Wie danst er weer? H.B.S.-en, Lycea en Gymnasia Mevr. Brassinne- Jaarverslag Hoogovens1947-1948 MAANDAG 20 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Een achteruitgang van het aantal Haarlemse leerlingen op de gemeentelijke scholen Daarentegen steeg het aantal leerlingen van buiten In de pas verschenen Statistische Ge gevens der gemeente Haarlem vinden wij belangrijke cijfers over het aantal leerlin gen op de scholen vóór middelbaar- en voorbereidend hoger onderwijs. uit buiten- Haarlem gemeenten Gymnasium 173 199 Lorentz-lyceum 272 58 Coornhert-lyceum 27 26 H.B.S. A 331 165 H.B.S. B 271 275 H.B.S. voor meisjes 172 97 R.K. lyceum v. meisjes 134 200 R.K. lyceum v. jongens 374 338 Christelijk lyceum 375 544 Indien wij ons beperken tot een beschou wing over de zes onderwijsinrichtingen der gemeente Haarlem, dan blijkt dat deze be zocht worden door 1046 leerlingen uit Haarlem en 820 uit de buitengemeenten. Op het Gymnasium en de H.B.S. B was het aantal leerlingen der buitengemeenten zelfs nog iets groter dan het aantal Haarlem mers. Over 1939 het jaar voor de oorlog, waren de cijfers 1179 leerlingen uit Haarlem en 490 uit de buitengemeenten. Er waren toen 5 scholen; het Coornhert-lyceum was nog niet gesticht en de omzetting der 2e H.B.S. B in het Lorentzlyceum had nog niet plaats gehad. Uit deze vergelijkende cijfers zien wij dat het aantal leerlingen uit de gemeente Haarlem teruggelopen is, namelijk van 1179 tot 1046, en dat der buitenleerlingen daarentegen gestegen is van 490 tot 820. Als men bedenkt dat het aantal inwo ners van Haarlem in die 9 jaar nog ge stegen is met 20.000, dan is hét duidelijk, dat in verhouding thans minder kinderen een H.B.S., Lyceum of Gymnasium der gemeente bezoeken. In 1939 was het aantal per 1000 inwo ners 8.45 en nu in 1948 slechts 6.55. Daarentegen steeg het aantal buitenleer lingen op die scholen van 400 tot 820, wat een vooruitgang is van 67.3%. Het aantal Haarlemse kinderen op de bijzondere scholen voor middelbaar- en voorbereidend hoger onderwijs is in de ja ren 19391948 wel toegenomen. Er zijn thans op het Christelijk Lyceum 375, op het R.-K. Lyceum voor meisjes 134 en op het R.-K. Lyceum voor jongens 374. In 1939 waren deze cijfers respectievelijk 226, 79 en 231. Een stijging dus van 536 tot 883. De toeneming op die scholen wordt dus in het bijzonder gevonden bij de R.-K. Instellingen. Wij herinneren er aan dat de heer D. J. A. Geluk, de wethouder van Onderwijs van Haarlem, verleden jaar toen hij het voorstel van B, en W. om het Coornhert- lyceum te stichten en de 2e H.B.S. B om te zetten in het Lorentzlyceum, er de aan dacht op gevestigd heeft, dat de lycea bij de ouders in trek zijn, wat wel bleek uit de Dodelijk verkeersongeluk bij het Soendaplein Autobestuurder verleende geen voorrang Zaterdagavond had op de hoek van het Soendaplein, de Pijnboomstraat en de Schoterweg een verkeersongeluk met do delijke afloop plaats. Een uit de stad komende auto door een 59-jarige Haarlemse handelsreiziger be stuurd, verleende bij het linksaf de Pijn boomstraat inslaan, geen voorrang aan een in de richting van het Station rijdende motorrijder, de 47-jarige Haarlemse tuin man J. W. van der Beele uit de Korte Wijngaardstraat. Deze trachtte toen hij in botsing was gekomen met het achterwiel van de auto; zich staande te houden, doch zijn been werd door de achterbumper geraakt. De heer Van der Beele viel met zijn voor hoofd op het asfalt en werd enige meters meegesleurd. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo, waarheen 't slachtoffer werd overgebracht, bleek dat het een been gebroken had en een schedelbasisfractuur had opgelopen. In de loop van de avond is de motorrij der overleden. Beide weggebruikers reden met matige snelheid. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 September 1948 GEHUWD: 18 Sept., G. P. Spee en G. J. van der Putten. BEVALLEN van een zoon: 16 Sept., A. M. ValkenierSman: 18 Sept., E. J. Hurkmans Kramer; I. Veltmande Kleer; M. Koper Keur. BEVALLEN van een dochter: 16 Sept., C. van Santen—Kruijd; 17 Sept. L. S. Verwoerdt Groeneveld; C. E. WillemsenTer Poorten. OVERLEDEN: 17 Sept., J. Jonkman, 77 j., Essenstraat: T. D. de Laat—Tuin, 48 j., Een- drachtstraat; 17 Sept, A. M. NeelissenRoo- cen, 84 j., Ramplaan; M. A. Stoutevan Vel- ten, 52 j., Leidsestraat. v. d. HART PRIVé EN CLUBLESSEN PRIVéLESSEN OOK AAN HUIS Er is o.a. nog plaats voor 2 heren en in club voor gehuwden voor enige paren. De lessen worden gegeven In de bovenzalen van Café Restaurant Brinkman, Houtplein. Inl. en inschrijvingen BADHUISSTRAAT 35 - TEL. 19236 (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 20 SEPTEMBER Palace: Reportage feestelijkheden van 10 tot 1.30 uur. „Zonsondergang", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het sprookje van de gouden koets". 10 lot 1 uur. „Saludos Amigos", a. 1. 2, 4.15. 7 en 9,15 uur. City: Reportage der feestelijkheden. 10. 11 en 12 uur, „Casanova's avonturen", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Down Mexico Way". 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De weg naar Sacramento". 14 j„ 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Adieu chérie", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur DINSDAG 21 SEPTEMBER Kerk, Parklaan 34: Vermaat's dubbelman- nenlcwartet, concert, 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen. gestadige toeneming van het aantal leer lingen op de bijzondere lycea. Ook is na 1939 een Montessori-afdeling aan het Kennemer Lyceum geopend. Haar lemse inrichtingen hebben die niet. Het is gebleken dat tevens veel jongelui uit Haar lem naar die afdeling getrokken zijn. Toen wij de heer Geluk thans over de leerlingen-cijfers spraken, wees hij er, ter verklaring van de achteruitgang van het aantal Haarlemse kinderen op de gemeen telijke scholen voor middelbaar- en voor bereidend hoger onderwijs op, dat in het gehele land een achteruitgang wordt ge constateerd in het aantal leerlingen. De oorzaak kan gevonden worden in het feit, dat de ouders wat voorzichtiger worden met het zenden hunner kinderen naar die scholen, omdat er voorheen nog al teleur stellingen kwamen. Die moesten geweten worden aan het feit, dat niet zelden kin deren naar H.B.S., Lyceum of Gymnasium gezonden werden waarvan gevreesd moest worden, dat zij niet met vrucht het onder wijs zouden kunnen volgen. Misschien is nu een deel der ouders verstandiger ge worden. Een feit is dat het aantal leerlin gen op de openbare m.u.l.o. scholen in d< laatste tijd is toegenomen. In Juni van dit jaar waren er 944, tegen 940 in Mei 1947. Daarentegen waren er in Juni 1939 slechts 814. Opvallend is, dat het aantal leerlingen op de bijzondere scholen voor m.u.l.o. in het laatste jaar is teruggelopen van 1589 tot 1503. Bovendien is het wel aan te ne men, dat ook de geldschaarste van invloed is geweest op de vermindering van het aantal leerlingen op de gemeentelijke scho len voor middelbaar- en voorbereidend hoger onderwijs te Haarlem, zo vervolgde de heer Geluk. Verder verklaarde hij de sterke toeneming van het aantal leerlingen van buiten, uit het feit, dat er vooral in de omstreken thans "veel gerepatrieerden ge vestigd zijn die hun kinderen naar de H.B.S., het Lyceum of het Gymnasium zenden. P. J. M. van Tetering f In Huize „Sint Lucia" te Princenhage (Breda), waar hij de laatste jaren woonde, is in de ouderdom van 68 jaar overleden de heer P. J. M. van Tetering, die vroeger grote bekendheid verworven heeft in mid denstandskringen in Haarlem en die bij het organiseren van gebeurtenissen in de stad een aandeel had. De heer Van Tetering. die op 7 Augustus 1880 te Leur bij Breda geboren is, genoot onderwijs te Breda. Na korte tijd op een handelskantoor gewerkt te hebben en een opleiding als militair te hebben genoten, vestigde hij zich in 1906 in Haarlem, om als redacteur var> de Nieuwe Haarlemse Courant op te treden. Op 1 December 1910 verliet hij de journalistiek dooi-dat hij het „Wynhuis de Gulden Druyf" aan de Grote Markt had overgenomen. In de daarop volgende jaren bleek de heer Van Tetering een uitstekend organi sator, die zich met veel ijver aan talrijke acties gaf. In het bijzonder ging zijn be langstelling uit naar het middenstandsleyen. De R.K. middenstandsvereniging heeft hij tot bloei gebracht en hij nam deel aan de werkzaamheden van de Middenstandscen trale. Hij was mede-oprichter van het Comité van Katholieke Actie en van de R.K. Oratoriumvereniging, waarvan hij aanvankelijk secretaris was. De heer Van Tetering verwierf veel be kendheid bij de in Mei 1928 gehouden HAMIT (middenstandstentoonstelling) en verleende medewerking bij de watersnood collecte en bij de collecte voor de steun- actie voor Borculo, toen deze gemeente door een stormramp getroffen was. Hij had zitting in het comité, dat het jubileum van Burgemeester Maarschalk voorbe reidde en nam het initiatief tot oprichting van „Haarlems Bloei". Van 1931 tot 1939 maakte de ovei'ledene deel uit van de Haarlemse gemeenteraad en ook was hij vele jaren lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omliggendeg emeenten. Na een ai-beidzaam leven ten bate van de stad Haarlem trok hij zich in 1940 uit liet zaken-verenigingsleven terug en latei- vestigde hij zich in het Zuiden van ons land, waar hij geboren was. De heer Van Tetering was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van het Erekruis Pro Ecclesia et Pontifice, en van het Kruis van Verdienste van het Nederlandse Rode Kruis. Woensdag zal in de kapel van Huize „Sint Lucia" in Princenhage de uitvaart dienst worden gehouden, waarna de be grafenis aldaar geschiedt. Bij „Gezellig Samenzijn" was lachen troef De amusementsvereniging „Gezellig Sa menzijn" opende Zaterdagavond in „De Leeuwerik" het seizoen met een cabaret revue „Lachen is troef" die door Huib van Meurs was gearrangeerd. Vier artisten droegen het programma: Huib van Meurs zelf, die eens te meer blijk gaf tot veelzij dige prestaties in staat te zijn: als spre kende pop, als evenwichtskunstenaar, als schets-speler en als imitator in een karak teristiek van mevrouw Buziau. Hij werd daarbij gelukkig terzijde gestaan door de conférencier John Pims, een ontwapenende prater, die de kunst verstaat oude mopjes aanvaardbaar op te dissen, zich niet over schreeuwt en die ondanks alle door hem verwekte lach-orkanen toch bescheiden blijft. Zijn liedje „Lachen is troef" vormde een goede entree voor de vlot afgewerkte nummers, waarin die van de beschaafde pianist-accordeonist Herman Teunissen bij liet talrijke publiek zeer insloegen. Nel de Vries zong haar naar onze smaak wat eenzijdig op het afgezaagde onderwerp van de sexe-verschillen geïnspireerde lied jes met geroutineerde verve. In de pauze werden enige taarten en andere heerlijkheden verloot en na afloop van het cabaretprogramma werd er onder leiding van Rien Knol tot diep in de nacht gezellig gedanst. Onze militairen in Indië Op Vrijdagavond 1 October zal in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een documentaire film vertoond worden, over „Het leven van onze Nederlandse militai ren in Indië". Als sprekers treden op mon seigneur J. J. J. Noordman, kol. hoofdaal moezenier, B. D„ ds. Joh. Bronsgeest, Ned Herv. pred. te Haarlem, res. veldprediker De N.P.V. (district Band-Haarlem) ver leend medewerking. Jonge toonkunstenaars in het Frans Halsmuseum Zaterdagavond had in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum het eerste concert plaats van het „Volksuniversiteits comité voor jonge kunstenaars". De actieve ijveraar voor culturele aangelegenheden in onze stad, onze wethouder de heer D. J. A. Geluk, belichtte in een openingswoord het ontstaan en het doel van het comité. Spre ker vertelde dat van de heer K. Alphenaar het idee uitgegaan was om avonden te or ganiseren waarop pas afgestudeerde jonge toonkunstenaars, zonder onkosten hunner zijds. zouden kunnen optreden om zo hun officiéél debuut te maken; hij zette verder uiteen hoe deze gedachte tot ontwikkeling kwam en tot vorming leidde van een comité met een commissie van beoordeling en hoe de Volksuniversiteit de actie in haar jaarplan opnam en zelfs een garan tiebedrag beschikbaar stelde, dat zo hoopt de heer Geluk niet zal behoeven aangesproken te worden, gezien de zeer grote belangstelling die getoond wordt. Doel is niet „sterren" te kweken, doch de jonge kunstenaars bij hun eerste schreden op het glibberige pad naar het podium be hulpzaam te zijn. De celliste Deik Koster en de pianiste Tineke de Smidt kregen op deze eerste avond hun kans en laat ik het meteen maar zeggen zij wisten er uitstekend gebruik van te maken. Het spel van Deik Koster kenmerkte zich door een goede trefzekerheid in zelfs de moeilijkste duimposities, doch vooral door een zeer stevig rhythme en door een expressieve toon in de romantische stuk ken van het programma. De goede bedoe ling om een anti-romantische strakkere toon te produceren in een sonate van Co- relli. in een Adagio van Matthison en in een langzaam stukje van Hindemith had tot resultaat, dat het wat mechanisch droog ging klinken; hiermee werd de intuïtie voorbij gestreefd. Maar in de Sonate no. 1 van Brahms werd het een cello-klank vol warmte en bezieling en in het Allegro appassionato van Saint-Saëns om slechts dit stuk ook nog te noemen was de sonoriteit ook zeer expressief. Bij Co- relli en Hindemith waren de snelle delen, om hun duidelijke plastische rhythmering, bijzonder treffend. Techniek en samenspel bij Brahms stonden op voornaam peil. En zo komen we bij het belangrijke aandeel dat de pianiste Tineke de Smidt als part ner bij dit recital had. Haar begeleiding van de Corelli-sonate was uiterst beschaafd en delicaat van verhouding. Brahms had wel wat meer kracht kunnen verdragen; doch de vertolking had geen tekort aan innerlijke spanning en zij was technisch volmaakt in orde. Hetzelfde kan ook van de overige begeleidingen gezegd worden. Tineke de Smidt liet zich ook als soliste horen met Preludes'op. 7 van Léon Orthel, aan Debussy herinnerende muziek, die zij zeer poëtisch voordroeg. Dat was klavier- spel van een begenadigd talent. Deik Koster en Tineke de Smidt hebben met succes de zeer te prijzen actie van hé* Volksuniversiteitscomité ingeluid. JOS. DE KLERK Vonnis van ijshandelaar bevestigd Hedenmorgen stond voor de economische rechter de Haarlemse ijshandelaar W. J. B. R. terecht die in appèl was gekomen van een vonnis van de tuchtrechter waarbij hij veroordeeld was tot een boete van 8500 gulden wegens het berekenen van te hoge prijzen voor staven ijs, die hij geleverd had aan verschillende particulieren en een restaurant. De vastgestelde prijs bedroeg 66 cent, maar hij rekende 75 cent per staaf. In totaal zou hij ruim 8200 gulden teveel berekend hebben. Verdachte gaf het tenlaste gelegde toe, maar wees erop dat hij slechts aan een bepaald gedeelte van zijn klanten een te hoge prijs had berekend en wel aan hen, die buiten de stad woonden. Het restau rant dat overigens wel in de stad lag, had hij teveel laten betalen, omdat het zo wei nig van hem betrok. De officier zag geen enkele reden om tot verzachting van het vonnis van de tuchtrechter over te gaan en eiste bevesti ging. De raadsman, mr. D. J. Viskil, zette in een uitvoerig pleidooi uiteen dat de kosten bij kleine bestellingen veel hoger zijn en dat een zo hoge boete ruïneus zou zijn voor verdachte's zaak, die niet zo winst gevend is als men wel zou menen. De economische rechter vond het veron achtzamen van de prijsvooi-schrïften zeer bedenkelijk en vonniste conform. ORGELBESPELING Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdag 21 Sep tember 1948 des avonds van 7Vii8V6 uur door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga g. kl. t., D. Buxte- hude; 2. Concerto G gr. t., Allegro grave Presto. Vivaldi Bach; 3. Kleines harmoni- sches Labyrinth, J. S. Bach; 4. a. Eins ist Not; ach Herr, dies eine; b. Lobe den Herren, den machtigen Koning der Ehren (koraalvoor spelen), M. Reger; 5. Pour la Toussaint, G. Dupont; 6. Fête - Dieu. M. Andriessen. EERVOL ONTSLAG NA SNELLE PROMOTIE Bij Koninklijk Besluit is benoemd en aangesteld bij de Generale Staf, te reke nen van 5 Augustus 1948, tot majoor, de kapitein (tijdelijk luitenant-kolonel) A. H. J. L. Fiévez van de Generale Stal'; te reke nen van 6 Augustus 1948, tot luitenant kolonel de majoor (tijdelijk luitenant kolonel) Fiévez; te rekenen van 7 Augus tus 1946, tot kolonel, de luitenant-kolonel Fiévez. Te rekenen van 7 Augustus 1948 is eer vol ontslag verleend uit de militaii-e dienst aan de kolonel A. H. J. L. Fiévez van de Generale Staf. SCHEEPVAART Abbekerk, RotterdamSydney pass. 19 Sept. Kaap Palos. Alpherat. Buenos Aires Rotterdam 18 Sept. van Las Palmas. Boisse- vain, 19 Sept. v. Singapore te Saigon, Bosch fontein, 19 Sept. van Kaapstad naar Amster dam. Garoet. BataviaRotterdam 18 Sept. 16.30 van Aden. Groote Beer, 20 Sept. van Amsterdam te Batavia. Groote Kerk, Austra liëRotterdam pass. 18 Sept. Ouessant. Kedoc, RotterdamBatavia pass. 19 Sept. Finisterre. Kota Gede, JavaRotterdam pass. 19 Sept. Kaap Bonn. Noordam, 18 Sept. 12.30 van New York naar Rotterdam. Nigerstroom, 19 Sept. van Matadi te Loanda. Prins Willem IV, Rotterdam—Montreal 18 Sept. 500 mijl Oost Belle Isle, Sibajak, BataviaRotterdam pass. 19 Sept. 14 uur Equatorial Kanaal. Stuy- vesant, AmsterdamParamaribo pass. 18 Sept. Ouessant. Weltevreden, Rotterdam— Batavia pass. 19 Sept. Kaap Guardafui. Wes- terdam, RotterdamNew York pass. 19 Sept. Nuntucket. Willem Ruys. BataviaRotter dam pass, 19 Sept. Kaap Guardafui. Zuider kruis, BataviaRotterdam pass. 19 Sept. Kaap Dagata. Verhoging van het maatschappelijk kapitaal Wij ontvingen het jaarverslag van de Koninklijke Nedei'landse Hoogovens en Staalfabrieken NV. over 1947/1948. (Het boekjaar loopt tot 31 Maart). Herinnerd wordt aan de plaatsing van f 6.448.800 aan gewone aandelen in No vember 1947. 1 April had de aflossing van het resterende deel van een obligatie lening plaats tot een bedrag van f 2.640.000. Er werd evenwel een onders- handse overeenkomst gesloten om het mo gelijk te maken later een gelijk bedrag op te nemen, evenwel tegen een lagere rente. Aangezien een groot programma van ver beteringen, aanvullingen en uitbreidingen van diverse installaties der fabriek ter hand genomen is, blijft de behoefte aan geldmiddelen onveranderd bestaan. Nu vrijwel het geheele maatschappelijke kapitaal van 33 millioen gulden geplaatst is, wordt aan een buitengewone vergade ring van aandeelhouders voorgesteld dit kapitaal tot 50 millioen te verhogen. In 1946/1947 werd 222.129 ton ruw ijzer geproduceerd, in 1947/1948 322.585 ton. Voor export was in het eerste jaar 120.105 ton, in het tweede jaar 194.135 ton beschik baar. Het. maken van de walserij-producten werd ook verder ontwikkeld. Deze worden vrijwel uitsluitend op de binnenlandse markt afgezet. Thans wordt ook aan Hoorn gas ge leverd. Het personeel is boven de 6000 gestegen. De directie constateert met tevredenheid dat de arbeidsproductiviteit is toegenomen. Opnieuw werd het nodig geacht het per centage der afschrijvingen te verhogen. Thans is voor afschrijvingen f 5.5 millioen bestemd. De vex'deelbare winst blijft f 2.688.245. Uitgekeerd wordt 4 pet. op prioriteits aandelen, 514 pet op preferente aandelen, 4% pet op oude gewone aandelen en 2!4 pet (de helft van 4% pet) op nieuwe ge wone aandelen. Dan blijft nog over f 1.375.871. Van deze overwinst wordt volgens de statuten f 328.365 uitgekeerd aan de Raad van Com missarissen, de directie en de houders van oprichtingsbewijzen. Het restant f 1.047.506, vermeerderd met het onverdeelde winstsaldo van het vorige boekjaar, komt ter beschikking van de algemene vergadering van aandeelhouders. Nederlandse houtboot vergaan, bemanning gered Het 1837 ton metende stoomschip „Hout laan" is bij de Zuidkust van Finland ge kapseisd en gezonken. „De Houtlaan" was met een lading hout onderweg van Kotka in Zuid-Finland naar Rot terdam. De bemanning in gered en naar Kotka teruggegaan. De „Houtlaan" is de vroegere „Breskens", eigendom van de N.V. „Hannah" te Rotterdam. Het schip werd in 1898 gebouwd en in 1948 gerestau reerd. De bemanning bestaat uit dertig koppen. De directie stelt voor daarvan uit te keren 3% pet op de oude gewone aandelen en 1VA op de nieuwe gewone aandelen. Dan blijft er een saldo van f 107.730 over voor de nieuwe rekening. Voorgesteld wordt in totaal uit te keren: 4 pet op de prioriteits-aandelen, 7 pet op de preferente aandelen, 8 pet op de oude ge wone aandelen, 4 pet op dc nieuwe gewone aandelen, met een uitkering van f 70,07 op de oprichtingsbewijzen. Verraad van fabrieksmeisje had gruwelijke gevolgen Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft Zaterdag onder zeer grote be langstelling van het publiek'de zaak be handeld tegen de thans 26-jarige Maria K. die er van beschuldigd werd, een illegale groep in de Hollandia-confectiefabrieken in Amsterdam-Noord, waar zij werkzaam was aan de S.D. te hebben verraden. De gevolgen van dit verraad zijn verschrikke lijk geweest: de S. D. hield op 11 November 1942 een razzia in de fabriek en voerde 1600 voor het merendeel Joodse personen weg. Wolk, de leider van de SD. in Rotter dam, die als getuige werd gehoord, ver klaarde dat men in de woning van een ge arresteerde illegale werker lijsten had ge vonden, waarop onder andere ook de naam van verdachte voorkwam. Zij werd gear resteerd en na urenlange verhoren had zij toegegeven, dat op de Hollandia-fabriek een illegale groep werkte. De SD. had daar op vrijwel het gehele personeel gevangen genomen. De volgende getuige was een lid van het personeel, dat na de razzia met een grote groep collega's naar Scheveningen was ge bracht. De verhoren gingen daar gepaard met verschrikkelijke mishandelingen, waar door enkele arrestanten ten einde raad de beschuldigingen van sabotage en het ver spreiden van illegale lectuur toegaven. Zeven hunner moesten voor een Duits ge rechtshof in Utrecht terecht staan, waar verdachte als getuige optrad. Alle beschul digden werden ter dood veroordeeld. De verdachte gaf toe, dat zij door drei gementen van Wölk tot haar verraad was gekomen. De president vroeg haar, of zij, toen zij later in Duitsland werkte, ook iemand heeft verraden. Dit gaf zij even eens toe. De advocaat-fiscaal mr. S. J. Timmenga wilde rekening houden met de jeugd van verdachte en de dwangpositie waarin zij verkeerde. Hij eiste zeven jaar gevangenis straf en ontzetting uit alle burgerlijke rechten. Het Hof zal op 2 October uitspraak doen. Gevolg van belastingverhoging. Muyse- laar en Walden (de dames Snip en Snap) hebben meegedeeld, dat zij op herhaald aan dringen van de Niwin hebben besloten in Maart na afloop van de wegens de ver hoging der vermakelijkheidsbelasting ver korte tournée van de revue voor de t(jd van drie maanden naar Indonesië te gaan om voor de troepen te gaan spelen. Laatste acte van het drama-Hyderabad Luitenant-generaal Radj endrasinghdj i, de commandant van het Zuidelijke Indi sche leger in Hyderabad, heeft tegenover correspondenten verklaard, dat alle rege ringstroepen van Hyderabad zich thans hebben overgegeven. Hij hoopte dat het mogelijk zou zijn de orde zeer spoedig te herstellen en verklaarde dat geen Britse officieren hebben meegevochten in het leger van de Nizam. Officieel is bekend gemaakt, dat de strijdkrachten van Hyderabad bij de afge lopen gevechten 600 man hebben verloren, die van India 10. De aantallen gewonden zijn nog niet bekend. Naar verluidt zouden de verliezen van de militante Moslems (Razakars), die aan de zijde van de rege ringsstrijdkrachten van Hyderabad stre den, 2500 doden en 1000 gevangenen be dragen. Emil Ludwig overleden De Duitse schrijver Emil Ludwig is Vrijdag te Ascona in Zwitserland op 67- jarige leeftijd overleden. Lutfwig, die vele biografieën van Staats lieden heeft geschreven week naar Zwit serland uit, toen Hitier aan de macht kwam. Toen Duitsland Frankrijk binnen viel, vertrok hij naar Californië. Ludwigs werkelijke naam was Cohen. Hij ging tot het Christendom over. doch toen de Joodse minister van Buitenlandse Zaken van Duitsland, Rathenau, werd ver moord, keerde hij tot de Joodse godsdienst terug „teneinde zijn trouw aan het oude volk te tonen". Conferentie op liet Kremlin De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft Zondag de afgezan ten van de Westelijke mogendheden ont vangen om het antwoord van de Sovjet regering te overhandigen op de aide mémoire over de onderhandelingen te Ber lijn, die zij op hun laatste bijeenkomst achterlieten. Het ondei'houd duurde twee en een half uur. De Westelijke afgezanten begaven zich daarna naar de Amerikaanse ambas sade voor hun gebruikelijke conferentie. Een gemeenschappelijk rapport werd onmiddellijk naar Londen, Washington en Parijs verzonden. Roberts en Chataigneau verlieten het Kremlin vijf minuten eerder dan Bedell Smith, de Amerikaanse ambas sadeur, die „een zuiver Amerikaanse aan gelegenheid" nog even met Molotof moest bespreken. Smith weigerde, te zeggen of dit de laatste bijeenkomst was en of er een communiqué zou worden uitgegeven. Op alle vragen volgde het stereotype antwoord: „geen commentaar". Van de zijde van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken is ontkend, dat er reeds een vergadering van de vier ministers van buitenlandse zaken, Molotof. inbegrepen, te Parijs zou zijn gearrangeerd. Het incident in Washington met de Abessijnse gezant Het Amerikaanse ministerie van Büiten- landse Zaken heeft verklaard dat de schei ding tussen kleurlingen en blanken niets uit te staan heeft met het incident met de Abessijnse gezant, Ras Imroe. Het incident was ontstaan, aldus het mi nisterie, doordat de gezant op de verkeerde stoel plaats had genomen. Volgens eerdere berichten had men de gezant verzocht in „Constitution Hall", waar president Truman tijdens een verga dering van de Amerikaanse vereniging voor de vooruitgang der wetenschap zou spreken, de diplomatieke loge te verlaten en plaats te nemen in de afdeling voor negers. Het ministerie had de zaak onder zocht en er was medegedeeld, dat er niet genoeg loge-plaatsen waren voor de hoof den van missies. Sommige hadden daarom plaatsen toegewezen gekregen beneden in de zaal. Door een misverstand was de gezant ge zeten op een loge-plaats, hoewel hij een plaatsbewijs had voor een stoel beneden. Toen de zaalwachter de gezant verzocht had de hem toegewezen plaats in te nemen, had deze blijkbaar niet gezien, dat daar ook andere leden van het corps diploma tique zaten. Hij had de zaal verlaten om dat hij van oordeel was, dat hem een loge plaats toekwam, aldus het ministerie. Bijeenkomst der vijf ministers van Defensie In Londen is officieel verklaard, dat de secretaris-generaal van de permanente commissie van het pact van Brussel heeft bekend gemaakt, dat „binnen het kader van het verdrag van Brussel, de ministers verantwoordelijk voor de defensie van de vijf landen 27 September te Parijs een bijeenkomst zullen houden." Men verwacht, dat de ministers van Defensie het rapport van de militaire com missie, die geregeld in geheime vergadering gedurende de afgelopen week te Londen bijeen is geweest, zullen ontvangen en be studeren. Waarnemers geloven, dat de aanstaande bijeenkomst te Parijs de volgende stap zal zijn naar de nauwere vereniging van de V.S. met de militaire plannen van de West- Eui'opese Unie. Sovjet-troepen zullen Korea verlaten Radio Moskou heeft meegedeeld, dat de Sovjetregering besloten heeft 15 October een begin te maken met de ontruiming van Korea door de Sovjet-troepen. Reuter meldt, dat volgens radio Moskou, de Russische raad van ministers het mi nisterie voor de strijdkrachten heeft ge- instrueerd niet later dan de tweede helft van October 1948 met de evacuatie der Sovjet-troepen uit Noord-Korea te begin nen en haar tegen 1 Januari 1949 te vol tooien. Het presidium van de opperste Sovjet hoopte, dat de Amerikaanse rege ring bereid zou zijn haar troepen uit Zuid- Korea terug te trekken. In de door radio Moskou aangehaalde verklaring van het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken wordt voorts gezegd: ,Op 10 September heeft de hoge nationale assemblée van Korea een beroep op de regeringen van de Sovjet-Unie en de V. S. gedaan om gelijktijdig de troepen uit Korea terug te trekken". York-vlicgtuig. Een York-vliegtuig is Zon dagavond bij het Duitse vliegveld Wunstorf verongelukt. Het betreft een RAF-machine, die deel uitmaakte van de „luchtbrug". De bemanning van vier, koppen kwam op het leven. BINNENLAND De Nederlandse Radio Unie bestudeert de mogelijkheid van televisie-uitzendingen. Ook van ïegeringswege is het vraagstuk in studie. Ir. M. H. Damme, president-directeur van Werkspoor, volgt mr. D. U. Stikker op als voorzitter van de Stichting van de Arbeid. In Axel heeft de Poolse kolonel Szyd- lowski, vier jaren nadat een Poolse pantser divisie dit gebied bevrijdde, een bevrijdings monument onthuld. Aan de gencraal-majoor dr. F. Dauben- ton, inspecteur van de geneesk. dienst der Koninklijke Landmacht, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de militaire dienst onder toekenning van de titulaire rang van luitenant-generaal. De Boskoopse kwekers hebben bericht gekregen, dat de export van boomkwekerij producten met Duitsland is hervat. Tot 31 Juli 1949 kan voor f 265.000 aan boomkwe kerij-producten naar de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland worden uitgevoerd. Het restant van de gelden, welke bij overdracht van de Postspaarbank in Neder lands Indië zijn geblokkeerd, wordt vrijge geven. Belanghebbenden, die over deze gel den willen beschikken, kunnen na 16 October hun boekjes opzenden aan de directeur van de Rijkspostspaarbank met verzoek hun restant geblokkeerd tegoed vrij te maken. Op 2 October zal het m.s. „Tabinta" met emigranten van Amsterdam naar Zuid-Afrika vertrekken. Op 7 October zal het Las Palmas aandoen en op 21 October in Kaapstad aan komen. De opvarenden kunnen in Las Palmas en bij aankomst in Kaapstad luchtpost ont vangen. mits deze uiterlijk respectievelijk op 1 October en op 16 October ter post wordt bezorgd. HAARLEM EN OMGEVING Voor de sectie Literaire Club van de Haarlemse Kunstgemeenschap zal Jef Last Dinsdag a.s. in het Frans Halsmuseum spre ken over „Te gast in het huis Islam". Licht beelden zullen worden vertoond. Zondag 26 September geeft de filmkring „H. 46" een vertoning van de film „Roverssymphonie" in het Luxor-theater. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal niet op Vx'ijdag 24, maar op Donderdag 23 September spreekuur houden. De agenten L. W. Toorcnburg en K. van Houten van de Haarlemse politie deden met de politiehonden „Arno" en „Marco" mee aan nationale politiehondenwedstrijden in Enschedé. Zij behaalden resp. de tweede en de derde prijs. Zaterdagmiddag reed een zeventienjarige leerling-étaleur op zijn fiets zonder teken te geven van de Grote Houtstraat links af de Paarlaarsteeg in. Een achter hem komende wielrijder verloor de macht over het stuur en reed tegen een étalageruit op, die be- Izweek. Een doos met 25 stukken chocolade en een blikken trommel met 35 koeken werden uit de kiosk bij de Haarlemse groentenmarkt gestolen. Enige dagen geleden hield de Haar lemse politie een 32-jarige vrouw aan, die ervan verdacht werd een man van f 225 be roofd te hebben. De vrouw heeft thans be kend. nog vier andere mannen te hebben beroofd voor een totaal bedrag van ruim f 1300 Het echtpaar in welks huis deze be rovingen plaats vonden en dat eveneens is aangehouden, deelde in de buit mee. - Naar aanleiding van ons bericht van 17 September „Studenten naar Amerika" ver namen wij. dat de Haarlemse student A. L. Hoedeman het St. Thomas College in St. Paul zal bezoeken. - De Haarlemse Klaverskribo Accordeon Club houdt een concours op 17 October in de Gem. Concertzaal. Heemstede Oud Heemstede-Beimebroek'" naar Delft Zaterdagmiddag ondernam de oudheidkun dige vereniging „Oud Heemstede-Benne- broek" een trip per autobus naar Delft voor een bezoek aan de tentoonstelling „De Vrede van Munster" in het Prinsenhof aldaar. Een groot gedeelte van de tentoonstelling is gewijd aan Prins Willem van Oranje en diens zonen en aan verschillende belangrijke episoden uit de Tachtigjarige Oorlog. In net Prinsenhof is trouwens de aanslag door Bal thazar Gerards op de Prins gepleegd en de kogelgaten kan men nog in dc muur zien, zodat men zich daar wel op historische grond bevindt. Over de figuur van Adriaan Pauw, Heer van Heemstede en een der medeonderteke naars van het verdrag van Munster werden enige belangwekkende bijzonderheden mede gedeeld, onder andere dat hij tijdens zijn reis naar Munster nogal royaal leefde, zo zolfs dat ijlings een enquête-commissie werd In gesteld om de2e verkwisting te onderzoeken. Deze commissie echter deed precies wat Adriaan Pauw ook deed. waarop zij weer even haastig werd ontbonden. Bloemententoonstelling De bloemententoonstelling die door de On derlinge Tuinliedenverenlgïng „Aerdenhout en Omgeving" in het Volkskoffiehuis werd georganiseerd, is uitstekend geslaagd. De leden van de cursus bloemschikken en -bin den welke nu al enige jaren wordt gehouden, kregen gelegenheid om opnieuw te bewijzen, waartoe zij in slaat zijn en het gevolg is ge weest, dat ook deze tentoonstelling de voor gaande ver heeft overtroffen. De jury, be staande uit de heren P. J. v. Dort, G 'Beun en A, Rieman. had voor de verschillende prijsvragen eerste prijzen toegekend aan de volgende inzendsters en inzenders: Freule de Jong, Willy Franken, P. Klaase. A. Nun- nink. W. Bosch. J. Konings, W. Nieuwenhuis, P. Warmerdam, A. Klaase. J. Bosch, P. J. v. Tol, D. Sehuyt. C. W, Stroet. die bovendien in vele gevallen ook nog tweede en derde prijzen behaalden. Collecte voor sanatoria Zaterdag 25 September wordt in de gemeente Bloemendaal een collecte gehouden voor de t b e.-sanatoria „Sonnevanck", „Zonneglo ren" en „Zonnestraal". Hun die voor dit goede doel wensen te col lecteren. wordt verzocht zich op te geven bij de heer P. Schipper, Kinheimweg 83, BloemendaaL Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A.K.U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deii Maatschappij H V.A A'dam Rubber Ned Handel Mij N.-l. Handelsbank BilLiton Mij II Slotkoers Vrijdag 345 289 251 15714 1701/2 325 285 12514 17914 188 y2 14614 26314 173 164 1191/j 393 Openings koersen 342% 287 251 159 15614 260.>4 16814

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3