Een drijvend draaitoneel op de Schotersingel Vacanliekampvan invalide Een eeuw geleden werd Meerenberg" gebouwd Q Kort en Bondig j DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD 4 kinderen op „Kareol Bijzonderheden over de opvoering van Vetermans Vader des Vaderlands Deze zomer stelt wel zware eisen aan t Van de overige evenementen, die de afde- het amateurtoneel in Haarlem en omge- ling Haarlem-Noord van-het Comité voor ving. Nationale Feesten organiseert, noemen wij Nauwelijks zijn de voorstellingen van het optreden van de dansgroep uit Orange „Frans Hals" achter de rug of weer andere combinaties met ten dele dezelfde mede werkers repeteren avond aan avond, het zij voor de opvoering van Eduard Veter mans „Vader des Vaderlands" in Haarlem- Noord, hetzij voor Langendijks „Don Qui- chot" in Bloemendaal. Gisteravond zijn we eens een kijkje gaan nemen bij de repetities voor het stuk van Veterman. Na een avontuurlijke tocht via donkere gangetjes en steile trapjes belandden we in de voormalige schuilkerk der Oud- Katholieken aan de Kokstraat, waar de heer Jan Kraakman in een volkomen bij p 6 September en een rolschaatsenwed- strijd op Vrijdag 3 September aan de Delft- laan. De verlichting van de Generaal Cronjé- straat zal, met enkele wijzigingen waar door het jubileum tot uiting zal komen, dezelfde zijn van 1938. Uitwisseling met Vejle» Vrijdag vertrekken de Haarlemmers Vrijdagmorgen omstreeks half negen vertrekt een gezelschap van 25 Haarlem- het stuk passende omgeving van koperen mers, vergezeld door de heer D. J. A. Ge- lantaams, tinnen borden, oud-Hollandse iufc naar Vejle in Denemarken, om het meubelen en lage balken met niet-aflatend i bezoek te beantwoorden dat de Denen in de tweede week van Juli aan Haarlem brachten. Het gezelschap zal een week in Vejle doorbrengen en logeren bij degenen die in Haarlem hun gasten waren. Deze uitwisseling is aan Haarlemse zijde voorbereid door de Commissie voor Cultu- geduld zijn aanwijzingen geeft. „Vertelt u vooral, dat het dit keer geen openluchtspel wordt, maar een spel in de openlucht. „Vader des Vaderlands" is voor de schouwburg geschreven en de op voering op het vlot op de Schotersingel tegenover het Tehuis voor Ouden van Da-, gen is dan ook een experiment. De décors iele Uitwisseling der Stichting „Haarlems zullen we alleen maar aanduiden, zcals dat Bloei" vroeger ook gebeurde bij de Middeleeuwse wagenspelen". Vetermans spel bestaat uit negen be trekkelijk korte taferelen, die tezamen het leven van Willem van Oranje geïdealiseerd maar scherp uitbeelden. Het werd geschre ven voor de Willem de Zwijgerherdenking in 1933 en bevat vele voor-treffelijke vond sten. Zo aan het slot van het vijfde tafereel, waar de held uitroept: Ik?- Wie ben ik pei slot van rekening? Op dat ogenblik komt een officier binnen met een brief. Het blijkt het Wilhelmus te zijn, dat door Oranje met. stijgende bewogenheid wordt voorge lezen. In het achtste tafereel is een simul- taan-scène, waarin Granvelle aan de zijde van het toneel de brief dicteert, in welke de banvloek over Oranje wordt uitgespro ken; aan de andere kant dicteert deze zijn Apologie, die als het ware het antwoord en het commentaar op de banvloek vormt. Door de verdeling in afgeronde tafe relen wordt van de spelers in iedere scène een uiterst intensief spel verlangd. Dit gelat wel in bijzondere mate voor de figuur van Willem van Oranje zelf, waar bij bovendien de moeilijkheid komt, dat de vertolker het voortschrijden van de tijd geleidelijk maar duidelijk moet laten uit komen. Het bezoek van gisteren heeft ons er echter van overtuigd, dat de heer Kraak man in de heer De Kruiver van „Alber- dingk Thijm" een zijn rol voortreffelijk beheersende auteur heeft gevonden, die zijn tekst met een bewonderenswaardige dictie over het voetlicht brengt. Onder de overige vijftig medewerkers treffen we een uaar oude bekenden uit „Frans Hals" aan, zoals Johan van Doorn en Guus Boersma, die kleinere belangrijke rollen voor hun rekening hebben genomen. Draaitoneel De moeilijkheid van het veelvuldig décorwisselen is op vernuftige wijze opge lost. Het draaitoneel van de Amsterdamse Stadsschouwburg, dat een diameter van ruim acht meter heeft, zal op het vlot wor den gemonteerd. Hierdoor is het mogelijk aan de voorzijde te spelen en aan de ach terzijde het toneel voor de volgende scène reeds in orde te brengen. Tijdens een korte „black-out" wordt de schijf dan gedraaid. De pauzes zullen zodoende tot drie korte intermezzi beperkt blijven. Aan de costumering wordt grote zorg be steed, al lijken de moeilijkheden, nu heel Nederland de paar firma's, die zich op de verhuur van toneelkleding toeleggen, be stormt, wel eens'onoverkomelijk. De tribune komt naast het Tehuis en zal aan ruim 1400 personen plaats bieden. Er zijn voorlopig vier voorstellingen ge projecteerd op 30 Augustus (generale repe titie), 31 Augustus (première) en verder op 2 en 4 September. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 18 Augustus 1948 ONDERTROUWD: 18 Aug., F. W. L. van der Spek en M. J. de Boer; W. B. Bierman en M. C. J. C. Becker: P. van den Broek en G. de Vries; C. P. A. Bakker en J. G. G. Metse laar; G. van der Wiele en T. Schuerman; H. van Dronkelaar en A. G. Bosman; C. F. Meir huizen en E. A. Russ; C. B. Pellikaan en G. van der Domhof; E. landman en W. P. Meeuwenoord; M. J. A. Dekker cn W. L. M. Le Belle; S. de Zwart en A de Jong; J. A. van der Post en M. Nowacki: W. B. Verkroost en A. C. Kotten; J. E. van Soest en A. Dek ker; B. Maasdam en S. T. Krikke; G. J. Borg- meijer en A. G. W. Meenderink: A. Niesing en J. Janssens; L. S. Spruit en C. L. Bos; J. W. G. Sersansie en A. Visser; H. C. F. van Gooi en F. Schuuring: J. Appelman en A. C. Koek: A. van Haalem en J. M. T. Sweers; C. Dollé en C. M. van der Klaauw; J. Walkotte en J. C. Duin; J. A. van Lieshout en C. M. Woolthuis; T. van Vliet en A. M. Verbart: A. F. Brinkhuis en A. A. Bijl; R. van den Brink en M. P. J. A Luttik; H. A. Boer en A. A. H Koch; T. H. J. Knijpers en J. M. W. Simons; GEHUWD: 18 Aug., G. Reus en C. J. Reits- ma; W J. Reumer en L. A. Geers; H. F. van Uden en H. C. Bonfrer: J. Stolwijk en J. Zwemmer: H. van Vcghel en J. M. Koppies: C. van Steijn en C. van den Berg: T. N. M. Bleijswijk en L. M .van Zee: J. C. M Groe- newegen en E. G. van der Drift; C. P. Schol en J. J. M. Burgers; H. Vrieze en P. Kool bergen; D. van den Kerkhof en C. M. Hoog land; M. Pieterse en C. J. Hoenderdos: B. H. M. Löffelman en E. J. M. Hetem: J. Koore man en P. Vix&boxse; H. Merks en A. G. Zomer; A. van Cleeff en Q. M. J. Lammerts- ma; K. H. Zijlman en A. T. Berger: F. W. H. Derogee en H J Steenbergen: F. L. Köller- meyer en H Klitz: P B. M. Muringer en A. M. Wouters: W. H. Huhl en A. Muller; J. J. Hager en G C. van Duffelen. BEVALLEN van een zoon: 17 Aug., C. P. M. Coulevan Kilsdonk: J. C. Vlugvan dei- Meer; 18 Aug., E. M. Dubelaar—van Moorst. BEVALLEN van een dochter: 18 Aug., W. PouwBarmentlo; J J F. Hoenderdos Wijkhuise: M. van Locvesijn—Geutskens; E T. J BanningHuijboom; J. T. Alandvan der Westen OVERLEDEN: 17 Aug., J. H van Leijden. 84 i., Verspronckweg; A. M. Roozen, 11 d-, Ramplaan. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: W. G. Tweehuijsen—Hokke- ling, a. ONDERTROUWD: E G Jonker en G. v. Dijk; J. de Jonge en H. Bruining; A. C. M Bosman en M. W. A. Verstecgh, OVERLEDEN: J. Veenstra—Bootsman. 71 jaar. GEHUWD: B. Pepping en T. E. I. Glöckler; R. H. Landolt en L. Chr. Bennewitz; A. Timmerman en A. v. d. Valk. Vejle is een mooi gelegen, bedrijvige handels- en fabrieksplaats met 34.000 in woners, die jaarlijks door tienduizenden toeristen wordt bezocht. Het zijn vooral de omstreken, de bossen langs de fjord in een heuvelachtig terrein, waar 's winters de skisport wordt be oefend, die de reizigers lokken. De vervanging der stadstram Het wordt wel November Naar wij vernemen zal de vervanging van de stadstramlijn HaarlemHeemstede later plaats vinden dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Zoals men weet, heeft wethouder Ange- nent in de laatste vergadering van de Haar lemse gemeenteraad meegedeeld, dat de stadsdienst in October opgeheven zou wor den. Men houdt thans echter 1 November als datum aan, waarop de omzetting een feit zal worden. Met het dagelijks'bestuur van Heemstede wordt nog overleg gepleegd, welke route de bus zal volgen. De N.Z.H. voelt het meest voor de Binnenweg. De afzonderlijke lijn naar het Wilhelminaplein is hoogst waarschijnlijk van de baan. In plaats daar van zal een sub-lijn op de spitsuren van het station Haarlem af naar Heemstede worden ingesteld. Zoals wij destijds hebben meegedeeld, wil de directie der vervoermaatschappij lijn 4 inkorten tot het traject Rollandslaan Planetenplein. De bewoners van 't Natuur kundigen- en Zeeheldenkwartier krijgen een eigen lijn via het station naar het Spaarnhovenplein, indien het gemeentebe stuur daartoe toestemming geeft. De weg onder het viaduct in de spoorlijn HaarlemLeiden "Over de Brouwersvaart moet in ieder geval eerst verbreed worden. Dank zij „Het vierde Prinsenkind" „Thuis moet ik altijd toekijken, wanneer de anderen spelen", zegt het kleine meisje met ,het kunstbeen tegen ons, om dan, zo vlug zij kan en dat is heel wat vlugger dan men zou verwachten een troep kameraadjes achterna te gaan. En de veertienjarige Hans van 't Leidse gymnasium, die volkomcp verlamd is sinds de Duitsers hem tijdens een razzia door de rug schoten, lacht tevreden: „Ik heb nog nooit zo'n pleizier gehad!" Het zijn maar twee reacties uit een groepje van zestig kinderen, die twee weken gelogeerd, nee gekampeerd hebben op Kareol in Aerdenhout. Zij werden daar toe in staat gesteld door de stichting „Het vierde Prinsenkind", die zich het lot van de door de oorlog getroffen kinderen in Nederland heeft aangetrokken. Bij een vorige gelegenheid vertelden we al iets van de kampen bij Steenwijk voor de wezen en de half-wezen en deze zomer heeft de stichting eens een proef genomen met een kamp voor invalide kinderen. Het eerste ogenblik, dat men de ruime hal van „Kareol" heeft betreden, voelt men de onbedwingbare neiging weg te vluch ten, zo deerniswekkend enbeschamend voor de ouderen is deze verzameling van lichamelijk onvolwaardigen. die daar voortstrompelt en zich met de kleinste kleinigheden vaak moet behelpen. Maar al spoedig wordt men ook getrof fen door de ongekunstelde vrolijkheid van deze jeugd, die haar lot blijmoedig schijnt te dragen en ermee verzoend lijkt. Zeker: een opgeschoten knaap mag dan wel cynisch opmerken: „Nou, ik heb ge lukkig maar één poot te wassen!", gelach en gezang vullen toch het huis en ondanks de vele handicaps, die de jongelui door hun gebreken ondervinden, vermeldt het dage lijks programma heel wat spelletjes, sport wedstrijden en uitjes. •De mensen van „Het vierde Prinsenkind" gaan van de gedachte uit, dat men deze kinderen zoveel mogplijk als volwaardigen moet beschouwen eh het is dan ook merk waardig te zien, hoe zij zich met hun ge breken toch met een zekere vlotheid weten te behelpen en in huis ook weten mee te helpen: dweilen en vegen, groenten schoon maken, tafels opruimen, kamers en zalen versieren en feestjes organiseren; het wordt allemaal door de kampeerders zelf gedaan met behulp van een kleine staf, bestaande uit padvinders en padvindsters en verpleegsters. „Niemand geneert zich hier voor zijn gebrek en dat is. al heel wat gewonnen", meent de leider van een juist vertrokken groep, de burgemeester van Alblasserdam, de heer L. Loov, die zeer dankbaar is voor de van alle kanten geboden steun: „de Stichting „Herstellingsoorden", die de in ventaris in bruikleen afstond en waarvan dq geneesheer, dr. Kroon, de medische controle uitoefent, de maaltijden worden uitstekend toebereid door een kok van de D.U.W. en dan is er niet te vergeten de Haarlemse U.V.V., die ons keer op keer gezellige avonden bezorgt." Sedert Dinsdag is een tweede groep op „Kareol" aangekomen, die eveneens twee weken in Aerdenhout blijft. UIT HET VERLEDEN rr '.De verpleging van de krankzinnigen stond eeuwen geleden nog op een laag peil. Feitelijk werden de geesteszieken al leen in het „dolhuis" opgeborgen, zodat de samenleving er geen last meer van had. Aan genezing werd weinig aandacht be steed. Gelukkig is een eeuw geleden daarin een belangrijke wijziging gekomen. Een mijlpaal in de geschiedenis der krankzin nigen-verzorging in ons land was de ope ning van het gesticht „Meerenberg" onder Bloemendaal bij Santpoort. Dit werd in Juni 1849 geopend, zodat het in het ko mende jaar 100 jaar zijn heilzaam werk zal hebben verricht. Het was het edrste gesticht dat de provincie Noordholland opende, thans zijn er drie. De twee andere zijn „Duinenbos" bij Castricum en Medem- bïik. De naam „Meerenberg" is enige tijd geleden afgeschaft, omdat die een ongun stige klank in de volksmond had, en ver vangen door „Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort". In 1843 was voor de stichting van „Meer enberg" door de Provinciale Staten aange kocht het buiten „Meerenberg" voor 26.021. Dit was mogelijk geworden om dat de bewoner, de heer Van Hoorn uit Amsterdam, in 1842 was overleden. In Aelbertsberg, de streek tussen „het Hof van Aelbertsberg" en „het Huis te Brederode" werden in de 17e eeuw enige hofsteden (buitenplaatsen) gevonden, waaraan blekerijen verbonden waren, die afzonderlijk verhuurd werden. In die tijd waren er in Bloemendaal en Overveen, aan de voet der duinen, veel blekerijen. De families hadden in die tijd meer textiel dan wij nu. Zij zonden veelal slechts twee keer in het jaar hun was naar de bleke rijen,, hetgeen pleit voor hun welvoor ziene linnenkasten. De Amsterdamse koopman mr. Willem van Gennep kocht in 1655 een dezer hof- I steden voor 15.000. De bezitting (met inbegrip van de blekerij) was 12 morgen 407 roeden groot. Hij veranderde de naam „Cloeckendael" in „Meerenberg". Onge- veer 50 jaar woonde de familie Van Gen- j nep op dit buiten. Daarna werd het voor slechts 6000 verkocht aan Philips van der Goes, vice-admiraal van Holland en West- Friesland. 25 jaar later ging het bezit voor 7.500 over aan de amateurs van de im- j beciele Jacob Christoffers. In 1746 werd de heer Hendrik Talbot de nieuwe bewoner voor 6.300. Deze brak de blekerij af en trok de landerijen en het daarbij beho rende water bij zijn buiten. Na zijn dood werd Gerrit Vervooren eigenaar voor 4.751. Het was nu een „lustplaats" ge worden, maar de nieuwe eigenaar mr. Cor» nelis van der Cocq behoefde er tien jaar later niet meer dan 5000 voor te betalen. In 1762 was bij de verkoop aan mr. C. J. van Dam, burgemeester van Amsterdam, de prijs tot 8.200 gestegen. De heer Van Dam breidde het bezit van „Meerenberg" uit door aankoop van lande rijen van „Rust van Onrust" een bezitting j die er aan grensde. In 1804 wordt als eigenaar van „Meer- j enberg" genoemd de heer Pieter Theodorus i van Hoorn, penningmeester van de The- i saurie der stad Amsterdam. Dit was de laatste bewoner. Aanvankelijk was het gesticht „Meeren berg" slechts van beperkte omvang. In de loop der jaren is het evenwel geregeld vergroot door het bijbouwen van nieuwe paviljoens. Het verwiei'f onder een reeks zeer deskundige dokters een uitstekende naam als verpleeginrichting en heeft die tot heden behouden. Voor de oorlog had het provinciaal ziekenhuis een capaciteit van ongeveer 1500 patiënten. Na de bevrij ding kon dit aantal nog niet opnieuw ten volle bereikt worden omdat een der pavil joens nog in gebruik is bij het Rode Kruis sanatorium voor de verpleging van tuber- culoseleiders, ook al hebben Gedeputeerde Staten geregeld moeite gedaan om weer de beschikking over dit paviljoen te krijgen. De herdenking van het eeuwfeest Naar wij vernemen worden er reeds plannen voorbereid ter herdenking van het eeuwfeest. Daarvoor is een comité be noemd waarvan voorzitter is de heer R. Verbeek, chef van de economische en ad ministratieve dienst en secretaris dr. P. van Esch, beide aan het ziekenhuis ver bonden. Voor de patiënten zal onder andere een kermis georganiseerd worden. Verder is er ook over gedacht een tentoonstelling te organiseren om daarbij te demonstreren de grote vooruitgang van de verpleging in de loop der eeuwen. De Oranje vertrekt op 26 Augustus. Post voor de Oranje moet uiterlijk Zaterdag 21 Augustus voor de laatste buslichting gepost zijn. Engelse deserteur lichtte Hagenaars op Een 25-jarige Engelse soldaat uit Stoke- on-Trent, die deel uitmaakte van het Britse bezettingsleger in Duitsland, was in 1947 in Duitsland gedetineerd wegens desertie. In November kreeg hij verlof om zijn ster vende vader in Stoke-on-Trent te bezoe ken. Van dat verlof keerde hij niet terug. Hij ging naar Nederland, waar hij in ver schillende plaatsen personen opzocht van wie hij kon vermoeden, dat zij Engels spra ken. Hij vertelde deze mensen, dat hij ser geant was, met verlof in Nc 'erland ver toefde en geen geld meer had. Met dit ver- haal wist hij 25 personen op te lichten voor in totaal 800. In Den Haag maakte hij kennis met een vrouw, maar hij brak zijn verblijf hier af, toen hij merkte, dat de politie hem zocht. Het was echter al te laat, want toen hij bij Roosendaal de Belgische grens was gepasseerd, werd hij door de Belgische rijkswacht, die door de Haagse politie was gewaarschuwd, gearresteerd. Hij is thans naar Hoek van Holland overge bracht. 1 Vermoed wordt, dat hij nog meer oplich- tingen heeft gepleegd. Inlichtingen hier omtrent worden verzocht door sergeant Bailey. C.O.D.A.P.M. 41 garrison, Hoek van Holland. Felle boer der ijbrand Gisteren is brand uitgebroken in de hooiberg op een boerderij in Schinnen (Limburg). De boer \yas met zijn echtge note en negen zijner kinderen op het land aan het werk en had niets van de brand, gemerkt. De twee kinderen, die thuis waren, zaten rustig koffie te drinken, toen een voorbijgangster alarm maakte. Woon huis en stallen zijn een prooi "der vlammen geworden. Een klein deel van de inboedel kon worden gered alsmede een deel van de schuur, waarin de oogst van dit jaar was geborgen. "Nieuwe Nederlandse film op stapel Engels-Nederlandse productie met Franse regisseur Zoals reeds werd gemeld worden de filmstudio's in Duivendrecht weer in ge bruik genomen. De eerste film, die in de herbouwde studio's zal worden opgenomen door een internationaal team, is getiteld: „Niet tevergeefs", de woorden die de Ko ningin in een van haar Londense radio toespraken bezigde en sindsdien ons volk hebben bezig gehouden. De auteur Ben van Eysselsteyn kreeg destijds van de regering de opdracht een toneelstuk te schrijven ter gelegenheid van het regeringsjubileum. Het is op dit stuk, dat de film „Niet tevergeefs" werd ge baseerd. In samenwerking met de Franse filmregisseur Edmond T. Gréville, de ma ker van de Nederlandse film „Veertig jaren" en van talrijke FraAse en Engelse films werd het stuk voor de film bewerkt. Behalve een Nederlandse versie, -zal de film ook in het Engels worden opgenomen met het doel het Nederlandse verhaal over de grenzen te brengen en de mogelijkheid te scheppen tot afzet van Nederlandse filmproducten in het buitenland. Want één doel heeft de filmmaatschappij, die zich noemt „Dutch inter-states filmproduc tion", vast voor ogen en dat is het definitief breken met de producten, die de Neder landse filmindustrie voor de oorlog heeft uitgebracht. Men heeft de vaste wil een Nederlandse industrie te stichten, die op een behoorlijk peil zal staan en haar plaats in de wereld zal weten te vinden. Men wordt in dit doel gesterkt door de over tuiging, dat in oAs land krachten te vinden zijn, zowel op artistiek als technisch ge bied, die in staat zijn aantrekkelijke films te vervaardigen, die ons land tot eer zul len strekken. Het is de bedoeling der orga nisatoren in de eerste plaats Nederlandse regisseurs, technici en acteurs op te lei den. Zolang wij in ons land nog niet over volwaardige medewerkers beschikken, zal met buitenlandse krachten worden ge werkt, zoals dit thans bij de eerste film het geval is, doch ook in dit team zijn reeds enige Nederlanders opgenomen. Zo zal Hans Keuls als assistent-produc tieleider optreden en Paul Kijzer en Piet Meerburg respectievelijk als assistent regisseur en mede-producent. De regie van de Engelse versie en de montage is in handen van de Canadees Douglas Robert son. De Nederlandse spelers, die ten dele ook in de Engelse film zullen optreden, zijn onder meer Matthieu van Eysden, Piet Bron. Myra Ward, Jan Retsel, Han Bentz van den Berg en Jack Gimberg en in de Engelse versie spelen Raymond Lovell, Carol van Derman, Bruce Lister en Julian Dallas. De film speelt in de oorlog op een boerderij, waar een bankier, een arbeider en een student zijn ondergedoken. Ondanks verschil van opvatting staan zij schouder aan-schouder in de strijd tegen de bezetter. Als de zoon van de boer, die heeft dienst genomen bij de vijand, na twee jaar terug keert en eist, dat de onderduikers zullen verdwijnen zegt de godvruchtige boer, dat niet hij, maar de bij hem ondergebrachte mensen recht hebben op de boerderij. Het conflict vindt' zijn hoogtepunt als de boer besluit zijn eigen zoon het leven te be nemen. Maandag beginnen de eerste buitenop nemingen. In November hoopt men de film gereed te hebben. Wagenaar-prijs voor jonge componist Jurriaan Andriessen, groot talent en grote werklust Ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van de stad 's-Gravenhage vond on langs op het Binnenhof aldaar de opvoering van 't openluchtspel „Het wonderlijk uur" plaats. Na afloop van de première deelde Everhard van Beinum, voorzitten van de Johan Wagenaarstichting, aan de componist Jurriaan Andriessen mee, dat hem de geld prijs van deze stichting was toegekend voor de partituur die hij schreef bij „Het won derlijk uur". Deze zeer verdiende onderscheiding voor de 22-jarige componist, de zoon van onze muziekmedewerker, de componist Hendrik Andriessen, heeft de aandacht gevestigd op zijn werk, dat meer omvat dan de voor treffelijke muziek die hij voor dit open luchtspel schreef. Van hem werden in het afgelopen jaar uitgevoerd een viool-sonate, een concert voor twee piano's en een piano concert. Dit laatste werd onlangs voor de radio ten doop gehouden door de pianiste Lia Palla. Jurriaan Andriessen werd op 15 Novem ber 1925 in Haarlem geboren. Hij kreeg zijn opleiding aan het conservatorium in Utrecht en studeerde compositie bij zijn vader. Bij Willem van Otterloo werd hij ingewijd in instrumentatie en directie en voorts ver bleef hij pnige maanden in Parijs, waar hij onder meer études voor piano en een con cert-ouverture schreef. Voor de komende jubileumfeesten schreef hij in opdracht van de Nederlandse Radio Unie een „Marche Royale". Bovendien laat hij het niet bij componeren, maar concer teert zelf als pianist. Een door hem geschreven Sinfonia voor de ongebruikelijke bezetting van vier trom petten en orkest wacht nog op een eerste uitvoering. Van deze jonge componist die een groot talent aan een even grote werk lust paart, zijn belangwekkende dingen te verwachten. Korporaal viel met vijf meisjes uit de lucht „De instructeur zei „go" en toen sprong ik maar". Zo gebeurde het, dat de korpo raal Van der Linde van de luchtstrijd krachten uit Rotterdam, aan een parachute boven Yperiburg zweefde en behouden op de grond kwam. Hij was daarbij in gezelschapen Franse padvindstertjes die ook' deelnamen aan de demonstratie parachute-springen die Fran se padvinders gistermiddag op Ypenburg gaven. Wat ervaring betrof was het wel een ge mengd gezelschap, dat gister sprong. De leider van de groep Louis Sabatier, die tijdens de oorlog in een commandogroep zat, maakte reeds 70 maal de tocht aan de parachute naar beneden, mademoiselle Janine Loachim had reeds tien sprongen gemaakt. De anderen waren nog aan het begin van hun carrière. Een Dakota van de Aero-Holland bracht het gezelschap naar boven. Na enige cir kels boven het terrein buitelden drie fi guurtjes het luchtruim in. De volgende ronde bracht er weer drie naar buiten en toen volgden er zes, vijf meisjes en de Rot terdamse korporaal. Tenslotte maakten de instructeurs Lanseaume en Sabatier een sprong, waarbij zij enige tellen wachtten voordat zij de parachute open trokken. Soberheid bij woningbouw Wanneer bij herbouw en nieuwbouw van een woning de kosten uitgaan boven het volgens de desbetreffende financierings regering maximum toelaatbaar te finan cieren bedrag, dan kan toch machtiging tot gunning worden verleend, indien de be langhebbende verklaart dat hij de kosten, welke uitgaan boven het hierboven bedoel de bedrag, voor eigen rekening zal nemen. Voor deze hogere kosten, waarmede in vele gevallen aanzienlijke bedragen zijn ge moeid, was' tot nu toe geen maximum be drag vastgesteld. In de huidige omstandigheden dient er echter op te worden toegezien, dat de grootst mogelijke soberheid wordt betracht, dus ook bij de woningbouw;, daarnaast is het niet verantwoord om grote aantallen arbeidskrachten en aanzienlijke hoeveel heden materiaal op deze wijze aan de ove rige bouwobjecten te onttrekken. Daarom zal in de toekomst geen Rijks goedkeuring meer worden verleend vo-ir woningen, waarvan de bouwkosten meer dan 20 procent liggen boven het bedrag dat in sobere uitvoering nodig zou zijn, tenzij deze verhoging mede zou worden veroorzaakt door bijzondere omstandighe den als extra kosten aan funderingen, ge- isoleerde ligging van het bouwterrein, kosten van vreemde arbeiders, toeslagen voor montagebouw enzovoort, dus kosten die noodzakelijk zijn om*de bouw mogelijlc te maken. Boven het hierboven genoemde percen tage mag hoogstens nog worden goedge keurd het maken van een cehtrale ver warming. Hout-en-beesten. Oostenrijk zal een hoe veelheid timmerhout naar Zwitserland sturen in rail voor een olifant, een peli kaan, een paar tijgers, beren en zwarte panters voor de dierentuin in Wenen. De wereldkampioen schappen wielrennen Zaterdag en Zondag zullen rond Valkenburg (L.) de we reldkampioenschappen wiel rennen verreden worden ter gelegenheid waarvan de kom dezer gemeente op die dagen afgesloten zal zijn voor alle autoverkeer. Ook mag in de gemeente dan niet gepar keerd worden. De situatie ter plaatse blijkt uit nevenstaande kaart. De baankampioenschappen van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Augustus wprden in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden. De Maandagochtend is gereser veerd voor voorritten, de achtervolging en des avonds volgen kwartfinales. Ook wordt de eerste serie van het nummer 100 km achter grote motoren verreden. Tot en met Vrijdag wordt er iedere avond gereden. Zaterdagmor gen worden voorritten ge houden van het sprintkam pioenschap en des avonds de finale voor de amateurs. Voor Zondagmiddag staan op het programma de halve fi nales en finale sprint voor beroepsfenners en de finale van het nummer 100 km. achter grote motoren. BINNENLAND De ondervakgroep consumptieijsbereiding deelt mede, dat ten behoeve van de komende feesten in verband met het regeringsjubileum en de troonswisseling, door het bedrijfschap voor suiker een extra toewijzing grondstoffen ter beschikking zal worden gesteld van 10 pet. van het basisjaar. De vrees, dat tijdens de feesten onvoldoende ijs verkrijgbaar zou zijn, is hiermede vervallen. De hoofdredacteur van de Maasbode, mgr. dr. J. Witlox heeft zich op medisch advies genoodzaakt gezien ontslag te vijgen uit die functie. Dit ontslag is hem op de meest eervolle wijze verleend. Tot hoofd redacteur is thans benoemd pater prof. dr. Stephanus Tesser O.P., hoogleraar in de ethica en de sociologie te Zwolle. Tot mede hoofdredacteur is benoemd de heer Leo Hazelzet, kameroverzichtschrijver van de Maasbode, die reeds eerder als hoofdredac teur ad interim was opgetreden. HAARLEM EN OMGEVING Ds. D. Henstra, Chr. Ger. predikant te Broek op Langendijk en voorheen te Haar lem-N. ontving een beroep naar Woerden. Ds. J. F. Colenbrander te Ommen heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk van IJmuiden bedankt. Groote Beer en Oldenbarnevelt Vrijdag voor IJmuiden De „Groote Beer" en de „Johan van Ol denbarnevelt" worden beide morgenoch tend om 5 uur voor IJmuiden verwacht. De Groote Beer gaat dan onmiddellijk door naar Amsterdam waar om ongeveer 9 uur 's ochtends met de debarkatie aan de Javakade wordt begonnen.^ De Johan van Oldenbarnevelt komt des middags om circa half twee binnen en wordt om zeven uur in Amsterdam ver wacht. De debarkatie aan de Javakade begint Zaterdagmorgen negen uur. Schaken Schaakkampioenen laten op zich wachten De wedstrijden om het persoonlijk schaak kampioenschap van Haarlem maken maar zeer matige vorderingen en beziet men de roosters, dan krijgt men waarlijk niet indruk, dat de 6e ronde (volgens 't program ma althans) reeds gespeeld is. In de hoofdklasse werkt alleen G. Kroone rustig zijn programma af. Hij bleef daarbij tot dusver ongeslagen, speelde vijf partijen en behaalde vier punten, waarmee hij een ernstige gooi naar het kampioenschap doet. De uitslagen in deze groep luiden: J. de Vries A. Spinhoven 01; J. NijmanG. Kroone 01; G. KrooneH. Bouwmeester !-.• Door de nederlaag van C. Koster tegen F, Fortgens is er in de eerste klasse weer van alles mogelijk, hoewel N. C. de Tombe, die verloor van G. J. Boot, zich wel uitgeschakeld kan achten. In de tweede klasse heeft J. Sondorp, hoe wel hij nog weinig partijen gespeeld heeft, de beste papieren. De uitlagen luiden: J. L. WijdoogenJ. P. v. Beem 'AJJ1,. Wij- doogenJ. M. Post 01; J. M. Post—J. P. v. Beem 01; J. L. WijdoogenE. F. v. Beem F. FuhropJ. P. v. Beem 01; E. F. v. BeemA. v. d. Deyl 01; A. v. d. DeylJ. L. Wijdoogen 01; J. SondorpF. Fuhrop 10. In de derde klasse ziet het er naar uit, dat N. P'. de Ronden beslag op de titel zal leggen: met drie punten uit vijf partijen heeft hij tot heden een prachtige score. De uitslagen luiden: Alb. SchmitzA. v. Geylswïjk 01; C. S. G. NoordhoffA, v. Geylswijk 10; N. J. Hoogland--J. Kroonsberg 10. Dammen Hoofdklasse-competitie 9 September zal de hoofdklasse-competitie 1948/1949 van de Nederlands Dambond een aanvang nemen, In Noordholland wordt ge speeld in twee afdelingen van 10 verenigin gen, doch in de volgende competitie zullen de afdelingen worden samengevoegd tot één afdeling van twaalf verenigingen. Dit houdt dus in, dat de nummers een tot en met zes van elke afdeling volgend seizoen de hoofd klasse zullen vormen en de nummers zeven tot en met tien zullen degraderen naar de eerste klasse. Voorts zullen de nummers één twee van elke afdeling deelnemen aan de demi-finale om het clubkampioenschap van Nederland. Waterpolo D.W.R.—A.Z. 7-3 Beide partijen gingen met zes man te wa ter. Bij DWR verdedigde Nico Kollerie in- plaats van Handgraaf het doel. Nadat aan beide zijden zonder succes enige aanvallen waren ondernomen, nam DWR door toedoen van Rademaker de leiding. Pieters bracht vervolgens de stand op 2—0. Jonker (AZ) verkleinde de achterstand (21) en uit een strafworp maakte Knijnsberg er 31 van. Nog voor rust voerden Behle en Rademaker de stand op tot 51. Na de hervatting ver grootte Behle de voorsprong tot 71. Smits huizen en Jonker van AZ passeerden ieder Kollerie een maal (73). Cricket Bondseïftal verloor met innings en 37 runs Met innings en 37 runs verloor het Neder lands Cricketbondselftal op het terrein van VRA de tweedaagse wedstrijd tegen de MCC. Nadat de Engelsen vorige dag op 229 runs voor 6 wickets gesloten hadden-en het Bonds eïftal acht wickets verloren had voor 73 runs, was de eerste innings de volgende morgen reeds op 74 ten einde. L. Mulder werd voor 16 runs gestumpt, en Bijleveld werd voor 0 door Peebles gebowld. Robinson had de fraaie cijfers van 5 voor 28, die echter nog door Peebles (5 voor 12) overtroffen werden. Aanvankelijk Was het batten van het Neder landse Bondseïftal in de tweede innings aan merkelijk beter dan in de eerste, daar De Baare, Alders (16) en H. van Weelde (13) thans meer tegenstand boden, doch na de lunch, toen De Baare met een geduldige 21 prachtig door Allan in de slips gevangen was, trad wederom een collapse in. L. Mulder met 20, waaronder een enorme zes en voorts Van de Ende (10) en Klink met 11. voerden het totaal nog op tot boven de 100, doch op 118 was ook de tweede Neder landse innings ten einde Wederom verover den de slow bowlers van MCC de meeste wickets. Peebles bowlde 4 voor 28 en Robin son 5 voor 41. Zwemmen Topprestatie van Tom Blower Tom Blower, de 119 kg. wegende Engelse lange afstand zwemmer, die in 1937 het Ka naal overgestoken is van Kaap Gris Nez naar Dover, vestigde Woensdag een nieuw record voor de afstand van Dover naar Ramsgate. Hij legde de 24 km. af in 4 uur en 36 minuten. Het oude record stond sinds 1926 op naam van Frank Perks uit Birmingham met 6 uur en 14 minuten. Blower was al verscheidene weken in training voor een poging, om het Kanaal in beide richtingen over te zwemmen, maar het slechte weer gaf hem daartoe geen gelegen heid. Bij wijze van Oefening is hij nu van Dover naar Ramsgate gezwommen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6