Haarlem vierde inhuldigingsdag Voor vrachten groot en klein moetubijTEMPOzijn DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Enkele afdelingen van het ïïaarlems Comité voor nationale feesten hadden hoogte punten van haar programma's bewaard voor 6 September. Zo waren Maandagavond velen in de Haarlemmerhout bijeen, waar de Rhapsodie in oranje, rood, wit en blauw gegeven werd. In het. Oostelijk deel was des middags een aardige symbolische optocht te zien, waaraan alle scholen medewerkten en des avonds zijn daar de feestelijkheden besloten met een vuurwerk. In het centrum. Des morgens trokken enkele muziek corpsen in het centrum der stad er op uit. Daarna werd het wat rustiger, doch toen de Haarlemse Politiemuziekvpreniging om elf uur op de Grote Markt concerteerde, waren daar velen bijeen. Toen velen des middags een wandeling naar het centrum maakten, waren zij ge tuigen van de hulde, welke besturen van verenigingen aan Koningin Juliana wilden brengen door te défileren langs het bordes van het stadhuis, waar de burgemeester en enkele wethouders hadden plaats geno men. Verscheidene verenigingen hadden vaandels meegenomen. Brandweerdemonstratie aan de Zaanenlaan. De Haarlemse brandweer treedt op, als er wat ernstigs aan de hand is. Past dan een demonstratie in het kader van feeste lijkheden? Misschien niet geheel, maar de brandweer heeft de gelegenheid gehad te tonen, dat zij paraat is in geval van nood. Enkele duizenden hadden zich op de Zaanen laan nabij het Marnixplein verzameld, waar de brandweer, onder leiding van de heer P. N. van Boekhoven, demonstraties gaf. Daar waren enkele huisjes opgesteld, welke in brand werd gestoken en door de brand weerlieden geblust werden. Het publiek zag eerst, hoe de Schotenaren in 1898 te werk gingen, als er een huis in brand stond. Beter waren de brandweer lieden uitgerust in 1925, al was de alarme ring nog primitief. Na de annexatie ver scheen de motorspuit uit Haarlem ter plaatse. Tenslotte kreeg het publiek een indruk van de tegenwoordige outillage. Een ladder bereikt spoedig een hoogte van meer dan 20 meter, in korte tijd zijn slan gen uitgelegd en dê miststraal blust spoedig het vuur. Haarlem-West. Op het Theemsplein in Haarlem-West was een alleraardigste kinderoptocht te zien. Praalwagens, versierde fietsen, en met de nationale kleuren getooide kinderen waren een lust voor het oog en de hele buurt was uitgelopen om dit vrolijk schouwspel te bekijken. Na de optocht wa ren er volksdansen en het feest werd be sloten met een wedstrijd voor kinderbal lons, waarbij welgeteld zeshonderd van deze kleurige dingen het luchtruim kozen. De bezadigde rust van een zomerse na middag in den Hout werd op duidelijke, maar daarom niet minder genoeglijke wijze verstoord door de luidsprekerklanken die het variété-programma dat daar midden tussen de bomen was geënsceneerd, bege leidden. Acrobaten deden wonderlijke even wichtskunstjes op een fiets die voor de variatie een meter of wat boven de begane grond op twee kleine platformpjes was op gesteld, een danspaar zorgde voor de élé- gance en een zangeres leverde zelfs een Zwitsers element door haar gejodel tussen de bomen te laten schallen. Haarlem-Oost. De afdeling Oost is in de afgelopen week goed voor de dag gekomen. Dat is te be grijpen, omdat de vereniging in deze om geving in 1909 bij de geboorte van Koningin Juliana opgericht is en het bestuur altijd veel aandacht heeft besteed aan de viering van Haar verjaardag. De kinderen namen vooral aan de viering deel. Aardig was de gedachte, om een bloemenhulde te brengen, waarvoor 2500 leerlingen van de lagere en kleuterscholen Zaterdagmiddag bij het mo nument aan het Nagtzaamplein bijeen kwa men. Eén van de hoogtepunten van deze feest dag was de optocht van de scholen uit Haarlem-Oost. Wat hier door leerlingen en onderwijzers was bereikt soms met zeer beperkte middelen grensde aan het on gelooflijke. Goede smaak en originaliteit v/aren de hoofdkenmerken en het was niet te verwonderen dat er duizenden op de been waren om hun ogen uit te kijken naar deze stoet. Het zou te ver voeren om alle onderdelen te beschrijven en niet eerlijk te zijn om er een paar uit te pikken, aange zien school voor school er in geslaagd was er iets voortreffelijks van te maken. Wan neer we een uitzondering maken is dat voor de Aeneas Mackay-scbool, omdat deze niet in het programma stond. Het was een kleu rig saluut van Haarlem-Oost aan het Vor stenhuis. Met een vuurwerk, ontstoken op het speelterrein aan de Zomervaart zijn de feestelijkheden, niet alleen van dit kwar tier, maar ook van de gehele stad besloten. Duizenden konden op de Gouwwetering- kade. Zomervaart en Zomerkade een goede plaats vinden. Vele vuurpijlen gingen de lucht in en prachtige stukken, zoals de teel- graaf, waterval en molens trokken de aan dacht. Aan het slot was een gouden kroon te zien en daaronder verscheen de letter J. Dansen op het water Folklore uit Orange „Totter dantze is meer van doen dan het draeghen van roo schoen" leert ons een oud gezegde. Hoe waar deze uitspraak nog altijd is, heeft een welwillende,dans groep uit Orange de kleine stad in het Zuiden van Frankrijk waar het stamslot van ons vorstenhuis staat onder vooral des avonds zeer grote belangstelling laten zien in het drijvende theater in de Scho- I tersingel. Want dit optreden boeide toch wel in de allereerste plaats door een nau welijks geschonden overlevering der van eeuwen her stammende nationale zelfbe wustheid. De meeste van de vertoonde karakteristieke folkloristische spelen wor den in de Provence nog heden ten dage bij feestelijke gelegenheden algemeen en in het openbaar beoefend. De verschijning der vrouwen in hun tot de grond reikende kleedij kenmerkte zich door een bijna hoofse ingetogenheid en langzame gratie. Opvallend was het zeld zaam voorkomen van paardansen. De kleine bogen, waar hun reien zich onder door moesten slingeren, waren bij gebreke van wijngaardranken versierd met groene takken en oranje bloesem. De mannen in hun witte broeken met zwarte gordel ver rasten door de fraai gestyleerde en fiere lichtvoetigheid waarmede zij de matrozen dansen uit het warme stroomgebied van de Rhone interpreteerden. In het bijzonder de spectaculaire solo-variaties van de „moniteur" of leraar oogstten langdurige bewondering. De begeleiding werd verzorgd op tam- bourins en gaboulets, dat zijn hoge trom mels en kleine fluiten. Maandagmiddag be vonden zich de burgemeester en enkele andere autoriteiten onder de toeschouwers. Dansgroep Tilly Sylon In een ander deel van de Schotersingel dit zou een -toneelaanwijzing van Shakespeare kunnen zijn dreef een plankier op het zwarte water, dat het ge zelschap van Tilly Sylon tot dansvloer diende. Een speciaal door Marinus Adam op muziek gezet jubileumspel vormde daar Zaterdagavond het zwaartepunt van een programma, dat overigéns vrijwel geheel, uit bekende nummers bestond. De ontwerpen van Tilly Sylon zijn ge schreven in een voor de executanten geen onoverkomelijke moeilijkheden inhoudende hyper-vereenvoudigde spelling, waarmede een eenvoudig thema zonder veel variaties ontwikkeld kan worden. Begunstigd door het stemmingsvolle natuurlijke décor tekenden haar figuren zich dientengevolge af als soms wel gracieuze silhouetten zon der veel artistieke ruggegraat. De symbo-, lische voorstellingen ter uitbeelding van de Kunst werden enkele klassieke motie ven ingevoerd, het fragment Oorlog bracht het expressionisme van Kurt Jooss op zeer verkleinde schaal in herinnering stelde geen buitengewone eisen aan de verbeel dingskracht van het publiek., dat van het gebodene volop heeft genoten. Het is alleen jammer, dat niemand op de gedachte is gekomen om de versterking van de door Bets Nederkoorn aan de piano ontlokte geluiden te verbeteren. DAVID KONING Rhapsodie in Oranje, rood, wil en blauw Het „spel van klank, kleur en licht", dat Marinus Adam, in opdracht van het Cen- trüm-Comité „Koninginnedag" ontwierp en componeerde èn waaraan Tilly Sylon haar choregrafische zorgen wijdde, is een sensationeel feestnummer geworden in de gloed van begaals vuur,en bij het knetteren van vuurwerk. Berlioz en Benoit zouden er beslist nog kanongedonder bijgelegd heb ben. Maar 't was zó al welletjes. De hoofd zaak waar het om ging: een volks hoor- en schouwspel te leveren op nationale motie ven, een werk van feestelijke sfeer met voor ieder begrijpelijke symboliek, een werk met folkloristische inslag, een werk waarin iedere feestelijk gestemde Hollander op een Oranjedag als deze zijn eigen gevoelens kon uitgedrukt vinden, dit is m.i. met deze „Rhapsodie in Oranje, Rood, Wit en Blauw" goed geslaagd. Adam schreef een kleurige partituur, waarvan de koorbewer kingen van oude en nieuwe Nedei'landse volkszangen, deels voor mannenkoor en deels voor knapenkoor het voortreffelijk doen, en waarvan de orchestrale parafrases waarop Tilly Sylon de dansen van haar ballet styleerde, van fantasie en kunde ge tuigen en het geheel door hun brillante orchestratie charme en karakter geven. Een koorbewerking als die voor mannen koor van „O Nederland let op uw saeck", voor, knapenkoor die van „Wilt heden nu treden"; en een muzikale parafrase als die op „De zevensprong" om nu slechts van ieder één treffend voorbeeld te kiezen mogen als voorbeelden van goede Hol landse volksmuziek gelden. Bovendien de manier waarop het Wilhelmus op steeds gevarieerde wijze in het werk is aange wend, mag opmerkelijk heten en aan het slot zelfs imposant. Marinus Adam weze dus met zijn werk van harte geluk gewenst, tevens ook met de muzikale uitvoering er van; hij liet de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" stevig en klankvol zingen en bereikte prachtige effecten met de zuivere zang van het Luduïna-knapenkoor; en het voornaamste element van zijn partituur, het orkest de (H.O.V.) was een zeer willig instrument in zijn hand. Het geheel klonk bovendien prachtig onder het bladerdak van de geïmproviseerde natuurschouwburg in Den Hout. De choregrafie van Tilly Sylon had meestal een symboliek die niet kon worden misverstaan; zeker niet bij het „O, Neder - landt let op uw saeck", want daar was ze wel overduidelijk, Een aardige scène gaf de jonge groep, die het „In naam van Oranje" vertolkte; opmerkelijk was de gracieuse Gavotte bij „Gelukkig is het land", leven dig de dans bij „De Zilvervloot", koddig de pantomime bij „Het Kwezèlken", effect vol de apotheose van het Oranje, Rood. Wit en Blauw. Als idee in het kader van deze Oranjedag voldeed het werk van de dansgroep aan de eisen. Een meer geraffi neerde danskunst van professionelen zou het op dit punt wellicht niet hebben kun nen verbeteren. Wij konden het volop eens zijn met de woorden van lof, die de voorzitter van het Centrum-Comité, Mr. J. A. P. C. ten Bok kek aan auteurs en executanten van dit sensationeel feestspel richtte. En het har telijk applaus van het talrijke publiek toonde aan, dat de opdracht van het Comité zijn doel bereikt had. JOS. DE KLERK Goederen naar alle plaatsen TELEFOON 20020 ROZENSTRAAT 13 (Adv.; De feestviering in de omgeving Ook Hillegom vierde Kroningsfeest De Hillegommers hebben de inhuldiging van Koningin Juliana aangegrepen voor een gezellig en gemoedelijk feest, dat werd ingeluid met klokgebeier en koraalmu- ziek. Alle Hillegomse organisaties verenig den zich vervolgens in een défilé, dat met vlaggen en muziek langs het gemeentebe stuur trok. Nadat de burgemeester, staande op het bordes voor het Raadhuis, de proclamatie van de Koningin had voorgelezen, zongen alle aanwezigen met muzikale begeleiding der beide muziekcorpsen vaderlandse lie deren. Daarna traden enkele stokoude in woners van Hillegom, twee jongelui en en kele kinderen naar voren, die elk in enkele korte versregels hun beste wensen uitspra ken voor Koningin en Vaderland. Een heel klein meisje, dat de rij sloot met een wens om Vrede, liet twee sneeuwwitte duiven op. Des middags verzamelden zich allen op de sportvelden, waar wedstrijden plaats hadden tussen de plaatselijke verenigingen, waaruit de V.V. Hillegom als overwinnaar naar voren trad. In de zweminrichting hadden wedstrijden plaats in boegspriet lopen en mastvechten, en de hilariteit be reikte daar meermalen haar hoogtepunt. Inmiddels gaf de brandweer een goed ge slaagde demonstratie. 's Avonds werd door de gezamenlijke zangverenigingen een uitvoering gegeven in de Hoftuïn, waarna „Crescendo" met een taptoe sloot. Te middernacht schoot de laatste vuurpijl van het vuurwerk dat op de Mockkade werd ontstoken sissend de lucht in en behoorde het Hillegomse kro ningsfeest weer tot het verleden. Kinderfeest 5 Mei-vereniging De 5 Mei-vereniging (Hofstraat e.o.) heeft Zaterdagmiddag een kinderfeest ge organiseerd op het voorplein van de Julia- naschool. Bij deze gelegenheid werd een fraai smeedijzeren hek. dat rond de Be vrijdingsboom in de Hofstraat was ge plaatst, aan het gemeentebestuur overge dragen. De burgemeester en zijn echtge note zomede de beide wethouders en vele belangstellenden waren aanwezig. De kin deren zongen hun liederen, goede woorden werden gesproken zowel door de burge meester als door de voorzitter der 5 Mei- vereniging de heer Maaskant. Het sierlijke hek is geheel belangeloos vervaardigd door de heer P. v. d. Boer alhier. In Zandvoort Zandvoort heeft op rustige en waardige wijze de jubileumfeestweek besloten. Za terdagmiddag defileerden de Zandvoortse corporaties en verenigingen voor de burge meester, die op het bordes van het raad huis had plaats genomen. Het was een kleurige, fleurige stoet, waarvoor van de zijde van het publiek grote belangstelling bestond. De burgemeester sprak de défi- lerenden toe, waarbij hij erop wees, in dit défilé in de eerste plaats te zien een hulde betoon aan onze nieuwe vorstin, doch daarnaast een Symbool van eenheid, een eenheid, die Zandvoort zozeer nodig heeft, omdat we gezamenlijk moeten werken aan het grote werk van de wederopbouw. De burgemeester, vergezeld van zijn echtge note en kinderen, ontving daarna in zijn werkkamer verschillende leiders en leid sters van de defilerende groepen. Des avonds concerteerde de Zandvoortse muziekkapel op het terras van café Bluys in de Haltestraat voor de Haltestraatver- eniging, na afloop hiervan maakte men op gramofoonmuziek een gezellig dansje op het verlichte Tramplein. De Maandag was in hoofdzaak gewijd aan de kinderen. In schoolverband hadden drie kindervoorstellingen plaats in theater Monopole, waar Lou Marti's variété theater een aantrekkelijk programma bood en Olga Lowina veel succes oogstte met haar jodel-liedjes. Er was een poppenkast, de twee Camés verzorgden de clownerie, Harry Bouman goochelde en Lou Marti bracht de jeugd aan het lachen met zijn muzikale clownerie. De jeugd werd ont haald op oranje zakjes met snoep en ijs wafels. Des avonds concerteerde het Amster dams symphonie-orkest onder leiding van P. Renes in de muziektent op het Tram plein. Dit experiment in de buitenlucht, midden in het dorp, werd een succes. Een REPARATIE BUICK OF CHEVROLET? Van Lent's Autobedrijven Heemstede Raadhuisstraat 63 Heemst. Dreef 201 Telefoon 28810 (Adv.) r dankbaar publiek beloonde elk nummer met een hartelijk applaus. Er werd uitste- kend gemusiceerd met een populair licht klassiek programma. Ook deze avond was er na afloop van het concert gelegenheid tot dansen op het Tramplein. De vereniging tot viering van nationale feestdagen, die voor de zware taak stond de gehele feestweek te organiseren, kan met voldoening hierop terugzien. In Hoofddorp Nadat de avond tevoren een herden kingssamenkomst was gehouden in de verlichte hertenkamp van het Hoofddorpse wandelbos, waarbij mej. T. Siccama, pastoor W. I. v. d. Berg, dr. D. Hoornstra en ds. .T. Salverda het woord voerden, na men Zaterdagmorgen de door de Oranje vereniging georganiseerde festiviteiten een aanvang. In allerlei wedstrijden werd eerst de schooljeugd het gebruikelijke vertier bezorgd en de daarbij horende versnape ringen vonden hun weg. In het middaguur vormden verscheidene kinderen een kleu rige optocht, welke veel belangstelling kreeg. In de namiddag trok jong en oud naar het sportterrein, waar leden van de gymnastiek- en athletiekvereniging „Hoofd dorp" een reprise gaven van de bij het ju bileum van haar Bond in Arnhem uitge voerde „Jubelserie", een levendige vrije oefening op de melodieën van nationale liederen. I Aan de hïeropvolgende estafette van 4 maal 100 meter werd deelgenomen door „vertegenwoordigers" van families, vereni gingen, bedrijven en instellingen. In de eindstrijd repten zich de „Gym nastiek" en de „Belastingen" maar de uitslag bracht geen winst voor de fiscus, doch voor de „Gym". Komisch uitgedoste leden van de Motor club toonden hun vaardigheid in een z.g.n. „poppenrace". Spannend was de finale tus sen de heren G. Tanis en A. Oskam, qua vermomming: twee oude bessen, waarvan de eerste winnaar werd. Een ringrijderij in fraai versierde voer tuigen achter boerenpaarden zorgde voor de nodige fleur, waarna een veldloop voor dames, heren en veteranen de middag besloot. 's Avonds concerteerde het fanfaregezel schap „Excelsior" bij de „Beurs" voor een aandachtig auditorium. Toen Maandagmiddag de volksspelen zouden beginnen, scheen deze pret door de regen verstoord te worden, maar gelukkig klaarde de lucht snel op zodat Hoofddorps ingezetenen naar hartelust hun krachten konden meten in allerlei wedstrijden, te veel om hier op te noemen. Een waardig slot van het feest was het openluchtspel „Het Gulden Uur" van Jef Heyendaal, dat 't avonds opgevoerd werd in de hertenkamp, waar een menigte toe schouwers was samengestroomd. De Hoofd dorpse amateurs, die hier met beroepsspe lers samenwerkten stelden geenszins teleur. Voor de opvoering bracht burgemeester mr. J. F. Jansonius in een beschouwing over het verleden van het Oranjehuis hulde aan de afgetreden Vorstin, Prinses Wilhel- mina en haar dochter, Koningin Juliana. Lichtkogels doorkliefden tenslotte het luchtruim en verlichtten de weg naar huis. Rennebroek Harddraverij De Harddraverijvereniging organiseert Woensdag a.s. op de Bennebroekerlaan we derom de gebruikelijke kortebaandraverij, waaraan weer bekende paarden en rijders deelnemen. Lisse Emmabloem-collecte De op 1 Sept. gehouden Emmabloem col lecte heeft f 276.75 opgebracht. Ongevallen Zaterdagmiddag werd de bejaarde Hors man nabij het Postkantoor door een motor rijder aangereden, waarbij hij werd verwond, en zijn rijwiel vernield werd. Zondagmiddag kwam Lodens het stoeien de jeugdige v. G. in de Wilhelminastraat te vallen, waarbij hij zijn enkel brak. Maandagmiddag had bij de Brandblus- demonstraties de heer v. d. Reep het ongeluk uit een gebouwde stellage te vallen. Hij brak daarbij een been. De duizenden toeschou wers verkeerden aanvankelijk in de mening dat deze val bij de demonstraties hoorde. Rijkstuinbouwschool Voor het toelatingsexamen der Rijkstuin bouwschool te Liss.e slaagden voor: Klasse I: G. Th. Alkemade. Noordwijk. G. J. J. van Eeden, Noordwijk. W. Kuitems, Hil legom, G. W. M. Lefeber. Lisse. J. Mulder, Leiden. W. H. F. Neelissen, Noordwijk. M. van Paridon. Katwijk a. d. Rijn. C. J. Parle- vliet, Noordwijkerhout. F. F. Pijnacker. Lisse. O. J. S. v. d, Salm, Lisse, W J. A van Schie, Noordwijk. W. Trouwen, Hillegom. J. A. W. v. d. Veld. Lisse, A. W. Veldhuyzen van Zan ten. Hillegom, D Veldhuyzen van Zanten, Hillegom, G. E Veldhuyzen van Zanten. Hil legom. J. L, Verdegaal. Sassenheim. J. J. M. Welling, Amsterdam, W. van Zanten. Hille gom. L. H. M Zwetsloot. Lisse Klasse II: P, M. Dames, Beverwijk, K. P. Kooiman. Enkhuizen. A J H. Veldhuyzen van Zanten. Hillegom. W. F. Verduyn, Lisse. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hubertus Johannes Maria, z, van J. Glas en S. J, Hensing. Gerardus Petrus Maria z. van W. C. Augustinus en M, C. v. Dongen. Johannes Nicolaas z. van J. M. v. Noort en A. P. J. Boon. Ondertrouwd: L. Eizenga en J. Scholk. Gehuwd: H. M. v. Reep en M. C. J. v. Aart. De gemeenteraad van Btoemendaal kwam Zaterdagmiddag in het openlucht-theater bi/een ter herdenking van de troonswisseling. - Een foto genomen tijdens de rede van mr. TV'. de Jong Schouwenburg. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Bali, 4 Sept. te Colomba naar Penang. Lawak, 3 Sept. van Sabang naar Tanura, Oranje, 3 Sept. van Suez naar Singapore. Sinekep. 3 Sept. van Alexandria naar Port. Said. Tawali, 3 Sept oasseerde Kaap Guardafui van Aden naar Djeddah. K. N. S, M. Ardea, 3 Sept. van Piraeus naar Izmir. Ariadne. 3 Sept. van Cagüari te San Feliu naar Barcelona. Deo Duce. 3 Sept. van Kopenhagen naar Amsterdam. Euterpe, 4 Sept. Holtenau gepasseerd (reis Amster damGdynia). Hercules, 3 Sept. van Piraeus te Istanbul naar Bourgas. Hydra, 3 Sept. Flo- res gepasseerd (reis TrinidadPlymouth). Ilos. 3 Sept. van Antwerpen te Fiume naar Djidjelli. Iris, 3 Sept van Amsterdam te IJmuiden naar Aalborg. Orion, 3 Sept. kaap St. Vincent gepasseerd (reis LissabonAl giers). Ornen, 3 Sept. van Vigo te Oporto n. Lissabon. Odysseus, 3 Sept. van Amsterdam naar Tanger. Stentor, 3 Sept. van Piraeus n. Thessaloniki. Strabo, 3 Sept. van Gothenburg naar Amsterdam. Theseus, 3 Sept. van Triëst naar Fiume. Titus, 3 Sept.. van Rotterdam te Amsterdam. Venus, 3 Sept. van Valencia te Barcelona naar Savona. Vulcanus, 3 Sept. v. Savona te Livorno. De bloemententoonstelling in het Kre- lagehuis is door 13.400 dames en heren be zocht Maandag was het minder druk. maar toch zijn nog 2500 personen de controle gepasseerd. Er waren vele Engelsen onder de bezoekers. Amsterdams bloemencorso hedenmiddag in Haarlem De feestdagen worden vandaag in Am sterdam besloten met een bloemencorso en een galaconcert in het Concertgebouw. Het bloemencorso zal het grootste zijn, dat ooit in Nederland is samengesteld. Een honderdtal wagens uit Amsterdam, Aals meer en Rijnsburg zal een stoet van onge veer 2 km lengte vormen, die, na een rond rit door de hoofdstad, ook naar Haarlem en Heemstede komt. Indien geen vertraging optrad, zou het bloemencorso tegen half vier bij de Am sterdamse Poort in Haarlem arriveren. Het ging dan via de Oost vest, Catharij nebrug, Koudenhorn, Nieuwe Gracht, Kinderhuis- vest, Wilhelminastraat, Van Eedenstraat. Lorentzplein, Wagenweg en Herenweg naar Heemstede. Zitting van de rechtbank over de troonswisseling In een verenigde zitting van de Haar lemse rechtbank en het Haarlemse kanton gerecht heeft de president der rechtbank, mr. A. M. baron van .Tuyll van Seroos- kerken, een rede gehouden ter gelegenheid van de troonswisseling. Hij herinnerde er aan, dat voor de tweede maal in de ge schiedenis in Nederland een vorst afstand doet van de troon. Op 7 October 1840 nam Koning Willem I afscheid en 4 September 1948 Koningin Wilhelmina. Er doen zich drie merkwaardige punten van overeen stemming voor. Beiden waren begaafd, om als vorst te regeren, beiden waren een vorst met sterk plichtsgevoel en bezield met een grote werkkracht, die hun taak aan jonge krachten hebben overgedragen, toen hun krachten afnamen en beiden hebben met het afstand doen gewacht, nadat de Grond wet gewijzigd was. Spreker vervolgde, dat Koningin Wilhel mina met krachtige hand het. land heeft geleid en een ieder is vervuld met een ge voel van diepe erkentelijkheid. Ook in het buitenland heeft men eerbied voor haar. De Nederlanders zullen in het bijzonder niet vergeten hoe de Koningin in de jaren 1940'45 is opgetreden, Met ontroering werd enkele maanden geleden kennis ge nomen van haar besluit, om afstand te doen. Moge zij er getuige van zijn, dat ons land de slagen van de wereldoorlog te boven komt. Voor Koningin Juliana staat een moei lijke taak te wachten. Met groot vertrou wen is het Nederlandse volk haar tegemoet getreden. Spreker besloot met de wens, dat zij het land een lange reeks van jaren zal besturen. Namens het parket sloot mr. W. M. Paar- dekooper Overman, officier van justitie, zich bij de rede van de president aan en uit naam van de balie sprak mr. R. C. Bak huizen van den Brink, deken van de orde van advocaten. I icuwe Uitgaven Wie wat waar voor de jeugd: 1948 —1949. uitgeverij >Vie wat waar, Rotterdam. Is het u bekend, dat de Lockheed Constel lation 2500 pk. startvermogen in haar glan zende romp verbergt, of dat de Munten- dammers ook wel „koeienvreters" worden genoemd: nademaal deze overigens eerbare lieden in de Franse tijd. toen de bezetter ook al achter Nederlands veestapel heen/at, om een koe te redden uit de klauwen der sol daten. het dier in allerijl hebben geconsu meerd? Toch staat het in „Wie wat waar voor de jeugd", het gezellige jaarboekje, dat zich dit keer aandient met groter verscheidenheid van wetenswaardigheden dan ooit te voren. En niet alleen voor de jeugd, want ook degenen, die geacht worden dezelve op te voeden, kunnen er heel wat uit „meepikken". Men kan zich op de hoogte stellen over de bouwwijze van een terrarium en een zee schip, over het koken van eigen potjes en het vinden van de weg. wanneer men verdwaald mocht raken vooropgesteld, dat Wie wat waar dan bij de hand is en de bekende 1001 zaken meer. waarvan het fijne wordt uiteengezet in deze levensvademecum. „Waar is mijn dochter?" Comedia opent het seizoen De paarden van de openluchtspelen zijn weer naar stal gereden en de schouwburg aan het Wilsons plein heeft zijn witte deu ren heropend om het nieuwe seizoen bin nen te laten. Zaterdag en Zondag gaf om een gezellig begin te maken Comedia daal de eerste voorstellingen van het bijzonder aardige; vroeger reeds door het Residen tietoneel vertoonde blijspel „Waar is mijn dochter?" van Ank van der Moer. Alle bedenkingen, die men tegen deze reprise zou kunnen koesteren omdat deze keuze van alles behalve inspiratie getuigt, moeten wijken voor de over macht aan geestige charme, waarmee deze oude bekende op het publiek wordt los gelaten. Onder de even zorgvuldige als be minnelijke regie van Johan de Meester I krijgt men een bijna doorlopend amusante I zeepbel voor ogen getoverd, waarin ieder een wel even een brok van zijn sentimen tele illusies met lichtzinnige kleuren weer kaatst kan vinden vlak naast een lachwek kende kwadratuur van de futiele onaange naamheden tussen het opstaan en het laat ste kop koffie. Ell'en Vogel is de engel met nog een b er voor, die met hartgrondige ontladingen van onder wisselstroom staande gevoelens de gemoederen van haar omgeving tot wan hopige kortsluiting brengt of tot een helder branden. Haar nerveus gespannen lichaam in de gabardine regenjas met een willekeu rige ceintuur herkent men op het eerste gezicht als het schokschouderend evenbeeld van de tekening op het omslag van de moderne bakvisroman, die men zo graag eens zou willen maar eigenlijk niet goed durft lezen. Het is te hopen, dat de ster van haar populariteit niet sneller zal groeien dan de afronding van haar onbetwistbare en veelzijdige talenten toelaat. Uit de scène met de door Guus Oster keurig ge speelde binnenhuisarchitect zou stellig nog wel meer te putten zijn. Voor de rol van haar albedillende maar als het er op aan komt toch zo afhankelijke moeder, wier zucht tot ijlings concluderen groter vaart heeft dan haar denkvermogen, kwam Péronne Hosang het gezelschap met haar komisch élan te hulp. En hoe! Het is jammer dat de eerste door Ton Lutz uit te jong en te zoetsappig hout ge sneden en niet de tweedeUader tegen het einde de hemel moet helpen opklaren, want nu ziet men Jan Teulings slechts één keer als de man voor stoffer en blik, die met zijn eeuwige kruiswoordpuzzles onder tafel wordt gedrukt. Men zou graag wat meer licht op deze met finesse gespeelde rol zien vallen. De decoratie is door Johan de Meester zeer practicabel en met smaak ontworpen vooral als men van het stand punt uitgaat dat de eerste indruk de beste moet zijn. DAVID KONING Dr. Beel Naar onze parlementaire redacteur ver neemt zou dr. Beel heden als Kamerlid bedanken, aangezien hij het niet goed mogelijk acht deze functie te vervullen tegelijk met zijn nieuwe functie van gedele geerde van het Opperbestuur in Indonesië. Voorts schijnt de mogelijkheid te bestaan dat dr. Beel niet op 9 September zal ver trekken naar Indië, doch enige dagen later, om eerst dr. v. Mook te ontmoeten, die 10 September hier aankomt. Vorstelijke gasten in Aalsmeer De buitenlandse vorstelijke gasten, die in Arfisterdam vertoeven, brachten heden morgen een bezoek aan Aalsmeer ter be zichtiging van de centrale veiling aldaar. De burgemeester van dit wereldberoemde bloemenplaatsje, dr. D. H. Peereboom Voller, begroette hen bij de ingang van het veilinggebouw. Achtereenvolgens arri veerden de kroonprins van Zweden Gustav Adolf met kroonprinses Louise, vervolgens de gravin en de graaf Athlone. de kroon prinses en de kroonprins van Noorwegen, Prins George van Griekenland en het prin selijk paar van Denemarken, prins Axel en prinses Margaretha, erf-groothertog Jan van Luxemburg en prins Aschwin. Ten slotte arriveerde prinses Margaret Rose van Engeland. De burgemeester begeleidde de Engelse prinses bij haar rondgang door het vei linggebouw. De overige vorstelijke gasten werden rondgeleid door de adjunct-direc teur, de heer J. D. Tas. Na een verversing te hebben gebruikt in de directiekamer, waarbij het gezel schap het voorbijtrekkende bloemencorso in ogenschouw nam. vertrokken de vorste lijke gasten. De secretaris van de Aals- meerse Tuinbouwbond. de hoer J. Mensing, bood prinses Margaret Rose, voor zij in haar wagen stapte, een begonia-plant aan. Op dat moment zette een groot deel van de onder het publiek aanwezige Aalsmeer- se huismoeders tot niet geringe verbazing van de overige toeschouwers on misschien ook wel tot die van prinses Margaret in vloeiend Engels het „God save the King" in. Vriendelijk wuivend vertrok daarop de prinses naar Amsterdam. Hoog bezoek aan Haarlem Prins Axel van Denemarken en zijn echtgenote, prinses Margaretha. een zuster van wijlen koningin Astrid van België, zouden hedenmiddag een bezoek brengen aan de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. aan het Klokhuisplein te Haarlem. In het gevolg van het Deense prinselijk paar zouden zich bevinden Mme. Meer- gaard en de zeeofficier R. N. Ernst, alsmede vice-admiraal De Vos van Steenwijk, jhr. A. D. Laman Trip en jkvr. Van Tuyl van Serooskerken, die van Nederlandse zijde aan de Deense hoge gasten zijn toegevoegd. Keuzebon afgeschaft Bioemrantsoen verhoogd Te beginnen met de distributieperiode, die op 11 September a.s. ingaat, zullen geen keuzebonnen meer worden aangewezen. Met uitzondering van brood. 'arwegriéS- meel en tarwevlokken zullen van die datum af de thans op keuzebon beschikbare pro ducten vermicelli, macaroni, spaghetti, noedels, vermicellisago en mie, beschuit, biscuits, wafels, speculaas, koekjes, ontbijt koek, taaitaai, korstjes, stroopwafels en gebak vrij van distributie komen. Brood (ook wittebrood) blijft op de broodbon. Tarwegriesmeel en tarwevlokken kunnen met ingang van 11 September a.s. op de bloembon worden betrokken tot een hoe veelheid, gelijk aan die voor tarwebloem. Daartoe zal het vier-wekelijkse bioem rantsoen met ingang van 25 September a.s. worden verhoogd van 100 tot 200 gram. Het veertiendaagse bioemrantsoen voor de babies (E-groep) van 500 gram ondergaat geen wijziging. Tengevolge van de opheffing van de keuzebonnen kan het veertiendaagse brood rantsoen van 11 September a.s. al' worden gesteld op: 1200 gram voor houders van E-kaarten: 2400 gram voor houders van D-kaarten: 4800 gram voor houders van C-kaarten: 6400 gram voor houders van B-kaarten en 4000 gram voor houders van A-kaarten. BENOEMING DS. BARGER. Naar wij vernemen heeft ds. Barger te Heemstede onverwachts een benoeming ont vangen tot directeur van het jongensinter naat te Zeist, een functie die vele jaren ver vuld is door ds. Vun^ennk, vroeger te Haar lem. Ds. Barger heeft aeze benoeming in beraad genomen. Roeien Dames van „Het Spaarne" drie maal eerste Bij het behalen van de verenigingsprijs bij de nationale roeiwedstrijdeh van de Zaanse Zeilvereniging hebben de dames van „Het Spaarne" een belangrijk aandeel gehad. Zij wonnen drie eerste prijzen en wel de over- naadse skiff stijlroeien, overnaadse vier stijl- roeien 'hoofdnummer voor de dames) en overnaadse vier stijlroeien voor meisjes van 17 en 18 jaar. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 3571/2 358 295 295 259 259% A.K.U 164% 164% Nederlandse Ford 338% Nederlandse Kabel 288 v. Berkei's Patent 1309* Scheepvaart-Unie 187 185% Holl.-Amerika Lijn 196 Deli Maatschappij 163% 164 H VA 272% 268% A'dam Rubber 1771/2 174 Ned. Handel Mij 169 N.-I. Handelsbank 123 Billiton Mij II 405

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3