c J Het ceremonieel der inhuldiging Kampeer- tenten Aanwinst voor het archief De Nederlandse vrouw 1898-1948 PANDA EN HET GOUDVELD wc Nieuwe Uitgave^ Wereldnieuws J WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1948 IN DE WERELDPOLITIEK De tot nu toe bereikte resultaten op de Donauconferentie hebben wel duidelijk gemaakt, dat de Sovjet-Unie de unieke kans die haar geboden wordt de Westelijke mogendheden een belangrijke veer te ont nemen, tot het uiterste zal uitbuiten. Er was ook niets anders te verwachten. Voor het eerst in de geschiedenis der na-oorlogse „geallieerde" diplomatie kreeg de Sovjet- Unie de gelegenheid om het spelletje der meerderheid te spelen, of, anders gezegd, om door het front harer satellieten te slui ten een overwicht op de beslissingen uit te oefenen. Het front harer satellieten is inder daad gesloten gebleken, nu Joegoslavië fanatieker dan ooit is blijven meezingen in het „dom Kozakkenkoor" der communis tische landen. Er was vóór de Donaucon ferentie een ogenblik sprake van een min der aan de Sovjet-Unie verknochte houding der Joegoslaven, doch alleen het welbere kende eigenbelang al heeft de Joegoslavi sche regering er toe gebracht in deze aan gelegenheid onverbiddellijk de partij van het Oosten te kiezen. Zo staan Engeland en Frankrijk theoretisch voor de beëindiging van hun medezeggenschap over de Donau en zo staat Amerika theoretisch voor een uitsluiting van zijn invloed in de Donau- commissie, die immers, volgens een reeds geaccepteerd Russisch voorstel, zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de oeverstaten en verder geen. De Sovjet-Unie, die tot nu toe bij inter nationale onderhandelingen en bij door de UNO aangesneden onderwerpen steeds hef tig aandrong op het handhaven van de be moeienis der UNO in zo groot mogelijke mate, heeft thans haar jas gekeerd en ver zet zich ten aanzien van de Donaukwestie staalhard tegen elke invloed of zeggenschap van de organisatie der verenigde volken. Zij doet dit thans even principieel en door dik en dun als zij voordien het tegengestel de trachtte door te drijven. Zij heeft zelfs geweigerd de toekomstige Donaucommissie een geregeld rapport te laten uitbrengen aan de UNO, zodat elke band tussen UNO en Donau drastisch wordt voorkomen. Tel kens opnieuw proberen de Westelijke ver tegenwoordigers bij de Donauconferentie de zwakke macht van hun minderheid tot een klein détailsucces te leiden, doch telkens weer worden hun amendementen met de afdoende meerderheid van de Oostelijke groep afgewezen. Zo hebben zij in het be gin van deze week een poging gedaan om ten aanzien van eventuele geschillen over het gebruik van de Donau. die zouden kun nen rijzen nadat het toekomstige statuut in werking is getreden, het Internationale Hof van Justitie in Den Haag een taak te geven. Ook daar kwam niets van in. De Sovjet- Unie wenste de eventuele geschillen uit de wereld te doen helpen door een verzoe ningscommissie, die zal worden gerecru- teerd uit de oeverstaten, dus uit de landen van het Oostelijk bloc. De vernedering die de Westelijke staten op de Donauconferentie moeten ondergaan doordat zij dienen als muis voor de Sovjet- Russische kat, die met hen spelen kan naar believen, wordt nog vergroot door het feit dat de Sovjet-Russische gedelegeerden hun best doen de Westelijke gedelegeerden in de Donaukwestie functies te geven waarin zij op geen enkele manier iets kunnen ver anderen aan de gang van zaken zoals Rus land die van tevoren heeft vastgesteld. Dit spel is een welhaast kinderlijk aandoend blijk van leedvermaak der Sovjets, die hun weelde niet opkunnen nu zij het voor het zeggen hebben en dientengevolge zoeken raar gelegenheden om zich extra te amuse ren met de hulpeloosheid der Westelijken. Achter elkander bedankten de gedelegeer den uit het Westen voor de vriendelijke Russische uitnodiging om lid te worden van de ontwerpcommissie, die uiteindelijk van het materiaal dat de conferentie zal op leveren, een nieuwe Donaustaat zal moeten formuleren. De Westelijke vertegenwoor digers zouden op die manier gedwongen zijn geworden hun eigen uitsluiting en de uitwissing van het oude Donaustatuut van 1921 in rechtsgeldige termen onder woor den te brengen ter ondertekening. Noch de Engelse sportiviteit, noch de Franse zin voor sierlijke hoffelijkheid, noch het Ame rikaanse stoïcisme kon over een dergelijke scheve situatie heenkomen met het gevolg dat de Russen tenslotte konden uitroepen, dat de Westelijke mogendheden niet ver langden mede te werken aan een spoedige ODlossing van het Donauprobleem. Zij zul len dat wellicht met grote voldoening heb ben uitgeroepen. Wanneer eerstdaags de discussies over het ingediende Russische ontwerpstatuut zullen zijn beëindigd, waarna het ongetwij feld door de conferentie zal worden geac cepteerd. komt eigenlijk pas de belangrijk ste kwestie aan de orde, namelijk de Donau- conventie van 1921. Formeel moet deze oude conventie natuurlijk buiten werking worden gesteld en vervangen door de nieu we. Het is wel bijna zeker dat de Westelijke vertegenwoordigers zich zullen verzetten De radio geeft Donderdag HII-VERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram.pl. 7,45 Morgengebed 8.15 Pluk de dag. 900 Voor dc vrouw. 9.05 Beethoven's „Pastorale 9.45 Erna Sack en Karl Schmitt Walter. 10.00 Strijkorkest. 10.15 Morgendienst. 10.45 KerK- orgelspel. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Marion Anderson zingt. 12 00 Angelus. 12.03 Muzikale melange. 12.30 Weerpraatje. 1233 Orkest Klaas van Beek. 12 55 Zonnewijzer. 13.20 Klaas van Beek. 13 45 Hors d' oeuvre. 14 00 Kamerorkest. 14 20 Voor de vrouw (mode). 15 00 Piano, orgel. 15.20 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Geestelijke liederen (koor). 17.00 Tentoonstelling Vrede v. Münster. 17.30 Strijkkwartet. 17.45 De Varianten. 18.15 Voor veehouders. 19.15 Leger des Heils. 19.30 Ac tueel geluid. 19.45 Regeringsvoorlichtings dienst. 2) 15 Plaatvaria. 21 00 Sweelinckkwar- tet so Haydn. 21.30 Openluchtconcert (Hon gaars orkest». 22.15 De vaart der volken. 22.3a Mozart-muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.15 Slotaccoord (gram.pl.). HILVERSUM II. 114.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00,8,00,13 00.18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws 7.15 Gram.pl. 7.58 Dagopening. 8.15 Gram.pl. 8.45 Boston Symph. ork. 9.15 Mor genwijding 9.30 Waterstanden. 9.35 Arbeids vitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Musette-orkest. 10.50 Kleutertje, luister. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Gesprek met muziekken ner. 12.00 Muziek v. Prokokief. 12.30 Weer praatje. 12 33 Spionnetje. 12.38 Sandor Vidak speelt. 13.20 Queens Hall Light Orchestra^ 13.50 Charlie Kunz-platen. 14.00 Letland. 14 20 Alt en piano. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Assortimento. 17.00 „Tapïola" v. Sibe lius 17.20 Welk dier deze week? 17 50 Jeugd- correspondentieclub. 18.20 Sportpraatje. 18.35 'n Avond in Wenen. 19.15 Voordracht. 19.30 Negro Spirituals. 20 05 Echo van de dag. 29 15 Salzburger Festspiele-concert (in de pauze: „Huwelijksvacantie"). 22.00 De mannen ir oorlogstijd (V). 22.15 Jeanette McDonald en London Pallad. Orch. 23.15 Vaugham Wil- „a London Symphony". tegen deze procedure en dat zij zullen vast houden aan de regels van de oude conven tie, nu de nieuwe zo rigoureus al hun rech ten dreigt te vernietigen. Het is welhaast onvermijdelijk dat de Donau op die wijze een onopgelost vraagstuk gaat vormen, waarover twee verschillende conventies zullen gelden en dat dientengevolge een nieuwe bijdrage zal zijn voor de lang zamerhand tot in alle hoeken en gaten dei- internationale verhoudingen doordringende verdeeldheid tussen Oost en West. Zo zal de Donau tenslotte een UNO-kwestie wor den als „gevaar voor de vrede". De Veilig heidsraad kan er dan een uitspraak over doen, die steunt op de in dat lichaam aan wezige Westelijke meerderheid. Een uit spraak, die dan natuurlijk de Sovjet-Unie tot een nieuw veto zal brengen. Daarmede zal dan de Donau het-immer groeiende, sombere archief van onopgeloste UNO- kwesties aanvullen, dat in September voor de Algemene Vergadering in Parijs zal worden afgestoft en voorgelegd. Een Algemene Vergadering, die er al evenmin raad mee weet. J. L. In de Nieuwe Kerk te Amsterdamwaar Koningin Juliana ingehuldigd zal wordenis men bezig de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen. De panelen van het beroemde orgel zijn na zorgvuldige restauratie weer op hun plaatsen aangebracht, de prachtige preek stoel is geheel schoongemaakt cn gerestaureerd. Een kijkje in de kerk. Spelen met munitie is levensgevaarlijk Zestien ongelukken op één dag Nog steeds beseft men niet, hoe gevaar lijk het is met munitie te spelen en wapens en granaten als oorlogssouvernirs te be waren. De heer G. J. D. Franken, com mandant van de hulpverleningsdienst weet daar van mee te praten. Op een perscon ferentie in 's-Gravenhage, waar in een étalage met foto's en voorwerpen voor het dodelijk gevaar gewaarschuwd wordt, heeft hij gistermorgen van zijn ervaringen ver teld. De hulpverleningsdienst, die met 121 man werkt aan het opruimen en onscha delijk maken van projectielen, ondervindt bij de vervulling van zijn taak slechts weinig steun van het publiek. Toch is het gevar groot. De duinen zijn nog lang niet vrij van mijnen en op vele plaatsen worden wapens en munitie aangetroffen. In het tijdvak van 31 Januari 1948 tot 31 Juli 1948 werden geruimd 89.000 gra naten, 6500 bommen, 5500 landmijnen, 514 pantservuisten, 23.500 ontstekers, 274 bus sen strijdgas, 813 kg kruit, 7000 kg spring stof, 96.000 kg geweermunitie, 488 geweren, 37 revolvers en 129 mitrailleurs. Eerst als er ongelukken gebeurd zijn, wordt de politie gewaarschuwd, maar zelfs dan komen nog niet alle oorlogssouvernirs te voorschijn. Omdat het aantal slacht offers de laatste tijd onrustbarend gestegen is in deze maand gebeurden er op één dag 16 ongelukken heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken besloten nogmaals een grote waarschuwingscampagne te be ginnen. Op verschillende plaatsen in ons land zullen in een aantal zaken stands of étalages worden ingericht, die het publiek wijzen op het gevaar van gevonden munitie en projectielen. Voor de K.R.O.-microfoon zal in het jeugdhalfuur een serie propa gandistische hoorspelen gebracht worden. Op deze wijze hoopt men iedereen te be reiken, vooral de jeugd, want 86% van de slachtoffers zijn kinderen tussen 12 en 18 jaar. Emissie Gerritsen en Van Kempen Door de uitgifte van 300 gewone aandelen aan toonder, elk groot f 1000 nominaal, voor de helft delende in de winst over 1948 en ten volle in de winst over de volgende boek jaren. uitsluitend voor houders der thans uit staande gewone aandelen in de verhouding van 1 nieuw aandeel op twee oude aandelen, tot de koers van 150 procent, gaat de N.V. Koninklijke Nederlandse fabriek van gouden en zilveren werken Gerritsen en Van Kem pen te Zeist over tot uitbreiding van haar geplaatst kapitaal. Inschrijfdatum 23 Augus tus. Emittenten Rotterdamse Bank N.V. en de Twentse Bank N.V. Stortingsdatum 30 Augustus. Donderende kanonschoten en beierende klokken zullen het grote moment inluiden In aansluiting op hetgeen reeds gemeld is over het ceremonieel ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana kunnen thans de volgende bijzonderheden worden medegedeeld over het gebeuren op de morgen van de 6de September. Om 8 uur zullen 101 kanonschoten, af gevuurd door onze oorlogsschepen die dan op het IJ gemeerd liggen, de luidende kerkklokken en het spel van het carillon op de toren van het paleis aankondigen, dat de dag der inhuldiging is aangebroken. Tegen 10 uur zullen de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal zich naar het paleis op de Dam begeven om vandaar te voet in cortège naar de Nieuwe Kerk te gaan. Kort daarna, tussen 10 en 10.30 uur, volgen langs de zelfde weg de groep van leden van de Raad van State, de groep delegaties van overzeese gebieds delen en de groep ministers. Tenslotte worden tegen 11 uur de moeder van de nieuwe vorstin met de oudste twee prin sesjes en prinses Armgard verwacht. In tussen is in het kerkgebouw na voorlezing van het Koninklijk Besluit waarin de volksvertegenwoordiging is bijeen geroe pen tot een openbare en verenigde ver gadering de commissie benoemd welke Hare Majesteit aan de deur der kerk zal ontvangen en haar naar de troon zal ge leiden. Om 11 uur zullen 35 saluutschoten van de vloot aankondigen, dat het grote moment is aangebroken. De klokken zullen beieren wanneer de vorstelijke stoet het paleis verlaat en als de Koningin naar buiten treedt en onder de traditionele met vissersnetten overdekte pergola naar de kerk gaat, zal het muziekcorps van de erewacht der studentencorpora welke voor het paleis staat opgesteld een couplet van het Wilhelmus spelen, terwijl door de ere wacht de voorgeschreven eerbewijzen worden gebracht. In de kerk Wanneer de vorstin het kerkgebouw be treedt, preludeert het orgel het Wilhelmus. De commissie van ontvangst begeleidt Koningin Juliana en Prins Bernhard naar het troonplatform en terwijl vorstin en haar gemaal hun plaatsen innemen en het gevolg zich achter en aan weerszijden van hen schaart, wordt ons volkslied overge nomen door het Amsterdams Toonkunst koor onder leiding van Eduard van Bei- num. dat zich in de koorruimte zal hebben opgesteld. Drie coupletten van het Wilhel mus zullen door Toonkunst (dus zonder medezang van de andere genodigden) ten gehore worden gebracht. Hare Majesteit, gezeten zijnde, spreekt dan een korte rede uit en verheft zich ver volgens van haar zetel om de eed op de Grondwet af te leggen: „Ik zweer aan het Nederlandse volk, dat ik de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied van de staat met al mijn ver mogen zal verdedigen en bewaren, dat ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van al mijne onderdanen zal be schermen en tot in standhouding van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, zoals een goed Koning schuldig is te doen. Zo waar lijk helpe mij God Almachtig." Eed der Staten-Generaal De eedsaflegging wordt door de aan wezigen staande aangehoord. Nadat de Koningin haar zetel weer heeft ingenomen en een ieder dit voorbeeld heeft gevolgd, houdt de voorzitter van de Staten-Gene raal, staande voor de troon, een korte toe spraak. waarna hij de volgende plechtige verklaring aflegt, die vervolgens door hem en elk der leden, hoofd voor hoofd, beves tigd wordt: „Wij ontvangen en huldigen in naam van het Nederlandse volk en krachtens de Grondwet U als Koningin. Wij zweren (beloven), dat wij uwe onschendbaarheid en de rechten Uwer Kroon zullen hand haven, wij zweren (beloven) alles te zullen doen wat goede en getrouwe Staten-Gene raal schuldig zijn te doen. Zo waarlijk helpe ons God Almachtig" (Dat beloven wij"). Na de woorden van de voorzitter leest de griffier der Eerste Kamer de namen der leden van beide Kamers af, naar de volg orde van de presentielijst. Eén voor één spreken de leden staande voor hun stoel de woorden „zo waarlijk helpe mij God Almachtig" of „dat beloof ik". Wanneer allen de eed of belofte afgelegd hebben verkondigt de oudste koning van wapenen, rechts van de troon, de scepter zwaaiend: „Hare Majesteit Koningin Juliana is ingehuldigd", driemaal gevolgd door een „Leve de Koningin". Ban geopend De herauten van wapenen begeven zich met hun trompetters buiten het kerkge bouw, de trompetters openen de ban. waarna de oudste heraut van wapenen uitroept „Hare Majesteit Koningin Juliana is ingehuldigd", gevolgd door een driewerf „Leve de Koningin." Vervolgens wordt de ban gesloten. Het zal dan omstreeks half een in de middag zijn. De stoet wordt weer gevormd en de herauten van wapenen nemen hun plaats aan het hoofd daarvan in. Uitgeleide gedaan door dezelfde com missie verlaten Koningin en Prins in deze stoet de kerk terwijl het toonkunstkoor gezang 184 „De Heer is mijn Herder" in zet. De erewacht op de Dam bewijst op nieuw de eerbewijzen en nogmaals klinkt buiten een couplet van het Wilhelmus. Ten paleize teruggekeerd begeven zich de herauten van wapenen met hun trom petters naar het balcon om met trompet geschal de komst van Hare Majesteit aan te kondigen. En wanneer dan Koningin Juliana en Bernhard, Prins der Nederlan den, het balcon betreden zullen hebben, laten wij gaarne aan de fantasie van de lezer over hoe de menigte op de Dam daar op zal reageren. Nader vernemen wij, dat bij de inhul digingsplechtigheid Portugal vertegen woordigd zal worden door de Portugese ambassadeur te Londen, de hertog van Palmella als ambassadeur in bijzondere zending. Voorts worden verwacht missies van de Paus, Ierland en Griekenland. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg in Augustus 1.054.726 tegen 1.043.927 op 1 Juli. Expositie van de lange tveg van on- tot volmondigheid (Van een eigen verslaggever) De tentoonstelling „De Nederlandse vrouw 18981948", die ter gelegen heid van het regeringsjubileum van de Koningin van lieden af tot 30 Septem ber in de Houtrusthallen in Den Haag wordt gehouden, bergt een aantal tegenstellingen in zwart en wit in zich, dat aanleiding kan geven tot belang wekkende beschouwingen over de vrouwelijke ziel. Men kan op deze expositie in schrille contrasten de antl-Makassar-inte- rieurs van 1898 naast de Bruynzeel- keukens van onze dagen, de „wel gevulde kasten" van 1940 en dc leeg geplunderde woningen van vijf jaar later en de crinolicntjes van groot moeder naast de plastrons van de kleindochter zien, maar ook het levens werk van Henriëtte Roland Holst bij de bakvis-romannetjes van Ro van Oven of een Scheveningse nettenboet- ster nevens een benzinepomp-juffrouw aanschouwen. Deze scherpe tegenstrijdigheden kunnen enerzijds het voordeel hebben het betoog te vereenvoudigen en voor een groot pu bliek toegankelijk te maken, aan de andere kant loopt men het gevaar, dat men in algemeenheden vervalt, die ieder contact met de werkelijkheid missen. Aan dit ge vaar is de eerste afdeling „De vrouw in het gezin" niet ontkomen. Gesuggereerd wordt, dat het conventionele interieur van 1900 allerwege heeft afgedaan en alle Ne derlandse huisgezinnen met blank-eiken ameublementen zijn toegerust. Dat de sociale belemmeringen voor vele gezinnen zo groot zijn, dat van aanschaffing van een rationeel en smaakvol meubilair nooit sprake zal zijn, wordt verzwegen. De tentoonstelling is in elf afdelingen verdeeld: Vrouwen verenigen zich, De vrouw in het gezin, de vrouw in de oor log, De vrouw in Staat, en Politiek, De vrouw en de kunst, De vrouw met acade mische opleiding. De vrouw in opvoeding De kleine wereld In den Haag stapte onlangs een vijf jarig jongetje met f 2,50 in zijn handje naar een winkel om boodschappen te doen voor zijn moeder. Onderweg werd hij aangesproken door een meisje, dat hem na wat heen en weer praten de f 2,50 afhandig maakte. Inplaats van huilend naar zijn moeder te lopen, volgde de vijfjarige E. het meisje en zag haar verdwijnen in een perceel aan de Maastrichtsestraat. Toen hij zich het huis goed in het geheugen geprent had, ging hij terug naar zijn moeder die op zijn verhaal direct de politie in de arm nam. Bij con- j frontatie herkende hij het meisje. 7,ij bleek dertien lentes te tellen.... Bij nader l onderzoek haalde de politie uit haar poppen- I wieg nog meer geld te voorschijn, dat zij j door kleine diefstallen verkregen had. Enthousiaste gedelegeerden op advocaten-congres De voorzitter van het internationale juristencongres in het Vredespaleis in Den Haag, mr. J. Drost uit Rotterdam, ver klaarde gisteren, dat hij vele complimenten van buitenlandse gedelegeerden heeft ge kregen over de voorbereiding en organi satie van dit congres en over de grote gast vrijheid, die Nederlandse juristen aan hun confrères uit den vreemde bewijzen. De gedelegeerden waren in het bijzonder enthousiast over de ontvangst in de Rid derzaal hun bereid door de minister van Justitie mr. Th. R. J. Wyers. In de sectiebijeenkomsten werd gespro ken over een plan van prof. dr. R. P. Cle- veringa om tot oprichting van een inter nationaal hof voor maritieme- en lucht vaartzaken te komen. Dit plan vond leven dige bijval en werd druk besproken. Mr. E. von Saher gaf zijn visie op het prijsrecht van schepen in oorlogstijd. Hij acht het juist dit prijsrecht onder geallieerden aan dezelfde procedure te onderwerpen. Op het gebied van prijsrecht en oorlogsrecht bepleitte hij in het bijzonder maatregelen ter bescherming van mensen, die in tijd van oorlog alleen in technische zin vijand zijn. In een andere sectievergadering ontstond levendige discussie rond het vraagstuk van de opleiding van advocaten. Men was het er over eens, dat na universitaire opleiding een jurist een leertijd bij een gevestigde advocaat dient door te maken. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST Naar Nederlands-Indië vertrekt op 20 Augustus het m.s. „Oranje". Hiermede kan zeepost worden ver-zonden, mits deze uiterlijk 18 Augustus ter post bezorgd wordt. Naar Suriname vertrekt op 1 September het m.s. „Hera" en naar de overige over zeese gebiedsdelen in de West vertrekt op 31 Augustus het m.s. „Hestia". Met beide schepen wordt zeepost naar deze bestem mingen verzonden. Het verdient aanbeve ling de stukken twee dagen te voren ter post te bezorgen. BANKBILJETTENCIRCULATIE SLINKT. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de bankbiljettencirculatie is geslonken met 17.000.000 en de munt- biljettencirculatie met 1.500.000. en onderwijs, De vrouw in beroep, bedrijf en sociaal werk, De vrouw in het kerkelijk leven, De vrouw en de sport, en tenslotte De vrouw en de mode. In al deze secties is getracht het verband tussen de regering van Koningin Wilhel- mina en de ontwikkeling van het vrouwe lijk element in de maatschappij te symbo liseren. Dat geschiedt bijvoorbeeld in de eerste, „De vrouw in het gezin", door een collectie foto's van de Koninklijke familie, bij „De vrouw en de sport" komt men terecht via een corridor, waarlangs op nemingen van de twee geliefde takken van sport der jubilerende vorstin zijn aange bracht: paardrijden en schaatsen. Er wordt op deze expositie, die naar een ontwerp van de architect Henri C. Pieck werd opgebouwd, met de moderne voor lichtingsmiddelen: beeldstatistiek en foto, dikwijls op geslaagde wijze droge stof tot leven gebracht. Wij denken bijvoorbeeld aan „De vrouw in Staat en Politiek", die een dorre opsom ming van jaartallen en feiten had kunnen worden, indien de samenstelsters minder begenadigd waren geweest met de gave van de humor. Nu ziet men langs 'n grillige curve, die de lotgevallen van de vrouw in het staatsbestel uitbeeldt, de woorden „In spin de bocht weer in, uit spuit de bocht weer uit", hetgeen tussen zoveel dood ernstige lectuur bevrijdend werkt. Een ander voorbeeld: In de moeilijke weg tussen „De vrouw medezeggenschap?" (19QD) en 't voor-ontwerp-Romme (1937): „De gehuwde vrouw mag niet werken voor haar dagelijks brood", treft men een caricatuur aan van 1913: „Zou de Kiezeres nog trouwen?" De politieke partijen (ook de groeperin een van voor de oorlog als Vrijzinnig- en Sociaal-Democraten) zijn met stands ver tegenwoordigd. Tegenstellingen ook hier: terwijl K.V.P., P. v. d. A. en V.V.D. zich uitputten in materiaal, dat de belangrijke invloed van de vrouw in hun organisaties moet demonstreren, volstaan de A.R. en de C.H.U. met de teksten „Gods woord het eeuwige licht" en „God regeert". Deze afdeling culmineert in „De vrouw en de vrede", waar het profetische „De zachte krachten zullen zeker winnen" staat naast de harde werkelijkheid „Macht en moraal bouwen samen de Staat en maken Geschiedenis". Doch beide uitspraken wor den overkoepeld door het rustïg-zakelijke woord van onze Landsvrouwe: „Mij is geen reden bekend, waarom vreedzame regeling niet de uitsluitende methode zou zijn om internationale geschillen te beslechten". Kunstenaressen In „De vrouw en de kunst" trekt een collectie tekeningen, schilderijen en beeld houwwerk de aandacht. Doeken van Lizzy Ansing'h, Suze Bisschop-Robertson en Charley Toorop wisselen af met plastiek van Marianne Gobins en Charlotte van Pallandt, Gré Rueb en anderen. Muziek, toneel en dans werden evenmin vergeten en de architect Hanneke Schroder gaf zich veel moeite er een geheel van te maken. Madame-la-Mode Het zeer fraai verzorgde domein van de Sport, dat het vooral van de foto's moet hebben, gaat via een geestig diorama „de ontwikkeling van het strandleven" zon der rekening te houden met beperkende bepalingen! over in de laatste en met het nogal overladen departement „De vrouw in beroep en bedrijf" uitgebreidste afdeling: De mode. Het begin en het einde van de 50-jarige regeringsperiode van de Koningin tonen ook hier een overeenkomst door contras ten. In het Kroningsjaar zag men een dui delijke tegenstelling tussen aesthetische en hygiënische kledij; in het jeubileumjaar maakt men onderscheid tussen practische kledij voor het werk en uitgaanskleren, waarin het aesthetische element over heerst. Een ding is zeker, de vrouwen mogen in deze halve eeuw dikwijls perioden van zware zorgen hebben gekend, hun belang stelling voor het verschijnsel „Mode" werd er niet door aangetast. Vrouw, verzet, victorie Zware zorgen! Dan denkt men allereerst aan de vijf schrikkelijke oorlogsjaren, die achter ons liggen. Jaren, waarin de vrouw, beter dan welke tentoonstelling ooit kan doen, haar gelijkwaardigheid met de man bewees. En het is zeker niet toevallig, dat op deze expositie juist „De vrouw in de oorlog" tot een indrukwekkende, beklemmende manifestatie werd. Hoog rijst boven de armzalige puinhopen met de verwrongen ijzeren ledikanten de figuur van de Moeder, die haar kind be schermt tegen het onheil. „Vrouw, Verzet, Victorie" is haar devies en in een hoek van de zaal staat nog een ander, gesymboliseerd door het beeld, dat Gerrit Jan van der Veen maakte ter nage dachtenis van de feministe Wilhelmina Drucker: „Vrouwen, houdt de fakkel brandende". Een leuze, die, zoals in de catalogus wordt opgemerkt, ver uitgaat boven femi nistische ideeën alleen. De vrouwen met haar ongebroken geest kracht, haar uithoudingsvermogen en haar gave van niets nog iets te maken, waren belangrijker voor het moreel en het licha melijk welzijn van het gehele volk, dan ze zelf wel gedacht hadden. En hierdoor alleen reeds heeft deze expositie recht van bestaan. 28. Intussen worstelde de oude Nick Nugget j stortte Nugget achter Parula aan, naar beneden.een stem naast hem en toen hij opkeek, zag hij, met Billy Bulk, maar, zoals we al vaker hebben Hij viel cn viel cm viel. cn er zou beslist een dat Panda's hoofd eveneens uil de struiken gezien, was dat geen partij voor hem. De ban- akelig ongeluk gebeurd zijn, wanneer hij niet stak. „Hoe is hel mogelijk!?", mompelde de diet was veel sterker en daardoor was het een in een dicht struikgewas was terecht gekomen, i oude goudzoeker. „We leven nog! Wat een klein kunstje voor hem om de oude goudzoeker Dit brak zijn val en na een paar ogenblikken I wonder! Overigens zijn we verder van huis dan over de afgrond te duwen. Met een hese gil kon hij dan ook zijn hoofd weer oprichten. ooit, want de kaart krijgen wc nu nooit meer!" Waar ben ik?", steunde hij. Benedenzei li Inleiding tot de Dramatologie dot „D Hanno van Wagenvoorde, uitgeverionge H. J. Paris, Amsterdam, 1948. p:ns Het is te betreuren dat Hanno van Wages'eIT^' voorde, die het toneel uit practische ervj i>e ring zowel als theoretisch onderzoek ken ^n> zijn theaterwetenschappelijke studie van c Doec aesthetische basis van de dramatiek niet voc leger een breder publiek heeft bestemd. Zijn leei wcc< zame beschouwingen over het ironisch asped. ,eiJ en het spelrhythme blijven voor de gemij delde schouwburgbezoeker, die zijn critisch11 appreciatie zou willen verstevigen, eve'aar ondoorgrondelijk als een dissertatie ove iada Kant of Hegel. Daarmede wil natuurlijk niesivon ten nadele van deze voor vaklieden met enig Aan goede wil belangwekkende terreinve; kenning worden beweerd. Vermeldenswaardig is evenwel dat Vafr Wagenvoorde (in navolging van Pudowkic lioe' geen redenen kan vinden om de filmkun- buiten de dramatiek te systematiseren. In,H mers, betoogt hij. de montage maakte h», rhythme van de film uit en hier bevindt zitjl de' vitale beweging van de filmischjlj dramatiek. [IJ Het is te hopen dat Hanno van WagesjM voorde uit dezelfde door hem met indukweHlj kende ijver verzamelde schat van studiifl materiaal ook eens de populaire uiteenzetti™ zal puren, die zeer welkom zal zijn. JU DAVID KONINqB te huur „The Indiana", Zijlweg 111. Tel. 178" i AdvJ OPINIE-ONDERZOEK Ei oh Woningnood wordt ergei meent het publiek Een derde van het publiek in ons land ondervindt moeilijkheden door het tekort aan woningen. e| Voor de derde keer vroeg het Nederland oor Instituut voor de Publieke Opinie aai nek mannen en vrouwen in alle delen van he ing land: i d „Ondervindt U persoonlijk moeilijkhedes ijk door het gebrek aan woningen?" jfde De antwoorden: In Augustus 1946: 33 met woning moeilijkheden. April 1947: 36 met woningmoeilijk^an heden. Nu: 31 met woningmoeilijkheden. (Afwijkingen van enkele procenten zijner bij enquêtes onder enige duizenden per an- sonen van geen betekenis. Alle drie duloe bovenstaande uitkomsten betekenen, dat N ongeveer een derde van de bevolking last Ün, van het huizentekort ondervindt). Uit de antwoorden op N.I.P.O.'s vraag „Welke zijn die moeilijkheden", blijkt dat 14 zit met vrijwillige of gedwongei samenwoning; 4 kan trouwplannen niet uitvoeren omdat woning ontbreekt; 9 is te klein behuisd, woont in nood' 18 woning, slecht behuisd e.d.; 4 diverse andere klachten; 31 met woningmoeilijkheden. Ook deze cijfers wijken weinig af van dl D uitkomsten van vorige peilingen. Allee! ld. werden nu slechts enkele gezinnen aange troffen in beschadigde huizen, schuren stallen e.d., ruim een jaar geleden sameai8l nog 4 ;r De toekomst ziet men echter somber in. 53 van alle ondervraagden antwoordt: „De woningnood wordt erger", vraag: „Wat vindt U. wordt de woningnocw erger of minder erg?" (29 meent minder erg, 24 heeft geen oordeel). Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staa||Jj van faillissement verklaard: Jac. van Splunter, wonende te Haarlem mermeer, Sloterweg 893. Rechter-commis- saris: mr. N. Smits. Curator: mr. A. G. H H. Roeffen, advocaat en procureur te Aak '5t meer. fai De nalatenschap van R. Slot, bakker,re laatstelijk gewoond hebbende te Bloemen- a, daal, Bloemendaalseweg 12. Rechter-com- f{ missaris: mr. N. Smits. Curator: mr. R. C *a Bakhuizen van den Brink, advocaat en pro- -e cureur te Haarlem. J. J. de Jong, wijnhandelaar, wonende tl Zaandam, Hogendijk 108, aldaar zijn be drijf uitoefenende onder de benaming fir ma H. de Vogel. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. H. M. C. Dekhuijzen, advocaat en procureur te Zaandam. Philippus Rost, winkelier, wonende li Haarlem, Kampervest 1. Rechter-commis-5 saris: mr. N. Smits. Curator: mr. M. va! it Eek, advocaat en procureur te Haarlem. H. J. Meijer, winkelier-schilder, wonen- a de te Nieuw-Vennep. gem. Haarlemmer- meer, Venneperweg 550. Rechter-Commis-IK saris: mr. N. Smits. Curator: mr. A. G. H. ft it Roeffen, advocaat en procureur te Aals- a meer. SPIONNAGECOMPLOT TE BANDOENG^ Volgens een mededeling van de dienst ra Legercontacten heeft de militaire veilig-l heidsdienst in samenwerking met civiel! politie een spionnagecomplot ontdekt ops een militair bureau te Bandoeng. Het waJÜi bekend, dat op dit bureau elementen werk-p ten, die deel uitmaakten van een organi satie, welke in verband met het toekom stige plebisciet ondermijnende propagandi voerde volgens door Djokja aangegevö richtlijnen, aldus Legercontacten. Tamelijk. Een eenzame passagier in eea Noors watervliegtuig, ambtenaar val het ministerie van Justitie, schoot tij* dens de vlucht de piloot in zijn hals De laatste zag kans het vliegtuig uit een duikvlucht op te halen, hoewel hil even zijn bewustzijn verloren had. Hij maakte een nooddaling op het water «0 redde zijn aanvaller nog van de ver drinkingsdood. De piloot zeide later. „Indien dit een poging tot zelfmoori was, dan was het een tamelijk egoïsti sche daad". Thuisblijver. Aan de Hertog van Berwyck y Alva, een nakomeling van de be ruchte hertog van Alva, die voor dt tentoonstelling van de vrede van Mun ster in het Prinsenhof te Delft enkel! expositiestukken had afgestaan en m verband hiermede een reis naar Neder land zou ondernemen, is door de Spaan se regering een uitreisvergunning ge weigerd.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2