c J Eén ambacht - duizend ongelukken „Het Gouden Hoekje" Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Axolotls, Meerkatten, Walviswervels en nog 2000 andere curiosa Kort en Bondig Bak VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD Mej. J. Bertholee verleent al achttien jaar eerste hulp Naast de deur van Vroomstraat 12 rood langt een bordje van het Rode Kruis. Als nen daar met een beetje nadruk aan de iel trekt, kan men er vrijwel zeker van ijn, dat aleer men tot drie zou kunnen ellen mej. J. Bertholee de trap komt af- estormd om te vernemen waar het onge- :al gebeurd is. Waarschijnlijk is zij boven- llen al zo goed als gereed om zich met lekwame spoed op de fiets te zetten ten einde aan een slachtoffer de vaak zo Irlngend nodige eerste hulp te verlenen. Het is overigens geen wonder dat juf- l rouw Betholee er zo langzamerhand de t; lag van te pakken heeft gekregen, want ij heeft deze week juist haar duizendste ot mgeval behandeld. Een „ongelukkig" ju- ileum dus. Achttien jaar geleden begon zij aar werk bij „Snelverband" en zij heeft al lie tijd zonder onderbreking haar liefde- ijke taak vervuld. Het is een taak die het :en en ander vraagt trouwens, want de eden van de ongevallendienst moeten dag n nacht klaar staan. Liefdewerk Zij heeft ieder ongeval waarbij zij as- istentie heeft verleend nauwkeurig ge- ioekstaafd in zes kleine notitieboekjes, die o langzamerhand een „document humaine" ijn geworden van mensenleed, maar ook ran opofferingsgezindheid en de wil om nensen te helpen die in nood verkeren, die laatste twee dingen zijn de enige irijfveren voor de mensen van de onge- lallendienst. Zij worden er niet voor be- aald en krijgen zelfs hun onkosten niet rergoed. Wat zij wel af en toe krijgen is en lelijk gezicht van het publiek, wanneer ij om een of andere reden niet prompt er plaatse zijn. En toch is hun werk zo belangrijk, want onder hen zou het percentage ongelukken net dodelijke afloop ongetwijfeld veel loger zijn. In haar lange diensttijd heeft juffrouw lertholee vrijwel alle ongevallen meege- naakt die een mens maar kan overkomen, Jatuurlijk bestond het grootste deel uit 'erkeersongelukken, maar ook voor tal van ndere narigheden werd haar hulp inge- oepen. Omdat de meesten van onze lezers saarschijnlijk niet zulke sterke zenuwen iebben als zij, zullen we er maar van af- rien, daar wat van te vertellen. Behalve an haar eerste ongeval dan. Simulant Zij werd toen opgebeld dat er op de Ichoterweg iemand een toeval had ge- iregen. Ter plaatse gearriveerd werd haar wantrouwen enigszins opgewekt door 't feit at de man, die met zijn fiets gevallen zou ijn, geen enkel schaafwondje had en ook ferder leek hij haar volkomen- normaal, iovendien lfxg hij met veel genoegen aan flesje Eau dë Cologne te snuiven. Dat lenoegen nam spoedig af toen zij hem een fatje met ammoniak onder de neus hield. Ijj stond toen onmiddellijk op en ver jaarde op krachtige toon dat zulks geen nanier was om een „ziek mens" te be- ii handelen. Maar wel een probaat middel een simulant te genezen, meende juf rouw Bertholee. Omdat er nu eenmaal mensen zijn, die ',un hulpvaardigheid nooit groot genoeg ichten, doet ju'fïr. Bertholee behalve eer- ste hulpverleening ook nog andere dingen. Wie helpt? Zaterdag 7 Augustus om ongeveer15 uur lamiddag moet op de hoek van de Kleine Houtweg en de Rustenburgerlaan een twarte damestas uit een rijdende auto ge vallen zijn. In die tas zaten honderdtachtig gulden, een spaarbankboekje, een horloge, £en bril, een vulpen en allerlei andere raken. Maar ook zaten er een identiteits bewijs (no. 068786) benevens twee distri butie-stamkaarten en vele officiële stuk ken in. Deze tas behoort toe aan mej. J. Reindérs, Bergweg 82 in Zeist, een gerepatrieerde uit Indonesië, die op het ogenblik vrij ern stig ziek is. Vooral het verlies van de stukken is zeer ernstig voor haar en al zouden wij ons niet kunnen voorstellen, dat de vinder, nu hij weet, hoe het met de eigenaresse gesteld Is, zich de tas met inhoud zou willen toe eigenen, dan wordt hem toch dringend ver- rocht de papieren die voor hem geen waar de hebben, desnoods anoniem terug te zenden. Tentoonstelling in Teyler In het Teylers Museum is een tijdelijke tentoonstelling uit de kunstverzamelingen van Teylers Stichting ingericht, waar por tret-gravures en portret-penningen van leden uit het Stamhuis Oranje-Nassau te zien zijn. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Augustus 1948. ONDERTROUWD: 12 Aug., N. C. van Nieuwmegen en C. E. van der Weijden. GEHUWD: 12 Aug., J. Bakker en A. M. Koster; J. C. van Leverink en J. G. List; J. Traksel en G. E. B. Jansen; J. Fehres en E. R. van Dijk; E. van het Kaar en A. C. Kat; J- Spijker en A. L. Molenaar. BEVALLEN van een zoon: 10 Aug., C. M. de JonghAnten; 11 Aug., A. P. MulBuijs; E M. van der Schrickvan Dansik; E. C. [HalfmanSpeijker. BEVALLEN van een dochter: 11 Aug., M. C. ZwiersDamen; W. C. van der Putten Uilenbroek: M. DiscoPraat: 12 Aug., J. KloosterFlokstra. OVERLEDEN: 9 Aug., P. J. Boot, 61 j.. Ruijchaverstraat; 11 Aug., M. B. Wempe, 77 j. Nachtegaalstraat. 'ij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen mei zonder inlevering bij GIERSTRAAT 45, HOEK NIEUWSTRAAT (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 13 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Zomerconcert HOV, 8 uur. City: „Pantoffelhelden", alle leeft., 2, en 9.15 uur; „Little Miss Broadway", alle keft,, 10.30 en 4.15 uur. Spaarne: „Watt en half Watt", alle leeft, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Waternimf", alle leeft.. 2, 4.15, 1 en 9.15 uur. Palace: „Tonight en very Bight", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: i,Sneeuwwitje en de zeven dwergen", iedere leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 14 AUGUSTUS Biosoopen: Middag- en avondvoorstellingen. Zij helpt in kinderkolonies, sanatoria, zie kenhuizen en als er in Haarlem of omstre ken iets te doen is, zoals een Lunapark, motor- of auto-races, kortom overal waar mensen de kans lopen zich te bezeren, kan men haar zeker aantreffen. Zo behoort ook zij tot degenen, die zon der beloning en zonder veel omhaal dag in dag uit klaar staan om medemensen te helpen. Haar enige beloning is de voldoe ning die zij uit dit werk put. Souvenirs aan „Frans Hals" Tentoongesteld bij Heerkens Thijssen „En ge zegt maar wanneer we poseren zullen", sprak Jacob Hofland tot Frans Hals. Toen werd het kleurenfestijn geboren uit het donker. De meester had zijn plan gereed. „Zo zal het worden". We horen die laatste woorden nog klin ken over het romantisch Doelenplein waar de ademloze stilte van nóg groter vol doening sprak dan het enthousiasme daar- Nu is de rustige roes der feestweek voorbij, het kleurenvisioen is verdwenen, de muziek is verklonken, de bloemen zijn verwelkt, de koninklijke diadeem ligt weer in haar étui bij de costumier en de lakeien zingen bij het roskammen: „Eens Meienmorgen vroege Was ik opgestaan In een schoon boomgaardekijn Zou ik spelen gaan". De nymfen dromen van het achtdaagse sprookje en de kabouters spartelen aan het strand of in het Sportfondsénbad. Voorbij. Alles is herinnering geworden. Alles behoort tot de onschuldige histoire locale van deze bedaarde, gereserveerde stad. Met gelijkmatige deftigheid en kalme zelfingenomenheid heeft men getracht zich met bloemen te tooien, te zingen en te dan sen, maar alles is nu voorbij, weg. Haarlem is weer net als daags voor de feestweek, onverstoorbaar, plechtig. Frans Hals heeft aan deze schone stad ontzaglijk veel geschonken, maar één ding heeft de lustige kleurenfantast niet kunnen geven: vrolijkheid. .,Zo zal het worden", zei Hals, maar vlak daaronder staat cursief gedrukt, kijk maar in het tekstboekje: „Langzaam af- dimmen". Dat afdimmen is zo typerend. Enfin één ding is gebleven: het werk van de tekenaars, die gewerkt hebben alsof hun leven er van afhing en de resultaten daarvan thans bij Heerkens Thyssen ex poseren. Dat is het voordeel van de beel dende kunst: zij blijft. Niet afdimmen, niet wegdoezelen in schemerachtige diepten, maar opleven, laaien met heel veel enthousiasme, altijd meer. Een volgende maal nóg meer werken, nog beter. Typerend is dan weer het feit, dat géén der tekenaars een moment van actie heeft gegeven, een scène, een speel-fragment. Het is altijd: de rust, het stille poseren. Soms aardig, pittig, hier en daar heel ar tistiek, een enkele maal ook academisch- precies, maar nooit de beweging, nooit een „tranche-de-vie" uit het spel zelf. Steeds de schilderachtigheid van pose, ook wel van kleur, maar nooit het gebeuren. Haarlem? Dr. Schroder schiep de romantiek. Al reis ik te land en over zee En zwerf in vreemde steden, Mijn liefs beeltenis draag ik mee In mijn genegenthede. Lou Saalborn heeft getoverd als een fakir. De Haarlemse tekenaars hebben het allemaal gezien en zeker bewonderd, maar het is gebleven bij Hals, Brouwer. Pieter- dientje, 'n kok, 'n schutter, 'n figuur uit het volk en meer andere. Zij zitten, staan, hurken, maar zij pose ren. Eén is er, de knapste, die zijn figuren in de ruimte zag als studieobjecten. Géén is er die de vaai't van het spel gaf, de actie bij de dialogen en heel zelden de humor. En toch, wat hebben Schroder en Saalborn aan allen de kans gegeven! Daarom, tekenen naar het leven, niet steeds en altijd weer naar het stille, rus tige model. Beweging, actie. En dan: ook achter de schermen leeft de romantiek. Mij dunkt, dat deze rustige aanval der tekenaars op het openluchtspel toch wel zó sympathiek is, dat de tentoonstelling aller belangstelling verdient. Zij die niet hebben getekend, hebben ongelijk en mogen zich beklagen met schrijver dezes, die helaas geen tijd genoeg daartoe kon vinden. In ieder geval leeft de herinnering aan het fraaie spel „Frans Hals" voort in de beeltenissen, die de Haarlemse kunstenaars ieder op eigen manier van de ijverige acteurs hebben gemaakt. HERMAN MOERKERK. Bestand tussen melkboeren en huisvrouwen Naar ons door de afdeling Haarlem der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen wordt medegedeeld, is het protest dat door deze vereniging met het oog op de vacantie- regeling van de Haarlemse melkboeren bij het Bedrijfschap voor Zuivel was aange tekend, voorlopig ingetrokken, zulks nadat het betreffende artikel in ons blad van gisteren aanleiding was geweest tot een bespreking tussen vertegenwoordigers van de melkhandel en de huisvrouwen. De laatsten hebben thans besloten af te wach ten of de vacantie-regeling inderdaad bevredigend zal werken. De in hetzelfde artikel aangestipte moge lijkheid tot het treffen van een regeling voor mensen, die absoluut het huis niet uit kunnen, is thans verwezenlijkt en deze regeling zal door de organisatie van de melkhandel nader worden gepubliceerd. Klaverjasnieuws Voor de aanstaande competitiewedstrij den en de strijd om het kampioenschap van Nederland klaverjassen hebben mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, het gemeentebestuur en Haarlems Bloei prij zen aangeboden. In café H, van Trigt heeft de klaverjas- club „Onder Ons" nederlaagwedstrijden gehouden, waarvoor een aantal prijzen be schikbaar was gesteld. Gespeeld werd tegen „IJmuiden" en ,,De Ring" uit Amsterdam. Laatstgenoemde vereniging werd winnaar. De heer Tuinman ontving een prijs, omdat hij het hoogst aantal punten had behaald. Scapino-ballet veroverde de Speelfuin-jeugd De week vacantie-spelen, georganiseerd door het Verbond van Haarlemse Speel tuinverenigingen, werd gisteren in het Con certgebouw besloten met twee voorstellin gen telkens voor ruim twaalfhonderd kinderen door de onvolprezen dansgroep Scapino. Voor de pauze werd „De pascha en de beer" vertoond, een hier ter stede •eeds bekende balletbewerking van de ge lijknamige vaudeville van Eugène Scribe, op muziek van Lex van Delden met bege leidende teksten van Martie Verdenius. Voor het nieuwe „Roversballet" dat daarna volgde, leverde Wim Franken de muziek. De choreografie is in beide gevallen door Hans Snoek ontworpen en Abraham van der Vies verleende medewerking ten be hoeve van de mise-en-scène. Beide laatst genoemden vormen de artistieke leiding van dit ensemble. Décors en costuums voor het eerste ballet zijn verzorgd door de schilder Josef Hardy, die voor het tweede door Lex Horn. Ofschoon de uitvoerenden prijs stellen op handhaving van hun anonymiteit mag toch wel gezegd worden dat zich in hun midden enkele prominente Neder landse danskunstenaars bevinden. Trou wens: aankleding en technische afwerking staan in het algemeen op een zuivere hoogte. Ware jubelklanken stegen er op uit de zaal, angstige kreten van spanning, op gewonden tremolo's van verbazing en triomfantelijk gejoel van de vreugde uit dezelfde zaal, die even tevoren nog een luidruchtige vei^aarbak was van gichelen- de meisjes en onbedaarlijke kwajongens. Men kon hóren hoe mooi zij dit allemaal vonden en hoe echt. Scapino geeft de kin deren dan ook een vorm van amusement, die hun fantasie in ruime banen leidt en er toe kan bijdragen hun smaak te ver beteren, althans hun ontvankelijkheid voor het schone kunstwerk te verhogen. Het repertoire, waarover men reeds thans be schikt, zou vergeleken kunnen worden met een keurbibliotheek van de beste jeugd lectuur. Op het ogenblik is het nog zo, dat men de hulp van het gesproken woord moet in roepen, doch zodoende wordt een jong publiek gekweekt, dat weldra de dans zon der meer als een tweede moedertaal zal kunnen verstaan. Het is daarom te hopen, dat er ook middelen gevonden worden om de leerlingen van middelbare scholen met een speciaal programma te bereiken, ten einde deze winst niet verloren te laten gaan. Een compliment intussen aan het Ver bond van Speeltuinverenigingen voor dit hartverheffende feest. Het is jammer, dat de autoriteiten, die tot bijwoning daarvan waren uitgenodigd, verstek moesten aan tekenen, want zij hadden de ook aan hun zorgen toevertrouwde kinderen weer eens van hun beste zijde kunnen zien. DAVID KONING DAG EN NACHT Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Bloeiende gladiolen in tien maanden Toepassing op grote schaal niet goed mogelijk De heer A. Jager, tuinbaas op „De Har tenkamp", de oude buitenplaats op de grens van Heemstede en Bennebroek, heeft de laatste weken de bezoekers van het land goed een fraai resultaat van zijn onver moeide proefnemingen met gladiolen laten en. Hij is er namelijk in geslaagd reeds tien maanden na het zaaien bloeiende gladiolen te kweken. Normaal gaan daar twee jaar over heen, doch de heer Jager paste het volgende procédé toe. In Augustus van het vorige jaar won hij van de beste soorten gladiolen zaad en zaaide dat in kistjes, die later in „koude bakken" werden gezet. Hij hield dat zaad vorstvrij tot Januari, daarna werd het ge droogd, gekoeld en vervolgens in Maart opgeplant onder koud glas. Het resultaat van deze proefneming was, dat precies tien maanden nadat het zaad geoogst en gezaaid was, de eerste bloemen bloeiden en in ver gelijking met de moederplanten een uit stekende indruk maakten Van deskundige zijde heeft men opge merkt, dat deze methode, die reeds bekend was, het gevaar in zich bergt een zwak ge was op te leveren. Van toepassing op grote schaal zal dan ook wel niet veel komen. EXAMENS Voor de Hoofdakte werden op 12 Augustus geëxamineerd tien candidaten. Geslaagd voor het gehele examen: mej. G. E. Koster. Heer Hugowaard; J. Th. Grobbink, Bennebroek; mej Th. Grata. Amsterdam; L. N. Weber, Zandvoort. Geslaagd voor gedeelte A: mej. C. Dekker, Uitgeest. Geslaagd voor gedeelte B: E. Ch. Zuider- wijk, Haarlem; mej. C. Zaal, Bodegraven. Examen Handenarbeid te Haarlem op 11 en 12 Augustus. Geslaagd de dames: Th. S. Proost. I. Bohl- meyer, J. G. Reynhart, A. Schwagermann, G- Vermeulen, M. W. v. Eek, C. C. F. v. d. Sijs, J. R. E Pool Drie candidaten werden afgewezen HUIZENVEILING. Uitslag van de verkoping in het „Notaris huis" te Haarlem van Donderdag 12 Augustus 1948. Gen. Bothastraat 127. 129-131. Gen. de Wetstraat 46, Reitzstraat 9, en Zaanenstraat 11 en 13, alle te Haarlem, niet geveild. Riouw- straat 29, Haarlem f 4125 P. Dik q.q. Ooster parkstraat 52. en 54, Zandvoort 8005 Mr. B. E. y. Tijn q.q.; Koninginneweg 32, Zand voort 3700 M Constandse; Sumatrastraat 4, Haarlem 4000 J. Hollenberg; Van Marum- srtraat 52. Haarlem f 1275 S. L. Mok q.q.". As sendel verstra at 58, Haarlem f 2805. B Bijns- dorp q.q.; Florapark 4, Haarlem f 23980 J. W. van Santé q.q.; Breestraat 9. Haarlem f 6975 H. F. v. Emmerik. Een der arbeiders van de metaalgieterij in de Waldorpstraat in Den Haag, die bij de explosie in een smeltoven ernstig werd ge wond, is overleden. De toestand van zijn col lega is nog zeer ernstig. SCHEEPVAART Aalsdijk, 12 Aug. van Mobile te Galveston. Averdijk, 12 Aug. van New York te Balti more. Ceram, 11 Aug. van Batavia naar Am sterdam. Delfland, 12 Aug. van Buenos Aires naar Amsterdam. Edam. 12 Aug, van Phila delphia te Baltimore, Veendam. New York Rotterdam 16 Aug. 4 uur te Southamoton verwacht. Woensdrecht.. 15 Aug van Purfleet te Rotterdam verwacht. Celebes, Amsterdam Java 13 Aug. te Port Said. Kertosono, Ba- tavia—Rotterdam 13 Aug. op het Bittermeer. I Lutterkerk. BombayRotterdam 13 Aug. te Genua. Rijnkerk, RotterdamAustralië 14 I Aug. te Fremantle verwacht. Sumatra. Ba taviaAmsterdam pass. 13 Aug. Ouessant. Zuiderkruis, Rotterdam—Java 13 Aug. van I Aden. „Klein Artis" op het Spaarne „De volgende keer zullen wij de axolotl bespreken" kon men gedurende vele jaren op de schertspagina van een Nederlands weekblad lezen. Tot die uiteenzetting is het natuurlijk nooit gekomen en al was dat wel het geval geweest, dan had de lezer deze natuur historische les niet ernstig genomen en niet ten onrechte. Men kan echter in de komende dagen de leemten in zijn natuur-historische kennis omtrent deze en andere dieren ra dicaal gaan aanvullen in de ark van de heer M. H. Dentz, die op het Spaarne bij de Langebrug ligplaats heeft gekozen. Onder de tweeduizend dieren en voor werpen is niet alleen de axolotl, maar ook zijn Mexicaanse genoten, de landschild padden of de slangen visjes uit Malalcka, waarvan er maar een paar in Nederland te vinden zijn. In ditzelfde aquarium met water van zeventien jaar geleden treft men ook de neonvisjes aan, waarvan het niet helemaal duidelijk is of de licht reclamebuizen hun naam aan deze diertjes danken of omgekeerd. In een kooi springen de twee meerkat ten Miesje en Kees onvermoeid heen en weer en blazen zich op tot een bijna tra gische jaloezie wanneer de baas meer be langstelling voor hun buurman, het Maka- ko-aapje Johnny, toont. Dat is te begrijpen, want ze behoren nu al dertien jaar tot de Langendijks Don Quicliot in Bloemendaals theater Als op 1 September het reeds thans in de kleurigste bewoordingen geprezen Bloe- mendaalse Openlucht-theater officieel ge opend wordt, zullen de ongetwijfeld talrijke belangstellende bezoekers zich vrolijk kun nen maken om de luim, die uit het blijspel „Don Quichot op de bruiloft van Kama- cho" spreekt. Dit stuk is een zeer vrije be werking door Pieter Langendijk van een episode uit het onsterfelijke hoofdwerk van Cervantes, dat de eerste waarschijnlijk heeft leren kennen uit de toen pas in derde druk verschenen vertaling van de predi kant Lambert van den Bos. Hij was zestien, misschien net zeventien jaar oud toen hij dit, ziin eerste grote werk voltooide. Het is tot 1850 zeer dikwijls, tenminste enige keren per jaar opgevoerd voor het eerst in de Amsterdamse Stadsschouwburg, toen nog aan de Keizersgracht en is nooit geheel van het repertoire verdwenen. Frits Rosenveldt, Van Schoonhoven, Frits en natuurlijk ook Louis Bouwmeester hebben er nog uitbundige triomfen mee gevierd. In de jongste tijd heeft Jan Musch de speelbaarheid van enkele andere stukken van Langendijk overtuigend bewezen. Nu moet men echter niet denken, dat het werk van Pieter Langendijk altijd waardering heeft gevonden. Dr. J. Prinsen bijvoorbeeld noemde hem „naast de grote Franse en Engelse meesters tout simple- ment een klungel". Deze autoriteit op het gebied der dramaturgie vond dat men van Langendijk „alleen als men hem binnen de grenzen van onze eigen litteratuur bekijkt en in verband met de slappe presta ties voor het toneel van de tijd, waarin hij leefde, wel kan zeggen, dat hij een paar aardige stukken naliet." Dr. Worp schreef de opgang van het werk toe aan enkele leuk geschetste bijfiguren en Ben Albach aan de geestverwantschap met de oud-Hol landse schilderkunst. Meer lof heeft L. Simons voor hem over gehad, hoewel deze aanmerking maakte op het onvolledige en de oppervlakkigheid van de karaktertekening waarom hij hem dan ook verre bij zijn voorbeeld Molière ten achter stelde. De geschiedschrijver dei- Nederlandse letterkunde, Frans Bastiaanse, vond dat Langendijk, hoewel hij dé talen ten van zijn meest roemruchte voorgangers Hooft, Bredero en Asselijn bij lange na niet kon evenaren, toch een zeer respecta bel schrijver was. En op deze laatste uit spraak houden wii het. Daarbij moet nog worden vermeld, dat al de hier geciteerde kenners lof hebben voor de grote zorg en nauwkeurigheid door Langendijk aan de bouw van zijn stukken en de typering zijner personages besteed. Hoewel hij, het geen in die tijd een zeldzaamheid was, steeds de betamelijkheid in acht bleef ne men, had hij voor iedere situatie een smeuig woord gereed. In zijn tijd was Langendijk een zeer ge ziene figuur. Zo lezen wij ergens dat hij op het eerste eeuwfeest van de Amster damse Schouwburg naast burgemeesters, schepenen en regenten was gezeten. Na zijn vestiging in Haarlem, de stad waar hij als zoon van een welgesteld metselaar die eigenlijk Kort heette, doch de naam van zijn dorp van herkomst aannam in 1683 geboren was, werd hij factor van de kamer Trou moet Blvcken. Hij voorzag in zijn levensonderhoud door het tekenen van damastpatronen en het vervaardigen van gelegenheidsgedichten. Maar de verregaan de spilzucht van zijn moeder en later van Johanna Senneport (de vrouw waarvan hij, naar zijn eigen woorden, in 1739 door de dood werd verlost) bracht hem allengs tot armoede, zodat hij zich gelukkig moest prijzen met de hem tenslotte aangeboden betrekking van stads-historieschrijver. Hij sleet genoegelijk en tot het einde nog pro ductief de rest van zijn dagen in het Pro veniershuis. Nog kan men in de Kerk straat een gevelsteen te zijner ere vinden, Het genoemde jeugdwerk zal door Haar lemse dilettanten onder regie van Louis Saalborn worden opgevoerd. De keuze is reeds een belofte. DAVID KONING. Bus slipte en botste legen militaire vrachtwagen Tengevolge van de gladde weg slipte gisteravond een autobus van de N.Z.H. in een bocht van de Kennemerweg bij Sant poort-Station. Op hetzelfde ogenblik na derde uit de tegenovergestelde richting een militaire vrachtwagen. Beide voertuigen schuurden met de zijwanden langs elkaar, waardoor vooral de autobus deerlijk werd gehavend. Een passagier werd licht gewond. Rondvaarten in ere hersteld Gisteren heeft de witte watertaxi van de heer Wielders, die zijn ligplaats bij de Grote Houtbrug heeft, de dagelijkse rondvaarten door de Haarlemse grachten en singels en over het Spaarne weer hei-vat. Zoals men weet, moest deze attractie tijdens de Bloe- menweek gestaakt worden, omdat de ex ploitant nog niet in het bezit was van de officiële vergunning. Dit is thans wel het geval, zodat men Haarlem nu ook eens van een andere kant kan bekijken. levende have van „Klein Artis". Ze heb ben de oorlog doorgemaakt, ondergedoken in een Friese koeienstal en vinden, dat ze wel recht hebben op een beetje extra attentie. Nu. dat mag ook wel, want de heer Dentz vertelt, dat in de miserabele winter zijn menagerie aardig uitgedund is; de tro pische vissen stierven doordat hun aquaria niet meer verwarmd konden worden en een tamme vos, die men had laten lopen, werd enige dagen later doodgeschoten terug gevonden. Het dier had zijn streken inderdaad niet verloren en had zich aan een kippenstapel tegoed gedaan. De verzameling van de heer Dentz is nu al 23 jaar oud. Zijn vader, van beroep een behanger en stoffeerder en in zijn vrije tijd een voorman onder de aquariumliefheb bers begon indertijd met rondreizen door Nederland met dit woonschip. Een tournée duurt zes jaar en het is nu de vierde keer dat men Haarlem aandoet 's Winters ligt de schuit in een Rotter damse binnenhaven. De in 1939 door de oorlog verijdelde plannen België in te gaan, hoopt men het volgend jaar tot uitvoering te kunnen brengen. Van de schooljeugd wordt heel wat be langstelling ondervonden soms ook wel eens ongewenste, blijkens de aankondiging op het dek, dat zij, die de dieren hinderen verwijderd worden. Lorre weet er ook van mee te praten, hetgeen hij echter niet altijd doet, zodat op zijn visitekaartje, tevens vocabulaire, vermeld staat, dat Lorre geen spreekma chine is. Toch is de levende have niet het belang rijkste op deze moderne Arke Noachs: de „stoffelijke resten" van de fauna en vele belangwekkende specimen van de flora zijn ver in de meerderheid; men treft er zowel een haaienstaart als een walvis wervel, een olifantskaak als een collectie schelpen aan. „Te veel om op te noemen", luidt het geijkte woord. Dat geldt wel in het bij zondere mate voor dit drijvende museum, dat tot en met 31 Augustus de Haarlem mers tot een bezoek uitnodigt. Hoe Heemstede feest viert Het programma der feestelijkheden te Heemstede op 31 Augustus ter gelegenheid van de verjaardag en het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina omvat de volgen de punten: Om half acht is er een ochtendreveille met medewerking van alle jeugdorganisa ties en de tamboerkorpsen van „St. Michaël" en Heemsteedse padvinders met tot slot een jeugdappèl aan de Vrijheids- dreef waar de burgemeester om half negen een toespraak houdt. Van negen tot twaalf uur is er een kin derfeest in het Sportpark, waar 's middags volksspelen voor jongens en sportwedstrij den voor meisjes boven de vijftien jaar worden gehouden. Om drie uur is er een behendigheidswed strijd op motoren en een uur later ver zorgt het tamboercorps van „St. Michaël" verschillende taptoe's. Om half vijf geeft de gymnastiek- en sportvereniging „Heemstede" een demon stratie toestelturnen en vrije oefeningen. „Vorstin des Volks" 's Avonds geeft 't Nederlands Volks toneel in het Sportpark een openlucht voorstelling van het spel in vijf bedrij ven „Vorstin des Volks", dat door mr, Jan Derks in opdracht van de regering werd geschreven. De dag wordt besloten met een vuurwerk aan de Vrijheidsdreef. Op het Valkenburgerplein zullen kermis vermakelijkheden zijn. LEERSTOEL IN DE ZEEGESCHIEDENIS ZAL WORDEN BEZET Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is enkele jaren voor de laatste wereldoorlog een leerstoel ingesteld speciaal voor het onderwijs in de maritieme geschiedenis van Nederland. De Koninklijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot" werd gerechtigd voor deze leerstoel een buitengewoon hoogleraar aan te wijzen. De oud-kapitein ter zee van de Koninklijke Marine, J. Warsink, werd als eerste hoogleraar ter vervulling van de leerstoel in de zeegeschiedenis benoemd. Daar prof. Warsink in 1943 is overleden, moest na de oorlog bij de heropening van de universiteit een opvolger worden be noemd. De financiële consequenties, hier aan verbonden, konden evenwel niet door „Onze Vloot" gedragen worden. KOLENPRODUCTIE IN JULI GESTEGEN De productie der Nederlandse kolenmijnen bedroeg in Juli 957.500 ton tegen 914.900 ton in Juni. De gemiddelde productie per werkdag in Juli was 35.500 ton. In Juli werd uit het buitenland ingevoerd 364.000 ton (319.800 ton in Juni). Wegwedstrijd begonnen De hertog van Edinburgh loste vanmorgen om halftwaalf het startschot voor de weg wedstrijd der Olympische Spelen, welke over ongeveer 200 k.m. in het Windsor Great Park wordt gehouden. De weersomstandig heden waren niet gunstig; het regende bij vlagen en er stond een stevige wind. Twee en twintig landen nemen deel aan de ploeg- wedstrijd en verder zijn er nog enkele indivi- duelen van andere landen. Voor Nederland zijn gestart Faanhof. Grift. Peters en Voor- ting. Faanhof was in de voorste rij gestart en nam onmiddellijk de leiding. Op de helft van de eerste ronde lag hij met 5 sec. voor sprong alleen op kop. De eerste ronde werd vrij snel afgelegd en Faanhof tezamen met de Zweed Johansson kwamen het eerst voor bij de officiële tribune in de tijd van 18 min. 20.4 sec. Het peloton volgde op ongeveer 50 meter. Reeds in deze eerste ronde waren er renners achtergeraakt. In de tweede ronde ging Johansson (Zwe den) er alleen tussen uit en Faanhof werd in het peloton opgenomen. De Zweed kwam met 20 a 25 sec. voorsprong langs de ere tribune en daarachter kwam het veld aan gevoerd door de Fransman Rouffeteau. Ver scheidene renners hadden reeds pech gehad met een lekke band en enkele anderen waren het slachtoffer van een val, zodat een tiental deelnemers na de tweede ronde een achter stand had opgelopen. De vier Nederlanders zaten gezamenlijk in het peloton. In de derde ronde had Johansson zijn voorsprong vergroot tot één minuut, maar Faanhof en Voorting verlieten het peloton, om de achtervolging op de sterke Zweed, een van de favorieten van de wedstrijd, in te zetten. Zij haalden hem spoedig in en met zijn drieën passeerden zij de eretribune na de derde ronde met een voorsprong van 47 sec. op liet peloton, waarin ook de beide andere Nederlanders zaten. In de volgende ronden vergrootten de uit lopers hun voorsprong steeds en na de zesde ronde waren zij drie minuten 35 seconden op het peloton voor. In dit peloton, dat ge leid werd door de Italianen, reed de Haar lemmer P. Peters steeds vooraan. Na zes ronden hadden reeds elf renners de strijd gestaakt. Voor het eerst sinds de oorlog draaien de Wormerveerse rijstpellerijen weer om de onlangs aangevoerde 1200 ton rijst te pellen. Mr. W. F. Schokking. minister van Oor log en Marine a.i., die wethouder was van Amsterdam, heeft gisteren afscheid genomen van de gemeente-ambtenaren. De minister blijft voorlopig in Amsterdam wonen. De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, zal in de tweede helft van Septem ber naar Washington gaan om een vergade ring bij te wonen van het Internationale Monetaire Fonds. Vijftien schilders en vijftien loodgieters uit Arnhem. Velp, Oosterbeek en Nijmegen, die te hoge prijzen berekenden en hun boek houding onvoldoende bijhielden, zijn door de tuchtrechter te Arnhem beboet. Aan de schilders werd f 6650 boete opgelegd en aan de loodgieters f20.450. De volgende week zijn de aannemers aan de beurt. HAARLEM EN OMGEVING Mej. J. J. Timmer te Haarlem is be- «teenfd tot leidster van massawerk van de H/.tv. Jeugdraad te Amsterdam. Zij ontving haar opleiding aan het instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen. Dc Haarlemse politie roept getuigen op, die inlichtingen kunnen verstrekken over de aanrijding, die gistermiddag om ongeveer half een op de Kinderhuissingel plaats had tussen een personenauto en een vrachtwagen van de Haarlemse politie. In het bijzonder zoekt zij een fietser met een mand op zijn rijwiel, die na het ongeluk wegreejl. Ook Nel Karelse, die zo dapper heeft vèr- gesprongen op de Londense Spelen hoe wel helaas net niet ver genoeg is nu weer thuis: in Kortgene (zielental: vijftienhon derd). Geen Olympisch goud bracht zij mee, geen bronzen plakje zelfs, maar desondanks hebben de 1499 overige zielen haar een ontvangst bereid die klonk als een klok. Net als bij Fannv in Amsterdam waren er erepoorten en guirlandes, juichende mas- saas en hoempamuziek en net als bij Fanny was er een ontvangst ten stadhuize als hoogtepunt van het feest. Burgemeester roemde daar in gloedvolle volzinnen de wijze waarop „onze Nel" in het verre land de eer van Nederland en Kortgene ver dedigd had en bood haar namens de dank bare burgerij een springbak aan, welke Kortgene tot nu toe ontbeerd had. Natuur lijk niet zo'n matras met stalen veren, maar een heuselijke ver-spring-bak, met écht zand erin en bekostigd uit de gemeentekas! Was natuurlijk wel een hele uitgaaf ge weest, maar nu kon Nel dan naar hartelust oefenen voor de volgende Olympiade en bovendien was Kortgene ook een bijzondere attractie rijker geworden: een officiële springbak, waar vindt men die nog. Alleen houdt heel Kortgene nu waar schijnlijk het hart vast, dat er op een kwade dag nog eens een locaal sportwonder op zal staan met talenten in een andere sport- richting zeg hardlopen of tennissen want dan zou je in veel hogere kosten ver vallen maar gelukkig lijkt de kans daar op vrij klein, met een zielental van 1500. C. West-Duitsland en de interparlementaire unie De elf staten van West-Duitsland zijn uitgenodigd deel te nemen aan de plenaire vergadering van de interparlementaire unie van West-Europa, die van 1 tot 15 Septem ber te Interlaken in Zwitserland wordt ge houden. De Duitsers nemen deel op gelijke voet met de andere afgevaardigden. STUDENTEN BOUWEN JEUGDHERBERG OP AMELAND. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale heeft op Ameland het voormalige Duitse kamp, bij de Hollumer vuurtoren aange kocht om het te verbouwen tot jeugdher berg en conferentie-oord. De hiervoor noodzakelijke werkzaamheden worden ver richt door Zwitserse, Amerikaanse en Ne derlandse studenten. Steun wordt ontvan gen van de UNESCO, de organisatie van de Verenigde Naties, die zich ook met het werk van de jeugdbeweging bezig houdt. Ballpoint-fabrikant naar Europa Milton Reynolds, de fabrikant van ball- pojntpennen, is uit New York naar Parijs vertrokken. Hij zal een rondreis maken door Europa teneinde een bezoek te brengen aan de fabrieken van ballpointpen- nen in verschillende landen, met inbegrip van Nederland. Hij is voornemens voor bereidingen te treffen voor de bouw van een fabriek in Zwitserland, welke te Zürich zal worden gevestigd en welke zich zal bezighouden met de vervaardiging van pennen en zeep. De 9 Muzen Monument voor Wagenaar. In Utrecht zal op het Sint Servaasbolwerk voor het ge boortehuis van de in 1941 overleden compo nist dr. Johan Wagenaar een borstbeeld van de schepper van „Cyrano de Bergerac", ,,De getemde feeks". „De Schipbreuk" en zovele andere belangwekkende, doch weinig uitge voerde werken, worden geplaatst. Uitnodiging. Jehudi Menuhin heeft George van Renesse, met wie hij tijdens het internationaal muziekconcours te Schcve- ningen, waar onze landgenoot als begeleider optrad, kennismaakte, uitgenodigd, hem op een tournée door de Philippijnen te ver gezellen. Irving Berlin in ons land. De bekende Amerikaanse componist van Russische ge boorte Irving Berlin zal Vrijdag uit Parijs in ons land aankomen. In zijn gezelschap bevindt zich de Amerikaanse journalist Irving Hoffmann, medewerker aan de „Hol lywood reporter", „Readers Digest" en „Co ronet". Irving Berlin, die thans zestig jaar is, werd beroemd met „Alexander's ragtime band". Hij schreef muziek voor verscheidene revues, onder meer voor de „Ziegfield Follies" on voor de films „Top hat" en „Follow the fleet". Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A.K.U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H.V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton My II Slotkoers Openings gisteren koersen 341 y2 340 296 204 249 248% 162y2 16314 340 288 1251/2 183 182% 197J4 154 154 224 223% 164 169 164% 131% 132 Va 400

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3