T-Trfrrrlomc DorrKlrrr] Weerbericht In Bloemendaal Koningin enthousiast ontvangen in Jordaan en Kattenburg Handelsovereenkomst met Bizonië Vérstrekkend ontwerp voor een Centrale Europese regering 63e Jaargang No. 19030 Tl 1 Donderdag 2 September 1918 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. I II I II I jf0™^ l|| I J I 1 II I|I III Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Jfe JL Ja b£L Ja Ja Jé JL^^ ^Ws&| A ^^8a ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107; Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. J Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Koningin Wilhelmina heeft gistermiddag een lange rijtoer door de hoofdstad gemaakt, waar bij ook de Jordaun niet vergeten werd. - De Koningin rijdt met de Prinses door de Willem- straat, waar de Jordaners haar beiden hartelijk toejuichen. De UNO gezuiverd van blaam De verklaringen van ambtenaren van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken voor de parlementaire com missie van onderzoek naar anti-Ameri kaanse gedragingen, volgens welke de be drijvigheid van een groot aantal personen, die in betrekking staan met de UNO en met andere internationale organisaties, een bedreiging zou zijn voor de Amerikaanse veiligheid, zijn door een comité van drie leden, dat door Marshall was benoemd, „ongegrond en onverantwoord" verklaard. Secretaris van de Wereldraad onderscheiden Gisteren is dr. W. N. Visser 't Hooft, al gemeen secretaris van de Wereldraad der Kerken, bevorderd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij ontving deze onderscheiding uit han den van dr. H. J. F. Wesseldijck, predikant van de Nederlands Hervormde Kerk. Uit Brussel wordt vernomen, dat Frank rijk en België in een gezamenlijk memo randum het Franse plan ter voorbereiding van een „Europees Parlement", aan de permanente raad der West-Europese Unie zullen voorleggen. Dit besluit werd genomen op een be spreking te Parijs tussen Paul Henri Spaak, de Belgische premier en minister van Bui tenlandse Zaken, en de demissionaire Franse premier, André Marie, en zijn mogelijke opvolger, Robert Schuman. In het memorandum zal een voorberei dende conferentie worden voorgesteld. TOENEMENDE WIND Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met vannacht enige regen en morgen enkele plaat selijke buien voornamelijk in het Noord-Westen van het land. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Wei nig verandering in temperatuur. 3 September: Zon op 5.54 uur; onder 19.24 uur. Maan op 5.23 uur; onder 19.49 uur. DE GALA-VOORSTELLING van Pieter Langendijk's „De Bruiloft van Kama- cho", waarmee Woensdagavond het Bloe- menöaalse Openluchttheater zijn officiële opening beleefde, heeft velen, die het voor het eerst zagen, een ware openbaring ge bracht. Als zij geen bedachtzame Hollan ders geweest waren, beducht voor al wat op uitbundigheid in het openbaar zou kun nen lijken, zouden zij kreten van bewonde ring hebben geslaakt toen zij boven kwa men en dit prachtig natuurtafereel en deze schone theaterbouw, in stijlvolle aanpassing aan de natuur, voor zich zagen. Maar zij staarden met grote ogen en zeiden tot elkaar: dit is .mooi, hetgeen de Hollandse vertaling van een kreet van bewondering is. Zij luisterden daarop naar burgemeester Den Tex, die eveneens in stijl zijn openings rede hield en de ceremonie verbond met het regeringsjubileum van de Koningin. Zij verbaasden zich over de volmaakte acou- stiek, die tijdens de voorstelling, toen niet alleen de menselijke stem, maar ook het muziekinstrument zich deed gelden, vol ledig zou blijken. Allen verrezen van hun plaatsen en zongen het Wilhelmus. Er was hartelijke bijval voor wethouder Van Ge luk, wiens benoeming tot ridder in de or-de van Oranje Nassau de burgemeester mede deelde, waarna hij mevrouw Van Geluk vroeg haar man te decoreren, hetgeen even eens in stijl was. De Bloemendaalse wet houder is veel geprezen voor zijn initiatief en zijn vindingrijkheid en volharding in de uitvoering. Dat is zeker tenvolle verdiend. Er komt bij dat de mensen, wier hulp en instemming hij nodig had, hem begrepen en krachtig bijstonden en 'hem gulweg de volle eer voor zijn werk geschonken heb ben. Hetgeen in deze wereld helaas niet zo vaak geschiedt. Ik zou Bloemendaal niet alleen willen gelukwensen met de schep ping van dit Openlucht-theater maar ook met de trant, waarin dit alles is geschied: voorbeeld van een samenwerking en een vreugde om iets moois te bereiken, zoals wij die in deze tijd zo nodig hebben. Over het stuk van Langendijk en de uit voering ervan zal ik hier niet schrijven. Van die taak heeft de bevoegde man, onze toneelcriticus, zich gekweten. Ik heb er wel aan moeten denken dat de i'antaisie van de zestienjarige, die dit speelse werk uit de inspiratie van» zijn lezing van Cervantes schiep, zich nimmer kan hebben voorge steld, dat het na twee-en-halve eeuw eens in zulk een omgeving ten tonele gevoerd zou worden. Gelijk anderen heb ik het prachtige kleurenspel der boerenbruiloft, het ballet van Maud Kool en Maud Kool zelve bewonderd en mij verheugd in het spel onzer amateurs in het toneelspel, het meest in deze Don Quichotte, uit wie op wonderlijke, geheimzinnige wijs de onbaat zuchtige grootheid van de Ridder van de Droevige Figuur tot ons scheen te komen, hetgeen hem deed verrijzen boven allen. De journalist kan niet nalaten, te den ken aan de toekomst van dit Openlucht theater. Wij hebben nimmer zoiets moois bezeten en wie hier „wij" zegt spreekt niet als Kennemer, maar als Nederlander. Er zullen mensen uit alle delen van ons land komen, die verbaasd en.verrukt zullen zijn als zij het aanschouwen. Het roept tot ons beroepstoneel: doet gij nu iets groots; dit biedt u een kans, zoals u nooit geboden is. De burgemeester heeft van een aanwinst niet alleen voor Bloemendaal maar voor de gehele streek gesproken. Het zou een nieuw kernpunt voor ons Nederlandse toneelleven kunnen worden. Het zou, geloof ik, een eigen traditie van grote opvoeringen van openluchtspelen moeten verwerven. Hoevelen zullen aan Shakespeare's Mid- summernightsdream hebben gedacht. Het is een vreugd bij voorbaat, aan zulk een opvoering in dit schone oord te denken, ja aan de reeks opvoeringen, die het stuk hier zeker beleven zou. Maar er is meer. Laat ons nog maar geen verlanglijst gaan maken, maar denken aan onze knapste regisseurs. - Welk een kans voor hen! Gij moet niet menen dat de toekomst voor een openlucht-theater, zelfs voor een als dit, gemakkelijk zal zijn. Dat denkt zijn besturend comité ook zeker niet. Het zal voortdurende zorg en toewijding eisen. Het zal Bloemendaals troetelkind moeten blijven en zijn schoonheid zal het artistieke initiatief moeten wekken, dat het behoeft om een groot leven tegemoet te gaan. Er zullen teleurstellingen komen materiële maar ook die, welke ons liefelijk klimaat het niet onthouden zal. Bloemendaal heeft een moeilijk ding ondernomen. Maar het heeft dat gedaan in zulk een stijl, dat het vertrouwen zich onweerstaanbaar uit spreekt. Ik feliciteer Bloemendaal. R. P. Schuman heeft het moeilijk Socialisten doen niet mee De Franse socialistische party heeft heden besloten, niet deel te nemen aan de regering die Schuman zal proberen te vormen. Het uitvoerend comité van het algemeen Frans vakverbond (CGT), dat onder com munistische invloed staat, heeft besloten vaststelling van het basisloon te eisen op 13,500 francs per maand in plaats van, zoals eei'st gesteld was, 12.900 francs. Het huidige basisloon bedraagt 10.500 francs. Ook het uitvoerend comité van de „Force Ouvrière", het niet-communistische vak verbond, heeft de eis inzake het basisloon gewijzigd en thans een bedrag gesteld van 13.350 per maand. In de loop van Woensdag werd melding 'gemaakt van verschillende stakingen, die [gevolgd werden door optochten of demon straties, waarbij hogere lonen of lagere prijzen geëist werden. Vele van dergelijke stakingen en manifestaties werden gehou den door communisten, socialisten en chris- telijk-democratische partijgangers geza menlijk. „Waterman" Vrijdag tliuis Het troepenschip „Waterman", dat met ruim 1400 repatriërenden van het KN IL., de Koninklijke Marine en de Konink lijke Landmacht op weg is naar Nederland, wordt in de vroege ochtend van Vrijdag 3 September a.s. in de haven van Rotter dam verwacht. Aan boord bevinden zich circa 1180 leden der Koninklijke Land macht., waaronder het Groninger O.V.W.- bataljon 1-12 R.I., circa 230 leden der Ko ninklijke Marine, alsmede een 20-tal mili tairen van het K.N.I.L. De ontscheping be gint op 3 September te 9 uur. De Koninklijke Familie op de tribune in het Stadion te Amsterdam tijdens de jubileum-manifes tatie. Explosie in BergenopZoom eist twee doden Door een explosie zijn gistermiddag; op het slopersterrein van de firma De Bruin aan de Withoeksingel te Bergen op Zoom twee personen op slag gedood. Het waren de 21-jarige J. van der M. en de 19-jarige J. L. Beiden zijn gehuwd en vader van een kind. De explosie is geschied op het opslag- terrein van de gemeente-gasfabriek, waar op de firma De Bruin ook haar slopersbe drijf uitoefent. Hierop bevindt zich een grote hoeveelheid ijzersloop, waaruit naar men beweerde reeds eerder projectielen waren te voorschijn gekomen. Het woord is aan.... Rémy de Gourmont: Er zijn dingen, die men dc moed moet hebben niet te schrijven. De beide jongemannen hadden om half twee nog staan praten met twee leden van het personeel van de gasfabriek. Toen deze twee personen zich hadden verwijderd en bij de uitgang waren gekomen, hoorden zij de explosie. Scherven van een projec tiel vlogen tot over de straat. Wat in die korte tijd precies is gebeurd, zal moeilijk zijn te reconstrueren. Vermoed wordt, dat een van beiden op het projectiel heeft ge trapt, daar hun lichamen vooral van onde ren waren verminkt. Confetti en ovaties maakten zegetocht van rijtoer H. M. de Koningin heeft gisteren met Prinses Juliana en de oudste drie Prinsesjes een rijtoer door de Amsterdamse volks wijken gemaakt en zowel in de Jordaan als op de „eilanden" was de ontvangst van een geestdrift, die niets te raden overliet be treffende de gevoelens die men daar voor het Oranje-huis koestert. In de Jordaan, die feestelijk versierd was, keken de prinsesjes hun ogen uit en beant woordden enthousiast de van de straten, uit de ramen en de lantaarnpalen geschreeuw de groeten. Overal in de Jordaan was de feestver lichting reeds bij daglicht ontstoken om het effect van de voor de Jordaan zo grootse gebeurtenis te verhogen. De ene smalle straat was zo mogelijk nog voller clan de andere. Zo was er reeds in de Eerste Bloemdwarsstraat een opeenhoping van Jordaners, die hun afscheidnemende Koningin en de nieuwe vorstin toejubelden en hen op vele plaatsen met confetti over goten. Moeders tilden hun kleintjes hoog boven het gewoel uit om hen een glimp van de prinsesjes te doen opvangen. Met een tempo, dat de 10 km per uur nauwelijks overschreed, liet de vorstelijke stoet de Jordaan bij kruising van de Binnen-Oranje- straat en de Haarlemmerdijk achter zich en begaf zich in de richting van de Amster damse eilanden. Via het Kadijksplein, waar de bevolking der eilanden was samengestroomd, ging het naar de Oostenburgergracht. Kattenburg. Voor de kazerne Kattenburgergracht stonden de brandweerlieden met glimmend gepoetste helmen aangetreden, doch nau welijks was de auto voorbij of zij snelden naar binnen om het alarmsein, dat reeds weerklonk bij de nadering der stoet, te beantwoorden. Voort ging het via de Maurïtskade in een iets sneller tempo door de Dapperbuurt, langs het viaduct bij de Van Swindenstraat, dat voor deze gelegenheid door de jeugd was veroverd. Rijen dik stond ook in deze buurt de enthousiaste bevolking langs de straten met oranje en rood-wit-blauwe vlaggen. Vliegtocht. 's Avonds hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard een vliegtocht boven ver licht Amsterdam gemaakt in een Dakota van de Prins die bestuurd werd door kapi tein G. Sonderman. In de stoet, die op 6 September de Gou den Koets volgt, zullen zonder twijfel de nieuwe opvallend kleurrijke uniformen van de grenadiers, jagers en leden der Irene Brigade zeer de belangstelling trekken en velen onder het publiek zullen de gedachte niet van zich af kunnen zetten, dat men op deze historische dag getracht heeft een stukje blinkende traditie in de stoet op te uniform met rode jas in typisch Engels territoriale vorm en donkerblauwe broek met rode streep opzij. De hoofdbedekking bestaat uit de ouderwetse Engelse helm. De Engelsen vochten in dit tenue in de Boeren oorlog. De koppel en het overige ledergoed is wit. De grenadiers krijgen een uniform, dat gebaseerd is op dat van 1829, het oprich tingsjaar. Het heeft acht horizontale gele lissen op de borst, een rode kraag met gardelissen en de grenadiers dragen op het hoofd bijna 40 cm hoge zwarte berenmut sen met koperen frontplaat,, oranje kokarde en wit kwastje. De jagers tenslotte zijn traditiegetrouw in hei. groen gestoken met zwart leerwerk, gele biezen en een meer modern hoofddeksel, waarbij slechts de kokarde aan vroeger tijden herinnert. Voorts witte vangsnoeren en witte slob kousen. Al deze uniformen, 475 in totaal, zijn door particulieren bekostigd. Het initiatief tot deze nieuwe uniformen is uitgegaan van majoor W. Bolken, hoofd van de lucht macht aanschaffingsdienst. Gelukwensen stromen het paleis binnen Servies uit Derby Niet te tellen, zelfs niet te schatten, is het aantal gelukwensen, dat op het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam van wat elders nog werd bezorgd kreeg het secreta riaat van Hare Majesteit nog geen kennis voor de jubilerende Vorstin is binnen gestroomd. Telegrammen, brieven, kaar ten, zelfs felicitaties, die door postduiven werden overgebracht naar Amsterdam, zijn uit de gehele wereld in massale hoeveelhe den op het Paléis aangekomen. Daaronder bevond zich een telegram van president Truman, die onze Koningin het volgende schreef: „Het is mij een groot ge noegen u ter gelegenheid van uw verjaar dag en uw jubileum mijn beste wensen en die van het volk der Verenigde Staten te doen toekomen". Ook koning Paul van Griekenland zond Hare Majesteit, ook uit naam van koningin Frederika, de beste wensen voor haar ver dere levensjaren alsmede voor „de wel vaart van het Nederlandse volk, dat onder uw regering zulke roemrijke en gelukkige dagen heeft beleefd". De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken George Marshall heeft op zijn persconferentie te Washington uit drukking gegeven aan zijn gevoelens van oprechte bewondering voor de gedurende haar vijftig jaar lange regeringsperiode door Koningin Wilhelmina getoonde emi nente kwaliteiten en de wijze waarop zij de hoogste idealen heeft nagestreefd. Uit Derby (Engeland) wordt bericht dat de Britse sectie van „The Anglo Nether lands Sports Association" heeft medege deeld, aan Koningin Wilhelmina een 64- delig Chinees thee- en koffie-servies te willen schenken ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum. Het servies is op de Royal Crown Derby Works vervaardigd volgens hetzelfde pa troon als het servies dat Derby bij gelegen heid van haar huwelijk schonk aan Prinses Elisabeth. KONINGIN NAAR DE RUIGE HOEK. Koningin Wilhelmina zal zich, na haar vertrek uit Amsterdam op 6 September, begeven naar de Ruige Hoek, waar Hare Majesteit, dan als Prinses der Nederlan den, gedurende een week zal vertoeven. Militaire gouverneurs nog in bespreking De militaire gouverneurs van de vier be lettende mogendheden in Duitsland zijn gisteren drie uur bijeen geweest en zullen weer bijeenkomen. Er is nog geen officieel communiqué over de vorige besprekingen gepubliceerd. Volgens mededelingen uit politieke kringen, die contact onderhouden met het Sovjet-hocifdkwartier, zouden de gouverneurs morgen de reeks besprekingen voltooien. Stilte voor Zlidanof Gedurende verscheidene uren heeft alle verkeer te Moskou behalve de onder grondse stil gelegen, terwijl het stoffe lijk overschot van Zhdanof werd overge bracht naar het huis der vakbonden, waar het werd opgebaard. De kist werd gedragen door Stalin, Mo- lotof, Worosjolof, Sjvevnik en de overige leden van hét politieke bureau der com munistische partij. nemen. In feite is hiervan echter geen sprake. De uniformen zijn niet vervaardigd voor de jubileumfeesten, zij zullen ook andere plechtigheden in de toekomst, zoals de opening der Staten-Generaal, luister bij zetten. De Irene Brigade, opgericht in Engeland 1941, beschikt thans over een parade- Schacht werd vrijgesproken Dr. Schacht, Duitslands vroegere mi nister van Financiën, is door het zuive ringshof van Ludwigsburg in hoger beroep vrijgesproken. Friedman, hoofd van de zuiveringsafde ling van het Amerikaans militair bestuur in Wiirttemberg-Baden, heeft het Duitse nieuwsbureau DPD meegedeeld, dat hij de vrijspraak van Schacht „volkomen onbe grijpelijk" acht. Het militair bestuur moet beslissen, of het bezwaar wil maken tegen het besluit van de raad van beroep, aldus Friedman. Na zijn vrijspraak deelde Schacht aan correspondenten mee, dat hij verwachtte, onmiddellijk vrijgelaten te worden. ..Ik ben nu 71 en zal in ieder geval spoedig moeten sterven. Nu is het de beurt van de jongere generatie", aldus Schacht. Grondslag gelegd voor herstel van handel met Duitsland Na drie jaren moeizame pogingen van beide kanten is thans eindelijk een han delsovereenkomst tussen Nederland en de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland tot stand gekomen. De onderhandelingen over dit accoord zijn gevoerd in de laatste helft van de maand Juli door mr. S. Th. J. Tep- pema van het directoraat-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen met mr. W. J. Logan van het „Joint Export Import Agency" in Frankfort. Hiermede is de grondslag gelegd voor een gezond herstel van het handelsverkeer met onze Oostelijke buur. De grondslag van de overeenkomst is uitwisseling van voor beide partijen nut tige artikelen, zonder dat daarbij, zoals vroeger wel eens het geval is geweest, de altijd enigszins betrekkelijke maatstaf van „strikt-nodigheid"- is aangelegd. Op deze wijze zijn lijsten van contingen ten tot stand gekomen, die voor Nederland in een uitvoer voorzien van rond 181 millioen, inclusief een aanmerkelijk bedrag voor transportdiensten. Bizonië zal aan Ne derland levejren voor rond 230 millioen waaronder steenkolen voor rond 75.5 millioen. Onder de goederen, welke Ne derland wil uitvoeren, zijn zowel Neder landse als Indische producten. „Noord-Chinese Y olksregering" Volgens een te San Francisco opgevan gen bericht-van de Chinese communistische radio hebben de Chinese communisten Woensdag een „Noord-Chinese volksrege ring" uitgeroepen tegen de regering van president Tsjang Kai Tsjek. Het doel van de „volksregering", aldus de radio, is het „neerslaan van de heerschappij der Ame rikaanse imperialisten en van de Kwomin- tang in China". Volgens het radiobericht was de „volks regering" gevormd op 19 Augustus. „Sneller dan ooit voorspeld" Parlementsleden uit dertien landen confereren te Interlaken De idee „verenigd Europa" barst aan alle kanten uit de nauwe banden van voor oordelen, pessimisme, fatalisme, scepticisme en smalle opvattingen, die $r omheen zijn gelegd. Steeds veelvuldiger worden de symptomen van practische zin bij de in snel tempo aangroeiende massa der werkers voor dit denkbeeld, werkers die het tijdperk der theorie en der overweging voorbij achten en zich thans naar elkander toebuigen om het plan in practïjk te brengen. Particuliere acties in verschillende landen groeiden aaneen tot het Haagse Congres van Mei jongstleden. Het Haagse Congres wekte het Franse regeringsinitiatief tot vorming van een Europese Assem- blée. En thans zijn parlementsleden uit dertien Europese landen in Interlaken bijeen om een vèr-gaand plan tot vorming van een centraal Europees regeringsapparaat te bestuderen, onder aanmoedigende attentie van grote groepen in de volken die zij vertegenwoordigen. Churchill zond een telegram naar Interlaken: „Wij zijn sneller vooruitgegaan dan welke politicus ook een jaar geleden kon voorspellen". Beroep op de Brusselse Alliantie Het Congres te Interlaken zal na be ëindiging van de besprekingen een beroep doen op de vijf landen van de West-Euro pese Alliantie om een Europese Consti tuerende Vergadering bijeen te roepen en op die wijze de elementaire vorm te geven aan de toekomstige Unie van Europese landen. Het plan tot vorming van een centrale Europese federale regering omvat tien artikelen, die heden zijn gepubliceerd en achtereenvolgens door de parlementsleden der dertien landen zullen worden bestu deerd en besproken. Deze punten behelzen: 1. Vorming van een Unie van Europa door de 16 landen van het plan-Marshall en West-Duitsland. Iedere andere staat van Europa kan later toetreden. 2. Het parlement van de Unie zal een Senaat omvatten met een gelijk aantal senatoren uit elke staat en een Kamer van Afgevaardigden, waarvan het aantal leden en de verhoudingen door de wetgevende vergadering zullen worden vastgesteld. 3. Het parlement zal de bevoegdheid hebben wetten op te stellen voor de vrede, orde en goede regering van de Unie. Een lijst van 62 bijzondere en lopende bevoegd heden, waar de Unie over zal beschikken, is uit het ontwerp weggelaten. Naar deze lijst wordt verwezen als naai- een „lei draad" voor de soort bevoegdheden, die de Unie zou kunnen hebben. 4. De uitvoerende macht zal berusten bij een federale raad, die zijn eigen voor zitter kiest en aan beide Huizen verant woording schuldig is. 5. De rechterlijke macht zal berusten bij een hoog gerechtshof met jurisdictie over aangelegenheden betreffende de ver dragen, diplomatieke vertegenwoordigers, interpretatie van de grondwet, geschillen tussen staten en geschillen, waarin de Unie één der beide partijen .is. 6. Het innen van en de controle over douanerechten zal onmiddellijk overgaan in handen van de Unie. Binnen drie jaar zullen uniforme douanerechten worden in gesteld. De handel tussen staten van de Unie zal volkomen vrij zijn. De Unie zal onmiddellijk de bruto staatsschuld van elke staat overnemen. De Unie zal elke staat maandelijks uitbetalingen doen voor noodzakelijke uitgaven. 7. De burgers van alle leden-staten van de bond zullen gelijke rechten en privile ges genieten. 8. Het parlement der Unie zal de be voegdheid hebben wetten te maken voor de vrede, orde en regering der overzeese gebiedsdelen na rekening te hebben ge houden met de wens van de betrokken staat, de verlangens van dc bevolking van het overzeese gebied cn onder voorbehoud van reeds bestaande internationale over eenkomsten. (In het oorspronkelijk ont werp werden alle overzeese gebiedsdelen onder de regering van de Unie gesteld). 9. Het parlement van de Unie kan nieuwe staten toelaten of stichten. 10. Voor een wijziging van de grond wet is een absolute meerderheid van beide Huizen vereist. Onder de 'afgezanten bevinden zich 18 West-Duitsers, die op een Brits voorstel met algemene stemmen en onder applaus als leden met volledig stemrecht werden geaccepteerd. Engeland wordt door 27 afgezanten ver tegenwoordigd. Verder zijn er parlementsleden uit Oos tenrijk. België, Denemarken, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Italië, Luxemburg, Nederland en Turkije. Men wacht nog op de Zweedse delegatie. Portugal, Noorwe gen, IJsland en Eire, die ook bij het plan- Marshall zijn aangesloten, hebben geen delegatie gezonden. Gevaren In zijn openingstoespraak heeft de onder voorzitter van de Europese Parlementaire Unie, een Grieks vertegenwoordiger, Leo Makkas, verklaard: „Wat voor een jaar nog als een utopie werd beschouwd is thans reeds politieke werkelijkheid geworden, die door geen enkele Europeaan kan wor den ontkend". Sp'^ker handelde vervol gens over de mot kheden, die moeten worden overwonnen, inzonderheid over „de eerste en voornaamste moeilijkheid, de nationale souvereiniteit". Vervolgens komt „het gevaar de verbrokkeling van Europa te bevestigen, onder voorwendsel stapsge wijs te werk te gaan". Het derde gevaar bestaat in de speciale betrekkingen tussen Grooi-Brittannië en de Dominions, die de Britse regering schijnen aan te zetten tot een zekere terughoudendheid. Tenslotte is er nog „de bedreiging voor de kleine volken van het vrije Europa, te worden verpletterd onder de meerderheid der stemmen, die de drie of vier grote landen van Europa in een Europees par lement gemakkelijk zouden halen. Men dient er in Europees parlement vooral op te letten, dat de groten niet te groot en de kleinen niet te klein zijn". Verdere stap

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1