Haarlems Dagblad ^iet opgeven Kabinet-Drees wordt heden door de Regentes beëdigd „Geschil tussen Oost en West oorzaak van teleurstellingen Nieuwe bespreking op het Kremlin onder de strengste geheimhouding |e Jaargang No. 19009 neaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 tikkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 7 Augustus 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco pet- post ƒ4,50. Postgiro 273107- Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NLANGS' WAS IK IN BERGEN en bezocht er toevallig het vacantiehuis |g Nederland. Het hele jaar door komen ir Amsterdamse kindererr uit de volks- iirten: jongens en meisjes. Elke „zen van 65 kinderen blijft zes weken. Zij ten er bleek en mager en gaan er ge- iind en gevuld vandaan. Ik trof hel jlschap aan een stevig maal. Er heerste vrolijke stemming. Het deed iemand daar binnen te komen, temidden van en vrolijkheid. De propere, kleurige, inrichting van het kinderhuis diende sfeer. Er stonden overal bloemen. Er overal licht. Het houtwerk was in j kleuren geschilderd. Ik maakte een ïle wandeling door het huis, ging nog ">n bij de jolige troep kinderen binnen kreeg een vrolijk afscheid-in-koor. iten in de felle zon, die haar blijheid het badplaatsje Bergen-aan-Zee onk aan hetgeen de Duitsers ervan iben overgelaten beklemde ineens de lachte: wat zal er van dit vrolijke stel deren worden in deze wereld, waarin iaantal kwade oude mannen meent, dat enwij ze ideologieën en domme machts- leerten hun het recht zouden kunnen ren, zoveel sprankelend jong leven op 1 spel te zetten? Als vroegere machts- bbers, die dit waarlijk op hun verant- ording namen en tot de daad overgingen, ke groepen vertrouwende kinderen za- vol pit en durf om iets moois van hun ige leven te maken, hoe ter wereld rsten zij het dan aan, de schoonheid der hepping te trotseren en hun brute ver ding erover los te laten? Dat vroeg ik voor de zoveelste maal af. Ik heb het oit begrepen. Misschien vindt u zoiets ief. Dat is niet erg. Ik zou die naïviteit >t graag missen. De mens is met teveel >ds begaafd dat men ooit het vertrouwen de mogelijkheden, hem van Hogerhand schonken, zou mogen verliezen. Diezelfde middag in Bergen, nu in Ber- n-Binnen, kwam ik op de begraafplaats, it was ook bij toeval. Iemand moest daar en vroeg mij hem te vergezellen. Het .en mooie, wei-onderhouden begraaf- lats. Er groeien een menigte heesters en el kleurige bloemen. En er is een ge- elte bestemd voor de graven van Engelse Canadese jongens, die in de oorlogsjaren ons land zijn gevallen. De meesten zijn de wolken komen vallen en verpletterd onze grond. Want rijen kruisjes dragen der de namen de vermelding R.A.F., tgeen zoals u weet Royal Air Force bete nt: de Britse luchtmacht. Op andere iat R.N., hetgeen Royal Navy aanduidt: Britse vloot. De lijken van die jongens eft de zee hier op de kust gebracht, ims is de zee zo vriendelijk en geeft zij ar buit terug, opdat de ouders ter bede- art kunnen trekken naar het graf van D jongen. Want dat doen zij. Dat heeft mijn bege- der mij verteld. Daar in Bergen hebben mensen hun best gedaan, om de namen diegenen wier identiteit vaststond op sommige graven staat geen naam hun vaderland bekend te maken. En n zijn de ouders uit Engeland, Schot den Wales en zelfs uit het verre Canada tomen. Zij hebben vooruit bericht ge- urd en zijn hartelijk in Bergen ont- ïgen. Niet alleen door de mensen van comité voor de graven, dat zoveel zorg i dat alles besteedt, maar ook door de nman van de begraafplaats: een een- udig man, die maar zowat Engelse orden brabbelt, maar die hen altijd goed grijpt. En zij hem. Want, ziet u, dat is n wel geen staatsman met een naam, heel de wereld kent, maar een man it een hart. Die werkt graag hard aan verzorging van de honderden graven n al die jonge jongens en er is daarom vredige vriendelijkheid op dat kerk- al staan ook hier al de kruisen in arsrechte rijen. Het is, of er iets van irmte leeft. is bijvoorbeeld onlangs een Cana- es met zijn vrouw gekomen. De man ludt een „general store" zo'n winkel aar van alles te koop is in een dorp de eindeloze landbouw-vlakten van berta. Die mensen hebben hun spaar den gebruikt om het graf van hun jon- n te kunnen bezoeken, van hun enige ngen, die maar twintig jaar oud werd. zij hebben- de mensen in Bergen be- nkt dat zij zoveel zorg voor hem hadden waren*dankbaar dat hij hier lag, tussen esters en bloemen, in een land dat hem iendelijk gezind was en bleef. Want zo elden zij het. Met hen en met andere ouders blijven mensen in Bergen in briefwisseling, romige sturen kranten en foto's uit hun tionplaatsen ergens diep in Schotland of [geland naar het Hollandse dorp, want willen graag dat men daar weet, hoe zij ven en wat er bij hen gebeurt. Omdat voor hun gevoel een band legt r$et trgen. Dat is nu het dorp van hun jongen worden en het is net alsof zij hèm be- thten hoe het hun gaat. Als ik nu niet begrijpen kan hoe iemand, 'n oude slimme intrigant in een of idere machtspositie in een groot en sterk nd, ooit een oorlog ontketenen kan hij de vrolijke, vertrouwende jonge nderen gezien heeft, die ik zag in dat inderhuis, dan begrijp ik nog minder als bovendien zo'n kerkhof bezocht heeft, 31' de jongens van negentien en twintig strakke rijen liggen tussen de bloemen heestersgebroken en ontzield. Of mden de oude, slimme intriganten ver ti zulke plaatsen blijven? Het is waar, it men alleen met sentiment het vraag- van oorlog en vrede niet oplost. Maa'r :s ook waar dat men het zonder sen- Hent zeker niet doen zal. Dat wordt niet- min hardnekkig door machthebbers Proefd, Zij falen steeds. Toen ik cfie begraafplaats verlaten wilde I ik op een grasveldje een klein, blank toument. Het was aangrijpend van iverheid en eenvoud. Het bleek ver- den jaar, kort na zijn dood, te zijn opge- op het graf van D, A. Klomp en droeg topschrift: Aan den journalist bouwer tl Bergens welvaart en aan het geluk der «nsen De Burgerij. Voor die oude collega, die in de dorps ver zoveel noeste arbeid heef^ verricht i een zo warm hart voor zijn mede- tvnsen had, heb ik toen in eerbied het Oofd gebogen. Hij hield van de jeugd en tloofde erin. Nevens hem rusten honder- vn, wier johge levens al vernield waren tor hij stierf. Toch gaf hij niet op. Dat mogen wij ook nietopgeven. R. P. K.V.P. levert zes, Arbeid vijf, C.H. U. en V. V.D. ieder een minister Mr. D. U. Stikker (V.V.D.) nèeint buitenlandse zaken De kabinetsformateur mr J. R. H. van. Schaik heeft aan de Prinses-Regentes de volgende ministers voorgedragen: W. Drees (Arb.), minister van Algemene Zaken, minister-president; Mr J. R. H. van Schaik (KVP), minister zonder portefeuille en minister van Ver keer en Waterstaat ad-interim; Mr D. U. Stikker (VVD) Buitenlandse Zaken; Mr Th. R. J. Wijers (KVP) Justitie; Mr J. H. van Maarsevecn (KVP) Bin nenlandse Zaken; Prof. dr F. J. Th. Rutten (KVP) Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen; Prof. mr P. Lieftinck (Arb.) Financiën; Mr W. F. Schokking (CHU) Oorlog en Marine ad-interim; Mr dr J. in 't Veld (Arb.) Wederopbouw en Volkshuisvesting; Prof. dr J. R. M. van den Brink (KVP) Economische Zaken; S. L. Mansholt (Arb.) Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening; Mr A. M. Joekes (Arb.) Sociale Zaken; Mr E. M. J. A. Sassen (KVP) Overzeese Gebiedsdelen; L. Götzen (Partijloos) minister zonder portefeuille. Het ligt in de bedoeling zo spoedig moge lijk definitief te voorzien in de vacature van het departement van Verkeer en Wa terstaat, die voorlopig ad interim vervuld wordt door mr Van Schaik. Hedenochtend om tien uur zou de be ëdiging van de nieuwe ministers op het paleis in Soestdijk geschieden. Donderdag regerings verklaring De nieuwe regering zal zich waarschijn lijk Donderdag aan de Staten-Generaal presenteren. De bij die gelegenheid af te leggen rege ringsverklaring zal de positie van dit pro grammakabinet duidelijk maken. Formateur zwijgzaam Tijdens een kort onderhoud met de kabinetsformateur mr J. R. H. van Schaik weigerde deze zich uit te laten over de afgelopen onderhandelingen. Hij zeide, dat deze kwestie in de komende regeringsver klaring vervat zal zijn. Mr Stikker hoopvol Mr D. U, Stikker verklaarde gisteravond zeer verheugd te zijn dat de kabinetscrisis thans is opgelost. „Dit opent", aldus minister Stikker, „de mogelijkheid om de verschillende politieke problemen van de laatste tijd te verkleinen." Mr Stikker acht het mogelijk, dat dit nieuwe kabinet, on danks de geschilpunten van politieke aard, tot een bevredigende samenwerking zal kunnen komen. In Drees' voetspoor Mr A. M. Joekes zeide in een kort inter view, dat hij de sociale politiek in de geest van zijn voorganger wilde voortzetten. Het voorbeeld van de heer Drees acht hij de moeite waard om na te volgen. Hij hoopt de uitbouw der sociale verzekering verder voor te bereiden in overleg met de georga niseerde werkgevers- en arbeidersorgSii- saties en tevens in overleg met die groepen de sociale vrede te helpen bevorderen. Zeven nieuwe ministers In het nieuwe kabinet, dat thans veertien leden telt, zitten zeven nieuwe ministers, dus juist de helft van de sterkte. Het zijn de heren mr van Schaik, prof. .Rutten, mr Sassen, mr Wijers (allen KVP), mr Stikker (VVD), mr Schokking (CHU) en mr joekes (P. v. d. A.). Van dit zevental is alleen mr van Schaik al eerder lid der regering geweest: in de jaren 19331937 was hij minister van Justitie in een kabinet-Colijn. De overige zes zijn debu tanten in het uitvoerend bewind en van hen heeft alleen mr Joekes, sinds 1925 Kamerlid, een langdurige parlementah-e carrière achter zich. Bij de veranderingen in de regering valt het op dat formateur mr van Schaik vooral in de Katholieke ministers-groep' zoveel gewijzigd heeft. Vier van de zes Katholieke ministers uit het kabinet-Beel zijn verdwenen, namelijk ten eerste dr Beel zelf en verder kolonel Fiévez, mr dr Witteman -en dr Gielen. Verder zijn de ministers mr baron v. Boetzelaer van Oos terhout (partijloos), ir Vos (P. v. d. A.) en mr Jonkman (P. v. d. A.) heengegaan. Het is bekend dat de beide eerstgenoem- den geen vernieuwing van hun minister schap wensten. In het nieuwe kabinet is minister Götzen de enige partijloze. In het vorige waren er twee; mr v. Boetzelaer was de andere. Leeftijden De gemiddelde leeftijd van het nieuwe kabinet is 51 jaar. Het oudste lid is minister van Schaik (66); dan volgen mr Joekes (63) en minister-president Drees (62). De leeftijden der overigen zijn: mr Wijers (57), mr. van Maarseveen (54), L. Götzen (54), mr Stikker (51), mr In 't Veld (53), prof. Rutten (48), mr Schokking (47), prof. Lieftinck (45), S. L. Mansholt. (39), mr Sassen (39), prof. v. d. Brink (die evenals in het vorige kabinet de Benjamin is) 33. Buitenlandse Zaken Merkwaardig omtrent de finale bezetting van het departement van Buitenlandse Zaken (waarover in de formatie-weken zoveel te doen is geweest) mag het hete*, dat de benoemde minister tot dusver op geheel andere terreinen heeft gewerkt. Hij heeft na zijn rechten-studie te Groningen daar eerst aan een bank gewerkt, werd later directeur van een andere, is sinds 1935 directeur van Heineken's Bierbrou werij en heeft zich na de oorlog onder scheiden als oprichter van de Stichting van de Arbeid, waarvan hij voorzitter is. Krachtens zijn loopbaan zou men hem eerder aan Economische Zaken of Sociale Zaken dan aan Buitenlandse Zaken hebben verwacht. Extra-parlementair. Het kabinet is in theorie omdat par tijen zich niet op een program verenigd hebben extra-parlementair. Krachtens zijn samenstelling ziet het er zeer parle mentair uit; bijna alle ministers zijn Ka merleden. Beschouwingen omtrent het po litiek karakter van dit bewind dienen even wel uitgesteld te worden tot na de rege ringsverklaring, die het a.s. Donderdag voor de Tweede Kamer zal afleggen. Minister-president Drees. Omtrent de persoon van de nieuwe mi nister-president dient getuigd te worden dat hij zowel wegens zijn grote bekwaam heid als wegens zijn karakter-eigenschap pen algemeen respect geniet, ook bij zijn politieke tegenstanders. Als minister van Sociale Zaken heeft hij sinds 1945 dan ook blijk gegeven van grote kennis en energie. Hij is een man van bijzondere werkkracnt. Men zal zich herinneren dat hij met prof. ir. W. Schermerhorn samen in Juli '45 op trad als formateur van het eerste kabinet na de bezettingstijd, dat door prof. Scher merhorn werd gepresideerd en een jaar later (na de verkiezingen van Mei '46) af trad en vervangen werd door het kabinet- Beel, dat ruim twee jaar heeft geregeerd. (Van onze parlementaire redacteur Op grond van wat ik uit welingelichte kringen verneem kan ik thans nog de vol gende kanttekeningen over het nieuwe kabinet maken. Het is als het ware in de wereld gebracht door het ouderpaar Van SchaikDrees. Man met wijs inzicht als hij is heeft eerst genoemde het, nog daargelaten dat voor hem persoonlijk het minister-president schap mede uit physiek oogpunt wel een zeer zware last zou zijn, het raadzaam ge acht de heer Drees als ministerrpresident te doen optreden. Deze laatste geeft hiermede tenslotte zijn signatuur aan de nieuwe ploeg, terwijl mr.. Van Schaik als vice-president van de ministerraad hem in tal van opzich ten terzijde kan staan bij de bevordering van de eenheid binnen het kabinet. Over bodig is dit laatste geenszins, niet alleen omdat daarin mr. Stikker (V.V.D.) en mr. Schokking op belangrijke posten zitting hebben en menigmaal invloed van beteke-" nis zullen kunnen uitoefenen, maar ook bij voorbeeld omdat vermoedelijk tussen de minister van Financiën prof. Lieftinck (Ar beid) en de minister v^n Economische Za ken prof. v. d. Brink (K.V.P.) de meningen op financieel en economisch gebied uiteen zullen lopen. Vooral in de jongste tijd was het verschil van inzicht tussen deze twee ministers bij bepaalde opvattingen inzake meer leiding en anderszijds een meer vrije economie nogal toegenomen. Tegenover de Partij van de Arbeid, die het er bij de jongste verkiezingen minder goed afbracht, heeft de Katholieke Volks Partij in tal van opzichten haar zin ge kregen. Wederom heeft zij op een reeks belangrijke portefeuilles beslag kunnen leggen. Bovendien telt zij thans een minis ter meer <^n de P. v. d. A. Voorts moest de Partij van de Arbeid tenslotte aanvaarden dat een meer behoudende figuur als mr. Sassen (K.V.P.) en geen P.v.d.A.-man op Overzeese Gebiedsdelen kwam en dat mr. Stikker, voorman van de V.V.D., de porte feuille van Buitenlandse Zaken toegewezen kreeg. Met deze laatste benoeming is bereikt dat thans iemand die geheel buiten de kring staat van wat men in Den Haag wel „het Clubje" van genoemd departement noemt, daar de lakens zal gaan uitdelen. Op zich zelf kan dit zeker nuttig zijn, al is misschien de vraag gewettigd of het niet denkbaar zou geweest zijn een buitenstaander, even eens man uit het zakenleven, te nemen, die zelf toch meer in de internationale sfeer thuis is .dan mr. Stikker. Mhar de wens van de V.V.D., om niet in een hoekje van het kabinet geduwd te worden en daarom dit departement te krijgen, heeft hier een belangrijke rol ge speeld. Wat de Indonesische politiek betreft mag men bepaald rekenen op continuïteit in die zin, dat alles gedaan zal worden om de beginselen en de geest van Linggadjati en de Renville-overeenkomst oprecht en met kracht na te komen. Dit is naar mij nog dezer dagen bleek uit een gesprek met een landgenoot, die heel goed weet wat er in de internationale wereld te koop is, hard nodig. Het feit dat de 1 ar Drees als minister president heel wat in de melk te brokkelen heeft juist ook ten opzichte van Indonesië, dat mr van Schaik hem zeker ook goed ter zijde zal kunnen staan bovendien moet men de betekenis van de aanwezigheid van minister Götzen als diens rechterhand niet onderschatten en dat voorts een man als mr Joekes, mede specialist op Indone sisch gebied, het nodige gewicht in de schaal van de ministerraad zal kunnen leggen, dit alles tezamen vormt een geheel van factoren, dat aanduidt dat er van een ombuigen ten aanzien van het Indonesisch vraagstuk, zoals bijvoorbeeld sommigen uit VVD-kringen gepropageerd hadden, geen sprake zal zijn. Ook niet al moest dr Beel, bij wijze van zoenoffer, buiten het kabinet blijven. Trouwens, deze laatste zal vermoedelijk spoedig deel uitmaken van het in Indië te vormen driemanschap, waarvoor verder genoemd worden oud minister Neher en mr 's Jacob, secretaris generaal van Financiën. De vervanging van minister Gielen door prof. Rutten (K.V.P.) aan Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen achten velen, die op eerstgenoemde heel wat hadden aan te merken in het bijzonder was dit ook het geval met de P. v. d. A. een verbe tering. Formeel heet hot kabinet niet parlemen tair te zijn, maar in feite telt het op het ogenblik meer leden van de volksvertegen woordiging dan in de regel zelfs parlemen taire kabinetten in hun midden hebben. Donderdag zal waarschijnlijk de rege ringsverklaring in de Tweede Kamer wor den uitgesproken, gevolgd door een alge meen debat. En de week daarna komt, naar men mag verwaehten, de Grondwets herziening in openbare behandeling, die nu ongetwijfeld de verejste meerderheid van twee derden zal verkrijgen; de bedoe ling is dat zij nog voor de vierde Septem ber, datum van afstand van Koningin Wil- helmina, rechtskracht zal bezitten. Wat het ministerie van Verkeer en Water staat betreft, dit wenste men tenslotte als afzonderlijk departement te handhaven. Het zoeken is nu naar iemand, die op dat terrein deskundige is. Anders uitgedrukt: voor de vervulling van deze ministeriële vacature zoekt men niet naar een partij, maar naar een vakman. Marine krijgt geen afzonderlijke minister, maar zodra de grondwetsherziening rechts kracht heeft verkregen kan men de benoe ming van een staatssecretaris voor Marine tegemoet zien. Veertienjarige overrijdt zijn broertje van vier Kind was op slag dood Vrijdagavond om ongeveer half zeven zou de veertienjarige zoon van de aard appelhandelaar M. van der H. te 's Grave- zande de vrachtauto van zijn vader keren. Juist op het moment, dat hij draaide, liep zijn vierjarig broertje voor de wagen. Het ventje kwam te vallen en kreeg een der wielen over zijn hals en borst. De kleine was ep slag dood. Een tweejarig broertje kon nog juist op tijd,voor de auto worden weggetrokken. Het slachtoffertje was des morgens reeds op de Zeestraat aan een ongeluk ontsnapt, toen een bestuurder van een auto door tegenwoordigheid van geest nog juist een aanrijding kon voorkomen. Honger in de Sovjet-zone Volgens het in de Britse zóne van Duits land verschijnende blad „Die Welt" zijn in de Russische zóne van Duitsland honger- opstootjes schering en inslag. De oorzaak daarvan moet volgens „Die Welt" worden gezocht in de voedsel schaarste die in de Russische zóne is ont staan na de grootscheepse graanvordering door de Russen ten behoeve van de voed selvoorziening van Berlijn. Havenarbeiders te Wismar in Mecklen burg hebben een hongeroptocht gehouden uit protest tegen de vordering van graan door de Russen. Zij konden pas tot kalmte worden gebracht nadat de stadsautoriteiten beloofd hadden een deel van het oorspron kelijk voor Berlijn bestemd voedsel weer vrij te geven. Te Rudolfsstadt in Thüringen vielen woedende huisvrouwen een distributie ambtenaar aan. Een Rembrandt in Boekarest ontdekt In het staatsmuseum te Boekarest heb ben experts een vrouwenportret geïdenti ficeerd als een werk van Rembrandt. Reeds in de vorige eeuw had men vermoed dat dit een doek van een Nederlandse meester zou zijn. Thans heeft men hier omtrent zekerheid gekregen. Hel woord is aan Een Chihees spreekwoord: Bij het maken van wetten is streng heid eis, bij het toepassen clementie. Trygve Lie maakt de rekening op De UNO faalde in haar pogingen de bewapeningswedloop tol staan te brengen Trygve Lie, algemeen secretaris der UNO, schrijft in zijn derde jaarrapport aan de Algemene Vergadering der UNO, dat niets de wereldorganisatie meer zou versterken dan een oplossing van het Duitse vraag stuk. „Indien er ook maar de geringste mogelijkheid is, dat men een stap verder kan komen, zou ik aandringen op hervat ting der onderhandelingen tussen de V.S., Engeland, de Sovjet-Unie en Frankrijk over de toekomst van Duitsland", aldus Lie. Hij verzoekt in zijn rapport de organisa tie der UNO „de voornaamste kracht, die de wereld samenhoudt" een kans te geven, meer uit te richten. „Het geschil tussen Oost en West is direct of indirect de oor zaak geweest van vele tegenslagen en te leurstellingen in het werk der UNO gedu rende het afgelopen jaar. Toch is het even waar, hoewel veel minder vaak erkend, dat de UNO op haar beurt een intomende en verzoenende invloed op de partijen van het geschil hebben gehad". Volgens Lie is in een wereld, waar zoveel verschillende krachten aan het werk en zo veel verschillende beschavingen en cultu rele tradities met elkaar vermengd zijn, overheersing van één enkele ideologie, het- La belle et la béte. - Flora II huldigt Hitte Babbe met haar portret, geschilderd door Frans Hals. Antwoord op de voorstellen'van Stalin overhandigd De drie vertegenwoordigers van de Westelijke mogendheden, Bedell Smith ambassadeui der Verenigde Stalen, Chataigneau ambassadeur van Frank rijk en Frank Roberts de speciale ge zant van Engeland begaven zich Vrij dagmiddag om vijf uur naar het Krem lin voor een onderhoud met Molotof. Het drietal verliet het Kremlin weer om acht uur, waarna zij onmiddellijk aan het rapport voor regeringen be gonnen. Stalin was ditmaal niet bij het onder houd aanwezig. In overeenstemming met de afspraak tussen Molotof en de drie Westelijke vertegenwoordigers, weigerde Bedell Smith na afloop van deze lange conferentie iets los te laten over het be sprokene. Toen hij bij de ambassade uit zijn auto stapte, riep hij de journalisten, die hem om inlichtingen vroegen toe: „Mo lotof en Smirnof waren aanwezig, maar Stalin niet. Het onderhoud heeft drie uur geduurd. Geen commentaar". Naar men hier meent, zouden de Russen een stem in het beheer van het Ruhrgebied verlangd hebben als prijs voor de ophef fing van de Berlijnse blokkade. Deelne ming in het bestuur van de Ruhr zou aan de Russen het vetorecht geven bij de pro- ductiepolitiek ten aanzien van staal- en andere industriën. Deze eis van Stalin zou tevens een voorwaarde zijn voor een nieu we behandeling van het gehele Duitse vraagstuk. Intussen wordt uit Washington verno men dat Rusland de Berlijnse blokkade zou willen opheffen als de Westelijke geallieerden de West-Duitse constitueren de vergadering, die op 1 September bijeen moet komen, uitstellen of afstellen. Daar om werden de Beneluxlanden geconsul teerd. Een besluit in deze zin zou een wij ziging van het Londense zesmogendheden- accoord over Duitsland nodig maken. (United Press). Welingelichte diplomatieke waarne mers menen, dat de drie afgezanten ongetwijfeld een antwoord op de Maandag door Stalin gedane voorstel/ len hebben overhandigd. Enkele waar nemers zeiden, dat dit antwoord neer komt op het voorstellen van een plaats en een datum voor een ministerconfe rentie over de voornaamste kwesties die Oost en West gescheiden houden. zij religieus, politiek of economisch, om het even of zij gebaseerd is op de communisti sche leer van de klasseloze gemeenschap of op de meest extreme Amerikaans-kapi talistische versie van het stelsel der vrije onderneming, ondenkbaar en onmogelijk. Belangrijke beperkingen zoals de regel der eenstemmigheid voor de permanente leden van de Veiligheidsraad en het feit. dat de besluiten der Algemene Vergadering slechts de kracht hebben van aanbevelingen, zijn noodzakelijk, aldus Lie, daar de UNO de gehele wereld moeten omvatten. Lie geeft in dit rapport een overzicht van het werk van het afgelopen jaar, waaronder de door de veiligheidsraad ingestelde wapenstilstand in Palestina, zijn overeen komst betreffende goede diensten in Indo nesië, zijn succesvolle bemiddeling bij het doen eindigen van de burgeroorlog in Kasj mir en zijn onderzoekingen in Griekenland en Korea. „De meest ontmoedigende kant van het werk der UNO in het afgelopen jaar",val- dus Lie, „is het niet-bereiken van overeen stemming over de vraagstukken der atoom- controle en ontwapening. Lie is bevreesd, dat de langdurige debatten over atoom energie de aandacht hebben afgeleid van even dodelijke bacteriologische en chemi sche wapens, die „voor zover men kan weten nu misschien in geheime voorraden liggen opgeslagen". Van de bewapenings wedloop schrijft Lie, dat de UNO geen practische stap hebben gedaan om deze tot staan te brengen. Duitsérs op de conferentie voor morele herbewapening 'Op de conferentie voor morele herbewa pening te Caux Sur Montreux, Zwitser land, zei dr. Friedmann, hoofdredacteur van de „Süddeutsche Zeitung", de grootste krant uit de Amerikaanse zóne van Duits land: „Als men ons Duitsers thans wil laten kiezen tussen Moskou en Washington, dan is het juiste antwoord: Noch Moskou, noch Washington, maar Caux". Naar de conferentie, die in 1947 werd gehouden, kwamen meer dan 150 Duitsers." Enigen van hen schreven een klein boekje over geïnspireerde democratie. Dr. Fried mann vertelde thans, dat reeds 800.000 exemplaren hiervan» zijn verkocht, waar van alleen in Berlijn 200.000. Deze bro chure heeft aan duizenden Duitsers nieu we hoop gegeven. Na hem verklaarde dr. Wandersleb, kanselier van Noord Rijn-Westfalen (waar toe het Roergebied behoort) en een van degenen, die betrokken waren bij de aan slag op Hitler in 1944: „Duitsland moest de weg van de nederlaag tot het einde toe gaan, zodat we niet meer zeggen kunnen nooit verslagen te zijn. Nu is een ingrijpen de innerlijke verandering van iedere en keling nodig. Ook die Duitsers onder ons, die een aandeel namen in de strijd tegen Hitier, hebben een persoonlijke verant woordelijkheid en moeten uitdrukking ge ven aan hun deemoed tegenover de andere volken. Alleen op deze basis kunnen wij met andere landen contact zoeken". Nederlandse avonturiers in Frankrijk Speciaal Frankrijk wordt tegenwoordig overstroomd door Nederlanders, die er op uit zijn zich door enige weken werken een goedkope en, naar men hoopt, langdurige vacantie te verschaffen, aldus meldt .de A.N.W.B. Er zijn onder deze min of meer avontuurlijk aangelegde landgenoten, in derdaad sommigen, die trachtten zich in Frankrijk definitief een bestaan te ver schaffen, maar de meesten begeren slechts, met zo weinig mogelijk moeite aan francs te komen vo<y een tijdelijk verblijf* Daar het werk in Frankrijk zeker niet overal „opgeschept" ligt, loopt dit in vrij wel alle gevallen op een teleurstelling uit en komen deze „toeristen" na korte of lan gere tijd, vaak yia de politie, bij de Neder landse consul of bij in Frankrijk wonende Nederlanders terecht, die uiteraard op deze overlast weinig gesteld zijn. Verschillende klachten kwamen hierover dan ook reeds binnen. Afgezien van het feit, dat men aldus de kans loopt in moeilijkheden te geraken, is een en ander ook niet zeer bevorderlijk voor de reputatie van ons land in den vreemde. De A.N.W.B. wijst er op, dat het werk voor vreemdelingen in Frankrijk aan zeer strenge voorwaarden is gebonden en nie mand buitenlanders in dienst mag nemen, die niet voorzien zijn van een „Carte d'identité de travailleur". Dit avonturiers- toerisme moet met het oog op. de daaraan verbonden risico's dan ook met klem af geraden worden. Weerbericht TIJDELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- i dagavond tot Zondagavond; Tijdelijk tot krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen met enige regen. Later half tot zwaar bewolkt met enige plaatselijke regenbuien. On geveer dezelfde temperatuur als van- daag. 8 Augustus; Zon op 5.12 uur, onder 20.18 uur Maan op 9.29 uur, onder 22— uur 9 Augustus: Zon op 5.13 uur. onder 20.16 uur Maan op 10.56 uur, onder 22.13 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1