Waarom er in Zandvoort een nieuwe watertoren moet komen De busverbinding Haarlem-Heemstede QKort en Bondig DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD De oude kostte f 65.000 van bouw en f77.000 van afbraak! Wij hebben reeds medegedeeld dat Zand voort een nieuwe watertoren krijgt. Deze komt te staan op het verhoogde terrein (een afgegraven duin) nabij de Hogeweg. waar eens het Kinderhuis stond dat de Duitsers hebben laten afbreken. Het ont werp is van de heer J. Zietsma, het hoofd van de Wederopbouw te Zandvoort. De bouw van deze nieuwe watertoren is al jaren voorbereid. De eerste maatregelen werden zelfs al in oorlogstijd getroffen. Het gemeentebestuur had daarvoor contact met het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning. Reeds toen stond vast, dat de nieuwe watertoren meer capaciteit moest hebben dan de oude. Een ingenieur, verbonden aan het ge noemde rijksbureau, heeft een schets ge maakt voor een nieuwe toren, die hij zich vierkant gedacht had, staande op een ter rein aan zee bij het begin van de boulevard. Toen Ir. G. Friedhoff zijn plannen voor de herbouw van Zandvoort ging ontwerpen, had hij bezwaar tegen een watertoren in het complex voor de badplaats. Daarom wilde hij de reservoirs onderbrengen in het grote hotelgebouw. Maar het bleek dat daarop niet gewacht kon worden, Zand voort kan de watertoren niet langer ont beren en het is aan te nemen dat dit hotel pas na jaren gebouwd zal worden. Toen is de technische mogelijkheid bekeken om de watertoren in het duin te bouwen, ver van de Zandvoortse bebouwing, maar dit bleek niet uitvoerbaar, omdat de zware toevoer leiding een belangrijke extra-uitgave zou vorderen. Tenslotte werd toen besloten over te gaan tot de bouw op het nu aan gewezen terrein. Het schetsontwerp van de ingenieur van het Rijksbureau is bekeken, maar Ir. Friedhoff was van mening dat dit niet paste in zijn plan voor Nieuw Zand voort. Daarop is, in overleg met Ir. Fried hoff. aan de heer Zietsma de opdracht ge geven om een ontwerp te maken. Het ontwerp De nieuwe watertoren wordt (wij deel den het reeds in het kort mede) 40 meter hoog. De diameter zal 14 meter zijn. Het wordt dus een enorm bouwwerk dat het beeld der omgeving sterk beïnvloeden zal. De vorm wordt rond. Het binnenwerk wordt in beton uitgevoerd, maar de buiten wand wordt van baksteen opgetrokken: de strakke lijn zal gebroken worden door glinstering van licht-doorlatende glazen stenen. Beneden kan een restauratie komen, waartoe het grote grondvlak 14 meter in diameter alle ruimte biedt, temeer als dit wordt aangevuld met terrassen. De opper vlakte van de uitzichttoren krijgt dezelfde afmeting, zodat daar honderden tegelijk kunnen genieten van het schone panorama. Er komen twee waterreservoirs in, een van 425 en een van 525 m3. De oude toren had één reservoir van slechts 275 m3. De capaciteit van de watertoren is berekend op een volledige uitvoering van de plannen van het Nieuwe Zandvoort en een uitbrei ding der vaste bevolking van Zandvoort van 10.000 tot 15.000 inwoners. De oude toren kostte destijds van bouw 65000, de nieuwe zal een uitgaaf van 300.000 vorderen. Dit komt niet alleen omdat hij groter wordt, maar het bouwen is nu ook veel duurder. Het is voor de gemeente Zandvoort een flinke schadepost, want de gemeente krijgt van het rijk voor de verwoesting van de oude toren vermoedelijk niet meer dan 100.000 terug. Voor rekening van Zand- I voort komt dus 200.000. Verhoging watertarief Zandvoort staat ook nog voor andere noodzakelijke uitgaven voor de waterlei ding. O.a. moeten in Bentveld verschillende werken uitgevoerd worden. Daarmee is ook een uitgaaf van enige tonnen gemoeid. Daartegenover staan geen nieuwe in- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 8 September 1948 ONDERTROUWD: 8 SeDt.. T. G. Reijmers en H. Willenburg; H. L Kleijntjens en G. M. F. van der Kroft: G. R. Vermeulen en A. A. Kassels; J Uittenbogaard en F. M. Hop; N. Micdema en A. C. Gouwentak; H. J. Fiege en H A. Böckling; J. C. Verton en A. de Looze; J. J. Paap en J. Wierda; H. Kops en H. G. Oldenhof; J. van de Kleut en M. C. van Norden; P Kion en L L. Rieden; E. Bonman en D. M. Ketting: J. M. C. Hansen en W.'M. C. van Boeckel; W. Brasser en J. M. van Vuuren; A. de Kroon en H. M. Karstens; L. Sieval en M. A. Dekker; T. L. Meuwissen en W. Oversteegen; L. Stolk en M. W. van Em merik; H. de Nijs en G. Strijker; H. Zonne veld en N. G de Kwaadsteniet; A. Verloop en C. J. Warmerdam: H. J. Jansen en M. de Graaff: A. C. de Boer en W. de Nieuwe. GEHUWD: 3 Sept.. H. van der Veldt en C. A. M. Meijnckens, B. Rosalski en W. van Lubeek; C, J. van der Niet en J. P. Leunk, A. Nieuwenhuizen en C. C. Bak; T. G. M. Boerée en E J. Verzeilberg; C. J. Broers en A van der Meij; J. J. den Boer en A. M. van Lieshout; O. J. G. J. Jansen en C. J. Hes- s:ng; F. Smits en L. M. P. Stokman: A. P. Jansen en M. T. P. A. Broersen; P. J. van Koten en J P. van Blokland: T. H. J. Kuij- pers en J. M/ W. Simons; F. E. Lagerwerff en J F. D. Klijzing: W. P. Kortekaas en S. Wijnands: E. M. P. C. van Oudheusden en E. A. ter Horst: I. P. Bouwman en A. H. de Graaff: G dan der Wiele en T. Schuerman; H van Dronkelaar en A. G. Bosman. BEVALLEN van een zoon: 5 Sept. M. D. E. van KipshagenRonde: 7 Sept., J, J. Roest Vendrik; W. M. de WijsGeluk: S. Terol de Lang; E. J M. van der SeeKalkhoven; 8 SeptA J. J RamakersHuzemeier. BEVALLEN van een dochter: 4 Sept,, A. W. M. BloemzaadEichhorn: 5 Sept., G. M. Beek—Quéré: 7 Sept.. C. M. Moonen—Uiten- daal; G. G. VisserHumme; E, J. M. van der See—Kalkhoven; 8 Sept., J. Poepjes—Ver kerk. OVERLEDEN: 6 Sept.. A. Ferwerda. 48 j., Spionkopstraat; S. Kroon, 67 j.. M. v. Heems kerkstraat; J. L. van der Veldt, 66 j., van 't Hoffstraat; 7 Sept.. J. Koper, 72 j., Raamvest; A. M. Prins—de Groot. 51 j-, Kamperlgan; T. A. van der Wiel, 32 j., Hyacintenlaan. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 9 SEPTEMBER Grote Kerk: Nationaal concert ten bate van Putten. 8 uur. Stadsschouwburg: „Waar is mijn dochter?". 8 uur. Palace: „Op stap naar RIO", alle leeft.. 2. 4.15. 7 en 9 15 uur. Luxor: „De kampioenmelkboer", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Miranda". 18 j., 2, 7 en 9.15 uur. ..De kleine prinses", alle leeft., 10.30 en 4.15 uur. Spaarne: „De ontembare hengst", 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drie handige jongens", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Een onvergankelijke melo die" alle loeft2. 4.15. 7 en 9.15 uur VRIJDAG 10 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Zomerconcert HOV. 8 uur Gebouw Cultura: Herdenking Bart de Ligt. 8 uur Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. komsten. Het is daarom zeker aan te nemen dat Zandvoort genoodzaakt zal zijn in de naaste toekomst het waterleiding tarief te verhogen. Op dit ogenblik heeft het gemeentelijk waterleidingbedrijf een laag tarief, gebaseerd op een vastrecht en 0,10 per m3. Moeilijkheden in de raad? In Zandvoort vernamen wij dat het aan te nemen is dat er in de raad breedvoerig gesproken zal worden over de voorstellen om tot de bouw van de watertoren credie- ten beschikbaar te stellen. Er zijn personen die aan het ontwerp van de ingenieur van het rijksbureau de voorkeur zouden willen geven. Hierbij komt meer om de hoek kijken, de oppositie die indertijd in de raad gevoerd is tegen het Plan-Friedhoff. Zoals men zich herinneren zal werd dat door de raad tenslotte met 7 tegen 6 stemmen goed gekeurd. In dat plan was evenwel niet de bouw van een watertoren opgenomen, zodat de oppositie vermoedelijk wel met het argument zal komen, dat de raad door zijn indertijd genomen besluit niet gebon den is aan de opdracht die B. en W. gege ven hebben om in het kader van het plan voor Nieuw-Zandvoort nu ook de water toren op te nemen. Er zijn stemmen opge gaan voor het uitschrijven van een prijs vraag voor de bouw van een watertoren. Daartegenover staat evenwel het feit, dat nu de watertoren deel gaat uitmaken van Nieuw-Zandvoort hij daarin geheel moet passen, wat alleen bereikt kan worden als de bouw van die complexen bezield wordt door dezelfde ontwerpers. Er is haast bij de torenbouw Er is veel haast bij de bouw van de watertoren. Enige jaren heeft Zandvoort het weliswaar zonder toren gedaan, maar het is onverantwoord dit nog langer te laten voortduren. De bestrijding van bran den komt in het gedrang. In de zomer maanden. als Zandvoort door de vele bad gasten veel water gebruikt, is er in de leiding immers geen voldoende water aan wezig om een brand van enige omvang te bestrijden. Dit zou tot een catastrophe kunnen leiden. De bouw van de watertoren is op het urgentieplan van de Wederopbouw gezet. Verwacht wordt dat de bouw over enkele maanden kan worden aanbesteed, zodat de toren dan binnen een jaar in gebruik ge nomen kan worden. Maar dan wil dat toch betekenen dat men in het badseizoen 1949 nog niet gedekt is voor de bestrijding bij brand. Is het daarom niet de overweging waard of het mogelijk is voor het aanstaande badseizoen voorzorgen te nemen voor een tijdelijke voorziening, die het mogelijk zou maken bij brand water uit de zee te halen. Op het ogenblik heeft Zandvoort daarvoor geen voldoende hoeveelheid brandslangen. De afbraak van Zandvoort We hoorden tenslotte bijzonderheden over de afbraak van Zandvoort die in de oorlogsjaren onder leiding der Duitsers is uitgevoerd. De kosten daarvan werden via de gemeente-ontvanger betaald door Den Haag. Zij kwamen ten laste van ons land. Deze afbraak heeft veel, zeer veel gekost. Het totale bedrag moet liggen tussen de twee en drie millioen. De aannemers van de sloop hadden geen recht op de mate rialen, die werden door de Duitsers voor een groot deel naar Duitsland vervoerd. De afbraak van de watertoren, die indertijd slechts 65.000 aan bouw gekost had, vergde een uitgaaf van 77.000! Een veerdienst Donkere Spaarne—Korte Spaarne Een particuliere exploitatie Met ingang van heden is, met toestem ming der gemeente, een veerdienst ge opend tussen het Donkere Spaarne tegen over de „Eendracht" en het Korte Spaarne bij de Kortebrug in de Spaarnwouder straat. Daar de GraVenstenenbrug ter plaatse reeds enige jaren buiten gebruik is, zal dit veer, waarmede voetgangers en wielrijders kunnen worden vervoerd, in een lang ge voelde behoefte voorzien, temeer daar de in de nabijheid gelegen Melkbrug over het Spaarne thans in reparatie is en slechts gedeeltelijk voor het voetgangersverkeer is opengesteld. De ondernemer, de heer E. J. Moo i, zal met zijn motorboot „Veerdienst 1", welke tot max. 60 personen kan vervoeren, deze dienst dagelijks varen van 6.30 tot 18.30 uur, met uitzondering van de Zon dag. De voetgangers moeten 4 cent betalen, voor een fiets wordt 2 cent extra gerekend. Wij menen dat het juister geweest zou zijn als de gemeente hier een kosteloze veerdienst had ingesteld, althans voor de tijd dat de nieuwe Gravenstenenbrug nog niet gebouwd kan worden. Voor arbeiders die 4 keer per dag van het veer gebruik zouden moeten maken om de weg naar en van hun werk te bekorten, wordt dat een uitgaaf van 88 cent per week. „Help U zelf" Al vele jaren bestaat voor Bloemendaal het adresboek „Help u zelf", dat vele ge gevens bevat uit die gemeente. Dezer da gen is een nieuwe druk verschenen, welke is bijgewerkt volgens de officiële gegevens uit het bevolkingsregister tot 1 Juli jl. Het boek, dat uitgegeven is door G. Eikelen boom en Zoon te Aerdenhout, bevat gege vens over het gemeentebestuur, kerkge nootschappen, onderwijsinstellingen, een alphabetische lijst van de namen der in woners, een lijst van beroepen en een lijst van straten, met vermelding op welk num mer de Bloemendalers wonen. De vorige uitgave is van 1 December 1943. Houten hulpschool aan de Vondelweg De raad besloot enkele maanden geleden tot het aankopen van materiaal voor de bouw van een houten hulpschool aan de Vondel- weg. Het hout moest uit Zweden komen en de levering heeft enige tijd geduurd. Het ma teriaal is inmiddels aangekomen en dezer dagen zal met de bouw begonnen worden. Verwacht wordt, dat de school in November in gebruik genomen kan worden. De stichting van dit gebouw betekent een aanzienlijke verbetering in de huisvesting van het openbaar lager onderwijs. Door de uitbreiding van het aantal leerlingen zyn de scholen in Haarlem-Noord overbevolkt. Onder het motto „Bemin dan Amster dam", de titel van het boek van Fred Thomas over onze hoofdstad, houdt de kunsthandel Leffelaar op de Grote Markt tot 19 September een tentoonstelling van tekeningen door Anton Pieck, voor het grootste deel illustraties uit dit boek. De vriendelijke impératif van de firma Leffelaar was niet nodig geweest, want wij beminnen Amsterdam al van de dag af, dat we er voor het eerst kwamen. Welk een stad! Ronduit gesproken: ik kèn geen mooiere stad. Bij iedere weersgesteldheid munt zij uit in schilderachtigheid. De tij den en de stormen der historie hebben haar een glacis van voornaamheid gegeven dat men nergens ter wereld vindt. Am sterdam is enorm groot en toch intiem. Amsterdam is huiselijk en gezellig. Men is er op zijn gemak ondanks het geweld der beweging. Dat daverende, levendige, drukke onzer hoofdstad geeft Anton Pieck ons niet. Wij vinden in hem de rust, het lang zaam door de eeuwen heen verouderde, het afgesletene. En dat is zeer interessant. Anton Pieck heeft een gemakkelijk te her kennen „handschrift". Hij is een toegewijd illustrator, hij is een minutieus werker als weinig anderen en buitengewoon ijverig. Beeldend beweegt hij zich op een respec tabele hoogte waarvan hij nooit afdaalt en waarboven hij nooit uitstijgt. Deze gelijk matigheid geldt voor al zijn onderwerpen. De bedachtzaamheid, de rust en de liefde er voor blijken uit ieder staal van zijn kunst. Daar is een nadrukkelijke manier ontstaan, gegroeid, waarvan de kunstenaar nooit of bijna nooit afwijkt. Het is ook niet zijn bedoeling om een beeld te geven van het bedrijvige leven. Hij heeft een eigen kijk op de stad en houdt zich bezig met haar architectonisch uiterlijk, met détails als bijvoorbeeld „schoorstenen rond de Lutherse kerk" en hij doet dit met grote juistheid. Maar in dat levep van de Am sterdamse schoorstenen is zulk een hevig heid van romantiek, dat ik het met deze kalme weergave niet eens ben. Veel beter is 't wegdoezelend silhouet van het Rijks museum, van een hoog venster uit gezien. Ook „Brug op de Hoge Sluis" is een fraaie tekening, vol ruimte evenals „O.-Z. Voor burgwal". Het best is hij op dreef in „Stille straat jes" en détails als „Gevelsteentjes", stenen cartouches en zulke soms zeer pittoreske onderdelen. Hij zoekt evenmin het dramatische als het nadrukkelijk gemoedelijke, maar hij •ergiet de stad met de kalmte van eigen aard. Ook zyn figuurtjes doopt hij in die rust. Zo ziet hij Amsterdam en zo zullen het velen met hem zien. Wie bovendien de manier bewondert van deze illustrator kan op deze expositie veel genieten. Vooral ook zullen hem de fijne tonen der ge aquarelleerde illustraties uit „Duizend en één nacht" tussen het vele zwart-wit een fraaie afwisseling zijn. Ook hierin is meestal het gebeuren, de onverwachtheid van het sprookje, verstild tot een bekoor lijk kleurenspel. Omdat bij reproductie de tekeningen altijd in waarde verminderen is het een welkome gelegenheid voor de vele liefheb bers van Pieck's werk, thans de oorspron kelijke illustraties rustig tg kunnen be kijken. HERMAN MOERKERK. Pierre Palla op het H.O.V.-concert Op het Zomerconcert van Vrijdag 10 Sep tember komt Pierre Palla wederom met de H.O.V. concerteren en geeft op deze avond, behalve het pianoconcert in F-dur K.V. 459 van Mozart, een uitvoering van het zoge naamde „Warschau Concert" van de Engels man Richard Addinssel, welk werk hiermede een eerste uitvoering in Nederland beleeft. Deze componist Addinssel werd in 1904 in Londen geboren, hoewel aanvankelijk rech ten te hebben gestudeerd, voelde hij zich toch meer aangetrokken tot de muziek en begon zich óp 21-jarige leeftijd hieraan dan ook geheel te wijden. In 1932 ging hij naar Amerika, waar hij filmmuziek ging schrijven, en hij ook in „plays with music" in New York succes wist te behalen. Sinds 1935 is hij in Engeland de meest populaire figuur voor het componeren van filmmuziek. Hij schreef o.a. muziek bij de ook in ons land bekende films „Goodbye Mr. Chips" en „Blithe Spirit". Het Vrijdagavond uit te voeren „Warschau Concert" ontstond na 6 maanden ingespan nen arbeid. Het werk werd weldra door alle j grote Symphonie-orkesten ten gehore ge bracht, met beroemde pianisten, als o.a. Eileen Joyce en Louis Kentner. Het geniet overal een grote populariteit. Als omlijsting van de twee door Palla ge speelde pianowerken, zal het orkest onder Kees Hartvelt uitvoeren de Onvoltooide Symphonie van Schubei't en de Ouverture „Cyrane de Bergerac" van dr. Joh. Wage- De heer P. M. Gieske onderscheiden Vanmiddag wordt aan de chef van de Uit voerende dienst van de N.Z.H., de heer P. M. Gieske, door de directeur der maat schappij, jhr. J. Roëll, de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De heer Gieske, die om zijn grote werk kracht en zijn uitgesproken organisatie talent in het bedrijf algemeen gewaardeerd wordt, is dezer dagen 45 jaar aan de maat schappij verbonden. De Oranje-Nassau- orde wordt als regel bij een dienstverband van veertig jaar verleend, doch dit is door de oorlogsomstandigheden bij de heer Gieske achterwege gebleven Men heeft daarom dit jubileum aange grepen om de dank aan hem verschuldigd, alsnog een passende vorm te geven. Burgemeester Cremers zal de gemeente Haarlem Openbare Werken heeft regel matig met de jubilaris te maken bij de hulde vertegenwoordigen. De Hoofdslad Operette speelt „De Graaf van Luxemburg" De Hoofdstad Operette fonder directie va Meijer Hamel, Otto Aurich, Otto Durer), met leden van de voormalige Fritz Hirsch Operette, zal op Zaterdag 11, Zondag 12 en Maandag 13 September in de Stadsschouw burg te Haarlem, voorstellingen geven van „De Graaf van Luxemburg", operette in drie bedrijven met muziek van Franz Léhar, in een Nederlandse vertaling van Meijer Hamel en onder regie van Otto Aurich. Behalve de vaste kern van het ensemble als Paul Harden, Fritz Steiner, Ruth Rhoden, Claire Clairy en Joh. v. d. Zalm. zal in „De Graaf van Luxem burg" een solistenballet medewerken, waar voor de beste m Nederland vertoevende balletsolisten als Elisabeth Hermann, Johanna Zuiver, Hellema Rajewska, Greet Lintz, Sera- phina Giezen, Jean Rebel, Cor. v. Muyden en Martin Scheepers, zijn geëngageerd De balletten zijn ontworpen en ingestu deerd door Erwin Pokorny (choreograaf van de Weense Staatsopera)en Peter Leoneff is als balletmeester geëngageerd. Als kapelmeester treedt wederom Julius Susan op, nieuwe décors en costumes zijn ontworpen en uitgevoerd door A. v. d. Lely en Johnny Nieuwenhuizen. Opruiing te Zaandam In Zaandam ontstonden des nachts na twaalf uur nog al eens ongeregeldheden bij een eethuis. Vooral op Zaterdagavond was dat het geval. Dan kwamen er velen bijeen, die cafés hadden bezocht en onder invloed van drank verkeerden. In ae nacht van 19 op 20 Juni heerste er ook in de omgeving van het eethuis een drukte. Twee Zaandam mers kregen ruzie en daartegen traden agenten van politie, die daar dienst had den, op. De vechtersbazen werden geschei den, doch één van hen kon zich hiermee niet verenigen en nam een dreigende hou ding aan tegenover de politie. Daarom moest hij naar het bureau van politie wor den overgebracht. De vader van de jonge man, de 55-jarige fabrieksarbeider C. D. V., had zich, na het bezoeken van een café, ook naar de omgeving van het eethuis begeven en toen zag hij, dat agenten van politie zijn zoon wilden arresteren. De man ontstak in woede en stormde op één van de agenten af. Deze gaf hij een klat3 in de hals, waar door hij bewusteloos raakte. Enige tijd heeft de agent rust moeten houden. Later riep V.: „Trap ze dood die S.S.-ploerten. Wacht maar tot de communisten komen, dan slaan wij ze allen achter prikkeldraad dood." Donderdagmorgen had V. zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden, verdacht van belemmering, mishandeling en opruiing. De man zeide zich niet te kun nen herinneren de woorden gebruikt te hebben. De officier van justitie deelde mede, dat het eethuis gesloten is, zodat er zich geen ongeregeldheden meer voordoen. Tegen V. eiste hij een gevangenisstraf van zes maan den, met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Groen, merkte op, dat de zoon van verdachte, die de aanleiding van de zaak is, zeer slecht bekend staat. Ook de vader is niet over hem tevreden. Toch is het te begrijpen, dat V. wilde op komen voor zijn zoon. Pleiter verzocht hiermede rekening te houden bij het be palen der straf. Op 23 September zal de rechtbank uit spraak doen. SCHEEPVAART Celebes. AmsterdamBatavia. 8 Sept. van Singapore Groote Reer, AmsterdamJava 8 Sept. t.e Aden Klipfontein TaneaAmster dam 6 Sept. te Dar es Salaam. Kota Agoene. •TavaRotterdam 9 Sept. te Suez Kota Gede, BataviaRotterdam pass. 8 Sept. 14 uur Kaap Guardafui. Kota Tnten, RotterdamQuebec .ss. 9 Sept. Land's End. Ruys, Hongkong Kaapstad, 9 Sept. van Singapore te Penang. Tegelberg. HongkongBuenos Aires 7 Sept. van Kaapstad. Weltevreden, Rotterdam Java pass. 8 Sept. Gibraltar. Zuiderkruis, BataviaRotterdam 10 Sept. te Aden verw. Er komen twee lijnen Bekend is dat de N.Z.H. op 1 November, als de tramlijn Haarlem-Heemstede wordt opgeheven de tramlijn Haarlem-Leiden blijft nog rijden tot 2 Januari de auto buslijnen Haarlem-Heemstede zal gaan exploiteren. In een conferentie tussen de tramdirectie cn het college van B. en W. van Heemstede is overeenstemming bereikt over de routes die de autobussen zullen krijgen. Deze zijn als volgt vastgesteld: Lijn I loopt van de R.-K. kerk aan de Rijksstraatweg over de Jan Gijzenvaart in Haarlem-Noord, naar het Station in Haar lem. Vandaar via de Prins Mauritslaan naar het Schilderskwartier, om vervolgens door de Pieter Aertslaan op de Bronstee- weg te komen. Vandaar wordt over de Bin nenweg naar 't Raadhuisplein gereden om vervolgens via de Camplaan, Cruquiusweg naar de Javalaan te rijden. Het eindpunt is ongeveer in het midden van de Javalaan. Deze bussen rijden om de 10 minuten. Om het half uur rijden de bussen door naar de Glipperweg, zodat ook de bewoners van de wijk in de omgeving van de Glip een verbinding krijgen. Lijn II van Haarlem-Station naar de Willem de Zwijgerlaan in het Haarlem merhoutpark. Vervolgens via de Bronstee- weg naar de .Valkenburgerlaan, hoek Herfstlaan. Als de tram Haarlem-Leiden wordt op geheven wordt de buslijn doorgetrokken naar het Sportpark. Ook deze lijn krijgt een 10 minuten- dienst. Het is evenwel zo verzekerde ons de directie der N.Z.H. de bedoeling als in de praktijk blijkt dat de bussen bij een 10 minutendienst het vervoer niet aan kunnen, meer bussen te laten rijden. De bussen gaan dus niet over de Heem- steedse Dreef. De autobussen van de lijn Haarlem-Lei den zullen over de Herenweg en de Wa genweg lopen. Er is thans reeds een buslijn van de Laan van Bloemenhove in Heemstede naar het station Heemstede-Aerdenhout en ver volgens naar het station Haarlem. Van daar gaan de bussen door naar Bloemen daal. De Heemstedenaars krijgen dus wel op verschillende punten aansluiting op het autobussennet. De reizigers van de lijnen I en II zullen natuurlijk in de omgeving van de Tempe liersstraat gelegenheid krijgen over te stappen op de tramlijn Zandvoort-Haar- lem-Amsterdam. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft nog geen beslissing geno men ovar de route die de bussen in de bin nenstad Wan Haarlem zullen krijgen. Architect A. de Maaker 80 jaar Een bekend Haarlems architect de heer A. de Maaker vierde heden zijn 80ste verjaardag. Dit geschiedde op bescheiden wijze in verband met de minder goede ge zondheidstoestand van zijn vrouw, maar toch mocht hij vele gelukwensen en blijken van waardering in ontvangst nemen. De heer De Maaker heeft, zoals wij in dertijd hebben medegedeeld bij de huldi ging op zijn 70ste verjaardag, vele belang rijke bouwwerken ontworpen en verzorgd. Wij noemen o.a. het Christelijk Lyceum aan de Emmakade, de Gereformeerde kerk aan de Ged. Oude Gracht en de Mackay- school aan de Zomervaart. Verder ver scheidene landhuizen o.a. het in 17e eeuw- se sfeer uitgevoerde landgoed van baron van Dedem aan de Boekenrodeweg in Aerdenhout. Ook elders in ons land kreeg de heer de Maaker belangrijke opdrachten. Vorstelijke gasten vertrekken Koningin en Prins aanwezig op afscheidsbijeenkomst Alle vorstelijke gasten, die naar ons land waren gekomen om de viering van het re geringsjubileum van Koningin Wilhelmina en de inhuldiging van Koningin Juliana bij te wonen, verenigden zich Woensdagavond, na een galadiner ten paleize, waaraan ook de ministers, de leden van het Corps diplo matique en vele autoriteiten aanzaten, op een afscheidsbijeenkomst in het Amstel- hötel te Amsterdam. Geruime tijd vertoef den Koningin Juliana en Prins Bernhard in hun midden. Vele vorstelijke gasten vertrekken van daag. Prins Axel van Denemarken vliegt met de Ccandinavia Airlines naar Kopenhagen. Het Zweedse kroonprinselijk paar vertrekt met de Scandinavië-express naar Stock holm. Ook prinses Margaretha van Dene marken reist, in tegenstelling tot haar echt genoot, met de trein. Het Noorse kroon prinselijk paar blijft nog enige dagen in ons land. Prins Margaret Rose vliegt naar Londen terug. De graaf en gravin van Ath- lone begeven zich heden naar Den Haag. Zij zullen de overtocht naar Engeland met de nachtboot maken. Prins George van Griekenland zal zich per trein naar Parijs begeven. Erf-groothertog Jan van Luxem burg zal waarschijnlijk per vliegtuig terug keren. Eerbetoon van liet verzet aan Koningin Wilhelmina Op 2 September heeft een deputatie van afgevaardigden van de stichting L.O. en L.K.P. en de Gemeenschap van Oud-illegale Werkers Nederland aan Koningin Wilhel mina een tekening „De Troostende" aan geboden, vervaardigd door de kunstenaar Rinze Hamstra. De opdracht welke aan de achterzijde van de tekening is aangebracht, luidt „In eerbied en dankbaarheid opgedragen aan H.M. Koningin Wilhelmina, de Moeder van het Verzet, de troosteres bij uitnemendheid, door de L.O.L.K.P.-stichting en de G.O. I.W.N. 2 September 1948". Koningin Wilhelmina heeft de tekening aanvaard en een citaat aan het werk toe gevoegd. Reproducties van „De Troostende" bekroond door het koninklijk woord, zullen aan alle medewerkers in het verzet worden aangeboden. Het citaat luidt: „Vervuld met diepen eerbied en bewondering, breng ik U allen hulde voor Uw verzet, dat gij al die lange en bange jaren hebt volbracht, een verzet, dat U samensmeedde tot een een drachtig volk, dat zich zijn roeping bewust is". Wilhelmina. Vierhonderd boeren met hun gezinnen naar Canada Volgend jaar zullen nog tienduizend volgen Dinsdagavond is het emigrantenschip „Kota Inten" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd voor de zevende 'en laatste maal van dit jaar naar Canada vertrokken.. Aan boord bevonden zich bijna 400 emi grerende Nederlandse boeren met hun ge zinnen, onder wie 180 kinderen beneden 10 jaar, verder ruim 100 Belgische, Zweedse, Deense en andere buitenlandse emigranten en tenslotte, behalve 13 Zwitserse studen ten van het Interkerkelijk Bureau, 275. Amerikaanse studenten, die deze zomer een bezoek aan West-Europa brachten. Als geestelijk verzorger maakt de Dordtse pre dikant dr. P. Prins de reis mee. Hiermede is nu, althans voor dit jaar, een einde gekomen aan de boeren-emigratie naar Canada onder auspiciën van de Stich ting Landverhuizing Nederland, die in 1948 ongeveer 7000 Nederlandse boeren en hun gezinnen naar Canada bracht. De Nederlandse boeren zijn in Canada bijzonder-welkom. Daar zij in het algemeen worden beschouwd als toekomstige grond eigenaren, staan zij in vergelijking met emigranten uit andere landen in behande ling onomstreden aan de top. Tot dusver is er practisch niemand teleurgesteld of on- verrichterzake teruggekeerd. Op 13 September wordt een begin ge maakt met de keuringen voor het volgend jaar, hetgeen op de Canadese ambassade in Den Haag geschiedt. Men hoopt in 1949 ruim 10.000 Nederlandse boeren met hun gezinnen naar Canada te kunnen emigreren, waarvan vóór Mei reeds 4500. De Cana dese regering garandeert 20.000 plaatsen. Voor het vervoer van een dergelijk aantal zou Canada zelf voor schepen moeten zor gen, want Nederland zal nauwelijks scheepsruimte voor de beoogde 10.000 be schikbaar kunnen stellen. De afvaart van de „Kota Inten" op 3 Februari 1949 is zelfs weer op losse schroeven komen te staan, omdat het niet zeker is of de Nederlandse regering het schip tot dit doel zal kunnen afstaan. Wel zal de „Kota Inten" dit najaar nog een reis met emigranten naar Zuid- Afrika maken. Tot dusver kwamen de emigranten voor namelijk uit het hoge Noorden, Noord- en Zuidholland, uit Gelderland en Overijssel, maar thans is er ook toenemende animo Utrecht en Brabant, Zeeland en Drente. In de organisatie voor het volgend jaar zijn enige wijzigingen gekomen. Zo zal op verzoek van de Canadese regering ten aan zien van gezinnen met meer dan vijf kin deren beneden 14 jaar niet tot keuring wor den overgegaan, zolang in Canada voor de betrokkenen géén plaats is gevonden. De Canadese regering vreest namelijk voor dergelijke gezinnen financiële moeilijk heden. De inrichting „Waterland" wordt opgeheven Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling, de inrichting „Waterland", waar sinds enige jaren onder auspiciën van het pro vinciaal bureau voor de verzorging van oorlogsslachtoffers (P.B.V.O.) werd ge werkt aan die oorlogspatiënten, die voor opneming in een sanatorium te gezond en voor de maatschappij te ziek waren, op te heffen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken geeft als reden van dit afbreken van een nog niet voltooid sociaal project op: bezui niging. Als datum van opheffing wordt ge noemd de le October, maar het is niet onmogelijk, dat de feitelijke liquidatie niet eerder dan volgend voorjaar zal plaats heb ben. Waar patiënten en personeel heen gaan. is onbekend. Ds. G. Westmyse. voorganger van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Rotterdam, is daar in de leeftijd van 59 jaar overleden. Ds. Westmijse was vroeger een zeer bekend redenaar. BINNENLAND Prins Bernhard heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs in Utrecht. De onlangs in Amsterdam gearriveerde eerste Deli-tabak uit de nieuwe oogst, be staande uit 663 pakken, is onderhands voor f 12 per half kilo aan de Nederlandse sigaren- industrie verkocht. Voor de Almelose rechtbank moesten zeven personeelsleden van de firma Van Gend en Loos terechtstaan, die zich aan ernstige fraude hadden schuldig gemaakt. Uit verzonden goederen werden regelmatig op vrij grote schaal kledingstukken, flessen wijn e. d. gestolen, die tegen hoge prijzen werden verkocht. Er werden straffen geëist, die varieerden van 1 jaar tot 3 maanden gevan genisstraf. Prinses Margaretha van Denemarken heeft Woensdag een bezoek van ruim een uur aan de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898—1948" in Den Haag gebracht. Zij toonde zeer veel belangstelling en heeft zich enige tijd onderhouden met Walcherense boerinnen, die op bezoek waren. De gewezen Amsterdamse politieman G. W. O. W., die van Augustus 1942 tot Septem ber 1944 verbonden was aan het bureau Joodse Zaken, is tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen hem was de doodstraf geëist Blijkens recente waarnemingen van de K.N.A.C. behoren de karrevoerders, bestuur ders van bakfietsen, handkarren enz. tot de minst gedisciplineerde weggebruikers. De verkeersregels overtreden zij zeer veelvuldig. Zij geven dikwijls geen of een onvoldoende teken bij richtingverandering, rijden zig-zag of op de verkeerde zijde van de rijbaan of blijven in bebouwde centra aan de verkeerde zijde staan, storen zich op een kruising niet aan anderen en vormen zo een gevaar voor zichzelf en voor ander verkeer. In een bos b(j Boxmeer is het lijk ge vonden van een ongeveer dertigjarige Duitse vrouw. Een inwoner van Boxmeer is onder verdenking van moord gearresteerd. Prinses Margaret Rose, de graaf en gra vin van Athlone, prinses Margarete van Denemarken en de Zweedse kroonprins heb ben Woensdag het Rijksmuseum bezocht. By de Technische Hogeschool zijn dit jaar ongeveer 700 eerste jaars-studenten ingeschreven. Vorig jaar waren het er onge veer 1100. HAARLEM EN OMGEVING In de afgelopen nacht heeft men zich toegang verschaft tot een villa aan de Zuider- houtlaan te Haarlem. Gestolen is een groot aantal zilveren gebruiksvoorwerpen. Een drie en veertig jarige man, zonder vaste woon- of verblijfplaats verzocht van nacht onderdak in het bureau van politie. Er werd een onderzoek ingesteld en toen bleek, dat de man zich aan diefstal van een fiets in Hengelo had schuldig gemaakt. Het rijwiel had hij in Den Haag verkocht. Een vijftiental jongens hield Dinsdag avond op de Planetenlaan een „wielerwed strijd". Een twaalfjarige jongen, die even rust had en stond te kijken, werd door een vriendje aangereden, waardoor hij een been brak. Hij is naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. De Haarlemse politie heeft een Amster dammer aangehouden, die enkele weken geleden een fiets en meubels had laten weg halen bij twee costuumstrijksters, die in Haarlem en Santpoort wonen. Hij gaf daartoe opdracht aan een Santpoortse chauffeur, bij wie hij een schuld had van f300 door het maken van auto-tochten. Ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar Kerkmeester van de kerk van de H. Bavo aan de Herenweg te Heemstede is, ont ving de heer P. H. M. Peeperkorn de Pause lijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Ponti- fice". Op een feestelijke bijeenkomst van het kerkbestuur werd de onderscheiding uitge reikt door Pastoor C. v. Mierlo. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling organiseert a.s. Zaterdagmiddag 11 Sep tember een excursie naar de Zomertentoon- stelling in het Frans Halsmuseum. Dc Haarlemse P.T.T. toneel-, zang- en muziekverenigingen geven Zaterdag 11 Sep tember in het Concertgebouw een uitvoering waarvan het batig saldo wordt afgedragen aan het Ned. Comité van de UNAC (Ver enigde Naties helpen het Kind). Deze avond geeft dus naast kunstgenot tevens hulp aan 20 millioen onschuldige kinderen over de gehele wereld die gebrek lijden en ver hongeren. Ds. D. Henstra te Broek op Langendijk, voorheen te Haarlem-N., heeft bedankt voor het beroep van de Chr. Geref. Kerk van Woerden. Brood en suiker van de bon? Uit officiële bron vernemen wij dat er ernstig naar gestreefd wordt de brooddistributie per 1 November op te heffen. Voorts wordt ernstig overwogen om ook de distributie van suiker per 1 November te laten vervallen. Een be slissing in deze is afhankelijk van de binnenlandse suikerbietenoogst. Europese opinie-onderzoekers komen in Amsterdam bijeen Op Woensdag 15 September zal de Am sterdamse wethouder mr. F. H. C. van Wijck het driedaagse „Congres Europees Opinie-onderzoek" te Amsterdam openen, dat bijeengeroepen is door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. In de Franse zaal van het Internationaal Cultureel Centrum komen drie dagen lang leiders van opinie-onderzoek-instellingen bijeen uit nagenoeg alle landen van West- Europa. De leiders der Gallup-instituten in Engeland, Frankrijk, Italië, Denemarken en Nederland zullen er zijn, dr. Leo P. Crespi, die in Duitsland (Amerikaanse zóne) het opinie-onderzoek leidt voor gene raal Clay, prof. Jacquemyns uit Brussel, mr. Littman van de B.B.C. (Listener Research) en vele anderen. Inleidingen zullen worden uitgesproken door de heren H. Hermans, voorzitter van de Voorlichtingsraad, drs. J. M. den Uyl, redacteur van „Vrij Nederland" en Chr. Ditlev Reventlow, directeur van het Deense Gallup-instituut. Doel van dit congres is de oprichting van een Europese organisatie van opinie-onder zoekers en het bespreken van de taken en de werkmethoden van het moderne opinie onderzoek. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A.K.U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Un ie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij i N.-I. Handelsbank Ëilliton Mij II Slotkoers gisteren 35944 2951/2 260% 164% 179 331 289 130 164% 269% 175 168 122 404 Openings koersen 354% 292% 254% 163% 18444 162 264% 174

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6