c J Het congres van de Wereldraad C. DE WEERS De aankoop van ter vergroting van Meer en Berg' Groenendaal" PANDA EN HET GOUDVELD Sterkte, vrienden! f Wereldnieuws ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD Vele onderwerpen besproken in sectie-vergaderingen In de vierde sectie van het congres van de Wereldraad der Kerken (De kerk en de internationale wanorde) kwam gisteren de menselijke waardigheid ter sprake. De ge delegeerden bleken het met elkaar eens over de door God aan elke mens gegeven rechten en de vrijheid van religie en meningsuiting. Men was het er tevens over eens dat de kerken een internationale actie voor de rechten van de mens moesten aan moedigen. In de vierde sectie kwam ook het koloniale probleem ter sprake. Men bleek van mening te zijn dat gestreefd moet worden naar zelfbestuur in de koloniale gebieden met dien verstande dat de kerken in het tussentijds bestuur moeten worden gekend. Ten aanzien van de rassenkwestie in de V.S. kwam men tot de conclusie dat het gewenst is een eenheid van vrijheid te krijgen en niet een vrijheid voor het ene individu, die niet geldt voor het andere. In de eerste sectie bracht W. Robinson (Engeland) naar voren dat de afzonderlijke kerken zullen moeten samensmelten tot één grote, algemene wereldkerk. Zelfs de verst uit elkaar liggende kerkelijke opvat tingen zijn één in Jezus Christus. In een commissie-vergadering kwam het standpunt tegenover de Joden ter sprake. Men was het er wel over eens, dat de kerk een standpunt tegenover de Joden moet innemen, maar er zijn twee grote groepen theologen die elkander op dit terrein moei lijk zullen vinden. Over het algemeen hul digen de Europese theologen de opvatting dat de Joden in Gods heilplan een bijzon dere betekenis hebben. De Angelsaksische theologen echter menen dat de Joden ge wone mensen zijn, die net als iedereen hun plaats kunnen vinden in het Christendom. Men was er zich van bewust dat sinds de stichting van de staat Israël het Joodse vraagstuk in sterke mate een politieke kwestie is geworden. Algemeen was men het er over eens dat vooral met het oog op het anti-semitisme toenadering tot de Joden strikt noodzakelijk is. Op de bezoekersconferentie werd een in leiding gehouden over de kerk in het Nabije- en Midden-Oosten door dr. Mor rison uit Cairo en Hovhanives G. Apka- rian van de Armeense Evangelische Unie. Zeer belangwekkend was de verhande ling van dr. Morrison over de sociale posi- Merk'waar dig ongeval te Vlissingen Gisteravond omstreeks tien uur is te Vlissingen een vrachtauto van de Kon. Mij. de Schelde in de verlengde Paul Kruger- straat enkele malen over de kop geslagen. De auto reeds van tevoren zonder aanwijs bare oorzaak het trottoir enige malen open af en trof daarbij een drietal voorbijgan gers, te weten een echtpaar met dochter. Deze drie personen werden met zeer ern stige wonden in het Sint Jozefzieken huis opgenomen. Vermoedelijk zijn de slachtoffers van Amerikaanse nationaliteit. Men heeft dit echter nog niet met zeker heid kunnen vaststellen. De zeven inzitten den van de vrachtauto, employés van de Kon. Mij. de Schelde en leden van de be manning van Harer Majesteits torpedo- bon^ager „Piet Hein", die de laatste hand ar ie herstelling van dit schip gelegd h' kregen slechts lichte verwondin- gei- De politie verhoorde twee of drie in zittenden van de vrachtauto doch kon de chauffeur nog niet ondervragen, daar deze terstond na het ongeval verdwenen was en omstreeks één uur 's nachts nog niet in zijn woning teruggekeerd was. Blijft nog steeds voor HERENCOSTUUMS 25 TOT too GLD. betalen. Troo en kleding, leren- en winterjassen, goede prijzen. Kampervest 45, Haarlem Tel. 17825 'Adv De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8, 9.30, 13. 19.30 en 20 uur: Nieuws: 8.15 Viool en orkest (gr.): 8 30 Morgenwijding; 9 45 Ars Rediviva (gr.): 9.55 Linzer Sympho- nie v. Mozart: 1025 Hoogmis: 12.00 Angelus: 12.03 Orgel, hard, koor. 12.15 Apologie: 12.35 's Lands kinderen feliciteren 's lands Moe der: 12.55 Zonnewijzer: 13 20 Orkest zonder naam; 13.40 „Spineuza": 14.00 Julius Patzak zingt (Gooise kring); 14 55 Gr. muz.; 15 30 Causerie 'missiepaters): 15.40 Muzik. tom bola: 16.10 Wereldkamp. wielrennen: "16.25 Vespers: 17.00 IKOR-dienst; 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.00 Psalter-sextet; 19.15 In disch dagboek: 19.45 Hill Billie-songs; 19.50 Boeckhuys: 20.12 Maastr. Sted. Ork„ en Maastr, Staar en solisten (Oratorium „Swen- tibold"); 22.15 Rawicz en Landauer (piano); 22.37 Actualiteiten; 22.45 Ovondgebed; 23.15 De lichte toets (gr.). HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8, 13. 18, 20 en 23 uur: Nieuws: 8.15 Soc. strijdlied: 8.18 Strijkorkest: 8.30 Voor 't plat teland: 8.40 „Barcarole": 9.12 Postduiven- nieuws: 9.15 Men vraagt....; 9.45 „50 jaar humanisme" (II); 10.00 IKOR-Avondmaals- dienst voor deelnem. Wereldraad; 12.00 Mu- sette-orkest; 12.40 Gemengd koor; 13 20 Ork. Renova: 13.50 Feestklokken; 14.05 Boeken halfuur; 14.30 Ork. Gus Deloof; 15.00 Film- praatje; 15.15 Kamerorkest: 16.30 Sportflit sen, 17.00 Het Prot. kerklied (III); 17.30 We reldkamp. wielrennen; 18.15 Pop, orkestmuz.; 19.00 Radiolympus; 19.30 Stradiva-sextet; 20 05 Reportagedienst: 2015 Omroeporkest; 21.00 „Drie mannen in de meeuw" (hoorspel); 21.30 Romancers: 22 00 Cabaret; 22.30 Hoorn trio v, Brahms; 23.15 Wereldraad v. kerken; 2320 Toscanini dirigeert. tie der Christenen in de Mohammedaanse landen, waar voor hen een andere wet geving geldt, die hen onder andere in het zakenleven grote nadelen oplevert. Zo lopen jaarlijks honderden Kopten naar de I Islam over uit nuttigheidsoverwegingen. I Hij behandelde ook de morele verwording i in de Arabische landen, die de Islam niet had kunnen tegengaan. 's Middags sprak dr. John Karefa Smart over de kerk in tropisch Afrika. Hij zei dat de Christelijke leer de taak heeft de in boorlingen te bevrijden van de angst die him leven beheerst. De moeilijkheid is echter door te dringen tot de stam, die in kuddegeest alle vreemde elementen af wijst. Wij moeten een nieuwe „stam van God" stichten, aldus spreker. Christian Dovlo uit Edinburgh waarschuwde voor de latente gevaren in Afrika als daar zijn de aantrekkingskracht van het commu nisme, de materiële civilisatie, het blinde nationalisme en de bitterheid van de ge kleurde rassen. Receptie Gisteren zijn de afgevaardigden door het gemeentebestuur van Amsterdam ontvan gen in het Koninklijk paleis op de Dam. Burgemeester d'Ailly zei dat na het we reld-politieke congres van Europa thans de grote vereniging van kerken zich bin nen Amsterdam ophoudt en een beroep doet op een grotere solidariteit. De aartsbisschop van Canterbury, Geoffrey Fisher, sprak een dankwoord voor de gastvrijheid en de prima organisatie die Amsterdam kenmerken. De violist Cijs Beths terug uit Suriname „Ik had het passagebewjjs in mijn zak, maar ik heb geen tijd kunnen vinden om ook nog naar Curagao over te steken", ver telt de violist Gijs Beths ons onmiddellijk na zijn terugkeer uit Suriname, waar hij wegens het enorme succes niet vier. zoals aanvanke- kelijk was afgesproken, maar acht concerten moest geven. ..Men heeft mij nu al gevraagd om het volgend jaar terug te komen. Als dat plan doorgaat, dan probeer ik de tournee uit te breiden tot andere landen in Zuid-Ame- rika. zoals Argentinië en Brazilië. In elk programma heeft Gijs Beths werken van Nederlandse componisten Albert de Klerk, Julius Röntgen. Hugo Godron en Wil lem Rettich opgenomen. Verder bracht hij enige keren het vioolconcert van Mendels sohn ten gehore. Na afloop van ieder optre den bereikten hem vele brieven met dank zeggingen en vriendelijk gestelde verzoeken. En hoewel hij de partituren daarvan na tuurlijk niet bij zich droeg, heeft hij. om aan de laatste te voldoen, zowel het vioolcon cert van Tsjaikowsky als dat van Max Bruch zonder nadere voorbereiding uitge voerd. Doch de dame, die zo graag het „In termezzo" van Provost uit de gelijknamig! film wilde horen, moest hij toch teleur stel len! Tijdens een interview, dat hem voor de radio werd afgenomen, hield de Haarlemse violist, daartoe aangespoord door zijn bevin dingen. een pleidooi voor verdergaande over heidsbelangstelling in de kunst welke drin gend nodig is, als men het peil van amateu- '•■sme te boven wil komen. Suriname heeft een symphonie-orkest, dat uit goedwillende rjiiettanten bestaat, aangevuld met militaire blazers, benevens een koor. waar wij hier jaloers op zouden zijn. Vooral over de bas sen, die negro-spirituals voor hem hebben "gezongen, is hij enthousiast. „Kerels als bo men met stemmen om nooit te vergeten. Ze hebben me gevraagd om daar dirigent te worden en tevens de leiding van de muziek school op me te nemen. En ik voel daar wel wat voor. want de Surinamers zijn bijzonder muzikaal en bovendien bestaat daar de mo gelijkheid tot ontplooiing van eigen initia tief. Met die mensen zou wel wat te be reiken zijn." Motorraces in Zandvoort begonnen Maandag HILVERSUM I en II. (Nationaal programma). 7.01. 8. 13. 18, 20 en 23 uur: Nieuws: 7.00 Fanfare: 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Carillon- spel, koperkwartet, koorzang; 8.15 Orgelspel; 8 45 Gr platen: 9.30 Waterstanden; 9.35 Strijk kwartet v. Mozart; 10.00 Morgenwijding Hilversum II: Ds. Sillevis Smit; Hilversum I; Henri de Greeve); 10 30 „50 jaar Nederl. muziek" (orgelconcert); 11.00 „Het Wilhel mus" (voordracht); 11 20 Aubade aan H. M. in Den Haag; 12.00 „Vrij éh blij"; 12.30 Weer- praatje; 12.33 Musette-orkest; 13.15 „Alle Elf zeggen 't zelf"; 14.00 Ork. Kostelanetz; 14 15 Volksgezondheid in de laatste 50 jaar; 14.35 Bonbonnièrc; 15.35 Instrumentale soli; 16.00 Schoolwezen in de laatste 50 jaar; 16.20 Ork. Malando: 16 45 NCRV-koor: 17.00 Reportage: Aankomst van H M. in de hoofdstad: 18.15 Kon. Mil. kapel: 18.45 Gemengd a capella- koor; 19.00 Willem van Nassouw (declam); 19.40 Onze volkswelvaart in de laatste 50 jaar: 20.05 „Wij roepen de wereld": Neder landers overal uiten vreugde over het Re geringsjubileum: 20 50 en 21.25 „50 jaar Ne derlandse muziek": 21.05 Onze volksvertegen woordiging in de laatste 50 jaar; 21.40 „Te midden van haar volk"; 22.15 't Cabaret schrijft geschiedenis; 23.15 Herhaling jubi leum- en feestreportages; 23.30 Orkest Louis Levy. De motorraces op het nieuwe circuit zijn vanmorgen begonnen. De junioren waren het eerst aan de beurt. De belangstelling voor het eerste nummer, de 125 cc klas was zo groot, dat de KNMV besloten had, een se lectie toe te passen. Donderdag en Vrijdag ochtend mochten de jeugdige renners aan de training deelnemen en daarna is besloten, dat van de zestig inschrijvingen er zeven en-twintig aangenomen werden Tijdens de training is gebleken, dat het circuit ook voor motoren grote snelheden toelaat. De baan was ondanks de sterke wind geregeld schoon en hinder van het zand werd niet ondervonden. Nergens behoefden maat regelen te worden genomen. De snelste tijd, tot nu toe gemaakt, be droeg 2 min. 4 sec.: dat is een gemiddelde snelheid van 122 km. per uur. Knijnenburg bereikte dit resultaat in de halve liter klasse. Ben Maltha zat hem in de 350 cc- klasse dicht op de hielen en noteerde als snelste tijd 2 min. 7 sec. In de 250 cc-klasse noteerde Van Dongen de kortste rondetijd met 2 min. 23 s. en Dick Renooy behaalde in de lichte klasse als kortste tijd 2 min. 43 sec. De indruk van de rijders was dat het een schitterend circuit is en ook de buitenlan ders waren allen vol lof over het parcours. Zij vinden het bijzonder mooi. maar uiterst lastig en vermoeiend. Het aantal toeschouwers was in de morgen uren nog niet groot. Daardoor was het op de „aanvoerwegen", Zeeweg en Zandvoortse laan, niet zo druk als drie weken geleden bij de autorennen. Acht ritten van een half uur en een van drie kwartier voor motoren met zijspan staan op het programma. Het resultaat van de 125 cc-klasse junioren was: 1. H. Verhagen, Steenwijk (Eysinck) afgelegd 45,0.35 k.m.; 2 J. H. de Bie, Ugchelen (DKW) 44.80 k.m.; 3 D. J. Huijsen, Hoorn (JLO) 44.25 k.m. Om 11 uur startten de junioren in de 250 cc-klasse. De strijd om de leiding was bij zonder spannend tussen Doyer uit Wasse naar en Slager uit Den Haag. Met gering „Zomerkermis" (F r a n s H a 1 s). Wie deze week eens onbekommerd wil genieten van een pretentieloos gevalletje, die komt op de vrolijke „Zomerkermis" in Frans Hals zeker niet bedrogen uit. Het is een in frisse kleuren komisch vertelde geschie denis van een Amerikaanse boerenfamilie, die haar traditionele uitje naar de jaar markt in het naburige stadje maakt met zijn grote evenementen in een kleine we reld: het varken van de vader, dat be kroond moet worden, de augurken van mama, die de onderscheiding net mislopen en natuurlijk de romantische liefde van het bakvisje en de kortstondige droom van de zoon. En door en om dat alles heen het kermisgedoe in grappige opnamen weer gegeven. Het voorprogramma bestaat uit het ont- i roerende „document humain" „Moeder des lands" van A. Koolhaas. De directie had de voortreffelijke gedachte na de vertoning hiervan het „Wilhelmus" te laten klinken. Helaas bleek een deel van het publiek niet met het gebruik op de hoogte, aat men het volkslied staande aanhoort, zelfs al zit men in de bioscoop. „Can 't help singing" (Rembrandt- theater). Van kind tot vrouw gewor den gedurende een filmcarrière van louter muzikale hoogtepunten en in het voort durend genot van een talrijke schare be- wonderaars, is Deanne Durbin een van de weinigen op het witte doek die zich weten j te handhaven in een standvastig succes. J NatuTirlijk zijn er filmliefhebbers die bij voorkeur niet naar een Durbin-film gaan, maar in haar genre is deze ster in ieder geval een crack. Haar geluid is er in de jaren niet slechter op geworden, haar films zijn nog steeds gebonden aan het verhaal dat „op het lijf" geschreven wordt en dien tengevolge meestal weinig gelegenheid tot originele vondsten biedt. Overigens een kleurenfilm van Deanne Durbin is op zich al iets nieuws en aantrekkeliiks. De prach tige opnamen in Californië worden er sprookjesachtig door en vergoeden veel van het zwakke gegeven. „Tarzan in de Gouden Stad" (Cinema P a 1 a c e). Wanneer er niet méér men sen naar Tarzanfilms gaan kijken, dan komt dat omdat de makers ervan geen maat hebben weten te houden met het aantal en j na de eerste successen hals over kop zijn voortgegaan met „Tarzans" aan de lopende band te fabriceren, waaronder natuurlijk zowel de kwaliteit als de attractie van het onderwerp sterk geleden hebben. De film waarin Tarzan thans rondwaart is niet de slechtste der serie. Er valt een zekere so berheid in te constateren, die weldadig aandoet en die maakt dat men het hele fan tastische verhaal zonder verveling kan mee maken. De Gouden Stad is een merkwaar dige nederzetting met onbegrijpelijke be staansvoorwaarden, maar daar dient men niet bij stil te staan wanneer men gaat kijken naar de avonturen van een man, die nu eenmaal bij gratie van het merkwaar dige en onbegrijpelijke leeft en werkt. „De zoon van Robin Hood" (Luxor). De appel valt niet ver van de stam, want zoonlief Hood blijkt een even onvervaard ridderals zijn vader. Zij trekken ditmaal met hun getrouwen op tegen een zekere William van Pembroke, regent van de minderjarige koning van Engeland die de kans schoon ziet om zichzelf de konings kroon op het hoofd te zetten en de vrij heden van het Magna Charta af te schaf fen. De firma Hood en Zoon is daar echter niet bijster over te spreken en schiet met welgemikte pijlen de zeepbel van deze il lusie aan flenters. Het is allemaal erg aar dig om naar te kijken de fondant-kleu ren van de technicolor dragen daar het hunne toe bij en al zou men enige be zwaren kunnen maken tegen het verhaal, de maagdelijk blanke nobelheid wint het toch maar lekker van de pikzwarte ver dorvenheid, hetgeen we in het dagelijks leven maar al te zelden meeniaken. Waar schijnlijk omdat daar de tegenstelling zwart wit wat minder geprononceerd is. Boven dien krijgt Hood Jr. zowel een schat van een bruid als een bruidschat, bestaande uit een kasteel met omstreken. Zodat hij van zijn braafheid geen spijt hoeft te hebben. „Zanzibar" (C i t y-T heater). Een •ildemis-film met spannende episoden, aarin de avonturen van een team jagers- op-groot-wild de hoofdschotel vormen. Deze jagers hebben echter ook nog een ander pro grammapunt: het zoeken van een geheimzin nige en veel kwaad veroorzakende schedel, die zich bevindt in een even geheimzinnige tempel nabij Zanzibar. Natuurlijk moeten ontzaglijke hindernissen worden overwon nen voordat de jagers zijn waar ze wezen moeten. Een apotheose van geweld en ver nietiging beslist het ruige en boeiende ver- De melk en de feestdagen Het ministerie van Landbouw vestigt er nog eens de aandacht op dat 31 Augustus en 6 September de melkslijters op nor male wijze melk moeten bezorgen. Zoals men weet valt 31 Augustm in de tweede vacantie-week van de Haarlemse slijters en deze zijn niet van plan om voor deze dag een uitzondering te maken. Op 5 September wordt weer bezorgd, maar de huisvrouwen in Haarlem en omstreken zullen dan voor twee dagen melk moeten nemen, omdat de Haarlemse melkhandel op 6 September niet zal bezorgen, zulks dus in tegenstelling met de mededeling van het ministerie. Leerlingen van de Hogere Textielschool te Enschedé hebben twaalf fraaie damast linnen tafellakens vervaardigd, die op 2 Sep tember door een deputatie van de Hogere Textielschool aan H. M. de Koningin zullen worden aangeboden. In de lakens zijn de nationale symbolen geweven. In het midden is een ster met kroon aangebracht met de jaartallen 1898—aI948. Weer perswag De minister van Economische Zaken heeft fren beschikking goedgekeurd, waar bij de tarieven voor de wasserijen worden gewijzigd. Tegemoet gekomen is aan een verzoek van de Vereniging van Huisvrouwen om de perswas -veer in te voeren. Het mini mum-bedrag, dat door de wasserij voor kleine waszendingen in rekening mag worden gebracht, is voorts verlaagd. Dit laatste is gebeurd op verzoek van velen, die wegens de huidige textielschaarste onder de bepalingen van het minimum bedrag kwamen te vallen. De totale was- kosten worden voor deze gezinnen dus goedkoper. Hiertegenover staat, dat de wastarieven, die het vorige jaar werden verlaagd, nu iets moeten worden verhoogd, mede wegens de stijging van de grondstoffenprijzen, zoals benzine en chemicaliën. „De schijndode" (Spaarne) is een jriezelfilm, waarin practisch alles te pas :omt, wat in de loop der filmhistorie des bioscoopgangers zenuwen op de proef ge steld heeft: operatiekamers met anonieme lijken, spookhuizen, open grafkelders en gapende doodkisten, wilde achtervolgingen en vervaarlijke schietpartijen. Het gruwe lijkst van alles is het levende lijk, een creatie a la Boris Karlof die „bloedbanken" berooft om zijn schijnleven te redden en allerlei andere onprettige dingen doet. Erg overtuigend is het allemaal niet, maar de sfeer van beklemming en „onheilsdrei ging", die vooral door de knappe effect belichtingen verkregen wordt, brengt de toeschouwer desondanks in de ban van deze overigens vrij zotte filmhistorie. Aanmer kelijk beter, zowel qua spel als naar in houd is de korte voorfilm „De Groene Ka- katoe", een gangsterfilm uit de Londense Wij geven hierboven een situatie-teke ning van „Meer en Berg" te Heemstede, waarvan een deel door de gemeente is aan gekocht ter vergroting van het wandelbos „Groenendaal". Het terrein dat Heemstede kocht is gearceerd aangegeven. Het overige deel van het buiten, waarop het huis staat, is al eerder eigendom geworden van de St. Hippolytus Stichting te Delft. Het gedeelte dat nu bij „Groenendaal" komt is 226702 m? groot. De 46.700 m2 tuingrond zal door de gemeente verhuurd worden. „Groenendaal" beslaat thans 677.210 mï. Na de vergroting zal het wandelbos dus 903.912 m2 worden of ruim 90 ha. Vóór de wandelaars in het nieuwe deel van „Groenendaal" worden toegelaten .moe ten er nog verschillende werkzaamheden uitgevoerd worden. Er wordt evenwel naar gestreefd om het nieuwe stuk in het ko mende voorjaar open te stellen. Op onze tekening zijn, behalve de vijvers, ook de Oranjerie aangegeven. Dit is 'n schep ping van de architect Daniel Moret en da teert uit de 2e helft van de 17e eeuv.*. Het middenstuk was een soort theehuisje, de beide vleugels waren oranjerie. Het thee huisje had een fraai plafond, dat nog, maar in beschadigde toestand, aanwezig is. Tij dens de bezetting is de oranjerie sterk ge havend, evenals andere op het terrein aan wezige bouwwerken. Wij hebben reeds medegedeeld dat het gemeentebestuur nog overweegt welke be stemming aan de oranjerie gegeven kan worden. De vraag is geopperd of het mo gelijk zou zijn er een congreszaal van te maken. De kans bestaat dat getracht zal worden een exploitant te vinden voor dit obiect. De oppervlakte der oranjerie is 323 m2. veel aan bloederigheid vele kwaliteiten bezit: een uitstekende typering van het leven aan de zelfkant der wereldstad samenleving, een knappe, soms fletsend- rake dialipog en een logisch opgebouwde intrige, die ondanks haar rauwheid vol komen kan overtuigen, onderwereld, die ondanks een kennelijk te- 37. Het duurde niet Zong of de voorspelling, van Nick ktcant uit. De lucht werd hoe langer hoe donkerder, er begonnen dikke regen druppels te vallen. Opeens flitste er een blikseniscliicht door de lucht, onmiddellijk gevolgd door een ratelende donderslag. Het was maar gelukkig, dat Nick en Panda nog niet ver tan het ravijn verwijderd waren. Nu renden ze allebei terug en zochten bescher ming voor het noodweer onder een over hangende rots. De regen gutste nu bij stro men neer, de bliksem was niet van de lucht en de ene donderslag volgde op de andere. Som ber staarde het tweetal voor zich uit, doch opeens verhelderde hel gezicht van Panda. „Dat ik daar niet eerder aan gedacht heb," riep hij uit, terwijl hij Nick Nugget een stomp in zijn zij gaf. „Regen! Water! De rivier! Kom mee, oude jongen het hindert niet, als we nat worden. Binnenkort kunnen we een taxi nemen als het regent." En voor Nick Nugget verder nog iets kon zeggen of vragen, had Panda hem al onder de rots vandaan getrokken en renden zij in de stromende regen de vlakte op. „Ik mag een boon zijn, als ik weet, wat dat groentje nu weer heeft," mompelde de ver baasde Nick, terwijl hij Panda achterna ging. Hooibroei Hedenmorgen omstreeks 10 uur werd ontdekt dat broei was ontstaan in 9000 a 10.000 kg hooi, dat geborgen was in een houten schuur, staande achter de boerderij van G. P. van der Hoeven, Zomervaart 183 te Haarlem. De brandweer had een ge makkelijke taak, want er was nog geen vuur te bekennen. Het hooi moest evenwel uit elkaar geknald worden om het brand gevaar te bedwingen. Enkele klompjes waren al aan het smeulen, zodat daar nog water aan te pas moest komen. Het is een geluk dat de hooibroei tijdig ontdekt is. Als er brand door gekomen was. zou die zeker groot gevaar opgeleverd hebben voor de aangrenzenden boerderij en misschien ook voor de andere huizen die in de nabijheid staan. Het betreft hier een van de weinig boerderijen die Haarlem nog pp zijn grondgebied heeft staan. Erfe nissen uit vroeger tijd. Zij zijn vrijwel ge heel door de stadsbebouwing zijn inge sloten. Haarlemmers uit Vejle terug Na verblijf van een week in Denemar ken is gisteravond het Haarlemse gezel schap, dat dit jaar voor het eerst in het kader van de stedelijke uitwisseling met Vejle de gast was van de Denen, die enkele maanden geleden in onze stad en omgeving logeerden, behouden en wel op het Haar lemse station gearriveerd. Alle deelnemers waren enthousiast over het hartelijke onthaal, dat hun in Dene marken ten deel was gevallen. Gedurende ee'n week, waarin een reeks van uitstapjes werd gemaakt, in de aan natuurschoonrijke omstreken van Vejle, een kleine, propere en gezellige stad, hebben de gastheren en gastvrouwen de Haarlemmers buitenge woon verwend. Het eten was voortreffelijk en overvloedig. De dag na de aankomst in Vejle, heeft de burgemeester van de stad, de heer W. Sörensen, de Haarlemmers in het fraaie raadhuis ontvangen bij welke gelegenheid wethouder D. J. A. Geluk, die de leiding van het gezelschap had, een ets van het stadhuis in Haarlem aanbood. Men maakte in de afgelopen week een boottocht door het Vejle-fjord en bracht een bezoek aan Munkebjerg, aan het schit terend gelegen Gresjdale en aan de Faarup-zee. In Vejle werd bezichtigd de katoenspinnerij van de Nederlandse con sul, die zijn gasten uitnodigde tot een lunch, en in de stad Aarhus nam men een kijkje in het moderne, grootse stadhuis en de stijlvolle universiteit. De Haarlemmers hebben veel genoten en danken met dankbaarheid terug aan de gastvrije inwoners van Vejle. Agenda voor Haarlem Gem. Concertgebouw: „Het vierde beest", 8 uur. Stadsschouwburg: ..Fluffy neemt de leiding". 8 uur Rembramndt: „Can t help singing", alle leeftijden, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan in de gouden stad". 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9 u Luxor: „De zoon van Robin Hood". 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ..Zanzibar". 14 jaar. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur Spaarne: „Schiindode18 Jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur Frans Hals: „State Fair". 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur ZONDAG 29 AUGUSTUS. Stadsschouwburg: „Fluffy neemt de lei ding", 8 uur Gem. Concertgebouw: „Het vierde beest", 8 uur. De feestverlichtingen hebben proefge-| brand en mijn vrienden de journalisten ook. Kereltjes, kereltjes Alles stond daar maar in ijle gloed, op- deemri-crend uit het duister en het parelde van licht langs de transen der torens; en het tintelde van zilveren vuur op het duis ter der grachten: en het laaide van leut nu al in de drommen der schuifelende, ja schuifelende, voetgangers. Ja, mijn vrienden de journalisten hebben mee proefgebrand in stad en dorp: van da' huis, dat zrn lichte gevel opwierp in de donkerte rondomme; van die kerk, die als een wit paleis plotseling opstond in de duisterende straatwand: van die toren: een ragfijne, dagheldere voorbode onzer nabije vreugde tegen een indigo firmament boven de laatzomerse stad. Neen, vrienden-journalisten, ik benijd u niet. Geen glimlach van spot krult zich om mijn valse lippen. Geen twinkeling van leedvermaak in mijn akelig-bijna-toege- nepen oogjes. Maar wèl mededogen. Omdat, terwijl het publiek argeloos gaat feesten, terwijl alle andere hun strijd met het leven voor een dag en een week laten vieren, voor u de worsteling begint: de worsteling met het woord, die de wan hopigste van alle worstelingen is. Voor alle anderen een ons versnape ringen; voor hèn het zoetste van 't feest: voor u. vrienden van mij, het zuur en het bitter van de gemene gemeenplaats, die u bedreigen gaat, een week lang, die u gaat toegrijnzen van verlichte torens, van rode baldakijnen uit het gegrom der schuife lende, ja schuifelende menigten: op brug gen en langs grachten, van katheders en podia, uit muziektenten en de diepe lage slem der orgels. Gij zult, terwijl alle anderen zich ver- snaperen, alles beluisteren wat gesproken, gezongen, gespeeld en gedeclameerd wordt en nimmer argeloos u dobberen laten op de zeeën van het woord. Gij zult. terwijl de mensen dansen, ge tuigen zijn van plichtpleging en plechtig heid. zonder ophouden, voortdurend en eindeloos. Voor alle anderen de feestmuts en de mirliton, voor u het potlood en de blocnote. Wanneer uw buurman van licht naar licht danst, rent gij van schrijfmachïen naar telefoon. En overal de gemene grijns der gemeen plaatsen. Sterkte, vrienden! Moed en kracht! Voor u de versnapering der rust aan het einde ener eindeloze week. ELIAS EXAMENOPLEIDING Hoofdakte - Fr. D. Engels L. O. RESA-ARNHEM (Bekende Schriftelijke Cursus) (Adv.) Zomerconcert der H.O.V. De Bloemendaalse componist Hans Osieck schreef een vierdelig Divertimento voor klein orkest en liet dit stuk Vrijdagavond voor 't eerst uitvoeren, onder leiding van Marinus Adam. De compositie is deels ge ïnspireerd door het tournée dat de HOV verleden jaar in Engeland maakte en waarop Osieck als solist meewerkte. Het slotdeel „Marche écossaise" hebbben we vroeger apart al eens gehoord, en is wel licht de aanleiding voor het geheel gewor den. Met dat a} is het een werk dat Brits georiënteerd is, zij het dan harmonisch met Raveliaanse inslag. Het eerste deel heet Satire, maar gaat niet uit boven de stem ming van een goedmoedige spot. Dan volgt een Chant Anglais met wat grillige orches- trale experimenten, waaj-in vooral de trompet roet in het eten gooit. Daarna komt een Plainte in Siciliano-beweging, die zeer mooi klinkt en rijk van muzikale inhoud is. Als geheel een aardig divertimento, be houdens dan de orchestratie van het tweede nummer. Solist was deze avond de concertmeester Jan Hesmerg; hij kwam met het 3e Viool concert van Saint-Saëns. Bij gemis aan zelfvertrouwen werd de uitvoering nage noeg een mislukking. Alleen de paraatheid van Marinus Adam wist erger te voor komen. Als de heer Hesmerg. die toch een goed violist en een vaardig concertmeester is, een volgend maal als solist optreedt, laat hij zich dan niet weerhouden zijn partij van het blad te lezen; dat zal hem heus niemand kwalijk nemen, als het blijkt dat hij daardoor zijn zelfbeheersing bewaart Ten slotte gooide Adam andermaal een hoge troef in het spel, met de Pathétique van Tsjaikofski een partituur die zijn romantische geaardheid volkomen aan gemeten is, die hij doorleeft in haar dynamische stuwingen en waarvan hij het glanzende orchestrale effect rijkelijk weet uit te buiten. Hij had het ensemble stevig in de hand: hel reageerde vlot op zijn tem peramentvolle leiding. Dit gaf aan de avond een brillant besluit. JOS. DE KLERK Verandering van lucht. John Foster Dulles, de adviseur van de Amerikaanse repu blikeinse partij, is uit Amsterdam, waar hij de kerkenconferentie bijwoonde, in de Verenigde Staten teruggekeerd. Hij zei: „Ik kom niet terug met het gevoel, dat er een oorlog voor de deur staat. Ik heb de indruk, dat de atmosfeer kalmer is dan toen ik de Verenigde Staten ver liet." Einde'ijk. Het mihtair bestuur van de Britse zóne van Duitsland heeft de ver spreiding van boekwerken en circulai res van de Engelse fascistenleider sir Oswald Mosley voor het gebied Noord- rijn-Westfalen verboden. Drie daarvan, getiteld „Deutsches Flugblatt", „Die Al ternative" en „Union" werden enige tijd geleden in Diisseldorf op straat gevon den. De plaatsvervangend regionaal commandant heeft een order uitgevaar digd welke een ieder die genoemde uit gaven verkoopt of verspreidt met ver volging bedreigt. (U. P.) Ham aangesneden. De plaatsvervangende leider van Mosley's fascistische unie, Jeffrey Hamm, is tijdens een redevoe ring in Oost-Londen door onbekenden aangevallen. Hamm werd met scheer messen bewerkt en met een baksteen op het hoofd geslagen. Nader wordt ver nomen dat vijf der aanvallers gear resteerd zijn. Hamm zelf ligt met ern stige wonden in een ziekenhuis, aldus United Press. Bezoek. Een tropische orkaan komt van de Atlantische Oceaan in de richting van de kust van Florida, waar de bewoners voorbereidingen treffen om de stoot op te vangen. Men verwacht, dat de or kaan Zondagochtend vroeg de kust zal bereiken. (United Press)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2