Actie voor bevrijding van Nederlanders en Indo üuropeanen Kort en Bondig „Het' Friesche Schathuis" HAARLEMS DAGBLAD pricket Nederlands Cricket-Elftal ree Foresters Nederland wint met vier wickets Na het bezoek van de M. C. C. met een terke ploeg, die van het Nederlands Elftal lan ook met acht wickets won, zijn de Pree oresters naar ons land gekomen met een eel zwakker team zwakker ook dan de lftallen die zij vroeger hebben afgevaardigd, let samenvallen van verscheidene wedslrij- ên had daartoe geleid. In een tweedaagse 'edstrijd aan de Spanjaardslaan heeft het lederlands Elftal er inderdaad van gewon- len. maar met moeite. Het is geen mooie (edstrijd geweest; wel heeft cricket er zijn irettige onberekenbaarheid weer ru' choots in vertoond. De Engelsen begonnen Zaterdag te batten n het begin was zwak; «ij pasten de uiterste lehoedzaamheid toe en scoorden daardoor eel langzaam, maar verloren niettemin hun (lokets met grote regelmaat. Toen er 41 lins waren voor zes wickets kwam verbete- ing door toedoen van de Oxford- en Middle- ex-speler P. A. Whitcombe, die het bowlen net vertrouwen speelde en te korte ballen net harde drives afstrafte, In de 56-jarige eteraan Boddington vond hij tenslotte ;oede steun en na 72 voor 8 wisten zij nog en stand van 54 runs op te zetten, zodat het otaal 126 werd. Whitcombe sloeg vier vieren in een zes in zijn 51. Verder hadden Bod- ington 16 en Wilson en Henderson ieder 11 )e Nederlandse bowlihgcijfers waren: Leef- ink 5 voor 24, Sanders 4 voor 39, Molenaar voor 18. In het Nederlands Elftal verving Kramer lood en Wit) Visser van P. W.. die ziek vas. Kramer, die een zeer productief seizafen ieeft gehad, ging evenwel onmiddellijk en «fortuinlijk uit zonder gescoord te heb- 'en en daarna bleek, evenals verleden week egen M. C. C. de bovenste helft van de bat ing-order te falen met uitzondering alleen :an Stolk (18), die een goede innings, speel- Het verloop der Nederlandse innings leek anvankelijk sprekend op dat der Engelse lp 44 waren reeds vijf wickets gevallen. Het owlen van Whitcombe en McNab was zui- er maar niet hetgeen men „dodelijk" pleegt noemen; in afwisseling schoot de Engelse anval 'tekort omdat er geen fastbowler in et team was. Evenals tegen de M. C. C. racht de jonge de Villeneuvé van H. C. C. (dding, eerst met hechte steun van Leeftink e later opnieuw van Ingelse, de wicket- eeper, Ofschoon aan de Vileneuve's stijl veel apert toonde hij opnieuw zijn uitstekend 'edstrijd-temperament en voortreffelijk oog p de bal. Zaterdag werd het Engelse totaal i flink overschreden ,en Zondagmorgen pot de Nederlandse innings pas op 207 (de illeneuve 76 w.o. acht vieren, Leeftink 41 f.o. vier vieren en een zes, Ingelse 27. Stolk 8, Gallois 13. Engelse bowlingcijfers: Mc.Nab -37, Whitcombe 3—76, Anton 2—64, Wil- on 1—17). Het scheen daania op een gemakkelijke ederlandse overwinning te zullen uitlopen. >e Engelsen verloren vijf wickets eer zij hun chterstand van 81 runs hadden ingehaald. Irutchley (22) en Henderson (37) hielden eruime tijd stand, maar de overigen faal- en. Toen Whitcombe als zevende man op- lieuw redding in de situatie scheen te gaan irengen kreeg hij te weinig steun van „de taart". Hij bleef tenslotte met een uitste lde 23 not out uit een mager totaal van 15, Voor Nederland nam ditmaal Leeftink, e meest succesvolle bowler van de match, voor 20, verder Sanders 235, Max Jansen -17 en van Manen 11. Nederland behoefde dus maar 35 runs te naken om te winnen en had er bovendien uimschools tijd voor. Dat die 35 runs nog ês wickets zouden kosten had wel niemand erwacht. Alleen Stolk (12) hield geruime ijd stand. Toen op 11 al vier wickets geval- n waren (Kramer 0, Gallois 0, van Weelde van Manen 2) was het een nogal pijnlijke ertoning geworden. De Vïlleneuve bleek litmaal ook in zijn zelfvertrouwen geschokt n werd verscheidene malen „gebeten"; niet- emin hield hij het lang genoeg uit om de core te helpen verhogen tot 30 eer hij ook ebowld werd (voor zes runs). Onder grote panning maakten tenslotte Leeftink en In cise de weinig nog benodigde runs en het lederlands Elftal had met vier wickets ge ronnen. Een lraai slot was het geenszins. Het lijeen brengen van die 35 runs had 22 overs ekost; Whitcombe nam daarin 3 wickets 'oor 19 en Anton 3 voor 11. De Free Foresters spelen morgen en over morgen in Den Haag tegen H. C. C.. Rood en fit speelt Dinsdag zijn laatste competitie- 'edstrijd van het seizoen, aan de Span aardslaan, tegen V. V. V, SCHC—CVHW In de tweede klasse heeft SC-HC gewon nen met 93 runs. SCHC scoorde 235 runs voor Wickets en CVHW 142. Bij SCHC maakte üeid 161 not out. Haarlem 2 verloor Haarlem 2 verloor in Bloemendaal met 43 uns op de eerste innings van Voorburg, laarlem scoorde 93 runs en Voorburg 136 runs. Agenda voor Haarlem MAANDAG 30 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: Christelijke Oranje- 'ereniging „Prins Willem I", 8 uur. ftem- irandt: „Can 't help singing", alle leeft., 2, Ü5, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan in de Souden stad", 14 j„ 2. 4.15 7 en 9 uur. Luxor: i.De zoon van Robin Hood". 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Zanzibar", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 cn 9,15 uur. Spaarne: „Schijndode", 18 j., 9.30, 7 en 9,15 uur. Frans Hals: „State Fair" j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 31 AUGUSTUS Gcm. Concertgebouw: Cabaret-revue „Goed. oed, praten we niet meer over", 8 uur chotersingrl: openluchtvoorstelling „Vader Vaderlands". 8 uur. Bioscopen: Middag avondvoorstellingen. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Schotersingel: openluchtvoorstelling „Vader ks Vaderlands". 8 uur. Bioscopen: Middag- iii avondvoorstellingen. Bloemendaal: open- uehttheater „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho", 8 uur. Zaterdag en Zondag zijn op het Noorder Builen Spaarne zeilwedstrijden gehouden. De burgemeester mr. V. O. F. M. Cremcrs woonde Zondag een deel der wedstrijden bij. Links de burgemeester in gesprek met de heer W. C. Bier, voorzitter van het wedsmjacomité (midden) en de heer tl. Th. Eerman (rechts). Voetbaltou rnooien in Haarlem en omgeving Elswouttournooi van DIO. Het Elswouttournooi, dat jaarlijks door DIO georganiseerd wordt, is altijd een aan trekkelijk begin van het seizoen geweest van het lagere voetbal in Haarlem. Hieraan na men de clubs uit de derde en vierde klassen deel, benevens één of twee reserve elftallen van de grote clubs. Gisteren is dit tournooi begonnen en op deze eerste dag werd de bekerhouder Hillinen door VVB met 32 uitgeschakeld. DIO won in de laatste minuten van RCH 2 met 10 dank zij een doelpunt van Theu- nissen WD plaatste zich in de volgende ronde door een 30 zege op THB. Dweelaart (2) en Keyzer waren de makers van de doel punten. EHS gaf Haarlem 2 goed partij, maar moest nadat de rust met 11 was ingegaan een nederlaag van 31 lijden. A.s. Zondag wordt gespeeld: VVDDIO en Haarlem 2VVB. Bij Terrasvogels Terrasvogels hield Zondag een tournooi waarvan DSS winnaar werd. De uitslagen waren: DSSVolendam 21; Stormvogels Terrasvogels 50. Verliezers: Terrasvogels Volendam 31. Winnaar: DSSStormvogels 2—0. Zaterdagmiddagwedstrüden In het Zaterdagmiddagtournooi van de Zandvoortmeeuwen won de organiserende club van Kinheim met 64 en AMJ zege vierde over IJmuiden met 53. Om de Waller-beker Zondag houdt Bloemendaal het tournooi om de Waller-beker' Het programma luidt: BloemendaalWA en Zandvoortmeeuwen Schoten. Na een lussenwedstrijd Bloemen daal 2Schoten 2 volgt de finale der win naars. Om de AROL beker Zondag zijn de eerste wedstrijden van het Arol-tournooi op het AFC-terrein te Am sterdam gespeeld. De uitslagen luiden: Vo lendamAFC 10; HBSZeeburgia 22 (HBS wint met strafschopen)PSVKFC 1—2; Blauw Wit—UW 4—2. Het programma voor Zondag a.s, luidt: Blauw Wit—KFC; HBS—Volendam. Stormvogels in de finale van de Zilveren bal De uitslagen van de te Rotterdam voort gezette wedstrijden om de Zilveren bal luiden: Sparta't Gooi 01; Heracles Stormvogels 13; FeijenoordEmma 20; EnschedéWillem 2 02. Van de halve eind strijd luiden de uitslagen: 't GooiStorm vogels 12; FeijenoordWillem 2 30. Zondag 5 September volgt de eindstrijd tussen Stormvogels en Feijenoord. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN. Haarlem trok Zondag naar NAC en won met 10. Over enkele dagen brengen de spe lers uit Breda een bezoek aan Haarlem en nemen deel aan het tournooi om de Spaarne- beker. In Amsterdam is de wedstrijd Volewijckers RCH gespeeld. De Haarlemmers verloren met 31. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Twee kwartjes boete voor journalist De Haarlemse kantonrechter deed van daag uitspraak in de zaak tegen de Am sterdamse journalist dr. J. M. F., die zich zonder toegangskaart naar een vliegtuig dat juist op Schiphol was geland en waar mee een kunstenaar was aangekomen, die hij moest interviewen, had begeven. De journalist voerde aan, dat hij de ver eiste toegangskaart wèl had aangevraagd, doch nog niet ontvangen. De ambtenaar van het O. M. had 15. boete geëist, doch de kantonrechter besliste na hoor en wederhoor, dat de journalist weliswaar formeel een bepaling had over treden, doch anderzijds zijn beroepsplicht moest nakomen, waarbij nog kwam, dat de douanebeambten op Schiphol zo langzamer hand wel weten wie er wel en wie niet ambtshalve bij de vliegtuigen moeten zijn. De kantonrechter veroordeelde de ver dachte dan ook tot de laagst mogelijke straf: twee kwartjes of een dag. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 Augustus 1948 GEHUWD: 28 Aug., J. A. Lely en A. C. Messchaert, BEVALLEN van een zoon: 26 Aug., J. E Eeken—Zuiker; 27 Aug., A. C. van der ZwaartBrouwer; A. E. J. SaherSlager; 28 Aug.. J. M. de VisMeijer. BEVALLEN van een dochter: 27 Aug,, W. A. KroesLucieer; 28 Aug.. H. M. Mookhoek —Kok: E C. SteijlOudendijk; A. Mol Veldman; H. K. van KeekenTimmers. OVERLEDEN: 26 Aug., P. Corver, 33 j., Hazepaterslaan: 27 Aug., J. P. van den Bosch, 79 j„ Raamsingel; J. van der Sluijs, 71 j„ Gasthuivset. Feestprogramma voor Dinsdag 7.00 Reveille. 7.00 Muzikale ommegangen. 7.30 Bazuingeschal van Stadhuis. 8.45 Aubade op de Grote Markt. 9.00 en 13.00: Kleuterpoppenkastverto- ningen in de gymnastiekzaal van de Broederschool. 10.00 Concert op Santpoorterplein. 10.00 Herdenkingsdienst in de Grote Kerk. 10.00 Kinderspecïalïteiten-voorstellingen op speelvelden aan de Kleverlaan en aan de Schalkwjjkerweg. 10.00 Kinderspelen op het Theemsplein. 11.00 Concert op de Grote Markt. 11.30 Militaire parade op de Paviljoenslaan 13.30 Opstijging ballon Rambaldo op het speelveld aan de Delft, ingang Kle verlaan. Postduivenvlucht. 14.30 Kindervariété-voorstelling in de speeltuin aan de Zomervaart. 14.30 Allegorische Optocht in de binnen stad. 14.30 Kinderfeest in het Ramplaankwartier 14.30 Buurtfeest in het Rozenprieel. 15.00 Muzikale rondwandelingen in Noord.. 17.00 Concert Accordeon Ver. A.S.V.A. Grote Markt. 18.00 Voetbalwedstrijd op 't EDO-terrein. 19.30 Volksdansen op de Ged. Oude Gracht bij Kleine Houtstraat. 20.00 Concert op de Zomervaart. Concert in de Grote- of St. Bavokerk. 20.00 Stertocht van de Botermarkt. 20.00 Openluchttoneelvoorstelling „Vader des Vaderlands" nabij Kennemer- brug. 21.30 Taptoe op de Grote Markt. 22.30 Balchampêtre op de Grote Markt. Moedig meisje redt knaapje van verdrinking Zaterdagmorgen viel een tweejarig knaapje uit de Lange Bogaardstraat bij het spelen in de Raamsingel. Een achttienjarig meisje, dat juist langs kwam, sprong het kind gekleed na en wist het te redden. De roofmoord in de Amsterdamstraat Politie ziet een lichtpunt Dezer dagen arresteerde de Amsterdam se politie een 25-jarige inwoner van de hoofdstad, waarvan de mogelijkheid werd aangenomen, dat hij betrokken was bij de roofmoord die op het bejaarde echtpaar Koster uit de Amsterdamstraat te Haarlem in de nacht van 7 op 8 April 1947 werd ge pleegd. Bij nader onderzoek bleek de man, een zekere A. V., een jaar geleden reeds wegens deze zaak door de Haarlemse politie aan gehouden te zijn. Toen was reeds komen vast te staan, dat hij een deugdelijk alibi bezat en ook verder waren er geen aan wijzingen, dat hij iets met de roofmoord te maken had. Ook ditmaal is hij op vrije voeten gesteld. De Haarlemse politie heeft de moed nog steeds niet opgegeven, de dader te vinden. Zelfs werd ons te verstaan gegeven, dat men „een lichtpuntje in deze duistere zaak ziet". NIEUWS VAN DE OPTOCHT. Het beroemde Engelse militaire orkest van „The Royal Fuseliers" zal morgenmid dag een kwartier voor het vertrek van de Historisch-allegorische optocht langs dezelf de route van den Hout naar de Grote Markt marcheren, waar het voor en na het voor bijtrekken van de stoet zal concerteren. Wij vernamen nog, dat de jury ter be oordeling van de wagens en groepen der deelnemers bestaat uit de dames Heyligers- Wigman en Broersma en de heer H. Wes- seling. „Hef Gulden Uur" Openluchtspel te Santpoort Er kunnen in ons land sinds de bevrij ding geen openbare feesten worden ge vierd of er moet op de één of andere ma nier een openluchtspel bij te pas komen. Dit is eigenlijk zeer merkwaardig, omdat men het geven van voorstellingen onder de blote hemel, gelet op de onbetrouwbare weersomstandigheden, toch een tamelijk riskant bedrijf mag noemen. Ter gelegen heid van het aanstaande regeringsjubileum heeft het vermelde verschijnsel desniette min het karakter van een ware epidemie aangenomen, die tot in alle steden en pro vincies is doorgedrongen, De vraag is nu echter: wat moet men onder een openluchtspel verstaan? Over het algemeen schijnt men zeer speciale maatstaven ter waardering aan te leggen en is men al tevreden met een enigszins samenhangende serie tableaux vivants, aldus de populaire bedoeling hoger achtend dan de bevrediging van de artistieke smaak. Aan een. dergelijke eis voldoen de Zaterdagavond voor ongeveer drieduizend toeschouwers te Santpoort vertoonde tafe relen ter huldiging van onze jubilerende vorstin redelijk wel. Vooral de grote parade aan het slot, met die bonte wirwar van historische costuums, glanzende paarden en heldere vlaggen, deed het oog' goed. Evenwel behield men ook tijdens dit hoogtepunt van „Het Gul den Uur" het gevoel dat het allemaal zonder bezwaar anders had gekund. Als er bij voorbeeld op een gegeven moment volksdansers opkomen om de nationale vreugde over het einde van de oorlog te vertolken, zou men een gezelschap Alk- maarse kaasdragers, om maar iets te noe men. met precies dezelfde welwillende glimlach hebben begroet zonder enige emotie. De schrijver Jef Heydendael heeft het meer in de breedte dan in de diepte gezocht en zich al heel weinig bekommerd om de regels van de dramatische kunst, zonder daarvoor een bevredigend en als kunstwerk overtuigend vervangingsmiddel in de plaats te stellen. Zijn experiment met ruimte en tijd in het tweede bedrijf mislukte door onvoldoende beheersing van het métier. Beziet men dit fragmentarische stuk door de feestbril, dan mag men wel zeggen dat hij voldoende aardige vondsten heeft uitgestald om het publiek enkele kwartieren aangenaam bezig te houden. De vertoning, onder regie van Gerrit Lindenberg, was zeer gebaat door de steun van de beroepsacteurs Péronne Hosang, Huib Orizand, Maarten Kapteyn en Bert Dijkstra. Van de medewerkende amateurs dient Ali van Oorde als de prima inter pares met lof t,e worden genoemd. Ruiters uit Spaarnwoude, zangers en muzikanten uit Santpoort en meer dan honderd figu ranten droegen het hunne tot het wel slagen van de avond bij. Er werd een on zalige toepassing van de geluidstechniek gemaakt, want het merkwaardige geval deed zich voor dat men.de stemmen der spelers, die men voor zich zag, achter zich hoorde klinken. DAVID KONING. Drie jaar na de nederlaag van de Japan ners in Indië worden nog steeds land- en rijksgenoten, vrouwen en meisjes .voor namelijk, vastgehouden in gevangenkampen of gedwongen in concubinaat te leven met mannen van de T.N.I., gedroste Brits- Indiërs of achtergebleven ]apanners. Op een in Den Haag gehouden bijeenkomst van het „Gemeenschappelijk Actie-Comité van Nederlandse Vrouwen", waarbij vrou wenorganisaties van velerlei richting ver tegenwoordigd zijn, is daar nadrukkelijk mededeling van gedaan door mevrouw W. van 't Rood-Gerth van Wijk, en er op ge wezen dat dit een geesteszaak is voor het christelijke Nederlandse Volk. Er is in de loop van de jaren dikwijls verschil van mening geweest over het aantal vrouwen en meisjes, onder wie vele Nederlandse, die ginds onder de meest smadelijke'en hart verscheurende omstandigheden hun leven moeten slijten zonder dat er daadwer kelijke pogingen werden gedaan om hen in vrijheid te stellen. Het comité had herhaaldelijk bespre kingen met o.m. de ministers Beel en Jonk man en later ook met minister Neher. Minister Beel gaf meermalen de toezeg ging dat alles in het werk zou worden ge steld om de slachtoffers te helpen en verleden jaar maakte de regering"boven dien bekend dat vrijlating van al die vrouwen en meisjes eerste voorwaarde zijn zou voor het hervatten der onderhande lingen met de republikeinen. Intussen had het comité nog altijd, als gevolg van de beloften der ministers, goede hoop dat de situatie zich geleidelijk ver beteren zou, gelijk de heer Beel in een brief van 16 Februari j.l. nog in uitzicht stelde, totdat twee verklaringen de onrust plotseling weer groter hebben gemaakt dan ooit. De ene werd in het parlement afge legd door minister Drees, die naar aan leiding van een open brief van het comité aan de Kamerleden zei de indruk te hebben dat de voorstelling als zouden er meer dan 15.000 mensen nog steeds ge vangen worden gehouden, een zeer losse bewering is, de andere kwam van minister VRACHTWAGENS Of BESTELWAGENS CHEVROLET Official Dealer: VAN LENT - HEEMSTEDE - TEL. 28810 (Adv.) Schiphol weer vooroorlogs (Van een eigen verslaggever) Vandaag is er weer een deeltje van de Wild-West romantiek, die er sedert de Bevrijding op Schiphol met al z'n geïmpro viseerde barakken en tenten heerste, ver dwenen. In de keuken van het nieuwe stations restaurant snijdt een blinkende machine in een kwartier voor vijfhonderd hongerige magen vlees en restaurateur Simons staat er handenwrijvend bij, voor zover hij niet z'n obers naloopt, want de zaken lopen als gesmeerd in zijn établisse ment. Een strijkje overstemt er met „Si vous l'aviez compris" en de „Danse rituelle du feu" het geklikklak der lepels en vorken en de Babylonische conversatie. Op gezette tijden vraagt een innemende stem door de luidspreker attentie voor de vogel uit Bangkok, Lissabon, Kano of ge woon Leeuwarden en even later ziet en hoort men het toestel dan wegsnorren van het platform, nagewuifd door enkele be langhebbenden, nagestaard door nog meer nieuwsgierigen Wie vandaag op de eerste verdieping van het gepavoiseerde stationsgebouw in zijn betrijpte armstoeltje zijn kleintje koffie savoureert kan zich nauwelijks meer voor stellen, hoe acht jaar geleden Nederlands grootste luchthaven aan het geweld ten offer viel en dat het nog maar kort geleden was. dat hij daar ginds „in de paardenstal" op z'n aansluiting zat te wachten. Beneden hem is nu de wachtkamer voor de buitenlandse reizigers met postkantoor en bloemen- en krantenkiosk, een ruimte, waar moeders hun zuigelingen kunnen voeden en militaire attachés hun baard electrisch kunnen kortwieken, alvorens zij in de wachtkamer voor „Grote Pieten" tegen krantenmensen gaan orakelen. En boven hem, op de tweede verdieping, bevindt zich nóg een eetgelegenheid, maar die is in een wat voordeliger prijsklasse ingedeeld, minder duur aangekleed en daardoor een stuk gezelliger met zfjn zon nig terras en zijn rieten stoelen. En achter al die „dienstingangen" zijn al die onontbeerlijke ruimten, waar soep, kip, worteltjes en slaatjes, thee, koffie, limonde, vermouth, sherry of wat pittigers hun oorsprong vinden. Nog drie maanden en dan zullen alle andere diensten, die zich nu nog in hun houten huisjes behelpen, eveneens kunnen bogen op glimmende vertrekken met indirecte verlichting en air-conditioning. Dan is het weer comfortabel, dan is het weer zoals het wezen moet, dan is het weer voor-oorlogs „Zang en Vriendschap" De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" hield een druk bezochte jaar vergadering, Uit de verslagen van secretaris penningmeester, muziekfonds en propagan- da-commissie bleek overduidelijk, dat de Lie dertafel zich in èen gezond verenigingsleven mag verheugen. Ook in het afgelopen jaar was het aantal begunstigers weer toege nomen. De aftredende bestuursleden, de heren C. N. J. van Hemert, H. J. C. Höck en W. Lan- geveld werden bij, acclamatie herbenoemd De door de dirigent Jack P. Loory uiteen gezette plannen voor het komende seizoen doen interessante concerten verwachten, waaraan de beste solisten zullen medewer ken. Voorts staan verschillende medewer kingen en optreden voor de radio op het programma. AANRIJDINGEN. Op de Schoterweg heeft Zaterdagmiddag een aanrijding plaats gehad tussen een 32- jarige dame en een ongeveer twaalfjarige onbekend gebleven jongen, die beiden in de richting van Santpoorot fietsten. De jongen haalde bij het passeren dei- dame te vroeg naar rechts uit. waardoor hij met zijn fiets liet voorwiel van de dame raakte. Deze viel en kreeg een flinke vlees wond onder de linkerknie. Op het Plein had Zondagmiddag een aan rijding plaats tussen een personenauto en een 41-jarige wielrijdster, die geen teken van richting-verandering gaf. Zij kreeg een her senschudding. De remmen van de auto ble ken overigens ook niet te best te zijn. Neher, die op 14 Augustus 1.1., in tegenstel ling met de heer Drees, de feiten toegaf en erken.de dat ons militaire gezagsapparaat krachtig genoeg is om bevrijdingsplannen totuitvoering te brengen. Maar volgens mevrouw Van 't Rood zei hij dat onze troepen daarvoor niet zullen oprukken omdat er dan nog meer vrouwen en meisjes zullen worden gedood. Het vrouwen-actie-comité is door dit al les ten zeerste verontrust en weigert het standpunt van de heer Neher te aanvaar den. „Kunnen wij" zo vraagt het comité „op deze wijze nog ooit een rus tig uur hebben en zullen wij niet altijd geplaagd worden doqr zelfverwijt?".... De besprekingen met de regering zullen, zo mogelijk, worden voortgezet, maar tege lijkertijd zal geen middel onbenut worden gelaten om het geweten van ons volk wak ker te maken en de massa te doordringen van de noodzaak om in te grijpen, wat daar ook de gevolgen van zullen zijn, aldus het comité. Expositie voor goed doel In de kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt wordt tot 22 September een ten toonstelling van tekeningen van Anton Pieck de collectie „Bemin dan Amster dam" gehouden. De toegangsprijs wordt afgedragen aan het Jubileumfonds voor de kankerbestrij ding. De adviescommissie Woonruimtewet Ingevolge de Woonruimtewet 1947 moet de commissie van advies jaarlijks door de Raad worden benoemd. Bij besluit van 3 Septem ber 1947 werden in die commissie benoemd: tot lid, tevens voorzitter, de heer A. van Driel en tot leden: de heer J. Bakker. Mej. M. H. G. Bijl, de heer N. Cobelens, Mej. G. Hoos, de heren F. S. Noordhoff, A. Rood, D. J. van Rijn en J. A. Schippers. Al deze personen hebben zich bereid ver klaard een herbenoeming te aanvaarden. B, en W. stellen de raad dan ook voor tot deze herbenoeming te besluiten. Niemöller richt zich tot de jeugd Dankbaar maar bezwaard" Zaterdagmiddag heeft de bekende Duitse predikant, dr. Martin Niemöller In de Apollohal te Amterdam het woord gericht tot 6000 jongeren en hun gezegd dat nie mand het geloof mag verliezen, dat God door Jezus Christus iets groots voor hen en door hen verrichten wil. Bij de in de grote hal verzamelde jeugd bevonden zich 100 jongerenafgevaardigden uit 45 landen van de Wereldraad der ker ken. Er werden korte passages uit de bijbel voorgelezen en vijf jeugdige gedelegeer den hielden korte toespraken, die door tolken in het Nederlands werden vertaald. Een groep jonge negers bracht „negro spirituals" ten gehore en een jonge Indo nesiër ging voor in gebed. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was ongetwijfeld het moment waarop dr. Nie möller het spreekgestoelte betrad. De 6000 jongeren in de zaal verhieven zich van hun zetels en begroetten de predikant met een lang en hartelijk applaus. Zichtbaar ont roerd nam dr. Niemöller de ovatie in ont vangst en het duurde lang voordat de volle zaal uit zijn gebaren begreep dat hij ver zocht om stilte. Hij bracht de vergadering een groet van de Wereldraad en zei, dat zijn hart ver vuld was van dankbaarheid, doch dat hij zich tevens bezwaard voelde. Dankbaar was hij gestemd jegens de jeugd, die reeds 100 jaar geleden begrepen had, dat de eenheid der kerk moest wor den bereikt. Dankbaar was hij voor het pionierswerk dat juist de jongeren in dit opzicht hebben verricht. Doch hij was ook bezwaard omdat de ouderen de jeugd thans een wereld aan bieden als de huidige. „Als ik mijn blik over de 6000 jonge mensen laat gaan, voel ik mij dubbel bezwaard, omdat ik weet hoe weinig vandaag het leven van een mens waard is", zei hij. „De mens heeft geen waarde in de massa. De massacultuur is geen cultuur meer". Politieke delinquenten nit Nieuw-Guinea terug Van de 250 politieke delinquenten, die verleden jaar vrijwillig naar het eiland Biak bij Nieuw-Guinea zijn gegaan, om daar in betrekkelijke vrijheid hun straftijd met arbeid door te brengen, zijn er zeven naar Nederland teruggebracht. Hun men taliteit en gedrag waren zodanig, dat hun arbeidscontract niet gehandhaafd kon wor den. Hoewel in geen der gevallen van mis dadigheid sprake was, werd het besluit tot terugzending genomen wegens het feit, dat zij zich niet op de van hen verwachte en gewenste wijze bij de maatschappij ter plaatse aanpasten. De zeven delinquenten zijn opnieuw geïnterneerd. NIEUWE UITGAVEN NV. Uitgeverij W. van Hoeve, Den Haag: Bij het vijftigjarig jubileum van Hare Majes teit Koningin Wilhelmina, jubileumgedicht van prof. dr. W. A. P. Smit. SCHEEPVAART Amstelkerk, 27 Aug. van Accra naar Lagos. Groote I t, 27 Aug. van Amsterdam naar Batavia. Nota Gede, 27 Aug. van Batavia n. Djeddah. Ruys, 27 Aug. van Hongkong naar Manilla. Sibajak. Rotterdam—Batavia 26 Aug. op 135 mijl bezuiden Point de Galle. Willem Ruys, RotterdamBatavia pass. 27 Aug. Perim. Bloemendaal B.G.y. liield receptie In de zaal van hötel „Vreeburg" te Bloe mendaal hield de Bloemcndaalse Gymnas tiekvereniging ter gelegenheid van haar 30- jarig bestaan een receptie. De heer F. v. d. Berg, voorzitter van de Kennemer Turnkring zei. dat B. G. V. tijden van grote bloei, doch ook van tegenslag heeft gekend. Spr. verheugde zich er over, dat de vereniging na de moeilijke oorlogsjaren weer gezond en fris te voorschijn is gekomen. De ambtenaar voor de sport, de heer Adr. Cassée. bood namens het gemeentebestuur van Bloemendaal gelukwensen aan. Verder spraken de heren Diets, namens het Ned, Handbalverbond; Jansen, namens de gymnastiekvereniging „Concordia"; Tinholt, erelid van de B. G. V.; Fortgens, namens de gymnastiekvereniging ..Bato"; G. Tabak, na mens de vereniging Turnlust. Beverwijk; Brussé. namens de Handbalvereniging „Ra- piditas; M. Grootegoed, namens de Bloemen- daalse Middenstandsvereniging; O. A. Brink namens de Gymnastiekvereniging „Heem stede"; Schuyt, namens de Chr. Harmonie-1 BINNENLAND Een autobus van de dienst Gouda Polsbroek—Utrecht is Zondagmorgen ten gevolge van een verkeerde manoeuvre van een onbekend gebleven motorrijder in een sloot te Haastrecht gereden. De bus liep half vol water, doch sloeg niet om. De passagiers kwamen met een koud bad van dit avon tuur af. Mevr. A. NoordewierReddingius zal Woensdagmiddag 1 September, ter gelegen heid van haar 80ste verjaardag op een recep tie, die om drie uur aanvangt in de Burgerzaal van het Hilversumse raadhuis, worden ge huldigd. Zondag geraakte de 31-jarige Hagenaar P. J. van Wezel ter hoogte van het Noorder- strand in een „mui". Leden van de Haagse vrijwillige brigade tot het redden van dren kelingen wisteh hem in samenwerking met de politie te redden In dc nacht van Zaterdag op Zondag is de 28-jarige zeeman O. linker uit Castleford bij aan boord gaan van het s.s. „Alt", dat in de Lekhaven (Rotterdam) lag, tussen schip en kade gevallen en verdronken. Na een uur dreggen is het stoffelijk overschot door de rivierpolitie opgehaald. HAARLEM EN OMGEVING Eervol ontslag is gevraagd door de heer H. L. Prenen als tijdelijk leraar aan het Gymnasium, door de heer D. Binkhorst als onderwijzer aan de Buitenrustschool en door mej. G. B. Fris als onderwijzeres bij het voorbereidend lager onderwijs. Voor het examen athletiek jeugdleider slaagden in Den Haag de H. A. V. Haarlem- leden Jan Hermans en A. H. v. d. Bel. De afdeling Haarlem van de Nederl. Christen Vrouwenbond houdt een Oranje avond op Dinsdag 7 September in gebouw „Cultura", Jansstraat. Mejuffrouw dr. G. H. J. van der Molen spreekt over: „Moeder des Vaderlands". De jubileumfilm „Vijftig jaren" wordt 8 September vertoond in dc Geref. Kerk aan de Koediefslaan te Haarlem vanwege de Pad- vindersgroep „Goudrous stam". Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft aanbesteed de aanleg van bestratingen met bijkomende werken aan de Burgemeester Engelbertstraat, waar 42 woningen zijn ge bouwd. Ingekomen waren zes biljetten. Laag ste inschrijver was de firma A. J. Stark, Heemstede f12.950. Het gemeentelijk sociaal voorlichtings bureau vestigt er de aandacht op dat het uit sluitend 's ochtends geopend is. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een woning aan de Zocher- straat. Men is eerst een ongeveer twee meter hoge muur overgeklommen, waarna men een ruit uit de achterdeur heeft genomen. Ont vreemd werden twee vulpennen, een bedrag van zes gulden en een tabakskaart. 't Adres voor mooi koperwèrk was tot heden alleen JANSSTRAAT 8 - TEL. 20141 't Huis met de Friese vlag Vanaf Woensdag 1 Sept. echter ook GROTE MARKT 20 (ingang Vishal) Let ook daar op de Friese vlag. vereniging „Sursum"; J. Brink, namens de vereniging O. S. S. Zandvoort en Mevr. B. J. L. Roelofs namens de Bloemendaalse Red dingsbrigade, die allen de goede samenwer king memoreerden en de hoop uitspraken, dat de vereniging tot in lengte van dagen zou mogen groeien en bloeien. Herdenkingssamenkomst in het Openluchttheater In het Bloemendaalse openlucht-theater heerste Zaterdagavond een stemming, die volkomen paste bij de ernst van een her denkingsavond, die was bedoeld als inlei ding op de komende gebeurtenissen. Hon derden mensen waren samengestroomd om nog eens terug te blikken in de geschiede nis van ons Oranje Huis. Na de samenzang, indrukwekkend door de stille zomeravond, zeide mr. J. C. C. W. Hijszeler, dat men op dit ogenblik eerst goed beseft wat afscheid nemen betekent. Vervolgens hield mr. H. Bijleveld onder de titel „Koninklijke Wa penschouw" een boeiende rede, waarin hij liet uitkomen, dat het Huis van Oranje de gehele geschiedenis door steeds alle moei lijkheden te boven is gekomen. Heeft men zich wel eens geraliseerd, aldus spreke»*, wat het betekent als men 50 jaren lang een vorstin mag behouden? Mr. Bijleveld zeide, dat dit alleen te danken is aan de persoonlijke gaven van Koningin Wilhel mina. De beste herinneringen aan deze vorstin blijven dan ook in ons hart ver ankerd en daarom zo besloot spreker met ontroering in zijn stem zien wij Haar met weemoed heengaan. Bij wisselende verlichting volgde vervol gens samenzang van vaderlandse liederen, waarbij de Chr. Harmonievereniging „Sur sum" begeleidde. Het was een treffend slot, toen alle lich ten uitgingen en het theater zich in een volslagen duisternis hulde en plotseling de fonteinen in rood, wit en blauw omhoog spoten, waarbij uit volle borst het Wilhel mus werd meciegezongen. Inzegening .hulpkerk Het R.K. kerkje aan de Zomerzorgerlaan is te klein. Indien er geen oorlog was gekomen, was er zeker op de Bispinck-terreinen aan de Bloemendaalsewcg een nieuw bedehuis ver rezen. Daar deze plannen echter voorlopig niet verwezenlijkt kunnen worden, besloot het kerkbestuur het jeugdgebouw „De Cam- pagna" aan de Dennenweg tot hulpkerk te laten verbouwen. De architect prof. G. Holt uit Overveen werkte de plannen uit. Op verrassende wijze heeft men de zaal in een intiem kerkje, met een zeer modern interieur, herschapen, De kunstenaar L. Tollenaar ont wierp en voerde religieuze mozaïeken uit. Dit bedehuis is bestemd voor inwoners van Bloemendaal en Santpoort-station. Morgen 31 Augustus zal Deken Kuil man het kerkje plechtig inzegenen, waarbij verschillende gemeentelijke autoriteiten zijn uitgenodigd. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A.K.U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Hol 1.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H.V.A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers Vrijdag 349 295% 253% 163 337 289 129 183% 196 158% 255 171% 170% 124 >2 397 Openings koersen 351% 296% 253% 164 337 182% 161 263% 174 125%'

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3