Haarlems Dagblad De Sovjets Onderwijzeres koos de vrijheid door sprong uit Russisch raam Aarzelende houding ten opzichte van de vorming van Europees parlement Klankbeeld van de BBC gewijd aan onze jubilerende Koningin Weerbericht 63e Jaargang No. 19025» Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel "Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Sóendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom DöntJcrrlag 26 Augustus 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,59. Postgiro 273107{ Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Yoor!?"M?ng te Haarlem Misschien zal op den duur dui delijker worden wat de Russen bedoe len met hun huidig beleid. Als men John Foster Dulles op het congres van de Wereld raad der Kerken te Amsterdam hoort zeg gen: „het is mogelijk, dat het 'Sovjet- régime geen oorlog wenst", dan bevestigt dit het feit, dat ook de Amerikaanse rege ring het niet weet. Foster Dulles is welis waar alleen in Amsterdam aanwezig als afgevaardigde van de Presbyteriaanse Kerk, maar dat neemt niet weg dat hij de voor naamste adviseur van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken is en een man van zoveel politiek aanzien in Washington, dat men verwacht dat hij George Marshall als minister zal opvolgen als de republikeinse candidaat Dewey bij de presidentsverkiezing Truman mocht verslaan. Hetgeen hoogst waarschijnlijk wordt geacht. Wat beogen de Russen, als zij geen oorlog willen provoceren, met hun veelvuldig ge sar in Berlijn? De kans, dat zij de Ameri kanen, Britten en Fransen op deze wijze tot de aftocht uit die stad zullen bewegen wordt kleiner inplaats van groter. Als men voortdurend getart wordt, zelfs met zulke kinderachtige middeltjes als een demon stratie van Russische jagers in formatie boven de Amerikaanse sector terwijl het vliegen in formatie op veiligheidsmotieven bij onderlinge overeenkomst verboden is dan begint de factor van het prestige steeds zwaarder te wegen. En intussen heeft de „zenuwen-oorlog" steeds minder uitwerking op de zenuwen van de Westerse volken. Men raakt gewend aan de voortdurende incidenten. Men is troüwens veel meer ge hard tegen dit soort moeilijkheden dan tien jaar geleden. Er is sindsdien een tweede wereldoorlog geweest met zo gruwelijke gebeurtenissen, dat een reeks incidenten als de tegenwoordige er volkomen bij ver bleekt. Bovendien blijkt in de practijk, dat de oude zegswijze over „een kleinigheid, die oorlog kan veroorzaken" haar zin heeft verloren. Er zijn al zoveel incidenten van allerlei aard geweest en zij hebben geen oorlog verwekt. Sommige schijnen volko men zinloos. De Amerikaan John Headen wordt gearresteerd, ,als hij de démarcatie- lijn tussen de Amerikaanse en Russische zones op de Potsdamer Platz één meter overschreden heeft. Na twintig uur laat men hem. weer los. Hij heeft een verhoor ondergaan waarin hem gevraagd is, wat hij denkt van de kansen van Wallace's derde partij bij de Amerikaanse presidents verkiezing. Intussen overschrijdt de Sovjet- politie herhaaldelijk de demarcatielijn en sleurt er zelfs Duitsers over, die zij gevan gen neemt. Wat heeft dit alles voor zin? Als men zich in Moskou verbeeldt dat de volken van het Westen in angst leven, slapeloze nachten doormaken vanwege hun vrees voor de Russen en dan bleek en klappertandend naar hun werk gaan, heeft men het mis. De Westerse volken hebben zich meer bekommerd om de slechte zomer en hun vacanties dan om het gedrag van de Russen. Misschien beseft Moskou niet, dat herhaling van dreigende houdingen steeds minder uitwerking en ten laatste helemaal geen effect meer heeft. En dat het in een onvoordelige positie verkeert omdat de Duitsers zijn voorgegaande Duit sers, die in 1940 bovendien militaire over macht bezaten. Amerika was toen niet op hen voorbereid. Dat is Amerika nu, op de Russen, wel. Ik wil met dit alles niet zeggen, dat er geen kans op een derde wereldoorlog in de toekomst bestaat. Kon ik het maar. Ik wil alleen vaststellen dat de „zenuwen-oorlog" uitsterft, dat hij de zenuwen van de meeste mensen niet meer deert en dat men zelfs de sluiting der Russische consulaten in Ame rika naar aanleiding van een rare sen satie-historie met een Russische onderwij zer en onderwijzeres en het wegsturen van een consul uit New York veeleer met schouderophalen dan met schrik waar neemt. Vergissen de Russen zich in het Westen? Het lijkt .erop. Aangezien wij niet veel van hun mentaliteit begrijpen ligt wederkerig misverstand trouwens voor de hand. Wij verwonderen ons evenwel en vragen ons af: wat beogen zij toch? Moskou daarentegen schijnt té menen dat het weet, hoe het de Westelijken behandelen moet. Dat is altijd het grote zwak van dictaturen: zij maken zich wijs dat zij alles weten. Het Derde Rijk begreep niets van andere vol ken en ging eraan ten onder. Hebben de Russen een vast plan voor de naaste toekomst? Wie zegt: de Russen, be doelt daarmee de machthebbers in Moskou, want het volk heeft niets te vertellen. Het lijkt niet aannemelijk dat zij enig vast plan zouden hebben. Hun daden beginnen steeds meer op opportunisme te lijken en hun op treden doet vooral onzekerheid en wantrou wen vermoeden. Dal is geen wonder bij mensen, die slechts materialistisch denken en alleen in dwang en geweld geloven. Daar is geen vertrouwen. Als Foster Dulles dat op hel Congres van de Wereldraad der Ker ken, dat een zo buitengewoon belangrijke en bemoedigende gebeurtenis in deze dagen is, beantwoordt met de eenvoudig-klinken- de raad: „zij, die geloven, moeten zich nog meer inspannen om hun geloof om te zet ten in daden", dan wijst hij de moeilijkste maar ook de enige zekere weg aan. Als hij voorspelt dat. daaruit vereniging zal ont staan en verklaart dat-de historie heeft ge leerd, dat de mensen overal en te allen tijde worden aangetrokken door de poging om idealisme met werkelijkheid te doen samengaan, spreekt hij de eenvoudige waarheid. Als hij constateert dat het vraag stuk niet kan worden opgelost door een poging om het communisme met geweld te vernietigen, erkent hij dat het niet met wapenen uit te roeien is. Er is maar één kans: uit de kracht van geloof en vertrou wen beter te handelen, beter te bouwen, beter te durven en zelf geen dorre mate rialisten te zijn. Als het Congres van de Wereldraad der Kerken zijn drijvende kracht in die zin zal doen uitwerken, zal het een zegen blijken te zijn. Dat zou in de eerste plaats aan den dag moeten treden in dit land, dat het voorrecht heeft genoten het te mogen ontvangen en dat internatio naal meer invloed zou kunnen doen gelden en meer initiatief nemen dan het tot dusver heeft gedaan. p Wel kogels, seen kogelpunt Bij beschikking van de minister van Oorlog is het gebruik van kogelpuntpen- nen (ball-pointpennen) in de militaire ad ministratie en briefwisseling verboden. De ware toedracht van het gevaUKosyenkina „Ik wilde met Sovjets praten als met mensen, doch zij waren geen mensen" Mevrouw Oksana Kosyenkina heeft in haar bed in het Roosevelt-ziekenhuis te New York voor het eerst een verklaring tegen over de pers afgelegd. Zij deelde mede, dat zij uit het raam sprong om te ontsnappen, niet om zich van het leven te beroven. Zij gaf tevens te kennen, zo gaat Reuter voort, dat zij niet naar de Sovjet-Unie wenst terug te keren. Zij voegde er aan toe, dat de „Sovjet ambassadeur Aleksander Panjoesjkin en de consul-generaal Jacob Lomakin haar bei den vertelden, wat zij tegenover journa listen moest zeggen" óp een persconferentie in het Sovjet-consulaat, de dag, dat zij te rug was gehaald van de boerderij van Wit- Russische uitgewekenen te Valley Cottage. Op een vraag, wat in de brief stond, die zij van de boerderij naar Lomakin zond, antwoordde zij, dat zij haar gehele levens geschiedenis in de Sovjet-Unie daarin be schreven had en dat zij verzocht had als onderwijzeres ontslagen te worden en zich naar een hotel te mogen begeven. „Daar ze mij dit niet toestonden, besloot ik het zelf te.doen." Zij wenste „met de Russen als met menselijke wezens te spreken, maar dat waren zij niet." Op de vraag, waarom zij niet terug wenste te keren, antwoordde zij, dat zij de Sovjet-Unie wenste te ontvluchten, omdat men haar echtgepoot in 1937 gegrepen had. Zij wist niet, waar hij heen was gegaan. Haar zoon was eerstejaarsstudent. Bij het uitbreken van de oorlog was hij noch mili tair noch jong-communist „noch lid van enigerlei politieke partij". Daarom zou hij volgens mevrouw Kosyenkina door de re gering als een staatsvijand beschouwd zijn en werd hij „zonder enige vooroefening" bij de stormtroepen ingedeeld. Hij sneuvelde in 1942." Reuter citeert mevrouw Kosyenkina ver der: „Ze hebben' mijn gehele leven vernie tigd. Ik ben het niet eens met de politiek van Jozef Stalin. Ik heb mijn volk en mijn land lief, maar ik kan het niet eens zijn met het Sovjet-regiem." Het onderhoud duurde een-en-twintig minuten. Er werd een gramofoor.plaat van gemaakt, die per radio uitgezonden zal wor den. „Hef IJzeren Gordijn" in T jnkrijk verboden (Van onze correspondent te Parijs) De Amerikaanse vervaardigers van „Het IJzeren Gordijn" de bekende film die de Russische spionnage-schandalen in de V. S. tot onderwerp heeft, hebben dezer dagen hun rolprent voor een Franse commissie van militaire en burgerlijke autoriteiten vertoond. De commissie heeft de film voor projectie in Frankrijk afge keurd omdat de tendens van het werk haar te grof geleek. Gp het Franse pu bliek zou deze anti-Russische propagan- da-film en averechtse uitwerking heb ben, heeft de minister van Informatie ver klaard. Deze weigering is door opmerkingen van officiële Amerikaanse zijde gevolgd, doch de minister heeft voet bij stuk ge houden: aan de vooravond van de U. N. O.-vergaderingen is het beter te botte propaganda achterwege te laten, aldus heeft de excellentie zijn beluit nader ge motiveerd. Griekse guerilla is nog niet uitgeput Naar schatting van de Griekse generale staf zijn ongeveer 7000 guerillastrijders aan de regeringstroepen in het Grammos- gebied ontkomen. 5000 zouden Albanië binnengevlucht zijn, duizend zijn zuid waarts getrokken naar Thessalië. De rest bevindt zich nog in de bossen en ravijnen bij de Grammosketen. Volgens de woordvoerder bevinden zich elders in Griekenland ongeveer 13.000 guerillastrijders, waarbij gevoegd kan wor den het aantal dergenen, die naar Alba nië zijn gevlucht en thans terugkeren. De guerillas-rijders beschikken over meer automatische wapenen dan de regering, aldus deze woordvoerder. Het Atheense Nieuwsbureau maakt be kend, dat de Albaneese regering aan de U. N. O. heeft meegedeeld, dat alle Griek se onderdanen, die naar Albanees grond gebied vluchten, geïnterneerd zullen worden. Deskundigen in Russische aangelegen heden te Londen zien in het besluit om de Russische consulaten in de Verenigde Sta ten te sluiten een typische uiting van het hernieuwde Russische isolationisme. Deze deskundigen zien in de affaire-Kosyenkina en de verwijdering van consul-generaal Jacob Lomakin slechts een voorwendsel om kunnen overgaan tot de sluiting der Rus sische consulaten. Bij dit alles staat het streven voorop de Amerikanen buiten Rus land te houden en het aantal Sovjet-onder danen in de Verenigde Staten tot een mini mum te beperken. Hoe minder Russische burgers in de Westelijke wereld, zo zal men te Moskou redeneren, des te minder kans op herhaling van desertiegevallen. Premier en gouverneurs voor de microfoon Minister-President Drees zal op 31 Augustus omstreeks het middaguur een radiorede uitspreken. Ook op 6 September zal de Minister- President via de radio een rede houden; de uitzending van deze laatste rede zal des avonds geschieden. Waarschijnlijk zullen op beide dagen ook de Luitenant-Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië dr. van Mook, de Gouverneur van Suriname, de heer Hiinder en de Gouverneur van Cui-agao, de heer ir. Peters radio-redevoeringen houden. Frans wetsontwerp tegen politiestakingen De Franse regering heeft in de Nationale Vergadering een wetsontwerp ter tafel gebracht, dat de Franse politie het recht ontzegt in staking te gaan. „Iedere voorop gezette werkstaking of elke daad van col lectief gebrek aan discipline onder de po litiemacht kan worden gestraft", aldus de tekst van het ontwerp. Het hoofdbestuur van het door commu nisten geleide algemeen vakverbond (C. G. T.) heeft „een krachtig protest" inge diend tegen het ontwerp. Op het Amsterdamse Enpnaplein staat het gedenkteken van Koningin-Moeder Emma in een helder licht. Douglas sprak Dulles op Schiphol Lewis Douglas, de Amerikaanse ambas sadeur te Londen vloog gisteravond met zijn privétoestel naar Schiphol, waar hij John Foster Dülles ontmoette, die gister avond met een vliegtuig van de Ame rican Overseas Airlines naar de Verenig de Staten zou terugkeren Op Schiphol hadden de twee mannen een onderhoud van niet meer dan een kwartier. Douglas keerde daarop onmiddellijk naar Londen terug. De Amerikaanse consul-generaal te Amsterdam, Jesse F. van Wickel, kwam later naar Schiphol om Dulles uit geleide te doen. Over de aard van het on derhoud is niets bekend. Zoals men weet is Dulles adviseur der Amerikaanse republikeinse partij voor buitenlandse aangelegenheden. Alvorens naar de V. S. terug te keren, wenste hij een onderhoud over de algemene toestand in Europa, zoals men die te Londen ziet. Regeringsjubileum Een gedeelte van dit nummer is in het bijzonder gewijd aan het komende Regeringsjubileum van Koningin Wil- helmina. Stafchefs tier Alliantie bijeer De stafchefs van de landen der West Europese Alliantie zijn één dag in Londen bijeen geweest. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door Amerikaanse en Canadese waarnemers, dezelfden, die regelmatig deel nemen aan het werk van de militaire com missie van de permanente commissie der West-Europese Alliantie. Engeland was vertegenwoordigd door Lord Tedder, maar schalk van de R.A.F, Lord Montgomery, chef van de Britse generale staf, was niet aanwezig. De vertegenwoordigers van de andere vier Europese landen waren: gene raal C. F. Lechère van Frankrijk, lt.-gene raal H. J. Kruis, van Nederland, lt.-gene raal E. Baele, van België en kolonel A. Jacoby van Luxemburg. De bijeenkomst was de eerste, sinds het ogenblik waarop de ministers van de vijf landen de militaire commissie in het leven riepen tijdens een conferentie te Londen in April van dit jaar. Franse gewestelijke verkiezingen uitgesteld De Franse nationale vergadering heeft met 245 tegen 193 stemmen besloten de ge westelijke (departementale) verkiezingen, die in October zouden plaats hebben, uit te stellen. De socialisten en de MRP, die als de basis worden beschouwd, waarop de hui dige Franse regering rust, hebben vóór het uitstel gestemd. De gaullisten, radicalen en een aantal anderen stemden tegen. De communisten hebben zich van stemming onthouden. Ver moedelijk zullen de departementale ver kiezingen nu komende lente worden ge houden. De departementale verkiezingen betreffen de vernieuwing van de helft van het aantal leden der departementhle raden. Hef woord is aan De smai ,s een vrucht; Cod laat haar niet groeien op een tak, die nog te zwak is om haar te dragen. Republikeinse regering erkent opiumverkoop In een officieel communiqué, dat voor radio-Djokja werd omgeroepen, wordt be kend gemaakt, dat men volgens de repu blikeinse regelingen dienaangaande „een zekere hoeveelheid" opium op republikeins gebied voor het eind van het jaar van de hand moest doen. Twee mogelijkheden deden zich voor: de opium in zee werpen of de voorraad verkopen. De republikeinse regering koos de tweede. „De verkoop", aldus het communiqué, „is echter geschied volgens door de rege ring vastgestelde regelingen en daarom kan het dus hier geen contrabande betreffen. Bovendien is de republikeinse regering niet gebonden aan internationale bepalingen over de verkoop van opium, omdat zij nooit internationale overeenkomsten daarom trent heeft getekend." Joegoslavische nota aan Roemenië onthult de slechte verstandhouding De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken, Stanoje Simitsj, heeft aan de Roemeense ambassadeur een nota over handigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de houding van Roemenië jegens maar schalk Tito en zijn regering. Attlee is bang voor de sprong Churchill teleurgesteld Engeland zal op de conferentie van het gemenebest in October de eerste ministers van het Engelse rijk raad plegen over het voorstel tot aansluiting van Engeland bii een Europees parle ment, meldt Reuter. Uit door Churchill gepubliceerde correspondentie tussen hem en minister-president Attlee blijkt, dat de regering niet gekant is tegen een Europese Unie. doch van oordeel is, dat het verleden week door Engeland leeft mee In September zal de UNO in Parijs vergaderen. Zij heeft haar visitekaartje vooruitgestuurd in de vorm van haar vlag, die gedurende de Algemene Vergadering zal wapperen op het Palais de Cnaillot. Ook Haarlemmer voor de microfoon Amsterdam in een schitterend avondtoilet. De Magere Brug aan de Amstel. Van onze correspondent te Londen) Ook Engeland leeft mede met het rege ringsjubileum van H. M. de Koningin en met de troonsopvolging. De bladen wijden sympathieke artikelen aan de figuur van de scheidende vorstin en aan Prinses Julia na en in de filmjournaals worden beelden gegeven van de voorbereiding der feeste lijkheden. Op 31 Augustus zal de BBC in haar derde programma (514.6 en 203.5 om 9.05 des avonds een speciale uitzending van vijftig minuten aan Koningin Wilhelmina wijden. Schrijver en regisseur van dit klankbeeld is Michael Barsley. Het pro gramma draagt tot titel „Queen Wilhelmina, a portrait and a greeting". De historische inleiding is geschreven door professor G. J. Renier, hoogleraar in de Nederlandse ge schiedenis aan de Universiteit van Londen. Na een overzicht van de jeugdjaren van onze Koningin en de belangrijkste gebeur tenissen uit haar latere leven, wordt stil gestaan bij de oorlogsperiode. De heer H. van den Broek, de „Rotter dammer" van Radio-Oranje, geeft een be schrijving van Hare Majesteits bezoeken aan Broadcasting House en haar radiotoe spraken. Hoe men in het verborgen luister de zal dr. H. Wamsteker uit Haarlem, die een K.P.-leider was, voor het Engelse pu bliek schetsen. De microfoon gaat dan naar Maidenhead, waar de Koningin gedurende de oorlog gewoond heeft. Personen, met wie zij daar in aanraking is gekomen, zül- len haar levenswijze in deze plaats be schrijven. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. de Casembroot, zal vertellen hoe de Koningin na de be vrijding van het Zuiden de grens bii Eede overschreed. Hierbü is ingelast het bezoek, dat Hare Majesteit onlangs aan Sluis bracht. Een reportage wofdt gegeven van de indrukken bij de overdracht van het studentengeschenk aan deze gemeente, be staande uit een nieuwe beplanting aan de buitenzijde der stad. De Commissaris van de Koningin in Friesland, mr. Linthorst Ho- man, spreekt een woord van hulde namens dit gewest. Hij geeft o.a. een beschrijving van het geschenk van deze provincie, n.l. de restauratie van graftombes van enkele stadhouders, die te Leeuwarden begraven zijn. Een speciale hulde zal worden gebracht door leger, marine en luchtstrijdkrachten. Kapitein baron Van Voorst tot Voorst spreekt over het contact van H. M. de Ko ningin met de Nederlandse troepen in En geland. Majoor Mulder getuigt van de be wondering van de luchtmacht voor de Ko ningin en korporaal Kuyl, die na de terug keer van de „Tromp" door de Koningin werd ontvangen, verhaalt van zijn indruk ken bij deze gebeurtenissen. Michael Barsley was de enige correspon dent, die het Prinselijk paar tijdens de Re gatta te Sneek aan boord van de Piet Hein mocht ontmoeten en hij geeft een levend beeld van het ongedwongen familietafereel, dat hij op het Koninklijk jacht aanschouw de. Het programma zal worden besloten met een toespraak in het Engels van Prins Bernhard, die echter niet spreekt als lid van de Koninklijke familie, doch die als oud opperbevelhebber der Binnenlandse Strijd krachten de gevoelens zal vertolken, welke de onder hem dienende manschapoen je gens de Koningin hebben bezield. Het Ne derlandse Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel zorgt voor de muzikale om lijsting. die gevormd wordt door een aan tal liederen uit „Valerius'" Gedenkklanck". Voor Nederlandse luisteraars, dié het derde programma misschien niet kunnen volgen, is het interessant te vernemen, dat de uitzending in iets verkorte vorm door het Light Program (261 m) zal worden herhaald en wel op 5 September om 16.30 uur. Ook in de uitzending voor overzee zal een deel van dit speciale nrogremma wor den opgenomen. Op 29 Augustus, des avonds om 21.30, zullen de Engelse luisteraars bovendien worden meegenomen naar Nederland in een uitzending „Window on Holland" in drukken uit Amsterdam en Rotterdam, de droogmaking der Zuiderzee, volkszang uit Friesland, bezoeken aan Walcheren, Eind hoven, Arnhem en de slagvelden. Republikeinse functionarissen moeten weg uit Batavia Een communiqué van ,de regeringsvoor lichtingsdienst te Batavia van Woensdag zegt: „De voorlopige federale regering heeft besloten niet langer toe te staan, dat perso nen in vaste dienst van de republiek met hun gezinnen te Batavia wonen. De ver schillende gebeurtenissen van de laatste tijd hebben daartoe voldoende aanleiding gegeven". Voorts zegt het communiqué, dat in speciale gevallen uitzonderingen kunnen worden gemaakt. Leden en personeel van de republikeinse delegatie worden even eens als in vaste dienst van de republiek beschouwd. De betrokkenen zullen met hun gezinnen zo spoedig mogelijk naar de republiek vertrekken, waartoe de voor lopige federale regering haar medewer king toezegde. „Voor vergaderingen met de Commissie van Goede Diensten en de delegatie van het Koninkrijk kunnen le den en personeel van de republikeinse de legatie echter zonder hun gezinnen in federaal gebied worden toegelaten". Het communiqué voegt hieraan toe, dat dit zal dienen te geschieden op volkomen gelijke voorwaarden (ook wat getalsterk te betreft) als die, welke gelden wanneer besprekingen tussen de delegaties op het republikeinse gebied plaats vinden. Aan de republikeinse regering is reeds mede deling gedaan van dit besluit en haar werd verzocht binnen acht dagen de na men van diegenen op te geven, die zich tengevolge van dit besluit in de republiek zullen moeten vestigen. „Vermiste" Japanners vechten irt China Volgens welingelichte Japanse kringen te Tokio vechten ongeveer 30.000 Japan se manschappen in China, sommigen voor de communisten, anderen voor de regering. Volgens nog onbevestigde berichten be vatten deze troepen twee volledige divi sies van 10.000 man. Met voorbijzien van het rijksbevel tot overgave aan het eind van de oorlog hebben sommigen zich bij de gelederen der Chinese legers aangesloten en zich in Chinese uniform gestoken. An deren hebben zich in groepen bij de gueril- lastrijd in het heuvelland aangesloten. Deze nog onbevestigde getallen komen overeen met de officiële Japanse cijfers, volgens welke 24.000 Japanse soldaten in China „vermist" worden sinds de Japan se regering 1 Juli 1946 de repatriëring uit China voltooid heeft. de Franse regering geopperde voorstel tot vormin'g van een Europese parle ment grondige bestudering vereist, daar Engeland's aandeel aan een der gelijk parlement een belangrijke in vloed zal hebben op de betrekkingen met het gemenebest. Attlee is van mening dat een Europees parlement bijeen moet worden geroepen door de regeringen. In zijn eerste brief aan Attlee zond Churchill een ontwerp-plan, een door het Haagse congres goedgekeurd memoran- dum en een ontwerp-resolutie, die aan de parlementen voorgelegd zou worden. Churchill betoogde, dat een Europees parlement het solidariteitsgevoel bij de Europese volken zou helpen versterken. Wat is dringender? Attlee antwoordde hierop, dat hij sym pathie gevoélde voor de grondgedachte, doch dat hij het nemen van initiatief dooi de regeringen betreffende een zo belang rijke zaak prematuur achtte, daar de rege ringen de handen reeds vol hadden met „dringende en moeilijke problemen". Churchill verklaarde teleurgesteld te zijn over deze negatieve houding. Naar aan leiding van de politiek der Franse regering zei hij te hopen, dat de Britse regering een mogelijkheid zou vinden om haar politiek meer in overeenstemming te bren gen met de mening in West-Europa. Tenslotte wees Attlee Churchill op de persberichten, dat dit vraagstuk waar schijnlijk op de agenda geplaatst zou wor den van de permanente commissie der West-Europese Unie. Indien Churchill deze tijd geschikt achtte om de met hem. Attlee, gevoerde correspondentie te publiceren, wilde hij Churchill zulks niet afraden. Attlee deelde echter voorts mede, dat, toen Bidault, de toenmalige minister van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk, de kwestie 20 Juli op de vergadering van de consul tatieve raad der West-Europese Unie in Den Haag ter sprake bracht, Bevin er niet verder op wilde ingaan. Reuters diplomatieke correspondent schrijft hierover het volgende: In welingelichte officiële kringen te Londen gelooft men, dat de Britse regering de een of andere vorm van een Europese Unie als onvermijdelijk ziet op de lange duur. Ter voorkoming van teleurstellingen en achteruitgang acht zij echter voorzich tigheid geboden. Nog voor de conferentie van het gemene best bijeenkomt, zal de Britse regering be reid zijn het ontwerp-plan voor een Euro pees parlement met de regeringen der West-Europese Unie te bespreken. Vrijdagmiddag om twee uur zullen de minister-president W. Drees en de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker een kleine deputatie ontvangen van het Congres van Europa, die de regering de resoluties van het Congres zal aanbieden en haar zal verzoeken een positief stand punt in te nemen bij de verwezenlijking der daarin uitgesproken desiderata. Nederlanders in den vreemde feesten ook Het cabaretgezelschap van Chiel de Boer is door de Nederlandse vereniging te Ko penhagen uitgenodigd de jubileumfeesten van de Nederlandse kolonie aldaar op 8 September op te luisteren. De conférencier Theo Moens en zijn dochter Tot Moens zullen de feesten van de Nederlandse ko lonie te Parijs leiden en daarbij optreden. MINDER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.Ï, in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige •■vind uii richtingen tussen West en Noord Wisselende bewolking rriet in '-et Noorden van het 'and enkele ver- preide buien, in het Zuiden overwe gend droog weer Koel. Zon op Maan op 27 Augustus: 5.43 uur. onder 19.39 uur 22.14 uur, onder 14.21 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1