Fotografeert ZWARTS ER Bouw van nieuwe raffinaderij in Pernis gisteren begonnen Bonte expositie van Nederlands industriële prestaties Koninklijke bezoeken aan Haarlem 1 TAXI 13000 Afsiag kip De Haarlemse financiën DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD Mr. Oud kondigt aanleg van derde petroleum haven aan r, Van hoe grote betekenis het slaan van de eerste paal gisteren voor de fundering van de Caltex petroleum-raffinaderij te Pernis is, hebben onderscheidenlijk de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. R. H. van Schaik en de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, uitvoerig in redevoeringen geschetst. De eerste getuigde: „Wanneer deze raf finaderij zal zijn voltooid, zal Rotterdam een van de belangrijkste pctroleumcentra van West-Europa zijn". Burgemeester Oud kondigde tevens plannen aan voor de aan leg van een derde petroleumhaven. Op een terrein van ongeveer 90 ha, ge legen in de Noordwestelijke hoek van het eiland IJselmonde, had gistermiddag de plechtigheid plaats, in tegenwoordigheid van de heer L. v. Steere namens de Ame rikaanse ambassade en'andere autoritei ten. Minister Van Schaik leidde de plechtig heid in en zei: „De bedoeling is, dat deze installatie zich voorlopig" zal beperken tot het fabriceren van benzine, petroleüm, gasolie en stookolie uit de daartoe aan te voeren ruwe aardolie. In deze tweede pe troleumhaven zullen de grootste tankers ter wereld, welke thans een tonnenmaat van 27.000 ton per schip benaderen, gelost kunnen worden. Gezien de capaciteit van de te bouwen installatie mag worden aangenomen, dat een gedeelte van de geraffineerde produc ten zal worden uitgevoerd, hetgeen onze handelsbalans gunstig zal beïnYloeden". Met een druk op een knop liet minister Van Schaik vervolgens het heiblok voor de eerste maal op de eerste betonnen paal terecht komen. Hierbij lieten de heimachi nes een schril gefluit horen en de in de nabijheid op de rivier liggende boten stemden in met haar getoeter. Derde petroleumhaven Tijdens de lunch zei burgemeester Oud: „Reeds aanstonds toen de Texas Company met haar oorspronkelijke aanvrage kwam, besloot de gemeente tot aanleg van de tweede petroleumhaven. Thans, nu voor de raffinaderij van de Caltex de eerste paal is geslagen, moet tevens geconstateerd worden, dat inmiddels B.P.M., Vlismar, Pakhuismeesteren Caltex plannen hebben ontwikkeld *en ge deeltelijk reeds uitgevoerd, waarmede de ruimte rond de tweede petroleumhaven goeddeels wordt in beslag genomen. Deze grote terreinbehoefte ontstaat indien, zo als in het geval van de B.P.M. en Caltex en gedeeltelijk ook de Vlismar, het niet alleen gaat om opslag, maar tevens om ver werking van aardolieproducten. Nu blijkt dat naast zuivere opslagplaat sen nog andere ondernemingen zich. tot de gemeente hebben gewend met het verzoek om terrein, geschikt voor petroleum industrie, zal de gemeente moeten over gaan tot aanleg van een derde petroleum haven. De plannen daarvoor zijn gemaakt en door het havenbedrijf aan het college van B. en W. voorgelegd". Cijfers Op het terrein, waar thans de eerste paal is geslagen, zullen behalve de „tankfarm" en de installaties 15 gebouwen worden geplaatst, waaronder een hoofdkantoor, magazijn, garage, werkplaatsen, restaura tie, kleed- en wasruimten en een labora torium, De tankfarm wordt voorlopig ge vormd door 80 bovengrqndse tanks, va riërend van 3000 tot 100.000 vaten. Honderd km pijpleiding van uiteenlopende maten zal tanks en installaties, ontvang- en af- tappunten met elkaar verbinden. Zes km hoofdweg doorkruist het' terrein, waarin meer dan 2000 betonnen palen voor de fun dering zullen worden geslagen. Bij de bouw, die twee jaar zal duren, zullen meer dan duizend arbeiders permanent betrok ken zijn. Een wolk van een baby Natuurlijk gekocht bij i£XUeeüb VOOR DE BABy Anegang 46, Haarlem NEDERLAND MAAKT HET! „1\ahinto" heden geopend GOEDKOPE DAGTOCHTEN.Ret.f.2.- Met Rederij ZWAAG, Amsterdam. TEL. 42294 en 26544. Afvaart, inlichtingen en plaatskaarten (ook voorvork.) DE RUYTERKADE, STEIGER 2 Ook op ZONDAG! Dagelijks naar: t/m 30 Sept. V0LENDAM en MARKEN, afv.iou., met de grote 3-deks salonboot „Veluwe". t/m 31 Aug. HARDERWIJK (deVeluwe) afvaart 8 en 10 uur, 'Zat. 8 u. en 13.30 u.) MET TOURINGCAR RONDRIT OVER DE VELUWE t/m 12 Sept. L00SDRECHT via deVecht, atv. ïou. t/m 31 Aug. Iedere Dinsdag en Donderdag naar URK (N.O. Polder) afv. 9 uur; terug in A'dam 19 uur. VIER-MEREN-TOCHT, met nieuwe attracties, dagel. t/m 12 Sept., afvaart om 10 u. van de Sloterkade b/d Zeilbrug. LET 0P NAAM: REDERIJ ZWAAG Kinderen 4-12 J. half tarief. Vraagt gratis dienstregeling I (Adv.) Distributie-ambténaar knoeide ér lustig op los Sigarenwinkelier rook lont Dezer dagen waren een Tilburgse mu sicus en diens echtgenote, voorzien van een respectabel aantal rantsoenbonnen voor tabak in Tilburg aan het „winkelen", teneinde zoveel mogelijk rookwaar in te slaan. Het feit, dat het tweetal zo rijke lijk voorzien was van rantsoenhonnen wekte de argwaan van een sigarenwinke lier, die dan ook de politie waarschuwde. De economische dienst rekende het echt paar in en kwam tot de ontdekking dat man en vrouw nog in het bezit waren van 300 rantsoenbonnen. Aanvankelijk ver klaarden zij deze in de stad van een on bekende gekocht te hebben, maar al spoe dig kwam aan het licht dat een familie lid van de Tilburgse musicus, die distri butie-ambtenaar in Nijmegen is, kans had gezien om opplakvellen met rantsoen bennen voor suiker, boter, tabak enz. die weliswaar rnet strepen ongeldig waven gemaakt, doch blijkbaar niet afdoende, te bemachtigen. De bonnen, circa 4 a 5000 in getal, verhuisden via andere familie leden naar Tilburg, waar de musicus en zijn echtgenote ze verkochten of er zelf artikelen op kochten. Er volgden prompt huiszoekingen te Tilburg en Nijmegen, waarbij nog flinke hoeveelheden bonnen en artikelen in beslag konden worden genomen. Zowel de Tilburgse als de Nij meegse familie werd in arrest gesteld. Omzet in schoeisel gedaald Uit het door het economisch instituut voor de middenstand gepubliceerde over zicht betreffende het omzetverloop in de detailhandel in schoeisel, in grootwinkel bedrijven, warenhuizen en middenstands zaken van Januari 1947 t./m. Juni 1948 blijkt, dat de opheffing der schoenendistri butie weliswaar opleving bracht, maar in de daarop volgende maand zakten de om zetten belangrijk. Uit de cijfers kan even eens worden afgeleid dat het grootwinkel bedrijf terrein wint op de middenstands- bedrijven. Volgens genoemd instituut zijn er fac toren, welke wijzen op de mogelijkheid dat binnen niet al te lange tijd geleidelijk een omzetdaling kan intreden. Zo wordt ge wezen op de toenemende concurrentie en de dalende koopkracht van het publiek. (Van een eigen verslaggever) Wie een overzicht wil krijgen over de veelzijdigheid der Nederlandse industrie en de zorg, waarmee de Nederlandse fabrikant zijn voortbrengselen aflevert, doet goed eens een bezoek te brengen aan de „Nahin- to"i de Nationale Handel-, Industrie- en Nijverheidstentoonstelling", die vandaag haar deuren in 't R.A.I.-gebouw te Amster dam opent. Bij dit bezoe*k zal hij evenwel moeten bedenken, dat hij slechts een zeer beschei den deel van het Nederlandse bedrijfsleven te zien krijgt. De omstandigheid, dat de Najaarsbeurs in Utrecht weldra geopend zal worden, heeft de animo der ondernemers in Amsterdam te exposeren zeer geremd. De „cost" lévert in Utrecht heel wat directer waarneembare „baet" op dan in Amster dam: in de Domstad resulteert het contact tussen leverancier en afnemer in een con tract, terwijl in de hoofdstad geen hande laren, maar belangstellénden uit alle lagen der bevolking langs de stands zullen schui felen met de woorden op de tong: „Gut, ik •wist niet dat ze dat ook nog maakten." Export-bcwustzUn. Toch zal ook dit op den duur zijn nut afwerpen, in ons volk moet tenslotte een zeker „export-bewustzijn" gekweekt wor den, wil Nederland op de internationale markt gaan meetellen. Dit is niet alleen een kwestie van meer of- minder reclame door de bedrijven, het is juist vooral zaak dat iedere Nederlander beseft welke producten zijn land beter en goedkoper levert dan welk ander ook. Mocht déze kennis van zaken gemeengoed worden, dan zal op den duur blijken, dat hierin een niet te onder schatten en zeer goedkope reclame mogelijkheid schuilt. Export-centrum. De organisatoren van de „Nahinto" heb ben een poging gedaan het publiek in dit opzicht een beetje gemakkelijk te maken. In het midden van de zaal is een omheinde ruimte, waarbinnen een aantal regelmatig naar het buitenland verzonden goederen, van een goede honderd bedrijven afkomstig, overzichtelijk staan opgesteld. Hier wreekt zich echter de beperkte deel neming: Philips bijvoorbeeld ontbreekt ge heel en al en de geestrijke vochten en after dinner-sigaren zijn wel wat al te uitbundig opgesteld. Maar goed: er zijn ook precisïe- iqstrumenten voor de brillen-industrie, een gloednieuwe, na-oorlogse tak van nijver heid, waarmee ons land eer inlegt, er zijn verfproducten, linoleumsoorten, er is speel goed en er zijn snelblussers. er is plateel en er zijn brievenwegers en blikken appel stroop. Vele globes maken de bezoekers duide lijk, dat het de'Nederlandse industrieel, wanneer het om de bloei van zijn zaak gaat, geen grenzen kent. De kroon wordt in dit opzicht gespannen door de draaiende kolos van de Nederlandse Redersvereni ging die 2000 kilo weegt en waarvan de doorsnee vijf rqeter bedraagt. Het ding stond in 1939 op de wereldtentoonstelling te New York. De initiatiefnemers vinden dat dit export centrum aantrekkelijker is dan de export- dagen op de Jaarbeurs, omdat in Amster dam beknopt gegroepeerd is, wat in Utrecht over vijf verdiepingen en een afgelegen terrein verspreid wordt. Daar staat tegenover, dat de polsslag van het zakenleven ginds veel sterker klopt dan in het R.A.I.-gebouw, waar tenslotte geen koop-overeenkomsten gesloten worden. Toch zal de buitenlandse belangstelling niet gering zijn: reeds liet de Amerikaanse ambassade weten, dat men op het bezoek van negenduizend Amerikanen kan reke nen. Voor het grote publiek Men heeft er dus vooral naar gestreefd het publiek te doordringen aan de slag zin: „Nederland maakt 't" en men heeft het Beiaardier Vincent Als om elf uur op 6 September prinses Juliana de hoofdingang van het paleis op de Dam zal verlaten en zich onder de per cola naar de Nieuv/e Kerk begeeft, klinkt in sonore tonen uit de paleistoren ons volks lied en Valerius' „Wilt heden nu treden". En niet minder ontroerd dan de honderd duizenden op de Dam, in de straten en aan de luidsprekers, zal hoog boven de in te huldigen vorstin op zijn eenzame post de beiaardier, de 80-jarige Vincent, het caril lon van het paleis bespelen. Want hij nam bijna 50 jaar geleden de beiaard over van de blinde beiaardier van Veen, die het klokkenspel deed galmen op die zesde Sep tember van 1898. En hij beklom sindsdien elke Maandagmiddag de 200 treden naar de paleistoren. Thans woont de 80-jarige Vincent in het rusthuis „de Wartburg" bij Utrecht, maar nog bespeelt hij het carillon op de Dam met bewonderenswaardige vitaliteit. Ook voor hem zal 6 September een feestdag zijn, al is zijn jubileum dan ook maar vijftig min een. dogmatisch-commerciële element, dat aan zulke shows min of meer is verkleefd zo veel mogelijk trachten uit te bannen. Men heeft de weg, gevolgd, die bijna altijd het gewenste resultaat oplevert: die van de demonstratie. Zo kan men van alles in werking zien: een zeepziederij en de nieuwste Ameri kaanse diamantslijpmachine, het met de hand scheppen van papier en het maken van een gouden ring, het snijden van kleding en het vlechten van rietmeubelen, het bakken van plateel en het persen van gramofoonplaten of een nieuw systeem van zakken vullen. Vele firma's hebben verband gelegd tus sen het regeringsjubileum en de Nahinto, die bij deze gelegenheid wordt gehouden door een gedeelte van hun bedrijf, zoals dit in 1898 was ingericht, weèr te geven. Trekpleister is natuurlijk eveneens de Fokker-Promotor, een vliegtuigje, geknipt voor zakenlieden, al doet het met zijn plastic cabine en zijn dubbele staart aan de jachtlcruiser Gl denken Dit vier per- soons (de piloot meegerekend) toestel kost „slechts" 36.000.—. Zoals iedere goed-georganiseerde show zijn er een paar neven-attracties, een film zaaltje, waar jubileum journaals en be drijfsfilms worden vertoond en een cabaret met gelegenheid tot dansen. De entréegel-- den voor de filmvoorstellingen komen ten goede aan de Stichting 19401945. Sociaal accent Tenslotte willen wij niet nalaten te wij zen op het verschijnsel, dat meer dan één zaak uit deze aanraking met Jan Publiek een versterking van zijn personeel hoopt te putten. Sommige ondernemingen laten in woord en beeld, zien hoe gunstig haar arbeidsvoorwaarden wel zijn en welke vooruitzichten een werkkring biedt. De in de laatste twee maanden gedemobiliseer- den hebben bovendien tegen een geredu ceerde prijs toegang tot de „Nahinto". Het zou zeker niet de geringste verdien ste van deze manifestatie van Nederland kunnen zijn, indien hierdoor een stabiele samenwerking tussen werkgever en werk nemer tot heil van de Nederlandse ge meenschap tot stand kwam. De Koningin heeft in de loop der jaren vele bezoeken aan Haarlem gebracht. Het eerste officiële bezoek als Koningin viel op 14 Juni 1900. De Koningin is toen met haar Moeder naar Haarlem ge komen, om de Frans Halsfeesten bij te wonen en het monument, dat in het Flora park was opgericht, te onthullen. Na afloop van de plechtigheid maakte de Koningin een rijtoer en begaf zich naar,het Stadhuis op de Grote Markt, waar de Haarlemse verenigingen in de gelegenheid waren aan een del'ilé deel te nemen. Daar na bezocht zij een tentoonstelling van werken van Frans Hals, welke in het Museum op het Stadhuis bijeengebracht waren en na een concert in de Grote Kerk te hebben bijgewoond, vertrok zij om vijf uur naar het Haarlemse station. Bij het tweede bezoek van de Koningin op 26 Mei 1910 was zij vergezeld van Prins Hendrik en het doel was o.a. een bezoek te brengen aan de tentoonstelling, welke de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in de Haarlemmerhout had ingericht. Na een ontvangst op het Stadhuis sloegen de bezoekers een bloe mencorso gade, bezichtigden de tentoon stelling, verbleven enige tijd in het Wees huis aan de Olieslagerslaan en woonden nog een concert bij in de Grote Kerk. De belangstelling van deVereniging voor Bloembollencultuur is later ook ge bleken bij haar bezoeken aan de winter- bolbloemententoonstelling op 14 Februari 1931 in het Krelagehuis en op 2 en 26 April 1935 aan de Flora in het wandelbos Groenendaal te Heemstede. De Koningin en Prins Hendrik verbleven op 12 Mei 1914 korte tijd in Haarlem, ter bezichtiging van het Frans Hals Museum, Op Vrijdag 25 Augustus 1925 brachten de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana een officiëel bezoek aan Haarlem. Tijdens een toespraak tot leden van de gemeenteraad en genodigden op het Stad huis sprak zij over de verandering in het stadsbeeld, welke getuigde van groei en vooruitgang. Op het bordes sloeg zij een défilé gade en luisterde naar de aubade van schoolkinderen, onder leiding van de heer Jan de Nobel. Des middags werd een rijtoer gemaakt en een concert in de Grote Kerk bijgewoond. Ook in ernstige ogenblikken kwam de Koningin naar Haarlem. Op 4 April 1940, tijdens de mobilisatie, inspecteerde zij de troepen, welke hier gelegerd en op het terrein van HFC aan de Spanjaards laan bijeen waren. Bij de ingebruikneming van de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen, waar talloze slachtoffers van de terreur zijn begraven, werd op 27 November 1945 in de Grote Kerk een sa menkomst gehouden. De Koningin en Prins Bij de Frans Ilalsfeeslen op 14 Juni 1900 bracht Koningin Wilhchnlna haar eerste officiële bezoek aan Haarlem. Met Jiaar moeder sloeg zij op het Stadhuis een défilé van Haarlemse Verenigingen gade. - Achter de vorstinnen staat ue burgemeester, jhr. mr. J. W'. G. Boreel De paardensport heeft zich altijd verheugd in de bijzondere belangstelling onzer Vorstin. Hier zien toij onze Landsvrouwe in haar cre-loge in geanimeerd gesprek met de burgemeester van Hoofddorp, mr. A. Slob, tijdens een groot concours hlppique, in 1937 te Hoofddorp gehouden. Voetbal Engelse league De uitslagen van de Woensdag gespeelde wedstrijden in de eerste divisie der Engelse league luiden: ArsenalStoke City 30 Birmingham CityMiddlesbrough00 Bolton WanderersAston Villa30 Charlton AthleticBurnley 31 Derby CountyHuddersfield Town 41 LiverpoolSheffield United 33 Manchester CityPreston North End 32 Newcastle UnitedChelsea 22 PortsmouthEverton 40 Wolverhampton WanderersSunderland 01 Ook Be Quick slaat Suriname. Ook in de vijfde wedstrijd in ons"' land heeft de voetbalploeg van Suriname het niet tot een overwinning kunnen brengen Ruim 6.000 toeschouwers zagen dat Be Quick verdiend een overwinning van 3—1 behaalde, een zege. die kort na de hervatting in enkele mi nuten werd bevochten, toen de Groningse voorhoede kort achter elkaar driemaal doel man Graanoogst passeerde. Wilton en van Meegeren naar Spanje. De Nederlandse tennissers Wilton en Van Meegeren zullen van 8 tot en met 15 Sep tember deelnemen aan een internationaal tournooi te San Sebastiaan (Spanje). Naar alle waarschijnlijkheid zullen zij daarna in een tournooi te Bi Lissabon. Soepbraadkip f 1.75 p. p. Kippenpoulet f 2.50 p. p. NATUURLIJK WEER BIJ GEERLING KLEINE HOUTSTRAAT 36-38 LET OP HET JUISTE ADRES v/h W'armocsstraat - TELEFOON 10296 Motorrenner rijdt agent aan bij het circuit Hedenmorgen werd de Zandvoortse po- litie-agent H. de Wit, die op het kruispunt van de wegen naar het oude en het nieuwe circuit dienst deed, door 'een met 80 kilo meter per uur naderende renner, die zich naar de training voor de wedstrijden van aanstaande Zaterdag begaf, aangereden en «geschept". De agent is met inwendige kneuzingen naar zijn woning overgebracht. „Comedia" begiut weer De toneelgroep „Comedia" geeft op Don derdag 2 September in 't Centraal Theater te Amsterdam de première van „De held en de soldaat" van G. B. Shaw, waaraan, onder regie van Johan de Meester, mede werken: Ank van der Moer. Jules Ver- straete. Han Bentz van den Berg, Guus Hermus. Louis Hensen. Jopie Tournaire, John Soer en Hans Everts. Op 4 September wordt te Haarlem de eerste weder-opvoering gegeven van „Waar is mijn dochter?" van Ank van der Moer waaraan medewerken: Ellen Vogel. Peronne Hosang. Jan Teulings, Guus Oster, Ton Lutz en Edy de Boer. De regie berust even eens bij Johan de Meester. Haarlemse Vredesraad opgericht Verschillende Haarlemse pacifistische verenigingen hebben besloten samen te werken in de daartoe opgerichte Haarlemse Vredesraad. Een ontwerp-reglement voor deze samen werking zal op 23 September aan de aan gesloten organisaties ter goedkeuring wor den voorgelegd, bij welke gelegenheid tevens de directeur-generaal van het Rode Kruis,"de heer van Ketwich Verschuur te 's-Gravenhage, een causerie zal houden over: De Vredes-resolutie van Oxford 1946 én het Rode Kruis. Het voorlopig adres van de Haarlemse Vredesraad luidt: Fioraplein 24. SCHEEPVAARTNIEUWS r - Boissevain. 24 Aug. van Mombassa naar Tnmatave: Bosfontein. Am- stordam-Beira, 25 Aug. te Durban; Dclftdijk. Rotterdam-Vancouver 24 Aug. van Antwer pen naar Londen; Garoet, 24 Aug. van Pana- rockan naar Semarang; Klipfontein, Amstcr- darn-Mombassa pass. 24 Aug. Guardafui; Al- dabi, Rqtterdam-Buenos Aires 24 Aug. dwars van Bania naar Rio de Janeiro; Tabinte, Rotterdam-Quebec pass.' 24 Aug. Fame Point; Willem Ruys, Rotterdam-Bntavia 24 Aug. te Port Said, vermedhjk 25 Aug. vandaar; Zui- Verenigingen gade. i ees, >an llogelanden. Bernhard woonden de dienst bij en zij was later op de dag met Prinses Juliana en Prins Bernhard op de begraafplaats. Verscheidene maleh is de Koningin per auto door Haarlem gereden, als zij op doortocht was naar Amsterdam of naar het Noordelijk deel van Noordholland. Meestal ging dat onopgemerkt. Toen echter Prinses Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun verloving van Den Haag naar Amsterdam reisden was de Koningin ook in hun gezelschap. De tocht ging zowel des morgens als des avonds door Haarlem. Tienduizenden stonden langs de weg en juichten de Koningin en het jonge paar haftelijk toe. Vóór de Koningin de regering aan vaardde, heeft, zij enkele malen een bezoek aan Haarlem en omgeving gebracht, in ge zelschap van haar Moeder, Koningin regentes Emma. Op 23 September 1892 gaven de Haarlemmers bij zo'n bezoek op geestdriftige wijze uiting aan hun liefde jegens het Koningshuis. In alle wijken waren buurtco'mmissie opge richt, om de stad zo mooi mogelijk te maken. De gasten bezichtigden het Mu seum en de Oudheidkamer op het' Stad huis, woonden een concert bij in de Grote Kerk en brachten bezoeken aan de Firma Enschedé en Zonen op het Klokhuisplein, aan de fabriek van J. J. Beynes aan het Stationsplein, aan het Museum voor Kunst nijverheid en Teyler's Stichting. De belangstelling voor de kunst en I derkruis, 24 Aug. van Batavia naar Semarang. museum bleek ook uit de bezoeken op 30 September 1897 aan Teyler's stichting en het gemeentemuseum, op 14 December 1897 aan het Koloniaal Museum, dat vroeger aan de Dreef gevestigd was. Op 7 April 1894 hebben Prinses Wilhel- mina met haar Moeder een rijtoer door de omstreken van Haarlem gemaakt. Zij kwa men des morgens aan op het station te Vogelenzang. Na een tocht door Bennebroek gingen de bezoeksters naar Aerdenhout, het Bloemendaalse Bos en vervolgens naar de Ruïne van Brederode. Tot. besluit van de dag bezichtigden de gasten de tuin van de heer Krelage aan de Zijlweg. Ter ge legenheid van het bezoek werden twee hyacinten gedoopt ,,'t Loo" en „Sint Bavo". ter gelegenheid van dè a.s. Feestdagen ROLFILMS voldoende mate voorradig. GROTE HOUTSTRAAT 3A TEL. 17035 (Adv.) Een beschouwing over verschillende onzekerheden Flamingo's—Free Foresters Woensdag begon op het terrein van P. W. te Enschedé de Qjicketwedstrijd van de Fla mingo's tegen de Free Foresters. De Flamin go's maakten 144 runs. waarvan Thesen Ender 35 en J. Visser 35. Tegen de avond gingen de gasten aan bal. Zij scoorden 10 runs voor arcelona uitkomen en later het verlies van één wicket. Vandaag wordt de wedstrijd voortgezet Wij hebben gemeld, dat het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland thans de Haarlemse begroting aan het be studeren is. Met spanning- wacht men op het Stadhuis het besluit af, want daarbij zal een belangrijke beslissing voor Haar lem genomen moeten worden. Het gaat in het bijzonder over het bedrag der extra uitkering. Haarlem heeft die. zoals men zich herinneren zal uit de verslagen van de raad waarin deze begroting behandeld werd. 255.000,hoger uitgetrokken dan in eerste instantie door Binnenlandse Zaken was toegezegd. Bij het insturen der begroting heeft het college van B. en W. breedvoerig gemotiveerd waarop dit hogere bedrag gebaseerd is. Over deze quaestie zal ongetwijfeld geconfereerd worden met Ged. Staten en Binnenlandse Zaken. Krijgt Haarlem die 255.000,niet, dan zal zo werd door de Wethouder van Financiën in de raad gezegd het geld op andere wijze gevonden moeten worden. De mogelijkheid werd voor ogen gesteld dat dan bezuinigingen onafwendbaar zijn, Als evenwel geen spoedige beslissing valt. kan van maatregelen die over 1948 nog bezui nigingen brengen, niet veel meer komen. Het jaar is immers al voor een groot deel verstreken. De agenda voor de raadsver gadering in September is al vastgesteld. De eerstvolgende zitting komt dan pas weer in October. De beslissing die Binnenlandse Zaken en Ged. Staten zullen nemen is bovendien van grote.betekenis voor de jaren 1949 en 1950, want de extra bijdrage wordt voor 3 jaren vastgesteld. Ten Stadhuize is begonnen met het voorbereidende werk der begroting voor 1949. Een post van 255.000,heeft natuurlijk veel invloed op de groepering der cijfers. Maar voor het begrotingswerk zover gevorderd is, dat de raad die onder ogen krijgt, zullen B. en W. wel weten waar zij aan toe zijn. De opzet van de Noodregeling voor de Gemeentefinanciën, die geldt voor de jaren 19481950. is dat de gemeenterekeningen over die jaren geen tekorten meer 'aan wijzen. Vandaar de maatregel dat de ge meenten geen gelden meer mogen uitgeven die niet op de begroting zijn uitgetrokken en die door Gedeputeerde Staten zijn goed gekeurd. Die opzet is natuurlijk zeer goed, maar de vrees, feitelijk de zekerheid, be staat, dat in de praktijk daaraan wel iets zal haperen. In Haarlem heeft men nu al de onzekerheid over die 255.000.Daar bij komt nog dat ook, nadat de begroting al was vastgesteld, de raad op voorstel van B. en W. besloten heeft de lonen en sala rissen van het gemeentepersoneel te ver hogen. Dit is gedaan zonder dat aange geven is welke inkomstposten daartegen over staan. Daarmee zijn ook uitgaven tot een bedrag van ongeveer 250.000,ge moeid. Bij elkaar zit er dus al een onzeker heid van ongeveer een half millioen gulden in de begroting. Haarlem kon, wat de lonen en salarissen betreft, niet veel anders doen, want uit Den Haag kwam de wens de nieuwe maatregelen die voor het rijksper soneel genomen werden, ook toe te passen op het gemeentepersoneel. Als nu blijkt dat over 1948 de rekening met een tekort sluit, zal dit natuurlijk toch op de begroting 1940* gevonden moeten worden. Het enige gevolg zal zijn, dat het voor dat jaar dus nóg moeilijker wordt om tot een sluitende begroting te komen. Na tuurlijk is het nog mogelijk dat tegenover de nadelige posten ook voordelige komen te staan. Met zekerheid is al te zeggen, dat niet alle uitgaven (rente en aflossing) die op de begroting voor 1948 zijn gebracht voor nieuwe kapitaalswerken behoeven te worden uitgegeven. Een deel der werken kan namelijk nog niet in dit jaar worden uitgevoerd. Ook is het mogelijk dat de winstcijfers der bedrijven nog meevallen. Het verdere verloop van de financiën in de komende maanden zal van veel belang zijn voor de beantwoording van de vraag welke nieuwe kapitaalswerken Haarlem op de begroting van 1949 kan zetten. Men weet dat Ged. Staten vasthouden aan de eis, dat deze alleen op de kapitaalsdienst mogen gezet worden als op de gewone begroting van dat jaar middelen gevonden worden om rente en aflossing daarvan te financieren. Teylers museum krijgt orgel met verfijnde stemming De orgelbouwers B. Pels en Zoon te Alk maar zullen in opdracht van professor A. D. Fokker te Haarlem een orgel vervaar-: digen met de verfijnde stemming van Christiaan Huygens. Er zullen per octaaf 3! tonen en toetsen zijn. Met dit orgel zal muziek uit de zeven tiende eeuw ten gehore gebracht kunnen worden in de stemming van de tijd, waarin ze gecomponeerd is met zuivere drieklan ken. Bovendien zal het de mogelijkheid bie den muziek te horen, waarin gebruik ge maakt wordt van nieuwe welluidende har monieën. Het orgel zal in het Teylers Mu seum te Haarlem geplaatst worden en tegen 1 Maart 1950 gereed zijn. RECTIFICATIE. Twee zetfouten in het verslag „Avond- repetitie in het Openluchttheater" in ons blad van gisteren dienen gerectificeerd te worden: de vertolker van de rol van Don Quichotte heet mr. M. C. Wijt en de moraal van het stuk was niet in dicht gecompli ceerd maar gecomprimeerd.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 11