c J „Wij willen regering-Hatta steunen als zij tot schikking bereid is" De Tunnel te Velsen Prinsjesdag in oude glorie „Commandowisseling heeft mijn jongens diep geschokt" PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Amerikaanse Reis Q Wereldnieuws DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948 2 MEISTER STIKKER: De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr, D. U. Stikker heeft op een persconferentie in Washington ver klaard dat de huidige pogingen van de Nederlandse regering ten doel hebben, de positie van de oprechte nationalistische leiders op Java en elders in de archipel te versterken tegen de ontbindende en ver warring zaaiende communistische elemen ten, die nimmer een vreedzame regeling gewenst hebben. Hij deelde mede dat hij met de Amerikaanse autoriteiten niet over een nieuwe politiële actie had gesproken, aangezien het de politiek der Nederlandse regering is „alles te doen om bloedvergie ten te voorkomen". Minister Stikker ver klaarde dat de Nederlandse regering bereid zou zijn op het ogenblik 1>s\t steun te ver lenen aan de regering-Hatta. indien deze bereid zou zijn met de Nederlanders nieu we schikkingen te treffen. Tot nu toe was er echter nog geen verzoek om hulp bij de Nederlandse regering binnengekomen, al dus de heer Stikker. De heer Stikker sprak voorts de ver onderstelling uit dat de communistische actie in Z.O.-Azië geleid zou worden door de Sovjet-legatie in Bangkok, die met haar staf van veertig leden, zo'n veronderstel ling wel wettigde. Hij voegde er aan toe de regering geen medewerking zou verlenen aan een over eenkomst die de communistische beweging zou versterken en sprak de-hoop uit dat de regering van Soekarno en Hatta sterk genoeg zou zijn om te voorkomen dat de republiek geheel in de handen der com munisten zou vallen. „In het verleden is de kracht der communisten altijd onder schat", zei mr. Stikker, „zowel in de repu bliek als elders. Hoewel de overeenkom sten van Linggadjati en de Renville een stap betekenen in de richting van een vreedzame oplossing, zijn de gematigde elementen in de republiek altijd gehinderd door de extremisten". De Nederlandse regering, aldus de heer Stikker, streeft naar een overeenkomst met de nationalistische republikeinse regering, maar kan het zich niet veroorloven door concessies in belangrijke aangelegenheden zijn tegenstander te kopen. Hij wenste niet in te gaan op de détails van een nieuwe overeenkomst, omdat zulks voor een pers conferentie te gecompliceerd zou zijn. Het bedwingen van de opstand. Op de vraag of de Nederlanders wapens nodig hadden om de opstand in Madioen neer te slaan zei de heer Stikker dat Hatta en Soekarno „de eersten" zijn die deze op stand moeten behandelen. Voor het geval dat de communistische actie in de gehele republiek succes zou hebben, zou de Ne derlandse regering te beslissen hebben, welke stappen er genomen zouden moeten worden. Hij voegde er aan toe dat een ge zamenlijk optreden met de Britten nog niet in overweging genomen was. Wel wordt aangenomen dat hij in Parijs met Bevin een onderhoud zal hebben over het com munistische gevaar in Birma en Malakka. Nederland zal haar politiek te dezerzake niet bespreken met de andere onderteke naren van het pact van Brussel en het pro bleem van het communisme in Z.-O.-Azië ook niet voor de UNO brengen. „Dank zij de hulp van het Marshall-plan" zo besloot de heer Stikker, „zullen we naar ik meen ons land weer kunnen opbouwen, op voorwaarde dat wij het Indonesische probleem kunnen oplossen". Communistische repu bliek in de maak Ten aanzien van de toestand in de repu bliek valt weinig positief nieuws te mel den. Uit Madioen komen uiteraard slechts ongecontroleerde geruchten en berichten van tendentieuze aard. Daaruit valt op te maken dat Moeso plannen heeft dezer dagen de stichting van een „communisti sche republiek" uit te roepen en zelf presi dent daarvan te worden; hij zou Sjarifoed- din belasten met het premierschap. De radiozender die in handen der opstandelin gen is heeft de weidse naam van „de stem van het nationale front" gekregen en zendt redevoeringen uit van Moeso, Sjari- foeddin en Soeripno, welke laatste zich thans ook als een der opstandelingenleiders heeft ontpopt. Hij was de man die inder tijd als republikeins vertegenwoordiger te Praag een representatie-overeenkomst met de Sovjet-Unie sloot. Volgens berichten uit Djokja bèschikken de communisten in Madioen slechts over 3000 man bewapende troepen en hebben zij geen controle over het gebied rond de stad. Premier Hatta heeft volgens United Press verklaard, dat Djokja geen inmenging van Nederlandse troepen bij het neerslaan van De radio geeft Woensdag HILVERSUM 1, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19 00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Platen. 9,00 Ziekenbezoek. 9.30 Orkestwerken van Grieg en Schubert en pianoconcert no. 1 van Tsjaikofski. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klarinet en piano. 11.30 Platen. 12.00 Amati- trio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Koor en orgel. 13.15 Mandolinata. 13.45 Platen. 14.00 Busch strijkorkest. 14.30 Winterbehandeling van kamerplanten. 15.00 Zang en piano 15.30 Kamerorkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 1915 Franse liederen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.15 Bach-programma door de „Schola Cantorum Basiliensis". 21.00 Koorzang. 21.25 Lezing: ..De Batakkerk op Sumatra". 21.45 Cyclus 50 jaar Nederlandse muziek. 23.15 Platen. 23.45 Kirsten Flagstad zingt. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18 00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws 7.15 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonische muziek van Men delssohn. 9.35 Werken van Elgar. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 „Schoonheidselemen ten van het damescostuum". 11.30 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 13.15 Kalender. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Cau serie over Lod van Deyssel. 14.15 Werken van Czernv en Beethoven. 15 00 Luisterspel ..De vrouw in de mist" 15.40 Voor zieken. 16 00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Platen. 17.45 Over Indische giftslangen. 18.20 Platen. 18.30 „Wer kelijk Dienen". 19.00 Lezing „Waarom de kat Uit de boom kijken?". 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Voor de jeugd. 19.15 „Lezen in de Bij bel". 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Muziek korps der Amsterdamse politie. 21.15 Luister spel „Moeilijke beslissing". 22.00 Zang door Bruce Lowe. 22.15 Hongaars Strijkkwartet. 22.45 Gedichten van Jan Engelman. 23.15 Dansmuziek. de opstand zal dulden. De strijd in Soera- karta (Solo) is geëindigd en de jeugdorga nisaties aldaar hebben zich solidair met de regering-Hatta verklaard. Onze correspondent te Batavia meldt nog: De vraag is thans of Hatta sterk genoeg is om uit Solo troepen weg te trekken zonder dicht bij huis onlusten te Icrijgen. Indien hij sterke actie kan tonen, is zijn kans groot. Republikeinse kringen te Bata via achten de enig juiste oplossing het isoleren van Madioen, waardoor het gezag van Moskou binnen bepaalde grenzen blijft en de republiek in twee delen wordt ge splitst. Het denkbeeld van Nederlandse hulp werd door de woordvoerder als on aanvaardbaar voor de republikeinen van de hand gewezen.' Ook op Sumatra De republikeinse voorlichtingsdienst voor Sumatra meldt, volgens radio Boekittinggi (Fort de Koek): „Enkele oneerlijke mili taire autoriteiten te Padang Sidempoean, Sibolga en Taroetoeng (in het Tapanoe- lische op Sumatra) zijn op bevel van de commandant van de staf van de veilig heidsdienst der TNI, ondercommando Ta- panoeli, gearresteerd. Bij deze arrestatie werden slecht enkele schoten gelost, waar bij een aantal militairen werd gedood, on der wie kapitein Hasiboean, bataljonscom mandant te Padang Sidempoean. Overigens had de zuiveringsactie een rustig verloop, aldus een communiué van republikeinse zijde. De bevolking bleef rustig, het civiele- en handelsverkeer gaan hun gewone gang. Het communiqué voegt hieraan toe, dat het gebeurde geen politieke achtergrond heeft, doch alleen een militair karakter. Onder de veertien autoriteiten, die voor nader on derzoek zijn aangehouden, bevinden zich de heren Sitompoel en dr. Amit Hoesein Siagan. Uit Medan meldde de correspondent van Aneta enige dagen geleden, dat op repu blikeins Sumatra de twee „sociale revolu tie" was uitgebroken. De correspondent van Aneta te Medan meldt in verband met de gebeurtenissen in Tapanoeli, dat de „sociale revolutie" nog voortduurt en dat de communistische Las- kars 't heft er vrijwel in handen hebben. De TNI is in dat gebied in getalssterkte verre in de minderheid. Practisch de gehele republikeinse „intelligensia" in Tapanoeli is door de communisten gearresteerd. In 1949 nog geen voort zetting van het werk Het vorig jaar was door de regering de verwachting uitgesproken dat voor het jaar 1949 een post op de begroting gebracht kon worden voor de voortzetting van de bouw van de tunnel te Velsen. In de Troonrede werd thans gezegd: „De geboden uiterste soberheid leidt er toe,<dat in het komende jaar in hoofdzaak slechts werkzaamheden, die nodig zijn voor behoud van bestaande verkeersverbindin gen en ander waterstaatsverkeer, of ter voltooiing van reeds aangegane overeen komsten, zullen kunnen worden uitge voerd". Bij nader onderzoek heeft onze parle mentaire redacteur de indruk gekregen, dat er voor de Tunnelbouw in Velsen geen post op de begroting voor 1949 staat. iftmingiii Juliana ziet „Het Spel der Vergissingen'" Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Maandagavond in de Koninklijke Schouwburg een bijzondere voorstelling bijgewoond van Shakespeare's comedie „Het Spel der Vergissingen". Tot de genodigden voor deze ere-avond behoorden de ministers, de sultan van Pontianak, het Corps Diplomatique, leden van de Raad van State, de president en de procureur-generaal van de Hoge Raad der Nederlanden, de president van de Reken kamer, opper- en vlagofficieren van zee-, land- en luchtmacht, de burgemeesters van Amsterdam en Pontianak, de voorzit ters der beide Kamers van de Staten Ge neraal en de in Den Haag wonende Ka merleden, alsmede wethouders en leden van de Haagse gemeenteraad. Vrachtauto met boter ging in vlammen op De bestuurder van een vrachtauto met aanhanger, die Maandagavond op de rijksweg Amersfoort-Amsterdam reed, ontdekte nabij Laren, dat de vrachtauto, welke evenals de aanhanger, geladen was met boter, in brand stond. Hij poogde de vlammen met zijn jas uit te slaan, doch dit gelukte niet. Wel slaagde hij er in, de koppeling los te maken en de brandende auto enkele tientallen meters verder te rij den, zodat de aanhanger geen gevaar meer liep. De auto brandde geheel uit/ De brand is ontstaan doordat boter boven de uitlaat is gesmolten, op de gloeiende pijp is gedropen en vlam heeft gevat. Deze Dinsdagmiddag is Koningin Juliana, vergezeld door Prins Bernhard, in de gou den koets van het paleis Noordeinde naar de Ridderzaal gereden ter plechtige ope ning van de zitting der Staten-Generaal. Het was de eerste maal sinds de bevrijding dat deze plechtigheid met groot ceremo nieel geschiedde. De eerste maal ook, dat Koningin Juliana de opening verrichtte met het uitspreken van de Troonrede. Er was grote belangstelling voor deze plechtigheid, een Prinsjesdag in zijn oude glorie, een feestelijke stoet met de gouden koets, die thans een jonge Koningin naar de oude Ridderzaal voerde. De duizenden, die de koninklijke stoet afwachtten, bewonderden opnieuw het ceremoniëel tenue der garderegimentejx, die bij het paleis en op het Binnenhof stonden opgesteld. Om één uur weerklonk het eerste der minuutschoten, afgegeven door een batterij op het Malieveld, ten teken dat de Koningin van het paleis vertrokken was. Een enthou siast gejuich plantte zich voort langs de gehele route welke de feestelijke stoet volgde. In de Ridderzaal was voor het eerst een sobere versiering van palmengroepen, bronskleurige chrysanthen en groen aan gebracht. Onder de velen, die de plechtigheid bij woonden, bevonden zich ook de Indonesi sche afgevaardigden, de sultan van Pon tianak, prof. dr. R. A. A. M. Hoesein Dja- jadiningrat en Anak Agoeng. West-Indië was vertegenwoordigd door de heren mr. dr. Pos en mr. Da Costa Gomez. Kort na één uur drongen in de Ridder zaal de tonen der muziek van de Mari nierskapel door, welke het Wilhelmus speelde. Dat was het sein, dat de koninklij ke stoet nabij was. Begeleid door de Com missie van Ontvangst schreed Koningin Juliana naar haar zetel. Naast haar nam Prins Bernhard plaats. Dan kwam het grote moment, dat Ko ningin Juliana haar eerste Troonrede uit sprak. Na deze rede weerklonk een „Leve de Koningin". H.M. werd daarop uitgeleide gedaan. Langs dezelfde route ging de stoet daarop naar het paleis terug. Nachten van lijden jaren van leed - door Rheumatlsche pijnen. En dat, terwijl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dage lijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krach tiger werking: onzuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze an ders oorzaak zouden worden van die ondrage lijke pijn. Volg het voorbeeld van die tal loze Rheumatieklijdens over de hele wereid, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopende pijn Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist (Adv.) Federale regering beperkt faciliteiten voor republiek De voorlopige federale regering heeft j gister een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat een aantal per- sonen aanzegging heeft gekregen om op I korte termijn het federale gebied te ver laten. De republikeinse regering weigerde medewerking te verlenen door het ver strekken van inlichtingen betreffende per sonen, die in haar dienst zijn. Dienten gevolge zal de voorlopige federale regering zelve beslissen, wie als republikeins amb tenaar of als deeluitmakend van een offi- ciële republikeinse instantie wordt aange- j merkt. De voorlopige federale regering zal i niet aarzelen ook verder op te treden tegen al degenen, die zich volgens haar oordeel schuldig maken aan activiteit, die in strijd is met de wet, het overheidsgezag aantast en direct of indirect een bedreiging vormt voor leven en goed van de burgerij, en welke bedreven wordt, hetzij met stilzwij gende instemming, hetzij ook op uitdruk kelijke aanstichting van de republiek en haar organen. De voorlopige federale rege ring zal zich dan ook niet langer kunnen bepalen tot het verwijderen van elemen- j ten, van wie bewezen is, dat zij zich schul- I dig hebben gemaakt aan ontoelaatbare practijken, maar zal ook hen, tegen wie I gegronde vermoedens in deze richting be- staan, doen verwijderen. Het is wellicht j niet overbodig op te merken, dat het niet de bedoeling is iemand uit te leiden, uit sluitend op grond van het feit, dat zijn of haar sympathieën uitgaan naar de repu bliek. De maatregel beoogt niet het werk van de republikeinse delegatie te bemoei lijken. Het is echter alleen mogelijk haar die faciliteiten te verlenen, die zij voor haar arbeid behoeft, \vaardoor de kans, dat onder de dekmantel van onderhandelingen andere activiteiten worden gepleegd, tot een minimum wordt beperkt Naamswijziging Nedèrlands- Indië in Indonesië De jongste wijziging van de Grondwet ter voorbereiding ener nieuwe rechtsorde heeft tevens voor de benaming „Neder- lands-Indië" de naam „Indonesië in de plaats gesteld, aldus een officieel commu niqué dat te Batavia is uitgegeven. Bij formulieren en wettelijke bepalingen zal ingevolge deze wijziging steeds over „In donesië"* dienen te worden gesproken. Teneinde hierin te voorzien, is thans bij ordonnantie bepaald, dat overal, waar bij of krachtens ordonnanties of andere alge mene verordening,, waarvan bij ordonnantie kan worden afgeweken, gesproken wordt van „Nederlands-Indië", daarvoor gelezen wordt „Indonesië". Dit betekent, dat in besluiten of ambtelijke stukken, maar even zeer in benamingen van de overheidsorga nisaties, de term „Nederlands-Indië" door „Indonesië" wordt vervangen. Aan de Nederlandse regering zal wor den verzocht, om ook in tractaten en over eenkomsten. waarin Nederlands-Indië wordt genoemd of waarbij dit gebiedsdeel partij is, een soortgelijke wijziging in te voeren. Aangenomen mag worden, dat particu liere instellingen en lichamen, die in hun benaming de term „Nederlands-Indië" of „Nederland-Indisch(e)" dragen, daarin op overeenkomstige wijze verandering zullen aanbrengen. Generaal Dürst Britt: Generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, oud-commandant van de „7-December- divisie" en voormalig territoriaal bevelheb ber op West-Java is in zijn woonplaats Heerde verwelkomd. Hét plaatselijk mu ziekcorps bracht hem een serenade. De generaal dankte de vele honderden, die deze ontvangst bijwoonden en verklaarde dat hij deze huldiging niet opvatte als voor hem persoonlijk bedoeld doch bestemd voor de soldaten van de „7-December-divisie", met wie hij zich steeds verbonden zou blij ven voelen. „De mannen van de Koninklijke Land macht ontvangen bijna nooit van hoger hand een woord van waardering", aldus de generaal. Het is geen wonder, dat onder hen soms de vraag rijst: worden wij door het vaderland in de steek gelaten?" Gene raal Dürst Britt zei verder, dat hij bij zijn afscheid in Indonesië in besloten kring ge protesteerd had tegen de critiek op de Koninklijke Landmacht, want hij kon niet anders dan met bewondering getuigen over het werk van de jongens in Indonesië, die zich geven *voor recht en veiligheid. „Ondanks de commandowisseling, die mijn jongens diep geschokt heeft", aldus de generaal „ondanks alles heb ik hen op het hart gedrukt hun plicht te blijven doen. Dat wil ik nog eens doen van Ne derland uit". Tegenspraak van de legerleiding in Batavia De legerleiding in Batavia heeft ge reageerd op de verklaringen, welke de van zijn functie ontheven commandant der ,.7 December-divisie", de generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, bij zijn aankomst op Schiphol heeft afgelegd. De legerleiding verklaart, dat de tegenstelling tussen Ko ninklijke Landmacht en K.N.I.LI. slechts incidenteel bestaat. Waar de troepen teza men werken geschiedt dit in uitstekende harmonie en wederzijdse waardering. Dat het aftreden van generaal Dürst Britt ge grond zou zijn op de tegenstelling tussen K.L. en K.N.I.L. is volgens de legerleiding niet juist. Zij acht voorts het verdedigen van de goede naam der „7 December- divisie" volkomen overbodig, daar de troe pen van deze divisie hun taak op uitne mende wijze vervullen. Dat er'op het optreden dezer troepen critiek is geleverd, vindt zijn oorzaak hoofdzakelijk in de in Wëst-Java aan wezige onrust en de omstandigheid, dat aan de eis van grotere kennis van land, volk en taal, welke nu eenmaal onontbeer lijk is voor het fijne pacificatiewerk, niet steeds werd voldaan, hetgeen door de offi cieren van de Kon. Landmacht ook zelf wordt beaamd. Daarom zijn zoveel .moge lijk Indische troepen ter beschikking ge steld van de territoriale commandant in West-Java, om op de best mogelijke wijze aan de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Tenslotte ontkent de legerleiding cate gorisch, dat er tengevolge van het aftre den van generaal Dürst Britt in West Java ongeregeldheden zouden zijn ontstaan tus sen. troepen van de K. L. en het K.N.I.L. Over deze onregelmatigheden bestaat geen enkel gegeven. De overneming van het commando heeft een volmaakt rustig ver loop gehad. De nieuwe divisiecommandant heeft de legercommandant bij herhaling bericht, dat zowel in de staf der divisie als bij de troepen geen wanklank werd ver nomen. 12. Een opstand kost nu eenmaal altijd geld en daarom had La Bandera wel oren naar dit plannetje. Onmiddellijk schreef hij een bevel tot vrijlating van Joris Goedbloed, die in ruil daarvoor beloofde om binnen vierentwintig uur met het geld terug te zijn. Hartelijk schud den de twee booswichten elkaar bij het af scheid de hand en opgelucht maakte Joris zich uit de voeten. Zijn eerste gang was na-1 tuurlijk naar het hotel, waar Panda een kamer had gehad. Dit was gauw genoeg gevonden. 'Hij knoopte een praatje aan met de waard en dte vertelde hem al spoedig van de opschud ding, die de vorige nacht was veroorzaakt, omdat een der gasten op een geheimzinnige manier door een troep bandieten was ontvoerd. ..Dat moet mijn vriend Panda geweest zijn," huichelde de sluwe Joris, „en hij is natuurlijk I vertrokken, zonder U te betalen?" De waard knikte, en Joris sprak: „Maar beste vriend, het spreekt vanzelf, ilat ik U ruimschoots zal scha deloos stellen. Die goede Panda zou het niet anders gewild hebben. En aangezien ik toch op zi/n terugkeer moet wachten, zal ik zolang zijn kamer in gebrxtik nemen." De waard vond dit uitstekend en even later stonden ze voor de kamer, waaruit Panda op zo'n vreemde wijze verdwenen was. Parijs thans centrum van diplomatieke activiteit Drie ministers confereerden gisteren Vandaag begint de Algemene Vergadering der UNO in het Parijse Palais Chaillot. De delegaties zijn practisch alle reeds gearri veerd en de drie ministers van Buitenland se Zaken der Westelijke mogendheden hebben hun vertegenwoordigers te Moskou en Berlijn naar Parijs ontboden, ongetwij feld om met hen de Berlijnse crisis verder te bespreken. Algemeen wordt aangenomen dat de Berlijnse kwestie en daarmede het gehele vraagstuk Duitsland een UNO- aangelegenheid zal worden, nu de onder handelingen te Moskou blijkbaar geen op lossing hebben gebracht. Niet alleen de Westelijke afgezanten te Moskou, doch ook de militaire gouverneurs in Duitsland zijn naar Parijs ontboden, zodat het gehele pro bleem waarschijnlijk gedurende de eerst komende dagen onderwerp van bespreking zal zijn, waarna een der Westelijke mo gendheden wellicht op de UNO-vergade ring met het voorstel zal komen deze kwestie op de agenda te plaatsen. Ofschoon Parijs de gelegenheid biedt de zaak op hoogste niveau te bespreken, maakt de afwezigheid van Molotof die zijn plaatsvervanger Wisjinski naar de UNOvergadering heeft afgevaardigd het onmogelijk dit hoogste niveau ook tot de Sovjet-Unie uit te breiden. Het is echte niet uitgesloten dat Molotof alsnog onver wacht te Parijs zal verschijnen. Gistermiddag hebben de drie ministers op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken geconfereerd. Er werden geen mede delingen verstrekt over de resultaten van dit onderhoud, dat beschouwd wordt als de inleiding van een reeks besprekingen die de volgende dagen zal worden gehouden. Vonnissen der vijf Berlijners zullen worden herzien Reuter meldt uit Berlijn, dat luitenant kolonel Protsjenko, openbaar aanklager bij het Sovjet-Russisch militair bestuur, Maandagavond heeft verzocht om her ziening van de vonnissen, tegen de vijf Duitsers uitgesproken. Kononel Protsjenko schrijft aan het militair oppertribunaal in Duitsland: „Met het oog op het feit, dat deze misdaden werden bedreven op directe aansporing van vooraanstaande leden van het Berlijnse stadsbestuur als ook onder invloed van een aansporing van buiten, verzoek ik om een herziening van de von nissen". Volgens het officiële Sovjet-Russische voorlichtingsbureau besloot Protsjenko tot dit verzoek na ontvangst van het schrijven van generaal Kotikof. Amerikaans leger-straalvliegtuig verongelukt Een bombardementsvliegtuig met straal aandrijving van de Amerikaanse lucht macht, dat van de proefluchtvaartbasis Muroc was opgestegen, is bij Alpaugh (Ca- lifornië) na ontploffing van de motoren in een bouwland neergestort. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel, een B 45, heeft gewoonlijk een bemanning van zeven koppen aan boord. Twee lichamen zijn te voorschijn gehaald uit de wrakstukken, die over een afstand van vier vierkante mijl verspreid liggen. Het toestel is in grootte te verge lijken met een vliegend fort B 17. Het is het eerste bombardementsvliegtuig der Amerikaanse luchtmacht, dat geheel op reactiemotoren vliegt. Lie wenst een kleine UNO-bewakingsmacht Trygve Lie heeft gisteren de Assemblée van de UNO verzocht te besluiten tot het formeren van een bewakingsstrijdmacht voor het verrichten van taken op kleinere schaal. Andrew Cordier, een van Lie's assisten ten, heeft bekend gemaakt dat Lie voor nemens is haast te maken met zijn plan tot het doen formeren van een dergelijke bewakingsstrijdmacht en dat hij daarin waarschijnlijk zal worden gesteund door enkele van de grote mogendheden. De strijdmacht zal volgens Lie enkele duizenden manschappen moeten tellen, internationaal van samenstelling moeten zijn, tot taak krijgen functionnarissen van de UNO te beschermen, supervisie uit te oefenen over plebiscieten en wapenstil standsovereenkomsten en opdrachten uit te voeren die oorspronkelijk zijn toege dacht aan het te vormen leger van de UNO. Lie hoopt met dit voorstel te bereiken dat het langdurig meningsverschil tussen Oost en West over het UNO-leger uit de weg zal worden geruimd en dat gebeurte nissen als de moord op Bernadotte zullen worden voorkomen. -.Nazis in Denemarken ter dood veroordeeld De gevolmachtigde van het Duitse rijk gedurende de bezetting, dr. Werner Best, en de Gestapoleider Otto Bovensiepen, zijn beiden ter dood veroordeeld, zo wordt uit Kopenhagen gemeld. De generaal van de politie, Pancke, kreeg 20 jaar gevangenis straf. Tweekamp Euwe-van Scheltinga Vierde partij remise Na de boeiende derde partij van de match EuweVan Scheltinga heeft de m de Effec tenbeurs te Amsterdam gespeelde partij enigszins teleurgesteld. Van Scheltinga. die met zwart speelde, verdedigde zich nogmaals met het konings-Indisch en wist een iets vrijere opstelling van zijn stukken te ver krijgen. Op de 21ste zet verloor dr. Euwe een belangrijk tempo, waardoor zijn tegenstan der het betere spel behield. Euwe stelde po gingen in het werk de stelling door afruilen te vereenvoudigen en toen de torens van het bord verdwenen waren, hield het loperpaar van wit de iets betere positie van Van Schel tinga in bedwang. Na 33 zetten besloot men tot remise. De stand luidt thans: Euwe 2 p. en 1 afgebroken partij, Van Scheltinga 1 p. en 1 afgebroken partij. Tournooi voor jeugdige schakers Na het succes van het vorig jaar heeft het bestuur van de Schaakclub „Rolland" weer besloten tot het organiseren van een tournooi voor jeugdige schakers. De deelnemers zullen ingedeeld worden in kwartetten en elkaar daarin van 18 tot 22 uur bekampen op de Zaterdagen 9, 16 en 23 Octo ber a.s. De winnaars van deze vierkampen zullen overgaan naar twee of meer winnaars- groepen, al naar het gelang van het aantal deelnemers, waarna gestreden zal worden om een wisselbeker. Inschrijving voor dit tournooi (maximum leeftijd 18 jaar) is mogelijk tot 4 October bij: B. Berkenkamp. Trompstraat 27: F. F. Groos, Rollandstraat 76 en H. Kerkheide, Lambrecht van Dalelaan 19, Overveen. Beknopt verslag I. De Zee Voorbij Lands End worden de golven zwaarder. Wie in de verte kijkt, ziet ze onschuldig kabbelen, maar voelt ze onder zich, zich terugtrekkend, ingezogen naar de diepte het schip voorover duwen. Dan weer doemen zij hoog voor de boeg op, in hun altijd toevallig en vermijdelijk lijken de welving. Zij wringen de romp omhoog - het schuim spet en druipt, de wolken zijn grauw en wit. Het goede schip kreunt, en zwoegt zijn weg naar de andere kust pas over tientallen jaren zal het uitgeput voor een vinnige steekboor zwichten. Niet voor de golven. Zeven dagen en nachten stampte het onder de dichte luch ten over de grauwe, beschuimde zee. Soms smakte de wind de golven tot druppel wolken op het nachtelijke, nat glanzende dek. Soms nam hij rust, roerde maar wat in wolken en water. Geen schuimkoppen en geen jacht daarboven, maar voort durend woelen en rollen, kreunen ec kraken. De rusteloosheid lijkt eeuwig, ieder doel in die grootsheid verzonken. Maar bij de boeg rolt in lagen het schuim weg, dat wit en borrelend uitvlekt. En links en rechts zijn er mensen en stemmen. Dit is een reis naar Amerika, en tussen de wanden van 't schip is de tijd meegekomen. Zo bij de railing staand, verwenst men de zee of de mensen, zichzelf als één ervan; de span ning is onverdraaglijk: verzoening bestaat er niet. Op de achtste dag is het kalm geworden, de wind heeft de wolken verjaagd en is verder gegaan. Er bleef slechts een bries, die het blauwgroene water kuste. Bruin vissen bogen zich boven het water en spoten blijde fonteinen op. Aan stuurboord passeerde een vissersbootje, met een bruin vierkant zeil. Aan bakboord een vogeltje, kittig rechtop op een plankje gezeten Dat trok bekijks; nog niemand had ooit vogeltje als varensgast gezien. Gedenk de man die koppeltje duikelde naar Marseille (van Amsterdam). Waarom moeten de mensen lachen? 's Avonds ging de zon onder achter de bergen, bij de monding van de St. Law rence. Twee loden wolkenbanken omlijst ten haar. Rondom diep rozig gevlokte dot ten van watten; ertussen de bol, steeds reder getint, zwaarder en donkerder. Het licht scheen fel door de ijle lucht. Een klein wolkje in zijn baan was groen, bruin en wit; een verloren maar onaantastbaar sieraad, een schilfer kristallen boomschors. De hemel werd van een donker fluwelig blauw en de sterren, de één na de ander zichtbaar, maakten de ruimte dieper en wijder. Over de goudglinsterende groene zee leidde een verblindende loper zon- waarts, na enkele mijlen afgesneden door de bergen, zwaar en onverbiddelijk. De zon zonk weg, de loper vervaagde, maar de zee en de violette bergen behielden hun kleur nog lang. Toen de duisternis was gevallen hoorde men gedempte stemmen over het voordek. Aan de Canadese kust lichtten een verre vuurtoren en enkele huisjes dichterbij. En toen, op een zucht warme wind, kwam de geur van de sparren op de hellingen over het schip. Dat was het eind van de over tocht. J. J. P. Schaken Indeling competities voor Noordholland De vergadering van de Noordhollandse Schaak Bond sprak in een drietal moties haar wantrouwen en afkeuring uit ten op zichte van het algemeen beleid van het hoofdbestuur van de Kon. Nederlandse Bond. Vooral de zeer vertraagde restitutie van de gelden uit het reisfonds had algemene onte vredenheid gewekt. Nu nog wachten de clubs op terugbetaling van de reiskosten in het vorige competitieseizoen, waardoor verschil lende verenigingen met kastekorten hadden te kampen. Ook de viering van het 75-jarig bestaan van de K.N.S.B. werd sterk gecriti- seerd. De competitie-indeling vqor het komende seizoen werd, behoudens enkele kleine wijzi gingen, aangenomen zoals deze was voorge steld door de wedstrijdleider van de N.H.S.B., de heer A. C. Thurkow. De indeling van de le klasse luidt: A: Zaandam* Hoogovens, Weenink, Sant poort, Bloemendaal en ASC II. B: Haarlem II, Aalsmeer, Heemstede, Het Oosten, HSG II en Rolland. C. Haarlem I. Zaandam II, MSC I, Caissa I, Purmerend I en VAS II. Zuivering. Het onder Britse auspiciën uit gegeven Berlijnse blad de „Sozial- Demokrat" heeft verklaard, dat drie leden van de socialistische eenheids partij te Dresden, allen ex-sociaal democraten, onder beschuldiging van sabotage zijn gearresteerd. Het blad zeide verder, dat „drie communistische leiders, waaronder Ludwig Koch, waar nemend chef van politie in Saksen, ook waren gearresteerd bij de zuivering der socialistische eenheidspartij". Het blad „Telegraf" verklaart, dat de postdirec teur van Leipzig, Gustav Rothardt, een communist, en Friedrich Schreiber, een liberaal democratisch lid van het Thüringse provinciale bestuur, naar de Westelijke zóne zijn gevlucht. Cominform. De Joegoslavische partisanen- leider, generaal Peko Dapcevitsj, heeft de Cominform-landen verzocht „de po gingen om het Joegoslavische leger tot muiterij aan te zetten, te staken" en de „anti-Tito deserteurs" die Joegoslavië verlaten hebben, uit te léveren. Gene raal Dapcevitsj noemt de Roemeense minister van buitenlandse zaken, Anna Pauker, en de Hongaarse vice-premier, Matvas Rakosi, „belasteraars van onze leiders en ons volk", die „een van de sterkste schakels van het anti-imperia listische front en de voorhoede van het antï-imperialisme in de Balkan aan vallen". Recht. De Sovjet-commandant van Berlijn, generaal Kotikof, heeft het Sovjet mili taire gerechtshof te Berlijn gevraagd de beschuldigingen tegen de vijf Duitsers, die tot 25 jaar dwangarbeid werden veroordeeld wegens deelneming aan de anti-Sovjet demonstraties op 9 Septem ber, nog eens in beschouwing te nemen. Het Sovjet-nieuwsbureau verklaarde, dat Kotikof „de aandacht van het ge rechtshof had gevraagd voor het feit, dat de uitspraak er geen x-ekening mee had gehouden, dat de beschuldigden hadden gehandeld onder invloed van opruiende toespraken van leden van het Berlijnse stadsbestuur".

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2