Queuille vandaag voor de Kamer Tweedracht Sovjet-soldaten schoten op betogers in Britse sector Steun van de Midden-partijen verzekerd Weerbericht 63e Jaargang No. 19036 11 1 Vrijdag 10 September 1918 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel'. Adv. en Admin. i I l^^l f I I I ^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. I II II II I III I MW Jm 1 I III 111 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 JL JL %i^tL JL JL JL JL JL êj Mm ƒ4,—Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107f Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. J Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting tc Haarlem HET WORDT SOMS een beetje ver moeiend, zich in de nationale en inter nationale tegenstellingen en conflicten de zer wereld te verdiepen. Zelfs als men zich beijvert om de oplossingen in het licht te stellen, die door verstandige mensen zijn bedacht. Op menig critiek ogenblik krijgt men immers de indruk, dat de meerder heid der betrokkenen zo onverstandig is, dat zij alles liever wil dan een oplossing. En die gedachte is vermoeiend. Ofschoon het leven heel kort is, ook het leven der kop- pigsten, schijnen velen het bepaald te moe ten vullen met tweedracht. Zij zwelgen erin en gaan er prat op. Dit verschijnsel hebben vorige eeuwen ook ruimschoots ge kend, maar de twintigste is blijkbaar uit op record-verbetering. Gelijk iedere vol gende editie van de Olympische Spelen uit is op record-verbetering. Ook een ver moeiende gedachte. In zulk een stemming voelt men zich op klaren bij het lezen van woorden als deze: „De mens is veel meer dan men meent toe gankelijk voor tegenspraak en terechtwij zing. Zij moet alleen maar niet heftig zijn, zelfs al is zij gegrond. Het hart is een bloem gelijk, die open blijft voor de zacht vallende dauw, maar zich voor de plas regen sluit." De schrijver van deze woor den was Jean Paul. Hij was, ondanks deze naam, geen Fransman maar een Duitser. Hij heette Jean Paul Friedrich Richter en leefde van 1763 tot 1825. In de litteratuur werd hij vermaard onder zijn eerste twee voornamen, hetgeen wellicht alleen bete kent dat hij zelf graag onder Franse vlag wou varen. Misschien was zijn moeder een Frangaise. In elk geval is het merkwaardig, want hij leefde niet bepaald in een periode van Frans-Duitse toenadering. Ik heb de jaartallen van zijn geboorte en dood genoemd. Napoleon leefde van 1769 tot 1821: zij waren dus tijdgenoten en Jean Paul heeft de hele ellende van revolutie en Napoleontische oorlogen, met een deel van de naweeën erbij, beleefd. Het was een tijdvak, dat in menig opzicht, vergelijkbaar was met hetgeen wij nu beleven. Niettemin sprak Jean Paul zulk een rus tige waardering van 's mensen toeganke lijkheid voor tegenspraak en terechtwijzing uit en verbond hij er zelfs een liefelijke vergelijking van het hart met een bloem aan. En merkwaardigerwijze moeten wij ook in deze tijd van records en tweedracht erkennen, dat het gelijk aan zijn kant is. De grote moeilijkheid schijnt te zijn, „te rechtwijzing en tegenspraak", in de juiste vorm te gieten en heftigheid te vermijden. Ik vrees dat de twintigste eeuw juist op dit punt alle records van begrip aan mensen kennis slaat. Het lijkt erg eenvoudig, maar zou het toch niet waar zijn dat de vervaar lijke politieke moeilijkheden van deze tijd vooral veroorzaakt worden door gebrek aan diplomatie? Er is een droevig gêbrek aan diplomatie, niet zozeer bij de beroeps diplomaten als wel bij tallozen, die zich verbeelden dat zij hen door hun optreden en uitingen steunen. Gij denkt aan uitin gen van vele kranten in binnen- en buiten land en ik. geef u gelijk. Maar zij worden in die houding gestijfd en dikwijls voor gegaan, door politici, brochure-schrijvers, allerlei sprekers op vergaderingen. EenT voudig inzicht in de menselijke natuur ontbreekt in de hoogste mate. Als men met anderen tot een vergelijk of zelfs tot samen werking wil komen is de juiste methode niet, hen te gaan uitschelden en beschul digen. Ik vrees dat de historie van het con flict tussen Oost en West, sinds het einde van de «jorlog, door deze fout is geken merkt. Eenmaal op die weg beland is men steeds verder gegaan, zijn verbittering en achterdocht steeds meer toegenomen en zijn de daden ook gekomen. Evenmin als anderen maak ik mij illusies over het hart van een man als Molotov in de zin van „een bloem, die open blijft voor de zacht- vallende dauw", maar er waren daar an dere mensen en men vraagt zich nog steeds af wat gebeurd zou zijn, als Roosevelt was blijven leven. Zelfs als daarbij erkend moet worden, dat van Amerikaanse zijde meer menskundig beleid is getoond dan van Russische. Het geldt in zovele conflicten. Deze wereld loopt gevaar door haar verschrik kelijke luidruchtigheid en gebrek aan in zicht in de menselijke natuur. Bij het ene conflict na het andere rijst de gedachte bij de rustige toeschouwer, dat als de betrok kenen eens in staat waren vierentwintig uur hun monden te houden en hun pennen te bedwingen en dit etmaal te baat namen voor rustige overdenking van de toestand en van het doel, dat zij eigenlijk bereiken willen oplossing spoedig be reikbaar zou zijn. Soms schijnt het doel volkomen op de achtergrond te zijn geraakt en is het een soort wedstrijd in gelijk- hebberij geworden. Daar bereikt men niets mee. Gelijk krijgt men zo. toch nooit. Hoog stens geeft een van beide partijen soms onder dwang der omstandigheden toe, maar met wrok in het hart, dat zich allang „voor de plasregen gesloten heeft". Het is toch wel aardig de beeldspraak van Jean Paul erbij te houden. Latere geslachten zullen zich verbazen over de onmetelijke janboel van onze tijd. Het meest verwonderd zullen zij wellicht zijn over het ontbreken van de eenvoudig ste mensenkennis in de betrekkingen tus sen politieke partijen en regeringen. Zij zullen zeggen: hoe is dat denkbaar; die dingen wisten zij toch allang! Ja, maar zij beseften ze niet, zullen anderen antwoor den. Zij zagen de dingen niet meer die vlak voor hun neus lagen. Zij hadden zich in ingewikkeldheden verstrikt en leden onder een tekort aan gevoel voor humor, dat hen steeds deed menen dat zij zelf alleen gelijk hadden en dat gelijk hebben het leukste ter wereld is. Bovendien dachten zij, dat zij voortdurend „propaganda" moesten ma ken Koningin Wilhelmina heeft ons bovenal eendracht aanbevolen. Koningin Juliana heeft dat woord van haar Moeder overge nomen. Wijze raad. Maar wie zal er wer kelijk over nadenken onder diegenen, die zo dol op tweedracht zijn en altijd gelijk moeten hebben? R. P. GECOMBINEERDE VERDEDIGING VOOR SCANDINAVIë Het Zweedse ministerie van Buitenland se Zaken heeft medegedeeld, dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van Zweden, Noorwegen en Denemarken in een verga dering hebben besloten, hun regeringen te vragen de mogelijkheid te onderzoeken van een gecombineerd verdedigingssysteem voor Scandinavië. Statiefoto van Koningin Juliana en Prins Bernhard Doden in Berlijn Een kwarf millioen Berlijners protesteerden tegen de Sovjetdictatuur in hun stad Donderdagmiddag zijn in Berlijn 2 doden gevallen. Tijdens een massale anti-communistische demonstratie klom een jongen van vijftien jaar op de Brandenburgerpoort en verscheurde de Sovjet-Russische vlag, die daar wap perde op de grens tussen de Oostelijke en Westelijke sector. Sovjet-soldaten, die reeds eerder in de lucht hadden geschoten toen de menigte naar deze grens opdrong, openden het vuur op hem en schoten hem naar beneden. Een politieagent uit de Russische sec tor kwam door nog niet opgehelderde oorzaak om het leven. Russische jeeps werden met stenen bekogeld door de woedende menigte, die door Britse officieren moest worden gekalmeerd. Een kwart millioen Berlijners uit alle delen van de stad hadden gehoor gegeven aan een oproep van de sociaal-democrati sche partij om Donderdagmiddag op 't plein der republiek voor het Rijksdaggebouw te demonstreren tegen de situatie in de Sovjet sector. Dit was de grootste betoging, die de voormalige hoofdstad sinds het einde van de oorlog beleefde. Vele bedrijven hadden reeds om twee uur hun poorten gesloten om hun arbeiders en employés gelegenheid te geven aan de demonstratie deel te nemen. Onder het motto: „Berlijn roept de wereld" spraken bekende woord voerders der SPD, onder wie Franz Neu mann en prof. Reuter. De laatste ver klaarde, „hel is goed wanneer in de pauze tussen de onderhandelingen der bezettende mogendheden, de wereld verneemt hoe de Berlijnse bevolking in werkelijkheid denkt". Luide toegejuicht zeide hij: „Wij zullen terug komen in de Oostelijke sector van Berlijn, wij zullen ook terug komen in de Oostelijke sector van Duitsland, zelfs in Breslau en Stettin. Dan zullen wij weel een dubbel stel rails leggen en dat zal het symbool zijn van de herwonnen vrijheid". De ontslagen magistraat uit het Oostelijk district Lichtenberg, Joachim Lippschütz, die in scherpe bewoordingen de werk wijze der communisten geselde, riep de bevolking van Berlijn op „eindelijk gebruik te maken van het menselijk recht der noodweer". Voor het begin der betoging, terwijl niet alleen door de kale Tiergarten, maar ook uit de Oostelijke sector langs de Linden tienduizend Berlijners opmarcheerden, re den jeeps met militaire Sovjet-waarnemers langs de Rijksdag. Toen de betoging werd geopend, trokken zij zich evenwel in de Sovjet-sector terug. Achter de Branden burgerpoort stonden vrachtwagens met Sovjet-soldaten, die eveneens later ver dwenen. Langs een wolkenloze hemel vlogen van tijd tot tijd dreunend fox-maties bommen werpers van de Russische luchtmacht, die boven Bei-lijn herfstmanoeuvres houden. Na afloop van de betoging begaf zich een delegatie van de SPD de CDU en de Liberale pai-tij van het plein der republiek door de Potsdamerstrasse naar het gebouw van de geallieerde bestuursraad om daar een memorandum te overhandigen, waarin wordt geprotesteerd tegen „de onderdruk king op politiek terrein door de Sovjet- Russische bezettingsmacht". De delegatie met Franz Neumann aan het hoofd wex^d gevolgd door 10.000 betogers. Nader wordt gemeld dat er naar schat ting tien Berlijners gewond zijn door scho ten van Russische soldaten, die van de Russische sector uit hebben geschoten op de demonstrerende menigte. De Britse generaal Hei-bert werd kort na zijn aankomst op het toneel van de schietpartij aangesproken door twee Sovjet officieren die zeiden hem te willen spre ken. De Sovjet-officieren stonden met hun handen in hun zakken voor hem. Herbert zei: „Wanneer u mij wenst te spreken kunt u eei-st behoorlijk groeten, want u bevindt zich op Brits gebied". Hierop keken de Sovjet-officieren Herbert van onder tot boven aan, keerden zich zonder iets te zeggen om en wandelden naar de Sovjet sector. Ultimatum aan de republiek van bevelhebber Oost Java De territoriaal bevelhebber voor Oost- Java, generaal-majoor W. Baays, heeft vol gens United Press een ultimatum gezonden aan de republikeinse autoriteiten waarin geëist wordt dat de infiltraties in de Ne derlandse gebieden zullen ophouden. Het ultimatum werd Dinsdag gesteld en ver streek Donderdag. Daarop heeft de gene- raal-majöor 'een vex-zoek gericht tot luite nant-generaal Spoor om maatregelen te nemen tegen de Indonesische infiltraties en de incidenten die daardoor in Oost-Java ontstaan. Tot nu toe zijn deze maatregelen nog niet genomen. De republikeinse auto riteiten hebben volgens Antara medege deeld dat zij geen vex-antwoordelijkheid op zich kunnen nemen voor incidenten in het door de Nederlanders gecontroleerde gebied. Amsterdamse jongeman verdwenen Sinds 31 Augustus is de 17-jax'ige J. W. Maatenboer uit Amsterdam spoorloos ver dwenen. De jongeman, die lid is van een padvindersorganisatie, was op Koninginne dag des middags naar het Stadion gegaan. Hij hoopte ingeschakeld te worden in het Stadionspel, dat ter gelegenheid van het jubileum van Koningin Wilhelmina op gevoerd werd. Dit geschiedde echter niet. Wel werd hij ingeschakeld bij de tocht van de gouden kroon door de stad. Desondanks heeft hij zich de eei'ste weigex-ing dermate aangetrokken, dat hij in een kwade bui naar huis ging en met de fiets van zijn broer en vijf gulden weer is vertrokken. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Naar volledig volksfront in de Djokja-republiek? Het centrale comité van dg Indonesische communistische partij heeft de grootste twee niet-commuxxistische partijen van de republiek uitgenodigd met de communisten een volksfront te vormen, aldus meldt het republikeinse nieuwsbux-eau Antara. Het hoofdbureau van de communistische partij maakt bekend, dat aan de Moham medaanse en de Nationalistische partij for meel het voorstel is gedaan tot het houden van een gemeenschappelijke confex-entie, bedoeld om de „nationale eenheid" op te bouwen. „Het ogenblik is gekomen om een krach tige eenheid te verwezenlijken, in staat om het hoofd te bieden aan de eventualiteiten, welke de Nederlandex-s kunnen veroor- veroorzaken", zo luidt de brief aan beide genoemde partijen. Een woordvoerder van de Mohamme daanse partij verklaarde, dat zijn partij de uitnodiging in ernstige overweging zou nemen. Een zegsman van de Nationalisti sche partij verklaarde, dat zijn partij niet afwijzend staat tegenover een dergelijke gemeenschappelijke conferentie, op voor waarde dat het de communisten ernst is, wanneer zij de wens te kennen geven iix werkelijke zin de eenheid van Indonesië te willen opbouwen. De Mohammedaanse en de Nationalis tische partij zijn op het ogenblik de enige niet-communistische groepen in de Indo nesische republiek en het coalitiekabinet van Mohammed Hatta. De eerstgenoemde partij is de grootste en de machtigste groep in de republiek. (United Press). Het woord is aan. Goethe: Niemand leert iets door luisteren alleen en wie bepaalde dingen niet zelfstandig aanpakt weet de dingen slechts oppervlakkig cn half. Onafhankelijkheid van Vietnam geproclameerd „Een beslissende fase is afgesloten. Viet nam is onafhankelijk", aldus verklaarde Vrijdag de hoge commissai'is in Indo-China Bollaert, tijdens een betoging van c.a. 10.000 Vietnamezen voor het stadhuis van Saigon. Genex-aal Xoean, premier van Vietnam, heeft tijdens deze betoging eveneens het woord gevoerd en zeide, na hulde te heb ben gebracht aan de gewezeix keizer van Annam, Bao Dai en aan de heer Bollaert: „Met de erkenning van de onafhanke lijkheid van Vietnam bevredigt Frankrijk het wettig verlangen van de Vietnamezen. Door zich aan te sluiten bij de Franse Unie verzekert Vietnam de Fx-anse belangeix op zijn grondgebied". Vulkanische uitbarsting op de Philippijnen De Philippijnse autoriteiten zijn bezig met evacuatie van het eiland Camiguin, waar een vulkaan reeds 10 dagen in erup- tie is. Gistei-avond werd alle schepen in de buurt telegrafisch verzocht hulp te bie den. De regerings-vulcanoloog. Arturo Alcax'az, verklaarde, dat asregens een „noodtoestand" hadden veroorzaakt Franse Derde Macht krijgt nog één kans Hedenmiddag zal in de Franse Nationale Vergadering gestemd worden over een ver trouwensvotum voor de niexiwe kabinets formateur, Ilenri Queuille. In parlementaire kringen neemt men aan dat hij méér dan het voorgeschreven aantal stemmen zal halen en dus volmacht zal krijgen zijn ka binet samen te stellen. Nadat Queuille lang durige conferenties met alle fracties heeft gehad, heeft hij besloten zelf de portefeuille van Financiën te nemen. Het wordt waar schijnlijk geacht dat ook Robert Scbuman deel zal uitmaken van de nieuwe regering. De volksrepublikeinen, radicaal-socialis ten, gematigd rechtsen en tenslotte de socia listen besloten na langdurige besprekingen om Queuille te steunen bij zijn pogingen tot regei-ingsformatie. Hun besluit werd waarschijnlijk verhaast door nieuwe stakingen verspreid over het gehele land en betogingen voor het Elysée, dat gedurende de laatste dagen stx-eng be waakt wordt. Hoe lang de politieke wapenstilstand zal duren, is een vraag. Drie opeenvolgende kabinetten van de Derde Macht,gevoi-md door dezelfde partijen, zijn in zes weken gevallen, omdat men het niet e«ns kon wor den over maatregelen ter bestrijding van de inflatie. Quexiille had gehoopt minstens één ver tegenwoordiger van de parlementaire aan hangers van De Gaulle voor zijn wagen te spannen, doch de socialisten hebben hier zonder meer een stokje voor gestoken. Een kabinet met een pro-Gaullist zou het zon der de socialisten moeten doeix, zeiden zij. Thans moet de premier hopen de Gaul listen te kunnen overhalen hem in de As- semblée te steunen, zelfs indien zij buiten het kabinet blijven. Een regering gevormd zonder hen en de communisten zou slechts een kleine, onzekere meerderheid in de Assemblee hebben en Gaullistische opposi tie in de Assemblée zou zulk een regering hee1 gemakkelijk kunnen doen vallen, ge lijk dit ook het geval is geweest met twee van de laatste drie regelingen der Derde Macht, De georganiseerde arbeidersbeweging, communistisch zowel als niet-communis- tisch, dringt steeds luider op 33 procent loonsverhoging aan als compensatie voor de in de laatste twee maanden sterk geste gen kosten van levensonderhoud. Aan deze actie verienen de socialisten hun volledige steun, daar zij vrezen dat de macht over de vakbonden in communistische handen zou vallen indien geen flinke loonsvei'ho- gingen gegeven worden. Jo ego slaven in Griekenland? De Griekse generale staf zegt in een Vrijdag gepubliceerd communiqué, dat manschappen in Joegoslavische uniformen deelgenomen hadden aan een guerïlla-actie p.abij de Grieks-Joegoslavische grens in de streek van de berg Kaimaktsjalan. „Een heden van het Griekse leger", aldus het communiqué, „moesten door het opdringen van strijdkrachten uit Joegoslavië zich van de hoogte Koetsoebey terugtrekken, die later na hevige strijd weer veroverd werd. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de identiteit van de geüniformeerde strijd krachten". MEER BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Voor het Westen van het land: Gelei delijk toenemende bewolking met later enkele plaatselijke buien. Meest matige wind aanvankelijk Zuid-Oostelijk, later draaiend naar richtingen tussen Zuid en West. Morgen overdag iets minder hoge temperaturen dan vandaag. Voor het Oosten van het land: Tamelijk veel overdrijvende bewolking, doch overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind. Minder hoge temperaturen dan vandaag. 11 September: Zon op 6.07 uur, onder 19.05 uur Maan op 16.29 uur, onder 23.02 uur Het Koninklijk gezin Koningin Juliana, Prins v. 1. n. r. Prinses Irene, Prinses Margriet Bernliard, Prinses Marijke en Prinses Beatrix

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1