IJS VAN FLUKS Wellicht nog heden eindstemming over grondwetsvoorstellen Drie recidivisten voor de rechtbank KAMERS van Cittert Gaat U over zee? F. DAMIAANS ZN. TAXIBEDRIJF DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD i TWEEDE KAMER Rijkseenheid-opposanten laten zich horen (Van onze parlementaire redacteur) Van je vrienden moet je het maar heb ben, 7.al Prof. Gerbrandy vermoedelijk gisteren gedacht hebben, toen "zijn mede- lrompioen voor de Rijkseenheidsgedachte, oud-Minister Weiter (onafh. Kathol.) als een der drie grote fouten, in het verleden begaan, noemde, de benoeming van Dr. van Mook tot Luitenant-Gouverneur-Generaal met diens dictatoriale macht dank zij de noodwetgeving. Zowel die benoeming als de noodwetgeving zijn tot stand gekomen onder verantwoordelijkheid van prof. Gerbrandy, destijds de Minister-Pre sident van het Nederlandse Kabinet in Londense ballingschap. De zoeven ge noemde anti-revolutionaire woordvoerder kreeg overigens nog meer voor hem pijn lijke herinneringen aan zijn ministerieel verleden te verwerken, b.v. toen Mr. v. d. Goes v. Naters (Arb.) hem voorhield, dat er zo iets was geweest als de op 7 Decem ber 1942 uitgesproken Koninklijke rede. Later had de Heer Gerbrandy, eens ver antwoordelijk voor het uitspreken van die rede, haar feitelijk wel heel erg ver loochend, al mocht hij nu van zijn kant beweren, er trouw aan te zijn gebleven, terwijl anderen er van afgeweken zouden zijn. Zeer uitvoerig keerde hij zich tegen de, volgens hem, naar vorm zwakke- en naar inhoud staatsafbrekende-Grondwets- herziening, die (aldus voegde hij er ondeu gend aan toe; ondeugend, want hiermee zinspeelde hij op de christelijk-historisehen en op de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie, die beiden waarschijnlijk ook nu weer voor zullen stemmen) niet christelijk, noch historisch was, geen vrijheid en even min democratie brengt. 'Gaat zij er door, dan betekent dit volgens hem, dat men Nederland zal maken tót een vastelands- staat, in strijd met wat het in drie eeuwen historie is geweest en gedaan heeft. Bezwaren van de heer Weiter In zijn insgelijks zeer oppositioneel be toog gaf de heer Weiter nog te kennen, dat andere grote fouten, die men begaan had, waren: een kostbare voorlichting waarvan Diets had gedeugd en die dan ook geen enkel resultaat had opgeleverd, terwijls voorts te laken viel dat men verzuimd heeft, orde en rust te herstellen. Ook Mr. Stokvis (comm.) bestreed 't zijns inziens gebrekkig geredigeerde en uiterst vaag herzienings- ontwerp om verder o.m. te verkondigen, in feite de deelstaten gevormd worden in de .schaduw van de Nederlandse bajo netten, zodat er wel degelijk van eenzijdige wilsoplegging sprake zou zijn. De heer Tilanus (c.h.) verweet Prof. Gerbrandy en ie heer Weiter niets constructiefs te heb ben aangedragen. Met zijn geestverwanten wilde deze afgevaardigde toch nog eens nader uitsluitsel krijgen over het wezen ;an de Kroon der Unie, voor hem blijkbaar :en uitermate gevoelige aangelegenheid. Wellicht komt dit mede doordat hij in zijn hart aan die Unie een vrij belangrijke plaats wil toekennen, terwijl daarentegen t. v. d. Goes v. Naters (Arb.) het raad- aam achtte wederom te waarschuwen egen een niet te zwaar maken, „te Westers jpzetten of opvatten" van de Unie. Zoek iet vooral in ^ociale, economische en cul- lurele samenwerking, luidde zijn advies, want dat zal de beste waarborg voor een ,oed samengaan tussen Indonesië en lederland opleveren. Ook was het volgens hem gewenst zoveel mogelijk vast te hou den aan de streefdatum van 1 Januari als tijdstip, waarop de Indonesische federatie en dan tevens de Unie geheel form zal moeten hebben gekregen. Smokkelaar schiet kommies neer In de nacht van Dinsdag op Woensdag Is tussen de grensstations Caberg en Bil- serbaan de grenskommies H. Otten uit Den Helder, gestationneerd in Maastricht door een smokkelaar met een schot hagel levens gevaarlijk gewond. De kommies was met een collega op contröle in het grensgebied, toen zij om twee uur 's nachts stuitten op twee man ten, die smokkelwaar vervoerden. Eén van de laatstgenoemden loste on middellijk een schot hagel, dat Otten in het bovenlijf trof. Hij werd in de hart streek en in de buikholte zwaar gewond. De gemeentepolitie van Maastricht, ter jde gestaan door het Belgische parket heeft een onderzoek ingesteld naar de daders, die over de Belgische grens waren gevlucht. Een bundel smokkelwaar, bevattende «en hoeveelheid vitrage was door de smokkelaars op de plaats van de aanslag ichtergelaten. SCHEEPVAART K, N. S. M. Roelf, 17 Aug. van IJmui- ien te Lissabon naar Amsterdam. Deo Duce, 17 Aug. van Aarhus naar Kopenhagen. Titus, 17 Aug. van Messina naar Ljpari, Socrates, '7 Aug. v. New York le Amsterdam. Euterpe, 17 Aug. v. Hamburg te Amsterdam. Ariadne, 7 Aug. 16.20 Dungeness gepasseerd (van Amsterdam naar Tanger). Straba. 17 Aug. v. mthenburg naar Aarhus. Hastia, 18 Aug. Ouessant gepass (van Trinidad naar Ant werpen). Draco, 17 Aug. van La Pallice naar Amsterdam. Orpheus, 17 Aug. van Genua n. San Feliu. Odysseus, 17 Aug. van Hamburg aar Odense. Niobe, 18 Aug. Brunsbuttel epaseerd (van Mantyluoto) n. Amsterdam), 'men, 17 Aug. van Lissabon naar Amster dam. Hydra, 15 Aug. van Cristobal naar Cu- 'a?ao. Noordwijk, 17 Aug. van Azoren naar Amsterdam. GRUNO. Afiena, 17 Aug. van Persgrunn bar Gruvaen, Doggersbank, 17 Aug. te Ssbjerg van Fakseladplads. Glory, 17 Aug. fan Skelleftea naar Hernosand. Spurt, 17 Aug van Helsinki naar Skelleftea. Progress. 1' Aug. van Grangemouth naar Rotterdam. Sarendsz. 17 Aug. van Stockholm naar Am- Wam. Zeester, 17 Aug. te Nyborg van umuiden. K, H. L. Cardoba, 19 Aug. te IJmuiden ferwacht. Rijnland, 17 Aug. te Bahia naar Amsterdam. K. P ,M, Kalabahi, 17 Aug. Finisterre lepass. van Rotterdam naar Batavia. Kasim- ar, 17 Aug. Minilcoi gepass. van Rotterdam har Batavia. MIJ. NEDERLAND. Borneo, 7 Aug. te os Angeles van Portland naar San Fran- Qsco. Celebes, 17 Aug. van Safaga naar Aden. Ceram. 14 Aug. v. Singapore naar Belawan. lava, 14 Aug. van Mobile naar New Orleans. Hanoeran. 16 Aug. van Makassar naar Balik- Papan Raki. 15 Aug. van Port Swettenham Mar Singapore. Roepat, 26 Aug. te Singapore fan Batavia naar New York Rondq. 17 Aug. Van Colombo naar Suez. Singkep, 17 Aug. v Hew York naar Alexandrië. Tabian, 15 Aug. te Soerabaja van Batavia naar Amsterdam. Tawali, 17 Aug. van Makassar naar Bima. Aan het slot van de vergadering deelde President Kortenhorst mede, dat waar schijnlijk Donderdagavond de eindstem ming over de Grondwetsherziening zal plaats vinden en de Kamerleden dan even met vacantie zullen gaan. Eind September wacht hen de openbare behandeling van enige wetsontwerpen, terwijl pas half November de begrotingsdebatten zouden beginnen, wat dan kunst- en vliegwerk zal vereisen om alles er werkelijk nog voor het Kerstreces door te krijgen. Intussen herinnerde hij aan het kort geleden nog door zijn voorganger, nu vice-President van de Ministerraad, uitgesproken woord, waarmee Mr. van Schaik op tijdige indie ning van alle begrotingsontwerpen had aangedrongen. Weet hij dit van zijn mede- Kabinetsleden te bereiken, dan zou de be handeling van de begroting tenminste een week vroeger kunnen beginnen. Kerstpaketten-actie gaat weer in zee De Niwin gaat wederom Kerstpaketten naar Indonesië sturen. Het doet misschien wat vreemd aan, om in de maand Augustus aan Kerstmis te gaan denken, maar wan neer men in aanmerking neemt, dat het heel wat voeten in de aarde hee'ft, alvorens de Niwin al haar paketten over zee ge zonden heeft, is' het begrijpelijk dat zij nu bij het scheiden van de zomer reeds aan haar actie begint. In 1946 verzond de Niwin 155.000 en in 1947 191.740 paketten naar de militairen over zee. Zij wil thans tweehonderdduizend Kerst paketten tot in de verste uithoeken van de archipel verspreiden. Het betreft dit jaar niet uitsluitend militairen, doch ook bur gers en kinderen zullen via de Niwin een presentje kunnen ontvangen. De prijs van ieder pakket bedraagt 5, In de periode van 15 Augustus tot 30 'Oc tober zullen de Niwin-comités en de thuis frontorganisaties 1.000.000,bijeen trach ten te brengen. Op iedere Nederlander zal een beroep worden gedaan deze actie finan cieel te steunen. Er zullen coupures be schikbaar worden gesteld 4 f 5,2,50, 1en 0,50. Het is echter niet mogelijk een Kerst pakket aan een bepaalde militair te adres seren. De Niwin zorgt ervoor, dat elke militair een pakket krijgt. Dit om te voor komen, dat militairen met een kapitaal krachtige familie meer pakketten zouden ontvangen en zij die familie met een gering inkomen of in het geheel geen familie meer bezitten, weinig of niets zou den krijgen. Er wordt zorg gedragen, dat de paketten bestemd voor hen, die op de buitenposten vertoeven, het eerst zullen worden afge zonden. Zij, die op eenvoudig bereikbare plaatsen vertoeven, zullen hun presenten daarna ontvangen. Gelukwens van mrs. Roosevelt Mrs. Roosevelt heeft de Nederlandse rege ring het volgende schrijven doen toekomen: „My first meeting with Her Majesty Queen Wilhelmina was during the occupa tion when she was in the United States, an exile from her own country. I had the pleasure of meeting her again when I was hi The Netherlands in April of this year under happier circumstances. I am delighted to have this opportunity of sending my warm and affectionate greetings and my congratulations- and best wishes for the future. If my husband were here, I know^ie would join with me." Eleanor Roosevelt (Mrs. Franklin D. Roosevelt) (Mijn eerste ontmoeting met H.M. Koningin Wilhelmina vond plaats gedurende de bezet tingsjaren, toen zij de Verenigde Staten be zocht als balling uit haar eigen land. Tot mijn genoegen ontmoette ik haar in April van' dit jaar gedurende mijn verblijf in Ne derland onder gelukkiger omstandigheden. Het doet mij bijzonder genoegen dat mij deze gelegenheid wordt geboden, mijn warme en hartelijke groeten, en mijn gelukwensen en beste wensen voor de toekomst over te brengen. Mijn echtgenoot zou, indien hij in leven was, daarin zeker met mij instemmen). De JubileumrHapsodie Spel van klank, kleur en licht in den Hout Zoals reeds eerder is meegedeeld, zal het hoogtepunt van de viering van de Zesde September in het centrum van Haarlem worden gevormd door de uitvoering van de „Rhapsodie in Oranje, rood, wit en blauw", gecomponeerd en ontworpen dóór Marinus Adam met dansen naar ideeën van Tilly Sylon. De componist heeft dezer dagen de par tituur van dit feestelijk dansspel, dat hij maakte in opdracht van het Centrum comité „Koninginnedag" naar een idee van de voorzitter, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, voltooid. Het is een zeer omvangrijk werk ge worden, dat ruim een uur zal duren. Deze Rhapsodie is eigenlijk een combi natie van ballet, mannen- en jongenskoor met orkestbegeleiding en vuurwerk illustratie. Adam heeft gebruik gemaakt van tien Nederlandse volksliederen, die door de koren gezongen worden "ter inleiding van de erop volgende dansen. Voor de dansen heeft de componist de thema's en Tilly Sylon 'de teksten der liederen als motieven gebruikt. Door het verschil in karakter der ver schillende volksliederen zijn er in de bal letten grote constrasten ontstaan, zodat vrolijke en ernstige noten elkaar zullen af wisselen. De Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" en de „Liduina Boys" onder leiding van de heer Wolf verlenen hun ge waardeerde medewerking. De dansen, die op een plankier worden uitgevoerd, worden door schijnwerpers en Bengaals vuur op passende wijze belicht. De uitvoering geschiedt in den Hout aan de Paulinalaan even voorbij de Philip Lootsbank. Het orkest zal onder het bla derdak van vier beuken worden opgesteld. Deze bomen vormen tevens een natuurlijk klankbord. Voor alle zekerheid wordt tevens een geluidsversterkerinstallatie aan gebracht. Voor.de genodigden en de leden van het Centrumcomité wordt een tribune, die plaats zal biedèn aan 900 personen, ge bouwd. Verhoging der schoolgelden Voor H.B.S., Lyceum en Gymnasium Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarbij het maximumbedrag aan schoolgeld voor het middelbaar- en het voor bereidend hoger onderwijs per leerling op f 600 per cursusjaar wordt gebracht. Aan de gemeentebesturen is daarvan mede deling gedaan. Op dit ogenblink wordt voor de HBS-en, Lycea en Gymnasium te Haarlem een school geld betaald dat loopt, naar gelang van het inkomen der ouders, tot f 475. Dit maximum 'zou dus f 600 worden. Het wordt waarschijn lijk geacht dat deze aanschrijving van het rijk aan de gemeenten gevolgd zal worden door een aanmaning om de bestaande school geldregelingen te herzien en in' overeen stemming te brengen met dit nieuwe maxi mum. Hetgeen zou betekenen een verhoging voor zeer vele groepen. Hoe de nieuwe rege ling dan zal worden, is natuurlijk op dit moment niet te zeggen. Thans ontvangt d^ gemeente aan school gelden voor HBS-en, Lycea en Gymnasium f162.000. Al wordt het maximum met onge veer 25 verhoogd, dan wil dit nog geens zins zeggen dat een verhoging over de gehele schaal ook een hogere ontvangst van 25 zal opbrengen. Het maximum schoolgeld van f 475 wordt thans betaald door een gezin met 1 kind dat een inkomen heeft van f 14.500, met 2 kin deren f 15.000. Bij 10 kinderen is het zelfs gestegen tot f 19.000. Geen schoolgeld over cursusjaar '44—'45 Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „Niet heffen van schoolgeld over het cursusjaar 1944/1945". Aan de memorie van toelichting daarop is hetVölgende ontleend: De moeilijkheden, welke zich bij het vaststellen van de gege vens voor de regeling van schoolgelden over het cursusjaar 1944/1945 hebben voor gedaan, waren van die aard dat na onder ling overleg door de regering is besloten over dat jaar van de heffing van school gelden af te zien. Artikel 1 van het ontwerp van wet be paalt dientengevolge dat, voorzover het de openbare scholen voor voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs betreft, over de cursus 1944/1945 geen schoolgeld wordt' geheven wegens het verstrekken van on derwijs aan deze scholen. Voor de gemeentelijke en de bijzondere scholen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs is in artikel 2 de moge lijkheid geopend om zoveel mogelijk de schade te vergoeden, die door de desbetref fende gemeenten en schoolbesturen is ge leden, doordat zij over het cursusjaar 1944/ 1945 wegens het ontbreken van de nodige gegevens in de onmogelijkheid verkeerden schoolgeld te heffen. De gemeente Haarlem had- voor het schooljaar 19441945 voor de HBS-en, Lycea en het Gymnasium uit eigen over weging reeds geen schoolgeld geheven. Nu opent zich de mogelijkheid- voor de gemeente om voor het daarvoor gederfde geld 'n vergoeding van het Rijk te vragen. Brieven van Tifo aan Sfalin en Molotol Het Franse avondblad „Paris Presse" pu bliceert twee brieven, die volgens het blad geschreven zijn door maarschalk Tito van Joegoslavië aan mharschalk Stalin en mi nister Molotof. De ene brief is gedateerd 17 Mei en is gericht tegen de van de zijde der commu nistische partij van de Sovjet-Unie ge oefende critiek op de leiders der Joego slavische communistische partij. Tito schrijft hierin volgens „Paris Presse", dat de critiek een pijnlijke indruk heeft teweeggebracht en dat de tegen de Joego slavische leiders geuite beschuldigingen berusten op „onjuiste inlichtingen". Hij betreurt het bovendien, dat de inhoud van de door de communistische partij der Sovjet-Unie geschreven brief openbaar is gemaakt, hetgeen heeft geleid tot „beledi gingen in enige landen, bijvoorbeeld Hon garije en Tsjechoslowakije". „Wij wensen de gehele zaak af te doen door via onze daden te bewijzen, dat de tegen ons ingebrachte beschuldigingen onjuist zijn. Wij zullen gestadig voortga*» met de opbouw van het socialisme in ons land en wij zullen trouw blijven aan de Sovjet-Unie en de leer van Marx, Engels, Lenin en Stalin", In de tweede brief antwoordt Tito vol gens het Parijse blad Molotof naar aan leiding van een beschuldiging van het ont houden van inlichtingen aan _Sovjet experts en diplomatieke vertegenwoordi gers. Tito zou geschreven hebben, dat er geen overeenkomst bestaat, volgens welke Sovjet-vertegenwoordigers speciaal toe gang hebben tot Joegoslavische regerings archieven, maar dat hij noch zijn onder geschikten zich er van bewust waren ooit een Sovjet-vertegenwQordiger zodanige in lichtingen geweigerd te hebben. Thyssen en Rausclining De Duitse groot-industrieel Fritz Thys sen, die thans wegens steun aan het na- tionaal-socialisme terechtstaat voor een zuiveringshof, heeft toegegeven dat hij lid van' de NSDAP is geweest. In 1931 werd hij lid van de nationaal-socialistische partij als Rijksdagafgevaardigde, maar werd nog niet in .het bezit van een partijkaart ge steld. In 1933 werd hij gewoon lid der partij en Rijksdagafgevaardigde op Hitiers persoonlijk verzoek. Naar hij zei, hoopte hij „de partij door zijn invloed af te hou den van revolutionnaire plannen". Na zijn ontsnapping uit Duitsland' ontmoette hij de conservatieve emigrant dr. Hermann Rauschning,' voormalig president van de senaat van Dantzig, die te Londen zijn mémoires schreef. Voor het Hof is een beëdigde verklaring van Rauschning voorgelezen, waarin deze zegt, dat Thyssen hem en zijn vrienden wilde winnen voor een tegenregering, waarmee de Britse regering bereid zou zijn geweest 'te onderhandelen ter beëindi ging der vijandelijkheden. Demobilisatie-comité in de bloembollenstreek Dinsdag werd een vergadering gehouden van het Demobilisatie-Comité Bloembollen streek in het gebouw van het Arbeidsbureau te Lisse. Het Streekcomité is samengesteld uit vertegenwoordigers vaq Hillegom. Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout en Voorhout Het hoofd van de Sociale Dienst van het Mi nisterie van Oorlog de le It. Balk was tegen woordig. De voorzitter van het Streek-comité, de heer G. F. B. Maas, directeur van het .Ar beidsbureau Lisse, zeide, dat het Streek comité tot doel heeft te komen tot een zo goed mogelijk resultaat van de werkzaam heden van de plaatselijke comités. In dit comité leert men eikaars ervaringen kennen. Tot nu toe hebben zich nog slechts weinig grote moeilijkheden voorgedaan. De demo bilisatie comités, de Sociale Dienst en het Arbeidsbureau hebben gedaan, wat mogelijk was, en de demobilisanten hebben begrip ge toond voor de moeilijkheden. De toestand op de arbeidsmarkt is echter thans zodanig, dat de plaatsingsmogelijkheden steeds afne men en de moeilijkheden zullen toenemen temeer, daar onder de nog niet gedemobili- seerden grote aantallen ongeschoolden schuilen. Voor de plaatselijke comités is het daarom een eerste plicht de werkgevers te bewerkéTi hun vraag naar personeel op de juiste plaats kenbaar te maken, n 1. op het Arbeidsbureau. Hierna sprak het hoofd van de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog te Lei den, de le It. Balk, die een overzicht gaf van het ontstaan en de groei van de Sociale Dienst. Daar een van de grootste zorgen van het ministerie is, de militairen in een passende werkkring te plaatsen, is op elk Gewestelijk Arbeidsbureau een sociale dienst ingericht. De keuze bleek zeer gunstig te zijn geweest, daar de Sociale Dienst zich kan verheugen in een zeer vruchtbare samenwerking met dit bureau. De Sociale Dienst heeft echter de zorg voor alle getroffen voorzieningen eh deze taak is zo omvangrijk, dat spreker een beroep deed op de plaatselijke comités, om mede te werken aan de volbrenging van deze taak. Hillegom Welkom aan gedemobiliseerden Het gemeentebestuur van Hillegom heeft officieel de uit Indië teruggekeerde mili tairen verwelkomd tijdens een ontvangst in de Hoftuin voor het Raadhuis. Wethou der Fijma namens het Demobilisatie comité en de burgemeester van Hillegom spraken hartelijke woorden tot de soldaten, waarna de oorkonden door de burgemees ter werden uitgereikt. De plechtigheid werd opgeluisterd door muziek van de Harmonie „Crescendo". Daarna begaf men zich naar hótel „Sis termans" waar allen zich in een gezellig samenzijn verenigden. Behalve de militai ren en hun families waren daar aanwezig het voltallige gemeentebestuur, Prot. en R.K. geestelijken en de leden van het De mobilisatiecomité. Met films en muziek werden de aanwezigen bezig gehouden en vooral de Hillegomse gebeurtenissen, die op het witte doek werden geprojecteerd, ge noten bijzondere aandacht. Haarlemmermeer DISTRTBUTIF.NDIENST HAARLEMMERMEER De na-uitreiking van bonkaarten 810 zal op Maandag 30 Augustus, op het kantoor te Hoofddorp, administratiegebouw bij het Fort aan de Hoofdweg geschieden en de uitreiking van bonkaarten 810 tegen inneming van niet- gelijksoortige inwissehngsbonnen op Woens dag 1 September. Vogelenzang Aubade op Koninginnedag De schoolkinderen te Vogelenzang van alle gezindten zullen op Koninginnedag een hoofdredacteur is benoemd de heer Leo en 27 Augustus te 2 uur in het gymnastiek lokaal van de R.K. school gehouden. Alle kinderen worden verwacht. Lid van de Nederlandse adel verzaakte het „Noblesse oblige". Een 25-jarige Haarlemse tuinder had in het begin van Juni uit een bontvellerij in Heemstede, waar hij in dienst was, drie slangenvellen weggenomen, die hij tever geefs had getracht in Amsterdam van de hand te doen. Kort daarna ging hij naar een vroegere werkgever in Tuindorp Overveen om te zien of die nog een karweitj'e voor hem had. Het antwoord luidde ontkennend, maar de baas bood zijn vroegere knecht een shagje aan, indien deze zelf even de tabaksdoos uit zijn jas wilde halen. De man vond niet alleen de tabaksdoos, maar ook een portefeuille met ruim vier honderd gulden, die hij in zijn zak stak'en in de hoofdstad ging verbrassen. De Officier van Justitie bij de Haarlem se Arrondissements rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, waarvoor de ver dachte zich Donderdagmorgen had te ver antwoorden, vond-het een hopeloos geval. De verdachte had pas twee jaar en drie maanden opgeknapt en nog zes maanden voorwaardelijk boven het hoofd. In het dossier was trouwens nog sprake van een gestolen fiets. Hij achtte een gevoelige straf op .zijn plaats en eiste een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Een der rechters mr. Muller, herin nerde eraan, dat de tuinder bij de politie nog meer feiten had bekend. Verdachte: „Ik gaf al die dingen maar toe, want ik wilde er af wezen". President: „Ik denk eerder, dat u de tel was kwijt geraakt". De verdediger, mr. W. Boers, zag nog wel heil in een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. „Altijd onder de invloed" De volgende verdachte was al aan zijn tiende veroordeling toe. Nu ging het weer om een fiets. Waar en hoe het precies ge beurd was wist hij niet meer. „Was u dronken of slaperig?" vroeg mr. Top. „Onder de invlped", corrigeerde de man in het bankje. „Dat is niet te best", vond de president, waarop de verdachte berustend: „Ik ben altijd onder de invloed." Mr. Van der Valk Bouman" eiste tegen deze zwakke broeder negen maanden. „Een sluwe parasiet!" De 63-jarige Haarlemse assuradeur L. S. stond zelfs al voor de elfde keer voor de rechter. Uit een adellijke familie stammen de, was hij geheel aan lager wal geraakt. Dit keer stond hij voor twee feiten te recht. In de eerste plaats had hij, steun trekkende van Sociale Zaken, in een be paalde week niet opgegeven dat hij f 125. aan voorschotten of leningen had ont vangen en ten tweede had hij in Maart van dit jaar een inwoner van Noordwijk aan Zee, vader van een dgr vijf gijzelaars die als eerste slachtoffers der Duitsers voor het vuurpeloton zijn gevallen, tot af gifte van zeshonderd gulden bewogen door deze te vertellen dat hij zijn zoon in het kamp te Haaren had ontmoet. Verdachte verontschuldigde zich voor het eerste feit met de opmerking „dat het niet tot hem was doorgedrongen", daj, hij ook geleende gelden als inkomsten moest opgeven. „U bent anders nogal geslepen. U heeft zelfs notarissen en een bank geld afhan dig weten te maken. Ik zou bijna zeggen: U bent een beroeps-oplichter", meende mr. Top. Dat hij tegen zijn Noordwijkse relatie gezegd zou hebben, dat hij in Haaren was geweest, ontkende S. „Hoogstwaarschijn lijk heeft hij „Haarlem" verkeerd ver staan". Doch de duidelijke schriftelijke verkla ring van de getuige wierp deze zienswijze omver. S. had gesuggereerd, dat hem nog een grote erfenis te wachten stond van een in Japanse krijgsgevangenschap overleden broer. Tot drie keer toe had hij hierop een voorschot gevraagd: eerst van honderd gulden, daarna twee van f 250. Verdachte hield op de zitting vol, dat hij niet kon geloven, dat hij geen recht op de nalatenschap kon doen gelden en voerde aan, dat hij ook nog een vordering van enkele duizenden guldens op de Staat had. Mr. Muller bracht de assuradeur onder het oog. dat hij wel moest bedenken, dat dp dagvaarding ook drie keer zo lang had kunnen worden en mr. Top voegde hem toe- „U moet hier niet zo'n toon aanslaan". De Officier vond, dat S. op alle manie ren geparasiteerd had en voor de meest weerzinwekkende methoden om aan geld te komen niet was teruggedeinsd. Hij noemde de verdachte een sluwe pa rasiet en een schandvlek voor de Neder landse adel en vorderde twee jaar en zes maanden met aftrek. Na het betoog van mr. L. J. Venhuizen, die van oordeel was dat niemand met zo'n zware straf was gebaat, merkte mr.^Van der Valk Bouman nog op, dat juist deze man zo gevaarlijk was „omdat hij met het boekje van het Nederlands patriciaat on der de arm" toegang kreeg in kringen, waarin de normale misdadiger niet zo gemakkelijk doordrong. Uitspraak in al deze zaken op 2 Sep tember. Djokja en Oost-Europa Soeripno, de Indonesische republikeinse vertegenwoordiger in Praag, heeft ver klaard, dat de overeenkomst tussen de republiek en de Sovjet-Unie geen diplo matiek karakter draagt. Hij zeide met nadruk, dat hier slechts sprake is van het openen van consulaire betrekkingen. „Niettemin", aldus Soeripno, „indien wij deze overeenkomst aanvaarden, betekent dit een versteviging van de republikeinse positie, zowel buiten als binnen het land, omdat over het algemeen de overeenkomst door alle partijen en lagen van de bevol king werd toegejuicht." Soeripno legde er voorts de nadruk op, dat het sluiten van de overeenkomst geen Russische erkenning van de republiek in houdt. Hij wees er op, dat deze avereen- komst gevolgd zou kunnen worden door overeenkomsten met andere Oost-Europese landen. Volgens Soeripno staan de volken van Oost-Europa zeer critisch tegenover de Renville-overeenkomst, daar zij geen garantie inhoudt voor de volledige onaf hankelijkheid van de republiek. Na ongeveer drie maanden het door de UNO voor graaf Bernadotte gecharterde vliegtuig te hebben bestuurd, moet gezag voerder A. Viruly wegens drukke werkzaam heden als chef-vlieger van Nde K.LM. deze taak aan een zijner collega-vliegers over dragen. Zijn plaats wordt ingenomen door gezagvoerder Steinbeek. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 340 340->4 296 296 249 V4 250-% A.K.U 164 162 y2 Nederlandse Ford 339 Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent 1251/2 Scheepvaart-Unie 181V2 HoU.-Amerika Lijn 192 Deli Maatschappij 153*4 154 H.V.A 223% 222*4 A'dam Rubbei 165 164)4 Ned. Handel Mij I68J/2 N.-I. Handelsbank 12754 396 128% Billiton Mij II 9 van de 10 filmsterren gebruiken LUX TOILET ZEEP Mevr. Vermaat, Riebeeklaan 22 bij de Delftlaap vraagt NET MEISJE r de dag, goed loon en goede behandeling. Gevraagd in de Kinderbe waarplaats Asterstraat 1 voor 1 of 15 September een FLINKE HULP bij de KINDEREN Zaterdags en Zondags vrij. Mevrouw Scholten, Kweek- duinweg 1, Overveen, zoekt per 1 September een Flink Meisje voor dag en nacht. Gevraagd: nette BAKKERSBEDIENDE tev. voor bezorging. Bakkerij Leo Jansen. Camplaan hoek Dreef, H'stede, tel. 28182. Echtpaar zonder kinderen b. b. h. h. zoekt gest. of gem. zonder pension. Br. no. 1498. SCHOOLBOEKEN Voor een vlotte service, inlichtingen etc. kantoor de gehele dag geopend. Voor de verpakking van Uw huisraad neemt U geen risico's, dus U gaat naar: ZIJLVEST 41 TELEFOON 12450 Practijkexamen Boekhouden Succesvolle opleiding in 16 maanden, aanvang Maandag 13 September a.s. N, J. Th. SCHMIDT, leraar boekhouden M.O., accountant Wilhelminalaan 4. tel. 14506. Haarlem. Prospectus verkrijgbaar bij de boekh.: v. Akkeren, Zijlstr. 89 en Bosse, Barteljoriswtraat 12. Spekstraat 14. te Haarlem of omgeving te koop gevraagd, met of zon der auto's. Brieven no. 1495. gi Veilinglokaal Af.L/ „QUINTO" Veiling van Meubi- laire goederen. L. Raamstraat 14. Haarlem. Telef. 2.0.5.9.7. Morgenmiddag- (Vrijdag) halftwee. Kij kuren van 911 uur. Hf" Schitterend goed! PIANO te koop gevraagd. Br. met op gaaf van prijs en merk onder no. 1496. Smakelijk en verfrissend Voor fijnproevers serveren wij een „Pêche-Melba". Dit is een apart opgemaakte portie ijs, waarvan de smaak verrukke lijk is. GROTE HOUTSTRAAT 21-23 Amsterdams Nijverheids Instituut Avondschool ter opleiding van Leraren b(j het Nijverheids onderwijs Gevestigd in de Electro Technische School Nieuwe Vaart 3, AiYisterdam-Centrum Volledige mondelinge opleiding voor: Examen Algemene Ontwikkeling N.O. (Toelatings examen M.T.S.) Praktische N(iverhcidsonderwysakten N h'z Theoretische Nijverheldsonderwijsakten N I/V Inlichtingen en aanmelding vóór 1 September bij de Admini stratie: Jckerstraat 2 Amstcrdam-Z. Spreekuur: Zaterdag 1—3 uur. Telefoon £3044.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3