TT 1 TN 11 1 Berlijnse communisten bestormden een ieeg gemeentehuis Unilever attaqueert de regering over belasting- en prijspolitiek O.M. eist flinke straffen tegen agenten van „voetbal-pool" Overeenstemming verwacht ten aanzien van Berlijns geld Weerbericht 63e Jaargang No. 19026 TT "V 11 1 Vrijdag 27 Sugustus 1948 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. "1^ g fl I I 1^^ I Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. I I I I I 1 I I ff""™ III I S I I I II III III Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 JL JL HElA JL JL JL JL JL ij Jnir JL 14,—. Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. J§ Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Stedelijke macht zou aan actiecomité moeten worden overgedragen Indrukwekkende legendemonstralie der andere partijen De sinds enige tijd aan de gang zijnde actie der onder Sovjet-Russisch toezicht verschijnende Berlijnse bladen tot opheffing van het tegenwoordige, in meerderheid anti-communistische gemeentebestuur van Berlijn, is gisteren gevolgd door een communistische overval op het gemeentehuis in de Sovjet-Russische sector, waar op dat moment volgens de aankondigingen de gemeenteraad in vergadering bijeen zou moeten zijn. Het gemeentehuis was echter leeg, v/ant de raadsvergadering was opgeschort naar aanleiding van een waarschuwing, afkomstig van politie uit de Sovjet-sector, dat de bestorming te verwachten was. De bestormers waren gewa pend met stokken en bijlen, zij droegen rode vlaggen mee en schreeuwden commu nistische leuzen. Later hielden de drie andere politieke partijen op de Piatz der Republik een tegenbetoging, waarbij ongeveer vijftienduizend mensen ook uit de Sovjet-sector aanwezig waren. De in het gemeentehuis binnengedron gen demonstranten vulden weldra de ver gaderzaal van de raad. Hier sprak Paul Litke, de vice-voorzitter van de Eenheids partij, de menigte toe. Hij zeide, dat de Duitse gemeente-autoriteiten door te nauwe samenwerking met de Westelijke geallieer den de economische toestand van Berlijn ontredderd hadden. Hij eiste dat men een „comité van volks welzijn" zou aanwijzen, bestaande uit negen gemeenteraadsleden en negen Berlijnse burgers, dat het gemeentebestuur zou moe- vervangen en onderhandelingen aanvat ten met de economische commissie der Sovjet-zone. Litke verklaarde, dat de Socialistische Eenheidspartij besloten had op te treden, omdat de zogenaamde democratische par tijen besloten hadden tot oprichting van een gemeenteraad voor de Westelijke sec toren op het stadhuis te Schönberg. De demonstranten werden ontvangen door de plaatsvervangend burgemeester van Berlijn, dr. Friedensburg, die onbevreesd de eisen der communisten afwees onder de motivering, dat het gemeentebestuur niet de competentie heeft dergelijke besluiten te nemen en dat het die ook niet wenste te nemen, omdat het in meerderheid anti communistisch is. De lawaaierige bijeenkomst in het ge meentehuis duurde anderhalf uur. Intussen verspreidde de menigte, die aanvankelijk buiten de bestormers had aangevuurd, zich met opgerolde banieren, zodat de betoging op een volkomen fiasco uitliep. Indrukwekkender was de tegenbetoging der anti-communistische partijen op de Platz der Republik, vlak bij de ruïnes der vroegere regeringsgebouwen. De Berlijners kwamen alleen of in kleine groepen naar het plein. Er waren 'geen banieren of op marcherende colonnes. Gestadig kwamen mensen uit de Sovjet-sector om de meeting bij te wonen. De radio in de Amerikaanse sector onderbrak telkens na enkele minuten haar programma om „alle democratische Berlijners" aan te sporen de tegendemon- stratie bij te wonen. „Als ge Berlijn lief hebt, komt dan bijeen op de Platz der Republik", aldus de radio. „Het lot van de stad staat op het spel". Een hoge politie-functionaris verklaarde, dat er honderdvijftig politiemannen on der bevel van politiechef Johannes Stumm op de been waren om de demonstreren- den bij het Rijksdaggebouw en de Kroll- opera te beschermen. Bij de grens van de Sovjet-sector had men bovendien twee politie-auto's opgesteld. Enige honderden politie-agenten werden gereed gehouden om uit te rukken, indien het nodig mocht Zijn. Er werden verschillende redevoerin gen gehouden. De Berlijnse sociaal-democratische leider Neumann verklaarde: „Wij hebben de voor heden op touw gezette communistische putsch bemoeilijkt door de raadsvergade ring uit te stellen". Neumann wees op de rode vlag boven de Brandenburger Poort en zei: „Wij weten nu dat het communisme ophoudt aan de Brarïdenburger Poort". De voorzitter van de „onafhankelijke, vakbeweging", Scharnowski zei: „De Ber lijnse democratie zal zich niet uit het raam laten gooien door de rode nazi's. Wij zijn bereid een algemene staking uit te roepen als dat nodig is om de communisten tot staan te brengen". De voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad, dr. Suhr, verklaar de nooit een raadsvergadering bijeen te rullen roepen onder „de druk van een me nigte". Hij deed een beroep op de bezet tingsmogen dheden om een „neutrale zóne" ln Berlijn te scheppen, opdat de stedelijke autoriteiten ongestoord zouden kunnen werken". Professor Ernst Reuter, die door het veto 1 klaarde, dat het gemeentebestuur zou blij ven doorwerken onder alle omstandighedefi. Toen Neumann de bijeenkomst sloot, zei hij: „Het heeft geen zin in Moskou over democratie te spreken". Uit vijftienduizend kelen klonk toen de kreet „Freiheit", waar na de menigte ordelijk uiteen ging. Dr. Friedenburg heeft naderhand de pers in zijn bureau ontvangen. Hij verklaarde, „dat het Berlijnse stadsbestuur in functie zal blijven en op normale wijze zijn werk zal verrichten". Opnieuw overval. Hedenmorgen hebben groepen Berlijnse communisten opnieuw een overval gepleegd op het Berlijnse gemeentehuis. Zij drongen door de ijzeren hekken het gebouw binnen en verhinderden de bijeenkomst van de gemeenteraad, die heden zou plaats hebben. De Berlijnse fabrieken in de Sovjetzóne hadden hun personeel vrij gegeven, opdat het gevolg zou kunnen geven aan de op dracht der communistische kernen tot deel neming aan de demonstratie. De in het raadhuis aanwezige raadsleden hoorden een verklaring van dr. Suhr aan, waarin deze aankondigde, dat de vergadering zou wor den verdaagd naar een nader te bepalen datum, aangezien niet kon worden verga derd onder druk van demonstranten, die op dat moment buiten het gebouw verzameld waren. Na de toespraak van dr. Suhr dron gen de betogers het gebouw binnen en hiel den een klopjacht op anti-communistische raadsleden, die echter door andere uitgan gen reeds waren vertrokken. De demon stranten namen bezit van de raadszaal en belegden een vergadering tezamen met de raadsleden der Eenheidspartij, die verklaar den dat zij bereid waren de gemeenteraads vergadering ondanks de afwezigheid der „pro-Westerse" leden te laten doorgaan. Demonstranten met rode vlaggen en bor den met slagzinnen bevolkten trappen en gangen van het gebouw. Er werd geen melding gemaakt van ge welddadigheden. Vanaf de perstribune in de thans ont ruimde vergaderzaal, sprak Karl Litke, de voorzitter van de Eenheidspartij in Berlijn, voor de microfoon van de onder Sovjet- contröle staande radio Berlijn. Hij be schuldigde de pro-Westerse meerderheid van de gemeenteraad van lafheid „ten over staan van de verontwaardigde Berlijnse arbeidersbevolking". Te kwart over tien was het raadhuis ge heel door demonstranten bezet. Ter gelegenheid van de aanvaarding der regering door Koningin Juliana op 4 September a.s. is in opdracht van de firma C. J. Begeer te Utrecht een penning ontworpen door de beeldhouwer Maarten Pauw. Deze penning, die enerzijds de beeldenaar van Koningin Juliana draagt en anderzijds een afbeelding van de Ridderzaal, zal na de ambtsaanvaarding van de nieuwe koningin algemeen verkrijgbaar worden gesteld. „WIJ TEREN IN" Niet de winst wordt belast, maar het nationale vermogen Gistermiddag heeft de heer Paul Rijkens, voorzitter van de raad van bestuur, in de aandeelhoudersvergadering van de Lever Brothers en Unilever N.V. scherpe critiek uitgeoefend op de prijs- en belastingpolitiek van de regering die er volgens zijn zeggen toe leidt dat niet de werkelijke winst wordt belast maar het vermogen waarmee gepro duceerd moet worden. Hij deed dit naar aanleiding van het feit dat de Unilever dit jaar 39 millioen voor vervanging van vaste activa en 44 millioen voor reserve-voor raden in mindering van de winst heeft ge bracht. Wat betreft de instandhouding van het vermogen der vennootschap dat in duur zame productie-middelen is belegd, zei spreker dat de oorspronkelijke kostprijs van de eind 1947 aanwezige productiemid delen 883 millioen bedraagt. Er wordt op de normale wijze afgeschreven en wanneer te zijner tijd moet worden overgegaan tot vervanging moet het bedrag -daarvoor be schikbaar zijn. Op het ogenblik is de ver vangingswaarde echter 1584 millioen, zodat er op de afschrijvingsreserve een tekort van 701 millioen is. Zou men volstaan met de normale afschrijving dan zal het bedrijf ingekrompen moeten worden. Een vermin- Hoofd-inspecteur Lagendaal (uit ervaring) „ISiet te bekijken of club zal winnen99 De kantonrechter te Rotterdam heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling der voetbalpool affaires. In totaal stonden 32 ver dachten, allen hoofdagenten, agenten of subagenten van de Belgische „Zet- ters-pool" terecht, en er werden onge veer 25 getuigen gehoord. De ver dachten hadden zich te verantwoorden wegens het verspreiden der poolfor- mulieren, het verzamelen en inzenden daarvan aan de organisator der pool, het innen en inzenden van de deel nemingssommen en het uitkeren van de prijzen aan de winnaars. Voor deze loterij was geen toestemming gevraagd, zoals vereist bij de Loterijwet van 1905. Ter zitting bleek, dat de 44-jarige W. G. uit Rotterdam en de 38-jarige P. F. A. B. Optimisme; heden wellicht weer visite op het Kremlin De Westelijke mogendheden hebben aan Stalin voorgesteld het Berlijnse valuta-pro bleem en mogelijk ook nog andere onder geschikte vraagstukken van de gehele controverse over Berlijn en Duitsland, te verwijzen naar de vier militaire gouver neurs in de Duitse hoofdstad, aldus ver neemt United Press uit gezaghebbende bron. De reactie van de Russen op dit voorstel is echter nog niet ontvangen, al gelooft men dat de kansen op aanvaarding „redelijk goed" zijn. Deze mededeling uit gezaghebbende bron werd gedaan om de geruchten te ontzenu wen, die spraken van een te Moskou be reikte overeenkomst om onmiddellijk een fler Sovjet^Unie"indertijd Ïërh7ndei-d"we"rd conferentie der vier militaire gouverneurs burgemeester van Berlijn te worden, ver-rte doen houden tot oplossing van de valuta- kwestie. De Sovjetregering heeft de Westelijke mogendheden een „positief voorstel" ge daan, wat betreft de oplossing van de Ber- Nederlanders" wilden in )evrijd gebied spionneren Voor het Bijzondere Gerechtshof te Utrecht stond Donderdag een viertal Ne derlanders terecht, die tijdens de oorlog deel uitmaakten van de Duitse weermacht. Zij hadden zich in de winter van 1944 aan gesloten bij het „Commando-Well", waar tij een opleiding ontvingen in spionnage- en sabotage-activiteit tot benadeling van de geallieerde oorlogsvoering in het bevrijde deel van ons land. Deze opleiding vond plaats in grote geheimzinnigheid en alleen aan leden der weermacht, waarop door de Duitsers ten volle werd vertrouwd. Na enige mislukte pogingen tot het over steken van de grote rivieren, nam de leider van het commando, luitenant Well, zelf de benen en gaf aan het kwartet dat thans terecht stond, de raad maar onder te duiken, omdat de Duitse zaak toch verloren was. Hieraan hadden de beklaagden zich gehouden. De procureur-fiscaal noemde de beklaag den zodanige slappelingen, dat zij bij het slagen der poging om, door de linies te komen, zich waarschijnlijk dadelijk aan de geallieerden zouden hebben overgegeven. Veel schade aan de oorlogsvoering van onze bondgenoten zouden zij niet hebben toegebracht. In elk geval zijn zij vrijwillig tot het commando-Well toegetreden en waren van de spionnage- en sabotagebedoelingen van dit onderdeel volkomen op de hoogte. Daar om achtte de pi-ocureur-fiscaal zware straf fen op haar plaats en eiste hij straffen, variërende van vier tot tien jaar naar de ®ate van ieders verantwoordelijkheid. lijnse geldkwestie, aldus de correspondent van de „New York Times". Hoewel de Verenigde Staten het voorstel op dit mo ment niet geheel acceptabel vinden, wordt het beschouwd als een stap voorwaarts, zo bericht hij. Het bericht zegt verder, dat Stalin in zijn gesprekken met de vertegen woordigers van de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk instemming had laten blijken met een gedeeltelijke controle van de Westelijke mogendheden over het nu circulerende Sovjet-geld in de Duitse hoofdstad. De Westelijke mogendheden zou den er in toegestemd hebben, dat het te circuleren geld alleen uit Sovjet-marken zal bestaan, mits er een behoorlijk plan wordt gemaakt wat betreft de controle. Er heerst een optimistische stemming over de besprekingen in Moskou, zo zegt de New York Times. Heden zal er waar schijnlijk weer een nieuwe bijeenkomst op het Kremlin plaats hebben. Morgenavond wordt in een vernuftig geïmproviseerd openluchttheater in het mooie Burge meester Rijkensvark te Santpoort een opvoering gegeven van het jubileumspél van Jeff Heydendael „Hel gulden uur". Niet minder dan 3600 toeschouwers kunnen van dit unieke schouwspel genieten, dat onder regie van Gerrit Lindenberg clpor beroepsacteurs, aangevuld met dilettanten, wordt gespeeld. De hoofdrollen worden vervuld door Huib Orizand, Férpnne Hosang, Maarten Kapteijn en Bert Dijkstra. uit Tilburg de hoofdverdachten waren. Bij G. waren door de politie talrijke pool- formulieren, girostroken en een cartho- theek, die de namen van vele Nederlandse voetbalpool-enthousiasten bevatten, ge vonden. „Niet te bekijken" Als getuige trad -op hoofdinspecteur H. Lagendaal, oud-internationaal, die door het openbaar ministerie als voetbaldeskun- dige was gedagvaard. Hij verklaarde des gevraagd, dat niet van te voren is te be palen welke club zal winnen, verliezen of gelijk spelen, daar er te veel omstandig heden kunnen zijn die spelers of spel kun nen beïnvloeden. Mr. G de Bakker, verdediger van G. en B., zei dat het O.M. een voetbalpooldes- kundige en niet een voelbaldeskundige had moeten dagvaarden. Het ging hier niet om voetbal, doch om de pool. ..Er zijn immers zo betoogde mr. de Bakker hetgeen ook verdachte G. verklaarde vele syste men, die de speler een prijs kunnen garan deren. Deze systemen zijn zelfs in boek vorm uitgegeven". Ook verdachte G. had een systeem uit gevonden, dat de speler een vijfde prijs waarborgde. B. zei, dat hij zelfs een systeem had, waarmee altijd een eerste prijs was te winnen, veel groter dan het ingelegde bedrag. De kantonrechter, mr. F. A. Nelemans, was van oordeel, dat het dan de plicht was van de agenten, hun spelers te instruéren. Wat gebeurde er echter, wanneer iedereen een vijfde prijs won? O.M. dreigt met dagvaardingen Mr. van Buren, ambtenaar van het O.M.. zei in zi.in requisitoir, dat het in deze voetbalaffaires om meer ging dan een over treding van de Loterijwet. Allereerst is er een overtreding van het deviezenbesluit mee gemoeid. Wekelijks gingen, immers belangrijke bedragen naar België, terwijl zelfs toen de verdachten G. en B. vast liepen, de spelers werden aangemoedigd, hun inzetten regelrecht naar België te zenden. Voorts maakten de agenten zich schuldig aan bedrog. Zij hielden hun klanten voor. dat het een nationale zaak was en dat zij met elkaar in de pool speelden. In werke lijkheid speelden zij echter met een groot aantal Belgen. „Het moet uit zijn", zei hij, „en wanneer men ondanks de veroordelin gen van verleden jaar en die nu zullen vallen, doorgaat, zal het O.M. ook alle spelers gaan dagvaarden. Het zal mis schien zelfs verder gaan en ook hen, die deze ongeoorloofde overtredingen van de Loterijwet, door het houden van radio-praatjes, waarin men wordt ingelicht over de sterkte van de En gelse clubs, aanmoedigen, gaan vervol gen. Ook zij die juridische bijstand verlenen zullen eventueel vervolgd kunnen worden. Tegen de verdachte W. G. eiste hij een hechtenis van vijf maanden, waarvan 2Va maand voorwaardelijk; tegen P. F. A. B. eveneens vijf maanden hechtenis, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Tegen drie verdachten eiste hij vervolgens een boete van 750 gulden: tegen vijf verdachten een boete van 500 gulden, e* tegen de overigen boeten variërend van 50 gulden tot 300 gulden, allen met 1 maand voorwaardelijk, delijk. Gratieverlening bij de inhuldiging Het is op dit ogenblik, aldus onze par lementaire redacteur, nog niet bekend hoe veel politieke delinquenten zullen profi teren van de massale gratieverlening ter gelegenheid van de inhuldiging van Ko ningin Juliana. Ter vermijding van misverstand diene, dat gratieverlening alleen vrijheidsstraffen betreft, zodat daarbij uitspraken die het verlies van kiesrechten en andere burger rechten bepaalden, gehandhaafd zullen blijven. dering van productie-capaciteit zou dan al leen voorkomen kunnen worden door op name van nieuw kapitaal. De enige verantwoorde methode om de productie-middelen in stand te houden is het opnemen in de verkoopsprijs der voort gebrachte artikelen, van het juiste naar de tegenwoordige prijzen berekende equivalent van de verbruikte productie middelen. Doen wij dit niet, dan teren wij als natie ons volksvermogen in. Ook voorraden. Wat de instandhouding van het in voor raden belegde vermogen betreft, wees de heer Rijkens erop dat er bijna overal Infla tie heerst. Ook de vervangingswaarde van grondstoffen stijgt voortdurend en deze stij ging zou eveneens in de verkoopprijzen tot uiting moeten komen. De prijsvoorschrif- ten van de overheid hebben dit alles belet en zelfs al hadden zij dit niet gedaan, dan zou het vermogen toch aangetast zijn door dat de belastingen niet rekenen naar de vervangingswaarde, maar naar de oor spronkelijke kostprijs. De oorspronkelijke lage kostprijs der grondstoffen leidt dus tot een hoge belastbare winst en de belasting over deze winst te betalen, laat onvoldoen de middelen over om eenzelfde hoeveelheid grondstoffen als verbruikt is, terug te kopen. Wat de opname van nieuw kapitaal be treft, wees de heer Rijkens erop dat dit al leen verantwoord is wanneer er uitbrei dingsmogelijkheden zijn. Men mag er niet de gaten mee dichten die door de foute prijs- en belastingpolitiek der regering zijn geslagen, omdat daardoor het bestaande kapitaal zou verwateren. De verminderde winst dient ook uit maatschappelijk oogpunt te worden bezien. Bijna overal zijn de besparingen onvol doende om in redelijke kapitaalsbehoeften te voorzien. Met die besparingen mogen dus zeker niet de bovengenoemde gaten worden gedicht. Maar bovendien is de winst hard nodig om brood-nodige inves teringen te doen. Wij teren ln Wat betreft de instandhouding van het industriële vermogen moet er op gewezen worden dat een juiste en niet een fictieve winstberekening als basis voor prijs- belastingpolitiek wordt genomen. Is de in dustrie niet in staat haar afschrijvingen uit gemaakte winst te doen, dan wordt het productie-vermogen langzaam maar zeker vernietigd. Nu de inflatie dreigt is het on verantwoordelijk dat de overheid haar lopende uitgaven dekt met een gedeelte van het nationale vermogen. Exacte cijfers over de intering zijn hem niet bekend, maar uit een van Engelse regeringszijde gedane mededeling blijkt dat aldaar per jaar 100 a 150 millioen pond aan belastingen teveel wordt geheven, als gevolg van het feit dat men de afschrij ving niet naar de vervangingswaarde wenst te berekenen. Conclusies De heer Rijkens kwam tot de volgende conclusies: Er zijn reeds reële verliezen geleden, zo wel wat de duurzame productie-middelen als wat de voorraden betreft. De verliezen zijn geleden omdat de re gering noch bij haar prijspolitiek noch bij haar belastingpolitiek rekening heeft ge houden met de daling van de waarde van het geld. Nodig is thans een juist begrip van wat werkelijk winst is; aanvaarding van het feit, dat instandhouding van een redelijk niveau van werkelijke winst voor ons volksbestaan noodzakelijk is; een wijziging in de prijsvoorschriften en in de belasting heffing in die zin, dat alleen werkelijke winst wordt belast. Rapport der deelstaten naar Den Haag De tweede zitting van de federale confe rentie te Bandoeng is gesloten. Gedurende de eerste helft hield de conferentie zich bezig met het bespreken van het uit Neder land toegezonden vooi'ontwerp inzake het bestuur in overgangstijd. Na deze bespre kingen werd een rapport opgesteld, dat aan de regering in Den Haag zal worden toe gezonden. Het bijzondere federaal overleg, de vergadering van hoofden van zelfstan dige gebiedsdelen, heeft zich eveneens met het ontwerp beziggehouden. Met de voorlopige federale regering werd contact opgenomen over het zenden van een delegatie naar Den Haag voor het aan bieden van de bereikte resultaten. Hierbij zou gebruik gemaakt kunnen worden van de aanwezigheid van een deel van de voor aanstaande figuren, die tot het overleg be horen en die in Nederland zullen vertoeven voor het regeringsjubileum en de inhuldi gingsfeesten. Sovjet-Russische vice-consul „voorgoed" vertrokken De Sovjet-Russische vice-consul te New York, Tsjepoernich, heeft bij het verlaten van het Sovjet-consulaat tegenover jour nalisten verklaard, dat hij „voor goed" ver trok. Hij zei op weg te zijn naar het vliegveld La Guardia. Reuter meldt uit Jersey City, dat de vice-consul aan boord is gegaan van het Russische schip „Marsjal Gororof", dat spoedig naar de Sovjet-Unie zal ver trekken. Engelsen in Berlijn krijgen weer verlof De in Berlijn gestationeerde Engelse troepen en het Engelse personeel van de geallieerde contröleraad in Berlijn zullen weer met verlof mogen gaan, zo werd Don derdagavond officieel bekend gemaakt. De verloven waren op 5 Juli ingetrokken. Toestemming tot het opnemen van ver lof zal echter slechts in zeer beperkte mate kunnen worden verleend. De eerste ver lofgangers zullen op 1 September per vlieg tuig uit Berlijn vertrekken en via Hoek van Holland naar Engeland reizea. i Het woord is aan.... Tagore: Sluit gij uw deur voor alle dwalingen, dan wordt de waarheid buiten gesloten. (Stray Birds). Nederlands standpunt over Europees parlement „Dit ogenblik niet geschikt" (Van onze parlementaire redacteur Uit wat ik thans in Den Haag verneem valt op te maken, dat de Nederlandse rege ring op dit ogenblik niet een bepaald geest driftige activiteit aan de dag wenst te leg gen ten aanzien van het Franse plan en de intussen in Den Haag gearriveerde uit nodiging tot een voorbereidende conferen tie tot vorming van een Europees parle ment. Volgens de regering zou het tijdstip om tot verwezenlijking over te gaan niet buitengewoon geschikt zijn. Zij is van me ning dat er in de eerste plaats in de Bene lux, daarenboven in de kring van de bij de Brusselse Alliantie aangesloten landen en tenslotte in het bijzonder op economisch gebied tussen de zestien Marshall-landen, voldoende regelmatig contact over allerlei belangrijke kwestie bestaat en dat men el kaar telkens als dat nodig is op allerlei terreinen kan ontmoeten, zodat het kabinet- Drees, althans op dit moment, niet zozeer de behoefte aan een Europees parlement kan zien. Dit komt hierop neer, dat de zienswijze die tijdens de laatste Haagse bijeenkomst der ministers van de Brusselse conferentie onder meer door de Nederland se minister werd kenbaar gemaakt, geen verandering heeft ondergaan. Mocht echter blijken dat in de respectie velijke volksvertegenwoordigingen wel ge voeld wordt voor spoedige verwezenlijking van het denkbeeld ener Europese vertegen woordigende vergadering, dan blijft het denkbaar dat de Nederlandse regering haar standpunt alsnog zal herzien. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Belgi sche regering het memorandum ontvangen heeft waarin de Franse regering haar uit nodigt deel te nemen aan een voorberei dende conferentie over de instelling van een Europees parlement. Volgens officiële kringen zal België, voordat het stappen zal doen, overleg plegen met de andere ondertekenaars van de West-Europese alliantie. In deze krin gen weigerde men meer te verklaren, dan. dat „in zekere buitenlandse regeringskrin gen de Franse stap met reserve verwel komd was". Spaak daarentegen heeft bij verscheidene gelegenheden te kennen ge geven het beginsel van een Europees par lement te steunen. Een maand geleden nog, zo tekent Reuter hierbij aan, verklaarde Spaak in het Belgische parlement, dat het „een goed denkbeeld" was en dat hii be reid was diplomatieke onderhandelingen met andere regeringen in te leiden, over eenkomstig de Franse voorstellen. Indonesische delegatie op Schiphol gearriveerd Het gros van de Indonesische delegatie, die de jubileumfeesten en de inhuldiging zal bijwonen, is gisteravond omstreeks 9 uur met een Constellation op Schiphol aan gekomen. Ter begroeting waren onder meer aan wezig de ministers mr. E. M. J. A. Sassen en L. GÖtzen. Het gezelschap uit de Oost bestond uit 22 personen. De leider van de delegatie is prof. dr. P. A. Hoesein Djajadiningrat, secretaris van staat voor Opvoeding, Kun sten en Wetenschappen van de voorlopige federale regering. Sultan Hamid II was met zijn echtgenote gekomen. Hij zal, in tegen stelling tot de overige leden van de dele gatie, die voor het merendeel kort na de inhuldiging weer naar Indonesië zullen vertrekken, ruim anderhalve maand 'in Nederland vertoeven. Voorts behoren tot het gezelschap afge vaardigden uit Oost-Indonesië, Oost-Su- matra, Borneo, Riouw en Billiton. Teunkeu dr. Mansoer, het staatshoofd van Oost-Sumatra komt rechtstreeks uit Bandoeng, waar een conferentie is ge houden, die advies zal uitbrengen over het voorlopig ontwerp van een interim regering. Dr. Mansoer heeft de conferentie wegens zijn vertrek naar Nederland kort voor het einde moeten verlaten. Hij heeft dan ook het advies niet bij zich. Hü deelde echter mede, dat het advies op zijn laatst Woensdag zou zijn klaarge komen. Hij verwacht het advies nog deze week in Nederland. Op een desbetreffende vraag zei dr. Mansoer, dat hij de tijd voor de instelling van een interim-regering stel lig thans gekomen acht. Waterstaat voor ir. Tromp? Naar het Algemeen Handelsblad meldt, is binnenkort de benoeming van ir. Th. Ph. Tromp tot minister van Verkeer en Water staat te verwachten. Ir. Tromp is 45 jaar oud en was reeds eerder korte tijd werk zaam als minister van Waterstaat, namelijk van 5 April tot 24 Juni 1945 in het kabinet- Gerbrandy. Sinds 1931 is hij verbonden aan de Philips-fabrieken in Eindhoven. De heer Tromp is niet bij een politieke partij aan gesloten. Opium in beslag genomen Hedennacht is een grote hoeveelheid opium in beslag genomen bij een bekende opiumschuiver te Batavia. De opium was van dezelfde kwaliteit en op dezelfde wijze verpakt als de uit de republiek gesmokkel de opium, die de politie de laatste weken heeft gevonden. Vier Chinezen zijn gearresteerd, aldus vernam Aneta uit gezaghebbend# bron. DROOG EN VRIJ ZONNIG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Koude nacht met plaatselijk ochtend mist. Droog en overdag vrij zonnig weer met, behalve ln het uiterste Noor den van het land, iets hogere tempe raturen. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noord en Oost. 28 Augustus: 5.44 uur, onder 19.37 uur Zon op Maan op o-t-i uur, onacr ia.j/ uur 22.48 uur, onder 15.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1