Zhdanof gesto rven Zandvoort krijgt een nieuwe watertoren De nieuwe bonnen Italiaanse filmkunst bevestigt haar renaissance PANDA EN HET GOUDVELD De kleine wereld (^Wereldnieuws DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1948 IN DE WERELDPOLITIEK Winston Churchill, die tijdens de oorlog gelegenheid genoeg had om met Josef Stalin in contact te komen en hem dan ook meermalen persoonlijk ontmoette tijdens geallieerde conferenties, heeft later bij verschillende gelegenheden uiting ge geven aan zijn overtuiging, dat de buiten landse politiek zoals die in onbereken bare bliksemstralen uit het Kremlin pleegt te schieten niet de zaak van Stalin is, doch wordt bepaald door de kopstukken der communistische partij in de Sovjet- Unie en dat er bijgevolg ten aanzien van het Russische beleid tegenover het buiten land geen sprajce is van ..één-mansdicta tuur", doch van een dictatuur ener groep, die de binnenlandse situatie koppelt aan de houding tegenover het buitenland en dientengevolge de voor buitenstaanders meest onbegrijpelijke beslissingen oplegt. Deze merkwaardige en tegenstrijdige be slissingen zijn het, die de verhouding tussen de vier geallieerden zodanig ver troebeld hebben dat er op dit ogenblik van enige alliantie niet meer gesproken kan worden, eerder van het tegendeel. Churchill is een realistisch man en hij heeft de Russische realiteit zodanig be grepen, dat hij het voor zijn verantwoor ding nemen kon „onze vriend Stalin" vrij te pleiten van dubbelhartigheid en arg listige onbetrouwbaarheid, door hem voor te stellen als „de gevangene van het Krem lin". Het is wel zeker dat Stalin persoon lijk deze droevige schilderij van zichzelf maar matig heeft geapprecieerd en liever zou hebben gehad dat Churchill hem een „rondborstige en onafhankelijke bedrieger" zou hebben genoemd, want in die figuur i zit tenslotte nog iets imponerends en con sequents. „De gevangene van het Kremlin" waagt het na de oorlog niet meer, op reis te gaan om een en ander met buitenlandse staats hoofden te bespreken, ofschoon de ge legenheid daartoe meermalen zelfs uiter mate duidelijk is geweest. Ook Molotof, die als minister van Buitenlandse Zaken de aangewezen figuur voor buitenlandse missies zou zijn, blijft binnen de grenzen van de Sovjet-Unie en stuurt, als het erg noodzakelijk wordt om er uit te gaan, zijn plaatsvervanger. Ook hij zit vast op zijn stoel in het Kremlin, de enige plaats waar hij er zeker van kan zijn dat alles wat „de groei)" op ontijdige ogenblikken besluit, hem onmiddellijk bereikt. Die groep heeft nu een gevoelig verlies geleden. Zhdanof is overleden. Zhdanof, de invloedrijke en sombere voorvechter van het nationale communisme in de Sovjet- Unie en de handhaver van het overheer sende karakter der partij in de buiten landse politiek. Zhdanof is tot zijn dood secretaris geweest van de partij, tot de ontbinding van de Comintern was hij lid van het hoofdbestuur dezer internationale als een van de promotoren ervan. Alge meen werd hij beschouwd als een van de onverzettelijkste figuren in „de groep" en bovendien als de man die logisch de op volger van Stal in zou zijn. Molotof, minister van Buitenlandse Zaken, is door degenen uit het Westen die hem hebben leren kennen beschreven als een scherpzinnig en realistisch denkend mens, oprecht voor zover dat in zijn functie mogelijk is en.... zeker niet gek, zoals zijn opeenvolgende zwenkingen wel eens zouden doen vermoeden. Daar ligt misschien het zwaartepunt van heel het doen en laten der Sovjet functionarissen ten aanzien van buiten landse problemen: „De groep" verplicht hen blijkbaar gek te zijn, of in ieder geval te handelen alsof zij het zijn. Zij stellen hun daden en spreken hun woorden op commando, en dat commando was tot voor kort hoofdzakelijk afkomstig van Zhdanof. Zhdanof was de trait d'union tussen partij en regering, tussen partij en de uitvoerders van wat officieel de „Russische buiten landse politiek" genoemd wordt, doch wat in feite niets anders is niets anders kan zijn dan de verwezenlijking der doel stellingen die de fanatieke partijleiders koesieren ten aanzien van de invloed, die het Sovjet-communisme op de wereld daarbuiten moet hebben. Molotof heeft in verschillende problemen die rezen bij de na-oorlogse samenwerking met de Weste lijke geallieerden aanvankelijk een hou ding aangenomen, die in grote lijnen veel belovend kon worden genoemd voor de op lossing dier problemen. Later maakte hij dan steevast plotselinge zwenkingen, kwam beloften niet na, deed alsof af spraken niet bestonden en schroomde vaak zelfs niet zich zelf vierkant tegen te spreken. Dit waren blijkbaar Molotofs De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Grampl.; 7.45 Morgen gebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Operette klanken; 9.35 Volksliedjes; 10.00 Muziek houdt fit; 11.00 Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Bach (orgelmuziek); 12.00 Angelus; 12.03 Muzik. mélang 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Oude melodieën; 12.55 Zonnewijzer; 13.20 A Capella-koor; 13.50 Van man tot man; 14.00 Opera „Piqué Dame"; 15.45 Middagconcert; 16.20 Caba ret (gr.); 17.00 Na schooltijd; 17.15 Züri- cher Radiotrio; 17.45 Wat 't buitenland leest; 18.00 Septet Ombach; 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.15 Metropole Orkest; 19.45 De arbeidersbeweging in de laatste 50 jaar; 20.05 „De gewone man"; 20.12 De blauwe kamer (luisterspel); 21.00 Omroep orkest: 21.45 De blauwe kamer (verv.); 22.30 Yehudi Menuhin; .37 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.15 Gram.pl. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gram.pl.; 8.15 Soc. Strijdlied; 8.18 Opera program. (gr.); 8.50 Voor de huisvrouw; 9 00 Operette-selecties; 9.30 Waterstanden; 9.35 Mozarts serenade no. 11: 10.00 Mor genwijding; 10.20 Orgelspel; 10.30 „50 jaar. vrouwenbeweging"; 10.45 Claudio Arrau (piano): 11.10 Voordracht: 11.30 Orkest Frans Wouters; 12.00 Cowboys (gr.): 12.30 Weerpraatje: 12.33 Sport en prognoses: 12.45 Pierre Palla (orgel): 13.20 Lyra-trio; 13.50 Gram.pl.; 14.00 Kookkunst: 14.20 Gram.pl.; 15.00 Ons volk en zijn dichters: 15.20 Monia Liter (piano): 16.00 Johan Jong (orgel); 16.30 Tussen 12 en 16; 17.00 Corduwener-kwartet; 17.20 Wij en de mu ziek; 18.15 Felicitaties: 18.40 Pianoduo: 19.00 „50 jaar vakbeweging": 19.30 „Aan de drempel van een nieuwe periode"; 20.05 Oud-Ned. hoerenliedjes voor piano en cello: 20.40 't Prinselijk gezin thuis: 21.00 „De Koningin in oorlogstijd" (klankb.); 21.25 Schuldig of onschuldig? 21.30 Men vraagt wij draaien; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Richard Crooks zingt: 22.30 Wereldraad van kerken; 23.15 Radio Philharm. Orkest. capitulaties voor Zhdanof, die als twee druppels water leken op de capitulaties van Stalin zelf, die immers tijdens de con ferenties van de „Grote Vier" tijdens en na de oorlog vaak welwillendheid toonde ten aanzien van kwesties, waarin hij later steil en onverzettelijk tegen de mening der andere geallieerden oproeide. Twee sprekende voorbeelden waren wel de zaak van het Marshall-plan en de Bal kan-ordening. Het eerste onderwerp kwam reeds veel eerder in zijn economische hoedanigheid ter sprake op het inter nationale forum dan het tijdstip, waarop Marshall zijn bekende verklaring uitgaf. De Russische houding ten aanzien van een economische ordening van Europa door saneringsmaatregelen die door de Ver enigde Staten zouden worden gefinancierd, was oorspronkelijk geheel en al instem mend, slechts werd een streng voorbehoud gemaakt ten aanzien van eventuële dooi de Verenigde Staten te stellen politieke eisen. Juist om dit laatste tot klaarheid te brengen werd de Europese Marshall-con ferentie te Parijs belegd, en tot het laatst toe was er nog onzekerheid over het feit of de Oost-Europese landen al dan niet zouden deelnemen aan de besprekingen, die tenslotte geheel voorbereidend en vrij blijvend waren. Totzover was het Molotof geweest, die de Russische houding had bepaald doch op dat moment maakte hij de realist, de man die niet „gek" was plotseling een rare, ongemotiveerde sprong opzij, hij veroordeelde het Marshall-plan, hij verbood de satellieten ook maar te gaan horen wat er in Parijs zou worden gezegd. Zhdanof? Ongetwijfeld Zhdanof. De Balkan-ordening van Molotof was bijna in kannen en kruiken, en de Balkan- landen met hun stevig in het zadel gehol pen communistische partijen wilden juist met verlof van Molotof beginnen met regelrechte binnenlandse reorganisatie plannen, om zodoende via een weinig „nationaal-communisme" de aansluiting bij de Sovjet-Unie langs de geleidelijke weg te vergemakkelijken, toen de Comin- form (Zhdanof!) plotseling met waarlijk fanatieke partij-razernij het voorzichtig GLIM SCHOENCREAM V. GLIMFABRIEK OVERSCHI beleid van Molotof doorkruiste en een op gewonden veroordeling over Tito uitsprak, omdat hij de heerschappij der Sovjet communisten ook over de grenzen heen niet op de eerste plaats wenste te stellen. Tito in ongenade, uitgestoten, verbannen uit de gemeenschap der Volksrepublieken. Maar de Donauconferentie in Belgrado ging door. Dat was de afdeling van Molo tof. die voor zijn gedelegeerde Tito's gast vrijheid aanvaarden bleef. Thans is Zhdanof verdwenen. Zijn lijk ligt nog op het Rode Plein te Moskou op een praalbed, maar zijn geest en overtui ging zijn verdwenen uit het Kremlin. Misschien ademt Molotof nu vrijer. Mis schien ook heeft de partij een opvolger voor de dode, die even onverbiddelijk en fanatiek is als hij. Dat is weer een geheim van het Kremlin, dat alleen geleidelijk aan zal worden onthuld door de bewegingen die de lijn van de Russische buitenlandse politiek zal maken en door de bewegingen van Molotof op het toneel der internatio nale contacten- Er is in de komende weken gelegenheid genoeg om die lijn en die be wegingen nauwkeurig te observeren. Ber lijn en de Duitse kwestie bijvoorbeeld zijn merkwaardige en interessante geschillen om ze te toetsen. Een dictatuur als de Sovjet-Russische is zo gevoelig voor sterfgevallen Want bij haar zijn levende mannen als pilaren, die op hun eentje heel wat dragen. En ster vende mannen zijn vallende pilaren, die op hun eentje heel wat kunnen doen ver dwijnen. J. L. Een herinnering: 17 September 1943 werd de Watertoren in Zandvoort, die nabij de Strandweg stond, door de Duitsers opgeblazen. Op 17 September, dus over enige weken, is het vijf jaar geleden dat de Duitsers de mooie watertoren in Zandvoort hebben op geblazen. Wij geven hiervan enige foto's, die indertijd „clandestien" gemaakt wer den. Op de ene ziet men de stenen reus reeds vallen, op de andere ligt hij geknakt ter aarde. Zandvoort heeft het deze vijf jaar zonder watertoren moeten stellen. Daaraan waren bezwaren verbonden, het was behelpen. Daarom rezen onmiddellijk na de bevrij ding al plannen om in de leemte te voor zien. Aanvankelijk had ir. G. Friedhoff in zijn schetsontwerpen voor 't nieuwe Zand voort, er rekening mee gehouden dat op een van de bovenste verdiepingen van een der grote flatgebouwen die aan de boule vard zullen verrijzen, een bassin voor de waterleiding zou worden opgenomen. Dat betekende dus: geen speciale watertoren. Nadere uitwerking der plannen heeft evenwel tot een andere beslissing geleid. Er zal weer een nieuwe watertoren in Zandvoort komen. De burgemeester ver wacht dat hij er over een jaar zelfs al zal staan. Het maken van een plan voor de nieuwe toren is opgedragen aan de heer J. Zietsma, hoofd van de „Wederopbouw" in Zand voort. De nieuwe toren wordt 40 meter hoog, hij komt te staan op een hoog duin, ongeveer op de plaats waar vroeger „Groot Kijkduin" stond, dus nabij de Hogeweg. De oude toren was 38 meter. De bovenverdieping van de nieuwe wa tertoren wordt niet gebruikt en is geschikt te maken voor uitzichttoren. Beneden komt er een ruimte waarin een bescheiden res taurant gevestigd kan worden. De vroegere watertoren werd ook gebruikt voor uit zichttoren. Daarvan werd vóór de oorlog veel gebruik gemaakt, duizenden hebben In het tijdvak van 5 t/m 18 September 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor Brood, 167 - 2 Brood: 800 gram brood (geldig tot en met 11 September). Alle bonkaarten 810. 173 Algemeen: 400 gram brood of een rant soen gebak. De bonkaarten KA, KB en KC 810. 178 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet (geldig tot en met 25 September). De bonkaarten KD, KE 810. 184 Algemeen: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet (geldig tot en met 25 September). Tabaks- en Versnaperingenkaarten enz. QA. QB, QC. 808. 97 - 98 - 101 - Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 September worden gebruikt. De bonnen 178 en 184 Algemeen voor voe- dingsvetten zijn drie weken geldig. De niet aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 800 kunnen worden vernietigd. genoten va" - c- panorama dat strand, duin en zee bieden. Het zal nog wel enige tijd duren voor deze grote flatgebouwen er komen en het is onverantwoord Zandvoort langer zonder watertoren te laten. Thans moet het water opgepompt worden en ook is er nog het nadeel dat er bij brand onvoldoende druk is. Handwoordenboek der Nederlandse Taal in de Nieuwe Spelling In linnen band 8- Verkrijgbaar bij: BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 96—98 Hyacintenteelt vrijgegeven De vereniging „De Hyacinth" kwam in een spoedeisende vergadering te Lisse bijeen ter bespreking van het besluit van de minister van Landbouw, waarbij be paald is dat de hyacintenteelt is vrijgege ven. De vergadering besprak deze beslis sing uitvoerig en was van mening dat het van belang is de maatregelen te behouden. Verwacht werd dat, als de maatregelen niet gehandhaafd blijven, over enkele ja ren een situatie zal ontstaan, welke erger is aan in 1929. Met 152 tegen 84 sprak de vergadering zich in deze geest uit. Besloten werd een telegram naar de minister te zen den, waarin het besluit van de vergadering wordt meegedeeld. „DE filEySAI.F." Amerika blijft volgens verwachting onder de maat (Van onze correspondent te Rome) Op de „Biennale" te Venetië blijft de Amerikaanse productie, zoals te verwachten viel, onder de maat. De „superkolos" „Duel in the Sun" met een reeks van sterren en King Vidor als regisseur bleek een pom peus, op de laagste instincten der massa speculerend kasstuk. De fel-rode en vio lette tinten van een bijzonder schreeuwen de technicolor maken dit werk, dat vele millioenen gekost heeft, niet beter! Een meesterwerk bleek de Oostenrijkse film „Der Prozes" van George Pabst. Het is een meeslepende reconstructie van het vermaarde proces tegen de Joodse gemeen schap van Tisza Eszlar, beschuldigd van een rituele moord. Het proces, dat in 1882 te Boedapest plaats vond, eindigde met het door Eötvös, liberaal kamerlid en verdedi ger der aangeklaagde groep Joden, geleverd bewijs, dat het vermeende slachtoffer, een boerinnetje Esther Solymosi, zelfmoord had gepleegd en dat de verklaringen van de zo genaamde ooggetuige door intimidatie zijn afgedwongen. De rol van Eötvös wordt ge speeld door Ewald Balser, die jaren ge leden bekendheid verwierf als Rembrandt in de film van die naam. „Der Prozess" is door publiek en critici met meer geestdrift ontvangen dan enige andere tot nu toe ver toonde film. „L'Aigle deux Têtes" van Jean Cocteau is gefilmd toneel en bovendien heeft het stuk een weinig overtuigende inhoud. Onder de zon van Rome. Italië heeft een nieuwe belangrijke veris- tische film uitgebracht. Renato Castellani, de regisseur heeft duizenden Romeinse jongens bij zich laten komen voor hij het groepje niet-acteurs bij elkaar had, waar mee hij zijn „Onder de zon van Rome" schiep. Een jaar lang noteerde hij in kroe gen en balzaaltjes en in de primitieve zwembaden langs de Tiber volksuitdruk kingen en bestudeerde het leven van boef- ies en diefjesmaats. Het resultaat is een film, nog echter en boeiender dan „Scus- cia". Onbezorgd leven zijn jongens van Rome op de uiterste rand van het wetboek van strafrecht, gered door hun in de grond gezonde inborst. Castellani's Rome is niet klassiek en verre van „imperiaal", maar het is echt. Het Colosseum speelt een rol in zijn film, maar de rol die het speelt in het leven van der<*el>ike boefies: een plaats, waar je fiin kunt klimmen en klauteren en een nachtasvl voor wie niet thuis durft komen of geen huis heeft. „Onder de zon van Rome" is een film vol kostelijke hu mor; een film die doet lachen, maar ook met enkele momenten van diepe tragiek. Zonder preken of lamenteren toont Castel lani ons de gevaren, waaraan de jeued in een grote stad als Rome was blootgesteld in de oorlogsiaren; het avontuurliike be staan van de kleine zwarte handelaars, de schoenpoetsers, de kwajongens, die in een „gang" georganiseerd, autobanden en Ame rikaanse legervoorraden ganten. hun zus ters. die de Amerikanen hun dollars wisten te ontfutselen. Het is alles echt, het is springlevend en het is Hnematopraohie in haar zuiverste vorm. En deze film, een Cricket Free Fore«tf*rs wonnpn met zeven wickets van HCC Geheel tegen de verwachtingen in is de twpde dag van de ontmoeting tussen.HCC en Free Foresters interessant geworden, mede door zeer soorti°f ontreden van de aanvoer der van HCC. die ziin tweede innings sloot oo een totaal van 92 voor 5. waardoor de Free Foresters tot taak kregen, om 120 runs te maken in 75 minuten waarin zij 5 minuten voor tijd slaagden. In de morgenuren zetten de Free Foresters hun Dinsdag afgebroken innings op 98 voor 4. tegenover de P09 van HCC. voort, waarbij vooral het fraaie hotten van Crufehiey ooviel. Toen elkeen dacht, dat hij zijn 100 zou halen, ving Planten hem op het bowlen van Sodderland voor een kans loze 78 <7 x 4) uit. waarna Whitcombe ijog 'n zeer snelle 61 bijeensloeg. Op 266 was de innings der Free Foresters ten einde. De Engelsen hadden dus een achterstand van slechts 27 runs. Sodderland had de fraaie cijfers van 7 voor 84. HCC batte 5 kwartier en op een totaal van 92 voor 5 werd geslo ten. Broadhurst met 33 en Henderson met 46 gaven het Engelse elftal een uiterst snelle start. De batsmen bleven voor op de klok, waarna Whitcombe met 20 en Wilson met 14 vijf minuten voor tijd de nog benodigde 45 runs onder grote spanning bijeen sloegen. Waterpolo-competitie De eindstand in de tweede klasse C dames luidt: gesp. gew. gel. verl. v.-t. pt. Meeuwen 8 6 1 1 34—12 13 ADZ 8 4 2 3 12—11 10 VZV 8 4 1 3 23—14 9 DWT 8 2 1 5 12—22 5 Triton 8 1 1 6 7—29 3 Reserve derde klasse E: Haarlem 3 8 8 0 0 47— 8 16 De Zijl 3 8 3 2 3 21—27 8 VZV 2 8 2 3 3 18—26 7 DWR 3 8 1 3 4 22—34 5 DWT 2 8 1 2 5 16—29 4 In de reserve eerste klasse afd. B bezetten DWR 2 en HVGB 2 de 1ste plaats en moeten een beslissingswedstrijd spelen. Deze is vast gesteld op Vrijdagavond 3 September in het zwembad „Heerenduinen" in Velsen. De win naar zal een promotiewedstrijd spelen tegen de kampioen van de andere afdeling (zeer waarschijnlijk GZC 2 uit Gouda). blijvend document, heeft misschien minder gekost dan het maand-inkomen van één Hollywood-ster. De dag nadat „Der Prozess" werd ver toond, zagen wij een andere uitstekende Oostenrijke film: „Der Engel mit der Po- sauneDit is een soort Oostenrijkse „Ca valcade", de geschiedenis van een familie van piano-fabrikanten, gedurende drie ge neraties. De tragedie van Meyerling en de twee oorlogen, de Nazi-bezetting en de ver woesting van Wenen vinden in het breed- opgezette verhaal hun plaats. Zonder tech nische gewaagdheden is het toch een zeer geslaagd werk, vooral dank zij het be heerste, rustige spel van Paula Wessely in de hoofdrol: zij heeft Paul Hqrburger als tegenspeler. Regie van Karl Hartl. De mu zikale begeleiding is Wenen waardig. CUSTARD - MAIZEN/ Voetbal Engelse league De uitslagen van de Woensdag gespeelde wedstrijden voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: ChelseaNewcastle United 23; EvertonPortsmouth 05: Hudders- field TownDerby County 11; Manchester UnitedBlackpool 34; Middlesbrough Birmingham City 11; Preston North End Manchester City 13; SunderlandWolver hampton Wanderers 33. Competitie-indeling afdeling Haarlem K.N.V.B. Voor het komend seizoen is de competitie in de afdeling Haarlem van de KNVB als volgt ingedeeld: le klasse A: ADO '20 2, DIO 2, EDO 3, Geel Wit Haarlem 3A. HFC 3. Kinheim 2, RCH 5, Waterloo, Zandvoortmeeuwen 4. le klasse B: Beverwijk 2, Concordia, DEM 2. DSK, EDO 4. Haariem 4, Nieuw Ven nep, RCH 5, Schoten 2, Terrasvogels 2. 2e klasse A. DCO 2, DSK 2, DSS 2. Half weg 2, Heemstede, HFC 4, Hoofddorp Boys, Ripperda 2. THB 2, Zandvoortmeeuwen 5. 2e klasse B: Haarlem 5, Kennemers 4. Scho ten 3. Stormvogels 3. SVY. TYBB 2, VSV 4. VVB 3. VVE 2. WH. 2e klasse C: Bloemendaal 3. ETO 2. HBC 3, HFC 5. Hillegom 2, Hillinen 2, RCH 6. Spaarnestad. VI. Vogels 2. Vogelenzang. 2e klasse D: Beverwijk 3, DIO 3, Haarlem 6. Kennemers 5, Kinheim 3, OG 2, Ripperda 3. Schoten 4. TYBB 3. Velsen 3. 3e klasse A: BSM 2, Concordia 2, ETO 3, Hillegomv 3, Hillegom 4, Hillinen 3. Hoofdd. Boys 2, Nw. Vennep 2. v. Nispen. 3e klasse B: ADO '20 3, DEM 3. IEV 2, Kennemers 6, Kinheim 4. Stormvogels 5, Velsen 4. VSV 5. VVB 4. WE 3. 3e klasse C: Bloemendaal 4. DEM 4. DIO 4, EDO 7. Haarlem 9. RCH 7. Terrasvogels 3, THB 4. TYBB 4. VSV 6. 3e klasse D: DCO 3. Haarlem 8. Halfweg 3, HBC 4. NAS 2. RCH 9. Spaarnevogels 2, THB 3. VVD 2. Geel Wit 2. 3e klasse E: EDO 5, EHS 2. DSS 3, Haar lem 7. IEV 3, OG 3. Spaarndam 2, Velsen 5, WH 2. 3e klasse F: EDO 6, EHS 3. Haarlem 10, Heemstede 2. HFC 6. RCH 8, Schoten 5, Spaarnestad 2, VI. Vogels 3, Zandvoort meeuwen 6. 4e klasse A: ADO '20 4. Beverwijk 4. DEM 5, IEV 4, Kennemers 7, Kinheim 5, Stormvogels 6, SVY 2. VVB 5, Waterloo 3. 4e klasse B: BSM 3. Concordia 3. DIOS, Hillegom 5. Hoofdd. Boys 3. Nw. Vennep 3, v. Nispen 2, Vogelenzang 2. 4e klasse C: Bloemendaal 5. DIO 5. EHS 4. Kinheim 6, OG 4, Spaarndam 3, SVY 3, VVO '47. 4e klasse D: DSB, DSK 3, HBC 5, HFC 7, RCH 10, Ripperda 4, VVO '47, Zandvoort meeuwen 7. 4e klasse E: Bloemendaal 6. DIO 6, EHS 5, Schoten 6, Spaarnestad 3, Terrasvogels 4, TYBB 5. Velsen 6. VI. Vogels 4. 4e klasse F: DSB 2, DSK 4, HBC 6, Heem stede 3. HFC 8, v. Nispen 3, THB 5, Zand voortmeeuwen 8, 4e klasse G: DCO 4. DSB 3, DSK 5, DSOV, HBC 7. Ripperda 5, Spaarnevogels 3, VVD 3. Zaterdagmiddagcompetitie. Afdeling A: ETO. Kennemerland 2, Kin heim. Telefonia, Tweede Jeugd, SIZO 2, VEW, WRA, IJmuiden 2, Zandvoort- Afdeling B: Johez 2, Kennemerland 3 en 4, Kinheim 2, Nw. Vennep, RCH, SIZO 3. VEW 2, IJmuiden 3. Afdeling C: Hillinen, Johez 3, Kennemer land 5 en 6, SIZO 4, Telefonia 2, WSV, IJmuiden 4, Zandvoortmeeuwen 2. 40. „Dat heb je nog eens knap bedacht, groentje," bromde Nick Nugget goedkeurend, terwijl zc zich naar de rivier spoedden. Enkele ogenblikken later stonden zij reeds in het water en waren verwoed wim net graven. Zo J verdiept waren ze in hun werk. dat zc niet j in de gaten hadden, dat. in de verte Joris j Coedbloed en Billi/ Bulk naderden. Onderwijl lag de sheriff, tandenknersend van woede, langs de weg. Vruchteloos trachtte hij zich I rond te wentelen en zich van zijn boeien te ontdoen, maar de twee boeven hadden hem zo stevig vastgebonden, dat hij weldra inzag, dat hij zijn krachten beter kon sparen. Net toen hij aan alles begon te wanhopen, hoorde hij in de verte het geluid van een naderende auto Het voertuig Kwam steeds dichterbij en de sheriff begon zo hard hij kon om hulp te roejien. Eindelijk scheen het geluid tot de bestuurder door te dringen. Hij stopte, stapte uit en riep: „Prachtig! Wonderschoon! Gebon den sheriffs langs de weg. Dat noem ik nog eens romantisch." De sheriff vond liet helemaal niet romantisch, maar de vreemdeling liet het gelukkig niet alleen bij woorden, doch ont deed de sheriff van zijn boeien, zodat deze tenslotte kon opstaan en zijn redder bedanken. De vreemdeling scheen een rijk man te zijn. Zijn kleding zag er duur uit en zijn auto glom en blonk alsof hij pas uit de fabriek kwam. t Op zijn best Het is waar dat feestvieren de mensen dichter bij elkaar brengt. Dat hebben wij gemerkt in ons anders zo stille, ingetogen en eenzelvig laantje. In ons laantje, daar leven wij om zo te zeggen allemaal op onze eigen familie-eilandjes Daar spreken eigen lijk alleen de kinderen en de honden da gelijks met elkaar, de groten volstaan ge woonlijk met een knikje en een kuchje. Zo gaat dat nu eenmaal, daar is niet veel aan te doen. Maar met het Koninginnefeest is dat anders geworden. Eén is er voorzichtig op een ideetje gekomen, hij heeft dat met veel „eventueels" en „misschiens" en ,,'t zou kunnen zijns" overgefluisterd aan zijn buurman, die heeft er een beetje luider over gesproken met zijn overbuurvrouw; en toen was er ineens leven in het laantje. Toen klommen er plotseling mannen op ladders met sparregroen en wimpels van oranje, mannen die het was aan te zien dat ze dat niet gewend waren. Zij bibberden een beetje, zij keken angstig omlaag en vroegen telkens opnieuw of ze wel werden vastgehouden. Zij werden vastgehouden, de hele buurt hield hen vast. Want de hele buurt was op de been gekomen om het laantje een feestelijk aanzien te geven. En er werd een commissie benoemd, die kreeg het druk met het buurtfeest. Er werden wedstrijden gehouden, er werden pri'zen ingezameld voor een loterij. Het werd daar een klein feestwereldje op zich zelf. De mensen begonnen bij de schemering al jij en jou tegen elkaar te zeggen, dat klonk zo plezierig en ongewoon in ons laantje. En toen de wedstrijden en de loterij gedaan waren, werden er gramo- foonplaten door de radioversterker gedraaid alsof het niets was. Het was een dansmuziek om reuzen te laten dansen, een gebrul dat te hard was voor ons klein laantje. De lampionnen gingen er van slingeren en onze ruiten, die dat niet gewend zijn, klap pertandden van ontzetting. Maar ons laan tje danste. Het danste bezadigd en met een krampachtige lach, maar het danste, alle spionnetjes ten spijt. Er zat trouwens bijna niemand meer achter die spionnetjes; enkel een lieve oude dame met zilverwit haar, die verlamde benen heeft en daarom niet de straat op kon. De feestcommissie heeft haar een fruitmand gegeven. Zij zat drui ven te zuigen en te lachen naar het vrolijke vertier. De feestcommissie is ook nog in optocht naar het ziekenhuis geweest, zij heeft daar een andere fruitmand gebracht aan een iongen uit ons laantje, die daar twee jaren ligt. Die jongen ligt daar zijn leven van nauwelijks twintig bij elkaar te houden en moed in te spreken. Daar zal een fruitmand niet veel bij geholpen hebben. Maar zie, het ging om het gebaar, hij kon dan zien dat we aan elkaar denken en-dat we eens gezind zijn, zei de voorzitter. Die jongen heeft in zijn stille witte kamer een glimo van ons feestend laantje opge vangen. Hij heeft tussen de frisse blaadjes en bloemen van zijn fruitmand vriendelijke glimlachjes gezien van attente laantjes bewoners. Dat is ziin feest geweest. Hij heeft, toen de commissie weg was, aan de avondlijke Augustushemel sterren zien ver schieten, vele achter elkaar. Dat was zijn vuurwerk. Sterren die een klap van de feestvreugde hadden opgevangen en nu in dolle pret achter elkander aanbuitelden om mee te doen aan het menselijk plezier daar beneden, in dat kleine laantje, in dat kleine landje, op dat kleine bolletje dat wereld heet. Die jongen heeft, om zo te zeggen, het feest op ziin best gezien. Dat zal hem ge holpen hebbenL. Soort in 't kort DAMTOURNOOI VOOR VETERANEN. Het aantal deelnemers aan dit tournooi werd nog uitgebreid met J. L. Versteeg (lid van verdienste der Haarlemse Damclub), waar door de gezamenlijke leeftijd der zes deel nemers gestegen is tot 448 jaar. De uitslagen der 2de en 3de ronde luden: G. P. Heek wint van I. Risseeuw; H. A. van Abs wint van R. C. Broekmeijer; W. de Goede remise met I. Risseeuw; J. L. Versteeg wint van R. C. Broekmeijer. Malakka. Volgens een regeringscommuni qué zijn honderd-vijf-en-dertig guerilla- strijders gedood en twee-en-zeventig gewond sinds het begin van de opstan dige actie op Malakka. Het communiqué maakt voorts melding van enige tien- tallen doden en gewonden bij de rege ringskrachten en de politie. Voor wat hoort wat. Griekenland heeft Albanië door bemiddeling van de Bal kancommissie der UNO een non-aggres- siepact. een handelsovereenkomst en grensafbakening aangeboden als Albanië de hulpverlening aan Griekse opstan delingen staakt. UNO-vliegers. Een woordvoerder van de UNO heeft medegedeeld, dat vijf Britse vliegtuigen, die in dienst van de UNO door Britse piloten gevlogen werden, vervangen zullen worden door vliegtui gen van de K.L.M., bemand met Neder lands personeel, omdat de regering van Israël geen met Brits personeel beman de vliegtuigen over haar gebied wil laten vliegen. Vuurwerk. De politie heeft te Napels hon derd personen gevangen gezet, nadat een onderzoek had plaats gehad, waarbij grote hoeveelheden bommen, explosie ven en benzine waren ontdekt. Aan dit onderzoek hebben zeshonderd politie mannen deelgenomen, die twee dagen bezig zijn geweest en duizend arrestaties hebben verricht. Negenhonderd perso nen zijn weer op vrije voeten gesteld. 1 Welkom. Toen Henry Wallace, de presi- dentschapscandidaat van de „derde par- tij" in de V. S„ op zijn tournée door het Zuiden voor een menigte van 2500 mensen te Burlington in Noord-Carolina een rede wilde beginnen, werd hij be kogeld met eieren en tomaten. Hij ver- tfok toen naar Greensboro, waar hij met geschreeuw begroet werd door een me nigte van naar schatting van de politie ruim duizend mensen, die ook met eieren en tomaten begonnen te gooien. Geestig. Zeventig spiritisten uit zeventien landen zullen de volgende maand een week lang te Londen op het eerste na oorlogse congres van de internationale spiritistische federatie hun ervaringen en studievruchten uitwisselen.Vertegen- woordigd zullen zijn: België. Denemar ken, Egypte, Finland. Frankrijk, Cana da. Argentinië, Italië. Griekenland, Ne derland, IJsland, Zuid-Afrika, Zweden, de Verenigde Staten, Indië, Oost-Afrika en Duitsland.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2