Wie danst er weer? txMa&on Grondwetswijzigingen plechtig afgekondigd Mevr. Brassinne- Voor vrachten pot en klein moetubij TEIVIPOzijn De gas- en electriciteitsbedrijven van Haarlem gezeefde bruinkool VAN ALTENA DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD De plechtige afkondiging van de wijzigingen in de Grondwet op het bordes van het Haarlemse Stadhuis. Gistermiddag om half drie had in geheel Nederland de plechtige afkondiging plaats van de belangrijkste wijzigingen in de Grondwet sedert de aanvaarding daarvan in 1848. Dit geschiedde in een plechtige openbare zitting van de Hoge Raad der Nederlanden, van elk der Gerechtshoven en der Arron dissementsrechtbanken: Op hetzelfde tijd stip zijn de wetten voorgelezen in iedere gemeente in Nederland voor of in de ge meentehuizen. In Haarlem verscheen klokslag half drie het College van Burgemeester en Wethou ders met de gemeente-secretaris op het bordes van het Stadhuis, gevolgd door enkele raadsleden. Voor het bordes stond een afdeling van het Nederlandse Padvindsters Gilde, die met klaroengeschal en tromgeroffel de plechtigheid opende. Mr. Wesstra las daarop het eerste van de vier Staatsbladen met de vier wijzigin gen voor: datgene dat de nieuwe rechts orde in Nederlands-Indië en in Curacao mogelijk mSakt en tot uiterlijk gevolg heeft dat voortaan in de Grondwet ge sproken zal worden van „Indonesië" en de „Nederlandse Antillen". Daarna volgde de wet tot toekenning van een jaargeld aan een Koning of Koningin die afstand van de troon heeft gedaan, vervolgens de wet tot instelling van het instituut der staatssecretarissen en ten slotte de wet, waarbij grondwettelijke be voegdheden van het ene orgaan van bur gerlijk gezag op het andere kunnen wor den overgedragen. Daarmee was de voorlezing van de laat ste wetten waaronder Koningin Wilhelmina haar handtekening heeft, geplaatst ten einde. De meisjes-in-uniform sloten met trom petgeschal de ban en het talrijke publiek, dat op het beklede bordes en de uitgestoken vlag was afgekomen en aandachtig het officiële proza had trachten te volgen, ver spreidde zich. De Haarlemse Arrondissementsrechtbank hield een zitting onder presidium van mr. A. M. baron van TuylL van Serooskerken. waarin de griffier, mr. C. van Leeuwen v. d. HART PRIVé EN CLUBLESSEN PRIVéLESSEN OOK AAN HUIS Er is o a nog plaats voor 2 heren en ln club voor gehuwden voor enige paren. De lessen worden gegeven In de bovenzalen van Café Restaurant Brinkman, Houtplein. Inl. en inschrijvingen BADHUISSTRAAT 35 TEL. 19236 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 September 1948 ONDERTROUWD: 20 Sept., M. Oorthuis en G. J. Barnhoorn. BEVALLEN van een zoon: 17 Sept., M. L. Zeemanvan Honswijk; 18 Sept. W. G. Pe tersenVos; A. C van DamKoenen: 19 Sept., M. M. SteenkistGieliam; M. J. C. DorlandtAnthonisse; W. SchaapFuncke; 20 Sept., J. van DragtKrocke. BEVALLEN van een dochter: 18 Sept., C. M. de Jong—Golstein; V. C. Nieuwenhuize— Coone; S P. Hoolevan Es; 19 Sept., V. Eijk- houtde Jong; J. Snoeks—van Rumpt; 20 Sept., E. ZonneveldPauk; E. J. Heinsber- genErb. OVERLEDEN: 18 Sept.. A. C. J. van Wees —Smit, 73 j Jan Steenstraat; C. Tieleman, 6 d., Lotterstraat; G. P. BalestraPolet, 81 j., Kenaupark; 19 Sept., C. R. Hulscher, 83 j.. Voltastraat. 'KINDERWAGENS en WIEGEN Nieuwe modellen VOOR DE BABy Anegang 46, Haarlem Agenda voor Haarlem DINSDAG 21 SEPTEMBER Kerk. Parklaan 34: Vermaat's dubbelman- nenkwartet, concert. 8 uur. Palace: Reportage feestelijkheden van 30 tot 1.30 uur. „Zons ondergang". 14 j., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het sprookje van de gouden koets", 10 tot 1 uur. „Saludos Amigos". a. 1. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur City: Reportage der feestelijkheden, 10, 11 en 12 uur. „Casanova's avonturen", 18 j., 2, 4 15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Down Mexico Wav". 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals' „D<- v/eg naar Sacrnmpnto" M j.. 2 30 7 en 9 1? uur Rrmhrand*: Adiev Hóric" 18 i2 4.15 en 9 '5 uur WOENSDAG 11 óLtc.MBEK Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. van Duivenbode, de wijzigingen voorlas. In Heemstede en Bloemendaal kwamen de gemeenteraden plechtig bijeen. In Heemstede waren op de publieke tribune de klassevertegenwoordigers der ULO-scholen aanwezig. Het jubilé van het Gerefor meerde of Burgerweeshuis Bijzonderheden over de feestviering Wij hebben reeds gemeld dat het—550- jarig bestaan van het Gereformeerde of Burgerweeshuis in de Olieslagerslaan her dacht zal worden. Er is een uitgebreid feestprogramma op gemaakt. A.s. Zaterdagmiddag houdt het college van regenten van 3 tot 5 uur een receptie in het Weeshuis. Op 5, 6 en 7 October wordt een bazar in het Weeshuis gehouden Dinsdagavond 28 September is beslag gelegd op de Stadsschouwburg, waar het gezelschap van Chiel de Boer optreedt. O.a. wordt daar een schimmenspel vertoond. Bij de firma Tjeenk Willink te Haarlem verschijnt een gedenkboek, waarin de schrijfster, mevrouw Maria Schrodervan Gogh te Haarlem, in roman-vorm de ge schiedenis van het weeshuis vertelt. De titel van dit boek is: „Uit minne bevolen." „Nieuw Leven" Het programma voor het a.s. seizoen De geheelonthouderstoneelvereniging „Nieuw Leven" te Haarlem heeft voor het nieuwe seizoen grote nlannen. Als eerste stuk wordt in de tweede helft van'October ge bracht „Betie regeert", waarbij mevrouw Rie HazevoetKerkhoff haar 25-jarig jubilé als lid der vereniging zal vieren. Zij zal dan de hoofdrol in dit stuk spelen Op alle drie avonden heeft een huldiging plaats. Op 19 en 20 November worden cabaret avonden gegeven. Het balmasqué wordt weer over twee avonden verdeeld en gehouden in het Gem. Concertgebouw. Het experiment om alles te verenigen in het Krelagehuis op één avond wordt niet herhaald. Verder is de schouwburg nog aangevraagd voor toneelvoorstellingen voor hegin Januari, begin Maart en de tweede helft van Mei. De stukken zijn nog niet vastgesteld. Weggebruikers let op het verkeer Op het Soendaplein is Zaterdagavond een droevig ongeluk gebeurd, waarbij een zeven en veertig jarige tuinman, die op de motor reed, om het leven is gekomen, om dat een automobillist geen voorrang ver leende. In een gesprek met hoofdinspecteur A. F. Suurendonk, chef van de Algemene Politiedienst, vestigde deze er in het bij zonder de nadruk op, dat bij dit ongeluk helaas voor de zoveelste maal het bewijs is geleverd, dat bijna alle verkeersonge vallen worden veroorzaakt door een cate gorie weggebruikers, die een ontstellend gebrek aan fatsoen en gemeenschapszin ten toon spreidt. „Er zijn nog zeer veel auto mobilisten, motorrijders, fietsers en voet gangers", die schijnbaar menen, dat de rij weg alleen voor hen is aangelegd en de „fatsoenlijke weggebruikers" geen recht hebben", aldus de politie-autoriteit. Het komt nog te vaak voor, dat de weg gebruiker geen voorrang verleent, als hij daartoe verplicht is; hij snijdt bochten naar links af, geeft geen teken als hij van richting verandert, „vliegt" zig-zag door het verkeer heen, loopt onnnodig op de rijweg, steekt de straat over, zonder op het verkeer te letten, kortom hij vormt een doorlopende bedreiging voor zijn mede burgers, waarvan er vele duizenden per jaar slachtoffer worden. „Met kracht en zonder pardon zal de politie tegen de weg misbruikers optreden Gewaarschuwd wordt er niet meer en de onwilligen moeten het nu maar voelen", merkte de heer Suu rendonk op. Het streven van de politie dient gesteund te worden. Het. aantal ongelukken is ont stellend hoog en om de cijfers der onge vallen-statistieken omlaag te krijgen, moet het publiek zijn medewerking verlenen. Tribunaal-uitspraak bevestigd De kantonrechter, belast met. de zaken var. het vroegere tribunaal, heeft het vonnis be vestigd tegen W. J M. uit Zandvoort. die in de oorlogsjaren met de Zandvoortse W.A. heeft deelgenmen aan een overval op de heer H. van AJphen. die toen burgemeester was. Het tribunaal had hem veroordeeld tot een straf van vier en half jaar. doch de Hoge Autoriteit had zijn fiat geweigerd, omdat hij de straf te licht had bevonden. Na!ionalp avond Wij herinneren onze lezers aan de Na tionale Avond, die de Volksuniversiteit in samenwerking met andere culturele ver enigingen te Haarlem heeft georganiseerd en die morgenavond in de Gemeentelijke Concertzaal wordt gehouden Dr. K. H, E. Gravemeyer, mr. G. J. van Heuven Goed hart en Anton van Duinkerken zullen resp. de Vrede van Munister. de Grondwet van i 1848 en de regerin-sn"-!'-'1- Wilhelmina belichten De H.O.V en de sopraan Mea Nabeiman luisteren het programma, dat door burge- 1 meester Cremers wordt geopend, op. Toneel Uitstekende opvoering van „Allerzielen" Willem van der Veer heeft de rol van pastoor Nansen in „Allerzielen" van Her man Heijermans enige tientallen keren ge speeld, eerst onder regie van de auteur bij de wedervertoning in 1912, later in zijn eigen ensemble, dat zelfs de duizendste voorstelling verzorgde. Hij kent het stuk dus door en door, tot in de verste moge lijkheden mag men wel zeggen. Dat zijn liefde voor dit „symbolische spel" groot en levenskrachtig genoeg is gebleven om ook de aan zijn leiding toevertrouwde amateurs daarvan te laten profiteren, bleek gister avond bij de werkelijk bijzonder goede op voering die de vereniging „Door Inspan ning Uitspanning" er in de Schouwburg van gaf. De inhoud kan gezien de jarenlange populariteit wel als voldoende bekend worden verondersteld. Laten wij onze aan dacht dus bepalen bij de geleverde pres taties. Een commentator, die het slechts matig op dit zinnebeeldige drama begrepen had, was desondanks de mening toegedaan dat de rol van Rita een zo diep ontroe rende indruk teweeg kan brengen, dat men er alle gebreken van het oppervlakkige verhaal bij vergeet. Bep de Mon is er in geslaagd deze bewering grotendeels waar te maken, want men luisterde voortdurend geboeid naar haar zangerige ontboezemin gen zonder gehinderd te worden door on geloof. Haar voornaamste verdienste is wel een nerveus trillend evenwicht te hebben bewaard tussen de bijna hysterische levens aanbidding in de eerste taferelen en de theatrale gevoelsontladingen bij het verne men van de dood van haar kind aan het slot Daardoor kon de geestelijke tweeling zuster van de schrijver, zoals dr. Nun- ningher deze figuur bondig kenschetste, in menig opzicht door de toeschouwers te vens worden aanvaard ondanks de stort vloed van literatuur als een jonge vrouw uit het volk. In het eerste en het derde bedrijf, maar vooral in het eerste, benaderde Piet de Wit met sobere doch uiterst doeltreffende ge baren en een kalme gloed in zijn soms scherp terechtwijzende stem het idealisti sche karakter van pastoor Nansen zo goed als volkomen. Men zou zich deze zielsher- der alleen iets jeugdiger kunnen denken. Jan van Dam ais zijn dogmatische tegen voeter pastoor Bronk stond in het begin te wankel in zijn schoenen. Later bepaalde hij zijn starre houding veel krasser zonder evenwel de harde toon te vinden, als bij zijn bruusk optreden paste. Het bijwerk was over het algemeen in goede handen. De dames Nel Beukman- Blauw als de pleegzuster, met een stem die nit van deze wereld is, Jo de Mon-Lugtig als de drentelende huishoudster en Ali Mars-van Westerhoven als de jammerende voedster, mitsgaders Leendert Ruifrok als de botte wethouder, vulden het toneel met alle kleur en heibel van een dorpse samen leving. Echter werden zij nog overtroffen door Ad Antonisse, die van de met meester lijk sarcasme geschetste koster Langebier een voorbeeldige typering gaf. DAVID KONING. Het vraagstuk van de Arbeid De Arbeiders Gemeenschap der Woodbroo- kers te Aerdenhout organiseert op 9 en 10 October een weekendcursus over het vraag stuk van de arbeid. Inleidingen worden ge houden door mr. dr. J. F. de Jongh over „Plicht tot recht op arbeid" en door drs. G. M. Nederhorst over „Bedrijfsorganisatie". Leider van de cursus is ir. S. A. Posthumus. Uit een winkel in Haarlem-Noord zijn .twee flessen wijn. welke in een étalage lagen, gestolen. Goederen naar alle plaatsen TELEFOON 20020 - ROZENSTRAAT 13 (Adv.i De paddenstoelenvergiftiging te Bergen Een der patiënten overleden Naar wij hedenmorgen vernamen heeft de oud-burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, die Vrijdagavond in het Centraal Ziekenhuis wegens een pad destoelenvergiftiging werd opgenomen, een tamelijk goede nacht gehad, al blijft zijn toestand ernstig. Dit geldt, ook voor me vrouw Van Alphen en voor de heer H. L. baron Taets van Amerongen. Zijn echtgenote, de zestigjarige mevrouw M. baronesse Taets van AmerongenVan Reenen, is gisteren in de loop van de dag overleden. Onderwijzersexamens Aan de Rijkskweekschool te Haarlem wer den 32 cursisten van de eenjarige opleiding geëxamineerd van wie er 29 slaagden, en wel ie dames H. Roggeveen, A. Poutsma, W. Lang horst, P Roosen, M. Schrijner. I Vreem. allen te Haarlem; L. Meijer en B Mohl te Heem stede, B- de Muinck Keizer en S. van Nieu wenhuize te Aerdenhout. A Pannekoek te Eindhoven; C. Tuckermann te Overveen; J- Wansink te Hengelo; W Wezenaar te Sant poort; V. de Witt te Bloemendaal: B. Zalm te IJmuiden De heren: R. Beunderman. K- Hoogland, K. Lassche. H. van Leeuwen, M. Smit, H. Snitjer, J Philippona Dives, allen te Haarlem; K. v. d. Wateren te Santpoort; K. Engel en T Goejer te Beverwijk; H. Bij te Heemstede. H. Valkenburg te Amsterdam; W. Wilgenkamp te Bloemendaal Afgewezen 3 candidaten De examens zijn hiermede geëindigd. In totaai werden 51 candidaten geëxami neerd; 4ö behaalden de akte. van wie er 37 ook de bevoegdheid verwierven voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. Sprookjes worden werkelijkheid Als men vroeger een huisvrouw zou hebben verteld, dat wol tientallen ma len kon worden gewassen zonder dat ze krimpt, slijt of hard wordt, zou z* gezegd hebben: „Vertel me nu geen sprookjes". Maar als U er nü een huis vrouw over spreekt, zegt ze: „Het sprookje is werkelijkheid geworden, want: Ik was mijn wol veilig in 35 ct per pek Productie, vergeleken bij de vooroorlogse jaren sterk toegenomen. Een bestudering van de Statistische Ge gevens der gemeente Haarlem brengt ver rassende feiten aan het licht over de pro ductie van de gas- en electriciteitsbedrij ven. Vooral komt dit sterk uit als wij het jaar 1939, aan de oorlog voorafgaand, als vergelijkingsbasis nemen. Gas De Haarlemse gasfabriek leverde in de eerste zes maanden van de jaren 1939 en 1948 af: 1939 1948 m3 m3 Haarl. particulieren 8.294.862 10.897.591 Gem. Bloemendaal. 1.016.113 1.344.206 Gem. Zandvoort 570.730 882.640 Gem. Haarl'meer 284.988 905.532 Gem. Haarl'liede 66.294 127.796 Gem. Heemstede 2.307.800 Verlichting Haarlem 1.120.381 845.482 Totaal productie.11.400.028 17.364.627 Vrijwel alle cijfers zijn dus zeer belang rijk naar boven gegaan. Er werd in de eerste zes maanden van 1948 17.364.627 m3 gas verkocht, tegen slechts 11.400.428 m3 in dezelfde maanden van het voor oorlogse jaar 1939. Een vooruitgang der productie van meer dan 50 Nu wij deze feiten voor ogen hebben begrijpen wij de moeilijkheden waarvoor de directie van het bedrijf stond, toen in de afgelopen winter de productie gehandi capt werd door het uitvallen vqn twee gas- ovens die vernieuwd moesten worden. Toen was immers het maximum van het productie-vermogen bereikt, vooral in de periode van strenge en langdurige koude, toen veel verbruikers hoewel het in strijd was met de rantsoeneringsbepalingen clandestien gaskachels brandden. Bij het beoordelen der cijfers moet men enige omstandigheden in aanmerking ne men. Ten eerste is de bevolking van Haar lem in die jaren vermeerderd van 138.637 tot 159.876. Ook de omliggende gemeenten, waaraan Haarlem gas levert, hebben meer ingezetenen gekregen Heemstede produ ceerde in 1939 nog zelf gas. Dit laatste maakt alleen al een verschil van 2.307.800 kubieke meters. Maar als wij letten op het verbruik door de Haarlemse particulieren, dan valt toch iets eigenaardigs op In 1939 gebruikten 138 637 bewoners in 6 maanden 8.294.862 m3 gas of 59.1 m3 per hoofd en in 1948 159.876 bewoners 10.897.591 m3 of 67.8 m3 per hoofd. Het gasverbruik per hoofd is dus vrij belangrijk gestegen, hoewel er nu rantsoenering is. die men in 1939 niet kende. f De conclusie ligt voor de hand De ge- oruikers bekommeren zich in hel algemeen niet veel meer om het bestaan der rant- soenering. Blijkbaar is dat ook niet meer j zo nodig, want van hogerhand wordt er Het verkeer in de Spaarnwouderstraaf Auto's en voertuigen slechts in één richting I Overwegende, dat als gevolg van de grote toeneming van het gemotoriseerde vervoer enerzijds en de geringe breedte van de rij weg anderzijds, in de Spaarnwouderstraat een toestand is ontstaan, welke in strijd moet worden geacht met de eis van vrijheid en veiligheid van het verkeer, hebben B. en W. de Spaarnwouderstraat gesloten verklaard voor het verkeer met alle motorrijtuigen en bespannen wagens in de richting van de Am sterdamse Poort naar de Hoogstraat. Cursus geopend over onderwijsvernieuwing Gistermiddag werd in het gebouw van de Woodbrookers in Bentveld de cursus voor onderwijsvernieuwing geopend die door de paedagogische commissie van de Nederlandse Onderwijzersvereniging wordt georganiseerd. De heer K. van Driel, voorzitter van deze commissie, zei in zijn openingswoord dat onderwijsvernieuwing in deze-tijd welis waar een slagwoord is geworden, maar niettemin een idee is gebleven, die velen heeft gegrepen. Ook de paedagogische com missie, hoewel zij zict| uitdrukkelijk distan- cieert van degenen die geen goed woord voor de „oude" school meer over hebben. Ook die school had zoveel waardevolle dingen, ontstaan door het enthousiasme van haar onderwijzers. Niettemin wilde de-heer Van Driel de vraag of de oude school vol deed aan de eisen van een veranderende maatschappij, met een volmondig'neen be antwoorden. De man of de vrouw voor de klas moet zich gedurig afvragen: „Wat doe ik en hoe doe ik het?". Routine, ervaring en intuïtie zijn geen onfeilbare gidsen en er is een wetenschappelijke basis voor het onderwijs nodig. Wie zou per slot nog wil len beweren dat paedagogiek geen weten schap is? Nu de regering een royale subsidie geeft, kunnen dë cursussen waar de Nederlandse onderwijzers zich op de hoogte komen stel len van deze vernieuwing, langer zijn dan eens een week-eindje hier en een week eindje daar. Tot nu toe zijn er twee van deze cur sussen geweest, en er zullen er nog twaalf volgen dit jaar. In totaal zijn voor deze cursussen 700 inschrijvingen binnenge komen. En hoewel de onderwijzers spreken van vernieuwing in een tijd die deze nauwelijks materieel kan verwerkelijken, zo besloot de heer Van Driel, moeten wij ons richten op het woord van Koningin Jiiliana, dal wij de jeugd moeten opvoeden tot vrije mensen, die respect hebben voor alles wat leeft, groeit en bloeit en eerbied hebben voor de overtuiging van de medemens. Na deze openingsrede kwam de eerste inleider, de heer B. G. Palland aan het woord over. „Doel en achtergrond der ver nieuwing". Onder de aanwezigen bevond zich ook de inspecteur van het L. O. in Haarlem, .de heer \V. Schoenmakers. Luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich gaat heen Op zijn verzoek en op voordracht van de minister van Marine a.i. is luitenant admiraal C. E. L. Helfrich bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 October eervol ontheven van de functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten en ,is hem met in gang van 1 Januari 1949 eervol ontslag uit de zeedienst verleend wegens langdurige dienst onder dankbetuiging voor de vele uitstekende, gewichtige en langdurige dien sten door hem aan den lande bewezen. De aftredende luitenant-admiraal zal op 1 October officieel afscheid nemen van de vloot aan boord van de luchtverdedigings kruiser „Jacob van Heemskerck" te Rot terdam. Amsterdam—Utrecht weer electrisch immers ook niet meer op gelet. Officiëel Qe Nederlandse Spoorwegen zullen bestaat de rantsoenering echter nog. Ver- Woensdag 29 September het opnieuw ge moedelijk laat men haar nog op papier electrificeerde baanvak Amsterdam bestaan om haar weer te gaan toepassen utrecht officieel in gebruik nemen. Dit als bet nodig mocht blijken. Bovendien baanvak vormt het sluitstuk van de her- BINNENLAND In de maximumverkooppryzen voor Surinaams fruit zijn wijzigingen aangebracht. Door verlaging van de marge voor impor teurs en grossiers wordt de maximum-con- I sumentenprijs van sinaasappelen en manda rijnen met 5 cent verlaagd tot f 1,15 per kg. Daarentegen zijn de maximumconsumenten prijzen van grapefruit, pompelmoezen, citroe nen en lemmetjes verhoogd. De maximum verkoopprijs van grapefruit en pompeimoe- zen bedraagt thans f 1,25 per kg., die van citroenen en lemmetjes f 1 per kg. i Ter bevordering van eenvoud in de be lastingwetgeving en de uitvoering daarvan heeft de minister van Financiën een com missie ingesteld, welke de opdracht heeft te onderzoeken, welke vereenvoudigingen op korte termijn wenselijk zijn. In een schuurtje, waarop met kalk net i woord „Tana" was aangebracht, kwamen op de Leutherberg bij Venlo geregeld drie jonge mannen van 18 en 19 jaar bijeen Vier Venlose politiemannen, die „Tana" eens inspecteerden vonden vlaggen, wimpels, een kist cowboy- verhalen. filmster-foto's, een complete Engelse stengun met dozen kogels, revolvers, een lichtkogelpistool. handgranaten, nevel- brisant- en mortiergranaten, bajonetten, dol- I ken, mitralleuronderdelen en enkele kistjes vliegtuig- en stengun- en geweermunitie. De j gehele inventaris van „Tana" werd in beslag i genomen. De drie jongelui kregen een proces verbaal. Een 16-jarige jongen uit Kortenhoef. die Maandag voor het eerst op de golfkarton- fabriek in Bussum zou gaan werken, stak bij de fabriek zonder op het verkeer te letten de weg over. Hij werd aangereden döor een motorrijder en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. In vier weken tyds is de tumzaal van Musis Sacrum te Arnhem veranderd in een bioscoop-theater met 300 plaatsen. In de grote zaal komt een theater met 1200 plaatsen om het Rembrandt Theater té vervangen, dat de Duitsers destijds in brand gestoken hebben. HAARLEM EN OMGEVING i - Ds. S. E. Wesbonk is voornemens wegens vertrek naar Wolvega Zondag 3 October a.s. afscheid te nemen van de Geref. kerk van IJmuiden. De kerkeraad der Geref. kerk onder houdende artikel 31 K.O. te Heemstede be- I sloot op de classis het' voorstel in te dienen dat de generale synode zich bezig houde met de naam der kerken omdat de postale a^n," duiding „onderhoudende artikel 31 K.O. met haar naam dreigt vast te groeien. Vanmorgen om zes uur is een brandje ontstaan in een schakelkast in de gang van de directiekamer van het distributiekantoor aan de Zijlstraat. Kortsluiting was ontstaan, waardoor kabels waren gaan smeulen. De brandweer heeft het vuurtje geblust. In de Leidsevaart bij de Schrevelius- straat is Maandagmorgen een achtjarige jon gen, die daar speelde, te water geraakt. Een dame sprongi hem na. waarna omstanders beiden op het droge hebben getrokken. I Terwijl Maandagmorgen een groenten- handelaar met paard en wagen onder het spoorwegviaduct aan de Brouwersvaart reed, 'passeerde juist een trein. Het paard schrok en sloeg op hol. Op de Houtvaart reed het gespan een wielrijder aan en kwam daarna tot stilstand. Het achterwiel van het rijwiel werd verbogen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De classis Hoofddorp der Geref. kerken heeft, op een vraag van een der kerken, uit gesproken dat het zesmaal vieren van het H. Avondmaal per jaar inplaats van vier maal per jaar zeer wenselijk is te achten. houdt men dan de bevoegdheid om op te treden tegen verbruikers die het al te bar mochten maken. Het is immers niet toe laatbaar, nu de rantsoenering der vaste brandstoffen gehandhaafd blijft, dat inwo ners hun kolenrantsoen aanvullen door gaskachels te laten branden. In Juni 1947 was het gasverbruik nog belangrijk lager; toen is namelijk door de Haarlemse particulieren slechts 1.553.465 m3 verbruikt, tegen 1.675.898 m3 in Juni van dit jaar. Wat de verlichting aangaat legt het be drijf zichzelf nog beperkingen op, want nu is in 6 maanden in Haarlem daarvoor slechts gebruikt 845.482 m3 tegen 1.120.381 m3 in 1939. Electriciteit Wat het Electriciteitsbedrijf betreft zien wij vrijwel dezelfde verschijnselen. De verkoop was in de eerste 6 maanden der jaren 1939 en 1948: L939 electrificatie. Verdubbel Uw kolenrantsoen door bij Uw bonnen 3 en 4 te bestellen. N.V. Anthraciethandel KLEVERPARKWEG 21B - TELEFOON 11716 (Adv.) Aantal interneringskampen wordt opgeheven Haarl. particulieren Grootverbruikers Gem. Heemstede N. Z. H Openb. verlichting. P. E. G. E. M kwu 5.315.465 7.055.748 1.558.068 2.287.320 623.996 2.547.450 1948 kwu 8.171 058 8.745.330 2.146.752 2.254.212 313.516 2.647.293 Totaal 19.914-841 25.128.030 In de loop van dit jaar zullen de vol gende bewarings- en interneringskampen voor politieke delinquenten worden opge heven: „De Eese" te Steenwijkerwold, Wester - bork" te Hooghalen, „Beenderribben" te Steenwijkerwold, „Hoogerheide" te Woens- drecht. „Fort Altena", te Sleeuwijk, „Lin- denheuvel" te Geleen. „St. Ignatius Col lege" te Valkenburg en „De Hoefslag" te Rotterdam. Van de kampen „Mariënbosch" te Nij megen en „Avegoor" te Ellecom zal waar- i schijnlijk het kamp „Mariënbosch" worden opgeheven. Het is echter nog niet bekend, wanneer dit zal gebeuren Voorlopig zullen gehandhaafd blijven de Westvaart" in de Noordoostpol- De totale productie van het Electriciteits bedrijf steeg dus over een half jaar in 1939 van 19.914.841 kwu tot 25.128.030 kwu in 1948 Het verbruik der Haarlemse particulie ren was in 1939 per hoofd 143.7 kwu tegen 157.2 kwu in 1948. Ook hier dus een groter u tv,unpen itqji vaai i ui uc iiuutuuusitiui- verbruik per hoofd, niettegenstaande de der Crailoo" te Laren, de ..Cellenbarak- rantsoenering op papier nog gehandhaafd ken„ te Scheveningen. „Vught" te Vught is gebleven. i en „Hendrik" te Brunssum Er werd nu slechts voor openbare ver lichting 313.566 kwu gebruikt, tegen 623.996 of bijna het dubbele in dezelfde maanden van 1939. Verwacht mag worden dat nu in de ko mende winter de straatverlichting verbe terd za) worden. Sinds Juni 1947 is het verbruik der Haarlemse particulieren gestegen van 611.901 kwu tot 865.293 kwu. Verleden jaar remde de rantsoenering dus nog vrij be langrijk. In Heemstede ziet men dezelfde stijging in het verbruik als in Haarlem. Natuurlijk is ook daar de bevolking in aantal toege nomen De N.Z.H. verbruikte nu iets minder ftan in 1939. Zoals men weet houdt binnenkort I wff Militaire onderscheidingen Ridder derde klasse der Militaire Willems orde aan wijlen kapitein-vliegerwaarnemer der militaire luchtvaart van het KNIL J. P van Helsdingen. sesneuveld in de strijd tegen de Japanners in Maart 1942. Ridder vierde klasse der Militaire Willems orde aan wijlen vaandrig vlieger-waarnemer der militaire luchtvaart van het KNIL J. F Scheffer, overleden in Japanse krijgsgevan genschap. Militaire Willemsorde vierde klasse aan •rste luitenant vlieger-waarnemer A G. aan sergeant-vlieger G M autobussen geen electriciteit gebruiken. Het Kruis van Verdienste aan wijlen de j verpleegster mej. J. J. W. Scholte en a verpleegster mej. H. van den Bogaard. Ere-cloctoraten der Utrechtse universiteit De universiteit van Utrecht heeft ere doctoralen verleend aan dr. Max J. Fried- lander (letteren en wijsbegeerte); N. P. van Wijk Louw (letteren en wijsbegeerte) en prof. dr. P. J. du Toit (veeartsenijkun de). Dr. M. J. Friedlander was directeur van het prentenkabinet en de schilderijen afdeling van het Kaiser Friedrichmuseum te Berlijn. Hij werd na de komst van Hitier ontslagen. Zijn werken zijn toen in Neder land uitgegeven. De twee andere promovendi zijn beiden afkomstig uit Zuid-Afrika. Dr. Van Wijk Louw is een dichter van grote begaafdheid wiens werk zich enigszins laat vergelijken met dat van Albert Verwey. Prof. dr. P. J. du Toit kwam na zijn stu dietijd te Stellenbroek in 1908 naar Europa. Bij de stichting van de veterinaire facul teit aan de universiteit te Pretoria, werd hij benoemd tot hoogleraar voor infectie ziekten. Invoerrecht op suiker De sinds 1 Januari 1948 bestaande op schorting van de heffing van invoerrechten op suiker en suikerhoudende goederen wordt met ingang van 1 October ingetrok ken. Met ingang van deze datum zal der halve het invoerrecht op suiker en suiker houdende goederen worden geheven zoals dit is bepaald in het tarief van invoerrech ten, behorende bij de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douane-overeenkomst. Het heffen van het invoerrecht zal ech ter wat de riet- en bietsuiker betreft, niet van invloed zijn op de prijsverhoudingen in het binnenland, daar de practische wer king van het invoerrecht door maatrege len vanwege het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal worden genivelleerd. SCHEEPVAART Bloemfontein, MombassaAmsterdam 20 Sept. te Genua. Delftdijk, Rotterdam—Van couver 19 Sept van Los Angeles. Westerdam, 20 Sept. van Rotterdam naar New York. Ceram. Java—Amsterdam pass. 20 Sept. Ouessant Delfland. Buenos AiresAmster dam pass. 20 Sept. Ouessant. Edam. Rotter dam—Philadelphia pass. 20 Sept. Land's End Groote Beer. 20 Sept van Batavia naar Soerabaja Prins Willem [V, Rotterdam Montreal pass. 21 Sept Belle Isle. Willem Ruys, Batavia—Rotterdam pass. 20 Sept. Perim Zuiderkruis. Batavia—Rotterdam 23 Sept 7 uur te Hoek van Holland verwacht. Veendam, 21 Sept. van New York te Rot- terdam Kota Inten, 20 Sept. van Quebec naar Rot terdam. Nieuw Amsterdam. 21 Sept. van Rotterdam te New York verwacht. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie Unilever Philips A.KU Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatsohuppit H V A A'dam Rubber Ned Handel Mij N.-l. Handelsbank Büliton Mij II Slotkoers gicteren 339% 286 248% 158 170 325 283 123% 176«/2 187 145 >57 y2 165 V2 163 117 Openings koersen 338% 288i/2 248% 159^ 156% 259V2

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6