I LOT BISKWIE GRATIS J„ TH. KORT A.S. ZATERDAG om Ei uur Kervezee 2 ons JMENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD Derde wapeninlevering had weinig succes jgt; „Heeft die nieuwe termijn, waarin men ijütraffeloos wapens en munitie heeft kun- ienen inleveren, nog wat opgeleverd?" vroe- id(|en wij dezer dagen op het politiebureau. Dt We kregen ten antwoord, dat het niet ■acfas meegevallen en dat dit onder meer deferd geweten aan het ongelukkig gekozen enjjdstip. In deze vacantiemaanden hebben :htle mensen wel wat anders aan hun hoofd ;b-lan zorgen om wapens en munitie, meende dtnen in Haarlem en deze opinie werd door mJet matige resultaat bevestigd, te Dit is trouwens reeds de derde inlevering jnidert de bevrijding, zodat het min of meer (oor de hand ligt, dat het vet van de ketel "ti er- Er is trouwens maar éen wapeninlevering er-jeweest, die een succes werd, al was het er-lan een negatief. Dat was die, die door de ër-Fuitsers in 1940 werd gelast. Onder de ikfiorme hoeveelheden wapens en munitie, ;ztlie toen aan de bezetter werden prijsgege ven, waren jachtgeweren ter waarde van ïizenden guldens. Omtrent Dolle Dinsdag deze kostbare schietwerktuigen naar nhem gevoerd, waar zij verloren zijn ge- .and. De wapeninlevering die door het Neder- ndse Militair Gezag na de Bevrijding iei'd gelast, bracht vooral grote hoeveel eden springladingen voor het opblazen van ijken, bruggen en spoorwegen aan het cht en de brigadier, die met de hand- aving van de vuurwapenwet is belast, ;as maar wat blij dat dat karweitje achter e rug was. Er waren dagen, dat de munitie karrevrachten tegelijk moest worden [gevoerd. Daar was bijvoorbeeld het geval ij van een dame, wier man in Indonesië lider de wapenen was en wie het beslist erboden was één kamertje in het huis te etreden. Achteraf begreep ze, dat er een apenvoorraad van de illegaliteit lag op- eslagen. is De politie werd erbij gehaald en ontdekte ijkten hoeveelheid munitie, genoeg om heel er.jaarlem op te blazen, as- Een ander geval betrof een huis in de Dmmsterdamse buurt, waar de bewoners op iatien warme dag eraan herinnerd werden, •enlat zij nog een partij mosterdgasbommen ienip zolder hadden liggen. Door de hitte te«paren de dampen door het huis getrokken. la-Jok hier bracht de politie uitkomst, [en. Velen zijn niet met de bepaling op de snioogte, dat de leden der voormalige illega- nditeit hun wapens, indien zij dit wensen, ïelpogen behouden. Het voldoen aan een for maliteit is alles, wat er van hen wordt jevraagd. 'al Het bewaren van en het spelen met pro- er'jectielen door de jeugd neemt gelukkig af, er jok al omdat de duinen en het strand vrij wel gezuiverd zijn van deze voorwerpen, Er zijn helaas al slachtoffers genoeg ge- lallen doordat de knutselaars zich niet realiseerden, dat een eenvoudig slaghoedje bij explosie reeds een hitte van meer dan 200 0 graden kan ontwikkelen. Er kan dan ook niet genoeg op gewezen porden, dat ten aanzien van munitie geldt: liggen, wat er ligt" en „haal onmid- de politie erbij." v)i Op deze wijze kan veel onheil voorkomen ftorden. J Op de hoek van de Kleverlaan en de Scho- jerweg had gisteren een botsing plaats lussen een bakfiets en een melkauto. op' De berijder van de bakfiets had geen {jtfoorrang gegeven aan het snelverkeer en Dioest zijn onoplettendheid met enige vlees wonden 'en een vernield voertuig bekopen. dt- Burgerlijke stand van Haarlem 'erJI HAARLEM, 3 Augustus 1948 rklj GEHUWD: 3 Aug., J. Stadt en W. H. Salm; •df. C, M. Brouwer en A, H. Handgraaf. niü BEVALLEN van een zoon: 1 Aug.. N. Vlas- 1Pj!VeldBezemer; 2 Aug.. T, SchefferTot; H. f A. KampingaTimmer; M. StaalStorm; 3. i'T. Plas—Smit. BEVALLEN van een dochter: 1 Aug., T. (kW Bernsenvan Vliet: M. W. Smolenaars ;r-|elterman: 2 Aug.. M. M. G. M. Swart ia«gmith; J. Zeemanvan der Veer; J. van hiip'ietenBroere. OVERLEDEN: 1 Aug,, J. Luttik, 82 j„ tange Heerenvest; P. L. Koster, 53 j., M. v. jnpeemskerkstraat; J. P. Speet, 40 j., Gast- lU. puis vest; 2 Aug.. H. F. Lijnbdch, 65 j., Hoof- ,n,Pianstraat; M. Bangertde Wit, 76 j., Scho- Jersingel. Vanmorgen zijn de Haarlemse wielrenners Piet Peters en Gerrit Voorting (zij staan gereed, om in te stappen) met de boot trein naar Hoek van Holland, vertrokken vanwaar zij oversteken naar Londen, om de Nederlandse kleuren op de Olympische Spelen te verdedigen. In Amsterdam waren Joop Harmans en Jan Hljzelendoorn (links op de foto) reeds ingestapt. Dipat Ug dellijk d I De moeilijke voorrangsregel OPRUIMING in puntenvrije artikelen VOOR DE BABY ANEGANG 46 IMj "Agenda voor Haarlem j?' WOENSDAG 4 AUGUSTUS 151 Palace: „De rode hengst", alle leeft., 10.30 uur. „De Cobra-afgod", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 us l*ur' kuxor: „Kim wil op de planken", alle in Leeft- 2- 4.15, 7 en 9.15 uur. City: George Pormby in „keep fit", alle leeft., 2, 7 en 9.15 en Uur, „Sneeuwwitje", 10.30 en 4.15 u. Spaarne: an „The cat man", 14 .i., 2.30, 7 en 9.15 uur. ss, Rembrandt: ..Op reis door Zuid Afrika", 10.30 enjJjur, „Waternimf", alle leeft,, 2, 4.15 7 en es #15 uur. f' DONDERDAG 5 AUGUSTUS -n Grote Kerk: Orgelconcert, 15 uur. Gem. 1"l Concertgebouw: Concert HOV, 20 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De troubadour Van Os in het Frans Halsmuseum Dit was een avond van schoonheid in haar natuurlijkste vorm. De directeur van het museum, de heer I-I. P. Baart, had het juiste besef van wat er komen ging, toen hij bij de aanvang met een fijn staaltje van welsprekendheid IT. M. de Bloemenkonin- gin begroette en haar, als symbool Van de schoonheid, de hulde bracht, die het niet lauwe deel harer onderdanen haar schat plichtig weet; spr. wist daarbij de ware schoonheid met een tekst van Vondel te omschrijven als een natuurlijk iets. Waar op hij de troubadour Harry van Os aan kondigde, die voor Hare Majesteit en ge volg, voor de hoge gasten, waaronder de d.d. burgemeester de heer D. J. A. Geluk, en voor de verdere aanwezigen, die de Re- naissance-zalal geheel vulden, zijn gezonde en bovenal natuurlijke kunst zou ten beste geven. Waar de heer Baart zo geestig op gezin speeld had, het kwam over ons als uit een hoorn van overvloed: schoonheid in naak te eenvoud en natuurlijkheid, die lachen kan en ook de diepste tragiek weet te ver tolken, die met sterke aandrang te bidden weet, die naief hartelijk kan wezen, maar ook guitig, tot het puntig geestige toe, en die altijd echt en openhartig is. Harry van Os is een wonderlijk kunste naar, een die z^n veelvuldige talenten in één brandpunt weet te stellen. Hij heeft een pracht-bariton en hij beheerst zijnizin- gen op geraffineerde wijze; zijn dictie, in welke taal of wel dialect dan ook, is feil loos; zijn mimiek verraadt in hem een ac teur van eerste rang; zijn luitspel want hij begeleidt tegenwoordig zich zelf is voorbeeldig, zijn muzikaal improvisatie vermogen wijst op een scheppende kracht, die zijn begeleidingen een spontane leven digheid geeft; zijn talenkennis en zijn be grip van de verschillende culturen zijn meer dan frappant; zijn belangstelling voor- en zijn intellectuele kennis van de materie die zijn kunst beheerst, mag enig heten; maar in hoogste instantie is Van Os een raskunstenaar, een man van smaak en temperament, die al zijn kunstvaardighe den weet te herleiden tot een natuurlijke synthese. Zelden zal men zoveel faculteiten in een persoon zo harmonisch verenigd vinden. En deze raskunstenaar beperkt zich tot het Volkslied. Maar wat een rijk dom betekent die beperking! Wie het niet wist, kon het deze avond volop ervaren. Harry van Os ging uit van Vlaanderèn, deed töen N.-Holland en Groningen aan en nam toen zijn keer naar Frankrijk met de volksballade ,,Le retour du marin", die hij herschiep tot een ware tragédie; ook liet hij ons een Gallische kijk op een dansfeest in de hemel beleven, waarbij hij St. Caeci- lia de „Invitation a la Valse" liet spelen (de geestigaard!); Engelse spirit en Schotse bravour volgden en toen liet Van Os op treffende wijze horen een drietal natuur lijke vormen van gebed in het lied: van Christenen, Mohammedanen en Joden, Bengalen, Spanje, Duitsland leverden ka rakteristieke zangen en uit de rijke schat van Amerikaanse Negerliederen werden een paar contrasterende specimen ver tolkt. Tot slot hoorden wij het Sprookje van Blauwbaard, in een speciaal verbasterd Angelsaksisch verteld en gezongen, met een mimiek waarvan het effect raak was. Het was een onvergetelijke avond. JOS. DE KLERK. Zomertentoonstellingen van Nederlandse kunstschilders Zaterdagmiddag 7 Augustus zullen in het clubgebouw van de Amsterdamse Vrouwelijke Studenten Vereniging, Heren gracht 505, de zomertentoonstellingen ge opend worden van de schilders in de Ne derlandse federatie van beroepsvereni gingen van kunstenaars. De heer J. J. Vos kuil, voorzitter van de beroepsvereniging van beeldende kunstenaars zal een inlei dend woord spreken. Deze exposities zullen gedurende de maand Augustus gehouden worden in de hotels Suisse, Krasnapolski en Victoria en in de Bijenkorf, Artis, Ne derlandse Vrouwenclub, Keizersgracht 580 en het gebouw van de Amsterdamse Vrou welijke Studentenvereniging. Politieke tuchtrechtspraak werd gisteren hervat Het Kantongerecht begon Dinsdagmor gen met de behandeling van de nog lopen de tribunaalzaken. De voorzitter van de eerste kamer, mr. J. Goudsmit, deelde mede dat nog 75 zaken op afwikkeling wachten en dat dit aantal waarschijnlijk tot over de honderd zal uit groeien. De zaken van de beschuldigden die nog gedetineerd zijn een tiental worden eerst behandeld. Het Bureau Overgang Bijzondere Rechts pleging wordt binnenkort overgeplaatst naar Kenaupark 1. Hier zullen ook de ver horen worden afgenomen, die voorafgaan aan het advies dat de kantonrechter uit brengt aan de minister van Justitie over delinquenten die in aanmerking komen voor een vervroegde, voorwaardelijke, in vrijheidstelling. ZONDER PUNTEN HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Een aardige bonte avond in bet Concertgebouw Zelfs de bijzonder eerbiedwaardige meneer die, gesteld dat hij gisteravond heel toe vallig natuurlijk in de met lampions versierde grote zaal van het Concertgebouw aanwezig was, met een superieur gezicht van. „boven al die bonte-avond-lol ben ik verheven" naar het optreden van Mr. Doodle zat te luisteren, zal tenslotte zijn lachen niet hebben kunnen bedwingen bij het aanhoren van zoveel kwasi-onnozel voorgedragen kletsvaria. Diens zotte mono loog. waar enkele voortreffelijke imitaties (onder andere van Charley Chaplin als brallende dictator en hersengymnastiek - meester Jan Boots) doorheen zijn geweven, cliënt men zeker niet zo heel veel lager aan te slaan dan de amusante gekkepraat van Toon Hermans of het zoetzuur van Wim Kan. Het is te hopen dat hij de bloem van zijn populariteit niet van een lagere wal behoeft te gaan plukken. Voor een ander hoogtepunt in deze „ster enparade" onder de titel „Lach maar raak" zorgde het goochel fenomeen Niber- co, winnaar van de gouden pi-ix d'excel- lence op het internationale concours te Parijs, die behalve rappe vingers ook een gladde tong tot zijn beschikking heeft, 's Mans toeren zijn even verbluffend als origineel en zijn begeleidende teksten blinken in geestige finesse ver uit boven die van zijn vakgenoten. Deze Niberco is waarlijk de Zatopek onder de manipula toren. Meer dan een derde gedeelte van het programma kwam. voor rekening van Kees Pruis, humorist van beroep. Deze heeft, om zoveel tijd te vullen, heel wat in trouwe staat van dienst vergrijsde anec dotes met de baarden aan elkaar moeten knopen en zijn conférence gleed wel eens een duimlengte van het kantje af doch dat neemt niet weg, dat hij de door gul applaus bekrachtigde bewondering van het publiek voor zijn kernachtige liedjes stellig verdiende. Deze actuele kantteke ningen op rijm en wat muziek horen in het echte cabaret thuis. De minder goede hadden ook succes. Van de gebroeders Scholte kreeg men het helaas onmisbare Nonnenkoor en van de 3 Damary's een vocale en instrumen tale potpourri op de koop van het entree biljet toe. DAVID KONING. Veel postduiven verloren gegaan De postduivenhouders hebben met hun deelneming aan de nationale wedvlucht van Bordeaux naar Kennemerland weer grote verliezen geleden. Van het grote aan tal duiven dat werd gelost in Frankrijk zijn er in Santpoort slechts drie op hun hok te ruggekeerd. In Beverwijk kwamen er van de 300 vogels 60 terug. Ook elders in den lande vreest men, dat de verliezen zeer zwaar zijn geweest. Men vermoedt, dat zware onweders boven Frankrijk de oor zaak zijn. EXAMENS Hoofdakte. Voor de hoofdakte werdén op 3 Augustus zestien candidaten geëxamineerd. Geslaagd voor het gehele examen: mej. M. A. Ch. Bosduese. Leiden: T. J. de Groot, Be verwijk: mej. H. J. de Moei, Edam; M. M. C. Reienga, Amsterdam; G. M. Stelder, Zaan dam; J. A. Pannekeet, Bloemendaal. Geslaagd voor gedeelte B: P. J. Briaire, Amsterdam: mej. R. Dijk, Edam; G. L. J. Meyer, Lisse; J. D. Nijsen, Heemstede: J. Post, Haarlem; J. Wijker, Aardswoud (N.H.). Handenarbeid. Examens handenarbeid te Haarlem op 2 en 3 Augustus. Geslaagd de dames: A. M. Walpot; I. D. v. d. Poel: W. H. Moll: M. Kemp; A. C. Hunke; J. G. C. M. Hüsken: M. W. C. Bontekoe; M. M. H A. Hendrikx en D. J. M. van Schie. Afgewezen drie candidaten. Auto over de kop geslagen Ongeveer kwart voor negen Dinsdagavond is op de Herenweg in Heemstede, ter hoogte van de buitenplaats „Kennemerduin", een auto, komende uit Haarlem, naar links uit geweken en over de kop geslagen. Daar de bestuurder onder invloed van drank verkeer de, is de oorzaak niet vastgesteld kunnen worden. Niet uitgesloten is het. dat uit de tegenovergestelde richting een auto gepas seerd is. De over de kop geslagen auto is zwaar beschadigd en voor nader onderzoek in beslag genomen. De bestuurder liep geen wonden op. De hoofdinspecteur van politie verzoekt hun. die getuigen zijn geweest van het onge luk, zich te melden aan zijn bureau, Raad huisstraat 27 te Heemstede. „Meer hadden ive niet nodig In de nacht van Maandag op Dinsdag heb ben ongenode gasten zich toegang verschaft tot een fabriekje aan de Claes van Ruyven- etraat in Haarlem. Het werd hen vrij gemakkelijk gemaakt, want daar de sleutel zoek was, had men de deur met een touw afgesloten. Enige gereedschappen ter waarde van hon derd gulden werden ontvreemd. De politie concludeert uit een achterge laten briefje „Het spijt ons wel, meer hadden we niet nodig", (afzender Dinges), dat men met kwajongenswerk te doen heeft. Jubilea bij Enschedé en Zonen Deze maand worden bij de Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen drie ju bilea gevierd. Op 10 Augustus hoopt de heer D. Anto- nisse, werkzaam als beambte op de afde ling Verificatie de dag te herdenken, dat hij 25 jaar bij de N.V. in dienst is. Drie dagen later viert mejuffrouw T. Vos, kantoorbediende op de afdeling ad ministratie een gelijk jubileum en op 21 Augustus is de beurt aan de boekdrukker van de boekdrukkerij A. H. F. W. Kolk- meier wegens een veertigjarig dienstver band. Programma Haarlemse Bloemenweek WOENSDAG 4 AUGUSTUS: 20,00 Concert door het gezelschap Babnr Lajar" in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. 20,00 Concert Grote Kerk door Gemengd Koor „Polyhymnia", dirigent Henk Arisz (met medewerking van 200 zangeressen en zangers) en vanhet Haarlems St/mphonie Orkest Euterpe, dirigent J. -A. Meng. 20,30 Concert in de Hout door de N.Z.H. Tramfanfare. 21.15 Openluchtspel „Frans Hals", Klove niersdoelen. DONDERDAG 5 AUGUSTUS: 10,30 Rembrandt-theater: Op reis door Afrika. 20,00 Concert door de II.O.V. in het Ge meentelijk Concertgebouw onder lei ding van Marinas Adam, met medewerking van Theo Bruins, piano. De Bloemenkoningin zal met haar gevolg dat concert bijwonen. 20,30 Concert in de Hout door „Arti et Religione". 21,15 Openluchtspel „Frans Hals", Klove niersdoelen. Tentoonstelling: Frans Halsmuseum, Zomertentoonstelling, 10-17 uur. Leffelaar: Jo Schrijnder, 10-17 uur. Heerkens Thijssen: Bloemmozaieken, 10-17 uur. Atelier Baljuwslaan 23: Kunstkring „De Acht", 10-17 uur, 19-22 uur. De Stadskweektuin is opengesteld van 10-12 uur, 14-17 uur en 18,30- 20,30 uur. Lunapark, Phoenixterrein, 10-24 uur. Marine Hospitaal in gebruik genomen Bij de officiële in gebruik neming van het Marine-hospitaal, dat in huize „Duin- rust" te Overveen is ingericht, waren Dinsdagmiddag aanwezig luitenant ter zee I. F. Steinmetz, als vertegenwoordiger van Prins Bernhard, inspecteur generaal der zeemacht, luitenant ter zee P. C. de Jong, namens de heer A. H. J. L. Fievez minister van Marine, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, bevelhebber der zee strijdkrachten, luitenant-kolonel H. W. Lenderink, garnizoenscommandant, de bur gemeester en wethouders van Bloemendaal, dr. A. N. P. de Groot, geneeskundig inspec teur der volksgezondheid in Noordholland, dr. B. W. Smit, directeur van de Gemeen telijke Geneeskundige dienst te Haarlem en directeuren van ziekenhuizen en be stuursleden van de Sint Lambertusstich- ting. In de tuin aan de zijde van de Bloemen- daalse weg heette kapitein ter zee N. G. Sluyter, namens de Vlagofficier materiaal, Schout-bij-nacht J. J. C. C. Bennik, de gasten welkom en was dankbaar, dat het hospitaal gastvrijheid heeft gevonden. Na de bevrijding werd de behoefte gevoeld aan een marine-hospitaal, maar het zal nog wel enige jaren duren alvorens aan de bouw van een dergelijk object kan wor den begonnen. Spreker wenste, dat zij, die opgenomen worden, genezing zullen vinden en dat de geneeskundige staf mooie resul taten zal bereiken, waarna hij de inrich ting overdroeg aan de commandant van de Zeemacht Nederland, Schout-bij-nacht, J. J. L. Willinge. Met een korte toespraak verzocht deze aan dr. A. W. Mellema, commandant van het Marine-hospitaal, de inrichting in dienst te stellen. Met het hij sen van de Nederlandse vlag geschiedde dit. Verder hebben het woord gevoerd kolo nel P. C. Broekhoff, chef van de Genees kundige Dienst Zeemacht en generaal- majoor dr. F. Daubenton, inspecteur van de Geneeskundige Dienst der Koninklijke Landmacht. Aan de plechtigheid verleenden tamboers en pijpers van het korps Mariniers hun medewerking. PROGRAMMA ORGELBESPELING. Simon Kleinlooh, organist van de Lutherse kerk te Nijmegen, zal op Donderdag 5 Augustus van 15 tot 16 uur op het orgel van de Grote of St. Bavokerk ten gehore brengen: 1. Sonate in Es. J. S. Bach; a. Allegro mo derato, b. Andante, c. Allegro. 2. Praeludium en fuga in G, J. S. Bach. 3. a. Hodie mocum in Paradiso; b. Pater, in manus tuas com- mendo spiritum mecum uit: Zeven Kruis woorden. Charles Tournemire. 4. Pastorale. César Franck. 5. Grand Choeur (alla Handel) Alex. Guilmant. Olympische Spelen Programma voor Donderdag Het programma voor Donderdag 5 Augus tus luidt: Zwemmen. 9 0012.00 torenspringen. 1500 m.; 14.0017.00 torenspringen. 1500 m., 400 m. borsterawl dames; 19.0022.00 200 m. school slag, 100 m. rugcrawl dames finale. 100 m. rugcrawl halve eindstrijd, waterpolo. Worstelen. Grieks-romeins voorronden. Atliletiek. 10.30 tienkamp 100 m.; 11.30 tienkamp verspringen; 15.00 400 m. halve eindstr., tienkamp, kogelstoten: 15.30 200 m dames series; 16.00 tienkamp, hoogspringen; 16.15 3000 m. steeple fin.; 16.45 400 m. finale. 17.00 200 m. dames, halve eindstr.; 17.30 tienkamp, 400 m. Schermen. 9.00 équipe degen eerste ronde; 14.00 équipe degen halve eindstr. Voetbal. 18,30 kwartfinales: Zuid-SIavic Turkije; Korea—Zweden; Groot Brittannië Frankrijk; DenemarkenItalië. Hockey: 18.0019.30 PakistanFrankrijk, Groot BrittanniëVerenigde Staten; België Denemarken; AfghanistanZwitserland. Schieten. Ochtenduren vrij karabijn (lig gend); middaguren vrij karabijn (knielend) Zeilen, roeien en basketball. Nieuw Tweede Kamerlid Mevrouw W. van den Muijzenberg (C. P. N.) te Amsterdam heeft haar benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aange nomen. Na haar zouden achtereenvolgens in aanmerking komen de heren P. P. J. Metscher te 's-Gravenhage en H. van Wei zen te Leiden. Beiden hebben medegedeeld dat zij' niet in aanmerking willen komen. Thans is benoemd verklaard de heer J. H Hermans te Vaals, (oud lid der Eerste Ka mer). LIJK IN WIJK AAN ZEE AANGESPOELD. Dinsdagmiddag is in Wijk aan Zee het lijk van de 13-jarige jongen O. C. yan der S. uit Amsterdam aangespoeld, die op 21 Juli in Katwijk is verdronken. Het stoffelijk over schot is naar de politiepost in Wijk aan Zee overgebracht. SCHEEPVAART K. N. S. M. Atlas 1 Aug. te Genua van Savona naar Gibraltar. Bacchus 2 Aug. te Alexandrie van Algiers naar Beiroet. Danae 2 Aug. van Cartagena naar Valencia. Noord- wijk 1 Aug. van Paramaribo naar Trinidad. Schie 2 Aug. van Madeira naar Barbados. Stuyvèsant 2 Aug. te Paramaribo van deira naar Demerara. Venus 2 Aug. van Gi braltar naar Lissabon. IIOLL. OOST AFRIKA LIJNEN. Con- gostroom. 1 Aug. van Cogo naar Port Gentil Meliskerk, 31 Juli te Pointe Noire van Luan da. Muiderkerk, 4 Aug. van Novo Redondo naar Lobito. IIOLL. WEST-AFR. LIJNEN. Klipfon tein 2 Aug. van Antwerpen n. Southampton NEDERLAND. Waals, te Marseille van Londen naar Genua. Zand voort Wielrijdster ernstig gewond Dinsdagavond omstreeks zes uur fietste de 47-jarige mevrouw T. J. van P.-K., echtgenote van de Heemsteedse brigadier van politie van P., in de Zeestraat te Zand- voort, toen plotseling de voorvork van haar fiets brak. Zij viel met het hoofd op straat en bleef bewusteloos en hevig bloedend liggen. Dr. Tichelaar, die even later ter plaatse was, constateerde een schedelbasis- fractuur en enige ernstige hoofdwonden. Nadat haar de eerste hulp was v.erleend, is mevrouw van P. per ziekenauto naar het Diaconessenliuis te Haarlem overge bracht. Een Hongaars pleegkind, dat achter op de fiets zat, kreeg geen letsel. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 338 339 298 Vz 300 253 255 162^ 164^ Nederlandse Ford 340 Nederlandse Kabel 292)4 v. Berkel's Pateni 123 Scheepvaart-Unie 182 1811/2 tioll.-Amerika Lijn 19414 Dell Maatschappij 140 H. V. A 220 V2 220 Vi A'dam Rubber 161 Ned. Handel Mij I6OV2 N.-l. Handelsbank 129 130)4 Billiton Mij II QjCort en Bondig J De politie heeft een inwoner van Hil versum gearresteerd, die in havenplaatsen grote partijen sigaretten van schepelingen kocht. In het Gopi verkocht hij de sigaretten aan hotelportiers, kellners en sigaren winkeliers. De opvarenden van het m.s. „Sibajak dat vandaag met militairen naar Indonesië vertrekt, kunnen in Port Said corresponden tie krijgen, mits deze uiterlijk 6 Augustus ter post bezorgd wordt. Wil men bij aankomst in Batavia post doen uitreiken, dan moet deze niet later dan 22 Augustus gepost worden. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam veroordeelde de 43-jarige Duitser Willy Zühlke tot 7 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Zühlke heeft in de jaren 1941—1944. toen hij ondercommandant van de gevangenis aan de Amstelveenseweg te Amsterdam was. meermalen de gevangenen zonder enige reden mishandeld. Er was 12 jaar geëist. Bü Muiden wilde het echtpaar K. uit Hilversum de rijksweg oversteken om zich naar een wachtende bus te begeven. Man en vrouw werden door een passerende auto overreden en vrij ernstig gewond De auto bestuurder reed na de aanrijding snel door. Luitenant-kolonel W. Romswlnckel, plaatselijk militair commandant van Makas sar en adjudant in buitengewone dienst van de Koningin zal naar Nederland vertrekken om de jubileumfeesten bij te wonen. De directeur van het rijksbureau voor Keramische Producten maakt bekend, dat de voor sommige soorten spiegelglas en brute glas tot dusverre nog geldende distributiebe palingen zijn vervallen. Zondagavond en Maandagmiddag heeft het in de Maasvallei tussen Eysden en Maas tricht zeer hevig geregend. Straten stonden blank, talloze kelders zijn onder water ge lopen. Op de hellende wegen van de St. Pietersberg dreven groenten en uitgespoel de aardappelen in de stroom mede. In Maas tricht. speciaal in de lager gelegen straten, stond het water van trottoir tot trottoir." HAARLEM EN OMGEVING. De netto-opbrengst van de Jaarmarkt van de Evangelisch-Lutherse gemeente te Haarlem bedroeg f 5500. welk bedrag aan het Bouwfonds is afgedragen. De heer J. Gramberg te Haarlem slaag de voor het examen Engels M.O. Handels- briefwisseling (M.O.C.). De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van Lisse, heeft in de vacature van de 2e pred. plaats toezegging van beroep uitge bracht op Ds. A. J. Flink, te Capeile a. d. IJssel. Wegens vertrek naar Lisse nam ds. H. W. Eerland afscheid van de Chr. Geref. Kerk van Dokkum inct Matth. 13 1823. Ds. A. Hagedoom. em. predikant te Heemstede, herdenkt 14 Augustus de dag waarop hij voor 50 jaar bij de Ned. Herv. Gem. van Manrik zijn ambt aanvaardde. De jubilaris diende de gemeenten Kota Radja, Makassar. Semarang, Batavia. Meester Cor nells, Fort de Koek, Boxtel en Ilpendam waar hij in 1938 met emeritaat ging om daarna nog enige tijd als hulpprediker te Heemstede werkzaam te zijn. Ds, Hagedoorn had in Indië zitting in het bestuur der Prot kerk als voorzitter en Quaestor. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en kunstzaken der gemeente Haarlem, zal niet Donderdag, maar Vrijdag van 11 tot 12.30 uur spreekuur houden. De voorstelling van het openluchtspel, die Maandagavond door de regen in het water viel, zal nu op Zaterdagavond worden gegeven. doet dus Vrijdag uiv inkopen Intern. School voor Es. Wijsbegeerte Het Rozekruisers Genootschap Introducties voor de iedere Zondagavond 7.15 uur te houden Voorhofdiensten zijn voor serieuse belangstel lenden op schriftelijk of tele fonisch verzoek verkrijgbaar aan het adres: Bakenessergr. 11, Haarlem. Tel. 21828 Goed tehuis gezocht voor mooie zwarte Groenendaler (hond reu) wegens plaatsgebrek. Alléén liefhebbers van honden komen in aanmerking. Te bevragen van 912 en 25Vz P'a v. Eden. Spaarne 38 bij Damstraat. Van Dijk verloor in het worsteltournooi Bij de hedenmorgen voortgezette worstel wedstrijden is de Nederlander Van Dijk in het vedergewicht uitgeschakeld door Kandil (Egypte), die op punten won. Kapitein Grut (Zweden) is vanmorgen Olympisch kampioen van de moderne vijf kamp geworden met zestien punten. Vanavond zullen de halve eindstrijden 100 meter rugslag gehouden worden, waaraan ook Nederlandse dames deelnemen. Ria van der Horst won de eerste serie in 1 min. 18.17 sec. en Greetje Galliard de vierde in 1 min, 18 2 sec. Dicky van Ekris bezette de vierde plaats in de derde serie. Karen Harup heeft de tweede serie gewonnen in 1 min. 15.6 sec. en daarmee het Olympisch record, dat op naam stond van mevrouw Nida Scheffer Senff, verbeterd. Voor de finale vèrspringen dames plaat sten zich in de finale de volgende Neder landse dames Gerda van der Kade-Koud ijs (Nederland) 5.44 meter en Nel Karelse (Ne derland) 5.36 meter. BIJSTER WINT DE PRIJS VAN ORDRUP De Deense Prijs van Ordrup werd gewon nen door Bijster; tweede werd Jacoponnellv (Frankrijk) en derde Astolfi (Italië). HUWELIJK. Alleenw. heer (wedn.) met vaste p. vraagt tegen 16 Aug nette dame tot 44 j. (slank en donker) of wed. (1 k. geen bezw.) als huishoudster. Niet R.-K. Brieven m. foto (O. e. r.) no. 1396. Vermist sinds Maandag 5 uur gele Boxer, reu, 10 j. oud. Teg bel. ter. bez. Crayenestersin- gel 7, Heemstede. geeft goede prezen voor MEUBILAIR Perz. tapijten, oude doeken, kristal, koper en tinwerk. ZIJLSTR 51 - Tel. 21670 voor halve prijs bij aankoop van minstens f 3.— boodschappen. cCeventhtiddeéeH Amsterdamstraat 50. Barteljorisstraat 25. Gen. Cronjéstr. 8, Kleverparkweg 6, v. Nesstraat 99, Rijksstraatweg 10. Zijl-, weg 38 en HEEMSTEDE: Raadhuisstraat 49. 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3