenaars als Herwijnen, Leo Gestel! Hl Schelfhout en Jan Sluyters. Du Vliegende oude meesters. Een deel vat; le\ de schilderijen van Nederlandse meestert nu die door de Engelse koning beschikbaar zij: Eu gesteld ter expositie in het Mauritshuis «ve Den Haag, is met K.L.M.-vliegtuigen val, Engeland naar Nederland overgebracht. Het zijn werken van Rembrandt, De Hoog» Terborgh. Vermeer, Cuyp, Steen en Metq w' alsmede een 24-tal tekeningen van Aveiïho camp. De collectie heeft een waarde van 11 jm millioen gulden. ha Van het toneel. Zaterdag gaf het Resij Dl dentietoneel zijn laatste voorstelling met dibe opvoering in de Koninklijke Schouwburg t| js den Haag van „Tien kleine negertjes". Ni afloop van de voorstelling werden de Hm. en mevrouw Verbeek gehuldigd. Textiel cn liefde. Monopole-film te Ara jel sterdam, die in de loop der jaren reeds verj scheidene Nederlandse films vervaardig* R heeft, zal begin October met de opnamen vas r een nieuwe Nederlandse film beginnen. Rej gisseur is Jaap Speijer. De productieleidinju3 berust bij Gabriel Levy. Het gegeven vai ge „Textiel en liefde" is van Piet Bakker en PU pe Pinkhof. Draaiboek is van Wolfgang Wil ee helm. De hoofdrollen zullen vervuld worj w( den door de dames Heintje Davids. Tilly Pe.; 9e rin-Bouwmeester en de heren Cor Ruvs Johan Kaart. Rob de Vries. Chris Baay e: Alex Faassen. De film zal vervaardigd wort vu den in de nieuwe studio's aan de Duiven! drechtsekade te Amsterdam. ria Filmendat is eigenlijk maar surrogaat meent Philip Dom, alias Frits v. Dongen De reeds gedurende negen jaar in Holly wood werkende Nederlandse acteur Philip Dorn, (de vroegere Frits van Dongen) is Zaterdagmorgen, vergezeld van zijn vrouw, met de „Nieuw Amsterdam" voor een be zoek aan zijn familie en voor een vacantie- trip in Nederland aangekomen. Wij troffen hem in de grote hall van het schip en hij vertelde dat het eigenlijk tegen zijn wil was geweest dat hij in 1939 de At lantische Oceaan overstak om daar voor de eerste maal in een Amerikaanse film op te treden, na herhaalde aanbiedingen van filmmaatschappijen. „Ik kende geen woord Engels, maar men verzekerde mij, dat het geen bezwaar was, daar ik in een film met Deanna Durbin de rol van een Zwitser moest vertolken, die gebroken Engels sprak. Ik had een contract van zes maanden. In die tijd brak de oorlog uit, de film ging niet door, terug kon ik niet en daar zat ik in Amerika, zonder behoorlijk Engels te kun nen spreken. „Universal" wilde me echter niet werkeloos rond laten lopen en ik speelde, eerst in een zgn. „quickie", die in zes weken klaar was en vervolgens in ver schillende propagandafilms, die het publiek moesten inlichten over de strijd in Europa, o.a. over de illegaliteit e.d. Vervolgens speelde ik in „I always loved you" en tal loze andere films, die Europa wel nooit zullen bereiken. De laatste film, waarin ik optrad was „I remémber Mamma" (ik herinner mij moe- jder) naar het boekje ..Mammy's bankac- count" van Forbes met Irene Dunne in de hoofdrol en geregistreerd door George Stevens. Dit was eigenlijk eerst de tweede maal. dat ik het de moeite waard vond om te filmen. De eerste maal was, toen ik in „Op hoop van Zegen" speelde in Nederland. Het is niet, omdat ik „I rembember Mamma" speel, dat ik u deze film wil aanprijzen mijn rol is trouwens vrij onbetekend maar omdat dit werkelijk een heel goede en bijzondere film is. Wij hebben er 21 weken over gedaan en in tegenstelling met het maken van andere films was iedere ac teur tot op de laatste dag geïnteresseerd. Er gebeurt eigenlijk niets in. Het gaat over een Noorse familie, waarvan de moeder haar vier kinderen totaal zonder zorgen wil laten opgroeien. Ze moeten niet weten, hoe zij elke cent bij elkaar moet schrapen om hun dat onbezorgde leven te geven. Al len verkeren in de veronderstelling, dat mamma een bankrekening heeft, die ruim schoots voldoende is voor hun levensonder houd. Op een dag komt het uit en de kin deren zijn teleurgesteld, dat hun moeder nooit de waarheid heeft verteld. Een simpel gegeven, zo u ziet, maar de sfeer, die in deze film wordt gesuggereerd is subliem en goed. Zwart schaap huistoe. En Philip Dorn vertelt verder in een Ne derlands doorspekt met Engels „dat is geen aanstelling", verzekert hij ons over alles en nog wat. Over zijn moeder een echte Scheveningse die nog nooit een van zijn films heeft gezien, omdat zij „die levende lichtbeelden" niet met haar reli- gieuse overtuiging ïn overeenstemming kan brengen. Over zijn acht zusters en broers met hun talloze kinderen, die nu met span ning de terugkomst van het „zwarte schaap van de familie", zoals hij zich noemt, af wachten om hem een hartelijke ontvangst te bereiden. Over zijn getrouwde 21-jarige dochter Femia, die verleden iaar naar Amerika is gekomen en Amerikaans is Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 31 Juli 1948 GEHUWD: 31 Juli: J. H. M. Rolink en C. F. E. M. Kalhmann. W. A. van Daalen en A. H. Okker A. H. Bemer en J. H. Poelman. BEVALLEN van een zoon: 29 Juli: B. de Boovan Gelder. 30 Juli. M. E. H. Heeren Hctem. L de JojigBerg. D. T. van Roon Bakker. 31 Juli: A. JansenPool. BEVALLEN van een dochter: 30 Juli: I. J. van BokhovenKrouwete. H. M. de Beer— Buijs. A. M. W Jonekbloedt—Hooij. P. J. An- toni—Kuyk. 31 Juli: C. M. Pape—Smit. H. E. ReumannHoogstede. OVERLEDEN: 29 Juli: M. Pels—Brouwer, 05 j., Engelszstraat. 30 Juli: J. M. de Bakker, 54 j., Hazepaterslaan. N. W. Mijnders, 68 j., Zomervaart. A. G. W. F. Muller. 66 j.. Haze paterslaan. J. C. Bijnsdorp, 75 j.. Oranje straat. geworden dan hij zelf en ook even ove: zijn zoon, die op 17-jarige leeftijd, onmid dellijk na de bevrijding, tengevolge vat it.b.c.. opgelopen in Duitse gevangenschap is gestorven. Geen voldoening in filmarbeid „Zoudt u Amerika voor goed willen ver laten?", vroegen wij hem. „Nee, ik blijf daar, Het leven is er zo heel anders. Vijf Octobei ga ik terug met de „Nieuw Amsterdam" ei zal dan weer - eens gaan zien, wat ze is Hollywood voor me te doen hebben. Op he: ogenblik heb ik wel een contract lopen voo: de film ..Little women" naar het boek Louise Alcott. dat nu in Technicolor word vervaardigd, nadat het reeds jaren celedes in zwart en wit met in de hoofdrol Kathe- rine Hepburn, al eens is gemaakt. Door om standigheden treedt ik er niet in op zijn al aan deze film bezig maar ik blijf er voor beschikbaar en wordt er voor betaald, dus wat kan ik anders wensen. In Europa ga ik nog een kijkje nemen bij de Olym pische Spelen en ik wil ook de Festspiele in Salzburg bezoeken. Want het toneelspeler ligt mij nader aan 't hart dan de film, wa', toch maar fabriekswerk is. Voldoening heb ik er zo goed als nooit van gehad. Misschien komt er nog eens een Ameri kaanse verfilming van Heyermans' „Op hoop van zegen". Ik ben wel te oud gewor den om de rol van Geert te spelen, maar ik zou er dan technisch adviseur bij willen zijn. Henry Coster, vroeger Herman Koster, heeft er ook interesse voor cn „Op hoop var. zegen" zal er in Amerika wel ingaan, het toneelstuk wordt omstreeks Kerstmis altijd nog in New York gespeeld. Dat is eer. soort traditie geworden". Filiaalchef Stadsbibliotheek vierde zilveren jubileum In de feestelijk versierde leeszaal van het Huis te Zaanen. filiaal Haarlem-Noord van de Stads-Bibliotheek, had Zaterdagmorgen door personeel en een vertegenwoordiging van de lezers de huldiging plaats van de heer W. G. Diemer ter gelegenheid van zijn vijf en twintig jarige ambtsvervulling dienst van de bibliotheek. Nadat de familie Diemer voor het gebouw een door mejuffrouw Ratelband gecompo neerd lied was toegezongen en vervolgens was binnengeleid, voerde allereerst de directeur, de heer P. V. de Wit, het woord. Deze zette in zijn toespraak uiteen vooral twee eigenschappen voor de ambte naar onontbeerlijk zijn in het contac! met het publiek: bereidheid tot voortdurend dienstbetoon en een zekere mate van soepel heid. kwaliteiten, die de jubilaris, vooral ook in zijn achttien-jarige werkzaamheid aan het Huis te Zaanen. in ruime mate had getoond te bezitten Zijn vriendelijke raad, correct heid en objectiviteit waren ongetwijfeld yoor een niet onbelangrijk deel de reden, dat steeds over het filiaal van de bibliotheek met waardering werd gesproken. Namens het gezamenlijke personeel bood de directeur tenslotte een fraai uitgevoerde courantenbak aan. Voor de lezers van het filiaal voerde de heer Ronner het woord, die zijn geluk wensen vergezeld deed gaan van de aanbie ding van een rijwieL Mejuffrouw Eisen ver tolkte de gevoelens van de jeugdbibliothe- caresse, die met haar bibliotheek-in-opbouw tijdelijk op het Huis te Zaanen onderdak vindende, dankte voor de gastvrijheid en betoonde hulpvaardigheid. Nadat gelegen heid was gegeven de jubilaris te compli menteren en verversingen waren rondge diend werd de levensgeschiedenis van de heer Diemer op het witte doek geprojecteerd, op geestige wijze toegelicht, door mejuf frouw Reeser. Tenslotte voerden de leerlin gen van de bibliotheek met veel succes een korte schets op. Nadat mejuffrouw Veltmat) nog een kort woord tot de echtgenote van de jubilaris had gericht, dankte de heer Diemer. allen die op enigerlei wijze tot. deze feeste lijke herdenking hadden bijgedragen. OP HET VERKEERDE PAD. De Haarlemse politie heeft tegen een twin tigjarige winkeljuffrouw wegens diefstal van een portemonnaie, die een cliënt had laten liggen, proces-verbaal opgemaakt. Eveneens werden drie jongens van zestien, vijftien en dertien jaar aangehouden die uit een pakhuis in de Amsterdamse buurt, waar de oudste werkte, een bedrag van zeshon- der gulden en een polshorloge hadden weg genomen. Van de buit kon f 160 en het hor loge nog achterhaald worden Tenslotte werd een zeventienjarige jonge man gearresteerd die uit cen onbewoond hnis in Groenendaal een partij van zeventig kilo lood had gesloopt.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6