Het Amerikaansche Huis Wie danst er weer? See Morris Before You Buy Mevr. Brassinne- „De Spaarnestad" Voor vrachten poten klein moet u bij TEMPO zijn CKort en Bondig j Knipcursus! ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 Oud Consul-generaal Droogleever-Fortuyn 70 jaar Men schrijft ons: Onze stadgenoot Oud-Consul-Generaal Droogleever Fortuyn wordt op 22 Septem ber 70 jaar. Rotterdammer van geboorte, Verhuisde de heer Fortuyn reeds op zeer jeugdige leeftijd met zijn familie naar Haarlem. Hij doorliep daar de lagere school van Hubregtse en enige klassen van de om over te gaan naar het Instituut Prins, teneinde speciaal voor de handel te worden opgeleid. Daarna was hy werkzaam op verscheidene handelskantoren in Enge land, Duitsland, Zwitserland en Frankrijk en werd in 1902 benoemd tot secretaris van de Directeur-Generaal der Pure Oil Co. te Rotterdam. Na een jaar werd hij belast met de leiding van het kantoor dezer Mij. te Amsterdam. In 1910 richtte de heer Fortuyn met enige «vooraanstaande finan ciers de Nederlandsch-Transatlantische Hypotheekbank op en nam zelf de leiding daarvan in Winnipeg, Canada. In 1918 werd hij tevens belast met de behartiging van de belangen van het Ne derlandse Consulaat aldaar en in 1924 werd hij, in opdracht van wijlen de toenmalige minister jhr. Van Kamebeek. benoemd tot Consul-Generaal te Parijs. Allen, die met deze zeer verdienstelijke functionaris in schriftelijk dan wel mondeling contact zijn gekomen, zullen daaraan de aangenaamste herinneringen hebben bewaard. Zijn ad viezen, zowel op sociaal als economisch ge bied, waren steeds nauwgezet en volledig HAARLEM? DAGBLAD Lederen en Regenkleding voor Dames en Heren Kleding en wanten met Lamshuid gevoerd BARTELJORISSTRAAT 20 TELEFOON 13439 en bij hen, die met hem in persoonlijk contact kwamen, waren zijn voorkomend heid en hulpvaardigheid algemeen bekend. De heer Fortuyn heeft een groot werkzaam aandeel gehad bij drie Nederlandse deel nemingen aan tentoonstellingen te Parijs, alsmede bij de wederopbouw van het afge brande Nederlandse paviljoen op de Int. Koloniale tentoonstelling in 1937. Bij die gelegenheid werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau en van het Legioen van Eer. De Oud-Consul-Generaal stond tevens bekend als een uitnemend gastheer en zijn recepties behoorden tot de meeSt geani meerde in de Nederlandse Kolonie. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Ne derlandse Kolonie te Parijs het aftreden om gezondheidsredenen van de heer For tuyn zeer betreurde. Bij die gelegenheid werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Wy hopen, dat dé jubilaris nog lang van zijn rust na zijn welbestede leven zal mo gen genieten; ieker zal er op de receptie, die hem op 25 September in Huize Spaar en Hout wordt aangeboden, veel belang stelling zijn. Amsterdam tijdelijk stroomloos Hedenmorgen «vroeg is ten gevolge van een schakelfout een ernstige storing opge treden in de electriciteitsvoorziening van Amsterdam en het Gooi. In de hoofdstad werd het tramverkeer gedeeltelijk stilge legd. De radiostudio's in Hilversum werden eveneens stroomloos, zodat de uitzendingen onderbroken werden. Omstreeks halftien was de storing opge heven. Verkoop van 'gedistilleerd aan grossiers en slijters vrij In het Voedselvoorzieningsblad is afge kondigd het besluit tot opheffing van de rantsoenering van gedistilleerde dranken. De verkoop van gedistilleerde dranken aan grossiers, Horeca-bedrijven en slijters is vrijgegeven. De verkoop aan het publiek in cafés was reeds vrij. In de verordening „Verkoop van gedistilleerde dranken door slijters" kwamen nog enige beperkende voorwaarden voor. Deze verordening is thans ingetrokken De opheffing van de rantsoenering bete kent niet, dat de grondstoffen voor de ver vaardiging van gedistilleerd in onbeperkte mate ter beschikking zullen worden gesteld Muziek Zomerconcert der H.O.V. Het is al heel wat jaartjes geleden dat Louis Zimmermann mij eens op de vingers tikte, omdat ik hem in een artikel vijf jaar ouder genoemd had dan hij toen werkelijk was, zijn grijze haardos of is 't een witte? kan er schuld aan gehad hebben. Ik gaf toe dat er toen weinig reden was om er, hoe prijzend de bespreking dan ook was, zijn leeftijd bij te betrekken. Maar nu zal hij het mij toch niet ten kwade duiden, dat ik zijn 75-jarige leeftijd mee in het geding breng, niet om er zijn prestatie als solist in het viool-concert van Beethoven mee goed te praten, maar om nadruk te leggen op het merkwaardige feit, dat de jaren op het spel van deze raskunstenaar zo goed als geen vat hebben. Toen hij 50 jaar was, mocht het geen rol spelen, doch nu hij 75 is, betekent het toch wel wat, dat zijn intonatie op de meest ge vaarlijke punten zuiver blijft, dat zijn techniek steeds zeer vlot is en dat hij mo menten van zuiver poëtisch klankschoon weet te wekken. Het gewone verschijnsel bij ouder wordende artisten om trager te reageren, openbaart zich bij Zimmermann helemaal niet; integendeel moet zijn bege leider terdege oppassen dat hij hem niet ontglipt. Aanvankelijk moge zijn toon wat dun geklonken Hebben; geleidelijk echter kwam er glans in zijn sonoriteit en maakte de vertolking zich los van het starre noten beeld, met het onverwoestbaar jeugdige élan dat in Zimmermann wakker werd. Een volle zaal heeft er feestelijk van ge noten. En Kees Hartvelt mocht terecht in het succes delen, want hij had de sympho- nische omlijsting van het concert uitste kend met het orkest verzorgd. Hartvelt had trouwens over de hele lijn een goed^ avond. Zijn vertolking van de Coriolan-ouverture, die wij reeds meer malen hebben geprezen, is nog qua inten siteit van klank en expressie gegroeid, ter oorzake van een minder stroeve directie die een zuiverder evenwicht betracht. Ook de Symphonie no. 2 in D van' Brahms gaf blijk van goede voorbereiding en groeiend inzicht om de spanningen der muziek uit natuurlijke stuwingen te ont wikkelen. Het eerste deel ging nog wel wat bedachtzaam, doch gaandeweg kwam ec een bezieling in.de interperatatie, die de muziek waar maakte. JOS DE KLERK v. d. HART PRIVé EN CLUBLESSEN PRIVéLESSEN OOK AAN HUIS Er is o.a nog plaats voor 2 heren en in club voor gehuwden voor enige paren. De lessen worden gegeven in de bovenzalen van Café Restaurant Brinkman, Houtplein. Inl. en inschrijvingen BADHUISSTRAAT 35 - TEL. 19236 (Adv.) VLOTTE BEDIENING en kolen die naar Uw ge noegen zijn! Ja, daar kunnen we voor zorgen, maardan ook direct Uw kolenbonnen 3 enj^ naar: BR ANDSTOFFENHANDEL Friese Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 13904 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 September 1948 GEHUWD: 17 Sept., E. Lindeman en W. P. Meeuwenoord. BEVALLEN van een zoon: 15 Sept.. J. M. CastienGarsten: 17 Sept.. H. J. Walker Schouten: P. C. Blokker—Kottman; C. S. H. van den Burg—Vaars. BEVALLEN van een dochter: 15 Sept.. E. M. Kramer—van Gend: 16 Sept., J. M. C. Vonk—Hanjoel: G. Poelgeest—Brondsema: J Francken—Tempelaars: G. E Nummerdor —Koehorst: '7 Sept A Zwart-van Dijk: A J. Kloos—van Lent. J D W Krikke—Koster, J. C van Duffelen Berlemon OVERLEDEN: 16 Scot N. Groencvcld. 57 Lcidsevaart; S. Vieyra, 69 j., HL v. Heems kerkstraat. Toneel Een minder bekend stuk van Herman Heyermans „Van Ouds de Morgenster" is het laatste drama, begonnen te Bloemendaal in 1918 (voor Jan Musch) en voltooid te Zandvoort (voor het gouden jubileum van Esther dé Boer van Rijk) in het jaar 1923, dat Her man Heijermans heeft geschreven. Het werd zelden opgevoerd en ondervond bit ter weinig waardering, hetgeen de teleur gestelde schrijver er toe bracht de toneel critici, door hem bij deze gelegenheid sma lend „de clowns uit het schoonheidspaleis" genoemd, van „kleiner soort misdaad" te beschuldigen, omdat deze naar zijn mening door hun angst voor „socialerige tendenz- vlooien" niets hadden begrepen van de „laaiende, heilige deernis met de ongeluk- kigen" die niet als een opgelegde, maar als een diep levende aandrift het werk bezield zou hebben. Het is echter wel buitengewoon moeilijk om dit stuk anders te beschouwen dan als een nogal verwarde en volstrekt zinneloze propaganda tegen het drankmisbruik. De religieuze belijdenis van de held in kwestie mist iederé grond onder de voeten en zijn protest legen de alcohol berust niet op een vurig gemeenschapsgevoel, maar komt voort uit afkeer van het milieu, waarin hij gedoemd was op te groeien. Tenslotte doet een daad van dwaas idealisme de laatste deur van de realiteit achter hem dicht. De toneelvereniging, die de naam van de schrijver tot de hare heeft gemaakt, gaf met respectabele ernst een doorwerkte voorstelling van dit in al zijn voegen kra kende stuk. Er waren momenten van wer kelijk zuiver afgestemd spel. zoals bijvoor beeld "in het tweede bedrijf de kennisma king tussen de waardin ei#haar toekom stige schoondochter. Mevrouw Schiffer had weinig moeite orrt voortdurend het schrap staande gevoel van de eerstbedoelde tot uitdrukking te brengen. En ook die ruwe, als een duivel uit een doosje springende ghjjn, waarmee Heijermans zo merkwaar dig het sentiment kon smoren, kwem scherp over haar lippen. Een mooie rol bovendien van mevrouw Peper, die nimmer in gë- breke bleef het hart een woord te laten meespreken in haar bescheiden tekst. Voor de rol van de blinde hoofdpersoon, die zijn kind niet wil overWeren aan een sfeer van ontucht en drank en daarom met zijn vrouw de tapperij de rug toe keert (maat om wat te gaan doen?) spande de heer J. Leuven zijn krachten tot het uiter ste in. Desondanks klonken er teveel lees tekens in zijn lange enigszins doodse tira des. In kleinere partijen excelleerden de heren Schiffer en Van Snelen die voor hel 'even in de brouwerij zorgden Na een afwezigheid van enkele jaren voerde de heer J. Klein wederom de regie DAVID KONING. Er komt een Theater-courant Onder hoofdredactie van Ed. Hoornik verschijnt binnenkort bij de uitgeverij Scheffer en Sikkema te Amsterdam de eerste aflevering van een wekelijks orgaan onder de naam Theater-Courant, dat zich ten doel stelt de afstand tussen publiek en kunstenaar waar mogelijk te verkleinen. Door het theater als een levend wezen voor te stellen hoopt men de eerstgenoem de categorie gaandeweg van neutrale toe schouwers tot belanghebbende partners in het artistiek gebeuren op te voeden. Zowel naar het uiterlijk als naar de in houd zal dit orgaan, dat een grote leemte komt vullen, meer overeenkomst met een krant dan met een tijdschrift vertonen. Er worden geen diepzinnige studies in gepu bliceerd, daar het blad zich met betrouw bare voorlichting in de eerste plaats tot de „uitgaande lezer" wil richten, wiens inte resse door nieuws geprikkeld moet wor den. De kolommen worden gevuld met voorbesprekingen en verslagen van alle premières in het gehele land, wetenswaar- digheden uit de theaterwereld in de ruim- j ste zin des woords, interviews en répor- tages, bijzonderheden over nieuwe reper toire-stukken, anecdotes en varia, kant-1 tekeningen uit de practijk en indrukken van de werkzaamheden in de studio's. Enige speciale medewerkers zullen voorts de nodige aandacht wijden aan de verrich tingen van amateurs, aan het studenten toneel, aan opera en operette, aan de klein kunst van beteren huize en aan het ballet. De film komt slechts voor bespreking in aanmerking voorzover zij tot vergelijking met het toneel aanleiding geeft. Bij wijze van wekelijks feuilleton publiceert de heer J. B. Schuil zijn „Toneelherinneringen en Portretten" in de eerste jaargang van deze Theater-courant. Niet alleen wil men trachten het publiek te voeden met meer begrip voor opvoering en kunstenaar, men is er tevens op uit om de jeugd te bereiken en haar interesse te wekken, teneinde een nuttige bijdrage te leveren tot de vestiging en handhaving van een nationale theater-traditie in de vrucht baarste zin van het woord. Door het bij houden van een landelijke agenda en het publiceren van oorspronkelijk foto materiaal hoopt men het blad op te wer ken tot een onmisbare leidraad voor iedere schouwburgbezoeker. D. K. T eraar debestel I i ng van dr. ten Have Gisteren heeft om kwart over twaalf op de begraafplaats „Den en Rust" in Bilt- hoven de teraardebestelling plaats gehad van dr. B. ten Have, ih leven verbonden aan de serologische afdeling van het Rijks instituut voor de Volksgezondheid en zoon van- de bekende Haarlemse gymnastiek leraar B. ten Have. Er was tamelijk veel belangstelling en onder meer was het per soneel aanwezig van de school voor hygiëne van de geneeskundige dienst van de Land macht, waarvan de overledene directeur is geweest. In de aula sprak eerst dr. W. A. Timmer mans, de directeur van het instituut voor Volksgezondheid, die memoreerde hoezeer de overledene in de betrekkelijk korte tijd dat hij bij het instituut gewerkt heeft, blijk heeft gegeven van onvermoeibare werklust en enthousiasme. Dr. H. Hulst sprak namens de afdeling Utrecht van de Maatschappij tot Bevorde ring van de Geneeskunst en de afdeling Utrecht van het Nederlandse Rode Kruis. Hij zei dat dr. Ten Have iemand was wiens adviezen van hoge waarde waren. Ook de bloedtransfusie-dienst had zijn volle be langstelling en hij heeft zich aan dit werk gewijd met alle ernst, toewijding en be scheidenheid hem eigen. Wij zagen dr. Ten Have weinig, aldus dr. Hulst. Wij leerden hem echter kennen uit de ontelbare rapporten van zijn hand. Hij behoorde tot die grote groep van niet op de voorgrond tredende mensen in ons openbare leven, wier arbeid niettemin van de grootste betekèhis moet worden geacht. De derde spreker was overste dr. Beun- ders, het hoofd van de sectie hygiëne. Evenals luitenant-adjudant G. W. van Sta- pele, die het laatst het woord voerde, schet ste hij de betekenis van de overledene voor de school voor hygiëne van de Neder landse landmacht. Daarna werd de kist naar de groeve ge dragen onder de tonen van het Largo van Handel. Een vriend van dr. Ten Have dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. ZONDAG 19 SEPTEMBER 1948 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ingang Klokhuisplein. Avondgebed Dhr. J. de Nie. Zondag. 10: Ds W. J. van Elden, 4: Liturgische Godsdienstoefening voor Doof- riekamer. 7: Jeugddienst. Dr. E. Emmen, Den Haag. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Noorderkerk, Velserstr. 9 en 10.45: Ds. P. J. Mackaay. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Bake- nesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Dh^ J. W. Hoffenaar, Kinderkerk. Kapel Bcthesda Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Mej. N. C. Hack, Kinderkerk. 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Diacones- senhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. P. J. Mackaay. Rusthuis Ned. Herv. Gem., Jans straat. 10.30: Dienst Ver. van Vrijz. Herv.. Jacobstraat 6 10.30: Ds. J. de Graaf Church of England. Sunday Sept. 19th 3 p m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel, Evening Prayer. Rev. C. E. Elton, R. D. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: J. Kal, Evang. te Haarlem. 7.30: W. Akse Beverwijk. 6.30: Openluchtsamenkomst a. d. Kruisweg Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. L J. Pasman. Evang. te Haarlem. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v, H. v. d. Brink. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Don derdag 8: Dhr. H. F. Huson, Oostzaan. Zang door Mej. Jettie Visser, sopraan. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht. 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. Herv. Evangelisatie, Park laan 34. Ds. H. A. Leenmans, v Houten. O. R. G. Centrum, Westerhoutpavk 1 A. 10.30: Ds. A. R de Jong, H. Doop. Evang. Luth. Ge meente. Krelagehuis, Leidsevaart. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Dr. W. F. Golterman, van Amsterdam. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingel kerk. 10: Ds. A M Boëyinga. 5: Ds. J. A Limburg in Haarlem Uit Limburg komen niet alleen de kolen en de vlaaien en er is meer te zien dan Valkenburg-met-de-grotten. Wie het nog niet wist, kan het tot Don derdag op aantrekkelijke wijze leren in de tuinzaal en foyer van het Gemeentelijk Concertgebouw, waar de Provinciale Lim- UiLUlgiak-llC UUUSULCIIdlUCLCIlUIg VUUi wwi- stommen en Slechthorenden in de Consisto^. .burgse V.V.V. een kleine expositie heeft - - ingericht, die het veelzijdige economische, sociale en culturele leven, en de touristische trekpleisters van Nederlands Zuidelijkste provincie alle recht doet wedervaren. Drie wagons beeldstatistieken, diorama's, foto's, kunstvoorwerpen en maquettes brachten deze moderne propaganda in Haarlem, dat na het seizoen als eerste de eer te beurt valt door deze actieve V.V.V. bezocht te worden. De expositie is ontstaan uit de^ust lezin gen voor scholen te illustreren met stimu lerende gegevens. Nu nog houdt de heer Miedema, de directeur der Limburgse V.V. V., vele voordrachten op onderwijsinstel lingen, die dan gevolgd worden door een bezoek aan de tentoonstelling. Zo zijn ook de ochtenduren van de volgende week voor schoolbezoek bestemd. Behalve de verschillende Limburgse ste den en streekcentra exposeren ook de be langrijke bedrijven, de Limburgse kunst nijverheid met smeed- en aardewerk, dat een lust is voor het oog, de Limburgse schilders en een speciale stand is gewijd aan het werk van de Limburgse schrijfster Marie Koenen van wie bij een Utrechtse uitgeverij de verzamelde werken gaan ver schijnen. Wie iets wil weten van de toekomst van de SI. Pietersberg ga eens kijken naar de interessante maquette van de E.N.C.I.'. waaruit blijkt, dat onze nazaten indien Arkel Wilhelminakerk 10: Ds. L. Hoorweg - - _fo Jr. 5: Ds. J. V.'. Siertsema. Zuid-Oosterkerk *e te^n die tijd ten minste met het sta- 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. dium der holbewoners weer bereikt heb ben over 125 jaar zich kunnen verpozen aan een romantisch bergmeer. Wie nog meer wil weten dan de expositie reeds vertelt, die wende zich tot de Lim burgse jongedame, die aan een inlichtingen loket alle vragen wil beantwoorden, die de belangstellenden in het wel en wee van Limburg maar kunnen bedenken. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakenesser gracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Gercf. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk," Den Haag. Baptiste Gemeente, Parklaan 34 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamen- komst (geb. Salem V Leger des Heils, Sehag- chelstraat 26. 10 en 8: Oogst en Dankfeest o.l.v. Sr. Kapitein en Mevr. J. C, Vos. Pink stergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10.30 Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Sa menkomst. Gemeente Gods. Jansstraat 85. 10: Samenkomst. Gemeente van Christus. Ged Vrijdagmiddag ter gelegenheid van de her- Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek I denking van de landing van de eerste Air- Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der borne-Division op 17 September 1944 door Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47. 10.30- j Arnhems straten, waar de vlaggen halfstok en 6: Samenkomst. Christian Science, Jans- j d t bevontien zich de ïiïUj - autoriteiten, onder wie de vertegen- straat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening Her. woordiger van Koningin Juliana, de ver- steld Apost. Zendingsgemeente. Jacobijne- tegenwoordiger van de Nederlandse rege straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening, üni- ring, Britse autoriteiten, onder wie mr. versele Eredienst (Soefi-Beweging). Nassau- Berkely Gage van de ambassade en de mi- Airborne-pilgrimage" in Arnhem Een stoet van V/2 kilometer lengte trok plein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „ïlarmonia", 10.30: Wijdingsmorgen. Ds. W J. F. Meiners, Amsterdam. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk 10: Ds. G. Koch. 7: Dezelfde. Ge- zinsdienst. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Im- nianuëlkerlc. 10: Dr. H v. d. Loos. Ver. van Vrijz. Hervormden. Berkenstr. 10. 7: Ds J. Heidinga Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10 30: Ds. J. Dikboom. te Alkmaar. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Oogst en Dankfeest Leider G. Knippenberg. 8: Dezelfde. Ver. Doopsgez. Gemeente, Noorderkapel Mina- hassastraat. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5 Ds. L. Hoorweg Jr. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C Maria HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. W. v. Nieu- wenhuijzen. 7: Ds. G. A. Barger. Kapel litaire attaché kolonel R. A. G. Bingley, de Commissaris van de Koningin en de burge meesters van Arnhem én omliggende plaat sen. Aan deze stille tocht namen alle groe pen van de Arnhemse bevolking deel. Onder diepe stilte arriveèrde deze stoet bij het Airborne-monument ten noorden van de Rijnbrug. Dit monument bestaat uit een afgeknapte zuil van het paleis van jus titie, dat verwoest werd tijdens de ge vechten in de Septemberdagen van 1944. Nadat de autoriteiten kransen aan de voet van het monument hadden neergelegd gingen de Britse, Poolse en Nederlandse vlaggen, die bij het monument in top waren gehesen, naar bepeden. Daarna leg den de overige deelnemers hun bloemen neer aan de voet van het monument. Dezë plechtigheid vormde na herdenkingsdien- Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. H. Bartlema I sten op het Airborne-kerkhof te Ooster- 7: Ds. J W. v. Nieuwenhuijzen. Chr. Lyceum 1 beek het hoogtepunt van de herdenking, (ing. v. Merlenstraat) 10.45: Ds. G. A. Barger General Urquhart, de bevelhebber in de Zondagochtendsamenkomst. Prinsessekade 10.30: Jgugdkapel. Jeugdgebouw a. d. Dreef: 10: Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16 10.30: Ds. P. van der Veer, Hv., Amsterdam. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Ds. J. W. Siert sema. 5: Ds. P. de Ruig. Koediefslaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr P. J. Richel. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 111. 9 en 3: Ds. G. Staal, te Groningen. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring. Eikenlaan 5. Prof, Dr. L. van Holk, Hoog leraar. Leiden. BLOEMENDAAL. Ned. Kerv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 7: Ds H. M. Strating. te 's Heer Abtskerke. Jeugdappel. Ned. Prot. Bond. Potgietenveg 4. 10.30: Ds. D. A. Vorster. Hv. Arnhem. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds B. Timmer, van 's Gravenhage (Oost). Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. J. Spaling Dzn. te Noordwijkerhout. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. H Av. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk, 10: Ds J. Kroon. 7: Dezelfde West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. G. H. v. d Woord. Evangelisatie „Bethel", Oostkolk. 10: Dhr. A. van Besselaar, van Amsterdam. Goederen naar alle plaatsen TELEFOON 20020 ROZENSTRAAT 13 (Adv.) slag om Arnhem, zond een boodschap van medeleven. Rlopmpndnal Uitslag étalagewedstrijd De jury heeft geen gemakkelijke taak gehad bij het beoordelen van de étalages van de deelnemende Bloemendaalse en Overveense winkeliers aan de étalagewed strijd. Er waren vaak zeer mooie en origi nele étalages te bewonderen. Het publiek, dat ook in de gelegenheid was gesteld zijn oordeel uit te spreken, heeft overigens kunnen bemerken, dat de middenstand hier ter plaatse alle zeilen bijzet om het ieder een weer zo veel mogelijk naar de zin te maken. De eerste prijs werd te Bloemen daal toegekend aan de firma A. v. d. Ham en te Overveen aan de firma George van Wijk; de firma A. J. Rotteveel behaalde de eerste prijs met de origineelste étalage. Er werden verder gegeven- tweede en derde prijzen en verschillende eervolle vermel dingen. AFSCHEID JOS MöLLMANN. Na meer dan 25 jaar het zangkoor van de R.K. kerk te Bloemendaal te hebben geleid, heeft tie heer Jos Möllmann als directeur-organist afscheid genomen. In zijn plaats is thans benoemd de heer, K. Bornewasser, die o.m zijn opleiding heeft ontvangen aan de Kerkmuziekschool te Utrecht. WELKE DOKTER? Dr. H. D. G. A. Immink neemt Zondag 19 September de artsendienst te Bloemendaal Zonsondergang (Pal ace). Een thriller, die zich afspeelt op een eenzame buitenpost van het Britse Imperium in Kenya. Moedige mannen in khaki. compleet met zweetdrup pels op de slapen, staalgrijze ogen op de verte gericht en ..stiff upper lips". Voeg toe een smokkel-affaire van geweren en de overdon derende charmes van Gene Tierney en gij Icrijgt een verhaal dat alle ingrediënten bezit om een akelig melodrama te worden. En het wonder boven wonder niet wordt. Want de cast is uitstekend, filmische effecten zijn prima en de sfeer is goed getroffen. Zodat gij geboeid op uw stoel blijft zitten en er u op betrapt dat ge intens meeleeft met de avon turen van de hoofdpersonen. De spanning wordt knap gehandhaafd en bijna zijt gij voldaan; tot op het moment dat het einde nog maar vijf minuten weg is en de producenten zich geroepen voelen om het geachte publiek een beetje moraal mee te geven op weg naar huis. Dan wordt er een beetje onzin gepraat over de verhouding tussen Christendom en kolonisatie en de stervende held voelt zich geroepen om tot zijn fortuinlijker kameraden te zeggen: „Zet het werk voort" Onnodig want zij hebben toch een verband-acte voor minsten!) tien jaar Niettemin hebt gij voor deze rampzalige minuten kunnen genieten van een alleszins verteerbare woestijn-ge schiedenis. waarin de actie geen moment vastloopt „Adieu Chcrie" (Rembrandt) Het leven in Parijs heeft voor de een een vro lijke en voor de ander een pijnlijke kant. In nachtclubs heerst grote gezelligheid voor hen, die over veel geld beschikken. Anderen ko men er om hun brood te verdienen, doch als zij onverwacht in het „grote leven" geplaatst worden, hebben zij met weer andere moeilijkheden te kampen Een jonge vrouw, die in de avond en nacht assisteert in de speelzalen bij het roulette-spel, krijgt het verzoek van een jongeman uit adellijke krin gen een z.g schijn-huwelijk aan te gaan, om dat hij niet wil trouwen met een meisje, dat zijn familie voor hem uitgekozen heeft. De ionge mensen worden verliefd en van een schijnhuwelijk zou geen sprake behoeven te zijn. ware het niet. dat de jonge vrouw te eerlijk is, om zich door een echtverbintenis hoger op te werken. Danielle Darrieux is de jonge vrouw, die een goede vertolking geeft van haar rol in de verschillende kringen, waarin zij verkeert. Ondanks de ernstige ondergrond van het geheel beleeft de toeschouwer vele vrolijke ogenblikken, zoals men die in een Franse rolprent van dit genre kan verwachten. „De avonturen van Casanova" (City theater). Dit is een spannende, leven dige historie naar de tranl van de bekende ..Rode Pimpernel"-serie, die uit de romantiek der 18e eeuw alle eleqienten haalt waarvoor de moderne mens belangstelling en bewon dering heeft: liefde, heldenmoed, patriottis me, offerbereidheid en zegepraal der recht vaardigheid. Waarom liefde voorop? Omdat Casanova zijn talrijke „avonturen van de degen" siert met een roze tintje galanterie, dat er de harde kante afslijpt en het geheel minder cru en verruwend maakt dan het eigenlijk zou moeter zijn Want dé mensen sterven als vliegen in deze temperamentvolle rolprent en dat ts minder romantisch, al schijnt het onvermijdelijk in een verhaal dat uit avon tuurlijke heldenverrichtingen is opgebouwd. Vooraf; Abdicatie en inhuldiging. Down Mexico Way (Spaarne). Het is al weer een hele tijd geleden, dat „South of the border" of de „Beer barrel polka" tot de geliefde partituren behoorden van allen die hun opgewekte stemming in een Angelsak sisch lied wilden tonen. Thans draait de film in Haarlem, waaraan deze successen ontleend zijn en die de sterren Gene Autrey en Smiley Burnette in de bij hen passende Mexicaanse romantiek en schelmerijen té zamen brengt, Het verhaal: de strijd van de bewoners van Sage City tegen een zwendelcomplot. waar wijlen Stavisky van zou watertanden, is aardig, maar niet belangrijk Men gaat „Down México way" om dit land te horen zingen en te zien dansen op het rhythme van de vrolijke fiesta's. Luxor prolongeert Robert Flaherty's meesterwerk „Nanook" en Walt Disney' amusante „Saludos Amigos" en heeft aan het voorprogramma de kleurenfilm van Willy Mullens van de Inhuldigingsfeesten toéfje- voegd „Weg naar Sacramento" (F r a n s Ha 1 s) Het grillige Mexicaanse landschap vormt het décor voor deze wel zeer romantische ge schiedenis, die door Alexander Dumas ge schreven zou kunnen zijn. Twee broers, twee lingen. ontmoeten elkaar na twintig jaren onder wel zeer ongewone omstandigheden in de woning van de moordenaar van hun va der. De situatie wordt nog ingewikkelder als blijkt, dat deze man ook de moeder heeft vermoord van het meisje, voor wie beiden liefde hebben opgevat Na een reeks span nende avonturen met veel degengekletter. overvallen en achtervolgingen komt er een voor alle partijen gelukkig slot aan de his- j torie behalve dan voor de moordenaar die j zijn gerechte straf niet ontloopt. Wie van dit genre hdudt, kan zijn hart op- I halen aan deze Mexicaanse film, die uitmunt I door bizonder fraaie fotografie. Bij de opening der Staten Generaal op Dinsdag 21 September zullen de Nederlandse Spoorwegen op de trajecten Amsterdam Den Haag en DordrechtRotterdamDen Haag extra treinen laten rijden. Bovendien zal op de stations Den Haag en Rotterdam materiaal in reserve worden gehouden. Tussen Schouwen en Noord-Beveland is een 52 km. lange hoogspanningskabel gelegd, waardoor Zeeland in de toekomst van Noord- Brabant uit van electriciteit zal worden voor zien. In groepsverband reizende Nederlanders zullen alleen in België worden toegelaten, indien het collectieve paspoort door de be voegde Belgische consulaire post van een visum is voorzien. Op uitdrukkelijk verzoek van de cineast Henk Alsem zullen de kleurenfilms, welke door hem te Amsterdam zijn opgenomen en welke hij in handen heeft gesteld van de militaire autoriteiten, niet eerder voor ver toning worden gereed gemaakt dan wanneer het onderzoek tegen hem zal zijn geëindigd. De eerste Friese automarkt is Vrijdag Bolsward geopend. De aanvoer op de eerste dag bedroeg ruim honderd personen-, vracht en bestelwagens en enkele motorrijwielen. Acetosal, dat onder diverse benamingen de handel is en in de volksmond „aspirine" wordt genoemd mag thans in een verpakking van 20 tabletten van 0.5 gram ten hoogste 25 cent kosten. Een 25-jarige klerk op de griffie van de Almelose rechtbank, beloofde een rijwiel handelaar, dat hij diens dossier voor f 1500 zou zoekmaken. De rijwielhandelaar betaal de, maar moest later toch terechtstaan. Toen hield hij zijn mond niet. De klerk, die wel het geld had opgestreken, maar het dossier niet liet verdwijnen, kwam nu ook in het verdachtenbankje en hoorde 10 maanden ge vangenisstraf tegen zich eisen. Twee dames-catechisten uit Breda, mej. Broeders en mej. Sutorius, zijn door de rege ring van Joegoslavië uitgewezen. Op 8 Sep tember zijn de dames vertrokken. Aan de grens moesten zij haar gehele geldbezit af geven. Bedelend en een deel van de reis te voet afleggend hebben zij Triëst bereikt, meldt het kerkelijk weekblad van het bis dom Breda. HAARLEM EN OMGEVING De heer F. C. de Joode is bij "Koninklijk Besluit benoemd tot inspecteur van het L. O. te 's Gravenhage. B(j de Ned. Herv. Gem. van 's Graven hage is beroepen ds. L. Lagerweij te Dor drecht (voorheen te IJmuiden). Bij de Geref. Kerk van IJmuiden is beroepen ds. W. Schouten te Zuilen. Bij de Ned. Herv. Gem. van Aalsmeer is beroepen ds. J W. v. d. Does te Monniken dam, die ook een beroep naar Sirjansland ontving. In de afdeling Haarlem der „Volks partij voor Vryheid en Democratie" heeft de volgende bestuurswijziging plaats gevonden. De vice-voorzitter mr. A. Beets is als be stuurslid afgetreden. In zijn plaats werd dr. S. Elzinga. die reeds bestuurslid was, als ice-voorzitter benoemd. Gepoogd is in te breken in een woning aan de Kokstraat te Haarlem. Dopr een ruit in de voordeur in te drukken, kon men de deur aan de binnenzijde openen. Verder dan de gang is men echter niet gekomen. Op een gelijke wijze is getracht in te breken in een slagerij aan de Harmenjansweg. Door glas gerinkel is de dader gestoord: Vrijdagmiddag wilde een acht en twintig jarige magazijnbediende, die op de Kinder huissingel fietste, wat aan het voorwiel ver anderen. Zijn hand geraakte tussen de voor vork en de spaken. Hij viel en met de hulp van voorbijgangers kon zijn hand worden bevrijd. De wielrijder liep inwendige kneu zingen op. Abonnés van dit blad kunnen zich opgeven voor deelname aan een schriftelijke knip cursus. Zij worden daarbij met raad en daad terzijde gestaan door ervaren leraressen. Alle deelneemsters ontvangen gratis een fraaie modeplaat met ruim 250 modellen. Per les 75 ct. Schriftelijke aanmelding voor 1 Oct. aan het bureau v. d. blad, onder motto Knip cursus Ilmo. (Adv.) Aerdenhouts kindertoneel bestaat 10 jaar Het is deze maand tien jaar geleden, dat mevrouw Van KampenVan den Brink tot oprichting van het Aerdenhouts Kinder toneel overging. Werd oorspronkelijk met een bescheiden aantal - leden begonnen, thans telt de vereniging, waaraan meisjes en jongens van 414 jaar medewerken, meer dan 100 krachten. Vele uitvoeringen werden gegeven en men heeft vooral ge noten van de sprookjesvoorstellingen. Zij, die in deze tien jaren dit kindertoneel ont groeiden, hebben onder de naam Aerden houts Jongerentoneel een nieuwe groep gevormd. Het 10-jarig bestaan hoopt men Zondag 26 September op feestelijke wijze in de Stadsschouwburg te Haarlem to herdenken met een opvoering van de operette „De Betoverde Prinses". Heemslede De bloemententoonstelling van de Onderlinge Tuinliedenvereniging Reeds Vrijdagavond was men druk bezig met het in orde maken van het Volkskoffie huis voor de jaarlijkse bloemententoon stelling van de Onderlinge Tuinliedenver eniging „Aerdenhout en Omgeving". De exposanten waren druk bezig met het aan dragen van bloemen, planten, het rang schikken en het opsteken van bloemen, Reeds staat vast dat fraaie specimen van bloembindkunst aanwezig zullen zijn, als ook enkele nieuwe soorten, o.a. de nieuwe dahlia's jhr. J. P. W. v. Doorn en Glorie van Heemstede. De tentoonstelling die hedenmiddag wordt geopend, zal vanavond en morgen de gehele dag voor het publiek toeganke- P'k zijn. ZONDAGSDIENSTEN ARTSEN De Zondagsdiensten worden waargenomen door dr. J. G. M. v. Walsem. Bronsteeweg 32, tel. 28377; dr. J. Reurink, Aerdenhouts Duin weg 8, tel. 26035. Wijkverpleging, zuster Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek. Binnenweg 98. tel. 28197; Aerdenhout Apotheek Zandv.laan 164, tel. 26772. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. J IJetsinga en J. Schoolderman; J M. B. G. van Vlijmen en J. G. M. Grapperhaus; C. Stapenséa en C. v. d. Kaai: P. A. Kennis en M. A. G. Buschman; G. Feijen en T de Jong. GETROUWD: J. F. Braams en M. A. J. Esseling: K. A. M. Athmer en E. M. Paschen; J. A. C, de Wit en E. H C. Molenaar; M. C. Bronsveld en G. J. Fockens. BEVALLEN: C M van der Weiden- Brouwer. d.; A J. Schooldermanvan Haastert, d.; T. P. ConstenClaus, d.; C. J. Nooijvan der Pluiim. d H M. van Dijk Hopk d j OVERT.EDEN: H J van der Horn. 67 j.; C. Wals 72 j.: A. G Vrensen. 78 j.: I J. Pee reboom—Stephanus. 79 j.; Wed. C. E. M. WurfbainGrippeling, 83 j.; Wed. A. M. Prinsde Groot. 51 j.; A. S. A. Kapiteijn— van der Hooff, 52 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6