Haarlems Dagblad Andere tijden Tito zal ook economisch door Oost-Europa worden uitgesloten Reynauds hervormingsplan door de Nationale Vergadering aangenomen Jubileumfilm nadert haar voltooiing Trygve Lie over Indonesië en Azië Met de „Agathe" strandde de hoop van Deense landverhuizersfamilie Weerbericht 63e Jaargang No. 19012 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132, Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom WoensHag 11 Augustus 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE AMERIKANEN zijn niet tevreden over het onderwijs op hun middelbare scholen. Dat blijkt uit een artikel van Wil liam F. Russell, docent aan Columbia Uni versity, in de Reader's Digest. Belangwek kend is dat de grieven, die hij opsomt, in hoofdzaak overeenstemmen met de bezwa ren tegen het onderwijs, die in ons land tot uiting komen. Hij betoogt dat een groot deel der leerlingen, die de scholen afgelopen hebben, bedroefd weinig weet van de we reld waarin zij leven. Hij constateert dat dit een tijd van ingrijpende verandering der sociale structuur is en dat het onder wijs daarbij aangepast dient te worden, door de leerlingen meer begrip van de samenleving te geven. Hij toont met cijfers aan, dat de bevolking der Amerikaanse middelbare scholen in de laatste tachtig jaar geweldig in omvang is toegenomen. Hij stelt als voornaamste eisen dat de leer lingen, die voor de practijk des levens be stemd zijn, op hun verschillende beroepen voorbereid worden door algemene kennis, die inderdaad goed verzorgd is en die zij daarin nodig hebben, dat meer voor hun gezondheid gedaan wordt ik herinner aan de korte beschouwing, hier gisteravond gegeven, over te veel kijkers en te weinig sportbeoefenaars in ons land en dat zij worden voorbereid op goed burgerschap, op samenwerking met anderen in het al gemeen belang. De schrijver van dit artikel, zelf onder wijsman, verzet zich geenszins tegen het geen hij noemt een „harde" theoretische opleiding voor hen, wier roeping dat eist. Hij wil de toekomstige dokter, advocaat en dominé geenszins sparen. Dat doen ook de twaalf in de laatste tijd verschenen rappor ten niet, die herziening van het onderwijs bepleiten. Maar zij erkennen alle dat een groot deel van de maatschappelijke arbeid verricht wordt in andere dan zulke taken. Russell zelf gaat, zover, dat hij het onder wijs liefst zou afwisselen met pracfcische arbeid, om op deze wijze de waarde duide lijk te maken van datgene, dat men voor zijn vak en voor zijn deelneming aan de samenleving moet weten. Dit gebeurt reeds op een aantal scholen, maar hij wil het veel verder uitbreiden. Het kost geld, maar het is dat geld waard. En opinie-onderzoeken hebben bewezen hoe grote groepen van de bevolking geen flauw begrip hebben van allerlei maatschappelijke regelingen en in stellingen, die grote invloed op hun leven hebben. Als goed democraat pleit Russell voor een beter voorgelichte openbare mening. Interessant in zijn mededelingen is, dat de verschillende commissies van onderzoek met inbegrip -van een advies-commissie voor president Truman zelf tot een drachtige conclusies omtrent de bestaande tekortkomingen en de weg tot verbetering zijn gekomen. Dat is al heel wat. De toon van zo'n Amerikaanse beschouwing is trouwens veel directer en beslister dan wij het in zulke zaken gewend zijn. Het heeft geen reden te zeggen: nu, als de Ameri kanen ook zoveel «bezwaren tegen hun onderwijs hebben, kunnen wij ons daarmee troosten: waarom zouden wij er ons dan nog druk over maken? Dat bij hen dezelfde tekortkomingen worden ondervonden bewijst veeleer, dat de veranderingen in maatschappelijke ver houdingen zich in hoofdlijnen in de gehele modern-georganiseerde wereld doen gel den. Wij leven niet meer in die nationale afzondering, waarin ieder land eigengereid voor zichzelf uitmaakte wat het al dan niet doen zou en dè gewoonten en de nieuwe pogingen van andere volken als vreemde rariteiten beschouwde. Wij leven niet meer in de sfeer van 1848 en evenmin in die van het begin dezer eeuw. Methoden, die toen aanvaardbaar waren, zijn nu verouderd. Dat geldt voor vele vormen van werk zaamheid der samenleving er> ook voor het onderwijs, dat niet tot de uitingen van menselijke activiteit behoort, die zich vlot aanpassen en spoedig bereid zijn tot in grijpende hervorming. De maatschappelijke samenleving met haar talloze regelen en voorschriften is een steeds ingewikkelder zaak geworden. En de Westelijke democratie is in een bedreig de positie geraakt. De ontwikkeling van het onderwijs heeft noch met het een, noch met het ander rekening gehouden. Het levert jonge mensen aan de maatschappij af, die in grote meerderheid van haar wer king geen begrip hebben en die de grote waarden van een vrije samenleving niet beseffen. Zodat zij, als het hun tegenloopt, een gemakkelijke prooi zijn voor demago gische, misleidende leerstellingen. Wij zou den juist op dit gebied nog een defensie kunnen organiseren, die haar mannetje zou staan. Wij doen het tot dusver niet. Er bestaat wel een minderheid onder de jonge mensen, die thuis in zekere mate tot maat schappelijk en politiek inzicht is opge voed. Maar dat blijft een minderheid, om dat zoveel ouders van die dingen zelf geen begrip hebben. Men heeft ze hun niet ge leerd, hun belangstelling is er in hun jeugd biet voor gewekt en zij hebben grote ver anderingen meegemaakt, zonder er de be tekenis van te bevroeden. Waarbij dient opgemerkt te worden, dat men vele on wetenden in alle klassen van de samen leving kan aantreffen en dat zij onder de vrouwen nog veel talrijker zijn dan onder de mannen. Hebt gij u tijdens de jongste verkiezingscampagne wel eens afgevraagd, hoeveel mensen eigenlijk wisten waarom er Verkiezingen werden gehouden en wat er aan de hand was? De resultaten van een opinie-onderzoek hebben daarvan een treu rig beeld gegeven, ofschoon dit gepoogd bad, de zaak nog zo gunstig mogelijk voor te stellen en bij halve beantwoording van Vragen naar de gunstige kant had gerekend. Wij beleven de wereld van 1900 niet tneer. Zij is totaal veranderd. Wat er toen wel zowat mee door kon, wat toen wel marcheerde, als een kleine minderheid maar voldoende Inzicht van zaken had, schiet in deze ingewikkelde en in staat van grote verandering verkerende samenleving verre tekort. Wij zijn dus lelijk achterop geraakt. En dat zoveel misstanden voor komen moet men niet alleen aan oorlogs gevolgen toeschrijven maar ook daaraan. Velen verweren zich met hand en tand in een maatschappij, die zij niet meer bevat ten kunnen, die hen boven het hoofd is gegroeid. De democratie is een moeilijke bewinds- vorm. Om haar te kunnen volhouden en bovendien ontwikkelen heeft men niet ge noeg aan een kleine kring ingewijden, maar moet men een steeds groeiend corps van mensen met inzicht en actieve belangstel ling vormen. Als dat beter begrepen werd louden w" veH«r k^v-n. Ook met de herziening van ons onderwijs. R. P. Joegoslavië wordt gedwongen tot transacties in het Westen Reuter-correspondent verneemt te Praag dat de regeringen der Oost-Europese lan den het uitoefenen van economische druk op Joegoslavië overwegen. Het Cominform- conflict, dat aanvankelijk een partij-aan gelegenheid was, wordt langzamerhand een zaak van de regeringen. Te Praag wordt bevestigd, dat Tsjechoslowakije de controle op de handel met Joegoslavië reeds versterkt. Volgens een betrouwbare zegsman zal deze controle tot sancties uit groeien. Joegoslavië zal in de toekomst „grote moeilijkheden" ondervinden bij het ver krijgen van importgoederen uit Tsjecho slowakije, zo gaat Reuters correspondent verder. Men betreurt deze gang van za ken in Tsjechoslowakije en vele plannen zullen overeenkomstig de nieuwe omstan digheden veranderd moeten worden. Vol gens welingelichte kringen is er echter geen alternatief. Hoewel Tito's delegatie op de Donau- conferentie met de Sovjet-Unie meege- stemd heeft, waardoor de schijn van eens gezindheid wordt gehandhaafd, dwingt het uitblijven van een reactie op de bezwa ren van de Cominform de Oost-Europese landen tot optreden. Men meent te Praag, dat het belangrijk ste gevolg van de verandering der handels politiek zal zijn, dat Tsjechoslowakije meer industrieproducten overhoudt voor het rui len van grondstoffen met de Westelijke landen en om de achterstand in de leverin gen aan de Sovjet-Unie in te halen. Indien sancties worden doorgezet zou Joegoslavië zich meer"~tot Italië, Zwitser land en Oostenrijk moeten richten en mis schien nog naar andere gebieden als het industrieproducten en kapitaalgoederen voor de opbouw van zijn eigen industrie wil importeren. In 1947 behoorde Joegoslavië niet tot de belangrijkste handelspartners van Tsjecho slowakije, doch dit jaar groeide de handel tussen beide landen aanzienlijk, zo besluit Reuter. Olie uit het Westen. Reuters diplomatieke correspondent seint nader uit Londen, dat Joegoslavië, „dat oliesancties door Roemenië en Albanië on der de ogen moet zien" bij de „Anglo- Iranian Oil Company" een koop van 10 duizend ton heeft afgesloten. Hoewel olie-experts te Londen verkla ren, dat dit niet geheel zonder precedenten is, zijn diplomatieke waarnemers van oor deel, dat dit, gevoegd bij pogingen om via Triëst olie te kopen, een illustratie vormt van de moeilijkheden die Joegoslavië te gemoet gaat ten gevolge van de eerste stappen der landen van de Cominform ter toepassing van sancties. Volgens Reuters correspondent zouden de sancties bedoeld zijn om Tito te waar schuwen voor de gevaren die ontstaan in dien hij de beschuldigingen van de Comin form niet erkent of geen openlijke „schuld bekentenis aflegt, en ten tweede om, indien Arabische Liga weigerf onderhandeling met Israël De Arabische Liga heeft de Joodse uitnodiging tot het openen van vredes onderhandelingen verworpen. De Liga heeft in een nota aan graaf Bernadotte, de middelaar der UNO, meegedeeld, dat de Liga niet het bestaan erkent van een Joodse staat of regering, wes halve de Arabische landen geen onder handelingen met Joden kunnen ope nen. Graaf Bernadotte heeft op een perscon ferentie bekend gemaakt, dat hij aan de Joodse militaire gouverneur van Jeruza lem, dr. Bernard Joseph, een brief heeft overhandigd, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn „grote ontevredenheid" over de toestand in de Heilige Stad. Een afschrift van deze brief zal eveneens aan het Ara bisch Legioen worden gezonden. Volgens Bernadotte zijn thans genoeg waarnemers te Jeruzalem om „incidenten" te kunnen rapporteren en hij liet de waar schuwing horen, dat, indien het geweer- en mortiervuur niet op zou houden, het nodig zou zijn „de toestand onder de aan dacht van de Veiligheidsraad te brengen". „Ik scherts niet", zo vervolgde hij. „Ik wil, dat beide partijen weten, dat ik doortas tend kan zijn". Bernadotte legde er wederom de nadruk op, dat demilitarisatie van Jeruzalem het enige middel is, aan het gevecht een eind te maken. In antwoord op een vraag zeide Berna dotte, dat een internationale strijdmacht van 25.000 man niet voldoende zou zijn om enige ondergrondse beweging onder be dwang te houden. Tito dit niet doet, een economische crisis te veroorzaken waardoor een regeringsver andering afgedwongen zou worden. Waarschijnlijk zal men niet overgaan tot openlijke opzegging der handelsverdra gen met Joegoslavië die practisch door alle Oost-Europese landen zijn afgesloten. De sancties zouden zich eerder beperken tot het vergroten der technische moeilijkhe den. Het is mogelijk, zo vervolgt de corres pondent, dat Tito naar een gelegenheid uit zal zien handel met West-Europa te drijven, doch eerder op basis van losstaande trans acties dan van overeenkomsten op lange termijn. Naar men gelooft is de Britse regering het volledig eens met de verkoop van 20 millioen ton olie. Diplomatieke waarne mers zien hierin een aanwijzing voor de houding die Engeland zal aannemen tegen over Joegoslavische pogingen om de han del met Engeland uit te breiden, zo besluit Reuters diplomatieke correspondent. Arpdd Szakasits, voorzitter van de Hongaarse Arbeiderspartij, president van de Nationale Raad, is door het Hongaarse parlement tot President van de Hongaarse Republiek gekozen. West-Duitsland spoedig in West-Europese douane-unie? Het „Westdeutsches Tageblatt" maakt melding van een strikt vertrouwelijke bij eenkomst van Duitse douane-unie-deskun digen bij Frankfort a/d Main, waaromtrent noch aan de Duitse noch aan de buiten landse pers iets was medegedeeld. Uit wel ingelichte kringen verluidt echter, dat de Duitse vertegenwoordigers door het con trolebureau der Engels-Amerikaanse be zettingsautoriteiten uitgenodigd waren op zeer korte termijn hun mening kenbaar te maken over de gevolgen, welke voor de dubbelzóne te verwachten zijn van een op heffing der tolgrenzen. Dit feit, zo schrijft het blad, doet de vraag rijzen of de op richting van een Westeuropese douane unie met inbegrip van West-Duitsland met spoed ten uitvoer gebracht zal worden. Het blad haalt ook een uitlating aan van „Sigaretten-oorlog" in Berlijn Volgens berichten in de West-Berlijnse pers overstromen de Russen West-Berlijn met goedkope sigaretten. De actie zou ten doel hebben met de aldus verkregen West marken de propaganda in de Brits-Ameri kaanse zóne van Duitsland te financieren. Naar verluidt hebben de Amerikanen met spoed 120 millioen sigaretten naar Berlijn gezonden om de Russische actie afbreuk te doen. Het officiële rantsoen sigaretten in West-Berlijn, dat op de bon kan worden gekocht, bedraagt 40 stuks in de zes weken, tegen een prijs van ongeveer 3 mark per pakje van 20 stuks. Naar schatting kan de Berlijner hiermede nog geen tien procent van zijn behoefte dekken. Hij vult zijn rantsoen dan ook aan met Britse en Ame rikaanse sigaretten en met goedkope mar ken uit Oost-Europa, die door middel van een goed georganiseerd net van duizenden kleine agenten, caféhouders en straatver- de president van de economische raad te kopers overal volop te krijgen zijn, maar Frankfort, dr. Kohier, tegenover een Duitse journalist over de mogelijkheid van de vestiging van een centraal bestuur van de Europese Unie te Brussel of in Den Haag. Aldus zou de weg vrijgemaakt zijn voor een onmiddellijke toetreding van de Duitse landen tot de Europese Unie. tegen een prijs die voor de doorsnee-roker vaak te hoog is. De zwarte Engelse en Ame rikaanse sigaretten kosten ongeveer 12 mark per pakje. De goedkopere Oost- Europese sigaretten, die men beter vindt dan de Duitse, kosten altijd nog 6 mark per 20 stuks. Socialistische steun blijkt wankel te zijn De Franse Nationale Vergadering heeft in de afgelopen nacht met 325 tegen 215 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het uit zeven punten be staande wetsontwerp van minister Paul Reynaud, dat de regering speciale bevoegdheden geeft voor economische en financiële maatregelen. Het ontwerp met de amendementen geeft premier André Marie ongekend grote be voegdheid om hervormingen tot stand te brengen op het gebied van het belasting stelsel en de genationaliseerde industrieën te organiseren ten einde de industrie van Frankrijk tegen 1952, wanneer de hulp volgens het plan-Marshall is afgewerkt, een stevige basis te verschaffen. Tijdens de nachtvergadering was door medewerking der socialisten een commu nistisch amendement aangenomen, dat de oorspronkelijke clausule: „De voorstellen tot belastinghervorming moeten als bij voegsel bij het wetsontwerp voor de be- Van de diverse plannen om ter gelegen heid van het regeringsjubileum van de Koningin een grote Nederlandse film te maken, is niet veel terecht gekomen. Studioruimte was niet voldoende beschik baar en plannen om in het buitenland een film te draaien, stuitten op onoverkomelijke bezwaren. Er zal niettemin een nationale film ver schijnen. Polygoon-Profilti heeft aan A. Koolhaas opdracht gegeven het scenario te vervaardigen voor een korte film, voor welke men de titel „Moeder des Lands" heeft gekozen, die tijdens de feestdagen in de theaters zal kunnen draaien. Een be perking in lengte was noodzakelijk omdat men er van uitging, dat zoveel mogelijk mensen tijdens deze dagen een film zouden kunnen zien, waarin de figuur van onze Koningin, haar leven in de Nederlandse gemeenschap en de grote betekenis die zij voor het volk van Nederland heeft ge kregen, onderwerp van bezinning zou kunnen worden. Het moest dus een film worden, die opgenomen in het normale programma van de bioscopen, de tijdsduur van die programma's niet zou mogen over schrijden en de schrijver van het scenario heeft dan ook een fiim gecomponeerd, die een klein half uur in beslag neemt. Hij heeft getracht allerlei elementen, die het wezen vormen van het Nederlandse leven: verleden, landschap, landelijke rust, indus triële bedrijvigheid, de oude melodie van het land: het Wilhelmus, de band met Oranje, in één greep samen te vatten in een film van overwegend documentair karak ter. Enige korte speelscènes brengen de menselijke sfeer tot leven. Er is uiteraard ook gebruik gemaakt van archiefmateriaal. Niet alleen uit het archief waarover Polygoon-Profilti als verzorger van het Nederlandse bioscoopjournaal be schikt, maar ook uit dat van de Regerings voorlichtingsdienst, speciaal van die stuk ken, die de intocht van de Koningin in het Zuiden van het land in beeld brengen. Er zijn hierbij buitengewoon aangrijpende op nemingen, die van grote betekenis zijn voor de sfeer van de film. Voorts heeft men nog een aantal filmbeelden verwerkt, ter be schikking gesteld door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Op verscheidene punten in het gedeelte van de film, dat de Duitse bezetting behan delt, worden de beelden geïllustreerd met passages uit de Londense redevoeringen van de Koningin. De nieuwe gedeelten zijn opgenomen door de operateurs Blansjaar en Van Haren Noman. Beide heren zijn deze week met de montage begonnen. Voor de muzikale be geleiding van de film adviseert Rutger Schoute, de algehele artistieke leiding ligt bij de schrijver van het scenario, die ook de tekst heeft verzorgd, welke door Ph. Bloemendaal zal worden gesproken. Besprekingen in Moskou zullen nog voortduren In gezaghebbende kringen te Moskou wordt verwacht, dat de reeks bespre kingen met minister Molotof nog wel „enige tijd" zal voortduren. Het feit dat de Britse vertegenwoordiger, Roberts, voor Zaterdag een uitnodiging voor een partij tje in Moskou is aangekomen, wordt als een aanwijzing in deze richting beschouwd. groting van het komende jaar aan het par lement worden voorgelegd" als volgt wij zigt: „De bevoegdheid van de regering, het belastingstelsel te hervormen is onder hevig aan goedkeuring van het parlement door middel van stemming". Reuter tekent hierbij aan, dat het feit, dat de socialisten op dit punt de coalitie regering in de steek lieten, bewijst, hoe onzeker de steun der socialisten aan het plan van Reynaud is. Het woord is aan De Males herbes: Vaak vergeet dc begiftigde een teel daad, doordat de weldoener zich dia herinnert. Geen nieuw Amerikaans plan voor Indonesische oplossing In een persconferentie heeft het nieuwe Amerikaanse lid van de CVGD, Merle Cochran, definitief ontkend, in het bezit te zijn van nieuwe plannen van het departe ment van Buitenlandse Zaken der Verenig de Staten voor een oplossing van het con flict tussen Nederland en de republiek. Op een vraag, hoe hij staat tegenover de voor stellen van de heren Critchley en Coert Dubois, antwoordde de heer Cochran, dat hij open staat voor ieder goed idee en op alle mogelijke wijzen wil medewerken aan een redelijke oplossing. Hij zeide: „Ik ben lid van een uit drie man bestaande com missie, die tot taak heeft, te assisteren en goede diensten te verlenen". Medisch onderzoek bij de volgende Olympische Spelen Naar de Daily Herald meedeelt wordt op de vergadering van de Internationale Federatie van Amateur-athleten in Londen een rapport bestudeerd, waarin wordt voorgesteld dat alle deelnemers aan toe komstige Olympische Spelen en kampioen schappen zich voor de wedstrijden medisch moeten laten keuren teneinde hun sekse vast te stellen. Ook het probleem van deel neming door twee-slachtige personen werd bestudeerd. Inmiddels meldt ANP dat dit voorstel is aangenomen. De Daily Herald legt er echter de na druk op, dat niets er op wijst dat bij deze Olympische Spelen op dit gebied fraude is gepleegd. Maar het rapport acht het mogelijk dat wanneer niet voldoende supervisi wordt uitgeoefend zulks in de toekomst wel zou kunnen geschieden. In zijn jaarrapport aan de algemene ver gadering der UNO schrijft Trygve Lie over Indonesië en over Azië in het algemeen: „De twee meest in het oog lopende gevallen van bemoeiingen van de Veiligheidsraad zijn, naast Palestina, die van Indonesië en Kasjmir. In Indonesië heeft de door de Vei ligheidsraad ingestelde Commissie van Goede Diensten na vijf maanden van vol hardende werkzaamheden een bestands overeenkomst weten tot stand te brengen, welke sindsdien het opnieuw uitbreken van een burgeroorlog op grote schaal tussen de strijdkrachten van Nederland en de repu bliek heeft belet, waarbij anders twintig millioen mensen betrokken zouden zijn ge weest. Tegelijkertijd heeft de commissie haar bemiddeling verleend voor een over eenkomst inzake politieke beginselen, als basis voor een uiteindelijke bijlegging der geschillen. Deze beginselen voorzien in de stichting van souvereine en federale Ver enigde Staten van Indonesië, welke verbon den zijn met de overige delen van het Koninkrijk der Nederlanden. Onder auspi ciën der C.V.G.D. hebben sedert Januari de onderhandelingèn voor het bereiken van een uiteindelijke overeenkomst op de basis van deze grondslagen zonder onderbreking voortgeduurd. Er blijven nog tal van moei lijkheden te overwinnen, maar het werk der verzoening wordt voortgezet en onder wijl zijn mannen en vrouwen aan het werk voor een vreedzaam herstel van de oorlogs wonden in plaats van te doden en gedood te worden." Elders in zijn rapport onderwerpt Lie de gewapende botsingen in Azië aan een be schouwing en zegt hij: „In staatkundig op zicht liet de oorlog vele delen van Azië in Schipbreukelingen waarschijnlijk S.S.'ers onder bewaking gesteld. De liefderijkheid waarmee de Deense schipbreukelingen van het 10-tons jacht Agathe, dat Maandagmorgen voor Ameland verging en waarvan de opvarenden zich slechts met de grootste moeite konden redden, op Ameland werden ontvangen, is wel enigszins bekoeld toen men zoals wij gisteren in een deel van onze editie meldden om allerlei redenen de ver denking opvatte, dat het hoofd van het gezin een S.S.'er zou kunnen zijn. Men heeft deze 38-jarige man, die luis tert naar de naam Haakon Rasmussen in de toren van Hollum opgesloten en zijn familie, bestaande uit zijn 39-jarige echt genote Anna Rasmussen, zijn 18-jarige zoon Knud en zijn 16- en 14-jarige dochters Henny en Dora in de boerderij waar zij vertoeven onder bewaking gesteld, zonder hun echter mee te delen, dat voor hen bezwarende papieren waren aangespoeld. Hoewel nog niet precies bekend is wat deze papieren inhouden, zouden zij alles zins aanleiding geven tot duistere verden kingen omtrent 's mans politieke verleden. Tevens heeft de zee een aantal foto's op het strand gedeponeerd, die Rasmussen onder meer afbeelden als bewaker in een concentratiekamp in de Oekraine. Goed voorzien Het staat wel vast dat de familie Ras mussen in een ander land een nieuw leven wilde beginnen, want wat er van de over- Een oud Amsterdams grachtenhuis heeft een belangrijke functie in de nationale film „Moeder des Lands", die bij de Jubileum-feesten zal worden vertoond. Men ziet hier de cameraploeg bezig met het opnemen van een speelscène op de Prinsengracht te Amsterdam. Geen U.N.O. bij de Donau Op de vergadering van Dinsdag van de Donau-conferentie hebben de Oosteuropese landen zich krachtig verzet tegen het voor stel der Westelijke staten de nieuwe Do- naucommissie met de Verenigde Volken te verbinden. De Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Anna Pauker, zei dat Frankrijk en de Verenigde Staten door middel van hun meerderheid bij de UNO de controle over de Donaucommissie wil den verkrijgen. beladen Agathe is aangespoeld was genoeg om er een half weeshuis mee in te rich ten. Geweldige hoeveelheden proviand, al lerlei huishoudelijke voorwerpen tot een stofzuiger en een naaimachine toe, gouden en zilveren voorwerpen, een kist porcelein, tafelzilver, een radiotoestel, japonnen en bontmantels zijn in de loop van Maandag en Dinsdag op het strand gespoeld als even zovele bewijzen van de landverhui zersneigingen die de familie koesterde. De politie stelt in deze duistere zaak een onderzoek in en waarschijnlijk zal de fa milie Rasmussen haar reis in omgekeerde richting, maar nu onder verzekerde be waking moeten voortzetten. De havens der La^e Landen krijgen geen transito-vervoer De onderhandelingen tussen het Brits- Amerikaanse in- en uitvoerbureau en ver tegenwoordigers van de regeringen van Nederland cn België inzake de inschake ling van de Beneluxhavens in het verkeer met Duitsland zijn zonder succes gebleven. Het bureau toont zich niet bereid de door de Beneluxlanden gevraagde vrachttarie ven te betalen. De Amerikaanse leider van de transport afdeling van de controlegroep voor de dubbelzone verklaarde, dat, indien men niet tot overeenstemming kan komen met de Beneluxstaten, eventueel zou kunnen worden overgegaan tot uitbreiding van de Duitse zeehavens, zodat deze het totale Duitse scheepvaartverkeer zullen kunnen verwerken. LIJK VAN AMERIKAANSE CONSUL IN ROTTERDAM GEVONDEN. Het stoffelijk overschot van de 41-jarige Amerikaanse consul uit Antwerpen, H. M. Donaldson, die Zaterdagmiddag van het ss. „American Defender" in de Merwehaven viel en verdronk, is gistermiddag ongeveer 4 uur in dezelfde haven drijvende gevon den. Het werd door de rivierpolitie ge borgen. onrust en gisting achter, waardoor het proces der emancipatie van de Aziatische volken om uit een toestand van afhanke lijkheid en minderwaardigheid te komen, aanzienlijk werd bespoedigd". Er aan her innerend dat ten tijde der ondertekening van het Handvest der Verenigde Volken, onder de ondertekenaars China en de enige geheel onafhankelijke natie in Oost-Azië was, merkt Lie op, dat binnen een tijdsver loop van drie jaren Burma, India, Pakistan en de Philippijnen hun algehele onafhanke lijkheid hebben verkregen en thans alle leden van de organisatie der Verenigde Volken zijn, dat Siam als lid werd toege laten en Ceylon om toetreding heeft ver zocht, en hij voegt daaraan toe: „de wor dende Verenigde Staten van Indonesië zijn potentiële sollicanten voor het lidmaat schap." „Merdeka" over de Bondo woso-af faire Het republikeinse dagblad „Merdeka" wijdde Donderdag een hoofdartikel aan de uitspraak van de Zeekrijgsraad in de Bon- do woso-af faire, waarbij 46 leden van de T.N.I. als gevangenen op een treintransport de dood vonden. Volgens het blad vermoedde men reeds van te voren, dat de straf voor hen, die verantwoordelijk gesteld worden voor de dood van deze 46 gevangenen, geen zware zou zijn, doch men nam aan dat deze straf enigermate overeen zou komen met de be gane misdaad. Er bestond grote belangstel ling voor het verloop van het onderzoek, vooral omdat hierin voor de eerste maal het Nederlandse gerecht uitspraak moest doen tegen Nederlandse onderdanen, die een misdaad begingen tegenover republi keinse onderdanen. De uitspraak was echter, aldus gaat „Merdeka" voort, geheel in strijd met iedere verwachting, want met deze uit spraak werd de schuld van hen, die ver antwoordelijk waren voor de dood van 46 gevangenen, nagenoeg geheel kwijtge scholden. Deze uitspraak weegt in het geheel niet op tegen de vonnissen, die uitgesproken werden tegen de leden van de Pasoekan Berani Mati en tegen de daders en de medeplichtigen in de zaak van de granaat aanslag op het Kramatplein te Batavia. „Merdeka" merkt op, dat zij geen rechts kundige is en de uitspraak in de Bondo- woso-affaire niet uit een juridisch oogpunt kan bezien. Doch desondanks is het blad van mening, dat de opgelegde straf het prestige van de Nederlandse rechtspraak in de ogen van het Indonesische volk zeer heeft doen dalen, want hoe dan ook, is het onbegrijpelijk dat zij. die verantwoorde lijk zijn voor de dood van 46 mensen, geen zware straffen ontvingen. „Inderdaad hebben wij van de aanvang af vermoed hoe het Nederlandse gerecht deze zaak zou berechten, doch we hebben niet gedacht dat het deze zaak als zo onbe duidend zou beschouwen en zo licht zou oordelen. De Nederlandse naam is er in deze zaak niet beter op geworden doch alleen slechter, hetgeen zeer jammer is", aldus besluit „Merdeka". Bevolkingsgetal der Verenigde Staten stijgt Het aantal inwoners der Verenigde Sta ten bedroeg per 1 Juli 143.414.000, waaruit blijkt, dat de aanwas der bevolking zich in Amerika in tamelijk snel tempo voltrekt. Dit getal is namelijk 8.9 procent hoger dan dat van 1940. TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later plaatselijke opklaringen en hieT en daar enkele regenbuien. Meest matige wind tussen Zuid en West Weinig verandering in temperatuur. 12 Augustus: 15.07 uur. onder 23 07 uur 7!nn op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1