Haarlems Dagblad Nieuwe waarnemers naar Palestina Amerika, Engeland en Frankrijk erkennen nieuw Donaustatuut niet Tsjechische Sokoi-leidster weigert naar huis terug te keren Voorbereiding van bijeenkomst ener Europese Assemblée Weerbericht 63e Jaargang No. 19019 Bureaux:-Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 19 Augustus 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50.* Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Frans initiatief lEN BELANGRIJK INITIATIEF inzake [|j de bijeenroeping van een West-Euro- fee vergadering als eerste stap op de weg 1 bar Federale Unie is van Franse zijde ge- Urnen en vanmorgen bekend gemaakt. Het herinnert aan verklaringen van de (nu (afgetredenFranse minister van Buiten- fandse Zaken Georges Ridault tijdens de bijeenkomst van de Consultatieve Raad feer vijf mogendheden van het Brusselse' ierdrag. Het herinnert odk aan het stand- Lunt dat Paul Reynaud, nu minister van 'inanciën in het kabinet-André Marie, nnam op het Europese Congres in Den Raag. Maar het is verder uitgewerkt en ioudt een voorstel tot actie op korte ter- nijn in. De Franse ministerraad, yergade- end onder voorzitterschap van de Presi dent der Republiek Vincent Auriol, heeft len eerste besloten de plannen tot instelling [■an een Europees parlement die uiteen zet waren in een memorandum van de 'oordinatie-eommissie der Europese Een- ïeidsbeweging actief te ondersteunen. Ik voeg hieraan toe dat de voorzitter van coördinatie-commissie het Britse larlementslid Duncan Sandys, Winston 'hurchill's schoonzoon, is. Sandys staat op iet standpunt dat het bijeenroepen van Europese Assemblée a een hoogst Iringende aangelegenheid is, zoals hij pas eeft verklaard. Het memorandum heeft aan de vijf nogendheden Groot-Brittannië, Frank- jjk, Nederland, België en Luxemburg ie bijeenroeping voorgesteld van een con- erentie, die de oprichting van een Euro- ;ces parlement zal voorbereiden en uit 75 ieelnemers bestaan, namelijk 25 voor de anden van Benelux (11 Nederlanders, 11 ielgen en 3 Luxemburgers), 25 voor Jroot-Brittannië en 25 voor Frankrijk, 'olgens deze opzet zou dus het stemmen- al van de in staat van wording verkerende ienelux gelijk staan aan dat van Groot- irittannië en dat- van Frankrijk.' Geen mredelijk voorstel, waarbij de indruk vordt gewekt dat Benelux door de twee grote mogendheden bij voorb'aat als gelijk waardige zou worden erkend. De Franse regering heeft nu de rege lingen van Groot-Brittannië, Nederland, België en Luxemburg uitgenodigd tot het toud,en van besprekingen te Brussel, niet later dan in November, over de oprichting een Europees parlement. De in eerste instantie gevormde Assemblée zou nog geen wetgevende of uitvoerende bevoegdheden kunnen hebben zolang de vijf betrokken parlementen niet hebben besloten, een deel van hun souvereine rechten over te dragen aan een hoger Europees gezag'. Daar wordt in het bericht van vanmorgen pp gewezen en clat zal ieder begrijpen. Wel [al de Assemblée een zeer belangrijke taak kunnen vervullen, waarvan verscheidene hoofdpunten in het bericht worden opge- omd en die men in het kort kan samenvat- en in de woorden: indiening van uitge werkte voorstellen voor het sluiten van de Unie. Zoals uit mededelingen van onze parle- nentaire redacteur blijkt heeft men in Den Raag zijn standpunt ten aanzien van het franse voorstel nog niet bepaald. Het zal mgetwijfeld eerst in behandeling komen ilj de -afdeling Politieke Zaken van het lepartement van Buitenlandse Zaken en latuurlijk aan de orde worden gesteld in nu ministerraad. Dat dit met spoed zal ge schieden lijkt in de internationale omstan digheden, waarin wij verkeren, alleszins waarschijnlijk. Men zal snel moeten han delen ook ten aanzien van de voorbereiden de conferentie in Brussel en zelfs met, het werk der Assemblée, als die eenmaal tot stand is gebracht. Wij leven niet in een lijd waarin men jarenlang over zulke plan nen kan gaan philosopheren, er boeken over schrijven, een eindeloze gedachten- wisseling beginnen over de vele moeilijk heden en bezwaren, die zij ongetwijfeld opleveren en dan over een jaar of tien eens tot de volgende stap overgaan. Het zal van des te groter belang zijn dat zij krachtige steun van de organen der openbare mening krijgen. Inderdaad staan de hoogste levens belangen der betrokken volken op het spel ea zal de wijze van uitvoering der plannen - waarbij velerlei mogelijkheden zich voordoen dus scherp inzicht en de grootste aandacht vergen. Vijf volken, zelfs een zo belangrijke groep als het Brusselse vijftal, vormen niet Europa en zelfs niet West-Europa. De tijdsomstandigheden beperken elke poging tot vorming van een Unie tot West-Europa. Laat men daarbij wel begrijpen dat het karakter van elke Federale Unie inhoudt, cat zij zich voor de toetreding van andere :ten openstelt hetgeen o,ok nu zelcer ral geschieden en dat de hqpding der andere West-Europese staten zeker ten sterkste beïnvloed zal worden door een wel slagen van het vijftal, dat ook voor die staten grote nieuwe mogelijkheden zou openen. R. P. George Marshall, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft Woens- medegedeeld, dat Amerika, Frankrijk en België tesamen 300 militairen naar Palestina zullen zenden, die als een nieuwe aideling waarnemers zullen optreden op gevaarlijke plaatsen in Palestina zoals Jeruzalem. Frankrijk zou 125 man leveren en België 50. Zij zouden de orde helpen be varen wanneer Joden of Arabieren zich uit een gebied terugtrekken. Marshall zeide voorts, dat Bernadotte om een aanzienlijk groter contingent verzocht bad. doch hel verzoek naar de Veiligheids raad was doorgezonden, die zich hierover )g niet had uitgesproken. Tenslotte deelde Marshall mede, dat zijn ministerie met andere Amerikaanse rege- ringsbureaux overlegde om te zien wat er gedaan zou kunnen worden als antwoord het verzoek van Bernadotte om voedsel Voor de 330.000 Arabische vluchtelingen. Amerika en Canada hebben in de Vei ligheidsraad Joden en Arabiei-en in Pales tina gewaarschuwd, dat elke schending van bet bestand tot gevolg zou kunnen hebben, dat de UNO sancties gaat toepassen. Vrij dag heeft de Israëlische regering de UNO doen weten, dat Israel zich gedwongen zou kunnen zien liet bestand te verbreken. De Amerikaanse afgevaardigde dr. Philip Jessup, zei dal naar zijn mening het be stand afieen door de Veiligheidsraad kan Worden beëindigd. Ve Donau gerussificeerd Westelijke vertegenwoordigers bleven weg van ondertekeningsplechtigheid Nadat de Donauconferentie met twee stemmen tegen had besloten, dat het onder Russisch dictaat tot stand gekomen en aangenomen Donaustatuut van kracht zou worden wanneer zes landen hun handtekening zouden hebben geplaatst, heeft Woensdagavond de ondertekening van de nieuwe Donau- conventie plaats gehad. De drie WestelijKe vertegenwoordigers verschenen daarbij niet. Er zijn thans officiële bekendmakingen te Washington, Londen en Parijs uitgegeven, waarin wordt verklaard dat de betrokken landen de afschaffing van het oude Donaustatuut niet erkennen, evenmin als de autori- teit van enige commissie, die door de Donauconferentie te Belgrado is ingesteld. „Het betreurenswaardige resultaat van de Russische houding", aldus de verklaring van het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken, „is dat een van de voor naamste deuren voor de handel tussen Oost en West wordt gesloten. Engeland, Frank rijk, België, Griekenland, Italië en Duits land zijn van hun lang bestaande rechten beroofd. Op grond van het internationale recht beschouwen wij de oude verdragen als van kracht, zolang zij niet door alle betrokken partijen gezamenlijk zijn be ëindigd." Sir Charles Peake, de Britse gedelegeer de, verklaarde, dat Griekenland, België en Italië verzocht hadden er op te wijzen, dat zij zich ook hun rechten voorbehielden. De Britse vertegenwoordiger voegde aan ■het door hem reeds gezegde toe, dat de Britse regering de overeenkomst van 1921 als rechtsgeldig blijft beschouwen, totdat er een nieuwe gesloten zal zijn, die „door vrije onderhandeling" tot stand zal zijn gekomen en aanvaard zal zijn „door alle belanghebbende mogendheden". De Britse vertegenwoordiger laakte de Sovjet-afgevaardigde Wysjinsky, omdat deze geweigerd heeft de geldigheid van het verdrag van 1921 te laten beoordelen door het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Volgens het Handvest der UNO zou dit de normale weg zijn om meningsver schillen te regelen. Ook de Franse vertegenwoordiger achtte de conventie, zoals de Sovjet-Unie haar ontworpen had, in strijd met „letter en geest van het Handvest der Verenigde Vol ken." Moskou en Donau. Minister Matshall heeft met betrekking tot de weigering van de regering der Ver enigde Staten het op de Donauconferentie goedgekeurde Sovjet-ontwerp te bekrach tigen, verklaard, niet te denken, dat de Sovjets er in zouden toestemmen, dit ont werp „in een geest van verzoening" te wijzigen. Zoals men zich herinnert had Marshall verleden week tijdens een persconferentie de houding der Sovjet-Unie en die der Oost-Europese landen met--klem afgekeurd. Marshall voegde er aan toe dat de regering der Verenigde Staten, die de moeilijkheden van deze aard welke door de oorlog zijn veroorzaakt, in de mate van het mogelijke tracht te herstellen, nooit een soortgelijk accoord zou kunnen ondertekenen dat be slist „in Jiet nadeel zou zijn van de inter- europese 'handel", evenals van „de stabili teit van Europa". Naar aanleiding van de opvatting, dat de besprekingen te Moskou thans in een beslissend stadium zijn gekomen, wordt de bittere toon, waarop het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken Woens dagavond het Sovjet-Russisch optreden te Belgrado heeft gehekeld, van bijzondere betekenis geacht. De Donauconferentie was in feite de eerste officiële gelegenheid tot onderhan delen met de Sovjet-Unie sedert Marshall Ook Duitse communisten zijn het niet eens De Duitse socialistische eenheidspartij, waarin de communisten de leiding hebben, heeft officieel toegegeven, dat een „com munistische oppositiegroep" binnen de partij in de Sovjet-zone aan het werk is en dat zij de iaden gewaarschuwd heeft tegen de „scheuringsactiviteit" van deze groep. De groep werd aangeduid met de initialen KPO (communistische oppositiegroep) dezelfde initialen, die gebruikt werden om de Trotskisten in Duitsland voor de komst van Hitier aan te duiden, aldus wordt ge zegd in een resolutie, die door het Thti- ringse provinciale comité van de SED werd aangenomen. Sinds begin Augustus is in de Sovjet- zóne een zuivering aan de gang van de SEQf De illuminatie in de hoofdstad nadert haar voltooiing. De Westertoren is al klaar en bij het proefbranden kreeg Amsterdam een denkbeeld van de prachtdie in de avond uren tijdens de feestdagen te zien zal zijn. eerder in dit jaar verklaarde, dat verder onderhandelen met de Sovjets afhing van een door Moskou te leveren voorafgaand bewijs van goede wil. Ook wanneer de besprekingen te Moskou leiden tot plannen voor een viermogend- hedenconferentie over Duitsland, en zelfs wanneer Sovjet-Rusland tevoren een „be wijs van goede wil" geeft, zal de onder vinding met de Donauconferentie, aldus is de opvatting in Amerikaanse kringen, Amerika niet dan met een grote mate van voorzichtigheid en scepticisme aan een dergelijke conferentie doen deelnemen. Slagersprotest uit Den Bosch Evenals in Deventer en in Alkmaar heb. ben gisteren ook in 's-Hertogenbosch de slagers een protestvergadering gehouden inzake de vleesdistributie, Ruim 1100 sla gers uit de drie Zuidelijke provincies waren aanwezig. Er werd een motie aangenomen, waarin de slagers constateren, dat ruim drie jaren na de bevrijding de vleesvoorziening van de Nederlandse bevolking nog totaal onvol doende is en dat de overheidsmaatregelen ten opzichte van de vleesvoorziening vol komen gefaald hebben. Zij verzoeken de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening met de meeste spoed maat regelen te treffen, die leiden tot spoedige algehele vrijheid van het bedrijfsleven. Als overgangsmaatregel acht de vergadering onmiddellijke verhoging van het vleesrant soen tot minimaal 600 gram per persoon per 14 dagen noodzakelijk, met daarop volgend vrije inkoop voor de slagers. Voorts algehele afschaffing van'de vleesdistributie en voorkoming van de invriezing van het slachtvee in de herfst. Zelden zal men zulk een opgetogenheid heb ben gezien bij de opening van een expositie als gisteren te 's-Gravenhage op Hout rust bij die van „De Nederlandse Vrouw 1898-1948". Meer dan een jaar is er aan gewerkt en drie kwart millioen vrouwen hebben er voor ge offerd. - De Koningin zal natuurlijk komen kijken. Doch nu was daar H.K.H. de Prinses- Regentes, die als Ere-voorzitster het lint doorknipte, na een openingsrede te hebben gehouden. (Voor het verslag van de opening zie men pagina twee). Gevlucht door de „Olympische poort" Mevrouw Marie Provaznikova, de leid ster van het Tsjechoslowaakse vrouwelijke athletiekcontingent op de Olympische Spe len, heeft haar terugreis naar Praag afge zegd. De Tsjechoslowaakse ambassade heeft medegedeeld, dat mevrouw Provazni kova voor een jaar naar de Verenigde Staten zal gaan als instructrice, met de toestemming van de Tsjechoslowaakse autoriteiten. Mevrouw Provaznikova was een leidende Ook de hoofdstedelijke Müiderpoort heeft haar avondlijk galatenue voor de feesten al aangepast. Cliinese rovers voor landgereclit Dezer dagen stonden voor de landrechter te Bandoeng drie Chinese rampokkers te recht, die ervan worden beschuldigd in de vooravond van 15 April een Chinese juwe lierszaak op Pasar Baroe te zijn binnen gedrongen. Onder bedreiging met revolvers maakten zij de Chinese juwelier 50.000 gulden aan sieraden en geld afhandig. Enkele dagen later werden de daders ge pakt. Een groot deel van het gestolene kon worden achterhaald. De landrechter veroordeelde Lay Kay Wen tot veertien jaar, Tan Kie Siang en Liem Ming Siang elk tot 10 jaar gevangenis straf. De hoofdleider van de bende zal af zonderlijk terecht staan. figuur in de gymnastiek-organisatie Sokol. Tegenover een correspondent van Reuter verklaarde mevrouw Provaznikova echter Woensdagavond, dat zij niet van plan was naar haar land terug te keren, „waar geen vrijheid is van meningsuiting, geen pers vrijheid en geen recht van vergadering". Verder zeide zij: „Ik ben een politieke vluchtelinge en ben er trots op. Toen ik Tsjechoslowakije verliet, had ik reeds het voornemen niet terug te keren, ofschoon ik niemand er iets over gezegd heb. Ik ben lid van de partij van Benesj. Zij konden mij niet beletten voor de Olympische Spe len-naar Londen te gaan omdat ik presi dente ben van 't internationale gymnastiek- verbond. Na afloop van de Spelen heb ik deze functie neergelegd". Mevrouw Pro vaznikova vertelde verder, dat zij in Juli van dit jaar de leiding had over 28.000 vrouwen tijdens een grote meeting in Praag van de Sokols, die werd bijgewoond door president Gottwald. Er werd een betoging voor Benesj gehouden en zij werd door de vrouwen toegejuicht vanwege het feit, dat zij bekend stond als een vurig aanhangster van de voormalige president. Naderhand werd zij door de politie ondervraagd, doch was in staat zich vrij te pleiten, daar zij op het ogenblik van .de manifestatie niet op de meeting aanwezig was. „Men zeide mij, dat ik persoonlijk verantwoordelijk zou worden gesteld voor een herhaling van het incident", aldus mevr. Provaznikova. Mevrouw Provaznikova beschuldigde de Tsjechische ambassade in Londen ervan „het feit te willen verbergen, dat toen ik verzocht had in het buitenland te mogen blijven, ik de Tsjechoslowaakse autoritei ten gezegd had, dat ik niet zou terugkeren, wat zij ook zouden mogen besluiten." Zij is in het bezit van een Brits visum, dat gel dig is tot 13 November. Zij heeft, een Ame rikaans visum aangevraagd om aan een Amerikaanse school voor lichamelijke op voeding les te kunnen geven. Tsjechische kwestie opnieuw voor de U.N.O. De regering te Praag heeft zo pas aan de algemene vergadering van de UNO, die in September zal worden gehouden, de kwes tie voorgelegd betreffende de vervanging van de Tsjechoslowaakse afgevaardigde, Jan Papanek, in twee adviserende commis sies van de UNO, waar hij thans een post bekleedt. Papanek is voor deze functies aangewezen, toen hij afgevaardigde van Tsjechoslowakije bij de UNO was. Hij is niet als vertegenwoordiger van zijn land benoemd, maar als persoonlijk afgevaar digde. Zoals men zich herinnert zwoer hij de regering te Praag af op de dag van de dood van Jan Maseryk. Hij werd toen on middellijk door Praag uit zijn ambt van regeringsafgevaardigde ontzet. - De vergadering der Verenigde Volken zal zodoende de Tsjechoslowaakse kwestie opnieuw moeten onderzoeken. Verpakkingsmateriaal nog te duur Mét medewerking van een groot aantal winkeliers heeft de prijscontróledienst een onderzoek ingesteld naar de aflevering van papieren verpakkingsmateriaal. De schaarste van dit artikel is namelijk nog zo groot, dat de handeldrijvende mid denstand in grote verlegenheid zou raken, indien de daarmee gepleegde prijsopdrij ving verder om zich heen zou grijpen. Het informatieve onderzoek bij de winkeliers leidde tot proces-verbaal tegen drie fabri kanten en 54 grossiers. In vele gevallen werd kettinghandel geconstateerd; in enkele gevallen was sprake van grove prijsknoeierij. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. „Niet ter zake" De Sovjet-Unie heeft in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken tegen een voorstel van China om Ceylon tot de UNO toe te daten. Hat voorstel was met 9 tegen 2 stem men (de Sovjet-Unie en de Oekraïne) aan genomen. - De afgevaardigden van de Sovjet-Unie en de Oekraïne zeiden er niet van overtuigd te zijn, dat Ceylon werkelijk onafhankelijk is. Manoeilsky (.Oekraine) noemde Ceylon een marionet" van Enge land. De Syrische afgevaardigde betoogde, dal Ceylon zeker dezelfde mate van onaf hankelijkheid geniet als „bepaalde Oost- Europese landen". Deze opmerking werd door de Russische afgevaardigde als „niet ter zake dienend" gekwalificeerd. Noodgeld in Berlijn Het Berlijnse gemeentebestuur heeft be sloten een „noodmunt" in omloop te bren gen, die in de vier sectoren van Berlijn gangbaar zal zijn, zulks om de huidige moeilijkheden op muntgebied.uit de weg te ruimen. Reuter meldt hieromtrent, dat het nood geld zal worden uitgegeven als niet spoe dig een oplossing wordt gevonden voor de huidige chaos op monetair gebied. Het zal slechts worden gebruikt voor de aller dringendste betalingen. Viet woord is aan Er is moed nodig om gelukkig worden. Militaire onderhandelingen in Indonesië gestaakt? De republikeinen hebben ook de onder handelingen over de toepassing van het be stand in Indonesië afgebroken, meldt AFP. In een heden aan de Commissie van Goede Diensten overhandigde brief deelt de republikeinse delegatie mede dat zij zich verplicht ziet de aan de gang zijnde mili taire besprekingen te onderbreken, daar de Nederlandse politie alle republikeinse mili taire documenten inzake het bestand in beslag heeft genomen in het gebouw, waar in de dienst der Indonesische regering te Batavia zitting heeft. In de brief wordt voorts gezegd, dat de onderhandelingen pas zullen kunnen her vat worden, wanneer de Nederlanders die documenten hebben teruggegeven. Dienten gevolge is de bijeenkomst welke heden moest plaats hebben tussen de militaire subcommissies, op verzoek van de repu blikeinen afgelast. Daar de republikeinen de politieke onderhandelingen reeds heb ben verbroken, zijn de besprekingen voor de oplossing van het Nederlands-Indone sisch geschil onder de auspiciën van de Commissie van Goede Diensten thans vol ledig opgeschort. Dr. Elink Schuurman, vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie, heeft vol gens Reuter verklaard, dat de republikein se documenten wederom aan de republi keinse commissie ter beschikking zijn gesteld. De heer Elink Schuurman verklaarde verder, dat er geen sprake is van afbreken van de onderhandelingen met betrekking tot het militaire bestand. Hij voegde hier aan toe, dat hij via de Commisie van Goede Diensten een brief had ontvangen van dr. Leimena, voorzitter van de Veiligheids commissie van de republikeinse delegatie, waarin slechts melding wordt gemaakt van een „uitstellen" van de onderhandelingen van deze commissie. Frans initiatief voor Europa Vóór November nog Viiflanden-conferentie Het Franse kabinet onder voorzitter schap van president Vincent Auriol heeft besloten de plannen tot het instellen van een Europees parlement actief te ondersteunen. Dit geschiedde na ontvangst van een memorandum, dat aan de Franse en de andere vier regeringen van het Brusselse pact ge zonden is door de coördinatiecommissie voor Europese Eenheidsbeweging. Het memorandum stelt voor het bijeen roepen van een conferentie, die de op richting van een Europees parlement moet voorbereiden. Deze voorberei dende conferentie zal bestaan uit 75 afgevaardigden: 25 voor de Benelux- landen (Nederland 11, België 11 en Luxemburg 3), 25 voor Frankrijk en 25 voor Groot-Brittannië. De Franse regering heeft thans de rege ringen van Engeland, Nederland, Bel gië en Luxemburg uitgenodigd voor be sprekingen over de oprichting van dit Europese parlement. Frankrijk dringt er bij de andere vier landen op aan vóór No vember een voorbereidende conferentie in Brussel bij te wonen. Na uitdrukking gegeven te hebben aan de hoop, dat de Europese Assamblée ten slotte alle landen van geheel Europa zal omvatten, wijst het memorandum erop, dat, zolang de landen nog niet besloten hebben een deel hunner souvereine rechten over te dragen aan een internationale Europese gezagsïnstelling, de Europese As semblée geen wetgevende of uitvoerende bevoegdheden kan hebben. Wel echter kan zij belangrijke functies vervullen. Het memorandum noemt onder meer het over wegen van practische maatregelen ter be werkstelliging van 'n geleidelijke politieke economische zelfstandigheid van Europa, bestudering van de grondwettige economische en sociale problemen, samen hangende met de instelling van een Euro pese Unie. bestudering van methodes ter ontwikkeling van een beter begrip onder de Europese volken op geestelijk en cultu reel gebied, opstelling van een Handvest voor de rechten van de mens van de Euro pese naties en het uitwerken van voor stellen voor de inrichting van een Europees Hoog Gerechtshof. Het memorandum stelt voor dat de vijf regeringen, die het pact van Brussel heb ben ondertekend, verzocht zal worden de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het bijeenroepen en organiseren van de Europese Assemblée. Om deze rege ringen van advies te dienen zou zo spoedig mogelijk een voorbereidende conferentie bijeengeroepen moeten worden, samenge steld uit represAtatieve delegaties der vijf genoemde landen. De gedelegeerden voor deze conferentie zullen door de betrokken regeringen moeten worden benoemd met goedkeuring van de parlementen. Zij zou den gekozen kunnen worden zonder enige beperking, zowel uit de leden der parle menten als daarbuiten. De conferentie zou niet later dan November van dit jaar bijeen moeten komen. Onze parlementaire redacteur meldt: Uit de kringen van ons ministerie van Buitenlandse Zaken vernam ik, dat men daar het voedstel van de Franse regering inzake een Europees parlement nog niet in zijn bezit heeft. Men heeft er dus alleen via de pers kennis van kunnen nemen. In herinnering werd gebracht hoe reeds een dergelijk denkbeeld door de heer Bidault tijdens de enige weken geleden in Den Haag gehouden bijeenkomst van de con sultatieve raad van de Vijf Mogendheden van het verdrag van Brussel was aange sneden. Toen was-het standpunt geweest, ook van de Nederlandse regering, dat het denkbeeld ongetwijfeld belangwekkend was, maar dat in dat stadium het nog geen regeringszaak kon zijn en dat men eigen lijk eerst eens moest nagaan hoe in de ver schillende landen de volksovertuiging hierop zou reageren. In elk geval schijnt men ten onzent van de minister van Buitenlandse Zaken over wat er nu concreet door Frankrijk zou zijn voorgesteld nog geen uitlating te kunnen verwachten vóór de ministerraad zich hier omtrent heeft beraden. Denkbaar is verder dat men ook wel eerst eens nadef* zou willen weten hoe onze volksvertegenwoor diging hierover denkt. Naar aanleiding van mijn opmerking dat minister Spaak zich nu toch reeds wel over dit Franse plan had uitgelaten, kreeg ik te horc» „dat deze zich reeds lang met dat idee had bezig gehouden en er zich warm voor had gemaakt." Naar ANP meldt, heerst in officiële Nederlandse kringen de mening, dal het nog te vroeg is om directe stappen te doen, doch dat dit geen reden is om niet deel te nemen aan besprekingen over dit onder werp wanneer andere regeringen dat even eens doen. Kettinghandel in rijwielen Ambtenaren van de Prijscontróledienst in Delft hebben procesverbaal opgemaakt tegen een Haagse import-onderneming. Een der directeuren van deze firma had in het tevens door hem uitgeoefende be drijf van rijwielhandelaar in zes maanden tijds een kleine 10.000 rijwielen uit de im port van zijn firma opgekocht en deze met 10 procent korting aan zijn mede-rij wielhandelaren doorverkocht. De normale winstmarge welke een klein-handelaar mag berekenen bedraagt 25 procent. Weliswaar betaalde deze directeur-kleinhandelaar de normale inkoopsprijs voor kleinhandelaren, doch door zijn bevoorrechte positie en door zijn optreden als tussengeschoven handels schakel ontnam hij andere*detaillisten de gelegenheid bij de verdeling van de altijd nog schaarse' rijwielen aan bod te komen. Door zijn manipulaties wist hij op elke fiets ongeveer 15 gulden over te houden. DRIE PROCENT STAATSLENING 1947, LUIDENDE IN DOLLARS De minister van Financiën maakt bekend dat de gelegenheid tot kosteloze verwisse ling van de recepissen, genummerd boven 100.000 van de 3 procent Nederlandse Staatslening 1947 luidende in dollars ter verkrjjging van de definitieve obligation wordt opengesteld, van Vrijdag 27 Augus tus e.k. af, bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. De inlevering kan van 23 Augustus 1948 af geschieden iedere Maandag en Dinsdag tussen 9 en 12 uur v.m. De recepissen moe ten bij de inlevering vergezeld zijn van nummerljjsten, welke bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Am sterdam verkrijgbaar zijn. De afgifte van de obligatiën zal des Vrijdags geschieden. AANHOUDEND KOEL WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Aanhoudend koel weer. 20 Augustus: Zon op 5.31 uur. onder 19 54 uur Maan op 20.39 uur, onder 5.50 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1