en nieuw Hoofdbureau van Politie te Haarlem Waar moet het Hildebrand-monument komen? QjCort en Bondig J 40 JAREN AUTO-SERVICE MAANDAG 23 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD Bouw daarvan wordt noodzakelijk geachtmaar er moeten vele moeilijkheden overwonnen worden. Het politiebureau in de Smedestraat is >n halve eeuw oud. Voor die tijd was het jldoende groot. Er was zelfs op uitbrei- ing gerekend, want de verdieping werd trhuurd aan de telefoon, die toen nog nor een maatschappij werd geëxploiteerd. ;aar na de bouw is Haarlem sterk ge- ■oeid, sterker dan de ontwerpers van het jlitiebureau verwacht hadden. Ook teidde de bemoeiing der politie zien eeds meer uit. Dit leidde tot de noodza- ilijkheid dat haar gebouwen-complex ge- irig vergroot werd. Panden niet alleen in i Smedestraat, maar ook in de Lange jjngaardstraat werden er bij betrokken, ich werden daarmee de moeilijkheden ct bedwongen, het was nodig ook vier ■renhuizen aan het Nassauplein in ge- uik te nemen en er, niettegenstaande de genaresse „De Spaarnestad" ze zelf voor iar bedrijf nodig heeft, drie van bezet te juden. Allemaal lapmiddelen. De overtuiging eeft post gevat, dat alleen de bouw van n nieuw hoofdbureau van politie de ge- enste oplossing kan brengen. Daarom heeft de gemeenteraad onlangs, i voorstel van B. en W., op de kapitaal- enst der begroting een post van f 6000 bracht voor het maken van een schets- itwerp daarvoor. In de toelichting werd gezegd: ,Het bureau in de Smedestraat heeft een :oot tekort aan cellen en aan garage- limte en vereist een grotere herstelplaats K>r auto's en motorrijwielen. Verder is ;t bureau zeer onoverzichtelijk, hokkerig i te klein en door zodanige belendingen geklemd, dat het niet op bevredigende ïjze kan worden uitgebreid. Ook zijn de egangen tot het bureau voor auto's en lotorrijwielen te enenmale onvoldoende, et is daarom urgent een schetsplan voor n in de toekomst bevredigende oplossing lans op te stellen." Ieder die ter plaatse bekend is zal de nstheid van deze omschrijving beamen, laar er zullen vele moeilijkheden over- onnen moeten worden voor het nieuwe sbouw er staat. Allereerst is nodig een schikte plaats daarvoor te vinden. Er is ten denken aan het oude gebouw af te reken en door aankoop van aangrenzende inden een terrein te verkrijgen dat vol- oende oppervlakte heeft. De plaats is amelijk niet geschikt. De Smedestraat, die etrekkelijk smal is, laat het parkeren van uto's niet toe. En de Lange Wijngaard raat nog minder. Veel keus in terreinen heeft de gemeente iet, Het terrein van de vroegere schouw- urg aan de Jansweg is veel te klein. Het rrein aan de Raaks zou, als de loodsen in Openbare Werken afgebroken worden evenzo de huizen aan de Ged. Oude racht, die al gemeente-eigendom zijn, root genoeg zijn, maar dit is in de toe- mist bestemd voor een nieuw gebouw m Openbare Werken. De gemeente heeft )k nog terrein aan de Parklaan bij de riese Varkenmarkt, maar dit ligt wat uit [t centrum. Noodzakelijk is dat bij de bouw van het ieuwe bureau rekening gehouden wordt et uitbreidingsmogelijkheden. De les van t Smedestraat wordt ter harte genomen! fel ligt het in de bedoeling, als men een- 1 tot bouwen komt, de opzet zo te ma- dat het gebouw voor afzienbare tijd in alle behoeften kan voldoen. Zo'n ibouw is in de tegenwoordige tijd duur. ij hoorden spreken over enige millioe- !n. Daarbij spelen de financiën van ge- leente en rijk ook een belangrijke rol. Ie heer C. de Visser gehuldigd De heer C. de Visser herdacht Zaterdag het :it. dat hij vijftig jaar geleden in dienst ad bij de N.V. Handelmaatschappij R. S. tokvis en Zonen. Ter gelegenheid daarvan leid hij des middags een receptie in het anloor der maatschaopij aan de Kruisweg Haarlem. De heer A. Wiersinga, chef van Ei Haarlemse kantoor, leidde de huldiging i, waarna dr. ir. B. Bölger, directeur der sndelmaatschappij de jubilaris toesprak ihem een geschenk onder envelop en bor en van Delfts aardewerk aanbood. Namens et gehele personeel overhandigde de heer G. Roelfsema uit Amsterdam een schil- erij en namens de „oude garde" sprak de eer A. Schwab, directeur van het kantoor Amsterdam, die een polshorloge schonk, e heer Ch. E. Visser voorzitter van het fpartement Haarlem van de Nederlandse aatschappij voor Nijverheid en Handel nod het diploma voor vijf tig-jarige trouwe lenst aan. Verder wensten leden van het personeel an andere kantoren en relaties uit de rij- lel- en motorhandel de jubilaris geluk. Ook waren er wielrenners, die vroeger ■et de heer De Visser in wedstrijden waren itgekomen. Voor een aardige attentie zorg- ede heer H. Noppen uit Hilversum. Deze herinnerde er aan, dat hij veertig ear geleden een medaille, als tweede prijs, eeft gewonnen, dank zij de heer De Visser, ie hem zijn fiets afstond, omdat hij een kke band had. De heer Noppen stond de ibilaris de toen gewonnen medaille af. Des avonds is het feest in intieme kring loortgezet. TROUWAUTO'S Onze specialiteit sinds tal van Jaren. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Augustus. ONDERTROUWD: 21 Aug.: P. A. de Nijs 1 A, M. A. Jansen. GEHUWD: 21 Aug: A. J. F. Koelen en M. Spruijt; J. W. Vet en D. Siedsma. BEVALLEN van een zoon: 19 Aug.: E. H, loper-Koreman; 20 Aug.: A. Kuijper-Mar- !ns; M. Witkamp-Keesmaat. BEVALLEN van een dochter: 19 Aug.: J. Kapiteijn-van Abswoude; 20 Aug.: G. H. Overstegen-van Os; 21 Aug.: G. Zwart- ïn Cate OVERLEDEN: 18 Aug.: J. H. van Baekel- an Hooff, 35 j.; 19 Aug.: D Beets, 56 j.,; Franzen-Veen, 75 j., J. M. A. Stam, 59 j., Aug.: W. J. A. Dijkhoff, 65 j., C. Waale- 'ijn 64 j„ J. Remer-Steenken, 73 j., A. C. louckaert-Schrama, 76 j., M. L. Baltus, 27 j. Agenda voor Haarlem MAANDAG 23 AUGUSTUS. Spaarne: „Mijn vriend Trigger"., 14 j., 2.30, en 9.15 uur Rembrandt: „Waternimf", alle eeft., 2. 4 15, 7 en 9 15 uur. Palace: „Spring- tae in the Rockies". 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 Wr. Luxor: „Sneeuwwitje en de zeven dwer- *n", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Avontuur aan de Amazone", 2, 7 en 9.15 uur. .Gulliver's reizen", alle leeft., 10.30 en 4.15 u, DINSDAG 24 AUGUSTUS. Grote Kerk: Orgelconcert 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Haarlem heeft wel weer zijn gemeente politie terug, maar de verhouding tussen rijk en gemeenten is thans zo, dat het rijk practisch alle uitgaven voor de politie voor zijn rekening neemt. Dan zijn er nog de moeilijkheden wat de Wederopbouw be treft, omdat onze bouwmaterialenpositie nog steeds verre van rooskleurig is. Uit deze omstandigheden blijkt wel dat de kans zeer groot is dat de politie zich de eerste tijd nog wel met tijdelijke oplos singen zal moeten behelpen. Op dit ogen blik is het noodzakelijk de garageruimte uit te breiden. Gaarne zou de politie daar voor nu de beschikking hebben over de vroegere bakkerij van de Vooruitgang in de Lange Wijngaardstraat. Deze is indertijd door de gemeente aangekocht-voor uitbrei ding van het politiebureau. Omdat het ge bouw voorshands daarvoor niet nodig was is het voor lange tijd verhuurd en nu is het onder de huidige omstandigheden natuur lijk moeilijk daarover weer de beschikking te krijgen. Gebouw „Cultura" 10 jaar in gebruik Plannen voor een kleine toneelzaal In 1938, toen de zalennood in Haarlem het bestaan van verschillende verenigingen al bemoeilijkte, vormde zich een combi natie om het leegstaande gebouw van de Groen van Prinstererschool in de Jans straat aan te kopen en voor repetities en vergaderingen beschikbaar te stellen. In het 'bijzonder zat daarbij het streven voor de „Spaernezanghers" aan een onderdak te helpen. Op eenvoudige wijze werden daartoe voorzieningen getroffen. Lang profiteerden de verenigingen niet van het gebouw, want in de oorlogsjaren werd het gevorderd: Ook werd acht maan den gastvrijheid verleend aan een illegale drukkerij met een aantal onderduikers. Bo vendien kregen M.T.S.-leerlingen, die uit hun schoolgebouw in het Kleverpark ver dreven waren, twee jaren les in „Cultura". Na de bevrijding was er heel wat te doen om het gebouw weer voor de oude bestemming geschikt te maken. Toch kon den de verenigingen er al weer na een maand over beschikken. In de 10 jaren die „Cultura" nu in ge bruik is, heeft het aan zijn doel volkomen beantwoord en meegeholpen om de zalen- nood in Haarlem dragelijk te maken. Er zijn zeven zalen in het gebouw geschikt voor 20 tot 250 personen. Vrijwel elke avond is het geheel bezet, vooral koor verenigingen maken er Veel gebruik van. Ook worden er vele cursussen in gegeven. In de loop der jaren is er al veel aan het gebouw verbeterd, onder andere is er centrale verwarming aangebracht. Er zijn evenwel nog grotere plannen. Als er mate rialen beschikbaar komen,, zal de grote bovenzaal voor 250 personen, waar nu al leen vergaderingen en koorrepetities ge houden kunnen worden, verfraaid worden. Er wordt dan een toneel gebouwd, zodat de zaal geschikt wordt voor toneelvoorstel lingen, cabarets, enzovoort. Natuurlijk komen er dan ook andere stoelen. Tegelij kertijd wordt dan aan de tuinkant een nieuw trappenhuis gebouwd, waardoor de bruikbaarheid van het gebouw nog zal vergroot worden. Record aantal bezoekers aan het Openluchttheater Zondag was het een prachtige gelegenheid een wandeling naar Bloemendaal te maken en bezoeken te brengen aan het Openlucht theater en het Kopje. Het aantal bezoekers aan het theater bedroeg 5.037. Vanavond geeft de Haarlemse Orkest-Vereniging een concert en morgenavond wordt een repeti tie voor het openluchtspel gehouden. Dan is het theater des avonds voor wandelaars ge sloten. Sedert het in gebruik nemen van de uit zichttoren op het Kopje zijn daar meer dan 200.000 bezoekers geweast. Dit getal werd gisteren bereikt, toen 2.161 dames en heren de toren beklommen. De uitzichttoren is veertien maanden geleden in gebruik geno men. De verlichting, welke ter gelegenheid van de komende feestelijkheden is aange bracht op het Kopje, trekt grote aandacht. Zij zal voorlopig nog blijven branden. Botsing op het voetbalveld Tijdens een Zondagmorgen op een terrein aan de Oudeweg gehouden voetbalwedstrijd botsten twee spelers tegen elkaar op, waar door zij een bloedende wonden boven het rechteroog opliepen. Eén van hen klaagde over pijn in de onderbuik. Zij zijn per zie kenauto naar het Grote Gasthuis overge bracht. Cricket in Engeland Gimbleff scoort 310 In de wedstrijd SussexSomerset, te East bourne gespeeld, maakte de Somerset-pro fessional Harold Gimblett 310. hetgeen de hoogste persoonlijke score is, sinds 1939 in Engeland gemaakt. Sussex was begonnen met 439 voor 9 (gesloten; James Langridge 100, John Langridge 78). Somerset antwoordde met 584 voor 8 (gesloten: Gimblett 310. Coope 89, M. M. Walford 71). Sussex maakte in de tweede innings 79 voor 2, waarop de tijd verstreken was. De wedstrijd eindigde dus in een draw: Somerset kreeg 4 punten voor de leiding op de eerste innings. Gimblett verbeterde het club-record van Somerset voor de hoogste persoonlijke score, dat sinds 52 jaar ten name stond van de amateur L. C. H. Palairet, die in 1896 tegen Hampshire 292 maakte, zoals de Times met Engelse cricket-preciesheid vermeldt. Gim blett. stond (op de twee en derde dag van de wedstrijd tegen Sussex) in totaal 7 uur en 40 minuten aan bat. Hij sloeg 2 zessen en 37 Het Somerset-totaal van 584 was op 2 runs na het hoogste, dit seizoen in Engeland ge maakt, Dit hoogste totaal staat met 586 ten name van Glamorgan, thans leider in de competitie van zeventien counties. Somerset staat op de elfde plaats. Athletiek Eerste plaatsen voor Haarlemse atlileten Zondag werden op de sintelbaan te Am sterdam de Noordhollandse dameskampioen schappen verwerkt, waaraan vier herennum mers waren toegevoegd. De Haarlemmers boekten successen. Viermaal ging een „Haar- lem"-ajjileet als eerste over de eindstreep. Beekhoven won de 1500 M. in de overigens matige tijd van 4 min. 25 sec. De junior v. d. Weer een K.L.M.-diefstal berecht De berechting van de reeks diefstallen bij de K.L M. werd hedenmorgen door de Haarlemse politierechter voortgezet met de behandeling van de zaak tegen een negentienjarige Amsterdammer, die op Schiphol als controleur op de in- en uit gaande telegrammen werkzaam was. Deze employé, sedert de bevrijding in dienst der K.L.M was een paar keer in het kledingmagazijn op het vliegveld ge klommen en had daaruit drie regenjassen, twee shawls en 46 overhemden weggeno men. Een groot deel van deze kledingstuk ken was op het Waterlooplein terechtgeko men en de verdachte, die van 72.per maand moest rondkomen, had van de op brengst goede sier gemaakt. De Officier wilde met het gunstige mi lieu, het blanco strafregister en de verlei delijke situatie van de delinquent rekening houden, doch achtte dit feit wèl ernstiger dan de diefstallen, die tot nu toe behan deld waren, omdat in dit geval de verdach te grotere weerstanden had moeten over winnen. Hij eiste twee maanden gevange nisstraf. De politierechter verwachtte, dat een maand voldoende zou zijn om de jongeman in het goede spoor te houden. De kantoorbediende, die vervolgens in het bankje plaats nam, had van zijn ver trouwenspositie als wisselloper bij de Luchtvaartmaatschappij misbruik ge maakt door bijna driehonderd gulden van de hem toevertrouwde gelden te verduis teren^ Hij had deze som voor de aankoop van kleren gebruikt, naar hij zei, omdat zijn salaris hem niet in slaat stelde bijzon dere uitgaven te doen. De eis luidde één maand; de politierech ter maakte er drie weken van. Teraardebestelling van de lieer J. H. van Leijden Velen waren Zaterdagmiddag in de aula van het Mausoleum op de Algemene Be graafplaats aan de Kleverlaan bijeen ge komen, om de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van de heer J. H. van Leijden, rustend hoofd van het Insti tuut „Oranje Nassau". Als ouderling van de Nederlands Her vormde Gemeente van Haarlem heeft de heer Van Leijden de kerk vele jaren ge diend. Van zijn arbeid in wijk VII getuigde de heer J. Hagen en van zijn werk in de gemeente de heer J. Roggeveen, mede na mens de ouderlingen, die vroeger met hem samengewerkt hebben. Enige sprekers herinnerden aan het vele, dat de heer Van Leijden voor het onder wijs heeft gedaan. De heer A. van Driel sprak namens het bestuur van het Insti tuut „Oranje Nassau" over de grote trouw en liefde van de overledene en zijn echt genote voor de kinderen, een medewerker van de heer Van Leijden, die vier en veer tig jaar geieden als jong onderwijzer bij de stichting van het instituut enkele jaren onder leiding van de heer Van Leijden ge werkt had, haalde herinneringen op, waar bij hij de trouw, eenvoud en het goede werk roemde en mejuffrouw M. Beere- mans voerde mede namens oud-leerlingen het woorcl. Ds. W. J. van Elden, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente las gedeelten uit de Bijbel, en vervolgens schetste hij de heer Van Leijden als een stuwende kracht voor de school en de kerk. Hierna werd de baar grafwaarts gedra gen.. Nadat ds. Van Elden het Onze Vader gebeden had, dankte een zwager van de overledene voor de blijken van deelneming. Brand in een bollenschuur De brandweer werd Zondagavond tegen achten gewaarschuwd voor een brand in hel ketelhuis van een bollenschuur aan de Zijl- weg. Het vuur sloeg reeds uit het dak. Met een straal op de waterleiding werd de brand geblust. De schade bleef beperkt tot de ver warmingsinstallaties en het dak Vermoede lijk is de verwarmingsketel defect geraakt, waardoor vonken zijn gevallen op brandbare stoffen. Er waren vele bloembollen, welke te drogen lagen, opgeslagen. Schade werd er niet aangebracht. Vrouw stal een fiets In de Grote Houtstraat moest Zaterdag middag een zestienjarige leerling-timmerman op het rijwiel passen van een vriend van hem, die een ijsje ging kopen in een winkel. De jongen lette even niet op, van welke ge legenheid een passerende dame gebruik maakte het rijwiel weg te nemen. De jongen bemerkte dit bijtijds en waar schuwde een passerende agent van politie. De vrouw is daarop aangehouden en naar het Bureau overgébracht. Zij was een 45-ja- rige vrouw uit de Haarlemmermeer. Stoffelijke resten van prof. ir. G. Brouwer gecremeerd „Hij heeft zijn grote gaven van geest en hart mede in dienst gesteld van de ge meenschap. Hij was een onversaagd strij der voor recht en vrijheid". Deze woorden werden gesproken door dr. Th. I. J. M. Deelen, directeur van het Ziekenhuis te Amersfoort in de aula van het Cremato rium te Velsen, waar de met bloemen be dekte kist stond, die het stoffelijk over schot van prof. ir. G. Brouwer, eens hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft, bevatte. Prof. ir. Brouwer begon, na het beëin digen van zijn studie, zijn loopbaan als con structeur bij de Gebroeders Stork te Hen gelo en bleef daar tot hij in 1905 hoog leraar werd in Delft. Hij was de uitvinder van een nieuw type scheepsmachine, hetgeen gememoreerd werd door de waarnemend rector-magni- ficus der Technische Hogenschool prof. ir. C. M. van Wijngaarden, die sprak namens de Senaat £n verschillende afdelingen der Technische Hogeschool. Spreker eindigde zijn rede met de woorden: „De Technische Hogeschool en zijn vele leerlingen her denken met grote dankbaarheid wat Brou wer voor het onderwijs is geweest. De ge<- hele „technische wereld" van Nederland is zeer aan hem verplicht". Hierna voerde prof. F. Donker Duyvis het woord namens de Octrooiraad, waar de overledene buitengewoon lid van was, me vrouw HeldersBrouwer sprak een per soonlijk woord, waarna de kist onder de tonen van Beethovens 2de Sonate lang zaam daalde. Aanrijding op de Rijksstraatweg Op de Rijksstraatweg is Zaterdagmiddag een aanrijding ontstaan tussen een vracht auto en een motor. De bestuurder van de vrachtauto, die links van de weg geparkeerd stond, merkte bij het wegrijden de uit tegen overgestelde richting komende motor niet op. De motorrijder kreeg een lichte hersenschud ding. en is per ziekenauto naar de Deo over gebracht, evenals zijn achter op de duo zit tende verloofde die er met een paar schaaf wonden afkwam. De motorrijtuigen werden aan de voorzijde ernstig beschadigd. SPREEKUUR WETHOUDER ANGENENT. De wethouder van Openbare Werken. A J. M. Angenent houdt deze week geen spreekuur. Het ei en wij Mevrouw Booms uit de Indische straat te Haarlem kwam ons vanmorgen het heuglijk nieuws meedelen, dat één van haar witte leghorns, blijkbaar diep doordrongen van het besef dat in deze tijden van een nimmer sluitende betalingsbalans slechts een stij gende productie ons kan redden, een ei het licht heeft doen zien dat 135 gram woog. Zo men het zich niet herinnert vermelden wij dat. het officieel gecontroleerde record op 116 gram stond en wij kunnen dus over mand door emotie onze lezers meedelen dat Haarlem weer leidt, niet met een korte ei, maar met het grootste ei. C.C.D.-overval Vrijdagavond werd de Nederlands-Bel gische grensplaats Baarle-Nassau in op schudding gebracht door een overval van een 15-tal CCD-ambtenaren, politieman nen alsmede een aantal kommiezen uit de grensstreek. In korte tijd werden alle Ne derlandse winkels, waar Belgische artike len worden verkocht, bezet en „contraban de", zoals chocolade, sigaretten, shag, kof fie, thee en zuidvruchten werd in beslag genomen. Tevoren ondervonden de Neder landse winkeliers nooit last bij de verkoop dezer artikelen, zo deelt men ons uit deze kringen mede, en waar Belgische en Ne derlandse neringdoenden in eikaars on middellijke omgeving gevestigd zijn, vaak naast elkaar, werd het als de gewoonste zaak ter wereld beschouwd, dat in de Ne derlandse winkels vrije verkoop bestond. Het drastische ingrijpen verwekte grote ontstemming onder de bevolking. Tot bot singen kwam het evenwel nergens. Tegen de betrokken winkeliers werd proces verbaal opgemaakt. Het comité onderhandelt over de plaats met Prof. J. Bronner Men weet het: wat de figuren betreft ia het Hildebrand-monument gereed. Nu nog de fonteinbak en de bank. De kan sen dat het nu „binnen afzienbare tijd" in Haarlem zal komen, zijn belangrijk geste gen. Er is weer/Contact gekomen tussen de beeldhouwer prof. J. Bronner en het Hil- debrand-comité. De moeilijkheid die nu overwonnen moet worden is zo werd ons verzekerd een geschikte plek voor het monument. Daarover moet overeenstem ming verkregen worden tussen de kunste- De aanvoerder van Z.F.C. ontving van de burgemeester van Heemstede, jhr. J. 1'. W. Doorn, de Zilveren Molen van Groencn- daal als prijs van het door R.C.H. gehouden tournooi in het Heemsteedse Sportpark. Berg bezette de vijfde plaats in 4 min. 30 sec. waarmede hij zijn eigen jeugdrecord met 0.4 sec. verbeterde. De 200 M. werd vrij gemak kelijk door Willems van „Haarlem" gewon nen in 23.5 sec. en de 800 M. bracht een zege voor v. Gog in 2 min. precies, waarbij de jeugdige Zandvoorter Geusenbroek in 2 min. 2 sec. de derde plaats voor zich opeiste. De 3000 M. leverde een overwinning op voor Koopman, die twee ronden voor het einde er tussen uittrok en met grote voorsprong als eerste aankwam in 9 min. 21.6 sec. Van Deur- sen Jr.. die zijn broer verving, deed het met een vijfde plaats in 9 min. 50.2 sec. eveneens uitstekend. Bij de dameskampioenschappen werd Mej. Bakker van GITA derde op de 100 m. in 13.5 sec., en de 4 x 80 M. meisjes leverde GITA eveneens een derde plaats op in 47 sec. Zwemmen Tjebbes de snelste op de één kilometer De door HPC in samenwerking met de Heemsteedse Reddingsbrigade georganiseer de lange baan wedstrijden in de Jachthaven te Heemstede, hebben Zaterdagmiddag een vlot verloop gehad. Er werden goede tijden gemaakt, waarbij opgemerkt moet worden, dat de baan ver moedelijk niet de juiste afstand had. De uitslagen waren als volgt: 1 k.m. schoolslag heren: 1 J. Boeree (Haar lem) 17 m. 18 sec.. 2 B. Solkamans (Haar lem) 17 m. 21.5 sec., 3 R. Otto (Haarlem) 18 m. 12 sec. en 4 D. Grimmon (HPC) 18 m. 12.1 sec. In de laatste meters passeerde Boeree zijn clubgenoot Solkamans. 1 k.m. vrije zwemwijze dames: 1 mevr. A. Sliggers-van Wijk (DWR) 17 m. 9.8 sec., 2 I. Smit (HPC) 17 m. 18 sec., 3 Jopie Spoor (DWR) 17 m. 30 sec.. 4 A. Muller (Haarlem) 17 m. 30.2 sec. Mevr. Sliggefs die de baan met de schoolslag zwom, won dit nummer op overtuigende wijze. 1 k.m. vrye zwemwijze heren: 1 J. Tjebbes (HPC) 14 m. 18 sec., 2 P. Smit (HPC) 14 m. 39.5 sec., 3 G. Bijlsma (Haarlem) 14 m. 40 sec., 4 W. Geurtsen (HPC) 14 m. 54.5 sec. 500 m. gekleed zwemmen voor leden van reddingsbrigaden: dames: 1 mevr. Sliggers- van Wijk (HRB) 9 m. 27.8 sec., 2 M. Prins (HRB) 10 m. 54 sec., 3 Th. Timmermans (HRB) 11 m. 22 sec., 4 C. v. d. Meer (Hille- gomse R.B.) 11 m. 35.6 sec. Heren: 1 C. Vrugt (HRB) 9 m. 47.4 sec., 2 A. C. de Bruyn (Heemst, R. B.) 10 m. 17 sec., 3 J. Scheepers (HRB) 10 m. 34 sec., 4 Th. Koningsbruggen (HRB). Na afloop reikte de heer A. J. B. van Huisstede, voorzitter van HPC de prijzen uit. Daarna was het woord aan de heer Hes sels. voorzitter van de Heemsteedse Red dingsbrigade, die de prijzen over de 500 m. wedstrijd uitreikte. De Haarlems Dagblad-beker, welke in 1947 door de zwemclub „Haarlem" was ge wonnen, kwam in het bezit van HPC. Deze vereniging behaalde in totaal 33 punten te gen de zwemclub Haarlem 22 punten. Badplaatstournooi voor Zandvoortmeeuwen In het tournooi om de Zilveren Water toren, het traditionele Badplaats-tournooi, is de organiserende vereniging winnaar ge worden. Er bestond voor de finales grote belangstelling en ook de burgemeester was aanwezig. In de eerste wedstrijd deelde Zandvoort meeuwen met Bloemendaal de punten (1—L). Na het nemen van strafschoppen kwamen de Zandvoorters in de finale. TYBB en De Meer streden een spannende strijd, welke de Meer met 10 won. De verliezersronde tus sen TYBB en Bloemendaal werd door TYBB met 41 gewonnen. De eindstrijd tussen Zandvoortmeeuwen en De Meer was fraai De Amsterdammers waren aanvankelijk de sterksten en namen door Kuiper de leiding. Nog voor de rust gelukte het Van Loon gelijk te maken. In de tweede helft verkreeg Zandvoortmeeu wen door toedoen van Paap een 2—J voor sprong. naar, het comité en het gemeentebestuur. Daarbij zullen verschillende bezwaren overwonnen moeten worden. Aanvankelijk was het monument be stemd voor het einde van de Dreef, op de plek waar in 1914 ook een fontein was. Maar de omstandigheden zijn in de 34 jaar, die sindsdien verstreken zijn, sterk veranderd. Nu is daar een grote weg voor doorgaand verkeer gekomen, zodat er geen plaats meer is voor Hildebrand en zijn ge volg van Stastok. Nurks, Buikje en ande ren. Later is gedacht het monument te plaatsen op een plek bij de verlengde Spanjaardslaan, waar men een doorkijk heeft op het Paviljoen. Daartegen komen evenwel bezwaren, ook al erkent ieder gaarne dat het daar wat de omgeving be treft uitstekend tpt zijn recht zou komen. Er is evenwel al eerder de aandacht op ge vestigd, dat de beelden van een zachte Franse zandsteen gehakt zijn. Daardoor bestaat de kans dat baldadigen er onher stelbare schade aan toebrengen. Het is natuurlijk onmogelijk om steeds een be waker naast het monument te zetten! Uit die overwegingen wordt een eenzame plek minder geschikt geacht. Er zijn daarom stemmen opgegaan om een plaats te zoeken waar minder voor baldadigheid gevreesd behoeft te worden. Onze zegsman vestigde de aandacht op het gazon voor het Pavil joen en op het Florapark." Natuurlijk zou het monument dan omgeven moeten wor den door een daarbij passende beplanting. Waarom wordt zo vervolgde hij de plaatsing van het Hildebrand-monument niet gekoppeld aan een denkbeeld dat indertijd reeds geopperd is, om voor het Paviljoen een rosarium te stichten? Daarin zou het ongetwijfeld een mooi middenpunt kunnen vormen. Indertijd is het rosarium1 plan ,niet tot uitvoering gekomen omdat men het speelveld voor het Paviljoen aan de kinderen wilde laten totdat het speel terrein aan de Schalkwijkerweg was open gesteld. Nu is dit bezwaar dus vervallen. Het rosariumplan kan van bescheiden op zet zijn, want anders worden de hoge onderhoudskosten een bezwaar voor de gemeentekas. Wij brengen dit denkbeeld in de open baarheid. Het moet natuurlijk afgewacht worden, hoe de heer Bronner daar tegen over staat, want die moet beoordelen of zo'n omgeving voor het monument passend is. Dat is de doorslaggevende overweging. Youth for Christ Opnieuw een Amerikaans tournée door ons land Van 10 tot 22 Augustus werd in Beaten- berg in Zwitserland een internationaal Con gres gehouden, waaraan deelgenomen werd door vertegenwoordigers uit alle landen ter wereld, waar Youth for Christ werkt. Er kwamen ongeveer 150 deelnemers uit Ame rika. ongeveer een gelijk aantal uit Europa en ruim 100 uit de andere werelddelen bijeen om gezamenlijk te bespreken op welke wijze de jeugd, die in vele landen ontredderd is, weer voor hel Evangelie van Christus ge wonnen kan worden. Na afloop der confe rentie gaan tien Amerikaansche teams, sa mengesteld uit de beste jeugdsprekers. zan gers en musici, op tournée door verschillen de landen van Eurooa om overal grote Jeugdrallies te houden. Van 1 tot 11 Septem ber komen zij in Nederland. Te Haarlem op Woensdag 8 September in de Gem. Concert zaal aan de Lange Begijnestraat. Zilveren Sandhaes Molen Velsen won zijn eigen tournooi om de Zilveren Sandhaes-Molen. In de eerste ron de klopte Velsen V.S.V. met 41 en Always Forward bleef met 32 in de meerderheid tegen Alkmaarse Boys. In de verliezers ronde speelden VSV en Alkmaarse Boys 22. VSV kwam na het nemen van straf schoppen in het>bezit van de derde prijs. De finale tussen Velsen en Always For ward bracht Velsen een zege van 30. Met rust was de stand reeds 20. Jan Bakkum was geweldig op schot en nam alle doel punten voor zijn rekening in deze eind strijd. Tegen VSV scoorde hij drie van de vier doelpunten. HAARLEM EN' OMGEVING De directeur van Openbare Werken heeft aanbesteed het herstellen van de Ter Cleefbrug met bijkomende werken. Ingeko men waren negen biljetten. Laagste inschrij vers waren de heren .1. Koopman en J. Mul uit Haarlem voor 24.710. Tegen een 48-jarige tuinder is proces verbaal opgemaakt, die ten nadele van een collega 3000 boerenkoolplanten gestolen had. Ter hoogte van de Holland-Nautic ge raakte Zaterdagmorgen de vijfjarige W. N. uit de De La Reystrant. spelenderwijze in het water van het Noordcr Buiten Spaarne. Het ventje werd terstond door zijn I4-jarig broertje uit het water gehaald en naar zijn woning overgebracht. De leden der vereniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentvcld gaan morgenmiddag het 20.000 ton metende motorschip „Oranje" in Amsterdam bezichtigen. Tot jeugdleidster van de Ned. Herv. Kerk te Beemster is benoemd mej. J. C. R. Jonge Parink te Heemstede. Ds. J. M. Lcendertz predikant bij de Verenigde Doopsgezinde Gemeente te Haar lem, die acht weken in het Diaconessenhuis is verpleegd geworden, heeft thans die in richting kunnen verlaten. Het zal echter nog wel tot October duren, eer dat hij de ambts werkzaamheden ten volle zal kunnen her vatten. biedt U r Van Lent's Autobedrijven Heemstede Raadhuisstr. 61 - Tel. 28810 - Rustige periode op Malakka In de guerilla op Malakka is nu een pe riode van rust ingetreden, die nu en dan verstoord wordt door botsingen maar niet door acties van grote omvang. Britse troe pen versterken hun patrouilles en de orga nisatie van de politie en het militaire ap paraat wordt meer en meer verstevigd. Het eerste Britse bataljon, dat onlangs uit Hongkong naar Singapore werd overge bracht. nam Zondag voor het eerst deel aan een grote operatie met het doel de oerwou den van de Oost-kust van Johore „uit te kammen". De actie maakt deel uit van maatregelen, die verzetslieden moeten ver hinderen uit Malakka bij groepjes naar het eiland Singapore over te steken. Zand voort Vuurwerk trok duizenden toeschouwers De bewoners van en de bezoekers aan Zandvoort hebben Zaterdagavond een vuurwerk gezien dat in hoofdzaak gewijd was aan het komend regeringsjubileum. Als inleiding op de feestelijkheden was dit laatste vuurwerk in dit seizoen dan ook door de organisatoren, de Vereniging tot viering van nationale feestdagen, bedoeld. Het werd een bijzonder fraai gebeuren, waarvan de ruim dertienduizend betalende bezoekers, het grootste aantal dit jaar ooit bij een vuurwerk geboekt, ten volle heb ben genoten. Speciaal op het gebied van vuurpijlen beschikte men over veel fan tasie. Er waren drie hoofdnummers, ge wijd aan de Koningin. „W 50",. „Ik zal handhaven", het prachtige slotnummer en het „vuurportret" van Koningin Wilhel- mina. De Zandvoortse politie zorgde op uitnemende wijze voor de orde; de aan en afvoer van de.talrijke kijklustigen leverde geen moeilijkheden op. Toekomstplannen van Zandvoort Wanneer de burgemeester van Zand voort in het openbaar het woord voert, dan gebeurt het, dat hij de gelegenheid aan grijpt, gebeurtenissen welke binnenkort zullen plaats hebben, te bespreken. Dit ge schiedde Zondagmiddag j.l. toen do bur gemeester de prijzen uitreikte aan de win naars van het badplaals-voetbaltournool om de zilveren watertoren. Spreker zeide, dat een nieuwe Zand voortse watertoren er het volgend jaar staat. „Ik zég niet: kan er staan, maar zal er staan, want de plannen ervoor zijn gereed".' Het is het streven van Zandvoort een West-Europese badplaats te maken. De leuze: „Zandvoort voor de Zandvoorters" moeten we laten varen, die tijd is ge weest. Nieuwe sportterreinen zullen er komen ten eerste bij het Butlin-centrum. Het ge meentebestuur hoopt de sport-terreinen in samenwerking en nauw contact met de N.V. Butlin aan te leggen. Des zomers zullen deze terreinen voor het Butlincamp beschikbaar zijn, na de sluiting van het kamp zouden de verenigingen die in de win termaanden kunnen gebruiken. Aan de Kennemerweg stelt het gemeen tebestuur zich voor een klein stadion te bouwen. De aanleg van vier grote sport velden met een sintelbaan wordt daar overwogen. Sport en opbouw is één, beide vragen om tempo. De sport in Zand voort kan de opbouw van Zandvoort be vorderen. Het Butlinkamp komt onherroepelijk! Er is echter een bedrag voor nodig van om streeks vier millioen gulden. Dat is maar niet zo gauw bij elkaar. Er is echter een commissie gevormd, waarvan de burge meester voorzitter is. Lijk aangespoeld Zondagmiddag om twaalf uur is aan het Noorderstrand te Zandvoort bij het tenten kamp aangespoeld het lijk van de 20-jarige J. W. H. R., uit Wassenaar, die op 17 Augustus 11. bij het zwemmen aan het Wassenaarse strand was verdronken. Amsterdamse Beurs Slotkoers Vrijdag Koninklijke Olie. 343*4 253% A.K.U 163 >4 Nederlandse Ford 337 Nederlandse Kabel 285 v Berkei's Patent 126% Scheepvaart-Unie 184 Holl -Amerika Lijn 192J4 Deli Maatschappij 156'/2 H.V.A. 225 Vi 168 A'dam Rubber Ned. Handel Mij. 171 N.-I. Handelsbank 128 Billiton Mü II 402% Openings koersen 344 299J4 245% 164% 157J4 255 169-J4 129%

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3