Vulpenhouders Lux© Post Hartelijk afscheid van Amsterdam geestdriftig welkom in Baarn Eet nu Duinkonijnen GEERLING VULPENHOUDERS en Bondig „Het Gouden Hoekje" VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS OAGBLAP DE KOMiSGlN IS „THUIS" Donderdagavond hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard de hoofdstad verlaten om zich naar paleis Soestdijk te begeven. De Prinsesjes waren reeds eerder naar Soestdyk vertrokken. Om tien minuten voor negen vertrokken de Koningin en de Prins per auto van het paleis op de Dam. Daar was een grote me nigte samengestroomd, die de vorstin en haar gemaal geestdriftig toejuichte. Her haaldelijk klonken nationale liederen en het „Oranje boven, leve Juliaan", dat een zeer populair lied is geworden in de afge lopen dagen, was niet van de lucht. Langs de gehele route, welke de konink lijke auto's volgden, stonden de mensen rijen dik om H.M. ten afscheid toe te juichen. In Diemen, op de grens van de gemeente, nam de burgemeester van Amsterdam, mr. Arnold J. d'Ailly, afscheid van de vorstin. Koningin Juliana dankte de burgemeester en de hoofdcommissaris, die eveneens aan wezig was, hartelijk. Het escorte van de gemeente-politie werd overgenomen door de rijkspolitie en om 12 minuten over negen verliet de Landsvrouwe Amsterdam. In Baarn. Een half uur later arriveerde de auto aan de grens van de gemeente Baarn, waar Koningin Juliana en haar gemaal door een enorme mensenmenigte werden verwel komd. De Emmabrug was.met oranje lamp jes, vlaggen en bloemen versierd en vorm de het begin van de twee kilometer lange weg tot het paleis waarlangs de Koningin een ware zegetocht zou maken. Ook deze j weg was met oranjelampjes versierd en omzoomd met duizenden en duizenden, die in het half donker trachtten een glimp op te vangen van de passerende vorstin. Bij de Emmabrug werden Koningin Ju liana en prins Bernhard verwelkomd door het voltallige gemeentebestuur. Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, was hier ter begroeting aanwezig. Nadat H.M. en Prins Bernhard de auto hadden verlaten sprak de burgemeester van Baarn, mr. F. van Beeck Calkoen. de vorstin toe. Hij zeide o.m.: „Van nu aan worden in het paleis Soestdijk de zorgen voor het welzijn van de staat in hun volle omvang binnengedragen. Daar zullen dan de beslissingen omtrent de belangen van uw onderdanen worden genomen. Echter, het zal in de eerste en voornaamste plaats de woning zijn, waarin uwe Majesteit zich als echtgenote en moeder aan uw gezin kan geven. Daar zullen de zorgen en vreug den om het opgroeiende kinderleven uw rijkdom zijn. Moge voor u, Majesteit en voor u, Koninklijke Hoogheid, met uw kin deren een lang en gelukkig verblijf op Soestdijk zijn weggelegd". Bij de Oranjeboom reed de wagen onder een prachtig versierde en verlichte ere- boog. waarop een grote J prijkte, door naar het paleis, waar de toejuichingen een climax bereikten. Hier hadden duizenden inwoners van Baarn en omstreken en een groot aantal ouden van dagen een ere plaats gekregen tegenover het in het licht van schijnwerpers badende paleis. Ovatie na ovatie weerklonk toen de Koningin en de Prins het paleispark inreden. Om drie minuten over tien betrad H.M. tussen een haag van lakeien haar „huis". De prinsesjes waren reeds in de middag geheel onopvallend op het paleis gearri veerd. Gelukwensen. De bestuurders van alle provinciën, van tal van gemeenten, verenigingen, corpora ties en instellingen op het gebied van on derwijs, kunst, handel, industrie, financiën, scheepvaart en sport, kortom van alle ge bieden van het Nederlandse leven, hebben gistermiddag in het paleis op de Dam Ko ningin Juliana en prins éernhard hun ge lukwensen aangeboden. De Koningin zal waarschijnlijk over en kele dagen in haar paleis in Den Haag nog een groot aantal bezoekers uit Zuidholland en Gelderland ontvangen om hun geluk wensen in ontvangst te nemen. f 2.50, f 3en de grootsten f 3.50 per stuk NATUURLIJK weer bij Telefoon 10296 MaarGecrling woont niet meer in de Warmoesstraat. Let op het juiste adres Alléén Kleine Houtstraat 36-38 Donderdagsmorgen om 11 uur vertrok Koningin Elisabeth, Koningin-moeder van België, uit Santpoort, waar zij logeerde in hotel Duin en Kruidberg, naar België terug. - Koningin Elisabeth bedankt de wachtmeester der Maréchaussée A. Tits voor zijn zorgen. Bloemendaal verhoogt tarieven begraafplaats B. en W. van Bloemendaal delen de ge meenteraad mee, dat een nieuwe berekening van de kosten voor de uitbreiding en het onderhoud van de Algemene begraafplaats aantoont, dat de inkomsten ter zake van de uitbreiding van de begraafplaats, ook na de laatste tariefsverhoging, niet tegen de uit gaven opwegen. De jaarlijkse variabele kosten moeten wegens de noodzakelijke uitbreiding van het personeel voor bijstand van de opzichter doodgraver en wegens verhoging van de post voor onderhoudskosten ongeveer f 9000 ver hoogd worden, terwijl ook verschillende constante kosten, welke op de uitbreiding drukken, verhoogd dienen te worden. De totale jaarlijkse lasten zijn dientengevolge gestegen tot een bedrag van rond f41.000. Er van uitgaande, dat de gemiddelde jaar lijkse opbrengst volgens de tegenwoordige tarieven ongeveer f 27.000 zal bedragen, blijft derhalve te voorzien in een ongedekt bedrag van plus minus f 14.000 per jaar. Ter bestrijding van dit bedrag zouden de grafrechten over de gehele linie met moeten worden verhoogd. Op deze wijze zullen echter ook de kosten, verschuldigd voor het jaarlijks grafonderhoud na de on langs ingevoerde verhoging tot zodanige bedragen worden opgevoerd, dat zij niet meer in een redelijke verhouding staan tot de werkzaamheden, die hiervoor worden ver richt. In plaats van deze voor de betrokkenen jaarlijks terugkomende lasten nog verder te verhogen, komt het B. en W. wenselijker voor, de overige daarvoor in aanmerking komende tarieven in plaats van met 50 met pl.m. 90 te verhogen, waardoor ongeveer eenzelfde totale opbrengst zal worden ver kregen. Daar het hierbij een éénmaal voor een begrafenis te betalen bedrag betreft, zal de druk hiervan voor de betrokkenen minder worden gevoeld. Om deze reden stellen B. W. de gemeenteraad voor, de daarvoor aanmerking komende rechten, voor wat be treft het gebruik van het nieuwe gedeelte van de begraafplaats, te verhogen met gemid deld 90 De rechten voor het bestaande dige bedragen willen handhaven, waardoor gedeelte zouden B. en W. op de tegenwoor- er in het bijzonder voor de minder draag- krachtigen in voorkomende gevallen gele genheid zal blijven bestaan om zich een graf I aan te schaffen tegen de bestaande tarieven. Om de belangen der minst draagkrachtigen te behartigen, zal het tarief voor een alge meen graf op het nieuwe gedeelte op f 15 gesteld worden. Woningbouw te Vogelenzang B. en W. van Bloemendaal hadden onder hands aanbesteed het bouwen van zestien arbeiderswoningen te Vogelenzang. De laag ste inschrijvers hebben verzocht hun inschrij ving te annuleren. De bouw is thans opge dragen aan de op één na laagste inschrijver, W. Imthorn te Hillegom, voor een prijs, welke na het aanbrengen van noodzakelijke bezui nigingen is vastgesteld op f 167.460 (f 154.560 of f35 per m3, benevens f12.900 voor het bouwrijp maken van de grond). Daarbij komen nog andere kosten, welke f 6840 be dragen, zodat de totale bouwkosten, behalve het bedrag van de grondaankoop, zijn te ramen op f 174.300. lORJé's KANTOORBOEKHANDEL GROTE HOUTSTRAAT 101 (Adv.) De geschiedenis der Schotse Hooglanden Voor het genootschap Nederland-Enge- land werd gisteravond in Brinkmann op de Grote Markt, een lezing gehouden over „De geschiedenis der Schotse Hooglanden in de laatste twee eeuwen" door de heer Alastair McLeod, een naam even onmis kenbaar Schots als het genoeglijke accent waarmee deze Hooglander over zijn ge boortegrond vertelde. Hij zou geen echte Schot geweest zijn als hij niet onmiddellijk was begonnen te verhalen van „Bonnie Prince Charlie", de legendarische figuur die de rebellie van 1745 leidde en zijn dap pere maar slecht-gewapende „Hielanders" aanvoerde, aanvankelijk van zege tot zege maar na Derby in een terugtocht, die tot ce meest tragische van de wereldgeschie denis hoort. En zo intens loyaal waren deze berooide stakkers, dat zelfs de 30.000 pond beloning voor het verraden van de „Pretender" geen hunner verleidde om Charlie ontrouw te worden. De causeur vertelde verder honderd-uit over dit vreemde land met zijn bewoners die zo'n vreemd mengsel zijn van religieuse gestrengheid, hartstocht en berekenende slimheid. Een volk waarop het sombere maar eigenaardig-aantrekkelijke landschap zo zeer zijn stempel heeft gezet. En de „couleur locale" werd verschaft door de lichtbeelden die werden vertoond en de Schotse liedjes door mrs. McLeod gezon gen. zodat «eze causerie in de beste trant van dit genootschap weer heeft bijjydragen tot meer begrip van een volk, waarvan we al te weinig weten. Verkeersongelukken Een een en vijftig jarige portier had van nacht op een laadbak van een auto van een groentenhandelaar plaats genomert. In de bocht van do Grote Markt bij de Jansstraat viel de portier van dee laadbak en liep een lichte hersenschudding op. Per auto is hij naar ziin woning vervoerd. Gistermiddag is een wielrijder, die op de Rijksstraatweg in de richting van de stad reed. bij het passeren van twee fietsers aan gereden door een achter hem naderende auto De aangcrcdcne liep schaafwonden op aan benen c-n rrmen De fiets werd vernield Tegen de autobestuurder, die te veel naar rechts was uitgeweken, is proces-verbaal opgemaakt. SCHEEPVAART AlblRsscrdijk. New OrleansRotterdam 12 Sept te Londen verwacht Amsteldijk, 9 Sept. van New York te Philadelphia. Kota Agopng. Java—Rotterdam 10 Sept van Port Said Muiderkerk. Dakar- Amsterdam 10 Sept. tc Havre. Nieuw Amsterdam. New York —Rotterdam 10 Sept te Southampton. Inspecteur van politie voor kantonrechter Hij was korte tijd N.S.B.'er Donderdagmorgen werd door de kanton rechter, belast met de afwikkeling van de Tribunaal-rechtspraak in het arrondisse ment Haarlem, mr. A. G. H. H. Roeffen, de zaak tegen de 34-jarige Haarlemse oud- inspectéur van politie C. v. M- opnieuw behandeld. Het was de derde keer, dat de aan de beschuldigde ten laste gelegde feiten de revue passeerden: de eerste keer, in 1946, had de Tweede Kamer van het Tribunaal de zaak voor een nader onderzoek aan gehouden, de tweede keer, in Mei van dit jaar, was de beschuldigde door zijn mili taire dienst in Indonesië verhinderd te verschijnen. Wij herinneren eraan, dat de beschul digde indertijd door de procureur-fiscaal buiten vervolging was gesteld, onder meer op voorwaarde, dat hij geen betrekking bij de politie mocht bekleden. Hiertegen was Van M. in verzet gekomen. De dagvaarding vermeldt niet meer het verlenen van hulp en steun aan de vijand door medewerking te verlenen aan de ar restatie in de Waarderpolder van twee Engelse piloten in de zomer van 1940. Hem wordt nog de aansluiting bij de N.S.B. en de aanmelding voor het Rechts front in het najaar van 1940 en hulp en steun aan de handlangers van de vijand verweten, dit laatste door het uiteenran selen van het publiek bij een W.A.-parade en van de arrestatie van twee jongens, die trachtten een W.A.-mars te verstoren. De kantonrechter vroeg zich af hoe Van M. het N.S.B.-erschap koh rijmen met de eed, die hij als officier had afgelegd, waar op de beschuldigde de aansluiting aan „een onbewaakt ogenblik" en een mo reel déraillement na de Meidagen van 1940 toeschreef. Mr. Roeffen vond deze argu mentatie nogal pover, maar Van M. preci seerde, dat hij van het nationaal-socialisme economische verbeteringen en een her leving van het militarisme verwachtte. Bovendien verklaarde hij toen te menen, dat Nederland de strijd had opgegeven en de regering door naar Engeland uit te wijken de grondwet had geschonden. Van dit alles was hij evenwel spoedig terug gekomen; volgens Van M. had hij reeds voor Kerstmis 1940 voor de N.S.B. be dankt. Dat hij eens het publiek bij een parade van de W.A. uiteen geknuppeld had, waar bij een bejaarde man in het gezicht en een vrouw op de rug zou zijn geslagen, ont kende hij pertinent. „Dan zou ik een lafaard zijn en dat ben ik niet!" De getuige die dit beweerde, kende hij niet, hoewel deze op zijn beurt had verklaard Van M. zeer goed te kennen. Mr. Roeffen betreurde het, dat de beschuldigde met deze getuige nooit was geconfronteerd. Het laatste punt, de arrestatie van twee jongens, die tijdens een mars van de W.A. een W.A.-er in het Kleverpark met een boksbeugel hadden bewerkt, gaf Van M. toe. Er was geen ontkomen aan, want de N.S.B.-leiding maakte een hele rel van het geval. Bovendien meende hij, dat het met een sisser zou aflopen, omdat het bezit van boksbeugel nergens strafbaar was ge steld. „Maar u wist toch", wierp de kanton rechter tegen, „dat de S.D. in de zaak ge moeid was. Het proces-verbaal moest in het Duits vertaald worden". Van M. antwoordde hierop, dat dit altijd gebeurde, daar de S.D. van al dit soort zaken kennis nam. hetgeen volgens hem niet wilde zeggen, dat de Duitsers ze ook ter behandeling overnamen. Roeffen geloofde eerder, dat het weest de jongens te laten lopen en de boksbeugels bij de huiszoeking niet te vin den, waarop Van M. zich beklaagde: „U legt alles in mijn nadeel uit. Ik ben al vernietigd. Ik kan hier net zo goed weg gaan. De verdediger, mr. J. van der Hoeven, had vier getuigen a décharge meegebracht, leden van de Haarlemse politie, die allen verklaarden, dat zij Van M. sedert 1943 volkomen hadden vertrouwd en in de ille galiteit hadden opgenomen, hoewel zij wisten, dat hij een korte tijd N.S.B.-er was geweest. In het ondergrondse werk had Van M. meermalen buitengewoon goed werd verricht. De verdediger, mr. J. van der Hoeven, herhaalde zijn pleidooi van 27 Mei. Het karakter van zijn cliënt is emotioneel, im pulsief, pathetisch. Daaruit zijn zijn fou ten te verklaren. Maar diezelfde karakter trekken hebben hem sedert 1943, en eigen lijk al eerder zich met verbetenheid op het verzetswerk doen werpen, dat hij als een boetedoening voor zijn fouten van 1940 zag. Het politiecorps zal deze man, die zich door zijn voortvarendheid en plichtsbesef bij het vervullen van zijn taak in Indonesië volledig heeft gerehabiliteerd, gaarne weer in zijn midden opnemen, aldus pleiter. Advies over veertien dagen. Kantoorboekhandel de ROOI] ANEGANG 14 - TEL. 11963 - H AARLEI Haarlems politie-elftal won tournooi in Bussum In Bussum is Donderdag een voetbaltour- nooi voor j riitie-elftallen gehouden, waaraan acht ploegen deelnamen. In de eerste ronde versloeg Haarlem Hilversum met 10. in de halve eindstrijd werd Velsen na verlenging een nederlaag van 2—1 toegebracht. De eind strijd ging tussen Haarlem en Zeist. Met 30 wonnen de Haarlemmers en kwamen daar door in het bezit van de Bensdorpbeker. De zaak Mr. A. J. Backer Wordt 5 October door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam behandeld Zoals men zich herinneren zal zou aan vankelijk de zaak van mr. A. J. Backer, in bezettingstijd Commissaris der Provincie in Noordholland, op 15 Juni door het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam behan deld zijn. Toen werd op verzoek van mr. L. V. Hoog, die door familieomstandigheden genoodzaakt was dit verzoek te doen, de behandeling verdaagd. Thans is door de president van het Hof bepaald, dat de zaak behandeld zal worden op 5 October, 's morgens te 9.30 uur. Nop een man van de Inlichtingendienst voorliet Hof Van verscheidene feiten beschuldigd Twaalf jaar geëist tegen Heemsteeds ex-burgemeester Hedenmorgen hield de advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam mr. F. P. Th. Rohling requisitoir in de zaak tegen de 57-jarige ex-burge meester van Heemstede, Jacob Hendrik van Riesen, die behalve van het lidmaat schap der N.S.B. en aanverwante organisa ties ook van een fel en aggressief optreden bij razzia's naar en huiszoekingen bij on dergedoken Joden en illegale werkers, be ticht werd. De zaak tegen Van Riesen was op het requisitoir en het pleidooi na op 19 Maart van dit jaar behandeld. Wegens de ziekte van de verdediger, mr. S. C. van der Wall werd de behandeling geschorst tot diens vervanger, mr. R. K. P. Kalbfleisch zich ingewerkt zou hebben. De zaak werd vastgesteld op 30 April, maar toen was mr. Kalbfleisch ongesteld. Vandaag bleek de verdachte zelf we gens ernstige ziekte niet aanwezig, zodat requisitoir en pleidooi bij verstek werden gehouden. Mr. Rohling achtte de ten laste gelegde feiten: het vorderen van arbeiders voor de Duitse Wehrmacht, het opdracht geven tot en het aanwezig zijn bij huiszoekingen en overvallen in percelen waar hij onder duikers of radio's vermoedde, het aange ven van een aantal Heemstedenaren bij het Gewestelijk Arbeidsbureau en het trachten in de handen der Duitsers te spelen van de namen der leerlingen van de Bos- en Hovenschool en het Christelijk Lyceum, door getuigenverklaringen be wezen. Het verweer van de verdachte „Ik heb getracht het voor- de Heemstedenaren nog zo goed mogelijk te maken", noemde de advocaat-fiscaal absoluut onaanneme lijk. Met zijn bewering: „Ik ging mee om ongerechtigheden te voorkomen", wilde de verdachte zijn aanwezigheid bij razzia's goed praten, maar hij had zelf reeds door zijn opdracht hiertoe een ongerechtigheid begaan die moeilijk overtroffen kon wor den. Getuigen herinnerden zich bovendien uitlatingen als: „Ga met je hoofd tegen de muur staan vuile Jood", en „De ster staat op je gezicht te lezen". Vijf doden zijn mede door het toedoen van Van Riesen gevallen. De eis luidde: Twaalf jaar gevangenisstraf en ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het leven. De verdediger mr. R. K. P. Kalbfleisch was van oordeel dat men hier voor een onoplosbaar raadsel stond. De directeur van de N.Z.H., de heer Jurissen, die ver dachte vroeger als officier had gekend, had hem geschetst als een „zoekende in de woestijn, die niet de erkenning van zijn verdienste had gekregen die hem toe kwam". Mr. Kalbfleisch vroeg het Hof de ten laste gelegde feiten als een geheel als de logische consequentie van het burge meesterschap te beschouwen. Kroningsconcert in de Grote Kerk Tot besluit der kroningsfeesten had Donderdagavond in de Grote Kerk een concert plaats, gegeven door Jo Vincent, Annie Woud en George Robert. Het was georganiseerd door de f eestvereniging Jan van Goyenstraat te Heemstede, die zich heeft laten inspireren door een rede van H. M. Koningin Wilhelmina om de Oranje feesten te vieren ten bate van de opbouw van ons land. De vereniging heeft zich spe ciaal het lot van Putten aangetrokken en reeds eerder de bouw van een woning al daar bekostigd. Het Kroningsfeest was een te prachtige gelegenheid om in deze rich ting voort te gaan, dan dat ze niet gebruikt zou worden. En van een plaatselijk geval, werd het ditmaal een intercommunale actie, door het concert in Haarlem te doen plaats vinden. Gezien de grote belangstel ling mag de opzet van de Heemsteedse feestvereniging geslaagd geacht worden. De luister van twee zeldzame zangorga nen en van het steeds weer imponerende geluid van ons grote orgel bepaalde, met een in hoofdzaak tamelijk licht zangpro gramma, het karakter van deze avond. Er waren echter een paar „feestnummers" bij die, artistiek gesproken, bedenkelijk waren waarvan de inhoud zelfs door het heerlijke stemgeluid van mevrouw Vincent niet kon worden aannemelijk gemaakt. Onze beroemde sopraan zette er met een aria van Handel en met het verrukkelijk melodische Laudate Dominum van Mozart de adel van echte kunst tegenover. Annie Woud assimileerde een breed ruim tegevoel met de enorme capaciteit van haar geluid tot een temperamentvol en toch gedragen zingen, dat het „Comt nu met sang" uit Valerius tot een pompeuze hymne maakte. Een Duitse aria van Han del en een van de Bijbelse liederen van Dvorak maakten ieder op eigen wijze in druk. Bij het duet uit Psalm 95 van Men delssohn wist Annie Woud zich goed aan te passen bij het ranke geluid van Jo Vincent. George Robert realiseerde de chromatiek van Bijster's Variaties op „Ic wil nu gaen vertroosten" op duidelijke wijze. Zijn ver tolking van Preludium en Fuga in G van Bach klonk grandioos. Het publiek zong aan het begin en aan het slot van het concert een strofe van het Wilhelmus: dit waren de momenten waar op het feestelijk cachet van de avond zich het sterkst manifesteerde. Tweede huis kan worden gebouwd. Na afloop van het concert kwamen de voorzitter van de Jan van Goyenstraat- vereniging, de heer M. Hoogendijk, d« voorzitter van de Stichting „Opbouw Put ten", de heer H. L. E. G. Werner, tevens vertegenwoordiger van de burgemeester van Putten, de burgemeester van Heem stede. jhr. J. P. W. van Doorn en de wet houders D. J. A. Geluk en mr. S. C. van der Wall als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Haarlem met de drie solisten in de kerkvoogdenkamer bijeen. Jo Vincent en Annie Woud kregen fraaie bloembouquetten en de heer Hoogendijk kon met een verheugd gezicht meedelen, dat dit concert ruim tweeduizend gulden had opgebracht, waardoor de Jan van Goyenstraatvereniging thans met rege ringssteun een tweede huisje voor een oude arbeider kon laten bouwen. De heer Querner dankte namens de getroffen ge meente. JOS. DE KLERK. Reeds zyn door het Bijzondere Gerechts hof te Amsterdam verschillende zaken be handeld van mannen die in de oorlogsjaren verbonden waren aan de beruchte Inlich tingendienst van de politie te Haarlem. Op 30 September zal door het Hof be handeld worden de zaak van J. A. van B. die ook aan die dienst verbonden was Hij was tevens V-man van de S.D. Hem wor- den tal van feiten tenlaste gelegd voor niet met de militaire geest van de be- I arrestaties en huiszoekingen waaraan hij dent der V. S. zou volgens hem zyn het schuldigde in overeenstemming was ge- 1 heeft deelgenomen. 1 Sovjet-volk te bereiken. James Roosevelt heeft een idee James Roosevelt, de oudste zoon van wij len president Roosevelt, heeft voorgesteld de Sovjet-Unie met een grote hoeveelheid propaganda-pamfletten te bombarderen, .zelfs al zouden sommige der vliegers neer- eschoten worden." De grootste taak van de volgende presi- De voortvluchtige P. N. Menten In het najaar wordt zijn zaak behandeld, zo nodig bij verstek. Indertijd is gemeld, dat de politieke delin quent P. N. Menten uit Aerdenhout, waar tegen een onderzoek gaande was, zich aan een arrestatie heeft weten te onttrekken. Zijn aanhouding werd daarna verzocht, maar tot heden is hij voortvluchtig geble ven. Intussen zette de raadsheer-commissaris bij het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam het onderzoek in de zaak voort. Dit onderzoek is thans gesloten. De advocaat fiscaal heeft thans de dagvaarding in voor bereiding. Het is aan te nemen dat de zaak in het a.s. najaar door het Hof behandeld zal worden. Als Menten dan nog voortvluchtig is, zal zijn zaak bij verstek behandeld wor den. De particuliere mijnen in Limburg Commissie-Couvée i tegen nationalisatie De Commissie-Couvée, welke tot taak had een onderzoek in te stellen naar de eventuele noodzakelijkheid van nationali satie der particuliere steenkolenmijnen in Limburg, is gereed gekomen met haar rap port. Daarin komt de meerderheid der commissie tot de conclusie, dat nationali satie of socialisatie der mijnen niet in het algemeen belang moet worden geacht. Zij is voorts van mening dat het staatsbeheer over de vier particuliere mijnondernemin gen zo spoedig mogelijk opgeheven dient te worden, nadat een vrijwillige samenwer king tussen de verschillende mijnen tot stand is gebracht. Twee leden van de commissie bepleiten in een minderheidsnota socialisatie der mijnen. Zij \villen subsidiair de oprichting van een gemengde naamloze vennootschap, waarin de staatsmijnen en de particuliere mijnen opgenomen zouden moeten worden. De commissie heeft bij haar rapport een wetsontwerp en een ontwerp-bedrijfs- regeling gevoegd, waarin haar voorstellen zijn verwerkt. Rode Kruis huldigde Dr. E. R. Froelich Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft dr. Ernst R. Froelich ont vangen, die directeur-generaal is van de „Schweizerische Rueckversicherungs-ge- sellschaft" te Zürich. Dr. Froelich heeft tijdens de tweede wereldoorlog als presi dent van de „Fondation pour reorganisa tion de Transport de Croix Rouge" schepen laten varen met levensmiddelen, oorspron kelijk voor krijgsgevangenen, later voor de bevolking van bezette gebieden. Zo stuurde hij tegen het einde van de oorlog de „Henri Dunant" naar Delfzijl met een lading meel en levensmiddelen, welke dooi de „Don Suisse" was aangeboden. Twaalf schepen maakten vijftig reizen heen en terug door de blokkade. Zij vervoerden 200.000 ton levensmiddelen ter waarde van 41 millioen Zwitserse francs. De directeur-generaal van het Neder landse Rode Kruis, de heer H. P. J. van Ketwich Verschuur, heeft in een rede de arbeid van dr. Froelich in herinnering ge bracht. Hij heeft de Zwitserse gast de dank betuigd voor dit werk en hem als klein bewijs van grote dankbaarheid een Prinses Margriet-bord aangeboden. Watersnood in India Volgens een bericht uit New Delhi zijn ongeveer duizend dorpen totaal wegge vaagd en 4.000 andere overstroomd in het Oostelijke gebied van India. De rivier de Ganges bereikte haar hoogste stand sinds 30 jaar. Volgens de laatste berichten heeft het water van de Ganges een uitgestrekt heid variërend van 8 tot 50 k.m. breedte. Men schat, dat 6.000 km.2 van de rijkste landbouwgebieden der provincies ver woest zyn. Dollars voor Indonesië Mogelijkheid tot uitvoer op grote schaal Mr. J. E. van Hoogstraten, secretaris van Staat voor Economische Zaken in Indonesië heeft tegenover Aneta verklaard: „De dol larhulp in het kader van het plan-Marshall, waarin Indonesië thans als „dependent ter ritory" mede deelt, komt op een zeer ge lukkig moment tegemoet aan de grote de- viezenbehoefte van dit land. Wil de export curve een stijgende lyn blijven vertonen, zoals thans het geval is, dan dienen op grote schaal grondstoffen voor het bedrijfsleven, machinerieën en transportmiddelen te wor den ingevoerd". De heer Van Hoogstraten verklaarde met nadruk, dat het grootste economische probleem van het na-oorlogse Indonesië het deviezenprobleem is. „De Marshallhulp opent de mogelijk heid van import op grote schaal, die beter tegemoet komt aan de behoeften van dit land. Indonesië is in de eerste plaats ingeschakeld bij de Amerikaanse hulpverlening aan de zestien Euronese landen in verband met de nauwe eco nomische en financiële verbondenheid van dit land met Nederland, maar voorts ook omdat Indonesië goederen voortbrengt, die voor de reconstructie van West-Europa van belang zUn. Als derde gewichtige reden eeldt dan nog, dat bij een op gang gebrachte Indo nesische export, het dollarverkeer tus sen Nederland en de Vereniede Staten releideliik weer in normale banen zal kunnen worden geleld." BINNENLAND De heer E. J. A. A. Quaedvlieg, hoofd inspecteur van de volksgezondheid is be noemd tot directeur van de Veeartsenijkun- dige Dienst. Deze benoeming is in werking getreden op 1 Januari 1948. Van 17 tot en met 19 September zal in het Kurhaus te Scheveningen een congres gehouden worden van de „Nouvelles Equipes internationales", de internationale organisatie van Christelijk democratische partijen, groe peringen en persoonlijkheden in Europa. Het onderwerp van dit congres zal zijn: de orga nisatie van Europa. Het congres wordt georganiseerd door de Katholieke Volks partij. HAARLEM EN OMGEVING Voor de wijkverpleging in Wijk V der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem heeft wijlen mej. van L. een bedrag van f500 gelegateerd. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van onderwijs en personeelszaken van Bloemen daal, houdt voortaan voorlopig elke Vrijdag van drie tot vijf uur spreekuur. De Democratisch Socialistische Jongeren Vereniging „Nieuwe Koers" te Haarlem opent Maandagavond 13 September haar winter werk met een lezing over „Hoe komt een beeldhouwwerk tot stand?", te houden door de heer Klinkenberg in ,,'t Clubhuis naast d' Appelaar". De toneelvereniging Heemstede-West geeft Zaterdag 2 October in „De Leeuwerik" een opvoering van het blijspel „Anja erft een spook!". De heer M. Lugt oud-directeur van de Rotterdamse Bank N.V. te Haarlem en me vrouw C. A. LugtHuyser hopen op 15 September de dag te herdenken, dat zij 50 jaar geleden in de echt werden verbonden. Daar het hen niet mogelijk is thuis te ont vangen, houden zy op die dag voor vrienden en belangstellenden receptie in restaurant „Groenendaal" te Heemstede. Ds. G. M. Hollrop. Chr. Gereformeerd predikant te Haarlem (Centrum) heeft voor het beroep naar Baarn bedankt. Donderdag 16 September komt de ge meenteraad van Bloemendaal op het .Raad huis bijeen. De agenda vermeldt twee en twintig punten. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor het Koninklijk Besluit van 3 Augustus, houdende toekenning van een gratificatie aan een deel van het burger lijk Rijkspersoneel, van overeenkomstige toepassing op het personeel der gemeente Bloemendaal te bepalen en ter uitvoering hiervan een crediet van f 8000 ter beschikking te stellen. Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen met en zonder inlevering bij GIERSTRAAT «5. HOER Hillegom BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Menno, z. van I. Jongkind en N. van der Bent; Antonius Johannes Maria, z. van G. G. Meskers en C. W. van Saase; Theodorus Josephus, z. van L. F. Schlaman en H. M. Staring; Hendrika Hetwich, d. van J. P. A. van Schoor en C. van der Pluijm; Albert Cornelis, z. van G. Rikkers en H. A. van der Haven. ONDERTROUWD: W. Trouwen en J. H. Strijk. GETROUWD: H. Smit en G. A. Spilker; D. Wijma en H. Kommer. OVERLEDEN: J. Marijnis. Lisse „Reeds vóór de oorlog", aldus de heer Van Hoogstraten, „was hier in wezen sprake van een driehoeksverhouding. Nederland investeerde kapitaal in- en verleende dien sten aan Indonesië. Indonesië betaalde dit kapitaal en deze diensten terug door export van goederen, waarvan de opbrengst in dollars Nederland in staat stelde, in Ame rika aankopen te doen." Desgevraagd bevestigde de heer Van Hoogstraten, dat in de voorwaarden bij de verlening van de Marshallhulp een clausule voorkomt, dat in principe de helft van de aankopen, die in de Verenigde Staten zul len worden gedaan, met schepen van de Verenigde Staten naar de landen van be stemming zullen worden vervoerd. Ten slotte deelde de heer Van Hoogstraten me de, dat met de Import en Exportban* on derhandelingen gaande zijn over dol larlening. „Ik heb redelijke verwachtingen over de resultaten van deze onderhandelin gen" aldus besloot de heer Van Hoogstra ten. DE LUCHTKLIEVERS De postduivenvereniging „De Luchtklie- vers" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf St. Kath-Wave, afstand 132 k.m. Gelost om 7 uur met krachtige Noordenwind, bereikte de eerste vogel het hok om 9 uur 43 min. 20 sec., snelheid 926 meter per minuut. In concours waren 175 vogels. De uitslag luidde: H. J. van Diest 1, 7, 12, i, 22, 23. 36; J. Beelen 2, 4, 5; I. Sumegi 3, 9, 22, 29, 35; A. v. d. Poel 6; A. v. d. Berk 8, 11; Jac. van Es 10, 30, 34; C. Paardekooper 13. 16, 24; H. de Bruin 14, 39; P. v. d. Zwet 15, 27, 37; P. v. d. Hulst 17; J. v. Diest 18; L. H. v. Ruiten 20, 23; P. Wynhout 21; Jac. v. d. Poel 26; C. Kaandorp 28; A. de Wit 31, 32, 33; N. Bouwmeester 38; T. Asschenberg 40. VISWEDSTRIJD „VROEG PRESENT". De Hengelsportvereniging „Vroeg Present" hield een wedstrijd waaraan door 24 deel nemers werd deelgenomen. De uitslagen zijn: I. met 1768 gram A. Vaneveld; 2. met 1111 gram D. Kaptein; 3. met 1044 gram N. Ho- genes; 4. met 1016 gram G. v. Diemen: 5. met 889 gram A. B. van Briemen; 6. met 827 gram J. Warmerdam. STRAATPREDIKING Zaterdagmiddag om 5 uur zal op de hoek WagenstraatKanaalstraat straatprediking worden gehouden door de Evangelisatie commissie der Geref. Kerk onderh. art 3 D.K.O., waarbij zal spreken ds. J. J. Verleur. Bennebroek OPBRENGST COLLECTE De collecte, ten bate van de sanatoria „Son- nevanck" en „Zonnegloren", gehouden 4 September, heeft opgebracht f 118,35. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 September 1948 ONDERTROUWD: 8 Sept., W. Hendrikse en J. Steenbakker. GEHUWD: 9 Sept., W. van den Heuvel en G. C F. van Wattingen; C. F. N. Edelhauser en A. Pauwels; E. A. Vos en C. Rijkers; J. J. Verkerk en M. Zandberg; H. G. Tiesing en A. H. A. Huijboom; S. van der Wiel en H. J. P. van Reeden. BEVALLEN van een zoon:Jï Sept. M. Roije de Laat; C. M. M. Horema'n—de Vries; 9 Sept., H. BohtAmbagtsheer; T. G. Eibers de Koning. BEVALLEN van een dochter: 8 Sept W. M. van VeenBijtjes; P. M. Kroezen Sweers; M. C. Palmboomvan der Zwaan; 9 Sept.. E. W. J. van Montfoortvan der Putten. OVERLEDEN: 6 Sept., W. Zaremba. 69 j., Raafstraat; 7 Sept., P. Alderden, 62 j.. Kam perlaan; T. van der LeekVlottes, 84 j., Hazepaterslaan. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 351 330% 294 294 253 255 A.K.U 163 161tf Nederlandse Ford 330 Nederlandse Kabel 285 v. Berkel's Patent 129 Scheepvaart-Unie 183% 183% Holl -Amerika Lijn 194 Deli Maatschappij '61% 161 H V A '66 266)4 A'dam Rubber 175 174 Ned Handel Mij 165 N.-I. Handelsbank 121% Billiton My II 403

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6