Vulpenhouders Luxe Post HetNVV maakt zijn wensen kenbaar inzake bet sociaal-economisch beleid Haarlem wordt steeds meer woongemeente „De Spaarnestad" Haarlem in cijfers PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Wereldnieuws VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Het N.V.V. heeft volgens de N.R.C. een adres aan de ministerraad zijn wensen ten aanzien van het sociaal-economisch be leid kenbaar gemaakt. Het heeft, aldus het adres, dit beleid gesteund, omdat het daarin een arbeidersbelang ziet. terwille waarvan het gerechtvaardigd is, van de werknemers zekere zelfbeheersing te vragen bij het stellen van looneisen. In bepaalde kringen lijkt echter de stemming te groeien, dat het nu maar eens uit moet zijn met al die sociale verbeteringen enerzijds, met al die beperkingen der beter-gesitueerden ander zijds. Het bestuur waarschuwt met grote ernst tegen deze stemming, die de grote moeilijkheden in de arbeidersgezinnen even zeer miskent als de vastberaden wil der arbeiders om aan hun huidige levenspeil niet te laten raken. Toegeven daaraan zou grote spanningen en ernstige conflicten te weeg kunnen brengen. Bij de samenwerking tussen de vijf lan den van de West-Europese Unie valt tot dusver de nadruk te eenzijdig op de poli tieke en militaire en te weinig op de eco nomische samenwerking. Zekere kringen pogen de samenwerking in Benelux als een breekijzer te hanteren in het gebouw van onze schaarste-economie, die slechts ten dele geleide economie mag heten. Het be stuur meent, dat het probleem niet moet worden opgelost door alles, wat voorzichtig en tastend en in afwijkende vormen soms, in de drie landen aan „dirigisme" is opge bouwd, te vertrappen, doch de bestaande maatregelen op elkaar af te stemmen eh bij elkaar aan te passen. Verdere vergroting en uitbreiding van de productie acht ook het verbond noodzake lijk. Het wijst er echter op, dat daartoe in geen geval de systemen van premie- er tariefbetaling kunnen dienen, die leiden tot het opjagen van de arbeiders. Het is niet tegen de tarieven, die een redelijk verband leggen tussen prestatie en beloning,.doch deze dienen dan in nauw overleg met de vakbeweging tot stand te komen. Het ver bond staat sceptisch tegenover een verdere verhoging of uitbreiding van de kinderbij slagen. Bij de heruitrusting van het be drijfsleven zal de overheid een leiding gevende en toezichtuitoefenende taak die nen te hebben. Voor de verdere industriali satie en de financiering daarvan zal ondei overheidsleiding een weloverwogen plan op lange termijn moeten worden gemaakt. Ten aanzien van de scholing en de jeugdbe- scherming herhaalt het adres de wensen, die reeds in Juli 1946 tot de toenmalige regering zijn gericht, doch die tot heden onbevredigd zijn gebleven. Wat de wo ningbouw betreft verlangt het verbond een voortvarender politiek. De beheerste loon- en prijspolitiek brengt naar het inzicht van het verbond onver mijdelijk mede, dat ook de bedrijfswinsten moeten worden beheerst. De dividendstop moet onverbiddelijk gehandhaafd worden. Verhoging daarvan van 6 op 9 pet. heeft onder de arbeiders al heel wat verzet ge wekt en wat bekend is geworden aangaan de behaalde winsten, uitgekeerde tantièmes e.d. is niet minder een steen des aanstoots en ook een rem voor de productie. Afschaffing of aanzienlijke verlaging van Prijzencontroledienst en CCD worden ingekrompen Volgens „De Maasbode" zal nog dit jaar de Prijzencontroledienst van 't directoraat- generaal voor de prijzen ingrijpend gereor ganiseerd worden, hetgeen een niet onaan zienlijke bezuiniging zal betekenen. Er zul len 14 afdelingen van deze dienst worden opgeheven, waardoor het aantal ambtena ren dat thans 1050 bedraagt, met ongeveer 300 zal worden ingekrompen. Dit betekent niet, dat de activiteit van de controledienst za! verminderen of de controle op de prijzen zal verzwakken. De gevolgen van de inkrimping van het aantal ambtenaren zullen worden opgevan gen door het werk van de mobiele briga des. die ongeveer een jaar geleden zijn op gericht en thans voldoende zijn ingewerkt. In elk der vijf districten zijn drie mobiele brigades, waarvan er een is gespecialiseerd op textiel, een op bouwmaterialen en een meer algemeen is georiënteerd. Ook blijft voor de controle op de prijzen de rijks- en gemeentepolitie ingeschakeld, die in de loop der jaren op dit gebied de nodige ervaring heeft opgedaan. Voorts zal de sterkte van de C.C.D. ook dit jaar tot een vaste kern van 1200 man worden teruggebracht. JLast Tan zenuwen? Mijnhardc's Zenuwtabletten helpen U er overheen. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 30L5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Pianomuziek van Franck en Fauré. 9 30 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek 11.45 Frans kin derkoor. liOO Angelus. 12.03 Liederen van Schumann en Cath. v. Rennes. 12.30 Weer bericht. 12.33 Dansorkest..l2 55 Zonnewijzer. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Dansorkest. 13.50 Film en toneeL 14.40 Kamerorkest. 15.15 Jonge kunstenaars. 15.45 Bing Crosby. 16.00 Musetteklanken- 16.20 In het hart van Borneo 1630 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Piano. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Land en volk van India. 19.30 Spaanse en Argentijnse klanken. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 De gewone man. 20.12 Zang. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Balletmuziek van Handel. 21.00 De klok heit negen. 21.45 Schets „De moordenaar". 10.00 Lichte muziek. 22.30 Orkest Peter York. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.20 BBC- sy mphon ie-orkest. HILVERSUM II, 4H.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 9.35 Koorzang. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton „Ko ning Alcohol". 10.35 Piano. 11.00 voor arbei ders in continubedrijven. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.15 Kalender. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Het Ne derlandse lied. 14.15 Muziekkorps Amster damse politie. 14.50 Streekuitzending voor Drente. 15.15 Philharmonisch Orkest. 16.00 Lezing over ..Ontslagproblemen". 16.15 Caba ret. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Om en bii de twintig, 18.15 Gemengd koor. 18.30 Jazzmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart 19.30 Wereldraad der kerken. 19.45 „Vrijz. Pro testantisme onder de tropenzon". 20.15 Oké- programma. 21.00 Socialistisch commentaar. 21 13 BBC-promenadeconcert uit Londen 22.00 Luisterspel „De rijke mevrouw Brown". 22,35 Kwartet Jan Corduwener. 23.15 Dans muziek. de levensmiddelensubsidies en huurverho ging zouden onvermijdelijk tot een compen serende loonstijging moeten leiden. De ver klaring die de minister-president op 13 Augustus in de Tweede Kamer heeft afge legd, geeft het verbond het vertrouwen, dat in dit opzicht met de belangen der arbei dersbevolking volledig rekening gehouden zal worden. Het adres dringt er tenslotte op aan, dat in samenwerking met de bona fide vakbeweging gestreefd zal worden naar uitbouw van onze sociale wetgeving. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn overleden Te 's-Gravenhage is in de leeftijd van 72 jaar overleden jhr. mr. dr, E. A. van Bèresteyn, die 27 jaar voorzitter is geweest van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Jhr. Van Beresteyn is burgemeester van Veendam geweest en heeft zitting gehad in de Tweede Kamer en in de gemeente raad van Den Haag. Van de Centrale Ver eniging van Openbare Leeszalen en Biblio theken is hij voorzitter geweest. Hij was Commandeur in de Orde van Oranje Nas- j sau, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Rechtsridder in de Orde van St. Jan. De teraardebestelling zal Zaterdag morgen op Oud Eik en Duinen in Den Haag geschieden. Kruideniers spraken met minister van den Brink De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft dezer dagen het bestuur van de Vakgroep Detailhandel in Kruidenierswaren ontvan gen. De minister uitte de wens, dat de open lijke protesten der kruideniers tegen de prijsbeheersiog gestaakt zullen worden. Hij verklaarde, nader in kennis te worden ge steld met de moeilijkheden en de toekomst van het kruiden iersbedrijft. Uitvoerig werd stil gestaan bij de vragen, waarom de toe voer van nieuwe arbeidskrachten zo gering is en waarom vele zaken te koop worden aangeboden. De minister toonde zich een uitgesproken voorstander van een zo spoe dig mogelijk herstel van een vrije handel; hij wees daarbij echter tevens op andere belangen in onze volkshuishouding, waar mede eveneens rekening dient te worden gehouden. De vakgroep heeft besloten in te gaan op een aanbod van het Niva-instituut tot overnemen van dit instituut. Zij heeft het plan een stichting voor het vakonderwijs in het leven te roepen, waarvan het Niva- instituut met zijn directeur het centrum zal vormen en waarin misschien ook de kruideniersvakschool te Utrecht zal worden ondergebracht. Stucadoors willen geen loonplafond meer In Rotterdam wordt het 42ste congres van de Nederlandse Stucadoorspatroons- bond gehouden. Een voorstel van de af deling Rotterdam, dat de bond een bindend besluit moet nemen ten aanzien van de loonregelingen, werd aangenomen. De ver gadering vulde dit aan met het voorstel, stappen te doen om te komen tot openbare aanbestedingen en te trachten buitenlandse arbeiders aan te trekken om zo het tekort aan arbeidskrachten en het euvel der zwarte lonen op te heffen. Een voorstel van de afdeling Den Haag, met alle ten dienste staande middelen te proberen het loonplafond in het stuca- doorsbedrijf te doen opheffen en tevens maatregelen te beramen dat de tarieven gehandhaafd worden, werd eveneens aan genomen, in zoverre, dat er van organi satiezijde op het uitbetalen der tarief lonen moet worden toegezien om ook op deze wijze de zwarte lonen te bestrijden. Voorts werd besloten een uniform ontslagbewijs voor het stucadoorsbedrijf in het gehele land in te stellen en een commissie in het leven te roepen, die de kwestie van een pensioenregeling voor stucadoorspatroons zal bestuderen. LORJé's KANTOORBOEKHANDEL GROTE HOUTSTRAAT 101 (Adv.) Consequenties voor de woningbouw die daaraan vastzitten In ons nummer van j.l. Zaterdag plaat sten wij een interview met de directeur van het Huisvestingsbureau te Haarlem, waar in vrij sombere klanken tot uiting kwamen over de woningvoorraad te Haarlem. Onze stad wordt steeds dichter bevolkt. Het aantal dubbelbewoningen (gedwongen en vrijwillig) neemt met gemiddeld 90 per maand toe. Het wordt evenwel steeds moei lijker nog wat ruimte te virrden, zodat te verwachten is, dat op den duur dit maand cijfer sterk naar beneden zal gaan. Aan elke elasticiteit komt tenslotte een einde! De directeur vreest dat wij over enige tijd (hij noemde daarvoor het eind van 1949) geheel vol zullen zitten. Er worden wel nieuwe huizen gebouwd voor het volgend jaar is aan Haarlem een bouwvolume van 300 toegestaan maar dit aantal is nog veel te klein om de woningbehdfefte der normale bevolkings aanwas op te vangen. Waar moeten de ruim 1000 echtparen die per jaar in Haarlem trouwen ene onderdak vinden? Zo komt van een inlopen op de achterstand in de woningbouw niets. Integendeel, het tekort wordt nog steeds groter! Haarlem verkeert wat de woongelegen heid betreft in een zeer bijzondere positie. In de oude tijd was de forensenbelasting (de forens moest 2/3 belasting betalen in de woon- en 2/3 belasting in de werkge- meente) een aanmaning om uit financiële overwegingen zo mogelijk in de werkge- meente te gaan wonen. Maar die extra belasting, die ook veel onbillijkheden had, is al lang vóór de oorlog afgeschaft. Sinds 1920 is het zo dat wie er de reiskosten voor over had, in een gemeente kon wonen die hem meer trok dan die waarin hij werkte. Het gevolg is, dat er thans in verhouding met vroeger veel meer mensen zijn die in Haarlem hun woning hebben, doch elders werken. Dat geldt in het bijzonder sterk voor arbeiders. Daartegenover is het aantal mensen dat in Haarlem werkt en elders (in Heemstede en Bloemendaal) woont, veel kleiner. Daarbij komt nog de omstan digheid dat in veel gevallen de werkgever de reiskosten betaalt. Juiste cijfers over de elders-werkenden zijn niet te verkrijgen, omdat de gemeente Haarlem geen statistiek op dit gebied heeft. Maar wij beschikken over enkele cijfers die tekenend zijn. Bij de Hoogovens in Velsen werken 1150 Haarlemmers en bij de Papier fabrieken te Velsen 135. De K.L.M. werkt op Schiphol ook met veel Haarlemmers. Op het traject HaarlemSchiphol worden door autobusonderneming Maarse en Kroon elke maand ongeveer 600 a 650 abonnementen Uitgevers en boekverkopers hervinden elkaar Het bestuur van de Vereniging ter Be vordering van de Belangen des Boekhan dels deelt mede: „Onlangs werd melding gemaakt van het onderbreken van het ge organiseerd overleg tusserf de Nederlandse Uitgeversbond en de Nederlandse Boekver kopersbond. Onder de leiding van het bestuur van de Vereniging ter Bevordering van de be langen des Boekhandels, de overkoepelen de organisatie in het boekbedrijf, hebben de genoemde organisaties elkaar thans weer weten te vinden. In plaats van te moeten zpeken naar een modus voor een verdere organisatorische samenwerking kunnen deze bonden zich dus nu weer gaan wijden aan het behandelen van de eigenlijke vraagstukken in de zakelijke verhouding tussen uitgevers en boekverkopers". afgegeven. Ongetwijfeld zullen er ook nog wel K.L.M.'ers per trein reizen (van Am sterdam per bus). Belangrijk is ook het aantal ambtenaren dat in Haarlem woont en in Den Haag werkt. Dit blijkt wel uit het feit, dat de Nederlandse Spoorwegen ruim 200 maand- en ongeveer 40 week kaarten op dit traject verkopen. Naar Am sterdam trekken veel handelsmensen en kantoorbedienden, alsook veel arbeiders. De Spoorwegen verkopen 2290 maarid- kaarten HaarlemAmsterdam en ongeveer 1000 weekkaarten. De N.Z.H. vervoert ook vele van deze werkers naar Amsterdam. Zij verkoopt 1100 maandkaarten op de lijn HaarlemAmsterdam en 600 weekkaarten, Bij elkaar dus al een kleine 7200. En dan is er nog geen rekening gehouden met de automobilisten en fietsers. Dit zijn inderdaad veelzeggende cijfers. In een der laatste jaren dat er nog foren senbelasting betaald werd, namelijk 1919, werd er slechts door 1450 personen foren senbelasting betaald en dat was dan nog het getal der woon- werkforensen tezamen. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat Haar lem in veel het karakter van een woonge meente gekregen heeft. Het tegenwoordige woningtekort maakt het steeds moeilijker voor 't Huisvestings bureau om te voldoen aan de aan drang van de zijde der K.L.M., Hoogovens en andere grote ondernemingen, om woon ruimte voor hun personeel te zoeken. Men zit al met grote problemen om voor de mensen die in Haarlem zijn een enigszins behoorlijk onderdak te geven. Bij de laatste volkstelling zijn er ge gevens gevraagd over de inwoners die el ders werken. Als eenmaal die cijfers be kend zijn, zal men dus enigszins een indruk krijgen. Jammer is alleen dat er geen split sing is gemaakt, want er is een verschil of men te doen heeft met een Amsterdammer die in Haarlem woont of een Haarlemmer die in Amsterdam werkt. Evenzo of een Velsenaar in Haarlem woont, of een Haar lemmer is Velsen werkt. Als er in Velsen meer nieuwe woningen klaar komen, zal het natuurlijk tot een ge volg hebben dat Hoogovenarbeiders die nu Haarlem wonen, naar Velsen trekken. Haarlem zal dus snelle aanbouw in Velsen toejuichen. Het zou van belang zijn te weten welke mensen die nu feitelijk tegen hun zin in Haarlem wonen op den duur naar de gemeente willen verhuizen waar zij wer ken. Dan zou met de woningbouw in Haar lem en elders daarmee rekening gehouden kunnen worden. Zo als de zaken nu staan pleit er veel voor dat Haarlem een grotere toewijzing krijgt voor bouw van nieuwe woningen! Haarlem moet nu immers ook voor veel Amsterdammers voor woningen zorgen. DE HELPENDE HAND hebben wij nog steeds aan al onze cliënten kunnen reiken. Schaart U daar ook onder; U zult er plezier van hebben Maardan vandaag nog een telefoontje of Uw kolenbonnen 3 en 4 naar: BRANDSTOFFENHANDEL Friese Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 13904 (Adv.) Diepzee-onderzoek tijdens reis van O 24 naar de West De onderzeeboten „O 24" en „Zeehond" zijn Woensdag van de onderzeebootbasis in de Waalhaven te' Rotterdam vertrokken naar de West, waar zij met Hr. Ms. „Van Kinsbergen" zullen oefenen. De reis, die ongeveer een half jaar zal duren, wordt meegemaakt door de heren G. J. Bruins, civiel-landmeter bij de Rijksdriehoek- meting en drs. H. J. A. Vesseur, weten schappelijk medewerker van het K.N.M.I. in De Bilt. Zij zullen met het slinger toestel van prof. Vening Meinesz zwaarte krachtwaarnemingen doen aan boord van de „O 24", die daarvoor door de marine voorzien is van een aparte lodingsinstal latie. Admiraal C. E. L. Helfrich kwam voor het vertrek afscheid nemen van de be manningen, daar hij bij terugkeer van de boten niet meer in dienst zal zijn. Na een inspectie door de commandant Zeemacht, Schout bij nacht J. J. L. Wil- linge, heeft prof. Vening Meinesz, die aan de voorbereiding van deze reis een groot aandeel heeft gehad, er aan herinnerd, dat ook prof. Piccard uit Antwerpen was ver trokken voor zijn diepzeeonderzoekingen. Prof. Vening Meinesz meende %chter, dat de expeditie, die uit Rotterdam vertrekt, in de wetenschappelijke wereld even hoog, zo niet hoger dan die van prof. Piccard wordt aangeslagen. Plan tot herbouw van 8000 boerderijen Voor de financiering is f450 millioen nodig Er is een regeling ontworpen voor de financiering van de herbouw van ver woeste boerderijen. Geraamd wordt, dat hiervoor een bedrag van 450 mil lioen nodig zal zijn. Volgens de ont- werp-regeling verleent het rijk een bij drage op de grondslag van de waarde der boerderijen in Mei 1940. Het verschil tussen de rijksbijdrage en de herbouwkosten zal voor een deel over brugd worden door een kleine investering door degene, die tot herbouw overgaat. Zij zal variëren al naar gelang de grootte en het type van het bedrijf meldt „De Maas bode". De verder vereiste bedragen zullen ver kregen worden door enerzijds rentedragen de hypotheken en anderzijds renteloze cre- dieten. Gefaamd is, dat van de 450 mil lioen, welke vereist zijn, de rijksbijdrage circa 77 millioen zal opleveren, de rente loze credieten 283 millioen en de rente dragende hypotheken „71 millioen. Het restant zal eigen investering moeten zijn. Het rentedragend deel van de te ver strekken leningen zal als hypotheek worden gegeven. Institutionele beleggers zouden de gelden moeten verschaffen, die een rente van 3y2 pet. zullen ontvangen, als de mi nister van Financiën zich althans met hun wensen in dit opzicht kan verenigen. De looptijd zou 50 jaar zijn met een jaarlijkse aflossing van 2 pet. Voor de renteloze cre dieten, welke niet als hypotheek worden verstrekt, zou de looptijd op tien jaar be paald worden. De regeling heeft betrekking op het her bouwen van ongeveer achtduizend boerde rijen. JNieuwe Uitgaven Jo Boer, Melancholie der verzonken jaren, A. A. M. Stols, Den Haag Wie door De Erfgenaam tot enthousiasmi werd gevoerd, vindt hier zijn verwachtinget niet geheel beantwoord. Daar leek alle: regelrecht uit een bezielde impressie voort ti komen, hier is de sfeer niet zonder inspan ning gedrukt gehouden, zoals de zware tite al verraadt. De geschiedenis is waarlijk eet sombere, ingewikkeld genoeg om in een kor schema niet weer te geven te zijn. Onont koombare noodlottigheid leidt met lodet vuist iedere ontwikkeling die zich openbaar (als haar eigen jeugd de vertelster duidelij ker wordt) en afspeelt (als een nichtje ter onder gaat aan de levenshouding, waar ooi haar grootmoeder mee gestraft was). Gruw. zame onthullingen, zoals van de man, die zijt ontrouwe vrouw blind maakte door haar kokend vet in het gezicht te smijten, moetet de sfeer nog beklemmender maken, en doer dat ook evenals de verwaarloosde struiken en de overgroeide .paden op het landgoec en de dichtgemetselde ramen van de boerderij. De kern van de zaak is toch, dat de ver telster zelf zo neerslachtig is, en dat is eer. gegeven meer dan dat het wordt verklaard door wat er van haar leven blijkt. Het resul taat is een somber schilderij, waarvan enkelt détails zeer boeiend zijn. „Wat is het lever dan een kleur?'* staat ergens in het boek Heel wat, zoals iedereen weet, en dat deze roman in zulke vragen geloof stelt is oorzaak dat alleen van Jo Boer's schrijftalent te ge nieten valt. Dat is groot, maar staat niet op zichzelf en zou in dieper en begrijpender werk weer op een hoger peil komen dan het kan bereiken nu het aan deze onvermurw bare krachteloosheid vast zit. Zo herkent mer het niet steeds. S. M. Er gaat nitts boren CUSTARD Het woningtekort remt de uitbreiding der bevolking Voor het eerst na de eerste oorlogsjaren 16 van diphterie en 19 andere besmette- zijn weer de Statistische Gegevens der ge meente Haarlem verschenen. De nu ge geven cijfers lopen over de eerste zes maanden van 1948, maar er zijn verge lijkingen gegeven over dezelfde maanden van 1947. Het aantal inwoners steeg in 1948 van 159.004 op 1 Januari tot 159.876 op 30 Juni. Een vermeerdering dus van 872.- In het zelfde tijdvak van 1947 1257. Haarlem groeit dus minder snel, natuurlijk omdat het steeds moeilijker wordt woonruimte beschikbaar te stellen. Er vestigden zich in het le halfjaar van 1948 3881 personen te Haarlem, maar er vertrokken er 3925, zodat er nog 44 meer vertrokken dan zich hier vestigden. In dit halfjaar werden 703 huwelijken gesloten. Ingeschreven werden 104 echt scheidingen. Kerkelijke gezindten De splitsing der bevolking over de ker kelijke gezindten was als volgt: Nederlands Hervormd 42413 Frans öf Waals Hervormd 136 Evangelisch Luthers 2902 Hersteld Luthers 329 Doopsgezinden 4255 Remonstranten 869 Christelijk Gereformeerden 1243 Gereformeerden 8573 Rooms Katholieken59669 Oud-Roomsen 267 Israëlieten 355 Tot een andere gezindte 2880 Tot geen kerkel. gezindte 35529 In 1938 waren hier ter stede 965 Israëlieten. In dat jaar stonden 43998 inwoners inge schreven als niet behorende tot een ker kelijk gezindte (dus 8469) meer), er waren toen 25966 ingeschreven als Ned. Hervormd nu 42413 of 16447 meer. De bevolking is in die 10 jaar gestegen van 158.186 tot 159.420. Besmettelijke ziekten In zes maanden van 1948 kwamen in Haarlem voor 108 gevallen van roodvonk, Op die gong kwamen verschillende deuren uit en plotseling begreep Panda, dat hij in een gevangenis was. Nu begreep hij er helemaal Knarsend hoorde hij de deur achter zich dicht gaan, de sleutel in het slot omdraaien en de grendels ervoor schuiven. Even later werd niets meer van. Hij was toch zeker geen mis- alles stil en Panda was alleen. In het begin kon dadiger? Maar veel tijd om na te denken werd hij geen hand voor ogen zien, maar toen zijn hem niet gelaten, want ziin bewakers stonden ogen wat aan de duisternis gewend waren, stil voor een deur en ontsloten die. Panda zag begon hij vaag de omtrekken van zijn verblijf een donkere ruimte voor zich. Hij kreeg een te bespeuren. Erg vrolijk zag het er niet uit. duw in zijn rug, struikelde over de drempel en I Heel in de hoogte zag hij een getralied raampje, kwam vrij onzacht op de stenen vloer terecht. I waar een vaal schemerig licht door viel. De muren van zijn kerker waren van steen en overal droop het vocht er langs. In de verste hoek stona iets, dat op een houten bank leek en Panda kon zijn ogen haast niet geloven, het leek wel, of er iemand lag te slapen. Aarzelend sloop hij naderbij Nee, hij vergiste zich niet. Daar lag iemand. Nu stond hij op. Panda's ogen werden groter van ver bazing. Joris Goedbloed stond voor hem. lijke ziekten. De ziekenhuizen Het aantal patiënten van het St. Elisa beths Gasthuis varieerde van 238 tot 265, van de Mariastidhting van 336 tot 380, van het Diaconessenhuis van 206 tot 240, van St. Joannes de Deo van 134 tot 145 en van het Parkherstellingsoord van 13 tot 15. Verbalen der politie De pólitie maakte in de eerste zes maan den van 1948 de volgende processenverbaal: Arbeids- en Veiligheidswet165 Drankwet 24 Motor-'en Rijwielwet en verkeersvoorschriften 4955 Winkelsluiting 57 Andere wetten en verordeningen 1001 Prijs- en Distributievoorschriften 240 Misdrijven 471 Er wordt meer gebouwd In het eerste halfjaar van 1948 bedroegen de bouwkosten waarvoor bouwvergunning verleend was 5.402.000, tegen slechts 629.450 in hetzelfde tijdvak van 1947. Er werd in 1948 vergunning verleend voor bouw van 137 nieuwe huizen, ver bouw van 31 woningen, nieuw- of herbouw van twee fabrieken en verbouw van 70 winkels. Omzet der bedrijven Het Electriciteitsbedrijf leverde in de hoogste maand van 1948, namelijk in Januari 5.226.336 KWU af en in de laagste maand. Juni, 3.396.913 KWU. De verkoop in dezelfde maanden van 1939 was: Januari 4.199.832 en Juni 2.639.138 KWU. Er wordt dus nu meer verkocht dan in het jaar vóór de oorlog. Opmerkelijk is dat in Januari 1939 ge schat werd dat in het kabelnet 191.996 KWU verloren ging en nu in Januari 1948 585.252 KWU. De gasfabriek leverde in Januari '48 af 3.001.573 m3, tegen 2.137.519 m3 in dezelf de maand van 1939. Voor de laagste maand Juni waren de cijfers: 1939: 1.659.241 m3 en 1948 2.661.611 m3. Ook hier dus een belangrijke vermeerdering. Er zijn thans 38333 meters voor gas in gebruik en 40.103 voor electriciteit. In 1939 waren het 34.299 voor gas en 37.396 voor electriciteit. De waterleiding pompte in de beste maand van 1948. namelijk in Mei, 291.213 m3 op, tegen 202.956 m3 in dezelfde maand van 1939. Woningverdeling De woningverdeling is aldus: Juni'48 Juni'39 Beneden f 52 43 43 Van f 52 tot f 104 86 97 Van f 104 tot f 156 635 718 Van f 156 tot f 208 2031 2113 Van f 208 tot f 275 8650 8744 Van f 275 tot f 350 9796 9336 Van f 350 tot f 450 7036 6728 Van f 450 tot f 600 4397 4295 Van f 600 tot f 800 2640 2569 Van f 800 tot f 1000. 913 888 f 1000 en hoger 1288 1319 Nog bewoonde onbewoon baar verklaarde huizen 18 30 Vrije en dienstwoningen 763 766 In 1939 woonden 138.687 personen in 37.664 huizen en in 1948 159.876 personen in 38.296 huizen. Schond Alsem de belofte, niet in de kerk te filmen? Volgens „de Volkskrant" is de cineast Henk Alsem waarschijnlijk als kapitein bij de Legerfilmdienst geschorst, omdat hij filmrechten van Polygoon zou hebben schonden. Het was uitsluitend aan deze filmmaatschappij toegestaan, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam tijdens de inhuldi gingsplechtigheid filmopnamen te maken. De heer Alsem zou een schriftelijk gegeven belofte, niet in de kerk te filmen, hebben geschonden. Dit zou de voornaamste reden zijn van zijn schorsing als officier. De film is in beslag genomen om na te gaan of enkele gedeelten wel in overeen stemming zijn met de waardigheid van de inhuldigingsplechtigheid en of de heer Alsem materiaal van de Legerfilmdienst heeft gebruikt voor de film, welke hij zeil in commerciële exploitatie wilde brengen, De film is in Engeland ontwikkeld, hoewel hiervoor aan de heer Alsem geen deviezen waren verstrekt. De heer Alsem heeft verklaard, dat hij de film in zijn vrije tijd heeft opgenomen met zelf bekostigd materiaal. De film is zo snel mogelijk ter ontwikkeling naar Enge land overgebracht, nadat de chef van het Militaire Kabinet Van het ministerie van Oorlog de mondelinge toezegging had ge daan, de hiervoor vereiste „mouvement order" zo spoedig mogelijk te zullen na zenden. Mei betrekking tot de mededeling, dat het licht in de Nieuwe Kerk onvoldoende zou zijn geweest voor het opnemen van een kleurenfilm, verklaarde de heer Alsem, dat hij een speciale camera heeft gebezigd, welke hier te lande nog vrijwel niet ge bruikt wordt. Ook in ons land een school voor slechtziende kinderen? Zoals is medegedeeld, bezocht Koningin Juliana tijdens haar kort verblijf met Prins Bernhard in Londen ook de John Ruskin- school, een speciaal opleidingsinstituut voor slechtziende kinderen. Nader vernemen wij, dat de Koningin zich wilde oriënteren over de op de ge noemde school gevolgde methoden, mede als voorlopig onderzoek naar de eventuele mogelijkheid, een soortgelijke school in ons land te doen oprichten. Vrienden. Naar te Madrid verluidt zal ge neraal Franco in October een officieel bezoek aan Lissabon brengen. De pers te Madrid publiceerde een serie officiële publicaties over de Spaans-Portugese vriendschap om de publieke opinie voor te bereiden, op deze eerste officiële reis van het staatshoofd sinds elf jaar. Het vriendschapsverdrag tussen Spanje en Portugal, in 1939 getekend, en het Ibe risch verdrag, getekend in 1942, moeten herzien en vernieuwd worden. Vrienden? In de Indonesische republiek is. naar Antara meldt, een voorbereidend comité in het leven geroepen ter oprich ting van een associatie van vrienden van de Sovjet-Unie. Het doel van deze organisatie zal zijn het uitwisselen van bevorderen van wetenschap en cultuur en het versterken van de vriendschap met de Sovjet-Unie. Huid gered. Het vonnis van Ilse Koch,. de weduwe van de vroegere commandant van het concentratiekamp Buchenwald, dat wegens wreedheden „levenslang" luidde, is door het Amerikaanse mili taire bestuur veranderd in vier jaar ge vangenisstraf. Tijdens haar proces werd zij ervan beschuldigd lampekappen var de huid van getatoueerde gevangenen te hebben laten maken. De gevangenen zouden speciaal uitgezocht en vervol gens ter dood gebracht zijn. Koning en admiraal. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat koning Fre- derik van Denemarken de eretitel is verleend van admiraal van de Britse vloot. Deze onderscheiding valt samen met de plechtige opening van de Britse tentoonstelling in Kopenhagen en het bezoek aan Kopenhagen van het Britse dépótschip voor duikboten en acht onderzeeërs. Niemand ontzien. Het blad van de commu nistische partij in de Sovjet-Unie, de „Prawda" heeft in ,een artikel van vier kolom verklaard dat de secretaris-gene raal van de UNO, Trygve Lie, „een werktuig en een trouw dienaar is van het Anglo-Amerikaanse blok, dat de UNO tracht te ondermijnen". De schrijver Viktorof verklaarde, dat Lie in zijn rapport over het op 30 Juni eindigende jaar acties van het .Anglo- Amerikaanse blok heeft gesteund, die gericht waren op ontwijking en over treding van het statuut der UNO. Uranium. In Denemarken is bekend ge maakt, dat Deense onderzoekers op Groenland sporen hebben gevonden van uranium.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2