TEMPO De vergroting van „Groenendaal" Zuid-Amerikaans economisch bloc Q Kort en Bondig y DINSDAG 17 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 De terreinen van Meer en Berg", die de gemeente Heemstede zal aankopen, zijn rijk aan natuurschoon De aankoop van een groot gedeelte van het landgoed „Meer en Berg" door Heemslede mag wel als bewijs gelden, dat deze gemeente een open oog heeft voor de belangen van de streek Zuid-Kennemerland. Het is immers zonder meer duidelijk dat de gemeente Heemstede met haar laagbouw, haar ruime lanen en straten en haar wandel bos „Groenendaal" aan de aankoop van 27 hectaren bos en weiland, die gedurende een lange reeks jaren een uitgave van ten minste f 30.000.per jaar zal vergen, geen behoefte had. De aankoop werd door het college van B. en W. voorgesteld, omdat het inziet dat Heemstede mede-verantwoordelijk is voor het welzijn van de gehele omgeving. Zoals Haarlem zorgt voor culturele instellingen, mede ten dienste van de randgemeenten, als H.O.V. en Comedia, zo heeft Heemstede een taak te vervullen door het ontsluiten van aan natuurschoon rijke gebieden. Het thans ingediende raads besluit getuigt ervan, dat Heemstede deze taak niet verzaakt en zich daarvoor grote offers getroost. In de zitting van a.s. Donderdag zal de Heemsteedse gemeenteraad beslissen over het voorstel van B. en W.. om voor 525.000 si aan te kopen 273.402 m2 grond van het bui ten „Meer en Berg", waarmede dan 467 00 m2 tuingrond, die ingebracht zullen worden in het Grondbedrijf ter verhuring, uitgezonderd het wandelbos „Groenen- lal" vergroot zal worden. Groenendaal is thans ongeveer 80 ha jroot, daarbij komen dus nu nog 23 ha. ïodat het wandelbos dan een oppervlakte krijgt van 103 ha. j. en W. hebben ongeveer twee jaar met loi de eigenaresse, de N.V. „Amsterdam-Heem- or. stede" over de aankoop onderhandeld. Er is getracht een lagere prijs te bedingen, maar dat is niet gelukt. De gemeente staat dus voor de keus: kopen of het terrein in han- onlden laten van particuliere exploitanten, si Het is wel aan te nemen dat de meerderheid d van de raad met het voorstel van B. en W. accoord zal gaan, want er is geregeld door B. en W. in deze aangelegenheid contact gehouden met de raad. Wij hebben reeds medegedeeld, dat het departement van Onderwijs 50.000 in de mtkopprijs zal bijdragen en de Provincie Noordholland 100.000. Heemstede moet evenwel ook 3 rente op de koopprijs betalen na 28 October 1946, wat ook nog een bedrag van ruim 30.000 betekent. Ook de overdrachtskosten komen voor re kening der gemeente. Bovendien zal nog 15.000 uitgegeven moeten worden voor het maken van afscheidingen en treffen van voorzieningen aan enige bunkers die op het terrein liggen. De waarde van de tuingrond wordt even- 1)31 wel geschat op 148.000, zodat de eigenlijke vergroting van „Groenendaal" aan de ge- meentekas een offer zal vragen van 2"9.000. Daarvoor kan een lening gesloten ""'worden af te lossen in 75 jaar, waardoor de jaarlijke lasten aan rente en aflossing 11.000 worden. Daarbij komen dan nog ie kosten van onderhoud, waardoor de verhoging van lasten op 20.000 is te itellen. B. en W. wijzen er evenwel op, dat zij in de stellige overtuiging verkeren, dat het bezit van dit aan natuurschoon zo rijke terrein voor de gemeente en haar omgeving van groot belang is. Wij hebben indertijd reeds medegedeeld uat het huis met een daarbij aansluitend terrein in 1946 verkocht is aan de St. Hip- polytus-stichting te Delft. Het terrein dat de gemeente krijgt ligt aan de kant van de Herenweg. Wat het natuurschoon betreft is /het ongetwijfeld het mooiste stuk. Enkele stukken zijn door de Duitsers nogal ver nield, zodat het wel enige jaren zal duren voor die schade hersteld is. Ongetwijfeld zal het initiatief van de gemeente Heemstede, waardoor het mooie wandelbos „Groenendaal" nog aantrekke lijker zal worden, waardering vinden. Congresruimte? De toevoeging van „Meer en Berg" aan Verkeer omgelegd bij de Zandvoortselaan Doordat er werkzaamheden voor de Am sterdamse Waterleiding moeten worden verricht op de Zandvoortselaan nabij de Zandvoorter Allee, is het verkeer van de Leidsevaart in de richting Heemstede om gelegd. De route is thans P. C. Boutens- kade, Alb. Thijmlaan, Willem Klooslaan naar de Zandvoorterweg. Het eindpunt van de bus der N.Z.H.V.M. is daardoor niet de Laan van Bloemenhove, maar het Station Heemstede-Aerdenhout. De werkzaamheden zullen enkele dagen duren. EXAMENS Hoofdakte. Maandag 16 Augustus geëxamineerd acht candidaten. Geslaagd voor het gehele examen: G. Hoegen te Amsterdam. Geslaagd voor gedeelte B: mej. C. A. Duinker, Amsterdam; C. Frankfort, Halfweg; mej. B, M. L. de Ridder, Oudorp; mej. G. H. Houniet, Haarlem; mej. H. W. Bruinsma, Amsterdam. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Augustus 1948. BEVALLEN van een zoon: 13 Aug.: T. J. LowudtzElders. 14 Aug.: A. van der Horst de Vries. H. WeberWildeboer. J. M. Gres- fie—Broekhof. C. Gerus—Rijkeboer. 15 Aug.: S, J. C. van der PotSchornagel. E. J. van het NederendBuurman. A. HerkemijWie ren. A. B. van der VossenHölsken. M. E. J. ToesetMica. C. J. WoltemaVerhoef. 16 Aug. A. M. WassenaarCoule. G. J. Groenendijk van der Veldt. M. M. M. C. Koertde Bruin. BEVALLEN van een dochter: 14 Aug.: M. i. Badervan Maris. J. J. van der Heijden Doorten. G. van LoyVoerman. 15 Aug.: C. Van der MeerRoest. P. M. M, van Osen- bruggenEliam. A. de GraafToet. A. Her kemijWieren. 16 Aug.: N.ter HoveToepoel. OVERLEDEN: 12 Aug.: C. W. P. Kahmann, 'ij., Karnperlaan. 13 Aug.: J. C. Bonfrèr, 80 j„ Vroomstraat. 14 Aug.: A. J. van Houten, 50 j., Kamperlaan. G. A. Antond&se, 70 j., Ceram- straat. J. Joosten, 72 j., Maasstraat. Chevrolet Busch Revisies - Reparaties - Service Onderdelen - overspuiten en bijspuiten in originele Chevrolet, en Buick kleuren. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 10338 Agenda voor Haarlem DINSDAG 17 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 7.30 uur. City: Pantoffelhelden". 14 j., 2. 7 en 9.15 uur. «Little Miss Broadway", alle leeft., 10.30 en 115 uur. Spaarne: „Watt en half Watt", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Water nimf", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: «Tonight and every night", 14 j., 2, 4 15, 7 en #15 uur. Luxor: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", iedere leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 18 AUGUSUS Bioscopen: Middag- en. avondvoorstellingen. „Groenendaal" zal de oppervlakte be schermd bos aanzienlijk doen toenemen. Het wordt betreurd, dat de prachtige „Bergweide", die een jaar geleden tijdens de Kampeerrally zulke uitstekende diensten bewees, niet in het complex is inbegrepen. Dit gedeelte van het buiten behoort aan de „St. Hypolitusstichting" en leent zich bui tengewoon tot het geven van openlucht voorstellingen. Wel is in het perceel begrepen de „Oranjerie" aan de Glipperweg. De be stemming van dit geheel verwaarloosde gebouw staat nog niet vast Als Congreszaal zou het, temidden van het verrukkelijke park, geen slecht figuur slaan, temeer daal de verbindingen met Amsterdam en Haar lem uitstekend zijn. De kans is groot, dat men zal trachten een exploitant te vinden voor dit object. De Beukenlaan. Straffen van acht maanden in gevallen van meineed De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in zaken van meineed. Een negen en dertig jarige getrouwde vrouw had op 28 April, toen zij als getuige gehoord werd in een echtscheidingsprocedure, verklaard, dat zij geen verhouding had gehad met een Haarlemmer, wiens proces behandeld werd. Wegens meineed werd zij in arrest gesteld en bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van zes maanden. Zij werd thans veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf met aftrek van voor-arrest. De Haarlemmer, die in voor-arrest zat en verdacht werd van opzettelijke uitlokking van meineed, werd vrijgesproken en onmid dellijk in vrijheid gesteld. Een twee en veertig jarig kamermeisje had op 21 Juni tijdens een verhoor voor de rechter-commissaris eveneens meineed ge pleegd. Ook haar werd een gevangenisstraf van acht maanden opgelegd. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote- of St. Bavokerk te Haarlem op Don derdag 19 Augustus, van 34 uur, door Henk Lasschuit, organist der Noorderkerk. Het programma luidt: 1. Introduction and Allegro, J. Stanley; 2. Praeludium en fuga d kl. t„ J. S. Bach; 3. Kraal voorspel: „Christ, unser Herr, zum Jordan kam", J. S. Bach; 4. Passacaglia: „Jesu, meine Freude", 5. KargElert; 5. Cantilène, A. Marchant.; 6. Variationen über den Basso continuo des ersten Satzes der Kantate: „Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen" und des Crucifixus der b- moll Messe von J. S. Bach, Fr. Liszt. Op de Leidsevaart stak gistermiddag een zevenjarig knaapje, zonder op het verkeer te letten de rijweg over. Hij werd door een wielrijder aangereden en brak vermoedelijk zijn rechterbeen. Hij is naar het Gasthuis overgebracht. Zwitsers willen vakkennis in Stockholm opdoen Twee Zwitsers, A. Eschenmoser en M. Bossard, beiden 25 jaar oud en van beroep instrumentmaker, willen de kennis van hun vak vermeerderen en zij menen, dat een bezoek aan Stockholm daartoe een goede .gelegenheid biedt. Reeds trokken er Zwitsers heen en Zweden komen ook tij delijk in Zwitserland, om vakkennis op te doen. De beide Zwitsers beschikten echter niet over geld, om de reis te maken en daarom zijn zij met de fiets uit Genève gegaan, om Zweden te bereiken. De tocht mocht niet door Duitsland gemaakt wor den en zij fietsten door Frankrijk en Bel gië. Vanmorgen waren zij in Haarlem en zongen op enkele punten der stad Zwitserse liederen, met begeleiding van een gitaar. In andere plaatsen hebben zij eveneens gezongen en daardoor voldoende geld op gehaald, om in hun onderhoud te voorzien Zij vertelden, dat zij het bijzonder prettig in ons land hebben. In jeugdherbergen en bij boeren logeren zij en dan ontmoeten zij velen, die zich voor hun reis interes seren. Inmiddels zijn zij naar Amsterdam vertrokken en dan hopen zij met een boot Kopenhagen te bereiken. Ongeveer een jaar zullen de Zwitsers in Stockholm werken en alvorens zij naar hun land terugkeren, zullen de ondernemende jongelui nog een bezoek aan Engeland brengen. Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank veroordeelde de vroegere hulpbewaarder van het Huis van Bewaring P. P. uit Haarlem, die verdacht werd als ambtenaar zijn plichten verzaakt te hebben door zich in verbinding te stellen met een echtgenote van een gedetineerde en van haar geldbedragen ontving voor het feit, dat hij eten voor de man meenam, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De een en twintig jarige W. P., die op een cursus van leerling-bankwerkers een windjak had gestolen, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, door te brengen in de Bijzondere Strafgevangenis vcror jongelieden te Zutfen. G. K. uit Zandvoort had aldaar in de maand April een fiets gestolen en in Mei uit de consistoriekamer der Gereformeerde Kerk geld weggehaald. Het vonnis luidde een ge vangenisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met bepaling, dat hij opgenomen zal worden in een land- kolonie. De Hagenaar W. van T. en de Amster dammer W. de B. hadden in Mei een fiets gestolen in Heemstede. Ook hadden zij andere diefstallen op hun geweten. De rechtbank veroordeelde ieder tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Wegens diefstal van postzegels, een gou den broche en enig zilvergeld ten nadele van een medekostganger werd de Haarlemmer T. van 't S. veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden. De rechtbank deed interlocutoir vonnis in de zaak tegen de Hagenaar A. ter S„ die in Maart een fiets had gehuurd van een rijwielhandelaar uit het centrum der stad. Een uur later verkocht hij het rijwiel aan een kellner, die het kort daarop aan de rijwiel handelaar te koop aanbood. De rechtbank gelastte het instellen van een psychiatrisch onderzoek. Wie weet hier meer van? Gistermiddag omstreeks half vier is een achtjarige jongen op de Duinlustweg bij Kraantje Lek aangereden door een onbe kend gebleven auto. De jongen is door een passerende fietser, die zich evenmin bekend heeft gemaakt, naar zijn ouderlijk huis aan de Zijlweg ge bracht. De Bloemendaalse politie verzoekt deze hulpvaardige en eventuele getuigen zich op het bureau te Overveen te vervoegen. „Royal Fusiliers" spelen op 31 Augustus in Haarlem Naar wij vernemen zal het beroemde Engelse orkest van de „Royal Fusiliers", dat op het in het voorjaar te Hillegom ge houden internationale muziekconcours de eerste prijs verwierf, op 31 Augustus, daar toe uitgenodigd door het Centrumcomité „Koninginnedag", op de Grote Markt con certeren. Dit concert zal voorafgaan aan en volgen op het voorbij trekken van de grote histo- risch-allegorische optocht, die ter gele genheid van het regeringsjubileum wordt gehouden. Deze optocht belooft, door de medewer king van zee- en landmacht en vele offi ciële instellingen, verenigingen en parti culieren, iets zeer bijzonders te worden. Van de grote „Rhapsodie in oranje, rood, wit en blauw", die in de avond van de 6de September in den Hout, door de H.O.V. de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", een jongenskoor en het bal let Tilly Sylon wordt gegeven, heeft op Zondag 5 September de generale repetitie echter zonder vuurwerk plaats. Geloof en Wetenschap Verschenen is het programma van de Ver eniging „Geloof en Wetenschap" voor het komende seizoen. Het bevat zeventien bijeen komsten en vier cursussen. Het Vrije Toneel opent Dinsdag 14 September het seizoen met een voorstelling van „Fluffy neemt de lei ding". Pater H. Schouten O.E.S.A. uit Eind hoven spreekt op 24 September over „Grepen uit de Spaanse kunst". In de loop van de komende maanden zul len twee werken van Shakespeare opgevoerd worden, n.l. „De Storm" en „Hamlet". Andere stukken zijn „Glazen speelgoed", „Vorste lijke emigranten" en „De Schelmenstreken van Scapin". Ook is een opera in het pro gramma opgenomen, n.l. „La Traviata" van Verdi. Cor de Groot zal in December werken van Mozart, Beethoven en Chopin ten gehore brengen en Marguérite Couperus geeft een voordracht, onder de titel „Het lied door de eeuwen". Behalve een Engelse spreker zijn ook nu een Franse en een Duitse spreker op het programma geplaatst. Douglas Hyde zal de redenen uiteenzetten, die hem bewogen de communistische partij te verlaten en katho liek te worden. Dr. K, Adenauer uit Keulen spreekt over „Die geistliche Krise in Deutschland" en prof. A. Rosi uit Parijs over „La Mission de Paris". Een gouden jubilé Op 21 Augustus hoopt de heer C. de Visser te Haarlem de dag te herdenken waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de N.V. Handelsmij. R. S. Stokvis Zonen. Op 13-jarige leeftijd begon hij als jong ste bediende in het magazijn van de afde ling rijwielen en onderdelen aan de Leu- vehaven te Rotterdam. Het rijwiel had zijn belangstelling, na enige jaren kocht hij een Rover racefiets. Daarna heeft hij regelmatig deelgenomen aan weg- en baanwedstrij- den, waarbij hij menig succes wist te boeken. Tijdens één van deze wedstrijden, welke voor het Kampioenschap van Neder land voor Amateurs werd verreden, wist hij als tweede te eindigen achter de toen maals geduchte Jhr. Bosch van Draken- steyn. Door zijn goede karaktereigenschappen en zijn grote vakkennis, klom de heer De Visser op tot vertegenwoordiger, hij heeft de firma Stokvis in elke provincie niet alleen vertegenwoordigd, maar trad tevens op als vormer van de jonge garde en als adviseur in rijwielaangelegenheden. Ter gelegenheid van dit jubileum zal op 21 Augustus des namiddags van 35 uur in het kantoor van de N.V. Handelsmij. R. S. Stokvis Zonen aan de Kruisweg 61 te Haarlem een receptie worden gehouden. Haarlem en het Regeringsjubilé Een vergadering van de Haarlemse Raad De Haarlemse gemeenteraad zal Woens dagmiddag 1 September een vergadering houden. In de eerste zitting van September worden altijd de vaste commissies gekozen. Het is evenwel de bedoeling aan de ge wone vergadering een plechtige zitting vooraf te laten gaan, waarin de burgemees ter, mr. P. O. F. M. Cremers, een rede zal houden over het regeringsjubilé van H.M. de Koningin, haar aftreden en de opvolging door Prinses Juliana. JUBILEUM BIJ DE POLITIE Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de adjudant bij de gemeentepolitie J. H. Koster had vanmorgen in de bibliotheek van het hoofdbureau een hartelijke huldiging plaats, waar hoofdcommissaris J. J. Fontijne, adjudant F. Spee. hoofd-inspecteur A. S. Suurendonk, hoofd-inspecteur K. H. R. Mei- nema en de collega's Franken en Langbroek de jubilaris met toespraken, bloemen en veel geschenken in het zonnetje zetten. De Noordam redde een Griek De „Noordam" van de Holland-Amerika Lijn arriveerde over tijd in de haven van Hoboken, New Jersey (V.S.) doordat het schip midden op de oceaan teruggekeerd is om het leven te redden van een steward van het Griekse vrachtschip „Agnios Nico- laos". De „Noordam" bevond zich van Rot terdam op weg naar New York, toen op de veertiende Augustus de radiomededeling werd ontvangen dat de 19-jarige steward Theodoros Papoutsoglou aan een ernstige keelontsteking en hoge koorts leed. Het Griekse schip vroeg de schepen in de buurt de jonge man zo mogelijk ter behan deling te willen overnemen. De „Noordam" was het enige vaartuig, dat de boodschap duidelijk had opgevangen. De gezagvoerder bedacht zich niet lang, liet zijn schip, ter wijl het zich op 600 mijl afstand van New York bevond, keren en kreeg de Griek in zicht na een tocht van 123 mijl. Op een halve mijl afstand van de Agnios Nicolaos streek de Noordam een reddingboot, aan boord waarvan de scheepsarts G. van den Bovenkamp had plaats genomen. De jonge man werd naar het Nederlandse passa giersschip overgebracht, waar de arts in het abces sneed en vervolgens een behan deling met penicilline toepaste. J?r. Van den Bovenkamp verklaarde, dat de jonge man ongetwijfeld gestorven zou zijn, wanneer men hem niet had opgepikt. Grossiers verkopen eieren met verlies De Vereniging voor de Zuidhollandse Eierhandel heeft tot de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening een brief gericht, waarin zij de aandacht ves tigt op de haar inziens onhoudbare toe stand in de eierhandel. „De grossier", zo wordt in de brief ge zegd, „is bij zijn verkoop gebonden aan maximum-prijzen. De inkoopprijzen zijn vrij. De wet van vraag en aanbod doet de prijzen op de binnenlandse markt stijgen wanneer de vraag groter is dan het aanbod. Op het ogenblik is de inkoopprijs op de markt in Barneveld in de gewichtsklasse 62/63 kg 15.70. De grossier moet deze eieren verkopen tegen 13.75, hetgeen dus betekent bij een omzet van 50.000 stuks een direct verlies van 1000 ongerekend de kosten. De handelaar, die de eieren bij de producenten koopt, moet zich richten naar de prijs op de markt en bovendien 25 pet. van hetgeen hij ophaalt leveren voor de export naar Engeland tegen 13.25. Het is duidelijk dat de handelaar zijn inkoop relaties niet kwijt mag raken. Hij is dus verplicht elke week dit te grote verlies te nemen." De vereniging verzoekt de minister drin gend maatregelen te nemen, welke aan deze toestand een einde maken. Ook van hoger sferen uit mag Bloemendaals trots, het nieuwe openluchttheaterbest gezien worden, zoals deze luchtfoto bewijst. Vorm, opbouwplan en stoffering met natuurschoon komen eigenlijk eerst van dit verheven gezichts punt uit geheel tot hun recht. Doodstraf geëist tegen S.D.-slager De advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van van het Haagse Bijzondere ge vechtshof heeft gisteren de doodstraf ge- eist tegen de Rotterdamse SD-portier, de 24-jarige slager J. G. Hem werd ten laste gelegd dat hij zich tijdens de bezetting heeft schuldig gemaakt aan brandstichting en gebruikmaking van vuurwapens bij arrestaties, waardoor enige illegale wer kers om het leven zijn gekomen en anderen werden gewond. In zijn requisitoir zeide mr. van Doorn, dat verdachte oneindig veel ellende op zijn geweten heeft. „Het ergste is, dat hij met een zeker enthousiasme en zonder het minste ontzag voor mensenlevens zijn schietpartijen heeft bedreven." Mr. Oud wil functies combineren Het Algemeen Handelsblad publiceert een interview met mr. Oud, de fractie voorzitter van de WD in de Tweede Kamer en burgemeester van Rotterdam, waarin deze verklaart dat het zijn bedoeling is beide functies aan te houden. Mr. Oud zei van mening te zijn, dat de Tweede Kamer niet uitsluitend het domein van beroepspolitici behoort te zijn en dat het geen kwaad zal kunnen wanneer in de Kamer ook eens de stem wordt gehoord van mensen die andere belangrijke posities bekleden. Overigens zal men mr. Oud niet te dikwijls in de Kamer zien, omdat hij uitdrukkelijk bedongen heeft, dat zijn par lementaire arbeid beperkt zal blijven tot de meest gewichtige gebeurtenissen. Mocht blijken, dat de twee functies niet verenigbaar zijn, dan staat de keuze van mr. Oud vast. Gezien de belangrijke pro blemen die in Rotterdam nog opgelost moeten worden, zal hij in dat geval het burgemeesterambt blijven bekleden. Terroristenleider door politie overvallen „Het Dagblad" te Batavia meldde heden, dat „overste" Oesman Soemantri in een van zijn schuilplaatsen door de veldpolitie zodanig door schoten werd verwond, dat aangenomen kan worden, dat hij is over leden. Enige dagen geleden kwam de veld politie op het spoor van deze terroristen aanvoerder, toen patrouilles het gebied rond Poerwakarta (West-Java) „uitkam den". Bij een open plek werd een huisje ont dekt, waar een vergadering plaats had van 20 personen. De gids van de patrouille her kende de spreker als Soemantri, die juist zat te vertellen over aanvallen op Hollan ders, die ter gelegenheid van de derde verjaardag van de republiek gedaan zou den moeten worden. Na de mededeling van de gids, dat de spreker Soemantri was, verliet een van de politiemannen de dek king en schoot zijn stengun leeg op de bendeleider. De leden van de bende, die blijkbaar een cordon om het huis hadden gelegd, openden het vuur op de politie, die daarop terugtrok om later wet versterking terug te komen. Bij hun terugkomst von den zij slechts bloedplassen. De gewonden en eventuele doden waren door de bende zoals gebruikelijk medegenomen. De gene, die de schoten heeft gelost, is er ech ter van overtuigd, dat Soemantri, die nog even kon terugvuren, toch dodelijk getrof fen is, en waarschijnlijk is ook zijn adju dant Soegianto levensgevaarlijk gewond, aldus luidt het verhaal van de zegsman van „Het Dagblad". Lijk van oude man gevonden Gisterochtend is in een sloot te Boven berg het lijk gevonden van een bejaarde man, wiens handen en voeten waren ge bonden. Een pet was over het gezicht ge trokken. Later bleek, dat de man de 79- jarige Johan de Bruyn uit Bergambacht is, die in het Oudeliedentehuis te Schoon hoven verbleef. Zondagmiddag was hij van een wandeling niet in het tehuis terugge keerd. Hangende het onderzoek heeft de Officier van Justitie het stoffelijk over schot naar Rotterdam doen overbrengen. Het ideaal van Peron De Argentijnse president. Peron, heeft zich in een interview met het Brazili aanse blad „Mundo" uitgesproken voor de onmiddellijke oprichting van een tolunie door de Zuid-Amerikaanse Staten, om aldus een economisch blok tot stand te brengen, dat op gelijke voet met de andere economisch be langrijke groeperingen zou kunnen onderhandelen. „Afzonderlijk kan geen enkel Latijns land aan de internationale druk van de Slavische en Angelsaksische groepen het hoofd bieden", zo zeide hij. Vervolgens rechtvaardigde president Peron de door zijn regering aan generaal Franco verstrekte hulp als volgt: „Argentinië is een Latijns land en de Spanjaarden zijn van hetzelfde ras en hetzelfde bloed als wij. Wanneer Argentinië aan het oude moederland hulp verleent, op het ogenblik dat het door de Slavische en Angelsaksische volken tot af zondering is veroordeeld, is dit een gebaar van wettige zelfverdediging, want afzon derlijke Latijnse landen zijn veroordeeld om het jachtterrein te worden van de andere rassen, die machtige, politieke en economische blokken tot stand hebben ge bracht". Tevoren had de president er op gewezen dat voor de Latijnse wereld met de val van Frankrijk en Italië een invloeds crisis is begonnen. President Peron nodigde Brazilië uit zijn pogingen met die van Argentinië te verenigen, opdat de grote beschaving, waarvan deze landen erfge namen zijn, door de tegenover elkaar staande Slavische en Angelsaksische blok ken, „die zich evenwel ieder ogenblik kunnen verenigen", niet zou worden opge slorpt. Op een vraag over een eventuele lening van Argentinië in het buitenland ter op heffing van de huidige dollarschaarste antwoordde de president, dat Argentinië zich best de producten kan ontzeggen, waarvan de invoer moet worden betaald met een munt, die Argentinië niet kan krijgen'. Hij besloot: „Wij zullen geen vrede nemen met de terugkeer naar een régime van economische slavernij, waarvan wij ons na meer dan een eeuw hebben kunnen bevrijden". BINNENLAND Aangezien gebleken is, dat dicnaan- gaaande hier en daar een misverstand be staat, deelt het Centraal Distributiekantoor mede, dat tarwegriesmeel uitsluitend ver krijgbaar is op de keuzebon voor vermicelli en dergelijke en niet op tarweblocmbonncn. De P T T maakt bekend, dat er weer telegrammen naar Palestina verzonden kun nen worden. Else Mauhs verlaat Toneelschool. Me vrouw Else Mauhs zal het volgend jaar niet meer als lerares aan de toneelschool te Am sterdam verbonden zijn. De nieuwe minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers, ontving gisteravond in de Rid derzaal de gedelegeerden van de interna tionale vereniging van advocaten, die deze week in het Vredespaleis congresseren. De Nederlandse rechtsgeleerde dr. E. von Saher stelde het bestuur en de gedelegeerden van het congres aan zijne excellentie voor. De receptie werd bezocht door tal van vooraan staande practiserende juristen en leden van de Nederlandse rechterlijke macht Op de komende Najaarsbeurs in Utrecht van 7 tot en met 16 September zal het West- Duitse zakenleven worden vertegenwoordigd door het te Frankfurt am Main gevestigde „Verwaltungsamt für Wirtschaft". Deze orga nisatie zal een informatiestand verzorgen op de vijfde verdieping van het gebouw Vre- denburg. Gisteren is in Arnhem de herdenking van het veertigjarig bestaan van de Neder landse Christelijke Bouwarbeidersbond be gonnen met een wijdingsdienst in de Lu therse kerk. Vervolgens hield de bondsvoor zitter. de heer G. Moll, een rede waarin hij de werkzaamheden van de bond onder de loupe nam. HAARLEM EN OMGEVING - Door het binnenvverpen van een smeu lende rietstengel in een raam op de eerste verdieping brak gisteravond een begin van brand uit in een woning aan de Gasthuis straat. Het bleef bij een verschroeide stoel- bekleding. Ds. M. Vrieze te Rotterdam—Charlois heeft het beroep naar de Geref. Kerk (art. 31 K. O.) te Heemslede aangenomen. Ds. J. Tymes te Nunspeet heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk te IJmui- den bedankt. ROZENSTRAAT 13 vervoert Uw meubelen en vrachten naar alle plaatsen TEL. 20020 (Adv.) Indonesië en Vietnam niet in de „ECAFE" De Economische en Sociale Raad van de UNO, die te Genève vergadert, verwierp Maandag een Sovjet-voorstel tot het toe laten van de republieken Indonesië en Viet nam als leden van de economische commis sie der UNO voor Azië en het Verre Oos ten (E.C.A.F.E.). Tot de tegenstemmers behoorden Nederland, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. De commissie aanvaardde een Australi sche resolutie, waarin wordt vastgesteld dat op deze zitting geen besluiten worden verlangd betreffende leden van de „Ecafe", uitgaande van de overweging, dat de „Eca fe" zelf de bevoegdheid heeft aanvragen om lidmaatschap van gebieden, die onder haar arbeidsterrein ressorteren, in behan deling te nemen. De RusSische gedelegeerde zeide: „De economische commissie wordt beheerst door de koloniale mogendheden en vormt een hinderpaal voor de toelating der beide landen." De Nederlandse delegatie beschuldigde in haar antwoord de Sovjet-Unie van argu menten, die op gevoelsoverwegingen zijn gebaseerd, hoewel het in werkelijkheid gaat om een kwestie van internationaal recht. Hoewel de zojuist gevormde Neder landse regering het besluit om een vrije staat Indonesië te vestigen onderstreept heeft, staat de Nederlandse regering op het standpunt, dat in dit opzicht geen besluiten kunnen worden genomen, zolang het Indo nesische vraagstuk nog niet door de Veilig heidsraad geregeld is. Filosofen Russell en Samuel accepteren uitdaging Op de vierde dag van het internationale filosofencongres. dat in Amsterdam wordt gehouden, heeft professor A. Kolman uit Praag een rede gehouden, getiteld „Een uitdaging aan de filosofen van de eeuw der atomen", die aanleiding gaf tot lang durige discussies, waarbij vooral Lord Rus sell en Lord Samuel (beiden uit Londen) sterk in de aanval kwamen. Prof. Kolman had in zijn toespraak gezegd dat het filo sofische humanisme van het verleden nooit in staat is geweest de kracht op te brengen zich te verzetten tegen de onderdrukking der middeleeuwen. Het was volgens spre ker eerst de nieuwe leer van het humanis me, ontsproten aan het denken van Marx, Lenin en Stalin, die in staat was zulks te doen. Spreker had in zijn inleiding gezegd, dat Rusland de hogere menselijke waarden voorstaat, maar Lord Russell trok de waar heid van deze bewering sterk in twijfel. Hij wees op het naar zijn zeggen wrede optreden van de partijmensen in Rusland tegenover andersdenkenden. Lord Samuel, voorzitter van de Britse vereniging van filosofen, sloot zich slechts ten aanzien van twee punten aan bij het betoog van prof. Kolman, te weten diens argument dat elk mens de vrede begeert en dat alle men sen gelijke rechten hebben. Hij sprak de hoep uit, dat de Sovjet-regering zich hier aan zal houden. SCHEEPSBERICHTEN. Johan van Oldonbarnevcit, JavaAmsterdam 5. 16 Aug. Gibraltar. Kota Agoeng 16 Aug. van Oheribon naar Batavia. Lutterkerk Bom bayRotterdam 16 Aug. te Marseille, Manoc- ran, 16 Aug. van Makassar naar Balikpapan. Oranje, 16 Aug. van Batavia te Amsterdam. Sibajak, flotterdamBatavia ,16 Aug. van Suez. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 341?i 339 294 294 250)<£ 249 ft A.K.U 164 Nederlandse Ford 341 Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent 125% Scheepvaart-Unie 182)4 182)4 Holl.-Amerika Lijn 196'A Deli Maatschappij 15434 H.V.A 225' 224 IA A'dam Rubber 184 )a Ned. Handel Mij noy2 N.-I. Handelsbank 135)4 132X Billiton Mij II 402

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3