Haarlems Dagblad Sovjet-Unie sluiting van antwoordt consulaten met Twee opvattingen Hoe bereiken wij de vrede Interim-kabinet voor Indonesië dient spoedig tot stand te komen Firefly-vliegtuig uit elkaar gesprongen bij het vliegveld Valkenburg Weerbericht 63e Jaargang No. 19024 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600,, Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom pel"-' Woensdag 25 Augustus 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107j Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TERWIJL DE DRIE GROTE Westelijke geallieerden als één man optreden in Berlijn zijn zij over de grote lijn van het diplomatieke beleid niet zo eensgezind. Zoals herhaaldelijk gebleken is, nemen de Fransen ten aanzien van Duitsland een iet wat ander standpunt in dan de Britten en Amerikanen. Dat is te allen tijde begrijpe lijk geweest, omdat zij eraan grenzen evenals wij en in minder dan een eeuw tijds een reeks Duitse invallen hebben moeten doorstaan. Zij hebben daarom niet dan schoorvoetend toegestemd in het be sluit, West-Duitsland weer op de been te helpen. Als zij zelf sterk waren, zouden zij het met meer vertrouwen hebben gedaan, maar nooit tevoren zijn de Fransen zich zo bewust geweest van hun kwetsbaarheid m geval van oorlog als nu. Hetgeen onze over denking verdient, want wij zijn het zeli ook. Zij streven dus met kracht naar een Westelijke Unie, waar wij eveneens het grootste belang bij hebben, zoals in de regeringsverklaring van onze pas opgetre den nieuwe regering op economische motieven dan ook erkend is. De Fransen hebben nu, zoals wij uitvoerig gemeld heb ben en op deze plaats ook al besproken, een voorstel ingediend bij de landen van het Brusselse Pact van Vijf, om voorbereidende besprekingen te houden voor de bijeenroe ping van een Europees parlement. Dit voor stel heeft te Londen maar een lauwe ont vangst genoten. Waarom? Het Britse weekblad The Observer heeft daar in een hoofdartikel een beschouwing over gegeven, waarin het vooropstelt dat Frankrijk nevens Groot-Brittannie en de Verenigde Staten wel de zwakste partner is, maar niettemin een onmisbare bondgenoot. Sag zijn medewerking kan West-Europa evenmin in oorlogstijd verdedigd «orden als in vredestijd gestabiliseerd. En zonder ten stabiel en verdedigbaar West-Europa ,ou Groot-Brittannië zelf in zwakkei en bedreigde positie kunnen komen. De Fran sen vrezen nu, dat men Duitsland op de been zal helpen eeri men West-Europa tot een krachtige Unie heeft gemaakt. Die ge dachte alarmeert hen en wij Nederlanders kunnen daarbij aantekenen, dat zijinidje enigen zijn die er reden toe hebben en in- (temmen met de mening van The Observer, dat de enige grondslag voor een werkelijke, duurzame vrede met Duitsland te vinden is in de opneming van Duitsland in een hechte West-Europese Unie. Zoals dan ook op deze plaats herhaaldelijk is betoogd. Maar wat zijn nu de oorzaken van de Britse lauwheid tegenover het Franse voorstel, om althans voorbereidende besprekingen te openen voor de instellin0 van een Europees parlement? The Observer noemt twee Britse bezwaren. Het eeiste is, dat zulk een Assemblée in de huidige om- Jtandïheden nog geen scherp-ornlijnde taak zou hebben en door vruchteloze, aca demische debatten de zaak der E£r°Pes® eenheid meer kwaad dan goed zou kunnen doen Het tweede is, dat Groot-Brittannie aarzelt om tot nieuwe, wellicht onlmrroe- neliike stappen in de richüng van Weste lijke Unie over te gaan eer de op handen zijnde conferentie van het Britse Ge]"^nJ" best de zekerheid heeft gegeven, dat de Britse Dominions zulk een politiek zouden aanmoedigen en steunen. Het Britse weekblad stelt daar tegenover, dat de Fransen even sterke argumenten hebben en komt tot de slotsom dat overwegen. De Fransen zouden kunnen aanvoeren dat de oorspronkelijke drang om Westelijke Unie te bereiken, dreigt te ver slappen, dat voortgezette hulp volgens het Plan-Marshall na het eerste jaar afhangt van de vorderingen der Westelijke Urne, dat wij niet kunnen voortgaan met inter nationale lichamen in te stellen'zonder dat die onder een democratische c°ntr.01® komen en dat hun voorstel tot het houden van voorbereidende besprekingen zo Je scheiden mogelijk is. Zij z0^e"Ug" dat zeggen1 wij kunnen ons voorstellen dat H!e niet hals over kop in diep water willen duiken, maar wat moeten wij ervan denken als jullie er zelfs je tenen met wil len insteken om de temperatuur te beproe ven9" Wij hebben de Franse medewerhinö nodig","zegt The Observer, „en wij kun nen niet altijd verwachten dat wij die hele maal op onze eigen voorwaarden zullen krijgen Geen enkel land is veel waard als bondgenoot als het voelt, dat het alleen maar gevraagd wordt om in te stemmen met een beleid dat door anderen ontwor- Deze belangwekkende overwegingen van een invloedrijk Loudens blad gevenin ons land alle aanleiding tot "verdenking. Er valt dezerzijds commentaar aan toe te voe gen. Het is duidelijk genoeg, dat bijI d andere Westerse landen aarzeling Frankrijk bestaat omdat binnenlandse politieke toestand zo onzeker is. Steekt men zich niet ia wespennesten door erovertien- komstcn mee aan te gaan? Zo kan menhet zien. Er is ook een krachtiger sten®™1 denkbaar. Men kan handelen in deover tuiging dat juist de schepping van de Wes telijke Unie het middel zal zijn rijk de nodige steun-in-groter-geheel en daarmee de nieuwe vooruitzichten te ver ghaffen. die het tot hT,„!,n van nen brengen. Want gedeeltelijk afstaan van „soevereiniteit" aan een groter g'eheel m ontwikkeling in bet kader van dat geheel openen grote nieuwe mogelijkheden, bete kenen een machtige vernieuwing van d, democratie en verlossen van dit machtsverhoudingen, waarin »aï! leeft en waarvan ieder, die nadenkt, zwakheid moet erkennen. Dit niet alleen in te zien maai er ook naar te handelen, betekent evenwel een gedurfd beleid. Om tot West-Europese Unie te komen moet men een sprong durven nemen. De paarden aarzelen voorde sprong. PULLES STELT DE VRAAG: En antwoordt: ,,Laat sociale instellingen onze morele idealen weerspiegelen" „Zij" wetten alleen maar wat de machtigen nodig hebben of vormen zij een poging om de morele beginselen van het goede te steunen?" zei John Foster Dulles, adviseur van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gisteren in een indruk wekkende rede voor het congres der Kerken in Amsterdam, waar hij als Presbyte riaans afgevaardigde aanwezig is, toen hij er op gewezen had dat, wanneer er een duurzame vrede moet komen, deze op wettelijke grondslag moet steunen. Wetten die in vrede gemaakt zijn en in vrede gewijzigd moeten kunnen worden. Maar hij stelde deze oplossing afhankelijk van de vraag of men begrip heeft voor de wet en raakte daarmee het kernpunt van zijn betoog: de verhouding die de kerken en de commu nisten ten opzichte van de wet innemen. „De kerken steunen op twee machtige beginselen", zei hij. „Ket eerste is dat er een morele wet bestaat die de basis moet zijn van alle wetten, door de mens gemaakt, het tweede dat elk menselijk wezen een waardigheid bezit die door geen enkele menselijke wet of macht ontheiligd mag worden". Communisme mag niet mei geweld vernietigd worden Overgaande op een beschouwing van de Christelijke invloed op de politieke orga nisatie gaf Dulles te kennen, dat de Wes terse democratieën er nooit in geslaagd zijn geschikte internationale instellingen voor de vrede te scheppen. Wél bezitten zij zulke instellingen binnen eigen grenzen eh hebben zij in de loop der geschiedenis sociale en economische veranderingen be werkstelligd, die in het algemeen op vrede lievende-wijze zijn aangebracht. Spreker haalde tal van voorbeelden aan om te bewijzen hoezeer deze veranderin gen de eigen bevolkingen ten goede zijn gekomen. Overal waar politieke instellin gen zijn ontworpen met de wetten der mo raal en de eerbied voor de waardigheid van het individu als grondslag, is het mogelijk gebleken vrede te brengen. Wet en Macht Hierna besprak Dulles de invloed van het materialisme op de politieke organi satie. „Het marxistische communisme", zo zei hij, „is atheïstisch en materialistisch Zijn leiders verwerpen de wetten der mo raal. Volgens Stalin is er geen „eeuwige gerechtigheid" en de wetten zijn slechts het midde'l waardoor de machthebbers hun wil opleggen." „Het communistische Sovjet-régime is geen régime voor de vrede en wil dit ook niet zijn. Het is mogelijk, dat het Sovjet-régime geen internationale 'oorlog wenst. Mocht dit zo zijn, dan gelden echter hier geen principiële-, doch nuttigheidsoverwegingen. Geweld en dwang zijn er de aanvaarde methoden. Het is onvermijdelijk, dat het orthodoxe communisme de vrede lievende weg zal afwijzen, tenzij het deze weg tijdelijk doelmatig acht, om dat hèt de morele bouw verwerpt welke alleen de blijvende organisatie van de vrede mogelijk maakt. Com munistische partijen controleren de regeringen van zestien landen en be heersen hierdoor bijna een vierde deel 1 van de wereldbevolking." Dulles verklaarde dat het hierdoor onmogelijk is een universele wettelijke vredesorganisatie tot stand te brengen en dit stelt, naar zijn mening hen, die de vrede zoeken, voor een moeilijk probleem. „Het probleem", zo vervolgde hij, „kan niet worden opgelost door een poging het communisme met geweld te vernietigen. Het zou dom en verkeerd zijn geweld te gebruiken om de mensen te overtuigen, dat men geen geweld mag gebruiken." Eén weg Spreker zag één weg, die tot de oplos sing met voeren. Zij, die geloven, moeten zich nog meer inspannen om hun geloof om te zetten in daden. Zij die geloven in de wetten der moraal en in de rrïenselijke waardigheid moeten zich er nog meer op richten, dat hun sociale instellingen deze idealen weerspiegelen. Hun voorbeeld zal door anderen gevolgd worden en een ver enigingsproces zal een aanvang nemen. „En dit", zo riep Dulles uit, „is niet slechts een speculatieve mogelijkheid. Het is een waarschijnlijkheid. De geschiedenis heeft geleerd, dat de mensen overal en te allen tijde werden aangetrokken door een poging het idealisme met de realiteit te doen samengaan." Dulles wees er nogmaals op, dat de wereldsituatie ernstig is door de sterke verdeeldheid. Aanxle ene kant staan zij, die voorgeven het welzijn van de massa te zoeken, maar het morele bouwsel ver werpen, dat noodzakelijk is om hun streven vredelievend en vruchtbaar te rnaken. Aan de andere kant staan degenen, die het morele bouwsel, dat nodig is voor de vrede, aanvaarden. Zij leven echter in een schijnbaar materialistische en geeste lijk onvruchtbare, sleur. De scheiding tus sen deze twee groepen zal volgens spreker vervagen als zij, die geloven in de wetten der moraal en die der menselijke waardig heid, door hun werken kunnen .aantonen, dat hun politieke practijken in feite rusten op hun geloof. „Nieuwe denkbeelden'' rezen fe Moskou De diplomatieke correspondent van Reuter meldt uit Moskou, dat het onder houd tussen tussen Stalin en de drie Wes telijke afgevaardigden „het beeld van de onderhandelingen der grote mogendheden over Duitsland totaal veranderd heeft". Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bevestigd, dat de be sprekingen zullen worden voortgezet. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, McDermott, yerklaarde, dat er nog geen niéuwe datum voor een bespreking was vastgesteld. Nadere inlichtingen kon hij niet geven. Reuter meent te mogen concluderen, dat te Moskou „nieuwe denkbeelden" zijn ge rezen. Deze nieuwe denkbeelden zouden hierin bestaan, dat de Sovjet-Unie „de rechten van de Westelijke mogendheden om Berlijn mede te besturen op ondubbelzin nige wijze zou erkennen". De Westelijke geallieerden zouden hun „recht om de stra ten en wegen naar Berlijn te gebruiken" erkend zien. Eveneens zou zijn komen vast te staan, dat de Westelijke mogendheden het recht hebben mede-toezicht te oefenen op elke valuta, die tot valuta van Berlijn wordt gekozen. !l Extra snoep voor iedereen Ter gelegenheid van het regeringsjubi leum van H.M. de Koningin wordt aan alle leeftijdsgroepen een bon voor 100 gram versnaperingen beschikbaar gesteld. Deze bon wordt in de bonnenlijst van deze week opgenomen. Tevens is met het oog op de feestelijkheden aan ijsbereiders en limonadefabrikanten een extra toewij zing suiker verstrekt. Op de bonnenlijst van deze week komt verder een bon voor van 225 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep. Zoals gewoonlijk gelden deze hoeveelheden voor de D- en E-kaarten dubbel. Het optreden van de Russische con sul in New York, Lomakin, in het ge val van de Russische onderwijskrach ten mevrouw Kosyenkina en Samarin heeft geleid tot een Amerikaanse nota, waarin de terugroeping van Lomakin werd geëist en tevens geprotesteerd werd tegen de manier waarop het Rus sische consulaat te werk was gegaan. Thans heeft de Sovjet-Unie geant woord in een inmiddels te Washington ontvangen nota, waarin wordt mede gedeeld, dat de Sovjet-consulaten in Amerika gesloten zullen worden en dat Washington zijn eigen consulaat in Wladiwostok als „niet meer in functie" moet beschouwen. Bovendien heeft Moskou medegedeeld dat de overeenkomst voor de opening van een Amerikaans consulaat in Leningrad thans als ongeldig moet worden beschouwd. De Sovjet-regering blijft er op staan, dat aan de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie vrije toegang tot de verblijfplaatsen van Kosyenkina en Samarin verleend moet worden. De Sovjet-regering heeft op de Ameri kaanse nota van 19 Augustus betreffende de gevallen Kosyenkina en Samarin, waar in terugroeping van de Russische consul te New York geëist wordt, geantwoord, dat de Amerikaanse beweringen „ongegrond en niet in overeenstemming" met de feiten zijn. Verder wordt in het Sovjet-Russische antwoord gezegd dat de Sovjet-regering het optreden en de verklaringen van haar of ficiële vertegenwoordigers in de V. S. be schouwt als volkomen corresponderend aan de rechten van de Sovjet-Unie inzake de verdediging van haar burgers tegen „mis dadige aanslagen op vrijheid en burger rechten van haar onderdanen." Protest tegen optreden van Russische consul in New York verworpen Vliegtuigbotsingen in Duitsland en Amerika Gemeentebegrotingen van 1948 Van Heemstede al goedgekeurd Het college van Ged. Staten van Noord- Holland wijdt in deze tijd bijzondere aan dacht aan de begrotingen der gemeenten Voor 1948. De begroting van Heemstede is reeds goedgekeurd. Daarbij waren ook geen moeilijkheden, want Heemstede krijgt geen bijzondere rijksuitkering. De vaststelling van bijzondere bedragen vertraagt de be slissing over begrotingen van verschillende andere gemeenten, o.a. van Haarlem en Bloemendaal. Twee Amerikaanse toestellen van het type Dakota, met elk een bemanning van twee koppen, zijn in de lucht met elkaar in botsing gekomen in de buurt van het plaatsje Rapolzhausen bij Frankfort. Het Amerikaanse hoofdkwartier van de lucht macht heeft onmiddellijk ploegen uitge zonden naar de plaats waar het ongeluk zou zijn geschied ongeveer 30 km. ten Oosten van Frankfort op de „luchtbrug"- route naar Berlijn. De toestellen waren op weg van Tempel vernieuwing van de ]10{ naar het Rhein-Main vliegveld te Wiesbaden. De reddingsploegen konden nog niet zeggen hoe groot het aantal per sonen is, dat om het leven is gekomen, daar zij de smeulende wrakstukken niet dicht genoeg kunnen benaderen tengevolge van de enorme hitte. In New Jersey De legerluchtvaartbasis te Middletown (Pennsylvania, V.S.) maakt bekend, dat tenminste zeven personen zijn gedood bij een botsing tussen een Dakota C 47 van het Amerikaanse leger en een Mitchell B25, 8 kilometer ten Noorden van Newton (New Jersey). De Mitchell, waarvan alleen de punt van de vleugel beschadigd werd, keerde naar zijn basis terug. In de Dakota bevonden zich negen personen, die op weg waren naar een religieuze bijeenkomst te West Reading. Acht piloten van de RAF werden Dins dagavond gedood toen een Lancaster bom menwerper bij een landing verongelukte in Schotland, bij de plaats Kinloss. Het toestel vatte terstond vlam. (United Press) Te Berck-sur-Mer in Frankrijk is tijdens een stuntvlucht ter gelegenheid van een luchtvaartdemonslratie een vliegtuig uit elkaar gesprongen. De beide inzittenden j kwamen om het leven. (United Press) I Van Britse en Amerikaanse zijde wordt het mogelijke gedaan om incidenten op dc Pots- damcr Platz te voorkomen. Men heeft de demarcatielijnen nog eens laten overschilderen om de Russen te waarschuwen voor eventuele vergissingenen de Berlijners te beschermen tegen arrestaties door de „Oostelijke" politie, die langs de zónegrenzen aast op „Westelijke" politieagenten. Vier vuren branden op de uithoeken van het Rijk Op 6 September zullen ter ere van Koningin Wilhelmina en de nieuwe Koningin Juliana grote vuren worden ontstoken op de vier uithoeken van het Koninkrijk der Neder landen en wel te Uithuizenmeeden in Gro ningen, op Aruba, in Nickeri (Suriname) en te Mcrauke op Nieuw-Guinea. De assistent-resident Boldingh van Mcrauke, die het initiatief hiertoe genomen heeft, ont ving van de andere drie „uithoeken" van het Koninkrijk reeds bericht van instemming. „Gedaclitenwisseling" tussen Arabieren en Israël? De New Yorkse radio heeft bekend ge maakt, dat de minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjertok, zou heb ben meegedeeld, dat er voorlopige vredes onderhandelingen plaats hebben tussen de Arabieren en Israël. Volgens de radio heeft Sjertok te kennen gegeven, dat de bespre kingen in een „niet nader te noemen hoofd stad" worden gehouden. De New Yorkse radio meldt verder, dat Sjertok aan de Zionistenorganisatie te Jeru zalem zou hebben meegedeeld: „Van eigen lijke onderhandelingen kan niet gesproken worden. Het betreft een „voorlopige ge- dachtenwisseling"." Situatie in Griekenland Amerikaanse missie adviseert oproepen van nieuwe lich tingen Reuter meldt uit Athene, dat de Griekse regering besloten heeft nog 30.000 mannen voor het leger op te roepen op voorstel van de Amerikaanse militaire missie in Athene. Na hun opleiding zullen zij aan de gevechtseenheden worden toegevoegd en oudere soldaten aflossen, die reeds twee jaar tegen de guerillastrijders gevochten hebben. De bedoeling zou zijn met de nieuwe lichting de sterkte van de buiten posten langs de 80 km. lange grens met Albanië op te voeren en garnizoenen in de bevrijde gebieden te vestigen of weer in te richten. Na de nederlaag van guerilla's in het Grammos-gebergte is het zwaartepunt van de veldtocht in Griekenland thans ver plaatst naar het Oosten in de richting van West-Macedonlë teneinde de guerilla strijders te beletten een nieuw front te vormen in het gebied van het Vitsigebergte. Ongeveer 1500 guerillastrijders zouden daar in de buurt uit Albanië weer in Grie kenland gekomen zijn en zich gevoegd heb ben bij de 800 man, die daar al waren. Terwijl eenheden van het Griekse leger de Albanese grens ten Noorden van Nestorian probeerden af te sluiten, bombardeerden de verzetslieden Maandagavond de stad Kastoria vanaf de Vitsi-toppen. Saboteurs bliezen de waterinstallatie in een naburige plaats op. Hel woord is aan.... C. Taylor: Wie zich geheel aan dc sport wijdt is als iemand, wiens kleding geheel uit franje en wiens eten geheel uit saus bestaat. Amsterdamse melkboeren wacht óók een bekeuring De Haarlemse melkslijters krijgen gezelschap. Hun Amsterdamse collegae liebhen namelijk besloten met het oog op de drukte op 31 Augustus en 6 September geen melk te bezorgen. Op onze vraag wat liet daartegen :ou doen, antwoordde het Bedrijfschap voor Zuivel: „Bekeuren". Tijdschema voor de plechtigheid Zes September, half tien zullen de leden der Staten-Generaal, die wensen deel te nemen aan de gezamenlijke opgang van het Paleis naar de Nieuwe Kerk, de Raad van State, de vertegenwoordigers van Oost en West en de ministers zich in het paleis ver zamelen. In dezelfde volgorde verlaten zij het paleis aan de Damzijde, de leden der Staten-Generaal om 9.55 uur, de overigen om 10.10 uur. Om 10.20 uur zullen ten paleize aanwezig zijn de vorstelijke personen die de plechtig heid zullen bijwonen, met hun gevolg. Zij zullen het paleis aan de Damzijde binnen gaan. De vorstelijke gasten met hun gevolg zullen te 10.40 uur uit het paleis vertrekken en zich door de pergola naar de kerk be geven. De leden van de bijzondere missies wor den om 10.20 uur in de Nieuwe Kerk, in gang N.Z. Voorburgwal ontvangen. De moeder van onze nieuwe vorstin, H. K. H. Wilhelmina, prinses der Nederlanden, vergezeld van de prinsesjes Beatrix en Irene en H. D. H. Armgard, prinses van Lippe-Biesterfeld zal om 10.50 uur «het paleis aan de Damzijde verlaten en zich per auto naar de Nieuwe Kerk, ingang N.Z. Voorburgwal, begeven. Zoals gemeld zal koningin Juliana om 11 uur naar de kerk vertrekken. Journalist liep op Schiphol op verboden terrein De Haarlemse kantonrechter heeft van morgen de zaak tegen de Amsterdamse jour nalist dr. J. M. F. behandeld, die enige we ken geleden op verboden grond op het vliegveld Schiphol had gelopen na aankomst van een vliegtuig. Hij wilde zich naar het toestel begeven, doch een maréchaussee maakte proces-verbaal op. Bij de eerste be handeling van de zaak eiste de ambtenaar van het Openbaar Ministerie een geldboete van 15.subsidiair drie dagen hechtenis. Vandaag verklaarde een lid van het perso neel van de Stationsdienst op Schiphol, dat er geen bezwaar tegen bestaat, als journa listen voor het uitoefenen van hun functie het z.g. verboden terrein betreden, mits de douane het toestaat. De journalist deelde mee, dat hij aan de persdienst van de KLM een toegangskaart aangevraagd had. Hij had die nog niet in zijn bezit, doch in afwachting daarvan had hij zich op het verboden terrein begeven. De kantonrechter besloot de zaak tot Maandag a.s. aan te houden, om alsnog de chef van de Persdienst der KLM als ge tuige te horen. REGERlXGSCOmiUmQl'É „Driemogcndhedenconfercntie" op de Pots- danxer Platz. Russische, Britse en Ameri kaanse officieren staan juist binnen de Amerikaanse sector te discussiëren over de ongeregeldheden die nabij de Bcrlijnse zónegrenzen hebben plaats gehad. Passagierslijst „Waterman" Op onze bureaux itf Haarlem en IJmui- den ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransportschip „Waterman" dat op 3 September in Rotterdam verwacht wordt. Officieel wordt medegedeeld: De Nederlandse regering heeft aan de federale conferentie te Bandoeng medege deeld, hoe zij zich de verdere staatkundige ontwikkeling in Indonesië zou kunnen voorstellen. Met zeer vérgaande toepassing van de te Bandoeng aangenomen resoluties bereidt de regering een wetsontwerp voor betref fende het bestuur in Indonesië in over gangstijd, dus in afwachting van de tot standkoming der Verenigde Staten van Indonesië en van de Nederlands-Indonesi sche Unie. Behoudens in overgangstijd nood zakelijke besprekingen wordt de uit oefening van alle bevoegdheden met betrekking tot Indonesië, die volgens de bestaande wetgeving aan de Kroon, de Staten-Generaal of de Gouverneur- Generaal toekomen, overgedragen aan een federale regering, dit uitslui tend uit Indonesiërs zal bestaan. De leden dezer federale regering worden aangewezen door een federale raad, samen- Duikvlucht met fatale afloop eist twee doden en vier gewonden Gistermiddag om vijf-en-twintig minuten over twee is een vliegtuig van het type Firefly boven de kom van het dorpje Val kenburg uit elkaar gesprongen. Het vlieg tuig was volgens verklaringen van oogge tuigen met zeer grote snelheid in duik vlucht naar beneden gekomen. Met de lin kervleugel raakte het toestel een broeikas, doch de piloot slaagde er toch nog in het toestel enkele meters op te trekken. Toen, met een oorverdovende klap, die elc ruiten in de omgeving deed springen, vloog het vliegtuig boven de boerderij van de heer P. van Ooms uil elkaar. De brok stukken liggen in een straal van meer dan 300 meter verspreid. Beide inzittenden wer den gedood. Door de rondvliegende brokken werden vier mensen gewond, het elfjarig jongetje Bertje Schaap had een gebroken been, een arbeider van de Heidemaatschappij, H. Blansjaar. die in de buurt werkte, kreeg een ernstige beenwonde en mej. Van Ooms een wond aan het hoofd. Zij werden nam een ziekenhuis in Leiden overgebracht. Een andere arbeider van de Heidemaatschappij, A. van Velzen. liep een hersenschudding op. Hij werd naar huis vervoerd. Een aantal huizen werden door de ex plosie beschadigd. Na het ongeluk was reeds spoedig personeel van het vliegveld Val kenburg, dat op een afstand van slechts enkele honderden meters ligt. op de plaats van de ramp aanwezig. De naam van een van de slachtoffers, de 21-jarige adelborst F. J. C. Meulenberg uit Utrecht, kon vast gesteld worden met behulp van gevonden papieren. De lichamen van de slachtoffers waren door de explosie geheel verminkt. Op vrachtwagens werden de brokstukken van het vliegtuig naar het vliegveld ver voerd. Het toestel, een Firefly, Mark IV, behoor, de tot het vierde squadron van het vlieg tuigmoederschip „Karei Doorman" en was voor de tijd dat de „Karei Doorman" ir Amsterdam was, op Valkenburg gestation- neerd. Het andere slachtoffer bleek later de 18- jarige matroos-schrijver tweede klasse F. J. Palings uit Gestel te zijn. Beide slacht offers waren ongehuwd. Itali laanse hulde aan onze vorstin Op 31 Augustus aanstaande om negen uur des avonds Nederlandse tijd zal men op de golflengten 31.15 en 25.40 een speciaal voor Nederland bedoelde uitzending uit Rome kunnen beluisteren. Als sprekers zullen optreden Z. Exc. Taliani, chef van het protocol bij het ministerie van Buiten landse Zaken en voordien gedurende vele jaren gezant te 's-Gravenhage. en H.M. gezant bij de Italiaanse republiek W. graaf van Bij landt. De eerste spreker zal zich van de Franse taal bedienen. De sprekers worden ingeleid door onze correspondent te Rome, de heer Luydjens. Voorts zal de Italiaanse radio'op zes Sep tember a.s. een wijziging aanbrengen in haar reeds vastgestelde programma voor het binnenland en enige Nederlandse lie deren uit Valerius' Gedenkklanck ten ge hore brengen, afgewisseld met Javaanse gamelan-muziek. Dit programma, dat bedoeld is als een hulde aan H.M. de Koningin Wilhelminii. zal worden besloten met het Wilhelmus. gesteld uit vertegenwoordigers van alle aan de federatie deelnemende gebieden. De federale regering, in overeenstemming met de federale raad, zorgt to spoedig mogelijk voor de instelling van een ver tegenwoordigend lichaam, een federale vertegenwoordiging van het Indonesische volk, waarin ook afgevaardigden van min derheidsgroepen zijn op te nemen. Voorts wordt een kabinetsraad ingesteld, bestaande uit de federale regering en de gezamenlijke secretarissen van staat, die als regel departementshoofden zullen zijn. Naast de federale regering, die uitslui tend uit Indonesiërs bestaat, benoemt de Krooh een hoge vertegenwoordiger, aan wie gedurende de overgangstijd bepaalde bevoegdheden met betrekking tot het be stuur in Indonesië zijn toegekend. Hij kan in tTepaalde gevallen zelfstandig voorzie ningen treffen en oefent enkele bevoegd heden uit, die in overgangstijd noodzakelijk voorbehouden moeten blijven, teneinde het de Kroon mogelijk te maken de ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken in Indonesië te blijven dragen* Overeenkomstig vroeger gedane toezeg gingen is een daartoe strekkend voorlopig voorontwerp van wet door de Nederlandse, regering om advies gezonden naar Indo nesië, waar het o.m. door de voorlopige federale regering te Batavia en door de conferentie te Bandoeng wordt bestudeerd. De regering hoopt, de suggesties uit Indonesië spoedig te harcr heschik- king te hebben teneinde op korte ter mijn de instelling van een federale regering in Indonesië voor dc interim- periode mogelijk te maken. Uiteraard zullen daartoe echter eerst de thans aanhangige grondwetswijzigingen, die met grote meerderheid in tweede lezing reeds door de Tweede Kamer werden aanvaard, kracht van wet moeten hebben verkregen. Immers, dc instel ling van zulk een federale regering moet geschieden bij de wet. krachtens het nieuwe artikel 209 der Grondwet. De voorbereiding van een en ander heeft de regering echter reeds ter hand doen nemen, om ook in Indonesia duidelijk te maken, dat, als eenmaal de Grondwets wijzigingen zouden zijn aanvaard, zij deze zaak ook dezerzijds met kracht aan kan vatten. SLECHTS ENKELE BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Matige tot krachtige, langs de Wadden- kust aanvankelijk nog harde wind uit Westelijke richtingen. Wisselend be wolkt met enkele verspreid optredende buien, voornamelijk in het Noord- Westen van het land. Iets lagere tem peratuur. 26 Augusus: Zon op 5 41 uur, onder 19.41 uur Maan op 21.51 uut, onder 13 02 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1