'«(Mevrouw Van den Anker-Doedens gehuldigd speciaal Bericht Kort en Bondig WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD „De boottrein uit Hot.v van Holland heeft (ongeveer anderhalf uur vertraging" werd Dinsdagavond om halftïen op het Haar- c lemse Station afgekondigd. Daar waren ^bestuursleden van kanoverenigingen bij- enten, om mevrouw L. van den Anker dffloedens hartelijk te verwelkomen, ter ge- 'oojjegenheid van het behalen van het fraaie *%icces bij de Olympishe Spelen. Geheel [teleurgesteld waren de wachtenden toch Let, want zij wisten zeker, dat de kano- Ivaarster met de boottrein zou meekomen, .adat er Zaterdag-, Zondag- en Maandag- iet(ivond tevergeefs naar haar was uitgezien. ligfAan ingewijden was het bekend, dat mevr. 'er[Van den Anker des morgens, gelijk met de indere leden van de Nederlandse kano- was gepasseerd. Maat- Ecn regen van confetti daalde op onze Olympische kano-vaarster neer, toen mevrouw Van den Anker-Doedens Dinsdag ss avond Stoop's Bad bereikte. egelen voor een huldiging waren er echter nd oor deze morgen niet getroffen en op ver- aai oek reisde zij door naar Amsterdam. Later hel rog zij naar Den Haag, om daar des avonds de boottrein te stappen. Dan kon zij ge- iealijk aankomen met haar echtgenoot en iden van kanosportverenigingen, die als wpporters naar Engeland waren geweest. Buiten het Station stonden dames en leren van „Trekvogels" en de Haarlemse jk^anovereniging met de peddels gereed en jachtten met ongeduld. Tegen elven kwam ie boottrein binnen en de kanovaarster djAerd gehuldigd door de besturen van de er-anoverenigingen door het aanbieden van di loemen. dal Na de haag van peddels gepasseerd te lasl iin, stapten mevrouw Van den Anker en «nan School-, Buurt en 3ranje Verenigingen [ebt U moeilijkheden met de versiering voor d(ekomende reestdagen. „The Indiana Works" jejld. Plastic-industrie, kantoor Haarlem, Zijl- «e,eg 111, tel. 17877 levert U direct af fabriek it voorraad vlaggen en vlaggetjes van de ^rootste tot de kleinste. Wimpels, rood-wit- ien!auwe kinderschortjes enz. enz. tegen onge- end lage prijzen. (Adv.) Motie van afdeling Haarlem Alg, Militaire Pensioenbond .De afdeling Haarlem van de Algemene aal|S!ilitaire Pensioenbond heeft in een dezer isgen gehouden vergadering in een motie, lie ter kennis gebracht zal worden van de llnister-president en de leden der Tweede ïamer, haar leedwezen uitgesproken over 'iet lange uitblijven van de behandeling "an de wijzigingen der militaire pensioen wetten, aangedrongen op een spoedige be- tandeling van deze wijzigingen en aange drongen op het verlenen van een voorschot, loals ook in vorige jaren het geval is ge- r0* peest. De heer F. v. Woudenberg overleden bé< fir* 011 In de ouderdom van 68 jaar is over riden de heer F. van Woudenberg te Aer- lenhout, die vroeger een modemagazijn in I' Hilversum geleid heeft. Hij was een der tprichters van de zwemvereniging „De teltter" en maakte deel uit van het bestuur sr plaatselijke vereniging voor vreemde- sn- ingen verkeer. Toen de heer Van Woudenberg zich in )33 uit de zaken terugtrok, vestigde hij ft ich in Aerdenhout. Het reclasseringswerk ils« ad zijn belangstelling en voor de ver- tiiging „Pro Juventute" en later voor de lideling Haarlem van het Nederlandse Ge nootschap tot reclassering, waarvan hij lid nst ran het bestuur was, heeft hij veel goeds ig- edaan. el! Vrijdagmiddag om halfdrie zal zijn stof- op slijk overschot op de Nieuwe Algemene val begraafplaats aan de Bosdrift te Hilversum rk- er aarde worden besteld. Burgerlijke stand van Haarlem HAAftLEM. 17 Augustus 1948 GEHUWD: 17 Aug.. P T. H. Creemers en P. van Geldorp; F. C. Smit en C. J. de egt, BEVALLEN van een zoon: 14 Aug., W. Por- ilijnKornmann: 16 Aug., M. C Neeskens <>erlemans; A. van OoijenTerol: P. J. de taaffMoerkerken: N de VriesGroos: A. Wolfvan Gent: 17 Aug., G. Hamans Skhof; M. E. HoedemakerTrotts. .BEVALLEN van een dochter: 14 Aug.. L. lijwegen—Kamphuis: 15 Aug.. C. Rees— laschwinkel: M. BroertjesBochhoven; L C. van Itallie—Kruijf: 17 Augustus, MoonenAntonisse; G. Meijerde lerk; J. A. M, KottmanJansen; H. E toekhuizenGrimbergen: D. M. H, Bert- lm—Kohlschein. OVERLEDEN: 15 Aug.. A. Kat. 85 j„ Seho- üsingel; J. de Bruin, 56 j., Brouwersstraat: J, van Weelvan Deursen, 48 j., 'Zomer- ttart. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 18 AUGUSTUS City: „Pantoffelhelden". 14 j„ 2. 7. en 9,15 ur „Little Miss Broadway", alle leeft., 10.30 4.15 uur. Spaarne: „Watt en half Watt", He leeft.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Waternimf", alle leeft,, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur ilace: ..Tonight and every night", 14 j„ 2. 15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Sneeuwwitje en if zeven dwergen", iedere leeft., 2, 4.15 7 en '15 uur. DONDERDAG 19 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Bioscopen: «iddag- en avondvoorstellingen. familieleden in een rijtuig. Van het plan, om via de Kruisweg, Kruisstraat, Krocht, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Zijl- weg en Julanalaan het Stoop's Bad te be reiken, werd door de regen en het late uur afgezien en langs de Verspronckweg werd Overveen bereikt. In de versierde gym nastiekzaal van Stoop's Bad, waar kano vaarsters, kanovaarders, familieleden er kennissen bijeen waren, zijn toespraken gehouden, o.a. door de heren P. Schultink, directeur van het bad, G. Walman, namens „De Trekvogels", J. Kuperus, namens de Haarlemse Kanovereniging en J. Verwil- ligen, die het district Noordholland van de Nederlandse Kanobond vertegenwoordig de. Ook buurtgenoten van het echtpaar Van den Anker bleven niet achter, om de winnares van de zilveren medaille te hul digen. Aanrander aangehouden De Bloemendaalse politie heeft gisteren een man in hechtenis genomen, van wie bekend is, dat hij in het afgelopen jaar geregeld vrouwen en meisjes in Haarlem en omgeving heeft aangerand. Hij noemt zich valselijk Bob Krijger, is 27 jaar oud, heeft een flink postuur, rossig haar en m de nek enige littekens, die waarschijnlijk van steenpuisten afkomstig zijn. De Bloemendaalse politie zou gaarne zien, dat zij, die inlichtingen over de aan gehoudene kunnen verstrekken, zich tot haar wenden. j. H. van Leyden f In de ouderdom van 84 jaar is overleden de heer J. H. van Leyden, rustend hoofd van het Instituut „Oranje Nassau", destijds gevestigd aan het Nassauplein. Vele jaren heeft hij dit instituut geleid. In 1929 moest de heer Van Leyden zijn functie neerleggen wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De overledene was zeer gezien bij ouders en leerlingen. De heer Van Leyden heeft in de loop der jaren vele functies verricht. Een groot aan tal jaren was hij ouderling van de Neder lands-Hervormde gemeente van Haarlem en maakte deel uit van het classicaal be stuur. Verder heeft hij vroeger o.a, zitting gehad in het bestuur van de afdeling Ken- nemerland van de Vereniging van Christe lijke Onderwijzers(essen) en van de afde ling Haarlem en omstreken der Neder landse Zendingsvereniging. Zaterdagmorgen om twaalf uur zal zijn stoffelijk overschot op de Algemene Be graafplaats aan de Kleverlaan ter aarde worden besteld. Vorming van buurtgroepen voor vrouwen De vrouwengemeenschap „Geluk door Geestelijke Groei" zal trachten in samen werking met het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen buurtgroepen te vormen van de vrouwen der speeltuin- leden. Een eerste proef op dit gebied zal worden genomen met de speeltuinvereni ging „Buitenrust". Einde September zal in het clubhuis aan de Kampersingel een huiselijke bijeen komst worden gehouden, waar een winter- programma zal worden samengesteld. Riolering is niet verstopt Wij ontvingen een klacht van een lezer over het niet wegtrekken van het regen water in de straten en onder de viaducten, hetgeen hij weet aan het niet voldoende doorsteken en schoonhouden van rioolput- ten en afvoerleidingen door de Haarlemse gemeentereiniging.. Bij informatie bij de directie der Ge meentereiniging bleek ons, dat dit euvel niet te wijten is aan een verwaarlozing van het noodzakelijke onderhoudswerk. Eer der moet gedacht worden aan de mogelijk heid, dat het rioolstelsel een plotselinge aanwas van het regenwater onvoldoende kan verwerken door een te geringe capa citeit. De Gemeentereiniging heeft op bepaalde plaatsen, die bekend staan om hun over stromingen, zoals Rijksstraatweg, Zaanen- laan, Dreef, de Bolwerken, een onderzoek ingesteld. Daarbij is komen vast te staan, dat de rioleringen in orde waren. Mr. Creniers te Londen De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, die te Londen vertoeft op doorreis ndar Derby, heeft, volgens Reuter, op een receptie aldaar de Westeuropese Unie een ideaal genoemd, dat niet dan over vele jaren bereikt zou kunnen worden. Hij zeide, dat er een fun damenteel verschil van opvattingen be stond tussen Groot-Brittannië, Frankrijk, België en Duitsland, zo groot, dat het Ne derlandse en het Britse volk meer met elkaar gemeen hadden dan Nederland en Frankrijk, ook al is het contact op het vasteland gemakkelijker. Programma orgelbespeling Henk Lasschuit zal Donderdagmiddag van 1516 uur op het orgel van de Grote Kerk het volgende programma ten gehore brengen: 1. Introduction and Allegro, J. Stanley; 2. Praeludium en fuga d kl. t., J. S. Bach: 3. Kc^aalvoorspel: „Christ, unser Herr. zum Jordan kam". J. S, Bach; 4. Passacaglia: ..Jesu, meine Freude". S. KargElert; 5. Can- tilène. A. Marchant; 6. Variaties over „Wei- nen, klagen, sorgen, sagen" van J. S. Bach, Liszt. Het St. Bavo-carillon Reinoud Heering voert Donderdagavond 19 Augustus van 8 tot 9 uur het volgende pro gramma uit: 1. Rondeau, M. v. d, Gheijn; 2. a. Vreugd en deugd mijn lot verheugt: b. 't Is de ba- zinne; c. Wij zijn al bijeen, Oud. Ned. Lied.: 3. Menuet I en II. J. L. Kreps (1713—1780L 4. a. Het liedje van den Bergenaar. Th. Loots; b. O. Zomer. J. C, Andreae; c. Aan Brabant. J. A. Maassen; 5. Giga, A. Corelli; 6. Serbend, G .v. Steemvick; 7, Fughette op „Merck toch hoe Sterck". Staf Nees. 8. a, Ne keer dat ik achter de baan kwam gegaan. C. van Rennes: b. Mij spreekt de blomme een tale. C. van Rennes; c. Wiegedeuntje. C. van Rennes; 9 Het was een maghet suiver en net, Bew. A. Peters; 10. Improvisatie over Gez. 119, HONDS EINDE Dinsdagavond werd een P.T.T.-besteller op ?n motorfiets, die op de Nassaulaan reed, door een hond aangeblaft. Toen er even later bovendien een autobus aankwam, sprong het dier voor de motorrijder en werd over reden. De hond kon nog het huis van zijn baas. een groentenhandelaar aan de Nassau laan. bereiken en viel daar dood neer. De P.T.T.-besteller was gevallen en kreeg schaafwonden HOUTHANDELAAR GEARRESTEERD De Haarlemse recherche heeft de 54-jarige Houthandelaar M. R. in verzekerde bewaring gesteld. R, wordt ervan verdacht een ongedekte chèque ter betaling van een door hem ge kochte fiets te hebben afgegeven. De fiets had hij inmiddels weer verkocht. Défilé op 6 September van verenigingen en corporaties Om uitdrukking te geven aan de vreugde over de troonsbestijging van H.M. Koningin Juliana op 6 September zal het Centrum Comité Koninginnedag alle Haarlemse verenigingen en corporaties in staat stellen, uiting te geven aan hun verknochtheid aan het Huis van Oranje. Daartoe wordt in de middag van 6 Sep tember een défilé gehouden voor de burge meester als vertegenwoordiger van de Kroon. Verenigingen en corporaties die aan dit défilé wensen deel te nemen door middel van hun besturen of van deputaties, komen te 14 uur bijeen op de Gedempte Oude Gracht tussen Gi^te en Kleine Hout straat waar de stoet zal worden geformeerd. Medewerking zullen verlenen de bands van de Nederlandse Padvindersvereniging district Haarlem en de muziekverenigingen Apollo", „Euphonia" en „Sursum". Op gave van deelneming vóór 3 September bij een der onderstaande adressen: J. van Maris, Barrevoetestraat 19; Wensing's Bureau, Tempeliersstraat 62 en F. Duijn, Jansstraat 16. De H.O V. met Ans Bouter De bekende pianiste Ans Bouter is so liste op het Zomerconcert, dat de H.O.V. op Vrijdag 20 Augustus zal geven. De H.O.V. onder Marinus Adam opent het concert met een uitvoering van de Ouverture in g kl. terts van Anton Bruck ner, waarna Ans Bouter. tezamen met het orkest, het 2e Pianoconcert van Rachmani noff ten gehore zal brengen. Het programma vermeldt tenslotte na de pauze de Symphonie No. 3 met orgel en piano van Saint-Saëns, waarvan de orgel partij gespeeld zal worden door Bets Ne- derkoorn, de dames Ans Bouter en Fran- cina Hinlopen zullen de vierhandige piano partij spelen. EXAMENS Handenarbeid. Te Haarlem zijn op 1617 Augustus' ge slaagd de dames: H. Aartsen. M. de Boer. W. Schmidt. L. I. Oudakker, C. M. Scheltema, H. W. Stronk, J. W. Huising, M. Visser, A. de Vries, T. A. M. Zijl. Teruggetrokken 1. Afgewezen 2. De examens zijn hiermede geëindigd. DAME VIEL UIT DE BUS Een vijftigjarige, in Haarlem logerende dame. zat gisteren in een juist van het Pla- netenplein vertrekkende bus, toen zij op het plein een paar familieleden ontwaarde. Zij liep naar de nog openstaande uitgang en werd in de bocht op straat geslingerd. Met een gebroken arm en een hersenschud ding is zij naar het Diaconessenhuis over gebracht. Melkhandelaar op de bon Het bedrijfschap voor Zuivel heeft het niet bij zijn bedreiging gelaten, dat er proces verbaal zou worden opgemaakt tegen Haar lemse melkhandelaren. omdat zij met de door hen getroffen vacantie-regéling de bepaling overtreden, dat iedere dag melk bij de con sument moet worden bezorgd. Gistermiddag hebben twee CCD'ers zich vervoegd bij de secretaris van de R.K. Melkverkopersvereni- ging „St. Joseph" en hem op de bon gezet. Wij tekenen hierbij aan dat het deze func tionaris is die enige tijd geleden namens de Haarlemse melkhandel om ontheffing van deze bepaling heeft verzocht. Inmiddels loopt de door het Bedrijfschap afgekeurde regeling nog steeds prima en er is tot nu toe leen enkele klacht binnengekomen. Jaarverslag Stork en Co. Blijkens het jaarverslag over 1947 van de machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo hebben zich vooral in het eerste halfjaar moeilijkheden voorgedaan, die een terugslag hebben gehad op de goede gang van zaken in het bedrijf. Het tweede halfjaar gaf een belangrijke verbetering te zien, waar door een regelmatiger productie mogelijk werd. Ernstige moeilijkheden moesten over wonnen worden door het teruglopen van de personeelsbezetting in begin 1947. De directie bepleit een minder hardhandige fiscale poli tiek op het bedrijfsleven, teneinde een gezon de zelffinanciering te kunnen bereiken. De achterstand in het machinepark werd inge haald, zodat in de tweede helft van 1947 voor het eerst weer van een regelmatige productie gesproken kon worden. De vooruitzichten voor het komende jaar zijn gunstig. De orderpositie is van dien aard dat, bijzondere stagnatie in de materiaal leveringen voorbehouden, een goed resultaat mag worden verwacht. Voorgesteld wordt een dividend van 6'/i procent op de preferente en 6 procent op de gewone aandelen uit te keren. Naphthaline-brand in zwavelzuur f abriek Gistermiddag is brand uitgebroken bij de Koninklijke zwavelzuurfabrieken Ketjen N.V. in Amsterdam-Noord. Reeds een half uur later was de brand bedwongen, dank zij het kordaat optreden van de fabrieks- brandweer, daarbij geassisteerd door de beroepsbrandweer, die eveneens spoedig ter plaatse was. Het bleek, dat als gevolg van een ongeluk met een lasapparaat, dat op zichzelf gelukkig geen ernstige gevolgen had,enige zakken naphthaline in brand wa ren gevlogen. De zakken brandden fel, maar lagen in de open lucht, zodat het vuur niet direct kwaad kon en de brandweer de gelegenheid had in te grijpen. De felle rookontwikkeling gaf het vuur echter een angstaanjagend aanzien. Opium-ordonnantie Ten aanzien van de opium-politiek van de Nederlands-Indische regering wordt van officiële zijde gemeld, dat gedurende de oorlog Nederland en Engeland overeen zijn gekomen het gebruik van opium geheel te verbieden. De desbetreffende ordonnantie trad voor Indonesië 6 Januari 1945 in wer king. De consequenties van deze ordonnan tie zijn, dat het bezitten, vervoeren, ver kopen van opium, alsmede de export uit Indonesië verboden en strafbaar is. Uitvoer van opium is in strijd met de nationale en internationale bepalingen. De mededeling voegt hieraan toe, dat van de zijde van de Nederlands-Indische rege ring onmogelijk kan worden toegestaan, dat haar internationale verplichtingen door de republiek worden genegeerd, zolang zij voor de nakoming van deze verplichtingen alleen verantwoordelijk is. WALI-NEGARA VAN OOST1SUMATRA NAAR NEDERLAND De Wali-Negara van Oost-Sumatra, Mansoer, zal 22 Augustus naar Nederland vertrekken om de jubileumfeesten bij te wonen. In Nederland zal hij onder meer besprekingen voeren en bezoeken brengen aan grote industriële firma's, in verband met de levering van materialen voor de ontwikkeling van de Oostkust van Suma tra. De Weli-Negara zal dè firma's Stork, Philips. Spoorijzer, Wilton Feyenoord, Con rad en Van Gelder bezoeken. Cocaine-handelaars voor het gerecht Enige lieden uit Amsterdam en Hilver sum hadden vorig jaar de hand weten te leggen op een partijtje cocaïne van 300 gram. De Haagse onderwereld bleek be langstelling te hebben voor deze waar en zo kwam er vorig jaar iemand naar Den Haag om de cocaïne voor 10 per gram te verkopen. De man kwam echter zonder geld en zonder cocaïne terug in Amster dam. Wel had hij een verklaring bij de hand, maar die klonk zo wonderlijk, dat de Amsterdamse opdrachtgevers hem ach ter slot en grendel zetten en aan een kruis verhoor onderwierpen. Toen hij echter bij zijn verklaring bleef, dwongen zij hem ten slotte naar de politie te gaan om daar te vertellen, hoe hij de cocaïne was kwijt geraakt. Op deze aangifte werden de Ha genaars E. van R. en S. M. gearresteerd. Gistermiddag stonden zij onder grote pu blieke belangstelling voor de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag terecht, ver dacht van oplichting en verduistering. Onderwereld-methodes. Getuige J. K. uit Amsterdam, was de man die met de cocaïne naar Den Haag was gegaan. Volgens zijn verklaring stonden Van R. en M„ die de cocaïne zouden kopen, op het station op hem te wachten. Samen waren zij op pad gegaan, doch onderweg was hen een rechercheur van politie achter opgekomen. Uit angst had hij toen de fles aan Van R. gegeven, die er mee was ver dwenen. Toen zij elkaar later weer ge vonden hadden, werd hem verteld, dat de politie de cocaïne toch nog achterhaald had. K. vertelde verder, dat hij uit vrees voor de gevolgen niet dadelijk naar zijn Am sterdamse opdrachtgevers was terugge keerd. Hij dook onder, maar werd na en kele dagen toch door hen gevonden, mee genomen en opgesloten. De beiie verdachten. Van R. en M„ noem den de verklaring van K. gelogen. Hun lezing luidde totaal anders. Zij hadden op de avond van de 8e November K. in een wanhopige stemming aangetroffen. Hij vertelde hen, zo zeiden ze, dat oplichters hem 250 gr. cocaïne hadden afhandig ge maakt en dat hij niet naar Amsterdam durfde terugkeren. Van R. en M. hadden zich daarop volgens hun verklaring bereid verklaatd voor tien gulden de man aan de Amsterdammers te vertellen dat zij er bij waren geweest toen een rechercheur van politie de cocaïne van K. had afgenomen. „Preventieve hechtenis" Getuige H. S. van D„ een der Amster damse opdrachtgevers, verklaarde, dat de Hagenaars dit inderdaad aan hem verteld hadden. Hij kon de cocaïne op het politie bureau vinden, hadden ze tegen hem ge zegd. Op de vraag van de president of hij K. had opgesloten, antwoordde hij onder grote hilariteit, dat hij de man niet preventieve hechtenis" had genomen. De Officier van Justitie meende, dat Van R. niet schuldig was aan oplichting, doch achtte de verduistering bewezen en vroeg daarom een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Mr. Huygens, de verdediger, noemde de verklaring van de cocaïne-handelaar K„ waarop naar zijn mening het bewijs ge bouwd was, onbetrouwbaar en vroeg om zijn cliënt dadelijk in vrijheid te stellen. Dit verzoek werd geweigerd en de uit spraak bepaald op Maandag 30 Augustus. Verdachte M. werd door de Officier niet schuldig geacht. Tweede-Kamerdebat over Grondwetsherziening De Tweede Kamer heeft vanmorgen een aanvang gemaakt met de behandeling van de wetsontwerpen „Grondwetsherziening". Het eerst komt aan de orde het ontwerp tot verandering in de Grondwet, om een nieuwe rechtsorde voor de in art. 1 der Grondwet genoemde grondgebieden te kun nen voorbereiden en vestigen. De heer Gerbrandy (A.R.) geeft te kennen, dat het ontwerp staatsafbrekend en niet staatshervormend is. De voorgestel de verandering dient z. i. te worden ver worpen. Hij ontwikkelt bezwaren tegen de geprojecteerde structuur van de souvereine staten van Indonesië. Deze herziening voert tot een heel ander rijk dan we nu hebben- Nederland zonder Indië, zo betoogt spr., is geen Nederland meer. In den brede zet hij uiteen dat de economische en staatkun dige bemoeiingen van Nederland Indië ten zegen zijn geweest. Delftse telefoon werkt langzaam Toen Maandag de brand in een wasserij werd ontdekt, belde de directeur naar hij bij het onderzoek mededêelde, onmiddellijk naar de brandweer, maar hy kon doordat Delft nog steeds niet beschikt over een automatisch telefoonnet geen verbinding krijgen. Hij en zijn boekhouder consta teerden, dat het zeven minuten duurde eer de juffrouw in de centrale antwoordde. Inmiddels had het vuur zodanig om zich heen gegrepen, dat de vlammen naar bui ten sloegen. Toen belden omwonenden naar de brandweer en zij "hadden meer geluk, zodat de brandweer op het moment dat de wasserij-directeur eindelijk aan sluiting had, al was uitgerukt. Houten Geuzennap De heer en mevrouw MeesBerg te Was senaar hebben voor de tentoonstelling ter herdenking van de vrede van Munster in bruikleen aan het Prinsenhof te Delft af gestaan een houten Geuzennap. Het merk waardige is. dat deze nap bij het beleg van Bonn in 1588 door de Spanjaarden op de Staatse troepen werd buitgemaakt. Hieruit blijkt, dat in dat jaar de naam Geuzen nog door de Staatse soldaten als een erenaam werd beschouwd en zij de Geuzennap met zich meevoerden. Vermoedelijk is hetn u op de tentoon stelling aanwezige exemplaar de enige Geuzennap, die nog bestaat. UITSPRAAK VAN ADVIESRAAD OVER STATUS VAN ZUID-SUMATRA De adviesraad van Zuid-Sumatra heeft zijn gisteren met 23 tegen twee stemmen uitgesproken voor de status van Negara, aldus meldt Aneta's correspondent uit Pa- lembang. De voorzitter van de adviesraad. Abdoel Malik, die onlangs in Nederland vertoefde als lid van de delegatie van Bandoeng, verklaarde in een redevoering na deze uitspraak, dat hij tegenstander is van bemiddeling in het Nederlands-repu blikeinse geschil door de Commissie van Goede Diensten, aangezien de leden hier van vreemdelingen zijn. Op een perscon ferentie verklaarde Malik nog, dat de delegatie der deelstaten hoopvol doch een weinig bevreesd naar Nederland was ge reisd, doch met meer hoop en minder vrees was teruggekeerd. Hij had de indruk, dat men in Nederland thans beter begrip heeft voor Indonesië dan voorheen het geval was, beter begrip ook dan vele Nederlan ders in Indonesië tonen te bezitten. ÏDhuldigingsmedaille Dezer dagen is een Koninklijk Besluit te verwachten, waarbij als herinnering aan de inhuldiging van Koningin Juliana een draagmedaille wordt ingesteld. Deze zal ongeveer de vorm hebben van de medaille, die is uitgegeven bij de in huldiging van Koningin Wilhelmina. Dat de toekenning dézer medaille geen onderscheiding betekent, maar louter als herinnering bedoeld is. zal uit het Konink lijk Besluit duidelijk blijken. Zij wordt bij de Rijksmunt geslagen in een zeer beperkte oplage. De medaille is van zilver. Zij vertoont aan de voorzijde de naar links gewende hoofden van Juliana en Bernhard en aan de keerzijde een gekroonde J., waaronder de woorden: „Inhuldiging 6 September 1948" met als omschrift de woorden: „Ju liana, Koningin der Nederlanden". De medaille is bevestigd aan een 27 mil limeter breed lint van oranje zijde, met twee smalle verticale blauwe strepen in 't midden en smalle strepen in de nationale kleuren aan de boorden. Het ontwerp van de medaille is van de Amsterdamse beeldhouwster mej. N. Klaas- sen. Iraakse en Transjordaanse troepen onder één opperbevel Te Amman is officieel bekend gemaakt, dat na besprekingen van drie dagen be sloten is tot een verenigd opperbevel over de in Palestina strijdende legermachten van Irak en Transjordanië. In een officieel communiqué over de Dinsdag gevoerde strijd in Jeruzalem wordt medegedeeld, dat Joodse troepen na een geconcentreerde aanval van 10 uur in de sector Deir Abutor, ten Oosten van het spoorwegstation, werden teruggeworpen, waarbij enkele honderden Joden sneuvel den of gewond raakten. De Joden werden, aldus het communiqué, door het Arabische legioen tot hun uitgangspunt teruggedron gen. Er werd veel oorlogsmateriaal, waar onder enkele pantserwagens, buitgemaakt. Zuivering van Italiaanse communisten De Italiaanse communistische partij heeft haar leden in een resolutie van het centrale comité, gepubliceerd in de „Unita", opge roepen „een einde te maken aan de pene tratie in de partij van onbetrouwbare per sonen, spionnen en onrustzaaiers". In de resolutie wordt verder gezegd: „Elke com munist moet trouw blijven aan de partij, en niets doen zonder toestemming of con trole van de verantwoordelijke partij instanties. "Wij moeten de critiek van het centrale comité van de Bolsjewistische communistische partij en haar grote leider, Stalin, op de ontoereikendheid van ons werk en onze politieke waakzaamheid aan vaarden." Volgens de resolutie zijn speciale maat regelen getroffen ter bescherming van het leven van de leider der partij, Palmiro Togliatti. De vergeten factor Toen de Russen verleden- week Vrijdag de Berlijnse kommandatura ontruimden, namen ze alle eigendommen mede, behalve een groot portret van Stalin, dat in de ge bouwen achterbleef en voor de Engelsen en Amerikanen een dankbaar fotografisch object werd. Dinsdag echter meldden zich enkele Rus sische soldaten bij de vroegere kantoren van generaal Kotikoff en zeiden, dat ze iets moesten komen halen dat ze vergeten waren: Het was het portret van Stalin. (United Press.) Russisch meisje in Zweden door Sovjet.ambassade lastiggevallen Het Zweedse ministerie van Buitenland se Zaken heeft de Sovjet-ambassade te Stockholm gewaarschuwd, dat zij een 19- jarige Russische musicienne, die weigert naar de Sovjet-Unie terug te keren, met rust moet laten. De naam van het meisje wordt geheim gehouden uit vrees voor représailles tegen haar vader, die in de Sovjet-Unie verblijft. Het meisje zou verklaard hebben, dat Russische diplomaten alles in het werk stellen haar in de ambassade te lokken, ten einde haar van daar uit op transport naar de Sovjet-Unie te stellen. Volgens het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de Russen her haaldelijk verzocht het meisje uit te leve ren. De verzoeken zijn van de hand gewe zen omdat het meisje wil blijven en Zweed se wil worden. Iemand van de Sovjet-ambassade zou zich met geweld toegang tot haar huis heb ben verschaft. Hij werd echter verwijderd door een tuinman en een Zweeds leger officier, die toevallig voorbij kwamen. In een brief van de Russische ambassade stond: „Verlaat dit spinneweb en keer naar het vaderland en de vrijheid terug". In de enveloppe was ook een bundeltje Russische muziek gedaan en enkele nummers van het tijdschrift „Sovjet-nieuws". Het Zweedse ministerie van Buitenland se Zaken, dat verdere stappen tegen de Sovjet-ambassade overweegt na kennis neming van een politie-rapport, heeft de familie, waarbij het meisje inwoont ge waarschuwd dat zij haar 's avonds niet alleen moet laten uitgaan. JOEGOSLAVISCH AMBASSADE PERSONEEL TEGEN TITO Acht employés van de Joegoslavische ambassade te Praag hebben een brief ge zonden aan het communistische blad Rude Pravo, waarin zij de politiek van de leiders der Joegoslavische communistische partij veroordelen en zich aansluiten bij de cri tiek, welke door de Cominform op de Joe goslavische partij is geleverd. Een woordvoerder van de Joegoslavische ambassade verklaarde dat de onderteke naars van de brief zich door deze handeling van het dienstverband op de ambassade hadden uitgesloten. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A.K.U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H.V.A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers gisteren 339% 294% 250% 164% Openings koersen 340% 294% 249% 164% 340 - 125% 182% 225 224 167% 129% 405 128% Zaterdagmiddag omstreeks drie uur zul- len boven de luchtvaarttentoonstelling te Amstelveen stuntvluchten worden uitgevoerd door kapitein Gerben Sonderman. enige con- vooien van de rijksluchtvaartschool uit Gilze Rijen en het straalvliegtuig van de marine luchtvaartdienst. De opvarenden van het s.s. „Waterman", dat op 11 Augustus j.l. uit Batavia is ver trokken en op 5 September in Rotterdam ver wacht wordt, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 18 Augustus ter post bezorgd wordt. Op de komende feestdagen zal de radio telefoondienst met Bandoeng, Batavia, Cura- Cao, Paramaribo en Aruba gesloten zijn. Voor alle andere verbindingen is de dienst als op werkdagen geopend. De commandant van de Koninklijke Marine deelt mede, dat tijdens de rijtoeren van H.M. Koningin Wilhelmina op 30 Augus tus en van H.M de Koningin Juliana op 6 September te Amsterdam er afzettingen zul len worden gevormd, onder andere van de Koninklijke Marine. Het ligt in de bedoeling ook reserve-officieren (ook van de Marine) hieraan deel te laten nemen. Zij die hiervoor in aanmerking wensen te komen, worden verzocht zich voor 24 Augustus a s. schrifte lijk op te geven bij de adjudant van de com mandant zeemacht Nederland, Marinewerf- kade 7 te Amsterdam. Maandagmiddag is in de zuivelfabriek „Bergh" te Zeddam een ammoniakketel ont ploft. De stukken vlogen door het dak van de machinekamer. De opruimingswerkzaam heden werden bemoeilijkt doordat de leiding van de stoomketel doorgeslagen was en door dat ammoniakdampen in de fabriek hingen. Er waren slechts enkele lichtgewonden, die ter plaatse werden verbonden. Woensdag 8 September zal de bond van Nederlandse vroedvrouwen in een feestver- gadering in Krasnapolsky te Amsterdam zyn 50-jarig bestaan herdenken. Op 4 en op 18 September organiseert het commando luchtvaartopleidingen vliegfees- ten op respectievelijk de vliegvelden Gilze- Rijen en Woensdrecht. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de stichting Van Weer den Poelmanfonds en het Karei Doorman fonds. Het fractie-bestuur van de K.V.P. in de Tweede Kamer is opnieuw geformeerd en als volgt samengesteld: voorzitter: prof. mr. C. P. M. Romme; vice-voorzitter: A. H. L. J. Fiévez; eerste secretaris: Th. D. J. M. Koer sen; tweede secretaris: dr. ir. W. J. Droesen; penningmeester: W. J. Andriessen. HAARLEM EN OMGEVING Wjj maken onze lezers erop attent, dat het telefoonnummer 15333 van de Haarlem se brandweer alleen voor brandalarm ge bruikt mag worden. In alle andere gevallen belle men 12793. De speeltuinvereniging „Willen is Kun nen" is toegetreden tot het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen. De evangelist L. J. Pasman uit Haar lem zal op het door de „Youth for Christ"- actie georganseerde wereldcongres over Evangelieverkondiging in het Bijbel-instituut Beatenberg. Zwitserland, Nederland ver- tegenwoordigen. Duitse treinrovers veroordeeld Een militaire rechtbank te München heeft 59 Duitsers wegens treinovervallen veroordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van een tot vijf jaar. De bende hield zich bezig met het plunderen van goederenwagons, bestemd voor Nederland, Tsjechoslowakije, Denemarken, België en Frankrijk. Hun buit bestond doorgaans uit koffie, suiker, boter, spek, tabak en sigaret ten, autobanden en soortgelijke begerens waardige artikelen. In samenwerking met de Amerikaanse militaire politie slaagde de Duitse politie van Noord-Beieren erin de bende, waartoe verscheidene spoorweg employés behoorden, te arresteren. De leider, Otto Schneider, is echter nog voort vluchtig, meldt United Press. LIQUIDATIE DER GRIEKSE GUERILLA GAAT VOORT Griekse legervliegtuigen wierpen Dins dag voedsel en munitie af voor vooruitge schoven eenheden van de negende en tien de Griekse divisie, die gestadig oprukken door het bergland in de Grammos sector van het Zuiden en Oosten in de richting van-de Albanese grens. Een bolwerk van de guerilla's op een bergpiek ten Noordwes ten van het veroverde hoofdkwartier van generaal Markos werd met gevelde bajonet bestormd. Andere eenheden zuiverden het gebied langs de bovenloop van de rivier de Sarandaporos, ten Zuiden van het Gram- mosgebergte, zo wordt van de zijde van het Griekse leger gemeld. Volgens Griekse persberichten zou de Albanese premier, Enver Hodja, met gene raal Markos een overeenkomst gesloten hebben betreffende het terugtrekken van de guerilla's op Albanees grondgebied. En er Hodia zou de terugbetaling in goud geëist hebben van de uitgaven voor de ver strekking van voedsel en onderdak aan de guerilla's. SCHEEPVAART K N. S. M. Atlas, 16 Aug. 2.45 Dunee- ness gepasseerd GenuaAmsterdam Cottica. 14 Aug. van Dover naar Madeira. Delft, 14 Aug. van Curasao naar Cristobal. Danae. 15 Aug van Tunis naar Algiers. Draca. 14 Aug. van Amsterdam te Bordeaux naar La Palliee. Euterpe, 16 Aug. van Kopenhagen te Ham burg naar Amsterdam. Deo Duce. 15 Aug. v. IJmuiden te Aarhus n. Kopenhagen. Helena, 14 Aug. van Antwerpen naar Barbados Iris, 14 Aug. van Gdansk te Amsterdam. Niobe, 14 Aug. van Matyluoto naar Amsterdam. Odysseus, 14 Aug van Rotterdam naar Ham burg. Ornen, 15 Aug. te Lissabon van Oporto naar Amsterdam. Orpheus. 13 Aug. te Genua van Livorno. naar San Feliu. Strabo. 14 Aug. van IJmuiden naar Aarhus. Stuyvesant. 14 Aug. van Curasao naar Paramaribo. Svolder, 15 Aug. te Amsterdam van Antwerpen. Tri ton, 13 Aug. van New York naar Curacao. Ariadne, 16 Aug. v. Amsterdam naar Tanger. Atlas. 17 Aug. van Genua te Amsterdam. Hercules. 15 Aug. van Algiers naar Alexan- drië. Odysseus, van Rotterdam te Hamburg naar Odense. Socrates. 17 Aug. Dover gepass. van New York naar Amsterdam. MIJ. NEDERLAND Celebes. 14 Aug. te Savaja van Suez naar Aden. Ceram, 11 Aug. van Batavia naar Singapore. Poelau Laut. 14 Aug. van Makassar naar Soerabaja. Rem- pang, 15 Aug. te Amsterdam van Antwerpen. Riouw. 6 Aug. te Balikpapan van Makassar. Roepat. 14 Aug. van Batavia naar Singapore. Tabian, 14 Aug. van Batavia naar Soerabaja. Madoera, 17 Aug. te Batavia van Belawan. Oranje, 17 Aug. te Amsterdam van Batavia. Talisse, 15 Aug. Gibraltar gepass. op weg n. Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. Kordoba, 16 Aug. op uitreis van Vigo. Heemstede INDISCHE BUURT GING UIT. Ongeveer 300 kinderen van de Heemsteedse Indische Buurt maakten gisteren het jaar lijks uitstapje, waarvan ook nu weer het einddoel Valkeveen was. Zij werden onder weg vorstelijk getrakteerd en vermaakt* zich uitstekend. Cricket ENGELAND LIJDT INNINGS-NEDERLAAG TEGEN AUSTRALIA Vanmorgen vielen de laatste drie wickets in de tweede innings van Engeland in nauwelijks twintig minuten. Slechts tien runs werden gescoord, waardoor het totaal werd 188 runs. Australië heeft de laatste testwed strijd met innings en 149 runs gewonnen. (Men zie voorts pag. 4).

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3