%gi'l v. Empelen Dertig jaar Volkstuinwerk in Haarlem „VADER DES VADERLANDS" Onze bouquet TEMPO Snelle berechting van diefstallen bij K.L.M. Q Kort en Bondigj Nu de vaste planten bloeien ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD 4» „Eigen Tuin" pionierde Wie de Oostkant van Haarlem opzoekt en daarbij de verlateó Zomerweg inslaat, wordt al spoedig getroffen door een reeks frisse moes- en bloementuinen, waarop veelal oudere mensen ijverig bezig zijn met wieden of snoeien, planten of plukken. Wanneer men dan de moeite neemt het pad tussen de tuinen op te lopen, kan men op een vriendelijk clubgebouwtje lezen, dat dit het domein is van de Coöperatieve Vereniging „Eigen Tuin" en op een zonne wijzer op een mals groen gazon met een vlaggestok staat een datum: „4 April 1918". „Eigen Tuin" bestaat dus dertig jaar en is daarmee de oudste volkstuinvereniging van Haarlem. Haar naam geeft trouwens nog een bijzonderheid aan: Zij is tevens de enige vereniging, die zich in het bezit van eigen grond mag verheugen. De beide andere verenigingen, het aangrenzende „Ons Buiten" en „Zonder Werken Niets" in Haarlem-Noord, zijn wel veel groter in ledental.doch werken als regel op gemeente grond. „Eigen Tuin" werd dus opgericht in 1918 en dat was toen een logisch gevolg van de duurte en schaarste der levensmiddelen. Vijftig man, meest afkomstig van de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen, van de politie, van enkele grote bedrijven, besloten samen in de Poel polder een lapje van twee->en-een halve hectare aan te kopen en dit in partjes van vierhonderd vierkante meter te verdelen. De leden namen ieder een aandeel en het ontbrekende kapitaal werd in de vorm van een obligatielening aangevuld. Men had het voordeel, dat de regering in die dagen een premie van tweehonderd gulden uit loofde voor iedere hectare weiland, die „ge scheurd", dat wil zeggen in bouwland werd omgezet. De opzet is de jaren door hetzelfde geble ven. Er zijn nu zeventig tuinders en verder een aantal reserve-leden op een wachtlijst, want de vraag is altijd groter dan-het aan bod. Het gebruik van -de tuintjes is wel ge wijzigd. .Geen lid van „Eigen Tuin" of hij heeft naast zijn groenten, zijn uien, zijn aardappelen nog een stukje over voor een „cultuurtje": dahlia's, zinnia's, lathyrus, gladiolen, chrysanthen of andere siertuin- ge wassen. Een groot verschil met de Amsterdamse volkstuinen, die'vooral gebruikt worden om „buiten te wonen" en dan ook eerder erfjes bij optrekjes te noemen zijn. De huisjes op de Haarlemse volkstuinen zijn echter in de eerste plaats opbergplaat sen voor gereedschappen en doen tevens dienst als dagverblijf, hetgeen te verklaren is uit heLfeit, dat de meeste Haarlemmers zelf een Tuin bij een huis bezitten en dus de behoefte van het „buiten wonen" minder voelen. Zoals de secretaris, de heer C. A. Kloet, die ook in het bestuur van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde en in dat van de Nederlandse La thyrusvereniging zitting heeft, ons met ge rechtvaardigde trots vertelde, is „Eigen Tuin" een gevreesd en gewaardeerd con current op wedstrijden, waarvan twintig gouden en zilveren medailles en enkele bekers getuigen. Verleden jaar nog won de vereniging de door „Ons Buiten" in Am sterdam uitgeloofde ereprijs, een zilveren, door de Koningin beschikbaar gestelde, medaille. Op de aanstaande jubileumtentoonstel ling ..De Kennemer gaarde", die op 3. 4 en 5 September in het Krelagehuis wordt ge houden, zal de vereniging ook present zijn en allerwege kan men u in tuinen en kas sen de planten en bloemen wijzen, die voor de inzending zijn bestemd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Augustus 1948. ONDERTROUWD' 12 Aug.: B, G. O. J. Gleiman en M W. Reckman. GEHUWD: 13 Aug.: C. S. Keesman en A. H Marwitz BEVALLEN van een zoon: 12 Aug.: C. E. van VessumFielmich. L. C. Nobel®—Karl. C- J- KunoersJanssen. H. W. Dalstra Zomer. 13 Aug I- F. Kooijman—Berwitz. M. J. van Steijn—Koelemij BEVALLEN van een dochter: 12 Aug.: A. W. van Hoegeede Vos, M. M. Beenders van Houten. C. Hoogkamer—Burgstede. J. M. A. de Bakker—van Etten. W. Sterk—Complet. G. A- ZwanenburgValkerinig. 13 Aug.: A. C. BoendersKoopman. OVERLEDEN: li Aug M. J. Hatvasens. 74 J., Hazcpaterslaan- 12 Aug.- W. P Zoetemeljer. 73 j„ Stuverstraat. M. C. Hecseman*—de Zwaan. 51 C. Schoolstraat. 13 Aug.: C- N M. Bes. 21 d., Indischestraat. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 14 AUGUSTUS City: „Pantoffelhelden", 14 j„ 2. 7 en 9.15 uur: .Little Miss Broadway", alle leeft., 10.30 en 4.15 uur, Spaarne: ..Watt en half Wat", alle leeft., 230. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Waternimf", alle leeft. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: ..Tonight en very night". 14 j., 2. 4.15. 7 en 9 15 uur. Luxor: ..Sneeuwwitje en de zeven dwergen", iedere leeft., 2. 4 15. 7 en 9 15 uur ZONDAG 15 AUGUSTUS Gein. Concertgebouw: Optreden van Lesti- koff, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. MAANDAG 16 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Wat direct by het betreden van het tuinencomplex opvalt, is de prettige sfeer, de goede onderlinge verstandhouding tus sen de volkstumders. „Wij zijn één grote familie", zegt de heer Kloet en inderdaad, men wordt gétroffen door een totale af wezigheid van godsdienstige, politieke en vooral maatschappelijkegrenzen. Daar, aan het einde van het pad, staan twee kassen tegenover elkaar. De een be hoort aan de chef de bureau van de Pro vinciale Griffie, de andere aan een kraan drijver van de Centrale Werkplaats. Beiden vinden elkaar in hun liefde voor de natuur en de tuinderij en zij wedijveren wie straks op de onderlinge tentoonstelling de mooiste druiven of tomaten zal kunnen tonen. Van de oorspronkelijke initiatiefnemers zijn er nog maar zes over, waaronder de voorzitter, de heer H. Plant, een gepen- sionneerd rechercheur van politie, een ge boren buitenman uit het Gelderse. De ge- pensionneerden zijn zo langzamerhand in de meerderheid gekomen, want onder de jongeren schijnt de animo niet zo groot te zijn met een tuintje te beginnen, behalve in de hongerwinter, maar, zo merkt de heer Plant op: „Dat zijn broodtuinders, daar heb je niets aan". En wij, die net zijn toekom stige oogst aan pruimen en bramen, aan tofnaten en komkommers hebben bewon derd, denken met ontzag aan de lange weg, die men van „broodtuinder" te gaan heeft tot men het vakman-stadium van deze mensen heeft bereikt. De laatste oorlogsjaren waren ook voor „Eigen Tuin" moeilijk. In de hongerwinter werden het houten hek en de toegangsbrug gesiolen. Een bewakingsdienst, door de leden georganiseerd, zorgde ervoor dat het clubgebouw niet dezelfde weg opging. Bo vendien werd de polder geïnundeerd, hoe wel de „Eigen Tuinders" samen met „Ons Buiten" nog pogingen deden door het op werpen van een dijk het gevaar te keren. Maanden lang stonden de tuinen ander halve meter onder water. Maar dat allemaal is al weer lang1- ge leden. Nu herinnert eigenlijk niets meer aan de achter ons liggende rampjaren. Onder de rook van Haarlem men heeft een prachtig uitzicht op de zich machtig boven alles verheffende oude Bavo en op de bos- en lommergordel langs het Zuider Buiten Spaarne liggen in vredige rust de minia- tuur-landerijen van „Eigen Tuin" en „Zo mers Buiten" en die daarop werken gaan geheel op in de vreugde van de zomer en van de natuur. Taxi Bel I 3 OOP Wij, die geregeld in de trein zitten, heb ben nog steeds na enkele jaren van vruchteloze overpeinzing een vraag op onze lippen branden. Een vraag over een aangelegenheid, die ons verscheidene blau we plekken, talloze pijnlijke tenen en twee bouquetten bloemen die een .zeer be paalde bestemming hadden heeft gekost. En wel het volgende probleem: Waarom dringen, duwen, trappen en porren de men sen, als zij in een bepaalde trein willen komen? Waarom gooien zij olie op het ochtendziekte-vuur van hun medemensen en wekken zij 's avonds verkeerde harts tochten op in de vermoeide en geïrriteerde reizigers? Waarom? Sommige idealistische schrijvers hebben gespeculeerd op het eergevoel van de Ne derlandse reiziger door hem te vertellen, dat dergelijke dingen in grote plaatsen als Londen en New York, met hun ongelooflijk drukke ondergrondse spoorwegen, niet voorkomen. Dat het publiek daar blijkbaar betere manieren heeft dan hier. Maar het deerde onze reizigers niet. Zij gingen voort met elkaar te treiteren, te trappen en te porren. Zij deden het zelf en het werd hun gedaan. En zo werd iedereen boos. Jaar in, jaar uit. Steeds maar door. Altijd maar boos. Onze reizigers waren kennelijk niet vat baar voor de fraaie en roerende vergelijkin gen van deze idealistische schrijvers. An dere scribenten maakten zich boos over wat zij noemden „de Hollandse onbeschoftheid". Ook dat had geen succes. Bouquetten ble ven sneuvelen en tenen werden soms haast immuun voor het gevoel van stevig er op geplaatste hakken. Wij hopen niet dat de lezer verwacht, dat wij na deze opsomming van niet succesvolle methoden bij het uitroeien van dit euvel met de enig-zaligmakende oplossing voor de dag zullen komen. Want die hebben ook wij niet gevonden. Tot diep in de toekomst zullen wij waarschijnlijk met bloedend hart onze bloemen met een zeer bepaalde be stemming moeten zien verpletteren en tot de dader zeggen: „Ach. laat u maar. Het was uw schuld toch ook niet." Wij willen de reiziger er alleen o{> wijzen, dat voor zover onze ervaring strekt nog nooit een trein is vertrokken, die een aantal gegadigden op het perron moest ach terlaten. Altijd kwamen alle mensen mee, maar hun dagelijkse portie dringen hadden ze weer gehad. Zij reisden weer met woe dende en diep-verontwaardigde gezichten naar de plaats van hun bestemming. Misschien wortelt het kwaad te diep en is er niets meer aan te verhelpen. In dat geval hebben wij slechts één verzoek aan u, geachte en gevreesde medereiziger: Als u tussen Den Haag en Haarlem, of op een van die beide stations, een betrekkelijk jonge man ziet met een lichte regenjas, bruine schoenen, een grijze broek en mis schien een slappe bruine hoed. gewapend met een fraaie bouquet bloemen, dringt u dan niet tegen hem op. Hij wil u met liefde voor laten gaan. Hij weet toch zeker, dat hij met die trein zal meekomen. Hij zal u er dankbaar voor zijn. E. P. Zomerconcert H.O.V. Marinus Adam had op het concert van Vrijdagavond een prettige taak als bege leider van het vioolconcert van Mendels sohn. Want de soliste van de avond Margrit Essek uit Zürich speelde het dankbare werk met zeldzame rhythmische stevigheid en een met in alle opzichten betrouwbare virtuositeit. Dat we hier een gezond muzi kale vertolkster voor ons hadden, was ons al gauw duidelijk; toon en intonatie waren direct zuiver en een overtuigend élan gaf al van de eerste maten een voortreffelijke indruk. En het bleek dat die goede indruk van de aanhef ook voor het verdere ver loop kon gelden. Het geheel bleef helder en correct. Alleen misten we enigszins de charme „a la Thibaut", die het concert van Mendelssohn een zo smaakvolle idyllische sprookjessfeer kan geven. Maar overigens was het een knappe prestatie, die terecht door het talrijke publiek toegejuicht werd. De „Romantische Suite" van de Vlaamse componist Marcel de Pauw, die door* Adam reeds op een ledenconcert in het vorige seizoen was gedirigeerd, werd nog eens met zor| herhaald. De brillante orchestratie van het werk was zo'n reprise wel waard. Deze is in de compositie van groter bete kenis dan de architectuur, die over 't ge heel nogal brokkelig is. Maar er zit mu ziek genoeg in het stuk om van een rijke belofte te kunnen spreken. De avond was geopend met de Sympho nic no. 5 in Bes. van Schubert. Dat werd echter niet het overtuigendste deel van het orkestprogramma en was zeker niet te vergelijken met het stuk waarmee de avond besloten werd, namelijk Ma Mère l'Oye van Ravel. Maar deze meesterlijke orkestbewerking van de „èinq pièces en- fa ntines" genoot dan ook een vertolking waarmee Adam en zijn orkest de hoogste lof verdienden. Het was een verbazend staaltje van geraffineerde orkesttechniek in fraai afgewogen tinten, maar dan ook levend gemaakt door het beeldend vermo gen van de dirigent. Het was prachtig! JOS. DE KLERK. Is hier iets van V bij? Aan het hoofdbureau van politie te Haar lem zijn op alle werkdagen van 10.3012.30 uur inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende in de afgelopen week als gevon den aangegeven voorwerpen: autoped, zak agenda. armbanden, beitel, brillen, broches, ceintuurs, kindercape, paarlen collier, heren das. doSsje bonnen, versnaperingenkaart en stamkaart, bank- en muntbiljetten, hoofd doek, handschoenen, honden, horloges, regen jas, regenkapje, kinderjasje, bloembollen- kist, kinderlaarsje. gasmunten, zakmes, ijzeren mandje, kindermutsen, nummerplaat, pakje wasgoed, parapluies, portemonnaies en portefeuilles met inhoud, padvindersriem, gouden ring, kinderringetje, rozenkrans, sleutels, kinderschoentjes, sandalen, rijwiel tas, kindertasje, kindervestje, vulpenhouders, windjack, reservewiel met band, tabakszakje, verpleegstersspeld. NACHTDIENST APOTHEKEN _os en Vaart Apotheek. Bos en Vaartstraat 26. telefoon 13290; Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6. tel. 10354; Noorder Apo theek, Jan Gijzenkade 181. tel. 23821. vervoert Uw meubelen en vrachten naar alle plaatsen ROZENSTRAAT 15 TEl. 20020 (Adv.) Heemstede wil landgoed „Meer en Berg" aankopen Eén wandelpark met „Groenendaal" Reeds meermalen is er sprake van ge weest, dat de gemeente Heemstede het landgoed „Meer en Berg" zou aankopen om dit met het wandelbos „Groenendaal" tot één recreatie-oord te verenigen. Naar wij vernemen hebben de onder handelingen thans tot een resultaat geleid en is spoedig een raadsvoorstel tot aan koop van „Meer en Berg" te verwachten. Het gedeelte van het buiten, dat door de gemeente indien de raad in een spe ciale vergadering op Donderdag 19 Augus tus daarmee accoord gaat wordt aange kocht, is 27 hectaren groot. De koopsom zal 550.000 bedragen. Zoals men weet, is het deel, waarop het oude slot staat, enige jaren geleden door de „St. Hippolitus Stichting" aangekocht. De prijzen zijn gevallen in Beverwijks loterij Eén huizen-winnaar had zijn lot verkocht "Nadat des middags nog op het feest terrein de laatste van de 60.000 loten in de loterij ten bate van de Beverwijkse feesten door wethouder P. Langendijk eigenhandig waren verkocht, vond Vrijdagavond de trekking plaats. De hoofdprijzen, de twee huizen, kwamen pas tegen het einde uit de bus. Het duurde een uur voor de eerste van de twee woningen was getrokken: het huis met gas-aanleg, en het gelukkige nummer was 12885. Hoewel eerst gemeend werd, dat een inwoner van Wijk aan Zee de bezitter was. bleek deze zijn lot aan een vooralsnog onbekende te hebben verkocht Vijf prijzen verder kwam het „electrische huis" op de proppen, op lot 4771. Al spoe« dig kwam vast te staan, dat. het dienst meisje van de schenker Riesenkamp, mej. Schipper, wonende aan de Tolweg te Heemskerk, de gelukkige kon worden ge noemd! Nog dezelfde middag had zij enige loten van de heer Reisenkamp gekregen. Hoe grillig zijn de wegen van een lot Een dag langer „Kennemer Gaarde" De bloemententoonstelling in het Krela- ge-huis, aanvankelijk vastgesteld op 3, 4 en 5 September, is een dag verlengd. De tentoonstelling zal ook op Maandag 6 Sep tember geopend blijven. Dankdienst in de Grote Kerk In de Grote Kerk hield de afdeling Haarlem van het Protestants Interkerke lijk Thuisfront Vrijdagavond een dank dienst ter gelegenheid van de terugkeer van het Kennemer Bataljon. Ds. W. J. van Elden sprak een wel komstwoord, waarin hij de vertegenwoor diger van het gemeentebestuur van Haar lem. mr. S. C. van der Wall begroette. Hij schetste het Protestants Interkerkelijk Thuisfront als een groot christelijk gezin, dat wil ontvangen en opvangen, getrouw aan het „Öraagt elkanders lasten". Na een herdenking van de vijftig geval lenen uit de stad Haarlem, waarvan 24 uit het Kennemer Bataljon, door de veldpredi ker ds. W. Th. van der Windt, sprak deze een rede uit naar aanleiding van een woord van Paulus. De redenaar herinnerde aan de vele lotgevallen van het Kenne mer Bataljon „In reizen menigmaal": het vertrek met de haveloze, na-oorlogse trein; „in honger "en in dorst": het verblijf in Malakka; „in gevaren": het eerste treffen met de tegenpartij bij Tjiandjoer en het verblijf in de Oosterse steden, al is er in dit opzicht geen reden voor ongerustheid. Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront heeft hier een grote taak. Veldpredikers zijn dringend nodig, geen werk in Neder land kan belangrijker zijn dan dit. „In gevaren van de woestijn": het gebrek aan ontspanning en voldoende variatie; „in ge varen van valse broeders": zij, die anderen meesleuren in hun ondeugden. Spreker was echter dankbaar dat de sol daten van het Kennemer Bataljon dit alles konden doorstaan en meemaken. De veld predikers voelden zich daarbij als „volks commissarissen", die voor de ouders of de vrouwen met het leger meetrokken. Wat er in de toekomst ook gebeure, zo besloot spreker, wij blijven staan in dienst van het rijk Gods Ds. C. H. Brandt sprak een slotwoord Egbert Vos begeleidde de Gemeentezang. Danklof in de Basiliek Het danklof in de Kathedrale Basiliek St. Bavo werd opgedragen door Deken J. J. A. Kuilman? geassisteerd door de kapelaans H. Bottelier en H. de Wijs. Aalmoezenier F. Vastbinder hield een toespraak. Op het priesterkoor had de plebaan mgr. F. Filbry plaats genomen. Bij de plechtigheid waren burgemeester Cremers en mevrouw Cremers aanwezig. SCHEEPVAART Alcor, Rotterdam—Porto Algro 13 Aug. v. Rio Grande do Sul. Aldabi, Rotterdam— Buenos Aires pass. 13 Aug Ouessant. Alhena, Buenos AiresRotterdam 13 Aug. dwars v Oporto Arendskerk. RotterdamAustralië. 14 Aug te Cochin. Bloemfontein. 12 Aug. van East Londen te Durban. Celebes, Amsterdam Java. 13 Aug. van Suez naar Safaga. Groote Beer. Batavia—Amsterdam pass. 13 Aug. 12 uur Malta. Johan van Oldenbarnevelt, Java Amsterdam pass. 13 Aug. 19 uur Pantel- laria. Kota Agoeng, 13 Aug. van Makassar n. Cheribon. Mapia. BataviaAmsterdm. 13 Aug. van Port Said. Nigerstroom. Amster dam—West Afrika, 13 Aug. van Antwerpen. Oranie. JavaAmsterdam pass. 13 Aug. Kaap St. Vineent. wordt 15 Aug. te Southampton verwacht. Ternatc. Rotterdam.lava 13 Aug. 12 uur te Belawan. Volendam. Buenos Aires —Rotterdam. 13 Aug. in Golf van Biscaye Indrapoera, 13 Aug. 17 uur van Rotterdam op rede van Vlissingen. „Theater Royal". (Frans Hals) Wraak zuchtige concurrenten en een repertoire vol kelderstukken hebben het deftige Theater Royal aan de rand van het bankroet ge bracht, maar een jolige inspeciënt. (Flanna- gan) brengt redding. Met de toneelknechts, werksters en krullenjongens als artisten brouwt hij een revue vol dwaasheden, die een daverend succes wordt en de financiën weer op peil brengt. De onweerstaanbare dikzak Flannagan als de inspeciënt is de ziel van deze film die qua inhoud.niet veel om 't lijf heeft. Maar dat stoort niet; het stoort zelfs niet eens dat verschillende scenes in de verkeerde volgorde dan elkaar gelijmd zijn, want deze raskomiek Flannagar! redt ook de malste situaties. Die zijn er volop: de slaap- kamer-scene en het ballet der schoonmaak sters bijvoorbeeld zijn ware vondsten van zotheid: „beautiful nonsense" in de beste zin van het woord. Een kostelijke filmklucht ook al om de uitstekende typering der bij rollen (vooral die verrukkelijk-onbehouwen Amerikaanse show-magnaat!) en stellig om de knappe regie die het bestond, heel dit zotte -geval nog juist binnen de perken der waarschijnlijkheid te houden. Vooral een uitgebreid Olympisch journaal dat onder- meerdere al Fanny's formidabele finales te zien geeft. „Die goede oude ty"d" (Spaarne) is een der nieuwste films van het welbekende Deense komiekenpaar Carl Schendström en Mieke Madsen, die natuurlijk iedereen kent als Watt en Watt. Zij dateren nog uit de tijd van de „stomme" film. hebben zich nu al zo'n twintig jaar weten te handhaven en blijken in die tijd niet veranderd te zijn, zowel wat hun uiterlijk als hun „spel" be treft. Ook hel genre van hun films is niet gewijzigd en „Die goede oude tijd" vormt daar geen uitzondering op. Maar de manier, waarop ze steeds weer in allerlei vermake lijke situaties verzeild raken en er ook weer uit weten te komen, doet jong en oud nog steeds schaterlachen. En dat is het geheim van Watt en M- Watt. die ook nu nog iedereen een uur van uitbundige vrolijkheid weten te verschaffen op precies dezelfde manier, waarop ze dat al tientallen jaren hebben gedaan. „Pantoffelhelden" (City). Van drie kluch ten van Stan Laurel en Oliver Hardy is een geheel gemaakt, dat onder de titel „Pantof felhelden" vertoond wordt. De bezoeker be leeft een aantal avonturen van het tweetal, als het huishoudelijke bezigheden moet ver richten. Pech achtervolgt hen. als zij een boot in orde moeten maken. Velen waarde ren het optreden van deze komieken en zij zullen hartelijk lachen om de situaties, waar in beiden steeds verkeren. Een tweede hoofd film gaat over „Rin-Tin-Tin", de bekende hond. die op bijzondere wijze een misdaad opheldert. Voor de jeugd worden ook voorstellingen gegeven. Dan wordt vertoond „Miss little Broadway", waarin Shirley Temple, als acht jarig meisje, de hoofdrol vervult. Tonight and evcrynight (Palace). Een show-film in technicolor met Rita Hayworth is als aantrekkelijk schouwspel meestal een schot in de roos. Zo is ook deze reeks fan tastische beelden het aankijken ruijnschoots waard. Er wordt aardig in gezongen èn aardig in gedanst en vooral de mannelijke danseur, die er vermoedelijk wegens zijn tekort aan uiterlijk schoon wat te weinig aan te pas komt. doet voortreffelijke dingen. Het ver haal dat er omheen geweven is, kan nauwe lijks belangwekkend genoemd worden, op één verwonderlijk genoeg realistisch facet na. Dat is de inderdaad historische moed waarmee de medewerkers van de Lon- dense „shows" tijdens de verschrikkelijke bombardementen hun werk bleven doen om de soldaten met verlof althans één avond pleizier te bezorgen. Een moed die zeker niet minder was dan die van de soldaten aan het front. En al wordt hy in deze rolprent op een nogal gebrekkige en sentimentele wijze weergegeven, hij is er niet minder om. Rcmbrandt-theater draait voor de derde week de technicolorfilm „De Waternimf"; Luxor-theater geeft een reprise van Walt Disney's kostelijke teken-hoofdfilm „Sneeuw witje en de zeven dwergen". In een half jaar verdwenen ruim 2000 theedoeken „Onze nationale trots, de K.L.M.,wordt door deze diefstallen en verduisteringen, door de voortdurende corruptie, volkomen on dergraven. Men verliest te zeer de détails van de bedrijfsvoering uit het oog, omdat men te veel naar de grote lijn, naar de gunstige bedrijfsresultaten kijkt. Ik ben ervan overtuigd, dat dit niet al leen bij de „Pantry", de provisiekamer, het geval is, maar ook op andere afdelingen. Men begrijpt niet eens meer, dat het mee nemen van aan het bedrijf toebehorende voorwerpen diefstal is." Aldus sprak de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, Vrijdag middag in zijn requisitoir tegen drie con troleurs en een hulp van de „Pantry", de provisiekamer van de K.L.M. op Schiphol, vanwaar de vliegtuigen bevoorraad worden. Mr. van der Valk Bouman zwaaide lof toe aan de Rijksrecherche, die mogelijk had gemaakt, dat de verdachten reeds binnen één dag hadden kunnen worden voorgeleid. De vier beschuldigden bekenden allen de ten laste gelegde feiten: het wegnemen van theedoeken en kleine hoeveelheden inge blikte levensmiddelen, die ten eigen bate werden gebruikt. Zij voerden als verzach tende omstandigheden aan, dat zij van kleine salarissen moesten rondkomen en hun chefs het slechte voorbeeld gaven. Eén der verdachten jonge huisvaders meestal schetste de toestand als volgt: „Van de dag af, dat ik in Januari 1947 in dienst van de K.L.M. trad, merkte ik op, dat er door elk lid van het personeel, van hoog tot laag regelmatig goederen werden weggenomen. Zo nam één der chefs tegen Kerstmis een paar blikken met gebraden kippen naar huis.'.' De politierechter, mr. N. Smits, achtte deze chaotische toestanden zeer ernstig en verzekerde: „Ik begrijp, dat als Uw superieuren gap pen, het ook voor u zeer moeilük wordt. Zodra er voldoende bewijsmateriaal tegen hen is, zullen ook zij hier terechtstaan en zij zullen hun straf niet ontlopen." Eén der verdachten, die met een vrouw en drie kinderen van 184.per maand moest rondkomen, had de gestolen thee doeken als luiers gebruikt. Mr. Van der Valk Boqman merkte op, dat het aantal theedoeken in de „Pantry" op 1 Januari van dit jaar 2400 bedroeg. Einde Juni waren er nog 158 over „Die zijn toch niet .allemaal als luiers gebruikt" schrok de politierechter onder grote hilariteit. Zowel de Officier als de politierechter hielden rekening met alle verzachtende omstandigheden. De eerste eiste tegen de drie controleurs ieder veertien dagen ge vangenisstraf met onmiddellijke gevangen neming en tegen de hulp tien dagen. Mr. Smits veroordeelde allen tot een week. „Dat valt mee, hè?" polste hij de verdachten en één van hen zei: „Ik ben u bijzonder dankbaar." En hij meende het. Jubileumpostzegels Van 31 Augustus tot en met 30 Septem ber zullen ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van H. M. de Koningin her denkingspostzegels met haar beeltenis in de waarden van 10 en 20 cent verkrijgbaar worden gesteld. De kleuren zijn onderschei denlijk roodachtig-oranje en blauw. De ontwerpen en de gravures zijn van de kunstenaar S. L. Hartz, de tekst en de waarde-aanduiding van de letterkundige J. van Krimpen. Deze biizondere zegels zullen ook in het internationaal verkeer voor frankering geldig zijn tot en met 31 Decem ber 1949. Duitse jongens wilden werken maar begonnen met stelen De politie te Hoevelaken hield twee knapen aan, die op een autoweg fietsten. De beide jongens bleken Duitsers te zijn, die illegaal de grens hadden overschreden. Bij een verhoor bleek, dat het hun gelukt was uit de Russische zóne van Berlijn te komen en dat zij van plan waren om in Nederland te gaan werken. In Lochem drongen zij, om hun honger te stillen, een huis binnen, waal-van de bewoners door vacantie afwezig waren en voorzagen zich daar van levensmiddelen en kleding. Hier na bivakkeerden zij twee dagen in de open lucht in de omgeving van Lochem, waar zij bij een landbouwer twee rijwielen meena men. Via Zutphen en Apeldoorn bereikten zij Hoevelaken, waar de politie de jongens aanhield, omdat zij op een autoweg reden, hetgeen voor wielrijders verboden is. De knapen die nauwelijks zeventien jaren oud zijn, verzocht,eh, niet naar Duitsland terug gezonden te worden. Zij wilden graag in Nederland gaan werken. Zij zijn ter be schikking van de officier van justitie te Zutphen gesteld. TREINVERKEER NAAR HET GOOI ONDERVOND VERTRAGING. Als gevolg van een breuk in een "electri sche leiding is hedenmorgen stagnatie ont staan in het treinverkeer tussen Amsterdam en het Gooi. Het forensenverkeer ondervond grote hinder. Vleesrantsoen nog niet terug op 200 gram Aanvoer wordt echter alweer iets ruimer De aanvoer op de slachtveemarkten wa§ in de afgelopen week iets ruimer, dan in de voorgaande. De mededeling, dat de boeren, voor levering in het zomerseizoen geen toeslag op de prijs krijgen, doch dat zij, die thans leveren, in het najaar voor rang bij levering zullen hebben, speelt bij deze iets ruimere aanvoer waarschijnlijk een rol. De aanvoer is echter nog niet zo danig, dat het tijdelijk ingekrompen rant soen weer op het peil van 200 gram vlees per week kan worden gebracht. Vertra ging in de import van bevroren Argentijns vlees en van levend slachtvee uit Ierland en Denemarken is hier ook van invloed. In de komende weken zal de aanvoer van vers vlees langzamerhand weer nor maler worden, totdat het grotere aanbod vlak voo£ de stalperiode begint. In die tijd zal gepoogd worden de tijdelijke vermin dering van het vleesrantsoen enigermate te compenseren door het aanwijzen van een of enige extra-bonnen. Hierover is echter nog geen definitief besluit genomen. BINNENLAND Ongeveer dertig meisjes, werkz.aam in de opmaakzaal van de N.V. Boekelose Stoom- blekerij te Bockelo, hebben het werk neer gelegd. omdat zij meer willen verdienen. Het' werk in andere afdelingen wordt door deze staking in hoge mate bemoeilijkt. In Dordrecht was een vierjarig jonge tje op een langzaam rijdende goederentrein geklommen. Het knaapje viel en kwam onde'r de wielen van een wagon. Beide benen wer den afgereden. De burgemeester van Bergen op Zoom heeft door het doorknippen van een draad welke tussen de vlaggen van Nederland en België gespannen was, de nieuwe weg tussen het Nederlandse grensdorp Ossendrecht en het Belgische Santvleit in gebruik gestpld. De weg van Bergen op Zoom naar Antwer pen is door het inschakelen van dit gedeelte met 7 km. bekort. Minister-president W. Drees spreekt Maandagavond onmiddellijk na het nieuws van 8 uur voor beide zenders over het na tionaal huldeblijk aan H. M. de Koningin: het fonds voor de kankerbestrijding. De burgemeester van Pontiar.ak, de heer S. Daoed Hidayat, bracht Donderdag een be zoek aan Rotterdam. Tevens kwam de kroon prins van Koetei met zijn echtgenote naar Rotterdam. Het gezelschap werd ten stad- huize door de burgemeester ontvangen, maakte een boottocht door de haven en be zichtigde ten slotte de wederopbouw van de stad. Zondag cn volgende dagen wordt in Oisterwijk het 700-jarig bestaansfeest gevierd van het Gilde „St. Barbara". Zondagmiddag zal een kleurige gildeoptocht door het dorp trekken, waaraan meer dan veertig Bra bantse gilden met koningen, hoofdlieden, vaandel- en standaardstrijders zullen deel nemen Na afloop zullen de gilden „in edelen wedstrijd" pogen, de houten vogel te schieten. De Haagse politie heeft twee jongeman nen gearresteerd, die onlangs uit een fabriek van fototoestellen 100 camera's hadden ge stolen. Een hunner bleek ook twee jaar ge leden 7 bontmantels uit een bontzaak weggenomen te hebbeif' Hij had gezien, dat de sleutel in het slot van de winkeldeur stak en toen was de verleiding hem te sterk geworden Een hengelaar in Tiel ving een zalm van ruim zes pond. Hij moest te water gaan om zijn vangst op de wal te krijgen. Twee Hagenaars, de 75-jarige R. en de (-jarige V., kregen in een café ruzie, welke op straat werd voortgezet. V. schopte R. tegen de buik, waardoor een darmperforatie ontstond. R. die geen dokter wilde raadple gen, is enkele dagen later overleden. V. is gearresteerd. HAARLEM EN OMGEVING Mr. P. Th. Rohling, wethouder van On derwijs en Personeelszaken der gemeente Bloemendaal, zal wegens vacantie zijn eerst volgend spreekuur op 8 September houden. In de op 26 Augustus te houden alge mene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Cultuur Maatschappij „Pagottan" te Bloemendaal zal dispensatie worden ge vraagd de balans en verlies- en winstreke ning over 1947 binen de statutair vastgestel de tijd uit te brengen, aangezien de fabriek nog steeds onbereikbaar is. Namens het hoofdbestuur der Neder landse Vereniging van Huisvrouwen werd heden aan mejuffrouw Leida Landwehr— Johann, werkzaam bij de familie de Groot, Bloemendaalseweg 17 te Bloemendaal, de grote zilvefen medaille met oorkonde voor 25 jaar trouwe eerlijke dienst uitgereikt. De afdeling Haarlem bood de jubilaresse bloe-- i men aan. De bloembollenbeurs van 6 September wordt wegens de inhuldiging van Koningin Juliana op Dinsdag 7 September gehóuden. De heer J. A. Bruyn uit Wassenaar zal Donderdag 19 Augustus in de Zuiderkapel te Haarlem een lezing houden over „De toe komst der Joden". Door de Heemsteedse recherche is de Haarlemmer C. v. d. H. aangehouden, die uit een woning aan de Leidsevaartweg te Heemstede een gouden herenpolshorloge had ontvreemd. ls het de meest geschikte tijd om met van Empelen de beplan ting van Uw borders te be spreken. Komt U de collectie eens zien op onze kwekerij aan de Blekers- vaartweg. Ingang tussen Nos. 53—55. Voor vakkundige tuinverzorging: c Mft Tuinbouwbedrijf Binnenweg 18 - Heemstedo Credieten voor gedemobiliseerde middenstanders Bij Koninklijk Besluit is de mogelijkheid geopend, dat aan eigenaars van midden- standsbedrijven tijdens afwezigheid wegens militaire dienst en gedurende .een jaar en drie maanden na de datum, waarop groot verlof of ontslag wordt verleend, een pe riodieke bedrijfstegemoetkoming wordt gegeven. Een gedemobiliseerde eigenaar van een middenstandsbedrijf kan bovendien een bedrijfscrediet ontvangen, om het hem mo gelijk te maken zijn zaken snel tot de vroegere omvang te herstellen. EXAMENS Voor de hoofdakte werden gisteren vijftien candidaten geëxamineerd. Geslaagd voor het gehele examen: mej. G. Bezema, Amsterdam; mej. W. J. Biben, Am sterdam; mej. A. J. Oderkerk, Landsmeer; mej. B. L. Dinges, Amsterdam; mej. J. C. Jansen, Haarlem. Geslaagd voor gedeelte A: J. A. Prinsen, Heemstede. Geslaagd voor gedeelte B: mej. E. B. M. Lubber, Heiloo; F. L. Schalkwijk. Heemstede; mej. M. Spaargaren. Aalsmeer; mej. C. A. Wilmsen. Amsterdam. Trekking loterij „Haarlems Bloei" De trekking van de loterij van „Haar lems Bloei" is bepaald op Dinsdagmiddag 7 September om twee uur in Hotel „De Leeuwerik" ten overstaan van notaris D. M. Klijzing. N.V. IJSFABRIEK EN KOELHUIS- IJSVRIES TE IJMUIDEN In de op 10 Augustus te Haarlem ge houden algemene vergadering van aan deelhouders dezer vennootschap werden door de voorzitter de grote verdiensten herdacht van wijlen de heer L. Allard, president-directeur van de N.V. Door zijn enorme werkkracht en uiterst voorzichtig financieel beleid gepaard aan grote kennis van zaken ontwikkelde zich de door hem geleide onderneming tot een der belang rijkste op het gebied van de koelhuis- en veembedrijven in ons land. Tot zijn op volger werd vervolgens benoemd de heer S. de Klercq te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6