Wie danst er weer? „Via het compromis moet het bedrijfsleven streven naar een synthese met de overheid" Mevr. Brassinne- Kort en Bondig DONDERDAG 16 SEPTEMBER 194S HAARLEMS DAGBLAD WAPENSCHOUW VAN DE MIDDENSTAND Prins Bernhard en minister van den Brink luisterden het congres op Het Congres van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond werd Woensdag middag voortgezet met de behandeling var het prae-advies van mr. W. F. Lichte- nauer over „Overheid en Bedrijsleven". Aan de besprekingen werd luister bijge zet door de aanwezigheid van Prins Bernhard, die om drie uur, begeleid door zijn secretaris, mr. Thomassen, aan het Concertgebouw arriveerde en door de voor zitter van de Haarlemse Handelsvereni ging, de heer B. W. Lasschuit, in de hal werd begroet. Op het podium van de grote zaal, waar ook de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, had plaats genomen, werden alle leden van het hoofdbestuur, de burgemeesters van Haarlem en Zandvoort en de vertegen woordigers van de minister-president en van de minister va» Sociale Zaken aan Prins Bernhard voorgesteld. Nadat men Z.K.H. het Wilhelmus had toe gezongen, dankte de bondsvoorzitter, de heer L. de Groot, de Prins voor zijn komst, waarbij hij als zijn overtuiging uitsprak dat hij niet geloofde dat er één groep trouwer aan het Oranjehuis is dan juist de mid denstand. De gevoelens van aanhankelijk heid jegens de Prins komen vooral ook daaruit voort, „dat u de gemaal is van de Koningin die in de afgelopen weken onze harten gewonnen heeft en een symbool is van de Nederlandse eenheid". Vooraf had de heer De Groot prof. Van den Brink toegesproken. Hij herinnerde eraan hoe de „Dienst voor de Midden stand" van het Departement altijd goed samenwerkt met de middenstandsorgani saties en dat deze dan ook groot vertrou wen stellen in deze jonge, frisse minister. Het aantal sprekers over het prae-advies in ons blad van Zaterdag gepubliceerd was wel groter dan in de ochtendbij eenkomst. doch had in het algemeen nog minder bedenkingen. De heer M. Kropveld waarschuwde tegen onredelijke critiek, de heer D. Swa- german huldigde het geschrift van mr. Lichtenauer als een practisch prae-advies en hield de congressisten voor, dat zij moesten streven naar de verwerkelijking van een lichtend ideaal: de overgang van „staat" naar „maatschappij". De heer Niekerke behaalde een gemak kelijk succes door te fulmineren tegen de ondernemingsbelasling, de heffing-ineens en het Prijzenbureau: „De middenstand fungeert altijd als de kop van Jut". Critiek kwam er eigenlijk alleen van de zijde van dr. E. J .Tobi, die betoogde dat de keuze tussen vrijheid of gebondenheid op economisch terrein ook de achtergrond van dit prae-advies vormde. Uit verschei dene citaten meende hij wel te kunnen bespeuren waar de liefde van de prae- adviseur lag: aan de kant van de man, die zijn hoogste bevrediging vindt in het laten groeien van twee grassprietjes, waar er eerst maar één was. „Maar", zo riep dr. Tobi uit, „ik vrees dat, als we allemaal grassprietjes willen kweken, de tijd niet ver meer zal zijn dat we weer graan en koffie in de locomotieven gaan stoken!" Dr. Tobi geloofde dat mr. Lichtenauer niet veel verder was gekomen dan een enigszins mokkend compromis; daar tegen over stelde hij de synthese tussen overheid en bedrijfsleven, daar onze tijd samen werking en elkaar verstaan vraagt. Mr. Lichtenauer deed deze critiek even wel weer goeddeels te niet door op te mer ken dat mr. Tobi hem meer verteld had dan hij zelf wist, daar hij op het punt van de vrijheid en de gebondenheid nog niet uitgestudeerd was en dus ook nog niet wist waar zijn liefde ligt. „In mijn brochure heb ik bovendien de gemiddelde midden stander sprekende ingevoerd - niet mij zelf". Er is evenwel een natuurlijke tegen stelling tussen een zakensfeer met zijn steeds wisselend beleid en het vaste richt snoer dat de overheid moet volgen. Een compromis vormt slechts het eerste sta dium op de weg naar de synthese tussen deze twee. Mr. Lichtenauer bleek bereid zijn derde stelling zo te wijzigen, dat zij luidt: „In de praktijk van onze samenleving zal het bedrijfsleven moeten helpen streven langs de weg van het compromis naar de syn these tussen zijn natuurlijke belangen en het sterke streven naar vérgaande be moeiing van de overheid". Resolutie Met het prae-advies werd een resolutie aanvaard, waarin net congres in aanmer king nam, dat de huidige maatschappelijke toestand medebrengt, dat de juiste verhou ding tussen Overheid en bedrijfsleven een probleem oplevert, waarvan de oplossing een acute noodzakelijkheid is te achten en oveiVoog dat deze oplossing nimmer kan worden bereikt door steriele oppositie te gen omstandigheden en daaruit voort vloeiende verschijnselen, welke in de geest des tijds liggen en waarvan de wijziging slechts kan worden verwacht van,een prin cipiële reactie tegen sterke geestelijke stromingen, waarmede waarschijnlijk meer Een Anjer en Tulpjes99 voor de Prins Prins Bernhard heeft gisteren wel geweten dat hij in dc Bloemenstad was. Toen hij de hal van het Gemeentelijk Concertgebouw betrad, bood de dochter van de voorzitter van de ontvangstcommissie, mejuffrouw M. Barend, Zijne Koninklijke Hoogheid een witte anjer aan. De Prins had natuurlijk al een witte anjer op zijn grijs colbert, die hij echter met een zwierig gebaar wegwierp. Bij het verlaten van de bijeenkomst boden de dames Boelstra en Strijbis dc jongste specialiteit van de Haarlemse banketbakkers: het Tulpcnkoekfe aan de Prins en zijn secretaris, mr. Thomassen, aan. De Prins toonde zich met deze attentie zeer ingenomen en beloofde, dat hij Koningin Juliana en dc Prinsesjes in dc tractatie zou laten delen, waarop hij met de koekjes onder zijn arm in de auto slapte. Hnofdinsj>ectetir Suurendonck heeft de vorstelijke bezoekers tot de Cruquius be geleid, waar de Prins met een armzwaai door het portierraampje afscheid nam. tijd zal zijn gemoeid dan thans beschikbaar is om voor de huidige moeilijkheden een bevredigende regeling te vinden; als zijn oordeel uitsprak, dat het bedrijfsleven en in het bijzonder de middenstand onder deze omstandigheden door verster king van zijn organisatie en verdere ver hoging van zijn geestelijk peil zijn morele kracht zozeer moet verhogen, dat het in zelfvertrouwen en met gepast gevoel van eigenwaarde zijn positie in de samenleving voldoende kan versterken om zijn ver houding tot de Overheid op een vooralsnog bevredigende grondslag te regelen; en met name op de noodzakelijkheid wees om te geraken tot een zodanige regeling van het belastingstelsel, dat de ontplooiing van het vrije initiatief in zaken niet door fis cale belemmeringen op voor het algemeen belang schadelijke wijze wordt geremd en tenslotte uiting gaf aan de verwachting, dat de middenstandswetgeving zo spoedig mogelijk weder zal worden geleid in%e be proefde banen, welke in de laatste jaren voor de oorlog zijn gevolgd. De Prins en de minister verlieten, nadat de voorzitter de bijeenkomst gesloten had, onder ovaties de zaal. Henk Lasschuit zorgde tijdens het con gres voor passend orgelspel. v. d. HART Gedipl Member Intern Dancing Master'6 Assoc i ii'ion Londen. PRIVé EN CI.UBLESSEN PRtVél.ESSEN OOK AAN HUIS De lessen worden gegeven ln de bovenzalen van Café Restaurant Brinkman, Houtplein- Inl. en Inschrijvingen BADHUISSTRAAT 35 - TEL. 19236 (Adv.) TUBERCULOSEBESTRIJDING ONDER HET SPOORWEGPERSONEEL Morgen, Vrijdag 17 September, zal voor en op alle stations der Nederlandse Spoorwegen een collecte gehouden worden onder het N S.-personeel en de reizigers. Deze collecte wordt gehouden voor de tbc-bestrijding onder het Nederlandse spoor wegpersoneel en zijn gezinnen en dc op- brengst komt ten goede aan de Spoorweg komst, welke uitgaat van de afdeling Haar- Tbc-Vereniging. die met dit geld oa. patiën lom van het Nederlands Bijbelgenootschap, ten ter verpleging oDneemt in haar verpleeg- Op 3 November zal de film vertoond worden huis „In de Dennen" te Huis ter Heide, zo- i voor de afdeling Heemstede—Benncbroek in lang voor hen nog geen plaats is ln een de Gereformeerde Kerk aan de Koedicfslaan sanatorium, te Heemstede. Afkondiging der Grondwets wijziging Plechtigheid voor het Stadhuis De plechtige afkondiging van de vastge stelde veranderingen in de Grondwet zal te Haarlem geschieden op 20 September des namiddags half drie van het bordes van het Stadhuis. De gemeenteraad is uitgenodigd aan deze plechtigheid deel te nemen. „Geen grenzen meer" Het bestuur van het Nederlands Bijbel genootschap, dat reeds met succes op vele wijzen propaganda heeft gemaakt voor zijn werk, heeft een film latervmaken, welk in de loop van de komende winter in ons land vertoond zal worden. Het onderwerp was niet gemakelijk. De Bijbel moet in het middelpunt gesteld worden en daarin zijn de vervaardigers geslaagd. De secretaris van de afdeling Binnenland van het Genootschap, ds. F. Visser, verzorgde het draaiboek, De film maakt indruk door de eenvoudige wijze, waarop hel gegeven is verwerkt. De Bijbel wordt gebruikt in de kerk. waarbij opnemingen te zien zijn van vele gebouwen in den lande, in het huisgezin, in de zieken kamer en in de cel. 'bij de soldaat aan het front. Overal brengt hij troost. Eveneens wordt aandacht gevraagd voor het werk. dat het genootschap in het Bijbel huis in Amsterdam verricht. Daar zijn inte ressante dingen te zien. Bijbels in vele talen en Bijbels uit vroeger eeuwen worden óe bezoekers getoond. In dat huis wordt be langrijk werk verricht, om de Nederlanders in de gelegenheid te stellen, een BijStel te ontvangen. Adjunct-secretarissen van het genootschap trekken er dagelijks op uit, om op scholen en vergaderingen mededelingen te doen van het werk en tenslotte laat de film zien, welke arbeid er verricht wordt, om een nieuwe Nederlandse vertaling van de Bijbel te ma ken. De Amsterdamse organist Marinus Voorberg brengt orgelmuziek ten gehore. De film. welke onder de titel „Geen grenzen meer" vertoond zal worden, is dezer dagen gereed gekomen. De Haarlemmers zullen op Woensdagavond 29 September in de gelegen heid gesteld worden de film te zien. Dan zal zij gedraaid worden in de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht op een bijeen- Monteur liet uit wraak de rode haan kraaien Op een Zondagmiddag in April zat een Haarlemse pensionhoudster met enkele van haar kostgangers in haar woning het Klein Heiligland naar het radioverslag van een internationale voetbalwedstrijd te luisteren, toen men plotseling een scherpe brandlucht rook. Bij onderzoek bleek, dat brand was ontstaan op het kamertje var een der pensiongasten, de 57-jarige mon teur J. G. S. Deze S. was juist de dag tevoren de huur opgezegd, omdat hij geregeld onder de in vloed was. De verhouding tussen de ver huurster en hem was de laatste tijd niet al te best geweest. Toen de brand ontdekt werd, was, het kamertje afgesloten en S. had de sleutel meegenomen, zodat de deur ingetrapt moest worden. S., die 's middags nog in het pen sion had gegeten, was zonder iets te zeggen weggegaan. De volgende dag meldde hij zich 's avonds bij de Amsterdamse politie met de vraag of er in Haarlem brand was geweest. Toen hij een bevestigend antwoord kreeg, bekende hij, dat hij het vuur had aangestoken. Hedenmorgen had de monteur zich we gens opzettelijke brandstichting voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. Fin der kostgangers verklaarde, dat de verdachte kort tevoren bij hem was ge komen en hem de raad had gegeven: „Breng je spullen in veiligheid, want ik zal de rooie haan laten kraaien!", waarop de getuige antwoordde: „Het zou beter zijn als je eens wat minder dronk!" Alcohol had S. ongenietbaar gemaakt, verklaarde ook de pensionhoudster. De Amsterdamse agent, aan wie S. zijn daad had bekend, vertelde, dat de ver dachte een vreemde indruk had gemaakt. Een brandmeester getuigde, dat een petroleumvergasser op de kamer van de monteur vlak onder de kapstok met kleren stond en gebrand had. De kleren waren verloren gegaan. Het beddegoed rook naar petroleum, al was niet meer te constateren of deze vloeistof inderdaad erop uitgegoten was. De verdachte reageerde op al deze ver klaringen slechts met een gelaten: ,,'t Zal wel zo wezen; ik weet 't waarachtig niet meer!". De president herinnerde eraan, dat S. zich wel eens meer aan brandstichting had schuldig gemaakt. De Officier, mr. G. W. F. van der "Valk Bouman, eiste acht maanden met aftrek, gevolgd door ter beschikking stelling van de regering. Volgens hem was het over duidelijk, dat men hier met een patholoog te maken had, zij het dan een die vermin derd toerekeningsvatbaar was. Uitspraak op 30 September. Postbeambte vergreep zich aan geld voor liefdewerk De 44-jarige Haarlemmer J. L. W., die al tien jaar als hulpbesteller bij de postdienst te Haarlem werkzaam was. had de op dracht de brieven gericht aan de priester Henri de Greeve met het oog op de daarin voorkomende geldswaarden apart te hou den. De man bezweek voor de verleiding en eigende zich meer dan eens een grotere of kleinere gift voor het liefdewerk van de radiospreker toe. Er rees verdenking tegen hem, en de politie besloot een truc toe te passen om de man door de mand te laten vallen. Men vermoedde, dat W. de enveloppen steeds in het closet wegspoelde. De trekkraan van het closet werd afgesloten en toen de man weer eens een brief wilde wegwerken, werd hij op heterdaad betrapt. De Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, waarvoor W. vanmorgen ver scheen, vond het buitengewoon ernstig, dat W. de goede naam van de P.T.T. zo in gevaar had gebracht en zich bovendien niet had ontzien zich aan geld, dat voor lief dadige doeleinden was bestemd, te ver grijpen. Aan de andere kant wilde hij er rekening mee houden, dat de man een blanco-strafregister had. De Officier eiste tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. Uitspraak op 30 September. RECHTBANK-UITSPRAKEN De Haarlemse arrondissementsrechtbank veroordeelde hedenmorgen de 21-jarige Haarlemse kellner H. F. J. V., die twee we ken geleden terecht stond omdat hij voor het niet-bestaande „Gertrudefonds" had gecol lecteerd, conform de eis tot een jaar jeugd gevangenis. In de zaak tegen de 19-jarige kantoorbediende L. J. M. van der W., die zich met V. aan deze vorm van oplichting zou hebben schuldig gemaakt, werd een nieuw onderzoek gelast. Vacantiespelen 1948 werden volledig succes Het Verbond van Haarlemse Speeltuinver enigingen heeft verslag uitgebracht over de deze zomer gehouden vacantiespelen en schrijft onder meer: „Voor het eerst zijn dit jaar deze spelen centraal uitgevoerd en volgens de berichten uit de verenigingen en van de ouders der kinderen, alsmede van particuliere zijde, heeft men het Verbondsbestuur verzekerd dat zij volkomen geslaagd zijn. Het is jammer dat het Verbondsbestuur niet in staat was de spelen gedurende vier weken te organiseren, zoals aanvankelijk het' plan was; de benodigde gelden waren daar voor niet aanwezig. Het volgende jaar hoopt het Verbondsbestuur met de hulp der over heid en de ouders der kinderen hiertoe wel in staat te zijn. De volksdansmiddagen waren een groot succes, honderden kinderen zijn op deze hoogtepunten van de vacantie-spelen bij elkaar geweest en hebben gestreden om de prijzen die bestonden uit speeltuintoestellen, een verenigingsvlag en medailles. Door de medewerking van de autoriteiten kon gratis door de kinderen worden gezwom men. Excursies zijn gehouden naar de Grote Kerk, het Frans Halsmuseum, poppenkast voorstellingen werden gegeven voor de aller kleinsten. Wandeltochten en uitstapjes wer den georganiseerd. De sluitingsdag werd feestelijk gevierd Twee maal was het Concertgebouw vol met kinderen, die geweldig genoten van het schone dat het Ballet Scapino bood. Meer dan 24.000 kinderen hebben een prettige vacantie gehad, mede dank zij de steun der autoritei ten en der ouders. Een werkcursus over Onderwijsvernieuwing Op verzoek en met financiële steun van het departement van Onderwijs organiseert de Nederlandse Onderwijzers Vereniging een serie werkcursussen in ons land over de onderwijsvernieuwing. Op deze cursussen worden belangrijke didactische onderwerpen behandeld. Verder wordt van gedachten gewisseld over prac- tische ervaringen. Van 2025 September wordt een derge lijke cursus gehouden in het gebouw van der A.G. der Woodbrookers te Bentveld. De cursus wordt geopend a.s. Maandag middag. Economische rechter Glimlach voor een grijsaard Het zijn niet allen aartszondaren, die bij de economische rechter in het bankje moe ten verschijnen. Zo nam er gisteren een eerbiedwaardige grijze sigarenwinkelier plaats, die de regelen der tabaksdistributie had overtreden. Ten eerste had hij tabak zonder bon afgeleverd en ten tweede had hij door slordige administrateeen tekort van welgeteld 807 rantsoenen. Verdachte gaf het toe met een eerlijk heid die zijn leeftijd sierde. „Ik rook zelf nogal veel, edelachtbare", zei hij. De rech ter keek vrij zuinig, want hij vond de consumptie van 1614 pakjes sigaretten extra, kennelijk een bedenkelijk verschijn sel. „Bovendien had ik nog familie uit Indië thuis. Een zoon of liever gezegd een doch ter", verklaarde de boosdoener zich zenuw achtig nader. „En naderhand heb ik nog ergens vijftig rantsoenen teruggevonden". Iedereen kreeg echte medelijden met de grijsaard, behalve de officier die met ge duchte ernst verklaarde, dat hij het èen slecht teken vond dat verdachte het ge wicht van de affaire niet voldoe. Om hem dat begrip bij te brengen eis ik een stevige boete, zei hij. Vijf en dertig gulden. „Dat valt me niet tegen", zei de ver dachte opgeruimd en sloeg de paedagogi- sche^motieven van de officier met één slag tegen de grond door er aan toe te voegen, „ik wil het meteen wel betalen". Per slot had hij dan nog goedkoop gerookt. Tegen zoveel oprechtheid is het slecht zedepreken vond de rechter waarschijnlijk en vonniste conform. En^pas toen de ver dachte de flapjes te voorschijn haalde, als brandden ze hem in zijn zak, zag iedereen pas dat zelfs de officier achter zijn hand een glimlach verborg. Feestavond voor en door het Kerko-personeel Op de anders voor autoriteiten gereser veerde plaatsen in de grote loge van de schouwburg zaten gisteren, zusterlijk met hun fraaie bloemen naast elkander, vijf jubilerende dames die van het toneel af door haar directeur, de heer G. J. Nolte, werden toegesproken. Dat waren in wille keurige volgorde: E. Jonker, S. Mierlo, M. Meurringen en 'T. Bijrij, die ieder even lang en samen reeds een halve eeuw werk zaam zijn in dienst van de N.V. Kerko, met in haar midden mejuffrouw Rie Berkhout, welke niet minder dan dertig jaar blijmoe dig haar beste krachten aan dit bedrijf heeft gegeven. Het feestprogramma dat met voorberei dende hulp van hogerhand geheel werd uit gevoerd door leden van het personeel, be stond uit zang, dans en toneel. Onder regie van Johanna Opdam kwamen een paar sketches voor het voetlicht, waarvan de acter „Zijn Inspiratie" door René Bosch en „De Kwakzalver" door Henk Bakker en Johan Elsensohn, mede door het leuke spel, verreweg het meeste vermaak stichtten. Maar liefst drie balletten sierden het to neel. Anny Apetz had met haar groep de „Uitnodiging tot de dans" ingestudeerd en Maud Kool baande nieuwe, voor amatrices begaanbare wegen naar een open plek in het Weense Woud. Als divertissement won derwel geslaagd was het bont gecostumeer- de Venetiaanse tafereel, compleet met gon- deïvaart en opgefleurd door zang van po pulaire liederen, naar een ontwerp van laatstgenoemde. Verder hoorde men nog twee meisjes met een guitaar en een bariton, die een ferme tenor bleek te zijn. Er waren twee ver kopers van verbindende teksten, die ver pakt waren in waardeerbare geestigheden. In het gebouw van de Kegelbond duur de het tweede deel van het feest nog lustig voort, toen deze regels reeds geschreven waren. - D. K. Ambitieus paard Een paard, dat gisteravond op de Bloe- mendaalse weg genoeg kreeg van zijn da gelijks werk het trekken van een hout wagen besloot plotseling zijn race capaciteiten op de proef te stellen. Het nam schielijk en zonder enige waarschuwing de benen en galoppeerde met grote snelheid de dr. Dirk Bakkerlaan, de Iepenlaan en de Kleverlaan af, zich hoegenaamd niets aan trekkend van het Ho-Ho-geroep van zijn heer en meester die op een fiets gezeten de grootste moeite had zijn viervoeter met renbaan-aspiraties bij te houden. Op de Kleverlaan kwam het paard tot de conclu- sie dat het ook steeple-chase-qualiteiten moest bezitten, want de spoorbomen bleken gesloten. Met een 'koene sprong nam het de eerste boom, maar daar kwam ruwelijk een einde aan zijn ren-loopbaan omdat de wagen niet meesprong. Enigszins triest staarde het achterom en die triestheid sloeg om in ontzetting toen er bovendien een trein naderde. Gelukkig kon de overweg wachter de trein nog op het nippertje laten stoppen. Vermoedelijk is de rossinant nu wel tot de conclusie gekomen, dat hij het hindernisrennen maar liever aan meer bevoegde collegae moet overlaten. Haarlemse Vredesraad In de vergadering van de Haarlemse Vredesraad, welke op 23 September zal worden gehouden, zal na de causerie van jhr. H. Beelaerts van Blokland, secretaris van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, het reglement van samenwerking der paci fistische verenigingen hier ter stede worden vastgesteld. Daarna zal een uit vijf personen bestaand bestuur gekozen worden, dat een werk program zal samenstellen en voorbe reidingen zal treffen voor een herdenkings avond op 24 October, de dag, waarop drie jaren geleden de organisatie der Verenigde Naties tot stand kwam. De vergadering zal worden gehouden in het Wijkgebouw der Nederlands Hervorm de Gemeente, in de Molenaerstraat. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren knersen Koninklijke Olie. 346% 345 Yi Unilever 288% 288% 253% 252^ A.K.U 160 159 170% Nederlandse Ford 326 Nederlandse Kabel 285 v Berkel's Patent 127 Scheepvaart-Unie 181% 181)4 Holl.-Amerika Lijn 190)4 Deli Maatschappij 160% HV.A 265% 2651 A'dam Rubber 174% 175) Ned Handel Mij 160% N.-l. Handelsbank 120J4 Billiton Mij II 398 Verkeersongevallen Op de hoek RaaksJacobstraat is gister morgen een aanrijding gebeurd tussen een vrachtauto, welke uit de Jacobstraat in de richting van de Korte Zijlstraat de Raaks opreed en een auto. rijdende op de Raaks in de richting van de Gedempte Oude Gracht. De bestuurder van de auto verleende geen voorrang aan het voor hem van rechts ko mende verkeer en reed met het rechterpor tier tegen het linkervoorspatbord en bumper van de vrachtauto aan. Beide auto's liepen ernstige schade op. Van de personenauto bleken bovendien de hand- en voetrem, als mede de stuurinrichting niet behoorlijk te functionneren. Op de hoek Kleine HoutwegPavil joenslaan botsten gistermorgen een motor en een personenauto tegen elkaar. De oorzaak was dat de autobestuurder, die van de Pa viljoenslaan naar links de Kleine Houtweg opreed, midden op de rijweg zijn auto plotse ling tot stilstand bracht. De auto werd daar op door de van de Hertenkamplaan komende motor aan de achterzijde aangereden. Het spatbord en de bumper van de personen auto werden beschadigd. Van de motor werd het stuur ontzet en de voetrem beschadigd. Begin van brand Door het ledigen van een asbak, waarin zich vermoedelijk een brandende sigaret bevond, brak gistermorgen een begin van brand uit in een papiermand, staande in de huiskamer van een woning in de Vrouwe- hekstraat. Een radiokast werd gedeeltelijk beschadigd. Het brandje is door de bewoon ster met een emmer water geblust. De brand weer, welke met klgin materiaal aanwezig was. behoefde niet op te treden. Aanhoudingen Als verdacht van oplichting van een gou den armband en een bedrag, groot f4.0 ten nadele van een 62-jarige weduwe, is aange houden de 35-jarige letterzetter L. Sch. De man heeft bekend, De politie heeft aangehouden jarige A. B. die zonder middelen van be staan rondzwierf. Door de Haarlemse politie is aangehou den een 16-jarige jongen, die uit het gesticht Nieuw-Veldziéht te Apeldoorn was ontvlucht. Communisten niet uitgesloten Besluit van congres ex-politieke gevangenen Op het congres van de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke gevangenen uit de Bezettingstijd, dat in Leiden wordt ge houden, is de vraag besproken of het lid maatschap van de vereniging Merenigbaar is met het lidmaatschap van de Communis tische Partij Nederland. Bij de stemming werd deze vraag door 72 congressisten be vestigend en door 19 hunner ontkennend beantwoord. Het congres besloot voorts met 84 tegen 4 stemmen te bepalen, dat het geen zin heeft, van de leden een verklaring over hun politieke gezindheid te eisen, gezien de waarborgen, welke de statuten bieden. Het congres stelde voorts vast, dat het van het hoogste belang is, dat het wets ontwerp inzake overlijdensacten van ver misten uit de bezettingstijd spoedig wet wordt. Verder is gesproken over het nog voor komende anti-semitisme in Nederland. Een der afgevaardigden noemde dit een be denkelijk na-oorlogs verschijnsel, waar tegen met kracht geprotesteerd moet wor den. Er werd een motie ingediend welke luidde: „Lid van onze organisatie kunnen zijn alle slachtoffers van gevangenschap voor persoonlijke verzetsdaden en zij die om geloofsovertuiging of ras gevangene waren". Deze motie zal eerst in de afdelingen be sproken worden. Critieke situatie in de republiek Een Antara-bericht zegt, dat te Madioen (Java) de watervoorziening gestoord is door een staking van 600 gemeente-ambte naren. Dezen hebben Maandag j.l. het werk neergelegd omdat een hunner zou zijn mishandeld door de militaire politie. Het vakverbond, de Sobsi, zou Dinsdag te Madioen de situatie bespreken. Gisteravond is voor radio-Djokja een dagorder voorgelezen van generaal Soe- dirman, de republikeinse legercommandant. Deze verklaarde hierin, dat op het ogen blik dé binnenlandse onenigheden een critiek stadium hebben bereikt en dat er gevaar bestaat voor de staats-souvereini- teit. De gebeurtenissen te Solo acht Soe- dirman deels gericht tegen het gezag van het leger. Hij roept op tot het betrachten van de uiterste discipline in het leger en waarschuwt tegen provocatieve geruchten. Hij deelt verder mede, dat de regering en de opperste militaire leiding hebben beslo ten iri het gebied van Soerakarta strenge militaire maatregelen te treffen. VERSTERKING LUCHTBRUG Veertig transportvliegtuigen, type Sky- master, van de Amerikaanse luchtmacht zijn onderweg naar Duitsland ter verster king van de „luchtbrug" naar Berlijn. Burgerlijke stand van Haarlem Op 1 October zal de heer D. van Stave ren zijn functie van voorzitter der Centrale Commissie voor de Keuring van Films neer leggen, na deze betrekking ruim twintig jaren te hebben vervuld. De beide Kamers der Satcn Generaal zullen op Zaterdag 18 September te kwart voor drie bijeenkomen ter sluiting van de zitting. De heer E. Kupers zal het volgend jaar aftreden als voorzitter van het N.V.V. Er is een E. Ku persfonds gevormd, dat beoogt gelden bijeen te brengen voor een Kupers- oord. dat in navolging van het Troelstraoord een centrum van studie en ontspanning zal worden. De generaal-majoor M. T. C. Opsomer, bevelhebber in het Vierde Militaire Gewest is van Schiphol naar Indonesië vertrokken om een bezoek to brengen aan de daar ver blijvende Nederlandse militairen. De gene raal-majoor zal zich op de hoogte stellen van de omstandigheden, waaronder de militairen hun dienst uitoefenen, Hr. Ms. torpedojager „Banckcrt" is in Lissabon aangekomen en zal op 17 September de reis naar Nederland voort zetten. Bij beschikking van de minister van Justitie is een op het terrein der rijkswerk inrichtingen Veenhuizen gebouwd kamp aangewezen als strafinrichting voor de ten uitvoerlegging van gevangenisstraffen, op gelegd aan de z.g, „Indië-deserteurs", onder de naam van „Strafgevangenis Bankenbosch" te Veenhuizen. HAARLEM EN OMGEVING Tot monteur eerste klasse der P.T.T. te Haarlem is benoemd de heer N. Zevenbergen Azn. uit Zutfen; zulks met ingang van 1 November. De dames M. H. Biesheuvel uit Hoofd dorp en E. Kamper uit Halfweg zijn respec tievelijk als evangelists en als diaconale assistente, in een samenxomst in de kerk aan de Vinkestraat der Gereformeerde Kerk te Zaandam ingeleid tot hun arbeid in die kerk. De directie van Frans Hals- en Rem- brandttheater hebben er eveneens medewer king aan verleend, dat ouden van dagen de films van de inhuldiging van Koningin Juliana en de feestelijkheden in Amsterdam hebben gezien. Overleg is gepleegd met een instantie, die de oudjes uitnodigde een mid dagvoorstelling bij te wonen. De attentie werd op hoge prijs gesteld. De brug die over de Jan Gijzenvaart ge bouwd wordt voor de verbinding met de Delftlaan zal Zinneveldbrug heten. Het zomerseizoen is afgelopen en de politie van Bloemendaal is niet meer in het huisje bij het strand aanwezig. In de afgelo pen maanden zijn daar gevonden voorwer pen bezorgd, welke echter niet afgehaald zijn. Zij liggen thans voor belanghebbenden op het bureau van politie te Overveen. Ge vonden zijn brillen, kunstgebitten, portemon- naies en een fluit. Na het proponentsexamen afgelegd te hebben, is door het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel van de Ned. Herv. Kerk be roepbaar verklaard de heer J. van Winters wijk Jr. te Haarlem. Laat voor het koud gaat worden Glas In Lood hierin aanbrengen. Uw kamers worden er ineens veel gezelliger door. Vraagt ons vrijblijvend inlichtingen. Voor smaakvol Glas in Lood voor iedere beurs „SCHOTEN" OPENT NIEUW TERREIN. De voetbalvereniging „Schoten" opent Zondag aanstaande met de competitie wedstrijd tegen DCG haar nieuwe terrein aan de Kleverlaan (achter de Kleverpark weg). Ondanks de terreinmoeilijkheden van vorig jaar, is het bestuur niet bij de pakken neer gaan zitten en met behulp van de ge- •*.iie en een groot aantal leden, is het ipige" nieuwe terrein voor Zondag a.s. gereed gekomen. Versierd met vlaggen zal 't geheel een keurige indruk maken, waarop ieder Schoten-lid trots zal zijn. Heemslede HAARLEM, 15 September 1948 ONDERTROUWD: 15 Sept., P. J. Hagebout en E. J de Bruin; M. J. Vehmeijer en E. van Schendel; J. B. van Opzeeland en H. M. de Vos; W. J. Goes en E, G. Rutte; P. M. Draeck en A. J. van der Geest; J. G. van Dijk en J. KIoos; H. van Leeuwen en M. A. Bockma; J. J. Groenendaal en J. Meuleman; C. P. A. Lokker en F. Hund; W. J. Bulens en C. J. van Tongeren; W. van der Meij en J. C. T. Keesen; G. van Egmond en V. Moeskops; T. S. van Bezu en J. C. van Zutphen; P. Stok man en G. C. J. Prins; B. Buis en J. P. van Bremen; J. Jonker en G. Haverkamp; N. P. Reijnders en M. Remmers; C. Jonkman en J. H. Jonker; H. Weber en M. C. W. Bouma; G. J. de Zeeuw en C. J. Nijssen; L. van Meel en C. Jansen; M. Kraaijer en M. van der Pol; W. van Hoorik en P. Kok: P. den Braber M. Clement; J. Jorritsma en G. Dijt; M. Ruijsink en R J. van der Heijden. GEHUWD: 15 Sept., P. M. Joosten en A. C. van Dijk; J. Gaartman en M. A. Hand- graaf: L. H. Hentze en B. M. Veenhuis; H. T. van Liere en A M. van Maris; J. N. van Dit- marsch en A. Timmer; S. Blankert en C. M. C. van de Laarschot; S. van den Oever en A. van Rijk; P. S. J, Schuitemaker en C. P. Wijers; J. A. Waaijer en M. Duits; A, C. Schutter en A. M. Westra; W. ter Braake en V. Staritsky; G. A. van der Veldt en I. J. J. Emmerik; W. B. Verkroost en A. C. Kot- J. F. ter Smitten en C. H. Tierie; F. J. Lourenburg en I. A. Pliester; J. L, Florie en C. van Dijk; L. H. C. Jansen en N. Groene- velt; R. Bottenheft en M. Verloop. BEVALLEN van een zoon: 14 Sept., G. Bosman—Broekhof; Y. de RooijHuisman; J. M. PakkooSchrama; M. van Striende Vink; J. van der WalWesseling; V M. J. DielwartBraam; J. M. de BeerHeintz; 15 Sept., A. M. Hartog—Lukas; M. Groot—Koek; C. J. E. SchuilingKres. BEVALLEN van een dochter: 12 Sept., A, in AndelWisker: 14 Sept., A. ZwartWol vers; M. OtteDraijer; 15 Sept., T. Schrijver de Vries; A. J. van der SpekBertholee; C. H. Breemouervan Oei. OVERLEDEN: 12 Sept.: M. C. M. Spar- reboom-Snoeks, 52 j.. Schotersingel. 13 Sept.: C. van der Linde-Ruis. 48 j., No- bletstraat. J. A. van der Linde, 48 jaar, Archipelstraat. 14 Sept.: M. Borst, 5 m.. Brouwersstraat. J. Dil-Knijtijzer, 63 jaar, Diepenbrockstraat. ONDERLINGE TUINLIEDENVERENIGING Onder voorzitterschap van de heer W. A. v. Zadel hield Woensdagavond de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en omge ving" een druk bezochte vergadering. De voorzitter memoreerde de geslaagde excursie op 29 Augustus en het feit, dat de vereniging op de tentoonstelling „Kennemer gaarde" te Haarlem een gouden medaille won. De mededeling dat ook dit jaar een subsi die van de gemeente Heemstede ontvangen was, werd met applaus begroet. Aan de deelnemers voor de komende huiö- broeiten toonstelling werden de pakketten bloembollen uitgereikt. De heer Bakkei, die eveneens op „Kenne mer gaarde" een gouden medaille behaalde, sprak over dahha-cultuur; bij een ingezonden collectie heestertakken gaf de heer Wigman een toelichting. Tenslotte besprak de heer Warmerdam nog de tuinkeuring. Bloemendaal Burgerlijke stand GEBOORTEN: M. v. VoorstBroek, d.; J. Molenkamp—Peeks, z.; W. A. Renssen— Beker, d.; A. OtterErasmus, d.; S. M. Osinga—Boer, d.F. E. Loos—Slijper, d.; Z. SikkesTóth. z.; B. BlokdijkBouwman; I. J. KrommenhoekOnderwater, z.; ONDERTROUWD: A. A. Klein en C. J. Kruup; J. J. L. M. Harren en P. E. M. van Dam; N. G. W. v. Kesteren en H. H. v. d. Velden GEHUWD: G. M. J. Heule en J. E. Rogge veen; J. J. Smit en A. M. Mossembekker; G. Kuiper en A. C. v. d. Leeuw; N. Drost en N. J. Drost; G. Pauli en E. Dyserinck; K. J. de Oude en H. Potthoff. OFFICIËLE PUBLICATIE BELANGRIJK BERICHT voor de niet-militaire deelnemers aan het verzet en hun nagelaten betrekkingen De buitengewone pensioenraad brengt ter kennis van hen, die als deelnemer aan het verzet of als hun weduwe, wezen, ouders, grootouders, schoonouders, kleinkinderen of pleegkinderen aan de wet buitengewoon pen sioen 19401945 aanspraak op pensioen me nen te kunnen ontlenen, dat zij voor 29 Sep tember 1948 bij die raad, Benoordenhoutse- weg 46 te 's Gravenhage, een op ongezegeld papier gestelde aanvrage om buitengewoon pensioen moeten indienen. Zij die bedoelde aanvrage reeds inzonden, hetzij rechtstreeks aan de buitengewone pensioenraad, hetzij via de Stichting 1940 1945 en aan wie per briefkaart bericht van ontvangst is gezonden, behoeven momenteel ter zake niets meer te doen. Zij. die menen in aanmerking te komen voor buitengewoon pensioen en deze brief kaart nog niet hebben ontvangen, behoren ten spoedigste, doch in ieder geval voor 29 September a.s. een aanvrage om pensioen in te dienen bij de buitengewone pensioenraad.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6