Haarlems Dagblad Vele kerken zijn verwikkeld in economische onrechtvaardigheid Kabinetsvorming wordt voortgezet ondanks talloze hindernissen Republikeinse premier klaagt over interne politieke chaos Weerbericht 63e Jaargang No. 19031 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel *12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 3 SeptemKer 1913 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107{ Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE HAND IN EIGEN BOEZEM Sectie-rapport van kerken-congres veroordeelt zoivel communisme als kapitalisme Het congres van de Wereldraad der ker ken heeft gisteren de rapporten behandeld van de derde en de vierde sectie, respectie velijk behandelend de onderwerpen „De Kerk en de maatschappelijke wanorde" er „De Kerk en de internationale wanorde". „De wereld van vandaag", aldus het eer ste rapport, „ondervindt een sociale crisis van ongekende afmetingen. De diepste wortel van deze verwarring is de weige ring van de mens in te zien, dat zijn ver antwoordelijkheid tot God boven zijn trouw aan een aardse gemeenschap staat en ook boven gehoorzaamheid aan welke wereldse macht dan ook. De mens is geschapen als vrij wezen, verantwoordelijk aan God en zijn natuur. Elke neiging van staat of maatschappij hem de mogelijkheid te ontnemen volgens deze verantwoordelijkheid te handelen is een loochening van Gods intentie met de mens". Het comité veroordeelt daarom: Elke poging tot beperking van de vrij heid der Kerk om Gods getuigenis uit te dragen en elke poging de vrijheid van de mens aan te tasten om God te gehoorza men en te handelen naar zijn geweten. Elk verbod aan de mens deel te nemen aan het opbouwen van de maatschappij, want dit is een plicht, inhaerent aan zijn verantwoordelijkheid jegens zijn naaste. Elke poging de mens te verhinderen de waarheid te vernemen en haar te versprei den. Oordeel over communisme. De Christenen behoren zich af te vragen waarom het communisme in zijn moderne totalitaire vorm de grote massa overal ter wereld zo aanlokt. Zij moeten het werk van God herkennen in de beweging der massa's tegen het onrecht, waardoor het communisme veel van zijn kracht heeft gekregen. De Christenen moeten zich rea liseren, dat voor velen het communisme schijnt in te staan voor de gelijkheid der Nationaal huldeblijk aangeboden Rijtoer door de Kroningsstad De Koningin heeft gisteren een rijtoer gemaakt door de Indische buurt in Amster dam en zij is er even geestdriftig ontvan gen als in de Jordaan eergisteren. Van te voren had zij een bezoek gebracht aan de onderzeeër „Zwaardvis". Prinses Juliana en Prins Bernard hebben gisteravond een bezoek gebracht aan de première van „1948 Anno Christi", het zinnespel van A. Defresne. Koningin Wilhelmina heeft gistermorgen ten paleize ontvangen de vice-voorzitter van de Raad van State, mr. F. Beelaerts van 'Blokland, burgemeester d'Ailly, bur gemeester P. J. Oud, van Rotterdam; bur gemeester Visser, van 's-Gravenhage; de Commissarissen der Koningin in de pro vincies Friesland en Limburg^ mr. H. P. Linthorst Homan en mr. dr. F.'J. M. A. H. Houben, mej. A. C. Schippers, vertegen woordigster van de Unie Vrouwelijke Vrij willigers; dr. A. J. M. van Dal, secretaris van het comité „Nationaal Huldeblijk"; de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, dr. C. Prinsen en de heer P. Besanger, directeur van het Bureau Nationaal Huldeblijk, die Hare Majesteit een kunstig gecalligrafeerde oor konde aanboden, bevattende de mededeling van de vorming van het comité. Burgemees ter A. J. d'Ailly hield bij de overhandiging een toespraak, waarin hij Hare Majesteit mededeelde hoe uit alle lagen der bevol king kleine en grote giften waren en wor den bijeengebracht, zodat hier van een waarlijk nationaal huldeblijk kan worden gesproken. De Koningin verzocht burgemeester d'Ailly haar dank aan allen, die bijdragen hebben geleverd, te willen overbrengen. Zij zeide het bijzonder op prijs te stellen en er zeer door te zijn getroffen, dat inder daad door Nederlanders van alle gezindten en afkomst bijdragen zijn geleverd voor de belangrijke bestemming van dit fonds en zij sprak de hoop uit, dat het Nationaal Huldeblijk zowel in Nederland als in de Overzeese gebieden zal mogen bijdragen tot een verbetering van de gezondheids toestand. Sport-fantasia. Naar wij vernemen zullen H. M. Koningin Juliana en Prins Bernliard het Stadionspel „Sportfantasia" op 4 September bijwonen. Nederlandse vrouwen huldigen oude en nieuwe vorstin Op het Binnenhof in Den Haag hebben gisteren vrouwen uit alle delen van Ne derland een warme huldiging georgani seerd van H. M. de Koningin en Prinses Juliana, een huldiging die door de Prinses persoonlijk in ontvangst werd genomen. Eerst defileerden vrouwen in alle moge lijke klederdrachten voor de Prinses. Daarna werd er gezongen en met vendels gezwaaid en nadat Rotterdamse meisjes een serie volksdansen hadden gedemon streerd. kwam een einde aan de huldiging met het Wilhelmus. Twee vliegtuigen vermist De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena maakte gisteren bekend, dat een DC-3 passagiersvliegtuig met dertien in zittenden in de Belgische Congo wordt vermist. Het toestel was op een normale vlucht van Costermansville naar Elizabethville. Drie andere Sabena-toestellen zoeken het gehele gebied af waarin het toestel verloren kan zijn gegaan. Een Australische DC-3 met tien passa giers en een bemanning van drie koppen is op weg van Brisbane naar Sydney zoek geraakt. Verondersteld wordt dat het toe stel in de buurt van Sydney tijdens een zware storm is n~c. Oc_tort. (United Press). mensen en de universele broederschap waarvoor zij onder invloed van het Chris tendom reeds bereid waren. Allen moeten begrijpen, dat de proclamatie van rassen- gelijkheid van de communisten de volke ren van Azië en Afrika sterk aantrekt. Het is een grote menselijke tragedie, dat zoveel van wat goed is in de motieven en aspira ties van vele communisten, veranderd is in een kracht, die nieuwe vormen van onrecht en onderdrukking met zich meebrengt. De Christenen aldus het rapport moeten erkennen, dat vele kerken verwikkeld zijn in vormen van economische onrechtvaar digheid en rassendiscriminatie. En over kapitalisme. De Kerk moet ook duidelijk stellen, dat er conflicten zijn tussen Christendom en kapitalisme. De ontwikkeling van het ka pitalisme is van land tot land anders en dikwijls is de uitbuiting der arbeiders die karakteristiek was voor het vroegere ka pitalisme, verbeterd door de invloed van vakverenigingen en sociale wetgeving. Het kapitalisme evenwel aldus het rapport vertoont de neiging de menselijke be hoefte ondergeschikt te maken aan de economische voordelen van hen, die de meeste macht hebben in de economische instellingen. Voorts heeft het kapitalisme de neiging ernstige ongelijkheden te ver oorzaken. Het kapitalisme heeft een prac- tische vorm van materialisme in de weste lijke landen ontwikkeld, ondanks zijn Christelijke achtergrond, omdat het de grootste nadruk legde op het succes bij geld verdienen. Bovendien heeft het de in woners van de kapitalistische landen aan een lot onderworpen, dat de vorm kon aan nemen van zulke sociale catastrophen als massa-werkloosheid. 1 Tenslotte voegde de assemblée aan het rapport een passage toe, waarin gezegd wordt dat Christelijke politieke partijen over het algemeen riskante ondernemingen zijn. Ten eerste omdat de Kerk niet geïden tificeerd mag worden met enige politieke partij en ten tweede omdat zij Christenen zouden kunnen beletten toe te treden tot andere partijen die de „zuurdesem des ge- loofs" nodig hebben. Bovendien vertonen zij de neiging hun politieke tegenstanders ook als tegenstanders van het Christendom te zien. Het rapport van sectie 3 zal hoogstwaar schijnlijk worden goedgekeurd. Geen overeenstemming. In het rapport over „De Kerk en de in ternationale wanorde" wordt gezegd dat de hoop op blijvende vrede vernietigd is. Over het voornaamste probleem kan oorlog gerechtvaardigd zijn? kon men niet tot overeenstemming komen. Tenslotte werden de volgende punten vastgesteld: Er zijn mensen, die menen, dat hoewel het oorlog voeren in bepaalde omstandig heden een Christelijke plicht kan zijn, de moderne oorlog, met zijn massavernieti ging, nooit rechtvaardig kan zijn. Bij afwezigheid van onpartijdige boven- statelijke instellingen wordt door sommi gen aangenomen, dat militaire actie de hoogste sanctie van de wet is en dat de burgers duidelijk ter kennis moet worden gebracht, dat het hun plicht is deze wet, indien nodig, met geweld te verdedigen. Anderen zijn tegen elke militaire dienst, de overtuiging, dat een absoluut getui genis tegen de oorlog en voor de vrede Gods wil is en zij verlangen, dat de Kerk zich in deze zin uitspreekt. ,De onmiddellijke bedreiging van de vrede", aldus het rapport, „is het gevolg van de verdeling van de wereld in blocks die met wederzijds wantrouwen tegenover elkander staan. De dreiging is des te groter omdat nationale spanningen zich mengen met de spanningen van economische en politieke systemen". Oma redt kleinzoon De driejarige zoon van een spoorweg beambte te Vroomshoop heeft zijn leven te danken aan zijn tachtigjarige oma. De jongen raakte bij het spelen in het nabij gelegen diepe kanaal. Zijn oma zag hem verdwijnen en begaf zich onvervaard te water. Ze kon hem boven houden, doch miste de kracht om zichzelf en de kleine op het droge te helpen. Voorbijgangers schoten toe en wisten grootmoeder en kleinkind op de kant te trekken. Prinses Juliana en Prins Bernhard woonden gisteravond de eerste voorstelling bij in de Amsterdamse Stadsschouwburg van „1948 anno Christi" door A. Defresne, geschreven naar aanleiding van het Regeringsjubileum, De hoge gasten in de loge tijdens het zingen van het Wilhelmus. Schuman zet de tanden op elkaar Robert Schuman heeft bekend gemaakt dat hij zal voortgaan met de samenstelling ener regering, ondanks het feit dat de so cialisten niet meedoen. Hij heeft het voor nemen te kennen gegeven reeds vandaag met zijn ministerslijst te komen, doch in tussen zijn er talloze hindernissen gerezen. Vooral de bezetting van de post Binnen landse Zaken blijkt onaantrekkelijk voor alle partijen die nog in aanmerking komen. De onderhandelingen, die Schuman Woensdag opende, en die gisteren de ge hele dag duurden, schenen vanmorgen vroeg tot een succesvol einde te komen. Onder de functies, die voorshands werden aangeboden en aanvaard, bevond zich die van minister van Binnenlandse Zaken voor Frangois Mitterand van de democratische en socialistische verzetsunie. Mitterand be kleedde in de vorige regering van André Marie de functie van minister van Voor lichting. In een bijeenkomst van zijn frac tie weigerde deze zijn benoeming goed te keuren. Mitterand deelde dit Schuman mede en zeide, zich aan de uitspraak van zijn fractie te moeten houden. Schuman drong er echter op aan, op deze beslissing „De republiek zij geen onderwerp van internationaal politiek conflict" Volgens het republikeins nieuwsagent schap „Antara" heeft de republikeinse pre mier, Mohammed Hatta, Donderdag voor het..werkcomité van het K.Ni.P. (republi keinse parlement) een verklaring afgelegd, waarin hij een beroep deed op de leden om de regering te steunen in haar standpunt, dat er momenteel geen behoefte aanwezig is voor kabinetshervorming en dat 't huidige kabinet moet aan blijven tot de komende algemene verkiezingen. Hatta verklaarde, dat het kabinet de laatste zeven maanden door verschillende psychologische factoren belemmerd is in de uitvoering van het nationalisatie- en opbouwprogramma. Ten aanzien van de buitenlandse politiek gaf Hatta als standpunt van de regering, dat de republiek geen onderwerp mag zijn van een internationaal politiek conflict. Zij dient vastbesloten te zijn en is gerechtigd te vechten voor de verwezenlijking van haar eigen ideaal: Onafhankelijkheid van geheel Indonesië. Hatta sprak anderhalf uur in een geheel gevulde conferentiezaal, die door een sterke politiemacht werd be waakt. Na de speech van Hatta werd de zitting tot Maandag verdaagd; dan zal over de vei klaring van Hatta gedebatteerd wor den. Ten aanzien van de onderhandelingen met Nederland verwees Hatta naar de ver klaring, die Mohammed Roem voor het parlement heeft afgelegd en naar de ver klaring van Soekarno op de derde verjaar dag van de republiek. „Geen kleinigheid". Over het incident aan Pegansaan-Oost te Batavia zeide Hatta: „Wij krijgen de in druk, dat de Nederlanders opzettelijk trach- Harry Hopkins: „Wij waren er zeker van op Stalin te kunnen rekenen" Harry Hopkins, eerste adviseur van wij len president Roosevelt, vermeldt in zijn mémoires, die in Collier's Magazine ver schenen, dat Roosevelt „opgetogen" was na de bijeenkomst in 1945 van de grote drie te Jalta en er vast van overtuigd was, dat.Stalin in de na-oorlogse periode schap pelijk, redelijk en begrijpend zou blijken te zijn". Hopkins schreef, dat „de Russen bewe zen, dat zij redelijk konden zijn en vooruit konden zien. De president noch een van ons twijfelden er ook maar een ogenblik aan, of wij met hen wel zouden kunnen leven en op vreedzame wijze samenwer ken" Hopkins voegde er aan toe: „Ik geloof, dat wij allen in gedachten het voorbehoud maakten, dat wij niet konden zeggen, wat er zou geschieden als er iets met Stalin zou gebeuren. Wij waren er zeker van op hem te kunnen rekenen, doch niet zo zeker van wat of wie zich achter hem daar in het Kremlin zou kunnen verschuilen". In het Krelagehuis zal de stand op de bloemententoonstelling „De Kennemer Gaarde"} voorstellende „Moed, Kracht, Beleid, Trouw in Vijf tig jarengrote aandacht trekken. Duizenden dahlia's zijn voor het opmaken van dit fraaie bloemstuk gebruikt. ten de politieke onderhandelingen te dwars bomen, omdat zij zeiven reeds buiten de republiek om een plan voor de instelling van een interimbestuur hebben ontworpen. Het incident kan niet als een kleinigheid beschouwd worden, omdat de bezetting van het pand „Pegansaan-Oost 56" niet slechts een schending van de immuniteit betekent, doch ook een inbreuk op iets, dat voor de Oosterlingen heilig is. In dit pand vond de onafhankelijkheidsverklaring plaats en het was de eerste officiële residentie van de president. Hatta zeide, dat de Nederlanders hiermede hebben getoond, dat zij hun „rïjksverband"-idealen weer hebben op gevat. Sprekende over de huidige pre-federale regering wees Hatta erop, dat deze moge lijk door de Nederlanders zal worden ge bruikt om de „Indonesische republiek te vermorzelen"en voegde hieraan toe: „onze broeders in de Malino-gebieden en de an dere bezette gebieden zullen ertoe gebracht worden de Nederlandse wil aan de repu bliek op te dringen. De Nederlanders voe ren een verdeel en heers-politiek in optima forma", Hatta merkte voorts op, dat „de sterke positie van de republiek in het buitenland ondermijnd wordt door de interne chaos, welke veroorzaakt wordt door toenemende controversen op»po litiek gebied." Tot hen, die-thans overlopen tot het communisme, zeide Hatta, dat in het huidige stadium de Indonesische vrij heidsstrijd dient te worden verwezen lijkt van nationalistisch standpunt uit, hoewel de structuur van de gemeen schap dient te worden opgebouwd vol gens socialistische richtlijnen. Ten aanzien van de elementen, die zich te buiten gaan aan wetteloosheid, ver klaarde Hatta, dat de democratie aan kin derziekten lijdt. Zolang de kinderziekten duren zal de regering geduldig zijn, of schoon haar houding hierdoor zwak schijnt. Indien zich echter uitwassen voordoen, zoals anarchie, intimidatie en bedreiging van de openbare veiligheid, zal de regering streng optreden en corrigeren met ijzeren hand. Arabieren en Joden zijn het eens Over wapenstilstand in Jeruzalem Door de- bemiddeling van vertegen woordigers der UNO zijn Arabieren en Joden het eens geworden over een uiteindelijk staakt-het-vuren te Jeru zalem, aldus is officieel bekend ge maakt. Dezelfde vertegenwoordigers zullen over een uitbreiding van de neutrale zóne in het gebied van Jeruzalem onderhandelen. Enkele uren, nadat uit Amman bericht ontvangen was, dat Arabieren en Joden het tenslotte eens waren geworden over een wapenstilstand in Jeruzalem, berichtte het hoofdkwartier van het Syrische leger in Damascus, dat de strijd aan het Noordelijke front van Palestina was opgelaaid. De Jood se troepen zouden zware verliezen geleden hebben toen zij een tegenaanval onder namen. De Arabieren zouden gisteren de Joden verdreven hebben uit stellingen, van waaruit zij poogden de verbindingen tus sen de troepen van het Arabische „bevrij dingsleger" en de Libanon af te snijden. Verwacht wordt, dat waarnemers der UNO vandaag het strijdgebied bereiken. Syrië en de Libanon zijn bezig met het opstellen van een gemeenschappelijk protest aan graaf Bernadotte, die vandaag uit Zweden op Rhodos terug verwacht wordt. De politieke commissie van de Arabische Liga zal Maandag volgens de Syrische pre mier, Mardam Bey, „de belangrijkste ver gadering tot dusverre" in Alexandrië be leggen. Besproken zou worden de coördina tie van de politiek der verschillende Ara bische landen. Bijzondere zitting van de Haarlemse rechtbank Ter gelegenheid van de troonwisseling houdt de Haarlemse rechtbank Dinsdag morgen om elf uur een bijzondere zitting. De president, mr. A.M. van Tuyll van Serooskerken, zal een rede uitspreken. terug te komen en tenslotte werd besloten, dat de fractie van Mitterand later op de dag weer bijeen zou komen om nogmaals een besluit te nemen. De portefeuille van Binnenlandse Zaken in het kabinet van Schuman wordt door parlementaire waarnemers als een weinig benijdenswaardige beschouwd. De toekom stige minister van Binnenlandse Zaken zou een politiek moeten voeren, die hem persoonlijk zowel als zijn partij onpopulair zou maken. De Franse onafhankelijke republikeinse partij heeft gisteren een resolutie inge diend strekkende tot het ontbinden van de Franse Nationale Vergadering. Terzelfder tijd nam de uiterst rechtse partij van de vrijheid een soortgelijke re solutie aan. Ofschoon beide partijen te zamen, slechts kunnen rekenen op de steun van 62 stemmen in de Assemblée en dus de resolutie weinig kans heeft te worden aangenomen, tekent deze gebeurtenis toch de verschuivingen die plaats hebben in de Nationale Vergadering zelf, (United Press). In de wandelgangen van de Assemblée, aldus Reuter, spreekt men steeds meer over de noodzakelijkheid van ontbinding van de Assemblée en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Onze correspondent in Parijs meldt tele fonisch: Ter kenschetsing van het karakter der regering, die elk ogenblik door Schu man kan worden gepresenteerd, kan het best de naam: „Liquidatiekabinet" worden gebruikt. Men is namelijk algemeen van oordeel, dat deze regering, die de oppositie van socialisten, communisten en Gaullisten tegenover zich zal vinden, de inleiding vormt van Kamerontbinding en verkiezin gen, waardoor de weg voor De Gaulle zal worden vrijgemaakt. Naar verluidt bereidt Schuman een wetsvoorstel voor dat de parlementaire „harakiri" zelfohtbinding der Kamer vergemakkelijken zal. De mening dat Frankrijk voor een ingrijpende politieke beslissing staat, groeit snel en de overtuiging dat De Gaulle voor de sprong gereed staat, evenzeer. Zonder dat de andere bezoekers haar opmerkten, heeft Prinses Margriet Donder dagmiddag in gezelschap van een hofdame een bezoek aan Artis gebracht. Het prin sesje had vooral veel pret met de koddige geitjes. Zuid-Sumatra wordt spoedig een „Negara" De adviesraad van Zuid-Sumatra heeft op 17 Augustus met grote meerderheid een resolutie aangenomen, waarin de wens geuit werd te geraken tot de Negara Soe- matera Selatan (Zuid-Sumatra). Verder werd verzocht in afwachting daarvan het gebied reeds op democratische wijze als zelfstandige staatkundige eenheid met de status van een Negara in te richten en de adviesraad te erkennen als de voorlopige volksvertegenwoordiging. Bij gouverne- ments-besluit van 30 Augustus zijn deze in de resolutie vervatte wensen vervuld, waarbij het de bijzondere taak der volks vertegenwoordiging zal zijn in overleg met de regeringscommissaris voor bestuursaan gelegenheden voor Zuid-Sumatra zo spoe dig mogelijk de staatkundige regeling te verwezenlijken en zich uit te spreken over de verhouding van de Negara tot de ko mende verenigde staten van Indonesië en het Koninkrijk. Ook Indonesië krijgt Marshall-hulp „Indonesië zal met Nederland delen in de dollarhulp, die in het kader van het Marshallplan aan zestien landen in West- Europa wordt verstrekt", aldus een mede deling van het Nederlands-Indische depar tement van Economische Zaken en Visserij. „De motivering van de financiële hulp aan Indonesië is enerzijds, dat door het op de been brengen van het economische appa raat in Indonesië Nederland als Marshall- land wordt geholpen, anderzijds, dat door deze rehabilitatie de internationale grond- stoffenvoorziening belangrijk verruimd kan worden. Voor het tweede, derde en vierde kwartaal van dit jaar is een totaal bedrag van enkele millioenen dollars voor Indonesië gereserveerd, voor driekwart bestaande uit zogenaamde „grants" en voor de rest uit leningen. Eire wil los Naar een correspondent van Reuter meent te weten, zal de regering van Eire binnenkort aan de Dail (parlement) een wetsontwerp voorleggen, dat indien het wordt aangenomen, de laatste politieke schakel tussen Eire en het Britse gemene best zal verbreken. Het wetsontwerp stelt voor de intrekking van de wet van 1936 die behelst, dat zo lang als Eire is verbon den met Australië, Canada, Groot-Brittan- nië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika, de Engelse koning door deze landen wordt erkend in zoverre het betreft de benoe ming van diplomatieke en consulaire ver tegenwoordigers en het sluiten van inter nationale overeenkomsten. Het woord is aan. Vauvenargues: Als een gedachte te zwak is om een voudig te worden uitgedrukt is dat een tekendat men haar moet ver werpen. De Koningin dankt Amsterdamse bevolking Koningin Wilhelmina hoeft heden aan de burgemeester van Amsterdam een brief doen toekomen, van de volgende inhoud: Mijnheer dc Burgemeester, Nu ik mijn gouden jubileum en de laatste dagen mijner regering in dé hoofdstad des rijks heb doorgebracht, gevoel ik mij gedrongen dc gehele bevolking van Amsterdam te danken voor de overstelpende hartelijkheid die mij allerwoge is betoond. Ik breng mijn bijzondere dank aan het comité „Kroningsstad" met allen die tot de herdenkingsfeesten hebben mee gewerkt, voor het. grootse dat zij hebben tot stand gebracht en dat door mij zozeer is ge waardeerd. (w.g.) Wilhelmina. Prinses Margaret Rose komt Zondag aan De Britse speciale missie, die de inhul diging van Prinses Juliana zal bijwonen,, zal aanstaande Zondag 5 September om ongeveer half vijf des middags op Schiphol aankomen. H.K.H. Prinses Margaret Rose en de beide andere leden van de speciale missie van de Koning van Engeland, de Graaf van Halifax en de Hertog van Beau fort zullen zich na aankomst ogenblikke lijk naar het Amstelhótel begeven. Prinses Margaret en de andere leden der missie zullen op Dinsdag 7 September aan de lunch de gast zijn van de Canadese ambassadeur en op Woensdag 8 September van de Britse ambassadeur. De Graaf van Athlone en zijn gemalin, Prinses Alice nicht van H. M. de Ko ningin zullen de plechtigheden als per soonlijke gasten van Prinses Juliana bij wonen. Onderweg:. Prinses Margaret Rose is gisteravond uit het kasteel Balmoral in Schotland, waar zij verblijf hield, vertrokken. De prinses, die vergezeld was door haar peVsoonlijke ka menierster, reisde per auto naar Aberdeen. Vandaar ging zij met een speciale slaap wagen, die aan de expressetrein naar Lon den was gekoppeld, naar de Britse hoofd stad. Gemeenteraadsverkiezingen in Spanje Het Spaanse kabinet heeft medegedeeld, dat in November voor het eerst sinds 17 jaar gemeenteraadsverkiezingen zullen worden gehouden. De burgemeester zal door de minister van Buitenlandse Zaken of door de burger lijke gouverneur van de provincie benoemd worden. De gemeenteraadsleden zullen in drie gedeelten worden gekozen. Een derde zal door de gezinshoofden en een derde zal door de officiële syndicale Phalangisten-organisaties worden gekozen. De aldus aangewezenen zullen de over blijvende groep kiezen van de lijst van „leidende personen op het gebied van zaken en cultuur", die wordt opgesteld door de burgerlijke gouverneurs die door de rege ring zijn benoemd. De gemeenteraadsver kiezingen op 12 April 1931 werden gevolgd door de val van de monarchie. Bloemendaalse Raadszitting In het Openlucht-theater Morgen, Zaterdagmiddag om drie uur, zal de Bloemendaalse gemeenteraad in het Openlucht-theater vergaderen. Deze zitting zal gewijd zijn aan het regeringsjubileum. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex en de fractieleiders uit de Raad zullen het woord voeren. Het ongewone, maar aantrekkelijke be sluit om een officiële gemeenteraads-zitting in zulke omgeving te houden is geïnspi reerd door de gedachte, er het contact tussen de bevolking' en haar gemeente bestuur mee te versterken. Dat is een goede democratische gedachte en wij hopen dat zij de weerklank zal vinden, die zij ver dient: dat dus velen naar het Openlucht theater zullen trekken om de raadszitting bij te wonen. Hun zal geen entrée worden gevraagd. De toegang is vrij, evenals op de publieke tribune in iedere raadszaal. Zij zullen hier de grootste publieke tribune vinden, die een gemeenteraad in de moderne democratie ooit ter beschikking heeft kunnen stellen. En de schoonste wedijveren met de schoonheid van Gods vrije natuur, zoals die zich hier toont? Dit vergaderen in de open lucht heeft meer bijzondere betekenis. Het is als of de gemeenteraad tot zichzelf en tot de bevol king wil zeggen: laat ons onze taak ruim blijven zien, laat ons niet in ons uitzicht beperkt worden. Dat heeft Bloemendaal met de stichting van dit openlucht-theater, in een tijd waarin zulk een onderneming nauwelijks uitvoerbaar scheen, wel bewezen. En het is in deze tijd extra nodig, dat het contact van de bevolking met haar open bare bestuurslichamen wordt bevorderd. Niet alleen in de gemeente Bloemendaal, maar overal. Dat men het in deze gemeente nastreeft toont helder inzicht in de tijd, waarin wij leven. Wij wekken de Bloemen dalers en andere belangstellenden op om Zaterdagmiddag getuigen te zijn van de hulde die hun gemeentebestuur aan de Koningin en het Huis van Oranje zal brengen. KOEL WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, In de kuststreken krachtige wind aanvankelijk tussen Zuid en West, later draaiend naar Noord-Wes telijke richtingen. Koel weer. 4 September: Zon op 5.56 uur. onder 19.21 uur Maan op 6.56 uur. onder 20.04 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1