Wie danst er weer? J. G. MARTIN ZONEN Communistische demonstratie verliep zonder ongeregeldheden Snlichtingen over DANS-ACADEMIE Mevr. Brassinne- Q Kort en Bondig MAANDAG 13 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD BERLIJN De grote, door 200.000 personen bij gewoonde, demonstratie in de Berlijnse „Pleiziertuin", die Zondag door de „Vereniging van vervolgden van het nazi-régime" een mantelorganisatie van de Socialistische Eenheidspartij ter herdenking van de slachtoffers van het fascisme werd gehouden, heeft een tam verloop gehad. Incidenten kwamen niet voor, al stonden langs de Britse sectorgrens ongeveer honderd jongelieden, die de demonstranten uitjouwden. Vooraf hadden de onder Russische con trole staande nieuwsorganen uitdrukkelijk meegedeeld, dat de Duitse politie noch pistolen noch stokken bij zich zou hebben. De Britse en Amerikaanse besturen had den verboden, de demonstranten uit de Westelijke sectoren naar de (Pleiziertuin" marcheerden. Bovendien hadden de niet-communisti- sche organisaties hun leden consigne ge geven zich van de demonstratie afzijdig te houden. Twee vrachtauto's met politieagenten uit de Oostelijke sector en tien met tommy- guns gewapende Russische militairen had den aan de Sovjet-zijde van de Branden burgerpoort post gevat. Ongeveer duizend volledig bewapende Amerikaanse militai ren, dertig pantserwagens en een afdeling cavalerie waren verzameld rond het ge bouw van het geallieerde bestuur in de Amerikaanse sector, nadat de autoriteiten gewaarschuwd waren, dat enkele demon stranten zouden proberen naar het gebouw te marcheren. Pantserwagens met machi negeweren waren opgesteld in de buurt van het gebouw. Natuurlijk werden op de meeting door verscheidene sprekers boze woorden ge zegd over de „neo-fascisten" en de „oor logsophitsing". Vereenvoudigde taal. Kolonel Toelpanof, het hoofd van de Sovjet-Russische voorlichtingsdienst, ver klaarde Zaterdag, op de openingsvergade ring van het congres dat de „Brits-Ameri kaanse provocaties te Berlijn en elders lei den tot snelle voorbereidingen tot een nieuwe oorlog". Hij zeide wellicht niet diplomatiek te spreken, hij was dan ook geen diplomaat. „De gebeurtenissen in de laatste paar da gen hebben ons gedwongen onze politieke taal te vereenvoudigen". De Amerikaanse autoriteiten te Berlijn hebben in navolging van het Britse voor beeld besloten een neutrale zóne in hun sector te scheppen waar deze aan de Sovjet sector grenst. Een proces. De onder Sovjet-contröle staande Ber lijnse radiozender heeft gemeld, dat de genen, die worden beschuldigd van „het aanvallen van Sovjet-burgers en mishan deling van leden van de Duitse politie" tijdens de ongeregeldheden van Donderdag te Berlijn, vandaag door een militair tribu naal van het Sovjet-garnizoen te Berlijn zullen worden berecht. De radio voegde hieraan toe, dal: de be klaagden in de loop van het vooronder zoek reeds schuldig zijn bevonden op grond van hun eigen verklaringen en die van ge tuigen. CHEVROLET Official Dealer Koos V or rink sprak in Diisseldorf Op het jaarlijkse congres van de Duitse Sociaal-democratische partij in Düsseldorf heeft ook de heer Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, het woord gevoerd. Op een massa-meeting, die door 40.000 personen werd bijgewoond, verklaarde hij: „Zelfs in Nederlands donkerste uur tijdens de bezetting hebben wij nooit het vertrou wen in het Duitse volk verloren. Wij wisten van de Duitse martelaren in de concentra tiekampen. Vandaag kloppen onze harten sneller bij het horen van het woord Duits land, op grond van hetgeen wij weten van de strijd der socialistische arbeiders te Berlijn tegen de dictatuur". Mohammed Djinnah overleden „De Ataturk van Pakistan" Mohammed Ali Djinnah, gouverneur- generaal van Pakistan, is Zaterdag aan hartverlamming overleden. Djinnah kon reeds op 15 Augustus de herdenkingsfeesten van de onafhanke lijkheid van Pakistan niet bijwonen vanwege zijn slechte gezondheid. Terwijl van over de gehele wereld deelnemingsbetuigingen de hoofdstad van Pakistan bereikten, is het stoffe lijk overschot Zondag te Karatsji met militaire eer ter aarde besteld. De regering van Pakistan heeft besloten heden en Dinsdag tot nationale rouwdagen te verklaren. Alle regeringsgebouwen en openbare instellingen in het gehele land zijn gesloten. Mohammed Ali Djinnah werd 25 Decem ber 1876 te Karatsji geboren. Hij was de zoon van een koopman. Veertig jaar heeft hij onafgebroken een belangrijke, bij tijden een beslissende rol gespeeld in de centrale wetgeving van India. Toen door de onder verdeling van Voor-Indië Pakistan ont stond, was hij de logische bekleder van de post van gouverneur-generaal. Hij werd begroet als een stichter des staats en zijn betekenis wordt vaak vergeleken met die van Ataturk voor Turkije. Djinnah heeft vele jaren gewerkt aan „de droom van Pakistan". Hindoes verzetten zich ertegen en de Mohammedanen waren niet overtuigd. In 1940 diende Djinnah de beroemde „Paki- stan-resolutie" in, die door de Mohamme daanse liga werd aangenomen. Bij de lan delijke en provinciale verkiezingen voor de wetgevende vergadering in 1946 verklaar den de Mohammedanen zich met overwel digende meerderheid voor Pakistan. Op 15 Augustus 1947 werd Pakistan ge boren. Djinnah is iets meer dan een jaar na het in vervulling gaan van zijn droom gestor ven. Op 15 Augustus was hij te ziek om meer dan een korte boodschap aan zijn volk te zenden. Djinnah. minzaam van karakter, van goede manieren, verzorgd gekleed volgens de Europese mode, was advocaat van be roep. Hij ontving zijn opleiding eerst te Karatsji en daarna in Engeland, waar hij rechten studeerde en een rechtspractijk uitoefende. Na zijn terugkeer naar India bouwde hij een geweldige practijk op. Hij stond bekend als de rijkste advocaat van India. v. d. HART Gedipl. Member Intern. Dancing Master's Association, Londen. PRIVé- EN CLUBLESSEN PRIVéLESSEN OOK AAN HUIS De lessen worden gegeven in de bovenzalen van Café Restaurant Brinkman, I-Ioutplein. Inl. en inschrijvingen BADHUISSTRAAT 55 TEL. 19255 (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 13 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Operette „De graaf van Luxemburg", 8 uur. Luxor; „Saludos Ami- gos", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: reportage feestelijkheden van 9.30 tot 2 uur, „Lief maar lastig", 14 j 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De spookstad", 14 j„ 2,30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De stierenvechters", alle leeftijden, 2,30, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Een onvergetelijke melodie", alle leeft,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Palace: Reportage feeste lijkheden van 10.15 uur af „De Andere", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. DINSDAG 14 SEPTEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Opgericht 1375 Aanvang nieuwe cursus Seizoen 1948-1949 15 October Uren vqor inschrijving en besprekingen dagelijks van 15 Septem ber af van 11-12, 14-17 en 19-21 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29, HAARLEM - TEL. 10806 (Adv.) De Gaulle op rondreis Wij marcheren op de macht af" Op zijn reis door Zuid-Oost-Frankrijk is generaal De Gaulle Zondagochtend te Cannes aangekomen, waar hij ondanks de stortregens door ongeveer 10.000 personen werd opgewacht. Na bloemen te hebben neergelegd voor het monument ter nage dachtenis van de gesneuvelden, werd hij op het stadhuis ontvangen door de burge meester en de meerderheid van de ge meenteraad. In zijn antwoord op de toespraak van de burgemeeester zeide de generaal: „Als ge volg van onze onbekwame nationale leiding kan ons land de huidige moeilijke omstan digheden niet te boven komen en is de toestand van Frankrijk nog steeds wankel, 's Lands beleid ondergaat de nadelige in vloed van het zich doen gelden der partijen. Het volk moet nieuwe verkiezingen hebben. Het betreft hier een aangelegenheid van het allergrootste belang. Ik ben gerust, omdat de dag, waarop de ware volksraad pleging zal worden gehouden, nabij is". Na Cannes ging het naar Nice. Daar verklaarde De Gaulle in een rede, dat hij en de zijnen „op de macht afmarcheer den". „Wij willen voor alle Fransen een nieuwe sociale atmosfeer scheppen", aldus De Gaulle. Hij vervolgde: „In de over zeese gebieden zal de macht van Frankrijk gehandhaafd blijven. De stem van Frank rijk zal weer zuiver en sterk worden". Over de communistische partij zei De Gaulle, dat daarin „uitstekende Fransen" zitten maar dat deze door de partijleiders „gebruikt worden om een vreemde mo gendheid te dienen, die haar dictatuur over de gehele wereld wil vestigen". Scandinavisch parlement Noorwegen heeft in principle een voor stel van de Deense regering voor een ge meenschappelijk Scandinavisch parlement goedgekeurd. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, voegde er in zijn antwoord aan Denemarken aan toe, dat Noorwegen het raadzamer vindt de Scan dinavische interparlementaire unie te ver sterken. Van Zweden is nog geen reactie bekend. Toch een kleurenfilm van de Inlmldigingsfeesten De kleuren waren het, die aan de feeste lijkheden ter gelegenheid van het regerings jubileum en aan de inhuldigingsplechtig heid grote charme gaven. Het rood van de Irenebrigade, het blauw van de Mariniers, het goud van de Grenadiers en de rijke verscheidenheid van tressen, vangsnoeren, steken en kokardes behorende bij de uni formenschakering van het militaire appa raat. Dit beeld op de film vast gelegd te heb ben, is de verdienste geweest van ae came raman Henk Alsem, die een kleurenfilm vervaardigde van de laatste weken in Nederland en waarvan de ruwe schets gis teren aan een aantal genodigden werd ver toond. Uiteraard moet aan deze schets nog veel geschaafd worden en dit geschiedt in de loop van vandaag, waardoor het mogelijk is, dat deze film hedenavond in een der Haagse bioscopen draait. De film geeft een beeld van de stoet die door Amsterdams straten trok. close-ups van de Koninklijke familie en flitsen van de aubade in Den Haag, de gebeurtenissen in het Amsterdamse stadion en van de vlootschouw op het IJ. De heer Ton Koot. secretaris van het Rijksmuseum, is bij ministerieel besluit be noemd tot slotvoogd van het Muiderslot. Roeien Wedstrijden voor Veteranen Door de R. en Z. V. Het Spaarne werden Zondag de jaarliikse wedstrijden voor vetera nen gehouden. Behalve de ontvangende ver eniging namen alleen de Amstel en Z. Z V eraan deel en alleen een nummer vier en het nmer acht werden verroeid. Het pro gramma van de dag was aangevuld met enige onderlinge wedstrijden van Spaarne-leden In de veteranen-vier roeiden Het Spaarne en de Amstel een dead-heat. waarbij aan de Amsterdamse ploeg de meeste verdienste toekwam, omdat zij veel oudere roeiers telde. De acht werd na verscheidene races door Het Spaarne gewonnen. Wij zijn van mening dat het reglement voor veteranen zowel herzie ning als nauwkeurige toepassing behoeft; in de roeisport zijn mensen van dertig jaar en ook nog wel enige jaren daarboven, die ge regeld de riem hanteren, als regel nog geens zins „op hun retour" in de raceboot, zodat zij in de gewone wedstrijdnummers thuis horen Er mag ook anderszins wel wat gedaan wor den om het wedstrijdroeien door heuse vete ranen aan te moedigen. Hoofdstad-Operette „De Graaf van Luxemburg" Meyer Hamel, de directeur van de Hoofd stad-operette, die de traditie van wijlen Fritz Hirsch voortzet, houdt zich evenals zijn voorganger, aan de primaire eis van een in alle opzichten verzorgde montering. Zijn gezelschap bestaat uit beproefde krachten, wie het operette-genre in het bloed zit en waarvan enkele prominenten van de vooroorlogse troep nu tamelijk verhollandst het Hirsch-karakter van de opvoeringen bestendigen. Voor de figuratie beschikt hij over een voortreffelijk ge schoold ballet dat met ruime fantasie aan gewend wordt. Er zijn een paar goede vo cale elementen en er is een vaardig orkest, onder leiding van een dirigent, Julius Suzan, die de lichte muze met smaak weet te dienen. Op het décor en de verdere aankleding wordt bij Hamel evenmin bezuinigd als dat vroeger het geval was bij Hirsch. Zo kon, met een verhoogde dynamiek van spel en interpretatie van de partituur, die een paar verlengstukken kreeg, „De Graaf van Luxemburg" van Léhar, die zo naastenbij al veertig jaar over de planken loopt, als een frisse ontspanning vertoond worden. De melodische charme van Léhar's muziek heeft bovendien nog niet uitge diend, en als men ze mag horen, gezongen door een Ruth Rhoden, een Claire Clairy, of een Joh. v. d. Zalm, dan doet zij het nog uitstekend. Paul Harden en Otto Aurich, de regisseur, die Zaterdagavond de rol van Brissart van Fritz Steiner overnam, kennen de knepen van het burleske operettespel, Maar op dit punt geven de dames Claire Clairy en Sophie Degenhardt de manne lijke collega's niets toe. Wat de ballet- meester Peter Leoneff met zijn corps be reikte, is van alles misschien nog het be langrijkste. Het ballet is in ieder geval het element, dat de dynamiek van de opvoering het gunstigst beïnvloedt. Eén opmerking moet mij, bij al het goede wat ik van deze opvoering vertellen kan, van het hart; het geldt het voortdurend zinspelen op de affaire Van Me -*eren. Deze is mijns inziens met de man dood en begra ven en het speculeren er op klinkt niet leuk meer. Integendeel. JOS. DE KLERK. Mr. C. Blankevoort gehuldigd Zaterdag was het vijf en twintig jaar ge leden, dat mr, C. Blankevoort, secretaris van de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Reclassering, gekozen werd tot bestuurslid. Ter gelegenheid daarvan is de jubilaris in een bijeenkomst van het bestuur hartelijk gehuldigd en hem is dank gezegd voor het vele werk, dat hij in het belang van velen verricht heeft. De voorzit ter der afdeling, mr. Th. F. Raedt. bood hem namens het bestuur een geschenk aan. Ook andere sprekers huldigden mr. Blankevoort voor zijn arbeid. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dins dag 14 September 1948 's avonds van 716816 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Komm, heiliger Geist, J. Pachelbel; 2. Preludium en Fuga e kl. t„ J. S. Bach; 3. Ave Maria. Arcadelt Liszt; 4. Koraal „Wat God doet. dat is wel gedaan". A. Guilmant; 5. Prière, C. Franck; 6. Offertoire sur .,1' Alma redemptoris mater", Jos. Jongen. Jubileum der vrijwillige brand weer ging onopgemerkt voorbij Op 19 Augustus was het tachtig jaar ge leden dat de grondslag werd gelegd voor de Vrijwillige Brandweer. Vóór 1868 was er in Haarlem een beroeps corps van ruim vijfhonderd brandblussers, die over negen compagnieën waren ver deeld. Over het algemeen waren zij niet te best geschooj^l en al evenmin had men over bekwame leiders de beschikking. Toen de gemeenteraad besloot een nieuwe spuit aan te kopen de Tiende werd van de gelegenheid gebruik gemaakt een nieuwe afdeling te vormen van jongelui, die uit burgerzin gratis dienst zouden doen. De „Spuit 10" zou dan tevens in de toekomst het kader kunnen aanvullen. Het systeem bleek goed te voldoen en langzamerhand werden alle beroepsbrand weerlieden door vrijwilligers vervangen op een kern na, die voor speciale diensten noodzakelijk was. In 1943 werden de Vrijwilligers door de Duitsers terzijde gesteld en kwam er een beroepscorps. Na de bevrijding werd „de Tien" niet zonder meer in ere hersteld, daar een be langrijke stroming van oordeel was, dat de ontwikkeling der blustechniek en de uit breiding der stad het onzeker maakten of een vrijwilligerscorps op den duur aan de steeds hoger gestelde eisen zou kunnen voldoen. In de laatste gemeenteraadsver gadering onder de heer Reinalda werd de strijd ten gunste van de vrijwilligers be slist, niet in het minst omdat de burge meester zelf zich als hun geestdriftige pleitbezorger had doen kennen. Evenals het 75-jarig bestaan is ook dit jubileum onopgemerkt voorbijgegaan. Een geslaagde P.T.T.-avond voor de U.N.A.C. Zaterdagavond gaven de Haarlemse PTT toneel-, zang- en muziekverenigingen, in de grote zaal van het Concertgebouw, gehoor aan de oproep van de UNAC voor steun aan millioenen hongerende kinderen in de gehele wereld. De „Postfanfare" opende de avond met het Wilhelmus, dat staande werd aangehoord, waarna de directeur van het Postkantoor, de heer F. Smit. met roerende woorden het leed van vele kinderen schetste. Spreker bracht voorts dank aan de verenigingen in het be drijf voor de onderlinge samen- en belangloze medewerking. Postaal Mannenkoor bracht verdienstelijk enige werken ten gehore, waarna „Postaal Genoegen" voor gevoelvolle declamatie en liedjes aan de vleugel zorgde. Het vierhandensped op één piano van de heer van Baekel en mej. Warners oogstte een dankbaar applaus. De strijkmuziek van het PTT Symphonie Orkest was zeer verdienstelijk, ook de heer Terpoorten had met zijn xylophoon veel succes, Een bedrag van ruim 600 gulden wordt afgedragen aan hét Ned. Comité van de UNAC waarmede de PTT-mannen tevreden kunnen zijn. Radio-handelaar gaf verkoop van toestellen niet aan PTT op De Haarlemse kantonrechter heeft schrif telijk vonnis gewezen in een zaak tegen een radio-handelaar, aan wie ten laste was gelegd, dat hij aan drie Haarlemmers een toestel had verkocht, zonder daarvan bin nen vier-en-twintig uur kennis te geven aan het hoofdbestuur der P.T.T.volgens het Radio-luisterbesluit 1945. De handelaar verweerde zich o.a. door op te merken, dat de PTT het radio-distributie-net exploi teert en in feite concurreert met de handel. In zijn vonnis overwoog de kantonrech ter, dat het kennelijk doel van het Radio- luisterbesluit is, om de betaling der luister bijdragen zoveel mogelijk veilig te stellen en verklaarde het ten laste gelegde bewe zen. Het vonnis luidde drie geldboetes van 15, subsidiair driemaal drie dagen hech tenis. „Dennenheuvel" bestaat 30 jaar De afdeling Haarlem van „Dennenheuvel", de vereniging tot verpleging van hoofd arbeiders in herstellingsoorden en sanatoria, bestaat op 7 October 30 jaar. Wegens de oor log kon het 25-jarig jubilé niet gevierd worden. De feestelijkheden die nu georganiseerd worden zullen over enige weken verdeeld worden. Er wordt op 9 October begonnen met een grote open bridge-drive in het gebouw der H. J. M. V. in de Margarethastraat. Jaarvergadering van de Nederlandse Reisvereniging De Nederlandse Reisvereniging hield Za terdag te Haarlem haar jaarvergadering, waarbij 35 afdelingen vertegenwoordigd wa ren, die met elkaar ongeveer 70.000 leden representeerden. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de algemeen voorzitter, dr. R. van de Waard uit Rotterdam werd herkozen en dat de aftredende leden van het hoofdbestuur, de heren J. J. Oltmans en H. M. Foppe werden vervangen door de heren J. Schreuder (Gro ningen) en J. Kapteijn (Zutfen). De voorgestelde statutenwijziging werd aangehouden, aangezien de afdelingen niet voldoende tijd hadden zich hierover te be raden. Een streven van het hoofdbestuur om, nu de reisverbindingen weer enigszins nor maal beginnen te worden, de jaarvergadering meer het karakter te geven van een congres, waardoor de afgevaardigden in de gelegen heid zullen zijn om de plaats der jaarverga dering te leren kennen en iets te leren van de omgeving en de betekenis van de uitge kozen plaats, vond algemene bijval. Zondag maakten de afgevaardigden op uit nodiging van de afdeling Haarlem een auto tocht in de omgeving van de Spaarnestad. 2;af origineel Boom-Ruygrok gedenkboek uit Zoals wij reeds gemeld hebben, viert 't Uitgevers- en Drukkersbedrijf Zaterdag zijn vijftigjarig bestaan. De geschiedenis van het bedrijf gaat eigenlijk reeds terug tot 1874 toen de typografen Woest en Ruygrok samen een bescheiden drukkerij aan het Klein Heiligland stichtten. Na enige tijd gingen de beide heren weer hun eigen weg, waarbij de heer Woest het pand aan het Klein Heiligland behield en de heer Ruygrok zijn bedrijf aan de Gedempte Oudegracht vestigde. In 1893 deed de heer Woest zijn zaak aan de heer J. A. Boom, zoon van een Meppeler uitgever, over. De firma's J. A. Boom en Ruygrok en Co. hebben als goede buren de heer Boom moest zijn bedrijf wegens uitbreiding in 1910 eveneens naar een pand aan de Gedempte Oudegracht overbrengen en collega's jarenlang in edele wedijver naast elkaar voortgewerkt tot in Augustus 1939 de heer J. Th. Ruygrok overleed. De expansiedrang die in beide firma's leefde, deed als het ware van zelf de fusie ontstaan. Zo vonden twee oude Haarlemse firma's, loten van dezelfde stam, elkaar Ondanks de oorlog breidde de N.V. Boom-Ruygrok zich gestadig uit. Eén der oprichters, de heer J. A. Boom, is nog steeds als technisch commissaris aan het bedrijf verbonden, zijn zoon de heer J. M, Boom is sedert 1939 directeur en de heer K. H. van Staal, aanvankelijk verkoops leider, werd na zijn terugkeer uit het con centratiekamp in 1945 tot mede-directeur benoemd. De firma heeft een gedenkboek uitgege ven, dat nu eens geen min of meer droge feitenopsomming geeft, maar An proeve van haar kunnen vormt. Het geheel is kleurrijk en afwisselend geworden. Voor menigeen zal het een openbaring zijn wat de boekdruk momen teel presteert en wat door samenwerking en vakmanschap tot stand kan worden ge bracht. Naast de moderne layout en een zorgvuldige uitvoering vindt men in dit boek de laatste snufjes van boekdrukkunst. Zo vindt men onder meer een geslaagde vier kleuren reproductie van een roos die ook werkelijk als een roos geurt. Als bij zonderheid wordt hierbij vermeld, dat op deze manier een brood-reclame naar brood en een tabaksreclame naar tabak kan ruiken. Duidelijk en overzichtelijk wordt ge toond uit welke kleuren en op welke wijze een kleuren-reproductie ontstaat. Ongeveer dertig tijdschriften welke in va riërende oplagen en omvang door Boom- Ruygrok worden gedrukt, zijn op bijzon dere wijze afgebeeld. Feestelijke receptie Zaterdagmiddag werd in de Kroonzaal van „Brinkmann" een receptie gehouden, waar niet alleen een volgeschreven gas tenboek, maar ook enkele honderden bloemstukken getuigden van het aanzien dat de firma Boom-Ruygrok allerwege ge niet. Van de bezoekers noemen wij de Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, M. A. Reinalda, die als voorzitter van de Persraad en als oud-burgemeester van Haarlem van zijn belangstelling blijk gaf; wethouder D. J. A. Geluk kwam als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur, mr. S. C. van der Wall als redacteur van het Hervormd Kerkblad en ds. Mackaay namens de classis Haarlem der Nederlands Hervormde Kerk. De voorzitter van het Genootschap voor Reclame, de heer H. Coppens, de direc teur van het Stichting „Nederland-Noord Europa", de heer H. D. Baars, en de voor zitter van de Nederlandse organisatie van Tijdschriften Uitgevers, de heer Ten Ha gen. gaven speeches ten beste, waarin de eerste onder meer zei dat Boom-Ruygrok het parool van het Genootschap „Waarheid in reclame" reeds vijftig jaar hooghielden en de tweede, dat hij op zijn buitenlandse ^reizen gemerkt had, dat Boom-Ruygrok in het buitenland een best visitekaartje had. Aan de vooravond van het feest had de directie een gezellig samenzijn met het personeel, dat een geschilderd portret van de stichter van het bedrijf, de heer A. J. Boom aanbood. Namens de leiding dankte de heer K. R. van Staal. Laat voor het koud gaat worden Glas In Lood hierin aanbrengen. Uw kamers worden er ineens veel gezelliger door. Vraagt ons vrijblijvend inlichtingen. Voor smaakvol Glas in Lood voor iedere beurs Zaterdag hield de \Vederlandse Reisvereniging haar jaarvergadering in Haarlem. Om 12 uur werden de afgevaardigden ontvangen op net stadhuis, waar wethouder D. J. A. Geluk welkomstwoorden sprak. De heer Geluk temidden der gedelegeerden. Bloedgevers gevraagd Bij de brand te Amsterdam is vermoe delijk een hoeveelheid bloedplasma ver loren gegaan. De Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis, rayon Haar lem roept daarom inwoners van de ge meenten Haarlem. Bloemendaal, Heemstede Bennebroek en Hillegom van 21 tot 60 jaar op, zich met spoed bij een der onderstaan de adressen schriftelijk of persoonlijk aan te melden als bloedgever (geefster) voor de bereiding van geconserveerd bloedplas- ma. Wie zich aanmeldt ontvangt tijdig be richt van de datum waarop in de avonduren in een ziekenhuis het bloed zal worden af genomen. Keuring is niet nodig. Er worden extra bonnen voor vlees en eieren beschik baar gesteld. Reeds ingeschreven bloedgevers komen voor plasma-donor niet in aanmerking. Het geconserveerde plasma is bestemd voor alle ziekenhuizen in Nederland en Overzeese Gebiedsdelen. De behoefte is zeer dringend. Wie slechts éénmaal bloed afstaat, helpt de doktoren weer één patient meer te helpen. Elke gezonde volwassene is hiertoe in staat. Men dient schriftelijk naam, adres en geboortedatum op te geven aan het secre tariaat van het Nederlandse Rode Kruis, Paviljoenslaan 8. Haarlem. Tel. 21485 of op de lijsten bij de volgende adressen te teke nen: U.V.V., Stadhuis. Haarlem: of bij de artsen S. de Jongh. Rijksstraatweg 41. Haarlem: S. B. Drijber, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal; P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 43, Heemstede: G. Man schot, Rijksstraatweg 18, Bennebroek; A. van Straaten, Sixlaan 1, Hillegom, Generaal Crerar, die dc Canadese rege ring vertegenwoordigde bij de kroningsplech tigheid, heeft een bezoek gebracht aan Groesbeek bij Nijmegen en daar het Canadese kerkhof bezocht, waar ongeveer 4000 Cana dese militairen liggen begraven Zaterdagavond zijn ten pa' izc Soest- djjk voor de Koninklijke Familie a haar gas ten de film „Moeder des Lands" en de volledige reportage van het gouden rege ringsjubileum van Koningin Wilhelmina en de inhuldiging van Koningin Juliana ver toond in dezelfde samenstelling, waarin deze films thans in de Nederlandse bioscopen worden gedraaid. Een goede bekende van allen, die in Delft hebben gestudeerd. Cor Bloom, is over leden. Hij is meer dan een kwarteeuw be diende geweest van de studentensociëteit „Phoenix". Men heeft nog niet ontdekt, waar het Amerikaanse vliegend superfort. dat op 3 September boven de Schelde door de be manning per parachute werd verlaten, geble ven is. Deskundigen achten het na een uitgebreid onderzoek uitgesloten, dat het vliegtuig in de Schelde gevallen is. De schipbrug te Deventer, thans ver vangen door de nieuwe verkeersbrug is met enige plechtigheid verwijderd De brugvlag werd halfstok gehesen, de brugbel werd voor de laatste maal geluid en even later was de brug, die eeuwen dienst heeft gedaan, naar de oever gesleept om te worden gesloopt. HAARLEM EN OMGEVING Op de werf Holland-Nautie aan de Spaarndammerweg te Haarlem liet men Za terdagmiddag een schip van 100 ton door middel van een lier te water. Doordat de rem weigerde, ging de lier met een veel te hoog toerental draaien. Een kamwiel vloog uit elkaar en sloeg door het dak van een keet. Een deel van het wiel is in de Gen. Joubert- straat teruggevonden. De Ned. Vereniging van liefhebbers van cactussen en andere vetplanten „Suceulenta" houdt Donderdagavond 16 September in hotel Royal aan het Stationsplein te Haarlem een bijeenkomst waarin een lezing met licht beelden over bloeiende cactussen en vet planten plaats heeft. Niet minstens 100, maar minstens dui zend huwelijken worden in Haarlem per jaar gesloten. Een zetfout was oorzaak dat dit getal onjuist vermeld was in een interview dat wij Zaterdag hadden met de directeur van het Huisvestingsbureau te Haarlem. Voor de Afd. Haarlem van „Youth for Christ" zal onze stadgenote mej. Corrie ten Boom (schrijfster van het boek over het concentratiekamp Ravensbrück ..Een ge vangene en toch die pas is teruggekeerd van haar tweede tournée door Amerika, spreken op een Rally in de Begijnhofkapel op Woensdagavond 15 September. Zij zal spreken over: „Duitsland en Amerika". De bijeenkomst zal door muziek en zang worden opgeluisterd. O.a. werkt mee mej. Jettie Vis ser, sopraan te Hillegom. Dc firma A. Calo „de Matador" In de Anegang viert haar 40-jarig bestaan. Er wordt een receptie gehouden op Vrijdag 17 September, zowel 's morgens als 's middags. „Asva". de Alg. School voor Accordeons, zal a.s. Vrijdagavond een openluchtconcert geven voor de ouden van dagen die woon achtig zijn in het complex gemeentewonin gen aan de Zomerkade. Bij slecht weer heeft het concert plaats in het Wijkgebouw. Zaterdagmorgen zijn op de Botermarkt 600 bakbokkingen in beslag genomen, welke bedorven bleken te zijn. De partij is door de Gemeente-reiniging vernietigd. Een 43-jarige kellner. die te diep in het glaasje had gekeken, werd aangehouden toen hij in de Berkenrodesteeg een oude dames fiets wegnam. Nadat hij zijn roes in het politiebureau uitgeslapen had bleek, dat de man de steeg voor een rijwielstalling .in de Smedestraat had aangezien, waar hij zijn nieuwe fiets had neergezet Een militaire vrachtauto, welke in de Kennemerstraat slipte, botste tegen een bak fiets van een melkbezorger. Ruim 100 liter melk ging verloren. Op Vrfjdag 17 September zal op en bij de stations weer de jaarlijkse collecte worden gehouden ten bate van de t.b.c.-bestryding onder het spoorwegpersoneel. De Vrouwengemeenschap „G.G.G." De vrouwengemeenschap „Geluk door geestelijke groei" te Haarlem heeft haar jeugdwerk geheel overgedragen aan het Buurthuis aan de Kampersingel. Zij zal zich nu specialiseren op het vrouwenwerk, dat uitgebreid zal worden met buurtgroepen. in samenwerking met het Verbond van Speel tuinverenigingen Er wordt op dit gebied een proef genomen met de speeltuinvereniging „Buitenrust". Voor de eerste helft van het winterseizoen is een uitgebreid programma samengesteld voor lezingen en voordrachten. Op 15 Sep tember wordt de openingsbijeenkomst ge houden. AANBESTEDING Hedenmorgen werd in het Haarlemse ge meentehuis het bouwen van een schaftlokaal met bergruimte in het park „Huis te Zaanen" met inbegrip van glas- en verfwerken aan besteed. Er waren in totaal 27 inschrijvers waarvan de laagste was de firma Bastianen en Lutke, Haarlem, voor f 15.400 en de hoogste Oude- jans, Zaandam, voor f 24.300. SCHEEPVAART Boissevain. 12 Sept van Batavia naar Singapore. Friesland. BonaBatavia. 13 Sept, te Alexandrië verwacht. Garoet. Batavia— Rotterdam pass 12 Sept. Maladiven. Kota Gede, JavaRotterdam 12 Sept. v. Djeddah. Oranje, Amsterdam—Batavia 12 Sept. bij Sabang. Snlatiga, Rotterdam--Batavia 12 Sept. van Port Said. Sloterdijk, 12 Sept. van Rotterdam te New York. Volendam, 12 Sept. van Rotterdam te New York. Weltevreden, RotterdamJava pass. 11 Sept Malta. Zui derkruis, BataviaRotterdam 10 Sept. van Aden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 September 1948 GEHUWD: 11 Sept., A. H Berghout en M. C. Spiering. BEVALLEN van een zoon: 9 Sept.. E. A. CancrinusLindeman; 10 Sept., M. J. van der WerfBreuning; A. G. H. KaanVriesekoop; 11 Sept.. P. T. Hendriks—Turkenburg; E. E. BoodKorst. BEVALLEN van een dochter: 10 Sept., M. Versleijenvan den Dungen. J. A. Wolff van Bóekhooven; J W. van der Veen—van Hooff; M. G. van Halst—Verzijlenberg; M. J. van Bergen en HenegouwenSchouten: 11 Sept., A. M. M. Hesselmnn—Handgraaf; E. M. Rooseboom de Vriesvan der Eem; M. de Rooijde Ruijter; J. van Dillenvan den Berg; A. Dik—Brugman; C. C. M. Jansen— van Egmond OVERLEDEN: 9 SeptA. S. A. Kapiteijn— van den Hooff. 52 j.. Kampcrlaan: 10 Sopt., N. P. Boomgaard, 59 j Moüjnstraat; W. Dietrich, 81 j., M. v. Heemskerkstraat; R. Smit, 1 d„ Altenastraat. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A.K.U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H.V.A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers Vrijdag 350% 294 254% 161% 325 285 129% 183'^ 196 161% 268 175% 165 104%' 403 Openings koersen 354 293% 257% 162Vi 184% 162% 270% 175%

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3