Bloemendaals Openluchttheater met een feestelijk spel geopend Q) "J Haarlemse gemeenteraad vergaderde Q Kort en Bondig J Volksuniversiteit biedt weer een keur van belangwekkende lezingen en cursussen Academie voor Voortgezet Econ. Onderwijs ziet met voldoening op eerste jaar terug Politie rapporteerde aan B. en W.: geen klachten!" DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1948' HAARLEMS DAGBLAD e 9 Muze Wethouder A. van Geluk geridderd Jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, bracht gisteravond in zijn enthousiaste rede ter opening van het wel bijzonder mooie openluchttheater aan de rand van de duinen met enkele woor den dank aan de ingezetenen, die de ge meente met dit prachtige geschenk zo enorm hebben verrijkt, om daarna alle eer te gunnen aan de initiatiefnemer, wethouder A. van Geluk. Met energie en doortastendheid en in een waarlijk Amerikaans tempo hebt u gezorgd voor het geld, de arbeid en de in stemming van de burgerij, maar dit alles zou nog niet tot dit magnifieke resultaat hebben geleid zonder de voorbeeldige kwaliteiten van uw scheppende geest aldus luidde ongeveer de quintessens van zijn lofprijzing. Vervolgens las de burgemeester onder volumineuze bijval van de aanwezigen het Koninklijk Besluit voor van 26 Juli 1948 waarbij de stichter van dit culturele erf werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en nodigde hij mevrouw Van Geluk uit haar echtgenoot het bijbe horende ereteken op de borst te spelden. Mevrouw T. FahrenfortMeuffels bood daarop de gehuldigde bloemen aan. Ten besluite van het officiële gedeelte van de avond citeerde de spreker een ge zegde van de oude heer Nurks, die zich afvroeg waarom 'men toch zoveel drukte moest maken om een gat in de grond waar een paar stoelen omheen staan. En de bur gemeester gaf in antwoord daarop als zijn mening de wens te kennen, dat dit gat in de grond een bron zou blijken te zijn en wel van levensvreugde, schoonheid en be zinning. Het eigenlijke programma bestond uit ie opvoering van de aan 't beroemde epos van Cervantes ontleende klucht ,Don Quichot op de bruiloft van Kamacho" door onze Pieter Langend ijk, welke schrijver dez^altijd populair gebleven eersteling zijn komische drama's deden voortdurend genoegen door hun malse vloeiendheid, getuigde reeds een tijdgenoot nu twee en een halve eeuw geleden op zestienjarige leeftijd voltooide. Jeugdwerk van Langendijk Langendijk werkte in de op de gouden eeuw volgende periode van verval onzer litteratuur en men kan deze boertige come- die dan ook geenszins een meesterwerk noemen. Hij miste daartoe de brede zwier en het bruisende realisme van een Hooft en een Bredero. Hij was een navolger in vaderlandse trant van de grote Molière, doch bleef verre bij die uitstekende door- forser der mensheid ten achter door zijn onvermogen tot openbaring en ontwikke ling van karakters. Desniettemin bevat ook het thans gespeelde jeugdwerk voldoende goede luim en zotte taferelen om, naar duidelijk gebleken is, ook de hedendaagse toeschouwer van ganser harte ouderwets aan het lachen te maken. Zo verwekte bij voorbeeld het leutige optreden van Dick Vreeswijk als de mis leide boerenbruidegom Kamacho menig maal de grootste pret. Deze acteur verdient ondubbelzinnige bewondering voor de oubollige manier, waarop hij van alle ge legenheden in deze dankbare rol met zijn beide armen en zijn forse stem gebruik heeft gemaakt. Een dergelijk compliment komt aan Loek van den Broek toe, die de geestig getekende pruldichter van precies het gewenste onzinnige laken een pak gaf. Zijn echtgenote droeg tot vervolmaking van het schouwspel haar opvallende charme bij. Minder waardering heb ik voor Mr. H. F. L. Wensink, die de minnaar Bazilius tot een schooljongen met onvolwassen hartstochten degradeerde. Dan gaf de jeugdige Eddy Bollmann in zijn onderge- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 September 1948 ONDERTROUWD: 1 Sept.. P. M. Joosten en A. C. A. van Dijk; W. Harder en J. M. Oolóers: A. Wilhelm en H. A. van Bilder- beek; R. G. J. Vos en J. van Bogget; R. Bot- tenheft en M. Verloop; A. C. Schutter en A. M. Westra; J. G. Sips en S. C. M. Kimman; H. J. Kuvener en D. Landman; W. Kluijt en P. C. Bijnagte; A. Tiggeloven en H. Kornel; J. Scheffelaar en T. M. Chavaux; W. L. Lei stra en J. H. Luttik: J. F, ter Smitten en C. H. Tierie: P. S. J. Schuitemaker en C. P. Wijers; J. N. van Ditmarsch en A. Timmer; J. L. Florie en C. van Dijk; S. Blankert en C. M. C. van der Laarschot: W. D Jansen en C. Neumann; R. R. Koiter en T. Visser; M. Schaap en L. Bouman; G. A. van der Veldt en I. J. J. van Emmerik; S. van den Oever en A. van Rijk. GEHUWD: 1 Sept., A. van Haalem en J. M. T. Sweers; O G. Guitink en C. G. L. Haack; C. Dollé en C. M. van der Klaauw; N. C. van Nieuwmegen en C. E. van der Weijden; J. W. Millecam en G, M. Schouw; H. Sas en B. E. Eijkhoudt; J. Walkotte en J. C. Duin; J. A. van der Post en M. Nowacki; G. W. Egberts en A. R. Kretschmar; B, Maasdam en S. T. Krikke; J A. van Lieshout en C. M. Woolt- huis; C. P. A. Bakker en J. G. G. Metselaar; J. Appelman en A. C. Koek; G. J. Borg- meijer en A. G. W. Meenderink; R. Post en M. Verploegh; T. van Vliet en A. M. Verbart; J. Broersma en M. Kraal; F. W. L. van dei- Spek en M, J. de Boer; J. C. de Vos en J. M. Spaargaren: S. de Zwart en A. de Jong. BEVALLEN van een zoon: 29 Aug., E. M. BunéRijbroek; 30 Aug., B. Kruijswijk Schrijvers: G. M, KluftVerweijde Winter; 31 Aug.. H. de Kruijfvan Velzen; M. K. Eichhorn—Stavenuiler; E. S. GuitPimme- laar; C. M. A. Dolfing—Rolf; T. Zuurendonk Kemink; J. HofNagtegaal; M. Duinkerken Strijker. BEVALLEN van een dochter: 30 Aug., A. E. Stut—Dijkman; J. W. A. Voorink—Hijink; J. H. Balsinl»—Kuster; 31 Aug., J. C. Bogaert Pieters; G. M. E. Duisterhof—Stevens; 1 September, R. Nederpelt—Veenendaal: F. W. Vermunnicht—Komelissen; E. C. J. Wijn stroomSch el li ngerh out. OVERLEDEN: 30 Aug.. A. van der Worp- van de Kamp, 52 j„ Oosterstraat; A. de Vries, 71 j„ Kamperlaan; L. A. van der Weiden, 80 j., Ged Oude Gracht; A Broeders. 75 j., M. v. Heemskerkstraat; 31 Aug., P. M. Oussoren, 15 j.. Kamperlaan. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 2 SEPTEMBER Schotersingel: Openluchtvoorstelling „De Vader des Vaderlands", 8 uur. Bloemendaal: Openluchttheater „Don Quichot op de brui loft van Kamacho". 8 uur. Rembrandt: ..Can loft van Kamacho". 8 u. Rembrandt: „Can "t help singing", alle leeft2, 4.15, 7 en 9.15 j., 2. 4.15, 7 en 9 uur. Luxor: „De zoon van Robin Hood". 14 j.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Zanzibar". 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Schijndode", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „State Fair", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 3 SEPTEMBER. Krelagchuis: Bloemententoonstelling 1124 uur Bloemendaal: Openluchttheater „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho". 8 schikte positie een heel wat manlijker ge luid te horen. Zondert men de pastoor uit, dan mag gezegd worden dat de overige bij rollen naar behoren bezet waren. Waarom Langendijk de befaamde edel man „die zich inbeeldt een dolend ridder te weezen" ten tonele laat verschijnen, wordt geen moment duidelijk, omdat hij aan de handeling part noch deel neemt, zulks in tegenstelling tot het gebeurde in de episode uit de roman, waarop het stuk betrekking heeft. Maar wie Mr. M. C. Wijt als deze bij al zijn onnozelheid toch onaan tastbare dienaar van waarheid en recht tussen de bruiloftsgasten, die hij kwaad willende tovenaars waant, ziet rondgaan met zijn door pertinente overeenkomst met onze gewone voorstelling zo fascinerende gestalte en zijn belachelijke wapenrusting, zal zich om het antwoord op deze vraag niet te lang bekommeren. Uit zijn ogen en uit zijn mond spreekt de bijna goddelijke waanzin van edel en zelfverloochenend fanatisme, dat niet op Langendijk maar op Cervantes terug gaat. Deze creatie van de ridder van de droevige figuur is verre uit gegroeid boven de begrenzingen van het slechts door goede voornemens bezielde dilettantisme. In de schildknaap, zoals die door jhr. dr. V. H. van den Berg werd voorgesteld, bijzonder schrander, sappig van de tong riem gesneden, maar geen echt kind van het volk, kon ik moeilijk geloof hechten. Louis Saalborn heeft de regie gevoerd met een open oog voor de mogelijkheden van deze aan de stoutste verlangens voldoende speelplaats. Deze feestelijke voorstelling werd naar de eisen van de tekst besloten met een kleurige reeks balletten, ingestudeerd door de choreografe Maud Kool, op muziek van Julius Röntgen, uitgevoerd onder leiding van Piet Halsema. De voornaamste motie ven van het stuk waren daarin verwerkt met een pikante mengeling van schilder achtige eenvoud en symboliek. De danseres zelve bracht met een bolero van Mos- kowski nog even in herinnering, dat deze bruiloft verondersteld werd in La Mancha plaats te vinden. DAVID KONING Aibcri handler overleden. Aloert Sand ler, de bekende Engelse violist, is op 42-jarige leeftijd te Londen overleden. Sandler is vooral bekend geworden door zijn optreden voor radio en gramofoon. Met zijn vertolking van populaire selecties schiep hij een aparte stijl, de „Pam Court" stijl. Tot kort voor zijn dood trad hij geregeld op voor de BBC. De schrijver Paul Jarry overleden. Voor enige tijd overleed te Vesinet (Frankrijk' de schrijver Paul Jarry. Jarry verwierf zich grote bekendheid door zijn beschrijvingen van oude Parijse huizen en van oude kaste len van het ile-de France. Zijn „Guirlande de Paris" werd in 1941 door de „Academie des inscriptions et belles lettres" bekroond. Jarry maakte deel uit van de commissie voor het oude Parijs en was lid van tal van weten schappelijke verenigingen. Zijn bibliotheek en archief heeft hij vermaakt aan de histo rische boekerij van de stad Parijs. Stads-Bibliotheek en Leeszaal Een nieuwe catalogus De Stads-Bibliotheek en Openbare Lees zaal te Haarlem bezit in de heer P. V. de Wit een deskundig directeur, die er niet alleen naar streeft om de boekenschat uit te breiden, maar ook om onder de burgerij de belangstelling te vergroten voor deze culturele instellingen. Dit wordt nu weer bij vernieuwing bewezen nu de nieuwe catalogus is verschenen van Nederlandse en in het Nederlands vertaalde letterkunde. Deze onderscheidt zich van andere catalogi omdat achter de roman titels in het kort is aangegeven wat het werk karakteriseert. Men kan dus zien welke boeken spelen in de 17e eeuw, welke in het boerenleven, of het leven en werken van kunstenaars, stu denten, arbeiders, predikanten of pastoors behandelen. Boeken die het socialisme of de zending raken, zijn ook meteen te her kennen. De bedoeling is lezers die zich voor speciale onderwerpen interesseren aan de door hen gewenste lectuur te helpen. Dit is de eerste catalogus die na de be vrijding is uitgegeven. Er komen er nog meer. Met de eerste opvoering van „Don Quichotte'' is gisteren het Bloemendaalse openluchttheater officieel geopend. Een scène van Don Quichotte cn Kamacho met in het midden Sancho Panza. Adviescommissie ivoningvordering na korte discussie herbenoemd Nadat burgemeester Cremers zijn rede ter gelegenheid van het regeringsjubileum van de Koningin in ons blad van gis teren opgenomen Woensdagmiddag voor in stemmig zwart geklede leden had uitgesproken, behandelde de Haarlemse gemeenteraad een korte, vrij onbelangrijke agenda. Er ontstond enige discussie over het voorstel tot herbenoeming van de leden der Adviescommissie voor de woonruimte vordering. De heer Albrecht (Arb.) betreurde het dat, hoewel hij tegen de voorgedragen leden als personen geen bezwaar had, geen overleg met de groepen, die" zij in de Commissie geacht werden te vertegen woordigen, had plaats gehad. Hij meende, dat de betrokenen daardoor minder repre sentatief zouden zijn. De heer Proper (C.P.N.) had gaarne gezien, dat de Commissie verslag over haar werkzaamheden in het afgelopen jaar had uitgebracht en verwonderde zich erover, dat de heer Onkenhout, hoewel deze geen hoofd van het Huisvestingsbureau meer is, weer als secretaris wordt voorgedragen. Wethouder Angenent gaf de heer Albrecht de verzekering, dat men door combinatie ook het arbeiderselement in de Commissie een plaats had gegeven, bij voorbeeld door het opnemen van personen, die tevens de woningbouwverenigingen vertegenwoordigen. Dat- de heer Onken hout weer als secretaris zou optreden, vloeide juist voort uit de ervaring, dat het beter was niet het Hoofd van het Huis vestingsbureau zitting te laten nemen in een commissie, waar de mensen terecht kwamen, die bij dat bureau juist bot heb ben gevangen. Aan een verslag had de wethouder geen behoefte, de activiteit van de Commissie was volgens hem voldoende uitgedrukt in het getal 40. zijnde het aantal vorderingen, dat in het af-elopen jaar gelast was. Nadat uit de raad nog door verscheidene leden opgemerkt was, dat dit getal onmo gelijk de activiteit van de Commissie kan weergeven, omdat 90 der gevallen in der minne wordt geschikt, terwijl men ander zijds maar met een klein deel van het woningprobleem te maken heeft, zegde de heer Angenent toe te zullen overwegen in hoeverre een verslag kan worden verstrekt. De Commissieleden werden met 28 van de 32 stemmen benoemd. Vier leden lever den een blanco biljet in. Om een schutting De schutting tussen de tuin van de pas toor van de St. Liduina kerk en de speel plaats van de St. Petrus Canisiusschool was aanleiding tot nog enig heen en weer gepraat. Het schoolbestuur had 1700,subsidie gevraagd om een muur in plaats van de bouwvallige schutting op te kunnen trek ken, maar B. en W. hadden ontdekt, dat de pastorie en dus ook de omheining er eer der waren dan de school, zodat het Kerk bestuur voor de vernieuwing van de af scheiding moest zorgen. Het schoolbestuur had evenwel ook niet stilgezeten en een aantal documenten ge produceerd, waaruit bleek, dat de schut- Het Herfstprogramma van de Volksuni versiteit voor Haarlem en omstreken, dat zojuist verschenen is, vermeldt weer een keur van belangwekkende cursussen, lezin gen en voordrachten op allerlei gebied. Op het terrein ^van de letterkunde zal mevrouw dra. M. M. Boldingh in vier voor drachten gestalte en werk van Jakob Was- sermann, de profeet van het „Andere Duitsland" behandelen en dr. Garmt Stui veling zal in vijf lezingen een overzicht geven van de-litteratuur der Gouden Eeuw. Op religieus-filosofisch gebied zullen dr. A. Hulsbosch, ds. P. J. Mackaay en dr. J. P. van Praag de huidige situatie en de vooruitzichten respectievelijk van het Ka tholicisme, het Protestantisme en het Hu manisme belichten. De kunst is vertegenwoordigd door le zingen van dr. A. Melchior over de St. Bavo, van H. P. Baard over vier Neder landse musea, van mevrouw Akke de Vries over „De ontwikkeling van het Kunst lied" en van J. Schultink over „De her leving van devdans". Op natuur-historisch gebied vertelt mr. drs. Th. Regout over een expeditie naar de Belgische Congo, prof. dr. M. Minnaert zal in drie lessen het verband tussen de ster renkunde en de mensheid duidelijk maken; Kees Hana zal vier keer vertellen over zijn zwerftochten door de Nederlandse land schappen en dokter W. H. Bierman zal het tenslotte hebben over zijn Vogelwaarnemin gen van de Willem Barendsz af. Haarlem-Noord en Heemstede worden ook dit seizoen niet vergeten. In het zaal tje van de Protestantenbond aan de Ber kenstraat in Noord zal dr. A. Meesters drie biologische films vertonen, verder komt er een filmavond gewijd aan de visserij en de bekende schrijver Jef Last zal in een met lichtbeelden geïllustreerde lezing de bete kenis en de problemen van het oude en moderne China uiteenzetten. In Heemstede wordt het seizoen op I Oc tober in het gebouw van de N.P.B. met een liederenavond Goethe en Shakespeare in het lied" door de sopraan Didi Sanders met Hans Schouwman aan de vleugel geopend. Kees Hana zal hier drie voordrachten hou den over „Van Zuiderzee tot IJsselmeer" en Casper Höweler zet zijn reeks „Het ge nieten van muziek" voort. Bovendien zal dr. J. W. Bos drie lessen in kinderpsychologie geven. De afdeling Taalcursussen omvat dit jaar leergangen in Engels, Deens, Zweedse let terkunde en Esperanto. Deze lessen worden zowel in Haarlem-centrum als in Haarlem- Noord en Overveen gegeven. Stimulans voor jeugdige kunstenaars Wij hebben in April reeds melding ge maakt van de stichting van een „Comité voor Toonkunstenaars", dat in 't aanstaan de seizoen om de drie weken des Zater- Bioscopcn: Middag- en avondvoorstellingen. I dagavonds in de Rcnaissance-zaal van het Frans Halsmuseum aan jonge kunstenaars op het gebied van muziek, voordracht en dans gelegenheid geeft op te treden. Het programma van de Volksuniversiteit wekt tot het volgen van deze concerten, waarvan het eerste op 18 September door Gerard van Blerk, piano en Bouw Lemkes, viool, wordt gegeven, op. Het Rode Kruis-sanatorium te Santpoort Er worden geen nieuwe patiënten meer opgenomen Men weet dat door Gedeputeerde Staten van Noordholland en de directie van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort reeds herhaaldelijk getracht is weer de beschik king te krijgen over het paviljoen waarin het Rode Kruissanatorium voor tubercu loselijders is ondergebracht. In de laatste tijd worden er in het Sana torium geen nieuwe patiënten meer opge nomen. Thans zijn 65 van de 235 bedden onbezet. BANKBILJETTEN-CIRCULATIE. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de bankbiljettencirculatie afgelopen week een nieuw record heeft ge- vestigd. Zij steeg in een week met 67 mil- lioen tot 3077.5 millioen gulden. De Stichting voor Voorfgezet Economisch Onderwijs heeft verslag uitgebracht over de werkzaamheden in het eerste jaar, dat de „Academie" is gaan draaien. Zoals men weet, beoogt deze „Academie" een verdieping te geven van het economisch onderwijs, opdat in de toekomst het bedrijfs leven de beschikking kan hebben over functionarissen, die enerzijds de band met de praktijk niet verloren hebben daarom worden de cursussen uitsluitend 's avonds gegeven doch anderzijds zich door studie een wetenschappelijk gefundeerd inzicht in de algemene economische en maatschappe lijke problemen hebben verworven. De cursus werd op 16 September 1947 met 34 cursisten en drie toehoorders bij speciale vakken begonnen. In de loop van de cursus zijn enige cur sisten afgevallen en bij het einde waren nog 27 cursisten en vijf toehoorders ingeschreven. Zestien cursisten kwamen uit Haarlem, vijf uit Heemstede, vier uit Bloemendaal, een uit Zandvoort en een uit Leiden. In plaats van drs. P. J. van Sloten geeft thans prof. dr. J. L. Mey les in bedrijfs economie. Het bestuur van de Academie maakt met dankbaarheid gewag van de subsidies die de gemeenten Haarlem en Heemstede ver leenden. Een zevental bedrijven bleek bereid de Academie met donaties te steunen: het be stuur betreurt het echter, dat een veel groter aantal niet op de uitnodiging tot de donateurs toe te treden reageerde SCHEEPVAART Boissevain, Mombassa—Tamatavo, 30 Aug. ten anker voor Paul Reunion. Congostroom, 30 Aug. ten anker Lobito van Luandaa Corilla. SingaporeManilla. 30 Aug van Samboe. Groote Beer. AmsterdamJava pass. 30 Aug. Kaap St. Vincent. Stuyvesant. Para mariboAmsterdam 31 Aug. van Panta del Gada naar Plymouth. Waterman, JavaRot terdam pass. 31 Aug. Lissabon. 3 Sept. aan de Hoek van Holland verwacht. Zuiderkruis, 30 Aug. van Batavia naar Rotterdam. Kota Inten, wordt 2 Sept. van Quebec aan cie Hoek van Holland verwacht. Swartenhondt, 30 Aug van Menado naar Makassar. Veendam. 30 Aug. van Rotterdam te New York. Aldabi, RotterdamBuenos Aires 30 Aug. te Santos. Oranjefontein, 31 Aug. van Teneriffe te Kaapstad verwacht. Een begin werd gemaakt met de aanschaf fing van een bibliotheek. De Stichting trad tot het Nederlands Economisch Instituut toe. In een vergadering waar bestuur en rector de curatoren mededeling deden van hun er varingen in het eerste halfjaar van de cursus, werd de goedkeuring van curatoren ver kregen van een bestuursvoorstel tot wijziging der statuten, waarin werd vastgelegd, dat de Stichting niet beoogt het maken van winst en dat de overschotten worden bestemd ter bevordering van de studie der economische wetenschappen. Het bestuur schonk voorts aandacht aan de eisen voor het tentamen boekhouden, dat door die cursisten die niet in bezit zijn van een einddiploma van een HBS-A of een practijk diploma afgelegd moet worden. In overleg-met de heren R. Prosee en drs. H. H. Ensingh werden deze eisen opgesteld en beide heren verklaarden zich bereid zich te belasten met de opleiding voor bedoeld ten tamen. Nog geen beslissing werd genomen over de wijze, waarop de vorderingen dei- cursisten zouden kunnen worden getoetst,, waaraan de behoefte zich bij rector en docen ten had doen gevoelen en waarop door vele cursisten prijs gesteld wordt om te voorko men. dat de eisen van het eindexamen de volledige stof van drie jaar studie zouden omvatten. Waardering. Aan het einde van de cursus organiseerden bestuur en rector besprekingen met de cur sisten en met de docenten, waar in het alge meen veel waardering bleek voor de opzet en de grondgedachten van het onderwijs. De tekortkomingen in de organisatie, waarop in sommige opzichten de vinger werd gelegd, waren in hoofdzaak het gevolg van de „jeugd" der Academie. Rector en docenten geven zich met animo aan hun taak. Naast de mondelinge voor drachten worden schriftelijke syllabi ver strekt, die de studie vei gemakkelijken en bevorderen. Met zorg heeft het bestuur een denkbeeld overwogen, dat door de heer L. M. Smit een cursist, werd geopperd dat beoogt de wer kingssfeer der Stichting uit te breiden tot de opleiding voor functies bij openbare lichamen. De financiële risico's, die dit zou meebrengen, kunnen nu niet aanvaard wor den, wellicht in latere jaren worden ver wezenlijkt. De financiële verantwoording vermeldt een nadelig saldo van f 1118,61. dat echter tot f 1000 gedekt is door de verleende sub sidies van de gemeenten Haarlem en Heemstede. ting toch pas was aangebracht, nadat de school gebouwd was, zodat de kosten wel ten laste der gemeente kwamen. Wethouder Geluk deelde de raad mee, dat het College voor deze argumen tatie was gezwicht en hij stelde voor het besluit tot het verlenen van medewerking aan de gevraagde verbetering te nemen. „Ja, maar dat gaat zo maar niet. Dan krijgen we een toelichting met een ave rechts besluit", wierp de heer Noord- hoff (Arbeid) tegen. En de heren Kloet (V.V.D.) en Pro per (C.P.N.) herinnerden eraan, dat B. en W. zelf in die toelichting hadden ge zegd, dat het wel wat goedkoper kon dan voor die gevraagde 1700, Mejuffrouw Bol si us (K.V.J.) be greep de bedoeling van de wethouder beter met haar verduidelijking: ,,'t Gaat hier om een principe besluit". „Juist", zei de heer Geluk, „veel woorden hadden ongesproken kunnen blijven, straks komen we met een uitvoerings besluit". De heer Noordhoff was niet over tuigd en hield het op een motie uit de raad. „Dat heeft niet de minste zin", greep de burgemeester in, en de heer Proper raapte het ei van Columbus: „In het be sluit kunnen we zeggen, „gehoord de mon delinge toelichting van de wethouder". En zo geschiedde. Hamerpunten Van de 'hamerpunten vermelden we de 2550,die de raad uittrok voor vergoe ding van bezettingsschade aan de bijzon dere scholen aan de Zomervaart en de Lin- schotenstraat, de 1600,voor het maken van een kleedhok op het sportterrein aan de Schalk wij kerw eg, en de 1800,voor het in orde brengen van de tuingrond bij de centrale arbeidsinriehting van Nazorg. Personalia De geloofsbrieven van het in de plaats van wijlen de heer Frenay benoemde lid F. W. Knape werden in orde bevonden. Eervol ontslag werd verleend aan de heer H. L. Prenen, als tijdelijk leraar aan het Gymnasium, aan de heer D. Binkhorst als onderwijzer aan de Buitenrustschool en aan mej. G. B. Fris als onderwijzeres bij het kleuteronderwijs. Aan het Lorentzlyceum werd tot tijde lijk leraar de heer F. van der Meijden be noemd; als onderwijzeres werden aange steld: mej. A. van Deelen aan de Beatrix- school, mej. A. Maazen aan de mr. A. Bruchschool en mej. M. E. Bom aan de Lorentzschool. Aan de Anslijnschool werd de heer C. Sonnevelt als onderwijzer be noemd. BINNENLAND j - Dinsdagmorgen om elf uur is op de spoorbaan DelftSchiedam ter hoogte van Kethel door arbeiders van de dienst van weg en werken het stoffelijk overschot van een ongeveer 45-jarige man gevonden. Hij was gekleed in een bruin pak en moet door de I irein zijn overreden. Er werden geen papie- ren op hem gevonden. Op een feestmaal ter ere van het bestuur van de vereniging NederlandUSSR heeft de heer J. Hoogcarspel verklaard dat waar i kort na de oorlog grote groepen van het Nederlandse volk de Sovjet-Unie vriend- j schappelijk gezind waren, thans onder invloed van de „imperialistische hetze-politiek van Amerika" deze sympathie aanmerkelijk is geluwd. In de Staatscourant van gisteren is op genomen een beschikking tot vrijlating van prijzen voor groentenconserven. HAARLEM EN OMGEVING Ds. D. Broer, legerpredikant te Haarlem ontving beroepen van de Geref. kerken van Haulerwijk (Fr.) en van Heerlen. Ten behoeve van de Sanatoria „Sonne- j vanck" en „Zonnegloren" zal Zaterdag 4 September te Bennebroek een bloempjesdag worden gehouden. De viering van de verjaardag van de I Koningin te Heemstede wij vermelden dit ter verbetering en aanvulling van ons bericht in het vorig nummer begon met een jeugd- appèl waaraan medewerkten de districts-1 band van de N. P. V., onder leiding van hopman L. Bakker, de districtsband der Katholieke Verkenners, onder leiding van vaandrig H. Janus en de R.K. harmonie „St. Michaël". Beide padvinderstamboercorpsen kwamen uit Haarlem en zijn geen Heem-1 steedse corpsen. By het rondjesryden om het plantsoen van het Schoterbosplein verloor gistermid dag een 14-jarige scholier door de grote snel-1 heid de macht over 't stuur en reed tegen een winkelruit groot 3'.-i3 meter. Door de glas scherven werd de jongen aan rechterwang, rechteroor, rechterarm en hals ernstig ge wond. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Woensdagmiddag fietste een twintig jarige Haarlemmer links van de weg op het Zandvoorterpad in Overveen en wilde de Zijlweg oprijden. Er naderde een vrachtauto van de Zijlweg. welke links af ging. Een aan rijding ontstond, waardoor de wielrijder een hersenschudding opliep. Hij is naar het zie kenhuis De Deo overgebracht. „Stuk ijzer" explodeerde Veertien-jarige jongen gedood Gisteravond gebeurde in de eerste Van Swindenstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk. Een jongen van veertien jaar vond gisteren te Zandvoort „een stuk ijzer", dat hij meenam naar zijn zolder kamer. Met een geweldige klap explodeerde daar het voorwerp, dat een projectiel bleek te zijn en de jongen werd gedood. DE STADSBUSLIJNEN DER N. Z. H. De chauffeurs van de N.Z.H. rijden niet te snel. De rijtijden zijn niet te krap. De speling op de eindpunten is voldoende, De diensttijden der chauffeurs liggen beneden het wettelijk toegelaten maximum. Het gedrag van de bestuurders is sedert de opening der eerste buslijnen belangrijk verbeterd. Dit zijn de conclusies, waartoe een rap port aan B. en W. van de Haarlemse politie over de wijze, waarop de laatste autobus lijnen van de N.Z.H. bereden worden, komt. Nu de Wet op het Autovervoer van Per sonen weer in werking is getreden, is de dienstregeling van de Vervoermaatschappij weer afhankelijk van de goedkeuring van het College van B. en W. Voordien was de Rijksverkeersinspectie reeds met deze schema's accoord gegaan. De verkeerspolitie heeft na een diepgaand onderzoek vastgesteld, dat de uitgetrokken rijtijden, evenals de rusttijden op de eind punten in normale omstandigheden vol doende zijn. Alleen bij een groot reizigersaanbod schiet de rusttijd er wel eens bij in, doch de N.Z.H. heeft op 't Stationsplein reserve- personeel bij de hand, dat in zulke gevallen voor een rit of een gedeelte van een rit „inspringt' De wet laat voor chauffeurs een maxi mum-diensttijd van tien uur per dag toe, waarvan vijf uur achtereen zonder rust. De diensten van de N.Z.H.-chauffeurs variëren per dag van zeven tot ruim negen uur. De speling op de eindpunten bedraagt voor de lijnen 3 en 4 zes minuten bij rij tijden van respectievelijk 24 en 29 minuten; op lijn 5 vier minuten op 26 minuten en op lijn 7 drie minuten op 17 minuten. Daarbij moet men rekening houden met de omstandigheid, dat op lijn 3 en 5 con ducteurs dienst doen, zodat het oponthoud bij de haltes niet groot is en de taak van de chauffeurs hierdoor aanmerkelijk wordt verlicht. De politie is voorts van mening, dat er geen enkele reden is, de vastgestelde rij tijden te verlengen. De snelheid in de bin- Jan van Goyenstraat kreeg 1500 voor Putten bijeen De „zomerkermis" van de Jan van Goyen- straatvereniging heeft een batig saldo van f 1500 opgeleverd, dat zal worden besteed voor de bouw van een woning voor een ge troffene in Putten. Niet minder dan 2500 bezoekers aan de fraai versierde straat met haar talrijke attracties hebben dit mogelijk gemaakt. Het bestuur van de Jan van Goyenstraat- vereniging hoopt, dat het restant van het be nodigde bedrag door het kerkconcert, dat op 9 September door Jo Vincent en Annie Woud met George Robert aan het orgel in de Grote Kerk te Haarlem wordt gegeven, bijeenkomt. Deelnemers aan défilé gevraagd Op verzoek van het Centrumcomité „Ko ninginnedag" vestigen wij nog eens de aan dacht van besturen van de Haarlemse ver enigingen en corporaties op het défilé, dat op 6 September voor de burgemeester als vertegenwoordiger van de Kroon wordt gehouden. Door deel te nemen aan dit défilé kun nen de verenigingen uitdrukking geven aan hun vreugde over de troonsbestijging van Koningin Juliana. Opgaven van deelneming bij J. van Maris, Barrevoetestraat 19, Wensing's bu reau, Tempeliersstraat 62 en F. Duyn, Jans- straat 16. nenstad ligt onder de veertig kilometer per uur, het toegelaten maximum. Alleen op lange rechte trajecten, zoals de Rijksstraat weg, de Vlaamseweg en het stille gedeelte van de Leidsevaart wordt dit wel met ten hoogste .tien kilometer per uur overschre den, doch men moet daarbij bedenken, dat c.ok trailers en andere grote vrachtwagens zich met deze snelheid voortbewegen. Tegen te snel rijden vaak voort komende uit de lust der chauffeurs aan de eindpunten een extra shagje te kunnen draaien wordt ook door de N.Z.H. zelf opgetreden, die daartoe controleurs in bur ger laat meerijden. Bovendien kan men veilig aannemen, dat de laalste vonnissen van de kantonrechter, waardoor een onvoorzichtige chauffeur zelfs zijn betrekking is kwijt geraakt, pre ventief hebben gewerkt. Tenslotte stelt het rapport vast, dat het optreden van de bestuurders de laatste maanden zeer is verbeterd. Kanokampioenscliappeii op het Zuider Buiten Spaarne Zondag 12 September zullen op het Zuider Buiten Spaarne nationale kanowedstrijden worden gehouden, waaraan de kampioen schappen voor de lange baan zijn verbonden. De start en de finish zijn op dezelfde plaats, n.l. in de nabijheid van de kanohaven, ter hoogte van de Buitenrustbrug. De wedstrij den worden georganiseerd door de Haarlemse Kanovereniging en de „Trekvogels". Eindstand der Counties De eindstand van de competitie der zeven tien eerste klasse counties in Engeland (die elk 26 wedstrijden gespeeld hebben) is: 1. Glamorganshire met 172 punten, 2. Surrey 168, 3. Middlesex 160. 4. Yorkshire 156. 5. Lancashire 152, 6. Derbyshire 148, 7. War wickshire 132, 8. Gloucestershire 128, 9. Hampshire 120, 10. Worcestershire 104, 11. Leicestershire 96, 12. Somerset 92, 13. Essex 90, 14. Nottinghamshire 82, 15. Kent 76, 10. Sussex 72, 17. Northamptonshire 52. Verleden jaar was Middlesex kampioen, Gloucestershire no. 2, Lancashire no. 3 en Kent no. 4, De kampioen-county van dit jaar was toen negende. Northants was ook toen nummer laatst. Burgerlijke stand van Bloemendaal GÉBOREN: E. A. T. v. BemmelenLud- lage, d.; E. G. MansNederhorst, d.; N. C. v.j HaasterMeskers, d.; J. E. C. GeurtsZwit ser, z,; M. T. PostemaKlok, d.; E. D. Mes kersRuigrok, z. ONDERTROUWD: K. Visee en A. van Dalen; D. de Vries en L. L. v. d. Veen. OVERLEDEN: Wed. G. R. Rijbijns—Leijer- weert, 93 j.; M. Holtzapffel, 70 j. GEHUWD: E. G. Jonker en G. v. Dijk; C. Langerijs en A. G. W, Timmer; G. Spakman en G. J. H. Vos; J. v. d. Raa en J. Aggink; A. E. v. Schie en J. v. Roode; A. F. Valken berg en P. A. Lasschuit; J. de Jonge en H. Bruining. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 351% 353 296 297% Philips 254# 254% A.K.U 164 164# Nederlandse Ford 338 Nederlandse Kabel 289 v. Berkel's Patent 129# 130 Scheepvaart-Unie 182# 181% Holl.-Amerika Lijn 194# Deli Maatschappij 161% 164 H.V.A 268 270% A'dam Rubber 176% 179 Ned. Handel Mij 170% N.-I. Handelsbank 125 Billiton Mij II 396

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6