Haarlems Dagblad Spoedige hervatting van overleg met de Republiek verwacht „Vlees van de bon" Donder en bliksem begeleidden besprekingen op het Kremlin Felle binnenbrand bij „Polygoon werd in tien minuten geblust Premier roept alle hens aan dek voor frontaanval op kankerspook Weerbericht 53e Jaargang No. 19017 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. li 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor I-I.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 17 Augustus 19*48 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107^ Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Memorie van Antivoord Grondwetsvoorstellen Regering laat in het midden of zij de kwestieuze wijzigingen in tweede lezing steunen zal of niet. lechtsstaat in Indonesië ilijft het hoofddoel Verschenen is de Memorie van Antwoord p het Voorlopig Verslag der commissie •apporteurs uit de Tweede Kamer be- reffende de wetsontwerpen: „Verandering de Grondwet, teneinde een nieuwe rechts rde voor de in artikel 1 der Grondwet ge- cemde grondgebieden te kunnen voorbe dden en vestigen"; „Verandering in de jrondwet, strekkende tot invoering van et instituut van staatssecretarissen" en Verandering in de Grondwet, strekkende jt aanvulling van het tiende hoofdstuk jet een regeling nopens de mogelijkheid overgang van Grondwettelijke be- oegdheden van organen van burgerlijk ezag op andere organen van burgerlijk ezag". Aan de Memorie van Antwoord ontlenen dj: ,Dat het démissionnaire kabinet onjuist i hebben gehandeld, door zelf nog de ndiening van de onderhavige wetsontwer- ten te bevorderen, kan de regering niet eamen. Naar aanleiding van de opmerking be- reffende het beslissingsrecht van de rege- tag over het indienen van de wetsont werpen tot wijziging van de Grondwet wordt aangetekend, dat een nieuw opge reden kabinet in elk geval verplicht zou ijn, de indiening van de in eerste lezing angenomen voorstellen tot Grondwets wijziging, indien nog nodig, te bevorderen, tpdat de nieuw gekozen Kamers in de elegenheid worden gesteld, overeenkom lig artikel 203 der Grondwet de voorstel- >n te overwegen. Uit deze verplichting pruit evenwel niet voort, dat dit kabinet e wijziging in tweede lezing dient te ver- edigen, indien het verwerping daarvgn iet als strijdig met het landsbelang be- :houwt. Van intrekking van de voorstellen yereenkomstig artikel 118 der Grondwet, echter geen sprake zijn. Het eerste voorstel. In het algemeen moge de vraag onder 2 ogen worden gezien, of en in hoeverre i de discussie mede moest worden betrok- en het beleid, dat de regering zich in de aaste toekomst voorstelt ten aanzien van ndonesië te voeren en wel meer bepaal- elijk ook de inhoud van de „organieke" ■etten, die op deze Grondwetsherziening uilen steunen. Noodzakelijkheid tot zo- anige behandeling is er niet. De inhoud aarvan reeds nu nader aan te geven, is iet mogelijk, immers daaromtrent is het iverleg zowel in de boezem der regering Is tussen haar en de Nederlands-Indische egering, alsmede de vertegenwoordigers Er Indonesische volken, nog gaande. Gezien de geest, waarin de besprekingen oet Indonesië worden gehouden, is er geen Drake van eenzijdige wilsoplegging. De ewering, dat de vertegenwoordigers der ndonesische volken, waarmede de rege- tag in overleg pleegt te treden, niet op emocratische wijze zou zijn aangewezen, an in haar algemeenheid niet worden teaamd. De regering meent te mogen opmerken, at het gematigd positieve stelsel mede iitgaat van de, haars inziens juiste, grond- jedachte, dat er altijd bepaalde grondsla- zijn, die men niet veriaten kan zonder iet karakter van een welgeordende rechts taat zelf aan te tasten. Voorts meent zij, dat zulk wantrouwen liet zou zijn te rijmen met de houding van !e grote meerderheid van het Tfederlandse olk, die duidelijk te kennen heeft gegeven, te stemmen met een algehele liquidatie 'an het koloniale stelsel. Aanvaarding van !s Grondwetsherziening zal deze houding :an het Nederlandse volk in de ogen van ndonesië en van de wereld ondubbelzinnig uidelijk maken. De nieuwe staatkundige Iructuur mag alleen met vrijwillige in- lemming der Indonesische volken worden erealiseerd. De eis der vrijwilligheid geldt fhter niet alleen voor Indonesië, maar ook oor Nederland. Enkele leden onderwerpen de regering mtrent haar standpunt aan een soort ver oor op vraagpunten. De regering wenst eenszïns zich daaraan zonder meer te ont rokken, zij meent echter van een catega-y ische beantwoording van alle vragen af- onderlijk. als in dit stadium weinig doel- 'reffend, te mogen afzien Wel kan worden opgemerkt, dat de or- tanen der Nederlands-Indonesische Unie nderscheiden zullen zijn van de organen or beide partners. Ook is duidelijk, dat de aak der Unie zal zijn de- behartiging van ie gemeenschappelijke belangen van Ne- ierland en Indonesië, daaronder begrepen e buitenlandse- en defensie-aangelegen eden, de daadwerkelijke waarborgen voor echtszekerheid, fundamentele menselijke achten en vrijheden en voor een deugdelijk estuur in de gebieden der beide Unie sden, de culturele, de financieel-economi- ;he en de militaire verhouding tussen de oide Unie-leden, zomede de wedei'zijdse ijstand tussen Nederland en Indonesië. De Kroon aan het hoofd. Het is de bedoeling, dat er zal wor den gevormd een reële Kqninklijke Unie met een of meer eigen organen, die met het hoogste gezag op het ter rein van werkzaamheid dier Unie zijn bekleed. De Kroon der Unie zal de plaats innemen, welke hieruit volgt. Derhalve staat ook de regering voor ogen, dat de Kroon aan het hoofd van Unie inderdaad zal worden gehand haafd en er een wezenlijk Koninklijk gezag zal zijn. Intussen dient te worden vermeden, dat misverstand rijst. Aan 't begrip konink- i]k gezag wordt onder invloed van de istorie hier te lande en in Indonesië een fheel voren*. nion/jA gehecht, ioe en welke de organen der Unie aullen zijn, is in principe een zaak van gemeen overleg, en geen enkele nadere precisering van de zijde der regering kan als zodanig wederzijds bindende kracht hebben. De conferentie van Bandoeng. Aan termen van souvereiniteit of „opper- souvereiniteit" bestaat in deze geen be hoefte. Met betrekking tot de Bandoengse conferentie kan het volgende worden mede gedeeld: Deze conferentie had o.m. op haar agenda staan de federatie, de interim periode en de Unie. Zij heeft tot dusverre de behandeling van het eerste dezer pun ten nog niet kunnen voltooien. Aan een bespreking van het derde punt is zij dus nog niet toegekomen, laat staan, dat een bepaalde conceptie omtrent dit punt ten grondslag zou hebben gelegen aan haar tot dusver gehouden beschouwingen. De toekomstige status van de republiek wordt gedacht als die van een deelstaat der Verenigde Staten van Indonesië. De buiten landse betrekkingen, door de republiek aangeknoopt, worden als zodanig niet er kend. Dat een andere, algemene en op dit ogen blik voor hantering vatbare procesmethode zou kunnen worden gevolgd, die betere waarborgen zou opleveren om, op korte termijn, aan de Indonesische aspiraties binnen het raam van de Grondwet en van het Nederlandse rechts- en zedelijkheids besef, recht te doen wedervaren, vermag de regering niet in te zien. De rustverstoringen. Voor wat betreft de openbare orde en rust valt in bepaalde gebieden de laatste tijd achteruitgang te constateren. Met name in West-Java hebben zich de laatste maan den meer wanordelijkheden voorgedaan dan in een voorafgaande periode. In het algemeen nemen de schendingen van het bestand toe. Er zij'n aanwijzingen, dat daarbij mede communistische invloeden werk zaam zijn. Hieraan wordt zeer sterk de aandacht gewijd. Tegen ordeverstorin gen zal met kracht worden opgetreden. De financieel-economische verhouding tussen Nederland en Indonesië zal worden vastgelegd in een overeenkomst, waarvoor een ontwerp is opgesteld. Hieromtrent wordt overleg gepleegd o.m. met de Indi sche regering. Wat de Bandoengse actie van de hoofden der deelstaten betreft, kan worden mede gedeeld, dat op 8 Juli j.l. op initiatief van de regering van Oost-Indonesië en van Pasoendan, zonder dat er sprake is geweest van enige rechtstreekse of zijdelingse be ïnvloeding van de kant van de Indische regering, vertegenwoordigers van alle niet- republikeinse gebieden te Bandoeng zijn bijeengekomen: de z.g. „bijeenkomst voor federaal overleg". De Koninklijke rede. Met belangstelling heeft de regering kennis genomen van de beschouwingen, door verscheidene leden gewijd aan de Koninklijke rede van 7 Dec. 1942. Naar haar overtuiging echter is deze rede aller minst onduidelijk. Er kan niet worden ont kend, dat de berichten inderdaad in be paalde gebieden op toeneming van de moei lijkheden wijzen. Maar men moet in dit verband niet generaliserend van ontwrich ting of ontbinding spreken. Evenmin is het juist, te stellen, dat de politieke onderhan delingen geen enkel resultaat hebben op geleverd. Spoedig een interim-regering. Aangenomen mag worden, dat de onderhandelingen met de republiek binnenkort kunnen worden hervat. De mogelijkheid om met de republiek tot een accoord te geraken, is nog niet uit gesloten te achten. De samenwarking met de deelstaten buiten de republiek groeit op verhèu- gende wijze en zal, naar de ministers hopen, leiden tot de mogelijkheid op korte termijn tot instelling van een federale interim-regering over te gaan. De vestiging in Indonesië van de rechts staat is en blijft éen der hoofddoeleinden, waarnaar de regering bij voortduring streeft. Verantwoordelijkheid en portefeuille- kwestie. De verantwoordelijkheid van de staats secretaris voor de Kamer moet gezien wor den los van hetgeen in de ministerraad is besloten. Ook een minister kan zich bij de verdediging van zijn beleid niet van zijn verantwoordelijkheid ontlasten door een beroep te doen op een besluit van de minis terraad, dat zonder zijn medewerking of in strijd met zijn persoonlijke opvattingen is tot stand gekomen. Indien een afkeurend Kamervotum zowel staatssecretaris als mi nister treft, zullen, indien daartoe voldoen de termen aanwezig zijn, beiden aftreden. Treft de afkeurende Kameruitspraak alleen de minister en treedt deze af, dan is het op zichzelf beschouwd niet noodzakelijk, dat de staatssecretaris de minister volgt. In hoeverre daartoe aanleiding zal bestaan, zal afhangen van de concrete omstandig heden. De inwendige veiligheid De regering blijft het gewenst achten grondwettelijke belemmeringen uit te slui ten voor de overgang van grondwettelijke bevoegdheden van het burgerlijk gezag op andere organen van dat gezag. Inderdaad is volgens de gemeentewet de burgemees ter bevoegd, de hulp van krijgsvolk te vor deren, wanneer in zijn gemeente vrees be staat voor de handhaving van de inwendige veiligheid; echter kan met deze bevoegd heid niet worden volstaan. Het voorstel is niet tegen een bepaalde groep der bevol- kine gericht. SLAGERS EISEN: En voorlopig zes ons vlees per veertien dagen Op een nogal rumoerige vergadering in Deventer, waar 4000 slagers uit het Oosten, Noorden en Zuiden des lands bijeen waren, om hun ontevredenheid uit te spreken over de gang van zaken bij de vleesdistributie en om middelen te beramen om deze te verbeteren, werd tenslotte met algemene stemmen een motie aangenomen, die tele grafisch aan de minister van Landbouw zal worden gezonden. Daarin wordt betoogd, dat deze slagers hebben geprotesteerd tegen de gang van zaken in de vleesvoorziening. In de motie wordt geconstateerd, dat ruim drie jaren na de bevrijding de vleesvoor ziening onvoldoende is, dat de toestand door het distributie-apparaat ondeskundig wordt behandeld, dat het publiek en de slagers- bedrijven hierdoor worden gedupeerd. Er wordt bij de minister op aangedron gen onmiddellijk maatregelen te nemen tot algehele vrijheid van het bedrijfsleven. Verder wordt gevorderd: voorlopige distributie van zes ons vlees per hoofd per 14 dagen, vrije inkoop van het vee door de slagers, zo gauw mogelijk algehele afschaf fing der vleesdistributie en het niet doen invriezen van vlees in de komende herfst. De slagers, aldus de motie, zijn bereid hier van de verantwoording op zich te nemen via de bondsleiding. De leiding der vergadering zegde toe dat als na 5 September de vleesdistributie niet is afgeschaft, een nieuwe vergadering der slagers zal worden bijeengeroepen. De slagers zouden dan de vleesvoorzie ning zelf ter hand kunnen nemen zo zij dat willen. Griekse guerilla wankelt Markos' hoofdkwartier gevallen Maandagavond is te Athene bekend ge maakt dat Aetomelitza, waar het hoofd kwartier van generaal Markos. de leider der Griekse guerillastrijdqrs gevestigd is, is ingenomen. De verovering van Aetomelitza werd be kend gemaakt door het hoofdkwartier van de Griekse generale staf, dat er aan toe voegde, dat ook de verdedigingswerken van de troepen van Markos in het gebied van Stavres in de Westelijke sector van het Grammosfront waren ingenomen alsmede alle dorpen in de omtrek. Volgens andere berichten uit het Gram mos-gebied is het front der guerillastrijders hier overal aan het instorten. „Drie uur met Molotof, zoals gebruikelijk" Deze week besluit? Maandagavond is op het Kremlin de vijfde bespreking tussen Molotof en de drie Westelijke vertegenwoordigers begonnen. De bijeenkomst duurde dx-ie en een half uur. Bij hun aankomst op de Britse ambas sade, na het onderhoud op het Kremlin, weigerden de Westelijke diplomaten iets aan de journalisten te zeggen, behalve Bedell Smith, die zeide: „Zoals gebruike lijk drie uur met Molotof. De bijeen komst begon een weinig te laat". Toen de journalisten vroegen, of er iets was besloten voor een volgende bijeen komst, kregen zij geen antwoord. Ook niet op de vraag: „Heeft u er gedineerd?" „Neen, neen, neen, wij kunnen u geen antwoord geven", was alles, wat de jour nalisten verder te horen kregen. Op de Britse ambassade begonnen de afgezanten, in aanwezigheid van de Britse ambassadeur Geoffrey Harrison, een ge zamenlijk rapport klaar te maken voor verzending naar de drie Westelijke hoofd steden. Tijdens de conferentie met Molotof op het Kremlin woedde boven Moskou een hevig onweer met fel weerlichten en zware donderslagen, vermeldt Reuter met een tikje ironie. De laatste? In kringen, die nauw contact houden met de drie diplomatieke vertegenwoor digers, acht men het mogelijk dat deze ontmoeting de laatste is geweest en dat deze week een besluit te verwachten is. Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft Maandag in Frankfort het volgende ver klaard: „Ik beschik niet over aanwijzingen, die duiden op enige verandering in de politiek van de Westelijke mogendheden ten opzichte van West-Duitsland of het staken van de voorbereidingen voor de vorming van een voorlopige regering te Frankfort. Ik weet natuurlijk niet welke besluiten eventueel in Moskou zullen wor den genomen", zo voegde generaal Clay eraan toe. Hij ontkende met de meeste na druk, dat hij en zijn voornaamste adviseurs dreigden te zullen aftreden in geval er een wijziging zou komen in deze politiek. „Ik heb mijn regering 34 jaar lang als soldaat gediend en heb al die jaren nog nooit mijn ontslag ingediend of afgezien van welke Nu de melkbezorgers-vacantie is begonnen, zijn er in Haarlem en omstreken standplaatsen op straat ingericht, om te voorkomen dat de huisvrouwen ie ver zouden moeten lopen om hun pannetje melk. Zo te zien blijft iedereen welgemutst bij deze regeling, die gisteren de melk- voorziening bijna overal vlot deed verlopen. Slechts op enkele plaatsen was de melk wat laat of de drukte wat groot, maar de generale staf" van de melkhandel had gisteravond al maat regelen getroffen om voor vandaag een perfecte afwerking te waarborgen. taak ook, waaraan men mij gezet had, van wege meningsverschillen", aldus Clay. „Eenige maanden geleden verzocht ik heen te mogen gaan omdat ik daar gezien mijn lange diensttijd recht op heb. De regering verzocht mij echter in functie te blijven, hetgeen ik goed vond". Clay's indruk Toen Clay gevraagd werd, wat naar zijn mening de Russen met de blokkade van Berlijn trachtten te bereiken, antwoordde hij: „Dat weet ik niet precies. Ik heb de indruk, dat een regeling van de valuta kwestie niet voldoende is om de Russen te bevredigen, doch dat het in werkelijkheid hierom gaat, wat voor een regering Duits land zal krijgen". Clay vervolgde, dat hij op het ogenblik nog niet kon instemmen met het voorstel van de anti-communisti sche partijen en vakverenigingen in Ber lijn om alleen de Westelijke mark in West- Berlijn te handhaven. „Wij beschouwen Berlijn als een door vier mogendheden be stuurde stad en zijn gekant tegen separa tistische maatregelen". Gisteren meldde de correspondent van het A.N.P., dat de militaire gouverneurs der drie zones hebben besloten het trein verkeer naar de Leipziger Messe te ver bieden. West-Duitse en West-Europese Messe- bezoekers zullen dus geen gelegenheid heb ben per trein naar Leipzig te reizen, doch zijn aangewezen op vervoer per auto of bus. Aangezien ook het vervoer van goederen onder dit verbod valt zullen West-Duitse firma's niet in staat zijn op de Leipziger Messe te exposeren. Weer naar Stalin? In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de zesde bespreking tussen Molotof en de Westelijke afgezan ten, Maandagavond op het Kremlin te Moskou gehouden, nog steeds geen basis heeft opgeleverd voor een viermogend- hedenconferentie over de Duitse kwestie. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat de Westelijke diplomaten thans om verdere besprekingen- met Stalin zelf zullen ver zoeken. Viel woord is aan.. Tolstoi: Wilt gij de waarheid kennen, ontdoe u dan, althans voor de tijd waarin gij haar zoekt, van alle overwegingen omtrent de voordelen, die gij uit deze of gene beslissing zoudt kunnen trekken. Uitgebreid smokkelcomplot door recherche opgerold Harde klap voor zwarte handel in de hoofdstad De rijkspolitie te Diemcn heeft in samenwerking met de recherche der invoerrechten en acccijnzen te Am sterdam, een uitgebreid smokkelcom plot opgerold. Niet minder dan vijftien personen zijn reeds gearresteerd en het onderzoek wordt nog voortgezet. De zwarte handel in de hoofodstad heeft door deze arrestaties een gevoelige klap gekregen. Grote partijen zijden goederen, textiel, sigaretten, zonnebrillen, galante rieën enz. werden de hoofdstad binnenge smokkeld en via diverse winkeliers tegen zeer zwarte prijzen aan het publiek te koop aangeboden. De bedragen, die bij deze handel gemoeid waren, zijn met geen mogelijkheid te schatten. Eén der gearres teerden had bijvoorbeeld voor 14.000, zonnebrillen gekocht. De goederen zijn afkomstig uit België, waar zij met Nederlands geld werden ge kocht. Dit geld werd op uiterst geraffi neerde wijze over de grens gebracht, na melijk door twee kippenhandelaren uit Culemborg, die het geld verstopten in ge slachte kippen, die zij bij honderden tege lijk per vrachtauto en met de daarvoor benodigde vergunningen, over de grens brachten. In België werden dan de goede ren gekocht, waarna zij weer naar Neder land werden gesmokkeld. Het complot heeft vertakkingen in Amsterdam, Roosendaal, Culemborg, Geldermalsem, Blaricum en Breda. De gearresteerden zijn inmiddels reeds voor de officier van justitie geleid. Het bestuur van de jaarbeurs deelt mede, dat op de najaarsbeurs personen be neden de leeftijd van 16 jaar geen toegang hebben. Maandagmiddag heeft een korte, felle brand enige werkruimten van de film fabriek „Polygoon" aan de Koudenhorn te Haarlem, zwaar beschadigd. Daar het vuur beperkt kon worden tot twee door stalen deuren geïsoleerde ver trekken, zal de stagnatie in het bedrijf niet meer dan 24 uur bedragen: hedenmiddag reeds hoopt men weer op volle toeren te kunnen draaien. Dat dit mogelijk is. is zeker niet voor een gering deel te danken aan de krachtige steun, die de in de Koudenhornkazerne gelegerde militairen spontaan hebben ver leend. Gistermiddag om twaalf minuten over drie rinkelde de alarmschei in de seinzaal van de brandweerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht. „Wilt u gauw komen, want het is ern stig", zei een stem. De brandweer rukte onmiddellijk uit met de autospuit en de ladderspuit. Inmiddels waren de vrijwilligers reeds van alle kan ten komen opzetten en tot de aanval ge reed. De brand was begonnen in de geluids montage-afdeling, waar drie geluids technici bezig waren met het demonteren van een versterker en een fotocel op de afluister tafel Plotseling, zo vertelden zij, ontstond er een geweldige vuurbron op de STAPELLOOP VAN WILHELMINA-FONDS „Dal ieder Nederlander hier zijn plicht versta" Minister-President W. Drees hield gis teravond voor de radio een rede over het nationale huldeblijk aan de Koningin: het fonds voor de Kankerbestrijding in Neder land. De heer Drees herinnerde aan de vorige gelegenheid, dat op deze wijze een naam van ons vorstenhuis wordt verbonden met een groot werk in het belang van onze volksgezondheid: het Koningin Emraa- fonds, bestemd ter bestrijding van de meest verwoestende ziekte dier dagen, de tuber culose. Dit fonds is nog altijd intact en de naam van haar, die het stichtte is in onze volksmond ten nauwste verbonden ge bleven aan deze geste. Mede door de gelukkige steun van het Emmafonds heeft de tuberculosebestrijding in ons land uitstekende resultaten afge worpen. Dat in de laatste halve eeuw het alge mene sterftecijfer in ons land tot minder dan de helft is teruggelopen en de gemid delde levensduur is verhoogd met twintig jaren, is allereerst een gevolg van de daling der zuigelingensterfte, maar is ook toe te schrijven aan de intensiteit, waarmede de strijd tegen de tuberculose werd aange bonden. De grote beklemming, die de dreiging van de tuberculose een halve eeuw geleden nog op ons volk legde, is geweken. De kanker dreigt Datzelfde, kunnen wij, helaas, van de kanker nog niet getuigen. De sterfte ten gevolge van de kanker wordt groter in plaats van kleiner. Van het begin dezer eeuw tot nu toe steeg het sterftecijfer van 9.4 tot 13.1 per 10.000 inwoners. Weliswaar is dit voor een deel een gevolg van de toe neming van het aantal ouderen, terwijl betere methoden van onderzoek leiden tot het onderkennen van meer gevallen. Toch is er ook een reële stijging. Een tergend stijgen, dat op machteloosheid schijnt te duiden tegen een aansluipend gevaar, waar men geen vat op kan krijgen. Hoe deze dreiging te keren? In beginsel moet de strijd tegen de kan ker op dezelfde wijze gevoerd worden als de strijd tegen de tuberculose. De medische wetenschap moet alle beschikbare krach ten aan het werk zetten, om meer licht, meer inzicht te verschaffen over de aard en de oorzaken van deze ziekte en over de wetten van haar verloop, over de moge lijkheden van haar bestrijding zowel als de mogelijkheden om haar te voorkomen. Daarnaast en daarna moeten de mannen en de vrouwen van de practiik de resul taten van het wetenschappelijk onderzoek toepassen door de ziekte uit haar spelonken te drijven het gaat met de kanker thans nog maar al te veel, zoals het vroeger met de „tering" ging: de patiënt durft zich niet te realiseren waar hij aan toe is. Het hele volk moet voorts tot het inzicht worden gebracht, dat er in bepaalde stadia, met name in het allereerste begin, terdege iets aan kanker te doen valt. De doktoren moeten worden voorgelicht, opdat zij zo volledig en zo snel mogelijk op de hoogte worden gesteld van de nieuwe vondsten, die het wetenschappelijk onderzoek heeft opgeleverd. De gelegenheid moet hun wor den geboden, om ten bate van elk hunner patiënten toegang te krijgen tot de specia listische kennis van diegenen, die van de kankerstudie hun levenswerk maken. Deze specialisten moeten worden opgeleid en zij moeten de gelegenheid krijgen aan de art sen weer die technische kennis en vaardig heid bij te brengen, die zij bij de eerste behandeling van de kanker nodig hebben. Dit alles vergt grote financiële offers. Wederom dient zich dus, gelijk vijftig jaar geleden, achter de mannen en vrouwen van de wetenschap, achter de artsen en de ver pleegsters, achter de werkers, die de kan ker met hoofd en hand bevechten, de grote massa van ons hele volk te scharen, die met kleine en grote bijdragen het totstand komen van het werk mogelijk maakt. Dat ieder zijn plicht kenne Deze strijd tegen de kanker is een natio nale en sociale strijd, waaraan ieder naar beste vermogen moet deelnemen. Het jubileumgeschenk aan Hare Majes teit, het Wilhelmina Fonds, opent daartoe de mogelijkheid. Uit dit fonds zal zowel het wetenschappelijk onderzoek als de organi satie van de kankerbestrijding zelf worden gefinancierd. Gesteund door een advies college van deskundigen zal dit fonds de gelden, die toevloeien, zo kunnen verdelen, dat zij het grootste nuttige resultaat voor de kankerbestrijding opleveren. Overtuigd van de onschatbare waarde van dat fonds voor het welzijn van ons volk moge ik u allen opwekken uw plicht ten deze te verstaan; niet slechts uw plicht van dankbaarheid jegens onze Vorstin, doch ook uw plicht om mede te werken aan de bevrijding van ons volk van het gevaar. Laat niemand uwer de komende nationale feestdagen ingaan, zonder het jubileum insigne te dragen ten bewijze, dat hij zijn steentje heeft bijgedragen. Ik vertrouw, dat ook de bedrijven en de ondernemingen naar vermogen zullen deel nemen aan het Jubileum-geschenk, dat op zo waardige wijze de traditie voortzet van de leiding, die ons Vorstenhuis aan ons volk gaf in de strijd tegen de volksziekten, die zijn kracht ondermijnen." Jubileumfilm werd gered Schade betrekkelijk gering tafel, die het gehele vertrek in lichter laaie zette. De drie mannen hielden het hoofd koel en organiseerden zo goed en zo kwaad het kon de afweer. Zij droegen er eerst zorg voor, dat het personeel op de eerste ver dieping werd gewaarschuwd, zodat het zich in veiligheid kon brengen. Met behulp van de militairen uit de Koudenhornkazerne. die in de smalle gang een ketting vormden, werden vervolgens de kostbare apparaten uit de aangrenzende vertrekken, de operateurskamer en de projectiekamer met de prachtige „Western Electric" gered. De brandweerlieden drongen ondanks de geweldige hitte door tot de vuurhaard. Eén der brandmeesters verklaarde ons later: „Het duurde even tot er water kwam. In die paar tellen dacht ik: „ik heb al voor heel wat vlammetjes gestaan, maar zo'n hel heb ik nog niet meegemaakt." De gloeilampen sprongen niet, maar smolten weg. Met vier stralen werd het vuur doeltref fend bestreden. Na tien minuten doofden de laatste vlammen. In die korte tijd was er een grote ravage aangericht in de geluidskamer en de ope rateurskamer, doch verder was de ver woesting niet gegaan. „Moeder des Lands" gered De brand was in de droogkamer, waar de fragmenten van ..Moeder des Lands" hingen, gestopt. De Jubileums film was op het nippertje van de ondergang gered. Schade valt mee Na afloop van de brand kon men vast stellen. dat de schade in dit zo kwetsbare bedrijf buitengewoon meeviel. Wel moet de uitbouw waar de brand woedde geheel gerestaureerd worden, de kostbare instal laties op de montagetafel na konden buiten het bereik der vlammen worden ge houden. Kostbare films gingen niet ver loren. Na een' voorlopige schatting werd de schade op 20.000.geraamd _>e oorzaak Naar alle waarschijnlijkheid is de brand door kortsluiting ontstaan. Men vermoedt, dat bij het noodweer van Donderdag water in de electrische leiding is geraakt. Gistermiddag deed het gerucht de ronde, dat de snelblussers niet gewerkt zouden hebben. Later bleek, dat dit het gevolg was van een ondeskundige behandeling. De directie, die op de Filmbeurs in Am sterdam was, is direct toen zij van de brand hoorde, naar Haarlem teruggekeerd. De loco-burgemeester, wethouder A. J. M. Angenent, kwam met wethouder mr. S. C. van der Wall en de gemeentesecretaris, mr. Th. A. Wesstra, een kijkje nemen. ooooocooorr«xioocoocoooooccoooooooof*)cooooooooooooo WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselende bewolking, met plaatselijk ochtendmist. Enkele verspreide buien, hier en daar met onweer. In het Noord- Westen van het land meest matige wind uit richtingen lussen West en Zuid. Overigens weinig wind. Weinig ver andering in temperatuur. 18 Augustus: 7.nn on 5.*"» cm- it""* mir 5 Maan op 29.08 uur. onder 3 2ö uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1