Haarlems Dagblad Crisis in Frankrijk Het Franse kabinet gestruikeld over Reynauds hervormingsplan Twintigduizend gulden aan boeten geëist in voetbal-pool-affaire Hl Kwijtschelding van een vierde deel der straf voor alle veroordeelden Berlijnse gemeenteraad wil verhuizen Weerbericht 63c Jaargang No. 19027 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 28 Augustus 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per weck 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NA EEN BESTAAN van enkele weken heeft hei Franse kabinet-André Marie zijn ontslag reeds bij de president der Republiek moeten indienen. Het is weer mis. Aanvankelijk, toen de minister van financiën Paul Reynaud zijn volmachten de Nationale Vergadering loskreeg, scheen er een kans te bestaan dat het zou lukken. Maar het kabinet is in eigen kring te zeer verdeeld gebleken. Volgens de laatste berichten is president Auriol' met de politieke leiders aan het onderhandelen over de samenstelling van een nieuwe regering. Hij heeft zijn plan, om voor een paar dagen naar Normandië te gaan, omgegeven en beschouwt de toe stand als zeer ernstig. Geen wonder. Het ziet er uit of de „Derde Macht" de wan kele samenwerking van socialisten en M.R. P., die poogde een bewind van communisten of Gaullisten te voorkomen aan het eind van haar mogelijkheden is. Mocht men erin slagen met kunst en vliegwerk een nieuw kabinet samen te stellen, dan zal dat met een voor dezelfde moeilijkheden geplaatst worden als het vorige. Op deze wijze kan het niet verder gaan. De communisten zijn in de laatste tijd vrij rustig'geweest, het geen niet behoeft te betekenen dat zij dat zullen blijven. Generaal Charles de Gaulle heeft bij de val van het kabinet-Robert Schuman en het optreden van het kabinet- André Marie niet onduidelijk te kennen ge geven, dat hij zijn ogenblik nabij achtte. Reynaud heeft medegedeeld, dat het ka binet gevallen is door onenigheid over de loonschaal. Hij wilde geen loonpeil aan vaarden dat niet verenigbaar was met de stand van de huidige Franse export. Het schijnt dat hij bereid was tot een loonsver hoging van 10 voorzover het de kosten van noodzakelijke levensbehoeften betreft dat dan voor een periode van vier maan den. De socialistische ministers, gevolg gevend aan de eisen der niet-communis- tische vakverenigingen, eisten evenwel 15 a 20 ofschoon Reynaud toegestemd had in afschaffing van de regeringscontröle over de lonen en terugkeer tot vrije onderhan deling over loonovereenkomsten, als eerst die periode van vier maanden verstreken zou zijn dus op 1 Januari 1949. De pre mier, André Marie, maakt in een nota aan de president der Republiek gewag van „on overbrugbare meningsverschillen over het plan-Reynaud", gerezen nadat op sommige punten overeenkomst was bereikt. De zwakte der Franse- regering bleek enige dagen geleden, toen zij in de Assem blee een uitstel van de verkiezingen voor de gewestelijke raden doordreef. Zij durfde geen verkiezing aan, ofschoon die niet de Nationale Vergadering .golden. Zij voorzag blijkbaar, dat de Derde Macht in de hui dige omstandigheden een zware nederlaag zou lijden, nadat zij enige tijd geleden bij de gemeenteraadsverkiezingen al zulk een klap had gekregen. Zij hoopte dat een uit stel van zes maanden haar de kans zou geven om op basis van een aanvaard plan- Reynaud successen te behalen en haar po sitie in den lande te herstellen. Zoals men weet is die positie zwak, omdat de Gaul listen als partij niet in de Nationale Ver gadering vertegenwoordigd in den lande niettemin sterk zijn en dit bij de gemeente- raadsverkiezingen hebben bewezen en om dat de communisten, een sterke groep in de Assemblée, voortdurend onrust in het land veroorzaakt, met een eindeloze reeks stakingen als gevolg. Nu is gebleken dat de niet-communistische .vakverenigingen de uitvoering van het plan-Reynaud beletten, dat dus de regering niet voldoende gezag tegenover haar eigen volgelingen kon doen gelden om dit plan door te zetten. Er was nog een andere kwestie, die on getwijfeld haar invloed mede heeft doen gelden, al is zij blijkbaar niet directe aan leiding tot de val der regering geweest. Die kwestie was veroorzaakt door R.eynaud's plan om het veel te grote ambtenarencorps tot de vooroorlogse omvang terug te bren gen. Deze drastische maatregel stuitte even eens op tegenstand bij de socialisten, die hij weer gesust had doör aanzienlijke be snoeiing op de begrotingen van defensie te beloven. Waarmee hij evenwel weer de andere grote regeringspartij, de M.R.P., ontstemde omdat deze geen- belangrijkè verlaging van de militaire uitgaven wilde aanvaarden. Uit dergelijke tegenstellingen blijkt de innerlijke zwakheid,van de Derde Macht. Dat haar poging om het bijeenroe pen van een Europees parlement voor te bereiden en daarmee Frankrijk's opneming een groter geheel dus ook in een Europese defensie in uitzicht te stellen in Londen geen goed onthaal heeft gevon den, heeft ongetwijfeld de positie van de regering verder verzwakt. Het Londense antwoord, dat uitstel zelfs van voorberei dend onderzoek inhield, moest in de huidige gespannen situatie in Franse politieke krin gen wei de indruk wekken, dat men aan zichzelf werd overgelaten en voorlopig zelfs niet op een gebaar in de richting van vol ledige West-Europese samenwerking mocht hopen. Geen wonder dat verscheidene in vloedrijke dagbladen in Engeland be halve The Observer, die ik dezer dagen citeerde, ook de News Chronicle en de Manchester Guardian tegen deze houding der Britse regering opkwamen en dat Chur chill er zijn diepe teleurstelling over uit sprak. t Het is moeilijk te voorzien hoe de toe stand in Frankrijk zich thans ontwikkelen zal. Wie de sfeer in het Palais Bourbon bij ervaring kent. is voorzichtig met voorspel lingen als hij niet ter plaatse is. Dat de huidige situatie vele moeilijkheden in zich bergt en dat ook de kans op een staatsgreep van de Gaulle niet uitgesloten is, kan men wel zeggen. Een toestand waarin regerin gen geen werkelijk gezag meer kunnen uit oefenen en feitelijk geleid worden door organisaties, die geen verantwoordelijkheid tegenover het parlement dragen en geen overheids-bevoegdheid bezitten is op den duur onhoudbaar. Dat is geen parlemen taire democratie, maar een warwinkel. R. P. De feestdagen Sluitingsuur van tapperijen De burgemeester van Haarlem heeft het sluitingsuur van de tapperijen in de ge meente behalve voor Dinsdag 31 Augustus ook voor Maandag 6 September bepaald op 1 uur des nachts. Gedurende de tussenliggende dagen blijft het gewone sluitingsuur gehandhaafd. Ook Marie geeft het op De Franse regering van André Marie is hedenochtend vroeg afgetreden, na een langdurige poging om het eens te worden over de voorwaarden voor een hervor mingsprogramma van de minister van Fi nanciën, Paul Reynaud. Het kabinet was meer dan 15 uur in conferentie geweest voor het bespreken van plannen voor een economisch en financieel herstel, die een verhoging van voedselprijzen inhielden en een vérgaande beperking van de uitgaven voor publieke diensten. De premier diende na afloop zijn ontslag in bij de president der republiek Vincent Auriol, zeggende dat niet te overbruggen meningsverschillen in het kabinet waren geconstateerd. De gevallen regering was de tiende na de bevrijding. Zij was op 26 Juli in functie getreden onder zeer moeilijke omstandig heden en met de welkomstwoorden van De Gaulle en de communisten: „Wij zullen deze regering geen lang leven toestaan". Daniel Mayer, de socialistische minister van Arbeid, heeft tenslotte de maat doen overlopen door loonsverhogingen te eisen die de door Reynaud aan te kondigen prijs verhogingen zouden opvangen. De premier, André Marie, had reeds een radiorede klaar om de plannen van Reynaud bekend te maken, doch deze rede is te elfder ure afgelast en de- daaropvolgende besprekin gen zijn geëindigd met een volkomen im passe. Reynaud's plannen tot drastische verlaging van het getal der ambtenaren had reeds ontstemming bij de socialisten ver wekt, doch werden moeizaam geaccepteerd onder de overweging dat daaraan een be zuiniging op het leger gepaard zou gaan. De looneisen der socialisten en de prijsverlagin gen die de arbeiders vroegen pasten echter in geen enkel opzicht in het programma van Reynaud en zijn tenslotte oorzaak van de nieuwe crisis geweest, di? De Gaulle en de communisten weer dichter bij hun doel brengen: liquidatie van de „derde macht" en het met elkander uitvechten om de alleenheerschappij. De derde macht is op nieuw machteloos gebleken om dit gevecht te voorkomen. StFop voor Joegoslavische collaborateurs Het opperste gerechtshof in Kroatië heeft het doodvonnis uitgesproken over drie-en- veertig leden der Oestasji-beweging (die met de Duitsers gecollaboreerd heeft). Zij zijn schuldig bevonden aan tegen Joego slavië gerichte spionnage. Zeven andere leden kregen gevangenisstraffen, variërend van vijftien tot twintig jaar. Tot de strop is veroordeeld Ljoebo Mi- losj, een naaste medewerker van de Kroa tische „Quisling" Ante Pavelitsj, voorts generaal Bezïdar Kavran, bevelhebber van de troepen van de voormalige „onafhanke lijke Kroatische staat" en Ante Urban, hoofd van een voormalig uitroeiingskamp. Het merendeel der beschuldigden stond niet alleen terecht wegens samenwerking met de Duitsers gedurende de bezetting, maar ook wegens het optreden als „buiten lands agent" na de bevrijding. Volgens de beschuldiging zijn zij gezonden door „hun imperialistische meesters" met de bedoe ling het tegenwoordige Joegoslavische re giem omver te werpen. Milosj bekende ge durende het proces, daf hij als leider van een concentratiekamp verantwoordelijk was te stellen voor de dood van duizenden kampgevangenen. Federaal overleg in Den Haag Een der leden van de conferentie van Bandoeng die in Nederland vertoeft als lid van de Indonesische delegatie voor de jubileumfeesten, heeft aan het ANP mede gedeeld, dat het in het voornemen ligt om aanstonds na de inhuldiging in Den Haag een bijeenkomst te beleggen van de leiders der federale conferentie die indertijd de. resoluties van Bandoeng hebben opgesteld. Enige leden van deze conferentie vertoeven thans reeds in Nederland in verband met de Koninginnefeesten. In Bandoeng is uit de „grote conferentie" reeds een commissie vooradvies benoemd, die het voorontwerp van wet op de interimregering bestudeerd en advies hierover zal opstellen. Dit advies zal dan in Den Haag besproken worden. Men heeft reeds via de landvoogd aan de Nederlandse regering het verzoek gericht deze bijeenkomst in Den Haag te mogen houden, aangezien men hierin een aanmer kelijke tijdsbesparing ziet en bovendien van mening is, dat onmiddellijk contact met de Nederlandse regering en met de commiSsie van negen voor de beraadslaging zeer wen selijk is. Tenslotte hoopt men nog, dat ongeveer in dezelfde tijd een delegatie van de grote conferentie van Bandoeng naar Nederland zal kunnen komen om hetzel'de onderwerp te bespreken. Hierdoor zou een grotere kring van vertegenwoordigers dei- federale gebieden bij de discussies betrok ken kunnen worden. Tito deelt nota's uit Stanoye Simic, de Joegoslavische minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft op de Hongaarse legatie te Belgrado een nota ingediend, waarin, in gelijksoortige termen als in de nota van enkele dagen geleden aan Roemenië, geprotesteerd wordt tegen „anti-Joegoslavische propaganda door de -Hongaarse pers en radio". André Mariegefotografeerd tijdens zijn radio rede ter herdenking van de val van Parijs in 1944 enkele dagen voor zijn eigen val. Incident in Berlijn Amerikanen schoten op Russische auto Tijdens achtervolging van een snelrij dende Sovjet-Russische legerauto in de Amerikaanse sector van Berlijn heeft de Amerikaanse politie bij het vuren een van de Sovjetsoldaten geraakt, die zich in de auto bevond. Amerikaanse en Sovjet-Russische func tionarissen van het bureau„van de provoost- generaal hebben na het incident in.de Sovjetsector een bijeenkomst gehouden. De Sovjet-Russen, onder wie een luitenant kolonel, die zich in de achtervolgde auto had bevonden, toonden zich „hoogst ver ontwaardigd" over „het hoogst onbe schaafde gedrag" van de Amerikaanse militaire politie, aldus meldt het rapport van de bijeenkomst. De Amerikanen waren even verontwaardigd, aldus het rapport, en verklaarden, dat de Rusen met voorbijzien van de openbare veiligheid de maximum snelheid hadden overschreden. „Gerrit de stotteraar" zat niet stil Tien inbraken in zijn „vacantie" De Haagse recherche hield zich reeds geruime tijd bezig met het opsporen van een man, die in Den Haag inbraken pleegde. Zij vermoedde, dat de gezochte dezelfde was als de 28-jarige in- en uit breker „Gerrit de Stotteraar". Toen de Amsterdamse politie „Gerrit de Stotteraar" in de kraag greep, kon de Haagse recherche in het huis in de Van Limburg Stirumstraat, waar de arrestatie plaats vond, een onderzoek instellen. Er kwamen enkele van diefstal afkomstige goederen te voorschijn. Het vermoeden van de politiemannen, omtrent de identi teit van de dief bleek juist. Er kwam verder aan het licht, dat „Gerrit de Stot teraar" zich van 12 Juli j.l. af tot op de dag van zijn arrestatie had schuldig ge maakt aan niet minder dan tien inbraken. De buit bestond uit geld, gouden sieraden-, radiotoestellen, costuums, mantelpakken, zilvervossen, rijwielen en textielgoederen. Op de dag van zijn arrestatie had de langgezochte uitbreker nog getracht in te breken in een woning aan de Schenltweg. GOKKEN KOST GELD Pari-mutuel-poolhoofdkwartier-Tanger) voor de kantonrechter Toen de Rotterdamse kantonrechter gistermiddag de laatste getuige en de laatste verdachte had ondervraagd, waren in totaal 100 verdachten en 57 getuigen in de voetbalpool-affaires in anderhalve dag tijds gehoord. De amb tenaar van het O.M. had behalve enige hechtenisstraffen in totaal tegen de 20.000 gulden aan boetes gerequireerd. Gistermiddag was de „pari-mutuelpool" met 48 verdachten uit alle delen des lands aan de beurt, een organisatie die haar hoofdkantoor in Tanger heeft en haar ver takkingen in Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg, Zweden, Denemarken en Italië. Hoofdverdachten waren in deze zaak de 35-jarige groente-exporteur M. M. van der A. uit Den Haag, die het punt vormde, waar alle draden van de Nederlandse orga nisatie van de pool samenkwamen en de 29-jarige bedrijfsleider in een Haagse drukkerij, S. van der H., die in zijn bedrijf de gelegenheid had gegeven de paol-for- mulieren te drukken. Deze tenlaste legging luidde vrijwel het zelfde als de voorgaande. Van der A. werd er van beschuldigd, dat hij na het bekend worden van de uitslagen der wedstrijden, die op het poolformulier stonden vermeld en na de vaststelling van het totaal der deelnemingssommen van personen in Nederland en tevens van de totale inzetten van de deelnemers in de andere landen, in overleg met de organi sator van de pool de uit te keren prijzen had vastgesteld. Van der H. werd het drukken van de poolformulieren tenlaste gelegd. Ook de hoofdverdachte uit de zaak van gisteren, W. G. stond wederom terecht, in deze affaire had hij echter een meer be scheiden rol vervuld. Grootste organisatie De „pari-mutuel-pool", aldus zei xnr. H. van Buuren in zijn requisitoir is de groot ste voetbalpool-organisatie in West-Europa. Een nieuwe aardappel-rooimachine is dezer dagen gedemonstreerd door twee inwoners van Halfweg, die een paar jaren aan hun uilvinding hebben gewerkt en thans zeer bevredigende resultaten hebben geboekt. De machine baggert de aardappelen met een lange rij vorken uit de grond en transporteert de knollen door middel van een transportband in een naast de machine rijdende wagen. Vier man zijn nodig voor de bediening, vijf ureiï zijn nodig om een bunder land te bewerken. Hoewel het hoofdkantoor in Tanger was g.-vestigd, werd van Londen uit de organi satie in de West-Europese landen geregeld. „Ik ben er niet van overtuigd", aldus mr. van Buuren, „dat ook in deze zaak grote sommen gelds over de grens gingen. Mogelijk dat het deviezen verkeer via de groente-exportzaak ging, waar van der A. werkte. Dit zal echter nog nader door de economische officier worden bezien." Van der A., de belangrijkste figuur op pool-gebied in Nederland, die zichzelf ook de geestelijke vader daarvan noemde, wist zich zelfs in internationale sfeer te doen gelden. Hij verzekerde zich van een direc teursplaats naast Hortesz in Tanger. Hij meende zich zo aan de Nederlandse justitie te kunnen onttrekken indien zulks nodig was. Hij nam echter wel eens waar voor een-der Nederlandse agenten hetgeen zijn fout was. Het is politie en justitie bekend, dat de pari-mutuel weer zal gaan draaien en wel met een nieuw systeem, waarmee zij de rechterlijke instanties om de tuin wil trachten te leiden. De politie en justitie zijn echter daarvan volledig op de hoogte, aldus verklaarde de ambtenaar. Vervolgens eiste hij tegen van der A. een hechtenis van drie maanden en tegen de overige verdachten boeten variërend van 4000 subs 4 maanden hechtenis tot 25 boeten subs 5 dagen, allen met 1 maand voorwaardelijk. Uitspraak over 14 dagen. Gistermorgen kwam de Strang-pool voor. Tegen de hoofdverdachte H. M. eiste de ambtenaar een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk, tegen de negen anderen boeten variërende van 75 gulden tot 750 gulden, allen met toevoeging van een maand voorwaardelijk. Britse manoeuvres in het Kanaal De Britse admiraliteit heeft medegedeeld, dat eind September in het Kanaal gecom bineerde vloot- en luchtmanoeuvres ge houden zullen worden. De manoeuvres zijn bedoeld als verdedi gingsoefening tegen luchtaanvallen, onder zeeërs en motortorpedoboten. Er zal ook een „treffen" plaats vinden tussen twee vlooteenheden bij dag. Onder andere zullen deelnemen het slagschip „Duke of York", drie vliegdek schepen, drie kruisers en meer dan een dozijn torpedojagers en hulpvaartuigen. Het woord is aan.. Lessing: Er zou moor weinig ui de w'crcta ondernomen zijn, als men altijd slechts op de uilslag had gelet. Europees parlement De regering der Verenigde Staten heeft zich een sterk voorstandster verklaard van de vorming van een „Europese vertegen woordigende vergadering", waarin alle „West-Europese Marshall-landen" ver tegenwoordigd zouden zijn. ALGEMEEN GRATlE-IiESLl lT Niet minder dan een maand, niet meer dan een jaar Naar aanleiding van het 50-jarige rege- die nog niet bij een onherroepelijke rech- terlijke uitspraak werden veroordeeld, in het bijzonder in de gevallen, waarin de verdachten soms jarenlang op hun berech ting hebben moeten wachten, kan dit leiden tot onbevredigende gevolgen. Naderhand zal onder ogen worden gezien in hoeverre eventuele onbillijkheden zullen kunnen worden weggenomen. ringsjubileum van H.M. Koningin Wilhel- mimi en van de troonsbestijging van H.K.II. Prinses Juliana, heeft het de Prinses regentes behaagd, om aan allen, die tot een vrijheidstraf zijn veroordeeld, gratie te verlenen van een vierde gedeelte van hun straf, met dien verstande, dat dit gedeelte niet minder zal bedragen dan een maand en niet meer dan een jaar. Hiervan zijn uitgezonderd degenen, die zich tijdens de detentie slecht hebben gedragen, of de hun geboden kansen bij een voorwaardelijke veroordeling of voor waardelijke invrijheidstelling niet benut hebben, zodat tenuitvoerlegging moest worden gelast. Dit algemeen gunstbetoon heeft betrek king op straffen, opgelegd zowel door de burgerlijke of de militaire strafrechter als ook door de bijzondere gerechtshoven of de bijzondere raad van cassatie aan politie ke delinquenten. Ook in de overzeese gebiedsdelen zal een algemene gratie van dezelfde strekking worden verleend. Ten aanzien van de krachtens het tribu- naalbesluit geïnterneerden heeft de minis ter van Justitie bepaald, dat de duur van hun internering op overeenkomstige wijze zal worden bekort. Onder de werking van dit algemeen gratiebesluit vallen uiteraard niet degenen, Bespreking te Moskou duurde drie uur Vrijdag om vijf uur Moskouse tijd is een nieuwe conferentie op het Kremlin begon nen. Voor hun ontmoeting met Molotof hielden de Westelijke vertegenwoordigers een korte onderlinge bespreking. Na de conferentie zouden zij op de Britse am bassade bijeenkomen voor het opmaken van een rapport voor hun respectievelijke® regeringen. Het onderhoud op het Kremlin eindigde om vijf minuten voor acht plaatselijke tijd. Bedell Smith, Frank Roberts en Yves Chataigneau weigerden enig commentaar te leveren. Zij begaven zich onmiddellijk naar de Britse ambassade en begonnen daar de resultaten van het onderhoud te bespreken. (United Press) Franco en Don Juan ontmoetten elkaar op zee Géneraal Franco en de Spaanse troon pretendent Don Juan hebben Woensdag een ontmoeting van zes uur gehad aan boord van Franco's jacht „Azor" terwyl dit zich vijftien kilometer van de Spaanse Noordkust bevond. Het was voor het eerst sinds het begin van de Spaanse burgeroorlog in 1936 dat het tweetal elkaar ontmoette en de gebeur tenis betekende voor politieke kringen een volkomen verrassing. Don Juan, die van de Olympische Spelen te Londen terugkeerde, had zich Maandag in de Franse haven Arcachon op zijn eigen jacht ingescheept en ontmoette Franco's jacht Woensdag. De voorberei dingen voor deze ontmoeting waren, naar vernomen wordt, reeds getroffen in de dagen dat Don Juan zich naar Engeland begaf. Ook Don Jaime, de broer van de troonpretendent, nam deel aan de lunch, die aan -boord van Franco's jacht werd gegeven. Dringend verzoek aan Sovjet-commandant om bescherming Reuter meldt dat de voorzitter van de beschadigde en uitgebrande parlementsge- Berlijnse gemeenteraad, dr. Suhr, aan ge- neraal-majoor Kotiof, Sovjet-commandant van Berlijn, een brief heeft geschreven, waarin hij vraagt om onmiddellijk optre den tegen „communistische demonstranten, die een inval in het gemeentehuis hébben gedaan." Anders zou de gemeenteraad ge noopt zijn een andere vergaderplaats te zoeken buiten de Sovjet-sector. Dr. Suhr stelde de brief op na overleg met de fractieleiders der sociaal-democra tische, christelijk democratische en liberale partij. In de brief wordt het Sovjet-Russi sche militaire bestuur verzocht rondom het stadhuis in de Parochialstrasze een neutrale zöne te scheppen en voorts maatregelen te treffen, die de veiligheid binnen deze zöne en de orde in het stadhuis waarborgen. In het schrijven wordt erop aangedrongen, dat van Sovjet-zijde onverwijld wordt ge antwoord. In de spoedvergadering der fractieleiders werd tevens besloten om hedenochtend tien uur weder de gemeenteraadsleden bijeen te roepen om waarschijnlijk in één van de Westelijke sectoren een zitting te houden. Uit kringen der S.P.D. verneemt A.N.P., dat het plan wordt overwogen bij een negatieve reactie de gemeenteraadsvergadering te doen plaats hebben in de wandelgangen van het vroegere Rijksdaggebouw. Beamb ten van de Berlijnse bouwpolitie stellen op het ogenblik een onderzoek in naar de mo gelijkheid om deze ruimten van het zwaar bouw te restaureren en voor gebruik in te richten. Een demonstratie van de vrije vak vereniging is gisternamiddag op de Pots- damer Platz, het punt waar de Ameri kaanse, Engelse en de Sovjet-Russische sector aan elkander grenzen, zonder inci denten verlopen. Dr. Suhr heeft te middernacht plaatse lijke tijd een antwoord ontvangen van generaal Kotikof. De inhoud van het ant woord is niet bekend. Dr. Suhr deelde aan Reuter mee, dat het antwoord „veel vragen opwerpt". Hij wilde niets naders meedelen over de inhoud. Volgend jaar meer varkensvlees Sinds Mei 1947 is de varkensstapel maar weinig toegenomen zodat er dit jaar geen grote verruiming in de productie van var kensvlees te verwachten is. Daar de kracht- voederpositie echter beter wordt, kan tegen het najaar van 1949 meer varkens vlees op de markt komen. Aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee. Van hoe groot belang goed voer is blijkt wel uit het feit, dat, terwijl het aantal varkens thans de helft bedraagt van het vooroorlogse aantal, er nog geen kwart van het varkensvlees wordt geproduceerd, dat in 1938 op de merkt kwam. Hittegolf in Amerika Uit een weeroverzicht dat gisteren te New York werd uitgegeven, blijkt dat tij dens de hittegolf, die op het ogenblik in de Verenigde Staten heerst, tenminste 59 per sonen zijn gestorven van de warmte. Het waren vooi' het merendeel hartaanvallen tengevolge van de hitte. In New York heeft de burgemeester O'Dvvyer het gehele personeel van de stad, behalve de brandweer en politie, een halve dag vrij gegeven „om af te koelen". Er hadden zoveel mensen gisteren in een koud bad een toevlucht gezocht, dat op vele plaatsen in de stad geen water meer te krijgen was. Een weerbericht uit Chicago voorspelde Vrijdag, dat de temperatuur vandaag niet zo hopg zou oplopen als gis teren, doch dat de lucht vochtiger zou zijn, zodat de warmte nog ondragelijker wordt. In New Haven, Connecticut, moest de brandweer te pas komen aan een draaibrug, die door de hitte zodanig was uitgezet, dat zij alvorens zij geópend kon worden, met koud water moest worden afgekoeld, om weer de normale proporties aan. te nemen. (United Press). Feestnieuws Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft gisteren een vriendelijk verzoek gericht tot de adspirant-feestvierenden om zich bij de komende gebeurtenissen niet m goten of op andere uitsteeksels van ge bouwen op te stellen, omdat het zijn gasten gaarne de sensatie van een plotseling met grote snelheid nader komende straat wil besparen. Bovendien is het veroorzaken van een ongeluk op die manier strafbaar en heeft men kans de politie aan het ziek bed te krijgen. Hoewel de Koningin de wens te hennen heeft gegeven bij de versiering de grootste soberheid te betrachten en iedereen zijn best gedaan heeft om aan dk wens lege- moet te komen, kost de feestversiering in de hoofdstad nog altijd een slordig half mïllioen. Verder is er een aardig bericht voor mensen, die een geblokkeerde rekening hebben. Zij mogen daarvan vijfhonderd gulden afhalen om die te storten ten be hoeve van het nationale huldeblijk. Minder mag niet, meer wel natuurlijk. De Nederlandse Bank moet echter eerst toestemming geven. Ook inschrijvingen in het Grootboek 1946 mogen geschonken worden. Minimum honderd gulden. Wil men dan duizend gul den weggeven, dan is daarvoor een mach tiging van de ontvanger der directe be lastingen nodig. Het is tegenwoordig niet eenvoudig om van je geld af tc komen. Wat wel erg leuk is. de Amstevdame oud jes kunnen ook van het feest genieten. En niet alleen zij, maar ook de wezen en de zieken. Voor hen is een uitgebreid pro gramma opgesteld en er is niemand die hen een bevoorrecht plaatsje zal misgun nen. Bovendien krijgen alle Amsterdammers, die van gemeentewege financiële steun ge nieten een feest-toelage van 25%. Nu nog wat tips voor de drukke dagen. Wees vooral tijdig in het stadion, dus voor half drie op 31 Augustus, want het wordt razend druk, zegt de Amsterdamse politie. Op 3 September is de vlootschouw en eigenaren van jacht wordt verzocht met het oog op de overbelasting van de Oranjesluizen, zo mogelijk de avond van te voren naar buiten te schutten. Canada viert mee In het programma „Canada roept Ne derland", de Nederlandse uitzendingen uit Canada op de golflengten 16.84 en 19.58 m, zendt de Canadese radio op 31 Augustus om zes uur 's avonds een speciaal pro gramma uit met een rede van de Neder landse ambassadeur in Canada, mr. Van Royen, flitsen van het bezoek van Koningin Wilhelmina in 1942 en 1943 aan Canada, een korte toespraak van de Canadese mi nister-president St. Laurent en uittreksels uit de radiorede van Koningin Wilhelmina, in 1942 in Canada gehouden. Het carillon van de Vredestoren van Ottawa speelt het Wilhelmus. MINDER BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Koude nacht met weinig wind Droog weer met minder bewolking en. Ln het Zuiden van het land iets hogere tem peraturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen N.O. en Oost. 29 Augustus: Zon op 5.46 uur. onder 19.35 uur Maan op 23.38 uur, onder 16.54 uur 30 Augustus: Zon op 5.48 uur, onder 19.33 uur Maan op 0.14 uur, onder 17.54 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1